PDA

View Full Version : Progresul sezonului National 2008-2009



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8

miril
1st July 2008, 19:27
Fotbalistii de la Progresul Bucuresti si-au reluat pregatirile

Lotul echipei de fotbal Progresul București s-a reunit marți dimineață, la Complexul Sportiv Cotroceni, în vederea începerii pregătirilor pentru noul sezon.

La prima convocare din aceasta vară au fost prezenți: Cristian Popescu, Radu Sărdescu - portari, Cornel Dobre, Dănuț Somcherechi, Radek Oprsal, Egon Wisniovschi, Valentin Sandu, Mihăiță Gheorghe, Alexandru Frangu, Daniel Costescu, Marius Ene, Ciprian Stanciu, George Negură, George Neagu, Marius Rusu (revenit de la Intergaz), Bogdan Andronic, Daniel Ene, Mihnea Ivan (revenit de la Delta Tulcea) - jucători de câmp. Alexandru Stan și Codruț Lircă au fost învoiți, deoarece au susținut proba de bacalaureat, în timp ce Liviu Băjenaru a lipsit deoarece se află in doliu în urma decesului tatălui său.

Divizionara secundă îi are în probe, în aceste zile, pe Asaf (Israel), Paulinho (Portugalia), Ilie Alexandru și Dan Ionuț. Altamir Martins a fost prezent la reunire, însă nu a participat la antrenament, fiind nerefăcut după o accidentare mai veche.

Iată cum se prezintă programul de pregătire al bancarilor în vederea noului sezon:
01.07 - 08.07.2008 - Antrenamente la stadionul "Cotroceni"
09.07.2008 - Vizita medicală
10.07 - 12.07 - Antrenamente la stadionul "Cotroceni"
13.07 - 23.07.2008 - Cantonament la Poiana Brașov
24.07.2008 - Zi liberă
25.07.2008 - Antrenament la stadionul "Cotroceni"
26.07 - 06.08 - Turneu de pregătire la Monte Catini (Italia)
07.08.2008 - Antrenament la stadionul "Cotroceni"
08.08.2008 - Prezentarea lotului + meci amical
09.08.2008 - Zi liberă
10.08-16.08.2008 - Ciclul săptămânal + prima etapă

"Sunt bucuros că au venit în parametrii normali în ceea ce privește greutatea. I-am văzut entuziasmați la primul antrenament, având în vedere că vin după o perioadă de inactivitate de circa o lună. Sper ca împreună cu jucătorii să creăm un mediu propice performanței și sper ca jucătorii noi veniți să se adapteze și să fie ușor asimilați de grup. Scopul rămâne clar pentru toata lumea, și anume: promovarea", a declarat antrenorul Marius Șumudică.

Clubul Progresul București anunță, totodată, că în următoarele 48 de ore va efectua 3-4 transferuri importante.

miril
1st July 2008, 19:28
Sa fie intr-un ceas bun! HAI PROGRESUL!

krapulax
1st July 2008, 19:46
hai!


în următoarele 48 de ore va efectua 3-4 transferuri importante
au trecut deja 4 ore

miril
1st July 2008, 19:59
Sper sa nu ii aibe in vedere pe aia in probe. Astia ar trebui, in cel mai bun caz, sa fie bonusul. Daca exista consistenta. ...si 15 minute.

miril
3rd July 2008, 15:43
Yves, brazilianul Progresului, nu prea se uita la fotbal si nici nu prea citeste ziarele. De pe site-ul clubului:

IVES: “Am fost coleg cu Romario”

IVES Antero De Souza
Data nasterii: 11.06.85
Horatiu Ciornei: Unde ai debutat in fotbal ?
Ives: Am crescut la scoala Heliopolis din Rio de Janeiro.
HC: Si apoi....
Ives: M-au luat cei de la Vasco da Gama la varsta de 14 ani. Am stat la ei
8 ani dintre care 4 am jucat in prima echipa.
HC: Care a fost cel mai important meci din cariera pina acum?
Ives: Am jucat in finala Cupei Braziliei, insa Vasco Da Gama a pierdut
atunci cu 0-2. S-a jucat pe Maracana, cel mai frumos stadion din lume.
HC: Care este jucatorul tau preferat ?
Ives: De departe Romario.
HC: Pe cine mai cunosti dintre fotbalistii celebrii brazilieni ?
Ives: Pe Adriano de la Inter. Am stat la un moment dat in acelasi bloc, pe vremea cind acesta evolua la Flamengo.
HC: Ai fost coechipier cu vreunul dintre celebrii jucatori brazilieni ?
Ives: Da. Am jucat in aceeasi echipa cu Romario si cu Ramon. Ceilalti sunt si ei foarte cunoscuti insa mai mult in Brazilia.
HC: Dintre fotbalistii romani, de cine ai auzit ?
Ives: De Chivu.
HC: Care este echipa in Europa la care visezi sa ajungi ?
Ives: La Inter, miar placea sa fiu coleg cu Adriano.
HC: Ai vreun hobby ?
Ives: (Râde).....Somnul!
HC: De Romania ai auzit ceva pina acum ?
Ives: Nimic.

Miril: Pe ce post joci? Daca joci.

miril
3rd July 2008, 15:47
Egon Wisniowski: “Cine n-a auzit de Mutu ?!” (Yves, raspunsul meu). De pe site-ul clubului:

Interviu cu noua achizitie a bancarilor:
Belgianul Egon Wisniowski
23 de ani
Fundas central
1,90 m, 83 kg
Ultima echipa Sint Truiden.

Horatiu Ciornei: Unde ai debutat in fotbal ?
Egon: La varsta de 7 ani la Kuringen. Se vede si pe tatuajul meu.
Este oraselul in care m-am nascut si am copilarit.
La 12 ani m-am mutat la Sporting Hasselt din liga a 3-a.
Un an mai tarziu, m-a achiziționat Sint Truiden, unde am
ramas 11 sezoane. Am debutat in echipa mare la 18 ani.
Am jucat pina acum 62 meciuri si am marcat 3 goluri.
HC: Care a fost cel mai important meci din cariera pina acum?
Egon: In primul sezon am jucat cu La Luvriere (in prima liga) si am
dat in acel meci doua goluri.
HC: Selectii la loturile naționale ?
Egon: Da. Patru selecții la naționala Under 20 și 3 selectii la
Under 21. Au fost insa doar jocuri de calificare la turneele finale.
HC: Care sunt jucatorii tai preferați ?
Egon: Frank Lampard si Marco Materazzi.
HC: Cu cine ai jucat dintre fotbalistii belgieni mai cunoscuti ?
Egon: Cu Mark Hendrix (Anderlecht, Genk and national team) si cu
Peter Van Houdt (Monchengladbach, Duisburg si echipa nationala). Cu amindoi am jucat la Sint Truiden.
HC: Au jucat si fotbalisti romani in Belgia. Ce ne poti spune despre ei ?
Egon: Eu il stiu doar pe Alin Stoica. Este un jucator foarte tehnic. A jucat numai la echipele puternice din Belgia si a facut o impresie buna. Este un jucator periculos pentru formatiile adverse.
HC: Despre fotbalul romanesc...
Egon: Romania a facut meciuri bune la Campionatul European din Elvetia si Austria. Ma refer la cele cu Italia si Franta. Toata lumea considera Romania un outsider insa nu a fost deloc asa.
HC: Ce fotbalisti romani te-au impresionat ?
Egon: Cred ca toti il cunosc pe Adrian Mutu. Celorlalti inca nu le-am retinut numele insa am vazut ca sunt jucatori foarte talentati.
HC: Care formatia preferata ?
Egon: Chelsea.
HC: Ce hobby-uri ai ?
Egon: Filme si ascult muzica (“oldies the goldies”). Nu muzica house. In niciun caz.
HC: Despre Romania stiai ceva inainte sa vii la Progresul ?
Egon: Da, sigur. Un prieten al tatalui meu viziteaza Bucurestiul o data la doi ani. Mi-a dat recomdari foarte bune despre Romania. Cind am vazut orasul prima data (n.r. Bucurestiul) mi-a placut foarte tare.
HC: Cum te intelegi cu noii colegi ?
Egon: Colegii m-au primit bine. M-au asimilat imediat, nu m-au lasat in afara grupului. Sunt bucuros ca ei cunosc limba engleza si putem sa ne intelegem foarte bine.

krapulax
3rd July 2008, 19:10
Miril: Pe ce post joci? Daca joci.
mijlocas defensiv. sigur ca joc, ce vorba e asta?!

si sunt mai bun ca arturo ala de l-o luat steaua

miril
4th July 2008, 10:24
Ce zic adversarii de noi, in Prosport:

Noul președinte executiv (Dan Ștefan Chițu) s-a arătat încrezător în mult dorita promovare chiar din primul an, spunând că cele două locuri mult râvnite care asigură accederea în eșalonul de elită vor fi disputate de șase echipe! Omul de fotbal a precizat că “este un fapt deosebit pentru Prahova că se luptă pentru promovare două echipe din Ploiești”, nominalizând-o și pe “rivala” de la SC FC Petrolul, în această postură, pe care a considerat-o, însă, inferioară, din punctul de vedere al infrastructurii noii sale echipe. În afara celor două echipe nominalizate mai sus, Chițu o mai vede “în cărți” pe Ceahlăul Piatra Neamț sau pe… Gloria Buzău – în funcție de decizia FRF la demersurile Ceahlăului, Progresul București, “pentru că are o structură bine organizată și un lot cu experiență”, dar și pe Prefab Modelu, “grupare care a investit peste 2 milioane de euro in transferuri”.

miril
7th July 2008, 12:55
L-am transferat pe Nuno Gomez, bai!

Progresul Inter-National, in varianta de...balta. De la Oac Oac. HAI PROGRESUL! De pe site-ul Progresului, neamule:

FC Progresul – FC Pantelimon 8-0 (3-0, 7-0)

Formatia FC Progresul Bucuresti a invins, sambata, pe teren propriu, cu scorul de 8-0, echipa de liga a 3-a, FC Pantelimon, intr-o partida de pregatire premergatoare stagiului din Poiana Brasov. Partida s-a desfasurat incepind cu ora 9.30 si s-au jucat 3 reprize de 30 de minute. Antrenorul Marius Sumudica a inceput cu urmatorul unsprezece:

Popescu – Dobre, Oprsal, Wisniovski, Sandu – Ives, Fonseca – Paulinho (Lirca), Bajenaru, Costescu – Gomez. In a doua parte au intrat Ze Eduardo – Rusu, Somcherechi, Stan, Olteanu – Argintaru, Gheorghe – Negura, Lirca, Frangu – Ene. In cea de-a treia, dintre “veteranii” echipei au ramas in teren Ene, Lirca si Gheorghe, ceilalti fiind jucatori de la Centrul de Copii si Juniori ai clubului.

Au marcat: Gomez (2), Bajenaru, Ene (2), Argintaru (2) si Mihaita Gheorghe.

Marius Sumudica (antrenor FC Progresul): “A fost un test util. Suntem la inceput si nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece ca am marcat opt sau nu stiu cite goluri. Important este sa inchegam relatiile de joc. Sunt multumit de campania de transferuri facuta si cred ca va fi o concurenta acerba pentru posturile de titulari.”

Progresul va mai juca inca doua meciuri amicale inainte de plecarea spre Poiana Brasov, care va avea loc pe data de 13 iulie. Jucatorii portughezi Nuno Gomes (atacant) si De Fonseca (mijlocas central) au semnat contracte de joc cu Progresul pe o perioada de 3 ani. Vom reveni luni cu prezentarea celor doi.

P.S. Ca-i cu z ca-i cu s, nu conteaza, goluri sa marcheze.

krapulax
7th July 2008, 14:11
nu prea imi place ideea de portughezi. nu pot fi prea valorosi, ca n-ar fi ajuns la progresul. daca erau angolezi, era alta viata. sau chinezi. da' in b spre a poate ca merge. hai norock!

miril
7th July 2008, 14:15
Portughezii ca si cehii, polonezii si alte natii, nu sunt nascuti sub zodia lui...Mitica. O spune Mama Omida a Progresului. De aici, poate, si...Progresul! Sa vad ce varsta au si mai vorbim. Vorbim si mai...mult dupa ce-i vadem la lucru. Dupa 22 august. In cazul meu.

krapulax
7th July 2008, 15:13
pai daca se amana iar campionatul din cauza de coduri divers colorate, tot dupa 22 august si in cazul meu. ar mai fi prezentarea lotului, pe 8. poate un amical cu aik solna?

miril
7th July 2008, 15:21
N-ar fi rau (fara coduri)! Heja heja AIK! Hai Progresul!

miril
9th July 2008, 09:43
Flocea e cu noi. In Prosport.

""Promovarea nu este un obiectiv imediat, dar nu ne vom da înapoi dacã se va ivi ocazia. Sunt douã locuri promovabile, dar pe lângã Progresul București și Petrolul Ploiești trebuie luate în seamã și formații precum Chiajna și Sportul Studențesc. "Nu vor fi diferențe mari între aspirantele la promovare”, crede noul tehnician al Ceahlãului"".

krapulax
9th July 2008, 14:00
chiajna nu, abia ce l-au luat pe cipi mozacu. buftea da!

miril
9th July 2008, 14:50
Buftea, poli...valenta. Cica, fuga astia de Chiajna ca de... Cotroceni, era sa zic. S-a terminat malaiu. Sa vedem recolta de stiuleti. De la toamna. Vad ca Ciorenei umbla la articolul ala de prezentare... Sa ni fii plecat baietii, intre timp.

miril
11th July 2008, 14:46
De pe site-ul clubului:

Legiunea portugheza din Cotroceni

Paolo Dinarte Gouveia PESTANA – “PAOLINHO"

Mijlocas
Cind ai inceput fotbalul ?
La cinci ani, la clubul Camara de Lobos din Madeira. La 12 ani m-am transferat la Maritimo Funchal unde am stat timp de 10 ani. Doi ani am jucat la prima echipa. In aceasta perioada am fost convocat la echipele nationale Under 18, Under 19 si Under 20. Am petrecut apoi un sezon in liga a 2-a din Cipru, la Onisilos, iar acum sunt aici.
L-ai intilnit pe Cristiano Ronaldo, in Madeira ?
Da. Pe vremea cind eram la Camara de Lobos am jucat impotriva lui. El era la Nacional Madeira. Imi aduc aminte ca plingea tot timpul dupa ce pierdea. Echipa noastra ii invingea tot timpul.
Ai jucat cu vreun nume important la Maritimo ?
Sigur, cu Pepe care este acum la Real Madrid, Chainho, fotbalist important multi ani la Porto si cu Van der Gaag, ex Utrecht and Feyenoord.
Ce stii despre fotbalul romanesc?
Stiu citeva echipe: Steaua, Dinamo, Rapid si CFR.
De la CFR cunosti pe cineva ?
Am jucat contra lui Tony, Semedo si Cadu. Cu Simao, de la UTA, am fost coleg in nationala Under 20.
Ce jucatori romani cunosti ?
Il stiu pe Mutu, pe Dica si pe Chivu. Din Portugalia ii stiu pe Timofte si pe Panduru. Am vazut multe meciuri ale lui Sumudica la Maritimo.
Jucatorul preferat...
Cristiano Ronaldo.
Echipa de suflet ?
Manchester United.
Cum ti se pare la Progresul ?
Conditiile sunt bune. Oameni la fel. Speram sa facem o treaba buna. Vreau sa joc bine ca sa ajut clubul si, in acelasi timp, pe mine. Doresc sa ajung din nou in top.

Nuno Manuel Soares GOMES (Asta o sa-i placa lui Bancaru, la prima vedere. Nu spun de ce. Si lui Krap. Nu spun de ce.)

Atacant
Data nasterii: 21.05.1980
Locul nasterii: Lisabona (parintii din Insulele Capului Verde)
Necasatorit (dar cu un copil)

Unde ai inceput fotbalul ?
- Am inceput fotbalul cu 11 ani în urmă, la clubul Vilafria.
De la ce club ai ajuns in Cotroceni ?
- Anul trecut am jucat la Fatima, liga a 2-a, unde am marcat 18 goluri.
Ce stii de fotbalul romanesc ?
- Am auzit, binenteles, de Hagi. Din Portugalia ii stiu pe Marinescu și pe Șumudică.
Care este jucatorul preferat ?
Imi plac foarte mult Rui Costa si Inzzaghi.
Echipa de suflet ?
- Benfica Lisabona.
Pasiuni ?
- Internet, cinema, plimbări – la 12 ani am făcut și karate – muzica.
Cum te-au primit colegii ?
- Bine. Cred ca vom fi colegi buni.
Câte goluri intenționezi să dai anul acesta?
- Cit se poate de multe.

Nuno Miguel Magalhaes FONSECA

Mijlocas central
Data nasterii: 30.01.1982
Locul nasterii: Guimaraes
Ultimul club la care a evoluat: MOREIRENSE FC (liga a 2-a)

Cum ai inceput fotbalul si care a fost parcursul carierei tale pina acum?
- La varsta de 8 ani m-am inscris la o grupa de juniori de la Vitoria Guimaraes. La 16 ani am ajuns la Porto, unde jucat 4 sezoane la prima si la a doua echipa. Am reusit 40 de goluri in 120 jocuri. Tot la 16 ani am fost selectionat in echipa națională de juniori republicani, unde am evoluat in 21 jocuri și am marcat 12 goluri. La Braga am fost în editia 2003-2004, acolo unde l-am avut coechipier timp de 2 luni pe Abiodun.
Cu ce fotbalisti importanti ai avut ocazia sa fii coechipier ?
- La Porto am jucat cu Deco, Jorhe Costa si Victor Baia.
Ce jucatori romani cunosti ?
- Am jucat cu Panduru la Porto timp de doi ani, dar ii stiu foarte bine si pe Șumudică, Marinescu sau Marius Nicolae.
Care este jucatorul tau preferat ?
- Luis Figo.
Echipa de suflet ?
- Vitoria Guimaraes care acum e pe locul 3 și joacă in UEFA Champions League.
Esti pasionat de ceva anume ?
- In general de internet, jocuri de fotbal pe PC, călătorii si filme.
Te intelegi cu noii colegi ?
Da. Ne vom cunoaste mai bine si totul va fi OK.

