PDA

View Full Version : Liga Națională 2008-2009



resita
10th July 2008, 09:06
Programul turului sezonului 2008-2009:

Etapa a I-a 06.09.'08
Dinamo Baumit Bucuresti - Universitatea Suceava
Stiinta Municipal Dedeman Bacau - UCM Resita
Energia Pandurii Tg. Jiu - CSM D&C Oradea
Univ. Poli. Izomet. Timisoara - HC Minaur Baia Mare
Steaua MFA Bucuresti - CS H&V Pitesti
CSM Medgidia - HCM Constanta
HC Odorhei - U Transilvania Cluj

Etapa a II-a 13.09.'08
Universitatea Suceava - U Transilvania Cluj
HCM Constanta - HC Odorhei
CS H&V Pitesti - CSM Medgidia
HC Minaur Baia Mare - Steaua MFA Bucuresti
CSM D&C Oradea - Univ. Poli. Izomet. Timisoara
UCM Resita - Energia Pandurii Tg. Jiu
Dinamo Baumit Bucuresti - Stiinta Municipal Dedeman Bacau

Etapa a III-a 20.09.'08
Stiinta Municipal Dedeman Bacau - Universitatea Suceava
Energia Pandurii Tg. Jiu - Dinamo Baumit Bucuresti
Univ. Poli. Izomet. Timisoara - UCM Resita
Steaua MFA Bucuresti - CSM D&C Oradea
CSM Medgidia - HC Minaur Baia Mare
HC Odorhei - CS H&V Pitesti
U Transilvania Cluj - HCM Constanta

Etapa a IV-a 24.09.'08
Universitatea Suceava - HCM Constanta
CS H&V Pitesti - U Transilvania Cluj
HC Minaur Baia Mare - HC Odorhei
CSM D&C Oradea - CSM Medgidia
UCM Resita - Steaua MFA Bucuresti
Dinamo Baumit Bucuresti - Univ. Poli. Izomet. Timisoara
Stiinta Municipal Dedeman Bacau - Energia Pandurii Tg. Jiu

Etapa a V-a 27.09.'08
Energia Pandurii Tg. Jiu - Universitatea Suceava
Univ. Poli. Izomet. Timisoara - Stiinta Municipal Dedeman Bacau
Steaua MFA Bucuresti - Dinamo Baumit Bucuresti
CSM Medgidia - UCM Resita
HC Odorhei - CSM D&C Oradea
U Transilvania Cluj - HC Minaur Baia Mare
HCM Constanta - CS H&V Pitesti

Etapa a VI-a 04.10.'08
Universitatea Suceava - CS H&V Pitesti
HC Minaur Baia Mare - HCM Constanta
CSM D&C Oradea - U Transilvania Cluj
UCM Resita - HC Odorhei
Dinamo Baumit Bucuresti - CSM Medgidia
Stiinta Municipal Dedeman Bacau - Steaua MFA Bucuresti
Energia Pandurii Tg. Jiu - Univ. Poli. Izomet. Timisoara

Etapa a VII-a 11.10.'08
Univ. Poli. Izomet. Timisoara - Universitatea Suceava
Steaua MFA Bucuresti - Energia Pandurii Tg. Jiu
CSM Medgidia - Stiinta Municipal Dedeman Bacau
HC Odorhei - Dinamo Baumit Bucuresti
U Transilvania Cluj - UCM Resita
HCM Constanta - CSM D&C Oradea
CS H&V Pitesti - HC Minaur Baia Mare

Etapa a VIII-a 18.10.'08
Universitatea Suceava - HC Minaur Baia Mare
CSM D&C Oradea - CS H&V Pitesti
UCM Resita - HCM Constanta
Dinamo Baumit Bucuresti - U Transilvania Cluj
Stiinta Municipal Dedeman Bacau - HC Odorhei
Energia Pandurii Tg. Jiu - CSM Medgidia
Univ. Poli. Izomet. Timisoara - Steaua MFA Bucuresti

Etapa a IX-a 08.11.'08
Steaua MFA Bucuresti - Universitatea Suceava
CSM Medgidia - Univ. Poli. Izomet. Timisoara
HC Odorhei - Energia Pandurii Tg. Jiu
U Transilvania Cluj - Stiinta Municipal Dedeman Bacau
HCM Constanta - Dinamo Baumit Bucuresti
CS H&V Pitesti - UCM Resita
HC Minaur Baia Mare - CSM D&C Oradea

Etapa a X-a 15.11.'08
Universitatea Suceava - CSM D&C Oradea
UCM Resita - HC Minaur Baia Mare
Dinamo Baumit Bucuresti - CS H&V Pitesti
Stiinta Municipal Dedeman Bacau - HCM Constanta
Energia Pandurii Tg. Jiu - U Transilvania Cluj
Univ. Poli. Izomet. Timisoara - HC Odorhei
Steaua MFA Bucuresti - CSM Medgidia

Etapa a XI-a 06.12.'08
CSM Medgidia - Universitatea Suceava
HC Odorhei - Steaua MFA Bucuresti
U Transilvania Cluj - Univ. Poli. Izomet. Timisoara
HCM Constanta - Energia Pandurii Tg. Jiu
CS H&V Pitesti - Stiinta Municipal Dedeman Bacau
HC Minaur Baia Mare - Dinamo Baumit Bucuresti
CSM D&C Oradea - UCM Resita

Etapa a XII-a 10.12.'08
Universitatea Suceava - UCM Resita
Dinamo Baumit Bucuresti - CSM D&C Oradea
Stiinta Municipal Dedeman Bacau - HC Minaur Baia Mare
Energia Pandurii Tg. Jiu - CS H&V Pitesti
Univ. Poli. Izomet. Timisoara - HCM Constanta
Steaua MFA Bucuresti - U Transilvania Cluj
CSM Medgidia - HC Odorhei

Etapa a XIII-a 13.12.'08
HC Odorhei - Universitatea Suceava
U Transilvania Cluj - CSM Medgidia
HCM Constanta - Steaua MFA Bucuresti
CS H&V Pitesti - Univ. Poli. Izomet. Timisoara
HC Minaur Baia Mare - Energia Pandurii Tg. Jiu
CSM D&C Oradea - Stiinta Municipal Dedeman Bacau
UCM Resita - Dinamo Baumit Bucuresti

kerosene
12th July 2008, 10:50
Asta va fi unul dintre cele mai echilibrate campionate de pana acum.Dar mai avem de asteptat pana in septembrie :|

resita
13th July 2008, 09:04
obiectivul declarat al resitei este castigarea campionatului

obiectivul pare realizabil :ok:

resita
16th July 2008, 10:27
Start în goana pentru titlu !

