PDA

View Full Version : Despre adversari: Adevarata istorie a Stelei



Prazarul
7th August 2006, 11:30
CUM S-A "INFIINTAT" STEAUA

La 7 iunie 1947 s-a infiintat la Bucuresti primul club militar din Romania, sub denumirea de ASA (Asociatia Sportiva Armata). Ministerul Apararii a luat aceasta decizie pentru a alinia Romania la modelul rusesc, in care echipele purtind denumirea TSKA jucau un rol foarte important. Echipa armatei a adoptat culorile rosu si albastru . :headbang:

Carmen a fost ucisa de stelisti .
Pentru a se face loc nou-infiintatei ASA, a fost desfiintat clubul Carmen, patronat de Ionel Mociornita, unul dintre cei mai mari industriasi ai perioadei interbelice. Din aceasta cauza, gruparea militara si-a atras inca de la inceput antipatia publicului. :rosu: Un an mai tirziu, titulatura s-a schimbat in CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei). Din 1950 pina in 1961 s-a numit CCA (Casa Centrala a Armatei). Abia dupa aceasta perioada a intrat in vigoare numele de Steaua, sub care este cunoscuta formatia din Ghencea in acest moment.


CUM S-A "SALVAT" STEAUA DE DIVIZIA B

1947-1948 Primul Sezon in divizia A - Locul 14 in Campionat - Sub numele de AS Armata Bucuresti
In acel an s-a trecut de la campionatul cu 16 echipe la cel cu 14 .
Ultimele 2 clasate au retrogradat, iar pentru ramanerea in divizia A s-a organizat un turneu cu participarea echipelor clasate pe locurile 11-14 (printre care si ASA) din prima divizie, precum si cele patru castigatoare ale seriilor din divizia B, urmand ca primele patru clasate sa ramana in "A".

Situatia la sfarsitul turneului era:
1. Politehnica Timisoara 9 p
2. Metalochimic Bucuresti 9 p
3. CSM Medias 9 p
4. FC Ploiesti 8 p
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. AS Armata Bucuresti 7 p

Normal Steaua trebuia sa cada in B ...DAR ...
Steaua totusi a reusit sa ramana in A ...
FC Ploiesti - Politehnica Timisoara sa terminat 3-2
dar "cica" un reporter a "fotografiat" momentul in care Ploiestiul a primit un gol nevalidat de arbitru ...
"cica" reporterul a "fotografiat" momentul in care portarul ploiestean a prins mingea dupa linia portii ...
pe baza "probelor" ... steaua a facut "contestatie" ... si meciul Ploiesti-Poli Tm sa "rejucat" ( la masa "rosie") ...
meciul sa "rejucat" ...sa terminat 1-1 ... si a permis ca Steaua sa ia locul lui F.C Ploiesti si sa ramana in A :jerk:


CUM A CASTIGAT STEAUA CAMPIONATUL IN 1953

Pentru a cistiga campionatul din 1953, CCA a desfiintat o echipa
Cei mai buni fotbalisti din tara erau racolati de emisarii gruparii din Ghencea, chiar daca jucatorii nu doreau sa joace acolo. E de pomina abuzul comis in campionatul din 1953, cind ministerul a desfiintat, la finalul turului, echipa Casa Armatei Cimpulung Moldovenesc, care indraznise sa ocupe primul loc, inaintea suratei din Capitala. Valorosul antrenor Francisc Ronnay reusise sa creeze la Cimpulung Moldovenesc o echipa foarte buna, care practica un fotbal modern.
Ministerul a desfiintat abuziv echipa si i-a transferat pe cei mai multi dintre jucatori la CCA.
Asa a cistigat echipa armatei campionatul din 1953.
Acest titlu de campioana ar fi trebuit retras de mult ...mai asteptam ...:ciocan:



PERFORMANTELE "OBTINUTE" DE STEAUA IN PERIOADA 85-89 POARTA "AMPRENTA" LUI VALENTIN CEAUSESCU


Steaua era echipa favorita a lui Valentin, fiul dictatorului Nicolae Ceausescu. Toate performantele realizate in perioada 85-89 de echipa militara poarta amprenta acestei asocieri teribile si sint umbrite de politica de forta aplicata in campionatul intern.

Meciul FC Bihor-Steaua (2-3), disputat in toamna anului 1988, este relevant pentru felul in care militarii isi indeplineau obiectivele. Istoria acelui meci, povestita chiar de Viorel Mateianu , tehnicianul de atunci al oradenilor, a fost data publicitatii in exclusivitate de Evenimentul zilei.

