PDA

View Full Version : Etapa 3: FC National - Poli Iasi



ADelPiero
7th August 2006, 00:42
Sambata, 12.08.2006, FC National - Poli Iasi, (ora 21,00 - Antena 1)
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

B0gdaaaN
7th August 2006, 00:49
sper macar intr`un egal la National...la felul cum a inceput Fc National campionatul sa nu mire pe nimeni o victorie a echipei POLI IASI

Blu3red
7th August 2006, 00:56
O sa fie meci egal...desi Poli Iasi ii in forma ..totusi ii greu sa castige in Cotroceni

Cristian
7th August 2006, 00:57
Bat Moldovenii ;) Hai Iasiu.

SILVIU99
7th August 2006, 01:02
eu merg pe un x

THE HUN
7th August 2006, 02:43
Eu merg pe pronosticul lui be@.

cfr_ista2000
7th August 2006, 08:14
EU MERG.PE UN x..DESI IASUL ESTE IN FORMA..NU CRED K VOR BATE IN COTROCENI

miril
7th August 2006, 08:19
Singura solutie pentru Duna si pentru...noi suporterii, victorie. Altfel se alege...praful.

BAK
7th August 2006, 08:34
cred ca beat e in dilema la acest meci.....totusi, cred ca e ok daca bate iashiul..........nationalul la retrogradare o sa fie anul asta......

DanielAndrei
7th August 2006, 08:46
uitandu-ne si la jucatorii care vor lipsi nationalului pot zice ca avem o paine de mancat in acest meci...merg pe un X2

resita
7th August 2006, 09:42
valoarea echipei, moralul si antrenorii vor face diferenta

victorie a iasului cu 2-1 :ok:

*Coco*
7th August 2006, 09:44
Aici Iasul vine la egal si poate ii prind pe contraatac
National nu prea mai are echipe deloc
Crek imi e ca ii ma retrograda Mitica de la Liga:ok:

miril
7th August 2006, 09:46
Eu as zice moralul si antrenorul, caci valoarea Nationalului este ne...valorificata.

malexoid
7th August 2006, 13:07
Eu as zice moralul si antrenorul, caci valoarea Nationalului este ne...valorificata.

probabil ca va veti lovi rau de pragmatismul lui popa, care se va materializa printr-un antifotbal total...cu nesiguranta care domneste acuma in cotroceni, nu e exclus sa ii si reuseasca sa plece cu punct(e)...
pronostic: bambilici

miril
7th August 2006, 13:11
Vom juca, practic, cu o linie de fund noua, plus moralul...

Vlad
7th August 2006, 13:42
cred ca se va termina egal 1-1, sper totusi sa-si revina Nationalul

brazil
7th August 2006, 14:33
National - Poli Iasi 0-1:ok:

maonel
7th August 2006, 15:09
1-2 iasul tre sa stringa puncte pt. zile mai grele

WOLF_ULTRAS
7th August 2006, 15:32
fc national 0-1 poli iasi :P

tu26dor
7th August 2006, 17:05
nationalul e in forma slaba. sper sa nu-si revina chiar acum. oricum, va fi greu iasului sa castige la bucuresti. merg pe egal.

Corozivu
7th August 2006, 17:05
FC National - Policlinica Iasi 1-2 no doubt about it :yeah:

crissis
7th August 2006, 17:11
/hello Meci greu dar sper intr-o victorie ieseana,dar si un egal nu e de aruncat. pronostic X2/hello

DanielAndrei
7th August 2006, 20:11
popa asteapta nationalul la colt...ne-au curentat rau de tot acum 2 sezoane

be@
7th August 2006, 20:45
cred ca beat e in dilema la acest meci.....totusi, cred ca e ok daca bate iashiul..........nationalul la retrogradare o sa fie anul asta......

De ce nu ia nici un moderator masuri asupra individului care poceste numele userilor ? Asa ceva stiu ca nu este permis. :mda:


Eu merg pe pronosticul lui be@.
Sa nu se supere bancarii pe mine ,dar eu cred ca se termina egal.



Boca: "Federaţia poate veni oricānd īn control la noi"

Preşedintele clubului Poli Iaşi, Sorin Boca, a declarat, astăzi, că gruparea pe care o conduce nu are nimic de ascuns faţă de FRF şi că bugetul este asigurat pentru actuala ediţie de campionat, chiar dacă īn prezent situaţia financiară este una precară.

Reacţia lui Boca vine după ce preşedintele Federaţiei Romāne de Fotbal (FRF), Mircea Sandu, a declarat, aseară, la emisiunea ProSport Show de la Prima TV, că va cere o anchetă amănunţită la clubul ieşean, īn urma plāngerilor repetate ale antrenorului Ionuţ Popa privind criza financiară de la gruparea ieşeană.

"Īntr-adevăr, avem ceva probleme financiare acum, dar noi am obţinut licenţa pentru sezonul actual pe baza balanţelor de la 31 decembrie 2005, dată la care nu aveam datorii. Acum īntāmpinăm ceva greutăţi, dar asta nu īnseamnă că nu avem bugetul asigurat. Profesorul (n.r. - Ionuţ Popa) a glumit cānd a spus că se teme să nu fie fugărit de jucători pentru că nu şi-au primit banii. Noi nu avem litigii la Ligă cu jucătorii şi nici nu cred că vor fi astfel de probleme", a spus Boca, menţionānd că īn cursul acestei săptămāni jucătorilor li se vor plăti o parte din restanţele financiare şi că Mircea Sandu "a interpretat greşit" glumele antrenorului ieşean.

tot_alinutzZz
7th August 2006, 20:50
yo unu merg pe victoria iashului...shi tzin sa il contrazik pe pandurelul ala pomanagiu...kre a skos kpu in divizia A...k poli merge numai la victorie sezonul asta/hello /hello /hello ....kt despre malexoidobanatzeanul ala...tzin sa ii amintesk k adevarata echipa a timishoarei e in div C...:ok: ...shi bambilici va fi la timishoara peste kteva etape:evil: ...hai fortza iashu'

Xtremer
7th August 2006, 23:26
eu sper sa ii batem odata pe national ca prea ne-am luato in ultimul timp de la ei

delaparis
7th August 2006, 23:42
..kt despre malexoidobanatzeanul ala...tzin sa ii amintesk k adevarata echipa a timishoarei e in div C...:ok: ...shi bambilici va fi la timishoara peste kteva etape:evil: ...hai fortza iashu'

Atentie la limbaj totusi ... :rolleyes:
considera asta ca avertisment

B0gdaaaN
7th August 2006, 23:50
un pic off-topic...tocmai s`au terminat stirile Pro TV Iasi si la sfarsit a anuntat subiectele din saptamanalul Ieseanul,in care se vb despre dorinta lui Prisecariu de a cumpara echipa,Condratov,Zapodeanu si un belgian care va fi prezentat saptamana viitoare....

Fc National - Poli Iasi X2

crissis
8th August 2006, 01:24
HAI POLI chiar si asa fara bani sa aratam ca nu avem frica de nimeni si ca din Cotroceni plecam cu trei puncte asa ca sa moara toti dusmanii de oftica /hello FORZA POLI/hello

be@
8th August 2006, 01:48
un pic off-topic...tocmai s`au terminat stirile Pro TV Iasi si la sfarsit a anuntat subiectele din saptamanalul Ieseanul,in care se vb despre dorinta lui Prisecariu de a cumpara echipa,Condratov,Zapodeanu si un belgian care va fi prezentat saptamana viitoare....