Calificarea naționalei masculine la Mondialul din 2009 a dat un suflu nou handbalului românesc. Efectele se răsfrâng și asupra Ligii Naționale.

Primele semne ar fi că pivoții Pârâianu și Băiceanu au decis să revină în România, duelul lor putând fi asemuit cu unul între „giganți”. Apoi, HCM Constanța, Steaua MFA sau UCM Reșița au ridicat considerabil bugetele, peste un milion și jumătate de euro, iar prin achizițiile efectuate și loturile de care dispun și-au depus candidaturi serioase la câștigarea titlului.

Deocamdată, marile grupări au demarat pregătirile. După ce HCM Constanța și-a prezentat, sâmbătă, lotul cu care pleacă la drum, ieri a venit rândul Reșiței și al Stelei să-și arate „munca” depusă în ultimele săptămâni. Aihan Omer a revenit la UCMR după ce a calificat România la Mondiale, având acum la dispoziție o echipă mai „bogată” cu opt jucători.

Campioana României l-a instalat oficial pe Cornel Oțelea în funcția de manager general-antrenor principal, transferând și trei handbaliști, Savenco, Nadoveza și Cenușă. De menționat că „Generalul” se întoarce pe banca tehnică a „militarilor” după o pauză de 27 de ani.

http://img152.imageshack.us/img152/8782/casetahandbalel0.jpg (http://imageshack.us)

Lordliv
28th August 2008, 16:43
Pârâianu: "De obicei câștig"

Odată cu aducerea lui Pârâianu, Reșița își depune candidatura la titlu. Rică pare și mai determinat să ia al șaselea campionat intern din carieră.

De ce ai ales să te întorci în campionatul intern?
Trebuia să revin mai devreme sau mai târziu în țară. A contat și dorința familiei. Am văzut întoarcerea asta ca pe o provocare, fiindcă Reșița are obiective îndrăznețe, și eu tot timpul cât am jucat în România am luptat pentru campionat și cupă.

Și de multe ori ai și câștigat ce ți-ai propus.
Da, în mare parte le-am și câștigat. Sper să iasă și anul acesta.

Domnul Omer a fost elementul decisiv când ai ales UCM?
Cu siguranță că dânsul a fost, dar și domnul Chebuțiu (n.r. - președintele UCM) a fost unul dintre cei care m-au convins.

De ce la Reșița, și nu într-un oraș ca București?
Întotdeauna mi-au plăcut echipele de provincie. Am reușit să fac performanță cu Minaur, Fibrex, Constanța... Am zis că o țin pe linia asta.

Obiectivele Reșiței chiar tu le-ai caracterizat ca îndrăznețe. Are echipa voastră șanse reale să le atingă?
Așa ar trebui. Așa ar fi normal, să le atingem, de aceea s-au și făcut opt achiziții acum. Dacă nu ne atingem obiectivele, înseamnă că achizițiile s-au făcut degeaba. Suntem aici pentru a câștiga, suntem plătiți pentru a face asta și sper ca la finalul campionatului noi să fim primii.

„Lumea vorbește mai mult de noi”

Ai jucat în Franța, țara campioană olimpică la masculin. La nivel de reprezentativă, poți face o comparație?
Ne putem uita la ei, începem încet să facem lumea să mai vorbească de noi, de jucătorii români, și acesta este un semn bun că se mișcă ceva. Calificarea la campionatul Mondial după 14 ani arată încă o dată că suntem pe drumul cel bun.

Ce puteți face împotriva lor în grupa de la CM?
Nu promitem marea cu sarea, dar sper să arătăm un joc de calitate. Vom vedea atunci unde suntem. Dacă vom face acele jocuri bune, apar și rezultatele.

La feminin s-au făcut tot felul de promisiuni, și s-a ales praful după Beijing 2008.
Tocmai de aceea este mai bine să nu vorbim atât, ci să ne vedem de treabă. Dacă este să se întâmple ceva plăcut, vom vedea cu toții. Dacă nu, înseamnă că acolo ne este încă nivelul.

"Odată ce joci în națională trebuie să fii mândru că ai ajuns acolo, reprezinți o țară întreagă" - Rică Pârâianu, pivot UCM Reșița

articol scris de Valentin Serbanut

ps. forza resita!:ok:

resita
28th August 2008, 16:49
si 2 rezultate din meciurile amicale ale resitei

UCM Resita - Debrecen 34-25 atunci a avut loc si prezentarea lotului etc.

UCM Resita - Debrecen 38-34

SweetBoy
29th August 2008, 11:57
Ori Steaua ori Reshitza Constanta nu are sanse la tiltu!

resita
1st September 2008, 15:23
mai este mai putin de o saptamana pana debuteaza noua editie a ligii nationele la handbal

sa speram ca vom asista la un adevarat razboi pt. primul loc, bineanteles Resita va castiga :D

cimitiru branesti
5th September 2008, 00:50
In primul meci: Steaua - CS H&V Pitesti 30-20(12-9)

resita
6th September 2008, 13:22
UCM Resita a pierdut in prima etapa :headbang::headbang::headbang: nu-mi vine sa cred :(:(

Dinamo Bucuresti - Universitatea Suceava 25-30 (12-13)
Stiinta Municipal Bacau - UCM Resita 32-31 (17-15)
Energia Lignitul Targu Jiu - CSM Oradea 29-20 (11-10)
Politehnica Timisoara - Minaur Baia Mare 26-26 (14-12)
CSM Medgidia - HCM Constanta 20-28 (10-13)
HC Odorhei - Universitatea Cluj 31-25 (17-10)

rob_din
6th September 2008, 13:26
UCM Resita a pierdut in prima etapa :headbang::headbang::headbang: nu-mi vine sa cred :(:(

