PDA

View Full Version : Mediterraneo Gym Cup 5 iulie 2008



ioanavol
3rd July 2008, 11:36
Dupa cum se stie, fetele noastre vor participa la sf saptamanii la o competitie in Italia la Roma, numita Mediterraneo Gym Cup. Tari participante: Italia, Romania, Brazilia, Bielorusia, Grecia. (conform http://www.mediterraneogymcup.it/homepage.aspx)

Din ce inteleg eu de pe site programul este urmatorul:
17.30 deschidere
18.00 antrenament
19.00-21.30 Gala (concursul)

Gimnaste participante:

ITALIA
Vanessa Ferrari
Monica Bergamelli
Federica Macri
Silvia Zanolo
Francesca Benolli
Sara Bradaschia
Carlotta Giovannini
Lorena Coza
Lia Parolari

BRAZILIA
Jade Barbosa
Ana Claudia Silva
daiane Dos Santos
Lais Souza
Daniele Hypolito
Athiene Franco
Juliana Santos

ROMANIA
Steliana Nistor
Sandra Izbasa
Gabriela Dragoi
Andreea Acatrinei
Daniela Druncea
Andreea Grigore
Anamaria Tamarjan

GRECIA
Stefani Bismpikou

BIELORUSIA
Nastassia Marachkouskaya

ioanavol
3rd July 2008, 11:56
Ma bucur ca sunt inscrise 7 fete...sper ca Ana sa poata concura macar la un aparat. Cerasela probabil ca are nevoie de antrenament mai mult, timpul e mult mai pretios pt ea.

venera
3rd July 2008, 15:17
Dupa cum se stie, fetele noastre vor participa la sf saptamanii la o competitie in Italia la Roma, numita Mediterraneo Gym Cup. Tari participante: Italia, Romania, Brazilia, Bielorusia, Grecia. (conform http://www.mediterraneogymcup.it/homepage.aspx)

Din ce inteleg eu de pe site programul este urmatorul:
17.30 deschidere
18.00 antrenament
19.00-21.30 Gala (concursul)

Gimnaste participante:

ITALIA
Vanessa Ferrari
Monica Bergamelli
Federica Macri
Silvia Zanolo
Francesca Benolli
Sara Bradaschia
Carlotta Giovannini
Lorena Coza
Lia Parolari

BRAZILIA
Jade Barbosa
Ana Claudia Silva
daiane Dos Santos
Lais Souza
Daniele Hypolito
Athiene Franco
Juliana Santos

ROMANIA
Steliana Nistor
Sandra Izbasa
Gabriela Dragoi
Andreea Acatrinei
Daniela Druncea
Andreea Grigore
Anamaria Tamarjan

GRECIA
Stefani Bismpikou

BIELORUSIA
Nastassia Marachkouskaya

Multumim Ioana, chiar ma gandeam aseara sa caut pe net pe undeva despre aceasta competitie.

AuriB
3rd July 2008, 15:40
multumim Ioana,abia astept sa va d la ce nive este Ferrari oare se poate vedea pe undeva competitia sau macar note?si bineinteles va fi interesant sa vedem de ce este in stare echipa Braziliei.

ioanavol
3rd July 2008, 15:40
Cu placere. Noroc cu cei de gymworld, altfel as fi petrecut si eu destul timp pana sa gasesc site-ul si informatiile astea.

O sa ma mai uit diseara, sa vad daca spune cineva unde s-ar putea vedea competitia (sau macar urmari rezultatele). Daca nu, poate ne face SriEa o bucurie si filmeaza (ea va fi acolo).

mikeyy
3rd July 2008, 18:54
Abia astept aceasta competitie. In primul rand pt a vedea cum se simte Sandra cu glezna si in al doilea rand pentru a vedea in ce forma se afla Ferrari si Barbosa.
Nu stiu ce sa spun despre Ana....e a-7-a gimnasta: ori e rezerva ori daca va participa, se va forma o echipa mixta. Vom vedea...sper sa fie bine :ok:

mikeyy
3rd July 2008, 20:40
Danielle Hypolito nu va mai concura caci a avut parte de o accidentare :(

crisloregym
3rd July 2008, 21:51
De abia astept sa vedem si rezultatele de la aceasta competitie:P. Dar ce pacat pentru Hypolito:(

cineva_cineva
3rd July 2008, 22:35
Eu abia astept sa vad ce e cu Ana, poate vom afla ceva dupa concursul acesta, daca SriEa va fi acolo

cineva_cineva
3rd July 2008, 23:46
Oare nu va fi concursul pe Rai Sport? Cine stie putina italiana???

venera
4th July 2008, 10:22
Oare nu va fi concursul pe Rai Sport? Cine stie putina italiana???

Trebuie sa televizeze o televiziune, nu se poate altfel, este echipa lor de gimnastica...eu pina acum nu am reusit sa aflu cine televizeaza, mai caut azi.
Haideti sa aflam cine va televiza.

venera
4th July 2008, 10:23
HIhihi, acum am citit mesajul...ce de " televizeaza" si "televiziune" am folosit in exprimare :rolleyes: sorry..

rob_din
4th July 2008, 10:35
Doar inregistrare duminica de la 22:00 pe Rai Sport Sat.

cineva_cineva
4th July 2008, 11:50
Ok, merci, Rob_din! Sper sa il gasesc si pe net canalul asta... Poate reusesc sa vad ceva...

rob_din
4th July 2008, 12:31
Daca era direct ma chinuiam si eu sa prind canalul, asa pana dau italienii inregistrarea sigur apara filmulete

cineva_cineva
4th July 2008, 13:13
Trebuie sa televizeze o televiziune, nu se poate altfel, este echipa lor de gimnastica...eu pina acum nu am reusit sa aflu cine televizeaza, mai caut azi.
Haideti sa aflam cine va televiza.

Mi-a placut si exprimarea, dar si ce ai zis... Atunci ar trebui sa se dea si pe la noi, ca doar e si echipa noastra de gimnastica, dar.. asta e doar vis, din pacate, la noi...:(

ioanavol
4th July 2008, 23:28
info de pe gymworld:
RaiSport 05/07/2008 21:30-22:30 (tot inregistrare, dar maine, dupa concurs)

mikeyy
4th July 2008, 23:34
Super..multu Ioana :floricica:
Stie cineva unde se poate vedea online RaiSport?

ioanavol
5th July 2008, 00:34
am gasit aici: http://www.internettvfans.org/Italy-TV/Rai%20Sport.php

Se downloadeaza programul Free Internet TV si se poate alege tara (Italia) si programul (RaiSport). Tocmai am incercat si merge. Ar fi fantastic daca ar merge toate canalele astea si-n t JO ca sa pot vedea si eu tot ce vreau:P

Tracoromana
5th July 2008, 10:08
Mersi Ioana, am descarcat si eu si merge. Din pacate nu voi putea vedea inregistrarea de sambata seara. Stie cineva daca se da inregistrarea si in alta zi?


P.S. Abia acum am vazut pe pagina anterioara ca s-ar da si duminica.

ioanavol
5th July 2008, 10:38
incerc sa gasesc si eu programul RaiSport, ca sa vad cu ochii mei cand si ce dau.

Andraf
5th July 2008, 11:08
Dar poate transmit brazilienii in direct. Cum aflam asta? Alta data am mai urmarit un post brazilian in direct dar nu mai stiu cum se chema...

mikeyy
5th July 2008, 11:35
Poze de la Sri-Ea:
http://www2.picturepush.com/photo/a/890875/640/890875.jpg (http://www.picturepush.com/public/890875)
http://www5.picturepush.com/photo/a/890878/640/890878.jpg (http://www.picturepush.com/public/890878)

Ce sala, ce dotari au.....si vorba aia in gimnastica nu o au decat pe Ferrari. Facand o comparatie cu ce am vazut la Ploiesti....:no:

ioanavol
5th July 2008, 11:43
pai off topic uitati si ce au in Olanda (pt Nationale, nu vb de Europenele organizate aici).
nici nu cred ca mai are rost vreo comparatie...

rob_din
5th July 2008, 12:17
Eu am probleme cu netul, nu-mi merg siteurile straine, asa ca nu pot vedea ce e pe linkul acesta. Nu cumva sa fie Rai Sport News fiindca postul asta l-am gasit si eu, dar nu da decat stiri

rob_din
5th July 2008, 12:23
Am reusit sa intru acum si sunt stiri de acum o luna.

ioanavol
5th July 2008, 12:25
Am reusit sa intru acum si sunt stiri de acum o luna.

adica? Pe RaiSport?
nici eu n-am reusit sa gasesc programul, nu m-am descurcat deloc.

Tracoromana
5th July 2008, 12:25
Poze de la Sri-Ea:
Ce sala, ce dotari au.....si vorba aia in gimnastica nu o au decat pe Ferrari. Facand o comparatie cu ce am vazut la Ploiesti....:no:

Ar trebui sa trimitem pozele astea primarului din Plioesti. Ca federatia stie....si tace.

rob_din
5th July 2008, 13:02
Nu merge linkul dat de Ioana, este cu totul altceva

ioanavol
5th July 2008, 13:09
este Rai Sport, vrei sa zici ca nu e live? vad si eu ca zice ceva de Camp Europene, dar cum nu pricep italiana (de fapt nu prea am rabdare sa ascult) nici nu mi-am pus problema ca n-ar fi in direct.

rob_din
5th July 2008, 13:18
Acum trebuia sa fie polo pe apa pe Rai Sport. Sunt stiri de acum o luna repetate din 10 in 10 minute

ioanavol
5th July 2008, 13:25
ai dreptate, daca dau restart sau intru de pe alt site aud acelasi lucru. imi pare rau, altfel nu stiu cum sa-l vedem:(

mikeyy
5th July 2008, 13:54
Am intrebat pe un forum italian daca stie cineva daca se poate vedea online. Le-am scris in engleza ca nu stiu italiana :D ...poate imi raspund

Andraf
5th July 2008, 14:59
Mihai, cred ca ar trebui sa facem un thread, in care sa stocam diferite linkuri pentru transmisiuni live pe internet, live tiker etc. Doar specificam postul TV si punem link-ul.
Parca la un moment dat am urmarit o competitie (nu mai stiu care) la o televiziune din Brazilia sau gresesc? Ma tot leg de Brazilia, pentru ca sunt concurente din Brazilia.

