PDA

View Full Version : Concurs GER-ROU-FRA- 12 iulie 2008



mikeyy
8th July 2008, 13:24
La sfarsitul acestei saptamani va avea loc ultima verificare oficiala pentru echipa feminina de gimnastica inaintea Jocurilor Olimpice de la Beijing. Concursul va avea loc in Germania, sambata 12 iulie, iar fetele noastre vor concura alaturi de echipa Germaniei si echipa Frantei.
Alaturi de cele 3 tari, vor mai fi prezente si gimnaste din Spania, Olanda, Cehia si Ungaria, care vor forma, probabil, o echipa mixta.

Echipa Germaniei va fi alcatuita din: Oksana Chusovitina,Katja Abel,Daria Bijak,Anja Brinker, Joeline Möbius, Marie-Sophie Hindermann si Kim Bui.

Programul competitiei:
18:00 -20.30 concursul propriu-zis (ora Germaniei)

Fiind in Germania, poate vom putea "urmari" competitia prin live-ticker!

venera
8th July 2008, 13:34
Super, multumim Mikeyy !

venera
8th July 2008, 13:39
Am gasit dar nu stiu o boaba de germana

http://www.turn-team.de/cms/index.php?navId=413&pageId=1&showDetail=article_634

mikeyy
8th July 2008, 13:43
In articolul ala vorbeste despre competitie si despre accidentarile si problemele de sanatate din echipa Germaniei

venera
8th July 2008, 15:36
In articolul ala vorbeste despre competitie si despre accidentarile si problemele de sanatate din echipa Germaniei

Aha, :) deci nu furnizeaza nici o alta informatie, multumesc, credeam ca putem gasi si alte detalii, o televizune, ceva live..ticker

rob_din
8th July 2008, 15:58
Nu stiu daca va fi live-ticker. A mai fost un concurs amical la baieti acum cateva luni si n-a fost

violetta76
10th July 2008, 21:07
La TVR tocmai a zis ca Romania va fi fara Izbasa si Nistor la acest concurs. A aratat si cum fetele si-au primit costumele de prezentare pentru Beijing.

rob_din
10th July 2008, 21:31
Nici eu nu mai inteleg ce e in capul lui Forminte. In primul rand mi se pare neserios la adresa germanilor care au prezentat competitia mentionand numele celor doua. In al doilea nu mai inteleg rostul amicalului. Verificare pentru celelalte fete se putea face si la Izvorani.

myrab3la_19
10th July 2008, 22:11
La TVR tocmai a zis ca Romania va fi fara Izbasa si Nistor la acest concurs. A aratat si cum fetele si-au primit costumele de prezentare pentru Beijing.

Putem vedea si noi undeva stirea?Sunt tare curioasa sa vad ce costume vor avea!!!!!!!
Daca Sandra si Stela nu vor fi poate o vedem pe Tamarjan :)

ioanavol
10th July 2008, 22:25
N-a aparut inca stirea pe site-ul tvr. Probabil mai dureaza o ora-doua pana apare.

Iar in ceea ce priveste participarea, Stela are nevoie de liniste acum, dupa agitatia cu bacul si Nationalele, iar Sandra mai bine ca sta acasa sa-si repete cum trebuie coborarea aceea la paralele. Si barna, trebuie sa mearga struna la 3 aparate, in conditiile in care la paralele o cam sfecleste (eu insa tot am incredere c-o sa le faca de un 15:P).

Cata_RB
10th July 2008, 22:25
Ar trebui sa fie pe site-ul TVR, dar nu gasesc...in ultima vreme nu mai pun nici ei online toate stirile :(
Eu cred ca e ok ca le menajeaza pe Stela si Sandra, la ele nu se mai pune problema de experienta de concurs. In schimb, la restul da. In afara de Dana si Anamaria toate imi par emotive [chiar foarte, unele dintre ele], deci daca o sa fie public in sala, cum a fost in Italia, va fi o buna experienta, nu e tot una cu o verificare interna la Izvorani.

monalexa
10th July 2008, 22:47
Eu totusi as fi vrut sa vad daca a evoluat Sandra la paralele de weekendul trecut si daca stapaneste bine aterizarile la sol, si cum sta Steliana cu aparatele ca n-am mai vazut-o de la nationale.
Eu nu prea ma pricep la sarituri, nu pot aprecia dificultatea ft bine. Stie cineva cam ce valoare au sariturile fetelor noastre? Are vreuna sanse sa se califice in finala pe aparate la sarituri?

rob_din
10th July 2008, 22:50
Eu totusi as fi vrut sa vad daca a evoluat Sandra la paralele de weekendul trecut si daca stapaneste bine aterizarile la sol, si cum sta Steliana cu aparatele ca n-am mai vazut-o de la nationale.
Eu nu prea ma pricep la sarituri, nu pot aprecia dificultatea ft bine. Stie cineva cam ce valoare au sariturile fetelor noastre? Are vreuna sanse sa se califice in finala pe aparate la sarituri?

Nici macar nu incearca sa intre in finala la sarituri cineva

monalexa
10th July 2008, 22:55
:((((((((((( Am vazut ca au note cam mici in general, dar ma gandeam ca poate pregateste careva vreo saritura de o dificultate mare macar pt beijing, cel putin de la Steliana si Sandra ma asteptam sa faca asta. Le-ar fi ajutat mult si pt AA

ioanavol
10th July 2008, 22:58
Au sarituri Yourchenko dublu, din 5.8. Daca le ies bine, vor lua un 15, 15 si-un pic. Catalina facea Y1.5 de 15...poate sar si ele de nota asta (desi nu cred ca mai au mult timp sa exerseze).
Eu zic ca o saritura e suficienta, pana la urma numai pt echipe si AA le trebuie...dar ar fi fost bine sa fie mai valoroasa sau mai bine executata.

myrab3la_19
10th July 2008, 23:00
Eu totusi as fi vrut sa vad daca a evoluat Sandra la paralele de weekendul trecut si daca stapaneste bine aterizarile la sol, si cum sta Steliana cu aparatele ca n-am mai vazut-o de la nationale.
Eu nu prea ma pricep la sarituri, nu pot aprecia dificultatea ft bine. Stie cineva cam ce valoare au sariturile fetelor noastre? Are vreuna sanse sa se califice in finala pe aparate la sarituri?

Ar trebui sa fac doua sarituri diferite...din grupe diferite...la fel cum spunea si ROB nici macar nu se incearca calificarea ,la Nationale au facut aceeasi saritura de 2 ori.E mai simplu sa schimbi niste reguli decat sa incerci sa rezolvi problema,dar asta e...inainte de Olimpiada nu avem timp de asa ceva,numai ca problema e de mai mult timp.Druncea ar fi putut sa faca o a doua saritura mai valoroasa...dar Forminte prefera sa o faca gimnasta de 4 aparate

mikeyy
11th July 2008, 00:46
Si eu am vazut stirea de la TVR , dar am inteles ca Izbasa si Nistor au lipsit de la probarea costumelor..nu ca lipsesc de la competitie.:o: Poate am inteles eu gresit.
Oricum, daca nu vor merge Sandra si Stela...inseamna ca vor concura Cera si Ana :) Stela ar trebui sa ramana acasa, caci a avut o perioada incarcata in ultima vreme.

rob_din
11th July 2008, 08:18
Daca afala cineva sa ne spuna si noua. Vad ca TVR-ul n-a pus filmuletul pe site.

ioanavol
11th July 2008, 09:04
La sfarsitul acestei saptamani va avea loc ultima verificare oficiala pentru echipa feminina de gimnastica inaintea Jocurilor Olimpice de la Beijing. Concursul va avea loc in Germania, sambata 12 iulie, iar fetele noastre vor concura alaturi de echipa Germaniei si echipa Frantei.
Alaturi de cele 3 tari, vor mai fi prezente si gimnaste din Spania, Olanda, Cehia si Ungaria, care vor forma, probabil, o echipa mixta.

Echipa Germaniei va fi alcatuita din: Oksana Chusovitina,Katja Abel,Daria Bijak,Anja Brinker, Joeline Möbius, Marie-Sophie Hindermann si Kim Bui.

Programul competitiei:
18:00 -20.30 concursul propriu-zis (ora Germaniei)

Fiind in Germania, poate vom putea "urmari" competitia prin live-ticker!

In articolul de pe Prosport Forminte zice ca va avea loc la Bucuresti. (datorita acestui fapt se poate duce la Constanta la majoratul fiului sau)

rob_din
11th July 2008, 09:09
Concursul e sigur in Germania

ioanavol
11th July 2008, 09:19
Atunci vorbeste de altceva sau reporterul a inteles aiurea.

rob_din
11th July 2008, 09:26
Atunci vorbeste de altceva sau reporterul a inteles aiurea.

Ma indoiesc ca Forminte nu stie unde are concurs

ioanavol
11th July 2008, 09:27
Deci...vorbeste de altceva sau reporterul a inteles aiurea.

rob_din
11th July 2008, 09:29
Cred ca a inteles reporterul aiurea. Sper sa nu se supere Diana daca mai intra pe forum.
Am postat la sectiunea fotbal de la subforumul JO un articol care demonstreaza nivelul jurnalismului sportiv la noi

Tracoromana
11th July 2008, 10:26
MIhai, linkuri la Diverse sau la Olimpiada.

venera
11th July 2008, 10:57
N-a aparut inca stirea pe site-ul tvr. Probabil mai dureaza o ora-doua pana apare.

Iar in ceea ce priveste participarea, Stela are nevoie de liniste acum, dupa agitatia cu bacul si Nationalele, iar Sandra mai bine ca sta acasa sa-si repete cum trebuie coborarea aceea la paralele. Si barna, trebuie sa mearga struna la 3 aparate, in conditiile in care la paralele o cam sfecleste (eu insa tot am incredere c-o sa le faca de un 15:P).

In gimnastica, ce-a mai buna pregatire, cel mai bun antrenement a fost si va fi concursul. Daca sta acasa ca vezi doamne pregateste nu stiu ce coborare, acest lucru nu are ocontributie mai mare decat un concurs. Mai ales ca asta e un amical,deci nu e un factor de stres emotional mare. Repet, in gimnastica, cu cat ai mai multe concursuri, verificari, amicale cu atat esti mai pregatita si performanta. Cum o lasi moale, iti iesi din forma imediat. In sala de antrenament se sta mult cand nu esti o gimnasta profesionista cum sint ele. ele au nevoie de concursuri, verificari, amicaluri acum. Coborarea aia a lui Sandra poate sa ii reuseasca din prima daca vrea acest lucru. Dar probabil ca se cam culca pe o ureche. Nu-i trebuie nu stiu cate zile si ore in sala de antrenamnet ca sa ii iasa, ca nu mai e junioara. Trebuie doar sa vrei, sa stii ce vrei si sa nu te dai la o parte de la ce vrei.

rob_din
11th July 2008, 10:59
Daca nu sunt accidentate, eu nu inteleg cum pot fi lasate acasa Izbasa si Nistor. Intr-adevar nimic nu se compara cu un concurs international. Iar cel mai bine s-a vazut la Izbasa care in toate concursurile internationale a ratat la paralele iar acasa i-a iesit foarte bine

venera
11th July 2008, 11:09
Daca nu sunt accidentate, eu nu inteleg cum pot fi lasate acasa Izbasa si Nistor. Intr-adevar nimic nu se compara cu un concurs international. Iar cel mai bine s-a vazut la Izbasa care in toate concursurile internationale a ratat la paralele iar acasa i-a iesit foarte bine

De aceea zic ca o gimnasta este cu atat mai performanta cu cat are mai multe concursuri deoarece la nivel de seniorat, cand ai elementele invatate, le stii, stii tehnica si deci ai maturitate dpdv tehnic, lucruriel stau in felul urmator: 50% tehnica, executiile ( dar astae ele le stiu, nu trebuiesa invete nimic) si 50% este pregatirea psihilogica. Fetele isi cunosc exercitiile si elementele f bine, nu trebuie sa repete nimic mai mult decat o fac deja in sala de sport, Factorul psihic e important. De ace credeti ca la antrenamnete le ies perfect si la concursuri se rateaza ? O gimnasta completa si profesionista este aceea care lucreaza si cu psihicul. De aceea spun ca cea mai buna pregatire ramin competitiile, pt ca ele te tin in priza in sensul ca psihicul tau incepe si stie cum sa se gestioneze la emotii. Cum spunea si Belu la un moment dat, le antrena pe fete cu zgomot, cu urlete si spune de Gina Gogean exact asa: cand a inceput o sala intreaga sa bat din picioare cand trebuia sa evoleze, Gina nici nu a clipi, avea o pregatire de campioana. Despre asta vorbim. Hia c am vorbit cam mult, dar stiu ce spun, eu am trecut prin asta si nu vreti sa stiti cum te simti in sala cand esti doar tu cu tine si stii f bine exercitiul si alta cand vezi o sala intreaga ca se uita la tine. Atunci sa vezi nervi tari si sa ai grija sa nu iti rupi nici gatul.

vlad001
11th July 2008, 11:15
Pe forumul intlgymnasts e o romanca, volabutacu, care tot posteaza chestii destul de documentate si care nu apar prin ziare, eu presupun ca e ziarista si nu scrie chiar tot. Ce voiam sa spun e ca ea a zis pe forum ca fetele din Italia nu s-au intors in Romania si au ramas sa se antreneze o spatamana cu echipa Italiei si apoi pleaca in Germania. Deci cum pot Sandra si Stela sa ramana acasa daca sunt deja in Italia? Sa le timita doar pe ele 2 acasa de capul lor iar nu cred ca se va intampla.

rob_din
11th July 2008, 11:18
Poate a intels gresit Violeta

ancaqwe
11th July 2008, 11:41
Eu cred ca articolul ala a fost facut mai demult - totusi fetele de la nationale s-au mutat la Izvorani, nu? Iar articolul vorbea despre Deva... Articolul vorbea si despre 10 fete - si Andreea Palade avea mana in ghips la nationale.

