PDA

View Full Version : Secretele Tenisului



Pages : [1] 2 3

DJ Klaus
12th May 2004, 12:17
Care sunt principiile de baza care fac tenisul unul dintre cele mai usoare sporturi de invatat si practicat ?

Hai sa le descoperim cu totii aici si sa le comentam ! Lovituri, strategii, suprafete diferite, secrete ale unor mari jucatori etc..

DJ Klaus
12th May 2004, 13:41
Serviciul topspin-slice este cel mai des intalnit prim serviciu folosit atat de jucatorii de nivel avansat dar si de cei de nivel mediu ! Asa cum spune si denumirea serviciului , se foloseste o combinatie de efect topspin si slice. Efectul topspin ajuta sa treci mingea peste fileu mult mai usor, creste saritura mingii la aterizare si a vitezei serviciului ! In acelasi timp efectul slice face ca traiectoria mingii sa faca o curba spre stanga (pentru dreptaci). Acest serviciu mai este numit si „serviciu slice” ceea ce duce la o confuzie intre serviciul „slice” pur si „topspin-slice”.

In curand voi prezenta si pasii ce trebuie facuti pentru executarea unui astfel de serviciu! :)

DJ Klaus
14th May 2004, 11:30
Pozitia: Piciorul drept trebuie sa fie paralel cu linia de fund iar varful piciorului stang trebuie sa fie pe directia stalpului drept al fileului !
Priza : Folositi o priza continentala tinand racheta nu foarte strans in asa fel sa o puteti manui usor din incheietura !
Aruncarea mingii : Tineti mingea intre degete ! Tineti mingea si racheta in fata corpului dar pe mijlocul lui cu mainile apropiate una de alta (intr-o mana mingea in cealalta racheta). Aruncarea incepe prin ridicarea bratului stang (cu mingea) in sus si inainte ! Arunca mingea cat mai sus dar la indemana !
Lovitura : Pt o lovitura puternica nu trebuie sa tineti racheta foarte strans sau sa aveti extra-muschi ci mingea trebuie lovita in punctul optim si corect ! Deci o lovitura executata corect poate adauga o viteza mare mingei ! Nu incercati sa plesniti cu racheta doar din incheietura tot corpul trebuie sa partice la executarea loviturii prin plasarea centrului de greutate in piciorul stang iar apoi (in momentul loviturii) in fata piciorului stang . Daca incheietura e flexibila,libera,lejera si nu rigida atunci veti putea lovi exact in momentul oportun ! O lovitura biciuita fara sincronizarea cu balansul corpului poate duce la accidentarea bratului ! Incercati sa loviti mingea in punctual cel mai inalt dar si in fata corpului cu aprox. un metru. Loveste mingea in partea de sus si spre dreapta centrului mingei. Cand loviti in partea de sus se creeaza efectul top spin iar can loviti spre dreapta se creeaza efectul slice. Dupa executarea loviturii corpul va “alunca” inainte spre stanga iar piciorul drept va “cadea” in fata inaintea piciorului stang !
Good luck :ok:

maryuss_mau
15th May 2004, 09:31
Bravo! buna initiativa ta KLaus! sper sa fie utila multor persoane!

DJ Klaus
17th May 2004, 17:48
Slice Backhand sau reverul taiat
Partea 1 : Strategii de folosire a loviturii pt cei ce lovesc reverul cu o mana!

Reverul “slice” sau taiat este aproape la fel de important atat pentru jucatorii care lovesc reverul cu o mana cat si pentru cei care lovesc cu 2 maini ! Cei drept e mult mai usor si mai sigur sa folosesti reverul « slice » cu o mana decat cu 2 maini ! Ma voi referi in special la cei care lovesc cu o mana !

Jucatorii cu o mana folosesc reverul “slice” in urmatoarele situatii:
- atunci cand mingea este prea inalta pentru a lovi liftat
- pentru a iesi dintr-o situatie grea atunci cand nu esti pregatit pentru reverul liftat sau plat (reverul “slice” poate fi folosit mult mai usor fara sa pregatesti lovitura prea mult)
- pentru a scoate mingi ce sar extrem de putin sau mingi foarte joase
- pentru a mai odihni bratul dupa loviturile liftate sau plate !

Jucatorii cu 2 maini folosesc acest rever in urmatoarele situatii :
- atunci cand mingiile sunt ajunse in extremis sau foarte greu
- pentru a scoate mingi ce sar extrem de putin sau mingi foarte joase

Oricum toti jucatorii indiferent daca lovesc cu o mana sau cu 2 gasesc reverul « slice » mult mai usor de folosit in urmatoarele situatii:
- cand vantul bate destul de tare si contactul cu mingea este mult mai usor de realizat prin acest rever
- pe suprafetele rapide atunci cand mingea are tendinta de a sari putin, de a aluneca pe acea suprafata iar timpul pentru a pregati o lovitura plata este foarte redus !

Reverul « slice » este si o arma ofensiva foarte importanta pentru jucatorii avansati :
- folosind « slice-ul » nu permit adversarilor sa loveasca plat sau liftat deoarece mingea sare mai putin cand folosesti acest tip de rever decat atunci cand lovesti plat (liftat nu mai zic ca atunci mingea sare foarte inalt)
- atunci cand au de executat un voleu usor
- impotriva jucatorilor cu 2 maini care nu pot lovi cu o mana fiindu-le foarte greu sa loveasca cu 2 maini dupa un rever « slice » mingea sarind foarte putin si sunt pusi vizibil in dificultate
- de asemenea efectul unei mingi lovite « slice » este foarte ciudat si e posibil sa-l prinda nepregatit pe adveresar deoarece mingea parcurge mult timp in aer si aterizeaza brusc de obicei in apropierea liniei de fund !

Data viitoarei voi prezenta pasii pentru a executa o astfel de lovitura "speciala" :)

taranu_alin
20th May 2004, 10:14
Ma bucur sa gasesc explicatii online despre acest sport.
Il consider un sport ffff frumos si merita practica.
Tin sa te incurajez in intentia ta de a ajuta pe cei incepatori ca mine.

DJ Klaus
20th May 2004, 10:31
Ma bucur sa gasesc explicatii online despre acest sport.
Il consider un sport ffff frumos si merita practica.
Tin sa te incurajez in intentia ta de a ajuta pe cei incepatori ca mine.
Multumesc Alin ! Iar eu te invit sa urmaresti cat mai des forumul de tenis si sa-ti spui parerea despre tot ceea ce tine de sportul alb ! Vei gasi aici ultimele stiri , rezultate , meciuri LIVE ale jucatorilor nostri si mai nou explicatii ale unor lovituri :ok:
Bine ai venit in comunitatea de tenis Online Sport !

taranu_alin
20th May 2004, 10:35
bine v-am gasit /OLE/

DJ Klaus
20th May 2004, 12:02
partea a 2-a : Executarea loviturii:

Iata cum se face “slice-ul” :

Priza : Daca esti jucator de o singura mana vei folosi aceeasi priza ca la orice rever ! Daca esti jucator de 2 maini poti folosi o priza intre cea Continentala si cea Estica !
Lovitura : Ridica racheta la nivelul umerilor sau chiar putin mai sus apoi loveste in exterior dar si in jos in acelasi timp periind mingea in jos si putin sub minge . In cazuri de urgenta puteti executa un rever « slice » chiar daca ati ajuns cam tarziu la minge incercand sa loviti mai tare si incercati ca impactul corzilor cu mingea sa fie undeva in fata umerilor ! Nu va lasati inghesuiti de minge pentru ca nu veti mai avea siguranta ! Daca vreti sa « taiati » mingea mai mult , sa-i dati un efect mai mare, va trebui ca inclinatia ramei sa fie mai mare pentru a intra in teren ! Faceti un pas in fata (cu piciorul drept pentru dreptaci) peste celalalt picior flexandu-l putin pentru a intra sub minge ! Mana libera lasa-ti-o in spate pe masura ce mana cu racheta avanseaza ! Pentru a lovi mai puternic duceti racheta cat mai in spate !
Atentie : poate ati vazut si la alti jucatori cum aluneca (pe zgura) pentru a executa reverul slice ! NU este tocmai corect ! Mai bine mai faceti un pas sau 2 spre minge sau spre fileu (dupa caz) decat sa alunecati ! Totusi loviturile « slice » nu prea sunt decisive in comparatie cu cele topspin dar sunt mult mai usor de controlat mingiile inalte !

Succces :ok:

DJ Klaus
20th May 2004, 14:03
Aveti atasat acum in format video cu incetinitorul (dupa ce dezarhivati .zip) Serviciul "Topspin-slice" /hello

DJ Klaus
20th May 2004, 14:23
Aveti atasat acum in format video dar la viteza normala (dupa ce dezarhivati .zip) Serviciul "Topspin-slice"

taranu_alin
20th May 2004, 15:37
Esti mare ... :D
te invit in timisoara la un meci de tenis ...

DJ Klaus
20th May 2004, 15:52
Merci dar nu prea cred ca am timp sa ajung la Timisoara insa te poti intalni cu alti forumisti : Pentru detalii despre Forum Meeting Timisoara :) http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=83682#post83682

sau poti vedea pozele cu forumisti pe forumul DIVERSE

pvlads
22nd May 2004, 17:05
Buna Dj Klaus,
Ma numesc Vlad si practic sau mai bine zis am practicat tennisul de pe la 10-11 ani (acum am 23). Am zis ca am practicat pt ca nu am mai prea jucat in ultimii doi ani decat de vreo 5 ori din lipsa de timp deoarece sunt student.
Dar tenisul este si va ramane pt totdeauna sportul meu favorit. Joc tenis la un nivel mediu si nu am jucat decat pe bitum pana acum, dar pt ca jocul meu nu e constant, adica am zile bune si mai putin bune m-am gandit sa vad si eu filmuletele referitoare la serviciul topspin slice si din pacate nu am reusit cu toate ca am incercat sa le deschid cu 3 player-e diferite (Windows Media Player, RadLight si BS Player).
imi poti spune te rog un player cu care as putea deschide filmuletele?
Multumesc anticipat
PS: Consider ca e laudabil efortul pe care il faci postand mesaje referitoare la tipurile de lovituri folosite in tenis si felul in care se realizeaza[B]

taranu_alin
23rd May 2004, 22:11
eu cred ca ai nevoie de ceva codecuri in plus fatza de cele pe care le ai instalate ...
exista un programel **GSPOT**,(fara *), pe care il poti face download de pe net. El iti spune ce codecuri iti trebuie pentru filme si daca le ai instalate sau nu pe computer. Eu am reusit sa vad filmuletzele, ..., deci merg ;) .

pvlads
24th May 2004, 01:09
Merci Aline!
O sa caut chiar acum si sper ca am sa reusesc sa le vad si eu.
Multa bafta in sportul alb!!

pvlads
24th May 2004, 01:20
Tot eu sunt Aline.
Nu stiu cum sa folosesc programelul asta "GSpot" asa ca te rog sa imi spui cu ce player ai vazut tu filmuletele si ce codec (codecuri) ai tu instalate.
Merci mult!

taranu_alin
24th May 2004, 08:56
Pai eu folosesc ultraplayer-ul ca si player, si codecuri nu am instalate multe.
Am instalat divx 5.02 sau 5.2(nu mai stiu care), AC3(care nu ar trebui sa influienteze, este pt sunet) si XVID(care este tot pentru sunet). Problema poate fi urmatoarea (am vazut-o la mai multi ...), daca ti-ai instalat mai multe feluri de codecuri, s-ar prea putea sa fie un fel ce ciorba la tine pe calculator si in registry ...
Eu de obicei imi instalez doar cele pe care ti le-am zis, ..., putine sunt fimele care au nevoie de codecuri in plus. Cauta pe net ultimul divx si instaleaza-l ...

P.S. Hai sa nu deterioram subiectul topicului. Poti sa-mi trimiti mail pe formul sau pe adresa mea de pe yahoo. Daca pot te ajut cu placere :)

DJ Klaus
24th May 2004, 09:40
Buna Dj Klaus,
Ma numesc Vlad si practic sau mai bine zis am practicat tennisul de pe la 10-11 ani (acum am 23). ...m-am gandit sa vad si eu filmuletele referitoare la serviciul topspin slice si din pacate nu am reusit cu toate ca am incercat sa le deschid cu 3 player-e diferite (Windows Media Player, RadLight si BS Player).
imi poti spune te rog un player cu care as putea deschide filmuletele?
Multumesc anticipat
PS: Consider ca e laudabil efortul pe care il faci postand mesaje referitoare la tipurile de lovituri folosite in tenis si felul in care se realizeaza[B]
Salut Vlad si bine ai venit /hello ! Pacat ca ai intrerupt cu tenisul cand erai mic ! Ai fi avut o sansa ,probabil, sa ajungi un mare campion ! Oricum de tenis nu prea te poti lasa , e ca o "boala" : te ia si nu te mai lasa ! :)
Cat despre loviturile video atasate acestea ar trebui vizionate ori cu Windows Media Player sau BS PLayer ! Dupa ce faci download si dezarhivezi fisierul devine in format .WMA ceea ce ar trebui sa-ti permita vizionarea cu unul din cele 2 ! Cred ca ai o problema pe calculatorul tau pentru ca altii le pot vedea fara nici o problema!

PS: Daca mai ai vreo nelamurire depsre tenis poti scrie aici si noi iti raspundem ! :ok:

taranu_alin
24th May 2004, 15:14
hi hi hi
chiar vroiam sa te intreb de unde ai filmuletzele
apropo, ..., mai ai si alte filmuletze la ciorap?

DJ Klaus
24th May 2004, 15:24
Vor fi cu timpul si altele :ok: !

taranu_alin
25th May 2004, 22:37
please don't let them wait toooooo long :(
:D

pvlads
4th June 2004, 14:05
Salutare DJ Klaus,
Am si eu o intrebare.
Cum poti afla la cate Kg este racordata o racheta?
Merci mult!

DJ Klaus
5th June 2004, 14:53
Salut ! De obicei stii tensiunea doar atunci cand ti-o face ! Dupa cateva meciuri racheta oricum se detensioneaza ! Iar daca esti meserias poti simti cu aproximatie tensiunea prin pataia corzilor in palma sau apasand pe racordaj dar nu exact si o poti face doar daca esti experimentat sau obisnuit cu tensiunea rachetei tale ! Eu o simt pe a mea cand e mai tare sau mai slab racordata decat tensiunea pe care am cerut-o ! :)

Alexandru_l
11th June 2004, 15:18
Va rog sa-mi spuneti si mie care este acel punct/regiune de pe suprafata rachetei
cu care e corect sa lovesti mingea? Am citit ca ar fi mijlocul rachetei, dar nu prea cred...

DJ Klaus
12th June 2004, 02:23
Salut Alexandru ! Depinde de lovitura ! Daca vrei sa lovesti plat , puternic fara nici un efect atunci lovesti cu centrul ! daca vrei un efect liftat atunci lovesti spre partea superioara a corzilor (atentie la rama) ! daca vrei un slice perfect atunci lovesti cu partea inferioara ! exerseaza ! :)

taranu_alin
12th June 2004, 11:52
si care este unghiul rachetei in raport cu terenul?
sunt foarte curios sa aflu.
mie mi-a spus un prieten ca racheta trebuie sa aibe un unghi ceva mai mic decat cel de 90'. dar cum sunt incepator multe lovituri lovesc rama rachetei.
unde gresesc?

DJ Klaus
18th June 2004, 08:16
Salut Alin ! Planul rachetei cu pamantul de obicei este mai mic de 90 de grade atunci cand lovesti liftat! Practic planul rachetei ar trebui sa plece fiind parale cu pamantul si cu cat racheta avanseaza spre minge ungiul dintre planul rachetei si pamant se deschide usor ! Acum depinde de cat de liftat lovesti ! daca lovesti foarte liftat atunci unghiul va fi mai mare pt inceput (aprox.60 gr) dupa care planul rachetei se inchide din ce in ce mai mult pt ca practic mingea este periata !

PS: O sa incerc sa va raspund la toti mai detaliat in zilele urmatoare aceasta fiind prima zi cand am internet acasa asta pt ca m-am mutat de curand in USA si a durat ceva cu toate formalitatile de telefon, internet... bla bla :)

Oricum bine v-am regasit pe forum si sper sa ne "vedem" in continuare cat mai des chiar daca fusul orar este mai incomod! :)

taranu_alin
23rd June 2004, 16:30
mda, ma simt ceva mai bine acuma cand stiu ca nu ne-ai parasit in totalitate :D

Amelie_82
29th June 2004, 12:04
Salutare!Super interesante sfaturile tale.Sunt incepatoare si te-as ruga daca poti sa-miexplici si mie prizele de rever side dreapta si diferenta dintre cea continentala si ce estica.Multumesc anticipat.

DJ Klaus
3rd July 2004, 06:07
Salutare!Super interesante sfaturile tale.Sunt incepatoare si te-as ruga daca poti sa-miexplici si mie prizele de rever side dreapta si diferenta dintre cea continentala si ce estica.Multumesc anticipat.
Draga Amelie ! Bine ai venit in comunitatea de tenis Onlinesport !
Scuze pt intarziere ! lovitura de rever o consider una dintre cele mai importante lovituri din tenis ! Merita sa zabovesti foarte mult timp asupra ei! Esti un(o) jucator(oare) de temut daca nu te vei feri de rever in timpul unui meci ca sa dai cu dreapta ! Poate si de-aia Federer , Agassi sau Sampras au fost No 1 sau Henin la feminin !
Intrebarea ta e complexa si iti promit ca -ti voi raspunde la ea dupa ce ma intorc de la antrenament (cam in 3 ore) :ok: !