Pe 25 septembrie 1988, FC Bihor primea acasa vizita stelistilor. Formatia oradeana, nou-promovata, fusese deja avertizata sa nu se opuna. Cu toate acestea, Mateianu a indraznit sa sfideze regimul si familia dictatorului. Generalii de la Bucuresti si demnitarii judetului aveau sa devina furiosi constatind ca, in teren, gazdele opun rezistenta! FC Bihor a intrat la pauza in avantaj: 2-1.
Repriza a doua a fost de cosmar. In caietele sale, Mateianu rememoreaza acest incident care i-a marcat nefast viata, declansindu-i boala ucigasa. :mda: Doresc sa informez opinia publica fotbalistica si pe sustinatorii FC Bihor Oradea ca, in 1988, noi n-am pierdut cinstit jocul cu Steaua, ci numai la ordinul primului-secretar Sorcoiu si al adjunctului acestuia, Vulturar, amenintati la rindul lor de Ilie si Valentin Ceausescu cu pierderea scaunelor.
Arbitrul Gheorghe Constantin primise ordin sa tina meciul pina inscriu oaspetii
La pauza, cind Steaua era condusa, Valentin Ceausescu a sunat la sediul clubului oradean, cerind insistent sa discute cu Mateianu. Pina ca antrenorul sa ajunga din vestiar la telefon, legatura se intrerupsese. Acesta nu a mai asteptat un al doilea apel. Incepea repriza a doua. Mi-am ingaduit, cu de la mine putere, sa joc cinstit cu Steaua, scria antrenorul, care a trait atunci cele mai cumplite ore din viata lui. Vazind ca, in ciuda tututor ordinelor, Mateianu continua sa-si apere sansele, prim-secretarul judetului Bihor si toti generalii de la oficiala au coborit la gardul din spatele bancii de rezerve a gazdelor. De acolo, ei au recurs la amenintari cu moartea la adresa antrenorului. Mateianu a fost supus unui stres insuportabil, amplificat de prestatia oribila a centralului Gheorghe Constantin.
Impinsi de la spate, stelistii au egalat in repriza secunda, dar nu reuseau sa inscrie si golul victoriei.:happy

Arbitrul primise ordin sa nu fluiere finalul pina cind militarii nu inscriu!
Steaua a invins, pina la urma, cu 3-2, cu un gol marcat de Gabi Balint in minutul 100 ! :D

Dupa partida, am fost bagat in sedinta.
Mi s-a spus, reproduc textual, - Mateianu a incercat o lovitura de stat, sa schimbe Consiliul Judetean de Partid Bihor.
Pina la urma, pe la doua noaptea, Vulturar a recunoscut ca a discutat cu arbitrul Constantin sa nu opreasca jocul pina nu cistiga Steaua, avea sa dezvaluie antrenorul. La aproape doua luni de la acel joc, Mateianu avea sa sufere primul accident vascular cerebral.
Stelistii il au pe constiinta pe Mateianu:rosu:


CUM A FOST ADUS EMERIC IENEI LA STEAUA

Adevarata istorie a descinderii lui Emeric Ienei la CCA, echipa armatei ... Relatate de reputatul fotbalist si, ulterior, tehnician de mare valoare, metodele folosite de favoritele puterii spun totul despre felul in care se discuta in Romania deceniilor sase si sapte din secolul trecut.

Emeric Ienei a fost adus la CCA in 1956, de la Flamura Rosie Arad (actuala UTA). Ienei era unul dintre liderii echipei aradene - pe atunci o forta in campionatul intern. Venirea jucatorului in Capitala are o poveste lunga si complicata, deoarece pe fir intrase si Dinamo. Cind au aflat, cei de la CCA s-au dus imediat la Arad si l-au arestat pe Ienei.
-In 1956 aveam 19 ani si, deci, trebuia sa-mi satisfac stagiul militar. M-au luat pe sus si m-au suit in tren. La Craiova, m-au bagat direct intr-o unitate militara. A fost vorba mai mult de o retinere , nu de o arestare. Inainte de acest episod, discutasem cu comandantul clubului Dinamo. Il chema Aman si ma simpatiza enorm. M-a vrut in echipa lor, povesteste nea Imi.


