PDA

View Full Version : Divizia A - Intersezon 2008



MT
2nd July 2008, 13:24
Pana la inceperea campionatului in toamna doar stirile despre transferuri sau amicale vor mai anima suflarea baschetbalistica...

Cateva certitudini la capitolul plecari pana acum:

- Zoran Krstanovic a parasit U Cluj pentru Hanzevast Capitals (Olanda)
- William Hatcher a parasit CSU Sibiu pentru BK SCE Decin (Cehoslovacia)
- Keith Triplett a parasit CSU Sibiu pentru Ratiopharm Ulm (Germania)

Pe masura ce stiri noi vor confirma alte transferuri (veniri/plecari) sau turnee amicale vor fi trecute aici.

MT
2nd July 2008, 19:04
Mladen Jojic la Gaz Metan Medias :D
Am inceput sa iau la modul serios in considerare o excursie la meciul Medias - Ploiesti, whenever va fi. :D

outsider
7th July 2008, 15:01
"Pentru cunoscatorii de baschet din Romania decizia forului european este de neinteles. Campioana tarii in ultimele cinci sezoane va juca foarte probabil in EuroChallenge, cea de-a treia competitie ca valoare in Europa. Ploiestenii sunt pusi in situatia de a se lupta pentru un trofeu pe care l-au mai castigat in 2005, alaturi de echipe pe care le-au mai invins. Ba mai mult, Asesoft nu a primit un loc direct in faza grupelor, fiind obligata sa joace doua tururi preliminare, la fel ca si U Mobitelco Cluj Napoca, CSU Sibiu sau alte echipe care nici nu se compara cu formatia alb-albastra.
Chiar daca mentinem o speranta ca se va rezolva ceva pana maine, cand este programata tragerea la sorti, la Berlin, va prezentam formatul noilor competitii aflate sub egida FIBA".....
Jur ca nu inteleg nimic din ce scriu ploiestenii pe site-ul lor. Cum adica au mai castigat o data Eurochallenge, care e fosta Eurocup? Au castigat FIBA Eurocup Challenge, care s-a desfiintat vara trecuta. Cred ca nu realizeaza ce confuzie fac, iar daca nu inteleg de ce FIBA le-a tras-o, e simplu: pentru ca anul trecut s-au inscris in ULEB, cand Eurocup la FIBA trecea prin momente grele, cu multe echipe care au declinat participarea. Asta e razbunarea FIBA pentru Ploiesti. Poate va intelege si autorul articolului de pe site.

Ady Micinic
7th July 2008, 15:56
O parere personala: nu cred ca e vorba de razbunare.

Sunt alte criterii:
- e vorba de coeficient (eu nu am gasit un clasament in acest sens, desi am cautat - zic eu - destul de mult), calculat pe ultimele 3 sezoane (asa procedeaza FIBA, stabileste niste coeficienti pe ultimele 3 sezoane). In aceste conditii performanta lui Asesoft (castigarea FIBA Challenge Cup - care era la acea vreme a 4-a competitie ca valoare din Europa dupa Euroliga, Cupa ULEB si FIBA EuropeCup) nu a mai fost luata in seama deoarece a fost atinsa in sezonul 2004-05. Pentru stabilirea coeficientilor FIBA a luat in considerare ultimele 3 sezoane, adica: 2005/06, 2006/07 si 2007/08. In sezoanele 2005/06 si 2006/07, Asesoft a participat in FIBA EuroCup (a 3-a competitie ca valoare in Europa), dar a obtinut 1 victorie in 12 meciuri disputate. Chiar daca a obtinut 4 victorii in Cupa ULEB, din 10 meciuri (ceea ce e o performanta pentru un club romanesc la un asemenea nivel), procentajul mizer din cele doua sezoane precedente a cantarit decisiv.
- Romania nu a membra ULEB, iar pentru a lua startul in noua EuroCup (ex-Cupa ULEB, care de fapt e organizata exclusiv de ei, fara implicare FIBA), prioritate au cluburile din tarile membre ULEB (precum Austria, Belgia, Olanda - care nu neaparat au echipe mai bune decat Asesoft - dovada meciurile din sezonul trecut intre prahoveni si Spirou ori Hanzevast). Desigur, ca sa devenim membri ULEB ne trebuie o liga profesionista de baschet, in Romania.
- alt aspect foarte important (zic eu): Divizia A (prin reprezentantele sale in cupele europene, aici ma refer la celelalte echipe) efectiv nu a contat in cupele europene in ultimii ani (chiar si in competitiile organizate de FIBA Europe sa fi avut ceva rezultate ar fi avut, cred eu, o influenta).