mikeyy
5th July 2008, 15:08
Am mai gasit un site unde se vede....la mine se vede super oki Rai Sport: http://www.tve.ro/Rai-sport-tv-online.html
Va merge link-ul asta...e bun?
@Andra: se poate face un thread pt link-uri, dar ma gandesc ca linkurile nu raman aceleasi, am impresia ca de fiecare data se schimba linkul

Edit:
am mai gasit un link: http://www.livewtv.com/sports/raisport.htm

rob_din
5th July 2008, 15:11
E acelasi lucru, stiri de acum o luna

mikeyy
5th July 2008, 15:17
E acelasi lucru, stiri de acum o luna

Da? imi pare rau :(
Mai exista posibilitatea ca acum sa nu transmita online si sa fie doar inregistrari......iar diseara sa dea ( visez frumos :D )

ioanavol
5th July 2008, 15:53
Mihai, cred ca ar trebui sa facem un thread, in care sa stocam diferite linkuri pentru transmisiuni live pe internet, live tiker etc. Doar specificam postul TV si punem link-ul.
Parca la un moment dat am urmarit o competitie (nu mai stiu care) la o televiziune din Brazilia sau gresesc? Ma tot leg de Brazilia, pentru ca sunt concurente din Brazilia.

asta e: http://taroba.sercomtel.com.br/default/default.asp
dar nu mai intra asa usor si nici n-am gasit nimic c-ar transmite (e drept, nici nu stiu unde sa caut)

ioanavol
5th July 2008, 15:55
Am mai gasit un site unde se vede....la mine se vede super oki Rai Sport: http://www.tve.ro/Rai-sport-tv-online.html
Va merge link-ul asta...e bun?
@Andra: se poate face un thread pt link-uri, dar ma gandesc ca linkurile nu raman aceleasi, am impresia ca de fiecare data se schimba linkul

Edit:
am mai gasit un link: http://www.livewtv.com/sports/raisport.htm

am incercat si eu multe si...acelasi lucru:(
habar n-aveam ca pot pacali in felul asta, am crezut ca daca se vede treb sa fie live...

EDIT: vad ca si italienii sunt derutati...il dau azi sau maine la 9 jumate seara?? deruta totala.

21mai
5th July 2008, 16:40
17:20 Giro d'Italia femminile 1^tappa: Asola Lendinara pentru ziua de dumnica cred ca ar fi vorba de aceasta competitie, cica e pe rai tre, uitati aici si situl, uitati va la guida tv http://www.raitre.rai.it/

rob_din
5th July 2008, 16:52
Turul Italiei la ciclism e respectiva competitie

monalexa
5th July 2008, 20:43
Hi All! Pana la urma ati gasit vreo cale de a vedea competitia?

AuriB
5th July 2008, 21:42
Buna Mona,bine ai vanit! nu stiu daca vede cineva competitia dar asteptam vasti ,sper bune.

rob_din
5th July 2008, 21:53
Nu mai conteaza fiindca din sursa oficiala (pagina de internet a competitiei) am aflat ca intr-afdevar de abia maine seara va fi inregistrarea competitiei. Pana atunci sunt sigur ca vom gasi filmulete din alte surse

crisloregym
5th July 2008, 23:05
Mona, bine ai venit printre noi:P

monalexa
5th July 2008, 23:07
Merci mult AuriB. Daca gaseste careva ceva filmulete sa puna linkul sa le vedem si noi. Intre timp mai caut si eu.

mikeyy
5th July 2008, 23:13
http://www.federginnastica.it/immagini/archivio/articoli/foto_articolo_3801.pdf

Rezultate individual compus.
A patit oare ceva Stela :( vad ca a participat doar la paralele si a ratat :(

Rezultate pe echipe: http://www.federginnastica.it/immagini/archivio/articoli/foto_articolo_3802.pdf

De remarcat nota Sandrei la barna..mai ales nota de plecare. Ea inainte avea 6.4/6.5. Acum are 6.9 ceea ce e foarte bine. Dar tot ma gandesc la Stela :(

rob_din
5th July 2008, 23:20
Ceva s-a intamplat, ma indoiesc ca a fost luata Nistor pentru un singur aparat. Un lucru e clar, si-a incheiat exercitiul la parelele.

Un alt lucru foarte clar : Ferrari nu va fi o candidata la titlul olimpic la Beijing.

mikeyy
5th July 2008, 23:21
Ceva s-a intamplat, ma indoiesc ca a fost luata Nistor pentru un singur aparat. Un lucru e clar, si-a incheiat exercitiul la parelele.

Un alt lucru foarte clar : Ferrari nu va fi o candidata la titlul olimpic la Beijing.

Da exact...nota de plecare nu e afectata...tot 7.3. Singura problema ar putea fi la coborare..ca in rest daca se intampla ceva in timpl exercitiului pierdea legarile si astfel i se scadea nota de plecare

monalexa
5th July 2008, 23:24
O my God! Sper ca nu s-a accidendat, sau daca a facut-o macar sa nu fie ceva grav. In rest notele sunt destul de mari, ma uimesc Gabi Dragoi si Andreea Acatrinei, sper sa fie reale notele alea si sa se descurce ft bine si la olimpiada.
mikeyy de unde ai facut rost de rezultate?

monalexa
5th July 2008, 23:29
Da exact...nota de plecare nu e afectata...tot 7.3. Singura problema ar putea fi la coborare..ca in rest daca se intampla ceva in timpl exercitiului pierdea legarile si astfel i se scadea nota de plecare

Hmmmm.... cu nota de plecare 7.3 si totusi a luat doar 15,450. Eu nu stiu exact cum se noteaza dar ar putea doar coborarea sa ii scada asa mult nota?

rob_din
5th July 2008, 23:31
nu mi se par cine stie ce note la Dragoi si Acatrinei

mikeyy
5th July 2008, 23:32
Hmmmm.... cu nota de plecare 7.3 si totusi a luat doar 15,450. Eu nu stiu exact cum se noteaza dar ar putea doar coborarea sa ii scada asa mult nota?

Pai ma gandesc ca s-a intamplat ceva la coborare..de aterizat a aterizat-o caci are nota intacta...nu pot sa-mi dau seama ce s-a intamplat de unde provine nota mica la executie.
Eu sper totusi sa nu fie nimic grav si Stela sa fi facut doar 1 aparat...la ce perioada incarcata a avut e de inteles de ce a facut doar un aparat. Repet, sper sa fie asta explicatia....astept cu nerabdare sa alfu ce s-a intamplat:no:

mikeyy
5th July 2008, 23:36
Sandra a ratat paralele, Grigore a ratat la barna, Druncea a ratat la paralele si Gabi Dragoi la barna.
Singura care nu a ratat a fost Acatrinei...cel putin asta deduc din notele de la executie

monalexa
5th July 2008, 23:41
nu mi se par cine stie ce note la Dragoi si Acatrinei

Ai dreptate... sorry, m-am uitat eu prost... m-am uitat doar la nota de plecare, noroc cu tine ca m-am desteptat groggy:.

Si daca tot m-am desteptat acum stau sa ma intreb ce-i cu notele astea?
Sandra are nota ft buna la barna, cred ca in sfarsit i-a iesit coborarea, in schimb la sol cred ca a iesit iar din covor si nota de plecare e mai mica

AuriB
5th July 2008, 23:42
Oare ce se intimpla cu Ana ?. nu a concurat la nici un aparat desi a fost in Italia.

crisloregym
5th July 2008, 23:43
Poate au hotarat s ao menajeze pe Nistor, dat fiind week-endul trecut si toate examenele de saptamana aceasta. Nu cred ca s-a intamplat nimic, ins aimi pare rau ca a ratat la paralele...asta e.. bafta in continuare. Oricum, s epare ca si Sandra a ratat la paralele, desi la barna nota este mai mult decat foarte buna!!!

rob_din
5th July 2008, 23:46
E clar ca Izbasa a gresit si la sol.

mikeyy
5th July 2008, 23:47
Daca e sa facem totalul cu cele mai bune 3 note/aparat...ar rezulta 179.100. Ceea ce e un total bun, tinad cont ca Stela a ratat la paralele si nu a mai participat si Ana nu a concurat. Daca mai punem la socoteala ca si restul fetelor au ratat cel putin 1 data eu zic ca e onorabil totalul.
Daca echipa ar fi apta 100% cu Ana si Cerasela si nu ar mai fi ratari cred ca am putea depasi 185 de puncte.

rob_din
5th July 2008, 23:48
Poate au hotarat s ao menajeze pe Nistor, dat fiind week-endul trecut si toate examenele de saptamana aceasta. Nu cred ca s-a intamplat nimic, ins aimi pare rau ca a ratat la paralele...asta e.. bafta in continuare. Oricum, s epare ca si Sandra a ratat la paralele, desi la barna nota este mai mult decat foarte buna!!!

Cu siguranta n-a fost vorba de menajare fiindca nu era chemata in Italia doar pentru paralele

cata10
5th July 2008, 23:54
Cu siguranta n-a fost vorba de menajare fiindca nu era chemata in Italia doar pentru paralele

E posibil sa se fi simtit foarte obosita (e de inteles dupa ultimile 2 saptamani!) si atunci antrenorii sa fi hotarat, acolo, ca ea sa faca doar paralelul!

mikeyy
5th July 2008, 23:56
E posibil sa se fi simtit foarte obosita (e de inteles dupa ultimile 2 saptamani!) si atunci antrenorii sa fi hotarat, acolo, ca ea sa faca doar paralelul!

Cata e ciudata ratarea..caci nota de plecare e intacta...asta ma face pe mine sa intru la banuieli.

@Auri: se pare ca intr-adevar Ana nu a concurat...cred ca au luat-o cu ei doar pentru nu a ramane singura la Deva si in plus sa vada concursul

cata10
5th July 2008, 23:58
E clar ca Izbasa a gresit si la sol.

Da, mai are uneori probleme la a 3-a diagonala, cred; mai iese din covor... dar e de apreciat progresul ei la barna; cu asa o nota are sanse mari sa prinda finala si acolo orice e posibil! Nu degeaba ne spunea ea la Ploiesti ca vrea medalie si la barna!

ioanavol
5th July 2008, 23:59
Multumesc pt rezultate.
Stela o fi avut departari de picioare/probleme la tinuta, cum mai are cateodata. Note dintr-astea a mai luat.
Si eu cred ca a fost menajata, pana la urma nu o obliga nimeni sa faca 4 aparate, chiar daca initial pt asta a fost chemata.