DJ Klaus
3rd July 2004, 10:37
Cele 4 tipuri de prize folosite pt lovitura de rever (backhand) sunt Continentala , Estica, Vestica si cea cu 2 maini. Referitor la priza cu 2 maini exista mai multe combinatii cu schimbarea mainilor pe maner.

De fapt trebuie doar sa definim cele 3 planuri ale rachetei cu solul. Planul paralel al rachetei este numit "side plane". Cand planul este perpendicular cu solul se numeste "top plane". Iar planul care este intre cele 2 tipuri de mai sus, adica planul care face un unghi cu solul se numeste "upper right slant" sau "inclinat spre dreapte sus".

Priza Continentala se realizeaza astfel: prinde manerul in asa fel incat incheietura mainii sa fie inspre dreapta sus iar degetul mare acoperind imediat manerul ! (upper right slant)
Aceasta priza nu prea este potrivita sa lovesti cu efect "top spin" dar poate fi folosita foarte eficient pentru o lovitura "slice" si potrivita pentru lovituri plate ! O poti , de asemenea, folosi cu succes in cazul unor mingii joase , in special te renurile de iarba acolo unde mingea sare foarte jos si poti foarte bine sa faci serviciu-vole cu aceasta priza pentru ca nu vei fi nevoit(a) sa schimbi prizele pentru serviciu sau pt vole! Dar acest tip de priza este din ce in ce mai rar folosita datorita cresterii vitezei si a fortei jocului , priza continentala fiind una "tehnica" ! Ilie Nastase a folosit-o cu succes dar se juca alt tenis atunci !

Acum sa vorbim putin de priza Estica ! Atentie: plasati incheietura mainii pe maner spre dreapta manerului (planul rachetei fiind perpendicular) si intindeti degetul mare in diagonala peste partea stanga a manerului ! Este o priza multifunctionala fiind folosita cu succes in lovituri topspin, slice sau plate ! Practic necesita schimbarea prizei dupa o lovitura de serviciu , vole sau forehand dar este si mai eficienta fiind folosita de multi jucatori profesionisti care executa reverul cu o singura mana ! Priza estica iti permite sa folosesti reverul la maxim folosind orice efect !

Cat despre concluzie ...ce priza este mai eficienta... o trageti singuri !

PS: Imi este destul de greu sa explic prizele fara sa vedeti efectic pozitia mainii pe maner! Oricum daca aveti nelamuriri spuneti-le si voi incerca sa fiu mai explicit :)

Data viitoare vom vorbi tot despre rever si despre cele mai frecvente greseli facute de incepatori dar si de marii jucatori!
Loviti prea tare si mingea sare gardul terenului ? Loviti prea des in fileu ? Loviti prea incet? sunteti vulnerabili pe rever ?
Raspunsurile si ce trebuie sa faceti pentru fiecare problema le veti afla aici , in curand :ok:

DJ Klaus
3rd July 2004, 11:06
Am prezentat in "Secretele tenisului" lovitura de rever taiat sau "Slice backhand"! Iata si formatul VIDEO al loviturii (dupa dezarhivarea fisierului .zip)

taranu_alin
3rd July 2004, 12:28
sti ce te-as ruga DJ Klaus ...?
daca poti sa pui nishte poze cu prizele pe care le-ai prezentat ...
findca e destul de greu, pt mine cel putin, sa-mi imaginez cu vin astea ...

Amelie_82
3rd July 2004, 15:40
Iti multumes pt explicatii.Eu tin racheta si pe rever cat si pe dreapta cu o singura mana.Im poti spune ce fel de priza folosetste Justine Hennin-Hardaine.Mi se pare o priza de rever foarte ciudata.

DJ Klaus
3rd July 2004, 19:55
sti ce te-as ruga DJ Klaus ...?
daca poti sa pui nishte poze cu prizele pe care le-ai prezentat ...
findca e destul de greu, pt mine cel putin, sa-mi imaginez cu vin astea ...
O sa incerc sa fac si lucrul asta Alin! Ideea e ca nu am avut timp sa-mi cumpar un aparat foto digital !


Iti multumes pt explicatii.Eu tin racheta si pe rever cat si pe dreapta cu o singura mana.Im poti spune ce fel de priza folosetste Justine Hennin-Hardaine.Mi se pare o priza de rever foarte ciudata.
Draga Amelie , Henin are o priza vestica pe rever , adica foarte inchisa folosind astfel la maxim efectul top spin fiindu-i de altfel foarte incomod sa loveasca cu alt efect datorita prizei. Bineinteles ca totusi acest lucru o avantajeza pt ca loveste puternic si top spin din orice pozitie ! Cum va spuneam :) .. toti cei care au un rever bun sunt predispusi a ajunge No.1 !

Revenind la priza jucatoarei belgience : ea tine racheta astfel planul rachetei face un unghi ascutit dar spre dreapta ! Cu alte cuvinte planul rachetei este spre dreapta facand un unghi cam de 45-50 grade! De aceea ea practic nu foloseste prea mult incheietura acoperind mingea cu ajutorul prizei !

araducu2000
6th August 2004, 10:29
Eu am 14 ani si peactic tenisul de 7 ani.
Iti multumesc mult pentru denumirile loviturilor,pt sa fiu sincer cateva din ele nu le stiam.Si daca se poate dati-mi si voi niste site-uri care contin fisiere video.
Ex: servicul-slice:filmulet
serviciul -vole:filmulet
VA ROG MULT!!!

Si multumesc inca o data.

DJ Klaus
10th August 2004, 07:26
Salut araducu2000 si bine ai venit ! Filmulete cu lovituri vei mai vedea tot aici la Secretele Tenisului doar ca trebuie sa mai ai putina rabdare . Si apoi la ce bun sa vezi un film daca nu-i intelegi loviturile pas cu pas ca sa stii la ce sa te uiti :) ?

smyke
13th August 2004, 16:23
Am si eu o mica intrebare pt Klaus:
Ce sfaturi imi dai ca sa adaug forta loviturii mele de forehand ?
Am topspin cat pentru 3 dar nu pot da decisive de pe fundul terenului !
Intreb asta pt ca nu mai am antrenor din 2001 ! (am renuntat deoarece cerea prea mult)

DJ Klaus
15th August 2004, 06:16
Salut Smike ! raspunsul la intrebarea ta e simplu dar trebuie sa fii atent la ce-ti spun. :) Daca lovesti corect si totusi nu ai suficienta putere nu te gandi ca trebuie sa pui muschi pe tine ... retrage mana mult mai in spate inainte sa lovesti si eventual asteapta mingea cu mana deja retrasa in spate, in acelasi timp poti sa lovesti mingea putin mai in fata ca de obicei . Adica momentul impactului sa fie mai in fata ca de obicei sa nu te lasi inghesuit de minge pt ca atunci puterea dispare. Atentie dupa lovitura fa rotatia completa a trunchiului adica lasa mana cu racheta sa te "imbratiseze" sa se duca in jurul corpului dar ascendent ! Got it :ok: ?

Pentru toti pasionatii de tenis si jucatorii de tenis : Puteti sa ma intrebati orice despre tenis si va voi acorda asistenta in mod gratuit! Nu trebuie decat sa ma intrebati aici pe "secretele tenisului"

araducu2000
19th August 2004, 05:59
Mai am si eu o intrebare : la serviciu, imi arunc mingea deasupra umarului stang, in timp ce indoi genunchii. Nu stiu cand sa maridic si sa lovesc mingea si astfel pe serviciul unu ,dandu-l f puternic, imi intra cam rar.
Ce-mi poti spune Dj Klaus ? Este vreun reper al inaltimii la care trebuie lovita mingea?

giovanni BV
19th September 2004, 14:42
Poate tenisul este un sport usor de invatat si practicat , dar acest sport depinde mult de conditie fizica si tehnica !!! Asa ca , in final , si tenisul este un sport in care se fac sacrificii mari !!! Daca ai conditii de pregatire si putere de lupta poti ajunge departe , acolo unde oricine isi doreste sa fie !!!

araducu2000
20th September 2004, 13:26
Daaaaaa..dar tre sa ai si bani...

DJ Klaus
20th September 2004, 14:08
Daaaaaa..dar tre sa ai si bani...
Raducule... cum iti mai merge lovitura de serviciu ? Chiar parcurgeam din nou acest forum si am observat ca nu ti-am raspuns la o intrebare dar mai intai te las pe tine poate ... ai vesti bune :)

css2
20th September 2004, 18:20
Buna dj klause si alti tennis players.
dj klause este un specialist si este foarte bine ca cineva pe site ul asta incearca sa ajute jucatori incepatori si mai avansati

DJ Klaus
20th September 2004, 19:20
Salut css2 si bine ai venit in Lumea Tenisului de pe Onlinesport.
Multumesc de aprecieri si poate poti sa ne dai si tu o mana de ajutor pentru a creste calitatea acestui forum si pentru a-i ajuta pe cei pasionati de tenis.

Welcome ! /OLE/

DJ Klaus
23rd September 2004, 07:29
Iata cum se pregateste o lovitura de rever .

Explicatiile se refera la reverul executat cu o mana si fara o folosi un top spin accentuat.
Retineti: folositi pasi mici pt a va regla pozitia pentru ca atunci cand mingea se apropie veti simti mult mai usor locul unde ar putea ateriza. Faceti cativa pasi mici pt a va asigura ca sunteti exact acolo unde trebuie sa va intalniti cu mingea.
Deplasarea in fata pe diagonala; incercati sa avansati spre fileu atunci cand va pregatiti lovitura pt ca astfel e mult mai usor sa va transferati centrul de greutate al corpului in fata. In plus de asta va ajuta sa acoperiti mai bine unghiurile pe teren avand o arie mai mare a terenului deja acoperita.
Toate cele de mai sus sunt pt a pregati perfect o lovitura de rever.
Ei bine... Pasul final inainte sa loviti mingea trebuie sa fie unul mare si inainte. Atentie; acest pas final il faceti dupa ce v-ati asezat pe directia mingii si incepeti lovitura propriu zisa. Acum retrageti racheta in spate cu putin timp inainte ca mingea sa atinga terenul vostru.Daca retrageti racheta prea devreme veti fi nevoiti sa va deplasati cu racheta atarnata in spate ceea ce nu e chiar usor.Daca o retrageti mai tarziu riscati sa loviti mingea mai tarziu si sa ratati lovitura.

Daca veti respecta intocmai ce scrie aici nu aveti cum sa ratati lovitura!!!

mman
28th September 2004, 10:20
Salut, sunt de ceva timp pe forum, dar aceasta discutie e pe departe cea mai interesanta.

Joc tenis doar de placere, am 24 de ani deci nu prea mai am cum sa joc din alt motiv. Mi se par super interesante si folositoare sfaturile de aici, deci multe felicitari.

Intrebare pentru DJ Klaus: cand vor apare si filmulete despre restul loviturilor?

Si inca ceva, ignorat de multi: care ar trebui sa fie modalitatile de pregatire fizica (antrenamente, lucru la forma fizica, etc) pentru a ajunge un jucator de tenis respectabil?

Multumesc.

DJ Klaus
29th September 2004, 06:38
Salut, sunt de ceva timp pe forum, dar aceasta discutie e pe departe cea mai interesanta.
Stai sa vezi ce urmeaza :p


Joc tenis doar de placere, am 24 de ani deci nu prea mai am cum sa joc din alt motiv. Mi se par super interesante si folositoare sfaturile de aici, deci multe felicitari.
Multumesc de felicitari dar as vrea sa-mi spui ce ai aplicat si ti-a reusit dar si ce nu ti-a reusit ca sa dezbatem cu totii :ok:


Intrebare pentru DJ Klaus: cand vor apare si filmulete despre restul loviturilor?

in curand...dar mai intai spune-mi ce lovituri ai vrea sa vezi si sa dicutam.

care ar trebui sa fie modalitatile de pregatire fizica (antrenamente, lucru la forma fizica, etc) pentru a ajunge un jucator de tenis respectabil?
Multumesc.
Ce inseamna respectabil ? Vrei sa stii modalitatea de pregatire fizica pentru un profesionist pentru amatori in general sau ai vrea sa stii ce ar trebui sa faci tu ?

PS. Apropo stiti cum sa atacati un jucator care loveste reverul cu 2 maini ?Dar cu o mana ? Care sunt tacticile voastre ?
Hai sa vedem :ok:

DJ Klaus
29th September 2004, 06:44
Cum sa castigati in fata unui jucator care loveste reverul cu 2 maini

Iata cateva ponturi pe care le puteti incerca;
1-loviti in asa fel incat mingea sa sara putin , in special folositi slice-ul. Cand adversarul loveste cu 2 maini iar mingea sare foarte jos atunci va trebui sa se aplece mai mult pentru a intra sub minge fapt ce-i va reduce considerabil balansul loviturii, in plus... va fi nevoit sa-si indoaie genunchii foarte mult ceea ce-l va incomoda riscand sa loveaca in fileu sau fara precizie. Astfel o arma buna impotriva unui astfel de jucator ar fi un slice mai accentuat.

2-Incercati ca loviturile si serviciile sa fie directionate cat mai in lateral pe reverul lui , cat mai aproape de linia laterala a terenului astfel adversarul se va intinde mult mai greu dupa minge decat unul care loveste reverul cu o mana. Daca va incerca totusi sa renunte la lovitura sa obisnuita si sa loveasca doar cu o mana atunci va rezulta o lovitura slaba.

3-O alta tactica ar fi sa loviti cat mai in corpul adversarului. Aceasta lovitura este foarte eficienta cand folositi asa zisul efect "sidespin" sau efect lateral schimband pur si simplu cursul normal al mingii dupa contactul cu solul dar... trebuie sa o directionati ca si cand ati vrea sa i-o dati la mana. Adverarul va crede ca urmeaza o lovitura usoara pentru el dar dupa ce mingea atinge pamantul ,datorita efectului ciudat "sidespin" , aceasta vine in corpul lui inghesuindu-l si... credeti-ma e greu sa lovesti cand mingea vine direct in corpul tau.

4-Daca adversarul face voleul cu 2 maini pe rever (ceea ce este destul de rar printre jucatorii buni) incercati oricare dintre ponturile de mai sus. Mingi joase, cat mai in lateral sau in corp toate sunt la fel de greu de respins.

5-O lovitura scurta executata bine pe rever va fi foarte grea pentru un adversar care nu a invatat cum sa foloseasca reverul cu o mana in astfel de situatii. Problema balansului (rasucirii corpului) pentru jucatorul cu 2 maini pe rever in cazul mingiilor scurte va fi si mai mare cand ,dupa un schimb prelungit de lovituri, incearca sa ajunga scurta trimisa pe rever. Eu va recomand sa folositi scurta pe rever pt ca se dovedeste a fi o lovitura mortala dupa un raliu de lovituri :ok:

DJ Klaus
29th September 2004, 06:48
Ei bine ... hai sa vedem ce o sa "pateasca" si cel care loveste reverul cu o mana pentru ca si un astfel de jucator poate fi ....atacat :)

Cel mai bun atac si singurul de altfel impotriva unui jucator ce loveste reverul cu o mana este sa trimiteti o minge cat mai aproape de linia de fund si in acelasi timp si inalta de preferat cu un efect topspin accentuat(evident pe rever). Cea mai buna lovitura pe care adversarul o va putea executa intr-o astfel de situatie va fi... o returnare slaba :) Astfel va permite sa trimiteti o lovitura decisiva urmata de o finalizare la fileu.
Totusi... lovitura de aparare a adversarului in cazul unui astfel de atac este sa loveasca mingea data de voi cand este in urcare si in punctul maxim (atunci cand va fi gata sa coboare) aplicandu-i un efect topspin invers rotatiei mingii .... dar o astfel de lovitura necesita o indemanare foarte mare (cu alte cuvinte... jucatorii experimentati vor reusi o astfel de lovitura). Majoritatea jucatorilor insa nu vor lovi mingea in urcare si impotriva lor cu cat loviti mingea mai adanc in teren cu atat mai bine. Il veti forta astfel sa se retraga cat mai in spatele terenului prea mult insa pt a reusi sa loveasca agresiv.
Daca adversarul da totusi dovada de ceva indemanare si pricepere in a lovi mingea cand aceasta este inca in urcare...atunci incercati-l cu cateva topspin-uri inalte si cat mai aproape de linia de fund in asa fel incat sa fie nevoit sa sara pentru a lovi mingea in urcare. Dar aceasta serie (de toppin-uri) pentru voi poate fi si riscanta insa si pentru adversar.
ATENTIE: Daca loviti prea scurt sau fara efect topspin atunci voi veti fi nevoiti sa faceti fata unui atac din partea adversarului.
Toate principiile enumerate mai sus pot fi aplicate pentru serviciul vostru , daca sunteti capabil sa dati un serviciu bun. Cu un serviciu topspin adanc pentru a face mingea sa sara inalt poate urma o venire la fileu daca va place sa faceti un joc de serviciu-vole. Boris Becker a folosit acesta tactica foarte bine in triumfurile sale de la Wimbledon, Australian Open si US Open.

Astept feed-back-ul vostru daca le-ati incercat si daca dau rezulate cat si ... completari :ok:

mman
29th September 2004, 09:21
Ca si pregatire fizica, ma intereseaza ce ar trebui sa fac eu, ca amator, dar ar fi interesant de aflat si ce inseamna sa fii profesionist.. (asta daca cineva isi imagineaza ca sa joci tenis de performanta e usor)

Cat despre lovituri, m-ar interesa rever-ul cu doua maini.
Plus niste poze cu tipurile de priza ale rachetei.

gavacaritei
29th September 2004, 11:10
Abia sambata voi putea sa experimentez atacul asupra unui rever cu o singura mana... daca nu ploua!