Fc National - Poli Iasi X2



ADEVARUL DESPRE POLI


E TIMPUL. Inghesuit de liberali, obstructionat de legi, primarul trebuie sa ia o decizie. Agonia lui Poli Iasi nu mai poate fi prelungita
Danut Prisecariu vrea actiuni la Poli Iasi. E ultimul ofertant pe o lista pe care mai apar omul de afaceri oradeano-canadian Condratov, un misterios belgian pe care liberalii ieseni spun ca-l vor arata iesenilor peste cateva saptamani si latifundiarul iesean Ioan Zapodeanu. Iar in trecut s-a mai vorbit si de fratii Becali, ba chiar unele surse amintesc, in premiera, si de un alt oradean, Vizer.

Totusi, fotbalistii de la Poli plang de foame. Foame de bani. De luni de zile, primarul Gheorghe Nichita sustine ca "privatizeaza" clubul si "maine", daca ar exista investitori interesati, punandu-ne in brate o contradictie logica.

Pentru ca opinia publica nu mai intelege nimic, IESEANUL pune o intrebare-cheie: este dispus Nichita sa piarda controlul asupra clubului de fotbal?

A fost o data Mesia...

Cat timp legea permitea, Gheorghe Nichita a fost un Mesia al renasterii fotbalului iesean. Ca manager la RAJAC, a luat clubul din C si l-a dus in B. Apoi, ca primar, in epoca pragmatismului PSD, a canalizat oricate resurse au fost necesare pentru a promova echipa in Divizia A si pentru a o mentine acolo, dand iesenilor ceea ce le lipsea de atata timp: nu doar emulatie in jurul unui spectacol cu mare impact social, ci chiar mandrie locala.

In primavara acestui an, o noua lege a rupt brusc mariajul fericit (un fel de "menage a trois") dintre banii publici, suporteri si echipa de fotbal. Legea interzice ca administratiile publice sa mai finanteze societatile comerciale, decat pe baza de licitatie de proiecte si numai daca acestea nu au datorii la stat. Poli Iasi fusese din 2005 transformata in SA. Avea si mai are, ca mai toate cluburile romanesti, datorii la bugetul de stat.


Dusmania

Nichita a gasit o solutie de moment, cat sa mai treaca un sezon cu 30 miliarde de lei, scotand o hotarare de Consiliu Local prin care fotbalistii urmau sa fie platiti pentru servicii aduse comunitatii. Angrenajul juridic, construit cu migala, s-a naruit dintr-o prostie: consilierul local PSD Catalin Ivan a votat hotararea fiind intr-o situatie de incompatibilitate.

A fost paiul de care s-a agatat prefectul Radu Prisecaru pentru a ataca in contencios Hotararea CL, lasand Poli Iasi intr-o saracie lucie si aducandu-l la disperare pe primarul Nichita, adversarul sau politic.


Cateva negocieri

Pe fondul acestor spasme financiare prelungite, Gheorghe Nichita a evoluat rapid de la "vom preda in 2-3 ani clubul unui investitor privat" la "si maine daca vine cineva cu bani, ii dau clubul". Pentru ca logica argumentelor juridice si, mai ales, a disputelor politice arata ca, pe termen lung, finantarea echipei din bani publici nu mai poate fi o varianta realista. Decat cel mult printr-un referendum, asa cum a propus IESEANUL.

Pe 29 iunie, primarul a anuntat ca are doua oferte: Condratov si Zapodeanu. Important: Condratov vrea majoritatea actiunilor, plus multe alte conditii, Zapodeanu s-a multumit, pentru inceput, cu un 30% din club. Latifundiarul a batut repede palma cu primarul Nichita, dar a intrat brusc intr-o depresie profunda dupa ce IESEANUL, fara sa urmareasca indepartarea sa de la club, i-a dezvaluit trecutul controversat, presarat cu doua condamnari penale. In acest moment, procedurile de cooptare a lui Ioan Zapodeanu in angrenajul financiar de la Poli sunt blocate.

Pista firava

A revenit in atentie producatorul de spirtoase Condratov. Bihoreanul cu cetatenie canadiana vrea un montaj de tip "privatizare cu un leu". Concret, se obliga sa sustina financiar echipa pe termen lung, dar cu un an de incercare, in care doar imprumuta clubul. In plus, ofera pentru pachetul majoritar mai putin de 500.000 de euro si vrea sa preia Poli fara nici o datorie. Altfel spus, "dau putin pentru preluare, dar voi investi mult mai mult dupa ce echipa va fi a mea". Primarul nu si-a ascuns retinerea fata de oferta lui Condratov, dar totusi a supus-o atentiei consilierilor locali.


Mutarea lui Danut

Bihoreanul a fost primul dintre investitorii ce au dat tarcoale pe la Poli in ultimii ani care a spus clar ca vrea controlul pachetului majoritar.

Iata ca acum Danut Prisecariu, care tocmai a vandut Moldova Mall cu peste 34 milioane de euro, este al doilea. Nu o spune pe sleau, afirmand doar ca "vreau sa cumpar actiuni", dar lasa de inteles ca vrea echipa pe mana sa prin urmatorul mesaj: "Singura conditie pe care o pun este sa mi se garanteze ca toate cheltuielile clubului vor fi transparente, ca voi avea acces la toate informatiile privind modul in care sunt cheltuiti banii".

Informal, Prisecariu spune ca ofera pentru actiunile de la Poli mult mai mult decat Condratov, iar pentru detaliile contractuale privind garantarea investitiilor care sa permita realizarea de performante pe termen lung este dispus sa negocieze orice conditii i-ar pune primarul Gheorghe Nichita. In traducere, asta inseamna: "Ma oblig sa achit in urmatorii ani oricati bani mi s-ar cere pentru a face performanta, dar de modul in care se cheltuie acesti bani eu raspund". Si mai clar: "Eu dau banu', tot eu vreau sa stau in capul mesei".

Nichita il primeste

Iata cum am ajuns la miezul acestei analize care - dupa luni de scenarii prapastioase, faulturi politice, atacuri scabroase pe forumuri - incearca sa ridice perdeaua de fum ce acopera aceasta mandrete de fata buna de maritat, numita "Poli Iasi". Pana la urma, la Poli nu este o criza de bani, ci una decizionala: cine sa cheltuie acesti bani. Pentru ca, iata, in ciuda tuturor bocetelor, bacnotele continua sa apara chiar si din locuri de unde nu erau asteptati.

Primarul i-a transmis lui Prisecariu ca, in aceasta saptamana, se va intalni cu el si ca pot incepe tratativele. "Nu refuz pe nimeni. Imi doresc investitori ieseni, pentru a fi siguri ca echipa nu va fi mutata din oras. Danut Prisecariu ar fi trebuit sa-mi faca o propunere directa, nu prin intermediari, dar trec peste asta. Il astept la negocieri", nu s-a putut abtine Nichita sa nu-l intepe pe omul de afaceri cu care a avut, in ultimii ani, mai degraba o relatie glaciala.


Renunta primarul la fotbal?

Este imposibil de estimat in acest moment daca Danut Prisecariu este cel mai potrivit investitor pentru fotbalul iesean. Nu acest nume conteaza. Ci faptul ca, pentru prima data, Gheorghe Nichita este fortat sa arate, nu doar sa declare, ca este gata sa cedeze clubul. Prisecariu ar putea avea pretentii exagerate si o oferta subevaluata. Dar acest lucru se va lamuri in scurt timp. Daca oferta va fi buna, va vinde Nichita? Va accepta iesirea din scena fotbalului, chiar si treptat, intr-un an-doi, urmand doar sa-si ocupe scaunul de onoare de la tribuna oficiala? Facand abstractie de Prisecariu, care va fi urmatoarea oferta pe care primarul o va accepta?


