PDA

View Full Version : Revista presei pentru Steaua



vasile314tzurka
27th January 2004, 11:27
http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=4438
http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=4434
http://www.gsp.ro/index.php?c=2&a=4384
http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/home/Oprita-nu-are-pereche.html
http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/home/Sa-ma-ajute-Domnul.html
http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/divizia%20a/divizia%20a/Riscul-revenirii-2601.html
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&article_id=68857

Piti umbla dupa Djam

FC Steaua s-ar putea intari cu un atacant camerunez. Antrenorul Victor Piturca i-a cerut mijlocasului Nana Falemi detalii despre Claude Parfait Ngon A Djam (22 de ani), care a facut parte din lotul largit al “leilor neimblinziti”. Djam evolueaza la formatia Canon de Yaound? si costa 150.000 de dolari. (O.C.)
(ev zilei)

vasile314tzurka
29th January 2004, 08:45
http://www.expres.ro/sport/?news_id=144358
http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z29012004&idx=42
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&article_id=69139
http://www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z29012004&idx=47

vasile314tzurka
29th January 2004, 09:01
http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/divizia%20a/divizia%20a/Dorinel-in-camera-cu-Radoi-2901.html

iulian
5th March 2004, 09:33
Steaua a invins pe FC Arges cu 4-0 intr-un amical disputat la Pitesti. Golurile au fost reusite de Neaga (65, 88), Oprita (77) si Pitu (85). Au evoluat formatiile: F.C. Arges: D. Coman - M. Radu, D. Radu, Marincau - Stan, Prepelita, Kubik, Tanase, Baicu - Bilasco, C. Tanasa. Au mai jucat: Radulescu, somcherechi, Chita, Antal, Crivac, Ad. Ionescu, Ivanovici, Nastasie, Marta, E. Dica. Steaua: Tudor - Ogararu, Curt, Radoi, Stoi-ca - Dumitru, Falemi, Aliuta, D. Munteanu - Dica, Dinita. Au mai jucat: Paduret, Paraschiv, Neaga, Oprita, Pitu.

alejandro
5th March 2004, 17:29
Deci Neaga a intrat ca rezerva si tot a dat doua goluri?Bravo!

iulian
5th March 2004, 17:34
nu numai ca a dat 2 goluri..dar a avut si cronica buna... a jucat excelent

iulian
7th March 2004, 13:03
Munteanu, Dumitru si Neaga au marcat in ultimul amical dinaintea returului:
STEAUA – C.S. Mogosoaia 3-0 (3-0)

Desi zapada cazuta vineri noaptea asupra Bucurestiului anunta anularea ultimului amical al Stelei dinaintea inceperii returului, echipa noastra a disputat totusi jocul test programat sambata la pranz in compania divizionarei C, C.S. Mogosoaia. Ros-albastrii au castigat si acest ultim amical cu scorul de 3-0, prin golurile reusite in prima repriza de Dorinel Munteanu (min. 1), Fl. Dumitru (min. 15) si Rica Neaga (min. 25).

Victor Piturca a inceput jocul cu “11”-le deja conturat in aceasta iarna, in care au aparut, ca efect al evolutiei lor bune in partida de la Pitesti, Neaga si Paduret. Hamutovski, care nu are voie sa faca decat antrenamente usoare, si Alex Piturca nu au fost utilizati de loc in acest meci. In prima repriza, jocul a fost dominat net de jucatorii stelisti, echipa noastra reusind sa transeze rezultatul in favoarea ei in chiar primele 25 de minute ale partidei, inscriind trei goluri, unul mai spactaculos decat altul. Pana la pauza si, de fapt, pana la final, rezultatul nu s-a mai modificat, in partea a doua a jocului Piturca schimband aproape in totalitate echipa, cu exceptia lui Neaga. De fapt, repriza a doua nu a putut scoate in evidenata decat capacitatea de efort a jucatorilor Stelei si mai putin realizarile tactico-tehnice, din pricina terenului care devenise la un moment dat impracticabil. In ultimele minute ale meciului, Piti i-a introdus in teren pe tinerii Toncea si Ciprian Dumitru de la centrul de copii si juniori ai clubului.

STEAUA: M. Tudor (46 Nae) – Fl. Dumitru (46 Ogararu), Radoi (46 Curt), Rachita (75 Toncea), P. Stoica (46 Nesu) – Dica (80 C. Dumitru), Falemi (46 Paraschiv), Paduret (46 Aliuta), D. Munteanu (46 Bostina) – Dinita (46 Oprita), Neaga.

cf SteauaFC.com

iulian
7th March 2004, 13:11
din nou Neaga marca ....mai sa fie :)

Mariusmadmax
7th March 2004, 17:00
Avem o forma de zile mari , cred ca Steaua va matura cu toata div A pe jos !
:yeah:

alejandro
10th March 2004, 22:40
cred ca e si timpul sa devenim ce am fost!

Mariusmadmax
11th March 2004, 02:55
cred ca e si timpul sa devenim ce am fost!
Zilele acelea au sosit !
Suntem cei mai tari ! :)

alejandro
11th March 2004, 22:48
Asta tre' sa demonstram in retur,nu in amicaluri!

Mariusmadmax
12th March 2004, 03:08
O sa vezi ! :ok:

iulian
13th March 2004, 09:26
Victor Piturca: “Razvan Lucescu sa stie ca joaca impotriva Stelei!”

Antrenorul echipei noastre, Victor Piturca, a stat vineri de vorba cu reprezentantii mass-media pe tema meciului pe care Steaua il va disputa duminica in orasul de la poalele Tampei, in compania echipei locale FC Brasov. Piti a vorbit la inceput despre noile achizitii ale Stelei si despre starea de sanatate a componentilor lotului: “Dupa cum se stie, in aceasta iarna am facut cateva achizitii, Dorinel Munteanu, Dica si Paduret care – cred eu – sunt cele mai importante la nivelul intregului campionat. In ceea ce priveste meciul de duminica, de la Brasov, afirm cu convingere ca ne asteapta o partida grea. Brasovul are un nou antrenor si, desi lotul nu a suferit modificari, jocul echipei se poate schimba intrucat fiecare antrenor doreste sa vina cu ceva nou la echipa. La fel si Razvan. Probabil, ne pregateste si el o surpriza, dar e bine sa stie ca joaca impotriva Stelei. In ceea ce priveste lotul nostru, singurul jucator pe care cu certitudine nu ma pot baza in aceasta etapa este Nesu. El are probleme musculare care necesita un repaus de cateva zile de acum incolo. Referitor la Hamutovski, el a inceput pregatirea cu echipa dar, deocamdata, nu ma pot pronunta in ceea ce priveste includerea lui in lot. Voi lua aceasta hotarare astazi”.

“Ar fi o crima sa se treaca la sistemul cu 18 echipa de la vara”

Piturca a comentat si subiectul des mediatizat in ultimele zile, acela referitor la trecerea la sistemului competitional cu 18 echipe. “Nu sunt impotriva trecerii la 18 echipe, insa in nici un caz nu e bine sa se faca aceasta schimbare din aceasta vara. Ar fi o crima sa se intample asta! Va dati seama ce ar insemna sa retrogradeze in acest an doar o echipa? Ar fi un retur in care echipele scutite de grijile retrogradarii vor juca asa, de-a <lasa-ma sa te las!>. Sunt sigur ca aceia care sustin schimbarea din acest an sunt conducatorii cluburilor vizate pentru retrogradare. Daca se va intampla asta, intreg fotbalul romanesc va avea de pierdut, nu doar cateva echipe”, a declarat antrenorul Stelei.

Piti a stat de vorba cu Mircea Sandu si cu Iordanescu

Tehnicianul stelist a dezvaluit faptul ca a discutat recent cu reprezentantii federatiei in ceea ce priveste jucatorii echipei noastre pasibili de a fi convocati la echipa nationala: “Nu ascund faptul ca in urma cu cateva zile am vorbit atat cu Mircea Sandu, cat si cu Iordanescu in legatura cu cele intamplate cu cei patru jucatori stelisti chemati la nationala in aceasta iarna. Eu le-am spus ca ei doresc sa joace in continuare pentru echipa nationala si ca un viitor astfel de conflict nu face altceva decat sa dauneze interesului national pentru fotbal. Pana la urma, si eu, si ceilalti oameni de fotbal din Romania dorim binele fotbalului. Daca va fi necesar ca jucatorii Radoi, Munteanu, Dica si Dumitru sa-si precizeze in scris dorinta de a juca la nationala, probabil o vor face-o”.

Mutica revine la Steaua

Plecat in China in timpul stagiului de pregatire al echipei noastre in Cipru, fundasul Dorel Mutica a revenit de cateva zile in tara. In urma cu cateva zile, el a stat de vorba cu patronul echipei, Gigi Becali, si cu antrenorul Victor Piturca in ceea ce priveste revenirea fotbalistului la Steaua. Acest amanunt a fost confirmat vineri si de Piti, aceasta declarand: “Intrucat Mutica nu a reusit sa-si rezolve un transfer in strainatate, este posibil ca el sa recvina in lotul nostru. Am vorbit cu el, am stabilit in mare detaliile unui nou contract si vom vedea ce se va intampla dupa meciul de la Brasov. Oricum, el nu ar fi avut drept de joc in prima etapa a returului din cauza faptului ca este suspendat”.

Peste 1.500 de suporteri vor insoti echipa la Brasov

Steaua va fi incurajata duminica, la Brasov, de o galerie formata din peste 1.500 de suporteri. Marea majoritate a acestora va pleca din Bucuresti cu microbuzele inchiriate, cu masinile personale si cu trenul. Fanii care vor face deplasarea cu microbuzele se vor intalni duminica la ora 9 in fata stadionului “Steaua”, ei urmand a face jonctiunea atat cu ceilalti veniti din Bucuresti, cat si cu aceia din provincie in fata stadionului “Tineretului”, arena pe care se va disputa partida cu FC Brasov. Liderii factiunilor care compun galeria fac apel la toti fanii Stelei care vor fi prezenti la meci ca acestia sa ajunga la stadion cu cateva ore inaintea inceperii jocului pentru a-si cumpara biletele de acces la meci. Costul unui bilet este de 40.000 de lei si va fi suportat de fiecare suporter.

cf SteauaFc.com

Mariusmadmax
18th March 2004, 02:59
Copilu' lu luce ... e muce !
FC Brasov - Steaua 0-1
il citez pe baiatu lu tata :
in primele 30 de min . jucatori au respectat ce le-am cerut !

hahahahahahahahaha
io cred ca le-a cerut bani ! :D

Mariusmadmax
18th March 2004, 03:08
Steaua-Rapid
http://www.steauafc.com/main.php?limba=ro&categorie=detaliu&id=2457

Eventuale suspendari ale jucatorilor stelisti :
http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/home/Pericol-constant-In-Ghencea.html
http://www.prosport.ro/eKontentFiles/home/divizia_a/divizia_a/Lista-celor-proscrisi-1803.html

Interviu Victor Piturca
http://www.gazetasporturilor.ro/index.php?c=1&a=8483

Lupu
19th March 2004, 09:05
Forza Steaua! ...cu sigurantza o sa revenim ce am fost si mai mult de atat. Steaua are suflet, are jucatori pasionati.... avem nevoie de o scanteie si totul va fi SUUUPER.
(oricum acu sunt destul de super, asa ca.... :yeah: :ok: )
:happy :happy :happy :happy :happy :happy :happy

alejandro
19th March 2004, 19:09
Ceva pronosticuri p-u meciul cu rAPID?
Sufar ca nu va juca S.Ilie in derby :drak:
Yo zic:Steaua - Rapid 2:0 :cool:

iulian
25th March 2004, 18:38
Desi ecourile meciului Steaua-Rapid s-au stins, presedintele executiv al FC Steaua a tinut sa faca o precizare in legatura cu declaratia curioasa a antrenorului rapidist Dan Petrescu. La doua zile dupa meciul din Ghencea, acesta a spus ca Rapidul merita sa castige intrucat a avut sapte ocazii de gol. Ca raspuns la aceasta afirmatie care a surprins pana si pe spectatorii si iubitorii de fotbal neutri, Mihai Stoica a declarat: “La auzul unei astfel de declaratii nici nu stii ce sa mai zici. Poate Dan Petrescu a confundat ocaziile de gol cu numarul incursiunilor Rapidului in careul nostru. Dac-ar fi sa ne ghidam dupa logica lui Dan Petrescu, ar insemna ca noi am avut 25 de ocazii de gol si, astfel, i-am fi invins pe rapidisti cu 25-7 si ne-am calificat in finala Cupei IHF”.

cf SteauaFc.com

iulian
25th March 2004, 18:39
“Ion Craciunescu suspenda doar arbitrii care dezavantajeaza adversarele Stelei in lupta pentru titlu”

Presedintele executiv al FC Steaua a tinut sa-si precizeze punctul de vedere in ceea ce priveste pozitia presedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Craciunescu, referitoare la greselile brigazii de arbitri delegate la meciul Steaua-Rapid si indreptate, in special, impotriva echipei noastre. “Domnul Craciunescu a declarat ca arbitrajul la meciul nostru cu Rapid a fost impecabil. In ceea ce priveste faza golului inscris de Radoi si anulat pe motiv de ofsaid, eu consider ca el a fost marcat in conditii regulamentare dar nu imput brigazii de arbitri absolut nimic. Era firesc ca arbitrul Tudor sa valideze semnalizarea asistentului Nica, dar nu mi se pare corect ca lumea sa creada ca portarul Dolha a primit gol pentru ca a fost mascat de Mutica ci, mai de graba, deoarece a plonjat tarziu dupa o minge sutata perfect. Nu acolo au gresit arbitrii acelei partide ci in alte faze in care au dezavantajat Steaua putin cate putin, adica atat cat a fost nevoie. De exemplu, lovitura libera din care a fost trimisa centrarea la primul gol a fost una gratuita intrucat – s-a vazut – Pompiliu Stoica nu si-a atins adversarul. Am curaj sa-i propun domnului Ion Craciunescu un pariu pe tema golului anulat Stelei. Chiar daca eu nu am experienta acumulata de el in atatia ani de arbitraj, am curaj sa-l contrazic. L-as propune, ca pariu, pe arbitrul spaniol Fernando Tresaco Garcia care a fost prezent la recenta consfatuire a arbitrilor romani. Daca domnul Ion Craciunescu va castiga pariul, eu n-o sa mai vorbesc despre arbitraj in viata mea”, a declarat Mihai Stoica.
Presedintele executiv al FC Steaua s-a aratat indignat de faptul ca arbitrii care gresesc impotriva echipei noastre nu sunt retrogradati, asa cum procedeaza CCA cu aceia care comit erori impotriva contracandidatelor Stelei: “Nu-mi pot explica de ce arbitri ca Balaj si Anghelinei n-au beneficiat de acelasi tratament si n-au fost retrogradati atunci cand au gresit impotriva echipei Steaua, iar Salomir a fost trimis imediat sa arbitreze la Divizia B, atunci cand a gresit in defavoarea lui Dinamo. Aici nu vreau sa fiu inteles gresit: lui Dinamo i s-a refuzat un penalty clar la Oradea, darn nu s-a viciat rezultatul. Problema este in alta parte. Se pare ca domnul Ion Craciunescu nu este echidistant si are ceva impotriva Stelei”.

cf SteauaFc.com

iulian
29th March 2004, 10:48
Platim tribut acelorasi greseli de la fazele fixe, Dinamo - Steaua 2-1 (1-0)
Marele derby al campionatului, partida Dinamo-Steaua s-a incheiat sambata in “Stefan cel Mare” cu victoria rivalilor nostri, cu scorul de 2-1. Fara sa fie unul spectaculos, meciul a avut o desfasurare care – dupa cum s-a jucat - ar fi trebuit sa duca spre un rezultat de egalitate daca elevii lui Victor Piturca ar fi dat dovada, pana la finalul sau, de o concentrare asa cum se cere nu numai in astfel de confruntari decisive, ci in orice joc pe care il face o echipa care lupta pentru titlu.

Dupa ghinionul pe care l-a avut in partida cu Rapid, atunci cand Steaua a condus cu 3-1 si a fost egalata si chiar hartuita spre final, a venit acest meci cu Dinamo in care – desi nu a fost cu nimic inferioara adversaruluiu – Steaua a pierdut pe fondul unor greseli de marcaj pe care, de regula, daca le comiti, adversarul te taxeaza. Totul s-a derulat parca impotriva noastra, in asa fel incat, dupa cele doua derby-uri se poate spune ca cele cinci centrari care au dus la primirea a tot atatea goluri ne pot costa titlul. Au fost cinci faze – trei cu Rapid si doua cu Dinamo – care, poate, daca s-ar mai repeta de o suta de ori, nu ar mai duce la primirea a cinci goluri stupide.

Partida din “Stefan cel Mare” a inceput intr-o nota de echilibru fara ca vreuna dintre echipe sa forteze actiuni decisive spre poarta adversa. Dupa ce Ogararu (min. 15) l-a intrebuintat serios pe portarul Preda cu un sut foarte puternic de la 25 de metri, Dinamo a deschis scorul: in urma unui corner, ca oricare altul, executat de pe partea stanga, fundasul central al gazdelor, Barcauan, a scapat din marcajul lui Bostina si a reluat cu capul in plasa, luandu-i prim-planul portarului nostru, Hamutovski. Jucatorii stelisti au resimtit din plin socul unui gol primit destul de usor, apararea s-a mai lasat descoperita in doua randuri, dar Hamutovski a scos doua goluri ca si facute la actiunile lui Danciulescu (“foarfeca” spre vinclu) si Tames (sut in goalkeeper-ul nostru care-i inchisese unghiul). Dupa o jumatate de ora de joc, echipa noastra si-a gasit echilibrul si a incercat sa forteze egalarea dar, pana finalul primei reprize nu a reusit decat cateva atacuri fara grad mare de periculozitate pentru poarta lui Preda.