Bancaru
11th July 2008, 15:22
Hahahahahahahahaha ... de ce o sa imi placa mie? Ca are 28 de ani si a inceput fotbalul la 17? Cred ca si Gino era ceva mai mic, ca varsta. Am inteles ca el a inceput la 14.

miril
11th July 2008, 15:33
Da o fuga. Sa-l vezi. Repede ca poate-i scoate poza.

miril
11th July 2008, 16:32
Crapu-i verde, pardon, Capu-i verde. S-ar putea sa-i placa lui Krap. Gomez. Inainte se dadea cu bobii, acum cu google? 1,90. Centimetrii. Cum ai procedat? Emipric vorbind.

krapulax
11th July 2008, 16:44
pai am dat co guugle: 'nuno gomes, nu ala celebru, ala de la progresu (http://www.lpfp.pt/Liga_vitalis/Pages/Pessoa.aspx?epoca=20072008&clube=cd_fatima&jogador=2393)'

miril
11th July 2008, 16:49
Un gol la 629 de minute. Asta da inaintas...avansat, ca sa folosesc si eu...furculicio. O fii timid! Mie imi spune mama...Fatima ca la noi o sa rupa norii. De atata...bubuiala. Nu-i vorba de...tunete.

krapulax
11th July 2008, 17:10
el zice c-a dat 18. eu pe cine sa cred, pe google, sau pe nuno gomes? normal ca pe nuno, doar e progresist de-al nostru!

miril
11th July 2008, 17:29
Inseamna ca s-a adaptat rapid. Un Mitica portughez si progresist pe deasupra.

miril
12th July 2008, 16:36
Am castigat si pierdut in acelasi timp. Scor 5-0, conform GMP, agentia de stiri din Cotroceni.

Platanu
12th July 2008, 23:09
Macar sa nu mai stationam mult in zona retrogradarii,caci despre promovare sunt cam sceptic.E bine ca ne propunem promovarea,dar tin minte un sezon cand ne-am propus locul 3...din varf,si am terminat tot pe locul 3...din coada.

miril
13th July 2008, 09:35
La prima vedere s-a achizitionat jucatori straini bine claditi fizic si relativ tineri, Gomes fiind cel mai in varsta, 28 de ani. Vlastare, daca eram pe locul trei din coada acum eram bercenari, cu accentul care cade pe c(e). Asa suntem, inca, cotrocenari. Parca am fi din vremuri imemoriale. Mai stii? Concluzia, aparent stam bine, sa vedem, insa, cum stam cu...practica. HAI PROGRESUL!

krapulax
13th July 2008, 09:51
care e treaba cu 5-0?

miril
13th July 2008, 11:46
Cu Progresul2. E bine de stiut:

Presedintele Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a declarat, vineri (22 februarie 2008), la Cluj, ca esaloanele inferioare ale fotbalului romanesc vor fi restructurate incepand cu sezonul 2011-2012.

"Din anul 2011-2012 liga a doua va avea o singură serie, cu 18-20 de echipe, iar liga a III-a va avea patru serii, tot cu 18-20 de echipe. Acesta este un prim-pas, pentru că începând cu 2015, în liga a treia se va trece la două serii"

Ar fi interesant de stiut care vor fi etapele acestei restructurari.

Sezonul actual iese din calcul pentru ca nu se pot modifica din mers regulile competitiilor.


Astfel, raman 3 sezoane (2008/2009, 2009/2010 si 2010/2011) in care sa se treaca de la 2 serii in Liga a II-a si sase in Liga a III-a (toate cu 18 echipe) la o singura serie in Liga a II-a si patru serii in Liga a III-a (cu 18-20 de echipe), adica de la 144 de echipe la 90-100 de echipe.

Ce se va intampla in 2015 cand se trece la doar doua serii in Liga a III-a? Va fi infiintata Liga a IV-a cu patru serii?

Trecerea la patru serii in Liga a III-a si una singura in Liga a II-a se poate face fara prea multe probleme in doar doua sezoane:

2008/2009:

Liga a II-a:

nicio schimbare

Liga a III-a:

Retrogradeaza 49 de echipe:



ultimele opt din fiecare serie (locurile 11 - 18)
cea mai slab clasata echipa de pe locul 10; pentru determinarea acesteia se alcatuiesc clasamente separate, numai pe baza rezultatelor obtinute de cele 6 echipe de pe locul 10, cu cele de pe locurile 1-9 din seriile respective


Astfel, la sfarsitul sezonului 2008/2009 avem:

Liga a II-a: doua serii a cate 18 echipe
Liga a III-a: patru serii a cate 20 de echipe

2009/2010:

Liga a II-a:

Legatura cu Liga I - neschimbata.
Legatura cu Liga a III-a:

Promoveaza 6 echipe: castigatoarele cele patru serii din Liga a III-a, plus alte doua echipe clasate pe locul doi, castigatoare ale meciurilor de baraj (Seria I - Seria a II-a, Seria a III-a - Seria a IV-a)

Retrogradeaza 22 de echipe, adica ocupantele locurilor 8 - 18 din fiecare serie.

Liga a III-a

Promoveaza 6 echipe, retrogradeaza din Liga a II-a 22 de echipe.

Din Liga a IV-a promoveaza 21 de echipe.
Astfel, trebuie sa retrogradeze 37 de echipe:


ocupantele locurilor 11-20 din fiecare serie
cea mai slab clasata echipa de pe locul 10 (pentru determinarea acesteia se alcatuiesc clasamente separate, numai pe baza rezultatelor obtinute de cele 4 echipe de pe locul 10, cu cele de pe locurile 1-9 din seriile respective)
La sfarsitul sezonului 2009/2010, am avea:

Liga a II-a: o serie de 20 de echipe
Liga a III-a: patru serii a cate 20 de echipe

Bancaru
13th July 2008, 13:28
Platanul se referea la sezonul in care am avut un antrenor din randul celor care sufera pentru club si pentru faptul ca au parasit pe Steluta. Atunci s-a atacat sus, dar nu trei, chiar unu. Trei a fost pana la urma, dar asa cum zice violoncelistul nostru era ala din coada. Noi avem mare talent sa facem *****ul praf cu oameni buni.
In alta ordine de idei nu pot sa nu remarc suma pe care Sapun aluneca spre peninsula Iberica, zona portughejilor - zice-se 6000 euro noi grei, sau 6 000 000 d'astia vechi dar buni.

krapulax
13th July 2008, 13:54
iacov are ceva procent din transfer? caci progresul (ca idee abstracta, asa) nu indraznesc sa sper ca primeste ceva

georgemp
13th July 2008, 14:27
Scuzati, am aflat scorul corect, ca nici n-am ajuns la timp la meci, am și plecat înainte de sfârșit.Așa e dimineața...
Progresul - Progresul II 9-3

Fotografii de la meci

http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/th_IMG_1579.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/IMG_1579.jpg)

http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/th_IMG_1581.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/IMG_1581.jpg)

http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/th_IMG_1582.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/IMG_1582.jpg)

http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/th_IMG_1583.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/IMG_1583.jpg)

http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/th_IMG_1588.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/IMG_1588.jpg)

http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/th_IMG_1589.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/prg-prg2-9-3/IMG_1589.jpg)

Astăzi la ora 8:30, echipa mare a plecat în cantonamentul intern de la Poiana Brașov.

krapulax
13th July 2008, 15:04
mai zi cate ceva! ce e cu astia noi, a mai aparut careva, a mai disparut vreunul?

krapulax
13th July 2008, 18:41
gsp:
Lotul echipei FC Progresul se afla de astazi in cantonament la Poiana Brasov, unde va efectua primul stagiu de pregatire din aceasta vara. In acest interval sunt programate trei partide amicale:
Progresul – FC Sacele, pe 15.07.2008, de la ora 18.00
Progresul – Dunarea Calarasi, pe 18.07.2008, de la 18.00
Progresul – Unirea Slobozia, pe 21.07.2008, de la ora 18.00

Antrenorul Marius Sumudica a convocat pentru primul stagiu de pregatire un numar de 23 jucatori, dupa cum urmeaza:

Portari: Cristian Popescu, Radu Sardescu.
Fundasi: Cornel Dobre, Danut Somcherechi, Egon Wisniovski, Radek Oprsal, Valentin Sandu, Marius Rusu.
Mijlocasi: Daniel Costescu, Liviu Bajenaru, Ives, Nuno Fonseca, Paolinho, Alexandru Frangu, Alexandru Stan, Codrut Lirca, Marius Argintaru, Mihaita Gheorghe, Andrei Sava, Levente Mitrea.
Atacanti: Nuno Gomes, Marius Ene, Sergiu Soldea.
Progresul va termina stagiul din Poiana Brasov pe data de 23 iulie, urmind sa plece apoi intr-un turneu de pregatire la Monte Catini (Italia).

pro:
exact acelasi program si lot


levente mitrea e de gasit in cupa liceelor acum un an. despre sava zicea mandoiu in interview. soldea nu stim cine e. argintaru a fost la craiova unde a avut ceva conflict cu patronul. am scapat de martins, dar din pacate lipsesc negura si cipi stanciu. cam putini atacanti, e drept ca jucam cu un singur varf. dobre nu cred ca are rezerva. poate marius rusu, care a ramas cel mai vechi jucator din lot, dar nu stiu daca a aparut in vreun meci oficial. iata-l la prezentarea lotului, acum 2 ani. iar al 2lea cel mai vechi jucator, ca sa zic asa e oprsal, singurul care a jucat cu progresul in liga 1. si mergand mai departe, la inceputul sezonului trecut mai erau in lot si lirca + somcherechi. restul sunt veniti in epoca dodu/ bronec

miril
13th July 2008, 19:17
Martins se zice ca este accidentat. Sava este de la Nationala de juniori, unde antrenor era ta'su, de aici si critica cand am pierdut calificarea cu Spania dupa ce am condus cu 2-0, golurile fiind date pe partea stanga, a fiului. Ca Spania a castigat ulterior titlul european la acesta grupa de varsta... Stanciu este la Progresul2, din cate am inteles, iar Costescu este si el cam...atacant.

krapulax
13th July 2008, 19:35
e cam batran, plus ca a jucat numai mijlocas dreapta sezonul ce trecu. si el era fara concurenta pe post. da acu venira portughejii, portughejii venira

uitasem de povestea cu sava, asa-i

miril
13th July 2008, 20:17
32+. Rusu face un fizic pe zi ce trece. I-am spus...agentiei de presa acum doi ani ca asta pare de 18 cand el inca avea 15 ani. Rusu Marius, despre el este vorba.

georgemp
14th July 2008, 01:30
Chiar nu mă așteptam să-l ia pe Marius la echipa mare...
Din ce-am vazut, astia noi sunt foarte buni.Egon e mai ezitant, dar e la început oricum.

miril
14th July 2008, 07:41
Cica 9-3 cu aia micii.

miril
14th July 2008, 13:07
De pe site-ul clubului. In cautarea...argintului pierdut:

Argintaru – din Banie in Cotroceni

FC Progresul Bucuresti l-a transferat pe mijlocasul central Marius Argintaru, ultima data legitimat la Universitatea Craiova, care a semnat un contract pe o perioada de 3 ani.
Marius ARGINTARU
Data nasterii: 04.07.1988
Locul nasterii: Craiova
Inaltime: 171 cm
Greutate: 64 kg
Post: mijlocas central

Ai crescut la scoala lui Gica Popescu ?
Da. De la varsta de 8 ani. Am stat acolo pina la 14 ani, atunci cind am plecat imprumutat la FEFS Craiova pentru doi ani. La 16 ani, Gheorghita Geolgau m-a adus la Universitatea Craiova.
Si ce s-a intimplat ? Ai pornit ca o mare speranta.
Cind era echipa in B am dat o proba si m-a oprit domnul Stanga. Primele cinci etape am jucat si cu Caracal am fost chiar titular. Dupa care m-am accidentat si am stat 6 luni. Am evoluat apoi la echipa a 2-a, in Liga a III-a, unde am fost capitanul formatiei. Am revenit in lotul mare cu ocazia unui cantonament in Cipru si in Antalya. Am fost pastrat la lot, am fost chiar rezerva in meciul cu Rapid. La un moment dat au vrut sa ma ia Jiul si Pandurii.
Cum te-ai despartit de Universitatea ?
A fost un litigiu. Asa cum se intimpla de obicei in fotbal. Mi-au dat o suma de bani ca sa renunt la memoriu. Am continuat un an in lotul echipei mari, insa au fost din nou probleme financiare si nu mi-am primit drepturile. In cele din urma, ne-am inteles si ne-am despartit amiabil.
Ai avut convocari la loturile nationale, trofee cistigate ?
De trei ori am fost convocat la echipa nationala de juniori Under 14 si am cistigat titlul national cu Scoala Gica Popescu.
Care este fotbalistul tau preferat ?
Rivaldo.
Echipa de suflet ?
AC Milan.
Cu ce ganduri ai venit in Cotroceni ?
Sa promovam. Vreau sa-mi arat valorea si sa confirm increderea care mi s-a acordat

Bancaru
14th July 2008, 13:43
Da, pentru un pumn de Argintaru. Hi! Ho! Silver... aru.

miril
15th July 2008, 19:41
V-ati inscris? Nu-i vorba de autogol.

Comitetul de Urgență al Federației Române de Fotbal a aprobat prelungirea, până la data de 25 iulie a.c., a termenului de depunere la FRF a documentelor necesare pentru aprobarea cesiunii dreptului de participare în Liga a II-a și în Liga a III-a, ediția 2008-2009.

Pe 28 iulie Comitetul de Urgență va aproba componența seriilor Ligilor a II-a și a III-a, pentru sezonul competițional 2008-2009, iar pe 29 iulie Casa Fotbalului va găzdui tragerea la sorți a programului competițional pentru sezonul 2008-2009.

miril
16th July 2008, 07:57
Intrebarea diminetii, ce am facut cu Sacele? Foarte important de stiut.

krapulax
16th July 2008, 15:56
intrebarea dupa-amiezei: ce jucatori din lot se incadreaza la categoria 'juniorul obligatoriu'? lirca si stan au depasit varsta? (care este de cati ani?... se pare ca 20)

krapulax
16th July 2008, 16:55
si raspunsul la intrebarea diminetii, de pe situl oficial


Progresul a debutat cu o victorie in primul stagiu de pregatire din aceasta vara. Elevii lui Marius Sumudica au invins la limita, cu 2-1, pe terenul celor de la Sacele, dupa ce au evoluat 35 de minute in 10 oameni. In minutul 65, portughezul Gomes s-a accidentat la umar, iar Sumi a preferat sa nu-l mai inlocuiasca cu nimeni pina la final. Tehnicianul bancarilor a folosit, dealtfel, doua formatii diferite in acest joc. In prima parte, a jucat urmatoarea echipa:
Popescu- Rusu, Somcherechi, Oprsal, Sava - Lirca, Ives, M. Gheorghe, Bajenaru, Stan- Ene.
In repriza a doua, formatia din Parcul cu Platani a avut urmatoarea componenta:
Sardescu - Dobre, Wisniovski, Frangu, Sandu - Costescu, Fonseca, Argintaru, Mitrea, Paolinho - Gomes.
Au marcat: Ene-41, Paolinho-50.
In urma accidentarii suferite, Gomes va sta in repaos o saptamina. In aceeasi situatie se afla si Soltea, trimis deja la Bucuresti, dupa ce a fost diagnosticat cu tendinita.

poate asa reapare cipi stanciu. cica a preferat sa nu-l inlocuiasca pe nuno gomez... pai nu mai avea cu cine!

miril
16th July 2008, 17:24
Raspuns, Rusu si/sau Sava. Ca va!

Bancaru
17th July 2008, 11:24
Dică vine în România pentru un amical cu Progresul

Progresul București îsi va prezenta, duminică, 10 august, pe stadionul Cotroceni, lotul de jucători pentru sezonul 2008/2009, informează site-ul echipei. Cu această ocazie, Progresul va disputa și o partida amicală în compania formației de Serie A, Catania. Walter Zenga a fost încîntat de ideea de a reveni, chiar dacă doar pentru un singur meci, pe stadionul unde s-a consacrat în meseria de antrenor și unde s-a simțit mereu ca acasă.

www.gsp.ro Cica e si pe site-ul oficial. Nu pot sa nu remarc cat de activ sunt cei care administreaza si intretin site-ul. Sa fie un semn bun, de implicare?

miril
17th July 2008, 13:54
O initiativa buna, zic eu. Cat despre site-ul clubului, o zi merge, una nu merge. Azi nu merge.

Bancaru
17th July 2008, 14:18
La mine merge. Uns...

miril
17th July 2008, 17:14
Merge dar nu gasesc informatia. Voi o gasisti?

krapulax
17th July 2008, 20:05
nu, nu e. inca. e un comunicat oficial, oricum.
see you there

miril
18th July 2008, 08:07
Ar putea fi o misculatie de publicitate daca nu apare oficial pe site. Dai un comunicat la presa dar nu-l publici. Capisci? Nu cred ca-l vom vedea, adica veti, vedea pe Zenga in Cotroceni. De Dica, who cares?

Bancaru
18th July 2008, 11:37
Dicka cu Zenga sunt ca p... 'n p... Adica nedespartiti. (p = piciorul; p - papuc)

Bancaru
18th July 2008, 11:39
Zicea Do Du in urma cu multe zile ca "in urmatoarele zile" vor veni jucatori de divizia A. Eu am cam lipsit in urma cu cateva zile. S-a intamplat sa vina cineva si mi-a scapt mie sau in urmatoarele zile?

miril
18th July 2008, 12:20
Urmatoarele zile ar putea insemna...urmatoarele zile. De acum incolo. Samd.

Bancaru
18th July 2008, 13:29
Poate nu am sesizat noi nuanta: jucatori DE divizia A sau jucatori DIN divizia A. E o mare (mica) diferenta.

miril
18th July 2008, 20:12
S-o fi revarsat Dunarea la...Poiana Brasov?

georgemp
19th July 2008, 12:51
Ar putea fi o misculatie de publicitate daca nu apare oficial pe site. Dai un comunicat la presa dar nu-l publici. Capisci? Nu cred ca-l vom vedea, adica veti, vedea pe Zenga in Cotroceni. De Dica, who cares?
Din ce-am aflat de la club, e adevarat...
Adică jucăm cu ei.În nocturnă.

Bancaru
19th July 2008, 13:25
George, despre meciul de ieri ai aflat ceva?

miril
19th July 2008, 14:20
Agentia de presa Cotroceni, APC, se aude?

georgemp
19th July 2008, 23:42
Se aude, dar nu se stie..

miril
20th July 2008, 10:23
Sapunaru laudat de presa si suporterii echipei Porto, dupa amicalul cu Hannover 96, iar despre Herea: "Mi-a plăcut calitatea jocului. Rapid a jucat foarte bine, iar noi am făcut o greșeală că am evoluat cu echipa a doua. Mi-au plăcut mult numerele 15, 16 și 11 (Lazăr, Herea și Boya, n.r.), dar am apreciat jocul întregii echipe a Rapidului", a declarat Puel. Macar atat ne-a mai ramas sa ne bucuram pentru reusita lor, pe alte terenuri.

krapulax
20th July 2008, 10:25
asa, sa moara iacov de necaz ca nu i-a vandut mai scump

miril
20th July 2008, 10:27
Fie vorba intre noi, daca era Gino plecau prin usa din spate si sumele de transfer apareau in Cipru, la un...depunator anonim.

