PDA

View Full Version : Footballarena



M_ovidiu
6th July 2008, 08:06
Acest manager este relativ nou in Romania(este sezonul 3) si deja sunt inscrisi 168 de manageri.Daca va intereseaza ceva nou ar trebui sa il incercati :) :


Football Arena
Scris de eu_poli
Joi, 26 Iunie 2008
Football ArenaIti place fotbalul? Esti curios daca ai stofa de manager, daca te descurci ca antrenor, daca esti un bun conducator de club, fie el si virtual? Ei bine, Football Arena (www.footballarena.org) iti pune la dispozitie tot ce ai nevoie pentru a-ti demonstra calitatile.

Football Arena (FA) este un manager online, in care, odata ce ti-ai facut cont, ajungi proprietarul cu drepturi depline asupra unui club de fotbal. Devii responsabil de absolut fiecare detaliu din viata echipei, de la facilitatile necesare dezvoltarii clubului (Stadion, Terenuri de antrenament, Academia de juniori, Facilitati medicale, Departament de marketing) pana la alegerea primului 11, setarea tacticii si mai ales a antrenamentului.
Caracteristici
Jucatorii sunt multiskill (rezistenta, portar, deposedare, joc de cap, extrema, coordonator, joc de pase, atac), fiecare din aceste aptitudini avand un rol mai mare sau mai mic in functie de postul acoperit (fundas, extrema, mijlocas, atacant). In ceea ce priveste meciul in sine, se pot alege asezari de joc prestabilite (peste 50 la numar, ex: 3-5-2 def 1 (cu un mijlocas defensiv)), precum si stiul de joc (ofensiv, normal sau defensiv) si tactica (contraatac, atac pe flancuri, presing, etc). Importanta meciului e de asemenea stabilita de user (ex:meci usor,meci cheie etc).
Punctul forte al jocului este, in schimb, antrenamentul, acolo unde userul hotaraste cine primeste antrenament, dar mai ales la ce se antreneaza respectivul jucator. Pentru ca in Football Arena, antrenamentul e dedicat fiecarui jucator in parte, ceea ce inseamna ca un fundas se poate antrena la deposedare, iar altul la lovitura de cap, in timp ce extremele primesc linistite antrenament de extrema. Un alt aspect interesant e ca jucatorii au un atribut Potentia, care depinde de varsta si care arata cum va raspunde jucatorul la antrenamente.
Un avantaj mare al acestui manager este faptul ca iti poti controla singur calitatea juniorilor pe care ii vei promova din scoala de juniori.Acest lucru se face marind nivelul scolii de juniori de la 1 la 8,

Sistemul competitional.
Campionatul Romaniei a ajuns doar la al treilea sezon, este organizat in serii (1 serie Liga 1, 4 serii Liga II si 16 serii Liga III) de cate 10 echipe, din care ultimele 4 retrogradeaza in esalonul inferior, iar prima echipa promoveaza direct. Meciurile de campionat sunt programate duminica, iar meciurile din Cupa sau amicalele (dupa iesirea din cupa) se disputa joia. Pana acum campionatul Romaniei a fost castigat de echipele: A.C Arges United (condusa de managerul Jokker) si de Dinamo Antony (condusa de managerul Antonyo)
In paralel cu desfasurarea campionatului, in fiecare sezon se desfasoara si Cupa Ligii, o competitie in care sunt angrenate absolut toate echipele active (cu proprietar).
Nu in ultimul rand, Football Arena organizeaza in fiecare sezon Cupa Mondiala, pentru care sunt si calificari. Fiecare tara e reprezentata atat prin echipa nationala de seniori, cat si prin echipele cu jucatori cu varsta sub 18/21 (U18 si U21).
Pe viitor (incepand cu sezonul urmator), se doreste implementarea unei competitii internationale tip Champions League, in care vor fi angrenate echipele cele mai puternice din fiecare tara.
Faptul ca in Romania competitia e relativ la inceput, confera unui user nou oportunitatea de a progresa rapid cu sanse crescute si pentru realizarea unor rezultate deosebite.