Repriza secunda a fost dominata de ros-albastri, insa nici una dintre ocaziile de gol nu a fost fructificata din diferite motive: o data, Neaga (min. 64) a sutat puternic dar nu a nimerit cadrul portii, apoi, Rachita (min. 69 si 72) a expediat fara succes doua lovituri de cap, ultima fiind scoasa de pe linia portii de un fundas dinamovist. Nici Dinita nu a fost prea norocos, el irosind usor doua atacuri favorabile. Cand meciul parea ca se indreapta spre un 1-0 pentru gazde, Rica Neaga a egalat in urma unei actiuni personale in care a dat dovada de mult sange rece: in minutul 88, el a primit un balon in adancime, l-a driblat pe portarul Preda intrand in unghi mort, dar a sutat perfect in poarta, aducand bucuria celor 5.000 de fani stalisti care au umplut pana la refuz peluza intai a arenei din “Stefan cel Mare”. In acel moment in care pana si adversarul “adormise” sub povara caderii psihice datorate golului egalizator, s-a desfasurat o faza care rar se mai poate vedera pe un teren de fotbal: in ultimul minut al prelungirilor, Dinamo a beneficiat de un fault pe flancul stang al apararii noastre, la circa 30 de metri, departe de poarta lui Hamutovski. Atunci cand nici Rachita – cel care faultase – nu-si reluase locul in centrul apararii noastre, atunci cand nici Pitu si nici P. Stoica nu au schitat nici un gest pentru a bloca executarea rapida a loviturii libere, Mirel Radoi nu se repliase, iar fundasii centrali nu-si luasera oamenii in primire, Florentin Petre a centrat in disperare in mijlocul careului nostru, de unde noul intrat, Grigorie, a reluat cu capul aproape de vinclul portii lui Hamutovski. Dupa lungi proteste ale jucatorilor nostri, care reclamau faptul ca executantul loviturii libere nu si-a asezat balonul pe gazon, ci l-a trimis din miscarea acestuia in careu, arbitrul Corpodean l-a avertizat pe Rica Neaga cu un “galben” si a fluierat finalul unui joc incheiat, nemeritat, cu infrangerea Stelei.

Echipa noastra a ramas, astfel, la cinci puncte in urma liderului, insa pe o pozitie intarita fata de ocupanta locului al treilea - Rapid - echipa invinsa pe teren propriu si "tintuita" la trei lungimi in spatele nostru.

Victor Piturca:"Sunt total nemultumit de modul in care am luat golurile. Sunt chiar revoltat fata de lipsa sa concentrare a jucatorilor mei in momentele-cheie ale meciului"




cf SteauaFC.com

Mariusmadmax
30th March 2004, 06:03
Liga contraatacă

LPF a trimis o adresă la FRF prin care a anunţat că numirea preşedintelui clubului Rapid, Ioan Becali, şi a administratorului-delegat al lui Dinamo, Cornel Dinu, ca reprezentanţi ai prim-divizionarelor īn Comitetul Executiv al FRF nu este legală. Motivul invocat este faptul că Adunarea Generală a LPF din 15 martie, īnainte de cea a FRF, care i-a ales pe cei doi, nu a fost statutară, mai precis nu a fost condusă de preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, ci de secretarul general adjunct al FRF, Cristian Bivolaru. Pīnă la o proximă Adunare Generală a LPF care să-i desemneze pe cei doi reprezentanţi ai cluburilor de Divizia A īn forul federal şi apoi pīnă la o nouă Adunarea Generală a FRF care să-i valideze, īn Comitetul Executiv al FRF vor activa tot vechii membri Alina Popescu şi Valentin Alexandru. Totodată, decizia CEx., luată īn ultima şedinţă, de a-i suspenda pe cei patru jucători stelişti (Rădoi, D. Munteanu, Dică şi Fl. Dumitru) pe timp nelimitat de la echipa naţională a devenit nulă. Un reprezentant al LPF care a dorit să-şi păstreze anonimatul a precizat: “Īn cazul īn care Comitetul Executiv ar funcţiona īn noua formulă, deciziile lui ar putea fi lesne atacate, īntrucīt nu este legal constituit”. Adunarea Generală a LPF, programată săptămīna viitoare, a fost revocată.

iulian
7th April 2004, 11:09
Dupa victoria Nationalului in fata dinamovistilor, veteranul liniei de fundasi a Stelei, Vivi Rachita, a "amendat" declaratia data de antrenorul Ioan Andone la finalul jocului din Cotroceni, acesta afirmand ca "de acum incolo, vom omori spactacolul si vom juca doar la rezultat". Rachita a declarat: "Ce spectacol sa omoare cei de la Dinamo, ca in meciul cu noi au jucat defensiv si au castigat nemeritat? Poate au facut spectacol atunci cand au castigat meciurile alea cu 7-0. Oricum, nu credeam c-o sa-si faca autocritica asa repede".

cf. SteauFc.com

Mariusmadmax
14th April 2004, 04:39
Azi in Prosport :
Alertă īn Ghencea

A devenit o tradiţie ca ajunul Paştelui să fie de bun augur pentru antrenorul Victor Piţurcă. “Doi ani la rīnd, am īnvins Rapidul cu 2-1, iar acum am cīştigat categoric cu 8-1 la Timişoara”, a spus Piţi. Gīndurile zboară īnsă la partida cu Apulum, din această seară. “Au demonstrat că īn deplasare formează o echipă redutabilă. Nu pot să spun că mi-e frică de unii jucători, dar īi apreciez pe Maier, Găldean şi Paleacu. Īi simt motivaţi pe băieţi după meciul de la Timişoara, īnsă nu trebuie să tratăm partida cu superficialitate. Īntīlnim un adversar periculos. Rămīn la părerea că este cel mai puternic adversar īn meciurile pe care le joacă īn depalsare”, a adăugat acelaşi Piţi. Tehnicianul a menţionat că īntrecerea internă nu este terminată. “Mai sīnt 10 etape, adică 30 de puncte. Orice se poate īntīmpla. FCM Bacău poate bate pe Dinamo, dar pe mine mă interesează ce face Steaua. Lupescu joacă deschis, un 4-4-2, dar ar trebui să-şi ia măsuri de precauţie, fiindcă Dinamo este o trupă valoroasă”, a avertizat Piţurcă.

Vrăjeala lui Copos

Victor Piţurcă a ţinut să comenteze şi recenta afirmaţie a lui Gigi Becali, conform căreia Steaua de azi s-ar putea apropia de valoarea echipei din 1986. “Cīnd vom cīştiga Liga Campionilor, atunci vom fi tari. E tare greu”. Mirel Rădoi consideră că declaraţia lui Copos despre participarea īn Cupa Intertoto nu este reală. “Vrăjeală. Lupta continuă īn trei echipe. Noi am sperat cīnd ne despărţeau 14 puncte, ei de ce n-ar face-o la 7?”, s-a īntrebat căpitanul roş-albaştrilor. “Joacă bine īn deplasare. Va fi cel mai greu meci al nostru pe teren propriu. Apulum are forţă, şi n-avem voie să facem paşi greşiţi”, a adăugat internaţionalul.

Şansă pentru Rică Neaga

Victor Piţurcă a dezvăluit ieri că a avut o discuţie cu Rică Neaga la īntoarcerea sa din Arabia Saudită. “Neaga a īnţeles că trebuie să redevină acelaşi fotbalist pe care noi l-am luat de la Piteşti. Am discutat cu el, i-am īntins o mīnă, iar el a īnţeles că este ultima sa ocazie de a se reabilita, şi s-a conformat. Acum, a redevenit acel Neaga pe care lumea īl cunoştea. Fără evoluţii bune īn continuare nu v a face īnsă nimic”, a spus Piţi.

Prezentare După modelul “OM”

Gabi Safta, crainicul arenei din Ghencea, intenţionează ca de astăzi, la fiecare meci al roş-albaştrilor pe teren propriu, să instaureze un salut care va fi repetat la fiecare confruntare. “Bine aţi venit pe stadionul echipei care a cīştigat Cupa Campionilor Europeni şi Supercupa Europei”, frază care copiază, ca idee, pe aceea a crainicului arenei “Velodrome” din Marseille, şi cu care speră să-i sperie pe rivalii roş-albaştrilor.

Ploaia i-a luat prin surprindere

Suprafaţa de joc a arenei din Ghencea nu s-a īmbunătăţit după partidele de pe teren propriu cu Rapid şi cu Petrolul. Ploaia de ieri-dimineaţă i-a luat prin surprindere pe organizatori, care au montat prelata cu īntīrziere. Īnainte īnsă gazonul a fost tăvălugit pentru ca acesta să nu aibă denivelări la ora meciului. Dincolo de faptul că va fi moale, terenul este pe unele porţiuni fără iarbă, īn ciuda faptului că s-au aruncat seminţe pentru a īncolţi.

Munti trage tare

Dorinel Munteanu i-a impresionat pe cei care i-au urmărit antrenamentul de dimineaţă, efectuat pe un teren alăturat de cel pe care se pregătea lotul antrenat de Victor Piţurcă. Recidiva din meciul cu Petrolul, care a dus la o ruptură musculară la coapsa dreaptă, părea că a fost dată uitării, mijlocaşul stelist arătīnd multă disponibilitate la efort după numeroasele “lansate” prescrise de preparatorul fizic Marian Lupu. “Dorinel s-a antrenat la 50 la sută din capacitate, deci nu se va īntoarce pe gazon mai devreme de trei săptămīni de la accidentare”, a precizat doctorul Romeo Popescu. Asta īnseamnă că Munti ar putea reveni pe teren la sfīrşitul săptămīnii viitoare, īn meciul de pe teren propriu, cu FC Argeş.

Mariusmadmax
14th April 2004, 04:42
Azi in Gazeta Sporturilor :
Piţurcă se teme de Apulum. E curtenitor cu echipa din Alba Iulia, o numeşte "campioana provinciei" şi īşi avertizează jucătorii că vor avea viaţă grea diseară. Dar ardelenii vin īn Ghencea fără patru titulari constanţi. Tibor Moldovan e īn convalescenţă după operaţia la genunchi, Jercălău este nerefăcut complet, Mircea Stanciu are disjuncţie la umărul drept.

Cea mai mare pierdere este īnsă cea a lui Ovidiu Maier. "Motanul" a suferit o contractură la coapsa dreaptă şi a devenit indisponibil pentru confruntarea cu roş-albaştrii.

Steliştii se bucură de forfaitul lui Maier, dar nu cred că absenţa acestuia īnseamnă automat un meci mai uşor pentru gruparea din Ghencea. "E un avantaj pentru că Ovidiu este un jucător foarte important. Dar, pīnă la urmă, īntr-o echipă nu contează doar un fotbalist, cīt de valoros ar fi el", crede Neaga.


Sfat pentru Lupescu
Victor Piţurcă speră ca "echipa din Bacău să se impună, să cīştige cu Dinamo. Va fi foarte greu pentru gazde, adversarii sīnt capabili să cīştige, chiar la diferenţă mare. Dar īn acest moment īmi place cum joacă formaţia lui Ionuţ Lupescu. Se vede munca lui. Folosesc un 4-4-2 curajos, deschis, dar sper să-şi ia măsuri fiindcă totuşi acum e vorba de Dinamo". La rīndul său, Mirel Rădoi a spus că "băcăuanii au demostrat şi īn alţi ani că pot īncurca marile echipe. Şi nu sīnt singurii care pot pune probleme lui Dinamo, Steaua sau Rapid. Dar chiar dacă se va īntīmpla ca dinamoviştii să piardă la Bacău, campionatul nu este terminat". / Marius Mărgărit
Puncte, nu spectacol
Antrenorul Victor Piţurcă a precizat că Steaua nu urmăreşte īn primul rīnd să facă spectacol, ci să cīştige. "Ne interesează mai īntīi rezultatul, punctele. Dacă iese şi un joc reuşit, cu atīt mai bine, dar cel mai important este să īnvingem". Referindu-se la īntīlnirea cu Apulum, tehnicianul a spus că "īn condiţiile īn care vremea s-a stricat iar terenul nu este aşa cum mi-aş dori, nu ştiu cum va fi spectacolul. Īntīlnim campioana deplasărilor, cu jucători extrem de periculoşi dacă īi laşi să joace. Eu sper să facem un joc bun, ca la Timişoara şi să cīştigăm, poate chiar la scor". / Marius Mărgărit


STEAUA (albastru) - APULUM (alb-negru)
Stadion Steaua
ora 20:00, īn direct - TVR 2

STEAUA
33. Hamutovski - 20. Ogăraru, 6. Rădoi, 3. Răchită, 15. Neşu - 2. Fl. Dumitru, 22. Paraschiv, 10. Aliuţă, 14. Dică - 25. Neaga, 9. Diniţă
antrenor Victor Piţurcă
Rezerve: 12. M. Tudor, 4. Curt, 5. P. Stoica, 7. Pitu, 11. Boştină, 19. Opriţa, 30. Pădureţ
Absenţi: D. Munteanu, Al. Piţurcă, D. Bălan (accidentaţi)


APULUM
22. Fl. Cotora - 18. Al. Kovacs, 27. C. Ciobanu , 23. D. Miclea, 4. Bumb, 13. N. Grigore - 10. Găldean, 8. Nedelea, 16. Iurişniţi, 7. Paleacu - 25. Vascko
antrenor Alexandru Pelici
Rezerve: 12. Ţurcaş, 3. R. Oprea, 5. R. Cosma, 6. Ad. Popescu, 15. Mitrofan, 20. Himcinschi, 26. C. Bar
Absenţi: Ov. Maier, T. Moldovan, M. Stanciu, Jercălău (accidentaţi)

Arbitru R. Dumitru (Braşov). Asistenţi N. Megheşan (Tīrnăveni), M. Nagy (Cluj). Arbitru de rezervă A. Simion (Piteşti). Observatori O. Goga (Braşov), D. Petrescu (Bucureşti)

Bilete: 50.000 de lei la tribuna I, 100.000 de lei la tribuna 0, intrare liberă la peluze şi tribuna a doua

14 aprilie 2004

iulian
16th April 2004, 18:26
Joi 16 aprilie 2004 s-au implinit 18 ani de cand Steaua invingea cu 3-0 multipla campioana a Belgiei, Anderlecht Bruxelles, deschizandu-si drumul spre finala Cupei Campionilor Europeni, act care s-a disputat la Sevilla in seara de neuitat de 7 mai 1986, in compania Barcelonei.

Cu doua saptamani inaintea zilei de 16 aprilie 1986, superechipa fotbalului romanesc - STEAUA BUCURESTI - fusese invinsa pe "Constant van den Stock" cu 1-0 (gol Scifo), rezultatul fiind totusi datator de sperante pentru retur. Mansa secunda a strans in tribunele stadionului Steaua circa 30.000 de spectatori, adica mai mult decat capacitatea arenei, acesta fiind recordul de asistenta in Ghencea, dupa cel realizat la partida din 1974, Steaua-OFK Beograd, atunci cand a fost inaugurat stadionul.

Ceea ce s-a intamplat in acea dupa-amiaza pe stadionul Steaua avea sa plaseze meciul cu Anderlecht intre primele 5 cele mai formidabile partide din intreaga istorie a fotbalului romanesc. Fotbalisti de calibru precum Munaron, Morten Olsen, Luca Peruzovici, Frankie Vercauteren, Enzo Scifo si altii devenisera simple jaloane in "morisca" de pase care se scurgeau pe traiectorii dinainte stiute pe care Steaua o crease in teren in returul cu Anderlecht. Dupa ce actualul antrenor al Stelei, Victor Piturca, pe atunci varful de atac al "Echipei de aur", a deschis scorul chiar in minutul 4 al intalnirii, Balint (min. 23) a stabilit rezultatul pauzei cu un sut din plin fuleu.

In repriza a doua, Helmuth Duckadam - cel care avea sa intre in "Guiness Book" in urma prestatiei senzationale din finala de la Sevilla - a fost eroul momentului psihologic al jocului, el opunandu-se salvator sutului pe care Frankie Vercauteren il expediase spre gol. O data trecut acest pericol, stelistii au pus din nou stapanire pe joc si, impulsionati de un intreg stadion care scanda "Sevilla! Sevilla!", au inscris din nou prin acelasi Victor Piturca. Acest al treilea gol, care a consemnat si calificarea Stelei, a ramas in memoria fanilor ros-albastrilor prin cliseul reluat de zeci de ori de televiziune si aparut in ziarele vremii in care Piturca, intrat in poarta lui Munaron, a imbratisat copilul de mingi prin plasa portii, urland efectiv spre peluza si multumind prin acest gest celor 30.000 de spectatori.

Amintindu-ne de acea mare victorie a Stelei se cuvine ca, astazi, cand se implinesc 18 ani de la eliminarea Anderlecht-ului, sa ne exprimam din nou recunostinta fata de antrenorii Emeric Ienei, Anghel Iordanescu si fata de fotbalistii care au compus atunci lotul Stelei: Duckadam, Stangaciu, Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu, Weissenbacher, Balint, Boloni, T. Stoica, Majearu, Balan, Pistol, Lacatus, Piturca, M. Radu.


cf SteauFc.com

Mariusmadmax
17th April 2004, 17:44
Joi 16 aprilie 2004 s-au implinit 18 ani de cand Steaua invingea cu 3-0 multipla campioana a Belgiei, Anderlecht Bruxelles
Dupa ce actualul antrenor al Stelei, Victor Piturca, pe atunci varful de atac al "Echipei de aur", a deschis scorul chiar in minutul 4 al intalnirii, Balint (min. 23) a stabilit rezultatul pauzei cu un sut din plin fuleu.

Impulsionati de un intreg stadion care scanda "Sevilla! Sevilla!", au inscris din nou prin acelasi Victor Piturca. Acest al treilea gol, care a consemnat si calificarea Stelei, a ramas in memoria fanilor ros-albastrilor prin cliseul reluat de zeci de ori de televiziune si aparut in ziarele vremii in care Piturca, intrat in poarta lui Munaron, a imbratisat copilul de mingi prin plasa portii, urland efectiv spre peluza si multumind prin acest gest celor 30.000 de spectatori.

Steaua
Duckadam, Stangaciu, Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu, Weissenbacher, Balint, Boloni, T. Stoica, Majearu, Balan, Pistol, Lacatus, Piturca, M. Radu.


cf SteauFc.com
Remember Victor Piturca /hello

ADelPiero
4th May 2004, 16:55
Atacantul Stelei, Adrian Neaga, a primit din partea lui Marius Tucă premiul pentru cel mai bun jucător al lunii aprilie īn ancheta realizată de Jurnalul Naţional. Alături de stelist au mai fost premiaţi Sorin Corpodean, pentru titlul de cel mai bun arbitru, şi Mircea Rednic, care a absentat de la manifestare. Neaga a spus că forma sa i se datorează lui "Mircea Rednic, Victor Piţurcă şi Adrian Mutu, care m-au ajutat enorm". Despre lupta pentru titlu, stelistul a zis că "duminică voi fi suporterul Rapidului chiar dacă nu-mi amintesc să mai fi făcut vreodată aşa ceva. Cīt priveşte faptul că Dinamo marchează numai pe final, eu nu consider că e noroc. E o echipă unită, puternică şi are forţa să joace pīnă la ultimul fluier".