In alta ordine de idei, ce bine ar fi daca as putea sa dau ce lovituri vreau! Daca tin eu bine minte, nu ai apucat sa explici cum dau efect top-spin cu lovitura de dreapta sau de rever. Mie unul mi-ar folosi foarte mult.

Sau cum lovesc pentru a obtine un efect side-spin.

Am probleme mari la lovitura de dreapta, care, in general iese cu cativa metri in afara terenului. Cu reverul am mai mult control si imi reusesc pasanturile in lung de linie, atunci cand mingea vine potrivit de inalt. Altfel, lovesc mingi taiate, care sunt destul de eficiente la nivelul meu si al partenerilor mei (toti incepatori).

Multumesc pentru sfaturi si rabdare

DJ Klaus
30th September 2004, 06:12
Si pentru ca ati vrut sa aflati ceva de incalzire, de exercitii fizice in general....iata un exercitiu simplu si de baza.

Multi dintre voi (probabil) atunci cand intra pe teren si stiu ca tot terenul va fi al lor pentru ceva timp incep sa simta niste "furnicaturi" in corp si mai ales in bratul cu care lovesc. Aceste "furnicaturi" reprezinta de fapt dorinta imediata de a intra pe teren si a lovi mingea :) Nu e nimic rau in a-ti dori sa joci cat mai repede un meci si sa-i arati adversarului tau noile lovituri sau tactici invatate pe Onlinesport la...."Secretele tenisului" nu-i asa? :) Asa ca treceti peste incalzirea bratelor si va apucati sa loviti direct mingea iar uneori o faceti cu... "sete". Dar daca dupa aceasta dorinta de a juca mediat urmeaza o durere jenanta la bratul cu care loviti? E posibil ca dupa cateva game-uri sa nu mai puteti juca, mai mult ..sa faceti o pauza nedorita de cateva saptamani;sau e posibil ca de data asta sa scapati fara nici o accidentare. Totusi... ce ar fi sa aveti rabdare cateva minute si sa incercati un exercitiu simplu de incalzire. Probabil partenerul va rade de tine si iti va spune "hai mah ca nu esti la Roland Garros". Cel mai potrivit raspuns ar fi sa-l puneti si pe el sa faca acelasi lucru daca vreti sa aveti cu cine juca in continuare (evitand accidentarea lui).
Asadar.. inainte de a lovi mingea trebuie sa va incalziti muschii si incheieturile pentru a le "da drumul" si pt a face miscarile necesare nestingheriti.
Un exercitiu care ar trebui sa va intre in rutina este incalzirea pe care o vedeti in filmulet. Acest exercitiu va va dezmorti si incalzi bratul cu care loviti. De fapt veti vedea ca are efect si asupra bratului dar si asupra umarului. De asemenea va va incalzi si spatele iar daca faceti si o extensie usoara va va incalzi mijlocul si picioarele.
Deci tineti racheta in mana folosind priza continentala (cea de serviciu). Incepeti sa rotiti bratul cu racheta pe langa corp(alternand prin stanga corpului si apoi prin dreapta). Cresteti viteza gradual, incepeti intai cu o rotire lenta apoi din ce in ce mai rapid pana cand ajungeti la o viteza in care racheta scoate un sunet ca un zumzet in contact cu aerul. Daca aveti peste 30 de ani veti simti imediat ca umarul vi se incalzeste si puteti sa-l miscati mai usor. Daca sunteti mai tanar probabil ca nu veti simti efectele acestui exercitiu imediat dar bratul si umarul vostru va vor multumi intr-un schimb prelungit de mingi.

PS. Dezarhivati fisierul apoi rulati windows media player sau winamp

Sharleeze
30th September 2004, 16:44
Salut.Foarte util acest forum si sper ca si eficace.Vreau sa te intreb ceva,Dj Klaus.Ca sa faci tenis de performanta,trebuie sa incepi de la o varsta frageda?Am 16 ani si am descoperit ca-mi place cam de vreo jumatate de an.Mi-e teama ca e cam tarziu pentru a face performante...tu ce zici?

DJ Klaus
30th September 2004, 17:08
Salut.Foarte util acest forum si sper ca si eficace.Vreau sa te intreb ceva,Dj Klaus.Ca sa faci tenis de performanta,trebuie sa incepi de la o varsta frageda?Am 16 ani si am descoperit ca-mi place cam de vreo jumatate de an.Mi-e teama ca e cam tarziu pentru a face performante...tu ce zici?
Salut! Toti antrenorii din Romania iti vor spune ca este tarziu... Ei bine Tiriac a inceput tenisul la 15 ani dupa ce a facut mai intai hochei si a ajuns in primii 10 jucatori. Ai 16 ani iar daca faci sau vei face antrenament de "pro" ai sanse ca in 3-4 ani sa concurezi in ATP. Totul depinde de tine si de vointa ta si (si ceva talent) si mai putin (deloc) statisticile.

Welcome si sper sa auzim de tine in ATP :)

Sharleeze
30th September 2004, 19:14
Deci,Dj Claus,tu spui ca nu e tarziu pentru performante,desi majoritatea antrenorilor spun ca e tarziu.Esti increzator sau realist? Taica-meo are talent la tenis(desi nu a facut performante) si presupun ca se transmite genetic.Despre Tiriac se spune ca nu a fost foarte talentat si ca a devenit profesionist prin munca.Huh,mi-au revenit sperantele.Mersi pentru incurajare!Am sa urmaresc sfaturile pe care ni le dai.

DJ Klaus
1st October 2004, 05:49
Pot spune ca sunt intr-o oarecare masura realist , nu pot fi increzator pt ca nu-ti cunosc potentialul. Tiriac a avut talent dar nu a avut talentul lui Nastase si din cauza asta toata lumea spune ca Tiriac nu a avut talent. El pur si simplu a vrut sa faca tenis de la 15 ani si ...a facut. A atins chiar pozitia nr .3 in ATP la un moment dat. Tiriac nu este singurul exemplu insa tu in 3 ani de zile poti atinge (depinde numai de tine) nivelul celor din ATP si cred ca poti fi capabil sa joci turnee futures si chalanger.

Eu as zice ,totusi, altceva ...sa-i intrebi pe acei antrenori (pe care eu ii contest pt ca au o gandire invechita , comunista si de-asta nu mai "producem" noi campioni-dar asta e o alta discutie) intreaba-i care sunt motivele pt care ei cred ca e prea tarziu ! Intreaba-i si pune-i sa-ti explice ! Eu unul chiar sunt curios ce vor zice ! :ok:

PS: Eu sunt un antrenor din noul val si voi mai face o scoala de specialitate aici in Washington (max.2 ani) si stiu cum antreneaza "instructorii de 60 ani" la noi. ii acuz ca duc tenisul romanesc de rapa si ca cer bani mult prea multi pentru cat fac. Da... eu un antrenor tanar ... ii acuz pentru ca niciunul nu a fost in circuitul ATP si niciunul nu stie cu ce se mananca tenisul actual.Ii acuz pt ca din cauza lor antrenorii tineri si valorosi din tara sunt dati la o parte de pe terenurile de tenis, amenintati si jigniti pe la spate. Ar putea sa nu-mi pese pt ca mie aici mi-e bine si sunt departe de toate "conspiratiile" dar iubesc tenisul si nu pot sa inchid ochii.As avea atatea intrebari sa le pun. Daca au ceva de spun in apararea lor ... sa vina aici .

Sharleeze
1st October 2004, 14:33
Eu chiar am un antrenor de vreo 60-70 de ani. :) Maine ma duc la antrenamente si am sa-l intreb ce parere are despre faptul ca vreau sa fac performante. (apropos...sunt fata,in cazul in care m-ai confundat).Dar eu spun ca-si da silinta,deoarece chiar el mi-a propus sa in clubul lui si incearca tot posibilul pentru a ne invatza tenis.Bineintzeles,mi-as dori un antrenor tanar,mult mai tehnic(si mai vioi :) ),dar nu prea ai optiuni intr-un oras ca Valcea.

DJ Klaus
2nd October 2004, 06:31
:o: OOooops !!! Chiar nu am banuit ca esti fata ....Dar asta nu schimba cu nimic datele problemei. Chiar sunt curios ce zice antrenorul tau si scrie aici ce a zis :ok: ok ?

Inca ceva... Cauta un antrenor tanar. Vei invata mult mai multe si mai usor !

mman
2nd October 2004, 09:56
Eu chiar am un antrenor de vreo 60-70 de ani. :) Maine ma duc la antrenamente si am sa-l intreb ce parere are despre faptul ca vreau sa fac performante. (apropos...sunt fata,in cazul in care m-ai confundat).Dar eu spun ca-si da silinta,deoarece chiar el mi-a propus sa in clubul lui si incearca tot posibilul pentru a ne invatza tenis.Bineintzeles,mi-as dori un antrenor tanar,mult mai tehnic(si mai vioi :) ),dar nu prea ai optiuni intr-un oras ca Valcea.

Totul e sa crezi in tine. Antrenorul te va ajuta pana la un punct. Daca ai talent, varsta nu-ti va sta in cale :ok:

Sharleeze
2nd October 2004, 14:11
Ai dreptate,mman.Multumesc pentru sustinere,pentru ca am vorbit cu antrenorul si,spunandu-i planurile mele,nu a spus nici ca voi reusi,nici ca nu voi reusi.Dar a spus ca-tzi trebuie vreo 7-8 ani de antrenamente pentru a deveni un performer,ceea ce m-a deprimat usor.Insa ai dreptate,depinde de mine. :)
Dj,Claus,cum lovesti(foarte bine) vole o minge care sare sus din partea adversarului? Ca la serva? Care e miscarea exacta? Poate ai si un filmulet care sa ma lamureasca practic...

DJ Klaus
2nd October 2004, 17:36
Dj,Claus,cum lovesti(foarte bine) vole o minge care sare sus din partea adversarului? Ca la serva? Care e miscarea exacta? Poate ai si un filmulet care sa ma lamureasca practic...
Te referi la "smash" ? :)

Sharleeze
2nd October 2004, 20:28
Nu sunt in tema cu termenii...

Adi1
3rd October 2004, 12:07
Imi pare bine ca gasesc un forum pe .ro despre tenis.
Am 29 de ani m-am apucat de tenis in urma cu 1 luna principalul motiv fiind kg in + pe care doream sa le dau jos (lucrez de 6 ani intr-un birou )
Incet incet a inceput sa-mi placa sportul aducandu-ma acum in stadiul de "ultra" pasionat al tenisului.
Am invatat miscarile copiind de la altii, cautand pe internet (sunt o gramada de site-uri cu explicatii si tot ce doriti). Cred ca ma descurc "acceptabil", joc tenis 3-4h/zi devenind a 2 a mea ocupatie dupa servici.
Principala mea problema incepe sa devina una de ordin medical , ma dor coatele si incheieturile de la mana.

P.S Am un sfat pt incepatori: Jucati cu jucatori mai buni decat voi, veti fi obligati sa invatati mult mai rpd si muuuullt mai bine.
Oricum 10x Dj Klaus pt explicatii.

mman
3rd October 2004, 12:14
Salutare DJ Klaus,

Ca tot suntem la capitolul 'Secretele tenisului' e interesant daca poti da ceva detalii despre reverul cu doua maini si despre forhand. Despre rever stiu ca s-a mai discutat, dar cel cu doua maini inca nu.

10x. :)

DJ Klaus
4th October 2004, 06:05
Dj,Claus,cum lovesti(foarte bine) vole o minge care sare sus din partea adversarului? Ca la serva? Care e miscarea exacta?
Iata cum se loveste un "smash" si care sunt cele mai frecvente greseli.

Miscarea este aceeasi ca la serviciu numai ca bratul stang (pt dreptaci) va fi intins in sus si va urmari mingea pana cand aceasta ajunge in punctul de lovire.

Pot aparea insa probleme la executarea unui "smash" pentru ca, spre deosebire de lovitura de serviciu unde ai tot timpul sa te pregatesti, la smash timpul iti este impus de adversar si de cat de bine da lobul.

1- Una dintre probleme e ca mingea pur si simplu nu vrea sa treaca in terenul advers si se opreste in fileu.

Inseamna ca mingea este prea departe de tine.
- Incercati sa faceti miscarea putin mai tarziu decat de obicei.
-Urmariti mingea in aer cu mana stanga . Acest lucru va va opri sa faceti lovitura prea devreme.
-Tineti privirea sus spre punctul unde urmeaza sa loviti mingea.
-Nu incercati in mod intentionat sa loviti puternic doar din incheietura mainii. Lasati incheietura mainii lejera iar daca veti lovi mingea cand trebuie atunci veti avea si forta. Daca veti forta lovitura doar din incheietura puteti obtine exact invers ceea ce doriti.... adica o lovitura slaba si imprecisa. In plus puteti sa va accidentati bratul foarte usor.
Dar care este momentul potrivit pentru ca am tot pomenit de el ? Pai nu e chiar complicat. Trebuie sa intalniti mingea cat mai aproape de punctul maxim la care puteti ajunge cand intindeti in sus bratul cu racheta.

2-O alta problema ar fi atunci cand mingea trece totusi fileul dar il trece "prea tare" iesind in afara liniei de fund , eventual loveste direct chiar gardul din spatele terenului :)

Ce trebuie facut !
- Miscarea propriu-zisa are loc in felul urmator: planul rachetei cu corzile face o miscare de sus in jos. Adica mai intai corzile sunt indreptate in sus cand incepeti miscarea dupa care acestea coboara cand finalizati. Atunci cand loviti prea lung probabil ca "prindeti" mingea tarziu, atunci cand planul rachetei este inca indreptat in sus.Adica o neconcordanta intre miscare si minge. Daca "prindeti" mingea putin mai devreme , mai in fata voastra, cand planul rachetei este indreptat in fata, atunci cred ca veti rezolva problema.
-tzintind mingea cu mana stanga in sus acest lucru va va reaminti ca vreti sa intalniti mingea mai in fata.
-Nu faceti o miscare ampla ca la serviciu pentru ca la serviciu aveti timp berechet pentru acest lucru pe cand la smash acest lucru s-ar putea sa va intarzie lovitura. Va spun eu ca lovitura va fi puternica si fara aceasta miscare ampla.
-Invatati sa va retrageti mana rapid in spate gata de a lovi.
-Nici in acest caz nu incercati sa fortati lovitura din incheietura mainii. Lasati miscarea sa fie naturala si incheietura lejera altfel veti avea o groaza de probleme.
-Daca sunteti pusi in situatia de a intalni mingea mai in fata voastra si nu aveti incotro... atunci incercati o lovitura cu un efect mix de topspin si slice (folosit in spin-serve:)).Astfel efectul topspin va ajuta mingea sa coboare in terenul adversarului.
-Ceva mai dificil este atunci cand sunteti nevoiti sa intalniti mingea mai in spate. In cazul asta tineti racheta mi strans ceea ce va va ajuta sa mentineti planul rachetei in fata in momentul loiturii.

3-Vi se intampla sa loviti mingea putin afara(in lateral sau in spatele liniei de fund).

-Nu incercati sa tintiti prea aproape de linii. Lasati-va o marja de 0.5-1 metru.
-Folositi o priza continentala sau estica (la smash) practic aceeasi priza ca la serviciu. Daca folositi o priza semi-vestica sau vestica planul rachetei va fi unul deranjant pentru smash si atunci veti fi nevoiti sa tzintiti bine... terenul :). Priza continentala ar trebui sa fie priza voastra de serviciu asa ca ... folositi-o va va ajuta sa imprimati mingiei acea rotatie (spin).Priza estica nu este recomandat sa o folositi la serviciu atunci cand efectul este extrem de important. O puteti folosi foarte bine pentru o lovitura plata. In acest tip de priza palma (cu care tineti racheta) va fi in aceeasi directie cu planul rachetei si...deci va va fi foarte usor de tzintit ;)

Sharleeze
4th October 2004, 14:26
Mersi :)

mman
4th October 2004, 16:37
Cu riscul de a enerva...pls despre rever cu doua maini si despre forhand.

Eventual, daca ai disponibile si e ok, pune si niste filmulete, fac cat 1000 de cuvinte :)

10x a lot

DJ Klaus
4th October 2004, 17:42
Cu riscul de a enerva...pls despre rever cu doua maini si despre forhand.

Eventual, daca ai disponibile si e ok, pune si niste filmulete, fac cat 1000 de cuvinte :)

10x a lot
Urmeaza... :) dar sa fiu sincer daca-ti arat filmul poti nici sa nu intelegi despre ce-i vorba pentru ca n-ai sti la ce sa fii atent. Oricum urmeaza forehand-ul de pe loc si forehand-ul din alergare plus 2 filmulete
Apropo ... forehand inseamna ...lovitura de dreapta pemtru ce-i care nu sunt familiarizati cu termenii :ok:

DJ Klaus
5th October 2004, 05:47
Lovitura de dreapta executata de pe loc cu priza estica.