outsider
7th July 2008, 17:01
Adi, fara discutie ca ai dreptate si tot ce ai spus este perfect valabil regulamentar. Dar sa nu uitam si un alt aspect: Ploiesti a mers anul trecut in ULEB, pentru ca NU A MERS Estudiantes, iar clubul spaniol a recomandat echipa de la noi. Nu cred ca e corect sa se bata Ploiesti cu pumnul in piept pe o chestie de conjuctura. Daca esti intat sa faci parte din consortiul ULEB, e super, dar pana acolo e cale lunga, pentru orice echipa din Romania.

Ady Micinic
7th July 2008, 20:20
@outsider: Asa este. Asesoft a fost invitata in ULEB de abia dupa ce Estudiantes a refuzat participarea.

Problema noastra (a baschetului romanesc la general) ramane insa. Daca vrem in ULEB trebuie sa facem o liga profesionista, asa cum toate tarile cu baschet care se respecta au. Acolo nu vedem echipe care isi stabilesc bugetul cu banii veniti de la municipalitate sau de la minister. Vedem ca denumirea unei echipe se schimba de la an la an sau chiar evolueaza sub alta denumire in fiecare competitie (cazul uneia dintre echipele din Bologna), pentru ca asa o cere sponsorul, care e generos.
Cat timp aceste lucruri nu se schimba (asa cum de altfel ar trebui), cluburile romanesti vor schimba 90% din lot de la un an la altul, pentru ca nu pot semna cu jucatorii contracte mai lungi de un sezon. Dar am deviat cam mult de la subiect. :P

valb
7th July 2008, 23:39
foarte bune ultimele doua posturi ale tale,a di. si pertinente! ;)

MT
8th July 2008, 18:20
Tragere la sorti EuroChallenge:

U Cluj - EWE BAskets Oldenburg (http://www.ewe-baskets.de/)
CSU Sibiu - Banvit (http://www.banvitbasketbol.com/)
CSU Ploiesti - Spartak St. Petersburg (http://www.bcspartak.ru/news/)

Bafta tuturor.

MT
9th July 2008, 15:41
Brad Buckman (U-Mobitelco) in Chicago Bulls team la Orlando - 2008 NBA Summer League (http://www.nba.com/magic/news/sl_rosters.html) .

Levente Szijarto a semnat cu U Mobitelco pe 2 ani.

Mai multe amanunte pe www.u-mobitelco.ro (http://www.u-mobitelco.ro)

ultras79
9th July 2008, 17:39
Bine ai venit Levi. NOI murim "U" niciodata...!!!

Profetu
15th July 2008, 12:09
E adevarat ca Steaua va reinfiinta echipa de baschet masculin cu Costel Cernat la timona ?

Am cateva intrebari pentru cei care cunosc mai multe detalii despre Asesoft: care este strategia clubului in acest intersezon ? Am auzit ca pleaca foarte multi jucatori de anul trecut, dar n-am auzit de nici un jucator nou, care sa-i inlocuiasca ? Se retrage si Asesoft din campionat ?

SilverZeus
15th July 2008, 18:50
da, este adevarat: Steaua se reinfiinteaza si va activa sezonul viitor in Divizia B. Cernat va fi antrenorul echipei care se pare ca va dispune de niste sponsori destul de potenti financiar http://www.adevarul.ro/articole/steaua-revine-sub-cos/358530

MT
17th July 2008, 13:53
Adrian Blidaru la Otopeni.

Iar pentru Cluj va semna ... :D

MT
19th July 2008, 16:31
Javier Mojica (ex Medias) noua vedeta a nationalei Puerto Rico la turneul de calificare preolimpic din Atena. Dupa victoria din sferturi impotriva Croatiei:


You know what else happened?