Mariusmadmax
4th May 2004, 20:45
Iata-l pe ginditorul de la ... rigola , ce i-a "fatat mintea" :

forcel pinu

Războiul declaraţiilor īntre oficialii Stelei şi ai lui Dinamo a trecut de faza ironiilor subtile, dialogul de la distanţă luīnd forma unor veritabile atacuri la persoană. Protagoniştii celui mai īncins schimb de replici din ultimul timp sīnt antrenorul roş-albaştrilor, Victor Piţurcă, şi administratorul delegat al "cīinilor", Cornel Dinu. Ziua de ieri a adus o explozie de jigniri reciproce, continuare a episodului-pilot, lansat vineri.

De la ce s-a plecat
"Toată lumea a văzut arbitrajele pro-Dinamo din ultimul timp, nu doar noi. Arbitrii care oficiază la meciurile lui Dinamo o fac sub o anumită presiune. Sper ca Ion Crăciunescu să-i facă să īnţeleagă că nu trebuie să existe asemenea presiuni, chiar dacă Dinamo este echipa Ministerului de Interne"
Victor Piţurcă - 30 aprilie 2004, ora 10:45

De la ce s-a plecat
"Sīntem nevoiţi să ascultăm aceleaşi voci dezarticulate de centrii gīndirii. Aceste gīngureli mai mult onomatopeice, declanşate din bretoane ce acoperă şi vederea, vor să se identifice cu tradiţia de fair-play a unui club cu palmares impresionant. Neştiind nici măcar veridica expresie po****ră , ni se pare firesc pentru cei a căror existenţă a fost adesea alături de legalitate să confunde īn continuare FC Dinamo cu Ministerul de Interne"
forcel pinu - 30 aprilie 2004, ora 16:00

Unde s-a ajuns
"Am rămas oarecum surprins, pentru că tot timpul l-am respectat pe Dinu. Īnsă lui īi sīnt caracteristice aceste jigniri. Din păcate pentru el, şi-a ales ţinta prost. Nu-i voi rămīne dator! Dacă vrea să jignească, să-l jignească pe taică-su, pe maică-sa. Să aibă grijă de familia lui, de copiii lui şi de petele de pe faţă, acoperite de o barbă perversă, jegoasă şi murdară, aşa cum este şi caracterul lui. Eu vorbesc mai pe limba noastră, nu folosesc cuvinte simandicoase şi academice, pe care Dinu le caută prin dicţionar. Atīt pentru īnceput, dacă dacă va dori să continuăm, nici o problemă"
Victor Piţurcă - 4 mai 2004, ora 12:15

Unde s-a ajuns
"Cum īnjură Piţurcă nu face decīt să confirme aprecierile pe care le-am făcut despre el săptămīna trecută. M-am exprimat plastic, fără să fac trimiteri la Neanderthal sau la Lombroso*, iar el dovedeşte că nu poate face saltul de la rigolă**. Deocamdată atīt"
- 4 mai 2004, ora 14:00
forcel pinu

uti2102
5th May 2004, 00:36
Heheee... Pitzi i-a zis-o pe romaneshte. Nu shtiu daca a facut bine ca s-a luat de barba shi de pete dar eu unul cred k a nimerit-o pe aia cu "caracterul". In Dinu e intruchipata toata trufia shi perversiunea dinamovista. Poate daca nu era el shi altzii (gen Borcea) nu aveam asha "boala" pe dinamovishti. :drak:

Mariusmadmax
5th May 2004, 03:25
Cred ca cel mai rau i-a "tras-o" cind i-a amintit de copii lui :

De ce s-a referit la copii?
Atacul tehnicianului stelist conţine o trimitere şi la copiii Procurorului. Declaraţiile lui Piţurcă se referă, probabil, la Corneluş, care este īnfiat, dar şi la un alt fiu al fostului mare jucător din Şoseaua Ştefan cel Mare. Despre acesta se spune că este rodul unei relaţii sentimentale cu Irina Cumpănaşu, fiica fostului ministru al cultelor de pe vremea lui Nicolae Ceauşescu. Printr-o hotărīre judecătorească, Justiţia de dinainte de Revoluţie a stabilit că Dinu este tatăl copilului şi l-a obligat să plătească pensie alimentară. Cīţiva ani mai tīrziu, Procurorul, care nu a recunoscut public că ar avea un “copil din flori”, a redeschis dosarul. :rosu:

Nexus
5th May 2004, 10:14
anilor ros-albastrilor prin cliseul reluat de zeci de ori de televiziune si aparut in ziarele vremii in care Piturca, intrat in poarta lui Munaron, a imbratisat copilul de mingi prin plasa portii, urland efectiv spre peluza si multumind prin acest gest celor 30.000 de spectatori.


Nu a fost Munaron ci Vekeman

Pt conformitate :)

iulian
6th May 2004, 11:13
http://www.steauafc.ro/poze/2004_5_3_18_29_14_neaga-1.jpg
Cotidianul "Jurnalul National" acorda trei premii fotbalistice in fiecare luna. La a doua editie, fotbalistul lunii aprilie nu putea fi altcineva decat jucatorul nostru, Adrian Neaga. Autor a opt goluri in sase meciuri, convocat la nationala, tocmai datorita formei de exceptie, Neaga a fost ales cel mai bun. La festivitatea de premiere, organizata in strandul Tineretului, Neaga a fost felicitat in mod deosebit si de antrenorul federal Cornel Dragusin. Acesta a spus ca "in turul campionatului ma saturasem cat l-am vazut pe Neaga mai mult in loja stadionului Steaua, decat pe teren, tocmai de aceea, il felicit pentru puterea lui deosebita de a reveni"

Adrian Neaga a spus , din nou, cine l-a ajutat sa revina in fotbal la acest nivel ridicat : " Trei persoane mi-au schimbat viata. O mare parte din merit o are Mircea Rednic, in fiecare zi a stat de vorba cu mine, tinand cont ca am stat 20 de zile in Arabia, si a reusit sa -mi schimbe mentalitatea. Apoi, ii multumesc domnului Victor Piturca si prietenului meu Adrian Mutu"

"Incepm sa culeg roadele, este meritul meu pentru ca am muncit permanent de cand m-am intors in tara si sper sa o tin tot asa, pentru ca numai prin munca se vad si roadele. Imi doresc enorm de mult sa castig titlul cu Steaua, pentru ca nu am obtinut nici un titlu in cariera ", a mai spus Neaga in fata presei prezenta la festivitatea de premiere .

Neaga a recunoscut ca in meciul Rapid - Dinamo tine cu gazdele si spera ca dupa revenirea de la Bistrita, Steaua sa se intoarca pe primul loc Ceilalti doi premiati au fost cel mai bun arbitru al lunii aprilie, Sorin Corpodean si cel mai bun antrenor al lunii aprilie, Mircea Rednic Tehnicianul Universitatii Craiova nu a fost prezent la festivitate, trofeul sau fiind ridicat de antrenorul federal Cornel Dragusin

ADelPiero
6th May 2004, 22:42
Steaua nu-i va reīnnoi contractul lui Nana Falemi
Celor doi fotbalişti le expiră īntr-o lună contractele cu formaţia din Ghencea, iar conducătorii roş-albaştrilor nu doresc o prelungire a angajamentelor. E cert că mijlocaşul Falemi şi portarul Nae nu vor mai face parte din lotul lui Piţurcă de la vară. “Sigur că nu le voi face greutăţi la plecare, pentru că şi-au făcut datoria faţă de club. Ca şi īn cazul lui Mutică".

Mariusmadmax
7th May 2004, 05:35
CAMPIOANA DE LA SEVILLA

Majoratul pentru Sevilla

Pentru fotbalul romānesc, ziua de 7 mai 1986 este una de referinţă. Steaua Bucureşti devenea prima echipă est-europeană care cucerea cel mai preţios trofeu intercluburi, Cupa Campionilor Europeni. “Cine ar fi crezut că «aventura» īncepută īntr-o seară rece de septembrie, pe un stadion din Peninsula Yutlanda, īn meciul cu Vejle, avea să se īncheie īntr-o superbă seară de mai, īn Peninsula Iberică, la Sevilla, pe malurile Guadalquivirului, cu această răsunătoare victorie”, nota, a doua zi după meci, unicul cotidian de profil din acea vreme, Sportul, sub semnătura lui Ioan Chirilă şi a lui Mircea M. Ionescu. Ştefan Iovan, căpitanul de la Sevilla, susţine că performanţa de atunci a fost posibilă pentru c㠓exista o coeziune fantastică īntre jucători. Dacă unul greşea, un altul corecta eroarea celuilalt. Nu ne īnjuram, iar toţi băieţii erau de caracter. Īmi amintesc că am pierdut un balon īn meciul cu FC Barcelona, iar Bölöni a făcut un sprint de 70 de metri să mă scoată din īncurcătură. Nu mi-a reproşat nimic. Era ceva fantastic, gest pe care un jucător actual cu greu īl poate īnţelege”. Dincolo de meciul īn sine, rămīne fantastica serie de patru penalty-uri apărate de Helmut Duckadam, astăzi candidat la Primăria Aradului din partea partidului condus de patronul stelist Gigi Becali.

Peste Juventus şi Bayern!

S-a vorbit insistent de faptul că formaţia din Ghencea a dispus de adversari facili, īnsă o parcurgere sumară a rezultatelor celor cu care s-au īntīlnit aceştia indică aspectul contrar.
FC Barcelona, campioana Spaniei īn acel moment, eliminase īn drumul spre ultimul act pe FC Porto, Juventus Torino şi IFK Göteborg, īn timp ce Anderlecht Bruxelles scosese pe Bayern München. De asemenea, anonima Kuusysi Lahti lăsase pe dinafară campioana Iugoslaviei şi pe cea a Uniunii Sovietice, FK Sarajevo şi Zenit Leningrad.

Ştefan IOVAN: “Valentin Ceauşescu a venit la pauză īn vestiar!”

ACUM 18 ani, Emeric Ienei strunea de pe margine cea mai puternică echipă de club din fotbalul european. Ştiaţi, imediat după meciul cu Anderlecht, că veţi fi căpitan īn finală?
Da. Mi-am dat seama, din moment ce la noi īn echipă era o regulă clară. Cel mai vechi prelua banderola. După Tudorel Stoica, al doilea eram eu. M-am gīndit imediat că voi avea această mare şansă.
Mai ţineţi minte pe cine aţi avut adversar direct?
Bineīnţeles. Carrasco, care era un atacant de clasă. Am adormit greu īn acea noapte de dinaintea partidei. Mă gīndeam că la forţă şi viteză stau mai bine ca el, īnsă tehnica era punctul lui forte. Trebuia să-l tatonez şi să nu-l atac decisiv. Cred că m-am descurcat bine, din moment ce el nu prea a făcut nimic.
V-a susţinut Valentin la acel meci?
Bineīnţeles. A venit chiar la pauză īn vestiar şi ne-a susţinut moral. Ne-a spus că spaniolii nu sīnt cine ştie ce şi că putem să-i batem fără probleme. A avut mare īncredere īn noi.
Cīţi bani aţi primit după victorie?
Un ARO. Īnsă, īnainte de decolarea spre Bucureşti, ni s-au dat 500 de dolari de fiecare fotbalist pentru a merge la cumpărături. Sincer să fiu, nici nu ştiu ce mi-am luat. A trecut mult de atunci.
Cum s-a sărbătorit evenimentul?
Am turnat şampanie īn cupa cea mică şi am dat-o pe la fiecare. Apoi glume, mai ales pe seama lui Ilie Bărbulescu. Īl tachinam fiindcă intrase īntr-o reclamă īn timpul meciului.
Ce v-a zis Ceauşescu īn afară de discuţia protocolară?
Să o ţinem tot aşa şi să mai cīştigăm trofeul şi īn anii următori. Ne-a zis că trebuie să demonstrăm capitaliştilor ce bune condiţii oferă Partidul Comunist Romān. Aşa erau vremurile...

Campioni la patru ace

Cīnd Luna s-a ascuns după nori, iar lumina nocturnei de pe Ramon Sanchez Pizjuan s-a reflectat pe tribune din tricourile albe, am tresărit. N-o văzusem niciodată pe Steaua deghizată īn echipamentul pe care doar marea rivală, Dinamo, īl purta, mai mereu! Erau steliştii, albi ca varul nestins de la liniile careului mare, cu emoţiile lor şi ale noastre la un loc, strīnse sub pīnza fină şi imaculată, brodată cu numere uriaşe.
Duckadam nu lua gol, Iovan, Belodedici, Bumbescu şi Bărbulescu stopau cu eleganţă şarjele spaniolilor, iar de la mijloc īncolo Bălan, Bölöni, Majearu şi Balint īi căutau pe Lăcătuş şi Piţurcă pentru lovitura decisivă.
Meciul s-a dus īn prelungiri, iar Steaua a cīştigat după executarea loviturilor de departajare. Povestea Barcelonei din 7 mai 1986 devenise īn două ore un breloc de chioşc, īn timp ce Bărbulescu se săruta cu cine apuca. Cīnd cu Duckadam, uriaşul care a īncăput īn Guinness Book, cīnd cu trofeul campionilor europeni, cīnd cu oricine. Īnvinsesem şi noi o dată cu ei, pentru prima dată, după un hectar de ani.
Albisem cu toţii şi era primăvară!

alx_ro
7th May 2004, 16:03
Cupa Campionilor Europeni – marea cucerire a Stelei din 1986 – isi sarbatoreste majoratul


Vineri 7 mai 2004. Ziua in care ‘’trofeul-pui’’ care sta de 18 ani in vitrina Stelei, copia in miniatura a Cupei Campionilor Europeni, isi sarbatoreste majoratul.
In urma cu 19 ani, atunci cand fotbalul romanesc suferea din lipsa rezultatelor pe plan international, se nastea o echipa care avea sa ajunga, dupa doar un sezon, campioana cluburilor europene: STEAUA BUCURESTI. In vara anului 1985, un colectiv bine inchegat de oameni de fotbal reprezentat din punct de vedere profesional de antrenorii Emeric Ienei si Anghel Iordanescu, strangea in juru-i o serie de fotbalisti - unii cunoscuti, altii vedete in devenire, unii consacrati, altii tineri si dornici de afirmare – ale caror nume aveau sa ramana in istoria clubului-fanion al fotbalului din Romania, chiar in istoria sportului romanesc. Simpla lor enumerare suna, de atunci, ca o poezie: Duckadam, Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu, T. Stoica, Boloni, Balint, Majearu, Lacatus, Piturca, Stangaciu, Weissenbacher, Balan, Pistol, M. Radu.

‘’Cine sunt acesti romani?’’

Cei 16 au pornit pe drumul consacrarii pe 16 septembrie 1985, plecand in tara printului Hamlet pentru a intalni campioana Danemarcei, Vejle Bold Klub. Fara sa se sperie de numele vedetei gazdelor, Alan Simonsen, stelistii i-au tinut pe danezi in sah, intorcandu-se la Bucuresti cu un 1-1 datator de sperante pentru calificare. Ros-albastrii aveau sa-si castige biletul de acces in turul al doilea doua saptamani mai tarziu, chiar in Ghencea, zdrobind pe Vejle cu 4-1. Aceasta calificare avea sa fie, practic, primul exament international al acelei trupe incropite prin munca si ambitie. Urmatorul adversar al campioanei Romaniei a fost Honved Budapesta, formatie care – pe 23 octombrie, acelasi an, in capitala Ungariei – ne-a administrat prima infrangere: 0-1. Paradoxal, exceptand evolutia compartimentului sau ofensiv, Steaua a avut in acel meci cea mai buna prestatie in deplasare din ultimii 15-20 de ani. Nedreptatea avea sa fie reparata pe 6 noiembrie 1985, la Bucuresti, atunci cand ‘’vitezistii’’ – asa cum aveau sa fie denumiti jucatorii stelisti dupa acea campanie europeana fulminanta – au administrat si ungurilor un identic 4-1. Turul al treilea avea sa ne harazeasca un adversar aparent mai facil decat primii doi, campioana Finlandei, Kuusysi Lahti. Meciul tur, disputat pe stadionul Steaua pe 5 martie 1986, pe un gazon noroios, avea sa ne convinga despre puterea de lupta a necunoscutilor finlandezi si sa ne avertizeze asupra faptului ca tocmai ei ne-ar fi putut elimina. Pe stadionul strajuit de statuia legendarului atlet Paavo Nurmi, Steaua si-a spalat pacatele si a marcat un singur gol, fara sa primeasca vreunul, adica atat cat afost necesar pentru accederea in semifinalele Cupei Campionilor Europeni. La acest nivel, nu mai puteam spera ca vom intalni un adversar mai accesibil. Abia atunci, dupa ce Steaua trecuse trei tururi, celelalte trei echipe ramase in competitie incepusera sa se teama de campioana Romaniei, multi intrebandu-se tematori:’’Cine sunt acesti romani?’’. Sortii ne-au ales ca adversari ai campioanei Belgiei, Andrelecht Bruxelles. Pe 2 aprilie, multinationala campioana a Belgiei luau un avans nu prea confortabil pentru ea, doar 1-0, in meciul tur de pe ‘’Constant van den Stock’’. Gol Scifo. Desi a fost invinsa, Steaua a jucat aproape fara greseala. A doua zi, dupa meci, ziarul ‘’Les Sports’’ a scris: ‘’Noi v-am prevenit. Campionii Romaniei nu trebuiau priviti de sus! Chiar daca nu au deocamdata un nume stralucitor pe firmamentul fotbalului european, cum este cel a lui Bayern Munchen, ei au facut exact ce trebuiau sa faca pe stadionul din Parcul Astrid: si-au adormit adversarii cu un admirabil joc de pase, le-au inchis toate unghiurile, au impus ritmul convenabil lor si toate acestea intr-un spirit de joc pozitiv, fara panica, fara brutalitati, fara complexe. Si publicul s-a lasat hipnotizat!’’. Meciul retur avea sa intre in istorie. Disputata pe stadionul Steaua in prezenta a circa 30.000 de specatori, practic mai mult decat capacitatea arenei, partida-retur a fost un vis: Steaua a invins cu 3-0 si s-a calificat in finala Cupei Campionilor Europeni!