Priza estica: Manerul rachetei este o prisma octogonala dreapta, adica are 8 fete sau 8 plane(paralele 2 cate 2). Pozitionati centrul palmei pe unul din cele 2 plane parelele cu planul corzilor.
Acum aliniati picioarele in asa fel incat linia imaginara care uneste piciorul din spate cu cel din fata sa fie paralela cu liniile laterale ale terenului. Forta loviturii este generata de transferarea greutatii de pe un picior pe altul si de miscarea de rotatie pe care o face corpul si mana cu racheta din spate in fata. Linia loviturii (miscarea bratului cu racheta) va fi una perpendiculara pe fileu(din spate in fata). Deci... corpul va fi si el initial perpendicular cu fileul. Dar cand incepeti lovitura ... cu cat bratul va inainta spre fileu, corpul se va rasuci si el cu fata la fileu. In acelasi timp greutatea corpului trece de pe piciorul din spate pe cel din fata.
Inainte de a lovi ajustati-va pozitia cu cel putin 3 pasi mici apoi faceti un pas final mare inainte spre minge cu piciorul din fata pentru a incepe transferul greutatii din spate in fata.
Suna complicat dar miscarea in sine nu e chiar asa complicata. Oricum a fost cam multa matematica dar sper sa fi fost pe intelesul tuturor. Folositi si filmul atasat si verificati cu ce este scris. Folositi optiunea de "slow motion" a media player-ului folosit pt a urmari cu incetinitorul fiecare miscare. Faceti "stop cadru" pe fiecare miscare ce vi se pare interesanta. Folositi optiunea "zoom" pentru a mari ceea ce va intereseaza(ex. pozitia piciorelor, priza etc.).Oricum nu vizionati flmul ca pe unul de "divertisment" ci zaboviti asupra aspectelor relevante.Folositi la maxim optiunile media player-ului vostru. ;)

Sharleeze
5th October 2004, 14:26
Dj Claus,am intzeles aproposul cu privire la cei care nu sunt familiarizatzi cu termenii. :p
Potzi sa ne explici(poate nu sunt singura care nu stie) cum e prizele?

DJ Klaus
6th October 2004, 05:52
Referitor la prize .... eu zic sa "sapi" ca vei gasi pe aici pe undeva si explicatii despre prize.

V-am atasat un filmulet cu lovitura de drepata din alergare dar fara sa va dau nici o explicatie. Intelegeti filmul fara explicatii ? :D
Vreau sa vad... Vede cineva vreo diferenta intre forehand-ul de pe loc si cel din alergare?

gavacaritei
6th October 2004, 15:19
Prima diferenta pe care o vad este aplecarea mai ampla in cazul loviturii din alergare.

???

mman
6th October 2004, 16:40
Referitor la prize .... eu zic sa "sapi" ca vei gasi pe aici pe undeva si explicatii despre prize.

V-am atasat un filmulet cu lovitura de drepata din alergare dar fara sa va dau nici o explicatie. Intelegeti filmul fara explicatii ? :D
Vreau sa vad... Vede cineva vreo diferenta intre forehand-ul de pe loc si cel din alergare?


Pasii pregatitori de la forhandul de pe loc sunt inlociuti in cazul celui din alergare (marea majoritate a cazurilor intr-un meci) cu alergarea in sine.

Asta in cazul in care ma uit la ce trebuie :)

gavacaritei
12th October 2004, 17:54
DJ Klaus,

am pus in aplicare indicatiile tale si am reusit, in fine, cateva lovituri bune cu forehand-ul!!

Multe multumiri. Ce pot observa este ca pozitia corecta a picioarelor iti ofera mai mult control si permite, probabil, dupa cateva exersari, si ceva mai multa forta. Acum nu mai dau mingea afara din teren, dar inca nu pot sa o trimit pe langa adversar, cu cateva zeci de centimetri. Presupun ca va veni cu timpul...

Cea mai mare problema resimtita la ultimul joc, sambata trecuta, a fost reactia la mingiile taiate si scurte, langa fileu, dupa serviciu. In afara de faptul ca solicita mai multa viteza de reactie, nu stiu cum trebuie sa lovesc mingea joasa si "moale", de sub fileu. Pentru rever nu am suficienta finete, iar cu dreapta o trimit mult prea sus.

P.S. ma vait, numai, nu astept neaparat raspunsuri. Presupun ca le voi afla singur dupa alte cateva jocuri.

Multumesc,
Bafta

mman
18th October 2004, 22:32
Cam liniste aici, ce se aude cu filmulete despre backhand-ul cu doua maini....??

:sleep:

ice_rose
30th October 2004, 22:34
De unde as putea face rost de un exemplu de atestat din tenis?

mman
31st October 2004, 21:26
De unde as putea face rost de un exemplu de atestat din tenis?
ce vrei sa spui prin 'atestat'?

bine ai venit pe forum onlinesport :ok:

ice_rose
1st November 2004, 20:27
eu sunt la liceu sportiv si dupa ce termin trebuie sa fac un atestat din tenis,scris + proba practica (din tenis) ..atestatul trebuie scris pe o anumita tema,de exemplu pregatirea psihologica in tenis,antrenamentul sportiv,calitatile motrice..etc...si ma gandeam ca poate a mai facut cineva pe aici si poate sa-mi dea si mie un atestat de exemplu...
mersi

DJ Klaus
2nd November 2004, 06:51
Stai putin... Cum adica ? Vrei un atestat nemuncit de tine in tennis :no: ? Ca practic asta inseamna daca obtii lucrarile tale.

ice_rose
2nd November 2004, 19:21
nu cred ca ai inteles bine..stiu ca nimeni nu are de gand sa-mi dea un atestat gata facut...dar in fine...ma gandeam ca poate cineva sa-mi explice ce trebuie sa cuprinda un astfel de atestat...o anumita tema,dar ce anume ar trebui sa fie scris,pe ce trebuie sa se axeze mai mult...

mman
5th November 2004, 09:45
De ce moare threadul asta? Vad ca profesorul nostru nu ne mai ia in seama :)

DJ Klaus
6th November 2004, 06:24
Stai linistit ca nu o sa moara. Doar ca sunt si altele de facut si abia mai am timp sa intru pe forum.
Ca si stire... lucrez la un proiect destul de maret despre tenis bineinteles, mai ales ca sunt in primul an (din 2) la scoala de antrenori din Washington. Voi incerca sa fac filmulete in care eu sa va prezint loviturile si nu altcineva ca pana acum. Fisierele video vor contine pe langa imagini si lamuriri auditive . Un alt lucru pe care-l pregatesc este sa filmez cate o baza de tenis sa vedeti si voi cum sunt dotati americanii. Si sper sa obtin chiar interviuri cu diferiti oameni de tenis si chiar cu jucatori din USA.
O alta problema la care lucrez este acel concurs al carui format trebuie definitivat. Ca si idee va fi un concurs similar celui de pe site-ul ATP (Fantasy tennis) in care fiecare are o suma de bani (virtuali) si va trebui sa investiti in cativa jucatori care credeti ca vor castiga turneul din spatamana ce va urma. Stiu ca suna ciudat dar tocmai de aceea nu mai intru in detalii pana nu-l definitivez.

Asa ca nu cred ca o sa moara decat daca "murim" cu totii :D

mman
6th November 2004, 13:26
Stai linistit ca nu o sa moara. Doar ca sunt si altele de facut si abia mai am timp sa intru pe forum.
Ca si stire... lucrez la un proiect destul de maret despre tenis bineinteles, mai ales ca sunt in primul an (din 2) la scoala de antrenori din Washington. Voi incerca sa fac filmulete in care eu sa va prezint loviturile si nu altcineva ca pana acum. Fisierele video vor contine pe langa imagini si lamuriri auditive . Un alt lucru pe care-l pregatesc este sa filmez cate o baza de tenis sa vedeti si voi cum sunt dotati americanii. Si sper sa obtin chiar interviuri cu diferiti oameni de tenis si chiar cu jucatori din USA.
O alta problema la care lucrez este acel concurs al carui format trebuie definitivat. Ca si idee va fi un concurs similar celui de pe site-ul ATP (Fantasy tennis) in care fiecare are o suma de bani (virtuali) si va trebui sa investiti in cativa jucatori care credeti ca vor castiga turneul din spatamana ce va urma. Stiu ca suna ciudat dar tocmai de aceea nu mai intru in detalii pana nu-l definitivez.

Asa ca nu cred ca o sa moara decat daca "murim" cu totii :D

suuuuuper /hello

ilenuta
6th November 2004, 16:27
Bravo Dj Klaus /hello
De-abia asteptăm....

iluzie_C
10th November 2004, 23:23
Buna tuturor si felicitari lui Dj Klaus pt intructiunile oferite ...!

DJ Klaus
12th November 2004, 07:30
Bun venit draga Iluzie :) Si ca sa-ti facem o primire calduroasa "l-am invitat" pe marele Boris Becker sa ne spuna cate ceva despre serviciu :)
Fisierul (cu sonor!!!)poate fi vizionat cu Real Media Player dupa ce il dezarhivati cu WinZip ... este un document excelent pt cei care vor sa stapaneasca mai bine serviciul si sa-i imite (de ce nu ?) pe Becker sau Sampras prezent si el in film :)

DJ Klaus
12th November 2004, 13:55
Este foarte posibil ca acest thread sa nu mai existe si odata cu el toate proiectele mele vor fi "mutate" in alta parte... iar eu sa nu mai fiu moderator pe forumul de tenis de pe acest site datorita faptului ca nu mai corespund cerintelor administratorilor site-ului. Nu este vorba de bani pt ca tot ceea ce am facut pe forum a fost din pasiune. Ca urmare ...toate mesajele scrise de userul DJ Klaus vor fi sterse din baza de date a forumului si imi rezerv dreptul de a le publica mai tarziu intr-o carte de specialitate. Pt cei care mai au insa intrebari despre tenis ma pot contacta pe Yahoo Messenger cu userul "klaus1415".

Numai bine !

Vadim
12th November 2004, 14:04
Klaus, mesajele scrise ramin aici pe forum... Nu vor fi sterse, indiferent de ce se intimpla. Dupa experienta cu Ultras, care a cerut sa ii fie sterse mesajele si a revenit nu mai sterg mesaje.

mman
13th November 2004, 19:04
Este foarte posibil ca acest thread sa nu mai existe si odata cu el toate proiectele mele vor fi "mutate" in alta parte... iar eu sa nu mai fiu moderator pe forumul de tenis de pe acest site datorita faptului ca nu mai corespund cerintelor administratorilor site-ului. Nu este vorba de bani pt ca tot ceea ce am facut pe forum a fost din pasiune. Ca urmare ...toate mesajele scrise de userul DJ Klaus vor fi sterse din baza de date a forumului si imi rezerv dreptul de a le publica mai tarziu intr-o carte de specialitate. Pt cei care mai au insa intrebari despre tenis ma pot contacta pe Yahoo Messenger cu userul "klaus1415".

Numai bine !

pacat pacat pacat :headbang:

ilenuta
14th November 2004, 11:11
Lasa, mman, nu mai fi necajit. Cine stie ce ne rezerva viitorul... Viata e complexa ;)

mman
14th November 2004, 15:54
Lasa, mman, nu mai fi necajit. Cine stie ce ne rezerva viitorul... Viata e complexa ;)
:ok:
wow, adanca treaba :))

ilenuta
14th November 2004, 18:18
Recunosc, a cam fost din categoria "din puţul gândirii", dar sper ca s-a inteles. Gata cu filosofarile, ca nu suntem la Secretele gândirii, ci la Secretele tenisului :ok:

daniel_ilisoi
22nd November 2004, 14:02
Un link interesant:
http://users.swing.be/excellence-software/MAIN/PERSONAL/TENNIS/

ilenuta
22nd November 2004, 22:55
Suuuper !!! Cred ca in curand ma apuc si eu de tenis :rolleyes:

luciano33
23rd November 2004, 03:34
domnule klaus se poate sa mi spuneti si mie va rog de cate feluri este serviciul si cum se cheama?

mman
23rd November 2004, 10:05
Salut, despre priza la serviciu, si despre pozitionari s-a mai discutat aici, citeste ceva mai sus prin acest thread. Klaus e putin plecat de pe forum, speram sa revina.

Bine ai venit pe forumul onlinesport!!

luciano33
23rd November 2004, 22:44
nu am gasit nimic din ceea ce ma intereseaza aici decat despre priza continentala la serviciu....
pe mine m ar fi interesat sa aflu cate feluri de poate servi adica nr si ce denumiri au toate tipurile...daca se poate...
multumesc!!!

daniel_ilisoi
24th November 2004, 08:56
Diferite tipuri de grip
http://www.tennis.com/instruction/fullstory.sps?inewsid=25693&itype=1481

ilenuta
24th November 2004, 11:30
Cateva lamuriri despre serviciu (dupa ce m-am mai informat si eu putin :rolleyes: )
Se cunosc 3 tipuri de serviciu care sunt de baza: slice(taiat), plat, top-spin (liftat). Dar ...asa cum s-a scris si la inceputul acestui thread, se poate face o combinatie a celor 3.
Sper sa putem reveni cu detalii :)

vera
1st March 2005, 12:48
buna.te felicit :) pentru informatiile trimise.se ıntelege ca eşti profesionist.good luck

hawk
10th March 2005, 17:11
Salutare tuturor.

Sunt un nou venit pe acest forum si sper sa ma primiti si pe mine in randurile voastre.

O zi buna si multa bafta!

hawk
10th March 2005, 17:17
Cati dintre voi si practica sportul...nu doar sa-l vizioneze?
Ce va place mai mult sa-l practicati sau sa-l urmariti...sa fiti spectatori?

ilenuta
10th March 2005, 17:25
Bun venit hawk :ok:
Sunt printre noi si practicanti ai tenisului, dar cred ca sunt in minoritate fata de cei care doar urmaresc, cel putin pana acum.
Tu banuiesc ca si practici tenisul, daca ai postat prima oara aici :)

hawk
10th March 2005, 17:34
Da...il practic si sincer imi place mai mult sa joc decat sa-l urmaresc...pentru simplu fapt ca imi face o pofta deosebita si nu rezist sa stau prea mult sa ma uit si ies si ma duc sa joc...mai putin iarna, cand in majoritatea cazurilor ma rezum doar la vizionare.

Am facut tenis...destul...acum mai joc doar din placere.

Teoria este ca la scoala...dar in momentul in care pui efectiv mana pe o racheta este cu totul altfel.

sestry
3rd April 2005, 12:14
vroiam sa intreb daca conteza la serviciu distantza fata de axul terenului?Si de ce?

DJ Klaus
7th April 2005, 06:32
Pt cei care mai au insa intrebari despre tenis ma pot contacta pe Yahoo Messenger cu userul "klaus1415" sau pe email
Oare cui ii este adresata intrebarea asta? Ca nimeni nu vrea sa raspunda ? :D

James_Brown
23rd April 2005, 23:31
salutare

James_Brown
23rd April 2005, 23:40
vad ca la teorie stati bine,la practica cum stati?

gavacaritei
17th May 2005, 11:14
Stie cineva sa explice cum se loveste corect dreapta inversa?

Eu sunt un incepator pasionat. Joc o data pe saptamana si de fiecare data imi iese bine (numai) cate o lovitura. Acum doua saptamani a dat bine o multime de drepte inverse, dar saptamana trecuta nu mi-au intrat decat slice-urile, pe care nu stiam sa le dau pana atunci. Sunt tare curios sa vad ce lovitura mai descopar in week-endul asta.

a_ndrada
19th May 2005, 14:45
Stie cineva sa explice cum se loveste corect dreapta inversa?
biomecanica loviturii este la fel ca la drepata normala numai ca trebuie sa te misti mult mai repede pt a ajunge la timp la minge si sa fii atent unde plasezi mingea pt ca retragandu-te sa dai dreapta inversa lasi tot terenul liber si daca nu dai o minge incomoda adversarul are tot terenul la dispozitie pt a te pasa

gavacaritei
19th May 2005, 15:40
Este posibil sa nu intelegem acelasi lucru prin dreapta inversa.

Lovitura care mi-a placut mie in urma cu doua saptamani punea in minge un efect exterior (spre dreapta) si se ducea in lung de linie, pe reverul adversarului.

Acum cred ca dreapta inversa inseamna o lovitura plata, fara efect, in lung de linie. Asa e? Si atunci, dreapta inversa se opune dreptei in cross si sunt amandoua lovituri plate?

a_ndrada
20th May 2005, 17:37
eu stiu ca drepara inversa nu tine de felul in care lovesti mingea ci de unde.te retragi repede si in loc sa lovesti cu reverul dai cu dreapta.poti sa dai cum vrei si liftat si plat si unde vrei

Ady
20th May 2005, 17:49
Lovitura care mi-a placut mie in urma cu doua saptamani punea in minge un efect exterior (spre dreapta) si se ducea in lung de linie, pe reverul adversarului.

Asta este dreapta inversa . Ca sa lovesti asa cred ca trebuie sa te asezi un pic mai spre stanga decat la un forehand normal si sa perii mingea cu o miscare de la dreapta la stanga . E posibil sa gresesc , nu sunt antrenor dar asa am observat ca fac jucatorii si de cate ori am incercat a mers .

DJ Klaus
6th June 2005, 23:00
Stie cineva sa explice cum se loveste corect dreapta inversa?
.....
Acum doua saptamani a dat bine o multime de drepte inverse, dar saptamana trecuta nu mi-au intrat decat slice-urile, pe care nu stiam sa le dau pana atunci. Sunt tare curios sa vad ce lovitura mai descopar in week-endul asta.

Dreapta inversa zici ?? E posibil sa "ghicesc" la ce te referi... Termenul de dreapta inversa este oarecum inventat. Intr-adevar se poate numi dreapta inversa si cum zice Andrada adica sa te feresti de rever si sa dai in cross.
Eu ma gandesc la altceva. Vi-l mai aduceti aminte pe Berasategui ? Spaniolul ce a castigat si Roland Garros si Open Romania ? Ei bine despre el puteai sa zici ca lovea dreapa inversa. Adica avea o singura priza si pt dreapta si pt rever si lovea cu aceeasi fata a rachetei orice lovitura. Tinea racheta cu o priza continentala ce se transforma in vestica. pe romaneste inchipuiti-va ca tineti racheta perpendiculara pe sol... ei bine ... el lovea cu partea cealalta a rachetei adica isi forta incheietura in asa fel incat lovea dreapta cu fata rachetei cu care deobicei lovesti reverul iar mingea capata un efect liftat fantastic. Intelege cineva ce zic ? :) Gavacaritei .. la asta te refereai ?