mikeyy
11th July 2008, 11:54
Oare vom reusi sa batem echipa Frantei si a Germaniei fara Stela si Sandra?? Ce parere aveti :D

rob_din
11th July 2008, 11:56
Oare vom reusi sa batem echipa Frantei si a Germaniei fara Stela si Sandra?? Ce parere aveti :D

Nu are relevanta. Dar va fi strans intre cele 3

mikeyy
11th July 2008, 12:04
Eu zic ca le-ar prinde bine la moral fetelor...o victorie fara ajutorul Sandrei si a Stelianei inseamna ceva totusi...ar fi o realizare :)

violetta76
11th July 2008, 13:10
E ceva in neregula cu articolele astea si cu stirea de la TVR. In Buletinul informativ al FRG pe 2008 se spune ca echipa feminina a romaniei e in cantonament in Italia pana pe 19! SI intr-adevar are concursul din 12 iulie in Germania.

vlad001
11th July 2008, 14:05
Mersi Violetta. Vad ca a aparut un nou articol, de data asta scris de Mirela Basescu: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/fetele-concureaza-in-germania-2772445
Concursul e in Germania, cum se stia, fetele s-au intors joi la izvorani si se confirma si ca nu vor participa Nistor si Izbasa

AuriB
11th July 2008, 14:24
In sfirsit ceva concret.Multumim Vlad.Sper ca fetele sa evolueze fara emotii,mai ales Ana ,pt. ea este primul concurs dupa cel de la Constanta si s-ar putea sa aiba ceva emotii , stiind ca se asteapta mult de la ea.Succes fetelor.

mikeyy
11th July 2008, 14:27
Gata, s-a elucidat misterul :D
Ma bucur ca vor concura Patrascu si Tamarjan...sper sa aiba un concurs bun si sa fie numite in echipa olimpica!

ancaqwe
11th July 2008, 14:37
Multumesc mult pentru articol! Eu sper ca totusi Ana Maria isi recupereaza si solul si saritura pana la Olimpiada... Desi mai e numai o luna. Dar este o veste super buna ca se antreneaza!
Fara saritura si solul Anei Cerasela din pacate nu poate fi in echipa...

vlad001
11th July 2008, 15:01
Ar putea fi si cu saritura si solul Andreei Acatrinei sau ale Danei Druncea

Tracoromana
11th July 2008, 15:02
Eu zic ca le-ar prinde bine la moral fetelor...o victorie fara ajutorul Sandrei si a Stelianei inseamna ceva totusi...ar fi o realizare :)

Sunt de acord si cred ca se vor lupta pentru victoria asta.

21mai
11th July 2008, 16:10
Nu are relevanta. Dar va fi strans intre cele 3

Eu zic ca are relevanta - daca doamne fereste, sa nu care cumva sa credeti ca as vrea asta, dar daca Stela sau Sandra ar avea probleme? E bine sa avem si un plan de rezerva nu? Deci o consider relevanta atat pentru moral cum spuneai si tu, cat si in calitate de "plan B".

rob_din
11th July 2008, 16:59
Eu zic ca are relevanta - daca doamne fereste, sa nu care cumva sa credeti ca as vrea asta, dar daca Stela sau Sandra ar avea probleme? E bine sa avem si un plan de rezerva nu? Deci o consider relevanta atat pentru moral cum spuneai si tu, cat si in calitate de "plan B".

Daca Stela si Sandra au probleme mai bine ramanem acasa

crisloregym
11th July 2008, 18:50
Hai sa nu cobim si sa ne purtam ca niste adulti. Mi se pare normal intr-un fel sa fie menajate fetele, nu cred ca ne dorim ca Sandra si Stela, care vor face concurs complet de 4 aparate atat in calificari, cat si in finala + eventual la individual pentru Sandra (Stela sigur o sa aiba trei zile pline) sa fie obosite. La fel de bine, cred ca e si chestia ca trebuie sa concureze sase gimanste, asa a fost in toate amicalurile mai putin cel d ela constanta. Iar pentru ca toate cele care fac deplasarea in Germania sa poata intra in concurs, doua trebuie sa stea pe dinafara. Si atunci, ca sa le lasi pe cele sase sa castige experienta, le retii pe cele doua cu cea mai mare experienta acasa. Pe mine ma ingrijoreaza putin bandajul Ceraselei de la mana. Si sper din tot sufletul ca Ana sa isi poata relua dificultatea de pe toate cele patru aparate (dificultatea pe care o avea la Constanta). Imi este ciuda ca a avut acele probleme, mai ales la sol avea sanse de finala, nu mai zic cata nevoie este de ea pe toate cele patru aparate. Ma gandesc ca, eventual, chiar daca isi recastiga dificultatea, sa fie si sigura pe ea. Bafta mare fetelor, oricum, in aceasta ultima luna!!!! Sa mearga toate bine;)

Referitor la articol, parca pare mai vechisor, intr-adevar:d In plus, cred ca s-a inteles gresit...cred ca Forminte poate merge la Contanta intrucat datorita amicalului cu Germania, trebuie s afie la Bucuresti (probabil ac s aia avionul). Si reporterii nostri au rastalmacit si incurcat totul. In rest, ideea articolului si felul in acre este scris sunt extraordinare!!!! Daca ar fi aparut si la momentul oportun...:D

rob_din
11th July 2008, 19:20
Ce oboseala? Ele oricum se antreneaza.

ioanavol
11th July 2008, 19:38
Ce oboseala? Ele oricum se antreneaza.

Sa calatoresti cu avionul in fiecare saptamana, sa schimbi hotelul, "casa" mereu e obositor.
Bineinteles, cat de obositor e depinde de persoana, pt mine de exemplu este foarte.

rob_din
11th July 2008, 20:23
Sa calatoresti cu avionul in fiecare saptamana, sa schimbi hotelul, "casa" mereu e obositor.
Bineinteles, cat de obositor e depinde de persoana, pt mine de exemplu este foarte.

In nici un caz Forminte nu le menajeaza pe cele doua datorita oboselii (mai sunt totusi 4 saptamani pana la JO). Probabil le menajeaza de frica unor accidentari, dar nici asta nu ma convinge. Mie mi se pare riscant sa nu le duci la ultima competitie oficiala inainte de JO. Dar ma rog e raspunderea lui Forminte. El va raspunde pentru rezultate

ioanavol
11th July 2008, 20:34
In nici un caz Forminte nu le menajeaza pe cele doua datorita oboselii


de unde stii?:D

Cata_RB
11th July 2008, 20:38
Eu sunt de acord cu Cris si Ioana. Cred ca e mai important faptul ca Forminte considera ca oricare din cele 6 care merg in Germania [inclusiv Cera!] poate fi in echipa pentru JO, decat ca Stela si Sandra raman acasa. De acord, chiar si la experienta lor inca o verificare nu strica niciodata, dar cred ca e mai corect asa, acum sunt 6 sportive si trebuie sa aleaga, pentru ele [si implicit pentru echipa Romaniei] e mai importanta verificarea asta. Evident ca nu va conta doar acest amical, Forminte stie mult mai bine ce vede si in sala la antrenamente, dar imi amintesc cum declara, dupa Europene, ca Dana Druncea trece incet-incet peste dezamagirea de a nu fi prins echipa. Cum ar fi sunat sa mearga Stela si Sandra, care oricum sunt in echipa, si sa se renunte la alte doua fete, la ultimul concurs inaintea JO? Cineva oricum nu va merge in China, dar e foarte importanta gestionarea psihica a acestui moment delicat. Cred ca asta vrea Forminte sa faca, sa dea sanse egale pana il ultima clipa, sa nu ramana nici una dintre fete cu un sentiment amar de "as fi putut sa ii arat ca merit, daca ma lasa sa particip la competitia X"

rob_din
11th July 2008, 20:46
de unde stii?:D

Tocmai vedetele sunt obosite? Dar celelate fete? Daca era oboseala nu mai trimitea pe nimeni. In ultimile 2 luni unde a concurat Izbasa a concurat si Grigore, nu?

ioanavol
11th July 2008, 21:08
Tocmai vedetele sunt obosite? Dar celelate fete? Daca era oboseala nu mai trimitea pe nimeni. In ultimile 2 luni unde a concurat Izbasa a concurat si Grigore, nu?

Care e problema? Acum avem ocazia sa vedem 6 gimnaste concurand, dintre care pe 2 nu le-am fi vazut daca participau Stela si Sandra.

rob_din
11th July 2008, 21:29
Care e problema? Acum avem ocazia sa vedem 6 gimnaste concurand, dintre care pe 2 nu le-am fi vazut daca participau Stela si Sandra.

Nu-i nici o problema. Doar ca eu nu inteleg aceasta decizie si nu mi se pare inspirata. Am spus si motivele. In rest decizia e a lui Forminte nu a mea. Totusi Stela practic n-a concurat nici in Italia, macar ea putea fi in echipa pentru o ultima verificare

21mai
11th July 2008, 22:14
Nu-i nici o problema. Doar ca eu nu inteleg aceasta decizie si nu mi se pare inspirata. Am spus si motivele. In rest decizia e a lui Forminte nu a mea. Totusi Stela practic n-a concurat nici in Italia, macar ea putea fi in echipa pentru o ultima verificare

tind sa ti dau dreptate - spre exemplu sandra chiar ar fi trebuit sa fie prezenta in germania pt a sti exact dk este sau nu capabila sa faca macar o data cap coada paralelul corect si cam ce nota ar primi in asemenea conditii,(astfel si-ar anticipa cat de cat si sansele la beijing pt individual compus) iar pe stela desi o scuz partial intrucat a avut bacul, totusi ea ar fi trebuit sa participe la competitia din germania intrucat ar fi fost un concurs foarte bun mai ales pe plan psihic si emotional (tare mi e teama sa nu clacheze la Beijing pe fondul oboselii, a faptului ca va face 4 aparate si dk va rata la unul, cu siguranta nu va fi singurul

crisloregym
11th July 2008, 22:45
Eu cred ca Stela se va descurca la fel de bine la Beijing cu sau fara competitia aceasta. Decat sa primeasca iar sub 15.500 la paralele pe un exercitiu curat sau s amai rateze si sa mearga cu moralul in doua la Olimpiada, e mai bine asa. Iar Sandra, daca afacut bine coborarea la nationale de 5-6 ori, o sa o faca bine si la JO, eu asa cred;) Da, e drept ca i-ar fi prins bine inca o competitie, dar e mai bine sa stea sanatoasa acasa;)Dar e la fel de bine ca le vedem pe celelalte fete si in ce masura sunt capabile sa fie in echipa olimpica. Si celelalte TOATE au nevoie de exerienta, fie din cauza accidentarilor, fie din cauza lipsei de consistenta

Andraf
11th July 2008, 23:09
Avind in vedere ca doar 4 fete din cele 6 participante anuntate la amicalul acesta, pot intra ca titulare in echipa, mie mi se pare absolut normala decizia lui Forminte. Este clar ca valoarea si experienta acestor 6 fete nu este aceeasi, asa cum nici starea lor de sanatate si emotionala nu a fost si nu este aceeasi.
Totusi Forminte vrea sa le acorde aceeasi sansa celor 6 fete. Sincer cred ca Cera si Ana Maria au avantaj datorita experientei lor si a valorii exercitiilor cu o singura conditie: sa ramana sanatoase cel putin cum sunt acum.
In Germania celelalte 4 (Dana, Andreele si Gabi) vor trebui sa arate o executie cat mai curata si aici intervine latura psiho-emotionala, cred ca Dana este cea mai echilibrata emotional.
Personal mi-ar placea sa intre in echipa Cera, Ana Maria si Dana.

mikeyy
12th July 2008, 00:00
Personal mi-ar placea sa intre in echipa Cera, Ana Maria si Dana.

Subscriu!!!!:)

21mai
12th July 2008, 09:21
Avind in vedere ca doar 4 fete din cele 6 participante anuntate la amicalul acesta, pot intra ca titulare in echipa, mie mi se pare absolut normala decizia lui Forminte. Este clar ca valoarea si experienta acestor 6 fete nu este aceeasi, asa cum nici starea lor de sanatate si emotionala nu a fost si nu este aceeasi.
Totusi Forminte vrea sa le acorde aceeasi sansa celor 6 fete. Sincer cred ca Cera si Ana Maria au avantaj datorita experientei lor si a valorii exercitiilor cu o singura conditie: sa ramana sanatoase cel putin cum sunt acum.
In Germania celelalte 4 (Dana, Andreele si Gabi) vor trebui sa arate o executie cat mai curata si aici intervine latura psiho-emotionala, cred ca Dana este cea mai echilibrata emotional.
Personal mi-ar placea sa intre in echipa Cera, Ana Maria si Dana.

Am admirat o pe Dana intodeauna pentru constanta ei si in ultimul timp, chiar a demonstrat-o la Nationalele de la Ploiesti, a progresat f mult la toate aparatele! Oricum avem nevoie de ea neaparat la sarituri-am vazut ca se apropie de 15 ceea ce e f bine

myrab3la_19
12th July 2008, 14:02
Dintre cei care au vazut stirea la TVR ,cu fetele primind costumele,stie cineva cum vor arata?Vola despre care spunea Rob ca posteaza pe Intlgymnast ,spune ca vor avea aceleasi cosume ca la Euro,insa eu imi amintesc de un reportaj dupa europene ,cand fetele au fost la Cotroceni in care se spunea ca vor mai ramane in Bucuresti sa li se ia masuri pentru costumele de la Olimpiada,am dreptate sau nu am inteles eu bine?

mikeyy
12th July 2008, 14:05
la TVR se vorbea de costumele oficiale ale Romaniei...nu despre cele cu care vor concura gumnastii, ci costumele pe care le vor purta toti sportivii la Beijing.

myrab3la_19
12th July 2008, 14:20
la TVR se vorbea de costumele oficiale ale Romaniei...nu despre cele cu care vor concura gumnastii, ci costumele pe care le vor purta toti sportivii la Beijing.