Ma bucur ca Sandra a facut f bine la barna, dar ma ingrijoreaza ca a gresit la sol...acolo ar treb sa mearga struna.
Si iar ratari, uf...bine totusi ca vedem alte note pe langa cele de la Nationale, ca sa ne facem o idee mai buna asupra nivelului (mai ales nota de plecare). Dar parerea mea e ca verificarea asta a venit iar prea curand (dupa nationale), cam ca si concursul de dupa Europene.

O alta surpriza e nota lui Jade la sarituri...doar 15.100?!? Ma asteptam la 15.5 pe putin.

mikeyy
6th July 2008, 00:02
Da Ioana..s-ar putea sa ai dreptate..ca si la europene intr-una dintre zile Stela a luat 15500 la paralele din 7.3 si nu ratase.
Jade a luat doar 15100 caci nu a facut Amanarul si doar DTY. Tot la sarituri e de observat nota buna la executie a Danei Druncea...eu credeam ca la Nationale au mai trecut cu vederea micile probleme, dar se pare ca ea chiar si-a imbunatatit tinuta la sarituri!

Tracoromana
6th July 2008, 00:03
Nu cred ca au menajat-o pe Stela, cred ca au suprasolicitat-o in ultima vreme. Bac-ul, indiferent de gradul de dificultate e stresant, dar daca intercalezi si Nationalele..Trebuia cumva sa renunte la unul din ele. Oare nu stie Ramonica ce s-a intamplat?
Sau poate primim vesti de la Sri-Ea.

mikeyy
6th July 2008, 00:06
Nu cred ca au menajat-o pe Stela, cred ca au suprasolicitat-o in ultima vreme. Bac-ul, indiferent de gradul de dificultate e stresant, dar daca intercalezi si Nationalele..Trebuia cumva sa renunte la unul din ele. Oare nu stie Ramonica ce s-a intamplat?

Ar fi fost bine sa o avem pe Ramonica..dar ea a zis ca nu va intra 1 luna din cauza ca e ocupata si pleaca din tara la un schimb de experienta cu gimnastica

cata10
6th July 2008, 00:07
Cata e ciudata ratarea..caci nota de plecare e intacta...asta ma face pe mine sa intru la banuieli.



Eu nu cred ca e vorba de ratare la Stela; exact ce spunea si Ioana: probleme de tinuta care s-au accentuat tocmai datorita oboselii! Sa stiti ca nu-i chiar asa de usor sa faci naveta Deva-Bucuresti-Ploiesti; sa dai atatea examene la bacalaureat si sa mai evoluezi si foarte bine 2 zile consecutiv pe aparate, la Nationale!
Eu sunt sigur ca e vorba de o stare de oboseala care a scos-o un pic din forma dar la cat de ambitioasa este Stela totul va fi in regula pana la JO!

crisloregym
6th July 2008, 00:11
Pai...daca au luat-o pe Ana doar pentru a vedea concursul, de ce sa nu o fi luat pe Stela doar pentru paralele si sa le verifice mai bine pe celelalte fete? Stiu ca suna ciudat, dar hai sa nu ne precipitam cu concluziile, sa asteptam sa ne spuna Sri Ea ce s-a intamplat.

In alta ordine de idei, Sri Ea a pus o poza cu arena in care s-a desfasurat concursul. "Seamana" atat de bine cu sala noastra d ela Ploiesti!!!!!!

rob_din
6th July 2008, 00:17
Eu sper sa fi ratat, fiindca nota aceea fara ratari e un dezastru. NU cred ca poate lua asemnea nota fara ratare

ioanavol
6th July 2008, 00:21
ba se poate, daca se iau pana la 3 zecimi de fiecare data cand nu e exact in pozitie verticala deasupra barei...sa nu mai zic de indepartari de picioare si/sau pas la aterizare.
Steliana n-a avut niciodata nota mai mare de 9 la executie (sau aproape niciodata, la Nationale a luat 16.600, dar e dubioasa nota).

mikeyy
6th July 2008, 00:27
Stelianei anul trecut la mondial, in finala la individual au penalizat-o cu 0.5 doar pt faptul ca nu era in pozitie verticala...se mai intampla....sper sa se fi intamplat si acum tot asta

monalexa
6th July 2008, 00:31
Tot pomeniti de Sri Ea. Cine e si care e site-ul ei sau unde publica noutati despre gimnastica?

crisloregym
6th July 2008, 00:37
Sri Ea este o membra a forumului nostru, sectiunea Engleza. Este o mare admiratoare a gimnastelor din Romania si di cate am inteles a mers la aceasta competitie. Are, intr-adevar, un site despre gimnastica, insa nu stiu exact care este acesta:D

monalexa
6th July 2008, 00:41
Sri Ea este o membra a forumului nostru, sectiunea Engleza. Este o mare admiratoare a gimnastelor din Romania si di cate am inteles a mers la aceasta competitie. Are, intr-adevar, un site despre gimnastica, insa nu stiu exact care este acesta:D


Merci mult de info. Uite, cred ca i-am gasit si situl :) . http://www.freewebs.com/romgymvids/index.htm

mikeyy
6th July 2008, 01:33
Informatii de la Sri-Ea:
Stela s-a incalzit doar la paralele si putin la barna. Sri-ea a zis ca parea abatuta, suparata..la sfarsit nu a vrut sa de a autografe. Nu stie daca are vreo problema cu vreo accidentare sau ceva...dar e clar ca a fost protejata.
Sandra a cazut iar la coborare la paralele. La barna a fost extraordinara Sandra, dar iar nu a intors 1080-ul la coborare. De sol spune ca a fost cel mai frumos moment al serii.
De asemenea Sri-ea a mai zis ca arbitrajul a fost foarte dur..mai ales pentru exercitiile curate.

rob_din
6th July 2008, 01:40
E clar ceva in neregula cu Stela, daca s-a incalzit si pe barna. Probabil intentiona ca cel putin la astea doua sa concureze

rob_din
6th July 2008, 01:44
I s-o fi parut nota la romana prea mica:)

mikeyy
6th July 2008, 01:47
Sri-ea a mai zis ca Acatrinei a avut un exercitiu excelent la barna, doar o mica ezitare(wooble) si in rest foarte bine. A si inregistrat exercitiile fetelor, dar nu stie cand va apuca sa le puna pe net.
Am intrebat-o acum despre Stela ce s-a intamplat la paralele si astept sa-mi raspunda.

EDIT:
Sri-ea a iesit de pe GW deci nu voi primi raspunsul acum...poate maine (azi) de dimineata

rob_din
6th July 2008, 01:52
Dar sti Mihai la ce aparat a inceput Romania?

mikeyy
6th July 2008, 01:54
Nu stiu Robert...chiar cautam o lista cu ordinea de concurs pentru a vedea daca Romania a inceput cumva la paralele sau nu, dar nu am gasit.
O sa o intreb pe Sri-ea.

mikeyy
6th July 2008, 02:01
Ma surprinde ratarea Sandrei la paralele...la Ploiesti am vazut-o la incalzire duminica ( si nu urma sa concureze) facand coborarea de vreo cateva ori foarte bine..chiar o fixa..doar 1 data parca a facut un pas. Nu inteleg de ce la competitii internationale, inca de la inceputul anului, rateaza.

rob_din
6th July 2008, 02:08
Asta ma intrebam si eu, nici nu mi s-a parut atat de grea coborarea cand am vazut-o facuta la Ploiesti

21mai
6th July 2008, 06:58
I s-o fi parut nota la romana prea mica:)
da chiar m am uitat pe site si am vazut ca a luat 6.5 la romana si 7.45 la istorie. Poate ca intr-adevar era sup din acest motiv- mai ales ca au aparut fel de fel de articole despre ea, ex in prosport cu "10 pe linie la bac" etc.P6ate ca isi doreste sa fie un idol pentru copii....

ioanavol
6th July 2008, 08:53
SriEa tocmai ti-a raspuns pe gymworld, Mihai: Stela a avut un ex f bun la paralele. Romania a inceput concursul la sarituri.
Au filmat si ea si Alessandro, asa ca probabil o sa avem parte de filmulete cat de curand.
A pus si multe poze, Sandra pare ca se simte bine.

mesteritza
6th July 2008, 09:23
le-a pus pe gymworld? ca la ea pe site nu sunt inca...

ioanavol
6th July 2008, 09:24
da, sunt pe gymworld. numai ca treb sa fii inregistrat ca sa citesti ce se scrie acolo.

crisloregym
6th July 2008, 10:31
Sri Ea a pus deja cateva filmulete de la sol:

Andreea Acatrinei www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Acatrinei 08 Med FX.wmv

Sandra www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Izbasa 08 Med FX.wmv

Druncea http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Druncea 08 Med FX.wmv

Grigore http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Grigore 08 Med FX.wmv

Dragoi http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Dragoi 08 Med FX.wmv

Barna
Acatrinei http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Acatrinei 08 Med BB.wmv

Atat deocamdata. Vizionare placuta:)

ioanavol
6th July 2008, 10:44
THANKS A LOT, SriEa!!
:floricica::floricica::floricica:

monalexa
6th July 2008, 11:24
You guys are great!!! Ma bucur ca m-am inscris pe forumul asta!

mesteritza
6th July 2008, 11:38
ms pt filmulete:) thanks Sri Ea

mikeyy
6th July 2008, 12:08
Thanks Sri-ea!!!!

Abia astept sa vad filmuletul de la paralele al Stelianei.....daca a facut bine nu inteleg de ce i-au dat o nota asa mica.

mesteritza
6th July 2008, 12:16
Sandra a luat 15.300 dupa ce la prima diagonala a iesit din spatiu regulamentar,pt asta din cate stiu eu se penaliza(dupa vechiul cod) cu o zecime...acum cu cat se penalizeaza?

mikeyy
6th July 2008, 12:22
tot cu o zecime.
Acum ca am vazut exercitiul Sandrei e de inteles nota: a iesit din covor, s-a dezechilibrat putin la a doua diagonala.

Barna Sandrei: http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Izbasa%2008%20Med%20BB.wmv (thank you Sri-ea)

monalexa
6th July 2008, 12:27
Sandra a luat 15.300 dupa ce la prima diagonala a iesit din spatiu regulamentar,pt asta din cate stiu eu se penaliza(dupa vechiul cod) cu o zecime...acum cu cat se penalizeaza?