A tras de timp?

Liberalii si-au format o concluzie clara: "Fotbalul il ajuta pe Nichita sa adune voturi, trebuie sa-l oprim". Miza electorala nu poate fi negata, dar daca e mai mult de atat: pasiunea primarului de a fi conducator de club, incluzand satisfactiile personale si avantajele materiale? Patima sa nu poate fi negata: in ultimii ani a scos la vanzare doar pachetul minoritar si n-a reusit niciodata sa gaseasca un om de afaceri suficient de puternic care sa sutina singur afacerea. Si l-a tot cautat. Si-l credem. La inceput a finantat echipa numai cu bani publici si de la regiile locale, apoi a facut un fel de cooperativa cu cativa oameni de afaceri locali insuficient de dotati financiar, iar la sfarsit s-a invelit cu mantia de vreme rea Zapodeanu, printr-un troc perfect: pe acesta nu-l pasioneaza fotbalul, pe Nichita nu-l deranjeaza afacerile cu pamant pe care le face latifundiarul. Primul da bani pe un pachet minoritar, al doilea are libertatea de a-i cheltui. Dar, momentan, Zapodeanu s-a defectat.


Nu banii lipsesc

Acum insa e momentul sa se ia o decizie. IESEANUL a propus finantarea de la bugetul local pe urmatorii 3-4 ani, cu acoperirea legala a unui referendum. Daca nu e buna ideea, desi primarul ar fi iesit cel mai castigat, ce solutie ramane? Investitor privat. Iar aici, sunt posibile doua variante: 1. om de afaceri dispus sa finanteze capriciul iesenilor de-a vedea fotbal de prima divizie, fara sa-l intereseze luarea deciziilor in club; 2. finantator ambitionat sa administreze Poli Iasi ca pe propria afacere. Nu vor mai trece prea multe luni pana cand aceasta decizie va fi luata. Insa, pana atunci criza financiara de la Poli ar trebui tratata decent, in surdina. Nu banii lipsesc. Numai ca nu s-a hotarat inca cine sa-i tina in buzunar.


Planul liberalilor

Liderii PNL Iasi, a caror varf de lance este independentul prefect Radu Prisacaru, au bagat clubul in criza acuta urmarind un scop la fel de imoral ca si cel de care tot ei il acuza pe Gheorghe Nichita: confiscarea fotbalului. Ministrul de externe Mihai Razvan Ungureanu, iesean de-al nostru, ar urma sa aduca un investitor belgian. Prefectul spune ca minunea s-ar putea produce pe 15 august, dar ca nu stie nimic din CV-ul investitorului. Daca liberalii isi aduc propriul Mesia, inseamna ca iar se amesteca fotbalul cu politica. Va fi interesat sa socata belgianul profit din clubul iesean sau doar sa satisfaca un capriciu liberal in pregatirea alegerilor? Va fi schimbat Nichita, un pesedist, si va fi pus in Consiliul de Administratie un presedinte liberal?

Relu Fenechiu, liderul PNL Iasi, sustine ca nu are nici un plan: "Nu stiu nimic despre ofertele care ar putea aparea la Poli Iasi. Nu m-am bagat niciodata in fotbal si nici n-o s-o fac".

Ruta Dascalu-Palas-Poli

In liniste, fara tam-tam, e posibil ca la finisul cursei pentru ocuparea fotoliului de salvator al fotbalului iesean sa ajunga primul... Iulian Dascalu. Cel mai bogat iesean in viata a semnat deja o sponsorizare de 200.000 de euro pentru Poli Iasi. Dascalu a recunoscut in numeroase randuri ca nu l-a pasionat niciodata fotbalul, el fiind karatist in tinerete, dar are totusi o pasiune: complexul urbanistic Palas. Teoretic, proiectul trebuie finalizat pana la sfarsitul anului, urmand ca din 2007 sa fie demarat, in sfarsit, santierul. Primarul n-a ascuns ca are mare incredere in intentiile de sponsor ale lui Dascalu: "Daca Palasul va fi concretizat, sunt sigur ca va deveni principalul finantator al clubului". Pentru Gheorghe Nichita ar fi cea mai mare fericire: se va mentine principiul "sponsorizarii" si nu cel al "investitorului" care sa preia in totalitate fraiele. Dar poate ca echipa va avea rezultate bune si vor fi si suporterii fericiti.


"Pe mine nu ma intereseaza procentul pe care il are un investitor. Poate sa aiba si 100%. Eu vreau doar ca baza sportiva sa fie intretinuta de Consiliul Local si acesta sa aiba un drept de veto in unele decizii. De exemplu, ca Poli sa nu fie mutata in alt oras. Dusmanii mei politici sustin ca nu vreau sa dau echipa din motive electorale", Primarul Iasului, Gheorghe Nichita

Planul lui Nichita

Presedintele Sorin Boca afirma ca in conditii de minima supravietuire, Poli ar mai avea nevoie pana la sfarsitul anului de circa 1 milion de euro in care sunt inclusi si cei 300.000 de euro datorati la bugetul statului. Daca aceste datorii ar fi amanate, ar mai ramane 700.000 de euro. Din acestia, mai mult de jumatate au fost obtinuti deja:

200.000 de euro de la Iulius Mall

100.000 de euro din drepturile de televizare

Circa 150.000 de euro din vanzarea abonamentelor si biletelor.

In concluzie, pentru a duce la bun sfarsit "planul Dascalu", Poli ar mai avea nevoie pana in luna decembrie de circa 250.000 de euro.


Planul lui Prisecariu

Si Danut Prisecariu ar putea avea nevoie de aceasta minunata jucarie numita fotbal, nu doar politicienii. Niciodata n-a fost prea iubit in mediul de afaceri, pentru firea sa impulsiva. Patronul de hoteluri ar da o mare lovitura de imagine ca finantator la Poli. Po****ritatea sa ar creste spectaculos si ar fi mult mai greu de atacat.


Cum sunt finantate cluburile din Divizia A*

In principal de catre investitori privati: Dinamo, CFR Cluj, Ceahlaul, Farul, FC Arges, Rapid, FC Vaslui, Poli Timisoara, Steaua, U' Craiova, FC National, Jiul, Otelul, Unirea Urziceni, UTA, Gloria

In principal de catre societati de stat: Pandurii Targu Jiu

In principal de Consiliul Local: Politehnica Iasi

*Unele dintre echipele din prima categorie, cum ar fi Rapid, Jiul sau Ceahlaul primesc sprijin financiar de la stat/Consiliul Local pentru intretinerea bazei sportive


http://www.ieseanul.ro/articol/ziar/iasi/adevarul-despre-poli/11555/166/

B0gdaaaN
8th August 2006, 02:09
merci be@...am cautat articolul si nu l`am gasit...probabil nu am cautat bine

B0gdaaaN
8th August 2006, 02:18
Viorel Duru (preşedintele Comisiei de Licenţiere a FRF):
"Licenţa nu poate fi retrasă în timpul campionatului"



– Aţi auzit că Mircea Sandu susţine că Politehnicii Iaşi i s-ar putea retrage licenţa, din cauza greutăţilor financiare grave?


– Da, dar vreau să spun că gruparea din Copou a îndeplinit criteriile prevăzute în manualul licenţiere în momentul în care s-a analizat dosarul prezentat de oficialii ieşeni. Asta este important pentru noi, nu ceea ce se întîmplă acum la Poli.

– Se poate retrage licenţa din cauza problemelor financiare grave?