Coach Manolo Cintron unveiled the next great star of Puerto Rico, Javier Mojica.

In 15 minutes, Mojica went from nobody to a very important somebody.

He buried two three-pointers and finished with nine points and seven rebounds.

"The day before we left Puerto Rico, that's when I found out that I was going to play in the national team," Mojica said to FIBA.Com.

"It was like a dream come true."

"Put the performance into perspective," I said.

"This is the greatest achievement of my career, to be able to be fighting for an Olympic team is a great blessing," he said.


Sursa: FIBA (http://www.athens2008.fiba.com/pages/eng/fe/08/olymQual/men/news/colu/p/newsid/26826/colu.html)

tudor89
21st July 2008, 10:56
Conducatorul de joc sarb Miljan Medvedj, care a activat mai multe sezoane la "U’’ Mobitelco, este foarte aproape de a parafa o intelegere cu CS Otopeni, echipa antrenata de un an fost ‚U’’ –ist, Miodrag Persic.

„Meda” si-a dorit foarte mult sa ramana la echipa clujeana, insa planurile conducerii sunt altele.

„Meda si-a dorit sa continue la Cluj, vroia in Romania, nu pot decat sa-i multumesc decat pentru ceea ce a facut pentu echipa. A contat mult ca Misa Perisic antreneaza la CS Otopeni, pentru ca au obtinut rezultate bune impreuna””, a declarat pentru citynews.ro, Mircea Cristescu, presedintele executiv al clubului clujean.

http://www.citynews.ro/Miljan-Medvedj-la-CS-Otopeni+13201

Aceasta modificare in lot vine dupa ce ex-ploiesteanul Levente Szijarto a venit la echipa si Zoran Kstanovic a plecat in Olanda. Este foarte posibil ca Ionut Mocanu sa plece la Dinamo, iar la capitolul sosiri sa apara alti doi „ploiestesteni”, americanul Alexander De’Angelo si sarbul Boljan Obradovic.

Dumars
22nd July 2008, 09:20
Sa vedem ce va alege Obradovic: Cluj sau Otopeni?

Cei de la Otopeni au planuri mari. Vor mai face cateva transferuri, unele ii vor lasa pe multi cu gura cascata.

Pacat de Meda, ultimul sezon mi s-a parut cel mai bun facut de el in Romania.

MT
22nd July 2008, 09:21
My bet: Otopeni.

real23
22nd July 2008, 09:57
Interesant. N-am mai fost de mult la meciurile Otopeniului si aflu de pe forum ca si-au facut echipa. Daca vine si Obradovic, cred ca o sa ma duc des la meciuri. Poate facem ceva sezonul asta.

Dumars
22nd July 2008, 16:04
Interesant. N-am mai fost de mult la meciurile Otopeniului si aflu de pe forum ca si-au facut echipa. Daca vine si Obradovic, cred ca o sa ma duc des la meciuri. Poate facem ceva sezonul asta.

Nu poate, ci sigur o sa faca ceva Otopeniul.
La ce lot si ce antrenor au, cred ca au sanse sa ajunga cel putin in primele 5. (hai 6 daca se pune pe picioare si Dinamo :drak: )

Dumars
23rd July 2008, 18:40
In sfarsit Clujul are sansa sa se ridice la nivelul d-lui Alexandru Iacobescu ;) :
Articol Monitorul (http://monitorulcj.ro/cms/site/m_cj/news/arunca_fotbalul_la_cos_45035.html)

MT
24th July 2008, 09:44
Si in ultima etapa apare valiza cu bani de la Otopeni sa batem Mediasul si sa-i incurcam? ;)
No thanks. :)

boshcUtza
24th July 2008, 14:02
un interviu interesant cu dorin pintea despre viitoarele transferuri la U mobitelco
http://www.clon.ro/stiri/sport-local/articol/interviu/cn/news-20080723-11503828

boshcUtza
4th August 2008, 09:16
Primele două transferuri de jucători străini sunt cele perfectate cu Henry Leon și Adrian Majstrovich, ambii jucând sezonul trecut în Noua Zeelandă. Leon a disputat finala campionatului, cu Century City Wellington Saints, iar Adrian Majstrovich a ajuns până în semifinale, cu formația patronată de Tab Baldwin, Auckland Stars.