Dinamo Bucuresti - Universitatea Suceava 25-30 (12-13)
Stiinta Municipal Bacau - UCM Resita 32-31 (17-15)
Energia Lignitul Targu Jiu - CSM Oradea 29-20 (11-10)
Politehnica Timisoara - Minaur Baia Mare 26-26 (14-12)
CSM Medgidia - HCM Constanta 20-28 (10-13)
HC Odorhei - Universitatea Cluj 31-25 (17-10)

De ce nu-ti vine sa crezi?

resita
6th September 2008, 13:34
De ce nu-ti vine sa crezi?

deoarece teoretic plecam cu prima sansa, valoarea lotului, stabilirea obiectivului toate inclinau spre o victorie a resitei

bine, acum daca ne gandim ca era derby-ul etapei, se intalneau locul 4 cu locul 3 din editia precedenta orice era posibil.

pe deasupra si dinamo a pierdut (asta cam era previzibil) :headbang:, deci un inceput de campionat naspa pt. mine

cimitiru branesti
6th September 2008, 15:09
Infringerile si umilintele baietilor din groapa nu mai sint o surpriza pentru nimeni. Au ajuns o echipa submediocra care se lupta sa scape de retrogradare. Ma rog fierbinte sa nu-i desfiinteze chestorul sobolan si s-o tina tot asa.
Resita, intrucat sint convins ca nu esti un fan recent/de rezultat, vroiam sa te intreb daca-ti aduci aminte de anii 2000-01 cind vitejii ministerului de interne pierdeau la 15 goluri in fata Stelei.

cimitiru branesti
6th September 2008, 15:20
deoarece teoretic plecam cu prima sansa, valoarea lotului, stabilirea obiectivului toate inclinau spre o victorie a resitei

Asta suna halucinant, dar in traditia logicii tale; deci stabilirea obiectivului poate fi un atu al unei echipe? Cheia spre succes in sport e sa dai cit mai tare din gura, asa-i? Tu pe forumuri, Chebutiu si Omer pe unde apuca, si gata treaba :yeah:

resita
6th September 2008, 15:54
Asta suna halucinant, dar in traditia logicii tale; deci stabilirea obiectivului poate fi un atu al unei echipe? Cheia spre succes in sport e sa dai cit mai tare din gura, asa-i? Tu pe forumuri, Chebutiu si Omer pe unde apuca, si gata treaba :yeah:

o fi cum spui si tu dar eu stiu ca atunci cand pleci la drum iti fixezi un obiectiv rezlizabil. ori nu vad ceva rau in faptul ca resita si-a stabilit obiectiv castigarea campionatului mai ales ca eu cred ca in momentul actual are forta necesara ca sa se lupte pt. titlu.

de mine te poti lega dar de ce ii aduci in discutie pe Chebutiu si pe Omer? ceea cea a facut ei pt. resita intr-un timp asa scurt nu stiu daca s-a mai facut la o alta echipa din romania.

cipriroho
7th September 2008, 12:59
meci echilibrat cu multe greseli individuale si de aparare de partea ambelor echipe.sa speram ca transferurile facute de resita isi vor face efectul cat mai repede.sa pierzi la un gol nu e de loc icurajator pentru viitoarea etapa cu dinamo baumit cred.bafta resita.adica succes!bafta doar la cei care au nevoie de albitrii sau de noroc sa castige.13 cel mai bun centru din tara conform statisticilor premiilor si trofeelor castigate.:ok:

cimitiru branesti
7th September 2008, 13:40
meci echilibrat cu multe greseli individuale si de aparare de partea ambelor echipe.sa speram ca transferurile facute de resita isi vor face efectul cat mai repede.sa pierzi la un gol nu e de loc icurajator pentru viitoarea etapa cu dinamo baumit cred.bafta resita.adica succes!bafta doar la cei care au nevoie de albitrii sau de noroc sa castige.13 cel mai bun centru din tara conform statisticilor premiilor si trofeelor castigate.:ok:
La cat de slaba e dinamo, n-ar trebui sa-ti faci probleme ca n-o sa-i bateti. Asta indiferent de ce vor face arbitrii ;) Ca o sugestie, cind mai mergi in deplasari dupa echipa de mare traditie si palmares in handbal care este UCM, ia si-un manual de limba romana cu tine. Sa vezi ce mindri vor fi baietii cind o sa-i aclami corect gramatical!

ultimus
9th September 2008, 14:52
de ce nu i-a luat nimeni in calcul la lupta pentru titlu pe cei de la medgidia?...o sa vedeti ce surpriza o sa aveti cu ei.

cimitiru branesti
9th September 2008, 19:45
Nu putem cobori nivelul discutiei chiar atit de mult

caine4ever
10th September 2008, 11:44
de ce nu i-a luat nimeni in calcul la lupta pentru titlu pe cei de la medgidia?...o sa vedeti ce surpriza o sa aveti cu ei.


:happy:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol ::lol:
.............. mai puti fi

resita
21st September 2008, 15:57
Rezultate etapa a III-a

http://img233.imageshack.us/img233/5183/capture1zb2.jpg (http://imageshack.us)

Clasament dupa 3 etape:

http://img218.imageshack.us/img218/5343/capture2xl1.jpg (http://imageshack.us)

Un lucru interesant, nici o echipa nu are maxim de pct. dupa 3 etape :drak:



Etapa viitoare, miercuri, programeaza derby-ul UCM RESITA - Steaua

resita
21st September 2008, 16:16
Aihan Omer: "Avem cel mai echilibrat campionat din istoria handbalului romanesc"

"Este cel mai echilibrat campionat din istoria handbalului masculin romanesc. Uitati-va ca HCM Constanta a pierdut la Cluj, la o nou promovata, Steaua nu poate sa bata la Minaur, o echipa cu multi handbalisti tineri, noi am pierdut la Bacau, in fata unei formatii fara Sandu Iacob, tot cu jucatori tineri. Eu cred ca totul este posibil. Personal, nu ma gandesc ca voi avea vreun meci dinainte castigat, chiar daca joc pe teren propriu cu una din ultimele clasate si de aceea trebuie sa tinem turatia la maximum, la fiecare meci", a spus Omer, la finalul partidei Politehnica Izometal Timisoara - UCM Resita, scor 24-27, din etapa a III-a a Ligii Nationale.