Ady
6th June 2005, 23:05
... el lovea cu partea cealalta a rachetei adica isi forta incheietura in asa fel incat lovea dreapta cu fata rachetei cu care deobicei lovesti reverul iar mingea capata un efect liftat fantastic.
Woaw ... P-asta chiar n-o stiam ... cred ca mi-ar trebui doar 10 secunda sa imi rup incheietura ... mai bine nu incerc :P . Klaus forhand inside out nu e tot una cu dreapta inversa ?

DJ Klaus
6th June 2005, 23:26
Woaw ... P-asta chiar n-o stiam ... cred ca mi-ar trebui doar 10 secunda sa imi rup incheietura ... mai bine nu incerc :P . Klaus forhand inside out nu e tot una cu dreapta inversa ?
Incheietura nu ti-o rupi ca sunt exercitii pt incheietura mainii in asa fel incat devine foarte mobila. Nu zic ca e usor dar daca nu lovesti corect ... atunci dai in fileu.
Cat despre inside-out... nu e chiar acelasi lucru. Inside out inseamna sa lovesti foarte mult in cross si mai scurt (undeva in dreptul liniei de serviciu) asa fel incat sa-ti scoti adversarul din teren in special pe reverul adversarului dar asta se poate face si stand pe mijlocul terenului

Ady
6th June 2005, 23:31
Cat despre inside-out... nu e chiar acelasi lucru. Inside out inseamna sa lovesti foarte mult in cross si mai scurt (undeva in dreptul liniei de serviciu) asa fel incat sa-ti scoti adversarul din teren in special pe reverul adversarului dar asta se poate face si stand pe mijlocul terenului
Cred ca la asta se referea gavacaritei ...

dextercioby
7th June 2005, 00:15
For the record,Berasategui n-a cistigat titlul la Rolland Garros...

Daniel.

DJ Klaus
7th June 2005, 01:32
Asa e ! For the record - A jucat doar finala cu Bruguera in 1994!

dextercioby
7th June 2005, 01:45
Mi-adusasi aminte:La Open Romînia l-a batut in finala pe Moya (parca la primul sezon) in '96 la 5 si la 1 si se pare ca n-a avut "norocul" lui Muster cu banii...Adica si i-a luat. :D

Daniel.

P.S.Mi se pare ca-n '95 Sever a tinut mortis sa-l aduca pe Muster si de-aia a marit miza,ca dup-aia sa-i traga teapa... :evil:

gavacaritei
7th June 2005, 10:58
Sunt pe fundul terenului, in centru sau in stanga, nu in dreapta.

Lovesc cu interiorul rachetei (lovitura de dreapta, nu?), dar nu drept, nici in cross, spre dreapta adversarului, ci inspre reverul adversarului, cu efect spre exterior.

Am observat ca imi iese daca reusesc sa amortizez suficient si apoi sa o plesnesc. Oricum, toata smecheria este finetea cu care asezi racheta pe minge.

Ady_Einstein a intuit bine miscarea de periere a mingii.

DJ Klaus, eu stiu ca dreapta (forehand) inseamna sa lovesti cu interiorul rachetei, iar rever (backhand) sa lovesti cu exteriorul.

Nu inteleg cum lovea Berasategui dreapta cu fata rachetei cu care de obicei lovesti reverul. Inseamna ca lovea cu reverul!

Cred ca ceea ce ne incurca este schimbarea perspectivelor, la trecerea peste fileu: stanga devine dreapta, dreapta devine rever. Si nu mai zic ce se intampla cand mai apare pe teren un stangaci, care loveste dreapta cu stanga etc

Ady
7th June 2005, 11:31
Ady_Einstein a intuit bine miscarea de periere a mingii.



Eu sunt mai obisnuit cu comentariile idioate de la noi si d-aia , cred ca de aici a pornit neintelegerea ... Comentatorii nostri foarte priceputi zica ca forhand inside out e acelasi lucru cu dreapta inversa si din ce zice klaus nu e asa . Lovitura care zici ca ti-a iesit tie e forhand inside out ...

DJ Klaus
7th June 2005, 14:36
Da , lovitura de care pomeneste gavacaritei este inside-out si nu dreapta inversa care a aburit toata lumea pe forum. :)
Cat despre lovitura lui Berasategui ... inseamna ca nu l-ai vazut jucand niciodata daca nu intelegi la ce ma refer. Intr-adevar el lovea forehand-ul cu fata exterioara fortandu-si incheietura in asa hal incat fata exterioara inainte de contactul cu mingea ajungea paralela cu solul dar priza ramanea aceeasi numai ca realiza totul din incheietura.
Oricum... Kids don't try this at home :) ...decat daca aveti incheietura foarte bine antrenata

gavacaritei
7th June 2005, 14:38
Bine c-am lamurit-o.

E vreun secret de stiut la lovitura inside-out?

Da, nu tin minte sa-l fi vazut pe Berasategui.

DJ Klaus
7th June 2005, 14:53
citeste si pe aici : http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?p=290945

gavacaritei
7th June 2005, 15:01
Multumesc DJ Klaus.
Interesant site-ul tennis channel. Trebuie sa mai sap un pic sa vad de ce nu imi deschide filmuletele.

serar18
16th June 2005, 22:08
In primu rand imi cer scuze dak a mai fost .. pusa intrebarea : Ce supreafata de lovire are trebui sa aiba o racheta..pentru un incepator de 18 ani , care ar fi suprafata nimima..si cea maxima?? Va multumesc mult...

Ady
16th June 2005, 23:17
Cred ca va trebui sa astepti sa mai intre Dj Klaus . Oricum din cate m-am documentat eu cand mi-am cumparat , suprafata rachetei , tensiunea si alte caracteristici trebuiesc luate in considerare in functie de stilul de joc . Pentru incepatori care nu doresc performanta sunt recomandate rachetele oversize (sweet spot mai mare) sau chiar de femei (se manevreaza mai usor) . Repet pentru mai multe detalii va trebui sa astepti pana mai intra Klaus , el stie mai multe .
Ps : bine ai venit pe OLS

DJ Klaus
23rd June 2005, 05:55
In primu rand imi cer scuze dak a mai fost .. pusa intrebarea : Ce supreafata de lovire are trebui sa aiba o racheta..pentru un incepator de 18 ani , care ar fi suprafata nimima..si cea maxima?? Va multumesc mult...

Inainte de orice concepte privind alegerea rachetei de tenis si despre tehnica si jocul fiecaruia este foarte important sa intelegeti ce anume a dus la evolutia jocului de tenis in anii 80 si mai ales impactul tehnologiei rachetelor. Anii 80 si inceputul anilor 90 au fost foarte confuzi in lumea profesionistilor de tenis. Odata cu inventia celor de la Prince din 1978-79 cu marirea suprafetei de lovire a rachetelor si tot ceea ce a urmat jocul de tenis avea sa-si piarda din frumusete si avea sa se schimbe radical. Era clar ca nimic nu mai era ca inainte. De fapt evolutia rachetelor au intors carierele jucatorilor si al antrenorilor cu susul in jos peste noapte.Inainte de 1970 , majoritatea jucatorilor au jucat doar cu vreo 3 sau 4 tipuri de rachete. Daca jucatorii nu aveau o tehnica foarte buna atunci nu aveau cum sa produca lovituri exceptionale si puternice. Rachetele atunci aveau suprafete mici si iti trebuia o coordonare a miscarii si loviturii foarte buna pt a lovi cu o astfel de racheta. Atunci daca aveai o tehnica buna erai un jucator bun, de top. Jucatorii pierdeau nenumarate ore pe teren pt a-si imbunatati tehnica si pt a gasi lovitura perfecta.
La sfarsitul anilor 60 companiile au inceput sa experimenteze rachetele din otel si alte aliaje. Racheta Wilson T-2000 si Spalding Smasher au fost primele 2 rachete noi ce patrundeau in era lemnului.Head a venit de asemenea cu o inovatie cu modelul Arthur Ashe la care multi se refereau ca "batatorul de covoare" (cred ca va inchipuiti de ce :) ).Dar inovatia lui Howard Head cu racheta Prince oversize de la mijlocului anilor 70 a marcat cu adevarat inceputul revolutiei. Jocul de tenis in general si modul in care oamenii jucau avea sa se schimbe pentru totdeauna. In decursul primului an , folosirea rachetelor "oversize" a fost tratata ca o gluma. De indata ce ideea a inceput sa prinda contur,firmele de markenting al formelor noi, a dimensiunilor noi si a materialelor noi era deja pe drum cu un plan bine pus la punct.
Este foarte interesant ca modul de a antrena si de a juca nu s-a schimbat imediat deoarece toti cei care au inceput sa foloseasca noile rachete oversize invatasera sa joace cu rachetele mici,traditionale. Adevaratele schimbari in joc au inceput sa apara spre sfarsitul anilor 80 cand o intreaga noua generatie de jucatori incepuse sa foloseasca noile rachete. Pentru multi antrenori acest lucru a fost foarte greu de ajustat (cazul Hanescu cu Firicel). O varietate de noi si ciudate lovituri si stiluri au inceput sa castige teren. In locul plasamentului si a preciziei FORTA a devenit arma primordiala in tenisul modern. Punctele au inceput sa fie mult mai scurte si mai putin interesante spectatorilor, si, din punctul meu de vedere ca antrenor, jocul de tenis a pierdut mult din arta sa. Strategiile si modurile de dezvoltare a fiecarui punct au devenit mai putin importante decat loviturile puternice si decisive. Cred ca acest “high-tech” al rachetelor de tenis are "darul" de a micsora abilitatile marilor jucatori si de aceea sportul devine din ce in ce mai putin distractiv si mai putin interesant de practicat.
Revenind oarecum la problema initiala a alegerii rachetei... cu o paralela :) De ce credeti ca pianul a ramas neschimbat de-a lungul istoriei? Pentru ca este o arta traditionala foarte greu de stapanit. Asadar oamenii vor sa cante la pian si sunt foarte mandri de fiecare nivel de cunostinte castigat treptat. De indata ce indemanarea este dobandita , aceasta este mult mai pretuita si importanta pentru artist. Concluzia: fabricand ceva mai usor de folosit nu inseamna ca fabrici ceva mai bun.
Si totusi... in cazul tenisului si mai ales in cazul vostru, al incepatorilor, trebuie sa invatati sa loviti corect, sa faceti miscarea perfect, s-o faceti naturala, nu o tociti ca material pentru bac. Faceti miscarea corecta in oglinda fara racheta , in mintea voastra. Antrenati-va mintea sa execute miscarea corect si atunci totul va veni de la sine. Ca tip de racheta ... aprope ca nu conteaza ....si totusi iti raspund: racheta cea mai buna este cea pe care o “simti” cel mai bine in mana si cu care joci mai bine. Repet... nu alegerea rachetei e esentiala pt un incepator. Nu se pune problema alegerii tipului de racheta decat la copii si juniori pana in 16 ani cand se tine cont de alte criterii cum ar fi inaltimea, greuatea pt a determina lungimea rachetei si daca pot tine in mana o racheta de anumite dimensiuni.

Sper sa fie utila aceasta recomandare si tie si ceilorlati incepatori cum as vrea sa fie util si site-ul pe care vreau sa-l creez pentru toti jucatorii de tennis, amatori si profesionisti, din Romania.

ioana Bazz
24th June 2005, 02:32
fac si eu tenis de ceva timp si ma descurc, dar am o singura problema....nu prea imi iese bine reverul! ce pot sa fac ca sa ma perfectionez?

Ady
24th June 2005, 20:58
vezi ca a explicat Klaus la inceputul acestui thread ... fii de asemenea atenta la priza ...

DJ Klaus
24th June 2005, 22:55
fac si eu tenis de ceva timp si ma descurc, dar am o singura problema....nu prea imi iese bine reverul! ce pot sa fac ca sa ma perfectionez?
Buna Ioana ! As avea nevoie de mai multe detalii ca sa te pot ajuta. Ce varsta ai , greutatea, inaltimea, daca lovesti reverul cu o mana sau cu 2 maini , ce priza folosesti? De cat timp practici tenisul si daca-l faci de performanta sau doar recreativ? Si mai ales... spune-mi ce anume nu-ti iese la rever... adica dai des in fileu , afara , nu ai precizie ? Nu lovesti bine la mingiile joase sau inalte...
Te intreb toate astea pt ca intr-adevar s-a vorbit destul despre rever dar nu totul. Revino cu amanunte :)

Pentru @gavacaritei: sunt curios cum a mai evoluat jocul tau si daca ai inceput sa-ti bati toti adversarii sau ai probleme :)

Aceeasi intrebare pt Ady Einstein :) sau te-ai lasat de tenis ?

Ady
24th June 2005, 22:59
Merge binishor Klaus ... luni chiar i-am batut pe unii care erau un pic mai buni ca mine :) ... e un pic aiurea k eu ma antrenez cu aceeasi persoana si deja stim fiecare ce nu ii iese celuilalt si exploatam la max , si d-aia ne mai bucuram cand ii gasim si pe altii cu alte stiluri de joc ... :)

Sharkie
24th June 2005, 23:22
Io am facut in 2003-2004 tenis cu antrenor.Dar m-am lasat.Cred ca de lene.Ieri am jucat iar dupa mult timp.Am jucat cam la 30 % din ce pot.Dar azi m-am uitat putin si la Wimbledon si mi-a venit iar chef de tenis. :)

Reverul il lovesc cu 2 maini.Inainte dadeam bine cu reverul,si destul de tare.Totusi ma simt mai bine lovind cu dreapta.

DJ Klaus
25th June 2005, 23:20
Io am facut in 2003-2004 tenis cu antrenor.Dar m-am lasat.Cred ca de lene.Ieri am jucat iar dupa mult timp.Am jucat cam la 30 % din ce pot.Dar azi m-am uitat putin si la Wimbledon si mi-a venit iar chef de tenis. :)

Reverul il lovesc cu 2 maini.Inainte dadeam bine cu reverul,si destul de tare.Totusi ma simt mai bine lovind cu dreapta.
Cam care ar fi intrebarea ? sau era doar o constatare ...?

gavacaritei
27th June 2005, 09:43
DJ Klaus, saptamana trecuta am avut o zi de gratie cand i-am batut pe toti cei cu care joc de obicei, reusind lovituri excelente.

In rest, manac bataie de la acelasi individ. Principala problema este ca loviturile mele nu sunt suficient de bune pentru a-i pune probleme. Adica imi iese si dreapta, si reverul si serviciul... Dar nu il incurc suficient si are timp sa plaseze mingiile mult in spate sau foarte in lateral, jos.

Cat despre diferite tipuri de lovituri, nu am nici una foarte buna. Poate returul, in conditiile in care amicul meu nu serveste foarte bine si in general imi permite sa returnez puternic.
Astazi sunt destul de amarat pentru ca sambata am mancat bataie rau de tot: 6-0. 6-2.

Ady_Einstein, eu am aceeasi problema: joc cu aceeasi persoana, care ma bate mai tot timpul si eu continuu sa fac aceleasi greseli. Nu reusesc sa trimit peste fileu mingiile joase din centrul terenului si ratez (dau afara) 60% din mingiile inalte (la nivelul umarului).

Sper ca saptamana asta sa prin o zi mai buna...

Sharkie
27th June 2005, 12:28
Era o constatare,DJ Klaus,pe baza careia s-ar putea sa revin cu o constatare. ;)

enache biz
2nd July 2005, 22:24
am si eu cateva poze dar nu cu jucatorii din atp, ci cu mine in timpu serviciului!
as vrea sa`mi spunetzi ce sa mai lucrez la servici, am si cateva filmuletze tot cu mine dar vad ca nu pot sa le atasez ca au extenisa .avi :(
astept pareri si sugestii ms!

enache biz
2nd July 2005, 22:27
asta e o poza cu fratele meu

Ady
3rd July 2005, 14:14
am si eu cateva poze dar nu cu jucatorii din atp, ci cu mine in timpu serviciului!
as vrea sa`mi spunetzi ce sa mai lucrez la servici, am si cateva filmuletze tot cu mine dar vad ca nu pot sa le atasez ca au extenisa .avi :(
astept pareri si sugestii ms!
Muta-le pe thread-ul "Secretele tenisului" si o sa iti raspunda DJ Klaus cand o sa intre :) din cate a vazut ochiul meu neformat :P in ultima poza , cea care zici ca e cu fratele tau , el si-a aruncat mingea prea in spate , mingea trebuie lovita cam la o distanta de 1m in fata corpului

Sharkie
3rd July 2005, 17:37
Si tu faci asa ? :D :P

Ady
3rd July 2005, 17:40
Incerc :) ... oricum nu la serviciu am eu probleme mari ... problema mea e ca de multe ori ma prinde nepregatit pe rever si cu mingi destul de inalte , cam la nivelul umarului si imi este foarte greu sa mai returnez de acolo ... de doua saptamani caut solutii si nu gasesc :(

Sharkie
3rd July 2005, 17:41
Dai reverul cu una sau doua ?
Io cu reverul lovesc destul de rar,dar imi intra f bine in 90 % din cazuri.Cu dreapta mai fac unele erori.