/hello

alx_ro
7th May 2004, 16:04
Sevilla 1986 – moment de referinta in fotbalul romanesc si international

Pentru ceea ce realizase in urma victoriei din 16 aprilie 1986, Steaua devenise performera fotbalului european. Numai simpla prezenta ca participant, alaturi de faimoasa FC Barcelona, pe afisul finalei de la Sevilla, ii crescuse cota campioanei Romaniei peste limitele pe care si le-ar fi putut imagina orice roman.
7 mai. Finala editiei 1986 a celei mai importante competitii europene intercluburi. Sevilla. Stadionul ‘’Ramon Sanchez Pizjuan’’. Zecile de mii de spectatori prezenti pe arena orasului andaluz se pregateau pentru fiesta. Nici unul dintre ei nu-si putea imagina ca marea Barcelona va putea rata in fata Regelui Juan Carlos al Spaniei trofeul pus in joc. Sa fim sinceri, nici noi, aceia care speram in fata televizoarelor ca Steaua sa joace macar un fotbal de calitate si atat. Doar ei, acei fotbalisti care au acces acolo, in finala, ei impreuna cu tehnicienii ale caror nume au fost legate pe viata de marele eveniment, au crezut in steaua Stelei. Au crezut, au jucat si au invins. Dupa un 0-0 la finalul celor 90 de minute si, apoi, al prelungirilor, rezultat care ar fi fost contabilizat poate daca s-ar fi jucat o zi intreaga, stelistii i-au invins pe catalani cu 2-0 prin reusitele lui Lacatus si Balint de la ‘’loteria penalty-urilor’’.
Dupa acel meci, numele Stelei a intrat in istoria fotbalului european, numele jucatorilor acelei echipe de aur au intrat si ele in istorie. La nivel european, Steaua devenise primul club dintr-o tara de dincolo de Cortina de Fier care isi trecea in palmares castigarea Cupei Campionilor Europeni. Pe 7 mai 1986, stelistii au scris cea mai stralucita pagina din istoria clubului si a fotbalului romanesc. Sevilla 1986 a devenit atunci momentul de referinta al fotbalului romanesc, victoria Stelei in fata Barcelonei propulsand fotbalul nostru spre elita celui continental si formand, practic, temelia deceniului de aur al nationalei si al ascensiunii acesteia in topul mondial.
7 mai 2004 este ziua in care toti suporterii Stelei si chiar suporterii fotbalului romanesc isi aduc aminte ca, in urma cu 18 ani, o mare echipa romaneasca – STEAUA BUCURESTI – a realizat ceea ce cu greu poate fi egalat, castigarea Cupei Campionilor Europeni.
:yeah:

ADelPiero
7th May 2004, 19:08
Victor Piţurcă: „Am īnţeles că fiul meu e implicat īn scandalul sexual. Nu mă interesează!”

Antrenorul Stelei susţine că nu-l preocupă dezvăluirile pe care un cotidian care se va lansa le-a făcut īn legătură cu cei patru jucători de fotbal implicaţi īntr-o relaţie cu o vedetă porno din Romānia. Ziarul i-a desconspirat pe Mutu şi Contra, dar nu şi pe cei doi stelişti. "E culmea să vorbim acum de un scandal sexual! Este un atac la adresa jucătorilor, mai ales la familiile acestora, īn cazul celor căsătoriţi. Cei care sīnt īnsuraţi, că am auzit că şi Alexandru, fiul meu, e băgat īn asta. Nu mă interesează! Pīnă la urmă ce au făcut acei jucători?!". Tehnicianul formaţiei din Ghencea a adăugat că "aşa obişnuim să ne facem rău singuri, fiindcă e vorba şi de doi fotbalişti de la echipa naţională. Nu sīntem noi la nivelul presei din Marea Britanie, iar pīnă la poveşti de genul celor cu Beckham mai este". :ok:

Seahawk
7th May 2004, 23:46
Asa...si ? :sleep:
Subiecte sa se vanda ziarele... :sleep: neinteresant

Mariusmadmax
9th May 2004, 03:22
Nu cred ca in Romania este asa de important cine cu cine s-a f... ?
Acum ... da , mai ales acum cind Steaua are mai mare nevoie de liniste , ceea ce se intimpla mi se pare un atac ...
Nu m-ar mira sa fie vorba de careva dintre jucatorii in mare "vina" la aceasta ora :
Neaga , Dica , Dinita , Munteanu , Dumitru , Hamutovschi , Radoi ...

ADelPiero
16th May 2004, 02:30
Mirel Rădoi sare la gītul lui Cristi Borcea
Mirel Rădoi este dur şi īn declaraţii, nu doar īn intervenţiile sale din teren. Căpitanul roş-albaştrilor, Mirel Rădoi, s-a săturat de afirmaţiile oficialului dinamovist, căruia īi reaminteşte faptul că n-a jucat niciodată fotbal. Cu patru etape īnainte de finalul unui campionat incendiar, steliştii dau dovadă de o īncredere debordantă īn forţele proprii.

ADelPiero
16th May 2004, 02:31
Diniţă a fost iertat

Comisia de Disciplină a LPF s-a īntrunit ieri īntr-o şedinţă extraordinară pentru a judeca cererea clubului Steaua de a anula cartonaşul galben primit de Laurenţiu Diniţă la meciul cu FC Naţional. Preşedintele comisiei, Alexandru Boc, a precizat că s-a analizat caseta video a partidei, iar CCA a trimis o adresă la LPF prin care informa că s-a constatat că, la faza din minutul 42, arbitrul a acordat eronat avertisment şi a agreşit că nu a dictat penalty. “Membrii comisiei au decis īn unanimitate anularea cartonaşului galben, īn conformitate cu Regulamentul de disciplină. Acesta nu este primul caz din fotbalul romānesc, existīnd precedentele Tofan de la Oţelul şi Apostol de la FCM Bacău”, a spus Boc.

uti2102
16th May 2004, 14:05
Mi se pare o tampenie "Dinitza a fost iertat". Iertat de ce anume?! Cu ce greshise?!

Mariusmadmax
16th May 2004, 15:13
Mi se pare o tampenie "Dinitza a fost iertat". Iertat de ce anume?! Cu ce greshise?!
DE pedeapsa a fost iertat ... ca pedeapsa era - cum spui - o timpenie ... asta sa i-o spunem lui Farcas ... BOUL !

ADelPiero
22nd May 2004, 21:47
"Iovan: Poate nepoţii lui Borcea ar putea spune că Dinamo este egala Stelei"
“Am auzit ca domnul Nicolae Badea a spus ca meciul nostru de la Timisoara ar fi fost blat. Este parerea dumnealui, dar blat la 8-1, in forma in care eram?. Ca sa fie la nivelul Stelei, Dinamo trebuie sa cistige o finala de Cupa Campionilor, sa mai cistige o Supercupa a Europei, sa mai joace o finala pe la Tokyo... Poate nepotii lui Borcea sa spuna ca Dinamo este egala Stelei”, a precizat Iovan.

ADelPiero
29th May 2004, 19:36
Meme Stoica: “Dinu expectorează elucubraţii”

Mihai Stoica, preşedintele Stelei, i-a dat o nouă replică dinamovistului Cornel Dinu, după ce acesta l-a numit “mutant genetic”. “Dinu expectorează elucubraţii. Nimeni nu īnţelege ce spune. Dinamo a luat titlul fără ca acest specimen să aibă o contribuţie, şi el e supărat din această cauză. Specimenul a realizat performanţa să termine FC Scorniceşti ca antrenor, cīnd era imposibil acest lucru. A luat 5-2 la Kosice şi a spus despre Contra, Cernat şi Mutu că sīnt nonvalori. E periculos că a īnceput să citească după 50 de ani, e o harababură īntreagă īn capul lui”, a punctat sarcastic Meme.

uti2102
1st June 2004, 11:15
Gazon "cīrpit"
Pentru că lucrările necesare refacerii din temelii a suprafeţei de joc ar dura mai mult decīt pauza de vară, iar Victor Piţurcă nu vrea să dispute pe alt stadion nici un meci considerat "acasă", gazonul din Ghencea va fi doar "cīrpit" īn intersezon. Ultimele investigaţii au arătat că drenajul este parţial īnfundat cu pietriş şi mīl, aşa că de săptămīna viitoare va īncepe operaţiunea de desfundare a canalelor, apoi se va īncerca implementarea unui nou sistem de colectare a apelor. (GSP)

Pitzurca e de-a dreptul tembel daca face asta! Pai inseamna ca la anul o sa jucam tot in mocirla!

Mariusmadmax
2nd June 2004, 00:51
Jucam in UEFA , pauza din vara e scurta ... :(
Crezi ca Piti nu si-ar dori un gazon f bun ?
Asta , cred eu , se poate ... asta se face !

uti2102
2nd June 2004, 11:45
Cum adik asha se poate asha se face?! La Newcastle au demarat cea mai ampla operatziune din ultimii 25 de ani. Au scos tot pana la 10 metri adancime shi inlocuiesc sistemul de drenaj, de irigare, de incalzire shi mai pun shi gazon pe deasupra! Shi o sa o faca shi-n timp util! La noi nu se poate ?! Daca nu e timp suficient sa joace pe Lia Manoliu, ca nu se supara nimeni. Asha o sa se vada ca stelishtii sunt cei mai multzi. Dar macar sa faca o treaba ca lumea cu terenul ala, nu de mantuiala. Ca de mantuiala s-a tot facut shi uite unde-am ajuns!

uti2102
2nd June 2004, 12:21
Analiza aparuta azi in GSp.

"Victor Piţurcă se apropie de finalul celui de-al cincilea campionat la Steaua. De două ori a preluat echipa la jumătatea drumului, de trei ori a fost de la un capăt la altul. Palmares: un titlu şi o Supercupă. Suporterii īi reproşează că e mult prea puţin, mai ales că antrenorul a avut tot ce şi-a dorit: bani, libertate totală īn decizii, linişte, jucători plătiţi regeşte. Dar nemulţumirea fanilor vine tocmai īn momentul īn care roş-albaştrii etalează cel mai frumos joc din mandatele lui Piţi! Fiecare sezon a avut povestea lui. Iată-le mai jos pe toate.

Ediţia 1999-2000

După mandatul din '91-'92, cīnd a fost īn tur secundul lui Emeric Ienei şi īn retur principal, cīştigīnd Cupa Romāniei, Victor Piţurcă şi-a īnceput noua aventură la Steaua īn decembrie 1999. Tocmai fusese īndepărtat de la "naţională" şi a preluat echipa tot de la Ienei. Roş-albaştrii se aflau īntr-o situaţie critică: fuseseră deja eliminaţi din Cupă şi erau pe locul 6, cu -1 la adevăr şi aveau 21 de puncte mai puţin decīt liderul Dinamo. Imediat a īnceput īmprospătarea lotului. A renunţat la Sabin Ilie, Marius Iordache şi Ritli, iar Luţu a plecat la Samsung Blue Wings, contra a 1,4 milioane de dolari. I-a adus, īn schimb, pe Claudiu Răducanu, Tibi Lung, Novakovici, Carabaş şi Didi Prodan. După cīteva etape din retur, l-a exclus din lot pe Reghecampf şi l-a īnlocuit cu Florentin Dumitru. Steaua şi-a ameliorat jocul şi a terminat campionatul pe 3, cu plus 6 la adevăr, dar la 27 de puncte de campioana Dinamo, iar trupa din Ghencea rămīnea īn afara Europei pentru prima oară după 15 ani.

CAMPIONAT
8 1 5 24-18 25p

Ediţia 2000-2001

Piţurcă a continuat aplicarea strategiei de construire a unei noi echipe. Gigi Becali a īnceput şi el să pompeze bani īn Ghencea. Steaua i-a transferat pe Vlădoiu, Pompiliu Stoica, Mirel Rădoi, Mitriţă şi Daniel Bălan, dar l-a pierdut pe Laurenţiu Roşu, căruia Numancia i-a plătit clauza de reziliere īn valoare de 1,2 milioane de dolari. Atunci, Piţurcă a făcut şi primul pas īn războiul Steaua - ISM: a cerut scoaterea acelor clauze din contractele jucătorilor. Jocul īncepe să meargă şi roş-albaştrii, după victoria cu 4-1 īn faţa lui Dinamo, din etapa a 3-a, s-au instalat pe primul loc şi nu l-au mai cedat decīt de trei ori pīnă la final. Cupa Romāniei a rămas īnsă şi de această dată departe, Petrolul scoţīndu-i pe "militari" īn sferturi. Īn iarnă, Piţi a renunţat la Duro şi la Carabaş, dar s-a fortificat cu Liţă şi Radu Niculescu. Constantă şi pragmatică, Steaua a cīştigat titlul la 9 puncte faţă de Dinamo, ocupanta locului doi. Jocul nu era īnsă unul īncīntător, succesul roş-albaştrilor venind şi ca urmare a parcursului şchiop al rivalelor.

CAMPIONAT
17 9 4 56 - 32 60p

CUPA ROMĀNIEI
2 1 0 7-1

Ediţia 2001-2002

Toată lumea visa cu ochii deschişi la Liga Campionilor. Steaua a dat un tun pe piaţa transferurilor, achiziţionīndu-l pe Neaga, cel mai īn vogă fotbalist al Diviziei A la acel moment. Piţurcă a renunţat īnsă la Ciocoiu, Radu Niculescu a plecat şi el după un litigiu financiar, iar Vlădoiu a ajuns la FC Argeş īn urma unui scandal monstru. Dinamo Kiev a ucis speranţele Stelei, iar eliminarea din primul tur al Cupei UEFA, īn faţa elveţienilor de la St. Gall, a eliberat nemulţumirile suporterilor. Piţurcă a intrat īn panică. S-a izolat de restul lumii, relaţia cu presa s-a alterat, inspiraţia l-a părăsit (exemplu: l-a adus pe Bogdan Nicolae). Atunci au izbucnit conflicte cu Dănciulescu, Bordeanu şi Miu, care nu voiau să-şi rezilieze contractul cu ISM. I-a trimis la tineret, la fel ca şi pe Lincar, care refuza să-şi prelungească īnţelegerea. Steaua a terminat turul pe locul 3, la 4 puncte de Dinamo. Īn iarnă, Dănciulescu a ajuns la Dinamo. Īn Ghencea au ajuns Mutică şi Silvian Cristescu. Primăvara a debutat bine, cu o Supercupă cīştigată īn faţa "cīinilor", care īnsă şi-au luat revanşa, eliminīndu-i pe stelişti din semifinalele Cupei. Prestaţia echipei era īntr-un vizibil regres, ilustrat de o serie de 6 meciuri fără victorie. Atunci s-a născut refrenul "Piţi, Piţi, Piţi, lasă-ne!". Obosit psihic, Piţurcă a anunţat după terminarea campionatului că renunţă la echipă. A recunoscut ulterior că presiunea fanilor l-a apăsat enorm şi că a greşit necomunicīnd suficient cu ei.

CAMPIONAT
15 5 10 47 - 31 50p

CUPA ROMĀNIEI
2 1 2 5-5

CUPE EUROPENE
2 2 2 10-9

SUPERCUPĂ
1 0 0 2-1

uti2102
2nd June 2004, 12:22
Ediţia 2002-2003

Piţurcă a rămas doar manager general, poziţie din care a rezolvat transferurile lui Boştină, Ghionea, Aliuţă, Panc, Mieilă şi Opriţa. Steaua s-a despărţit īnsă de Lincar, Marius Baciu, Silvian Cristescu, Bogdan Nicolae şi Mitriţă. Scăpată de sub mīna forte a lui Piţi, echipa dădea semne de dezmembrare. Relaţiile dintre fotbalişti s-au deteriorat, exemplele de indisciplină s-au īnmulţit, la fel ca şi meciurile nereuşite. Piţurcă s-a īntors īn etapa a 9-a, după ce Iovan fusese o etapă interimar, īn urma demisiei lui Olăroiu. Steaua era pe locul 5, avea 0 la adevăr şi era la 9 puncte de liderul Rapid. Pīnă la finalul turului a recuperat decalajul de poziţii, nu īnsă şi pe cel de puncte: a terminat pe 3, la 14 puncte de giuleşteni. Īn iarnă au plecat Miu, Bordeanu şi Liţă, a venit Răchită. A urmat un retur excelent, cu roş-albaştrii lansīndu-se īntr-o urmărire pasionantă a Rapidului. N-au reuşit īnsă să-i prindă din urmă. Au terminat campionatul pe locul 2, la 7 puncte de Rapid.

CAMPIONAT
13 5 4 33 - 20 44p

CUPA ROMĀNIEI
1 0 1 1-3

Ediţia 2003-2004

Steaua pleca din postura de favorită. Rapidul īi pierduse pe Raţ şi pe Bratu, Dinamo abia īşi revenea după un retur terifiant, cu acea serie de 7 īnfrīngeri consecutive. Din Ghencea au plecat Trică, Panc, Alex Piţurcă şi Ghionea (īmprumutat la Oţelul), au venit īn schimb Curt, Nanu, Pitu, Hamutovski, Radu Niculescu şi Diniţă. Roş-albaştrii au cīştigat totul pe teren propriu, īnsă deplasările i-au tras mult īnapoi. O singură victorie afară, din penalty, īn minutul 93. Mult prea puţin pentru o echipă ce vrea titlul, iar Steaua a pierdut şi şefia clasamentului, după eşecul de la Constanţa. Parcursul din Cupa UEFA a fost īnsă unul foarte bun, trupa lui Piţurcă fiind la un pas de primăvara europeană, eliminată de Liverpool după ce trecuse de Southampton. Cupa Romāniei a fost iarăşi neglijată şi tot Petrolul i-a scos pe roş-albaştri din joc. Īn iarnă, plecarea lui Claudiu Răducanu a fost contrabalansată de venirile internaţionalilor Dorinel Munteanu şi Dică. Victoria finală tot n-a venit: un singur punct īn derbyurile cu Dinamo şi Rapid, plus două deplasări, la Piatra Neamţ şi Galaţi, unde n-au cīştigat, deşi au condus la un moment dat, i-au trimis iarăşi pe stelişti pe locul doi, arătīnd cu degetul arbitrajele pro-Dinamo. Al treilea an consecutiv fără vreun trofeu.

CAMPIONAT
18 9 2 57 - 17 63p

CUPA ROMĀNIEI
1 1 0 7-1

CUPE EUROPENE
1 4 1 4-4

TOTAL CAMPIONAT:
125 meciuri 71 29 25 218-119 242p (din cele 375 puse īn joc)

TOTAL CUPA ROMĀNIEI
12 meciuri 6 3 3 20-10

TOTAL CUPE EUROPENE
12 meciuri 3 6 3 14-13

TOTAL SUPERCUPĂ
1 meci 1 0 0 2-1

TOTAL GENERAL MECIURI OFICIALE
150 meciuri 81 38 31 254-143

Piţurcă a pierdut 20 la sută din meciurile lui la Steaua"

(2 iunie 2004, Gazeta Sporturilor)

ADelPiero
2nd June 2004, 13:34
Acord pentru Cociş

Steaua priveşte spre viitor. A īnceput deja campania de recrutări pentru sezonul următor. Prima ţintă este Răzvan Cociş, atacantul īn vīrstă de 21 de ani dorit cu insistenţă de Rennes, dar şi de Dinamo. Fotbalistul divizionarei B U Cluj chiar a fost astă-iarnă īn probe la gruparea franceză, dar oferta formaţiei antrenate de Loţi Boloni a fost refuzată de ardeleni. Lor li s-au propus 50.000 de euro şi, dacă "vīrful" ar fi ajuns pīnă īn vară la prima echipă, īncă 100.000 pentru un transfer definitiv.