Omer a afirmat ca echilibrul campionatului da forta jucatorilor de la nationala. "Meciurile sunt tari si nu mai este ca inainte cand aveai doar doua-trei derbiuri. Toate meciurile solicita handbalistii de nationala, care astfel vor veni bine pregatiti la reprezentativa" a precizat tehnicianul care a calificat nationala la turneul final al Campionatului Mondial din 2009.

resita
24th September 2008, 07:18
da, va dam de la 5 in sus care-i problema :drak:

rob_din
24th September 2008, 09:07
Se poate orice, dar Steaua e clar peste Resita

resita
24th September 2008, 09:14
Se poate orice, dar Steaua e clar peste Resita

nimeni nu contesta valoarea stelei dar sa nu uitam ca in acest de sezon jocul lor scartaie.

sa nu uitam ca in meciurile directe de cand a promovat resita in prima liga este egalitate, 4 succese resita si 4 steaua iar in ultimele 2 sezoane resita are 3 victoriiiiiiiiiiiiiiiii iar steaua numai una.

http://img526.imageshack.us/img526/2954/1222159086ucmrsteauana4.jpg (http://imageshack.us)

rob_din
24th September 2008, 09:29
Lasa ca nici resita nu a impresionat pana acum. va fi strans, terenul propriu ar putea decide in favoarea Resitei

YoYoyOi
24th September 2008, 19:50
13-12 la pauza :cheer:

pt Steaua :cool:

pancho
24th September 2008, 19:56
Vai Omer ce declaratie tembelizata,daca ati pierdut la Bacau ce ? parca ati fi pierdut la Targul Jiu sau Pitesti.Sezonul trecut Stiinta era la debutul in prima liga in acest sezon cu siguranta va arata mult mai puternica.Orice e posibil ,eu unul o vad pe Stiinta Dedeman undeva in primele 3 sezonul acesta :yeah:

Sorin Blaj
24th September 2008, 20:40
Un meci slabut, incheiat 22-22, cu o multime de greseli de o parte si de alta.

Gontel
24th September 2008, 20:42
Egal pana la urma, e bine ca nu am pierdut cu toate ca ma asteptam sa castigam.

resita
24th September 2008, 21:37
ce sa mai spun dupa un asemenea meci, puteam sa castigam dar puteam sa si pierdem. acum as putea sa spun ca am fost furati pas cu pas in repriza a II-a dar mai bine ma abtin

din pacate resita a dezamagit, degeaba ai vedete daca nu ai echipa.

ps. ce-a fost la ultima faza, de ce a dat mingea stelei ca eu n-am vazut nimic?

cimitiru branesti
24th September 2008, 21:59
da, va dam de la 5 in sus care-i problema :drak:
Vezi acum care-i problema? :)
Te astept in centrul Resitei, cum am stabilit si...sper sa pui pasiune in ceea ce trebuie sa prestezi :D
PS: vad ca ti-ai batut recordul de inteligenta; dai copy-paste pe toate forumurile la singurul text pe care esti in stare sa-l compui?

resita
24th September 2008, 22:08
Vezi acum care-i problema? :)
Te astept in centrul Resitei, cum am stabilit si...sper sa pui pasiune in ceea ce trebuie sa prestezi :D
PS: vad ca ti-ai batut recordul de inteligenta; dai copy-paste pe toate forumurile la singurul text pe care esti in stare sa-l compui?

se vede ca esti zob

chiar n-are rost sa-mi pierd timpul cu unul ca tine.

rob_din
24th September 2008, 22:13
ce sa mai spun dupa un asemenea meci, puteam sa castigam dar puteam sa si pierdem. acum as putea sa spun ca am fost furati pas cu pas in repriza a II-a dar mai bine ma abtin

din pacate resita a dezamagit, degeaba ai vedete daca nu ai echipa.

ps. ce-a fost la ultima faza, de ce a dat mingea stelei ca eu n-am vazut nimic?

Iar incepi cu arbitrajul? Esti mai rau decat aia de la fotbal, pe bune

Rezultat absolut echitabil dupa o partida slaba, tare ma tem ca ne vom face de ras in LC. N-are fata Steaua de asa ceva

resita
24th September 2008, 22:19
Iar incepi cu arbitrajul? Esti mai rau decat aia de la fotbal, pe bune

Rezultat absolut echitabil dupa o partida slaba, tare ma tem ca ne vom face de ras in LC. N-are fata Steaua de asa ceva

pai nu sti ca atunci cand pierzi dai vina pe fluieras :happy:happy:happy

adevarul este ca resita mai are mult de munca ca sa arate ca o viitoare campioana :drak::happy:happy

de la steaua mi-a plact portarul, imi scapa numele, si cian. in schimb sania ramane acelasi arogant pe care il stiam

Sorin Blaj
24th September 2008, 23:17
Poate, dar Sania a dat cele mai multe goluri azi. Fara el, Resita invingea astazi.

In plus, Resita a pierdut victoria pe mana ei pe final.

jonsnow
27th September 2008, 21:13
hehehe cainii bah :)

resita
28th September 2008, 08:57
rezultate etapa a -IV-a

http://img220.imageshack.us/img220/5234/capture1sl1.jpg (http://imageshack.us)


1. Constanța 8p (plus 24)

2. Bacău 8p (plus 10)

3. Odorhei 8p (plus 8)

4. UCM Reșița 7p (plus 11)

5. Dinamo 7p (plus 4)

6. Medgidia 6p

7. Suceava 5p (plus 11)

8. Steaua 5p (plus 7)

9. Cluj 5p (minus 9)

10. Tg. Jiu 3p (minus 4)

11. Minaur 3p (minus 10)

12. Timișoara 2p (minus 12)

13. Oradea 2p (minus 15)

14. Pitești 1p.

rob_din
28th September 2008, 12:21
Surprize mari la Chiajna, aseară, în derby-ul de tradiție Steaua MFA - Dinamo Baumit. Primul șoc s-a produs înaintea partidei. Antrenorul principal Cornel Oțelea nu a venit la meci, astfel că inevitabil au apărut întrebările. Conform zvonurilor, „Generalul” a demisionat după o ceartă cu președintele secției Steaua MFA, Constantin Cazacu. Varianta oficială: „Are probleme medicale și l-am învoit. Și înainte de meciul la Reșița a avut probleme cu inima. Și dacă ar fi vrut să stea pe bancă nu l-am fi lăsat. Cum să demisioneze, doar eu decid iar mie nu mi-a parvenit nicio hârtie”, a spus Cazacu.