Bancaru
25th July 2008, 17:03
Nimic, nimic. Doar asa, sa va mai inviorez. Sa aveti senzatia ca...
Haidi, pa!

georgemp
25th July 2008, 19:24
Noutăți

Cu ocazia cantonamentului de la Poiana Brașov, Marius Șumudică a participat la o emisiune sportivă a televiziunii locale.Înregistrarea poate fi văzută aici (http://www.novapress.ro/index.php?option=com_fireboard&Itemid=33&func=view&catid=6&id=365).
Miercuri echipa a jucat un amical cu Steaua II, meciul terminându-se la scorul de 4-1, în favoarea noastră.
Între timp, lotul a revenit de la Poiana Brașov, și acum jucătorii se pregătesc pentru plecarea în Italia.

publicat pe fcprogresul.ro (http://www.fcprogresul.ro)

miril
25th July 2008, 19:32
APC, noi deja am vazut filmul. E de Oscar...de la Pena L. Sumi cu Rapidul numai noi cu Progresul. Avantaj? Nu stiu. Dragostea nu se cantareste, nu se masoara, se... Completati si voi. Pre...completez eu: HAI PROGRESUL!

miril
25th July 2008, 19:36
Sper sa se incalzeasca si ei in asteptarea autocarlui bleu-albastru (fara rosu). Cu Lenny si Kravitz.

krapulax
25th July 2008, 20:22
urmeaza iron maiden. si cred ca gata, ca saracu gazon ce-o zice si el? sau vine madonna? madonna? parca nu...

miril
25th July 2008, 20:31
Pana atunci se multumesc ei si cu Maica Lele, zisa si Lori Dona, sau poate Da Na-Na.

krapulax
28th July 2008, 15:57
iata-ne adversarii:

Aerostar Bacău, FCM Bacău, FC Botoșani, Forex Brașov, FC Dinamo II București, FC Sportul Studențesc București, CS Buftea , FCM Câmpina, Concordia Chiajna, Dunărea Giurgiu, Prefabricate 2005 Modelu, FC Ceahlăul Piatra-Neamț, CSM FC Ploiești , SC FC Petrolul Ploiești, FC Snagov, Cetatea Suceava , Delta Tulcea

cod rosu- echipe cu mari sanse la locul 2
cod oranj- ar putea emite pretentii
cod galben- n-am , ca se vede prost. ar fi fost tulcea, botosanii, aerostarul...
cod verde- trag la retrogradare
negru- nu pun probleme (ceahlaul are locul 1 asigurat, dinamo 2 nu are voie sa promoveze)
albastru-bleu suntem noi

miril
28th July 2008, 15:59
Chiar ma intrebam cine sunt aia in albastru-bleu care nu se vad.

Bancaru
28th July 2008, 16:00
Eu nu cred ca Ceahlaul are locul 1 asigurat desi asta cu cearta dintre Pinalty si Sandu e un fel de apa de ploaie. Si ca sa nu fiu cinic, apropo de cosuri si ploi, e un fel de pielea pulii. Dar nu cred ca vor rupe totul asemeni Brasovului anul trecut.

krapulax
28th July 2008, 16:51
Chiar ma intrebam cine sunt aia in albastru-bleu care nu se vad.
pai nu am putut sa trec progresul sub genericul: iata-ne adversarii. sper sa nu avem adversari in ograda si anul asta

Bancaru
28th July 2008, 17:07
Frumos spus. Dar nu avem de unde sa stim.

miril
29th July 2008, 12:52
Primul cuvant care il am be buze este NASOL:

Cetatea Suceava - Forex Brașov

FC Snagov - FC Botoșani

Delta Tulcea - FCM Câmpina

Dunărea Giurgiu - Dinamo II

FCM Bacău - Petrolul Ploiești

CS Buftea - Sportul Studențesc

Prefab Modelu - Ceahlăul Piatra Neamț

Aerostar Bacău - Concordia Chiajna

CSM Ploiești - Progresul

Bancaru
29th July 2008, 13:46
Adica? De ce e nasol? E foarte bine. Incepem in deplasare, batem bine si apasat si preluam sefia. Daca nu ma insel CSM Ploiesti e nou promovata. Unde mai pui ca e colea, la 60 kilometri. Nu costa mult deplasarea. Nu a mea.

miril
29th July 2008, 13:54
S-au intarit si vor promovarea, declarandu-se adevarata echipa a Ploiestiului. Puteam avea un meci usor acasa, daca mai exista asa ceva la (cum joaca) Progresul. Dar daca stau sa ma gandesc e bine si asa, pe 23 ma intalnesc cu gasca. In Cotroceni sau Kotrocseny, ca nu mai stiu unde ma...voi afla.

Bancaru
29th July 2008, 14:36
Pai anul trecut nu stiu cate echipe au vrut sa promoveze. Nu au putut toti. Nu zic ca e meci usor, dar mi se pare ca iar incepem cu aceleasi rahaturi si in ritmul asta... muje promovare. Sau macar un loc 3, 4. (3,14)
Trebuie sa batem. Daca nu batem o nou promovata atunci ce naiba faci cu echipa federatiei sau cu echipe care au sustinere financiara. FC Timisoara ar vrea Buf(u)tea in A ca sa aiba si ei satelit. Pai ce, numai Steaua sa aiba Buzau? De ce sa nu se (Bu)futea si FC Tm? Nu luati exemplu Brasov ca e atipic, dar luati exemplu locul doi anul trecut si vedeti cate meciuri avem voie sa pierdem. Ca nu prea avem. Noi zicem ca fotbalistii astia sunt tampiti (desi sunt) cand folosesc celebra expresie "si-au dorit mai mult...". Astea este: trebuie sa iti si doresti sa promovezi, atat jucatorii cat mai ales conducatorii. Iar mie mi-e teama.

georgemp
29th July 2008, 16:35
S-a schimbat programul.Prima etapă jucăm la Câmpina.

miril
29th July 2008, 16:58
Citisem si eu printre comentariile de pe GSP ca a...intervenit ceva. Erau pre multe derby-uri, din ce am vazut, in prima etapa. E mai bine asa!

Bancaru
29th July 2008, 17:01
Derby-uri? Cine e echipa asta ASCFCMSC Ploiesti SA? Derby-uri in B: Progresul - Sportul, Sportul - Progresul. Cam asta este.

Urmuz
29th July 2008, 17:06
Nu sunt de acord cu afirmatia dumneavoastra: Petrolul si UTA sunt echipe mult mai importante decat Sportul si Progresul.:D

miril
29th July 2008, 17:13
Urmuz. bine ai venit printre progresiti. Atentie la prag! Citeste mai bine, era vorba de CSM Ploiesti. Ai dreptate, desi nu folosesc termenii tai, UTA si Petrolul sunt echipe de traditie si cu performante in fotbalul romanesc, dar si Sportul si Progresul intra intr-o categorie apropiata celor doua. Te-si fi privit cu si mai multa simpatie daca ai fi spus ca altfel s-ar fi scris istoria celor doua bucurestene daca articolul opt de la Timisoara s-ar fi aplicat asa cam cum scria in Romania Libera pe 20 februarie 1990, despre unele echipe din fotbalul romanesc. Nu spun care. Inca secret de stat. Desi Evenimentul Zilei... HAI PROGRESUL!

krapulax
29th July 2008, 18:01
sigur s-a schimbat programul? confuzie mare...
eu vad ca primul meci e cu doarpetrolul, apoi acasa cu buftea, apoi la prefab. tare de tot inceputul

miril
29th July 2008, 18:26
Luati de la Baiatu...,provizoriu! Nu ala cu seminte. Aiureala mare. Mitica sa traiasca. Nu spun cum.

http://www.gsp.ro/stire/iata-programul-intreg-al-ligii-a-ii-a-89759.html

SERIA 1
Etapa 1 (16 august)
Cetatea Suceava - Forex
FC Snagov - FC Botoșani
Delta Tulcea - Poiana Cîmpina
Dunărea Giurgiu - Dinamo II
CSM Ploiești - Progresul
FCM Bacău - Petrolul
FC Buftea - Sportul
Prefab Modelu - Ceahlăul
Aerostar - Concordia

Etapa a 2-a (23 august)
Forex - FC Snagov
FC Botoșani - Delta Tulcea
Poiana Cîmpina - Dunărea Giurgiu
Dinamo II - FCM Bacău
Progresul - FC Buftea
Petrolul - CSM Ploiești
Sportul - Prefab Modelu
Ceahlăul - Aerostar
Concordia - Cetatea Suceava

Etapa a 3-a (30 august)
Cetatea Suceava - Ceahlăul
FC Snagov - Concordia
Delta Tulcea - Forex
CSM Ploiești - Dinamo II
FCM Bacău - Dunărea Giurgiu
FC Buftea - Petrolul
Prefab Modelu - Progresul
Aerostar - Sportul
FC Botoșani - Poiana Cîmpina

Etapa a 4-a (6 septembrie)
Dunărea Giurgiu - CSM Ploiești
Forex - FC Botoșani
Poiana Cîmpina - FCM Bacău
Dinamo II - FC Buftea
Progresul - Aerostar
Petrolul - Prefab Modelu
Sportul - Cetatea Suceava
Ceahlăul - FC Snagov
Concordia - Delta Tulcea

Etapa a 5-a (13 septembrie)
Cetatea Suceava - Progresul
FC Snagov - Sportul
Delta Tulcea - Ceahlăul
CSM Ploiești - FCM Bacău
FC Buftea - Dunărea Giurgiu
Prefab Modelu - Dinamo II
Aerostar - Petrolul
Forex - Poiana Cîmpina
FC Botoșani - Concordia

Etapa a 6-a (20 septembrie)
Dunărea Giurgiu - Prefab Modelu
FCM Bacău - FC Buftea
Poiana Cîmpina - CSM Ploiești
Dinamo II - Aerostar
Progresul - FC Snagov
Petrolul - Cetatea Suceava
Sportul - Delta Tulcea
Ceahlăul - FC Botoșani
Concordia - Forex

Etapa a 7-a (27 septembrie)
Cetatea Suceava - Dinamo II
FC Snagov - Petrolul
Delta Tulcea - Progresul
FC Buftea - CSM Ploiești
Prefab Modelu - FCM Bacău
Aerostar - Dunărea Giurgiu
Forex - Ceahlăul
FC Botoșani - Sportul
Concordia - Poiana Cîmpina

Etapa a 8-a (4 octombrie)
Dunărea Giurgiu - Cetatea Suceava
CSM Ploiești - Prefab Modelu
FCM Bacău - Aerostar
Poiana Cîmpina - FC Buftea
Dinamo II - FC Snagov
Progresul - FC Botoșani
Petrolul - Delta Tulcea
Sportul - Forex
Ceahlăul - Concordia

Etapa a 9-a (11 octombrie)
Cetatea Suceava - FCM Bacău
FC Snagov - Dunărea Giurgiu
Delta Tulcea - Dinamo II
Prefab Modelu - FC Buftea
Aerostar - CSM Ploiești
Forex - Progresul
FC Botoșani - Petrolul
Ceahlăul - Poiana Cîmpina
Concordia - Sportul

Etapa a 10-a (18 octombrie)
Dunărea Giurgiu - Delta Tulcea
CSM Ploiești - Cetatea Suceava
FCM Bacău - FC Snagov
FC Buftea - Aerostar
Poiana Cîmpina - Prefab Modelu
Dinamo II - FC Botoșani
Progresul - Concordia
Petrolul - Forex
Sportul - Ceahlăul

Etapa a 11-a (25 octombrie)
Cetatea Suceava - FC Buftea
FC Snagov - CSM Ploiești
Delta Tulcea - FCM Bacău
Aerostar - Prefab Modelu
Forex - Dinamo II
FC Botoșani - Dunărea Giurgiu
Sportul - Poiana Cîmpina
Ceahlăul - Progresul
Concordia - Petrolul

Etapa a 12-a (1 noiembrie)
Dunărea Giurgiu - Forex
CSM Ploiești - Delta Tulcea
FCM Bacău - FC Botoșani
FC Buftea - FC Snagov
Prefab Modelu - Cetatea Suceava
Poiana Cîmpina - Aerostar
Dinamo II - Concordia
Progresul - Sportul
Petrolul - Ceahlăul

Etapa a 13-a (8 noiembrie)
Cetatea Suceava - Aerostar
FC Snagov - Prefab Modelu
Delta Tulcea - FC Buftea
Forex - FCM Bacău
FC Botoșani - CSM Ploiești
Progresul - Poiana Cîmpina
Sportul - Petrolul
Ceahlăul - Dinamo II
Concordia - Dunărea Giurgiu

Etapa a 14-a (15 noiembrie)
Cetatea Suceava - Poiana Cîmpina
Dunărea Giurgiu - Ceahlăul
CSM Ploiești - Forex
FCM Bacău - Concordia
FC Buftea - FC Botoșani
Prefab Modelu - Delta Tulcea
Aerostar - FC Snagov
Dinamo II - Sportul
Petrolul - Progresul

Etapa a 15-a (22 noiembrie)
FC Snagov - Cetatea Suceava
Delta Tulcea - Aerostar
Forex - FC Buftea
FC Botoșani - Prefab Modelu
Poiana Cîmpina - Petrolul
Progresul - Dinamo II
Sportul - Dunărea Giurgiu
Ceahlăul - FCM Bacău
Concordia - CSM Ploiești

Etapa a 16-a (29 noiembrie)
Cetatea Suceava - Delta Tulcea
FC Snagov - Poiana Cîmpina
Dunărea Giurgiu - Progresul
CSM Ploiești - Ceahlăul
FCM Bacău - Sportul
FC Buftea - Concordia
Prefab Modelu - Forex
Aerostar - FC Botoșani
Dinamo II - Petrolul

Etapa a 17-a (6 decembrie)
Delta Tulcea - FC Snagov
Forex - Aerostar
FC Botoșani - Cetatea Suceava
Poiana Cîmpina - Dinamo II
Progresul - FCM Bacău
Petrolul - Dunărea Giurgiu
Sportul - CSM Ploiești
Ceahlăul - FC Buftea
Concordia - Prefab Modelu

krapulax
29th July 2008, 19:16
nu e asta programul, pana la urma tot la campina e primul meci. si al treilea la neamtz. astept sa apara ceva pe frf dot ro. pana atunci iata ce se zice pe la neamtz:
„Din cauza ca n-au fost atenti la faptul ca avem in serie orase cu cite doua echipe a fost nevoie de stergerea primului rezultat. Consider ca varianta a doua este mai buna pentru noi“, a declarat Viorel Mastacaneanu, presedintele CA al FC Ceahlaul.

krapulax
30th July 2008, 06:02
pe frf nu a aparut nimic, ziarele de sport povestesc despre repetarea tragerii la sorti dar continua sa ne arate programul cel vechi. penibil!'
in orice caz, primul meci e la campina

Bancaru
30th July 2008, 10:53
Asa este. Petrolul este o echipa foarte iubita si cu palmares important. Din punctul meu de vedere nu e mai importanta decat Progresul, dar punctul meu de vedere este subiectiv. UTA nu e in seria 1. Nici U Cluj, si aia echipa importanta. Sa imi fie iertata ignoranta si greseala de a nu fi pomenit Petrolul dar consider ca nu Chiajna, Buftea sau mai stiu eu ce nou nascut face ca un meci sa fie derby. Desi pana la urma ne bazam pe valoare. Exista posibilitatea ca Buftea - Aerostar Bacau sa fie derby, daca vor ocupa locuri promovabile, iar Progresul - Petrolul sa se bata sa nu retrogradeze. Asa cum am spus mai demult as prefera ca pe langa noi sa promoveze si Petrolul. Sau Sportul. Dar musai sa fim noi.
Eu nu vad chestii ascunse in treaba aia cu tragerea la sorti. Singura, totusi, pe care vor sa o ascunde cu orice chip e prostia.

miril
30th July 2008, 11:17
Explicatia a fost ca s-a uitat de factorul echipe din acelasi oras, lucru semnalat de un anume conducator si politician local PD-L. Nu spun care. Oricum, oamenii au fost chemati inapoi si s-a refacut tragerea la sorti. Problema este ca nici pana acum nu se stie programul oficial, cu exceptia programului primei etape, singurii care dau amanunte suplimentare fiind cei de la clubul cu politiceanul numit de mine mai sus. Mitica sa traiasa cu valiza cu tot. Sper sa-si de foc. Mitica. La valiza si nu numai.