Din cate stiu eu daca a iesit cu un singur picior se penalizeaza tot cu o zecime dar a mai avut si niste ezitari la a doua si a patra diagonala, totusi macar un 15.500, 15.600 ar fi putut sa-i dea

AuriB
6th July 2008, 12:32
Am vazut acum birna Sandrei.nu a fost rea dar tot nu a intors complet la coborire ma mir ca i-au dat 6.9 nota de plecare !?.Daca face asa si la olimpiada nu cred sa primeasca aceeasi nota;dar sper ca pina atunci sa-si corecteze coborirea si atunci se poate gindi la medalie asa cum isi doreste.

mesteritza
6th July 2008, 12:33
lasa mai bine sa fie exigenti acum k sa o faca sa munceasca mai mult si sa fie generosi la olimpiada ;)

rob_din
6th July 2008, 12:34
Si mie mi se pare mica nota la sol, macar 15.500 merita. N-am mai vazut de mult o barna asa buna facuta de o romanca. Pacat din nou de coborare

Astept paralele Stelei. Mi se pare imposibil ca cu un exercitiu bun sa fi luat nota aceea.

monalexa
6th July 2008, 12:35
Merci de filmulete :). Foarte frumos a lucrat Sandra la barna. Sper ca la olimpiada sa termine suruburile la aterizare si se pare ca si acum arbitrii au considerat buna aterizarea avand in vedere nota primita.

mikeyy
6th July 2008, 12:35
Oare ce si-a mai adaugat Sandra la barna? nu pot sa-mi dau seama ce e nou in exercitiul ei.

mesteritza
6th July 2008, 12:40
Si mie mi se pare mica nota la sol, macar 15.500 merita. N-am mai vazut de mult o barna asa buna facuta de o romanca. Pacat din nou de coborare

Astept paralele Stelei. Mi se pare imposibil ca cu un exercitiu bun sa fi luat nota aceea.

asta vroiam sa zic si eu ca a lucrat foarte curat :) sper sa o tina tot asa si sa faca ceva cu 1080 ala

AuriB
6th July 2008, 12:51
Oare ce si-a mai adaugat Sandra la barna? nu pot sa-mi dau seama ce e nou in exercitiul ei.

are doua salturi inainte pe un picior legate si cred ca al doilea salt este programat sa fie tras in cumpana ,am vazut-o executind asta nu mai stiu unde.si mai are o saritura artistica legata de un salt aorbach le facea si inainte dar nu prea le lega.

mikeyy
6th July 2008, 13:22
http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/431.html
Se pare ca ceea ce are Vanessa e o inflamarea a tendonului ahilian :( Imi pare rau asa aflu asta....nu doresc nimanui asa ceva. Eu stiam ca Vanessa avea alta problema de sanatate

rob_din
6th July 2008, 13:39
http://www.intlgymnast.com/Online-Features/reports/431.html
Se pare ca ceea ce are Vanessa e o inflamarea a tendonului ahilian :( Imi pare rau asa aflu asta....nu doresc nimanui asa ceva. Eu stiam ca Vanessa avea alta problema de sanatate

Nu-i ceva grav pentru viitorul de dupa gimnastica. Iar in gimnastica a luat oricum mai mult decat merita. Eu in locul ei m-as retrage

mikeyy
6th July 2008, 13:45
Probabil ca va mai continua si dupa Beijing...mai ales ca la anul europenele vor fi in Italia.

Cata_RB
6th July 2008, 15:22
Din ce a transmis Sri-Ea paralelul Stelei a fost foarte bun, dar a zis si ca s-a arbitrat foarte dur, mai ales la exercitiile curate. Asa cred ca se explica si nota ei la paralele, si cea a Sandrei la sol. Pana la urma, sa ne amintim ca e vorba de Ferrari, intr-o forma nu foarte buna, si inca la ea acasa! Dintre romance, era clar ca Stela si Sandra pot sa o bata, asa ca ma gandesc ca s-a aplicat tehnica "gasit nod in papura".
Influentabila cum o stim, Stela era probabil suparata ca a primit o nota asa mica pe un exercitiu bun si cine stie, poate ca o supara si vreo nota de la bac. Dupa parerea mea, cel mai frustrant lucru posibil e sa nu primesti ce meriti, sa nu ti se recunoasca munca asa cum ar trebui - deci cred ca e de inteles daca de asta era suparata.

rob_din
6th July 2008, 15:33
Oricat de dur ar fi fost arbitrajul nu putea lua 8 pe un exercitiu bun. Sigur a fost vorba de o ezitare foarte mare.

Cata_RB
6th July 2008, 15:40
Daca au punctat-o ca la Mondiale...nu se stie. Sau ceva in genul ezitarii de la Ploiesti. Oricum sunt sigura ca au facut tot ce le-a stat in putinta sa scada la sange din paralelul Stelei, ca sa aiba Ferrari nota mai mare [bineinteles, daca nu cumva a fost o ratare si i-a scapat lui Sri-Ea]

cata10
6th July 2008, 17:33
articol din prosport:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/romania-invingatoare-in-italia-2761105

Din pacate nu dau prea multe detalii. Se pare ca in Italia a mers si Cerasela!

si inca un articol despre Stela in care se specifica faptul ca a fost menajata deoarece s-a alaturat lotului doar cu cateva ore inainte de a pleca spre Italia!
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/steliana-nistor-a-luat-bacul-2761149

monalexa
6th July 2008, 17:49
Bine ca e doar atat si nu s-a accidentat. Azi e competitia pe aparate? Poate evolueaza Stela macar azi, s-o vedem si pe ea cum se prezinta inainte cu o luna de olimpiada.

mikeyy
6th July 2008, 18:04
Bine ca e doar atat si nu s-a accidentat. Azi e competitia pe aparate? Poate evolueaza Stela macar azi, s-o vedem si pe ea cum se prezinta inainte cu o luna de olimpiada.

Pai cred ca Stela poate participa doar la paralele...caci nu s-a calificat la restul. Oricum va mai fi o competitie peste 1 sau 2 saptamani in Germania si acolo va fi ultimul test inaintea JO.

M-am uitat iar putin la note. Un concurs bun pt Gabi Dragoi...a fost foarte aproape de a o intrece pe Jade Barbosa, ceea ce e un lucru de apreciat tinand cont ca Barbosa e medaliata cu bronz de la mondialele de anul trecut. Gabitza cred ca va merge la Beijing caci e nevoie de ea la paralele, dar poate ajuta si la celelalte aparate in calificari. Sa vedem ce va face azi.....apropo e concurs si azi nu? pe aparate?

rob_din
6th July 2008, 18:09
Doar ieri s-a desfasurat acest concurs, nu exista finale pe aparate

Cata_RB
6th July 2008, 18:25
Bine ca e doar atat si nu s-a accidentat. Azi e competitia pe aparate? Poate evolueaza Stela macar azi, s-o vedem si pe ea cum se prezinta inainte cu o luna de olimpiada.

Pai am vazut-o la nationale, si va mai fi un concurs :)
Multumim cata de articole, mi s-a luat o piatra de pe inima, nu e nici o accidentare. Era si normal sa o mai si menajeze.

mikeyy
6th July 2008, 23:08
A pus Sri-ea si filmuletul cu paralelele Stelianei si a Sandrei( thanks Sri-ea):
Stela: http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Nistor%2008%20Med%20UB.wmv
Sandra:http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Izbasa%2008%20Med%20UB.wmv

Nu-mi vine sa cred cat au putut-o depuncta pe Stela.....eu nu vad greseli pt care sa i se scada 2puncte la executie.....bataie de joc :(

ioanavol
6th July 2008, 23:13
Foarte frumos exercitiu...mai ales c-a fost facut fara antrenament aproape. Il viseaza si noaptea cred!
Sandra nu e atat de rea, daca ar sta la aterizarea aia...ar fi un ex de 15, nu-i asa? (la Nationale cam atat a luat, dar vreau sa verific, ca nu ma prea pricep).

mikeyy
6th July 2008, 23:19
Sandra nu prea poate lua 15..atata timp cat are plecare doar din 5.5.

Solul lui Ferrari: http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Ferrari%2008%20Med%20FX.wmv Nu-mi vine sa cred la ce nivel a ajus, e total iesita din forma :( Chiar daca a fost avantajata de arbitrii, intotdeauna i-am apreciat valoarea...pt ca este o gimnasta valoroasa :( Imi pare sincer rau

rob_din
6th July 2008, 23:23
Nu ma credeti, dar eu raman la parerea ca note precum cele de la Nationalele SUA sau nota Stelei de aici sunt alibiuri pentru ce se va intampla la JO. Deja ne-au obisnuit cu ideea ca Stela e rau depunctata la paralele si multi vor fi multumiti si cu o nota in jur de 15.8-16 la JO desi ea are exercitiu de 16.500. La fel cu americancele, o sa zicem mersi ca Liukin ia 16.500 la paralele desi exercitiului ei nu-i nici de 16.00

mikeyy
6th July 2008, 23:28
Dar isi bat joc de munca acestor fete. Cred ca Stela a fost socata dupa ce a vazut nota.

mesteritza
6th July 2008, 23:29
Sandra nu prea poate lua 15..atata timp cat are plecare doar din 5.5.

Solul lui Ferrari: http://anonym.to/?http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Ferrari%2008%20Med%20FX.wmv Nu-mi vine sa cred la ce nivel a ajus, e total iesita din forma :( Chiar daca a fost avantajata de arbitrii, intotdeauna i-am apreciat valoarea...pt ca este o gimnasta valoroasa :( Imi pare sincer rau

probabil ca problemele de sanatate au tras-o destul de mult in jos...nu stiu daca din cauza melodiei....dar partea artistica a ei mie mi-a placut ff mult, mai ales cea de a doua pirueta chiar daca nu o terminat prea bine. totul parca se imbina cu muzica...pcat de partea tehnica

Cata_RB
6th July 2008, 23:30
Multumim Mihai!!! Bine ca exercitiul a fost ok, nota conteaza mai putin, chiar daca a suparat-o un pic pe Stela. O sa se intoarca toate nedreptatile la JO!:evil:
Si totusi, cred ca a fost mai bun decat cel de la Europene, sau macar la fel...imi pastrez ideea ca au vrut sa o scoata pe Ferrari cu cea mai mare nota si au facut orice pentru asta

mesteritza
6th July 2008, 23:31
Dar isi bat joc de munca acestor fete. Cred ca Stela a fost socata dupa ce a vazut nota.

la cat e de emotiva stela o inteleg de ce nu a mai lucrat la barna...pentru ce sa se streseze pe puntea suspinelor aiurea?...

rob_din
6th July 2008, 23:34
Multumim Mihai!!! Bine ca exercitiul a fost ok, nota conteaza mai putin, chiar daca a suparat-o un pic pe Stela. O sa se intoarca toate nedreptatile la JO!:evil:
Si totusi, cred ca a fost mai bun decat cel de la Europene, sau macar la fel...imi pastrez ideea ca au vrut sa o scoata pe Ferrari cu cea mai mare nota si au facut orice pentru asta

Cum poti sa spui ca nota conteaza mai putin? Te asigur ca Stela va lua o nota ridicola si la JO asa cum a luat pe la mai toare competitiile mari la paralele.