– Da, dar numai pentru sezonul viitor. În cel aflat în desfăşurare, Poli îşi poate vedea liniştită de treabă, deoarece din bilanţul contabil la data de 31 decembrie 2005 şi, mai apoi, din cel de la 31 martie 2006 reiese clar că Iaşul îndeplineşte criteriile. Iar noi nu se autosesizăm după informaţiile din presă, ci doar din cele prezentate de auditorul financiar angajat de club.

– Dar se poate pierde licenţa în timpul derulării competiţiei?

– Nu. Repet: se poate retrage licenţa pentru campionatul viitor, nicicum pentru ediţia deja în derulare.




evenimentul.ro

Cra10veanu
8th August 2006, 02:30
be@ cum se comporta ? :D tot egal ca anul trecut ? :D bate poli, pe national nu-i vad bine :drak:

be@
8th August 2006, 12:12
Mircea Sandu ameninţă
Dacă Poli Iaşi nu are bani, va īmpărtăşi soarta Sportului Studenţesc


Fotbalul ieşean este īn stare de alertă, īn ciuda faptului că Poli a reuşit să acumuleze punctaj maxim īn cele două confruntări susţinute pīnă acum īn Liga I, cu Unirea Urziceni şi Ceahlăul Piatra Neamţ.

Totul a pornit de la o declaraţie şugubeaţă a antrenorului Ionuţ Popa, făcută după victoria de duminică īmpotriva Ceahlăului (scor 1-0): "Dacă echipa va cīştiga toate meciurile din acest campionat, nu ştiu ce am să mă fac. Cred că o voi lua la fugă prin grădină, ca să nu dau ochii cu jucătorii, care mi-ar cere banii pentru primele de victorie". O glumă care face parte dintr-o serie lungă de declaraţii alarmiste făcute de Ionuţ Popa referitor la situaţia financiară a Politehnicii...

Sandu cere lămuriri

Această ultimă luare de poziţie a antrenorului a fost interceptată chiar de Mircea Sandu: preşedintele Federaţiei Romāne de Fotbal a decis duminică noaptea, īn direct la Prima TV, să solicite conducerii Sistemului Naţional de Licenţiere, īn speţă, directorului coordonator Florin Prunea, o analiză a situaţiei clubului din Copou. Cum a obţinut Poli Iaşi licenţa pentru Liga I, dacă nu are asigurat un buget minim pentru a parcurge campionatul fără probleme, capotīnd sub acest aspect tocmai la īnceputul īntrecerii?, se īntreabă şeful fotbalului romānesc. Sandu a afirmat că de rezultatul acestei anchete ar depinde chiar viitorul echipei pe prima scenă fotbalistică a ţării.

Suporterii şi prefectul

Poziţia lui Mircea Sandu asupra situaţiei Politehnicii Iaşi, exprimată public duminică seara, a stīrnit valuri mai ales īn rīndul suporterilor. Īncă de ieri dimineaţă, pe forumul site-ului oficial de internet al clubului microbiştii şi-au manifestat īngrijorarea faţă de sumbrul viitor al echipei; unii o făceau īn mod elegant, dar cei mai mulţi o īi ameninţau pe cei ce erau consideraţi vinovaţi. Ţinta principală, fireşte: Radu Prisăcaru, prefectul de Iaşi, care a blocat iniţiativa Consiliului Local de a finanţa clubul cu suma de 30 miliarde de lei, "ultraşii" īncercīnd să afle chiar adresa şi numărul de telefon ale prefectului pentru a se răzbuna. La amiază, īnsă, forumul şi, după puţină vreme, īntreaga pagină nu au mai putut fi accesate.

Poziţiile oficiale sīnt cu mult mai puţin spectaculoase. "Tot ce pot spune este că primarul trebuie să dea explicaţii cu privire la legalitatea proiectului de hotărīre pe care l-a supus votului consilierilor locali. Oricīt m-ar huli ieşenii cu privire la situaţia financiară a clubului Poli Iaşi, obligaţia mea este să veghez la legalitatea hotărīrilor emise de CLM", s-a rezumat să ne declare prefectul Radu Prisăcaru, īn timp ce primarul Gheorghe Nichita a fost de negăsit.

"Nu se pune problema să pierdem licenţa"

Directorul economic al Politehnicii, Vasile Dascălu, cel care s-a ocupat īn mod special de īntocmirea dosarului de licenţiere a clubului, nu crede nimic din cele spuse de Mircea Sandu, fiind convins că Iaşul va continua īn elită. "Poli a primit licenţa īn baza unui dosar care cuprinde o serie de documente ce atestă că īndeplineşte toate condiţiile pentru a activa pe prima scenă. Iar licenţa am primit-o pe drept, faţă de alte grupări, care au īntīmpinat dificultăţi serioase īn a convinge comisia să le dea undă verde", ne-a declarat Dascălu. Mai mult, oficialul ieşean este ferm convins că nu se pune problema ca Poli să piardă această licenţă īn timpul derulării campionatului. "Dosarul nostru a fost atent analizat şi studiat pe toate părţile de o serie de persoane extrem de competente, care nu-şi permit să se joace cu asemenea chestiuni. De menţionat că din respectiva Comisie, prezidată de Viorel Duru, au făcut parte şi reprezentanţi ai Ministerului Finanţelor, care nu şi-au pus nici un moment problema că echipa ieşeană nu se va putea descurca onorabil īn acest sezon", a completat directorul economic al Politehnicii. Deşi momentan nu are semnale concrete că situaţia gravă pe care o traversează clubul din Copou īşi va găsi rezolvarea īntr-un timp scurt, Vasile Dascălu este optimist că Iaşul fotbalistic va depăşi cu bine perioada extrem de dificilă īn care se află acum.

"Sperăm să facem rost de bani"

Nici preşedintele executiv al clubului, Sorin Boca, nu are vreo emoţie referitor la perspectiva pierderii licenţei. "Ne-am cīştigat īn mod cinstit dreptul de a evolua īn Liga I, iar situaţia de atunci nu are nici o legătură cu dificultăţile de acum. Nu avem nici memorii la Comisia pentru Statutul Jucătorului, aşa că nu avem motive să ne facem griji", explică preşedintele, care promite să facă eforturi pentru ca măcar o parte dintre probleme să-şi găsească rezolvarea īn scurt timp. "Nu avem asigurări ferme că va fi bine, dar aşteptăm să īncasăm nişte bani zilele acestea de la unii susţinători. Īn plus, avem īn derulare o serie īntreagă de contracte de reclamă, publicitate, acţiuni realizate de compartimentul de marketing al clubului, prin care vom obţine alţi bani. Puţin cīte puţin, vom aduna ceva resurse, iar pīnă la sfīrşitul săptămīnii sperăm să le mai plătim jucătorilor o parte din restanţe", a mai spus Boca.

Pornit, evident, dintr-o accentuată rivalitate politică existentă īntre prefectul Radu Prisăcaru, fost membru PNL, şi primarul PSD Gheorghe Nichita, aprigul război dintre cei doi a lăsat gruparea "alb-albastră" fără sursa de trai pe care se baza cel mai mult. Devenit ţintă a tuturor iubitorilor fotbalului din Iaşi, prefectul a promis că are soluţii pentru redresarea situaţiei echipei; dar cum nimic nu se īntrezăreşte īn acest sens, se poate concluziona că adevărata miză a acestei lupte este eliminarea unui capital electoral pe care Nichita şi l-a clădit cu minuţiozitate. Iar pīnă ce această confruntare nu-şi va afla sfīrşitul, situaţia la Poli – un club de care, din motive necunoscute, nu se "lipeşte" nici un investitor privat puternic – va rămīne incertă, ameninţătoare chiar.


http://www.evenimentul.ro/

crissis
8th August 2006, 14:02
Nasu` vrea sa se razbune pe cei care nu l-au votat in alegerile de la federatie(vezi Sportul,Nationalul) dar sa stea in cap ca anul acesta Poli tot in Liga I va juca.National -Poli 0-1 VICTORIE POLI

crissis
8th August 2006, 14:06
Mircea Sandu ameninţă
Dacă Poli Iaşi nu are bani, va īmpărtăşi soarta Sportului Studenţesc


Fotbalul ieşean este īn stare de alertă, īn ciuda faptului că Poli a reuşit să acumuleze punctaj maxim īn cele două confruntări susţinute pīnă acum īn Liga I, cu Unirea Urziceni şi Ceahlăul Piatra Neamţ.

