PDA

View Full Version : B'est fest 2008



Bumbescu
5th July 2008, 13:20
A fost cineva in prima seara? Cum a fost?

Eu "bag" azi si maine; in orice caz mult mai slaba prezenta fata de anul trecut.

Gontel
5th July 2008, 22:35
Cat de rau imi pare ca nu am putut sa ajung sa ii vad pe Cypress Hill aseara. :(

Lordul
5th July 2008, 22:52
eu maine ma duk la 5.32 am tren si la 11.00 sunt in Bucuresti

abia astept sa vad primul meu festival de muzica adevarata...

irinaidu
6th July 2008, 01:03
eu anul asta nu am simtit atractia pt best fest. dar acum parca imi pare rau. oh well....

luluta
6th July 2008, 16:00
Eu am fost aseara la Manic Street Preachers si Kaiser Chiefs. Ma asteptam sa-mi placa mai mult MSP dar Kaiser Chiefs au fost peste ei. Poate daca o aduceau si pe Nina Persson...
Blondinul cantator de la Kaiser Chiefs e chiar dragut. :D

Mon cher, tu pentru cine te duci in seara asta? Spune-mi ca pentru Stereophonics si nu pentru Nelly Furtado. :D
Eu mai merg la Judas Priest, pe 11.

Bumbescu
7th July 2008, 10:06
Ma chere, n-am "servit" Nelly Furtado.:P
Stereophonics m-au dezamagit si s-au auzit f prost si mult prea tare.
Am mai fost la Manu Chao care a fost digestibil, prea mult reggae dar macar tiganusul a avut chef de cantat, a prestat vreo doua ore.
Per total ultima seara nu a meritat.

In a doua seara am fost la Manic's care au fost f misto, mi-au placut f mult, dar mai departe am avut de infruntat "idiotenia" organizatorilor care au programat de la aceeasi ora Nouvelle Vague si Kaiser Chiefs. Am fost la ambele trupe, cam juma-juma, o varianta de compromis.
Nouvelle vague canta f misto, au preluari si interpretari proprii din trupe precum sex pistols, joy division, new order, the dead kenedys.
Kaiser Chiefs-in forta, energie multa si un vocal zgubilitic.

Cam trist festivalul anul asta, fara nume mari si cu prea multe stiluri la un loc.

miril
7th July 2008, 10:17
Bumbi, ii consider pe Manic-ii o trupa cu renume, melodia lor Motorcycle Emptiness este una din favoritele mele fiind un mega-hit al anilor 90. As fi mers si eu la festival daca as fi fost in tara. Si mie imi plac Noul Val si Kaiserii neo-punk-isti. Dovada? Sunt prezenti si...La umbra platanilor. Prietenii stiu...unde.

Bumbescu
7th July 2008, 10:52
Ok, dar cand te gandesti ca anul trecut a fost Alice Cooper, ba chiar intr-o forma de zile mari.....

miril
7th July 2008, 11:06
Stiu, dar Alice este din tara...minunilor rock. Se vede ca am inceput sa nu mai fim o destinatie exotica, lucru foarte bun. Iar publicul incepe si el sa semene si sa se comporte cu cel obisnuit cu aparitiile mega-starurilor, lucru excelent.

Bumbescu
7th July 2008, 11:15
Hmm....poate.....desi.....Nick Cave la Belgrad:(, Sex pistols la Budapesta....

miril
7th July 2008, 11:35
Kronos Quartet la Bucuresti, anul trecut. Am intrat si noi in lumea...mai buna, lucru vizibil. In plus, un lucru unde se vede...Progresul vadit, intrarea in circuitul muzicii bune a Cotroceniului. Nu ala cu Palatul si...

Bumbescu
7th July 2008, 13:19
Pt mine "minunile" datatoare de sperante au fost Placebo in 2006, Muse si oarecum Roling Stones anul trecut.

irinaidu
8th July 2008, 02:54
am vazut si eu la tv ca unele trupe au cantat simultan. de ce??? chiar ma gandeam ca daca iti plac amandoua e f enervant. oare care a fost motivatia??? daca nu ajungea timpul, ar fi putut sa cheme mai putine trupe si eventual mai bune.

Lordul
8th July 2008, 08:10
au fost 3 scene de asta au fost unele trupe care au cantat muzical..

@bumb : trebuia sa stai si la Nelly Furtado a fost f.tare...artista completa...