Gigi Becali a confirmat că a obţinut acordul clujenilor, cărora le va plăti 300.000 de dolari, īntr-o singură tranşă. "Am īnţeles că Răzvan Cociş este cel mai bun din ce există pe piaţa internă. Văd că Dinamo īi ia cīnd sīnt speranţe şi după un an īi vinde, aşa că vreau şi eu să cumpăr cinci-şase jucători tineri, nu mai contează banii. De-acum īncolo voi ţine cont de simpatiile lui Piţi, dar el nu va mai participa la negocieri. Nici la achiziţii, nici la vīnzări", a declarat Becali.

Patronul roş-albaştrilor mai are de obţinut acum doar acordul jucătorului. Acesta, asistat de impresarul său, Tiberiu Petriş, s-a deplasat ieri la Baia Mare, unde Becali se află īn campanie electorală. Discuţiile au durat un ceas, iar Cociş i-a spus stelistului că va da răspunsul definitiv săptămīna viitoare. "I-am īndeplinit dorinţa. La Dinamo nu a vrut, la Tiraspol n-a vrut. Cred că Steaua i s-ar potrivi stilului său de joc. El este un indecis. Totul ţine de toanele lui Cociş", a comentat Marius Bojiţă, preşedintele Consiliului Director al U Cluj.

ADelPiero
3rd June 2004, 01:11
Bölöni nu vrea sa auda de Gigi Becali

Meciul intre fostele glorii ale echipelor Steaua si ASA Tg. Mures, organizat de clubul din Ghencea si care urmeaza sa se dispute duminica, 6 iunie, pe stadionul din orasul ardelean, a stirnit minia lui Ladislau Bölöni. Antrenorul gruparii franceze Rennes - fost jucator atit la ASA, cit si la Steaua - a tinut sa-si exprime dezaprobarea fata de eveniment, pe care-l considera o actiune ieftina de propaganda a electorala a lui Gigi Becali. “Va rog sa scrieti ca pe mine nu m-a contactat nimeni si nici nu vreau sa particip la asa ceva! Resping total ideea aceasta cu meciul, pentru ca e o actiune politica in care nu vreau sa fiu implicat”, a mentionat Loti. “Cred ca nu le prinde si nu le face bine nici colegilor mei de la ASA si Steaua sa participe la asa ceva!”. Meciul ar fi trebuit sa sarbatoreasca botezarea stadionului din Tirgu Mures cu numele fostului antrenor al tricolorilor. Tensiunea dintre Bölöni si Becali dateaza din 2000, cind latifundiarul l-a atacat pe tehnician, numindu-l “golan” si “vagabond”.

Mariusmadmax
3rd June 2004, 03:00
Boloni este tot o sluga de-a lui jovani ...

Dansan
3rd June 2004, 12:11
De acord cu chestia ca Boloni este sluga a lui Jovani....
Cat despre gazon...Gigiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, trezeste-te!!!! Fa-l dreaq o data...Lasa-l pe Pitzi...nu-i bai ca am juca 1 meci, 2, 10 pe Cotroceni....Da' sa joci din nou pe MOCIRLA meciuri importante in cupa UEFA, este inacceptabil...

ADelPiero
4th June 2004, 00:26
Propunere pentru Falemi

După aproape cinci ani petrecuţi la formaţia din Ghencea, Falemi Nana va părăsi mai mult ca sigur trupa lui Victor Piţurcă. El se află la finalul contractului, iar Steaua nu va īncasa nici un dolar īn schimbul său. Fale este liber să trateze cu orice echipă, negociindu-şi singur viitorul salariu, care, probabil, va fi unul consistent din moment ce viitoarea formaţie nu va plăti nimic pe jucătorul de culoare.
“Mă īncearcă un sentiment aparte. Am jucat atīţia ani la această echipă, şi cuvintele, la final, sīnt de prisos. Dacă voi reveni vreodată īn ţară, vreau să joc la Steaua. La fel cum au procedat Belodedici şi Lăcătuş la finalul carierei”, ni s-a destăinuit Fale.
O propunere interesantă a venit din partea directorului executiv Mihai Stoica, care ne-a spus zilele trecute c㠓Falemi e un băiat inteligent, de mare caracter. Este oricīnd binevenit la Steaua, fiindcă a făcut multe pentru echipă. Dacă s-ar lăsa de fotbal, i-aş propune o funcţie īn cadrul clubului. Ştie limbi străine, ştie cum să pună problema... Un astfel de personaj nu trebuie dat la o parte”. Reacţia oficialului stelist l-a luat prin surprindere pe Falemi: “Nu ştiam de această ofertă. Mă onorează şi mă bucură īn acelaşi timp. Vreau să mai joc fotbal ani buni, dar poate va veni o zi cīnd voi ajunge şi la munca de birou”. Mai mult ca sigur, Falemi va juca la o echipă din străinătate. “Condiţiile financiare sīnt mai tentante afară. Nu pot spune ce va fi īn viitor. Există īnsă şanse infime să continuu īn Ghencea”, ne-a spus jucătorul īn vīrstă de 30 de ani.

Mariusmadmax
8th June 2004, 16:57
Victor Piturca:Pentru mine, locul doi este locul invinsului. Dar, sa nu se uite un lucru: Steaua a castigat fiecare punct prin cinste si corectitudine.



SteauaFC.com: Ce v-a nemultumit in sezonul abia incheiat?
Victor Piturca: In primul rand, m-a deranjat faptul ca jucatorii n-au avut puterea de concentrare in meciurile importante din startul returului care, dealtfel, au hotarat soarta campionatului. De exemplu, in meciul cu Rapid – o echipa care juca foarte slab in teren – am primit trei goluri pe fondul unei indiscipline tactice greu de explicat si de inteles. Apoi, cu Dinamo, am luat gol in minutul 93. Este inadmisibil pentru o echipa matura. Am reusit noi evolutii bune cu englezii, cand adversarul se anunta, si chiar a fost, periculos in jocul aerian, iar aici, cu adversari mult mai accesibili si, mai ales, in momente de joc bun al nostru am gresit lamentabil.
Un alt capitol in lantul nereusitelor si al nemultumirilor mele este acela al evolutiilor echipei in cele doua importante deplasari, la Piatra Neamt si Galati. De fiecare data, dupa o prima repriza foarte buna, a urmat o alta in care jucatorii au considerat meciul ca si castigat. S-a vazut ce a iesit.
La toate acestea care, o spun deschis, au tinut numai de noi s-a adaugat si arbitrajul. La un campionat considerat pe buna dreptate intre cele mai corecte din ultimii ani este inadmisibil ca arbitrajul sa aiba rolul hotarator in desemnarea castigatoarei titlului. Daca in anii trecuti arbitrii faceau jocurile in lupta din subsolul clasamentului, in acest an ei au hotarat campioana.
O mare parte din vina o are si seful arbitrilor care, pe de alta parte, mai este si prietenul meu si ramane in continuare. El nu a pastrat aceeasi masura in judecarea corecta a arbitrilor. Spre exemplu, arbitrii care au gresit in favoarea campioanei nu au patit absolut nimic. Mai mult, el a si incercat sa explice ca greselile lor nu au fost, de fapt, greseli cand o lume intreaga s-a convins de erorile comise in cazurile respective. In schimb, acei arbitri care au gresit impotriva dinamovistilor au fost suspendati.


SteauaFC.com: Ce veti schimba la echipa?
Victor Piturca: Trebuie umblat la mentalitatea unora dintre jucatori. In afara acestei laturi de natura psihica, vom umbla si la materialul uman. Vrem sa mai aducem cativa jucatori noi, iar trei sau patru vor pleca. Campania de achizitii a fost deschisa, iata, astazi (n.n.-vineri) o data cu transferarea lui Petre Marin.

SteauaFC.com: Va considerati un invins in acest sezon?
Victor Piturca: Sigur ca atunci cand termini cursa pe locul doi esti un invins. Pentru mine locul doi este locul invinsului. Pe de alta parte, Steaua a avut poate cel mai bun campionat din ultimii ani si asta e un lucru care ma bucura.

SteauaFC.com: Va vine greu sa va despartiti de jucatorii care vor parasi lotul Stelei?
Victor Piturca: Normal, exista regrete la despartirea de jucatori cu care ai lucrat atatia ani, dar asta-i viata fotbalistului.

SteauaFC.com: Vi se pare corect clasamentul personal al domnului Craciunescu in privinta celor mai buni trei arbitri romani ai sezonului?
Victor Piturca: Nu mi se pare de loc corect. Arbitrul care a gresit cel mai mult in favoarea contracandidatei noastre la titlu si a facut, practic, diferenta intre locurile 1 si 2 a fost ales numarul 1 in Romania. Nu. Nu pot fi de acord cu asa ceva!

SteauaFC.com: S-a implicat politicul in disputele pentru titlu si retrogradare?
Victor Piturca: Nu am cunostinte despre asa ceva. Nu stiu si, deci, nu pot raspunde la aceasta intrebare.

SteauaFC.com: Ce parare aveti despre media romaneasca?
Victor Piturca: In ultimul timp, presa sportiva din Romania a inceput sa reflecteze realitatea. Mai sunt mici interese, dar ele trebuie eliminate pentru ca doar asa fotbalul poate deveni corect si cinstit. Au ramas si cazuri izolate, jurnalisti isi spun ei, de fapt niste indivizi fara coloana vertebrala care ies pe micul ecran pentru a-si regla conturi personale cu oameni din fotbal care nu-i accepta murdariile. Cred ca a venit momentul ca din media din Romania anului 2004 sa dispara indivizi ca Horia Ivanovici, de exemplu, un ins care pune interesul personal in detrimentul eludarii adevarului, un om care incearca sa santajeze oameni din lumea fotbalului pentru a obtine foloase in scop propriu.

SteauaFC.com: Credeti ca nationala Romaniei se va califica din grupa cu Cehia si Olanda?
Victor Piturca: Echipa noastra nationala are sansa ei. S-a demonstrat ca avem un nucleu de jucatori care pot evolua la acelasi nivel cu echipele cotate ca fiind foarte bune in Europa. Va fi, insa, foarte dificil sa ne calificam. Olanda si Cehia sunt extrem de puternice si valoroase.

Mariusmadmax
16th June 2004, 03:21
Ce rost are ?

Sa fie iarasi tensiune in Ghencea !
NU CRED CA AVEM NEVOIE ! INCETATI !

prosport
Atac īn Ghencea
Circa 30 de suporteri fanatici ai Stelei au atacat paznicii de la stadion, ieri-noapte, după care au scris pe garduri lozinci anti-Piţurcă. Cu cīteva zile īnainte de reunirea lotului Stelei, tensiunea creşte īn Ghencea. Luni-noapte, īn jurul orei 1:30, aproape 30 de persoane au descins īn faţa stadionului şi au īnceput să scrie pe garduri mesaje contra antrenorului Victor Piţurcă. Cei doi oameni care asigurau paza au īncercat să-i oprească, dar au īntīmpinat rezistenţă din partea celor care se autointitulează membri ai Peluzei Nord. “Cīnd ne-au văzut, s-au dat īnapoi pīnă la liniile de tramvai, după care au īnceput să arunce īn noi cu pietre şi să ne ameninţe”, a declarat unul dintre paznici. Īn cele din urmă aceştia au alertat poliţia, dar pīnă la intervenţia forţelor de ordine atacatorii plecaseră. Ieri-dimineaţă, angajaţii clubului au şters lozincile de pe garduri, cu excepţia cītorva.

NEBUNIE !

S.O.S.
16th June 2004, 11:45
Ce rost are ?

Sa fie iarasi tensiune in Ghencea !
NU CRED CA AVEM NEVOIE ! INCETATI !

prosport
Atac īn Ghencea
Circa 30 de suporteri fanatici ai Stelei au atacat paznicii de la stadion, ieri-noapte, după care au scris pe garduri lozinci anti-Piţurcă. Cu cīteva zile īnainte de reunirea lotului Stelei, tensiunea creşte īn Ghencea. Luni-noapte, īn jurul orei 1:30, aproape 30 de persoane au descins īn faţa stadionului şi au īnceput să scrie pe garduri mesaje contra antrenorului Victor Piţurcă. Cei doi oameni care asigurau paza au īncercat să-i oprească, dar au īntīmpinat rezistenţă din partea celor care se autointitulează membri ai Peluzei Nord. “Cīnd ne-au văzut, s-au dat īnapoi pīnă la liniile de tramvai, după care au īnceput să arunce īn noi cu pietre şi să ne ameninţe”, a declarat unul dintre paznici. Īn cele din urmă aceştia au alertat poliţia, dar pīnă la intervenţia forţelor de ordine atacatorii plecaseră. Ieri-dimineaţă, angajaţii clubului au şters lozincile de pe garduri, cu excepţia cītorva.

NEBUNIE !

Din pacate, tinerii suporteri stelisti sunt foarte usor de mani****t. Dupa parerea mea, si nu numai, acest lucru se intampla acum cu cei 10, 20, 30 sau cati or fi de tineri suporteri stelisti. De fapt, este suficient sa manipulezi cativa, ceilalti se vor duce ca oile dupa ei.

STEAUA, NASCUTA PENTRU A INVINGE!

Mariusmadmax
17th June 2004, 04:13
Azi e vizita medicală
Steliştii se īntorc azi din vacanţă, dar numai pentru a efectua vizita medicală la Centrul de Medicină Sportivă, īncepīnd cu ora 7:30. Ei vor avea apoi liber pīnă duminică dimineaţă, cīnd este programată plecarea spre Forban. Roş-albaştrii se vor pregăti la munte timp de 8 zile, după care vor merge īn Olanda, īn perioada 1-12 iulie. Pīnă acum s-au stablit trei dintre adversarii pe care Steaua īi va īntīlni īn turneul din "Ţara lalelelor": FC Bruxelles, Charleroi şi Anvers.

Saber Rider
17th June 2004, 14:14
Vreau si eu la Forban !! :) E frumos la munte zilele astea !

Mariusmadmax
18th June 2004, 21:13
Vreau si eu la Forban !! :) E frumos la munte zilele astea !
La Forban o fi misto ...
Da cu Piturca la Forban ... nu cred ca e chiar asa de misto ...
Oricum , eu zic ca aerul tare de munte face bine la conditia fizica !

Mariusmadmax
19th June 2004, 05:24
După numai şase meciuri la Steaua, Sorin Ghionea este la doar un pas de un transfer īn străinătate. Venit īn Ghencea acum doi ani, fundaşul a apucat să joace numai un tur, apoi s-a īmbolnăvit de hepatită şi după refacere a fost īmprumutat un an la Oţelul. Prestaţiile bune de la Galaţi l-au propulsat la "naţională", dar şi īn atenţia unor grupări din spaţiul ex-sovietic.

Surse din interiorul grupării roş-albastre au dezvăluit că "Ghionea este ca şi vīndut īn Rusia". Numele echipei este ţinut īn mare secret, ieşind la lumină doar informaţia că trupa este din Moscova. Actele vor fi parafate săptămīna viitoare, iar suma pe care Steaua o va īncasa se ridică la 850.000 de dolari, īn timp ce fotbalistului i se pregăteşte un salariu anual de aproximativ 250.000 de dolari. Ar fi o afacere excelentă pentru clubul patronat de Gigi Becali, care īn 2002 plătise 150.000 de dolari īn schimbul lui Ghionea.

Jucătorul a fost rezervat īn afirmaţii: "Am citit prin presă că ar fi ceva oferte pentru mine, dar nimic mai mult. Lucrurile sīnt ambigue, aşa că prefer să nu fac multe comentarii. Eu ştiu că duminică plec īn cantonamentul de la Forban şi că aş vrea să cīştig cu Steaua tot ce se poate cīştiga īn anul următor. Īnsă dacă va apărea o propunere avantajoasă şi pentru mine, şi pentru club, vom discuta".


--------------------------------------------------------------------------------

„Să-şi dea sufletul pentru echipă!”
Īndemnul lui Gigi Becali pentru jucătorii neincluşi īn grupul celor 6 netransferabili
Cătălin Ţepelin

Gigi Becali a īmpărţit echipa īn două: Rădoi, Florentin Dumitru, Dică, Diniţă, Hamutovski şi Dorinel Munteanu sīnt netransferabili, ceilalţi pot solicita din partea clubului hīrtii oficiale cu sumele īn schimbul cărora pot pleca la altă echipă. Componenţilor celui de-al doilea grup nu le-a picat prea bine afirmaţia patronului, considerīndu-se jigniţi de acesta.

"Nu mai pot eu dacă s-au supărat! Ce, īmi e frică de jucători? Niciodată nu i-am certat la eşecuri, măcar părerea să mi-o pot spune! Eu n-am spus că restul fotbaliştilor n-au valoare, ci doar că n-au o valoare aşa de mare. Pentru a intra īn Liga Campionilor īmi mai trebuie īncă cinci de nivelul celor şase pe care i-am declarat netransferabili. Ei şi dau sufletul pentru echipă şi aşa i-aş vrea pe toţi. Pīnă la urmă, nici pe ei nu-i ţin cu forţa īn Ghencea. Aici stă cine vrea. Condiţii sīnt, pentru că nu există nici măcar un dolar restanţă, mai trebuie voinţă", a declarat ieri Gigi Becali.

După ce Neaga declarase că nu-şi doreşte să plece de la Steaua şi că a solicitat un act oficial cu preţul său abia după ce patronul clubului l-a declarat transferabil, Becali a replicat: "Nu e adevărat! El şi Aliuţă au cerut hīrtii īnainte ca eu să fac acele afirmaţii".