Totul a pornit de la o declaraţie şugubeaţă a antrenorului Ionuţ Popa, făcută după victoria de duminică īmpotriva Ceahlăului (scor 1-0): "Dacă echipa va cīştiga toate meciurile din acest campionat, nu ştiu ce am să mă fac. Cred că o voi lua la fugă prin grădină, ca să nu dau ochii cu jucătorii, care mi-ar cere banii pentru primele de victorie". O glumă care face parte dintr-o serie lungă de declaraţii alarmiste făcute de Ionuţ Popa referitor la situaţia financiară a Politehnicii...

Sandu cere lămuriri

Această ultimă luare de poziţie a antrenorului a fost interceptată chiar de Mircea Sandu: preşedintele Federaţiei Romāne de Fotbal a decis duminică noaptea, īn direct la Prima TV, să solicite conducerii Sistemului Naţional de Licenţiere, īn speţă, directorului coordonator Florin Prunea, o analiză a situaţiei clubului din Copou. Cum a obţinut Poli Iaşi licenţa pentru Liga I, dacă nu are asigurat un buget minim pentru a parcurge campionatul fără probleme, capotīnd sub acest aspect tocmai la īnceputul īntrecerii?, se īntreabă şeful fotbalului romānesc. Sandu a afirmat că de rezultatul acestei anchete ar depinde chiar viitorul echipei pe prima scenă fotbalistică a ţării.

Suporterii şi prefectul

Poziţia lui Mircea Sandu asupra situaţiei Politehnicii Iaşi, exprimată public duminică seara, a stīrnit valuri mai ales īn rīndul suporterilor. Īncă de ieri dimineaţă, pe forumul site-ului oficial de internet al clubului microbiştii şi-au manifestat īngrijorarea faţă de sumbrul viitor al echipei; unii o făceau īn mod elegant, dar cei mai mulţi o īi ameninţau pe cei ce erau consideraţi vinovaţi. Ţinta principală, fireşte: Radu Prisăcaru, prefectul de Iaşi, care a blocat iniţiativa Consiliului Local de a finanţa clubul cu suma de 30 miliarde de lei, "ultraşii" īncercīnd să afle chiar adresa şi numărul de telefon ale prefectului pentru a se răzbuna. La amiază, īnsă, forumul şi, după puţină vreme, īntreaga pagină nu au mai putut fi accesate.

Poziţiile oficiale sīnt cu mult mai puţin spectaculoase. "Tot ce pot spune este că primarul trebuie să dea explicaţii cu privire la legalitatea proiectului de hotărīre pe care l-a supus votului consilierilor locali. Oricīt m-ar huli ieşenii cu privire la situaţia financiară a clubului Poli Iaşi, obligaţia mea este să veghez la legalitatea hotărīrilor emise de CLM", s-a rezumat să ne declare prefectul Radu Prisăcaru, īn timp ce primarul Gheorghe Nichita a fost de negăsit.

"Nu se pune problema să pierdem licenţa"

Directorul economic al Politehnicii, Vasile Dascălu, cel care s-a ocupat īn mod special de īntocmirea dosarului de licenţiere a clubului, nu crede nimic din cele spuse de Mircea Sandu, fiind convins că Iaşul va continua īn elită. "Poli a primit licenţa īn baza unui dosar care cuprinde o serie de documente ce atestă că īndeplineşte toate condiţiile pentru a activa pe prima scenă. Iar licenţa am primit-o pe drept, faţă de alte grupări, care au īntīmpinat dificultăţi serioase īn a convinge comisia să le dea undă verde", ne-a declarat Dascălu. Mai mult, oficialul ieşean este ferm convins că nu se pune problema ca Poli să piardă această licenţă īn timpul derulării campionatului. "Dosarul nostru a fost atent analizat şi studiat pe toate părţile de o serie de persoane extrem de competente, care nu-şi permit să se joace cu asemenea chestiuni. De menţionat că din respectiva Comisie, prezidată de Viorel Duru, au făcut parte şi reprezentanţi ai Ministerului Finanţelor, care nu şi-au pus nici un moment problema că echipa ieşeană nu se va putea descurca onorabil īn acest sezon", a completat directorul economic al Politehnicii. Deşi momentan nu are semnale concrete că situaţia gravă pe care o traversează clubul din Copou īşi va găsi rezolvarea īntr-un timp scurt, Vasile Dascălu este optimist că Iaşul fotbalistic va depăşi cu bine perioada extrem de dificilă īn care se află acum.

"Sperăm să facem rost de bani"

Nici preşedintele executiv al clubului, Sorin Boca, nu are vreo emoţie referitor la perspectiva pierderii licenţei. "Ne-am cīştigat īn mod cinstit dreptul de a evolua īn Liga I, iar situaţia de atunci nu are nici o legătură cu dificultăţile de acum. Nu avem nici memorii la Comisia pentru Statutul Jucătorului, aşa că nu avem motive să ne facem griji", explică preşedintele, care promite să facă eforturi pentru ca măcar o parte dintre probleme să-şi găsească rezolvarea īn scurt timp. "Nu avem asigurări ferme că va fi bine, dar aşteptăm să īncasăm nişte bani zilele acestea de la unii susţinători. Īn plus, avem īn derulare o serie īntreagă de contracte de reclamă, publicitate, acţiuni realizate de compartimentul de marketing al clubului, prin care vom obţine alţi bani. Puţin cīte puţin, vom aduna ceva resurse, iar pīnă la sfīrşitul săptămīnii sperăm să le mai plătim jucătorilor o parte din restanţe", a mai spus Boca.

Pornit, evident, dintr-o accentuată rivalitate politică existentă īntre prefectul Radu Prisăcaru, fost membru PNL, şi primarul PSD Gheorghe Nichita, aprigul război dintre cei doi a lăsat gruparea "alb-albastră" fără sursa de trai pe care se baza cel mai mult. Devenit ţintă a tuturor iubitorilor fotbalului din Iaşi, prefectul a promis că are soluţii pentru redresarea situaţiei echipei; dar cum nimic nu se īntrezăreşte īn acest sens, se poate concluziona că adevărata miză a acestei lupte este eliminarea unui capital electoral pe care Nichita şi l-a clădit cu minuţiozitate. Iar pīnă ce această confruntare nu-şi va afla sfīrşitul, situaţia la Poli – un club de care, din motive necunoscute, nu se "lipeşte" nici un investitor privat puternic – va rămīne incertă, ameninţătoare chiar.


http://www.evenimentul.ro/

/hello Pentru acest sezon Poli are un buget declarat de 2.500.000 euro/hello

dede
8th August 2006, 14:18
egal...
1-1

B0gdaaaN
8th August 2006, 14:49
o sa ne cam traga apa din batz minciNASHU :D

be@
8th August 2006, 16:13
Sorry de off-topic , dar e foarte foarte important.
Pe TeleM au anuntat ca s-a gasit o forma de sprijinire a echipei , iar maine va fi prezentat contractul de asociere intre CL si CJ . :yeah: :P

Rocko
8th August 2006, 16:38
tot off-topic: voua va merge site-ul lui poli ??? :o: ca eu de vreo 2 zile nu pot sa mai intru pe site...

be@
8th August 2006, 16:43
Nep, nu merge....

codrind
8th August 2006, 17:00
tot off-topic: voua va merge site-ul lui poli ??? :o: ca eu de vreo 2 zile nu pot sa mai intru pe site...

cica e cazut serverul????