In afara de acea departare de picioare exercitiul a fost perfect, clar de peste nota 16.000.


By the way, thanks to Sri Ea for the clips

ioanavol
6th July 2008, 23:43
Si mie mi-e teama ca o vor taxa rau pe Stela. Nu e posibil ca nota sa varieze oriunde intr-un punct jumate. Macar la vechiul cod "furau" cate 1 zecime-doua, dar un punct??? E ridicol!!

rob_din
6th July 2008, 23:44
Eu veau sa vad foaia de arbitraj sa inteleg pe ce elemente i-au scazut 2 puncte. 2 puncte inseamna 2 ratari jumatate


Sigura asta e nota? Poate or fi gresit cei ce-au scris documentul

rob_din
6th July 2008, 23:47
Ganditi-va ca titlul la individual compus se poate decide la jumatate de punct. Ce-ati zice daca Stela facand asa exercitiul ia aceasi nota? Contestatie se poate face doar la nota de plecare, in rest libertate absoluta pentru arbitrii. Eu zic de vreo doi ani ca arbitrii au ceva cu Nistor dar acum chiar ca m-am enervat. Mi-am adus aminte si de vreo doua medalii de aur la paralele pierdute de Stela tot asa

mikeyy
6th July 2008, 23:48
Eu veau sa vad foaia de arbitraj sa inteleg pe ce elemente i-au scazut 2 puncte. 2 puncte inseamna 2 ratari jumatate


Sigura asta e nota? Poate or fi gresit cei ce-au scris documentul

Nu 2 ratari..ci doar 1 ratare. E cumplit ceea ce s-a intamplat...ma mir ca nu au dpus contestatie...in asemenea cazuti trebuia depusa o contestatie.
Sau Stela a facut vreo greseala mai mare???? pe care nu o vedem noi?

mesteritza
6th July 2008, 23:53
robert esti simpatic :) dar sincer nu poti face nimik nu poti schimba nimik. eu totusi cred ca la olimpiada, daca isi face exercitiul ass nu are cum sa ia sub 16...dar trb sa intelegi ca a fost la ei acasa... la fel nu cred ca la americance vor fi notele asa de mari la olimpiada cum au fost la nationalele lor...n-are cum! ar fi nesimtire curata ca unele sa fie supraevaluate in halul asta si altele subevaluate...comunistii nu vor permite asta ...poate vor permite un pic supraevaluarea chinezoaicelor :)

rob_din
6th July 2008, 23:53
Nu 2 ratari..ci doar 1 ratare. E cumplit ceea ce s-a intamplat...ma mir ca nu au dpus contestatie...in asemenea cazuti trebuia depusa o contestatie.
Sau Stela a facut vreo greseala mai mare???? pe care nu o vedem noi?

2 puncte nu inseamna doua ratari jumatate? 0.8+0.8+0.4=2 puncte. Sau ai inteles tu altceva? Sa zicem ca 1 punct pierde din acea departare si alte cateva imperfectiuni, dar celalalt punct?
Contestatie nu se poate depune decat pentru nota de plecare din cate stiu eu

rob_din
6th July 2008, 23:55
robert esti simpatic :) dar sincer nu poti face nimik nu poti schimba nimik. eu totusi cred ca la olimpiada, daca isi face exercitiul ass nu are cum sa ia sub 16...dar trb sa intelegi ca a fost la ei acasa... la fel nu cred ca la americance vor fi notele asa de mari la olimpiada cum au fost la nationalele lor...n-are cum! ar fi nesimtire curata ca unele sa fie supraevaluate in halul asta si altele subevaluate...comunistii nu vor permite asta ...poate vor permite un pic supraevaluarea chinezoaicelor :)

La cine acasa? Era o competitie amicala, iar Nistor nu conta la individual. Poate ai dreptate dar eu pot face pariu ca Nistor nu va lua mai mult de 15.5-15.6 cu un exercitiu bine lucrat la JO. Iar Liukin cu unul slab lucrat va lua 16.500

ioanavol
6th July 2008, 23:55
Din pacate, daca Stela va fi depunctata la paralele are toate sansele sa rateze barna...tine ff mult la paralele!! Sa fiu eu paranoica, dar mi-e ca o sa profite de slabiciunea asta a ei.

mikeyy
6th July 2008, 23:59
Sri-ea, what do you think about Stela`s UB? We all think that she was severely underscored

crisloregym
7th July 2008, 00:05
Multumim, Mihai si Sri Ea pentru filmulete!!!! Thakns A LOT, Sri Ea:)

Despre paralelele Stelei, atre mi-e frica sa nu aiba robert dreptate. Daca ne amintim si la Atena ce s-a intamplat in cocncursul pe echipe... in calificari fetele noastre primisera note ok la paralele, note juste, insa in finala au fost serios depunctate. Mi-o amintesc si acuma pe Bitang dand din cap. Tare mi-e teama sa nu fie Stela depunctata prea aspru,a sa cum a fost "jucata" si la Mondialele de anul trecut, si la individual, si in finala pe aparate:(. De asemenea, si cu barna sta parca mai prost Stela. La finele anului tdeut lua usor un 15.8-15.9. Acum a lasat portita si pentru 15.5 si parac efectiv nu i se mai da mai mult. Eu sper ca astea sa nu fie decat ceva presupuneri si lucrurile sa se indrepte. Insa chiar nu poti face contestatie pentru nota de la executie??? Asta mi se pare total nedrept!!!!

La Sandra, nu inteleg cum a putut lua 13.150 la paralele. Oare s aretin eu prost???? Dar parca asa imi amintesc de dimineata. Cu acea coborare, Sandra a pierdut clar undeva la 1-1.1 puncte. Si nu inteleg de ce are aceste probleme, in conditiile in care la Nationale a facut-o de cinci-sase ori in doua zile diferite si nu a avut DELOC probleme.

Totusi, vestea buna a zilei este ca Stela a fost menajata:)

mikeyy
7th July 2008, 00:06
Paralelul este aparatul unde se pot lua puncte cel mai usor....totul e relativ. La acest aparat arbitrii au cale libera pt a avantaja sau dezavantaja pe cineva. La fel si la baieti la bara.

rob_din
7th July 2008, 00:11
Paralelul este aparatul unde se pot lua puncte cel mai usor....totul e relativ. La acest aparat arbitrii au cale libera pt a avantaja sau dezavantaja pe cineva. La fel si la baieti la bara.

Si stim pe cine depuncteaza la paralele

Oricum nici la paralele nu e atat de relativi incat sa-ai faca arbitrii de cap. Ar trebui sa facem putin scandal inainte de JO, poate bagam putin frica in arbitrii. Daca stam linistiti or sa ne arda

mikeyy
7th July 2008, 00:20
Eu sper ca Stelianei , la Beijing, sa i se dea o nota care sa=i permite calificarea in finala la paralele...pt ca va fi o lovitura pt ea sa nu ajunga in finala.
Ea tine cel mai mult la paralele si la individualul compus....si macar la una dintre cele 2, sper sa ia o medalie olimpica!

AuriB
7th July 2008, 00:44
Nu inteleg cum rateaza Sandra coborirea la paralele cind la nationale a aterizato si la incalzire de citeva ori si in concurs aproape perfect;dupa C.E.,la fiecare competitie la care a participat coborirea a fost parca trasa la indigo adica ratata.In ceea ce o priveste pe Stela e clar ca arbitrii si-au dat in petec cum se spune nu e posibil sa depunctezi in asa hal un exercitiu cu nota de plecare 7.3 si cu asa o executie .Ma rog ca Steliana sa nu se demoralizeze dupa competitia asta si sa faca un ex. perfect la olimpiada.acuma sa vedem ce va fi in concursul din Germania parca...?

mikeyy
7th July 2008, 00:57
pai Sandra de la finala pe echipe de la mondiale si pana la NAtionale a ratat tot timpul coborarea la paralele...iar acum vad ca iar a ratat. Nu stiu ce se intampla :( se vede in filmulet ca Lucian parca ii explica ceva...inseamna ca greseste undeva

AuriB
7th July 2008, 01:03
si cum iti explici ca la nationale i-a iesit asa bine?...

mikeyy
7th July 2008, 01:05
Nu gasesc nicio explicatie...tocmai ca la nationale am vazut-o facand coborarea de atatea ori si o facea bine. Cateodata am impresia ca rateaza intentionat ( glumesc :D )
Si pana la urma unde e exercitiul surpiza de care vorbea Forminte la europene? Trebuia deja prezentat..nu cred ca se incumeta sa vina cu el in premiera la beijing...mai ales ca nici pe asta pe care il face acum nu e foarte sigura pe ea :(

cata10
7th July 2008, 01:13
Nu gasesc nicio explicatie...tocmai ca la nationale am vazut-o facand coborarea de atatea ori si o facea bine. Cateodata am impresia ca rateaza intentionat ( glumesc :D )
Si pana la urma unde e exercitiul surpiza de care vorbea Forminte la europene? Trebuia deja prezentat..nu cred ca se incumeta sa vina cu el in premiera la beijing...mai ales ca nici pe asta pe care il face acum nu e foarte sigura pe ea :(

Ce exercitiu surpriza?
Cred ca supriza va fi daca nu va mai cadea in fund!:D

AuriB
7th July 2008, 01:16
NU mai stiu exact dar cred ca la concursul de la Constanta am vazut un ex. al Sandrei cu doua desprinderi si exec.sa zicem binisor.....cu exceptia coboririi ...binenteles.Dar oricum daca nu face nimic nou nu vad ce sanse ar avea la inividual,de altfel din cite imi amintesc eu nici nu a mentionat individualul atunci cind spunea de medalii (cind am vorbit cu ea la nationale) isi doreste madalie la sol si birna parca asa zicea...

