Geografu
1st July 2008, 17:28
Marți, la sediul Uniunii Europene de Fotbal (UEFA), de la Nyon (Elveția), a avut loc tragerea la sorți a primelor două tururi preliminare ale Ligii Campionilor.
Sheriff Tiraspol, campioana Republicii Moldova, va întâlni în primul tur formația kazahă FK Aktobe, în vreme ce din turul II rețin atenția întâlnirile Beitar Ierusalim - Wisla Cracovia și Fenerbahçe - MTK Budapesta.
Vicecampioana României, Steaua București, va intra în turul III preliminar, iar campioana CFR Cluj va evolua direct în grupele competiției.
Iată tabloul meciurilor din primele două tururi preliminare:
TURUL I PRELIMINAR
prima manșă - 15/16 iulie, manșa a doua - 22/23 iulie
1. Linfield Belfast (Irlanda de Nord) - NK Dinamo Zagreb (Croația)
2. La Valetta FC (Malta) - FC Artmedia Petralka (Slovacia)
3. FC Dinamo Tbilisi (Georgia) - NSÍ Runavík (Insulele Feroe)
4. FC Santa Coloma (Andorra) - FBK Kaunus (Lituania)
5. S.S. Murata (San Marino) - IFK Göteborg (Suedia)
6. Llanelli AFC (Țara Galilor) - FK Ventspils (Letonia)
7. Anorthosis Famugusta (Cipru) - FC Piunik Erevan (Armenia)
8. FK Inter Baku (Azerbaidjan) - FK Rabotnicki Skopje (Macedonia)
9. Tampere United (Finlanda) - FK Buducnost Podgorica (Muntenegru)
10. F91 Dudelange (Luxemburg) - NK Domale (Slovenia)
11. KS Dinamo Tirana (Albania) - FK Modrica (Bosnia)
12. FK Aktobe (Kazahstan) - FC Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova)
13. Drogheda United FC (Irlanda) - FC Levadia Tallinn (Estonia)
14. FC BATE Borisov (Belarus) - Valur Reykjavík (Islanda)
TURUL II PRELIMINAR
prima manșă - 29/30 iulie, manșa a doua - 5/6 august
Glasgow Rangers (Scoția) - câștigătoarea meciului 4
SK Brann Bergen (Norvegia) - câștigătoarea meciului 6
câștigătoarea meciului 8 - FK Partizan Belgrad (Serbia)
câștigătoarea meciului 9 - câștigătoarea meciului 2
câștigătoarea meciului 7 - SK Rapid Viena (Austria)
câștigătoarea meciului 10 - câștigătoarea meciului 1
Panathinaikos Atena (Grecia) - câștigătoarea meciului 3
câștigătoarea meciului 5 - FC Basel 1893 (Elveția)
câștigătoarea meciului 12 - AC Sparta Praga (Cehia)
câștigătoarea meciului 13 - FC Dinamo Kiev (Ucraina)
RSC Anderlecht Bruxelles (Belgia) - câștigătoarea meciului 14
Beitar Ierusalim FC (Israel) - Wisla Cracovia (Polonia)
Fenerbahçe SK istanbul (Turcia) - MTK Budapesta (Ungaria)
Aalborg BK (Danemarca) - câștigătoarea meciului 11
Sheriff Tiraspol, campioana Republicii Moldova, va întâlni în primul tur formația kazahă FK Aktobe, în vreme ce din turul II rețin atenția întâlnirile Beitar Ierusalim - Wisla Cracovia și Fenerbahçe - MTK Budapesta.
Vicecampioana României, Steaua București, va intra în turul III preliminar, iar campioana CFR Cluj va evolua direct în grupele competiției.
Iată tabloul meciurilor din primele două tururi preliminare:
TURUL I PRELIMINAR
prima manșă - 15/16 iulie, manșa a doua - 22/23 iulie
1. Linfield Belfast (Irlanda de Nord) - NK Dinamo Zagreb (Croația)
2. La Valetta FC (Malta) - FC Artmedia Petralka (Slovacia)
3. FC Dinamo Tbilisi (Georgia) - NSÍ Runavík (Insulele Feroe)
4. FC Santa Coloma (Andorra) - FBK Kaunus (Lituania)
5. S.S. Murata (San Marino) - IFK Göteborg (Suedia)
6. Llanelli AFC (Țara Galilor) - FK Ventspils (Letonia)
7. Anorthosis Famugusta (Cipru) - FC Piunik Erevan (Armenia)
8. FK Inter Baku (Azerbaidjan) - FK Rabotnicki Skopje (Macedonia)
9. Tampere United (Finlanda) - FK Buducnost Podgorica (Muntenegru)
10. F91 Dudelange (Luxemburg) - NK Domale (Slovenia)
11. KS Dinamo Tirana (Albania) - FK Modrica (Bosnia)
12. FK Aktobe (Kazahstan) - FC Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova)
13. Drogheda United FC (Irlanda) - FC Levadia Tallinn (Estonia)
14. FC BATE Borisov (Belarus) - Valur Reykjavík (Islanda)
TURUL II PRELIMINAR
prima manșă - 29/30 iulie, manșa a doua - 5/6 august
Glasgow Rangers (Scoția) - câștigătoarea meciului 4
SK Brann Bergen (Norvegia) - câștigătoarea meciului 6
câștigătoarea meciului 8 - FK Partizan Belgrad (Serbia)
câștigătoarea meciului 9 - câștigătoarea meciului 2
câștigătoarea meciului 7 - SK Rapid Viena (Austria)
câștigătoarea meciului 10 - câștigătoarea meciului 1
Panathinaikos Atena (Grecia) - câștigătoarea meciului 3
câștigătoarea meciului 5 - FC Basel 1893 (Elveția)
câștigătoarea meciului 12 - AC Sparta Praga (Cehia)
câștigătoarea meciului 13 - FC Dinamo Kiev (Ucraina)
RSC Anderlecht Bruxelles (Belgia) - câștigătoarea meciului 14
Beitar Ierusalim FC (Israel) - Wisla Cracovia (Polonia)
Fenerbahçe SK istanbul (Turcia) - MTK Budapesta (Ungaria)
Aalborg BK (Danemarca) - câștigătoarea meciului 11