Bumbescu
8th July 2008, 09:13
am vazut si eu la tv ca unele trupe au cantat simultan. de ce??? chiar ma gandeam ca daca iti plac amandoua e f enervant. oare care a fost motivatia??? daca nu ajungea timpul, ar fi putut sa cheme mai putine trupe si eventual mai bune.

De ce ? de imbecili ce-au fost organizatorii, de-aia...:headbang:
Nouvelle vague au cantat in acelsi timp cu kaiser chiefs in a doua zi, iar in a treia zi la un moment dat pe ambele scene importante cantau trupe de doi lei.

Lordul@Nelly aia tr sa faca multe chestii si deosebit de complete pe scena pt a ma convinge sa o vizionez:D

Lordul
8th July 2008, 09:19
Roisin Murphy a fost senzationala...a dat tot ce-i mai bun din ea...

@Bumb : si crezi ca nu a facut ? iti garantez eu ca a terminat initial dupa 1 ora si a strigat-o publica neincetat si a mai cantat jumatate de ora...

Tyler Durden
8th July 2008, 09:22
Lordule, iti place Neli Futado? :D

Lordul
8th July 2008, 09:24
Lordule, iti place Neli Futado? :D

ca si cantareata e o cantareata completa...

Bumbescu
8th July 2008, 09:25
Roisin Murphy a fost senzationala...a dat tot ce-i mai bun din ea...

@Bumb : si crezi ca nu a facut ? iti garantez eu ca a terminat initial dupa 1 ora si a strigat-o publica neincetat si a mai cantat jumatate de ora...

Lordule, ma refeream la altceva....lasa ca o sa mai cresti si o sa intelegi:D

Bumbescu
8th July 2008, 09:25
ca si cantareata e o cantareata completa...

Daca era si cheala poate ma convingea....

Tyler Durden
8th July 2008, 09:28
Daca era si cheala poate ma convingea....

Daa era cheala poate ti-ar fi trezit rinoceru'. :D

moty
8th July 2008, 09:28
ca si cantareata e o cantareata completa...

Ai muscat-o, Lordule!

Bumbescu
8th July 2008, 09:30
Daa era cheala poate ti-ar fi trezit rinoceru'. :D

Nu pt ca stateam pe scaune si eram flancat:D

Tyler Durden
8th July 2008, 09:32
Nu pt ca stateam pe scaune si eram flancat:D

Hmm, ca sa ramanem in acelasi registru, trebuie sa inveti de la Amedeu cum sa te debarasezi. :D

Bumbescu
8th July 2008, 09:36
tare asta...:D

rocs_a
8th July 2008, 17:18
eu am fost in zilele 2 si 3.
in ziua 2 m-a surprins placut felul in care suna trupa romaneasca the moood ... credeam ca sunt de pe meleaguri straine si am fost uimita extrem cand am vazut ca solistul vb cu publicul in romana.
- manics - nu-s fana , insa mi-au placut si ei. adoram melodia pe care o au cu tipa de la cardigans si m-am bucurat ca au cantat-o si pe aia. plus remixul lor de la umbrella suna de miliarde de ori mai bine ca originalul
- kaiser chiefs - primul rand, am zbierat la melodii . abia mai puteam eu si ma miram cum mai putea ricky. e fenomenal tipul, dupa mine, kaiserii au meritat toti banii la festival. pana acum muse mi-au placut la concertul lor cel mai mult, insa kaiserii i-au detronat. sunt greu de intrecut in clasamentul meu

a 3 a zi am avut mari asteptari de la stereophonics.. i-am vazut, i-am placut (cum sa nu iti placa kelly jones??!?!?!?!) insa pacat ca nu au interactionat asa tare cu publicul. kelly mai mult simtea muzica decat publicul, alta explicatie nu am... imi pare extrem de rau ca nu am apucat sa ma pozez cu ei. imortalizam un mom frumos, insa am crezut ca dau numai autografe si nefiind adepta semnaturilor pe hartie,am renuntat la ideea de a sta la rand.
- roisin - a fost interesanta
- sunrise avenue- am stat la 2 mel de-ale lor. sonorizare proasta, scena oribil amplasata
- nelly furtado - joc de glezne bun. in jurul meu erau fane adolescente isterice care mai aveau un pic sa ma faca sa bag degetele in urechi. garda de corp a lui nelly care se perinda prin fata scenei era omul cel mai imes vazut vreodata de mine (cred). am vrut sa ii fac poza sa le exemplific amicilor, insa mi-era teama ca imi da un pumn si imi ia aparatul... a facut show dragutz cu dansatoarele si dansatorii care se miscau bine, energic, nu vulgar ca pitzipoancele dansatoare de la noi. erau sexy fara a fi vulgari . nelly mi s-a parut ca a cantat mult mai bine comparativ cu pink, parca a simtit mai mult publicul, pink mi s-a parut in agresivitatea ei ca a cantat sa isi ia banii si atat.
Imi pare rau ca nu am ajuns la manu chao