LITA DUMITRU : " MA SATURASEM DE BLATURI "

Lita Dumitru povesteste in ce conditii a plecat de la Steaua la Timisoara:
"Lasasem in Ghencea gradele de locotenent-colonel. Ma saturasem de blaturile pe care le faceau Sames si ceilalti, pentru ca eu ii tineam in spate si nu puteam raspunde in fata ministrilor pentru faptele lor. La Timisoara am dus o viata foarte grea. Cei din conducerea orasului nu m-au acceptat si mi-au facut viata imposibila. Recunosc ca am gresit cind am plecat de la Steaua. Dar pentru asta platesc si in ziua de azi .
Cel mai bun prieten al meu, Iordanescu, m-a trisat total..."



CUM A "CASTIGAT" STEAUA CUPA ROMANIEI IN 1988

Finala Cupei Romaniei in sezonul 1987 - 1988 sa desfasurat pe stadionul "23 August" .
In finala sau intalnit Steaua si Dinamo .
In min 90 , la scorul de 1-1 , Steaua a marcat un gol din offside , care a fost anulat de arbitru la semnalizarea tusierului .
Valentin Ceausescu sa suparat si a ordonat retragerea echipei de pe teren .
A 2 a zi prin ordin de partid , Cupa a fost atribuita Stelei .
Dupa revolutie , Steaua fiind constienta ca nu a castigat trofeul corect , a renuntat la el .:evil:

Bancaru
30th August 2006, 11:58
asta nu se pune pe SUPORTER. Asta trebuie sa ajunga pe INTERN sa vada toti aia. Macar sa citeasca, pentru ca nu cred ca ii convingi de ceva.

Sezione
22nd September 2006, 23:24
Cei mai in virsta stiu asta... Steaua si Dinamo sint produse de import sovietice... cu apucaturi sovietice...de aia le urasc eu atat de mult...nu pentru ca sint rivalele noastre...trebuie sa mai traca mult timp pina sa uit originea si trecutul lor

nr.zece
25th September 2006, 08:46
di na mo este prescurtarea de la organizatia de tineret a a comunistilor rusi

the lion king
19th December 2006, 10:30
am si eu o intrebare:pai daca victoria s-a desfiintat....de ce mama dracu steaua si dinamo nu?astea sunt 2 echipe hibrid,false si trebuie desfiintate,la fel ca si comunismul in romania:ciocan: cea mai mare rusine si dezonorant este sa fii stelist sau dinamovist,dar in romania asta nu conteaza.nesimtirea e la ea acasa:mda:

Toshiro
19th December 2006, 12:15
Mish-mash-ul de informatii prinse dupa ureche si varsate cu hardaul nu merita pierdere de timp. Adevarata istorie a Stelei e alta si e mai stralucitoare decat a oricarei alte echipe romanesti. De aici si neintreruptele atacuri, majoritatea cu unghia-n jugulara...

Totusi, pentru the lion king, care nu e nesimtit ca stelistii si dinamovistii, o intrebare: cand s-a infiintat echipa care se numeste astazi Universitatea Craiova si cum?

ASP
19th December 2006, 12:18
in 1947 si a parcurs toate etapele necesare pentru a intra in div A. nu stau sa fac rezumatul fotbalului oltean sau sa spun mai multe despre Craiul Iovan. Nu a desfiintat echipe ca sa intre direct in A, nu s-a salvat de la retrogradare omorand alte echipe, nu a luat cu japca titluri si jucatori. Nu a fost sub aripa tov. secret. gen. A dat si rezervele la nationala plus inca multe alte lucruri care se stiu.

TYPI-STIINTA
19th December 2006, 12:36
asta nu se pune pe SUPORTER. Asta trebuie sa ajunga pe INTERN sa vada toti aia. Macar sa citeasca, pentru ca nu cred ca ii convingi de ceva.

asa-i!!! pe intern trebuie pusa... asta e trecutul lor, este e adevarul despre steaua si tinerii din ziua de azi trebuie sa stie istoria fiecarui clubul cu care tzin

the lion king
19th December 2006, 12:40
pai hai sa deschidem ceva asemanator pe intern...

