PDA

View Full Version : Terenuri de golf in Cluj



ensic
5th July 2008, 13:15
Dacă ambele proiecte vor fi finalizate, municipiul va face saltul, într-o perioadă scurtă de timp, de la poziția de oraș neatractiv pentru iubitorii de golf la statutul de “Mecca” a acestui sport în România. ziua de cluj

Intregul articol aici: http://www.ziuadecj.ro/action/article?ID=14216

Dorin
5th July 2008, 15:49
Foarte bine ca exista inters.Din pacate acelasi optimism nerealist. Cum sa faci un teren intr-o jumatate de an? Tot terenul e joc trebuie preparat cu drenaj, strat de piatra , nisip si pamant cu iarba peste tot. Apoi ceva bunkers de nisip, poate si ceva lacuri mici... Minim 2-3 ani ca sa se finalizeze. Minim!

"100 de hectare

va măsura cel mai mare teren de golf din Europa, ce va fi amenajat în zona de nord – nord-est a Clujului. 80 de hectare vor fi amenajate ca teren de golf, iar restul de 20 de hectare vor găzdui terasele, piscinele, clubul și parking-urile. "

Ce fanfaronada mai este si asta? Cui ii trebuie cel mai mare teren din Europa???? Si e si o minciuna. Sint N terenuri mult mai mari in Europa. Pentru 18 gauri iti ajung maxim 50 de ha daca te intinzi. Dar multe terenuri au 36 sau 54 de gauri, etc.
Faceti teren care sa fie accesibil tuturor si nu unei elite profesioniste. Numai atunci se poate introduce sportul in masele de oameni.:yeah:

Bumbescu
5th July 2008, 16:26
Ai perfecta dreptate, e vorba doar de o fanfaronada, nimic mai mult...firma Nobila Casa....o firma de imobiliare intr-o viluta, patron fiind un fost ******** sau potentat local, nu mai stiu exact.
Cred ca toti "dezvoltatorii" astia ar trebui sa faca niste vizite pe afara, daca nu in tari precum Italia, Spania sau Scotia, macar prin Bulgaria ca sa vada ce inseamna "golf".
Pe de alta parte, atunci cand cineva intentioneaza sa "dezvolte" un teren de golf, din primul moment intra in discutii cu un arhitect apecializat in asa ceva, al carui nume il anunta odata cu anuntarea proiectului.

Cel mai mare din Europa? Normal, doar suntem tara cu anunturi gen "un exceptional proiect imobilar exclusivist adresat clientilor de elita":D

Dorin
5th July 2008, 21:17
Am ras de mi-am facut burta(cei drept aveam si inainte...). Fain text de reclama!
:yeah:

belaZ
6th July 2008, 00:36
Pretul terenului e realistic, dar este extraordinar de scump pentru un teren de golf.
Totusi, hai sa speram ca o sa le mearga "investitia imobiliara" si se face si terenul... chiar si peste 3 ani...

Dorin
6th July 2008, 00:59
Si eu sper, si sper , si sper. Cu adevarat! D