Ady
3rd July 2005, 17:42
Cu o mana dau ... si din pozitia aia e destul de greu ca simt ca nici nu am putere sa lovesc mingea klumea ... am incercat si slice , tot degeaba :(

Sharkie
3rd July 2005, 17:46
Mie nu prea imi da nimeni mingi din astea ca sa vorbesc. :)
DJ Klaus n-are sugestii,nimic ?
Succes in incercarile tale ! :D

lucianaicul
7th July 2005, 16:40
Sal,sunt Irina,am 10 ani,m-am inscris la un curs de tenis(incepatori) si as vrea sa-mi cumpar o racheta.Ma puteti ajuta cu un sfat (marca,magazin,marime...)?Am aproape 1,40m si vreo 40kg :-((( (nu rade!!!).Parca si asta conteaza din cate am citit pe forum,nu-i asa? Ah,si in plus sunt stangace!
Multumesc

Ady
7th July 2005, 16:52
Citeste mai sus pe thread-ul asta , a mai raspuns Dj Klaus la intrebare

lucianaicul
7th July 2005, 17:33
Citeste mai sus pe thread-ul asta , a mai raspuns Dj Klaus la intrebare
DJ Klaus :"Nu se pune problema alegerii tipului de racheta decat la copii si juniori pana in 16 ani cand se tine cont de alte criterii cum ar fi inaltimea, greuatea pt a determina lungimea rachetei si daca pot tine in mana o racheta de anumite dimensiuni. "

Deci? :rolleyes:

Ady
7th July 2005, 18:51
Din cate am inteles ai 10 ani nu?
mai ai 6 ani pana sa iti pui problema ce racheta ti se potriveste , conform spuselor lui Klaus ... pana atunci tu antreneaza-te ...

lucianaicul
7th July 2005, 20:41
Din cate am inteles ai 10 ani nu?
mai ai 6 ani pana sa iti pui problema ce racheta ti se potriveste , conform spuselor lui Klaus ... pana atunci tu antreneaza-te ...

Daca nu-ti e cu suparare, CU CE?! Cu o bata crezi ca ar fi potrivit, maestre? :evil:

DJ Klaus
7th July 2005, 23:32
acum am vazut mesajele voastre si am sa va raspund la toti in curand...
asa ca .... stay tuned folks

Ady
7th July 2005, 23:55
Daca nu-ti e cu suparare, CU CE?! Cu o bata crezi ca ar fi potrivit, maestre? :evil:

Cu orice racheta ... nu ai citit in post-ul lui Dj Klaus ca la incepatori nu prea conteaza racheta ? ...

icey
31st July 2005, 23:38
sal . Din cate am obs. klaus a spus ca nu conteaza tipul rachetei decat la cei sub 16 nu peste :P . Deci conteaza in cazul de fatza a fetei de 10 ani.

Ady
31st July 2005, 23:54
sal . Din cate am obs. klaus a spus ca nu conteaza tipul rachetei decat la cei sub 16 nu peste :P .
E imposibil , tocmai ca peste 16 ani incepe sa conteze si racheta , cand jucatorul a invatat deja loviturile de baza si are probabil cateva mii (?!?) de ore de joc si incepe sa isi formeze un anumit stil .


racheta cea mai buna este cea pe care o “simti” cel mai bine in mana si cu care joci mai bine. Repet... nu alegerea rachetei e esentiala pt un incepator

Si dupa asta este probabil o greseala de exprimare cu copii si juniorii ,dar se mai intampla din graba . Oricum dupa citatul de mai sus iti dai seama ca nu are cum sa fie asa de importanta inainte de 16 ani .

Ps: bine ai venit pe forumul Online Sport icey :ok:

icey
1st August 2005, 00:38
Pay eu cred ca, conteaza indiferent de varsta .. precum spunea Klaus conteaza mai mult pt. cei sub 16 ca acolo e in functie de greutate si marime .. unde aceste caracteristici prezinta o problema :P , la cei peste conteaza sa iti pice bine in mana, sa te simti bine cu ea si alea alea. Care e Threadu-l cu tipurile de rachete, ca ma intereseaza niste pareri ? :)

Ady
1st August 2005, 00:46
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=134598#post134598
si mai cauta pe forum ca mai sunt cateva thread-uri
si crede-l pe Klaus ce spune ca nu racheta e cea mai importanta la incepatori ca stie ce spune , e antrenor din cate am inteles

icey
1st August 2005, 01:11
k . 10x . Pe mine m-ar interesa pozele de care vorbea Klaus cu tipurile de prize. O sa mai apara ? :) <daca sunt da le-am omis eu imi cer scuze :D>

Ady
1st August 2005, 01:18
Nu stiu daca mai apar , Klaus intra mai rar acum pe forum , o avea si el treaba . Din cate am inteles lucreaza si la un site despre tennis , deci probabil o sa apara acolo , asa k stai pe frecventa :)

css2
2nd August 2005, 16:42
am si eu cateva poze dar nu cu jucatorii din atp, ci cu mine in timpu serviciului!
as vrea sa`mi spunetzi ce sa mai lucrez la servici, am si cateva filmuletze tot cu mine dar vad ca nu pot sa le atasez ca au extenisa .avi :(
astept pareri si sugestii ms!


pai bine mai enache.nenea maco nu iti arata ce sa faci la serviciu?
vad ca joci linga terenul lui.terenul 5 de la css2.

Apolini
2nd August 2005, 17:20
Eu joc tenis de 5 ani si cred ca cel mai mult in acest sport conteaza intuitia si increderea. Cel putin eu asa am simtit-o pe propia mea piele. Cand incercam sa calculez o traiectorie sa dau o minge perfect pe tusa nu imi intra mingea niciodata in teren, in schimb, cand nu ma gandeam la traiectorie si la executia loviturii mingea ajungea intotdeauna unde imi doream. Desigur conteaza si sa inveti lovitura cu trebuie: prizele de la lovituri pozitia mainii, a picioarelor si a corpului in general.
La amatori e vorba de total altceva. Ei nu si-au automatizat inca loviturile si aici nu conteaza intuitia atat de mult. Aici in principiu conteaza ca amatorul sa tina racheta strans in mana si sa o impinga inainte pana peste umar, asa incat mingea sa se duca inainte. Daca acesta se perfectioneaza intra si mai multi factori in discutie.

enache biz
5th August 2005, 10:41
pai bine mai enache.nenea maco nu iti arata ce sa faci la serviciu?
vad ca joci linga terenul lui.terenul 5 de la css2.


ba da , dar vroiam sa stiu si parerea altora :P
oricum dau servicul cu f mult efect cum m`a invatzat nenea maco :P

clavius
7th August 2005, 11:13
DJ Klaus,

Vad ca esti certificat USPTA. Ai facut cursuri la ei, sau ceva de genul?

Eu am gasit, piratate, 6 din DVD-urile lui James Jensen de la USPTA (din pacate nu-mi permite bugetul, la ora actuala, sa le cumpar, sunt 300$ in total, toate 10)... Ce parere ai despre el cat si despre DVD-uri? Ai vazut ceva din ele?

vlad1607
7th August 2005, 16:54
am facut tenis de camp vreo 8,9 ani heheeheee ce vremuri :D acum vreo 2,3 saptamani in Grecia am pus mana .din nou.pe o racheta de tenis dupa vreo 3 poate 4 ani de pauza totala...ce bine a fost :D ce senzatie Dumnezeiasca :ok: din pacate am mai si rupt un racordaj pe deaspura :D

Ady
11th August 2005, 15:00
k . 10x . Pe mine m-ar interesa pozele de care vorbea Klaus cu tipurile de prize. O sa mai apara ? :) <daca sunt da le-am omis eu imi cer scuze :D>

Pana o sa apara Klauss poti sa te uiti pe aici :

http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?t=46797&highlight=grip+guide

DJ Klaus
16th August 2005, 03:19
Salut tuturor! O sa incerc sa va raspund mai pe scurt...

@gavacaritei: faptul ca desi iti ies loviturile dar mananci bataie de la acelasi adversar ... ar trebui sa te puna pe ganduri ca poate tactica pe care o alegi tu este taman pe placul lui. Gaseste-i partile slabe si exploateaza-le. Sa nu-mi spui ca n-are ca ori jucator are parti slabe. Spune-mi cate ceva despre el. Ce tip de jucator e? Are serviciu puternic? Este un jucator serv-vole sau jucator de pe fundul terenului. Stai si judeca atent jocul lui. Referitor la faptul ca iti sunt incomode mingiile inalte (desi sunt preferatele mele :) )asta ti s-ar putea trage de la priza. daca folosesti o priza continentala sau estica atunci mingiile inalte iti vor fi mereu incomode.

@enache: desi m-ai enervat cu spam-uri pe YM iti raspund totusi ca nu vad mare lucru din pozele trimise. Nu vad daca bratul este perfect intins in momentul loviturii si nu vad nici puctul de contact al rachetei cu mingea... elemente esentiale... Un filmulet m-ar fi ajutat.


mingea trebuie lovita cam la o distanta de 1m in fata corpului
Auuuuchhhh Ady ... De unde o scosesi? Bratul cu racheta perfect intinsa trebuie sa intalneasca mingea in punctul cel mai de sus. Va sugerez un exercitiu simplu pt aruncarea mingei la serviciu: pune-ti fata orizontala a rachetei pe teren in fata piciorului apropiat de linia de fund (adica piciorul opus bratului cu care loviti) in asa fel incat marginea ramei sa fie tangenta pe interior cu linia de fund. Aruncati mingea ca pt serviciu iar mingea trebuie sa aterizeze in mijlocul fetei rachetei de pe teren. Incercati si spuneti-me cate resiti din 10. Ady cred ca iti dai seama ca distanta nu are cum sa fie 1m.

@Ady Einstein: referitor la mingiile inalte pe rever ... ce sa zic ... sunt considerate mingi dificile dar nu e nici usor sa-ti puna adversarul mereu mingi inalte pe rever. Ca raspuns la o astfel de lovitura iti sugerez sa lovesti mingea cand aceasta urca imediat dupa saritura sau te dai 2 pasi in spate si lovesti un rever cu un heavy topspin; sau pur si simplu nu o lasi sa cada si dai voleu urcand imediat la fileu.Ultima varianta este riscanta dar de cele mai multe ori aceasta tactica il surprinde foarte mult pe adversar.

@Lucianaicul, Ady Einstein & Co. : eu m-am exprimat clar... spuneam ca la incepatori in general nu prea conteaza racheta cat miscarea in sine DAR la copii mici alegerea rachetei se face in functie de greutate, inaltime, varsta ca doar nu poti sa-i pui in mana unui copil de 6 ani o racheta de profesionist. :)


Eu joc tenis de 5 ani si cred ca cel mai mult in acest sport conteaza intuitia si increderea.
Nu te supara dar intuitia si increderea sunt doar o treime din jocul de tenis iar daca tu ai invatat in 5 ani o treime din jocul de tenis .... atunci inmulteste 5 cu 3 ca sa afli cand vei cunoaste celelalte parti. Nu ma lua chiar in serios cu 15 ani , am fost putin rautacios :P . Oricum cele 3 treimi din jocul de tenis sunt : Partea fizica, partea mentala, partea tactica.

@clavius: Da, am facut cursuri la ei. Despre DVD-uri nu pot sa-ti spun nimic ca nu le-am vazut.

Sper sa fi acoperit intrebarile puse. Voi mai reveni sper mai des. Lucrez intr-adevar la un site de tenis unic in Romania site ce va fi gratuit pt romani... deocamdata :P
Toate bune :)

gavacaritei
16th August 2005, 14:51
Multumesc pentru raspuns, DJ Klaus.

Din pacate in ultimele saptamani am jucat destul de putin.
Cate ceva despre adversarul meu:
Nu are un serviciu foarte puternic, ceea ce ma ispiteste (prea) des sa incerc retururi castigatoare. Cand oboseste el, imi mai si reusesc.
Este mai degraba lent, joaca mai mult de pe fundul terenului.
Loviturile lui sunt cel mai adesea (foarte) bine plasate - lungi si in lateral - si in general ma pune in dificultate dupa doua-trei schimburi.
E disciplinat si nu incearca lovituri riscante. Asteapta greseala mea care... vine!
In general ma bate la doar cateva puncte diferenta... ceea ce e foarte enervant.
Am reusit sa-l bat o singura data cand mi-au intrat toate mingiile "speciale" si am alergat mult.
Stiu ca la mine conteaza mult starea de spirit. In general intru greu in joc, iar daca pierd clar primele ghemuri incep sa ma enervez si...

victorash12
21st August 2005, 15:47
Sal Klaus, sa nu razi de mine, am 12 ani, insa practic tenis de la 7 ani.
Vreau sa-mi dai si mie un sfat: cum sa lovesc reverul? cu 2 maini sau cu o mana(ca federer)?? cu amandoua dau bine dar...

css2
22nd August 2005, 04:27
Sal Klaus, sa nu razi de mine, am 12 ani, insa practic tenis de la 7 ani.
Vreau sa-mi dai si mie un sfat: cum sa lovesc reverul? cu 2 maini sau cu o mana(ca federer)?? cu amandoua dau bine dar...

salut victoras.
la virsta de 12 ani poti sa incepi sa dai reverul si cu o mina.fiecare jucator are stilul lui de joc asa ca nimeni nu poate sa-ti spuna ca reverul cu 2 miini este mai bun ca acel cu o mina sau invers.cu toate ca in ziua de azi mai multi jucatori dau reverul cu 2 miini asta nu inseamna ca tu nu poti sa incerci cu o mina.nu uita ca mai multi nr 1 player au jucat cu o mina.laver,nastase, stan smith,arthur ashe,john mcenroe,ivan lendl,stefan edberg,boris becker,sampras,kuerten, federer.singurii nr 1 cu 2 miini au fost connors,borg hewitt si roddick.trimite 2 poze sa vad cum dai.succes

DJ Klaus
23rd August 2005, 07:38
Pt victorash12 si gavacaritei. Stati pe faza ca va veti primi raspunsurile maine. :) Este foarte tarziu acum , m-am intors de la un antrenament in nocturna extraordinar pe o temperatura ideala de 25 de grade cu un vant usor.As fi vrut sa va prezint si un partener surpiza de antrenament. As vrea sa va pot pune si cateva filmulete cu lovituri dar nu gasesc un program bun sa transform extensia.MOV intr-o extensie mai cunoscuta (AVI, MPEG etc). Asa ca pe maine(cel putin o parte) :ok:

victorash12
30th August 2005, 09:45
Klauss ai adormit??

clavius
3rd September 2005, 09:45
Sal Klaus, sa nu razi de mine, am 12 ani, insa practic tenis de la 7 ani.
Vreau sa-mi dai si mie un sfat: cum sa lovesc reverul? cu 2 maini sau cu o mana(ca federer)?? cu amandoua dau bine dar...Pe DVD-ul de lectii de la USPTA, James Jensen, spunea ca prefera sa loveasca, cand poate sa ajunga la timp si sa se pozitioneze corect, cu doua maini. Atunci cand e in dificultate sau nu are timp sa se pozitioneze, sa loveasca cu o mana. Daca poti face asta, de ce nu incerci asa?!

sHperacLu
4th September 2005, 23:24
Oau! Tenisul este fuarte frumos, am jucat de doua ori, de fiecare data cu jucatori presupus mai buni ca mine si, (acum ma laud), am reusit sa castig strans, la tie-break cate doua seturi.

Stiu ca nu am cine stie ce talent innascut si ca cel mai probabil m-au lasat sa castig, dar totusi, unde pot gasi un centru de antrenament specific performantei?

tenis_man
14th September 2005, 21:41
dj klaus uite sunt un instructor de tenis de 21 deani,si as vrea sa vb k u mai multe de tenis,dar sa sarim peste problemele astea care leam citit aici k astea le stiu ,nu vreau sa invat ceva de la u...pur si simplu un schimb de experienta,pt k la orice varsta in tenis mai ai cate ceva dde invata,daaca se poate sa imi dai un meseger de al tau sau daca nu eu til las pe al meu,si daca ai putea sa vb:d mersi deocamdata..tenis_man
johny1985sb@yahoo.com

scristian
17th September 2005, 16:01
m a ambitionat.......threadul asta........tenisul pana ieri mi se parea limba straina......ies de 4 /5 saptamani la 2 3 ore de tenis si mi se pare fantastic mult mai placut decat fotbalul si ma simt mai bine ca dupa fitness......azi am reusit si o prima victorie cu cineva care mai jucase........eu am pus racheta in mana acum 5 saptamani 6/4 7/6 3/6 5/7 6/4.........un sfat am primit de la un jucator de lot national il bag si eu aici :no: da sa nu mai spuneti la nimeni...daca adversarul e dreptaci si e de aceeasi valoare inghesuie l cu mingi pe stanga lui..........il rupi in gura :ok: bafta multa dragilor....admiratorii tenisului totdeauna vor fi intr un club select :)

Ady
17th September 2005, 22:15
daca adversarul e dreptaci si e de aceeasi valoare inghesuie l cu mingi pe stanga lui..........il rupi in gura :ok:

Da' ce , n-are rever ? :mda:
Anyway , bine ai venit pe forumul OLS :ok:

scristian
19th September 2005, 07:14
multumesc de frumoasa primire......maine imi cumpar un wilson.......si zic eu ca incepatorii.........au probleme cu lovitura de rever.......d aia....daca le o dai pe stanga....le rupi maselele :)

si o intrebare cum de romanii sunt in top 100 da nu au vreun turneu atp castigat??......oaileeuuuuuuuuuuuuuuuuuu :ciocan:

DJ Klaus
21st September 2005, 05:59
Ehehe... De dormit n-am adormit dar am facut o excursie la US Open :D . Am vazut si finala si toate meciurile lui Agassi si vreo 2 cu Federer dar asta-i alta poveste si nu prea am timp acum.