TYPI-STIINTA
19th December 2006, 12:41
Situatia la sfarsitul turneului era:
1. Politehnica Timisoara 9 p
2. Metalochimic Bucuresti 9 p
3. CSM Medias 9 p
4. FC Ploiesti 8 p
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
5. AS Armata Bucuresti 7 p

De ce aceasta informatie cu caderea stelei in divizia B si apoi cu reintoarcerea ei rusinoasa realizata de catre comunisti nu se da si pe la tv?:mda: Pt multa lume singura echipa din Romania care nu a cazut in B este DINAMO. si mai acu` 3 ani era si CRAIOVA alaturi de dinamo, dar destiunul si dezinteresul unor mafioti ne-a adus in liga a 2-a.

the lion king
19th December 2006, 12:46
deci steaua a retrogradat...serie b scrie pe ei....si DESFIINTAREA!!!!!si ce se mai lauda "aurolacii cu echipa"lor...

Toshiro
19th December 2006, 13:25
Uite, LK, iti promit ca-ti dau informatii interesante despre Steaua, daca imi spui cum a castigat Stiinta ultimul titlu...

P.S. "Aurolac" e cam ce e "prazar" pentru fanii Stiintei?

TYPI-STIINTA
19th December 2006, 13:30
doamnee nu am vazut asa ceva:mda: ce mor stelistii de ciuda cand le aducem aminte de istoria lor murdara. bah daca esti stelist ADEVARAT inseamna ca ai si stiut de la inceput in ce te bagi:rolleyes: .

Toshiro
19th December 2006, 13:35
in 1947 si a parcurs toate etapele necesare pentru a intra in div A. nu stau sa fac rezumatul fotbalului oltean sau sa spun mai multe despre Craiul Iovan. E bine ca nu faci istoria fotbalului oltean, eu intrebasem de Stiinta. Care are legatura cu Craiul Iovan cam cata are FCU Politehnica BkP cu Chinezul...

CSU Craiova (actuala Universitatea) s-a infiintat in 1948, in timpul regimului comunist, sub patronajul Ministerului Invatamantului (comunist) si al asociatiei studentilor (comunisti). In 1954 a ajuns sa joace in divizia B. La vremea respectiva, echipele cele mai tari din oras erau Armata si Locomotiva. La sfarsitul turului 1953, toate echipele militare, cu exceptia CCA (Steaua de azi) au fost desfiintate. Ghici ce s-a intamplat cu jucatorii Armatei Craiova...

Toshiro
19th December 2006, 13:37
... bah daca esti stelist ADEVARAT inseamna ca ai si stiut de la inceput in ce te bagi:rolleyes: . Da, prietene... Da' tu?:rolleyes:

TYPI-STIINTA
19th December 2006, 13:44
Da, prietene... Da' tu?:rolleyes:
nu, eu sunt suporter de televizor si de rezultate. cu toate ca m-am nascut si am copilarit in alta zona decat bucuresti, si anume in oltenia nu tzin cu univ craiova (desi are o istorie frumoasa si curata), ci tzin cu steaua si dinamo ca asa este acum la moda :happy ...glumi. sper ca pricepi gluma. nu se refera neaparat la tine, ci la majoritatea suporterilor din romania; asa zisii suporteri, care nici nu au fost in viata lor pe stadion

delaparis
19th December 2006, 13:51
Adevarata istorie a Stelei e alta si e mai stralucitoare decat a oricarei alte echipe romanesti. De aici si neintreruptele atacuri, majoritatea cu unghia-n jugulara...



de ce nu o spui ?

Desi am zis ca nu prea ma intereseaza subiectele astea care le consider cam fara rost in ziua de azi acum chiar m-ai facut curios ... Mai ieri ai tras o scurta descriere a clubului din Stefan cel Mare acum baga si pe asta cu Steaua asa ca sa fie tabloul complet :)

Toshiro
19th December 2006, 14:06
delaparis, tu ar trebui sa stii ca lucrurile astea se spun unora care chiar ar dori sa afle ceva. In situatia de fata ar insemna sa-mi pierd timpul. Pentru ca n-am sa-i fac niciodata pe unii sa incerce sa gandeasca inainte de a vorbi... Si adevarata istorie a Stelei n-o sa ti-o spuna unii care semneaza Sezione, nr.zece, the lion king, TYPI etc. Ei nu stiu nici macar istoria clubului lor...

TYPI-STIINTA
19th December 2006, 14:31
Stirea asta ar trebui bagata la INTERN, la sectiunea "fapte mai putin cunoscute"...ca tot am vazut ca acolo se vorbeste despre istoria cluburilor comuniste

Jus7M3
19th December 2006, 15:21
staua si dinamo = comunism .. nu cred ca era cazu sa deschidem acest topip pe sectiunea noastra .. ii bagam prea mult in seama pe comunisti

the lion king
19th December 2006, 15:50
E bine ca nu faci istoria fotbalului oltean, eu intrebasem de Stiinta. Care are legatura cu Craiul Iovan cam cata are FCU Politehnica BkP cu Chinezul...

