PDA

View Full Version : Oltchim Ramnicu Valcea in grupele preliminare ale Ligii Campionilor



resita
4th July 2008, 22:07
Oltchim intalneste echipele Lada Togliatti, Larvik HK si castigatoarea turneului 1 in preliminariile LC


Campioana la handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea va juca in grupa C preliminara a Ligii Campionilor cu echipele Lada Togliatti si Larvik HK, conform tragerii la sorti care a avut loc, vineri, la Goteborg.


Meciurile din grupele preliminare in care este angrenata campioana Oltchim se vor derula intre 29 octombrie si 14 ianuarie, fiind programate trei etape, tur-retur. Primele doua clasate din fiecare din cele patru grupe preliminare a cate patru formatii se vor califica in cele doua grupe principale, care vor avea format de cate patru echipe.

"Mi se pare cea mai grea grupa, cu trei echipe puternice, echilibrate. Si oficialii EHF sunt de aceeasi parere, ca grupa noastra este cea mai puternica. Noi cu Lada Togliatti avem un ascendent moral, am batut de doua ori sezonul trecut. Cunoastem Larvik, dar urmeaza sa vedem si echipa a patra din grupa, care se va anunta doar dupa jucarea grupelor din turul doi preliminar, in octombrie", a declarat presedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu

rob_din
7th November 2008, 21:38
Al doilea meci din Liga Campionilor a fost unul în care deși româncele su condus în repriza a doua, pe final Oltchimul a fost învins după ce, pe final, fetele lui Rimanici nu au reușit pe finalul să restabilească egalitatea.

Româncele au practicat în debutul meciului un joc ofensiv slab, reușind să înscrie primul gol abia în minutul 6, prin Ramona Maier (scor 3-1). Î

n minutul 20, aceeași Ramona Maier a făcut ca tabela de marcaj să consemneze în premieră avantajul oaspetelor (10-9), iar Gabi Szuch l-a mărit la faza următoare la două goluri. Rusoaicele au practicat un joc foarte rapid și au avut o apărare agresivă, reușind să înscrie în ultimele 5 minute de 4 ori consecutiv, stabilind scorul reprizei: 15-13.

Începutul părții secunde a fost la fel de slab, Gruydeva stabilind în minutul 36 o diferență neverosimilă: 20-15. Pe parcurs, handbalistele de la Oltchim au fost mai atente în apărare și au echilibrat jocul, egalând în minutul 44 și reușind desprindrea la 3 goluri (28-25 min.51, gol Narcisa Lecușanu, din aruncare de la 7m).

Ultimele 9 minute au fost favorabile gazdelor, care au recuperat diferența și au marcat golul victoriei în minutul 59, prin Muravyeva. Oltchim putea pleca din Rusia cu un punct dacă Gabriella Szucs nu irosea o bună ocazie în final.

Pentru Oltchim au marcat: Lecușanu-10 goluri, Luca-7, Szucs, Manea și Maier-câte 4, Ardean-Elisei-3 și Avădanii-1, iar principalele marcatoare ale Ladei Togliatti au fost Bliznova-8 și Grudzeva-7 goluri.

Următoarea partidă în Liga Campionilor pentru Oltchim este programată la data de 15 noiembrie, în deplasare, cu HC Podravka Koprivnica. În primul meci, Oltchim a câștigat în fața lui Larvik, scor 33-29.