Adrian Majstrovich are 28 de ani și este posesor al dublei cetățenii sârbă și australiană, deși s-a născut în Noua Zeelandă. Are o înălțime de 2.01 metri și 101 kilograme și evoluează pe oricare din pozițiile 2-4. În carieră a trecut pe la formațiile Perth Wildcats, Brisbane Bullets, Adelaide 36ers (Australia), New Zealand Breakers, Century Saints și Auckland Stars. A semnat cu „U” Mobitelco un contract valabil pe un sezon.

Henry Leon va împlini 23 de ani, în 14 octombrie, și este neo-zeelandez,


fiind născut în Auckland. Are o înălțime de 2.02 metri și 95 de kilograme și evoluează, de asemenea, pe oricare din pozițiile 2-4. Fost component al naționalei de tineret al Noii Zeelande, face parte și din lotul lărgit al naționalei de seniori. Cea mai importantă performanță a carierei este jucarea finalei NBL, în Noua Zeelandă, în sezonul trecut, cu Century City Wellington Saints.

Declarație Mircea Cristescu: “Sunt doi dintre jucătorii de care am fost interesați și care au semnat contracte cu noi. Sosirea lor este ceva inedit și pentru campionatul românesc, iar aducerea lor sper să ajute echipa să-și îndeplinească obiectivele din viitorul sezon. Au acceptat să vină în România datorită antrenorului Tab Baldwin, ale cărui metode și sisteme de lucru le cunosc deja. Am încredere că se vor adapta rapid tocmai din acest motiv”.
Adrian Majstrovich a semnat un contract valabil pe un an, iar Henry Leon pe două sezoane. Cei doi jucători vor fi prezenți la reunirea echipei, din 11 august.

www.u-mobitelco.ro

ultras79
13th August 2008, 11:54
Ceva jucatori mai aduce "U"?

MT
13th August 2008, 15:15
Conducerea clubului a ajuns la un acord pentru viitorul sezon, cu pivotul bosniac Aleksandar Glintic și fundașul american Matt Gibson, pe care antrenorul Tab Baldwin își dorește să-i aibă la Cluj până duminică, atunci când echipa va pleca în cantonamentul de la Poiana Brașov. „Glintic este un pivot cu experiență, care a jucat și în cupele europene, la nivel de Euroligă și ULEB Cup. Ne mai dorim doi pivoți, cu care vom completa lotul. Un alt transfer este cel al americanului Matt Gibson și sper ca amândoi să ajungă cât mai repede la Cluj, pentru a pleca cu lotul în cantonament. Am avut o discuție cu fundașul Florin Muntean de la Gaz Metan Mediaș, care își dorește să vină la noi, fiind student la Cluj, dar încă nu s-a concretizat nimic. El ar fi încântat să joace aici, dar rămâne de văzut care va fi structura finală a echipei. În altă ordine de idei, cel târziu mâine vom da un răspuns oficial clubului Gaz Metan Mediaș, care ne-a invitat la Cupa Gazistul”, a declarat președintele executiv Mircea Cristescu. ...

Restul pe site.

ultras79
16th August 2008, 17:22
http://www.numaibaschet.ro/articole/articol3137-Meci-Amical-Energia-Rovinari-vs-CSU-Asesoft-Ploiesti-76-36

MT
16th September 2008, 08:48
De pe siteul clubului:


Clubul U-Mobitelco este onorat să anunțe un nou partener pentru viitorul sezon, compania Nokia, al cărei nume va fi purtat pe tricourile de joc în toate meciurile oficiale.„Suntem mulțumiți că am reușit să încheiem parteneriatul cu compania Nokia. Mulțumirea nu se referă însă doar la partea financiară, ci și la faptul că vine alături de partenerii noștri un brand cunoscut. Asta arată că, pe zi ce trece, devenim un club atractiv pentru sponsori și nu poate decât să ne bucure. De asemenea, mă bucur că Nokia a ales baschetul, ceea ce poate fi determinant pentru alte branduri mari să ni se alăture, nu doar nouă ca echipă, ci și fanilor noștri”, a declarat președintele executiv al U-Mobitelco, Mircea Cristescu.

MT
19th September 2008, 12:56
Contractul civil intre cluburi si Federatie pentru campionatul national 2008-2009, disponibil pe siteul Federatiei (http://www.frbaschet.ro/regulamente/contractcivmasc.pdf)

Ca si idee, TELESPORT are drepturile de televizare, iar fiecare club va primi din acestea 5,000 euro la sfarsitul sezonului.

Mishto rau (pentru un document postat public) capitolul privind confidentialitatea . :D


VII. CONFIDENȚIALITATEA
1. Clauzele prezentului contract, precum și informațiile și documentele furnizate de către una din părți celeilalte pe parcursul derulării contractului sau la care oricare dintre părți are acces în mod accidental pe durata prezentului contract sunt considerate informații confidențiale

Uite ca nu mai sunt. :P

Razvan P
19th September 2008, 14:40
poate a ajuns "in mod accidental" sa fie postat public
:D

Dumars
19th September 2008, 16:13
Din păcate, au cam devenit regulă asemenea acte de profesionalism.

Nu cred că sunt prea multe de făcut. Președintele alege oamenii de acolo după chipul și asemănarea sa. Dacă reprezentanții cluburilor își doresc mai mult, ar trebui sa voteze pe cineva care să îi repezinte. Altfel trebuie înghițite asemenea "scăpări".

ultras79
24th September 2008, 22:14
http://www.halfcourt.info/A55B25/HalfCourt.nsf/DIVAV/76AC3FF839EDA19F852574CD000F09B2?OpenDocument

MT
3rd October 2008, 14:06
Prezentarea pentru mass-media U-Mobitelco, invitat de onoare Cristian Topescu:


Echipa de baschet masculin „U” Mobitelco si-a prezentat astazi lotul pentru sezonul 2008-2009. Antrenorul Tab Baldwin considera ca echipa este pe drumul cel bun, chiar daca nu a ajuns inca la forma maxima. „Perioada de pregatire dinaintea sezonului a fost foarte folositoare. Cei care s-au alaturat echipei mai tarziu au lucrat exceptional pentru a recupera pregatirea. Turneul din Serbia a fost foarte bun pentru noi, impotriva unor jucatori care stiu sa faca foarte bine faza de aparare. Inca suntem departe de unde vrem sa ajungem, nu am reusit sa legam relatiile de joc asa cum as fi vrut, dar semnele sunt bune. Primul meci din sezon va avea loc miercurea viitoare la Ploiesti si toata lumea este emotionata”, a declarat antrenorul Tab Baldwin.
Invitatul special al evenimentului a fost Cristian Topescu. „Am venit pentru ca am o veche legatura cu Mircea Cristescu (presedintele executiv al „U” Mobitelco – n. red.) si Marcel Tenter (antrenorul secund – n. red.). Ma bucur ca, in afara de fotbal, baschetul este sportul cel mai iubit la Cluj. Unul dintre baietii mei a jucat baschet, iar cel mic joaca acelasi sport la pitici. Ar fi bine ca in programele scolare din Romania sa apara si baschetul. Este un sport care solicita mainile, picioarele si capul. Ceea ce doresc echipei clujene este sa ajunga la performantele echipei de fotbal CFR :D Cluj”, a afirmat Topescu.

Detalii si foto (http://www.u-mobitelco.ro)

red-bull
3rd October 2008, 14:41
Contractul civil intre cluburi si Federatie pentru campionatul national 2008-2009, disponibil pe siteul Federatiei (http://www.frbaschet.ro/regulamente/contractcivmasc.pdf)

Ca si idee, TELESPORT are drepturile de televizare, iar fiecare club va primi din acestea 5,000 euro la sfarsitul sezonului.

Mishto rau (pentru un document postat public) capitolul privind confidentialitatea . :D



Uite ca nu mai sunt. :P

clauzele contractului constituie parte separata a contractului si nu apare pe site...la fel cum nu apar nici alte documente...deci nu e nici o problema in asta

Gabri3l
4th October 2008, 20:36
Asesoft Ploiesti- Dinamo 91-66 (amical)