Si cica pnl-ul nu are nici o implicare!!

Despre meci !
Unul greu pt. bancari!!

Sper (macar) intr-un egal !!

bizarr
8th August 2006, 17:08
care o hackerit sitU la POLI ? :}
CASTIGAM LA NATIONAL

dardar_3
8th August 2006, 17:35
national-poli iasi 0-1
Cred ca bat iarasi moldovenii ca au jucat binisor pana acum...

dorian27
8th August 2006, 19:20
national-poli iasi 0-1
Cred ca bat iarasi moldovenii ca au jucat binisor pana acum...

Pare corect ce spui tu, judecand dupa forma de moment....dar eu cred ca iesenii vor fi cu un ochi si pe salariile lor....
Cand ti-e foame .....nu stiu cat chef de fotbal mai ai...
Totusi, Iasiul este o echipa frumoasa si sper sa se rezolve problemele financiare

In ritmul asta (si Jiul este ameninatata cu retragerea licentei) vom ajunge sa avem iarasi 16 echipe:)

codrind
8th August 2006, 19:29
In ritmul asta (si Jiul este ameninatata cu retragerea licentei) vom ajunge sa avem iarasi 16 echipe:)


In care ritm??
Se pare ca nu ai citit tot, de pe acest topic:

Viorel Duru (preşedintele Comisiei de Licenţiere a FRF):
"Licenţa nu poate fi retrasă īn timpul campionatului"

Deci POLI IASI va juca in continuare in Liga I, urmatorul meci fiind cel din Cotroceni!!

CLAUDIO`7
8th August 2006, 19:29
sper intr`o victorie a noastra,si cu 1 pct cred ca ne`ar sta bine !batem cu 0-1 !FORZA POLI!ORIUNDE ALATURI DE VOI !!!

poliis
8th August 2006, 19:53
In care ritm??

Viorel Duru (preşedintele Comisiei de Licenţiere a FRF):
"Licenţa nu poate fi retrasă īn timpul campionatului"


Jiului ii poate fi retrasa licenta daca nu plateste pana la 31 aug, suma restanta din 2005
iar in legatura cu problemele financiare, am auzit ca s-ar fi ajuns la o intelegere intre CL si CJ si vor putea da bani la echipa (daca nu intervine din nou stim noi cine)

sa fiu si on topic....nationalul nu castiga...in cel mai rau caz luam un punct :rolleyes:

focus
8th August 2006, 22:47
0-3 si 3 puncte + 3 puncte cu Pandurii + 3 puncte cu Jiul = 5 meciuri si 15 puncte . poate asa sa trezim atentia investitorilor . HAI POLI !!!

ce_bine_e
8th August 2006, 23:20
Sportul nu are suporteri lui Poli (mai ales numeric) asa ca daca vor sa se trezeasca rupti de lume sa ne face probleme Mircica
E o amenintare! :D

codrind
9th August 2006, 00:33
0-3 si 3 puncte + 3 puncte cu Pandurii + 3 puncte cu Jiul = 5 meciuri si 15 puncte . poate asa sa trezim atentia investitorilor . HAI POLI !!!

Eu spun că mai bine sa nu facem atâtea calcule!!

VESTEA BUNA E CĂ :

S-AU DEBLOCAT BANII LA POLITEHNICA IAŞI

http://www.evenimentul.ro/articol/prefectul-propune-un-armistitiu-in-razboiul-pentru-finantarea-politehnicii.html

Aşa că "prietenii" IAŞULUI să-şi bage toate ghearele-n găt.

Am mai aflat că POLI pleacă mâine (azi) spre Bucale, pt. meciul cu Naţionalul

ce_bine_e
9th August 2006, 02:16
pleaca vineri maaaaaaaaa

cap
9th August 2006, 02:18
2 fara discutie

Ulio singuraticu
9th August 2006, 09:03
La felul in care joaca de la inceput nationalu...pare rau...
0-1 poli iasi

be@
9th August 2006, 10:34
S-a dat drumul la site ! :yeah:

bizarr
9th August 2006, 14:39
poate numa 5 minute ; tot nu merge

B0gdaaaN
9th August 2006, 14:44
ce draq tot fac astia la site`ul ala?

six
10th August 2006, 19:25
S-AU DEBLOCAT BANII LA POLITEHNICA IAŞI
:rolleyes: si Palimariu cat costa totusi!!!????:D :D :D

crissis
10th August 2006, 21:10
:rolleyes: si Palimariu cat costa totusi!!!????:D :D :D

:evil: :evil: :evil: tu cit esti dispus sa platesti pentru el :evil: :evil: :evil: national - poli iasi 0-1

ce_bine_e
10th August 2006, 23:28
ia zi ma ZEROSASE(ce_nick_ciudat) ce pronostichezi la acest derby?

hamsterutz
11th August 2006, 00:40
ia zi ma ZEROSASE(ce_nick_ciudat) ce pronostichezi la acest derby?

ce derby ma? unde vezi tu derby? :D

Hard
11th August 2006, 00:49
bate nationalul,clar 3-0

ce_bine_e
11th August 2006, 01:10
ce derby ma? unde vezi tu derby? :D
pai da ei is la coada nu se compara cu noi locul 2 :P
offf sa fiu serios ar fi bun si un ICS

codrind
11th August 2006, 12:44
Am mai aflat că POLI pleacă māine (azi) spre Bucale, pt. meciul cu Naţionalul

pleaca vineri maa.....

Sorry!!

Vorbisem marti cu Radu Ciobanu, si a zis ca pleaca miercuri la Bucuresti.
Dar a fost doar el pt. control la genunchi. Si cica a scapat de operatie.

Oricum meci greu, dar nu imposibil pt. POLI IASI/hello /hello

ce_bine_e
11th August 2006, 13:04
da meci greu:P
pai eu am vb cu toti si stiam ca pleaza azi la 12, cred ca deja au plecat baieti

six
11th August 2006, 19:28
ia zi ma ZEROSASE(ce_nick_ciudat) ce pronostichezi la acest derby?victorie moldava.....:P :D

Seldon
11th August 2006, 19:44
National, cu un start prost, contra Iasului, care a avut un start bun... Hmmm... Dupa doar doua etape nu prea iti poti face o idee corecta. Sa ma risc? Bate National.

ce_bine_e
11th August 2006, 20:41
sa ne bata ma ca dupa aia ne-o luam prea in cap sa ne bata!