Surprizele nu s-au oprit însă aici. Steaua a decepționat în condițiile în care joi, la Pamplona, va susține primul examen în Liga Campionilor, cu Portland San Antonio. Greșelile „militarilor“ au fost de ordinul zecilor, iar Dinamo Baumit nu a iertat. Costel Manea, în prima repriză, și Vladimir Rusia, în actul secund, au fost „killerii“ Stelei, reușind în multe situații să pătrundă nestingheriți prin apărarea adversă și să înscrie. Astfel, s-a ajuns ca alb-roșiii să conducă chiar și la șase goluri, 30-24, la final obținând un mare succes, 33-32, care îi readuce practic în prim-planul

pancho
28th September 2008, 16:54
Momentul advearului pentru Stiinta,urmeaza un meci greu cu Steaua in etapa viitoare

resita
12th October 2008, 08:44
rezultate si clasament

http://img76.imageshack.us/img76/2299/capture4ac5.jpg (http://imageshack.us)

http://img76.imageshack.us/img76/4770/capture5mv0.jpg (http://imageshack.us)

Etapa viitoare: UCM RESITA- HCM Constanta :D

rob_din
12th October 2008, 11:41
A luat-o rau la vale handbalul masculin tocmai cand ne pregatim de mondiale. HCM s-a facut de ras in Cupa Cupelor, Steaua merge din infrangere in infrangere, nici Resita nu joaca mare lucru. E de rau.

resita
15th October 2008, 16:52
parca vad ca nici azi UCMR nu va castiga, au un complex in fata HCM-ului, din 8 meciuri cred in unul singur am facut egal ca in rest am pierdut :headbang::headbang::headbang:

resita
15th October 2008, 23:30
si HCM castiga la resita :(:(:(

Kooler
16th October 2008, 19:03
si HCM castiga la resita :(:(:(

Da, dar ce meci... nu stiu daca ai vazut... a fost un meci de nivel inalt. Asta pentru ca Resita s-a daruit, mai mult ca de obicei. A jucat extrem de dur, ca si steaua sau dinamo, aia asa fac, daca vad ca sunt depasiti faulteaza inainte de a fi depasiti... Nici HCM nu joaca curat ca lacrima, in meciurile astea pentru ca trebuie sa platesti cu aceasi moneda, dar nici chiar asa. La meciurile viitoare o sa venim cu echipament de protectie.

resita
18th October 2008, 19:26
etapa a VIII-a

http://img375.imageshack.us/img375/7623/capture1sa1.jpg (http://imageshack.us)

http://img217.imageshack.us/img217/6089/capture2me1.jpg (http://imageshack.us)

anthynidiany
22nd November 2008, 20:05
Si cine e pe locul 2 - He he he http://i217.photobucket.com/albums/cc24/anthynidiany/1-1.jpg

resita
13th December 2008, 06:19
dupa 12 etape clasamentul se prezinta in felul urmator

http://img185.imageshack.us/img185/1489/capture3hn8.jpg (http://imageshack.us)


azi este programata ultima etapa a turului

http://img67.imageshack.us/img67/4577/capture4ya4.jpg (http://imageshack.us)

resita
13th December 2008, 21:33
am umilit dinamo :D:D

UCMResita - Dinamo 34-23

sk8t3rool
14th December 2008, 17:56
am fost batuti pana la refuz de jandarmi + steward's dupa meci..de ce? raspunsul venit de la acestia... pentru ca putem... **** GARDA!!!!

ducus
15th December 2008, 19:59
Handbal (m) / LN-13: HCM Constanța - Steaua 31-30

HCM, campioană de iarnă


Cu opt goluri înscrise, Alexandru Csepreghi a fost principala “gură de foc” a HCM-ului După un tur de campionat cu doar două sincope, HCM Constanța hibernează în fotoliul de lider al Ligii Naționale masculine de handbal la jumătatea campionatului. Ultimul succes și, poate, cel mai dulce, a fost bifat sîmbătă seară, contra Stelei, adică împotriva echipei în fața căreia ratase ambele obiective interne în sezonul precedent. Prima jumătate a partidei din Sala Sporturilor nu a făcut cinste unui adevărat derby. S-au plătit polițe mai vechi și lucrurile au fost aproape să degenereze, iar realizările tehnice au fost rare. În plus, arbitrii Barbu și Nica au luat o serie de decizii controversate, prin care au adus jucătorii și ambele bănci tehnice în pragul exasperării. În prima repriză aproape că s-a mers cap la cap. Steaua s-a desprins în trei rînduri la doi pași (3-5, 5-7, 6-8), dar eforturile ulterioare ale lui Stănescu i-au adus în premieră pe constănțeni la conducere (9-8). La pauză s-a intrat la egalitate, 12-12, iar perspectivele unui spectacol după reluare nu erau atît de mari. Totuși, jucătorii au lăsat la cabine răfuielile personale și s-au concentrat exclusiv asupra jocului, astfel că partida și-a recîștigat reputația de derby. Echilibrul s-a menținut doar pînă în min. 40 (18-18), moment în care HCM a reușit să rupă definitiv ritmul. Kurtes a găsit în Nicolae - Csepreghi - Sadoveac formula cîștigătoare la linia de 9 m, Băiceanu a fost adevărată “otravă” pentru defensiva Stelei, Toma a făcut din Ivezic victima perfectă în situații greu de înscris, Sabou a fost necruțător la linia de 7 m, iar Popescu a tăiat orice elan al oaspeților prin intervenții salvatoare. Diferența a crescut în min. 53 pînă la 29-23, suficient pentru a aduce liniștea în rîndul celor 1.500 de fani constănțeni prezenți în tribune. Chiar dacă rezultatul final a fost 31-30, victoria HCM-ului a fost fără emoții, Steaua punctînd de două ori în ultimul minut (ultima oară cu trei secunde înaintea finalului). Grație acestei victorii, HCM rămîne în fruntea plutonului Ligii Naționale după încheierea turului și al patrulea titlu din istoria clubului se întrevede la orizont. Învinsă la Constanța, Steaua a ajuns la opt lungimi de prima poziție și a ieșit definitiv din lupta pentru titlu. Campionatul pare să fi rămas o afacere în trei, HCM - Știința Bacău - UCM Reșița, constănțenii părînd cei mai avantajați avînd în vedere că, atît Știința, cît și UCM, vor juca la Constanța în retur. “O victorie împotriva Stelei sau a lui Dinamo reprezintă pentru mine o bucurie deosebită. Nu mă încălzește acest titlu onorific de campioană de iarnă. Vrem să fim noi cei care vom zîmbi la finalul campionatului”, a declarat Nurhan Ali, directorul executiv al clubului constănțean.