Detalii
Football Arena ofera doritorilor si un pachet suporter (contra cost), cu numeroase facilitati (statistici, logo echipa, favorite) pentru a face munca unui manager mai usoara, dar mai ales mai atractiva. Jocul este in continua dezvoltare, atat ca motor de joc, cat si ca organizare si suport.
Meniul jocului este tradus complet in limba romana, iar manualul de utilizare este detaliat, conceput pe capitole, disponibil in engleza (varianta in romana va fi disponibila in maxim 1 luna). In cazul in care el nu va ofera raspuns la intrebarile pe care le aveti, exista o comunitate FA romaneasca cu care puteti interactiona. (http://www.faromania.0x.ro), in care useri cu experienta va vor oferi raspunsurile mult dorite, precum si sfaturi utile.
In caz ca va puneti problema timpului, trebuie subliniat faptul ca 1 sau 2 logari pe saptamana sunt suficiente pentru organizarea tuturor lucrurilor (tacticile pot fi salvate in avans, la fel si antrenamentul), dar odata ce ati prins gustul jocului, verificarea zilnica a echipei devine o placere.

Liviu
9th July 2008, 03:27
Acest manager este relativ nou in Romania(este sezonul 3) si deja sunt inscrisi 168 de manageri.Daca va intereseaza ceva nou ar trebui sa il incercati :) :
Sunt si eu inscris aici si jocul imi place, e atractiv desi nu sunt prea multe echipe de la noi inscrise. Cand m-am inscris acum doua sezoane, in liga 3, numai eu si inca o echipa eram echipe umane, restul echipe bot, acum in seriile din liga 3 sunt in medie doar 2-3 roboti, in plus a aparut si liga 4.

Acum sunt in liga2, sezonul trecut am iesit pe 4 iar in sezonul curent am sperat ca promovez in prima liga insa pana la urma ma voi multumi doar cu podiumul.

M_ovidiu
9th July 2008, 10:44
si eu sunt in liga 2.4 Inter Sibiu.am fost prima echipa romaneasca inscrisa in footballarena.in primul sezon am ocupat locul 4 in divizia A,in al doilea sezon am retrogradat iar in acest sezon am ajuns in semifinalele cupei si sunt pe locu 6 in campionat.Mai sunt si secund la nationala U18

lucian_iasi
9th July 2008, 12:22
M-am inscris si eu .Is in liga 3

M_ovidiu
9th July 2008, 17:54
prima performanta notabila a comunitatii romanesti in acest manager este calificarea nationalei la cupa mondiala :ok:,Cei inscrisi va rog sa mariti nivelul scolii de juniori pana la nivelul 4 macar.

Johnny1711
9th July 2008, 22:56
cel mai tare ramane sokkerul ...www.sokker.org:yeah:

Liviu
12th July 2008, 02:54
prima performanta notabila a comunitatii romanesti in acest manager este calificarea nationalei la cupa mondiala :ok:,Cei inscrisi va rog sa mariti nivelul scolii de juniori pana la nivelul 4 macar.
Ridicarea scolii de juniori la nivelul 4 mie mi-a luat cam un sezon jumatate desi la inceput mi se parea greu dpdv financiar. Au iesit juniori asa si asa, am si o extrema buna la U21, pentru care ma oftic ca din neglijenta mea a pierdut multe antrenamente, cel putin sezonul asta a pierdut vreo 4. :(. Dar pentru mine, jocul a inceput cu adevarat de doar doua saptamani.

Echipa mea este Rocar Bucuresti, liga 2.2.

M_ovidiu
13th July 2008, 22:03
poate ar trebui sa ma vinzi cativa dintre jucatori,pt ca numai 22 de jucatori poti antrena,practic ceilalti 9 is iau salariul pe degeaba.Ma bucur sa aflu ca sunt tot mai multi manageri cu nivel 4 la scoala de juniori,dar ca o constatare proprie am vazut ca de la un timp sunt scosi tot juniori mediocrii :(( sau poate ca asteptarile mele sunt mult prea mari :)

M_ovidiu
16th May 2009, 23:17
la a 2-a particpare la campionatul mondial nationala mare a Romaniei a ajuns in finala campionatului mondial, invingand cu 3-0 cea mai tare nationala din acest manager Cehia.

Liviu
17th May 2009, 00:59
Incredibil rezultat la diferenta ce exista (deocmadata) intre noi si ei ! La ce baza de selectie au trebuiau sa defileze cu noi, erau si campioni en-titre, noi la editia trecuta n-am iesit din grupe. Am avut un staff inspirat azi, sa fie asa si cu Polonia !