Ok...mersi

Cata_RB
12th July 2008, 14:26
Mihai sau alti "intelegatori" de germana, sunt sperante la niste rezultate live?

mikeyy
12th July 2008, 14:59
Nu cred ca vom avea tickerul :( , dar am intrebat totusi pe cineva si astept sa-mi raspunda...poate-poate :)

Intr-o alta ordine de idei - echipa Frantei:
Marine PETIT
Laetitia DUGAIN
Cassy VERICEL
Marine DEBAUVE
Katheleen LINDOR
Magaly HARS

Va lipsi si din echipa Frantei - Pauline Morel din cauza unei probleme la cot....de aceea antrenorii au hotarat sa o protejeze

rob_din
12th July 2008, 15:08
Dupa ca ce i-am jignit pe germani netrimitand vedetele echipei, mai vrem si live-ticker?:)

ioanavol
12th July 2008, 15:18
lasa, ca le trece lor "supararea".

21mai
12th July 2008, 15:28
Dupa ca ce i-am jignit pe germani netrimitand vedetele echipei, mai vrem si live-ticker?:)

mi se pare mie sau ai ceva impotriva celor 2? sa inteleg ca treci si tu la anumite "intepaturi"? eu cu forminte tu cu fetele...macar sa ne inselam amandoi cu privire la cei mentionati si sa aiba rezultate peste asteptari

rob_din
12th July 2008, 15:31
mi se pare mie sau ai ceva impotriva celor 2? sa inteleg ca treci si tu la anumite "intepaturi"? eu cu forminte tu cu fetele...macar sa ne inselam amandoi cu privire la cei mentionati si sa aiba rezultate peste asteptari

Ce sa am cu cele 2? Daca am ceva, am cu Forminte. Deocamdata nu am nici cu el ceva, mai vedem dupa JO.

21mai
12th July 2008, 15:32
Ce sa am cu cele 2? Daca am ceva, am cu Forminte. Deocamdata nu am nici cu el ceva, mai vedem dupa JO.

presimt ca dupa Olimpiada asta vom deveni "aliati" in privinta lui Forminte:evil:

violetta76
12th July 2008, 22:31
1. Romania 231,250
2. Germany 230,150

AA
1. Marine Petit 58,600
2. Gabriela Dragori 58,500
3. Andreea Acatrinei 57,850

http://www.turn-team.de/

mikeyy
12th July 2008, 22:33
Rezultate :)

Echipe:
1. Romania : 231.250
2. Germania: 230.150
nu se specifica nimic de Franta..dar probabil ca a obtinut locul 3

Individual compus:
1. Petit: 58.600
2. Gabi Dragoi: 58.500 ( ce diferenta mica...bravo Gabi :cheer: )
3. Andreea Acatrinei si Kim Bui: 57.850

In rest mai sunt specificate rezultate ale gimnastelor din germania. Se pare ca atat Hindermann cat si Chusovitina au probleme la tendonul ahilian. Totusi Hinderman a luat 16 la paralele din 7.4.
Poate vor aparea in curand si toate rezultatele

Oricum echipa Romaniei ( fara Stela si Sandra) trebuie felicitata!!!!!! Un rezultat foarte bun atat la echipe cat si la individual pe Gabita.

myrab3la_19
12th July 2008, 22:40
Bravo fetelor....!!!!Sper sa aflam si cateva vesti despre notele si evolutia Anei!!!

rob_din
12th July 2008, 22:46
De ce este 58.500 un rezultat bun la AA?

Andraf
12th July 2008, 22:48
Bravo Gabi... Are o medie de 14.625 pe aparat, probabil ca nu a avut nici o ratare.
Nu, Robert, 58500 nu este suficient la AA pentru Beijing, probabil ca a avut 1-2 note aproape de 15 si in acest caz poate ajuta echipa la olimpiada.
De Grigore nu se zice nimic?
Oare Ana Maria si Cera or fi concurat?

mikeyy
12th July 2008, 22:49
Cum sa nu fie un rezultat bun pentru Gabi??? E foarte bun. Ea inca nu are note de plecare suficient de mari pentru a obtine un total mai bun. Sa vedem rezultatele pt fiecare aparat si apoi analizam

AuriB
12th July 2008, 22:58
in concursul din Italia Gabi a avut un total de 58.400,deci este da remarcat constanta,notele ei de plecare:5.5 sarituri,6.1 paralele,6.5 birna, 6.0 sol;deci este loc de mai bine la executie.Asta nu inseamna ca nu este bine acum dar probabil tot a avut o ratare.

mikeyy
12th July 2008, 23:01
In Italia parca ratase la barna nu? deci e posibil si acum sa fi avut o greseala mai mare. In cazul unui concurs curat poate sari de 59.

Cata_RB
12th July 2008, 23:03
Ooooh, ce bine, multumesc de rezultate! Abia astept sa vedem notele fiecareia...sper sa apara pe undeva! :D
Poate publica Prosport, la ultimele competitii au dat rezultate detaliate.

AuriB
12th July 2008, 23:06
In Italia parca ratase la barna nu? deci e posibil si acum sa fi avut o greseala mai mare. In cazul unui concurs curat poate sari de 59.

da in Italia a ratat birna.Cu o nota la executie de 9 pe fiecare aparat ajunge la un punctaj de aproape 60

Andraf
12th July 2008, 23:12
in concursul din Italia Gabi a avut un total de 58.400,deci este da remarcat constanta,notele ei de plecare:5.5 sarituri,6.1 paralele,6.5 birna, 6.0 sol;deci este loc de mai bine la executie.Asta nu inseamna ca nu este bine acum dar probabil tot a avut o ratare.

Daca astea sunt notele de plecare, inseamna ca intr-adevar a avut cel putin o ratare. Are note de plecare bunicele, n-am stiut asta.
Astept vesti despre Cera si Ana Maria...

rob_din
12th July 2008, 23:13
Deci 58.500 nu e deloc imbucurator. Sau ne bucuram ca nu rateaza decat la un aparat din 4?

mikeyy
12th July 2008, 23:18
Important e ca are potential, ca are note de plecare bune pentru acest moment...ea e abia la inceputul senioratului. Chiar nu conteaza ca a ratat la 1 aparat...este un concurs de verificare. Inca nu a venit vremea ei :)

AuriB
13th July 2008, 00:02
Daca ne uitam putin pe totolul echipei nu este tocmai imbucurator,in loc sa creasca este in regres:Constanta:238,600 ;ipswich:237,200 ;Italia:235,900; Germania:231,200.Acuma sigur ca ultimul rezultat este fara aportul Sandrei si Stelei ,dar sa speram ca fetele se vor concentra mai bine la olimpiada si vor reusi sa faca un concurs fara ratare.Eu sint convinsa ca asa vor face.

mikeyy
13th July 2008, 00:13
Primele impresii de dupa concurs nu sunt prea imbucuratoare in ceea ce o priveste pe Ana :( si nici despre Cerasela. Dar sa asteptam mai bine rezultatele oficiale.
De asemenea se pare ca a participat Madalina Gutu...asta inseamna ca in afara de Sandra si Stela a mai fost o gimnasta care a ramas acasa.

EDIT:
Cerasela a facut barna si paralele...din pacate se pare ca la paralele a ratat de mai multe ori:(...la barna a prezentat un exercitiu frumos, dar coborarea a fost ca la nationale
Ana a facut sarituri, paralele si barna...dar a prezentat exercitii usurate.
Din echipa Frantei s-a accidentat Vericel la sol, la dublu intins...si nu a mai apucat sa-si termine exercitiul si s-a retras...probleme la glezna

* Informatii de la Aurelia - GW

cata10
13th July 2008, 00:45
Multumim pt informatii, Mihai; multumim Aurelia!
Imi pare rau sa aud ca Cerasela a ratat tocmai la paralele, aparatul pt care ar fi fost luata la Beijing. Sansele ei se micsoreaza acum!
Dar ma bucura revenirea Anei intr-un concurs oficial. Chiar daca nu a concurat la sol iar la celelalte aparate a prezentat exercitii mai simple, important e ca poate lucra din nou! Sper sa fie ok pana pe 23 iulie si sa fie inclusa in lot. Bineinteles, cu conditia sa fie apta de concurs!

daca vom vedea si notele vom putea trage si concluzii cu privire la cine poate prinde echipa pt jo! Asa ca ...asteptam notele,...

mikeyy
13th July 2008, 01:34
http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/9844/resultsroufragermw5.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg) Thank you kaktus
Rezultate complete!
Nu apare Cerasela...nu mai inteleg nimic :(

rob_din
13th July 2008, 01:44
Imi pare rau dar majoritatea notelor sunt infricosatoare cu 2 sapatamani inainte de JO. Inca o data mare noroc ca in finala vor intra doar 3 fete de aparat


La paralele sunt note de junioare 2

21mai
13th July 2008, 01:48
http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/9844/resultsroufragermw5.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg) Thank you kaktus
Rezultate complete!
Nu apare Cerasela...nu mai inteleg nimic :(

ma gandesc ca cera a fost inlocuita cu madalina gutu - sper sa nu se fi accidentat, poate ca antrenorul a inlocuit-o doar pentru ca nu ar fi putut sa faca cele 2 aparate, oricum rezultate foarte mici :( pacat

mikeyy
13th July 2008, 01:50
Sau poate Cerasela, neavand inca coborarile..a concurat in afara concursului

rob_din
13th July 2008, 01:51
Germania, aproape 7 puncte peste noi la paralele

myrab3la_19
13th July 2008, 01:56
http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/9844/resultsroufragermw5.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg) Thank you kaktus
Rezultate complete!
Nu apare Cerasela...nu mai inteleg nimic :(
A evoluat in afara concursului,asta e clar.Nu e un capat de tara acum ca avem un punctaj asa mic,trebuia sa ne asteptam la asta atata vreme cat avem doua aparate extrem de slabe si nu se face nimic in privinta asta ...uitati-va ce punctaje au nemtoaicele la paralele,stiu o sa ziceti ca-s umflate notele ,poate nu-s de 15.90 sau 16...dar peste 15 sunt.In schimb noi nu depasim 14.Daca arbitri ne-au luat in vizor ca romancele sunt slabe la acest aparat,o meritam din plin pentru ca suntem de ani buni in situatia asta si nu se ia nici o masura .Eu sunt fericita ca nu s-a accidentat nimeni si ca Ana a reintrat in circuit.

mikeyy
13th July 2008, 01:57
Intr-adevar note foarte mici la paralele :( nu credeam ca va fi doar 1 nota peste 14....ingrijorator!

21mai
13th July 2008, 01:57
Germania, aproape 7 puncte peste noi la paralele

la noi cred ca va fi concursul in functie de zi - ca vad ca fetele fac odata un concurs super si alta zi unul f rau - la paralele cred ca au ratat pe capete - in afara de gabi si stela pe cine sa mai luam la paralele??? sandra si ea rateaza, grigore care capatase constanta la ploiesti si ma facuse sa sper , vad ca a ratat :( doar barna ne-a salvat

ioanavol
13th July 2008, 01:58
Germania, aproape 7 puncte peste noi la paralele

da, dar uita-te si la celelalte aparate. avem 5 p peste ele la barna si la sol/sarituri tot suntem peste.
eu nu inteleg de ce atata mirare...parca nici nu credeam c-o sa bata Germania fara Sandra si Stela (+Ana si Cerasela la capacitate f scazuta!)

rob_din
13th July 2008, 01:58
A evoluat in afara concursului,asta e clar.Nu e un capat de tara acum ca avem un punctaj asa mic,trebuia sa ne asteptam la asta atata vreme cat avem doua aparate extrem de slabe si nu se face nimic in privinta asta ...uitati-va ce punctaje au nemtoaicele la paralele,stiu o sa ziceti ca-s umflate notele ,poate nu-s de 15.90 sau 16...dar peste 15 sunt.In schimb noi nu depasim 14.Daca arbitri ne-au luat in vizor ca romancele sunt slabe la acest aparat,o meritam din plin pentru ca suntem de ani buni in situatia asta si nu se ia nici o masura .Eu sunt fericita ca nu s-a accidentat nimeni si ca Ana a reintrat in circuit.

Ba eu nu ma asteptam la note asa mici, uita-te la sarituri, s-a ratat si acolo pe capete. Acum nu mai e nici o scuza valabila, JO sunt prea aproape.

rob_din
13th July 2008, 01:59
da, dar uita-te si la celelalte aparate. avem 5 p peste ele la barna si la sol/sarituri tot suntem peste.
eu nu inteleg de ce atata mirare...parca nici nu credeam c-o sa bata Germania fara Sandra si Stela (+Ana si Cerasela la capacitate f scazuta!)

Pai e normal sa bati Germania cu 5 puncte la barna, nu e normal sa te surclaseze Germania la sarituri si paralele.

myrab3la_19
13th July 2008, 02:00
Nici la sarituri nu stam bine...Druncea sare mai rau decat Dragoi desi are avantaj la nota de plecare.

myrab3la_19
13th July 2008, 02:01
Ba eu nu ma asteptam la note asa mici, uita-te la sarituri, s-a ratat si acolo pe capete. Acum nu mai e nici o scuza valabila, JO sunt prea aproape.

Sincer eu nu cred ca sunt ratari...cel putin nu toate...sunt note mici de plecare cu executii mediocre...Sa zicem mersi ca le avem pe Sandra si Stela!Un lucru e clar Beijing nu e "momentul nostru",a venit si randul altora

rob_din
13th July 2008, 02:01
In plus nici nu ma intereseaza pe ce loc am terminat amicalul, ma intereseaza notele. Si sincer era sa cad de pe scaun cand le-am vazut.

mikeyy
13th July 2008, 02:03
Druncea cred ca a ratat la sarituri..sau a facut doua sarituri si aia e media

21mai
13th July 2008, 02:09
da, dar uita-te si la celelalte aparate. avem 5 p peste ele la barna si la sol/sarituri tot suntem peste.
eu nu inteleg de ce atata mirare...parca nici nu credeam c-o sa bata Germania fara Sandra si Stela (+Ana si Cerasela la capacitate f scazuta!)

nu inteleg cum nu poti fi mirata cand mai sunt doar cateva saptamani pana la olimpiada si notele per totalul echipei scad cu fiecare concurs, poate ca esti optimista dar trebuie sa fim si realisti -cu punctajul asta nu luam bronzul - rusia de exemplu a scos la cupa moscovei un punctaj total de aproximativ 239 de puncte

myrab3la_19
13th July 2008, 02:09
In plus nici nu ma intereseaza pe ce loc am terminat amicalul, ma intereseaza notele. Si sincer era sa cad de pe scaun cand le-am vazut.