@gavacaritei: Daca are serviciu slab prima tendinta a oricui este sa dea un retur sa rupa pamntul , adica decisiv ceea ce duce la mai multe greseli nefortate. Un mic sfat : incearca sa-ti creez avantaz cu returul lovind lung si venind la fileu sau ii pui o scurta direct din retur. O scurta bine pusa din retur este extrem de eficienta. Zici ca-i place sa joace de pe fundul terenului si lent? Adu-l la fileu cu mingi taiate care sa aterizeze putin inaintea liniei de serviciu iar daca vine la fileu nu il pasa ci sa-i lob. Reuseste smash-ul ? Nu-i nimic a doua oara faci la fel. De obicei la acest nivel nu stie sa loveasca smash corect si atunci o sa-i fie frica sa mai vina la fileu. Tu adu-l la fileu cat mai des pana o sa se enerveze si o sa-si iasa de tot din mana. Gandeste tu putin peste adversarul tau . :ok:

@victorash12: daca lovesti bine reverul cu 2 maini atunci de ce vrei cu o mana mai ales ca tranzitia este foarte dificila. De obicei e greu sa te schimbi daca inveti intr-un fel si joci de ceva timp asa. Eu lovesc cu o mana pt ca imi place mobilitatea dar sunt avantaje si dezavantaje. Vezi ca exista un Thread special pe forumul asta despre reverul cu o mana contra celui cu 2 maini. Dar inca odata iti spun daca lovesti bine cu 2 maini ramai asa. Si mie mi-ar place sa pot da reverul cu 2 maini al lui Safin din saritura. Mi se pare cea mai frumoasa lovitura din circuit.

@tenis man: ti-am dat adresa de mail klaus1415@yahoo.com

@scristian: te felicit :) . Eu n-am mai jucat un meci de 5 seturi de cel putin 5 ani.

@@@@@ Am in continuare problema cu transferul din extensia .MOV in AVI. Stie cineva ceva cum ?

scristian
21st September 2005, 08:02
dj klaus,
m a fascinat inca de la inceput sistemul de punctaj in tenis......cred ca e cel mai bine pus la punct dintre toate sporturile

mi am luat un wilson........o sa i fac praf pe toti amicii cu care joc.......chiar daca joc de 5 saptamani :D
in ultimele trei jocuri am dat 4 asi :yeah:

e adevarat ca la serviciu racheta nu trebuie sa fie in plan perpendicular fata de minge ci in unghi???

scristian
22nd September 2005, 06:52
rock baby rock!

gavacaritei
27th September 2005, 13:22
DJ Klaus, multumesc pentru sfaturi. Voi reveni cu informatii privind evolutia mea.

Ultima experienta a fost cu un domn care joaca de 20 de ani. M-a batut la zero si nu cred ca am castigat mai mult de cinci puncte. Folositor totusi. Ce am constatat: juca muuuult mai rapid decat mine.

un link care poate te ajuta cu conversia *.*mov to *.*avi
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=77535

Apolini
27th September 2005, 18:48
Am si eu o intrebare:
Este necesar sa te lasi de scoala pentru o cariera de tenis? Eu joc tenis de 6 ani, si nu m-am gandit pana la asta, dar acuma am intrat in clasa a 9a si avem mult mai mult de invatat si de scris. Totusi, am cunoscut oameni, care au renuntat la scoala si s-au accidentat si nu au mai putut sa se antreneze.

Sharkie
27th September 2005, 20:51
Dap daca vrei sa faci performanta la un moment dat trebuie sa te lasi de scoala.....acuma depinde la ce scoala esti..dar cum stiu situatia ta zic ca in maximum un an,trebuie sa decizi daca vei continua cu scoala sau cu tenisul...

scristian
28th September 2005, 08:03
am incercat serviciul tinand racheta nu perpendicular pe minge ci in unghi spre stanga.....si am reusit patru asi.......e o greseala sa tin racheta asa?

vazand ca da randament serviciul am tinut racheta asa in unghi tot meciul si am pierdut ca fraierul :ciocan: 1-3........stiu ca s a vorbit aici de prize nu stiu cum vestice estice dar eu mi am prins urechile in limbajul tehnic :o:

gavacaritei
28th September 2005, 10:26
nici eu nu m-am lamurit cu prizele, in ciuda explicatiilor generoase (mulmumesc DJ Klaus). Cred ca numai cu poze multe ne putem lamuri. Eu simt ca am o problema fiindca schimb priza aproape la fiecare lovitura: rever, dreapta, slice ...

Ady
28th September 2005, 13:09
Vedeti post-ul meu de pe pagina 12 a acestui thread , cel cu numarul 166

Apolini
30th September 2005, 12:56
Eu cred ca fiecare ar trebui sa tina racheta asa cum se simte bine cu ea in mana! Normal ca la inceput antrenorul o sa explice care e cea mai buna priza dar mai tarziu iti poti alege singur priza de dreapta, rever, servici e.t.c.

PS. Stie cineva cand incepe faza finala a campionatelor pe echipe de 14 ani?

scristian
30th September 2005, 23:37
tot nu m am lamurit, prizele pe racheta in timpul meciului le schimbi sau nu??daca schimbi prizele e o dovada de neprofesionalism......??fireste ca asta e o intrebare pentru cei avansati??:rolleyes:

la tenis eu cred ca sunt vreo douazeci de nivele de la incepatori ca mine pana la un jucator din primii 1000:sleep: totusi am constatat ca determinarea e un factor important in tenis.......m am tinut de un adversar mai valoros sa joc de la egal la egal si cand am jucat dupa o saptamana cu un prieten , cu care nu mai jucasem de mult l am rupt 6/1 6/4 6/4 mi au intrat si vreo 20 de servicii f bune.....e buna priza cu racheta usor stanga le mine da rezultate:evil: deci nu s chiar praf:P

AlexandruM
3rd October 2005, 23:15
Salut si bine v-am gasit!
Dupa cativa ani de tenis dupa ureche stangaciul din mine a descoperit ca e nevoie si de sfaturi.Multumesc tuturor pentru ajutor.

DJ Klaus
12th October 2005, 03:35
Ca sa lamurim odata chestia cu prizele ca am vazut tot felul de linkuri aiurea...
Iata un link cu explicatii grafice si text pentru fiecare tip de priza asa cum sunt prezentate si in manualul de Tenis USPTA!

http://tennis.com/ME2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=Publishing&mod=Publications%3A%3AArticle&mid=&tier=4&id=E0E25DFF246E45A4A9D6F005280C53F2

Siteul merita oricum vizitat mai des.

Cineva spunea ca daca nu cumva ar fi o lipsa de profesionalism daca schimbi prizele pt diferite lovituri... Dimpotriva !!!! Daca schimbi priza (cum trebuie) pentru o alta lovitura inseamna ca ai ceva notiuni de tenis. De altfel cum ai putea lovi reverul cu o priza Vestica sau semi-vestiva de forehand? Singura priza care ar merge pt orice lovitura este cea continentala dar nu o mai foloseste nimeni pentru lovitura de dreapta.

tenis_man
14th October 2005, 20:18
numele meu este ionut david si sunt din sb,fac tenis de 13 ani.si in prezent antrenez copii si oameni de orice varsta,daca cineva e interesat de corespondenta cu mine sau daca treceti prin sb poate va opriti si ma sunati sa ne cunoastem si sa jucam un tenis:D,ma puteti gasi la johny1985sb@yahoo.com mesegerul meu,sau 0742.590345,in rest ma bucur k am gasit un asa site si daca e nevoie o sa imi expun si io experienta acumulata pt a ajuta pe altii in tenis:d,have a nice day:)

codrin.s
15th December 2005, 16:17
buna dj klaus....super initiativa ta....dar vad ca nu ai mai postat nimic de multa vreme. pe mine m-au ajutat explicatiile tale de mai sus...nu ar fi rau sa continui cu lectiile de tenis.:)

DJ Klaus
15th January 2006, 21:20
Pentru toti care fac tennis si vor sa ma intrebe cate ceva despre tenis putem lua legtura prin voce folosind Yahoo Messenger, MSN Messenger, Skype sau orice alt program. Singura conditie e sa aveti un microfon si casti/speaker. Doar sa-mi spuneti data si un interval de timp la care sa cadem de acord. In principiu putem comunica in weekend. Referitor la ore...sunt destul de flexibil. Numai subiecte de tenis.Luati in considerare si o diferenta de fus orar de 7 ore in minus fata de ora Romaniei. Postati aici, pe Secretele Tenisului cand ati dori sa comunicam.
:) OFERTA LIMITATA !!! :)
Nah.... glumesc bineinteles :)

DeathRipple
21st January 2006, 13:21
mai exista la ora acuala jucatori in circuitul profesionist care sa foloseasca priza continentala la forehand si backhand?

Ady
21st January 2006, 15:30
tare ma indoiesc ...

Timm
26th January 2006, 18:52
Am o fata care are 10 ani si joaca tenis.
As vrea sa va intreb referitor la pregatirea fizica.
Eu m-am gandit sa faca atletism in paralel.
Ce imi recomandati? Puteti da cateva detalii?

a_ndrada
27th January 2006, 20:31
da,trebuie sa faca pregatire fizica.este f importanta...eu de la 11-12 ani am inceput sa fac pregatire fizica mai serios.acum,la 10 ani ar trebui sa faca preg fizica de 2 sapt si sa fie ceva mai mult in joaca pt ca altfel nu i-ar placea si i-ar fi destul de greu.te sfatuiesc sa incepi asa usor si dupaia sa maresti numarul antrenamentelor de preg fizica.

K1M
4th February 2006, 20:38
mai exista la ora acuala jucatori in circuitul profesionist care sa foloseasca priza continentala la forehand si backhand?
Da...Tim Henman

Ady
4th February 2006, 21:23
cred ca de pe spatele terenului nu foloseste priza continentala ... probabil la vole-uri si reverul ala taiat cu care isi pregateste venirea la fileu ... o sa il urmaresc sa vad ...

Cneazul
4th February 2006, 23:11
:rosu: Andrei pavel are unul dintre cele mai bune reveruri din lume . ce priza foloseste ? si inca ceva . te-am rugat de 3 ori sa publici poze cu prizele din tenis . de ce nu le-ai pus aici ? daca nu ai , de ce nu ai zis ca n-ai ?

Ady
4th February 2006, 23:41
cauta bine pe thrad-ul asta ca au fost puse vreo 3 seturi de poze cu prizele ...

css2
4th February 2006, 23:53
:rosu: Andrei pavel are unul dintre cele mai bune reveruri din lume . ce priza foloseste ? si inca ceva . te-am rugat de 3 ori sa publici poze cu prizele din tenis . de ce nu le-ai pus aici ? daca nu ai , de ce nu ai zis ca n-ai ?

andrei foloseste priza eastern backand la rever.este o priza mai inchisa

css2
4th February 2006, 23:55
Da...Tim Henman

singurul jucator ar fi sanguinetti.henman nu foloseste continental grip

K1M
5th February 2006, 08:21
singurul jucator ar fi sanguinetti.henman nu foloseste continental grip


Iata un site care va poate lamuri in ceea ce priveste priza...acesta a fost recomandat de Dj Klaus mai demult...
http://tennis.com/ME2/dirmod.asp?sid=&nm=&type=Publishing&mod=Publications%3A%3AArticle&mid=&tier=4&id=E0E25DFF246E45A4A9D6F005280C53F2

Ady
5th February 2006, 10:04
Tim Henman volleys with a Continental grip on both sides.
exact ce am zis si eu ... folosind priza continentala voleurile sunt mai agresive ... si eu tot cotinentala folosesc la voleuri si peste tot pe unde am vazut asa se recomanda ...
de pe spatele terenului e foarte greu sa joci folosind priza continentala , pentru ca e mai greu sa pui top spin in minge si in consecinta sa lovesti puternic . O minge lovita puternic si fara top spin probabil va iesi afara .


singurul jucator ar fi sanguinetti
acum am si eu o explicatie pentru jocul lui ... I-am vazut tote meciurile la Open Romania si mi-a placut foarte mult jocul lui . El se bazeaza foarte mult pe pozitionarea mingiei si gaseste nishte unghiuri impresionante , dar nu loveste foarte puternic ...

Cneazul
5th February 2006, 10:53
roger federer prinde cateodata reveruri exceptionale , dar uneori nimeriste racheta si cu rama . ce priza foloseste ,, maestrul '' ?

cred ca eastern backhand grip

DJ Klaus
17th February 2006, 06:59
Am o fata care are 10 ani si joaca tenis.
As vrea sa va intreb referitor la pregatirea fizica.
Eu m-am gandit sa faca atletism in paralel.
Ce imi recomandati? Puteti da cateva detalii?
Tim ... personal nu recomand atletism pt pregatirea fizica in tenis. Un jucator de tenis trebuie sa fie rapid pe distante scurte si sa faca schimbari de directie rapide si fara sa se accidenteze. Ori toate astea nu au legatura cu atletismul chiar dimpotriva... as spune ca regresezi daca faci atletism. Revin cu detalii despre drill-uri despre pregatirea fizica. Am multe exercitii in format video. Nu stiu cum sa fac sa ti le trimit sa le vezi ca sa te lamuresti mai bine.
Repet cred ca atletismul nu este deloc benefic pentru pregatirea fizica in tenis si mai ales la varsta de 10 ani. Iar exercitiile pt varsta ei trebuie alese cu grija in asa fel incat sa fie si distractive pt ea pt ca e inca un copil care vrea sa se distreze nu sa traga la jug.
Tim ... un sfat ... ai mare grija de unde si de la cine primesti sfaturi. Nu asculta pe toata lumea. Sunt inca antrenori in Romania (asa cred) care pot sa-ti dea un sfat util , foloseste si internetul cateodata iar eu am sa incerc sa tin legatura cu tine cat mai mult si sa iti furnizez informatiile de care ai nevoie .. daca ,bineinteles, consideri ca-ti sunt de folos.

@daroczi : te-ai lamurit cu prizele alea (dupa care strigai) pana la urma ? Referitor la Federer... intr-adevar foloseste eastern backhand (ca si Andrei) iar Henman continental grip for voley. Scrie de fapt foarte clar chiar acolo unde scrie si depre prize (K1M a remarcat foarte bine) iar reverul lui Haas si Federer este folosit foarte des ca exemplu de eastern backhand grip in acedemiile de tenis. Despre voleu.... e simplu:priza continentala este singura care ajuta la executarea sigura a unui voleu. Nu se foloseste nici o alta priza la voleu. Exceptiile fac drive-voley care le vedeti la Agassi ,voleu care este executat undeva de la mijlocul terenului cu priza de dreapta si necesita foarte multa experienta si indemanare. Cu alte cuvinte: kids don't try this at home !

css2
18th February 2006, 03:21
atletismul nu poate dauna tenisului.depinde ce faci.sprinturi de 50 metri si 100 metri sint intodeauna exercitii bune.copilul tau ar trebui sa alerge cam 20 min distanta 3 zile pe saptamina.sprinturi scurte si deplasari cam 20 min pe zi.mai adaugi si 10 min coarda si 100 abdominale pe zi.

Apolini
18th February 2006, 09:32
DJ Klaus este un a antrenor din America, sau Canada (nu mai stiu exact :D). Sunt de acord cu el, ca atletismul nu este tocmai pregatirea fizica potrivita pentru tenis. Cel mai daunator este sa incepi atletismul si de la varste mici, probabil ca acel copil va scoate rezultate mari pe perioade scurte de timp, dar pe la 16 ani deja e uzat psihic si fizic.

Cneazul
18th February 2006, 18:15
DJ klaus . uita-te ce am scris la ajutor si explica-mi

DJ Klaus
19th February 2006, 06:03
DJ klaus . uita-te ce am scris la ajutor si explica-mi
Da, sa traiiti ! Imediat ...sa ma leg la sireturi ca nu ne mai tragem asa tare.:no:

Cneazul
19th February 2006, 16:29
ce am facut sa-mi vorbesti asa ? lumea asta.........plina de persoane mediocre

DJ Klaus
24th February 2006, 03:32
Am o fata care are 10 ani si joaca tenis.
As vrea sa va intreb referitor la pregatirea fizica.
Eu m-am gandit sa faca atletism in paralel.
Ce imi recomandati? Puteti da cateva detalii?
Tabelul atasat este o mostra de antrenament al unui jucator de tenis pe o perioada de 7 saptamani.Antrenamentul incepe cu sprinturi lungi pe distante medii in primele saptamani. Aceasta pentru a crea o baza pregatind jucatorul pentru o intensitate mai mare in urmatoarele saptamani de antrenament. In saptmanile 5, 6 si 7 mai vedeti cateva sprinturi lungi, dar cele mai multe sunt pe distante scurte si de mare intensitate. Acest tip de antrenament ajuta jucatorul sa atinga o pregatire fizica foarte buna in vederea participarii la turnee.

IMPORTANT: Cea mai mare a energiei folosita de un jucator de tenis este de tip anaerobic(cantitate mica de oxigen). Asadar este foarte important sa urmeze un program de antrenament bun pentru rezistenta anaerobica si agilitate.