Universal
11th August 2006, 21:09
1-1 si National respirä

*Coco*
11th August 2006, 21:11
Bate National maine ...
Se desumfla si Iasi au avut si ei 2 victori cu 2 nou promovate si se cred echipa acuma
2-0 ptr National:P

funny_eduard
11th August 2006, 21:32
Bate National maine ...
Se desumfla si Iasi au avut si ei 2 victori cu 2 nou promovate si se cred echipa acuma
2-0 ptr National:P

Nu se cred echipa....da cum voiai sa piarda cu nou promovatele astea:ok:

*Coco*
11th August 2006, 21:36
Nu se cred echipa....da cum voiai sa piarda cu nou promovatele astea:ok:

Da bine ca voi mai aveti si ceva jucatori bunii,pacat ca stati cam prost cu banii:no:

Judecatoru
11th August 2006, 21:58
Sunt echipe mult mai sarace ca Poli Iasi

ce_bine_e
11th August 2006, 22:26
cum ar fi ?

resita
11th August 2006, 22:33
Sunt echipe mult mai sarace ca Poli Iasi

nu cred ca exista asa ceva

bate poli cu 2-1 :ok:

national se va lupta pentru evitarea retrogradari. :headbang:

B0gdaaaN
12th August 2006, 02:36
cota buna pt Poli la agentiile de pariuri...x2 ca sa fiti siguri de castig...cei cu sange in instalatie 2 solist :D Forza POLI

rapidashul
12th August 2006, 02:56
Forza Poli,sper sa batem :D,avem un moral bun dupa primele 2 etape :)

B0gdaaaN
12th August 2006, 02:57
Forza Poli,sper sa batem :D,avem un moral bun dupa primele 2 etape :)

esti din IASI?

rapidashul
12th August 2006, 02:58
Din apropiere,Pascani :D

adymax
12th August 2006, 08:37
0-1

Ammadeus
12th August 2006, 11:17
...daca le aduni jucatorii de la astea doua, nu reusheshti sa faci o echipa normala...2-0

grande
12th August 2006, 11:20
2-0 la pauza ,3-1 final

funny_eduard
12th August 2006, 11:24
Forza poliiiiiiiiiiiiiiiii....0-1 gol Sfarlea....sau poate Onofras(daca joaca):yeah:

crissis
12th August 2006, 19:31
Bate National maine ...
Se desumfla si Iasi au avut si ei 2 victori cu 2 nou promovate si se cred echipa acuma
2-0 ptr National:P

/hello ironic mai esti :happy :happy :happy .
oricum bate poli la national :evil: :evil: :evil:

codrind
12th August 2006, 19:34
/hello ironic mai esti :happy :happy .



NU e ironic!!
E doar...... OLTEAN!! :happy

kanighe
12th August 2006, 19:41
HAI POPLITEHNICA, astazi va fi a treia victorie consecutiva. Un inceput de campionat asa de frumos nu a mai fost niciodata.Si echipele mici sa se bucure de locuri fruntase chiar daca nu au puterea financiara sa le pastreze. eu sper intr-o victorie a Iesenilor.
HAI IASUL!!!!!!!!!
LUPTA SI VEI CASTIGA.

GeKuRA
12th August 2006, 21:20
Ne-ar multumi si un egal... 0-0 pt. Poli ar fi foarte bun... desi Poli a inceput sa inscrie, am vazut in meciul cu Ceahlaul(un meci slab :D) mai multe ocazii la poarta ca de obicei, in special prin suturi de la distanta :ok:
Acu sper sa se reglementeze problema banilor.

FORZA POLI !!!

crissis
12th August 2006, 21:22
Hai Poli Iasi Luptati Si Nu Va Lasati.
Luptam ,Luptam , Luptam Si Cistigam

Judecatoru
12th August 2006, 21:52
Si deja e 1-0

GeKuRA
12th August 2006, 22:20
iaca e 2... noi am cam facut niste recorduri... negative cu Nationalul... dar mai este pana la 6 :D:P

FORZA POLI !!!

delaparis
12th August 2006, 22:20
2-0 ... :rolleyes:

resita
12th August 2006, 22:24
poli nu joaca mai nimic :headbang:

crissis
12th August 2006, 22:31
2-0 ... :rolleyes:

Si te bucuri ca National conduce .Nici o problema am pierdut o batalie dar nu si razboiul . /hello HAI POLI . MEREU TE VOM IUBI SI VOM FI ALATURI DE TINE/hello

Cra10veanu
12th August 2006, 22:31
iasul le ia, si eu care-i vedeam pe national in B, pacat!

*Coco*
12th August 2006, 22:33
Usor usor cum am si precizat Iasiul se desumfla:happy

Cra10veanu
12th August 2006, 22:33
sau poate le vedem pe amandoua la matineu, dispera be@ :D

B0gdaaaN
12th August 2006, 22:42
hmdea...mai multi suporteri ale echipelor Pandurii si U Craiova pe forum decat pe stadion

B0gdaaaN
12th August 2006, 22:44
gol Alejandro Gavatorta 2-1

crissis
12th August 2006, 22:45
Asa baieti pe ei Bravo Poli haideti ca se poate
National - Poli 2-1 HAI POLI

*Coco*
12th August 2006, 22:46
hmdea...mai multi suporteri ale echipelor Pandurii si U Craiova pe forum decat pe stadion

Ce frate eu am fost la meci la Tg-Jiu bine inteles
Si etapa viitoare se va inalni Iasi-Pandurii in care cred ca nu veti invinge...dupa cate se pare ca azi nu prea facurati tine stie ce...

B0gdaaaN
12th August 2006, 22:48
hai mah lasa`ma cu abureala asta...cu echipa aia de fantome a voastra

GeKuRA
12th August 2006, 22:48
2-1... mai speram 5 minute la un egal :ok:

HAIDE IASÜ !!!

lasa ca la el nu e grav... uite ce zic astia de la prosport.ro ``84' Gol Poli Iasi: A marcat Gavatorta cu o lovitură de capul. ``

crissis
12th August 2006, 22:48
sau poate le vedem pe amandoua la matineu, dispera be@ :D

Vorbesti de echipele tale de acolo de unde esti tu bai oltene :jerk: toate trei vor merge la matineu din sezonul viitor:evil: :evil: :evil:

*Coco*
12th August 2006, 22:52
hai mah lasa`ma cu abureala asta...cu echipa aia de fantome a voastra

hahaha Echipa de fantome
Echipa asta de fantome a scos un egal in prima etapa, A reusit sa ia doar un gol de la Dinamo si Batu pe Gloria Bistrita
Stai sa vedem etapa viitoare ce face echipa asta de fantome cu voi... Ca nu o sa bateti echipa asta dee fantome...

B0gdaaaN
12th August 2006, 22:55
ma omori cu egalul ala scos cu Rapidul...inseamna ca eu cu victoria in Ghencea ar trebui sa ma laud pina mor...erati echipa mare bateati ambele echipe si gata...tot atat...parca cu egalul ala te salvezi de la retrogradare

GeKuRA
12th August 2006, 22:57
asta este... era normal... intr-un fel...
daca mergi prea bine nu e bine... ca ti se urca la cap... sa fim cu picioarele la pe pamant si sa speram numai la ... Cupa UEFA:yeah: :happy :happy :evil: :rolleyes: :rolleyes:

FORZA IASU !!! :ok:

B0gdaaaN
12th August 2006, 22:58
Felicitari echipei Fc National!!!

crissis
12th August 2006, 22:58
Ce frate eu am fost la meci la Tg-Jiu bine inteles
Si etapa viitoare se va inalni Iasi-Pandurii in care cred ca nu veti invinge...dupa cate se pare ca azi nu prea facurati tine stie ce...