CSU Craiova (actuala Universitatea) s-a infiintat in 1948, in timpul regimului comunist, sub patronajul Ministerului Invatamantului (comunist) si al asociatiei studentilor (comunisti). In 1954 a ajuns sa joace in divizia B. La vremea respectiva, echipele cele mai tari din oras erau Armata si Locomotiva. La sfarsitul turului 1953, toate echipele militare, cu exceptia CCA (Steaua de azi) au fost desfiintate. Ghici ce s-a intamplat cu jucatorii Armatei Craiova...
s-au dus la Stiinta....:sleep: du-te ,mai....dar de ce toate echipele militare s-au desfiintat sii cca nu?:ciocan:

Toshiro
19th December 2006, 15:53
Pai, ce, numai unii sa fie singuri impotriva tuturor? Noi, comunistii, sa nu fim singuri impotriva celorlalti comunisti?

Sezione
19th December 2006, 16:52
in 1947 si a parcurs toate etapele necesare pentru a intra in div A. nu stau sa fac rezumatul fotbalului oltean sau sa spun mai multe despre Craiul Iovan. Nu a desfiintat echipe ca sa intre direct in A, nu s-a salvat de la retrogradare omorand alte echipe, nu a luat cu japca titluri si jucatori. Nu a fost sub aripa tov. secret. gen. A dat si rezervele la nationala plus inca multe alte lucruri care se stiu.

Korect!!

the lion king
19th December 2006, 21:02
deci una peste alta stelutza a retrogradat !!!!!vai,ce rusine.....:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

the lion king
20th December 2006, 11:53
si ei nu recunosc nici acum.au fost sub linie ...au omorat alte echipe si au ramas....specific comunistilor.Desfiintarea stelei .....!!!

andrei1921tm
20th December 2006, 12:02
Clar specific comustilor!!!
Hai sa votam o desfiintare a stelei.

the lion king
20th December 2006, 12:08
dap,sa intrebam asa: de ce victoria s-a desfiintat iar steaua si dinamo nu?

the lion king
20th December 2006, 21:05
steaua trebuia sa renunte la titlurile castigate inainte de 89 si cu asta basta.in cel mai bun caz sa ramana cu cele castigate dupa revolutie.

Jus7M3
20th December 2006, 21:16
steaua ar trebuii sa se desfiinteze (PUNCT) :D

Iron Maiden
20th December 2006, 21:18
deci una peste alta stelutza a retrogradat !!!!!vai,ce rusine.....:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

Nu uita unde ati fost VOI anu trecut!:rosu:

the lion king
20th December 2006, 21:21
steaua ar trebuii sa se desfiinteze (PUNCT) :D

:D si dinamo la fel....sa se duca frate dupa victoria si flacara moreni....:D

Jus7M3
20th December 2006, 21:22
:D si dinamo la fel....sa se duca frate dupa victoria si flacara moreni....:D

dap .. merci pt completare .. si dinamio :D

p.s. si rapidu` ca nu`i suport .. :D

the lion king
20th December 2006, 21:25
si rapidu?pai ar trebui sa-i mai bagam o data in B...e mai mare placerea....si asta se va intampla,ai sa vezi.cand stoica va lua trofee cu stiinta si se va retrage triumfator la pensie va veni antrenoe GEANA NEAGOE.prietenii stiu de ce...:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

Jus7M3
20th December 2006, 21:27
va veni antrenoe GEANA NEAGOE.prietenii stiu de ce...:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

/hello /hello

Foarte tare :D

imi adusash aminte de mesajul pe care galeria l-a avut in giulesti cand aia ne strigau Serie B ..

"10 ani ati stat in B .. spuneti`ne voi cum e"

poate ii mai trimitem odata in B .. de dragul vremurilor apuse :D

the lion king
20th December 2006, 21:29
si atunci o sa strigam "Geana Neagoe, a bagat rapidu-n B !!!!!:D :D :D

Toshiro
20th December 2006, 22:06
Aha, acu' incepurati adevarata istorie a Rapidului...:happy

Iron Maiden
20th December 2006, 22:08
:happy :happy :happy :happy :happy ........ Mamaaaaa!!!!!! Ia uite cine trimite **rapidu in B.......... Poate le povestiti si cum mai e pe la B...:happy ca doar .... na.... sunteti cunoscatori in materie....!/hello

the lion king
20th December 2006, 22:09
rapidu e altfel,bai.....e treaba noastra.....nu-s ca voi in nici un caz.DESFIINTAREAAAAAAA!!!!!