Bumbescu
8th July 2008, 17:55
eu am fost in zilele 2 si 3.
in ziua 2 m-a surprins placut felul in care suna trupa romaneasca the moood ... credeam ca sunt de pe meleaguri straine si am fost uimita extrem cand am vazut ca solistul vb cu publicul in romana.
- manics - nu-s fana , insa mi-au placut si ei. adoram melodia pe care o au cu tipa de la cardigans si m-am bucurat ca au cantat-o si pe aia. plus remixul lor de la umbrella suna de miliarde de ori mai bine ca originalul
- kaiser chiefs - primul rand, am zbierat la melodii . abia mai puteam eu si ma miram cum mai putea ricky. e fenomenal tipul, dupa mine, kaiserii au meritat toti banii la festival. pana acum muse mi-au placut la concertul lor cel mai mult, insa kaiserii i-au detronat. sunt greu de intrecut in clasamentul meu

a 3 a zi am avut mari asteptari de la stereophonics.. i-am vazut, i-am placut (cum sa nu iti placa kelly jones??!?!?!?!) insa pacat ca nu au interactionat asa tare cu publicul. kelly mai mult simtea muzica decat publicul, alta explicatie nu am... imi pare extrem de rau ca nu am apucat sa ma pozez cu ei. imortalizam un mom frumos, insa am crezut ca dau numai autografe si nefiind adepta semnaturilor pe hartie,am renuntat la ideea de a sta la rand.
- roisin - a fost interesanta
- sunrise avenue- am stat la 2 mel de-ale lor. sonorizare proasta, scena oribil amplasata
- nelly furtado - joc de glezne bun. in jurul meu erau fane adolescente isterice care mai aveau un pic sa ma faca sa bag degetele in urechi. garda de corp a lui nelly care se perinda prin fata scenei era omul cel mai imes vazut vreodata de mine (cred). am vrut sa ii fac poza sa le exemplific amicilor, insa mi-era teama ca imi da un pumn si imi ia aparatul... a facut show dragutz cu dansatoarele si dansatorii care se miscau bine, energic, nu vulgar ca pitzipoancele dansatoare de la noi. erau sexy fara a fi vulgari . nelly mi s-a parut ca a cantat mult mai bine comparativ cu pink, parca a simtit mai mult publicul, pink mi s-a parut in agresivitatea ei ca a cantat sa isi ia banii si atat.
Imi pare rau ca nu am ajuns la manu chao

Wow, ce fan avem aici....:)

Totul ok, insa Muse sunt totusi peste kaiser chiefs...
Si mie mi s-a parut cam blazat tipul de la Stereophonics, in plus au avut o sonorizare cam ciudata.

rocs_a
8th July 2008, 18:29
muse au fost fantastici si prin jocurile de lumini fenomenale. tin minte ca si publicul a fost pe cinste. pacat de mine ca am stat destul de in spate, de ma ridicau prietenele in brate sa vad :D
kaiser au fost si entertaineri.
aaaaa, si sa nu uit de penalii de la hot stewards (nush daca sa zic penal in sensul bun sau rau). mi s-au parut ff ciudati la inceput. insa au avut norocul sa cante coveruri stiute bine de noi, asa au putut face atmosfera. au reusit si sa convinga publicul sa faca trenulet , nu credeam ca va tine cont careva de ce zic ei :D si sunt simpatici, insa vocile nu-s pe masura showului facut. nu stiu cat de cunoscuti sunt tipii, eu nu am mai auzit de ei, dar cert e ca tb sa lucreze la voci. au fost inversul stereophonics (probabil e blasfemie sa ii alatur in aceeasi prop), in sensul ca spre deosebire de stereo, hot stewards s-au concentrat/bazat pe show, nu pe cum canta.......

am vrut sa imi iau tricou cu kaiser dar nu aveam suficienti bani la mine :(

Bumbescu, sa stii ca se va patina pe muse :D believe it or not, niste englezi frati simpatici (sora si frate, ca nu vb aici de blades of glory, pt cunoscatorii acestui film) si-au ales o mel de la muse. abia astept!!!

si voi astepta cu ardoare sa vina cei de la coldplay. sper sa il promoveze la anul pe aici. nush cati sunteti fani pe aici, dar chris martin will rule my preferences . si ricky de la kaiser :D

luluta
8th July 2008, 18:37
Muse si Kaiser Chiefs?? Nici nu suporta comparatie.