AuriB
7th July 2008, 01:21
Ce exercitiu surpriza?
Cred ca supriza va fi daca nu va mai cadea in fund!:D

Chiar asa !.. mai stii poate asta ne pregateste:D

mikeyy
7th July 2008, 01:21
Pai daca nu mai vrea la individual..de ce se mai chinuie cu paralele...e pericol sa se accidenteze daca tot rateaza :( Mai bine s-ar axa pe celelalte aparate, iar pt individual sa o lase pe Ana sa participe. Vom vedea....oricum Sandra tot timpul in concursurile de verificare nu arata chiar tot si ea se aduna mult mai bine in concursurile mari...asa ca nu exclud ca la Beijing sa vina cu un exercitiu mai dificil la paralele sau cu vreo alta surpriza.

AuriB
7th July 2008, 01:27
Si eu banuiesc ca Sandra nu da tot in acste concursuri de verificare si se concentreza mult mai bine in competitiile mari sa dea domnul!Dar Ana? oare mai poate ea sa prinda echipa? tare mie teama ca nu va putea concura nu a mai facut un exercitiu de mult si....sper din suflet sa nu fie asa.

mikeyy
7th July 2008, 01:28
Avem nevoie de Ana...eu sper din tot sufletul ca ea sa poata concura. Fara Ana va fi greu in finala la echipe.

cata10
7th July 2008, 01:31
Si eu cred ca prezenta Anei la Beijing e din ce in ce mai mult pusa sub semnul intrebarii.

cata10
7th July 2008, 01:32
Avem nevoie de Ana...eu sper din tot sufletul ca ea sa poata concura. Fara Ana va fi greu in finala la echipe.

la sol ii va lua locul acatrinei; la barna gabi iar la paralele grigore!

mikeyy
7th July 2008, 01:34
M-as bucura daca prosportul de exemplu i-ar lua zilele astea un interviu lui Forminte...ca sa vedem care e parerea lui despre echipa...in mod deosebit despre sansele Anei si ale Ceraselei.

mikeyy
7th July 2008, 01:38
la sol ii va lua locul acatrinei; la barna gabi iar la paralele grigore!

Da, dar notele vor fi mai mici decat ceea ce poate Ana sa faca la aceste aparate.
Grigore are doar 5.5 plecare la paralele ceea ce e foarte putin....Ana are cu jumatate de punct mai mult. La barna, Ana are o tinuta foarte frumoasa..poate lua chiar mai mult decat izbasa si Nistor...iar la sol este clar valoarea ei + medalia de bronz de la CE care conteaza in ochii celorlalti.
Eu sper ca Ana va fi in echipa olimpica!!!

AuriB
7th July 2008, 01:41
Excelenta idee Mihai! cine stie poate o vor face.Apropo Cerasela a fost in Italia sau cel putin asa scria in articolul din prosport asta inseamna ca ar putea prinde echipa ,probabil daca Ana nu o va face.bine ar fi daca ar merge amindoua.

mikeyy
7th July 2008, 01:44
Auri..daca vor merge Cerasela si Ana....eu voi fi cel mai fericit :)...chiar pot afirma faptul ca avem sansa pt o medalie de argint cu Ana si Cera apte de concurs!
Ce imi pot dori mai mult decat o echipa alcatuita din: Nistor, Izbasa, Tamarjan,Patrascu, Druncea si Dragoi! ;)

AuriB
7th July 2008, 01:52
Si eu la fel;si in fond si la urma urmei de ce sa nu speram ,hai sa fim optimisti de dragul gimnasticii.mai este o luna pina la olimpiada si putem spera la orice.Eu, visez exercitiile fetelor si toate au note de la 15.8 in sus(ca si acum ).pe bune!

cata10
7th July 2008, 01:53
Cu Andreele ce faci, le lasi acasa?
Cel putin pt Acatrinei se supara Forminte pe tine!

mikeyy
7th July 2008, 01:56
Cu Andreele ce faci, le lasi acasa?

Pai cate pot merge la Beijing Cata? doar 6.
Oricum ai face tot va ramane cineva acasa...e inevitabil: ori vor fi cele doua Andreea, ori Cera si Ana...asta e situatia :(

cata10
7th July 2008, 01:56
Si eu la fel;si in fond si la urma urmei de ce sa nu speram ,hai sa fim optimisti de dragul gimnasticii.mai este o luna pina la olimpiada si putem spera la orice.Eu, visez exercitiile fetelor si toate au note de la 15.8 in sus(ca si acum ).pe bune!

Auri, e aproape 2 noaptea si putem visa linistiti!
Dar ce vom face maine cand ne vom trezi si vom constata ca realitatea e alta!

AuriB
7th July 2008, 01:57
Pai daca americanii duc 3 rezerve hai sa ducem si noi 2,si acolo om vedea...

AuriB
7th July 2008, 02:00
Auri, e aproape 2 noaptea si putem visa linistiti!
Dar ce vom face maine cand ne vom trezi si vom constata ca realitatea e alta!

da numai ca tu nu stii ca eu visez cu ochii deschisi cel putin pina dimineata:)

cata10
7th July 2008, 02:11
da numai ca tu nu stii ca eu visez cu ochii deschisi cel putin pina dimineata:)

Aha...am priceput!:)
Atunci spor la visat cu ochii deschisi!

ioanavol
7th July 2008, 10:32
Alte filmulete de la Sri Ea:)

Dragoi UB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20UB.wmv

Grigore UB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20UB.wmv

Dragoi VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20VT.wmv

Acatrinei VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20VT.wmv

Grigore VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20VT.wmv

Izbasa VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20VT.wmv

Bismpikou BB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20BB.wmv

Bradaschia BB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20BB.wmv

Marashkouskaya BB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20BB.wmv

Franco FX
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20FX.wmv

Santos FX (lumea zice ca a fost depunctata rau, de-abia astept sa-i vad ex)
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20FX.wmv

Silva FX
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Me...%20Med%20FX.wmv



si aici mai sunt filmulete:
http://www.youtube.com/user/Gymnasticjump

mesteritza
7th July 2008, 11:02
mie nu-mi merge...imi da o eroare la pagina de download...

mikeyy
7th July 2008, 11:06
da, nici mie nu imi merge:(

Sri Ea
7th July 2008, 11:39
Hi guys,
Mihai, your links don't work because they are not complete in the middle with the [...]
I'll try to post them complete:
Dragoi UB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Dragoi%2008%20Med%20UB.wmv

Grigore UB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Grigore%2008%20Med%20UB.wmv

Dragoi VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Dragoi%2008%20Med%20VT.wmv

Acatrinei VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Acatrinei%2008%20Med%20VT.wmv

Grigore VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Grigore%2008%20Med%20VT.wmv

Izbasa VT
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Izbasa%2008%20Med%20VT.wmv

Bismpikou BB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Bismpikou%2008%20Med%20BB.wmv

Bradaschia BB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Bradaschia%2008%20Med%20BB.wmv

Marashkouskaya BB
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Marashkouskaya%2008%20Med%20BB.wmv

Franco FX
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Franco%2008%20Med%20FX.wmv

Santos FX
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Santos%2008%20Med%20FX.wmv

Silva FX
http://www.gymnet.org/~sriea/2008Med/Silva%2008%20Med%20FX.wmv [/QUOTE]
As for scores, I didn't even bother to try to understand, they looked so harsh sometimes and sometimes not and I was so shocked at some of them (I was wondering which big mistake I had missed in Steliana's UB for her to get that low mark until I was comforted to see her routine again)
The romanian coaches (Sandu and Cosma) were very shocked too when they got the results sheet at the end of the competition, they kept speaking and comparing the scores with bewildered looks...

rob_din
7th July 2008, 11:41
Thanks Sri Ea

mikeyy
7th July 2008, 11:41
Thank you very much Sri ea for the videos and for everything :floricica:

mikeyy
7th July 2008, 11:45
Cat ma bucur pt Gabi Dragoi ca i-a iesit exercitiul la paralele..in special coborarea :)

ioanavol
7th July 2008, 11:48
uita-te pe linkul de pe youtube, atunci...parca unele sunt puse si acolo.

21mai
7th July 2008, 11:57
superb exercitiul stelei la paralele - eu una cred ca se porneste de la ideea preconceputa ca romancele sunt slabe la paralele si de aceea oricat de bine si-ar face stela exercitiul, nu va primi niciodata cat merita, ci mai putin!!!Mare pacat - nu merita o asa fetita muncitoare ca ea sa i se intample asta si din pacate noul cod de punctaj lasa spatii de manevra imense - n ar fi exclus la beijing sa fie batute la ele acasa chinezoiacele:)) . Cred ca o sa fie mai rau decat ce s-a intamplat cu Paul Hamm in 2004!!!

rob_din
7th July 2008, 11:58
superb exercitiul stelei la paralele - eu una cred ca se porneste de la ideea preconceputa ca romancele sunt slabe la paralele si de aceea oricat de bine si-ar face stela exercitiul, nu va primi niciodata cat merita, ci mai putin!!!Mare pacat - nu merita o asa fetita muncitoare ca ea sa i se intample asta si din pacate noul cod de punctaj lasa spatii de manevra imense - n ar fi exclus la beijing sa fie batute la ele acasa chinezoiacele:)) . Cred ca o sa fie mai rau decat ce s-a intamplat cu Paul Hamm in 2004!!!

In sfarsit suntem de acord:)

ioanavol
7th July 2008, 12:22
scuze, am dat copy-paste de pe gymworld fara sa ma uit daca merg linkurile.

thx, Sri Ea, for correcting the links!

21mai
7th July 2008, 12:27
In sfarsit suntem de acord:)

Si divergentele sunt constructive:)) dar e mai bine asa:ok:

Cata_RB
7th July 2008, 12:31
Cum poti sa spui ca nota conteaza mai putin? Te asigur ca Stela va lua o nota ridicola si la JO asa cum a luat pe la mai toare competitiile mari la paralele.


Scuze Rob, am vrut sa spun ca in acest concurs de verificare nota conteaza mai putin, pana la urma. Si eu am aceeasi presimtire, ca o vor face praf la paralele. Cum spuneai si tu, codul de punctaj e foarte permisiv si subiectiv la acest aparat, si daca vrei neaparat sa scazi, cred ca poti usor sa pui -0,5 in loc de -0,2 sau 0,3...si dupa cum am tot vazut, cand se trage linie ajungem la bataie de joc :angry:
Am avut parte sau am auzit in ultima vreme de atatea nedreptati, incat nici nu mai vreau sa ma gandesc la cat rau ii pot face arbitrele Stelei [si nu numai ei]. Dar vreau totusi sa sper pana in ultima clipa, desi toate "dovezile" sugereaza altceva.

ancaqwe
7th July 2008, 12:36
Thank you so much Sri-Ea for the videos!