Linisteste-te Rob...nu mai vrem accidentari :) (era o gluma ca sa ne mai destindem).Poate are Forminte un as in maneca...sau poate i s-a aprins un beculet dupa competitia asta,desi e cam tarziu!

rob_din
13th July 2008, 02:10
nu inteleg cum nu poti fi mirata cand mai sunt doar cateva saptamani pana la olimpiada si notele per totalul echipei scad cu fiecare concurs, poate ca esti optimista dar trebuie sa fim si realisti -cu punctajul asta nu luam bronzul - rusia de exemplu a scos la cupa moscovei un punctaj total de aproximativ 239 de puncte

In finala sunt alte reguli si le von avea pe Nistor si Izbasa

rob_din
13th July 2008, 02:11
Linisteste-te Rob...nu mai vrem accidentari :) (era o gluma ca sa ne mai destindem).Poate are Forminte un as in maneca...sau poate i s-a aprins un beculet dupa competitia asta,desi e cam tarziu!

Singura speranta e sa le recuperez pe Patrascu si Tamarjan. Daca nu, nu vom lua medalie

21mai
13th July 2008, 02:12
In finala sunt alte reguli si le von avea pe Nistor si Izbasa

le am avut pe sandra si stela si dk nu ma insel am obtinut undeva la 237 de puncte- in marea britanie dk nu ma insel :(

rob_din
13th July 2008, 02:12
Cred ca la paralele ne iau 3-4 puncte fara probleme rusoaicele. La sarituri inca vreo 2.

rob_din
13th July 2008, 02:13
le am avut pe sandra si stela si dk nu ma insel am obtinut undeva la 237 de puncte- in marea britanie dk nu ma insel :(

Repet, sunt alte reguli in finala. Concureaza 3 fete, ceea ce ne avantajeaza

21mai
13th July 2008, 02:15
ma uitam acu la rezultatele de la cupa rusiei si primele 4 sportive de la ele au punctaje de peste 59 de puncte
ordineaa aparatelor: sarituri, paralele, barna, sol
1 AFANASEVA Ksenia Khimki - Tula 15.075 15.025 15.750 15.000 60.850
2 SEMENOVA Ksenia Khimki - Tula 13.725 16.075 15.550 14.575 59.925
3 KRAMARENKO Ekaterina St. Peterburg 14.650 15.125 15.175 14.925 59.875
4 PAVLOVA Anna Orechovo-Tzuevo - Khimki 15.025 14.150 15.850 14.575 59.600

Stam rau chiar dk ziceti unii din voi ca eu sunt prea pesimista si critica, da ma apuc groaza cand ma gandesc ce va fi la beijing :( mai picam si cu chinezoiacele in aceeasi subdiviziune- cand or incepe vacarmul chinezii pentru favorite, o sa cada ale noastre de pe aparat pe capete :(

mikeyy
13th July 2008, 02:16
Cred ca la paralele ne iau 3-4 puncte fara probleme rusoaicele. La sarituri inca vreo 2.

Eu nu cred ca Rusia e peste noi la sarituri...suntem cam la egalitate.
La paralele e diferenta mare..diferenta pe care putem sa o diminuam doar la sol, caci la barna suntem iar cam egali.

rob_din
13th July 2008, 02:17
Eu nu cred ca Rusia e peste noi la sarituri...suntem cam la egalitate.
La paralele e diferenta mare..diferenta pe care putem sa o diminuam doar la sol, caci la barna suntem iar cam egali.

Eu zic ca si la barna vom recupera ceva.

rob_din
13th July 2008, 02:17
ma uitam acu la rezultatele de la cupa rusiei si primele 4 sportive de la ele au punctaje de peste 59 de puncte
ordineaa aparatelor: sarituri, paralele, barna, sol
1 AFANASEVA Ksenia Khimki - Tula 15.075 15.025 15.750 15.000 60.850
2 SEMENOVA Ksenia Khimki - Tula 13.725 16.075 15.550 14.575 59.925
3 KRAMARENKO Ekaterina St. Peterburg 14.650 15.125 15.175 14.925 59.875
4 PAVLOVA Anna Orechovo-Tzuevo - Khimki 15.025 14.150 15.850 14.575 59.600

Stam rau chiar dk ziceti unii din voi ca eu sunt prea pesimista si critica, da ma apuc groaza cand ma gandesc ce va fi la beijing :( mai picam si cu chinezoiacele in aceeasi subdiviziune- cand or incepe vacarmul chinezii pentru favorite, o sa cada ale noastre de pe aparat pe capete :(



Nu prea conteaza calificarile, decat pentru calificarea in finalele pe aparate si sincer nu le vad pe Izbasa si Nistor cazand pe capete

21mai
13th July 2008, 02:18
Eu nu cred ca Rusia e peste noi la sarituri...suntem cam la egalitate.
La paralele e diferenta mare..diferenta pe care putem sa o diminuam doar la sol, caci la barna suntem iar cam egali.

numai ca barna e cu 2 taisuri - si aici aveam mare nevoie de ana maria - ea era o fata extrem de sigura, in schimb in afara de stela si sandra nu stiu dk vreuna din celelalte fete ofera siguranta ca nu poate rata la acest aparat

myrab3la_19
13th July 2008, 02:18
In echipa Rusiei ,in afara de Pavlova care face un Amanar nu cred ca mai au vreo specialista,dar Rusoaicele au tinuta impecabila.Asta ma face pe mine sa ma enervez si totodata face gimnastica romaneasca sa nu mai fie placuta.Nota de plecare nu e totul...daca acolo nu poti macar nu lasa arbitrelor puncte bune la executie.Imi amintesc aici si de Nistor ...si eu care credeam ca din cauza problemelor de sanatate sare asa urat....

rob_din
13th July 2008, 02:20
Izbasa sare foarte frumos

21mai
13th July 2008, 02:20
Nu prea conteaza calificarile, decat pentru calificarea in finalele pe aparate si sincer nu le vad pe Izbasa si Nistor cazand pe capete

Poate m -am referit la modul prea general -ele 2 nu, dar o echipa nu se face doar cu 2 oameni, asa ca degeaba or sa evolueze ele perfect, dk nu se concentreaza si celelalte. Off Acatrinei e la inceput de drum, gabita nu stiu am dubii ca la nationale a fost f rau-acu e schimbata total, dar sper sa fie si constanta, druncea nu ne poate ajuta decat la sarituri...grea situatie si grea decizie si pt forminte

mikeyy
13th July 2008, 02:21
Cat de bine ar fi ca macar una dintre Ana si Cera sa fie apte pt beijing..........
Oricum asta este...acum nu se mai poate face nimic. Asta e situatia in care ne aflam...accidentarile ne-au pus capac. De 1 an si jumatate trecem de la o accidentare la alta.....nu cred ca am mai avut vreodata atatea accidentari.

ioanavol
13th July 2008, 02:21
nu inteleg cum nu poti fi mirata cand mai sunt doar cateva saptamani pana la olimpiada si notele per totalul echipei scad cu fiecare concurs, poate ca esti optimista dar trebuie sa fim si realisti -cu punctajul asta nu luam bronzul - rusia de exemplu a scos la cupa moscovei un punctaj total de aproximativ 239 de puncte


Nu am zis ca-s optimista, in cazul asta cred ca sunt mai realista decat multi dintre voi...eu chiar nu ma mir de notele acestea. Eu stiam ca rezultatul echipei sta in Stela si Sandra (pt top 4) si in Cera si Ana ca sa urcam pana pe 2-3.
Ce ma amuza e panica generala..."nu luam bronzul"...da, ar fi ceva nou sa nu-l luam, dar, pana la urma, le mai vine si altora randul, cum a zis cineva mai sus. Eu o sa fiu nemultumita daca vad ratari si/sau favoritisme, nu daca or sa fie alte 3 echipe, pe cinstite, mai bune ca noi.

rob_din
13th July 2008, 02:22
Cat de bine ar fi ca macar una dintre Ana si Cera sa fie apte pt beijing..........
Oricum asta este...acum nu se mai poate face nimic. Asta e situatia in care ne aflam...accidentarile ne-au pus capac. De 1 an si jumatate trecem de la o accidentare la alta.....nu cred ca am mai avut vreodata atatea accidentari.

Sa nu incepem ca la fotbal sa ne plangem de ghinion, poate accidentarile astea n-au aparut din senin, poate se fac greseli in pregatire

mikeyy
13th July 2008, 02:22
In echipa Rusiei ,in afara de Pavlova care face un Amanar nu cred ca mai au vreo specialista,dar Rusoaicele au tinuta impecabila.Asta ma face pe mine sa ma enervez si totodata face gimnastica romaneasca sa nu mai fie placuta.Nota de plecare nu e totul...daca acolo nu poti macar nu lasa arbitrelor puncte bune la executie.Imi amintesc aici si de Nistor ...si eu care credeam ca din cauza problemelor de sanatate sare asa urat....

Pavlova nu face Amanar...a incercat la inceputul anul, dar nu i-a reusit si a abandonat. Oricum Pavlova primeste sub Sandra la sarituri.

21mai
13th July 2008, 02:23
Nu am zis ca-s optimista, in cazul asta cred ca sunt mai realista decat multi dintre voi...eu chiar nu ma mir de notele acestea. Eu stiam ca rezultatul echipei sta in Stela si Sandra (pt top 4) si in Cera si Ana ca sa urcam pana pe 2-3.
Ce ma amuza e panica generala..."nu luam bronzul"...da, ar fi ceva nou sa nu-l luam, dar, pana la urma, le mai vine si altora randul, cum a zis cineva mai sus. Eu o sa fiu nemultumita daca vad ratari si/sau favoritisme, nu daca or sa fie alte 3 echipe, pe cinstite, mai bune ca noi.

ai fost simpatica - e logic ca nu vor prinde podiumul daca rateaza si atunci spune mi cum poti fi nemultumita ca rateaza dar nu ca ies pe locul 4??? intre ele exista o relatie de complementaritate...

myrab3la_19
13th July 2008, 02:24
Pavlova nu face Amanar...a incercat la inceputul anul, dar nu i-a reusit si a abandonat. Oricum Pavlova primeste sub Sandra la sarituri.

A primit la Europene dar nu a fost cinstit...dupa parerea mea.

mikeyy
13th July 2008, 02:24
Sa nu incepem ca la fotbal sa ne plangem de ghinion, poate accidentarile astea n-au aparut din senin, poate se fac greseli in pregatire

Pai nu ma plang deloc....asta e realitatea si toti o stim.
Motivele pentru care se accidenteaza fetele trebuie analizate de altcineva, nu de noi...ca nu noi stam cu ele in sala
Am zis eu ceva de ghinion?

ioanavol
13th July 2008, 02:25
ai fost simpatica - e logic ca nu vor prinde podiumul daca rateaza si atunci spune mi cum poti fi nemultumita ca rateaza dar nu ca ies pe locul 4??? intre ele exista o relatie de complementaritate...

citeste mai bine ce am zis;) daca ies pe 4 pe drept, fara ratari de ale lor sau dezavantajari la note, doar pt ca 3 echipe au fost mai bune ca ele.

cata10
13th July 2008, 02:26
In plus nici nu ma intereseaza pe ce loc am terminat amicalul, ma intereseaza notele. Si sincer era sa cad de pe scaun cand le-am vazut.

Intr-adevar notele de la paralele sunt foarte mici dar priveste partea buna a lucrurilor: avem 3 note peste 15 care puse alaturi de notele stelei si sandrei ne mai dau inca sanse la locul 3.
Ma bucura nota buna obtinuta de acatrinei la sol (15,250) Probabil ca ea va fi a treia gimnasta in finala pe echipe la acest aparat, bineinteles, in conditiile in care Ana nu revine la forma de dinainte de accidentare! Aca a luat si la barna o nota buna dar probabil ca in finala va fi Gabi cea care va concura. Sper ca dragoi si-a recastigat increderea in ea. Cred ca acum nici nu se mai pune problema ca cele 2 sa nu fie incluse in lotul de 6!
Mai avem de raspuns la 2 intrebari:
>Cine va fi a treia gimnasta la sarituri?
Sa fie Grigore, Gabi sau Druncea? Greu de spus
>Cine va fi a trei gimnasta la paralele in conditiile in care nici Cera si nici Ana nu prind echipa? Va fi foarte greu pt Forminte!
Va renunta la Druncea ca sa o ia la Beijing pe Cerasela inca nerefacuta, in conditiile in care Stela, Izbasa, Dragoi, Acatrinei sunt sigur in echipa iar Grigore este aproape titulara? Sau poate, poate isi revine Ana.....

mikeyy
13th July 2008, 02:28
Intr-adevar notele de la paralele sunt foarte mici dar priveste partea buna a lucrurilor: avem 3 note peste 15 care puse alaturi de notele stelei si sandrei ne mai dau inca sanse la locul 3.
Ma bucura nota buna obtinuta de acatrinei la sol (15,250) Probabil ca ea va fi a treia gimnasta in finala pe echipe la acest aparat, bineinteles, in conditiile in care Ana nu revine la forma de dinainte de accidentare! Aca a luat si la barna o nota buna dar probabil ca in finala va fi Gabi cea care va concura. Sper ca dragoi si-a recastigat increderea in ea. Cred ca acum nici nu se mai pune problema ca cele 2 sa nu fie incluse in lotul de 6!
Mai avem de raspuns la 2 intrebari:
>Cine va fi a treia gimnasta la sarituri?
Sa fie Grigore, Gabi sau Druncea? Greu de spus
>Cine va fi a trei gimnasta la paralele in conditiile in care nici Cera si nici Ana nu prind echipa? Va fi foarte greu pt Forminte!
Va renunta la Druncea ca sa o ia la Beijing pe Cerasela inca nerefacuta, in conditiile in care Stela, Izbasa, Dragoi, Acatrinei sunt sigur in echipa iar Grigore este aproape titulara? Sau poate, poate isi revine Ana.....