Urmuz
30th July 2008, 11:30
Iertati-mi impertinenta de a scrie pe "taramul" vostru! N-am vrut sa va stric dispozitia, insa m-am simtit lezat in orgoliul meu de om nascut in Ploiesti de ignorarea Petrolului (Ploiestiul este singurul oras din provincie care a dat trei campioane ale fotbalului romanesc). Cred ca aceasta echipa merita mai mult respect, fiind singura echipa din Romania care a invins Liverpool intr-un meci oficial. Intamplator, duminica trecuta am trecut pe langa stadionul Petrolului si am fost ingrozit de ceea ce am vazut: mizerie, ruine, caini vagabonzi, etc. Imi venea sa plang.:)

Asa este. Petrolul este o echipa foarte iubita si cu palmares important. Din punctul meu de vedere nu e mai importanta decat Progresul, dar punctul meu de vedere este subiectiv. UTA nu e in seria 1. Nici U Cluj, si aia echipa importanta. Sa imi fie iertata ignoranta si greseala de a nu fi pomenit Petrolul dar consider ca nu Chiajna, Buftea sau mai stiu eu ce nou nascut face ca un meci sa fie derby. Desi pana la urma ne bazam pe valoare. Exista posibilitatea ca Buftea - Aerostar Bacau sa fie derby, daca vor ocupa locuri promovabile, iar Progresul - Petrolul sa se bata sa nu retrogradeze. Asa cum am spus mai demult as prefera ca pe langa noi sa promoveze si Petrolul. Sau Sportul. Dar musai sa fim noi.
Eu nu vad chestii ascunse in treaba aia cu tragerea la sorti. Singura, totusi, pe care vor sa o ascunde cu orice chip e prostia.

miril
30th July 2008, 11:35
Urmuz, nu-ti fa probleme, noi respectam Petrolul, nu aici este buba. Pe voi ploiestenii fratilor Munteanu si Dridea, a regretatului Tabarcea, Pahontu, Misu Ionescu, Dragomir, Grozea, ca vad ca esti dinamovist, Mocanu si multi altii, va respectam, problema voastra este insa alta, proprii conducatori si investitori, ei sunt cei care nu va respecta. Respect, Petrolul! HAI PROGRESUL!

georgemp
30th July 2008, 11:54
Amical de lux pentru bancari: Fiorentina – Progresul

Formatia Progresul Bucuresti va juca miercuri, 6 august, un amical in compania formatiei de Serie A, Fiorentina, echipa unde evolueaza internationalul roman Adrian Mutu. Partida se va desfasura la Converciano, de la ora 18.00, inainte cu exact o saptamina de debutul echipei “viola” in preliminariile Champions League, a declarat pentru site-ul oficial al clubului bancar, presedintele Stefan Brotac.
In acest sens, antrenorul Cesare Prandeli a cerut oficialilor romani ca meciul sa nu se joace foarte tare, pentru a fi evitate eventualele accidentari.
Marius Sumudica (antrenor FC Progresul): “In primul rind, am acceptat sa joc doua meciuri tari, cu Fiorentina si cu Panionios, pentru ca numai asa putem prinde experienta, jucind cu adversari valorosi. Degeaba veneam aici sa jucam cu ospatari si sa-i batem cu 17-0, pentru ca ulterior sa constatam ca nu ne folosesc la nimic astfel de intilniri. Prefer sa pierd cu Fiorentina, pentru ca stiu ca acesta este un test adevarat”. Elevii lui Marius Sumudica vor juca astazi impotriva echipei Disocupati (echipa jucatorilor fara contracte din Serie A si Serie B), urmand ca, in aceasta seara, toata delegatia bancara sa asiste la amicalul Fiorentina – Barcelona. Progresul va juca maine o alta partida amicala in compania formatiei de Serie C, Pontadera, de la ora 18.00. Echipa din Parcul cu Platani isi incheie seria de meciuri de pregatire joi, 7 august, la Montecatini, in fata lui Panionios.
Marius Sumudica: “In acest turneu din Italia, conditiile au fost exceptionale din aproape toate punctele de vedere. Numai caldura ne mai face probleme, insa nu poate fi chiar totul perfect. Jucatorii raspund bine la comenzi, echipa se leaga, ne mai trebuie putin si vom fi pregatiti suta la suta sa abordam returul. Astazi jucam cu Disocupati, echipa unde evolueaza doar fotbalisti fara contract, care trebuie sa joace pentru antrenorii si impresarii din tribuna. Va fi foarte greu. De altfel, imi aduc aminte ca, atunci cind veneam cu Rapid in Italia, sau chiar cu Progresul, pe vremea cind eram inca in activitate, aceste meciuri cu echipe de Serie C erau deosebit de dificile. Sunt foarte ambitiosi si foarte artagosi”.
Progresul se va intoarce in Romania vineri, 8 august, urmand ca doua zile mai tarziu, pe 10 august, sa sustina meciul de prezentare al lotului pe stadionul Cotroceni, in compania Cataniei lui Zenga si Dica.

Publicat pe site-ul oficial.

miril
30th July 2008, 11:58
Bine, vom juca deci cu disculpatii aia si apoi...Mutu. Un fel de Vedi Napoli e poi mori, de fapt Mori.

Bancaru
30th July 2008, 12:14
Tinand cont de logica faptelor ce se petrec la romani dupa aceste cateva meciuri tari vor fi rupti de oboseala drept pentru care mi-e foarte teama ca vor face ceva in meciurile ce vor veni dupa 16 august, chiar daca adversari vor fi binevoitori. Desi nu gasesti binevoitori decat pe final, atunci cand "obosesc".

miril
30th July 2008, 12:41
Nu-i vorba de iluzii, dar Mutu, Pussy, Brotac, pac, pac?

Bancaru
30th July 2008, 13:13
Pai normal ca asta a fost filiera. Ce bine ar fi sa se transforme Progresul in Paschalâc.

miril
30th July 2008, 13:26
Sa nu fie vreun...ghiaur, la mijloc, care sa puna Gheara pe...pussy, era sa zic. Paschalac, adica. Din (Pascha)lac in put-a, cu alte cuvinte.

Bancaru
30th July 2008, 14:21
Lasand chestiile astea, mi-ar placea ca si Mutu sa bage bani. Iar la ce ma refeream cu adevarat ar fi o "infratire" cu vreun club mare care sa ruleze jucatori.

miril
30th July 2008, 14:59
Cam asta incercam si eu sa cred ca se poate face ceva chiar daca fac glumite ca deobicei. S-ar putea face multe lucruri interesante cu si in jurul clubului din Cotroceni. Sper sa nu ramana doar idei, vise d'ale mele, d'ale noastre.

krapulax
30th July 2008, 15:49
din ziarul gratuit de metrou am aflat ca am jucat cu mantova*. fiind amical, nu ma intereseaza scorul, sper ca nici voi nu veti da o mare atentie acestui fapt. am pierdut cu 4:o

__________________________________________________ ______________________________________________
*serie b, locul 8 in sezonul trecut. echipa lui loccatelli, care aparuse la ac milan odata cu ambrosini, daca mai tin eu bine minte

krapulax
30th July 2008, 15:53
Positivo test oggi pomeriggio del Mantova allo stadio "Quercia" di Rovereto contro il National Bucarest, formazione rumena che milita in Lega II. 4-0 il risultato finale per i biancorossi per merito delle reti messe a segno nel primo tempo da Sedivec e nella ripresa da Godeas, Marchesetti e Locatelli. E proprio l'ultimo arrivato in casa virgiliana ha bagnato il suo esordio con la rete del 4-0. Meglio di così non poteva andare. La squadra continua a lavorare per perfezionare il 3-4-3 e anche oggi Giuseppe Brucato ha proposto questo modulo. Nel primo tempo la squadra si è schierata con Handnaovic in porta, difesa a tre con Cristante, Notari e Franchini, a centrocampo Tarana e Balestri esterni, in mezzo la coppia di registi Passoni-Venitucci, in attacco Godeas supportato da Sedivec e Caridi. Nella ripresa il tecnico Brucato fa ruotare la rosa sua disposizione e il Mantova dilaga: Godeas, Marchesetti e Locatelli. 4-0 il punteggio finale, i segnali sono confortanti anche perché la squadra sta rispettando la tabella di marcia del proprio lavoro.

La prossima amichevole è prevista mercoledì 30 luglio (ore 20) allo stadio "Briamasco" di Trento: sarà la Pro Sesto, squadra che milita in Lega Pro-Prima Divisione, a sfidare i biancorossi. Un test impegnativo contro una squadra italiana.




google translate ne ajuta (?)

Test pozitiv această după-amiază în etapa de firma Mantua "Oak" Rovereto împotriva National Bucuresti, care militeaza de formare românesc în Liga II. 4-0 rezultatul final pentru biancorossi despre rețelele pentru a făcut semn în prima jumătate de Sedivec și recuperare de la Godeas, Marchesetti și Locatelli. Si ultimele venit acasa virgiliana a ude sa de debut, cu retea de 4-0. O mai bună decât așa încât nu a putut merge. Echipa continuă să lucreze pentru a perfecta 3-4-3 și, din nou, astăzi Joseph Brucato a propus acest formular. În primul timp echipa a fost dislocat cu Handnaovic la usa, cu trei defensiv Cristante, Notari și Franchini, Tarana mijlocul terenului și externe Balestri, amid a pereche de realizatori de film Passoni-Venitucci, Godeas atac susținut și de către Sedivec Caridi. În urmă tehnice de recuperare Brucato roti de roz și cu condiția de firma Mantua rampant: Godeas, Marchesetti și Locatelli. Scor final 4-0, semnalele sunt comforting, deoarece echipa este respectând foaia de parcurs de munca lor.

Urmatorul prietenos este programată Miercuri, 30 iulie (20 ore) stadion "Briamasco" Trent va fi de Pro Sesto, echipa care militeaza în Liga Pro-Prima Divizie, pentru a defy de biancorossi. Un test de provocator împotriva unei echipe italiene.


chestia cu oak e de senzatie, nu inteleg cum de ne-a ghicit. fara misto, asa a returnat google traducerea! (pesemne mai scapa si cuvinte englezesti, iar quercia o fi insemnand stejar)

Bancaru
30th July 2008, 16:10
Inseamna ca Fiorentina, locul 4 serie A, ne da ... 9. Iar Catania ne da 5. Dica va marca insa de 6 ori. 4-0 dupa un stagiu de pregatire la munte. De tot *****ul. Asa este, amicalele nu sunt concludente. Dar noi nu promovam.

miril
30th July 2008, 16:12
Godeas, Balestri, Franchini si Locatelli sunt jucatori cu stagii vechi in serie A. Bank, vom trai si vom vedea. Ca si pana acum.

Bancaru
30th July 2008, 16:15
Am luat textul in romana, asa cum l-a tradus gogole si l-am tradus iar in italiana, tot cu gogol. Dupa care l-am tradus din italiana in romana. Nu eu, google. A iesit asa:
Test pozitiv această după-amiază în etapa de firma Mantua "Oak" Rovereto împotriva Național București, că instruirea militară română în Liga II. 4-0 pentru rezultatul final biancorossi rețelele de a semna in prima jumatate a Sedivec și recuperare de la Godeas, Marchesetti și Locatelli. Ultima și sa întors acasă Virgiliana o ude sa de debut, cu retea de 4-0. O mai bună decât așa încât nu a putut merge. Echipa continuă să lucreze pentru a perfecta 3-4-3 și, din nou, Joseph de azi forma Brucato acest propuse. Pentru prima dată echipa a fost implementat cu Handnaovic port, de apărare, cu trei Cristante, Notari și Franchini, Balestri Tarana mijlocul terenului și externe, între o pereche de directorii de Passoni-Venitucci, Godeas atac revendicat de Sedivec și Caridi. În acest din urmă tehnici de recuperare Brucato roți au crescut și au dat Mantua rampant: Godeas, Marchesetti și Locatelli. Scorul final 4-0, semnalele sunt comforting, pentru că echipa este în conformitate cu foaia de parcurs de munca lor.

Urmatorul prietenos este programată Miercuri, 30 iulie (20 ore) stadion "Briamasco" Trent va fi Pro Sesto, echipa care militeaza în Liga Pro-Prima Divizie, pentru a defy de biancorossi. Un test de provocator împotriva unei echipe italiene.

Puteti sa improvizati la infint. Poate pana la urma batem noi cu 4-0.

miril
30th July 2008, 17:07
Acesta este programul, ultima varianta:

Etapa I, 16.08.2008
Dinamo II București - Delta Tulcea
Aerostar Bacău - Ceahlăul P. Neamț
FCM Câmpina - Progresul București
FC Snagov - Sportul Studențesc
Dunărea Giurgiu - FC Botoșani
Cetatea Suceava - FCM Bacău
Prefab Modelu - Forex Brașov
FC Buftea - Petrolul Ploiești
CSM FC Ploiești - Concordia Chiajna


Etapa a II-a
Delta Tulcea - Aerostar Bacău
Ceahlăul P. Neamț - FCM Câmpina
Progresul București - FC Snagov
Sportul Studențesc - Cetatea Suceava
FC Botoșani - Prefab Modelu
FCM Bacău - Dunărea Giurgiu
Forex Brașov - FC Buftea
FC Petrolul - CSM FC Ploiești
Concordia Chiajna - Dinamo II București


Etapa a III-a
Dinamo II București - Petrolul Ploiești
Aerostar Bacău - Concordia Chiajna
FCM Câmpina - Delta Tulcea
Dunărea Giurgiu - Sportul Studențesc
Cetatea Suceava - FC Snagov
Prefab Modelu - FCM Bacău
FC Buftea - FC Botoșani
CSM FC Ploiești - Forex Brașov
Ceahlăul P. Neamț - Progresul București


Etapa a IV-a
FC Snagov - Dunărea Giurgiu
Delta Tulcea - Ceahlăul P. Neamț
Progresul București - Cetatea Suceava
Sportul Studențesc - Prefab Modelu
FC Botoșani - CSM FC Ploiești
FCM Bacău - FC Buftea
Forex Brașov - Dinamo II București
Petrolul Ploiești - Aerostar Bacău
Concordia Chiajna - FCM Câmpina


Etapa a V-a
Dinamo II București - FC Botoșani
Aerostar Bacău - Forex Brașov
FCM Câmpina - Petrolul Ploiești
Dunărea Giurgiu - Cetatea Suceava
Prefab Modelu - FC Snagov
FC Buftea - Sportul Studențesc
CSM FC Ploiești - FCM Bacău
Delta Tulcea - Progresul București
Ceahlăul P. Neamț - Concordia Chiajna


Etapa a VI-a
FC Snagov - FC Buftea
Cetatea Suceava - Prefab Modelu
Progresul București - Dunărea Giurgiu
Sportul Studențesc - CSM FC Ploiești
FC Botoșani - Aerostar Bacău
FCM Bacău - Dinamo II București
Forex Brașov - FCM Câmpina
Petrolul Ploiești - Ceahlăul P. Neamț
Concordia Chiajna - Delta Tulcea


Etapa a VII-a
Dinamo II București - Sportul Studențesc
Aerostar Bacău - FCM Bacău
FCM Câmpina - FC Botoșani
Prefab Modelu - Dunărea Giurgiu
FC Buftea - Cetatea Suceava
CSM FC Ploiești - FC Snagov
Delta Tulcea - Petrolul Ploiești
Ceahlăul P. Neamț - Forex Brașov
Concordia Chiajna - Progresul București


Etapa a VIII-a
FC Snagov - Dinamo II București
Dunărea Giurgiu - FC Buftea
Cetatea Suceava - CSM FC Ploiești
Progresul București - Prefab Modelu
Sportul Studențesc - Aerostar Bacău
FC Botoșani - Ceahlăul P. Neamț
FCM Bacău - FCM Câmpina
Forex Brașov - Delta Tulcea
Petrolul Ploiești - Concordia Chiajna

Etapa a IX-a
Dinamo II București - Cetatea Suceava
Aerostar Bacău - FC Snagov
FCM Câmpina - Sportul Studențesc
FC Buftea - Prefab Modelu
CSM FC Ploiești - Dunărea Giurgiu
Delta Tulcea - FC Botoșani
Ceahlăul P. Neamț - FCM Bacău
Petrolul Ploiești - Progresul București
Concordia Chiajna - Forex Brașov

Etapa a X-a
FC Snagov - FCM Câmpina
Dunărea Giurgiu - Dinamo II București
Cetatea Suceava - Aerostar Bacău
Prefab Modelu - CSM FC Ploiești
Progresul București - FC Buftea
Sportul Studențesc - Ceahlăul P. Neamț
îFC Botoșani - Concordia Chiajna
FCM Bacău - Delta Tulcea
Forex Brașov - Petrolul Ploiești


Etapa a XI-a
Dinamo II București - Prefab Modelu
Aerostar Bacău - Dunărea Giurgiu
FCM Câmpina - Cetatea Suceava
CSM FC Ploiești - FC Buftea
Delta Tulcea - Sportul Studențesc
Ceahlăul P. Neamț - FC Snagov
Forex Brașov - Progresul București
Petrolul Ploiești - FC Botoșani
Concordia Chiajna - FCM Bacău


Etapa a XII-a
FC Snagov - Delta Tulcea
Dunărea Giurgiu - FCM Câmpina
Cetatea Suceava - Ceahlăul P. Neamț
Prefab Modelu - Aerostar Bacău
FC Buftea - Dinamo II București
Progresul București - CSM FC Ploiești
Sportul Studențesc - Concordia Chiajna
FC Botoșani - Forex Brașov
FCM Bacău - Petrolul Ploiești


Etapa a XIII-a
Dinamo II București - CSM FC Ploiești
Aerostar Bacău - FC Buftea
FCM Câmpina - Prefab Modelu
Delta Tulcea - Cetatea Suceava
Ceahlăul P. Neamț - Dunărea Giurgiu
FC Botoșani - Progresul București
Forex Brașov - FCM Bacău
Petrolul Ploiești - Sportul Studențesc
Concordia Chiajna - FC Snagov


Etapa a XIV-a
Dinamo II București - Progresul București
FC Snagov - Petrolul Ploiești
Dunărea Giurgiu - Delta Tulcea
Cetatea Suceava - Concordia Chiajna
Prefab Modelu - Ceahlăul P. Neamț
FC Buftea - FCM Câmpina
CSM FC Ploiești - Aerostar Bacău
Sportul Studențesc - Forex Brașov
FCM Bacău - FC Botoșani


Etapa a XV-a
Aerostar Bacău - Dinamo II București
FCM Câmpina - CSM FC Ploiești
Delta Tulcea - Prefab Modelu
Ceahlăul P. Neamț - FC Buftea
Progresul București - FCM Bacău
FC Botoșani - Sportul Studențesc
Forex Brașov - FC Snagov
Petrolul Ploiești - Cetatea Suceava
Concordia Chiajna - Dunărea Giurgiu


Etapa a XVI-a
Dinamo II București - FCM Câmpina
Aerostar Bacău - Progresul București
FC Snagov - FC Botoșani
Dunărea Giurgiu - Petrolul Ploiești
Cetatea Suceava - Forex Brașov
Prefab Modelu - Concordia Chiajna
FC Buftea - Delta Tulcea
CSM FC Ploiești - Ceahlăul P. Neamț
Sportul Studențesc - FCM Bacău

Etapa a XVII-a
FCM Câmpina - Aerostar Bacău
Delta Tulcea - CSM FC Ploiești
Ceahlăul P. Neamț - Dinamo II București
Progresul București - Sportul Studențesc
FC Botoșani - Cetatea Suceava
FCM Bacău - FC Snagov
Forex Brașov - Dunărea Giurgiu
Petrolul Ploiești - Prefab Modelu
Concordia Chiajna - FC Buftea.

krapulax
30th July 2008, 17:25
meciurile noastre:
16 august: FCM Câmpina - Progresul București
23 august: Progresul București - FC Snagov
3o august: Ceahlăul Pietrei Neamț - Progresul București
6 septembrie: Progresul București - Cetatea Suceava
13 septembrie: Delta Tulcea - Progresul București
20 septembrie: Progresul București - Dunărea Giurgiu
27 septembrie: Doamna Chiajna - Progresul București
4 octombrie: Progresul București - Prefab's Modelu
11 octombrie: Petrolul Ploiești - Progresul București
18 octombrie: Progresul București - FC Buftea
25 octombrie: Forrest Brașov - Progresul București
1 noiembrie: Progresul București - Petrolul 1952 Ploiești
8 noiembrie: FC Botșani - Progresul București
15 noiembrie: Dinamo II București - Progresul București
22 noiembrie: Progresul București - FCM Bacău
29 noiembrie: Megastar Bacău - Progresul București
6 decembrie: Progresul București - Sportul Studențesc

miril
30th July 2008, 19:41
Doamna Chiasna, Forrest Bv si Megastar Bacau, ai? Totul din 1952.

krapulax
30th July 2008, 20:28
nu, unii sunt din 1944. fix din 10 mai

miril
30th July 2008, 20:44
Eh, astia-s bleu-albastrii. Alt...spectru.

miril
31st July 2008, 00:17
Nu stiam eu cum o sa merg si la munte si la mare. Acum am aflat. Zi mare, vorba vine. HAI PROGRESUL!

georgemp
31st July 2008, 09:05
http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/Diverse/th_program-tur-ligaII-0809.jpg (http://i239.photobucket.com/albums/ff253/gmpredut/Diverse/program-tur-ligaII-0809.jpg)

miril
31st July 2008, 09:32
Evenimentul zilei, dar cu nocturna noastra ce aveti?