„S-a făcut dreptate!”
Gigi Becali spune că Tribunalul Bucureşti a decis ieri să anuleze amenda penală de 350 de milioane de dolari pe care Judecătoria sectorului 6 i-o aplicase īn procesul cu Puiu Iordănescu. "Am rămas doar cu o amendă administrativă, cīteva milioane de lei. Nu-mi era teamă că nu voi cīştiga recursul, pentru că aveam īncredere īn Justiţia din Romānia", a declarat stelistul. Selecţionerul īl acuzase de calomnie şi insultă, iar aplicarea unei amenzi administrative īnseamnă că fapta există, dar nu prezintă pericolul social al unei infracţiuni. / Cătălin Ţepelin

Invitaţie la Timişoara
Gruparea din Ghencea a fost invitat de "Poli" Timişoara la un patrulater care urmează să se dispute īn perioada 16-18 iulie, īn oraşul de pe Bega. Pe līngă Steaua, organizatorii mai īncearcă să aducă la Timişoara echipe din Ungaria şi din fosta Iugoslavie. Pe de altă parte, unul dintre meciurile amicale ale roş-albaştrilor īn turneul din Olanda a fost contramandat. Este vorba despre īnfruntarea cu Anvers. / Marius Mărgărit

Selecţie īn Ghencea
Steaua organizează testări pentru copii legimitaţi şi nelegitimaţi, din Bucureşti sau din provincie. Selecţiile se vor desfăşura, īncepīnd cu ora 9:00, pe 26 iunie (copii născuţi īntre '95 şi '98), 28 iunie (copii născuţi īntre '91 şi '94) şi 30 iunie (copii născuţi īntre '88 şi '90). / Marius Mărgărit

ricky
14th July 2004, 20:04
Mijlocaşul Sorin Paraschiv s-a eschivat: “...Oricum, eram īn timpul nostru liber şi puteam să facem ce vrem”.

Meme dă īn judecată echipajul KLM

Preşedintele executiv al Stelei, Mihai Stoica, a respins acuzaţiile echipajului avionului. “Poate comandantul era dinamovist. Cine ştie? Oricum, este o minciună tot ce s-a spus. Trebuie cercetat dacă au spus aşa ceva. Īn acest caz o să-i dau īn judecată”, a precizat Mihai Stoica.

Paraschiv, declaratie de...amator !

Stoica : mai repede invata porcul sa zboare decit sa-i dea ala in judecata !

Hai sa-i spunem : "a fost blat !"

Va mai aduceti aminte cum si-a sarbatorit Mutu prima aparitie in lotul lui INTER ? A luat avionul si-a facut un chef de pomina intr-o circiuma !

Mariusmadmax
15th July 2004, 04:18
Paraschiv, declaratie de...amator !

Stoica : mai repede invata porcul sa zboare decit sa-i dea ala in judecata !

Hai sa-i spunem : "a fost blat !"

Va mai aduceti aminte cum si-a sarbatorit Mutu prima aparitie in lotul lui INTER ? A luat avionul si-a facut un chef de pomina intr-o circiuma !
Imi vine greu sa cred ca lotul lui Steaua , in prezenta lui Stoica si Piturca s-au imbatat si au facut ceea ce KLM reclama :mad:

ricky
15th July 2004, 07:24
Imi vine greu sa cred ca lotul lui Steaua , in prezenta lui Stoica si Piturca s-au imbatat si au facut ceea ce KLM reclama :mad:

Timpul le rezolva pe toate !
Sa bem ceai si sa...asteptam !
Ceva insa imi spune ca...nu va iesi nimic !
In sensul ca, cei de la Steaua, ca mai mereu la noi, au facut un pic de vilva..si-atit !
Gasisem in EVZ tot felul de mesaje care ii acuza DOAR pe cei din avion !
Stai vere, sa asteptam sa vedem ce-a fost !
Dar, asa cum am zis, avionul isi va lua zborul si...problemele vor ramine la sol !
Se va asterne...praful pe ele !

Chestia cu bautura va reveni DOAR daca Steaua da va...chics in CUPE !
Sa vedem ! :evil:

Mariusmadmax
15th July 2004, 22:37
Timpul le rezolva pe toate !
Sa bem ceai si sa...asteptam !
Ceva insa imi spune ca...nu va iesi nimic !
In sensul ca, cei de la Steaua, ca mai mereu la noi, au facut un pic de vilva..si-atit !
Chestia cu bautura va reveni DOAR daca Steaua da va...chics in CUPE !
Sa vedem ! :evil:
sper sa nu se bucure aceeia care asteapta Steaua la cot ( ca tine ?) :D

Mariusmadmax
16th July 2004, 22:27
vesti bune !
Neaga daca ar fi putin mai matur , cred ca ar ajunge un f mare jucator !!!!

Florentin
17th July 2004, 03:44
Asta este sezonul lui Neaga si Dica.

Mariusmadmax
17th July 2004, 03:51
Asta este sezonul lui Neaga si Dica.
Dumitru , Radoi , Hamutovschi , Munteanu , Aliuta , Cristea , Petre , Rachita , Ghionea , Dinita , Bostina , Oprita ... Al Piturca !

Mariusmadmax
17th July 2004, 17:58
Nu-mi vine sa cred :D ca cineva de la lpf a inceput denigrarea Stelistilor !

Saber Rider
17th July 2004, 20:08
Mda. Deci războiul a īnceput. Ar cam trebui să ne aşteptăm la ce e mai rau de acu-ncolo dinspre LPF şi Mitică. Din păcate se īntāmplă tocmai īnaintea unui campionat important pentru Steaua. Şi hotărātor pentru mulţi oameni din acest club.

Sau ... ar putea fi şi īn ajutorul Stelei această turnură a transferului lui Neaga. Totuşi Neaga revine la Steaua şi o īntăreşte. E posibil ca toată această ceartă a lui Gigi cu Mitică să fie o diversiune, şi ei să rămānă prieteni īn continuare.:D


Oricum ar fi, eu sper ca Mitică să nu se implice īn nici un fel īn legătură cu Steaua, nici īn rău nici īn bine, şi Steaua să cāştige următorul campionat īn modul cel mai curat posibil, care să contrasteze puternic cu acest ultim campionat cāştigat de Dinamo.
Aşa să dea Dumnezeu !!! :ok: Magica STEAUA :cool:

Mariusmadmax
18th July 2004, 20:12
Frumoasa declaratia lui Neaga !

ThEOree
20th July 2004, 22:26
Cred ca sunt singura stelista de pe aici! sper sa ma bagati si pe mine in seama... pot sa va spun ca sunt stelista de la opt ani, desi nimeni din familia mea nu este microbist. cred ca sunt cea mai mare suportera alui mirel radoi! este un jucator excelent si sper ca sunteti de acord cu mine

uti2102
21st July 2004, 12:04
Cred ca sunt singura stelista de pe aici! sper sa ma bagati si pe mine in seama... pot sa va spun ca sunt stelista de la opt ani, desi nimeni din familia mea nu este microbist. cred ca sunt cea mai mare suportera alui mirel radoi! este un jucator excelent si sper ca sunteti de acord cu mine

Nu eshti singura! Mai exista cel putzin una, pe nume "suporteritza" :p Dar k sa ne cunoashtem mai bine intra pe threadul "Incantat de cunoshtintza : stelist"

Mariusmadmax
22nd July 2004, 03:20
Steaua - Hamutovski - P. Marin (Balan 76), Răchită (Radoi 66), Ghionea, P. Stoica - Fl. Dumitru, Pădureţ, Aliuţă, Dică (Pitu 58)- Opriţa, Diniţă (Neaga 58).
Steaua-Inter Gaz 4-2
Partida sa joacat pe terenul 6 din Ghencea.
frumoasa cronica + pozele :ok:

suporterita
22nd July 2004, 10:23
am auzit o faza tare,Pitzi vrea sa-l foloseasca pe Nesu fundas central,imi place Nesu este un jucator de mare perspectiva are o ambitie fantastica, o rautate in joc uneori excesiva dar cred ca ii seamana lui Lacatus.m-as bucura sa se descurce pe postul asta este mare nevoie pe acest post de un jucator cu un caracter puternic.

Mariusmadmax
22nd July 2004, 16:38
am auzit o faza tare,Pitzi vrea sa-l foloseasca pe Nesu fundas central,imi place Nesu este un jucator de mare perspectiva are o ambitie fantastica, o rautate in joc uneori excesiva dar cred ca ii seamana lui Lacatus.m-as bucura sa se descurce pe postul asta este mare nevoie pe acest post de un jucator cu un caracter puternic.
caracterul da , fizicul insa nu ...
La cite faulturi face , si la ce intrari are , mi-e greu sa vad un Belodedici in el :(

Saber Rider
23rd July 2004, 01:33
Dar mie Nesu mi se pare cam scund pentru un fundas central. Nu stiu de unde a auzit Suporterita aceasta optiune, dar mie nu mi se pare viabila.

Mariusmadmax
23rd July 2004, 04:26
Am citit si eu ca are aceasta intentie ( sa-l foloseasca la marcaj ) pe Nesu...
doar in meciul cu Gloria !

lupisor lupetto
23rd July 2004, 05:25
Imi place faptul ca Steaua isi respecta jucatorii si vor sa faca perfomanta nevandandu-si jucatori si investind.

Florentin
23rd July 2004, 06:45
Daca vrea sa-l foloseasca ca libero mai merge, dar la marcaj nu prea cred ca se incadreaza. Daca imi aduc aminte bine si Rednic, care are cam acelasi fizic impunator ca si Nesu, a fost folosit in perioada Rapid ca libero si a dat ceva rezultate. A nu se interpreta gresit cum ca mi-ar place Rednic, ci doar o observatie.

uti2102
23rd July 2004, 15:52
Cazul cu Neshu fundash central este pentru o situatzie mai mult decat speciala, adica o eventuala accidentare a lui Ghionea sau Rachita. Sa speram ca vor fi aptzi!

ADelPiero
23rd July 2004, 16:14
Nesu in aparare ii praf... de fapt, e praf peste tot :)
nu imi place aceasta varianta cu el fundas central :rosu:

Mariusmadmax
23rd July 2004, 20:07
Si eu sunt de aceeasi parere , ca nesu este doar in caz ca ...
Oricum Steaua mai aduce un fundas central , se pare ca este vb pina la urma de Flavius Moldovan (FC National ).

Saber Rider
23rd July 2004, 22:12
Daca vrea sa-l foloseasca ca libero mai merge, dar la marcaj nu prea cred ca se incadreaza. Daca imi aduc aminte bine si Rednic, care are cam acelasi fizic impunator ca si Nesu, a fost folosit in perioada Rapid ca libero si a dat ceva rezultate. A nu se interpreta gresit cum ca mi-ar place Rednic, ci doar o observatie.

Dar ce e rau sa admiti ca iti place un jucator (sau fost jucator) al unei echipe adverse (gen Danciulescu sau Rednic, care pe unde au fost au facut performanta adevarata) ?!?
Eu unul am un respect deosebit pentru cei doi pentru ce au facut in fotbalul nostru (si nu numai - la Steaua sau la Dinamo si Rapid), si nu mi se pare deplasat deloc, eu fiind suporter al Stelei.

Saber Rider
24th July 2004, 00:24
"Ca de obicei īn zilele de joi, roş-albaştrii au avut ieri īn program un singur antrenament, de dimineaţă, după care antrenorul Victor Piţurcă şi-a lăsat elevii liberi. Aflat īnsă īn urmă cu pregătirea fizică, mai ales că a ratat stagiul de la Forban din cauza unor mai vechi dureri la muşchii abdominali, Adrian Neaga a decis să vină şi seara īn Ghencea, unde a făcut singur īncă o repriză de alergări şi stratching."

Marius Mărgărit


Bravo Neaga !!!:ok: Tot asa sa o tina, Steaua are nevoie de asemenea caractere puternice !!! Mai tarziu devenite astfel, dar niciodata parca nu e prea tarziu, nu ?!?
/hello Chiar ca este de aplaudat aceasta atitudine. /hello

Mariusmadmax
27th July 2004, 05:39
Apropo de Neaga ...
iata ce a raspuns pe chat - ul GSP
Squidy: Cum caracterizezi Steaua īn 3 cuvinte?
Adrian Neaga: Cea mai bună.

Duffi Duck: Care va fi atuul Stelei īn acest sezon?
Adrian Neaga: Ambiţia şi dorinţa de revanşă.

Alexuparis: Faptul că aţi optat pentru prime mai mari īn timpul campionatului şi mai mici pentru obiectiv nu īnseamnă oare că vă e frică?
Adrian Neaga: Nu, ne vom īndeplini obiectivul anul ăsta.

Kosmyn: Rică, īn cīt timp ajungi la un nivel fizic optim?
Adrian Neaga: Sper ca īn etapa a doua să ajung la un nivel destul de ridicat ca să pot juca īmpotriva Rapidului.

Popis: Rică, te credeai un ratat cīnd ai eşuat la Steaua (la īnceput) şi apoi īn Arabia Saudită?
Adrian Neaga: Da, recunosc, am avut şi momente cīnd mă credeam un ratat, dar am reuşit să trec peste ele.

Ioca 10: Cum a fost la Craiova?
Adrian Neaga: A fost un meci greu, mai dur, aproape ca unul din sezon.

Stelistul: Rică, de ce ai confirmat aşteptările oficialilor şi ale suporterilor după atīta timp (2 ani)?
Adrian Neaga: Mai bine mai tīrziu decīt niciodată. Eram prea imatur şi am avut şi multe accidentări.

Cavalu: Nu ţi se pare că Steaua a cam vrut să scape de tine după ce l-au luat pe Cristea?
Adrian Neaga: Nu cred că a vrut nimeni să scape de mine.

Mika: Nu ţi se pare că jocul nostru e lent, lipsit de spectacol şi previzibil pentru mulţi dintre adversarii noştri? Ca să nu mai spun că ratăm cu carul!!!
Adrian Neaga: Sperăm ca īn campionat să jucăm aşa cum īţi doreşti tu.

„Duminică batem”

Viva: De ce au vrut să te transfere cīnd ai fost golgeter?
Adrian Neaga: A fost o ofertă bună şi pentru club, şi pentru mine.

Stelist: Care crezi tu că sīnt şansele reale ale Stelei de a ajunge īn grupe īn UEFA? Fii sincer?
Adrian Neaga: 80 la sută, depinde şi de sorţi.

Plod: Neaga, cum e să fiţi mai slabi ca Dinamo?
Adrian Neaga: Nu sīntem mai slabi ca Dinamo, o să demonstrăm asta.

Real: Īţi este frică de Dinamo?
Adrian Neaga: Niciodată n-o să-mi fie frică de Dinamo.

Basta: Care crezi că e cel mai uşor meci, cu Dinamo sau Rapid?
Adrian Neaga: Cu amīndouă va fi la fel.

Remyko: De ce sīnteţi mai buni decīt Dinamo?
Adrian Neaga: Anul ăsta avem ambiţie şi mai multă foame de performanţă.

Silvia: Ce-ai face cu un milion de dolari? Te-ai lăsa de fotbal?
Adrian Neaga: Nu m-aş lăsa. L-am avut, trei zile, la Alania.

Stelistul: Rică, ţii cu Dinamo īn dubla cu Zilina?
Adrian Neaga: Nu ţin cu Dinamo niciodată.

George: Ce ai alege īntre două victorii cu Dinamo şi titlu?
Adrian Neaga: Titlul.

Ioca 10: Care ţi-e cea mai antipatică echipă de la noi?
Adrian Neaga: Dinamo.

Impaler: Vezi vreo echipă din provincie capabilă să facă faţă echipelor bucureştene?
Adrian Neaga: Craiova.

Cavalu: Neaga, un pronostic pentru duminică.
Adrian Neaga: Cīştigă Steaua, clar.

„Mizaţi pe mine la Echipa Fantastică!”

Makkke: Pot să mizez pe tine la Echipa Fantastică? Să iau şi eu nişte bani.
Adrian Neaga: Mizează şi dacă pierzi īţi dau eu banii (rīde).

Wedmaster: Ai juca la Barcelona pe gratis?
Adrian Neaga: Şi de mīncare cine īmi dă?

Mariusteaua: Rică, cu gagicile cum mai stai sau te-ai făcut totuşi băiat cuminte?
Adrian Neaga: Am prietenă, gata cu golăneala.

Deco: Cu ce echipă din Italia ţii?
Adrian Neaga: Īn Italia ţin cu Roma.

Exces: Care sīnt lucrurile cărora le duci lipsa cel mai mult īn cantonamente?
Adrian Neaga: Prietenii şi iubita.

Cavalu: Care e vacanţa ideală pentru tine?
Adrian Neaga: Alături de iubită, de prieteni, īntr-un loc retras.

MIF: Ai dori o Seară a Campionilor cīnd te retragi pentru tine?
Adrian Neaga: Serile campionilor sīnt pentru fotbaliştii de geniu. Fiecare ne ştim măsura.

MIF: Ce parfum foloseşti?
Adrian Neaga: Kouros.

Cornel: Ce īţi iei cu tine īn cantonament, primele 3 lucruri care sīnt importante?
Adrian Neaga: Telefonul, telefonul, telefonul, mă distruge dacă mi-l ia cineva.

MIF: Maşina preferată?
Adrian Neaga: X-5.

uti2102
27th July 2004, 17:06
Ce zice Pitzi shi Aliutza de Dinamo (Gsp) :

Victor Piţurcă: "Dinamo are prima şansă cu Zilina"

Antrenorul echipei Steaua, Victor Piţurcă, a declarat, marţi, că Dinamo are prima şansă īn meciul cu echipa slovacă MSK Zilina, din cadrul turului doi preliminar al Ligii Campionilor.

"Nu ştiu de ce se face atīta tam-tam pe seama acestui meci. Dinamo este echipa mai valoaroasă şi nu se pune problema că nu are cele mai mari şanse să se califice. Se poate īntīmpla orice, dar Dinamo are prima şansă", a declarat Piţurcă.

Mijlocaşul echipei Steaua, Marian Aliuţă, a spus că ar fi bine ca toate echipele romāneşti să cīştige īn cupele europene. "Mi-aş dori să cīştige şi Dinamo, şi Oţelul pentru că trebuie să acumulăm puncte. Despre Steaua, ce să spun, depinde foarte mult cu cine vom juca. Noi ne-am propus să ajungem īn grupele Cupei UEFA", a declarat Marian Aliuţă.

uti2102
27th July 2004, 17:09
Faza tare! (GSp)

FC Steaua va primi Trofeul Fair-Play pentru sezonul 2003/2004
FC Steaua Bucureşti va primi, din partea Federaţiei Romāne de Fotbal (FRF), Trofeul Fair-Play pentru sezonul 2003/2004, se arată īntr-un comunicat al FRF.

Premiile, care au fost ratificate de Comitetul Executiv al FRF, vor fi īnmīnate cu ocazia primei etape a noului sezon.