:jerk: Veniti la Iasi sa luati 3 goluri sa va desumflam noi pe voi bai tipu .:ok:

*Coco*
12th August 2006, 22:59
Nu am zis asta dar sa scoti egal cu Rapidul cu o echipa din care 7 jucatori au fost titulari si au venit cu 3 zile inainte de meci e o performanta
In plus voi ati jucat cu Urziceni si Ceahlaul

miril
12th August 2006, 23:04
In sfarsit, am spart gheata! Multumiri pentru urari! Bafta si voua, in continuare! HAI PROGRESUL!

crissis
12th August 2006, 23:04
Felicitari National pentru victorie.
Pacat ca golul a venit asa tirziu (min. 84 ) si daca baietii nostrii inscriiau putin mai devreme sigur altul ar fi fost rezultatul.
/hello FORZA POLI /hello
/hello LUPTA POLI/hello

STEAUA-MANIA
12th August 2006, 23:13
saraca bea..ultrasoaica de tastatura:D Are inima sfasiata..echipele pe care le sustine,s-au infruntat..a castigat platani..bea:sper ca nu te vei sinucide,viata merge inainte...:D
Felicitari Fc National!

miril
12th August 2006, 23:22
Lasa ca nu-i e asa de slaba de...inima! Bine ca am probat o pereche de fundasi centrali care poate fi folosita si alta data. Parerea mea este ca ar trebui sa jucam cu Burca si Ninu, centrali, de acum incolo.

SILVIU99
12th August 2006, 23:51
bv national usor usor va reveniti

miril
12th August 2006, 23:54
Merci, Silviu, asta speram si noi. Vom avea meci foarte greu la Cluj, dar...niciodata nu se stie. Cum am mai spus, bine ca am spart gheata. Te cred si eu dupa caldurile astea...

Sergio_D
12th August 2006, 23:54
:jerk: Veniti la Iasi sa luati 3 goluri sa va desumflam noi pe voi bai tipu .:ok:

Fii realist :drak:
Sau... tu chiar crezi că bateţi cu 3-0 ? N-au bătut ei, Dinamo cu 3-0... :evil:

be@
12th August 2006, 23:57
poli nu joaca mai nimic :headbang:


Tu ce meci ai vazut, ma ? Cum n-a jucat mai nimic? Eu zic ca Poli a dominat meciul, si cred ca un rezultat de egalitate ar fi fost meritat, cum a zis si presedintele Boca . Iar golurile Nationalului au venit datorita gafelor din apararea Politehnicii, lucru care ma mira la niste jucatori cu experienta cum sunt cei ai Iasului.

Hard
13th August 2006, 00:09
s-au inecat moldovenii in dambovita:)

miril
13th August 2006, 00:10
Be@, ca al lui Poli a fost din...altceva. In general golurile sunt generate de greselile adversarilor, asta nu ca poate nu ai dreptate.

Sergio_D
13th August 2006, 00:18
ma omori cu egalul ala scos cu Rapidul...inseamna ca eu cu victoria in Ghencea ar trebui sa ma laud pina mor...erati echipa mare bateati ambele echipe si gata...tot atat...parca cu egalul ala te salvezi de la retrogradare

Aţi bătut acum 2 ani parcă. Şi aţi cāştigat deoarece steliştii s-au relaxat prematur, fiind foarte fericiţi după calificarea īn grupele cupei UEFA. :D

be@
13th August 2006, 00:33
Be@, ca al lui Poli a fost din...altceva. In general golurile sunt generate de greselile adversarilor, asta nu ca poate nu ai dreptate.

miril, deci asta e impresia mea, si vreau sa cred ca sunt obiectiva. Politehnica a dominat majoritatea meciului, dar acele doua greseli ne-au costat.
Nationalul a fost echipa mai smechera, si se pare ca Poli nu poate scapa de complexul FCN, pe care nu l-a mai invins de 11 ani.

miril
13th August 2006, 00:50
Am vazut si eu golurile din reluare. Toate au fost din greseli de aparare. Meciul nu l-am vazut, desi, mai nou, Antena1 transmite online, dar, ca si TVR, nu dau si meciurile, asa cum facea odata TVR, ultimul vazut de mine fiind cel din primavara cu Steaua.

B0gdaaaN
13th August 2006, 01:48
Aţi bătut acum 2 ani parcă. Şi aţi câştigat deoarece steliştii s-au relaxat prematur, fiind foarte fericiţi după calificarea în grupele cupei UEFA. :D


exact...s`au relaxat inaintea unui meci din cupa Uefa....macar daca te tzine sa spui ca dupa meciul de etapa viitoare nu mai prind picior de fan al Pandurilor pe vreun thread al echipei POLI IASI daca invingem??:ok:

B0gdaaaN
13th August 2006, 01:52
si ca o gluma...macar daca ne`ai compara cu Deportivo La Coruna nu cu DInamu...ma umilesti daca ma compari pe mine cu Dinamu :))

hamsterutz
13th August 2006, 02:34
prost e bilba in loc sa suteze pe poarta el cade numa pe jos....nasol puteam scoate un egal...aasta e...

codrind
13th August 2006, 09:13
pt. aceasta infrangere trebuie aduse "multumiri" - "goleadorului" balba.

2 ratari URIASE a celui pe care rapidul il vroia acu' o luna.

Ar mai fi si lipsa unui executant de lovituri libere (unde esti tu Kereszi sau Adi Cristea???) din preajma careului.

Nu-i nimic !! speram la mai bine etapa viitoare.

Bancaru
13th August 2006, 10:17
Pe OLS, in casuta tehnica, cea cu notele obtinute, antrenor la Poli a fost Gianinni. D'aia au pierdut?
Un alt comentariu marca OLS: Bancarii Claudiu Dragan si Roberto Iancu au marcat in urma unor greseli ale iesenilor Adica cum? Nu au fost aia mai buni au fost ailalti mai prosti? Nicio echipa nu s-a miscat bine, da parca noi am stiut mai mult ce sa face cu basica. Asta ca sa nu zic ca ne-am dorit mai mult victoria. Dupa un inceput prost si o victorie greu obtinuta, avem nevoie de incredere. Poate au obtinut ceva cu victoria asta.

Luis Garcia10
13th August 2006, 10:23
Un rezultat normal in opinia mea :D

Marcus99Narci
13th August 2006, 10:52
Felicitari Claudiu Dragan, pentru golul marcat in Liga 1. Sper sa o tii tot asa. Mult succes shi felicitari pentru victorie.... Bafta in continuare.... Forza UTA

miril
13th August 2006, 10:55
Si eu care credeam ca rezultate normale sunt numai la Steaua. Sper ca acesta victorie a Nationalului sa micsoreze presiunea rezultatelor.

tu26dor
13th August 2006, 17:40
imi pare rau de poli. daca se trezea mai repede si nu incasa al doilea gol era o treaba. asta e. nu poti castiga tot timpul. bafta in meciul urmator.

be@
13th August 2006, 18:53
Vai... Pe Sapunaru nu l-ati vazut la meci? Cica a fost si el.

silistea
13th August 2006, 20:11
poli iasi retrogradeaza anul asta

GeKuRA
13th August 2006, 21:15
$&@%§$ÖÜ!%$!!!!!!!
:D
de fapt se zice asta de vreo 2 ani... ca retrogradam anul asta... anul asta de ce nu ar zice lumea asta ??

bada_otelul
13th August 2006, 22:13
pacat de poli,chiar daca nu au bani joaca fotbal,iar popa se vede ca e antrenor foarte bun...

deja-vu
14th August 2006, 14:03
Vai... Pe Sapunaru nu l-ati vazut la meci? Cica a fost si el.

A fost la meci. A stat la tribuna I, in partea stanga.

be@
14th August 2006, 22:34
poli iasi retrogradeaza anul asta

Serios , oltene ? Nu mai spune. Ai citit in stele? Gata, dupa blatul cu Argesul, ati inceput sa va umflati in pene?

Universal
14th August 2006, 22:37
be@ ,cu cine ai tinut la acest match?