Raspunsul il vom primi pe 23 iulie :D

21mai
13th July 2008, 02:29
primele 3 note -cele mai mari ale rusoaicelor la sarituri sunt: 15.075, 15.100 si 14.600 deci la noi nu face decat sandra peste 15....
primele 3 note la parale 16.350, 15.525, 14.925 - noi doar pe stela o avem cu peste 15....
la barna sa zicem c aau fost umflate, ca altfel e si mai rau - 16.075, 16, 15.925
la sol mai binisor ca ele daca se recupereaza si ana -14.925, 14.750, 14.750
Deci sanse teoretice avem, matematice-daca vor evolua si vor obtine cam aceleasi note mentionate aici - nu stiu...cate om mai avea...

21mai
13th July 2008, 02:32
citeste mai bine ce am zis;) daca ies pe 4 pe drept, fara ratari de ale lor sau dezavantajari la note, doar pt ca 3 echipe au fost mai bune ca ele.

2 sunt clar deja, la celelalte se vor face departajarea in primul rand dupa cat de mult rateaza - zic asta pentru ca notele de plecare sunt apropiate pt rusoaice, (mai putin la paralele) romance si italience - executia va fi totul.

myrab3la_19
13th July 2008, 02:33
nu cred ca e o idee buna sa iei ca punct de reper Cupa Rusiei...sau cel putin compara-le cu notele de la Nationale

21mai
13th July 2008, 02:35
Intr-adevar notele de la paralele sunt foarte mici ....
>Cine va fi a trei gimnasta la paralele in conditiile in care nici Cera si nici Ana nu prind echipa? Va fi foarte greu pt Forminte!
Va renunta la Druncea ca sa o ia la Beijing pe Cerasela inca nerefacuta, in conditiile in care Stela, Izbasa, Dragoi, Acatrinei sunt sigur in echipa iar Grigore este aproape titulara? Sau poate, poate isi revine Ana.....

Sincer la cum se prezinta Cerasela - nu a facut niciodata pana acum de la accidentare coborarea la paralele -deci nu cred ca forminte se va incumeta sa o ia cu exercitiul ei fara coborare

myrab3la_19
13th July 2008, 02:35
2 sunt clar deja, la celelalte se vor face departajarea in primul rand dupa cat de mult rateaza - zic asta pentru ca notele de plecare sunt apropiate pt rusoaice, (mai putin la paralele) romance si italience - executia va fi totul.

ma tem ca nici asta nu ne avantajeaza

mikeyy
13th July 2008, 02:35
nu cred ca e o idee buna sa iei ca punct de reper Cupa Rusiei...sau cel putin compara-le cu notele de la Nationale

da ai dreptate!
Sau daca e 21mai..ia in calcul notele rusoaicelor de la Nationalele Olandei unde au fost invitate si au luat note mici.
Eu ies acum..noapte buna!:)

myrab3la_19
13th July 2008, 02:37
Sincer la cum se prezinta Cerasela - nu a facut niciodata pana acum de la accidentare coborarea la paralele -deci nu cred ca forminte se va incumeta sa o ia cu exercitiul ei fara coborare

Intre Ana si Cerasela cred ca o va alege pe Ana

21mai
13th July 2008, 02:37
ma tem ca nici asta nu ne avantajeaza

aici am pierdut cel mai mult mira - din dorinta de a ne adapta la noul cod de punctaj executand exercitii dificile - nu mai avem timp nici sa executam corect elementele de baza - uita te la o pirueta a andreei raducan cat de corect era executata. Acum am capatat inconstanta si la aceste elemente...

myrab3la_19
13th July 2008, 02:39
Perfect de acord...de aceea preferata mea e Ana!

21mai
13th July 2008, 02:41
da ai dreptate!
Sau daca e 21mai..ia in calcul notele rusoaicelor de la Nationalele Olandei unde au fost invitate si au luat note mici.
Eu ies acum..noapte buna!:)

am luat in calcul varianta lor cea mai optimista - caci mai bine sa credem ca ele sunt mai bune si sa fie "varzute" la Beijing, decat sa le tratam superficial, mai ales ca le-am si depasit la Clermont Ferrand si sa ne produca surprize la olimpiada.. sper sa nu te deranjeze, dar asta e parerea mea

cata10
13th July 2008, 02:43
Intre Ana si Cerasela cred ca o va alege pe Ana

Cu conditia ca Ana sa poata face paralele altfel o ia degeaba! Exercitiile ei de la sol si barna sunt oarecum acoperite de Aca si Gabi!

AntoniaA
13th July 2008, 08:27
Rezutate slabe la paralele mai ales :( in situatia asta cred ca echipa va fi compusa din Izbasa, Nistor, Dragoi, Acatrinei, Andreea Grigore si Druncea. Cred ca rezerva va fi Gutu Madalina.
Nici Anamaria si nici Cerasela nu sint refacute iar Forminte a declarat clar ca nu va deplasa sportive care nu vor fi apte medical. Pacat pentru cele doua dar nu mai este timp ca ele sa ajuna la potentialul maxim.
O vad in finala de la sarituri pe Dana alaturi de Izbasa si Nistor la paralele pe Dragoi alaturi de Nistor si Grigore la birna pe Izbasa, Nistor si Dragoi iar la sol pe Acatrinei in finala alaturi de Izbasa si Nistor.
La finalele pe echipe va fi mai usor insa ce ne facem in calificari:confused:

Tracoromana
13th July 2008, 10:31
Nu am zis ca-s optimista, in cazul asta cred ca sunt mai realista decat multi dintre voi...eu chiar nu ma mir de notele acestea. Eu stiam ca rezultatul echipei sta in Stela si Sandra (pt top 4) si in Cera si Ana ca sa urcam pana pe 2-3.
Ce ma amuza e panica generala..."nu luam bronzul"...da, ar fi ceva nou sa nu-l luam, dar, pana la urma, le mai vine si altora randul, cum a zis cineva mai sus. Eu o sa fiu nemultumita daca vad ratari si/sau favoritisme, nu daca or sa fie alte 3 echipe, pe cinstite, mai bune ca noi.

Subscriu la ceea ce spune Ioana. Si ce daca nu urcam pe podium? Si altii (vezi rusii) au trecut prin faze de genul asta de-a lungul anilor dupa ce au dominat. La patinaj, dupa 45 de ani de dominatie categorica rusii n-au mai urcat pe podium. Aceiasi antrenori, aceeasi traditie. Se poate intampla. Se schimba generatii, se schimba motivatii, ni se poate intampla si noua.
Daca fetele de la Atena s-au retras, acuma asta e echipa, unele cu nivel foarte bun si cu multa experienta, altele cu exercitiii mai putin pretententioase si mai novice in competitii. Le mai apasa si rezultatele olimpiadelor anterioare.
Asa cum spunea cineva mai sus, acolo vor fi alte conditii de concurs. Daca ele arata tot ce stiu, tot ce pot, le mai trebuie un dram de noroc (nu accidentari, nu ratari si un concurs pe cinstite). Ceea ce le doresc din tot sufletul.

rob_din
13th July 2008, 11:31
Subscriu la ceea ce spune Ioana. Si ce daca nu urcam pe podium? Si altii (vezi rusii) au trecut prin faze de genul asta de-a lungul anilor dupa ce au dominat. La patinaj, dupa 45 de ani de dominatie categorica rusii n-au mai urcat pe podium. Aceiasi antrenori, aceeasi traditie. Se poate intampla. Se schimba generatii, se schimba motivatii, ni se poate intampla si noua.
Daca fetele de la Atena s-au retras, acuma asta e echipa, unele cu nivel foarte bun si cu multa experienta, altele cu exercitiii mai putin pretententioase si mai novice in competitii. Le mai apasa si rezultatele olimpiadelor anterioare.
Asa cum spunea cineva mai sus, acolo vor fi alte conditii de concurs. Daca ele arata tot ce stiu, tot ce pot, le mai trebuie un dram de noroc (nu accidentari, nu ratari si un concurs pe cinstite). Ceea ce le doresc din tot sufletul.

Daca nu urcam pe podium nu se prabuseste lumea, dar Forminte trebuie sa-si prezinte demisia. Repet, nu vreau sa ajungem ca in alte sporturi unde nimeni nu-si asuma esecul. Iar, indiferent de circumstante, dupa 2 titluri olimpice consecutiv, sa vii fara medalie este un esec rasunator. Eu l-am sprijinit pe Forminte si am spus mereu ca prefer performante mai mici decat cdele obtinute prin metodele Belu. Insa prin performante mai mici inteleg macar un bronz pe echipe si macar un aur in celelalte finale. Acesta trebuie sa fie obiectivul lui Forminte. Daca nu-l realizaeaza eu ii multumesc pentru tot ce a facut, dar e cazul sa gasim alt antrenor.

crisloregym
13th July 2008, 12:11
Anamaria va fi la Beijing, de asta sunt absolut sigura!!!!! Pauza ei nu a fost chiar atat de mare. totul e sa traga tare si isi va reveni,c el putin la nivelul la acre era la Europene. Mi-as dori, insa, ca ea sa isi poata face treaba bine si, de ce nu, s arevina la nivelul tehnic de la Constanta. Oricum, eu pe ea o vad in echipa fara doar si poate. Cerasela e posibil ca in antrenament, pe moale, s apoata face deja coborarea la paralele, sau chiar pe tare, dar cu ajutor. Eu pe ea as lua-o numai cu paralelele, fara vreun alt aparat, insa cu o conditie: sa fie apta sa isi duca execritiul pe bare fara ratare+coborare ok. Iar in finala, indiferent ce va fi, cred ca Sandra este o solutie, nici aici nu am dubii. Tot ce imi doresc este ca Stela si Sandra sa fie absolut ok si in forma, iar Ana Tamarjan sa poata reveni bine. Daca Stela a putut la inceputul anului, poate si ea. Eu am incredere, la fel d ebine cum am incredere si in Gabita ca la Beijing va putea face barna, paralele sau orice alt aparat pentru care va fi nevoie de ea cu aceeasi siguranta de la Europene. Nu vom fi de aur, dar fetele astea meria fara doar si poate bronzul, si va fi al lor:)

baicea
13th July 2008, 12:20
Cerasela e posibil ca in antrenament, pe moale, s apoata face deja coborarea la paralele, sau chiar pe tare, dar cu ajutor.


am vbit cu ea dupa concursul de la ploiesti..si am intrebat-o daca face coborarea la antrenament..si a zis ca da..

Cata_RB
13th July 2008, 12:23
Ca de obicei, Mihai e extraordinar si gaseste rezultate si informatii. Multumesc! :ok:
E clar ca rezultatele nu sunt prea bune si va fi...infernal la Beijing. Dar sper sa iasa bine, sa fie bronzul pe echipe, Sandra la sol e singurul caz unde depindem doar de noi pentru aur, in sensul ca il poate lua daca face exercitiul asa cum trebuie [inca sper ca arbitrele sa "nu-si bage coada"], iar in rest imi doresc calificari in finale la paralele si barna si, evident, cel putin o medalie individuala pentru Stela! Sigur ca toate imi sunt dragi, dar Stela a tras atat de mult, a avut atatea ghinioane si dureri, incat nu poate sa nu imi fie ea cea mai draga, merita din plin sa i se recunoasca munca si talentul prin mai multe medalii. Si sper ca un concurs bun o va determina sa continue, asa declarase candva dupa Europene :D

Apropo de Ploiesti, ati reusit sa aflati de notele de plecare pe care le pregatesc fetele pentru JO? Sandra si Stela in special.

ioanavol
13th July 2008, 13:04
am vbit cu ea dupa concursul de la ploiesti..si am intrebat-o daca face coborarea la antrenament..si a zis ca da..

:) multumesc, Cristina, super c-ai intrebat-o asta. Sa speram c-o s-o perfectioneze si c-o sa aiba ocazia s-o faca si la Olimpiada!

crisloregym
13th July 2008, 13:07
Nu, yanna, nu am reusit:( Dar cred ca la Stela va ramana 7.3 la paralele, undeva la 6.9-7.0 la barna, iar pentru Sandra 6.5-6.7 la sol (probabil 6.7 daca ii iese intoarcerea cum trebuie la acea diagonala mai complicata, doua suruburi si jumatate inainte, doua si jumatate inapoi). In rest..sarituri 5.8 la amandoua, Stela probabil 6.4 la sol (parca atat a avut la Europene, nu?), iar Sandra la barna chiar nu stiu, dar acolo depinde daca ii ies legarile cum trebuie+coborarea:D

mikeyy
13th July 2008, 13:13
Sandra s-ar putea ca la barna sa-si adauge cumpana la a doua combinatie de salturi....acum are 6.9...oare cat ii va aduce in plus elemntul Nistor?
De asemenea e de vazut la Stela daca va risca la sol ,la diagonala cu 2 salturi legate, si sa-si bage la al doilea salt - un surub 900 in loc de 720...element pe care l-a ratat in competitie cu Marea Britanie cand a luat 14200 parca.

vlad001
13th July 2008, 13:15
Daca ne uitam putin pe totolul echipei nu este tocmai imbucurator,in loc sa creasca este in regres:Constanta:238,600 ;ipswich:237,200 ;Italia:235,900; Germania:231,200.Acuma sigur ca ultimul rezultat este fara aportul Sandrei si Stelei ,dar sa speram ca fetele se vor concentra mai bine la olimpiada si vor reusi sa faca un concurs fara ratare.Eu sint convinsa ca asa vor face.