Criteriile care au stat la baza acordării acestor trofee sīnt următoarele: respectul faţă de adversari, materializat prin cel mai mic număr de avertismente şi eliminări, respectul faţă de arbitrii, comportarea oficialilor, jocul bazat pe acţiuni ofensive, rapide şi efortul depus de a īnscrie cīt mai multe goluri.
Acelaşi trofeu va īnmīnat şi galeriei echipei Poli AEK Timişoara.

:happy Sa ma scuzatzi, dar ce e boldat mi se pare chiar de rasul curcilor. Comportament civilizat al oficialilor?! Mai civilizatzi au fost altzii!
Joc bazat pe actziuni ofensive?! Poate in retur, da' per ansamblu au fost altzii mai ofensivi.......

PS : Sa fi pierdut Dinamo pentru ca n-au fost tocmai fair-play in culise ?! :drak:

ieppy
27th July 2004, 17:11
nu alpopa, pentru ca noi il avem pe Borcea(care strica faza cu respectul pentru adversar si civilizatie) si pentru ca avem un joc dur(barbatesc), cam ca al vostru, numai ca pe ai nostri ii suspenda pe cand pe Radoi il lasa sa dea cu pumnul in tot ce misca.

ADelPiero
27th July 2004, 19:31
Borcea trage in jos clubul dinamo ;)

Saber Rider
28th July 2004, 00:23
nu alpopa, pentru ca noi il avem pe Borcea(care strica faza cu respectul pentru adversar si civilizatie) si pentru ca avem un joc dur(barbatesc), cam ca al vostru, numai ca pe ai nostri ii suspenda pe cand pe Radoi il lasa sa dea cu pumnul in tot ce misca.

Rădoi nu e nici măcar la nivelul degetului mic de la piciorul drept al lui Alexa la capitolul suspendări neacordate, diferenţa e că Rădoi a dat O DATĂ cu pumnul, pe cānd Alexa a dat de zeci de ori cu picioarele, oricum efectele fiind cam aceleaşi. Aşa că mai lasă-l pe Rădoi īn pace cu acuzaţia asta, că ai repetat-o de prea multe ori pānă acuma, şi mai vezi şi pe celălalt "luptător din K1", Alexa, că tot īţi place ţie K1 ăsta. De fiecare dată cānd o să mai zici de Rădoi - pumn - K1, voi īncerca pe cāt posibil să-ţi aduc aminte de Alexa - picioare - K1. Aşa cum nu prea se mai vorbeşte de Alexa, ar cam fi cazul īn consecinţă să-l mai laşi pe Rădoi īn pace cu fazele astea.

Mariusmadmax
28th July 2004, 01:05
Curata pierdere de vreme ...
- intre cei doi nu poti sa compari nimic ...
Alexa este un nimeni !

Florentin
28th July 2004, 03:30
Dupa cita tavaleala ia Mirel (ultima gingasie a Borbely-ului sta marturie) nu mi se pare ca ar exagera cu loviturile.
Cit despre asa-zisul fotbalist Alexa, care dupa ce a stat printre ciini s-a dus sa se hraneasca cu ciini, nu stiu ce tot il bagam in seama, de vor ajunge ciinii sa creada ca chiar au pierdut vreun juvaier.

Mariusmadmax
28th July 2004, 04:45
Trei crai de la răsărit

Steaua va avea trei reprezentanţi la tragerea la sorţi a cupelor europene de la Nyon, programată vineri după-amiază. Aceştia vor fi patronul Gigi Becali, preşedintele executiv Mihai Stoica şi vicepreşedintele Tea Sponte. “Sperăm să fie cu noroc şi să avem parte de un adversar accesibil”, ni s-a confesat Meme. Roş-albaştrii vor fi cap de serie şi au acces direct īn turul doi preliminar al Cupei UEFA.

inter
28th July 2004, 18:57
In acelasi timp Neaga se considera deja campion. Pe chat. Fiecare cu aspiratiile lui. Daca e sa ne luam dupa vorbe, Neaga este performerul de anul acesta. Pentru ca este deja campion. La declaratii caraghioase.:p

iulian
28th July 2004, 18:59
Intere...vezi-ti tata de tractoristi tai si lasa-ne pe noi in pace :)

uti2102
28th July 2004, 21:55
Cik se cara Pitzi...... Dak e adevarat e un tampit! Sa plece cu 2 zile inainte de inceperea campionatului....... :ciocan:

apparte
28th July 2004, 22:25
In acelasi timp Neaga se considera deja campion. Pe chat. Fiecare cu aspiratiile lui. Daca e sa ne luam dupa vorbe, Neaga este performerul de anul acesta. Pentru ca este deja campion. La declaratii caraghioase.:p
rau ai ajuns intere daca ai ajuns sa citezi din ratzushka!

iulian
28th July 2004, 22:47
rau ai ajuns intere daca ai ajuns sa citezi din ratzushka!
E nu ma-nebuni ....interica copiaza postarile altora ????? nu pot sa cred...inter....rusinica :rosu:

Mariusmadmax
29th July 2004, 04:03
Scandal īn Ghencea
Cu patru zile īnainte de debutul īn noul sezon, Victor Piţurcă şi Gigi Becali au avut un schimb dur de replici, antrenorul ameninţīnd cu demisia. Prietenia dintre Gigi Becali şi Victor Piţurcă se credea că este una de neclintit. Lipsa rezultatelor a dus īnsă la animozităţi īntre cei doi, cele mai cunoscute fiind acelea după meciurile cu Dinamo, atīt din tur, cīt şi din retur. Ieri īnsă, ambii s-au īntīlnit să discute despre aducerea unui jucător pentru a-l suplini pe Tiberiu Curt, fotbalist care a ieşit din circuit pentru opt luni din cauza unei accidentări la genunchiul stīng. “Mai vreau un jucător”, i-ar fi spus Piţi īntr-un mod amical, moment īn care Gigi a luat foc, totul degenerīnd īntr-un scandal īn toată regula. “Ţi-am adus pe cine ai vrut tu, şi uite unde sīntem. Pe cine mai vrei? Nu mai luăm pe nimeni. Ăştia sīnt, cu ăştia defilăm. M-am săturat de compartimentele tale descoperite”, i-a răspuns latifundiarul din Pipera. “Ce caută Pădureţ la Steaua? Ienei e mai antrenor ca tine, deşi e bătrīn şi sărac lipit pămīntului”, a continuat tirada patronul, moment īn care s-a interpus preşedintele executiv Mihai Stoica. “Gigi, n-ai dreptate”, gest care poate īnsemna multe. Cunoscut ca fidel susţinător şi apărător al lui Becali, Meme a sărit pentru Piţurcă. Alături de Piţi, Gigi şi Meme, la discuţie au mai asistat şi vicepreşedintele PNG, Emil Tokacs, dar şi consilierul patronului roş-albaştrilor, Dan Pavel. Gigi a tăcut, după care antrenorul a ameninţat că īşi va prezenta demisia de la cīrma roş-albaştrilor, şi a plecat. Vechile animozităţi au ieşit acum la iveală, Victor Piţurcă fiind şi motivul relaţiei īncordate īntre verii Ioan şi Gigi Becali. Din surse demne de īncredere, Piţi ar avea o ofertă din Arabia Saudită şi, conform ultimelor evenimente, ar fi tentat să-I dea curs.

"Nu pot să comentez. Conferinţele de presă sīnt programate marţea şi vinerea, nu azi. Īmi pare rău"
Victor Piţurcă
mare domn ... n-a acceptat sa se balacareasca in presa !
Caracter urias !

Dansan
29th July 2004, 08:08
Nu consider deloc ca Piturca ar fi un mare caracter...Ce caracter poate fi acela cand tu pleci de la echipa cu 2 zile inaintea inceperii campionatului, cupe europene etc....?!?!?!...Sa ne lase....

uti2102
29th July 2004, 12:40
Din ce am citit reiese clar ca Pitzi shi-a ieshit din pepeni datorita atitudinii de "atotshtiutor" a lui Gigi. E clar, ambii au greshelile lor (shi inca mari!) dar ce a facut Gigi, adik sa-l dea afara pe Paduretz fara sa se consulte cu antrenorul, NU SE FACE!
Intr-o anumita masura sunt de acord cu Madmax. Pitzi s-a gandit la imaginea Stelei shi prefera sa rezolve lucrurile in cadru intim, fara presa.....Cel putzin pana acum. Totushi, departe de mine gandul ca a facut bine plecand cu 2 ziloe inainte de start. NICI ASTA NU SE FACE! :ciocan:

vasile314tzurka
29th July 2004, 12:43
"Nu pot să comentez. Conferinţele de presă sīnt programate marţea şi vinerea, nu azi. Īmi pare rău"
Victor Piţurcă
mare domn ... n-a acceptat sa se balacareasca in presa !
Caracter urias !

cam pina la piciorul broastei...

Saber Rider
1st August 2004, 20:02
Mda, deci a recunoscut Gigi pana la urma. El nu are prieteni adevarati. Deci a gresit Piturca increzandu-se in Gigi.

vasile314tzurka
2nd August 2004, 09:33
toatte-s anapoda. in mod normal la sf returului trebuia ca gigi sa-i dea papucii lui piti si sa caute un antrenor. acum totul e aiurea, si votarea si-nchinarea.

Mariusmadmax
3rd August 2004, 22:37
Piţurcă a insinuat că aţi ştiut ce reacţie va avea şi că l-aţi dat afară pe Pădureţ special ca
să-şi dea el demisia, este adevărat?
Nici prin gīnd nu mi-a trecut că va reacţiona aşa. Dar poate că e mai bine că s-a īntīmplat. Pornim la un drum nou, cu un antrenor numit acum, Walter Zenga, Dumnezeu va hotărī dacă e bine sau nu...
Piţurcă v-a considerat prieten adevărat, a fost această prietenie reciprocă?
Ce este aia prietenie adevărată?! Īn lumea asta, a noastră, nu există aşa ceva. Există prietenie de anturaj şi de conjunctură. Noi am fost prieteni de anturaj. Am o familie prea mare de care trebuie să am grijă. Nu pot să mai am prieteni adevăraţi.
Da , reiese clar ce s-a intimplat !
Gigi - sa dea Dumnezeu sa nu - ti para rau , ca si noi ne vom lua portia de suferinta ...

sames44jc
4th August 2004, 17:58
o sa ii para rau

uti2102
4th August 2004, 19:12
Azi, la ora 15:30, a sosit īn Romānia Massimo Pedrazzini, care a antrenat īn sezonul precedent pe Monza, īn C1. Acesta va fi noul colaborator al lui Walter Zenga la Steaua (GSp)

Mariusmadmax
5th August 2004, 02:26
Azi, la ora 15:30, a sosit īn Romānia Massimo Pedrazzini, care a antrenat īn sezonul precedent pe Monza, īn C1. Acesta va fi noul colaborator al lui Walter Zenga la Steaua (GSp)
macar a fost antrenor principal in C1 ... s-au preparator fizic ????????!!!!!!!!!!!
IN LOCUL LUI IOVAN !
...capitanul de la Sevilla...

Mariusmadmax
6th August 2004, 06:15
Massimo Pedrazzini, are 43 de ani, a mai lucrat la echipele de juniori de la Inter Milano si Verona, iar anul trecut a fost principal la Monza, in Serie C.
Serie C2

Mariusmadmax
9th August 2004, 23:26
- Andrei Cristea [B]- Ce le transmiţi suporterilor īnainte de derby?
- Să aibă īncredere īn noi :ok: . Se spune că numai cel care crede va īnvinge. Noi vrem să facem spectacol īn Giuleşti şi să producem un meci mare.
si spectacol ... :mad: si meci mare :rosu:

Mariusmadmax
18th August 2004, 04:46
Si totusi ... cine se mai sperie ?

Saber Rider
18th August 2004, 14:56
"Deşi se părea că va juca titular īn partida cu Finlanda, Andrei Cristea a fost doar rezervă aseară şi a intrat pe teren de către antrenorul Nicolae Manea abia după pauză. Conform unor surse din preajma lotului de tineret, fotbalistul Stelei a fost sacrificat īn favoarea braşoveanului Surdu, jucător ce ar fi impresariat de firma fraţilor Becali. Cristea nu s-a arătat deranjat de situaţia sa: "Ce mai contează că nu am fost īn primul 11? Important este că joc la Steaua". "

Anamaria Neagu, Gazeta Sporturilor


Mai bine oricum ca nu a fost folosit titular, asa ca nu s-a obosit prea mult, pentru a fi in cea mai buna forma pentru duminica.
Dar trebuie remarcata din nou influenta fratilor impresari. Precum si dovada de bun simt a lui Cristea.

Saber Rider
19th August 2004, 23:13
Las' ca-i puternic bielorusul. Nu o sa-l impiedice sa joace o banala arcada. A jucat Radoi si cu capul spart, si intr-un picior, si fara o mana ... daramite rusnacul asta.

Mariusmadmax
19th August 2004, 23:55
Fostul mijlocas stelist Marian Aliutć a fost nevoit sć pćrćseascć formatia antrenatć de Walter Zenga din cauza faptului cć a trimis gresit un SMS.
Aliutć intentiona sć īi trimitć un SMS fostului antrenor al echipei, Victor Piturcć, īn care īi spunea cć era mult mai bine īn perioada īn care acesta pregćtea formatia si cć italianul Walter Zenga "nu are valoare".
Aliutć a gresit numćrul, trimitīnd mesajul unei persoane din conducerea clubului, care l-a informat imediat pe patronul Gigi Becali. Acesta l-a chemat de urgentć pe jucćtor īn biroul sću de la Hotelul Marriott si l-a anuntat cć va fi exclus din lot. Potrivit surselor citate, destinatarul gresit al SMS-ului ar fi fost presedintele executiv, Mihai Stoica.
Marian Aliutć a confirmat īntīmplarea cu SMS-ul. "Este adevćrat, dar nu acesta este motivul principal. Au fost mai multe neīntelegeri īntre mine si nea Gigi (n.r. - Gigi Becali), pe care nu vreau sć le dezvolt", a declarat fostul jucćtor al echipei Steaua, care nu a dorit sć precizeze unde a ajuns SMS-ul sću. Conducerea FC Steaua a refuzat sć comenteze pe marginea acestui subiect. :rosu:

Saber Rider
20th August 2004, 03:19
Mirel Rădoi a avut misiunea de-al marca īn partida cu Finalanda pe căpitanul oaspeţilor, Jari Litmanen. Din cele 12 mingi recuperate īn luptă cu adversarii, 6 au fost obţinute īn urma duelurilor cu cel mai titrat fotbalist al nordicilor. Mai mult, Litmanen a reuşit o singură dată să-l depăşească pe Rădoi īn dribling, stelistul reuşind să reintre īn posesia balonului īn faza imediat următoare. Rădoi, care a fost folosit de Iordănescu pe poziţia de mijlocaş central, a greşit doar două pase lungi pe toată durata partidei.

Ştefan Beldie, Gazeta Sporturilor

Florentin
24th August 2004, 03:54
Foarte interesanta prezentare a sub-omului Borcea: http://www.gsp.ro/?c=1&b=2330

iulian
26th August 2004, 16:03
Azi la ora 18 se va lansa noul site oficial al FC STEAUA.
O noua grafica meniu imbunatatit si alte facilitati.
http://www.steauafc.ro

uti2102
26th August 2004, 16:48
Il testez dupa ce vin de la meci. Adevarul e ca se impunea o transformare. Era varza!
Sper la mai multe poze, muzici shi alte media. Shi sper sa contzina informatzii de actualitate.

Mariusmadmax
27th August 2004, 03:29
site-ul nu impresioneaza prin nimic ...

Mariusmadmax
31st August 2004, 21:48
Deci Radoi - 5 saptamini out !

uti2102
3rd September 2004, 21:10
Ceea ce aparuse in urma cu mai bine de un an sub forma de proiect in vederea realizarii unei cat mai bune imagini a clubului si echipei de fotbal Steaua Bucuresti, se realizeaza in anul 2004 si, mai cu seama, o data cu inceperea sezonului competitional 2004-2005.
Dupa aparitia magazinului mobil denumit "Suporter Steaua" (pe 15 martie, la meciul de la Brasov), dezvoltarea modalitatilor de procurare a abonamentelor prin rezervarea lor on-line, relansarea site-ului oficial intr-o noua prezentare, FC Steaua va avea - incepand cu luna octombrie - si o revista. Prin lecturarea ei, suporterii ros-albastrilor vor avea ocazia de a cunoaste si alte amanunte din viata sportiva si particulara a idolilor lor, putand intra astfel in intimitatea lotului de jucatori. Revista va aparea intr-o realizare grafica de exceptie, intr-un tiraj de 20.000 de exemplare si va fi difuzata in toata tara la pretul de 30.000 de lei/bucata. Lansarea ei oficiala va avea loc la stadionul Steaua, in ziua de 1 octombrie 2004. Urmatorul proiect care va fi realizat in acest an este realizarea magazinului virtual. Acesta va permite achizitionarea on-line a produselor purtand marca "Steaua" si este estimat a aparea la jumatatea lunii octombrie.

(www.steauafc.com)

Mariusmadmax
4th September 2004, 01:16
era cazul ... altii au ajuns la numere cu doua zerouri ...
:(

Mariusmadmax
5th September 2004, 16:22
deci s-au vindut 1500 de bilete si totusi au fost 5000 de spectatori ?

Rezultat care nu spune nimic !
Ce echipa experimentala am avut noi ?
Idem ei !

Mariusmadmax
6th September 2004, 23:12
bay xxxL Q 3 - hauleste la catei , ca stii ca noi suntem baieti buni ... da nu-i frumos ...
:D

Saber Rider
23rd September 2004, 03:14
" Pentru că īn afara schimbărilor de metodologie de pregătire şi de ordin tactic, Walter Zenga a detensionat atmosfera din vestiarul Stelei. Arma forte a dinamoviştilor din sezonul trecut, prietenia dintre jucători, a fost preluată acum de rivalii din Ghencea. Zenga a devenit fratele mai mare al jucătorilor, care i-a strīns, prin atitudine, īn jurul său. Dacă, pe vremea lui Piţurcă, la botezul copilului lui Ogăraru n-au fost decīt 3 colegi, sīmbătă după-amiază, tot lotul a plecat din cantonament pentru a fi alături de preparatorul fizic Marian Lupu la căsătoria religioasă. Mai mult decīt atīt, dacă pīnă acum jucătorii sărbătoreau victoriile īn grupuri restrīnse, de la venirea lui Zenga obiceiul este ca după meciuri, tot lotul, cu prietene sau soţii, să petreacă īmpreună. Duminică seara, după victoria cu Farul, steliştii au fost din nou īmpreună la restaurantul Golden Blitz. Şi de aceea, poate, atunci cīnd un astfel de om te ameninţă cu bătaia la pauză īn vestiar nu te superi pe el, ci mănīnci pămīntul īn repriza a doua.