Dupa ce am vazut paralelele Stelei am ramas mai mult decat socata... De unde au scos 15.3?!!??! Si solul Sandrei merita mai mult! Of
Acatrinei cel putin nu a mai cazut de pe barna desi a avut dezechilibrari. Doamne cat as vrea sa ii schimbe muzica la sol, ea poate sa interpreteze, si muzica aia nu ii face nici o favoare... Mai ales inceputul - nu imi place deloc deloc deloc
Eu totusi sper sa ajunga Ana la Olimpiada. Si Cerasela :) Si dintre Gabi, Dana si cele 2 Andree nu stiu cum sa aleg... Greu - preferata mea este Acatrinei, dar si Dana merita, si Gabriela, si Andreea Grigore...

21mai
7th July 2008, 12:39
Thank you so much Sri-Ea for the videos!

Dupa ce am vazut paralelele Stelei am ramas mai mult decat socata... De unde au scos 15.3?!!??! Si solul Sandrei merita mai mult! Of
Acatrinei cel putin nu a mai cazut de pe barna desi a avut dezechilibrari. Doamne cat as vrea sa ii schimbe muzica la sol, ea poate sa interpreteze, si muzica aia nu ii face nici o favoare... Mai ales inceputul - nu imi place deloc deloc deloc
Eu totusi sper sa ajunga Ana la Olimpiada. Si Cerasela :) Si dintre Gabi, Dana si cele 2 Andree nu stiu cum sa aleg... Greu - preferata mea este Acatrinei, dar si Dana merita, si Gabriela, si Andreea Grigore...

Daca ai in vedere ce a zis Forminte - ca la Olimpiada vor merge fete apte 100% - cu siguranta Ana nu merge. Eu tind sa cred ca nu altfel - mai lucra macar la elementele de baza, ca sa nu si iasa din ritm :(

21mai
7th July 2008, 12:45
Scuze Rob, am vrut sa spun ca in acest concurs de verificare nota conteaza mai putin, pana la urma. Si eu am aceeasi presimtire, ca o vor face praf la paralele. Cum spuneai si tu, codul de punctaj e foarte permisiv si subiectiv la acest aparat, si daca vrei neaparat sa scazi, cred ca poti usor sa pui -0,5 in loc de -0,2 sau 0,3...si dupa cum am tot vazut, cand se trage linie ajungem la bataie de joc :angry:
Am avut parte sau am auzit in ultima vreme de atatea nedreptati, incat nici nu mai vreau sa ma gandesc la cat rau ii pot face arbitrele Stelei [si nu numai ei]. Dar vreau totusi sa sper pana in ultima clipa, desi toate "dovezile" sugereaza altceva.

Stela a deranjat mult dk pot spune asa prin medalia de argint de la individual la Stuttgart si in conditiile in care Ferrari a demonstrat la competitia asta ca nu e cine stie ce, nu poate lua aur, iar Barbosa, nici ea nu a stralucit - ramane doar Stela care se interpune intre americance - deci o "vor anihila" exact la aparatele pe care le stapaneste cel mai bine. Si la barna mi se pare ca e subiectiva treaba - mai ales la intoarceri si la faza cu legarile, asa ca Stela sa nu se lase intimidata si sa-si faca aproape perfect exercitiile daca mai vrea macar bronz!! Cred ca Stela a deranjat in primul rand pentru faptul ca Romania nu a mai obtinut o medalie olimpica la individual de foarte mult timp si mai ales aur - dk nu ma insel de la Andreea Raducan din 2000- deci suntem tratati ca si cum o medalie la individual ar fi ceva exceptional si imposibil pentru Romania mai ales cu divinitatile :)) :)) Americii - Johnson si Liukin

rob_din
7th July 2008, 12:52
Daca reuseste sa faca aproape de perfectiune toate exercitiile si este notata corect de arbitrii Nistor ia in jur de 63 de puncte la individual. Cine poate bate acest punctaj? In afara de americance si poate de vreo chinezoaica nu cred sa existe altcineva

21mai
7th July 2008, 13:02
Daca reuseste sa faca aproape de perfectiune toate exercitiile si este notata corect de arbitrii Nistor ia in jur de 63 de puncte la individual. Cine poate bate acest punctaj? In afara de americance si poate de vreo chinezoaica nu cred sa existe altcineva

Poate doar Johnson, Liukin nu mi se pare cine stie ce - este la fel ca Horkina - a facut impresie buna arbitrilor si apoi notele, indiferent dk era sau nu la fel de buna in toate competitiile, primea note extrem de mari, cu mult peste valoarea reala a exercitiului. Barna ei mi se pare mult mai usoara decat a Stelei si chiar a Anei Tamarjan

vlad001
7th July 2008, 13:16
Daca ai in vedere ce a zis Forminte - ca la Olimpiada vor merge fete apte 100% - cu siguranta Ana nu merge. Eu tind sa cred ca nu altfel - mai lucra macar la elementele de baza, ca sa nu si iasa din ritm :(

A zis 100% apte in momentul plecarii la la olimpiada, nu astazi.

rob_din
7th July 2008, 13:18
Vlad, lamureste-ne si pe noi cum de a luat Nistor 8 la executie la paralele? In afara de departarea de picioare mai sunt alte greseli de 0.3 si 0.5?

21mai
7th July 2008, 13:27
A zis 100% apte in momentul plecarii la la olimpiada, nu astazi.

Pe langa a fi apt trebuie sa mai fii si competitiv - ce ne facem daca o ia pe Cerasela care se va reface pana la JO si ea totusi nu are timp sa si pregateasca corespunzator coborarea la paralele sau barna??? Cred ca Forminte se referea la pregatit nu doar apt

mikeyy
7th July 2008, 13:35
Pai Cerasela si daca rateaza (Doamne fereste) coborarea la paralele va lua o nota ok pentru Romania...va lua tot cam cat poate lua Grigore/Acatrinei/Izbasa. Daca va face exercitiul curat atunci va avea peste 15. Important e cum se simte ea cu piciorul...caci exercitiul ,pana la coborare, il face foarte bine. Mai are 1 luna pt a putea sa faca si coborarea, iar faptul ca ea a fost prezenta in Italia. imi da sperante ca a reintrat in carti pt Beijing.

Sri Ea: I want to ask you something: in Prosport they said that Cera was there in Italy...have you seen her?

21mai
7th July 2008, 13:40
Pai Cerasela si daca rateaza (Doamne fereste) coborarea la paralele va lua o nota ok pentru Romania...va lua tot cam cat poate lua Grigore/Acatrinei/Izbasa. Daca va face exercitiul curat atunci va avea peste 15. Important e cum se simte ea cu piciorul...caci exercitiul ,pana la coborare, il face foarte bine. Mai are 1 luna pt a putea sa faca si coborarea, iar faptul ca ea a fost prezenta in Italia. imi da sperante ca a reintrat in carti pt Beijing.

Sri Ea: I want to ask you something: in Prosport they said that Cera was there in Italy...have you seen her?

Pai a fost prezenta dar a prezentat vreun exercitiu? ca eu n am auzit, deci ceea ce inseamna ca a asistat ca spectator si nimic mai mult. Daca nici macar nu a efectuat o incalzire sau lementele de baza, inseamna ca nu s-a refacut si logic nu mai prinde Olimpiada. Oricum ar fi o mare pierdere :(

rob_din
7th July 2008, 13:43
Eu cred ca Patrascu va merge la JO daca isi adauga coborarea. Stie cineva pana cand poate fi anuntat lotul?

mikeyy
7th July 2008, 13:43
Pai incalzirea si antrenamentele le-a facut cu siguranta...caci si la Ploiesti Ana si Sandra chiar daca nu au concurat s-au incalzit cot la cot cu celelalte fete.
Eu am auzit-o pe Simona Amanar spunand faptul ca pentru o gimnasta si simplul fapt ca e spectator la o competitie de gimnasta o ajuta mult in pregatire

mikeyy
7th July 2008, 13:47
Eu cred ca Patrascu va merge la JO daca isi adauga coborarea. Stie cineva pana cand poate fi anuntat lotul?

Nu stiu cand trebuie anuntat lotul...parca trebuia anuntat..habar nu am.
Si eu cred ca Cera are sanse sa mearga...chiar daca va merge doar pt paralele..le avem pe restul fetelor care toate 5 fac 4 aparate, iar in calificari pot sa o inlocuiasca pe Cerasela.
Sau daca va reusi sa faca coborarea la paralele, va reusi sa faca coborarea si la barna...la barna chiar imi place exercitiul Ceraselei :)

rob_din
7th July 2008, 13:48
Cu Tamarjan si Patrascu in forma avem ceva sanse la mai mult de bronz, oricum bronzul l-am avea sigur. Fara cele 2 va fi greu sa luam si bronzul

mikeyy
7th July 2008, 13:52
Cu Tamarjan si Patrascu in forma avem ceva sanse la mai mult de bronz, oricum bronzul l-am avea sigur. Fara cele 2 va fi greu sa luam si bronzul

Sunt perfect de acord :ok: Asta spuneam si azi-noapte eu cu Auri...iar Cata ne spunea ca visam :D

vlad001
7th July 2008, 14:14
Vlad, lamureste-ne si pe noi cum de a luat Nistor 8 la executie la paralele? In afara de departarea de picioare mai sunt alte greseli de 0.3 si 0.5?

