PDA

View Full Version : Pareri despre Renault Symbol Fidji



resita
8th July 2008, 13:13
Va cer si eu parerea despre Renault Symbol Fidji 1.5 dCi 65 CP - pret 9.800 deoarece un coleg de birou doreste ca o cumpere dar nu stie cum se comporta si daca merita.

ps. are un fix cu renault :D



Motorizare:
1,5 dCi 65 CP
Dotari optionale:
A.B.S. + airbag pasager
Aer conditionat cu reglare automata
Culoare exterior:
Noir Nacre (676)
Culoare interior:
Tapiterie din material textil "Rythme Gris Bleu"


Dotari Standard
Renault.ro 3 tetiere spate reglabile pe inaltime
Renault.ro Aer conditionat cu reglare manuala
Renault.ro Airbag sofer
Renault.ro Aripi fata din material compozit
Renault.ro Bancheta spate rabatabila 1/1
Renault.ro Bandouri laterale de protectie
Renault.ro Bare de protectie vopsite integral in ton cu caroseria
Renault.ro Centuri de siguranta fata reglabile pe inaltime,cu limitator de efort integrat
Renault.ro Centuri de siguranta fata in 3 puncte, fara reglaj in inaltime, cu limitator de efort integrat
Renault.ro Centuri de siguranta spate cu prindere in 3 puncte (inclusiv centura centrala)
Renault.ro Computer de bord
Renault.ro Faruri cu reglaj din interior
Renault.ro Geamuri cu tenta
Renault.ro Geamuri fata cu actionare electrica
Renault.ro Geamuri fata cu actionare manuala
Renault.ro Imobilizator electronic codat
Renault.ro Inchidere automata a usilor la demaraj
Renault.ro Inchidere centralizata a usilor cu telecomanda
Renault.ro Luneta cu degivrare
Renault.ro Oglinzi retrovizoare electrice, cu degivrare
Renault.ro Oglinzi retrovizoare in ton cu caroseria
Renault.ro Proiectoare de ceata
Renault.ro Proiectoare dublu optice cu halogen
Renault.ro Radio mono CD 4X15W RDS codat, cu afisaj separat si satelit de comanda
Renault.ro Scaun sofer reglabil pe inaltime
Renault.ro Servodirectie
Renault.ro Servodirectie (doar pentru versiunea 1,5 dCi 65 CP)
Renault.ro Sonda de temperatura exterioara integrata in oglinzile retrovizoare exterioare
Renault.ro Tapiterie material textil "Astramix"
Renault.ro Tetiere fata reglabile pe inaltime
Renault.ro Turometru
Renault.ro Usi spate cu sistem de blocare pentru copii
Renault.ro Volan reglabil pe inaltime

Hard
8th July 2008, 13:27
personal ,nu recomand renault pe motorina.am auzit ca nu sunt cine stie ce. ca pret, e bine . dar la banii astia as recomanda un opel corsa. e o masina mai frumoasa .

aaxi
8th July 2008, 13:39
resita, nu stiu cum sunt Symbol-urile pe motorina, eu am unul pe benzina si e ok. Il am de 1,5 ani si nu am avut nici o problema cu masina, decat in iarna trecuta cand din cauza gerului mi se blocase afisajul si a trebuit sa scot borna de la baterie si sa restartez radio-cd-ul. Dar la pretul la care ajungem motorina......de ce tine neaprat sa isi ia pe motorina? (pana si garantia extinsa e mai scumpa)

resita
8th July 2008, 13:47
din cauza consumului

benzina: mixt - 7.1, extraurban - 5.7
motorina: mixt - 4.5, extraurban - 3.6

aaxi
8th July 2008, 13:52
din cauza consumului

benzina: mixt - 7.1, extraurban - 5.7
motorina: mixt - 4.5, extraurban - 3.6

stiu motivul asta dar sunt si unele dezavantaje: plecari ratate iarna, poluare fonica, garantie redusa, pret motorina in crestere, etc

resita
8th July 2008, 13:54
stiu motivul asta dar sunt si unele dezavantaje: plecari ratate iarna, poluare fonica, garantie redusa, pret motorina in crestere, etc

si tu ai dreptate dar si el are, de motorina se descurca cum se descurca :drak: ai inteles tu la ce ma refer :cool:

dar asa per ansamblu esti multumit de cum se comporta in trafic?

Hard
8th July 2008, 14:16
din cauza consumului

benzina: mixt - 7.1, extraurban - 5.7
motorina: mixt - 4.5, extraurban - 3.6

teoretic :)

aaxi
8th July 2008, 14:21
si tu ai dreptate dar si el are, de motorina se descurca cum se descurca :drak: ai inteles tu la ce ma refer :cool:

dar asa per ansamblu esti multumit de cum se comporta in trafic?

da
acum nu sunt eu cel in masura sa o compar cu alte modele, dar am facut si drumuri lungi cu ea.E ok. Un mic pont:daca isi ia cu aer conditionat sa isi ia automat (adica cu afisaj) si sa ii intrebe pe aia daca are filtru de aer conditionat(majoritatea symbol-urilor nu au )

Calandrinon
8th July 2008, 14:52
Eu am Renault Megane de 10 ani, e pe benzina, dar tot Renault este. Sunt f. multumit de el.
In schimb la motorina as recomanda Passat, e super!

Datenshi
8th July 2008, 16:56
Consumul e intradevar f. mic la dCi-urile de 1.5, dar nu sunt printre cele mai fiabile. Si sa-ti iei o masina doar pt. consum... Exista o gramada de alte masini mai misto in aceeasi clasa.

Hard
8th July 2008, 17:36
dci-ul de 1.5 e un motor "lenes" ,acelasi ca si cel de pe logan . nu se compara cu motoarele diesel de la psa ( grupul peugeot citroen ) care sunt cel putin teoretic ,mai fiabile. renault este o marca buna la benzinare si atat ( in ceea ce priveste motorul).
colegul tau ,daca face cel mult 12 mii km pe an,sa se orienteze catre benzinara .

dumy_dan
23rd September 2008, 14:03
masinile renault sunt printre cela mai bune la consum ... si la pret, DAR sunt scumpe la intretinere si la piese

vatavu
23rd September 2008, 15:54
dumy are dreptate

rhadoo
25th September 2008, 23:09
dci-ul de 1.5 e un motor "lenes" ,acelasi ca si cel de pe logan . nu se compara cu motoarele diesel de la psa ( grupul peugeot citroen ) care sunt cel putin teoretic ,mai fiabile. renault este o marca buna la benzinare si atat ( in ceea ce priveste motorul).
colegul tau ,daca face cel mult 12 mii km pe an,sa se orienteze catre benzinara .

tu ai asa ceva?eu am un megan bicorp de 1.5,cred ca nu stii ce vorbesti
il am de 3 ani si sunt putini care m-au depasit si doar masini de la 2000 in sus cu greu
deci merge cu 170-180 fara sa se forteze si de consum....3,3-3,7
cea mai tare masina pe care am avut-o si pe care o am
in oras 3,9 -4,5 mers sportiv
daca nu ai asa ceva nu vb ca esti in necunostinta de cauza

Ess
25th September 2008, 23:14
personal, daca as avea de ales intre NOUL symbol (vazut, condus) si logan, as alege dacia. este incredibil unde a ajuns renault-ul...ma rog chestii de marketing care, pe mine personal, ma depasesc cu viteza luminii...

andrei88888888
7th August 2010, 19:12
f scump la piese, nu merita