Bumbescu
8th July 2008, 18:38
muse au fost fantastici si prin jocurile de lumini fenomenale. tin minte ca si publicul a fost pe cinste. pacat de mine ca am stat destul de in spate, de ma ridicau prietenele in brate sa vad :D
kaiser au fost si entertaineri.
aaaaa, si sa nu uit de penalii de la hot stewards (nush daca sa zic penal in sensul bun sau rau). mi s-au parut ff ciudati la inceput. insa au avut norocul sa cante coveruri stiute bine de noi, asa au putut face atmosfera. au reusit si sa convinga publicul sa faca trenulet , nu credeam ca va tine cont careva de ce zic ei :D si sunt simpatici, insa vocile nu-s pe masura showului facut. nu stiu cat de cunoscuti sunt tipii, eu nu am mai auzit de ei, dar cert e ca tb sa lucreze la voci. au fost inversul stereophonics (probabil e blasfemie sa ii alatur in aceeasi prop), in sensul ca spre deosebire de stereo, hot stewards s-au concentrat/bazat pe show, nu pe cum canta.......

am vrut sa imi iau tricou cu kaiser dar nu aveam suficienti bani la mine :(

Bumbescu, sa stii ca se va patina pe muse :D believe it or not, niste englezi frati simpatici (sora si frate, ca nu vb aici de blades of glory, pt cunoscatorii acestui film) si-au ales o mel de la muse. abia astept!!!

si voi astepta cu ardoare sa vina cei de la coldplay. sper sa il promoveze la anul pe aici. nush cati sunteti fani pe aici, dar chris martin will rule my preferences . si ricky de la kaiser :D

Vezi ca ricky asta cica-i cam golan, fan fotbal, Leeds United....:P
Coldplay la noi e posibil sa vina insa sper intr-un concert solo, pt ca asa e mult mai misto.
Hot stewards aia ar trebui impuscati, am ajuns cand prestau ei si nu mai stiam unde sa ma ascund si sa-mi protejez timpanele.

Cel mai tare entertainer a fost Billy Idol acum doi ani si bineinteles eterrnul mike jagger.
Asta de la Kaisers m-a impresionat cand s-a urcat pe schela aia, a avut curaj baiatul, probail ca era baut.:D

luluta
8th July 2008, 18:46
Rocs_a, sari peste sfaturile lui Bumbescu... astia mai golanasi is numa' buni. :D
Eu pe cei de la Oasis ii astept cu suflu-n gat.

irinaidu
8th July 2008, 18:53
rocs si eu astept programul pe care l-ai mentionat tu !!!

a fost billy idol la noi??? habar nu am avut. sau am stiut si m-a lasat memoria , ceea ce e f posibil. mie inca imi place la nebunie sa topai pe melodiile lui, in special dancing with myself ( fara comentarii la faza asta , va rog :P ).

miril
8th July 2008, 19:27
Eu sper sa vina la noi, in Romania :D, Snow Patrol, Royworld si Arcade Fire, printre muuulti altii.

rocs_a
8th July 2008, 21:13
golanasii pot fi imblanziti :D nu chiar toti
ricky are gagica, tot in dom muzical... m-am informat eu
oricum , abia astept la anul. sunt curioasa care vor mai veni la noi. anu asta s-a anuntat super tarziu programul complet. aiurea ca biletele se pusesera in vanzare si nici nu facusera publice toate formatiile

moty
9th July 2008, 15:07
Dar AC DC? Au de gand sa apara pe la noi? Sau macar prin Europa?

rocs_a
9th July 2008, 15:28
eu nu am auzit nimic de AC DC.... de U2 se tot zvoneste ca ar fi caul sa vina, sunt ceruti de multi. numai eu stiu zeci de pers care si-ar vinde sufletul pt un bilet acolo si o invitatie pe scena alaturi de bono.

Prome
9th July 2008, 15:39
eu nu am auzit nimic de AC DC.... de U2 se tot zvoneste ca ar fi caul sa vina, sunt ceruti de multi. numai eu stiu zeci de pers care si-ar vinde sufletul pt un bilet acolo si o invitatie pe scena alaturi de bono.

subscriu