K1M
24th February 2006, 20:49
Dj Klaus am consultat programul de pregatire fizica oferit cu atata amabilitate...Practic tenisul de camp din placere iar nu la nivel competitional ( as fi vrut...conditiile nu au permis) si il consider un sport care poate fi practicat la orice varsta pentru mentinerea formei fizice si sustinerea celei psihice.Permite-mi o intrebare...ce parere ai despre antrenamentul cu bicicleta?Am observat ca este destul de practicat de cateva jucatoare de top...departe insa de mine comparatia cu ele...nici gand.Exista o anumita tipologie in acest sens?Cum ar trebui practicat ciclismul ca sa imbunatateasca forma fizica necesara in jocul de tenis?Multumesc anticipat pentru raspuns;)

over
24th February 2006, 22:24
Cautam un rezultat de la turneul de la Rotterdam si am gasit pe siteul turneului urmatorul rezultat. Ancic | Johansson w. - o.
Berdych | Suk ,calificati ultimii. Ce anume inseamna w. - o.? Va dau si linkul in caz ca vreti sa ma lamuriti. Mersi.
http://www.abnamrowtt.nl/

over
24th February 2006, 22:25
Ce inseamna in tenis w. - o. Cautam un rezultat si asta scria in loc de scor. Ms

Cneazul
24th February 2006, 22:43
wo . inseamna un fel de abandon . win.............. victorie prin neprezentare

DJ Klaus
25th February 2006, 05:09
Ce inseamna in tenis w. - o. Cautam un rezultat si asta scria in loc de scor. Ms
w.o. inseamna "walk over" adica primul jucator castiga "trecand peste" celalalt care se retrage inainte sa inceapa meciul din diferite motive.

css2
27th February 2006, 04:50
kim antrenamentul cu bicicleta este f bun.multi jucatori profesionisti fac bicicleta chiar dupa ce termina meciul.nu mult cam un sfert de ora.

css2
27th February 2006, 04:54
dk klaus tot mai crezi ca safin este mai bun ca federer?.imi place ca le dai sfaturi la multi de pe forumul asta.pacat ca nu poti sa-ti dai seama din timp cine este adevaratul jucator.

ursus
9th March 2006, 12:35
stie cineva de ce nu mai apare Dj Klaus pe forum?

ursus
9th March 2006, 12:37
va rog

ursus
9th March 2006, 13:01
Sper ca nu s-a suparat din cauza unora care nu-i apreciaza sfaturile.
Eu personal l-am ascultat si pot sa spun ca jocul meu practic a crescut in mod inexpicabil pentru partenerii mei de joc.Pt ai lamuri cit de mult m-au ajutat sfaturile dinsului am facut o mica sinteza pe care am dat-o si lor si pe care o atasez aici .
Il rog pe Dj Klaus sa isi arune ochii peste ce am cules eu din forum si de pe net si sa corecteze sau sa adauge ce crede dinsul ca este necesar.
Apropo am 32 de ani si incec sa-mi initiez singur baiatul de 5 ani in tainele tenisului.Personal joc tenis de 8 luni , odata pe saptamina si pot sa va spun ca m-am apucat de tenis pt ca baiatul meu a fost respins de antrenorul de tenis din orasul meu pentru ca , zice el ,este prea mic.
Alti antrenori spun copiilor ca sint prea mari si ca este tirziu pentru performanta.
Invat sa joc pentru a putea sa-l initiez singur pe copilul meu.Sfaturile lui Dj Klaus imi sint de mare ajutor si poate ma poate ajuta cu altele si de acum incolo.
Am avut ocazia sa joc cu elevi ai acestui antrenor care se antrenau de 7-8 ani .
Foarte chinuit au reusit sa ma bata pe mine care am avut bratul drept fracturat , muschi zdobiti si probleme la coloana in urma unui accident acum un an si ceva.
Deci , pina la urma , a fost mai bine ca l-a refuzat pentru ca elevii lui , cu participari la competitii se chinuiau cu mine.
Le lipseau strategia , viziunea asupra jocului si constanta.
Multe greseli nefortate si , ceea ce am observat eu , erau forte surprinsi cind le returnam mingi grele si parca se scurtcircuitau si greseau executiile de raspuns.
Asta denota lipsa de respect fata de adversar si ca nu l-au ascultat pe Federer care spunea ca nu-i este deama de nimeni , dar ca-i trateaza cu respect pe toti adversarii sai.

ursus
9th March 2006, 13:33
Am atasat explicatiile in format arhivat si cred ca vor fi probleme pt vizualizare

ursus
9th March 2006, 13:37
Aveti nevoie de un dezarhivator si de Office instalate.

DJ Klaus
10th March 2006, 03:45
stie cineva de ce nu mai apare Dj Klaus pe forum?
Draga ursus apar pe forum dar nu asa de des. Totusi ma bucura enorm faptul ca cineva are de invatat din ceea ce spun si am sa te ajut si pe tine si pe baietelul tau cum pot de la o asemenea distanta. Oricum ma bucur ca ai luat decizia care trebuie si ai continuat singur cu baietelul tau. Iar pt a invata cu toti unii de la altii te invit in "cafeneaua antrenorilor" la o cafea cu gust de tenis unde Timm este deja si , ca si tine, isi antreneaza copilul. Apropo ,ursus,...bravo pt rezumatul realizat.
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=11809

@K1M - antrenamentul cu bicicleta este bun dar nu este unul de baza. Este bun pt programe pt musculatura picioarelor sau pt arderea grasimilor dar eu as recomanda bicleta persoanelor care vor sa slabeasca iar jucatorilor de tenis le-as recomanda folosirea bicicletei pt 10 min de incalzire inaintea unui antrenament. Oricum folosirea bicicletei pt cresterea rezistentei sau vitezei de reactie nu o recomand. Nu poate inlocui exercitiile de agilitate sau cele de viteza sau rezistenta (vei tabelul de pregatire)

fylly
5th May 2006, 22:37
Am descoperit cu plăcere acest forum al pasionaţilor de tenis şi doresc şi eu o îndrumare. Am 16 ani şi fac tenis de aproximativ 6 ani. Doresc să obţin un carnet de instructor de tenis şi nu ştiu unde trebuie să mă adresez şi care sunt condiţiile de obţinere. Dacă este cineva amabil să mă lumineze şi pe mine îi sunt recunoscătoare.

amatorul
13th May 2006, 14:17
Hei DJ Klaus!De-abia m-am inscris in OnlineSport.Am citit tot de la Secretele Tenisului si consider ca tu faci o treaba minunata.:) Si as dori sa te intreb cateva lucruri:
1.Eu am reverul cu o mana.Dau foarte usor voleul dar am un dezavantaj........nu le dau prea puternice.Ce trebuie sa fac?
2.Lovitura de dreapta nu e buna aproape ne nimik cand se pune in dicutie de lung de linie.Ce tre sa fac?Trebuie o pozitie anume?Cum sa o lovesc?
3.Serviciul.Am incercat serviciul slice dar nu prea imi iese(am aflat cum din alte surse).Poti sa-mi trimiti un filmuletz cu felul in care se procedeaza?(preferabil cu incetinitorul).Mersi!;)

sherbi
13th May 2006, 23:13
da tata...cand joci cu pasiune nu ti tre/hello buie 16000 de vizionari pentru prize si alte dedesubturi...am inceput tenisul acum vreo sase luni...si acum ii bat cam pe toti cei care ma snopeau altadata...cheia este in a avea curaj...incearca serviciul puternic....joaca des pe reverul adversarului...si pune pasiune...rezuktatele nu au cum sa intarzie....m am indragoistit efectiv de tenis..../hello :ok:
:ok:

sherbi
14th May 2006, 16:48
vreau sa stiu care sunt avantajele unui jucator inalt fata de jucatorul scund si cum poate cel scund sa i dejoace planurile???

Ady
14th May 2006, 16:59
sunt avantaje si dezavantaje ...
fiind mai inalt punctul din care loveste mingea la serviciu este mult mai sus , deci poate pune forta mai multa intr-o lovitura si aceasta sa intre totusi in suprafata de serviciu . principala arma a jucatorilor inalti este acest serviciu puternic vezi karlovic , hanescu etc ...
in schimb jucatorii inalti tind sa aiba o mobilitate mai scazuta , si se descurca mai greu cu mingile joase ... acum depinde si de la jucator la jucator . In general jocul celor inalti se bazeaza pe schimburi foarte scurte , eventual servici-vole , in timp ce jucatorii mai scunzi , vezi coria , alearga de parca ar fi la maraton , undeva in spatele liniei de fund , intrand mai rar in teren sa faca vole .
jucatorii mai mici de inaltime din circuit sunt in schimb foarte rapizi , si acum ma gandesc din nou la coria si rochus .
deci o tactica impotriva unui jucator inalt ar fi sa incerci sa lungesti punctele si sa il tii in spatele liniei de fund cat mai mult si sa il alergi , dar aici depinde din nou de jucator , sunt unii care se simt comfortabil si in situatia asta .
karlovic nu este unul din ei , la orice punct se lungeste peste 5 schimburi 70% va trimite o minge in fileu sau afara (asta bazat pe cele 3 meciuri in care l-am vazut jucand)...

Pepsi-Cola
14th May 2006, 22:02
sunt avantaje si dezavantaje ...
fiind mai inalt punctul din care loveste mingea la serviciu este mult mai sus , deci poate pune forta mai multa intr-o lovitura si aceasta sa intre totusi in suprafata de serviciu . principala arma a jucatorilor inalti este acest serviciu puternic vezi karlovic , hanescu etc ...
in schimb jucatorii inalti tind sa aiba o mobilitate mai scazuta , si se descurca mai greu cu mingile joase ... acum depinde si de la jucator la jucator . In general jocul celor inalti se bazeaza pe schimburi foarte scurte , eventual servici-vole , in timp ce jucatorii mai scunzi , vezi coria , alearga de parca ar fi la maraton , undeva in spatele liniei de fund , intrand mai rar in teren sa faca vole .
jucatorii mai mici de inaltime din circuit sunt in schimb foarte rapizi , si acum ma gandesc din nou la coria si rochus .
deci o tactica impotriva unui jucator inalt ar fi sa incerci sa lungesti punctele si sa il tii in spatele liniei de fund cat mai mult si sa il alergi , dar aici depinde din nou de jucator , sunt unii care se simt comfortabil si in situatia asta .
karlovic nu este unul din ei , la orice punct se lungeste peste 5 schimburi 70% va trimite o minge in fileu sau afara (asta bazat pe cele 3 meciuri in care l-am vazut jucand)...









multumesc avema nevoie de acceste ''sfaturi''

Ady
14th May 2006, 22:12
cu placere , ma bucur ca am putut ajuta ...

DJ Klaus
17th May 2006, 07:35
Hei DJ Klaus!.....
1.Eu am reverul cu o mana.Dau foarte usor voleul dar am un dezavantaj........nu le dau prea puternice.Ce trebuie sa fac?
2.Lovitura de dreapta nu e buna aproape ne nimik cand se pune in dicutie de lung de linie.Ce tre sa fac?Trebuie o pozitie anume?Cum sa o lovesc?
3.Serviciul.Am incercat serviciul slice dar nu prea imi iese(am aflat cum din alte surse).Poti sa-mi trimiti un filmuletz cu felul in care se procedeaza?(preferabil cu incetinitorul).Mersi!;)

Draga Amatorule: "quick tips":

1. Daca vrei putere vino un pas catre directia mingei. Atentie insa: Asigura-te ca esti in pozitia corecta de asteptare (Greutatea corpului pe ambele picioare, genunchii usor flexati, racheta sustinuta de ambele maini si in fata corpului) iar apoi faci un pas in fata cu piciorul stang daca lovesti voleu-forehand (pt dreptaci) sau piciorul drept pt vole-rever (pt dreptaci). Atentie: nu duce mana mult in spate cand lovesti voleu doar cam 10 cm, practic doar blochezi mingea iar pasul in fata adauga viteza mingei

2. pt forehand in lung de linie incearca "closed stance" adica pozitia picioarelor in momentul loviturii este perpendiculara pe fileu sau mai bine zis linia ce uneste cele doua picioare sa fie perpendiculara pe fileu. Nu uita sa indoi genunchii si sa vrei sa tintesti lung de linie. Oricum ar trebui sa vad cum lovesti dar "closed stance" ar trebui sa te ajute mult.

3. O sa vina si filmulet totusi un quick tip: Arunca mingea usor in dreapta (daca esti dreptaci) si loveste mingea cu fata rachetei la ora 1 jumate (daca iti inchipui fata rachetei ca un ceas.

Let me know! :ok:

ARTAeAPA
17th May 2006, 15:35
da dar acest karlovic daca serveste corespunzator poate invinge pe orcine rochus daca joaca bine nu poate face acelasi lucru. vezi cum sta in meciuri directe cu jucatorii valororosi. si in orice caz este greu de invins. un jucator care da 24 de aces pe zgura este un mare pericol:D

Future Nr.1
17th May 2006, 20:25
Sall everybody:) As dori si eu sa stiu cum se poate obtine un carnet de instructor???:D Multumesc.

Apolini
17th May 2006, 21:12
Mergi la federatie si intreaba acolo. Tre sa faci cursuri pt asta.

amatorul
17th May 2006, 21:44
Draga Amatorule: "quick tips":

1. Daca vrei putere vino un pas catre directia mingei. Atentie insa: Asigura-te ca esti in pozitia corecta de asteptare (Greutatea corpului pe ambele picioare, genunchii usor flexati, racheta sustinuta de ambele maini si in fata corpului) iar apoi faci un pas in fata cu piciorul stang daca lovesti voleu-forehand (pt dreptaci) sau piciorul drept pt vole-rever (pt dreptaci). Atentie: nu duce mana mult in spate cand lovesti voleu doar cam 10 cm, practic doar blochezi mingea iar pasul in fata adauga viteza mingei

2. pt forehand in lung de linie incearca "closed stance" adica pozitia picioarelor in momentul loviturii este perpendiculara pe fileu sau mai bine zis linia ce uneste cele doua picioare sa fie perpendiculara pe fileu. Nu uita sa indoi genunchii si sa vrei sa tintesti lung de linie. Oricum ar trebui sa vad cum lovesti dar "closed stance" ar trebui sa te ajute mult.

3. O sa vina si filmulet totusi un quick tip: Arunca mingea usor in dreapta (daca esti dreptaci) si loveste mingea cu fata rachetei la ora 1 jumate (daca iti inchipui fata rachetei ca un ceas.

Let me know! :ok:


-----------------------------------------------------------
Ok mersi......o sati spun ce rezultate am cand o sa am antrenament, adik sambata.......multumesac pentru informatii si astept filmuletzu cu serviciul slice............o sati trimit mesaj

amatorul
20th May 2006, 14:48
Salut, DJ Klaus, am spus ca o sa-ti spun ce rezultate obtin urmand sfaturile tale.......la voleu o dat roade;) chiar m-am surprins dar mai trebuie exersat ca sa ma obisnuiesc.........lungul de linie, nu prea, sunt obligat so dau liftata si asta nu e tocmai un punct forte:no: dar o sa mai incerc.......la servici, imi iesa ceva:rolleyes: dar foarte slab chiar mai rau decat inainte dar astept filmuletu ca sa ma lamuresc ca nu stiu daca procedez corect:headbang: .........mersi mult :cya

Future Nr.1
20th May 2006, 19:51
Salut.am si eu o intrebare...Trebuie joc cu un cineva care loveste extrem de liftat si e greu sa i le returnez inapoi.Ce trebuie sa fac??Ms

amatorul
20th May 2006, 22:07
Salut.am si eu o intrebare...Trebuie joc cu un cineva care loveste extrem de liftat si e greu sa i le returnez inapoi.Ce trebuie sa fac??Ms
----------------------------------------
Nu stiu eu prea multe dar in astfel de cazuri tre sa te deplasezi mult in spate.Asta-i foarte important daca nu trebuie so iei din voleu sau demi-voleu ceea ce e mai greu

amatorul
25th May 2006, 22:02
cioc cioc......stie cineva de ce nu mai intra DJ Klaus?:mda: no mai intrat de vreo saptamana:headbang:

Ady
25th May 2006, 23:06
o sa intre , ai rabdare , e destul de ocupat din cate stiu eu ...

Future Nr.1
1st June 2006, 12:58
Salut.Stie cineva cum trebuie sa fie racordajul,mai intins sau mai moale??Cum este mai bine???

Apolini
1st June 2006, 15:21
Cum vrei tu, cum te simti tu mai bine. Daca e mai tare poti sa dai mult lift si forta mai putina, mai moale inseamna mai multa forta si mai putin lift. Dar totul depinde si de lovituri.

amatorul
1st June 2006, 22:06
Cum vrei tu, cum te simti tu mai bine. Daca e mai tare poti sa dai mult lift si forta mai putina, mai moale inseamna mai multa forta si mai putin lift. Dar totul depinde si de lovituri.
----------------------
De acord:ok: , dar totusi iti recomand mai tare......parerea mea ca sa poti utiliza mai multa forta ceea ce e mai bine, dar totusi daca esti incepator nu e recomandat ca asa tre sa controlezi mai greu mingea

printulmiskin
2nd June 2006, 08:51
Am dispute cu antrenorul fiului meu care este impotriva folosirii topspinului ..zice,eronat spun eu,ca este o lovitura defensiva,efectul top incetinind mingea..Pe de alta parte,zic eu,folosirea acestui tip de efect da consistenta jocului,permitind lovirea foarte puternica a mingiei cu siguranta mare ca va intra in teren..De altefel,azi toti profesionistii lovesc mingea folosind deseori acest tip de efect,loviturile plate fiind lovituri de procentaj scazut..Voi ce parere aveti?

Ady
2nd June 2006, 09:44
folosirea acestui tip de efect da consistenta jocului,permitind lovirea foarte puternica a mingiei cu siguranta mare ca va intra in teren..
ai perfecta dreptate , mai citeste pe thread-ul asta , vei gasi mai multe informatii

printulmiskin
2nd June 2006, 10:27
citesc mult despre tenis..si nu numai pe acest forum..ma mindresc cu faptul ca am reusit sa il invat pe fiul meu sa joace un tenis care se aseamana cu cel de azi..Antrenorii nostri au ramas cam in urma,dupa parerea mea..Tenisul de azi nu mai seamana prea mult cu ce se juca acum,sa zicem ,15 ani..