Parca una din piruete a terminat-o cam jos, a mai avut o mica departare de picioare la o tranzitie (de 0.1), a fost departarea de picioare la coborare hai sa zic de 0.3 si un hop inainte la aterizare.
Posibil sa se depuncteze si coatele indoite, au voie sa ia 0.1, 0.3 sau 0.5, dupa caz.

vlad001
7th July 2008, 14:16
Nu stiu cand trebuie anuntat lotul...parca trebuia anuntat..habar nu am.
Si eu cred ca Cera are sanse sa mearga...chiar daca va merge doar pt paralele..le avem pe restul fetelor care toate 5 fac 4 aparate, iar in calificari pot sa o inlocuiasca pe Cerasela.
Sau daca va reusi sa faca coborarea la paralele, va reusi sa faca coborarea si la barna...la barna chiar imi place exercitiul Ceraselei :)

Pai a fost anuntat chiar inainte de nationale, doar ca e provizoriu.

rob_din
7th July 2008, 14:25
Da, dar clar trebuie anuntata lista la CIO pana la o anumita data, lista finala. Asta ma intrebam cand este

Cata_RB
7th July 2008, 14:25
Mihai / Ioana, o intrebare mica-mica? :) Cand va fi deschis un thread special pentru olimpiada? Ca discutiile sunt tot mai multe si amestecate cu alte subiecte, ma gandesc ca e mai greu de umarit pentru cei care nu intra foarte des pe forum sau nu pot sa stea mult sa citeasca.
Si tot pentru voi: Diana Filoti mai intra? Poate ar putea sa ne "puna o vorba buna" la Prosport sa mai aflam noutati despre Ana, ultimele vesti ni le-ati adus voi de la Nationale, ca a sarit de pe barna de durere :( Daca de atunci nu se simte mai bine si nu cedeaza durerea...offf...timpul nu iarta :(

mikeyy
7th July 2008, 14:31
Yanna....exista un forum pt Jocurile Olimpice de la Beijing: http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=393
Eu tot v-am mai zis de el...sper sa va obisnuiti sa intrati si acolo :D M-as bucura daca ati intra acolo..pt ca am cerut sa se deschidaun subforum pt gimnastica ca sa fie totul mai organizat, insa am fost refuzat deoarece nu e activitate. Sper ca o sa intrati si o sa scrieti si pe acolo ca sa demonstram ca meritam sa avem un subforum al nostru pt gimnastica in cadrul Jocurilor Olimpice :ok:

ioanavol
7th July 2008, 14:42
Da, dar clar trebuie anuntata lista la CIO pana la o anumita data, lista finala. Asta ma intrebam cand este

in inregistrarea de la TVR2 l-am auzit pe Mircea Apolzan zicand ca 23 iulie e data limita.

Cata_RB
7th July 2008, 14:42
Oooh :D Mersi, tin minte ca ai zis ca va fi un forum mare, dar nu m-am gandit ca nu va fi aici. Cum sa nu fie activitate?!? Oooof, of! M-am uitat un pic pe acolo, dupa ce trece si ultima competitie inainte de JO probabil o sa ne mutam acolo, asteptam "semnalul" :D

rob_din
7th July 2008, 14:43
Mai este destul inseamna. Cand e amicalul urmator?

ioanavol
7th July 2008, 14:43
Yanna....exista un forum pt Jocurile Olimpice de la Beijing: http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=393
Eu tot v-am mai zis de el...sper sa va obisnuiti sa intrati si acolo :D M-as bucura daca ati intra acolo..pt ca am cerut sa se deschidaun subforum pt gimnastica ca sa fie totul mai organizat, insa am fost refuzat deoarece nu e activitate. Sper ca o sa intrati si o sa scrieti si pe acolo ca sa demonstram ca meritam sa avem un subforum al nostru pt gimnastica in cadrul Jocurilor Olimpice :ok:

Asa este, ar fi bine daca ati intra si acolo. Asa nici noi nu prea intram, desi suntem moderatori, pt ca nu putem discuta numai noi 2.

ioanavol
7th July 2008, 14:46
Mai este destul inseamna. Cand e amicalul urmator?

pai tot el zicea de intalnirea cu Germania si Elvetia, care tocmai a fost am vazut (eu intelesesem peste o sapt). Trebuie sa ma uit si la inregistrarea de sambata ca sa aflu mai multe:P
Ce a mai zis: ca Flavius, Razvan, Daniel si Robert sunt practic in echipa, Marian aproape (chiar daca nu face 100% ce putea el sa faca) si restul-inca deschisa lista. Eu l-as lua pe Alin, imi place mult de el.

mikeyy
7th July 2008, 14:46
Puteti considera ca am dat "semnalul" din acest moment :D
Daca nu se va crea un subforum pt fiecare sport....acolo se va crea o adevarata ameteala..decat asa, mai bine tinem Olimpiada aici la noi si gata:D
Dar eu am incredere ca vom putea scrie si pe acolo si astfel sa avem si subforumul nostru, unde sa discutam in voie :ok:

Cata_RB
7th July 2008, 14:50
Daca nu se va crea un subforum pt fiecare sport....acolo se va crea o adevarata ameteala..decat asa, mai bine tinem Olimpiada aici la noi si gata:D


Asa ma gandeam si eu, daca tot nu vor vrea sa faca unul aici :P

rob_din
7th July 2008, 15:31
Prea multe ezitari la sol, avem nevoie de Tamarjan

ancaqwe
7th July 2008, 15:49
Daca ai in vedere ce a zis Forminte - ca la Olimpiada vor merge fete apte 100% - cu siguranta Ana nu merge. Eu tind sa cred ca nu altfel - mai lucra macar la elementele de baza, ca sa nu si iasa din ritm :(

Eu nu cred ca Romania isi permite sa nu o ia pe Ana - daca este apta. Si am inteles ca la elementele de baza lucreaza.
La fel nu cred ca Romania isi permite sa nu o ia pe Cerasela - daca face macar un dublu echer la paralele. Chiar daca nu e consistenta la coborare, e nevoie de ea.
La sol Acatrinei poate fi o solutie daca mai capata consistenta - dar nu! cu muzica de acum (ma rog, e subiectiv)
Pe Stela la individual compus o vad undeva pe la 62 - sunt chinezoaice si si Liukin si Johnson pot ajunge acolo. Dar totusi am dubii la cat de bine va evolua Liukin.

rob_din
7th July 2008, 15:54
Eu sper in continuare ca echipa sa fie Izbasa, Nistor, Patrascu, Tamarjan, Druncea, Grigore

ela_diana
7th July 2008, 16:54
Scuze ca nu am m-ai scris nimic dar suntem tare ocupati aici, e vara si vin multi turisti. Dar am citit aproape tot ce ati scris. Si eu cred ca e deacum un stereotip nota Stelianei la paralele dar totusi in Anglia i-au dat o nota f buna asa ca sa ne gandim ca la olimpiada vor fi arbitre nu numai din italia. Eu ma gandesc cu groaza ce o sa se intample daca Ana nu va putea concura. La cata experienta competitiva pe plan international ( europene si mondiale zic) au cele doua andreia si gabita e foarte posibil sa terminam pe 4.( ceea ce ar fi foarte trist).
Eu nu inteleg de ce nu se poate contesta notele de executie , doar exista monitoare si inregistrari si se poate vedea inca o data si analiza .Zau nu inteleg.Si nu stiu cum arbitrele astea sunt lasate sa scada dupa bunul plac fara sa dea socoteala nimanui.

myrab3la_19
7th July 2008, 23:35
Buna dragii mei...abea am ajuns acasa si vreau sa va spun ca astazi in tren in drum spre Bucuresti am dat peste un articol in Libertatea despre gimnaste,erau fotografiate la piscina de la Izvorani,si printre altele spuneau de Tamarjan ca-si doreste sa-si revina cat mai repede ca sa poata prinda echipa,iar Forminte zicea ceea ce era un vis frumos a devenit un cosmar (se referea la Ana) ca incearca sa lucreze dar si-a revenit in proportie de 20 %.Nu stiu daca a mai pus cineva articolul,nu am stat sa caut pt ca sunt foarte obosita si e tarziu...il gasiti in LIBERTATEA

myrab3la_19
7th July 2008, 23:37
adica aici http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=208532

noapte buna!

mikeyy
7th July 2008, 23:43
Multumim Mirabela! Un articol asemanator a aparut si in prosport.
Noapte buna si tie :)

shagya
8th July 2008, 08:45
adica aici http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=208532

noapte buna!
can somebody translate the text in english?

ancaqwe
8th July 2008, 10:39
merci pentru articol!
Mie mi se face cateodata scarba cand citesc comentariile si sper ca fetele sa nu se lase influentate...
Si mai sper totusi ca Ana o sa isi revina!

Cata_RB
8th July 2008, 12:19
can somebody translate the text in english?

I'll translate it in an hour or so, if that is ok :)

Cata_RB
8th July 2008, 13:39
Shagya, this is it. I apologize for the possible mistakes :)


Gymnasts over bord!

In the days when they only have one training, the girls in the olympic team do what they want with their spare time. The weather was beautiful, so the girls trained by Nicolae Forminte didn't miss the opportunity of having fun at the pool from Izvorani.

Sandra Izbasa, expert in jumping into the water [the word "bomba" describes the way she is doing it, i didn't know how to translate it, but look at the picture from the article, it's very suggestive :) ]

The fun was started by Sandra Izbasa, whose great pleasure was jumping into the water. And to make it more spectacular, the leader of the olympic team found herself a trustful ally: Cerasela Patrascu.
With no fear of the water's depth - almost 2 metres, Sandra swam, being in her element [feeling comfortable]. Just like in gymnastics. "This is sensational! It is so good to swim!", Sandra said to her teammates, who were lying in the sun. Although looking a little shy, Anamaria Tamarjan, who is struggling to be in the team after an injury, got into the water, swam a few metres and then went back to the waterside. With her face towards the sun, Tamarjan seems to want to get all the heat of an incredible hot day. Smiling, the girl with big, beautiful eyes says she would give anything to be at the Olympics: "I hope i'll get back [in shape] as soon as possible and make it into the team", she said.

Forminte: "Sandra and Steliana, the key girls" [the ones he is counting the most on]

The only gymnast that wasn't there, but for a very good reason, was Steliana Nistor, who was having the last of her end-of-highschool exams. "I'm glad that Stela successfully passed all her exams. We are waiting for her to get back", Nicolae Forminte said, who is also concerned about Anamaria Tamarjan's comeback. "Ana is my nightmare. What seemed to be a beatiful dream turned into a sort of nightmare. Things are different with her in the team. She is the gymnast that can have an important contribution to all the 4 apparatus. She is now trying to train, but she's only back [in shape] 20%. It seems like Sandra and Steliana are still the key girls", Forminte explained.

Gabriela Dragoi doesn't know how to swim

Gabriela Dragoi is one of the few gymnasts that are afraid of water. "I prefer staying here, where water is not that deep. I don't know how to swim", Gabriela said, followed by Sandra: "Well, if we all go in the part of the pool where the water is 2 metres deep, we risk not having a team anymore" :) and then she dove into the water.

http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=208532

Mihai, am postat aici traducerea pentru ca m-am gandit ca aici o va cauta, eventual sa o pun si la English forum, sau cum crezi ca e mai bine :)

mikeyy
8th July 2008, 13:45
Pai e bine ca ai pus-o aici caci daca aici a cerut-o cu siguranta va intra sa vada daca este....si de asemenea poti sa o pui si English thread pentru ceilalti vizitatori straini.
Multumim pentru traducere :floricica:

shagya
9th July 2008, 11:01
Thank you Yanna :kiss: