PDA

View Full Version : Restituire Taxa de prima Inmatriculare



CrisS
2nd July 2008, 12:38
Dupa cum bine ati aflat de prin ziare sau mass-media, s-a hotarat ca cei care au platit taxa de prima inmatriculare, sa li se restituie acesti bani. Insa, se spune ca s-ar plati diferenta dintre taxa de prima inmatriculare si NOUA taxa de POLUARE.
Diferența pe care solicitanții o pot solicita se stabilește în modul următor: din suma plătită ca taxă auto, între 1 ianuarie 2007 și 30 iunie 2008, se scade valoarea în lei a taxei de poluare, calculată la cursul de schimb valutar de la momentul înmatriculării mașinii în România.

Pe lângă cererea de restituire a diferenței, actele care trebuie depuse la administrația financiară sunt următoarele: chitanța fiscală/ordinul de plată și extrasul de cont care atestă plata taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule (original sau copie), alături copia cărții de identitate și a certificatului de înmatriculare a vehiculului. Ultimele două documente trebuie prezentate și în original.
http://www.protv.ro/stiri/taxa-auto/vezi-cati-bani-ai-putea-primi-inapoi-daca-ai-platit-taxa-auto.html ->> intrati aici si vedeti daca puteti primi vreun ban inapoi.
Personal, mi-am cumparat un LOGAN anul trecut pe data de 30. octombrie. Mai am vreo sansa de a mi se da vreun ban inapoi?