Au evoluat - HCM (antrenor Zoran Kurtes): Stănescu, Popescu, Timuzsin, Nicolae 2g, Șoldănescu, Băiceanu 3g, Toma 5g, Sadoveac 2g, Adzic 1g, Sabou 4g (4x7m), Csepreghi 8g, Mureșan 1g, Hejtmanek 1g, Buricea 4g; Steaua (antrenor Bozo Rudic): Ivezic, Cenușă, Novanc 1g, Tudor, Mazilu 5g (4x7m), Rudic 3g, Stavrositu 1g, Șania 7g, Georgescu 2g, Ilyeș, Nadoveza 2g, Cian 1g, Vujadinovic 7g, Savenco 1g. Au arbitrat: Adrian Barbu și Sorin Nica (ambii din Pitești).

Rezultatele ultimei etape a turului: CSM Oradea - Știința Bacău 33-35; Minaur Baia Mare - Lignitul Tg. Jiu 29-23; U. Cluj - CSM Medgidia 26-25; UCM Reșița - Dinamo 34-23; CS Pitești - Poli Timișoara 29-26; HC Odorhei - Bucovina Suceava 28-25; HCM Constanța - Steaua 31-30.


Clasamentul turului

1. HCM Constanța 13 11 0 2 368-309 22
2. Știința Bacău 13 11 0 2 399-362 22

3. UCM Reșița 13 10 1 2 403-343 21

4. Dinamo 13 8 2 3 399-385 18

5. Steaua 13 6 2 5 396-361 14

6. HC Odorhei 13 6 1 6 350-360 13

7. Bucovina Suceava 13 5 2 6 367-353 12

8. U. Cluj 13 5 2 6 380-409 12

9. Poli Timișoara 13 4 3 6 339-343 11

10. CSM Medgidia 13 5 1 7 330-346 11

11. Lignitul Tg.Jiu 13 3 3 7 329-343 9

12. Minaur Baia Mare 13 4 1 8 329-362 9

13. CS H&V Pitești 13 1 2 10 325-376 4

14. CSM Oradea 13 2 0 11 347-409 4
http://www.telegrafonline.ro/1229292000/articol/72907/hcm_campioana_de_iarna.html
Minaur nu mai e ce-a fost...a terminat turul pe penultimul loc... :(
Lupta stransa intre primele 3 clasate.

resita
9th February 2009, 07:30
Sambata au avut loc primele 2 meciuri ale returului:

UCM Resita - Stiinta Bacau 28-21
HCM Constanta - CSM Medgidia 26-25

restul etapei are loc duminica viitoare

rob_din
5th March 2009, 08:32
Steaua UCM Resita 27-25

lucian_iasi
5th March 2009, 08:49
Rezultatele etapei XVII:
HCM Constanta - Bucovina Suceava 33-27
U Cluj - CS Pitesti 37-25
HC Odorehei - Minaur 36-25
Medgidia - Oradea 40-31
Steaua - Resita 27-25
Poli Timisoara - Dinamo 28-32
Pandurii Tg Jiu - Stiinta Bacau 25-24

Etapa cu nr XVIII programeaza derby-ul Dinamo - Steaua

1.Constanta 28p
2.Resita 25p
3.Dinamo 24p
4.Steaua 22p
5.Bacau 22p

rob_din
5th March 2009, 10:24
HCM va castiga fara mari probleme campionatul

Rossi
7th March 2009, 21:36
Dinamo a umilit pe Steaua:

Dinamo 38-26 Steaua!

Aurel.D
8th March 2009, 00:36
si eu care credeam ca meciul va fi maine...:) Felicitari baietilor!!

rob_din
12th March 2009, 11:46
1. HCM Constanta 30pt
2. UCM Resita 27pt
3. Dinamo 26pt
4. Stiinta Bacau 24pt
5. HC Odorhei 23pt
6. Steaua 22pt

axterix
14th March 2009, 20:08
HC Odorhei - UCM Resita 30-32

resita
18th March 2009, 21:32
Etapa a XX-a

Bucovina Suceava - Poli Timisoara 36-25

Stiinta Bacau - CSM Medgidia 28-22

Dinamo Bucuresti- HC Odorhei 33-26

UCM Resita - U Transilvania Cluj 36-29

CSM Oradea - HCM Constanta 27-40

Minaur Baia Mare - CS HV Pitesti 30-22

Pandurii Tg.Jiu - Steaua Bucuresti 31-33.

