PDA

View Full Version : 21 de grame



Vadim
10th May 2004, 13:07
Buget mic, dar povestea nu e rea. Metafora celor 21 de grame este interesanta, dar nu stiu cit de adevarata este din punct de vedere stiintific. Voi ce ziceti?

Utilizator
10th May 2004, 14:49
In mod cert nu e demonstrat stiintific, ar fi o descoperire majora. E o determinare empirica ce are o explicatie mai simpla, aerul evacuat din corp. Dar suna intr-adevar super asocierea cu sufletul, desi pare mai mult o metafora…

Vadim
10th May 2004, 15:50
Oricum, din punct de vedere stiintific, fizic, daca sufletul exista ar trebui sa cintareasca acolo ceva. Vorba aia, pina si bacteriile au o greutate infima. Sufletul, daca ar fi pe undeva prin corp, ar trebui sa aiba si el acolo o greutate, insa mi se pare cam mult 21 de grame... :)

Gabriel
10th May 2004, 15:59
Am vazut acum vreo 3 saptamani filmul. In Mall. Mi s-a parut exceptional. Printre cele mai bune filme aparute in ultimii 5 ani. Va recomand calduros Amores perros, de acelasi regizor...si anume...Alejandro González Iñárritu. Un mexican.

pe imdb : 21 grams ---> 8.0 stele
Amores perros ---> 8.1 stele

Utilizator
10th May 2004, 22:10
Oricum, din punct de vedere stiintific, fizic, daca sufletul exista ar trebui sa cintareasca acolo ceva. Vorba aia, pina si bacteriile au o greutate infima. Sufletul, daca ar fi pe undeva prin corp, ar trebui sa aiba si el acolo o greutate, insa mi se pare cam mult 21 de grame... :)

Depinde...e o discutie si aici...sufletul nu prea se regaseste in latura materiala a vietii, iar masa este de domeniul materialului...daca tii cont ca unii oameni au mai mult "suflet" si altii mai putin ar trebui sa difere si greutatea aferenta de la om la om :) Fabuland mai departe: ar trebui sa ne ingrasam pe masura ce ne imbogatim spiritual, chiar daca numai cu cateva grame :) Mergand si mai departe: pe cand cura de slabire special pentru oamenii mai "sufletisti" ? :)

dannymoga
24th May 2006, 02:26
/hello Parerea mea ca e doar o metafora chestia cu 21 de grame...pentru ca nu trebuie sa te gandesti neaparat din punct de vedere medical...
Oricum filmul dupa parerea mea merita o nota de 9/10. are tot ce-i trebuie pentru un film american inclusiv pe Sean Penn si Naomi Watts,care fac un cuplu interesant demn si de alte viitoare filme!!!

pinki
17th June 2006, 19:21
este un film extraordinar dupa parerea mea, bine regizat, bine jucat, scenariu bun, ca sa nu mai zic de ideea filmului. nota 10 de la mine!

pinki
17th June 2006, 19:23
danny, ai uitat de benicio? e un actor foarte bun, desi nu primeste credit pe cat ar merita...