SORENSEN
15th November 2008, 18:42
Podravka - Oltchim 20-30 ( 14-13)

rob_din
15th November 2008, 18:44
Si-au cam asigurat calificare cu aceasta victorie. Trbuie sa castige meciurile de acasa si e suficient

TenisFan
15th November 2008, 19:42
Solid rezultat. N-am vazut meciul din pacate. Good thrashing nevertheless. :yeah:

SORENSEN
16th November 2008, 13:10
pt cine vrea sa revada meciul...dar si altele ..cele ale Stelei in Cl...sunt si meciuri live .... http://www.ehftv.com/video/000150


De remarcat jocul pivotului Oana Manea... a stat mult in umbra Ionelei dar acum isi da drumul la joc... dar si continua forma slaba a lui Meirosu

Celso
4th January 2009, 19:14
Minutul 13

Valcea - Lada 6-4

resita
4th January 2009, 19:32
pana acum e bine, 12-8

moty
4th January 2009, 19:43
Totuși parcă ratăm prea mult.

rob_din
4th January 2009, 20:14
Victorie fara probleme pentru Oltchim

Sorin Blaj
4th January 2009, 20:16
Oltchim preia conducerea grupei. 25-16, min. 24.


LE: Oltchimul face spectacol: 29-19.


Apropo. Ati auzit vreodata un BRAVO FETELOR!!! din partea lui Tadici?

30-19, rezultat final.

John Balon
4th January 2009, 20:31
Care e programul Oltchim-ului mai departe?

rob_din
4th January 2009, 20:45
Urmeaza meciul cu Larvik din deplasare daca nu ma insel

John Balon
4th January 2009, 20:49
Da, hai ca am gasit:
Cu Larvik in deplasare pe 11.01 si cu Podravka acasa pe 18.01

Mario Di Lazi
4th January 2009, 20:58
un meci bun facut de Oltchim
bravo fetelor

mikeyy
4th January 2009, 21:54
Ma bucur ca au reusit sa castige cu scor bun, insa in primele 40 de minute au fost destul de multe greseli.
Lada a fost paralela total, asta-i clar!
Sper ca Oltchimul sa ajunga cat mai departe, chiar in semifinale ( parca asta-i obiectivul).
Mi-a placut Meirosu foarte mult azi. Ce bine ar fi sa fie asa in toate meciurile. Meirosu a fost cea mai buna azi de pe teren Bravo ei!!!

Am vazut azi meciul dintre Viborg si Nurnberg din Liga Campionilor si am ramas masca cum jucau. Ce diferenta uriasa de nivel!

Adi Da Samraj
5th January 2009, 01:12
Bravo fetele !!!

resita
5th January 2009, 07:41
Clasament grupa C:

1. Oltchim - 6p
2. Larvik - 4p
3. Podravka - 4p
4. Lada -2p

Program Oltchim:
Larvik - Oltchim, 11 ianuarie
Oltchim - Podravka, 18 ianuarie

Mario Di Lazi
5th January 2009, 21:40
maine Oltchimul joaca in campionat
sper sa nu oboseasca fetele acest meci, avand in vedere ca urmeaza un meci in deplasare in Liga Campionilor

John Balon
11th January 2009, 19:23
Oltchim a batut azi pe Larvik in deplasare cu 27-25 si e deja calificata din grupe. Bravo fetelor!

delaoltenia
11th January 2009, 20:22
Au castigat un meci cu miza foarte mare,bravo lor.

SORENSEN
12th January 2009, 23:56
miza mare mai ales pt Larvik... oricum Oltchima facut un meci frumos...desi a aratat multe slabiciuni.. felicitari

resita
18th January 2009, 20:14
Oltchim condusa acasa cu 4 goluri cu 7 min. inainte de final

resita
19th January 2009, 07:45
Oltchim, infrangere cu Podravka, dar calificare in grupele principale ale Ligii Campionilor

Datorita rezultatului din tur, cand a invins Podravka, la zece goluri, Oltchim si-a "permis" chiar si infrangerea in ultimul meci din grupa C preliminara, Podravka avand nevoie de o victorie la 11 goluri pentru a trece pe locul intai. Croatele au obtinut si ele calificarea.

Clasamentul final al grupei C este urmatorul: Oltchim 8 puncte, Podravka 8 puncte, Larvik 6 puncte, Lada Togliatti 2 puncte.

Tragerea la sorti a celor doua grupe principale va avea loc in 20 ianuarie, la Viena.