"Patru cluburi din Liga a II-a la fotbal au primit, marți, acceptul din partea federaț iei pentru a disputa meciurile de pe teren propriu la lumina reflectoarelor.

Acestea sunt: UTA Arad, Dacia Mioveni, FCM Bacău și Ceahlăul Piatra- Neamț. Odată cu începerea sezonului viitor al Ligii I, instalația de nocturnă va deveni o cerință standard pentru echipele care promovează pe prima scenă fotbalistică".

Bancaru
31st July 2008, 10:59
Totul e doar sa vrei, probabil. Poate nimeni nu a cerut asa ceva. Doar nu o sa ne oblige.

miril
31st July 2008, 11:05
Normal ca-i vorba de vutut, pardon, de vrut. Pai aici ar fi problema. Nu vor. Dodu&Oac, Oac. De ce? Sa fii cheltuti Progresul bani pe transferul lui Andrej Arshavin si David Villa si nu stim noi? Sper sa nu intram, iar, in ceata. Spre toamna. Nu intotdeauna resuseste unul ca Tevi sa dea gol.

miril
3rd August 2008, 09:27
Dar noi cu cine...jucam?

Câmpina ar putea renunța la locul din Liga a II-a Prosport

Municipal Câmpina este în situția de a renunța la participarea în eșalonul secund, din motive financiare! Asta deși, echipa antrenată de Petre Gigiu nu stă deloc rău în meciurile amicale, unde are o serie pozitivă greu de egalat: opt meciuri și tot atâtea victorii, trei dintre ele fiind obținute în meciuri jucate contra unor echipe de eșalon secund!

Așa s-a întâmplat și sâmbătă, când, elevii lui Gigiu au învins în meciul cu FC Târgoviște, joc ce ar putea fi chiar ultimul pentru ei sub această titulatură, dacă luni, în urma unei ședințe la Primăria Câmpina nu se vor acorda fonduri financiare suficiente pentru continuarea activității. Cel mai probabil, locul Câmpinei în liga a II-a va fi preluat de retrogradata Dunărea Galați, al cărei antrenor și președinte, Auraș Brașoveanu a și fost prezent la meci, acesta dorind și să transfere câțiva jucători. „Am închis taraba” a spus Chițu, principalul acționar al echipei, care este, deja, președinte la CSM FC Ploiești!

Bancaru
3rd August 2008, 20:03
Avem 3 puncte? Ne odihnim, ce te intereseaza cu cine jucam? Norocul tau ca nu pierzi meciul.

krapulax
3rd August 2008, 20:55
victorie la limita- 1:0 cu italienii aia, pontedera sau cum le zice

miril
3rd August 2008, 23:03
Noi sa fim sanatosi. HAI PROGRESUL!

Bancaru
4th August 2008, 10:40
Aia cu Carlotta pe post de pros... presedinte? Eram sigur ca vine Kra****x si ne lamureste. Gaseste acul in carul cu fan.

miril
4th August 2008, 11:19
Chiar ca in carul cu fan. Noroc cu carul, pardon cu Kra****x caci daca ar fi sa ne bazam pe conducere... Ar fi ca la Caracal. Parca acolo era vorba de o caruta. Au avansat, intre timp.

krapulax
4th August 2008, 16:10
Conducerea echipei Municipal Câmpina a anunțat ieri că din cauza problemelor financiare, lotul divizionarei secunde a fost „dizolvat”, pur și simplu, Federația Română de Fotbal urmând să fie anunțată, în cel mai scurt timp, de imposibilitatea prahovenilor de a se mai alinia la startul noului sezon.
adica? intra altii in loc? sau e prea tarziu, raman 17 si atunci se mai prelungeste vacanta? sau totusi o sa joace campina, asa cum poate.
iata si stadionul din campina pozat ieri seara, spre vesnica aducere aminte

miril
4th August 2008, 16:27
Din articolul pus de mine: "...locul Câmpinei în liga a II-a va fi preluat de retrogradata Dunărea Galați, al cărei antrenor și președinte, Auraș Brașoveanu a și fost prezent la meci, acesta dorind și să transfere câțiva jucători". Auras, dragalas, pariasi, manca ti-as? Va aduceti aminte discutia, nu?

krapulax
4th August 2008, 16:35
imi aduc aminte niste chestii cu casele de pariuri

miril
5th August 2008, 11:14
Cam la asta se rezuma stirile din ziarele de sport despre Progresul:

http://www.gsp.ro/stire/vecinul-peseiro-90827.html

miril
5th August 2008, 14:39
Stirile interesante despre Progresul continua:

http://www.rapidisti.ro/stiri/9214/sumudica-in-liga-a-doua-portugheza-un-jucator-cistiga-1-000-de-euro-pe-luna.htm

krapulax
5th August 2008, 14:39
la galatz, birjar!

incepem tot la malul dunarii, fuck!

miril
5th August 2008, 14:41
Te-ai pus la ambit, vaz! Ti-e frica de apa? Intai a fost desfiintata Campina, apoi Inter Gaz n-a mai pus Gaz si uite asa ca pariorii sunt de parol. Parol!

krapulax
5th August 2008, 15:08
Buona la prova del Pontedera nella prima amichevole della stagione 2008/2009.La partita ha visto prevalere la più quotata squadra rumena per 0-1.Il pubblico era piuttosto scarso circa una cinquantina di spettatori paganti,vista anche la concomitanza del periodo estivo.

adica...


Buna dovada de Pontedera în primul joc de prietenos sezonul 2008/2009.La prevaleze văzut cele mai citate română echipa pentru 0-1.Il publicul a fost destul de redus despre un cincizeci și plătitoare de spectatori, de asemenea, vedea combinație de vara.

miril
5th August 2008, 15:11
Am jucat cu unii ca noi, cu alte cuvinte desi Progresul este ceva mai...citit. Pardon, astia suntem noi. Am vrut sa spun citat.

Bancaru
5th August 2008, 17:08
"Rapid a ajuns sa plateasca foarte bine, eu am 4 portughezi in echipa, din liga a doua, ma ajuta ca vorbesc si eu limba. Daca va spun cat se castiga in liga a doua din Portrugalia nu o sa va vina sa credeti. Contractul unul jucator este de 1.000-1.500 de euro pe luna"
Marius Sumudica - fotbalist, antrenor, rapidist, om

Si asta e ... mult? Putin? Eu nu stiu. Sau nu conteaza, important e ca vorbeste Sumudica limba?

miril
5th August 2008, 17:09
Foarte putin.

Bancaru
5th August 2008, 17:13
Ei joaca de placere. Dar sa nu aveti acum si pretentii la promovare. Futu-i mia ma-sii. Mia aia a Prostanacului.

Bancaru
6th August 2008, 10:08
Azi e ziua marelui amical. Sunt convins daca macar dupa meciul asta ne vor da si astia de pe site-ul oficial ceva informatii. Si toata lipsa asta de comnicare dupa ce i-am laudat. Pfui!

miril
6th August 2008, 10:14
Sunt in concediu si ei. Trebuie sa-i intelegem. Trebuie? Corect, Bank, nu trebuie sa avem sperante prea mari de marire si nu ma refer numai la rezultatele meciurilor amicale, pe care, de fapt, nici nu le stim in proportie de macar 50%. Oricum, momentul adevarului se apropie, adica la Galati, daca nu se intampla intre timp lucruri. In concluzie, vom trai si vom vedea.

messi19
6th August 2008, 11:06
ma baieti....anu asta o sa jucati mai bine....ca v-am calcat eu pe gazon...ce e drept era dupa linia de margine ca in rest era acoperit cu o chestie....

oricum....imi place cum se vede stadionul cu nocturna aprinsa de pe dealul dinspre meriot...

sper(asa pt miril...ca tine cu spurs----singurul de pe tot forumul in afara de mine)sa promovati de pe 2...primu loc fc botosani...insa cred ca e de domeniul fantasticului sa se intample asa ceva

miril
6th August 2008, 11:33
Iron Maiden? Avem un stadion frumos care cu investitii nu foarte mari poate fi de standardul cerut de UEFA. Se pare ca nici voi, nici noi nu avem multe sanse de promovare dar cum speranta moare ultima...

messi19
6th August 2008, 11:41
da...iron maiden.....

problema e ca si la dinamo(cu stadionul) nu e nimeni interesat sa bage bani in el...plus ca la voi sunt si putini suporteri si nu prea se scot bani din bilete

Bancaru
6th August 2008, 12:16
Lionel Mesi a calcat pe gazonul Cotroceniului? Misto! Il transferam?
Am vazut ca astia de la CSM Ploiesti au mai luat un atacant bunicel - Sergiu Brujan. Iar noi... caca. Cine e aceasta misterioasa CSM Ploiesti? Anul trecut asaspectaculosi au fost cei de la Chiajna. Cred ca sunt echipa care spera sa dea lovitura intr-un an printr-o injectie spritz. Blitz schpritz cum ar zice neamtu

miril
6th August 2008, 12:32
Arbitrii meciului de astazi: Fiorentina- FC Progresul "Sarà Banti a dirigere Fiorentina-Progresul. Assistenti di linea i signori Maggiani e Bianchi".

miril
6th August 2008, 14:36
Astia nu se joaca!

Alle 18 di questo pomeriggio, la Fiorentina scenderà in campo allo 'Stadio dei Pini' di Viareggio contro la formazione del Progresul, squadra romena di serie B. Al termine dell'allenamento di ieri, Prandeli ha annunciato quale sarà la formazione che scenderà in campo. Frey difenderà i pali, Zauri e Vargas saranno gli esterni difensivi, Kroldrup e Gamberini la coppia centrale. A centrocampo sarà Felipe Melo a svolgere il ruolo di playmaker, con Kuzmanovic e Santana a completare il trio; il tridente d’attacco sarà composto da Jovetic, Mutu e Gilardino.

Mai pe romaneste, de la ora 19, ora Romaniei: Frey- Zauri Kroldrup Gamberini Vargas-Felipe Melo-Kuzmanovic Santana-Jovetic Mutu Gilardino. Pe ai nostrii nu au putut sa le traduca numele, presupun.

miril
6th August 2008, 14:55
Controlati-va bine buzunarele, pupati si portofelul, daca vreti sa vedeti meciul la fata locului:

Questi i prezzi dei biglietti per la partita di questo pomeriggio alle 18 a Viareggio: gradinata 10 euro, tribuna laterale 25, tribuna centrale 35. La capienza dello stadio dei Pini è di 4.589 posti, già ieri la prevendita dei biglietti effettuata ieri è stata definita molto buona.

Mai pe scurt, capacitate de 4589 de locuri (ce precizie!), peluze: 10 euro, tribuna laterala 25 de euro si tribuna principala 35 de euro. Concluzia, nu se prea joca prea des meciuri d'astea pe acolo.

miril
6th August 2008, 14:57
Cine nu, asculta la radio. Fara traducator. A se observa culoarea. Programului de radio.

Ore 18 Pentasport Radio Blu Radiocronaca Fiorentina-Progresul

http://www.radioblutoscana.it/fiorentina.shtml#

Bancaru
6th August 2008, 17:11
Arsenal, AS Roma, Progresul și PSV vor disputa astăzi meciuri de pregătire!

Pe lângă meciul de lux dintre United și Juventus, alte 7 partide amicale deosebit de interesante vor avea loc astăzi. Astfel, dacă Arsenal a preferat o formație de divizie inferioară, Huddersfield, PSV se pregătește pentru noul sezon în compania unei echipe destul de puternice, Newcastle. In alta ordine de idei divizionara B din Romania a decis sa isi masoare puterile cu formatia italiana Fiorentina. Aflat in maxim de forma Ene a promis 16 goluri neferictului Frey. Află în continuare care sunt celelalte amicale de astăzi! Bancarii sunt cotati cu 107,3 sanse sa piarda meciul cu echipa Viola. (Dodu viola in tinerete).

Roma este cotată drept favorită certă în partida cu Al Ahly, în vreme ce Udinese și PAOK pornesc cu șanse egale la câștigarea meciului ce va avea loc la Salonic. Barcelona a mers până în America pentru jocul cu NY Red Bulls, echipa lui Guardiola sperând să nu se întoarcă cu mâna goală și să obțină cel puțin un punct.
Articol aparut aici:

http://www.pariori.ro/stiri/1942/arsenal-as-roma-si-psv-vor-disputa-astazi-meciuri-de-pregatire.htm

miril
6th August 2008, 19:06
Echipa noastra:

Progresul: Popescu, Somcherechi, Wisnioski, Fonseca, Sava, Costescu, Dobre, Ene, De Souza, Bajenaru, Oprsal. A disposizione: Bercenau, Frangu, Gheorghe, Lirca, Gomes, Argintaru, Sardescu, Rusu, Mitrea, Sandu, Pestana, Flumignan, Ciochina. All: Marius (Sumudica-adaug eu)

Min 10:Fiorentina-Progresul 1-0 (la cronaca) Kuzmanovici.

krapulax
6th August 2008, 19:11
sa incerc o asezare in teren:
popescu
dobre-sumi-wisni-oprsal
fonseca-de souza
costica-baje-sava
ene



pestana e paolinho. flumignan nu cunosc. nici birchenau ala nu cunosc. ciochina, parca am mai auzit pe undeva... nu angela. ceva junior cred

1-1. costica

miril
6th August 2008, 19:13
E cum nu stii, Birkenau? Berceanu? O actiune rapida, ocazie Ene, servit de Sava. Comentatorul vorbeste de...National dar si Progresul. Am avut un corner.

Scorul min 20:1-1 se pare ca afost gol la Ene. Nu, Costescu, in min 11. Atacam bine pe parta stanga. Min 25: Ataca insistent florentinii, dar Popescu se remarca. Se pare ca Sava si Costescu combina bine pe partea stanga. Min 33, o actiune frumoasa a noastra treminata in...bratele lui Frey. Partea noastra stanga este periculoasa prin Sava si mai ales Costescu.

Pauza: 1-1, comentatorii apreciaza jocul nostru curajos, in viteza, mai ales, repet, pe stanga, Sava si costescu, dar si interventiile lui Popescu. Dobre a avut un sut bun, in min 33, in afara spatiului portii.

miril
6th August 2008, 19:50
Cronica primei reprize:

3' - Subito in rete Kuzmanovic su assist di Alberto Gilardino.
11' - Pareggio del Progresul con Contescu, che si è inserito in area e ha battuto di destro il portiere viola Frey.
16' - Buona azione sulla sinistra del Progresul, che guadagna un calcio d'angolo. Fiorentina in difficoltà sulla propria fascia destra.
20' - Ottimo spunto di Gilardino, che punta l'area di rigore avversaria ma alla fine non riesce a servire Mutu.
21' - Sul calcio d'angolo conseguente colpo di testa di Kuzmanovic che finisce alto.
23' - Doppio intervento di Frey che salva la porta viola dal possibile 2-1.
24' - Nuova iniziativa di Gilardino, stoppato dalla difesa avversaria in calcio d'angolo. Nell'azione successiva cross di Santana per lo stesso Gilardino, che però non riesce ad arrivare sul pallone.
29' - Bel tiro di Jovetic dall'interno dell'area di rigore avversaria, palla di poco sopra la traversa.
31' - Traversa di Gilardino, che ha battuto a colpo sicuro all'altezza del dischetto ma non è riuscito a superare il portiere Popescu.
32' - Non va a buon fine il tiro dalla distanza di Vargas, che sta disputando un'ottima gara.
33' - Buona azione del Progresul, ma la palla è conquistata comodamente da Frey.
37' - Nuova iniziativa dei rumeni: il tiro di Dobre finisce sull'esterno della rete.
39' - Grande apertura di Felipe Melo per Vargas, che si vede respingere il cross in calcio d'angolo.
41' - Nuovo assist di Vargas per Gilardino, che commette fallo su un difensore avversario. Grande prestazione per l'esterno peruviano, che si sta spingendo continuamente in avanti.
42' - Rimprovero del direttore di gara per Adrian Mutu, che ha accennato una reazione dopo un fallo di gioco.

miril
6th August 2008, 20:05
2-1 pentru florentini, Santana paseaza lui Gilardino. A intrat Rusu. Au intrat si Sandu si Ciochina. 3-1, Pazzini, min 78.

krapulax
6th August 2008, 20:28
costescu pe stanga? ciudat

ciochina e posibil sa fie atacant de la chiajna

miril
6th August 2008, 20:40
Asa au zis astia. Sava joaca sigur pe stanga. Costescu penduleaza? A intrat si Sardescu, in poarta. 3-1 scor final.