Cu mentiunea ca: In Ipswich Sandra n-a avut un concurs foarte bun, In Italia Stela a concurat doar la paralele si n-a mai fost Ana si in Germania n-au concurat deloc nici Stela nici Sandra, iar Ana a concurat doar de dragul de a se obisnui cu publicul

vlad001
13th July 2008, 13:18
Izbasa sare foarte frumos

Nu mai sare nici ea frumos. Sau, ma rog poti sa zici ca e frumos ca-si tine picioarele apropiate, dar saritura ei nu mai are deloc dinamica, nu mai are lungime si inaltime. De altfel poti sa vezi ca la nationale, unde la sarituri s-au dat note un pic mai mari, Sandra a luat pe DTY-ul ei cam cat au luat restul pe 1.5

rob_din
13th July 2008, 13:19
Nu mai sare nici ea frumos. Sau, ma rog poti sa zici ca e frumos ca-si tine picioarele apropiate, dar saritura ei nu mai are deloc dinamica, nu mai are lungime si inaltime. De altfel poti sa vezi ca la nationale, unde la sarituri s-au dat note un pic mai mari, Sandra a luat pe DTY-ul ei cam cat au luat restul pe 1.5

La Nationale n-am vazut-o, anul trecut imi placea cum sarea

vlad001
13th July 2008, 13:19
A primit la Europene dar nu a fost cinstit...dupa parerea mea.

N-a primit Amanarul la Europene

vlad001
13th July 2008, 13:37
http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg
http://img88.imageshack.us/img88/9844/resultsroufragermw5.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=resultsroufragermw5.jpg) Thank you kaktus
Rezultate complete!
Nu apare Cerasela...nu mai inteleg nimic :(

Nu stiu ce au facut fetele acolo, cat de grele exercitii au prezentat, dar daca e sa ma risc sa fac presupuneri uitandu-ma la note:
Andreea Acatrinei: Ratari la sarituri si paralele, barna probabil cu ceva greseli dar nu foarte mari, sol reusit. Daca s-ar face selectia azi, as lua-o totusi in echipa fie si doar pentru sol.
Gabi Dragoi: Nota mica la sarituri, dar nu asa mica sa fi fost ratare, probabil au fost arbitrii mai stricti si a avut erori de tinuta. La paralele nota e cam mica fata de ce ma asteptam de la ea. Poate ca au fost si acolo arbitrii stricti (daca ma uit si la nota lui Hindermann care are 7.4 nota de plecare si executia cam ca a Stelianei si a luat doar 16.000 tind sa cred ca au fost arbitrii stricti). Daca ar fi avut ratare, ar fi fost cat de cat datator de sperante ca ne putem astepta la un 15 la olimpiada. Barna a fost cam la nivelul ei obisnuit, solul la fel. Decamdata as lua-o in echipa doar pentru barna. Speram mai mult si la paralele.
Daniela Druncea: singura ei sansa de a prinde echipa e saritura. La care pare ca a ratat. Nu e prea imbucurator pentru ea.
Andreea Grigore: In afara de sarituri, unde nota e cam la nivelul la care ma asteptam, la restul aparatelor pare sa fi avut ratari. Dupa evolutia sigura de la nationale nu prea e un semn bun. Totusi, in conditiile in care la sarituri suntem in pom, poate sa prinda echipa pentru acea saritura, chiar asa nu prea bine notata.
Madalina Gutu: Pare sa fi fost constanta, ceea ce e bine pentru moralul ei si o baza buna pentru concursurile de anul viitor, dar la nivelul notelor de plecare n-o vad inca in echipa pentru olimpiada.
Ana Tamarjan si Cerasela Patrascu: desi ma asteptam ca acest concurs sa fie unul de verificare pentru ele, se pare ca nu poate fi considerat astfel. Ci doar unul in care sa se obisnuiasca cu publicul. Daca Forminte le-a trimis totusi la concurs chiar asa cum se prezinta acum probabil ca mai sunt sperante sa-si revina pana la olimpiada. Dar eu n-as vrea sa fiu pus maine in situatia sa spun daca ele vor fi in echipa sau nu. Probabil nici peste 10 zile.

21mai
13th July 2008, 14:10
Nu stiu ce au facut fetele acolo, cat de grele exercitii au prezentat, dar daca e sa ma risc sa fac presupuneri uitandu-ma la note:
Andreea Acatrinei: Ratari la sarituri si paralele, barna probabil cu ceva greseli dar nu foarte mari, sol reusit. Daca s-ar face selectia azi, as lua-o totusi in echipa fie si doar pentru sol.
Gabi Dragoi: Nota mica la sarituri, dar nu asa mica sa fi fost ratare, probabil au fost arbitrii mai stricti si a avut erori de tinuta. La paralele nota e cam mica fata de ce ma asteptam de la ea. Poate ca au fost si acolo arbitrii stricti (daca ma uit si la nota lui Hindermann care are 7.4 nota de plecare si executia cam ca a Stelianei si a luat doar 16.000 tind sa cred ca au fost arbitrii stricti). Daca ar fi avut ratare, ar fi fost cat de cat datator de sperante ca ne putem astepta la un 15 la olimpiada. Barna a fost cam la nivelul ei obisnuit, solul la fel. Decamdata as lua-o in echipa doar pentru barna. Speram mai mult si la paralele.
Daniela Druncea: singura ei sansa de a prinde echipa e saritura. La care pare ca a ratat. Nu e prea imbucurator pentru ea.
Andreea Grigore: In afara de sarituri, unde nota e cam la nivelul la care ma asteptam, la restul aparatelor pare sa fi avut ratari. Dupa evolutia sigura de la nationale nu prea e un semn bun. Totusi, in conditiile in care la sarituri suntem in pom, poate sa prinda echipa pentru acea saritura, chiar asa nu prea bine notata.
Madalina Gutu: Pare sa fi fost constanta, ceea ce e bine pentru moralul ei si o baza buna pentru concursurile de anul viitor, dar la nivelul notelor de plecare n-o vad inca in echipa pentru olimpiada.
Ana Tamarjan si Cerasela Patrascu: desi ma asteptam ca acest concurs sa fie unul de verificare pentru ele, se pare ca nu poate fi considerat astfel. Ci doar unul in care sa se obisnuiasca cu publicul. Daca Forminte le-a trimis totusi la concurs chiar asa cum se prezinta acum probabil ca mai sunt sperante sa-si revina pana la olimpiada. Dar eu n-as vrea sa fiu pus maine in situatia sa spun daca ele vor fi in echipa sau nu. Probabil nici peste 10 zile.

E oricum un risc si pentru forminte sa le trimita pe ana si pe cera in echipa pt olimkpiada - pt ca, desi, poate ca la antrenament le ies elementele, nu inseamna ca la concurs le vor iesi - acolo presiunea va fi mult mai mare

myrab3la_19
13th July 2008, 15:07
N-a primit Amanarul la Europene

A primit nota mai mica decat Sandra la finala pe echipa...despre asta era vorba

baicea
13th July 2008, 15:16
Stela probabil 6.4 la sol (parca atat a avut la Europene, nu?)


6.1 sau 6.2 a avut la europene..acum cu 1080 acordat..si cu piruete bune..poate ajunge la 6.3-6.4...

mikeyy
13th July 2008, 15:18
La nationale i-a iesit Stelianei 1080-ul....doar tinuta a fost putin neingrijita, dar e ok :)

rob_din
13th July 2008, 15:32
Eu stiam ca spera sa fie 6.5 nota de plecare

mikeyy
13th July 2008, 15:38
Eu stiam ca spera sa fie 6.5 nota de plecare

6.5 cred ca va avea doar daca isi baga 900 la diagonala cu 2 salturi legate. Oricum daca va avea 6.5 are sanse sa prinda finala la sol...dar si cu 6.3/6.4 are sanse

rob_din
13th July 2008, 15:44
6.5 cred ca va avea doar daca isi baga 900 la diagonala cu 2 salturi legate. Oricum daca va avea 6.5 are sanse sa prinda finala la sol...dar si cu 6.3/6.4 are sanse

vrei sa spui ca are sanse la aur

mikeyy
13th July 2008, 15:46
Sanse la un loc in finala la sol :D
La aur nu cred......dar pentru o alta medalie tot ce e posibil...nu se stie niciodata

rob_din
13th July 2008, 15:52
Sanse la un loc in finala la sol :D
La aur nu cred......dar pentru o alta medalie tot ce e posibil...nu se stie niciodata

LOL, eu am crezut ca vorbiti de Sandra:), ma si miram pareau note mici la plecare

AuriB
13th July 2008, 15:59
Sandra spera la o nota de plecare 6.7 si daca ii iese bine atunci are aur aproape sigur.

mikeyy
13th July 2008, 16:00
LOL, eu am crezut ca vorbiti de Sandra:), ma si miram pareau note mici la plecare

Despre Stela, Rob :D

rob_din
13th July 2008, 16:03
Stela va risca cred in calificari, pentru ca nu are nimic de pierdut la sol

Cata_RB
13th July 2008, 16:09
Mersi de informatii despre notele de plecare :)
Inseamna ca surprize nu prea sunt...de fapt, pentru amandoua ar fi foarte importante cate 2-3 zecimi la barna si sol, dar pana acum nu prea le-au iesit elementele / legarile. La barna mai ales, de asta cred ca am pierdut avantajul de acum cativa ani fata de celelalte echipe.

vlad001
13th July 2008, 16:24
A primit nota mai mica decat Sandra la finala pe echipa...despre asta era vorba

Scuze, am facut legatura gresit cu ce parte din ce a zis Mikey ai zis ca nu a fost corect.
Dar de ce zici ca n-a meritat Pavlova nota mai mica decat Sandra in finala la europene?
Dupa parerea mea, cam astea sunt deductiile din exercitiile lor:
http://youtube.com/watch?v=9fcv3Y96PCc
http://youtube.com/watch?v=LHFRY3_VbfA
La intrarea pe cal, Sandra departare medie de picioare 0.3, Ana departare mica 0.1.
0.2 avantaj Ana
Pe masa: Si Sandra si Ana coate usor indoite, mainile ne-puse perfect paralel pe masa. Sandra a trisat un pic intorcand corpul mai devreme, Ana a trisat mult. 0.1 Sandra 0.3 Ana. In plus Ana n-a trecut cu corpul prin verticala 0.1
0.3 avantaj Sandra
In partea a 2-a a zborului: Sandra un picior indoit in aer, Ana picioare incrucisate, 0.1 ambele. Aterizare un mic hop Ana, Sandra un pas si un mic hop, sa zicem 0.1 in plus la Sandra. Inaltime la fel la ambele, lungime n-a avut nici una, dar Ana a aterizat chiar langa masa, 0.3 Sandra, 0.5 Ana.
0.1 avantaj Sandra.

In total imi iese nota Sandrei mai buna cu 2 zecimi.
Mai sunt alte penalizari la Sandra pe care le-am trecut cu vederea?

vlad001
13th July 2008, 16:41
Sandra s-ar putea ca la barna sa-si adauge cumpana la a doua combinatie de salturi....acum are 6.9...oare cat ii va aduce in plus elemntul Nistor?


Sandra in combinatia aia are 2 danilove la fel, nu? Ca nu prea reusesc sa-mi dau seama. Eu daca le consider la fel si numar in nota de plecare doar una dintre ele, imi da nota de plecare 6.8, daca nu-i dau coborarea ca triplu surub, ci doar 2.5, si 7.1 daca-i dau coborarea.
Daca le consider diferite, imi iese nota de plecare 6.9 - 7.2

Deci daca danilovele alea sunt la fel, daca o trage pe a 2-a in cumpana o sa castige 0.1 (pentru ca acum a 2-a nu se numara in nota, se pune un C al 10-lea element.) Daca sunt deja diferite, ca o trage pe a 2-a in cumpana tot un D este, si nu castiga nimic

rob_din
13th July 2008, 16:43
Totul e sa-i iasa coborarea, daca-i iese si face perfect resul exercitiului ia usor peste 16.000

mikeyy
13th July 2008, 16:48
Nu pot sa-mi dau seama daca cele 2 danilove sunt la fel.
Oricum ar fi excelent daca ar avea 7.1 si i-ar iesi coborarea.....ar fi peste Shawn la plecare si chiar in spatele chinezoaicelor. Acum inteleg de ce Sandra ne-a zis ca vrea medalie si la barna.

AuriB
13th July 2008, 17:00
A doua danilova banuiesc ca trebuie trasa in cumpana asa a facuto nu mai stiu in care concurs recent parca in Anglia,numai ca nu-i prea iese se dezechilibreaza dupa prima si atunci renunta sa o traga pe a doua in cumpana.Ar fi formidabil daca ar face un ex.din7.2 si sa si primeasca nota de plecare.Vlad Stela ce nota ar avea daca si-ar face bine exercitiul (la birna ma refer)?

vlad001
13th July 2008, 17:37
Vlad Stela ce nota ar avea daca si-ar face bine exercitiul (la birna ma refer)?
6.8

Catalin_Nick
13th July 2008, 17:51
Impresiile Norei - The All Around Forum:
Romania solida ca intotdeauna la barna si sol.
Toate sariturile au avut inaltime si distanta minime si, cu exceptia lui Grigore, au fost executate cu picioare departate.
Yourcenko 360 (FTY) Tamarjan, Yourcenko 540 Acatrinei, Grigore si Dragoi, Yourcenko 720 (DTY) Druncea, HS-front tuck (?) Gutu.
La paralele nu s-au vazut inbunatatiri. Acatrinei a cazut la Jaeger. Patrascu 3 ratari.

AuriB
13th July 2008, 18:02
Ai inteles gresit MIhai asa am crezut si eu la inceput dar citind mai atent mi-am dat seama ca doar Dana a facut DTY.

mikeyy
13th July 2008, 18:05
Ai inteles gresit MIhai asa am crezut si eu la inceput dar citind mai atent mi-am dat seama ca doar Dana a facut DTY.