Ted
20th January 2009, 12:58
Oltchim a picat cu Gyori Audi ETO KC (Ungaria), Buducnost T-Mobile (Muntenegru) și RK Krim Mercator (Slovenia)

Program meciuri:
Meciul 1(4-8 februarie) : Buducnost - CS Oltchim
Meciul 2(11-15 februarie) : CS Oltchim - Krim Ljubljana
Meciul 3(18-22 februarie) : CS Oltchim - Gyori ETO KC
Meciul 4(25 februarie-1 martie) : Krim Ljubljana - CS Oltchim
Meciul 5(11-15 martie) : CS Oltchim - Buducnost
Meciul 6(18-22 martie) : Gyori ETO KC - CS Oltchim

Sorin Blaj
20th January 2009, 13:17
La prima vedere, o tragere la sorti favorabila.

Mario Di Lazi
7th February 2009, 07:38
este foarte important primul meci, adica cel de duminica ...
HAI OLTCHIMUL :)

rob_din
13th February 2009, 18:09
Ivica Rimanic a fost dat afara de la Oltchim în această după-amiază ca urmare a rezultatelor slabe înregistrate în ultima perioadă de formația din Vâlcea. Înfrângerile cu Buducnost și Rulmentul Brașov i-au fost fatale croatului, postul acestuia urmând să fie luat de Radu Voina, care va conduce antrenamentul din această seară. Vezi aici cum ProSport a anticipat încă din ianuarie această mutare.

Ivica Rimanic are contract cu Oltchim până în 2011 și pentru că nu a dorit, cel puțin pentru moment, să-și rezilieze contractul pe cale amiabilă, echipa campioană a decis să-l suspende.

În urmă cu aproximativ două ore, croatul Ivica Rimanic a declarat pentru ProSport: "Am contract cu Oltchim și nu mă tem de nimic! Nu știu ce e rău în faptul că vreau să fiu profesionist. Meciul cu Krim este cel mai important și vrem să îl câștigăm. Nu știu dacă echipa a fost profesionistă la Brașov, dar cu siguranță trebuie să fie în partida de duminica"

mikeyy
13th February 2009, 21:05
Acum cred ca Hutupan, Elisei si Lecusanu se pot declara multumite...si-au atins obiectivul pe sezonul acesta.
Pacat, mare pacat!

rob_din
13th February 2009, 21:37
Acum cred ca Hutupan, Elisei si Lecusanu se pot declara multumite...si-au atins obiectivul pe sezonul acesta.
Pacat, mare pacat!

Pleaca un antrenor slab, vine unul slab. Asta le era scopul?

mikeyy
13th February 2009, 22:06
Pleaca un antrenor slab, vine unul slab. Asta le era scopul?

Cu Rimanici nu le prea mergea sa faca ce vor...acum au ales pe unul usor de mani****t.
Doar Rimanici le-a dat afara de la antrenament de atatea ori pe Elisei, Avadanii si Hutupan.......le-a ranit orgoliu :D

Hutupan il injura de fiecare data cand o scotea din poarta la meciuri.

E de toata jena situatia de la Oltchim.

Nu stiu cat de slab e Rimanci, dar la inceputul sezonului se vedea o imbunatatire in meciul Oltchimului..mai ales din punct de vedere moral in timpul jocului....in ultimele 2 luni parca s-a stricat totul.

Oricum se vede treaba ca sefii de la Oltchim chiar au fost deranjati ca Oltchimul a luat bataie de la Brasov..ca au incasat 41 :D Altfel nu imi explic de ce l-au dat asa repde...inca avea sanse sa-si duca la indeplinire obiectivele

Mr Cosmin
21st February 2009, 20:24
Victorie pentru Oltchim !!!

Aurel.D
22nd February 2009, 12:18
Bravo fetele, sanse mari de calificare in semifinale!

Dani_handbal
15th July 2009, 14:19
iau loku 1 in grupa...