Dupa 20 de etape disputate in Liga Nationala, clasamentul ramane neschimbat pe podium, cu HCM Constanta lider (34 puncte), urmata de UCM Resita (31 puncte) si Dinamo Bucuresti (30 puncte).

resita
21st March 2009, 18:53
bate hcm la noi ca la fasole :(:(:(

Mario Di Lazi
22nd March 2009, 13:50
Liga Națională, masculin, etapa a XXI-a:
Minaur Baia Mare-Bucovina Suceava 33-30;
CS HV Pitești-CSM Oradea 24-22;
CSM Medgidia-Energia Pandurii Tg. Jiu 23-22;
Steaua-Poli Timișoara 33-28;

Mario Di Lazi
27th March 2009, 08:01
Vasile Stângă: "Arbitrii din România sunt hoți, iau câte 3.000 de euro pe meci"

Antrenorul echipei Energia Pandurii Târgu Jiu, Vasile Stângă, a declarat, joi, că toți arbitrii din România sunt corupți, ei fiind dispuși să avantajeze o echipă pentru sume cuprinse între 2.000 și 4.000 de euro, dar a menționat că nu își poate proba afirmațiile, transmite corespondentul NewsIn.

"Baremul de arbitraj este de 8 milioane de lei vechi, dar arbitrii iau și 2-3.000 euro pe meci pentru a fluiera într-o direcție. Cu banii aceștia ții o echipă de juniori.

Nici antrenorii și nici conducătorii nu reclamă că sunt furați de frică. Arbitrii au altă atitudine decât ar fi normal, pentru că favorizează echipa gazdă", a spus, pentru NewsIn, Vasile Stângă.

Tehnicianul Energiei a menționat că nu poate demonstra corupția, însă conducătorii care fac neregulile pot ajuta la rezolvarea cazului:

"Arbitrii sunt hoți, merg la două capete. E un fel de licitație, unul vorbește cu o echipă, iar celălalt cu alta și vin banii sigur, dar nu ai cum să probezi. De ce toți antrenorii întreabă cine arbitrează înainte de etapă? E bătaie de joc la adresa antrenorilor".

gsp

ps. ce naiba mă, a început și handbalul să ajungă de toată jena așa cum a ajuns fotbalul ... :(

Mario Di Lazi
29th March 2009, 12:18
Etapa a XXII-a 28.03.2009 - rezultate partiale

Univ Poli. Izom. Timisoara - CSM Medgidia 25-24(11-9)
Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - HC Odorhei 28-16 (16-8)
CSM D&C Oradea - Minaur Stiinta CSM Baia Mare 34-28 (14-12)
Univ. Bucovina Suceava - Steaua MFA Bucuresti
Stiinta Dedeman Bacau - Univ. Transilvania Cluj
Dinamo Baumit Bucuresti - HCM Constanta
UCM Resita - CS H&V Pitesti 43-21 (22-8)

Mario Di Lazi
29th March 2009, 12:20
Clasament Divizia A Handbal Masculin
DIVIZIA „A” MASCULIN EDITIA 2008-2009


Seria A
CLASAMENT 28.03.2009
1 SCM RomCri I Brasov 35 p
2 CSM Focsani 2007 23 p
3 CSS Bacau 23 p
4 Universitatea Galati 22 p
5 Politehnica Iasi 21 p
6 LPS Piatra Neamt 17 p
7 Universitatea Bucovina Suceava 16 p
8 HC Vaslui 15 p

Seria B
CLASAMENT 28.03.2009
1 Uztel Ploiesti 38 p
2 Handbal Teleorman Alexandria 23 p
3 CS Triumf Calarasi 22 p
4 CSM Bucuresti 20 p
5 Universitatea Targoviste 14 p
6 Petrolul Lukoil Ploiesti 13 p
7 Universitatea Neptun Constanta 1 p*
* Echipa penalizata cu 1 punct – lipsa asistenta medicala
** ACS Fair-Play Univ. Constructii Bucuresti eliminata din competitie pentru 2 neprezentari

Seria C
CLASAMENT 28.03.2009
1 CSM Satu Mare 47 p
2 HCM CSM Bistrita 39 p
3 HCM Fagaras 33 p
4 CSM Sebes 30 p
5 HC 2 Odorhei 29 p
6 National Sighisoara 23 p
7 Universitatea Transilvania 2 Cluj 17 p*
8 Extrem Baia Mare 8 p
9 Potaisa Turda 5 p
* Echipa penalizata cu 1 punct – nerespectare cerinte varsta

Seria D
CLASAMENT 28.03.2009
1 Universitatea Craiova 32 p
2 HC Arad 29 p
3 HC Delignit Mehedinti 28 p
4 Romvag Caracal 18 p
5 CSM Lugoj 15 p
6 LPS Banatul Timisoara 6 p
7 Unirea Sannicolau Mare -12 p*
* Echipa penalizata cu 16 puncte – nerespectare cerinte varsta
** Echipa CSS Avram Iancu Arad s-a retras din competitie.

rob_din
2nd April 2009, 00:01
CSU Suceava- Steaua 25-26

anthynidiany
6th April 2009, 08:36
Cand se joaca restantele

Bacau - Cluj
Dinamo -HCM

??

Mario Di Lazi
16th April 2009, 19:03
Clasamentul dupa 22 de etape:

LIGA NATIONALA MASCULIN BET- AT- HOME.COM

EDITIA 2008-2009

CLASAMENT 15.04.2009

1 HCM Constanta 38 p
2 UCM Resita 33 p
3 Dinamo Baumit Bucuresti 32 p
4 Steaua MFA Bucuresti 30 p
5 Stiinta Municipal Dedeman Bacau 28 p
6 Univ. Bucovina Suceava 24 p
7 HC Odorhei 23 p
8 Universitatea Cluj 20 p
9 Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 19 p
10 HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare 19 p
11 CSM Medgidia 17 p
12 Univ. HCM Poli. Izom. Timisoara 15 p
13 CSM D&C Oradea 6 p
14 CS H&V Pitesti 6 p

Mario Di Lazi
27th April 2009, 08:20
Etapa 23
CSM D&C Oradea 29 - 42 Universitatea Suceava
Minaur Baia Mare 29 - 33 UCM Resita
CS H&V Pitesti 29 - 37 Dinamo
HCM Constanta 41 - 27 Stiinta Dedeman Bacau
Universitatea Cluj 30 - 32 Pandurii Tg. Jiu
FC Odorhei 25 - 25 Poli Izometal Timisoara
CSM Medgidia 27 - 32 Steaua