Da...ai dreptate :D . Am citit repede si in prima faza asta intelesesem

Catalin_Nick
13th July 2008, 18:13
Nora a notat si cateva din notele A:
Sarituri: Gutu 4.4, Tamarjan 5.0, Acatrinei 5.5, Dragoi 5.5, Grigore 5.5, Druncea 5.8
Paralele: Druncea 5.7, Dragoi 6.1, Acatrinei 5.7, Grigore 5.6, Gutu 5.5, Tamarjan 4.9, Patrascu 5.2
Barna: Dragoi 6.5, Grigore 6.3, Druncea 5.7, Patrascu 5.8
Sol: Gutu 5.7, Druncea 6.1, Dragoi 5.8, Grigore 6.0

Putem calcula si notele la executie:

Sarituri:

Gutu 4.4 (?)
Tamarjan A 5.0 + B 8.70 - 13.70
Acatrinei A 5.5 + B 8.45 - 13.95
Dragoi A 5.5 + B 8.85 - 14.35
Grigore A 5.5 + B 9.05 - 14.55
Druncea A 5.8 + B 8.35 - 14.15

Paralele:

Druncea A 5.7 + B 7.60 - 13.30
Dragoi A 6.1 + B 8.10 - 14.20
Acatrinei A 5.7 + B 7.85 - 13.55
Grigore A 5.6 + B 8.05 - 13.65
Gutu A 5.5 + B 8.45 - 13.95
Tamarjan 4.9 (?), Patrascu 5.2(?)

Barna:

Dragoi A 6.5 + B 8.90 - 15.40
Grigore A 6.3 + B 8.55 - 14.85
Druncea 5.7 (?) Patrascu 5.8 (?)

Sol:

Gutu A 5.7 + B 8.50 - 14.20
Druncea A 6.1 + B 8.35 - 14.45
Dragoi A 5.8 + B 8.75 - 14.55
Grigore A 6.0 + B 8.50 - 14.50

21mai
13th July 2008, 18:14
Impresiile Norei - The All Around Forum:
Romania solida ca intotdeauna la barna si sol.
Toate sariturile au avut inaltime si distanta minime si, cu exceptia lui Grigore, au fost executate cu picioare departate.
Yourcenko 360 (FTY) Tamarjan, Yourcenko 540 Acatrinei, Grigore si Dragoi, Yourcenko 720 (DTY) Druncea, HS-front tuck (?) Gutu.
La paralele nu s-au vazut inbunatatiri. Acatrinei a cazut la Jaeger. Patrascu 3 ratari.

deloc imbucurator pentru cerasela - nu cred ca mai e cazul ca forminte sa conteze pe ea - degeaba nota de plecare a ei e mai mare caci la executie va fi mai slaba decat colegele ei, cu exercitii mai usurele dar mai corect executate. Eu as lua o pe Grigore la paralele daca nu o recupereaza pe ana tamarjan, are o tinuta extrem de frumoasa, pacat ca nu si stapaneste emotiile in competitiile importante.

21mai
13th July 2008, 18:16
Nora a notat si cateva din notele A:
Sarituri: Gutu 4.4, Tamarjan 5.0, Acatrinei 5.5, Dragoi 5.5, Grigore 5.5, Druncea 5.8
Paralele: Druncea 5.7, Dragoi 6.1, Acatrinei 5.7, Grigore 5.6, Gutu 5.5, Tamarjan 4.9, Patrascu 5.2
Barna: Dragoi 6.5, Grigore 6.3, Druncea 5.7, Patrascu 5.8
Sol: Gutu 5.7, Druncea 6.1, Dragoi 5.8, Grigore 6.0

Putem calcula si notele la executie:

Paralele:

Druncea A 5.7 + B 7.60 - 13.30
Dragoi A 6.1 + B 8.10 - 14.20
Acatrinei A 5.7 + B 7.85 - 13.55
Grigore A 5.6 + B 8.05 - 13.65
Gutu A 5.5 + B 8.45 - 13.95
Tamarjan 4.9 (?), Patrascu 5.2(?)

exercitiul anei e asa slab la paralele - ma refer ca nota de plecare?sau nu a executat elementele si atunci i au scazut si nota de plecare? f urata situatia la paralele :(

mikeyy
13th July 2008, 18:21
deloc imbucurator pentru cerasela - nu cred ca mai e cazul ca forminte sa conteze pe ea - degeaba nota de plecare a ei e mai mare caci la executie va fi mai slaba decat colegele ei, cu exercitii mai usurele dar mai corect executate. Eu as lua o pe Grigore la paralele daca nu o recupereaza pe ana tamarjan, are o tinuta extrem de frumoasa, pacat ca nu si stapaneste emotiile in competitiile importante.

Eu zic sa nu te grabesti cu afirmatiile :) Trebuie luat in considerare faptul ca a participat in afara concursului si de asemenea ca se mai intampla sa rateze (oricui i se intampla). La Nationale i-a iesit exercitiul, Cristina baicea a spus ca Cera i-a zis ca lucreaza la coborare..in plus are si un exercitiu bun la barna. Daca va reusi sa stapaneasca coborarile va fi in echipa 100%.
Mai sunt 10 zile pana trebuie numita echipa si inca 26 pana la Beijing. Eu zic ca va fi numita in echipa...pt ca in 26 de zile e suficient timp pt a pune la punct coborarea in cazul in care cu piciorul nu mai are probleme

vlad001
13th July 2008, 18:23
exercitiul anei e asa slab la paralele - ma refer ca nota de plecare?sau nu a executat elementele si atunci i au scazut si nota de plecare? f urata situatia la paralele :(

Ana n-a concurat la paralele, aia trebuie sa fie nota de la barna, unde s-a zis ca a facut exercitiu usurat si fara coborare (un simplu salt intins, ca si Cerasela)

21mai
13th July 2008, 18:24
Eu zic sa nu te grabesti cu afirmatiile :) Trebuie luat in considerare faptul ca a participat in afara concursului si de asemenea ca se mai intampla sa rateze (oricui i se intampla). La Nationale i-a iesit exercitiul, Cristina baicea a spus ca Cera i-a zis ca lucreaza la coborare..in plus are si un exercitiu bun la barna. Daca va reusi sa stapaneasca coborarile va fi in echipa 100%.
Mai sunt 10 zile pana trebuie numita echipa si inca 26 pana la Beijing. Eu zic ca va fi numita in echipa...pt ca in 26 de zile e suficient timp pt a pune la punct coborarea in cazul in care cu piciorul nu mai are probleme

Ar fi super - nu vreau sa ma grabesc doar ca ma sperie ca avem atatea incertitudini in privinta echipei, a posibilitatilor si potentialului echipei si mai este atat de putin timp pana la Beijing - sper sa ne clarifice cat mai curand Forminte :) ca ne-ar mai diminua incertitudinile:)

mikeyy
13th July 2008, 18:25
exercitiul anei e asa slab la paralele - ma refer ca nota de plecare?sau nu a executat elementele si atunci i au scazut si nota de plecare? f urata situatia la paralele :(

Chiar ma intreb daca Ana o fi facut vreo desprindere la paralele.....dupa cum e nota de plecare e posibil sa nu fi facut desprindere. Cred asta deoarece, la Ploiesti, Ana cand se antrena nu facea desprinderi.

Catalin_Nick
13th July 2008, 18:27
exercitiul anei e asa slab la paralele - ma refer ca nota de plecare?sau nu a executat elementele si atunci i au scazut si nota de plecare? f urata situatia la paralele :(

La barna stim ca Ana Maria si Cera nu au avut practic coborare - doar un simplu layout. Banuiesc ca la fel a fost si la paralele.
In plus, desi in foaia de concurs apar doar 5 note, au concurat si cate 7 gimnaste (paralele si barna). S-au luat in calcul doar cele mai bune 5 note.

vlad001
13th July 2008, 19:24
Daca Ana la paralele si-a scos coborarea si desprinderile, pe langa faptul ca a pierdut valoarea elementelor respective din dificultate, pierde si din neindeplinirea cerintelor obligatorii:
0.5 desprindere de pe bara mica pe cea mare
0.5 desprindere de pe bara mare pe cea mica
0.5 desprindere cu prindere pe aceeasi bara
0.5 coborare minim D (se da 0.3 pentru coborare C si nimic pentru coborare A sau B)

myrab3la_19
13th July 2008, 20:10
Scuze, am facut legatura gresit cu ce parte din ce a zis Mikey ai zis ca nu a fost corect.
Dar de ce zici ca n-a meritat Pavlova nota mai mica decat Sandra in finala la europene?
Dupa parerea mea, cam astea sunt deductiile din exercitiile lor:
http://youtube.com/watch?v=9fcv3Y96PCc
http://youtube.com/watch?v=LHFRY3_VbfA
La intrarea pe cal, Sandra departare medie de picioare 0.3, Ana departare mica 0.1.
0.2 avantaj Ana
Pe masa: Si Sandra si Ana coate usor indoite, mainile ne-puse perfect paralel pe masa. Sandra a trisat un pic intorcand corpul mai devreme, Ana a trisat mult. 0.1 Sandra 0.3 Ana. In plus Ana n-a trecut cu corpul prin verticala 0.1
0.3 avantaj Sandra
In partea a 2-a a zborului: Sandra un picior indoit in aer, Ana picioare incrucisate, 0.1 ambele. Aterizare un mic hop Ana, Sandra un pas si un mic hop, sa zicem 0.1 in plus la Sandra. Inaltime la fel la ambele, lungime n-a avut nici una, dar Ana a aterizat chiar langa masa, 0.3 Sandra, 0.5 Ana.
0.1 avantaj Sandra.

In total imi iese nota Sandrei mai buna cu 2 zecimi.
Mai sunt alte penalizari la Sandra pe care le-am trecut cu vederea?

Aterizarea mi s-a parut mai buna mai ales ca Sandra avea departate picioarele la aterizare si un picior care imi dadea impresia ca nu a terminat rotatia...in ceea ce priveste contactul cu masa nu m-am prins de "trisari" asa ca multumesc pentru lamurire :)

mikeyy
13th July 2008, 21:46
Sa intrati pe threadul in engleza, caci Martina a fost la concurs si a pus si o poza cu toate fetele noastre. Poate vom afla mai multe amanunte de la ea!

Cata_RB
13th July 2008, 22:42
Superba poza! :D
N-am putut sa nu remarc ca Cera era singura fara cadouri, probabil pentru ca nu a fost in echipa. Nu cred ca au primit mare lucru, dar tot e destul de neplacut...

crisloregym
14th July 2008, 00:10
Aurelia de pe gymworld a spus ca Tamarjan a avut desprindere, insa a cazut. Este vorba despre Yaeger (nus tiu daca am scris corect, ea asa a scris:D)

violetta76
14th July 2008, 08:38
Poze super: http://www.gymfan.de/2008/lk-ger-fra-rou2008_01.html

ancaqwe
14th July 2008, 12:37
Merci mult pentru rezultate si poze!
Eu tot sper ca Ana si Cerasela vor fi la Beijing (mai ales daca Cerasela nu s-a simtit bine si a avut probleme cu stomacul) - pot sa isi revina in urmatoarele 20 de zile. Rezultatele nu sunt mai proaste decat m-am asteptat (poate doar Acatrinei la barna, dar e bine ca nu a cazut)
Si eu sunt de parere ca inca mai avem sanse la branza (cu Cerasela in echipa si Ana refacuta). Pentru mine totul e sa incerce sa dea tot ce pot.
Si cred din ce in ce mai tare ca solutia pentru viitor - pentru a nu pierde si urmatoarea generatie care pare talentata - este in acordarea de asistenta medicala mult mai buna. Poate chiar sa se mute din Deva in alt oras unde sa existe doctori mai buni - daca in Deva nu sunt. Pentru ca gimnastele nu au nevoie doar de un control o data la 3 luni - trebuie supravegheate constant pentru a preveni probleme minore sa se transforme in ceva major ce poate pune capat chiar carierei.
Cu totul altfel arata Romania acum cu Cerasela si Ana sanatoase (hai sa zicem ca asta nu putea fi evitat), dar cu Aluissa, Alina in echipa...

mikeyy
14th July 2008, 12:46
Am vazut pe Prosport la comentarii ca sunt puse rezultate si informatii de la concurs. Acele informatii puteau fi luate in mare parte de aici de la noi, sau de pe forumuri straine....in rest nu au aparut nicaieri.
Cine mai preia informatii, l-as ruga sa puna sursa indiferent ca e vorba de forumul nostru sau de alt forum...asa cum facem si noi aici cand punem informatii din alte parti.
Multumesc:ok:

Cata_RB
14th July 2008, 12:54
Merci mult pentru rezultate si poze!
Eu tot sper ca Ana si Cerasela vor fi la Beijing (mai ales daca Cerasela nu s-a simtit bine si a avut probleme cu stomacul)

Anca, imi scapa ceva, de unde stii ca Cera nu se simtea bine? :hmm:

ioanavol
14th July 2008, 12:56
A spus Martina pe gymworld.

mikeyy
14th July 2008, 12:58
Da, se pare ca Cerasela nu s-a simtit bine in ziua concursului.....probleme cu stomacul

venera
14th July 2008, 14:34
Singura speranta e sa le recuperez pe Patrascu si Tamarjan. Daca nu, nu vom lua medalie

Cu mai putin de 1 luna inainte de incepererea JO, e prea putin timp sa recuperezi o gimnasta. Sa recunoastem, asta e echipa pe care o avem in acest moment si sintem 100%100 responsabili de sradiul in care este. Nu noi personal evident. Parerea mea este urmatoarea: sansele noastre la bronz sint scaldate in multe ape desi ar fi fost de preferat sa mergem acolo cu certitudinea ca bronzul e al nostru, nu cu, poate o rata ala, poate se focalizeza mai bine Sandra sau pate, poate nu cedeaza psihic Stela...HAi sa fim realisti, nu este echipa de JO. Este o echipa valoroasa dar nu de JO Cel putin asta au demonstart pina acum. Bineneteles, au ocazia sa demonstreze concret ce pot la JO. Ramine sa vedem. Si dincolo de asta, binenteles ca sint niste fete care au muncit f mult si fete valoroase. Din pacate , antrenorul are o contributie enorma. Pestele de la cap se impute.

venera
14th July 2008, 14:37
A primit la Europene dar nu a fost cinstit...dupa parerea mea.

Pavlova sare binisor, orice ati spune, nu mai este ea ce a fost in sarituri acum cativa ani dar e peste Sandra.

mikeyy
14th July 2008, 14:44
Pavlova sare binisor, orice ati spune, nu mai este ea ce a fost in sarituri acum cativa ani dar e peste Sandra.