Metaforik
6th August 2008, 20:41
Sunt prezent si eu in direct pe saitul fiorentinei cu ochiul si chiar si cu tastatura, dupa cum se vede

krapulax
6th August 2008, 20:46
3:1. poza care apare pe saitul fiorentinei pare a fi de la meciul nostru, parca vad stema progresului. dar ce tricouri bizare alb-verzi...

inca nu se stie cu cine jucam in prima etapa:
Dacă acum câteva zile, Dunărea Galați părea a avea prima șansă în a fi reprimită în Liga a II-a, azi lucrurile nu mai sunt așa de sigure. Astfel, după ce CSM Focșani și Inter gaz își exprimaseră în prima fază dezinteresul pentru locul apărut ca urmare a retragerii câmpinenilor, se pare că ilfovenii au revenit asupra deciziei. Motivul acestei schimbări îl constituie apariția în scenă a aunui grup de investitori italieni, care și-a exprimat dorința de a investi la echipa din Popești Leordeni. Singura condiție se pare că ar fi ca echipa să evolueze în Liga a II-a. Ca atare, se pare că ilfovenii au revenit asupra deciziei de a refuza revenirea în al doilea eșalon, mai ales că nu s-a depus la Federație niciun act în acest sens. Mai mult, o serie de foști jucători, care părăsiseră clubul în vară, au fost rechemați la Popești Leordeni

miril
6th August 2008, 20:48
2° tempo
46' - Di nuovo in campo la Fiorentina per il secondo tempo contro il Progresul. Da segnalare l'ingresso di Donadel al posto di Jovetic.
47' - Annullato il gol del 2-1 a Mario Santana. L'argentino aveva battuto Popescu su assist di Adrian Mutu, ma è stato fermato per fuorigioco.
48' - Stavolta è buono: 2-1 per la Fiorentina con Alberto Gilardino. Assist vincente di Santana, lanciato molto bene dal neoentrato Donadel.
50' - Nuova iniziativa di Santana, che viene fermato fallosamente all'altezza dei 25 metri.
55' - Ancora un gol annullato a Santana: il centrocampista argentino aveva segnato sugli sviluppi di un'azione partita da Felipe Melo e proseguita da Vargas.
57' - Fallo in attacco di Adrian Mutu. Fiorentina nettamente più determinata rispetto al primo tempo.
60' - Tentativo di Mutu dai 25 metri, il tiro si spegne a lato.
63' - Sostituzioni nella Fiorentina. Entrano Da Costa, Pasqual, Gobbi ed Osvaldo. Fuori Vargas, Zauri, Kuzmanovic e Mutu.
65' - Altro cambio nelle file viola. E' il turno di Giampaolo Pazzini, che sostituisce Gilardino.
70' - Ingresso di Papa Waigo al posto di Santana.
72' - Bella iniziativa di Osvaldo che si invola sulla fascia ma viene fermato dai difensori rumeni.
77' - Buona chiusura difensiva di Da Costa, che sta disputando un ottimo spezzone di gara.
78' - Grandissimo gol di Giampaolo Pazzini, che con un pallonetto dal limite dell'area sigla il 3-1.
81' - Applausi per i giocatori viola che, dopo essere usciti dal campo, si dirigono verso gli spogliatoi.
85' - Assist in profondità di Osvaldo per Pazzini, anticipato dall'uscita del portiere Popescu.
89' - Bel lancio di Felipe Melo per Osvaldo, fermato in posizione di fuorigioco.

miril
7th August 2008, 09:35
La Cotroceni, birjar!

Ciornei: "Progresul va avea prezentare cu masini de epoca" Vlad Gerogesvu Spt FM

Horatiu Ciornei a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca meciul de prezentare al Progresului, cu formatia italiana Catania, va prilejui revenirea in Cotroceni a lui Walter Zenga. Directorul de imagine al formatiei din Parcul cu Platani a vorbit si despre prezentarea in sine a lotului "bancarilor", care se va face intr-o atmosfera boema, specifica anilor '30, cu masini de epoca.

"Progresul are meciul de prezentare duminica, care se va disputa impotriva Cataniei. Vin in Cotroceni Walter Zenga si Nicolae Dica. Zenga se intoarce acasa, in Parcul cu Platani, unde a fost mereu primit bine si a fost tratat ca atare, pentru ca el aici s-a format ca antrenor", a declarat Horatiu Ciornei, la Sport Total FM.

"Ne rezumam la prezentarea in sine a lotului, care este unul consistent. Nu vrem concerte, nu vrem sa divagam de la subiectul principal. Prezentarea lotului incepe la ora 17:30 si se va face intr-o atmosfera usor romantica, boema, caracteristica anilor '30. Vom avea masini de epoca, ce vor defila in fata Tribunei I, unde avem cei mai multi spectatori. Partida va fi transmisa de Sport Total FM si de un post de televiziune cu acoperire nationala, dar nu avem, inca, un contract semnat cu ei si nu le putem divulga numele", a mai spus oficialul divizionarei secunde.

"Nu ar fi surprinzator sa ajunga la Progresul doi-trei jucatori cu nume foarte cunoscute, pe ultima suta de metri a perioadei de transferuri. Oricum, avem o legiune straina foarte puternica in Cotroceni, dresata de Marius Sumudica", a incheiat Horatiu Ciornei.

georgemp
7th August 2008, 10:29
Se pare ca noul sponsor tehnic va fi loto.
Astea e varianta de deplasare a noilor echipamente.
Edit: Rezumat (http://www.youtube.com/watch?v=yGFLWrqHglc).

miril
7th August 2008, 10:46
Iata si pozele de la meci cu tricourile in culori...atipice:

34503 34504 34505 34506 34507

miril
7th August 2008, 10:55
Lotto Sport? Baza ramane in Popescu si Oprsal. De Souza cam hazardant, in schimb golul nostru a fost foarte frumos, Sava parand a fi un jucator care poate calca pe urmele celor trei, Sapu, Petre si Matei, pardon, Ovidiu. Nu vreau sa zic ca urmele duc...in afara Cotrocenilor, dar baiatul are ochi si tupeu din ce se vede in film, plus ca este bine facut cu punctul de greutate jos. Sper ca ne intarim cu vreo trei-patru jucatori consacrati dar sub 30 de ani, daca ar fi sa-l credem pe Ciornei, si poate... HAI PROGRESUL!

miril
7th August 2008, 11:26
Generalitati din...balta:

Stefan Brotac ofera informatii despre amicalul Fiorentina – Progresul Sport Total FM

Intr-o interventie telefonica in cadrul emisiunii “Play-off”, presedintele formatiei Progresul a dat detalii in timpul amicalului de lux, impotriva echipei de club la care evolueaza si Adrian Mutu, Fiorentina.

“Partida a inceput la ora 18, ora locala. Suntem condusi cu 3-1 pentru Fiorentina, dupa ce am egalat la 1. A marcat Costescu pentru noi, Mutu a evoluat pana in ‘65. Nu emitem mari pretentii, este un test foarte bun in vederea promovarii in Liga I. Ei se pregatesc pentru preliminariile Champions League si am convenit sa nu jucam agresiv”, a afirmat Stefan Brotac.

“Am avut meciuri foarte grele pana acum, nu conteaza rezultatele, ci stagiul de pregatire are obiectivul de a ne propulsa spre promovare.

Avem un lot bun pentru a ataca promovarea, asteptam ca baietii sa isi dea interesul si sa accedem in Liga I. Depinde de forma pe care o vom avea in timpul campionatului”, a afirmat presedintele formatiei antrenate de Marius Sumudica.

miril
7th August 2008, 11:29
Generalitati cu Sumi:

Fiorentina – Progresul, 3-1. Marius Sumudica : “Valoreaza cat o victorie” Sport Total FM

Tehnicianul formatiei Progresul a declarat in exclusivitate pentru Sport Total FM ca jocul de pregatire impotriva echipei la care evolueaza Adrian Mutu este o victorie, oricare ar fi fost scorul.

“A fost un meci de pregatire, sunt bucuros ca am jucat cu Fiorentina. Un joc extraordinar pentru mine si jucatorii mei, am pierdut cu 3-1. A fost 1-1 la pauza si chiar am ratat cateva ocazii.

Nu conteaza scorul, pe mine m-a multumit jocul, am evoluat impotriva unei echipe puternice. Am jucat cu echipa celor care nu au contract, dar foarte buni, am fost invinsi cu 1-0, am jucat in compania unor jucatori excelenti.

Nu am de ce sa fiu suparat, e o victorie pentru noi oricare ar fi fost rezultatul. Altii platesc bani grei sa evolueze cu asemenea echipe”, a afirmat Marius Sumudica.

“Vom prezenta lotul pe 10 august, duminica, impotriva Cataniei.

Suporterii nu au nimic cu noi si nici cu noua conducere, ii asteptam sa ne sustina. Sunt multumit de echipa si sper sa promovam in Liga I”, a incheiat tehnicianul.

Bancaru
7th August 2008, 11:51
Ce buna e prezentatoarea aia...

miril
7th August 2008, 11:51
Am uitat sa va spun, desi m-am tot tinut, acum imi dau drumul, ca in timpul meciului de ieri, unul din comentatori, care se pare ca s-a pregatit bine pentru meci, a afirmat ca Progresul este a patra echipa ca putere din Bucuresti, o echipa cu vechi stagii in prima liga, spunand si ca aici Zenga s-a afirmat ca antrenor.

Bancaru
7th August 2008, 11:53
Suporterii nu au nimic cu noi si nici cu noua conducere, ii asteptam sa ne sustina. Sunt multumit de echipa si sper sa promovam in Liga I”, a incheiat tehnicianul.

Adica cum?
Eu nu stiu cum de ai putut sa uiti asa ceva. Este inadmisibil. Pe bune. Zau asa.

miril
7th August 2008, 11:56
Am scos exact acest pasaj, in mod special, si l-am pus pe site-ul clubului. Cam ambigua afirmatia, out of the context, "neprovocata". Vorba lui Bancaru, adica cum? O fi spus omul mai multe si astia le-au insailat cum doar injurnalistii romani...stie.

Bancaru
7th August 2008, 11:58
Echipamentul arata zici ca e de la Betis, numai ca aia il aveau de la Kappa. Ceea ce ar fi si mai bine. Sa il vedem pe cel de acasa.

miril
7th August 2008, 12:00
Nu se stie daca asta este echipamentul de deplasare, culorile fiind alese si pentru ca florentini sunt viole(n)ti.

Bancaru
7th August 2008, 12:04
Pai nu ar avea ce sa fie. Asa cred eu. Se vede destul de bine emblema pe tricou. Iar daca jucau si ei cu echipament albastru se puteau confunda cu florentinii. Eu cred ca e de deplasare. In plus nu imi displac echipamentele in dungi. Mai retro.
Apropo de retro, sa speram la la prezentarea in stilul anilor 30 nu vor veni cu mingii d'alea cu șiret.
Bai, Dogville ne spioneaza.

Dogville
7th August 2008, 12:08
A fost o infrangere victorioasa,bag seama :ok: L-am ascultat si eu pe Ciornei ieri la Dan Dumitrescu si vorbea de parca se pregatea de Champions :3 portughezi,2 brazilieni...etc Eu echipa o stiu caz de targa din campionatul trecut :( Chiar asa de bine sa fi lucrat allenattore Sumudica in intersezon ? Io as vrea dar....nella ripresa ai nostri n-au prea ajuns la poarta,nu ? In fine,amanunte....



Bai, Dogville ne spioneaza.


215 receptie :cool: :D

miril
7th August 2008, 12:15
Receptie la...latrat. Pai noi l-am bagat pe Rusu si Cio China, ei pe Pazzini si Donadel. Normal ca ma pazzit-o! Ma am impresia ca nu ne simpatizezi :drak:. Receptie, in bleu-albastru.

Bancaru
7th August 2008, 12:40
Nu a fost chiar de targa, dar tot a trebuit sa intervina doctorul (nu Doctoru). Sumudica a venit ceva mai tarziu si rezultatele au fost mai bune. Nu stiu daca e mare antrenor dar a fost mai bun decat... nici nu mai stiu cine a fost.

miril
7th August 2008, 12:51
Doctoru-i veterniar, Brotac. O'Multime, asa-l chema pe antrenorul care a antrenat FC National/Progresul in perioada august 2006-februarie 2008.

georgemp
7th August 2008, 14:13
Am aflat și ce e cu echipamentul...
Cel verde e al 3-lea, al doilea este bleu cu alb, primul este albastru inchis cu alb, toate în dungi.
La sfârșitul meciului cu Catania, jucătorii vor face schimb de echipamente cu echipa italiană.
Și dacă tot sunt la echipament...Poli Iași are de sezonul acesta un echipament identic cu al nostru de anul trecut.
Încă ceva..avem un portar brazilian în probe, bun din ce se aude.

Bancaru
7th August 2008, 14:41
Portar bun avem. Asa se aude. Numai sa nu il fi dat deja. Asta nu ar fi bine. Care era echipamentul nostru anul trecut? Ala alb? In dungi e bine. Vedea-i-as pe toti in dungi.

miril
7th August 2008, 14:54
Am simtit eu ca echipamentul asta-i de...avarie. Portar? Noi avem nevoie mai ales de aia care o baga in portar, pardon, poarta.
Vrem in dungi. Pentru Mitica!

Dogville
7th August 2008, 14:58
Vedea-i-as pe toti in dungi.



Vrem in dungi.

Se rezolva,baieti.Luati metroul si coborati la Stefan cel Mare :ok: In rest,contati pe aportul meu (chiar daca din umbra) in sezonul ca sta sa inceapa :ok:

miril
7th August 2008, 16:30
Vad ca ma citezi. Unde am ajuns :D! O fi bine, o fi rau? Progresul sa castige! Sa ghicesc, (d)in umbra platanilor? Te vad deja in tribuna, in Cotroceni, printre brotaci, pardon, progresisti :ok:.

Bancaru
7th August 2008, 16:57
Pai la un moment dat va trebui sa se pensioneze si el.

Bancaru
8th August 2008, 11:21
Șumudică: "Sunt mândru că am fost egalii Fiorentinei o repriză"

La o zi după amicalul cu Fiorentina, antrenorul formației Progresul București, Marius Șumudică a acordat un interviu site-ului oficial al clubului. Formația Progresul București se întoarce în țară astăzi, la ora 11.20, pe aeroportul Henri Coandă. Ultimul amical, în compania lui Panionios, a fost anulat de greci deoarece liniile aeriene elene sunt în grevă, iar echipa a trebuit să se întoarcă mai repede acasă.

R: Cum a fost să stai pe bancă la un meci contra Fiorentinei ?
M.Ș.: Pentru mine a fost extraordinar. Sunt foarte bucuros că am reușit să și marcăm. Asta este foarte important. La pauză a fost egal, 1-1, ceea ce ne face să ne simțim mândri. Ei au jucat cu prima garnitură până în minutul 70, în timp ce eu am schimbat dupa pauză toți jucătorii. Am dat ocazia tuturor fotbaliștilor noștri de a evolua contra unei asemenea echipe. Pentru unii dintre ei poate fi o ocazie unică în viață să joace un astfel de meci.

R.: Cum apreciezi evoluția echipei Progresul?
M.Ș.: Peste asteptări. Înainte de meci vă mărturisesc că ma gândeam să nu luăm prea multe goluri. Un test reușit din toate punctele de vedere. Jucătorii mei s-au concentrat și au avut o prestație bună. La final, baieții au venit la mine și mi-au spus că s-au speriat degeaba. Eu le spusesem din start că diferența dintre ei și italieni este numai de mentalitate. În rest, sunt egali cu ei. Au toți două picioare. Publicul ne-a aplaudat la sfarșitul partidei și lumea, în general, ne-a tratat cu foarte mult respect. Important este ca acum să confirmăm în campionat.

R.: Cum a jucat Mutu?
M.Ș.: Ei finalizează acum o perioadă de acumulari, un stagiu de pregătire foarte dificil din câte am înțeles. Este greu să ai prospețime la finalul unei astfel de perioade. Am discutat cu Adi și mi-a spus că au avut un program de pregătire spartan. În ultima săptamână a ramas ca echipa să lucreze foarte mult la “finețuri”. Mutu este un adevărat idol la Florența. Toți îi scandează numele, oamenii îi cer autografe. M-am simțit mândru că sunt român atunci când am văzut ce înseamnă Adrian Mutu la Fiorentina. Va fi greu pentru el acum. Vine după un sezon excepțional și cară în spate evoluțiile bune din ediția trecută. Lumea așteaptă foarte mult de la el.

R.: Ce poți să ne spui despre meciul de prezentare cu Catania?
M.Ș.: Va fi un alt test dificil, care ne va pune la încercare. Catania este o echipă de Serie A care poate juca oricând de la egal la egal cu orice echipă din Europa. Sperăm ca la ora meciului să fim pregatiți sută la sută să-i înfruntăm. Să joci în patru zile cu două echipe din Serie A nu-i ușor. E greu pentru toți, jucători, antrenori, dar și pentru conducere care a făcut un efort financiar extraordinar. Tot ce îmi doresc acum este să confirmăm.

Nu prea am inteles faza cu site-ul oficial dar interviul il gasiti in www.gsp.ro

miril
8th August 2008, 12:44
Site-ul oficial este...virtual, de fapt factual in concediu, mai mult decat probabil daca nu, proverbiala... A uitat sa ne spuna si scorul de ieri cu Panionis. Ma rog, bucuria-i mare. Sincer, cei de la pstul italian de radoi vorbeau pozitiv de cum joaca baietii, mai ales in prima repriza cand nu au stat cu Cartu-n poarta ci cu Sumudica la marginea terenului. Sper sa nu fie doar o impresie de moment si ca baietii sa capete incredere in ei si sa se bata pentu promovare.

Bancaru
8th August 2008, 15:30
Kra****x zice ca nu promovam. A votat cu Petrolul si Ceahlaul. Daca are dreptate? Cu grecii nu am mai jucat, cica, pentru ca au intrat liniile aeriene elene (basescu) in greva si a trebuit sa schimbe traseul, unul mai lung, ca sa ajunga acasa. O odisee, ce sa mai...

miril
8th August 2008, 16:13
Si Ulisse ce zice? Ma rog, sa nu deschidem cutia P-Udrei. Ne este suficient si cu o deschidere a lui Fonseca catre fundasul lui, Sava. Andrei.

ATHC
8th August 2008, 16:59
www.sectorulb.com

Site-ul reprezinta toti suporterii de la Sectorul B, adica grupurile Bancarii 1944, Fans, si altii care nu fac parte din nici un grup.
Site-ul va fi mereu actualizat cu stiri, opinii despre club, meciuri, suporteri.

Bancaru
8th August 2008, 23:06
Poze?

ATHC
8th August 2008, 23:24
Or sa fie si poze, stai sa inceapa sezonu' ...

georgemp
9th August 2008, 00:21
Echipa bancară s-a întors din Italia (http://www.fcprogresul.ro/2008/08/echipa-bancar-venit-din-italia.html)
N-am pus articolul aici, pentru că erau prea multe poze în articol...

Bancaru
10th August 2008, 08:21
Unul dintre cele doua transferuri bomba, surpriza a avut loc:

Un junior al Progresului a ajuns în Serie B
Un junior al clubului Progresul, Mircea Dima, a ajuns mai repede decât mulți alți jucători români consacrați în fotbalul italian.