Clasament:
1 HCM Constanta 23 m 40 p
2 UCM Resita 23 m 35 p
3 Dinamo 23 m 34 p
4 Steaua 23 m 32 p
5 Stiinta Dedeman Bacau 23 m 28 p
6 Universitatea Suceava 23 m 24 p
7 FC Odorhei 23 m 24 p
8 Pandurii Tg. Jiu 23 m 21 p
9 Universitatea Cluj 23 m 20 p
10 Minaur Baia Mare 23 m 19 p
11 CSM Medgidia 23 m 17 p
12 Poli Izometal Timisoara 23 m 16 p
13 CSM D&C Oradea 23 m 6 p
14 CS H&V Pitesti 23 m 6 p

Mario Di Lazi
3rd May 2009, 19:29
Etapa a XXIV-a 02.05.2009
Univ. Bucovina Suceava - CSM Medgidia 24-18(11-6)
Arbitri:Stark/Stefan-B

Steaua MFA Bucuresti - HC Odorhei 22-22 (12-10)
Arbitri:Barcan/Ciurea-DJ

Univ Poli. Izom. Timisoara - Univ. Transilvania Cluj 29-24 (13-11)
Arbitri: Dobre/Calina-B/AG

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - HCM Constanta 34-30 (19-13)
Arbitri:Cirligeanu/Bejenariu-B/AG

Stiinta Mun. Dedeman Bacau - CS H&V Pitesti 26-23 (14-14)
Arbitri:Georgescu/Moldoveanu-CT

Dinamo Baumit Bucuresti - HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare 33-22 (18-14)
Arbitri:Baducu/Voicu-BZ

UCM Resita - CSM D&C Oradea 43-28 (20-14)
Arbitri:Eremia/Draganescu-TR

rob_din
6th May 2009, 20:36
Formația HCM Constanța a câștigat Liga Națională de handbal masculin, după ce, miercuri, a învins, pe teren propriu, scor 31-27 (16-16), pe Politehnica Izo Metal Timișoara, în etapa a XXV-a a, penultima a primei ligi.



Chiar dacă mai este încă o etapă până la finalul campionatului, distanța în clasament a echipei din Constanța față de locul secund, UCM Reșita, este de trei puncte, astfel că, indiferent de rezultatele din ultima rundă, HCM este matematic campioană

Formația constănțeană a primit medaliile și tricourile de campioni din partea secretarului general, Mihai Marinescu și directorului tehnic, Gheorghe Goran, membrii ai FR Handbal

În urma acestui succes, HCM Constanța și-a trecut în palmares cel de al patrulea titlul după reușitele din 2004, 2006 și 2007.

În partida de miercuri, cei mai buni marcatori ai echipei constănțene au fost Toma (8 goluri), Csepreghi (5) și Azici (4), în vreme ce de la formația din Timișoara s-au remarcat Sinicu (6), Țone (5) și Mirkovici (5).

Celelate rezultate ale partidelor disputate în runda a XXV-a a Ligii Naționale de handbal masculin au fost următoarele:

HC Minaur Baia Mare - Știinta Dedeman Bacău 35-36 (16-14)

CS Pitești - Energia Lignitul Pandurii Târgu Jiu 28-21(12-11)

HC Odorhei - CSM Medgidia 28-23 (15-13)

UCM Resita - U. Bucovina Suceava 37-30 (21-10)

U. Cluj - Steaua 20-27 (9-14)

CSM Oradea - Dinamo 38-48 (20-25).

Kooler
6th May 2009, 22:21
Sa ne traiasca HCM, felicitari pentru titlu, la cat mai multe titluri, sa vina si cupa si parcurs cat mai bun in liga campionilor.

resita
6th May 2009, 23:03
felicitari pentru titlu si succes in liga :ok:

Geog
7th May 2009, 10:42
Si in acest sezon echipa de pe locul 2 merge in Liga Campionilor ?

cristy1110
9th May 2009, 14:21
dinamo-ucm resita 30-30 si resita termina pe locul 2 in campionat,dupa hcm constanta.

resita
9th May 2009, 17:01
Si in acest sezon echipa de pe locul 2 merge in Liga Campionilor ?

nu, doar locul I merge in liga

resita
10th May 2009, 08:49
Clasament final sezonul 2008-2009:

1. HCM Constanța 43 puncte

2. UCM Reșița 40 puncte

3. Dinamo București 39 puncte

4. Steaua București 36 puncte

5. Știința Bacău 34 puncte

6. CSU Bucovina 28 puncte

7. HC Odorhei 27 puncte

8. Pandurii Tg. Jiu 23 puncte

9. Minaur Baia Mare 21 puncte

10. “U” Cluj 20 puncte

11. Poli Timișoara 20 puncte

12. CSM Medgidia 19 puncte

13. CS HV Pitești 8 puncte

14. CSM Oradea 6 puncte.

Mario Di Lazi
10th May 2009, 19:44
Felicitari HCM Constanta pt titlul din acest sezon ... Felicitari lui UCM Resita si Dinamo pt sezonul bun facut (cu o clasa peste celelalte)

cristy1110
10th May 2009, 19:56
au castigat dar nu fac 2 puncte in grupe.au echipa slaba.
ai sa vezi ca doar daca au noroc de vreo echipa de prin cehia,,slovacia sau de la de pe locul 2 de prin polonia sau macedonia depasesc 2 puncte.
cat despre resita eu cred ca ayhan se va uita pe clasamentele din toate tarile sa vada unde sunt echipe mai tari in cupa cupeleor sau in ehf.
ei au dreptul in cupa cupelor dar totusi nu cred ca inscrie acolo echipa.

resita
10th May 2009, 22:47
cel mai bun sezon a lui UCMR in prima liga.

acum 4 ani am terminat pe 5, dupa aceea 4, 3 iar acum pe 2.

daca ne luam dupa evolutie, anul viitor luam campionatu' :D

Mario Di Lazi
11th May 2009, 07:47
FCM Constanta este mult prea puternică ... cred că tot ei "pornește ca favoriți" :D