Pavlova in urma cu 4 ani era in top la sarituri....sa nu uitam ca are in palmares bronzul olimpic la acest aparat. A propos...pavlova este singura medaliata olimpic dintre toate gimnastele care vor merge la Beijing nu?

Edit:
+Chusovitina (daca va participa)

rob_din
14th July 2008, 14:46
Cu mai putin de 1 luna inainte de incepererea JO, e prea putin timp sa recuperezi o gimnasta. Sa recunoastem, asta e echipa pe care o avem in acest moment si sintem 100%100 responsabili de sradiul in care este. Nu noi personal evident. Parerea mea este urmatoarea: sansele noastre la bronz sint scaldate in multe ape desi ar fi fost de preferat sa mergem acolo cu certitudinea ca bronzul e al nostru, nu cu, poate o rata ala, poate se focalizeza mai bine Sandra sau pate, poate nu cedeaza psihic Stela...HAi sa fim realisti, nu este echipa de JO. Este o echipa valoroasa dar nu de JO Cel putin asta au demonstart pina acum. Bineneteles, au ocazia sa demonstreze concret ce pot la JO. Ramine sa vedem. Si dincolo de asta, binenteles ca sint niste fete care au muncit f mult si fete valoroase. Din pacate , antrenorul are o contributie enorma. Pestele de la cap se impute.

Patrascu poate fi recuperata pana la JO cu siguranta. La CN a facut paralele bunicele, daca isi adauga si coborarea ia nota buna. Si cred ca in 20 de zile este timp destul sa se apropie de forma maxima. La Tamarjan habar n-am fiindca nici acum nu intelg ce problema are

venera
14th July 2008, 14:54
Sanse la un loc in finala la sol :D
La aur nu cred......dar pentru o alta medalie tot ce e posibil...nu se stie niciodata

Hmm, putin probabil deoarece ea nu e o gimnasta de sol, nu are parte artistica si nu are tinuta neparat frumoasa. Se straduieste dar oricat ai spune, exercitiul ei la sol nu iti lasa o cine stie ce impresie. Nu creeaza bucurie, sau o parte artistica deosebita sau vioiciune sau o tinuta extrem de frumoasa ca sa aiba cu ce intra in calcul pentru sol. Intr-un context /concurs mai restrans poate intra in finala dar nu la Olimpiada unde vor fi multe sportive care au potential mult mai bun de sol decat ea. Ea clar este o gimnasta care, in mod real intra f clar cu sanse clare si reale pentru barna si paralele, asta e ea, astea sint abilitatile ei. Nu ai ce sa dezvolti mai mult la ea la sol decat tinuta care, daca nu si-a perfectionat-o pina acum e clar ca ramine la acest nivel.

Cata_RB
14th July 2008, 14:58
Tocmai asta e Rob, nici doctorii nu au inteles ce problema are Ana - pe mine una nu ma mai mira...
Important e ca a scapat de dureri si poate lucra. Daca Sandra a putut anul trecut inainte de mondiale sa recupereze pauza pe care a facut-o din cauza gleznei [si cred ca a fost mai lunga decat cea facuta de Ana acum] intr-o luna si cateva zile, eu cred ca se va putea din nou. E drept, Sandra nu era atunci la potential maxim sau mai bine zis nu evoluase din cauza lipsei de timp, dar cu o Ana ca la europene eu zic ca va fi bine.

mikeyy
14th July 2008, 15:06
Hmm, putin probabil deoarece ea nu e o gimnasta de sol, nu are parte artistica si nu are tinuta neparat frumoasa. Se straduieste dar oricat ai spune, exercitiul ei la sol nu iti lasa o cine stie ce impresie. Nu creeaza bucurie, sau o parte artistica deosebita sau vioiciune sau o tinuta extrem de frumoasa ca sa aiba cu ce intra in calcul pentru sol. Intr-un context /concurs mai restrans poate intra in finala dar nu la Olimpiada unde vor fi multe sportive care au potential mult mai bun de sol decat ea. Ea clar este o gimnasta care, in mod real intra f clar cu sanse clare si reale pentru barna si paralele, asta e ea, astea sint abilitatile ei. Nu ai ce sa dezvolti mai mult la ea la sol decat tinuta care, daca nu si-a perfectionat-o pina acum e clar ca ramine la acest nivel.

Dar nu se stie niciodata. Anul trecut se astepta cineva ca Vericel sa ia bronzul la sol? Se calificase ultima parca si nici nu a avut un sol spectaculos.
Sau la Atena se astepta cineva ca Sofronie sa ia argintul, iar Dos Santos sa plece fara medalie? Concursul e concurs, iar Stela are o nota de plecare care ii poate oferi un loc in finala.

venera
14th July 2008, 15:22
Dar nu se stie niciodata. Anul trecut se astepta cineva ca Vericel sa ia bronzul la sol? Se calificase ultima parca si nici nu a avut un sol spectaculos.
Sau la Atena se astepta cineva ca Sofronie sa ia argintul, iar Dos Santos sa plece fara medalie? Concursul e concurs, iar Stela are o nota de plecare care ii poate oferi un loc in finala.

Asa este, nu zic nu, orice este este posibil, sa dea Domnu' !

Catalin_Nick
14th July 2008, 21:55
Aurelia (Gymworld/The All Around) a inceput sa posteze filmulete: http://br.youtube.com/profile_videos?user=AureliaGym&p=r
Pentru Romania singura evolutie postata deocamdata este cea a Madalinei Gutu la sarituri. Poate mai apar...

In plus stim si notele A/B la sol pentru Acatrinei: A 6.2 + B 9.05 - 15.25.

ioanavol
14th July 2008, 22:24
Multumesc mult, Catalin!

rob_din
15th July 2008, 09:16
Stie cineva daca (si cand) va fi ultima verificare. Stiu ca de obicei asa se procedeaza inainte de stabilirea lotului

AntoniaA
16th July 2008, 07:16
Acatrinei a luat nota buna la sol, mi-a placut evolutia ei se vede ca are potential la acest aparat. Poate sa intre in finala in locul Anei de ex.
Intre o Ana nerefacuta complet si Acatrinei as alege-o pe a doua.

ancaqwe
16th July 2008, 10:31
Nu stiu, eu tot sper ca Ana poate sa isi revina la paralele si la sarituri - unde e foarte mare nevoie de ea. Andreea A. nu poate ajuta aici. Dar poate ajuta la barna si sol.

Nistor, Izbasa, Tamarjan, Patrascu, Acatrinei + ??Dragoi e echipa mea favorita acum (din cauza accidentarilor). Patrascu pentru paralele, celelalte fete pot face 4 aparate...

vlad001
16th July 2008, 11:25
Inca un link la un articol de pe intlgymnast, scris de MartinaE care posteaza si la noi pe forum:
http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/444.html
Sunt si rezultatele detaliate, inclusiv notele Ceraselei.


Stie cineva daca (si cand) va fi ultima verificare. Stiu ca de obicei asa se procedeaza inainte de stabilirea lotului

Verificare cu public (concurs) cred ca nu mai este.

venera
16th July 2008, 12:12
Inca un link la un articol de pe intlgymnast, scris de MartinaE care posteaza si la noi pe forum:
http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/444.html
Sunt si rezultatele detaliate, inclusiv notele Ceraselei.



Verificare cu public (concurs) cred ca nu mai este.

So why are the judges overscoring the top gymnasts? -despre notele umflate ale americancelor la concursurile lor

http://www.intlgymnast.com/Online-Features/opinion/opinion_guest/378.html

venera
16th July 2008, 12:15
http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/432.html- despre echipa rusiei

ioanavol
18th July 2008, 00:25
filmulete de la Aurelia de pe Gymworld:

Anamaria Tamarjan - paralele: http://fr.youtube.com/watch?v=1L-JgtutLIY

Cerasela Patrascu - paralele: http://fr.youtube.com/watch?v=dDUzvsaJZsc

Madalina Gutu - sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=akqGVvTwH4k (acum vad ca a mentionat-o si Catalin, Aurelia fiind si pe theallaroundforum)

mikeyy
18th July 2008, 00:55
Acum inteleg la ce se refereau cei care au povestit despre competitie. Cerasela chiar si-a uitat exercitiul.La inceput - trecerea de pe bara mica pe cea mare o avea leagata cu un stadler (?? zic bine?) si cred ca ratand aceasta combinatie s-a pierdut si au urmat ratarile. Se mai intampla. Vad ca are 5.2 la plecare...oare cat a pierdut la fiecare ratare din punct de vedere al notei de plecare? cu siguranta nu i-au mai dat legarile. Oricum cred ca daca il face curat + coborare e peste 6.5 exercitiul

venera
18th July 2008, 10:12
filmulete de la Aurelia de pe Gymworld:

Anamaria Tamarjan - paralele: http://fr.youtube.com/watch?v=1L-JgtutLIY

Cerasela Patrascu - paralele: http://fr.youtube.com/watch?v=dDUzvsaJZsc

Madalina Gutu - sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=akqGVvTwH4k (acum vad ca a mentionat-o si Catalin, Aurelia fiind si pe theallaroundforum)

Frumoasa tinuta la paralelel a lui Anamaria, chiar frumoasa, nu conteaza ca a ratat, asta se mai intampla. Ce conteaza este ca lucreaza ff frumoas si cu putina slefuire si rabdare va avea un paralel de nota 10. Sa stiti ca o intrece pe Steliana la tinuta, chiar daca evident nu este la nivelul Stelianei ca dificultate. Oricum si Steliana stiu ca si-a imbunatatit tinuta si ea.

vlad001
18th July 2008, 11:11
Fata de Stela, Ana are si ea aceleasi coate indoite la piruete, mai indoaie coatele si la gigantice, ceea ce pe Stela n-am vazut-o facand. Departari de picioare n-am prea vazut dar e si unghiul din care s-a filmat care nu-ti permite sa vezi prea bine. Tinuta corpului e la fel de intinsa ca si a Stelianei, cu diferenta ca Stela are formele mai proeminente si oricat si-ar intinde corpul nu poate sa arate ca o atza, cum arata Ana.
Se si observa din nota (12,85 cu plecare 4.9) ca, in afara de ratare, are deductie la executie 1.25, care sunt in mare parte si erori de tinuta.

ancaqwe
18th July 2008, 11:50
Eu tot sper ca Ana va fi in echipa, ca si Cerasela de altfel (daca nu s-a simtit bine in ziua concursului e normala starea ei)
Ma incapatanez sa sper :D

21mai
18th July 2008, 13:33
Frumoasa tinuta la paralelel a lui Anamaria, chiar frumoasa, nu conteaza ca a ratat, asta se mai intampla. Ce conteaza este ca lucreaza ff frumoas si cu putina slefuire si rabdare va avea un paralel de nota 10. Sa stiti ca o intrece pe Steliana la tinuta, chiar daca evident nu este la nivelul Stelianei ca dificultate. Oricum si Steliana stiu ca si-a imbunatatit tinuta si ea.

Ana si Cera mi se par cele mai intinse, cu tinuta cea mai frumoasa intre toate fetele - ana la sol si barna e superba, iar cera imi place mult la paralele

Catalin_Nick
20th July 2008, 23:35
Aurelia a pus si filmuletele cu barna:

Anamaria Tamarjan: http://www.youtube.com/watch?v=1pfPSu4hlc4

Andreea Acatrinei: http://www.youtube.com/watch?v=bLTMLQwv0pw

Andreea Grigore: http://www.youtube.com/watch?v=QvIZp6JQIDw

Madalina Gutu: http://www.youtube.com/watch?v=KlrJqNjUquI

Daniela Druncea: http://www.youtube.com/watch?v=eWupPuJpIZU

Cerasela Patrascu: http://www.youtube.com/watch?v=Rqy34e5E6Do

mikeyy
20th July 2008, 23:59
Multumim!
Cat de mult mi=a placut barna Anei.....un exercitiu usor dar foarte frumos executat :) De asemenea Cerasela a avut o barna foarte frumoasa...a executat chiar mai bine decat Acatrinei si Grigore. E de admirat Cera...dupa ceea ce a patit la paralele s-a mobilizat exceptional pentru barna.

Le vreau in echipa pe Tamarjan si Patrascu :D

rob_din
21st July 2008, 00:08
Eu sunt sigur ca Patrascu va fi in echipa, am ceva dubii la Tamarjan

ancaqwe
21st July 2008, 09:52
Eu sper sa isi revina Tamarjan, daca si Forminte a remarcat progresul ei ;) Oricum ea a demonstrat de nenumarate ori cat de repede isi revine
Si eu le vreau in echipa pe Tamarjan si Patrascu :D

bozicris
21st July 2008, 16:53
mai sunt 2 zile si aflam echipa.eu cred ca ambele vor fi incluse

monalexa
22nd July 2008, 10:03
Mai e o zi !!!!!!!!!!! Maine aflam echipa si probabil si mai multe detalii despre evolutia fetelor si despre starea lor de sanatate!!!!

mikeyy
1st August 2008, 12:52
A aparut si solul Gabitei Dragoi: http://it.youtube.com/watch?v=rl4htQU0cFU lipseste prima diagonala

Diana Filoti
3rd August 2008, 14:44
Salutare si bine v-am regasit pe forum!
Nu am vazut daca a aparut sau un un subiect pe JO, deja...Daca da, il rog pe Mikkey sa ma ierte.
Voiam doar sa spun ca ma bucur ca Ana Maria Tamarjan e in echipa, dar ca, pe de alta parte, imi pare rau ca nu e Cerasela...desi, era de asteptat.
Imi pare bine si de Acatrinei, care are o barna faina, daca ii iese totul.

Diana Filoti
3rd August 2008, 14:47
Daca tot am apucat sa spun de JO, voiam sa remarc evolutiile americancelor la concursul lor de selectie. Mi se par foarte puternice. Mai ales la barna...Coborarea lui Johnson e colosala, oricat nu imi place mie. Stie cineva unde as putea gasi notele de plecare ale americancelor...sau daca cineva se pricepe, poate face o estimare. Ma intereseaza barna, in mod deosebit. Multumesc anticipat.