Tânărul fotbalist în vârstă de 16 ani a atras privirile lui Empoli, care a plătit 25.000 de euro plus 50 la sută dintr-un eventual transfer pe mai departe în anii care vor urma. Gruparea italiană evoluează în Serie B.

www.prosport.ro

Suma este uluitoare. Cu banii astia...

Bancaru
10th August 2008, 08:24
Nu ne-a uitat. Ma rog...


Zenga: "Am o mare afecțiune pentru Progresul"

Walter Zenga, antrenorul formției italiene Catania, este bucuros că va reveni în România și că se va reîntâlni cu fosta sa echipa, Progresul București.

"Am o mare afecțiune pentru acest club, aș fi foarte bucuros dacă ar reuși să revină în prima ligă. Experiența mea acolo, în 2002/2003, a fost pozitivă. Am trecut de primul tur al Cupei UEFA eliminând olandezii de la Heerenveen, iar apoi am cedat în fața formației Paris Saint Germain la care juca Ronaldinho. În campionat am ocupat în final locul opt, în Cupa României am jucat finala cu Dinamo, care ne-a învins cu scorul de 1-0", a declarat Zenga.

Nicolae Dică, fostul atacant stelist, actualmente la Catania, a promovat și el echipa bancară în Italia despre care spune că este a patra mare echipă din București.

"Din echipa actuală, care joacă în B, îl cunosc pe antrenorul Șumudică, pe fundașii Șomcherechi și Dobre și pe atacantul Costescu. Stadionul Cotroceni nu este foarte mare, dar este frumos și primitor, îmi amintesc de un teren de joc în condiții bune. Îmi amintesc că atunci când Zenga antrena Progresul, eu jucam la FC Argeș: ei ne-au învins. Cu Steaua în schimb le-am dat câteva goluri", a spus Dică în presa italiană

Progresul București va întâlni Catania, duminică, 10 august, în meciul de prezentare al echipei bancare



www.prosport.ro

miril
10th August 2008, 11:59
Frumos din partea lui Zenga. HAI PROGRESUL!

Bancaru
10th August 2008, 13:29
Asa ziceam si eu. Dar am adaugat "ma rog". Adica ce ar fi putut sa zica? Totusi el face ceea ce e de bun simt. Altii nu ar face asta. Sa nu uitam ca ii pastreaza o simpatie si calaului din Giurgiu.

miril
10th August 2008, 16:31
Ma rog...:D. Pana si Dica a avut amintiri din...Cotroceni. Ce mai, simpatii d'odinioara. La Cotroceni, birjar! Stadionul.

miril
10th August 2008, 20:39
Progresul Catania 2-3. Dica si Zenga au declarat la Sport Total FM ca isi doresc ca Progresul sa revina in prima liga caci este o echipa cu traditie si acolo este locul acestui club de traditie.

krapulax
10th August 2008, 22:40
acelasi 11 de start ca in meciul cu fiorentina. asezarea e asa cum am presupus atunci, dar in faza defensiva sava se retragea fundas stanga si oprsal devenea al treilea fundas central. cam ciudat...
ives nu cred ca ar trebui sa-l scoata pe mihaitza din echipa. paulinho si fonseca par ok. astea is impresii in urma unui meci amical, totusi. pe care il puteam pierde urat, noroc cu niste off-sideuri care nu cred ca au fost semnalizate corect. in fine...
1) gazonul se resimte dureros dupa atatea concerte. in foto apare si nicolae ulieru, nu as sti sa zic ce cauta
2) baietii


lotul, cu impartirea pe posturi facuta de mine mai mult sau mai putin exact:
portari- sardescu, popescu si brazilianul flumignan
fundasi- dobre, oprsal, wisniowski, somcherechi, sandu, rusu, berceanu
mijlocasi- ives de souza, fonseca, mihaita gheorghe, frangu, sava, costescu, bajenaru, stan, lirca, paolinho, altamir, levente mitrea, negura, argintaru
atacanti- ene, nuno gomes, ciochina, soldea

Bancaru
11th August 2008, 11:26
Nu stiu daca are rost sa adaug eu vreun comentariu. Numai atat, pentru cei care nu si-au dat seama sau nu stiu, Dodu e cel cu cravata, singurul indiciu pe care vi-l pot da.

miril
11th August 2008, 11:36
Aia parca's fratii lui. Vai de Cotroceniul nostru!

georgemp
11th August 2008, 11:46
Mda..vai si iarasi vai:/

miril
11th August 2008, 12:16
Macar daca ar baga bani as inchide ochii dar daca face doar prezenta ca sa si plimbe el brotacii si bulibasii mai bine lipsa. Repet, in acest caz, Iacov macar era prezentabil si articulat in isteria lui mediatica dar asta din cap pana-n...pantofii...lui Bancaru pute a cocalar. Unde am ajuns.

georgemp
11th August 2008, 12:27
Despre prezentare și despre meci (http://www.fcprogresul.ro/2008/08/despre-prezentare-i-meci.html)
^Și dacă ar fi doar la stadion chestia asta, dar...s-a umplut cartierul de d-ăștia.Cotroceniul se strică, părere personală.

Bancaru
11th August 2008, 12:54
Mie imi place lănțicu'. Nu stiu cum o sa ma pot obisnui sa impart tribuna cu ei. Probabil ca nu. Sau o sa ma gandesc ca suntem acolo din motive diferite. A mai fost o perioada cand tribuna era po****ta cu șauri. De fapt 2 perioade - una cand s-a reintors Petrica Marin la noi de la Rapid iar a doua ... cand abia venise Olaroiu (fara legatura, cred) cand totat trupa lui Florin Salam, asa cred ca i se zice, inclusiv Florin Salam se afumau in tribuna 1 a stadionului Cotroceni.
Uitati-va la stewrd-ul ala ce timorat este. De ce e el pus acolo? Sa faca ordine. Pai daca vine unul ca domnul in negru ce sa mai faca ala? Nici sa se pise de frica nu mai apuca.
Dati **** conducerii daca va mai da mana... era sa zic altceva. Na!

miril
11th August 2008, 13:13
Misto arata ala cu costum, deschis la camasa si cu...addidasi. Avem si noi poneii nostrii, ca sa zic asa.

Bancaru
11th August 2008, 14:11
Ala nu e roman. Pun pariu.

Bancaru
11th August 2008, 14:23
Iata echipa care a jucat cu Catania, titularii, adica. Nu ii stiu pe toti dupa nume. Adica nu ii pot identifica. Sa incercam: Ene, Costescu, Somcherechi, Radek, Wisniowski, Popescu (sus), Dobre, Bajenaru, Sava (?), Ives si Paulinho (jos). Asta, Paulinho, mi s-a parut bun.

miril
11th August 2008, 15:00
Ala nu e roman. Pun pariu.

Moromete, pe ce te bazezi?


Iata echipa care a jucat cu Catania, titularii, adica. Nu ii stiu pe toti dupa nume. Adica nu ii pot identifica. Sa incercam: Ene, Costescu, Somcherechi, Radek, Wisniowski, Popescu (sus), Dobre, Bajenaru, Sava (?), Ives si Paulinho (jos). Asta, Paulinho, mi s-a parut bun.


Sava(?) este cel cu capul (a)plecat, numarul 15.

krapulax
11th August 2008, 15:47
nu-i paulinho, e fonseca. paulinho a intrat la pauza. buni aman2

krapulax
11th August 2008, 16:27
GSP preia discursurile de prezentare a jucatorilor de ieri, horatiu ciorneiera prezentatorul dupa cum ne zice georges


1. Cristian Popescu
Portar. A fost una dintre revelatiile returului trecut. A venit la Progresul de la Dunarea Giurgiu. I se spune Pagliuca. Acesta este de altfel si idolul sau in fotbal. Ii place foarte mult literatura. Citeste foarte mult. Ii place de asemenea sa calatoreasca foarte mult alaturi de prietena sa.

12. Radu Sardescu
Portar. Fost component al lotului de seniori al Rapidului antrenat de Mircea Lucescu. La 17 ani la adus Constantin Anghelache la Rapid. Este campion de tineret cu Rapidul antrenat la ora aceea de Ionut Chirila, echipa care ii mai avea in componenta pe Margaritescu, Rat, Maftei, Bratu, Tamas, Daniel Nicolae si Claudiu Ionescu. Ii considera drept cei mai buni antrenorii de portari pe Marian Ionita si pe Florin Tene. Mare pasiune: motocicletele de mare viteza.

20. Cornel Dobre
Fundas dreapta. Este cel mai experimentat jucator din lot avand in vedere numarul de echipe pe la care a trecut. Nu mai putin de 11. A inceput la Steaua Mizil si au urmat pe rind: Rocar, Dinamo Bucuresti, Universitatea Craiova, Astra, Otelul, FC Arges, Unirea Urziceni, Ceahlaul, Dacia Mioveni si acum la Progresul. A jucat 232 de partide in Liga 1 si a reusit 11 goluri. In Liga a II-a a evoluat in 102 meciuri si a inscris de 9 ori. I se spune Motoreta.

3. Danut Somcherechi
Fundas central. Veteranul si totodata capitanul echipei. A inceput fotbalul in Ardeal la Phoenix Baia Mare. Au urmat apoi doi ani pentru Sumi la FC Maramures. Cel mai mult a stat la FC Arges: 6 sezoane. Pina sa junga la Progresul, in 2007, a mai jucat pentru Otelul Galati si Universitatea Cluj. A jucat pe prima scena in 137 de partide si a reusit si 4 goluri. In Liga a II-a a evoluat in 155 de partide si a marcat de 18 ori.

6. Egon Wisniovsky
Fundas central. Unul din stilpii apararii pentru noul sezon. Vine din Belgia, unde a jucat in prima liga belgiana la Sint Truiden. A inceput fotbalul la 7 ani la Kuringen, un mic orasel in partea flamanda a Belgiei. Numele acesta si l-a si tatuat pe brat. La Sint Truiden a stat 11 sezoane. Este un jucator statornic si fidel clubului sau. Are o statura impresionanta. 1,90 m si 83 de kg. Are 4 selectii in nationala de tineret a Belgiei Under 20 si 3 selectii in nationala Under 21. Jucatorii sai preferati sunt Frank Lampard si Marco Matterazzi. Echipa favorita este Chelsea. A urmarit cu interes nationala Romaniei la turneul final din aceasta vara.[/url].

32. Radek Oprsal
Fundas central. Unul dintre ultimii mohicani ai Progresului de pe vremea cind bancarii jucau in primul esalon. Este din Cehia. Cel mai bun jucator al Nationalului, asa cum se chema Progresul acum doi ani, in Liga 1. Este un produs al clubului Banik Ostrava. A fost coleg de echipa cu Ujfalusi la nationala de tineret a Cehiei.

17. Valentin Sandu
Fundas stinga si central. A fost una dintre surprizele placute ale returului trecut. Un jucator care s-a integrat imediat in formatia bancara. Este un produs al Scolii de Fotbal a Petrolului. A venit la Progresul de la Dodu Berceni.

15. Andrei Sava
Mijlocas stinga. O noua mare speranta marca FC Progresul. Un jucator crescut aici in Cotroceni. Un fotbalist care are deja peste 50 de meciuri internationale la UEFA 92. Calca pe urmele tatalui sau, care a jucat pentru Progresul Bucuresti. Andrei fost crescut in Parcul cu Platani de maestrul Mandoiu.


14. Marius Rusu
Fundas dreapta. O noua mare speranta a clubului bancar. Un jucator crescut aici, in Parcul cu Platani cu pauza de un an atunci cind a fost la Dinamo. Primul sau antrenor la Progresul a fost Marin Moraru. Campion national de juniori cu Dinamo, la grupa lui Ianis Guda. Peste 70 de meciuri internationale la nationala Under 90. A debutat la seniori la varsta de 15 ani, in Liga a III-a, la Clinceni. In Liga a II-a a fost titular tot sezonul trecut la Intergaz. Jucatorul sau preferat este Dani Allves, noua achizitie a Barcelonei. Isi doreste un titlu de campion alaturi de Progresul.

19. Daniel Costescu
Atacant. Cel mai bun atacant al returului trecut alaturi de Marius Ene, cu cinci reusite. A jucat la toate echipele din Prahova: Poiana Cimpina, Astra, Petrolul. A mai jucat pentru FC Arges, Unirea Urziceni, Ceahlaul, Dacia Mioveni, iar de jumatate de an la Progresul. A jucat in Liga I 235 de meciuri si marcat 46 de goluri. In Liga a II-a a evoluat in 67 de meciuri si a reusit sa inscrie de 21 de ori.

30. Liviu Bajenaru
Mijlocas central. El este mintea limpede de la mijlocul terenului. Coordonatorul de joc din returul trecut. Un produs al scolii de fotbal Petrolul Ploiesti. A sosit la Progresul in iarna de la Dodu Berceni, o data cu preluarea pachetului majoritar al clubului de catre Marian Dodu. Tehnic, rapid, si individualist citeodata. Decisiv prin pasele sale in multe partide.

10. Nuno Miguel Magalhaes FONSECA
Mijlocas central. Unul dintre noii sositi in aceasta vara. Un portughez crescut la Vittoria Guimaraes, care a ramas si clubul sau de suflet. Este de remarcat ca Vittoria Guimaraes s-a clasat pe locul 3 in acest sezon si joaca preliminariile Champions League. La 16 ani a fost achizionat de FC Porto, unde a fost coleg de club cu Basarab Panduru. Isi aduce aminte foarte bine de romanii care au evoluat in Portugalia: Marius Sumudica, Lucian Marinescu si Marius Niculaie. Jucatorul sau preferat este Luis Figo. A jucat in echipa nationala de juniori republicani in 21 de partide si a reusit sa inscrie pentru aceasta 12 goluri.

29. IVES Antero De Souza
Mijlocas la inchidere. Un alt nou venit in aceasta vara tocmai din Brazilia de la celebra Vasco da Gama. Finalist al Cupei Braziliei impotriva celor de la Flamengo. A jucat finala Cupei Braziliei in Templul Fotbalului – stadionul Maracana. L-a prins ca si coechipier pe Romario, pe care il considera cel mai bun jucator de fotbal din toate timpurile. Cu Adriano, de la Inter Milano a fost vecin pe vremea cind el juca la Vasco da Gama iar Adriano la Flamengo.

7. Codrut Lirca
Mijlocas dreapta si central. Produs al Scolii de Fotbal FC Arges. A plecat 2 ani la Cluj si de acolo a fost adus la Progresul. Este component al lotului national de tineret.

5. Mihaita Gheorghe
Mijlocas central. A venit la Progresul in aceasta iarna din Liga I, de la Gloria Buzau. Unul dintre jucatorii de baza ai returului trecut.

11. Marius Argintaru
Mijlocas central. Produs al Scolii Gica Popescu. A fost capitanul echipei Primavara, a doua formatie a Universitatii Craiova. A jucat si pentru prima echipa in 7 partide. Este component al lotului de tineret al Romaniei.


18. Paulinho (Paolo Pestana)
Mijlocas stinga. Vine tocmai din marginea Europei la Progresul, din arhipelagul Madeira. In copilarie a fost adversarul lui Cristiano Ronaldo, pe vremea cind el juca la Camara de Lobos, iar Ronaldo la Nacional Madeira. A fost apoi achiziotionat de Maritimo Funchal, unde a stat 10 ani. Este un bun cunoscator al fotbalului romanesc. A jucat in Portugalia contra lui Tony, Semedo si Cadu. Cu Simao de la UTA a fost coleg la nationala Under 20 a Portugaliei. A fost coleg de-a lungul timpului la Maritimo cu Pepe, actualmente la Real Madrid, cu Chainho, ex Porto si cu Van der Gaag


8. Alexandru Stan
Mijlocas stinga. Unul dintre juniorii din teren ai Progresului in sezonul trecut. A invatat fotbal la Liceul Sf. Pantelimon, fost Luceafarul. Vicepresedintele CA Virgil Anghel l-a cumparat de la Giurgiu si l-a dus la Dodu Berceni. Ulterior a venit la Progresul, o data cu noua conducere din Cotroceni.


4. Alexandru Frangu
Mijlocas la inchidere. Produs al scolii de fotbal Sf. Pantelimon, fosta Luceafarul. A jucat la Rocar si a venit la Progresul in iarna de la As Dodu. Familist convins, ii place sa calatoreasca. Trebuia sa fie luat la Progresul acum 5 ani de Mitica Bolborea care l-a remarcat la Liceul Pantelimon. Este jucator cu studii superioare. A terminat facultatea ANEFS, specializarea fotbal. Ii place foarte mult muzica veche. Suporter de mic copil al echipei Progresul Bucuresti.


21. Marius Ene
Un atacant veritabil crescut de Scoala de fotbal de la Moreni. A venit la Progresul o data cu contingentul sosit in iarna de la Dodu Berceni si a fost un pion important al echipei pentru ocuparea locului 11 la finalul sezonului si realizarea celor 31 de puncte din retur. A marcat 5 goluri pentru Progresul de cind a venit. Jucatorul sau preferat este Adrian Mutu. A facut schimb de tricouri cu Gamberini la amicalul de lux cu Fiorentina.

9. Nuno Manuel Soares GOMES
Atacant. Era nevoie de un gigant in atacul echipei noastre si acum il avem. Vine din Liga a II-a portugheza, de la Fatima. Are 1,92 si 84 de kg. A inscris in ultimul sezon 18 goluri. Jucatorii sai preferati sunt Rui Costa si Pippo Inzaghi, desi are acelasi nume cu celebrul atacant al nationalei Portugaliei. Ii stie din Portugalia pe Sumudica si Marinescu.

24. Nicolae Ciochina
Un bucurestean get beget. Crescut de Steaua Bucuresti la grupele lui Petre Mihai si Radu Troi. De 3 ori campion national de juniori cu Steaua. Vine de la Concordia Chiajna. Intregeste si el numarul noilor sositi in aceasta vara. Un varf cu viteza, tehnica si simt al portii. Un jucator de explozie.

2. Andrei Berceanu
Fundas central. Produs al Scolii de Fotbal Gica Popescu. A fost luat la 16 ani de Gigi Multescu la FC Brasov. A sosit la Progresul de la Minerul Lupeni in aceasta vara. Jucatorul sau preferat este Rio Ferdinand de la Manchester United si echipa favorita este AS Roma. Are o inaltime de 1,94 m si 84 de kg. In copilarie l-a avut ca idol pe Gica Popescu.