Jus7M3
20th December 2006, 22:45
:happy :happy :happy :happy :happy ........ Mamaaaaa!!!!!! Ia uite cine trimite crrapidu in B.......... Poate le povestiti si cum mai e pe la B...:happy ca doar .... na.... sunteti cunoscatori in materie....!/hello

nu te supara pe mine .. dar esti paralel in materie de fotbal .. mai documenteaza`te

the lion king
20th December 2006, 22:47
dar farul sau becul cat a stat in B???ABBA ascultau mereu pana acum cativa ani....iar le suiera briza marii ABBA cat de curand!!!

Toshiro
20th December 2006, 22:54
Cica "Adevarata istorie a Stelei"... Ziceti-i mai bine "Povesti sugubete din parcul Romanescu"...

the lion king
20th December 2006, 22:57
parcul Romanescu e unul din cele mai mari si frumoase din Europa....habar n-ai....

Iron Maiden
20th December 2006, 23:00
nu te supara pe mine .. dar esti paralel in materie de fotbal .. mai documenteaza`te


De unde stii tu daca stiu io fotbal sau nu? Afla ca stiu mult mai mult ca unii..... asa ca ......:rosu:

Iron Maiden
20th December 2006, 23:02
ABBA ascultau mereu pana acum cativa ani....iar le suiera briza marii ABBA cat de curand!!!

Aici nu era vb. de Farul......... ci de rapid! ...... si cu ABBA ce ai? e formatie buna!!!!!! asa ca ........... :rosu:

Iron Maiden
20th December 2006, 23:03
Cica "Adevarata istorie a Stelei"... Ziceti-i mai bine "Povesti sugubete din parcul Romanescu"...

Bravo frate! le-ai zis-o !!!!:)

Jus7M3
20th December 2006, 23:35
De unde stii tu daca stiu io fotbal sau nu? Afla ca stiu mult mai mult ca unii..... asa ca ......:rosu:

pai nu se vede ca ai stii ceva .. din postarile tale reiese chiar contrariul !! in fine .. n-am pofta de polemici cu stelisto`constanteni (din cate am inteles ) .. defapt n-am pofta de polemici in general !!

the lion king
20th December 2006, 23:38
farul e SLUGA stelei,si suporterii ei la fel.asta e!!!

Toshiro
21st December 2006, 10:43
Sunt unii care zic ca si Craiova ar fi...:evil:

the lion king
21st December 2006, 10:46
mda,dupa cum arata tricoul lui radoi dupa meci......slugile lui becali....:mda:

Toshiro
21st December 2006, 10:48
Cred ca le tin ca pe sfintele moaste... :happy

the lion king
21st December 2006, 10:52
tu ai vazut poza cu tricoul?ce tot vb prostii?era plin de saliva ,rupt si i s-a dat foc.taci!!!

Toshiro
21st December 2006, 11:04
Hai, recunoaste! Te-ai batut ca un leu (lion king, deh...) ca sa pui mana pe o bucatica din tricoul marelui oltean care este Radoi... Cred ca l-ai pus in rama, sub icoana... Bravo, frate!:ok:

the lion king
21st December 2006, 11:08
chiar n-are rost.daca vrei sa discuti bine,daca nu,eu te las.o zi buna.

nr.zece
21st December 2006, 11:10
Sunt unii care zic ca si Craiova ar fi...:evil:

ce ar fi sa provoci tu scandal in alta parte?
ps: poti sa il iei si pe iron la autostop cand pleci

Toshiro
21st December 2006, 11:51
Hopa, sa-ncins moderatoru'... Da' faptul ca vorbesc de istoria (auzi la ei: "adevarata":happy ) Stelei unii care habar n-au de ea nu te deranjeaza? Nu ti se pare samanta de scandal?

48
21st December 2006, 12:07
Hopa, sa-ncins moderatoru'... Da' faptul ca vorbesc de istoria (auzi la ei: "adevarata":happy ) Stelei unii care habar n-au de ea nu te deranjeaza? Nu ti se pare samanta de scandal?

eu zic sa fi obiectiv nu subiectiv! asa faceai si pe forum la gesepe cand rapidistii te puneau in dificultate!!:rosu:

nr.zece
21st December 2006, 12:12
mie mi se pare ca o cunosc mai bine decat suporterii de rezultat si nu, nu ma deranjaza

Toshiro
21st December 2006, 12:28
E vorba de adevarata (:happy ) istorie a Stelei aici, bre...

the lion king
21st December 2006, 12:31
bine,breee...behehehe:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

TYPI-STIINTA
21st December 2006, 12:41
E vorba de adevarata (:happy ) istorie a Stelei aici, bre...

adevarata istorie a stelei e si mai murdara, dar nu o stim noi asa bine datorita multor meciuri aranjate de pe vremea aceea care nu puteau fi spuse

Toshiro
21st December 2006, 12:44
Aha, acu' am inteles! Multam!:sleep:

48
21st December 2006, 16:10
Aha, acu' am inteles! Multam!:sleep:
toshiro tata nici nu va infiintaserati bine si deja erati in B! nu te mai ajita degeaba ca brigatu!

Jus7M3
21st December 2006, 16:26
asa se intampla cand bagati in seama toti pustanii care se furisaza la PC cand dorm parintii !!

Toshiro nu mi-o lua in nume de rau dar ... esti praf !! (defapt prea putin ma intereseaza)

Jus7M3
21st December 2006, 16:36
Ai grija sa nu ma tragi pe nas... Ca se supara parintii...:mda:

Off Topic:
un raspuns foarte "inteligent" .. pe masura varstei .. la mai mare !!

On Topic:
bye - bye !!

Toshiro
21st December 2006, 16:40
On topic: reciteste "adevarata istorie" scrisa de scriitorii de pe Jii. Cred ca ai aflat lucruri multe si interesante...:happy

Off topic: nu-i cazu'...:ok:

nr.zece
21st December 2006, 20:31
Ursul păcălit de fax
Traian Băsescu a refuzat în ultimul moment premiul “Politicianul Anului” din cadrul galei “Zece pentru România”. Faxul de refuz semnat de președinte, o mică bijuterie de “ars politica”, a transformat momentul premierii într-un fel de fabulă, cu Gigi Becali în rol de urs păcălit.

“Vă rog să transmiteți premiul celui de-al 2-lea clasat, sau celui de-al 3-lea, sau celui de-al patrulea, sau cui doriți dumneavoastră”. Al doilea în topul alcătuit de Realitatea TV era Gigi Becali. Următorii: Vadim și Iliescu. Mesajul a fost citit rar, prea rar, înșelător de rar. Prezentatorul Tatulici a făcut o pauză teatrală după “celui de-al doilea”. Atunci Gigi a căzut în capcană. A mușcat momeala, ca la camera ascunsă. Se laudă că știe ce-i aia metaforă, dar se pare că nu înțelege ce-i aia ironie. Mai ales dacă ironia e fină.

Latifundiarul a interpretat mesajul președintelui ca atare. El e al doilea, deci premiul îi revine lui. N-a priceput nici poanta, nici morala. Cele cinci rînduri semnate de președinte au acționat asupra lui ca sfoara asupra marionetei. L-au ridicat de pe scaun, l-au scos din rînd, l-au adus aproape de scenă, cu ochii sticlind la premiu. Apoi l-au pironit în loc și l-au întors în banca lui. Asta e puterea. Nu să apari pe scenă, invitat sau nu, meritat sau nu, ci să controlezi spectacolul din culise. Să regizezi. Băsescu nici măcar n-a fost de față, și-a trimis indicațiile scenice prin fax. Iar Gigi s-a dovedit un actor atît de previzibil, cu un registru atît de limitat.

Cinci rînduri, atît, cinci rînduri și-o întorsătură de frază care a avut efect de upercut asupra lui Gigi. L-a trimis la podea, după ce-l ridicase aproape de rampă. Pentru că ursul Gigi mormăia, Tatulici i-a dat o temă de gîndire: “Diferența dintre Ateneu și Parlament e aceea dintre mine și Nicolae Văcăroiu”. Iar Gigi s-a apucat să rumege neîmpăcat această temă. Probabil mai meditează și astăzi, și va medita și mîine. Dar fără mare spor.