16. Levente Mitrea
Mijlocas central ofensiv. Un bucurestean get beget care stie bine cu cotofana. Este un produs al scolii de fotbal FC Bucharest. Este un mare pariu al clubului Progresul. Ii place foarte free style – sa jongleze cu mingea. Modelul sau este Ronaldinho.

Marius Soldea
Atacant cu 15 selectii la lotul national de juniori UEFA 1988. Are 19 ani si vine de la Chitila, din Liga a III-a. Campion national de juniori cu Liceul Sf. Pantelimon.

Altamir Martins
Fundas central. Brazilianul reprezinta o figura mai cunoscuta pentru iubitorii. Un fotbalist care a intrat in al treilea an de contract cu Progresul.

George Negura
Mijlocas dreapta. Produs suta la suta al Progresului. Unul dintre jucatorii de baza ai sezonului trecut.

Daniel Luiz Flumignan
Portar. Vine si el de departe, tocmai din tara cafelei. Are 27 de ani. A inceput fotbalul la Ituiutaba futbol club. Apoi a jucat pentru Vasco da Gama, Vittoria Bahia, Braganca (Portugalia), Portuguesa (Brazilia). Are 1,88 m si 87 kg. Este ultimul sosit in lotul echipei noastre si el inchide lista de fotbalisti a Progresului.

Bancaru
11th August 2008, 16:36
George Negura a fost de baza?
Marin Moraru? Actorul?
Frangu era cu Progresul de mic sau Ene? Sau amandoi?
Ce scoala de fotbal este la Moreni? Ma, da-i naibii!
De Fonseca a fost coleg cu Panduru? Pai ala nu mai joaca de 10 ani cel putin. Cati ani o avea?
La 17 ani la adus Constantin Anghelache la Rapid Cine ia scris lu-i Ciornei?

miril
11th August 2008, 16:44
La 17 ani la adus Constantin Anghelache la Rapid Cine ia scris lu-i Ciornei?


Pasajul ala...la scris Dodu, la o partida de Baba Roase. Inspiratie, bre!

krapulax
11th August 2008, 17:48
of, n-am fost atent, va rog sa editati acolo ca mi-e rusine

negura n-a fost de baza. si nici nu e produs 100% progresul, e de la alba iulia. e cel mai vechi din lot, cu intermitente cred. inca din 2005 era pomenit pe acest forum
marin moraru a fost un antrenor la juniori, cred ca si la echipa mare un pic, mai demult. s-a stins acum vreo 2 ani-3. l-am cunoscut la spital, ca pacient, apoi ca parinte al unui pacient. mi-a zis cat a costat mitrovici, am uitat. vreo 10000 de euro parca

carlo
11th August 2008, 18:09
marin moraru a fost un antrenor la juniori, cred ca si la echipa mare un pic, mai demult. s-a stins acum vreo 2 ani-3. l-am cunoscut la spital, ca pacient, apoi ca parinte al unui pacient. mi-a zis cat a costat mitrovici, am uitat. vreo 10000 de euro parca

Marin Moraru a murit?Dumnezeu sa-l ierte!
S-a ocupat de juniorii Progresului,impreuna cu Mandoiu si Cristoloveanu.
La echipa mare a fost parca prin 1983,cu Paul Popescu.

krapulax
11th August 2008, 20:07
Marin Moraru a murit?
acum 3 ani:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=326105&highlight=marin+moraru#post326105

miril
11th August 2008, 20:26
of, n-am fost atent, va rog sa editati acolo ca mi-e rusine

negura n-a fost de baza. si nici nu e produs 100% progresul, e de la alba iulia. e cel mai vechi din lot, cu intermitente cred. inca din 2005 era pomenit pe acest forum
marin moraru a fost un antrenor la juniori, cred ca si la echipa mare un pic, mai demult. s-a stins acum vreo 2 ani-3. l-am cunoscut la spital, ca pacient, apoi ca parinte al unui pacient. mi-a zis cat a costat mitrovici, am uitat. vreo 10000 de euro parca

Nu-i crescut nici de Unirea Alba Iulia ci de Minaur Zlatna, debutand in liga a doua, la 15 ani si jumatate, in mai 2003, intr-un meci cu CFR...Cluj. Asa se scrie istoria, prieteni progresisti.

Bancaru
11th August 2008, 22:20
Asa ceva nu s-a mai vazut de ani si ani. Ce prezentare in ziar!!!

http://www.gsp.ro/stire/vezi-aici-lotul-progresului-pentru-sezonul-2008-2009-91945.html

Si astia au articolul de la Dodu. Tot Anghelache la adus. Bagamias...

krapulax
11th August 2008, 22:28
da, d-acolo am luvat si eu. cand editati greseala aia care nu ar trebui sa apara sub semnatura mea, sa corectati si gsp in loc de pro. multumesc anticipat

miril
12th August 2008, 09:21
Ce iubesc eu ultima fraza a Brotacului. Oac, Oac!

Stefan Brotac isi doreste sa duca Progresul in Liga I Sport Total FM

Presedintele formatiei Progresul Bucuresti a declarat in exclusivitate pentru Sport Total FM la finalul meciului de prezentare a lotului in amicalul cu elevii lui Walter Zenga ca obiectivul echipei este promovarea in Liga I.

“A fost spectacol in amicalul impotriva Cataniei si vrem sa facem acelasi lucru si in timpul campionatului.

Ne intereseaza viitorul acestui club si prezenta in Liga I. Dorim sa promovam, dar depinde de jucatori si de staff-ul tehnic”, a spus Stefan Brotac.

miril
12th August 2008, 09:41
Dar noi cu cine jucam? Incredibil, in mod normal ar trebui sa se joace alta data indiferent de cine va fi echipa cu care va trebui sa ne luptam in prima etapa.

Ștefan Chițu, o teroare generală Florin Gongu JN

Doar că aceasta pornește la drum cu o mare anomalie, nerezolvată încă de conducerea FRF. Astfel, în Seria 1 sînt două echipe conduse de aceeași persoană. Este vorba de Poiana Cîmpina, formație unde acționar este Ștefan Chițu, și nou-promovata CSM Ploiești, unde de curînd Ștefan Chițu a fost prezentat oficial drept președintele grupării.

BĂTĂUȘ. Cine este Ștefan Chițu? Este membru în Comitetul Executiv al FRF, prieten la cataramă cu Mircea Sandu, cu un trecut, dar și cu un prezent extrem de controversat. Ultima lui ispravă? Agresarea fizică și verbală a ziaristului Ionel Luțan, corespondentul Gazetei Sporturilor în județul Prahova. De altfel, Uniunea Sindicală MediaSind a protestat față de comportamentul oficialului, intenționînd să facă un memoriu inclusiv la UEFA. Acest comportament a fost urmarea faptului că Luțan a dezvăluit în presa locală despre manevrele lui Chițu. Pentru a evita anomalia de a fi oficial la două cluburi din același eșalon, se pare că prietenul Nașului dorește vînzarea locului Poianei Cîmpina. Valoarea tranzacției? 250.000 de euro! Interesată ar fi Dunărea Galați, dar aceasta ar fi abia a treia de sub linie. Prima, Inter Gaz, ar fi dispusă să renunțe doar contra unei sume de bani, în timp ce a doua grupare, Municipal Focșani, și-ar fi dat deja acordul prin care refuză locul de Liga 2. De altfel, faptul că Poiana vrea să dea locul celor de la Dunărea este destul de evident, atît timp cît jucătorii Cîmpinei: Mindileac, Țiclea, Cristea, Jecu și Enache au făcut pregătirea în această vară la Galați!

NON GRATA. Adrian Teodorescu, fost colaborator al lui Chițu, în prezent declarat persoană non grata în fotbalul românesc, tocmai la propunerea acestuia, povestește: "Chițu terorizează arbitrii, profitînd de funcția sa din Comitetul Executiv. În permanență, el era nemulțumit de prestațiile acestora. Îi înjura, țipa la ei, îi certa la pauză. Cînd pierdea, nici nu-i mai invita la masă după meciuri! Tocmai de aceea, arbitrii îl evitau și mă căutau pe mine. Cu Chițu nu se putea vorbi. Eu l-am dus la CSM Ploiești, tot eu o să-l dau jos. Cum eu am fost declarat persoană non grata în fotbalul românesc, așa ar trebui să fie și el, persoană non grata, măcar în fotbalul ploieștean". Adrian Teodorescu a fost jucător, antrenor și apoi vicepreședinte la Poiana Cîmpina.

Bancaru
12th August 2008, 10:42
da, d-acolo am luvat si eu. cand editati greseala aia care nu ar trebui sa apara sub semnatura mea, sa corectati si gsp in loc de pro. multumesc anticipat

Ca sa editam greseala aia inseamna sa admitem ca tu ai gresit. Ori nu este asa. Ai dat copy paste. Este foarte bine ca nu ai editat-o tu.
Editez: este gsp in loc de pro.

carlo
12th August 2008, 20:16
Nu stiu daca are rost sa adaug eu vreun comentariu. Numai atat, pentru cei care nu si-au dat seama sau nu stiu, Dodu e cel cu cravata, singurul indiciu pe care vi-l pot da.
Progresul a avut prin anii `80 doi jucatori "de culoare":Vasile Botonea/fundas si unul Ionescu/portar.Cei cu o varsta mai inaintata poate isi mai aduc aminte de ei.
Oricum erau mult mai usor de acceptat decat cei din ziua de azi...Chiar si fara lanticuri...

miril
12th August 2008, 20:21
Unul Ionescu Maraian zis Bulina, mijlocas vrei sa zici. S-ar putea sa fii fost si un Ionescu, portar, dar nu-mi aduc aminte de el.

krapulax
12th August 2008, 21:07
a fost si portarul ionescu, zis zapada. iata-l aci:
http://www.nationalfc.ro/gallery.php?ai=2931&st=12&filter=-

Bancaru
12th August 2008, 22:19
Eu nu ma refeream la fețele lor ci la cefele lor. Sa fim seriosi... Nu se compara astia cu alde Petrica Marin sau Liviu Rusu. Si au mai fost. Adrian Matei si altii. Astia au mecle de recuperatori.

krapulax
12th August 2008, 22:41
pai atunci sa recupereze handicapul urias pe care il avem fata de fruntasele diviziei a frutti fresh


sau macar fata de mijlocasele aceleiasi divizii

Bancaru
13th August 2008, 11:40
Astia nu recupereaza orice, adica handicapuri. Aceste lipsuri nu se acopera cu bot gros si cioc intors si nici cu obrazul tip cherestea. Ma intreb ce naiba or fi gandit italienii can i-au vazut pe astia pe la intalniri sau la nou renovatul restaurant din Cotroceni. Ei, asta de stire, bag seama ca nimeni nu a suflat o vorba.
AU RENOVAT RESTAURANTUL. Ura! Ura! Ura!

miril
13th August 2008, 12:08
Asta sa fie inceputul? Renovarii. Reinvierii. Pasare Phoenix la ceaun, va recomandam. Mai avem si cefa de porc-i, ca mai sus. Si, intrebarea ramane, noi cu cine jucam sambata, daca jucam? De Adam imi aduc aminte dar de Ninsoare, ala, nu.

Bancaru
13th August 2008, 13:14
Pai tu nu mai stii cum e cu zapada neagra din tarisoara. Nu ai mancat salam cu Zoia. Pardon, cu soia.

miril
13th August 2008, 13:33
Am apucat si eu un pic din acesta delicatete. Fara Zoia, dar la Luminita.

krapulax
13th August 2008, 13:47
parca vad ca jucam la campina

miril
13th August 2008, 13:48
Sa nu o intoarca Mitica. Ca la Ploiesti. Eu zic ca nu vom juca sambata ci vom arde Gazul pe....Dunare, in vreo miercuri, ceva.

Bancaru
13th August 2008, 14:38
dar la Luminita.

De la capatul tunelului?

miril
13th August 2008, 15:13
Ui. Si de la flacara, acum, olimpica. Intre timp meniul s-a diversificat. Servim cod...galben la...caldura si Branza topita in...aur, de preferat, sau in argint. Ultima-i usor indigesta, dar e si ea foarte buna, daca prima s-a...dat. La export. In Germania.

Bancaru
13th August 2008, 17:06
In argint. Mare, Branza!

carlo
13th August 2008, 17:52
a fost si portarul ionescu, zis zapada. iata-l aci:
http://www.nationalfc.ro/gallery.php?ai=2931&st=12&filter=-

Exact!Despre el e vorba.Bulina a jucat candva cu un prieten al meu,la "Abatorul".
In liceu am avut cativa colegi rapidisti care tot faceau mishto de mine ca avem tzigani in echipa.Ca si cand la Rapid erau toti suedezi...

carlo
13th August 2008, 18:01
De Adam imi aduc aminte dar de Ninsoare, ala, nu.

Nu?Daca imi aduc bine aminte,chiar era titular in acea perioada.

krapulax
13th August 2008, 18:23
era titular, da. adam asta a stat foarte multi ani la noi, cam de cand am picat in b (tin minte ca a aparat la un meci de cupa cu timisoara (http://www.romaniansoccer.ro/romanian_cup/1982_1983.shtml)) si pana pe la mijlocul anilor 90, dar mai mereu a fost rezerva

miril
13th August 2008, 19:26
Dupa regretatul Bulancea intra lapsusul. Adam era o catastrofa de portar si de...individ, ca sa nu zic cuvantul ala din doua cuvinte.

miril
14th August 2008, 19:15
Birjar, la pescuit!

Chițu a l-a pălmuit din nou pe Bica! GSP

Astăzi, după ce a reușit cu brio, prin „inginerii” ingenioase, să cedeze locul în eșalonul secund Dunării Galați, în fapt a treia echipă care ar fi avut acest drept după Intergaz București și CSM Focșani!, Ștefan Chițu l-a altoit serios pe juniorul Eduard Bica. Acesta, component al echipei naționale de juniori a Românei pregătită de Adrian Văsâi, nu s-a prezentat la pregătirile echipei lui Vivi Răchită din cauza lui Chițu, care îl „atenționase” de câteva ori în perioada în care Bica juca pentru FCM Câmpina!.

„Eu vorbeam cu Vivi Răchită după antrenamentul de azi când a intrat Chițu în birou. A început să mă înjure și mi-a dat o palmă, dar zdravănă, după ceafă!. «Unde ai umblat, măi țiganule până acum!», mi-a zis Chițu". Eu nu mai doream să mai lucrez cu Chițu după câte am pățit la Câmpina. I-am spus acest lucru și lui Vivi Răchită care mi-a zis că nu se atinge nimeni de mine”, a povestit juniorul.

Eduard Bica se lăsase, vara trecută, de fotbal, pentru a munci pe un șantier, nemulțumit de tratamentul la care era supus la FCM Câmpina de Ștefan Chițu!. După incidentul dintre jucător și Chițu, Răchită a anunțat că se gândește serios la demisie, în timp ce suporterii lui CSM Ploiești, deja sătui de Chițu, au cerut imperios conducerii clubului îndepărtarea acestuia de la echipă!

Bancaru
14th August 2008, 22:24
"Nu se atinge nimeni de tine... " spuse Vivi Rachita moment in care Eduard Bica a reusit sa isi bage un deget in ureche si care sa iasa pe partea cealalta. "Dupa ce iti da Chitu una dupa ceafa" a mai adaugat Vivica exact cand aratatorul tanrului parasea trompa lui Eustachiu de pe aceeasi parte cu mana. Evident Bica nu a auzit. Nu l-a auzit nici pe Chitu cand a intrat. Restul il cunoasteti.

krapulax
16th August 2008, 11:28
e 1-0 pentru noi, goal bajenaru din freekick


bașca aur la pekin

miril
16th August 2008, 11:55
Basca Visinescu in ultimul minut al reprizei. Bravo, fetele, bravo baietii! HAI PROGRESUL!

krapulax
16th August 2008, 12:01
da se pare ca am si luat unu. sau nu? cine stie....
eu urmaresc meciul pe gsp, ols, prosport si radio totalsport.

miril
16th August 2008, 12:04
Prosport si GSP spun 0-2. Prosport da si autorii golurilor.

krapulax
16th August 2008, 12:05
da, a corectat si ols. ma rog, tot poiana campina apare, dar nu mai e 1-2 ci o-2

miril
16th August 2008, 12:07
Prosport pare ca a reusit sa schimbe numele echipei, nu si ceilalti.

krapulax
16th August 2008, 13:14
gsp:
Eveniment inedit petrecut astăzi la partida dintre Dunărea Galați și Progresul București din prima etapă a Ligii a II-a. Din cauza faptului că au uitat în capitală cartea de identitate a juniorului Sava, "bancarii" au fost nevoiți să evolueze pe toată durata întîlnirii în numai 10 jucători. Chiar și așa, oaspeții au reușit să se impună cu 2-1, spre satisfacția antrenorului Marius Șumudică.

nu inteleg... nu mai aveau niciun junior in echipa deplasata? pai daca se accidenta sava ramaneam in 10?

miril
16th August 2008, 13:17
Daca ai ceafa groas si lantul gros la gat care atarna...greu... Tulburari de circulatie vasculara cerebrala, bre. Pe mana cui am incaput. Sa vedem daca Brotacul Sef face...perchezitie la sange.

krapulax
16th August 2008, 13:19
futu-i, bine ca a iesit asa, 2:1... am mai vazut si la olimpiada faze d-astea, n-a stiut la ce ora are proba

miril
16th August 2008, 13:20
La inot, Preda. Romanica, tot timpul, bre! Au uitat aia sa spuna ca Nustimcine erau adunati de pe strada abia acum doua zile. HAI PROGRESUL!

krapulax
16th August 2008, 15:42
ne lamureste prosportul: si rusu si-a uitat buletinul acasa!

hai, hai, ca nu-i rau

miril
16th August 2008, 20:13
Popescu – Wisniovschi, Somcherechi, Oprsal - Dobre, Bajenaru, Fonseca (Frangu ’20), Ives – Costescu (Sandu ’60), Gomes (Ene ’30).

Meciul asta a fost tare dubios, uitati-va la schimbari. Sper sa nu se rezolve la o...masa verde.

krapulax
16th August 2008, 20:26
nu se rezolva la masa verde, am batut si gata. s-or fi accidentat, sau cine stie, or fi scris gresit pe site.

miril
16th August 2008, 20:37
In zece oameni si ultima schimbare in minutul 60... Dubios.

Bancaru
17th August 2008, 09:38
Nu aveau aia buletinul si daca in locul lui Rusu il bagai pe tata lui Iannis Hagi? Trebuia sa se stie. De acum inainte cand ii preda foaia cu schimbarile ii da si buletinul, arbitrul pune o stampila si cu foaia aia se duce directorul de schimbari la frf pentru aprobare.