După gală, s-a rățoit la reporteri: “Eu sînt cel mai tare în politică”, apoi le-a întors spatele. Cum a tras el concluzia asta e problema lui. Dar concluzia păcălelii de la gală e alta. Gigi era hipnotizat de premiu. Saliva să urce pe scenă, să fie aplaudat. Dacă s-ar face un top al celor mai creduli, al celor mai îngîmfați, al celor mai tupeiști sau al cui doriți dumneavoastră, Gigi s-ar duce întins să-și ridice trofeul. De unde reiese clar că diferența dintre Băsescu și Becali e aceea dintre Pavlov și cîinele lui.

the lion king
21st December 2006, 20:44
bai,vazui si eu faza.:D si un copil la gradinita sesiza .....smecheria.:D dar ,deja,becali nu ma mai mira....e atat de insignifiant incat il pierd cu vederea.el e simbolul stelei...mandriti-va stelisti cu el.....bomboana de pe coliva.....:D

Toshiro
21st December 2006, 22:23
Nr.zece, eu cred ca ar trebui sa-ti schimbi nick-ul.
"Maestrul stergator de mesaje"... Fara numar...

the lion king
21st December 2006, 22:27
toshiro,despre desfiintare,vb despre desfiintarea stelei,lasa moderatorii,ca ai probleme.

inter
21st December 2006, 22:34
lion .. deci inceteaza cu "lupta de guerila" .. nu isi are rostul ... !
Toshiro@: ... esti oaspete aici .. iti aperi "interesele" .. dar fara "atacuri" :D:D

Toshiro
21st December 2006, 22:38
toshiro,despre desfiintare,vb despre desfiintarea stelei,lasa moderatorii,ca ai probleme.Da, stiu, pe ei ii preocupa care-i politicianul anului 2006. Desfiintarea locului 1. Ca asta face parte din istoria adevarata a Stelei...:sleep:


esti oaspete aici .. iti aperi "interesele" .. dar fara "atacuri" Am inteles, atacurile tre' sa vina numai de la ceilalti... Fara numar...

inter
21st December 2006, 22:41
Da, stiu, pe ei ii preocupa care-i politicianul anului 2006. Desfiintarea locului 1. Ca asta face parte din istoria adevarata a Stelei...:sleep:

Am inteles, atacurile tre' sa vina numai de la ceilalti... Fara numar...

1. chiar nu ma intereseaza politica :D:D

2. asta e regula pe suporter Craiova ... tre sa remarc ca pana acum te-ai descurcat :D

Toshiro
21st December 2006, 22:45
Problema nu e ca m-am descurcat sau nu. Problema e ca pe sectiunea "Suporter Craiova" se initiaza un thread evident menit a provoca. Nu la discutii, pentru ca ar trebui ca "istoricii" de ocazie sa se priceapa. Threadul asta s-a dorit sa provoace scandal. Moderat (:happy ) fara numar...

the lion king
21st December 2006, 22:46
eu nu rezistam pe threadu lor atat timp...ma inroseau de tot.

Toshiro
21st December 2006, 22:47
Ba riscai si ceva albastru... Pe la ochi...:o:
A propos, s-a initiat vreun thread referitor la Stiinta pe "Suporter Steaua"?:rolleyes:

inter
21st December 2006, 22:48
nu-i tarziu .... :D:D

Toshiro
21st December 2006, 22:50
Ba se apropie de 11 noaptea...:sleep:

inter
21st December 2006, 22:52
e atunci ... "dimineata pe racoare" :D:D ..

the lion king
21st December 2006, 22:53
meregem la culcare...ca maine am drum....vine Craciunul.....Craciun Fericit tuturor!!!!! si tie"dusmane",TOSHIRO!!!!:ok:

Toshiro
21st December 2006, 23:04
Sa traiesti, leule! Daca ai drum pe la Podari, transmite un salut din partea mea. Acolo am petrecut cel mai frumos Paste din viata mea.
Sarbatori fericite!

nr.zece
22nd December 2006, 08:25
Nr.zece, eu cred ca ar trebui sa-ti schimbi nick-ul.
"Maestrul stergator de mesaje"... Fara numar...

fara numar!!! asta ai invatat-o de la jiji sau de la carlos?

daca ai avea ceva de spus in mesajele alea nu ti le-as sterge crede-ma
topicul este deschis aici pentru a nu provoca scandal pe intern
aici discuta doar ai nostri si ocazional cate un "tolerat"
esti oaspete si trebuie sa te supui regulilor casei

oricum vad ca iti place sa suferi :ok:

uLtRaS UCR
29th January 2007, 11:11
post reply

uLtRaS UCR
29th January 2007, 11:20
sal fratilor