2,33 este media golurilor marcate de Steaua cu Zenga pe bancă (21 goluri/9 meciuri). Anul trecut, după 6 etape şi 3 meciuri īn cupele europene, roş-albaştrii aveau doar 1,33 (12 goluri/9 meciuri) "


Andrei Vochin, Gazeta Sporturilor
http://www.gsp.ro/?c=1&b=2800

Mariusmadmax
24th September 2004, 01:43
urita reactie ... M Tudor chiar n-are nimic de zis !?
:rosu:

Saber Rider
24th September 2004, 04:02
" Deşi a trecut mai mult de o lună de la ultimul joc disputat, pe 22 august cu Dinamo, Mirel Rădoi nu a intrat īncă īn programul de pregătire al roş-albaştrilor. "Avem cele mai mari probleme fiindcă nu-l putem folosi pe Mirel", a spus īn ultimul timp antrenorul Walter Zenga, căruia īi lipseşte ambiţia, angajamentul şi personalitatea căpitanului din teren. Cu atīt mai mult cu cīt, de cīnd Rădoi nu mai joacă, Steaua a reuşit să nu primească gol īntr-o singură partidă, cu Universitatea Craiova.

Cu toate că internaţionalul īşi doreşte să pună umărul la calificarea formaţiei din Ghencea īn grupele Cupei UEFA, el nu va putea fi folosit joi, la Sofia. Fotbalistul nu mai are dureri şi ar putea relua antrenamentele, īnsă riscul unei recidive, cu urmări grave, este extrem de mare. Conform ultimelor previziuni, ar putea reveni pe gazon doar după 15 octombrie. "Inflamaţia care i-a fost depistată lui Mirel, la examenul de la Bologna, nu se vindecă atīt de uşor. Vom mai face un RMN īn cīteva zile şi doar dacă vom considera că ritmul de absorbţie este bun, el va putea relua pregătirea. Deocamdată a īnceput recuperarea, inclusiv cu şedinţe de gimnastică la bazin, dar nu are nici o şansă să evolueze la Sofia sau pe 9 octombrie, la Praga, pentru echipa naţională", a spus medicul Ionuţ Codorean, cel care monitorizează procesul de refacere a stelistului.


33 de zile se īmplinesc astăzi de cīnd Mirel Rădoi, căruia i-au fost depistate o inflamaţie deasupra genunchiului drept şi un edem osos, nu a mai făcut antrenament alături de colegii săi


Cine joacă doar īn A

Beneficiind de o echipă-satelit īn Divizia C, Steaua īşi poate rula o parte din lot īn meciurile formaţiei din eşalonul trei. Conform regulamentelor, 12 jucători nu pot evolua decīt īn prima ligă. Roş-albaştrii au decis ca aceştia să fie Hamutovski, Dumitru, Rădoi, Curt, Petre Marin, Dorinel Munteanu, Boştină, Neaga şi Diniţă. Lista, īnaintată īnainte de startul campionatului, īi mai cuprinde şi pe Răchită, Pompiliu Stoica şi Aliuţă. Ultimii doi au plecat de la Steaua, iar celălalt a căzut īn dizgraţia conducerii. y Cătălin Ţepelin

Nu vor fi sancţiuni

Conducerea Stelei a primit o copie a raportului pe care l-a făcut Thomas Partl, observatorul meciului tur cu ŢSKA, scor 2-1. Austriacul a scris despre incidentele dintre suporterii bulgari şi forţele de ordine, dar gruparea din Ghencea nu este incriminată īn nici un fel, deşi, la un moment dat, din tribună s-a aruncat cu o brichetă. Cazul īncă n-a fost judecat de UEFA, īnsă oficialii roş-albaştrilor sīnt convinşi că nu vor primi nici o amendă. y Cătălin Ţepelin

Ciocoiu: "Īncă nu sīnt pregătit"

Deşi a īnceput pregătirea īn urmă cu 20 de zile, ultimul jucător transferat īn lotul Stelei, Cristi Ciocoiu, nu este īncă pus la punct cu pregătirea fizică. "Va mai dura o perioadă pīnă să ajung la nivelul colegilor. Deocamdată fac forţă şi alergări. O iau treptat, aşa ne-am şi īnţeles cīnd am venit aici", a declarat ieri Ciocoiu, care a mai spus că īn funcţie de cum se va simţi, ar putea să joace astăzi la echipa a doua a clubului, īn Divizia C. y Dan Udrea

Tudor arbitrează īn Regie

Partida de mīine dintre Sportul şi Steaua va fi arbitrată de bucureşteanul Alexandru Tudor. Va fi cel de-al doilea meci al roş-albaştrilor pe care Tudor īl va conduce după Dinamo - Steaua 0-1, disputat īn august. La cele două linii vor fi Nicolae Marodin şi Ispas Cojocaru, iar observator de arbitri a fost delegat Mircea Salomir, īn timp ce supervizor de joc va fi Alexandru Boc. y Dan Udrea

Hamutovski aşteaptă iarna

Rezervă īn ultimul joc de campionat, cel cu Farul, Vasili Hamutovski nu s-a īmpăcat cu acest statut. El a precizat că "dacă pīnă la iarnă nu voi mai prinde nici un meci ca titular, voi avea o discuţie cu Gigi Becali şi cu Walter Zenga referitoare la viitorul meu. Aşa ar gīndi orice fotbalist de echipă naţională care ar fi rezervă o jumătate de an, nu? Pīnă atunci īnsă, voi lupta să redevin portarul numărul unu". "


Gazeta Sporturilor
http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=23790

Saber Rider
24th September 2004, 04:14
Onoarea lui Hamutovski

Bielorusul şi-a susţinut ieri punctul de vedere spunīnd că, dacă īn octombrie nu va fi titular, luna noiembrie īl va găsi acasă, la Minsk. Afirmaţiile bielorusului Vasili Hamutovski au inflamat ieri spiritele īn Ghencea, după ce portarul a declarat că dacă nu i se va garanta postul de titular, se va gīndi să plece de la formaţia antrenată de Walter Zenga. “Normal dacă eu nu joc unu sau doi meciuri īn campionat, eu pierd naţionala. Dacă eu nu joc mai mult, nu joc o lună, īn octombrie, dacă eu nu joacă, īn noiembrie, eu plec acasă!”, a reafirmat ieri, īntr-o nouă discuţie cu ProSport. Am redat exact cuvintele portarului reprezentativei Belarusului aşa cum ştie el să le formuleze īn limba romānă pentru ca să nu mai existe dubii īn privinţa veridicităţii dialogului.



Patronul este dispus să uite

Patronul Gigi Becali s-a arătat dispus să treacă īnsă cu vederea declaraţiile lui Vasili dacă acesta īşi va schimba atitudinea. “Īn primul rīnd, Hamutovski nu poate să plece cīnd vrea el. Are contract cu Steaua, şi dacă nu mai vrea să apere, va face tuşa pīnă la terminarea contractului de joc. Am fost supărat pe el, dar o să-mi treacă destul de repede. Dacă va dovedi că are o atitudine de adevărat profesionist, cum a demonstrat că a fost pīnă la acest episod, voi uita aceste declaraţii”, ne-a spus magnatul din Pipera. La rīndul său, Walter Zenga a declarat miercuri după-amiază, īn prezenţa mai multor reprezentanţi ai mass-media, că Vasili Hamutovski va juca dacă va demonstra că merită rolul de titular.



“Nu credeam să-mi revin”

George Ogăraru a dezvăluit secretele care l-au transformat din “persona non grata” la naţională īntr-un titular la club. După Adrian Neaga, George Ogăraru a avut cea mai rapidă ascensiune īn ultima vreme. Meritul este şi al lui Zenga, care a dovedit curaj şi a mers din primul moment pe mīna lui, neezitīnd să-l pună să joace şi fundaş central atunci cīnd n-a avut soluţii. “Dacă, Doamne-fereşte, nu luăm campionatul anul acesta din cauza ghinionului, tot n-avem nici o scuză”, spune George.

Ce ai făcut ca să ajungi titular?
George Ogăraru: Īn primul rīnd am intrat mai concentrat pe teren. Am īnţeles că trebuie să fiu mai motivat, mai responsabil, pentru că răspunzi de un palmares impresionant. Cred că acum sīnt şi mai matur īn joc ca īnainte, iar asta contează foarte mult.
Ai ajuns unde ţi-ai propus?
Nici pe departe. Nu sīnt īncă mulţumit de mine. Trebuie să-mi mai īmbunătăţesc jocul atīt īn faza defensivă, cīt şi īn cea ofensivă.
Ai evoluat şi fundaş, şi mijlocaş. Unde te simţi mai bine?
Cunosc mai multe ca fundaş dreapta, pentru că asta am jucat de mic, dar īmi place mai mult ca mijlocaş, pentru că mă atrage poarta.
Ai dat şi un gol īn meciul cu Farul...
Da, şi am avut o răbufnire de bucurie deoarece era primul meu gol īntr-un meci oficial. Acum le-am īnchis gura şi prietenilor care īmi ziceau că vor īmbătrīni, iar eu nu voi īnscrie pentru Steaua. Adevărul este că īmi lipsea golul, şi n-a fost nimereală.
Ai revenit şi la naţională, după ce anul trecut n-ai ajuns la o convocare...
Nu mai vreau să vorbesc despre acel subiect. Am avut motive să n-ajung, dar la nivelul ăsta n-ai scuze. Cert este că nu credeam să-mi revin vreodată după acel episod, pentru că toată lumea s-a īntors atunci īmpotriva mea.



Acuzat de blat

După ce, la doar 17 ani, Ogăraru a jucat īn Serie C1 italiană, la San Giovanese, doi ani mai tīrziu el a fost trimis să evolueze la CSM Reşiţa, īn Divizia B. “De fapt am fost forţat să merg acolo. Eram īn perioada armatei, iar ministrul MApN, Sorin Frunzăverde, care era din Reşiţa, le-a spus celor de la club că mă vrea acolo ca să ajut echipa să promoveze. Am jucat aproape un an, dar, cu trei etape īnainte de final, m-au trimis acasă, spunīndu-mi că nu mi-am apărat corect şansele la un meci. De fapt, mai aveau să-mi dea nişte bani şi au inventat povestea asta”, īşi aminteşte George.



Gigi Becali: “Nuţu Cămătaru minte!”

Patronul stelist Gigi Becali (foto) a dezminţit declaraţiile făcute de Nuţu Cămătaru, care l-a numit pe latifundiar drept “prietenul meu pe care l-am ajutat şi cu bani”. Nuţu Cămătaru a povestit presei şi un episod al conflictului său cu Nicu Gheară, īn care ar fi fost implicat şi Gigi Becali. “Un fin al lui Gheară, «Corsicanu’», m-a ameninţat, aşa cum i-a spus şi lui Gigi Becali că īi răpeşte copiii. L-am bătut pe «Corsicanu’» şi l-am băgat īn spital”, a afirmat Nuţu Cămătaru, considerat a fi unul dintre capii mafiei din Romānia. “Nuţu minte!, «Corsicanu’» doar m-a īnjurat şi l-am īnjurat şi eu. Īi smulgeam limba din gură dacă spunea ceva despre copiii mei. Nuţu l-a bătut abia la doi ani după ce m-am certat eu cu acel individ. Să nu mă mai bage pe mine īn poveştile lui”, a precizat Gigi Becali.

Mihai Călin



Banderola cu noroc pentru Rică Neaga

Rică Neaga (foto) a bifat deja patru meciuri īn postura de căpitan al Stelei, echipa reuşind trei victorii (cu Universitatea Craiova, ŢSKA Sofia şi Farul Constanţa), precum şi un egal, cu FC Argeş. “Atunci cīnd ai banderola pe braţ eşti mai responsabil. Īmi merge mai bine de cīnd o port, dar īl aştept pe Mirel Rădoi să i-o īnapoiez, sper fără să avem vreo īnfrīngere pīnă atunci”, a declarat Rică pe site-ul oficial al clubului, www.steauafc.com.



Berlusconi, īn vizită la Gigi Becali

Gigi Becali a declarat pe site-ul grupării sale politice că va primi cīt de curīnd vizita premierului italian Silvio Berlusconi, care este şi finanţatorul cunoscutei formaţii AC Milan. “Mario Salucci, consilierul meu, va purta tratative pentru ca PNG să fie recunoscut de către Partidul Po****r European”, a declarat Gigi Becali, entuziasmat de ideea că Berlusconi ar putea sosi īn Romānia.



Spasov nu vrea să rişte

Antrenorul lui ŢSKA Sofia, Ferario Spasov (foto), a anunţat că la meciul de campionat cu Lokomotiv Sofia vrea să-l menajeze şi pe Emil Gargorov. După Velizar Dimitrov, acesta este al doilea titular care va rămīne pe banca de rezerve īn meciul de sīmbătă. “Velizar şi Emil au nevoie de o pauză. Am nevoie de ei la meciul cu Steaua şi nu vreau să risc. Gargorov ar putea intra īn repriza secundă doar īn cazul unui rezultat nefavorabil”, a spus Spasov. Altfel, este posibil ca meciul ŢSKA - Steaua să nu fie televizat īn Bulgaria. Televiziunea naţională (BNT) consideră că suma de 13.000 de euro, cerută de compania care deţine drepturile de televizare ale meciurilor clubului sofiot, “Sport Five”, este exorbitantă. Oferta ar putea fi acceptată īnsă de postul de televiziune privat Ring TV.

Vincenţiu Mihaiu



Lovin este īndrăgostit de Celtic Glasgow

Florin Lovin (foto), fostul mijlocaş băcăuan, a stat ieri la taifas pe chat, timp de 40 de minute, cu cititorii celui mai puternic ziar de specialitate din Romānia, ProSport. Poreclit “Godzilla”, noul jucător al lui Walter Zenga a dezvăluit faptul că are o prietenă stabilă cu care se īnţelege perfect, o maşină Skoda Fabia şi că detestă traficul rutier din capitală. “Visul meu este să joc la Celtic Glasgow. Īmi place echipa, dar mai ales atmosfera din tribune, care este de-a dreptul senzaţională”, ni s-a destănuit Lovin, care a recunoscut că este mai apropiat de Andrei Cristea şi de Mihăiţă Neşu, cu care s-a īmprietenit. Īntrebat dacă īi plac fetele, mijlocaşul a dovedit că are simţul umorului: “Ar fi culmea să-mi placă bărbaţii!”.

Daniel Nazare


ProSport, 24.09.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=34472)

Mariusmadmax
24th September 2004, 22:29
"Diferenţa este īntre echipe, el are una tīnără, īn timp ce eu am una puţin mai experimentată.Punctul forte al Sportului este echipa īn īntregime. Gigel Bucur şi Tiberiu Bălan sīnt jucători puternici, doriţi de alte cluburi"
Walter Zenga

"Dacă Dan stă īn tribună la meciul cu noi, mă duc cu el sus. Dacă intră pe teren, intru şi eu"
Walter Zenga

"Dacă nu mi se garantează postul de antrenor, plec şi eu. Glumesc. I-am spus lui Vasili: «Trebuie să īnţelegi că faci parte din lotul Stelei, care numără 23 de jucători». Fotbaliştii trebuie să fie profesionişti şi īn afara terenului, problema alegerii titularilor şi rezervelor īmi revine mie"
Walter Zenga, referitor la declaraţiile recente ale lui Vasili Hamutovski

"Nu. De fapt, cīnd jucam īn liga a doua, antrenorul m-a trimis două săptămīni pe bancă. Dacă spuneam ceva, mă arunca pe geam"
Walter Zenga, īntrebat dacă a fost vreodată rezervă īn cariera de jucător

"Bălan nu a jucat doi ani, ne bucurăm că a revenit, dar are nevoie de meciuri. Doi ani nu sīnt trei luni. Cine este īn revenire se duce la Steaua II, este mai bine decīt cīteva antrenamente cu prima echipă"
Walter Zenga, comentīnd faptul că jucătorii Daniel Bălan şi Cristian Ciocoiu au fost cedaţi "satelitului" Steaua II pentru meciul cu Dunărea Giurgiu, din Divizia C.

Saber Rider
24th September 2004, 23:12
Foarte bine ... las' sa prinda gustul jocului iarasi cei doi !!! Ca Steaua are nevoie de tot ce se poate mai bun.

Mariusmadmax
26th September 2004, 23:56
sub titlul :
CRUCIADA IMPOTRIVA COPIILOR
:D
Drumul echipei lui Zenga duce spre Sofia şi spre grupele Cupei UEFA. Dar nu ţintit, ci făcīnd un ocol prin Regie. Acolo unde Mister, avīnd lot frumos garnisit la dispoziţie, īşi permite să experimenteze. Īl bagă pe Baciu fundaş dreapta şi-l lasă pe Ogăraru pe tuşă. Īncepe cu Lovin īn locul lui Paraschiv, pentru a pune īn valoare trandafirii de la Moldova, luaţi din glastra lui Seche. Īn fine, Diniţă vīrf īmpins, Opriţa şi Cristea pe margine. Īn această alcătuire de laborator, Steaua joacă prost prima repriză. Fără ocazii, cu gafa lui Falemi care a dus la o mare ocazie a lui Bălan (min. 28), cu mijlocul fără servant, cu Dică īn zi slabă, cu Neaga muncind mult, fără prea mari rezultate īnsă. Dincolo, copiii lui Dan Petrescu, tineri, avīntaţi, dar cu Bucur, golgeterul, īn zi neagră. Chinul Stelei a cunoscut punctul culminant īn minutul 42, cīnd Tibi Bălan, un mijlocaş peste toată floarea cea vestită roş-albastră, a tras năprasnic de la 25 de metri sub bară, deschizīnd scorul, fază la care Martin Tudor s-a accidentat.

La pauză, Zenga n-a mai promis bătăi, ci pesemne că s-a uitat īn oglindă. Īn prima repriză, Dan Petrescu, amicul din Kathmandu, īl īmbătrīnise. Schimbări! Paraschiv īn locul lui Lovin. Hamutovski īntre buturi. Gafeurul Falemi s-a accidentat şi el, a intrat Ogăraru fundaş dreapta şi Baciu a revenit la meşteşugul tradiţional, de stoper. Īn această alcătuire, Florentin a putut să urce mai mult. A centrat perfect la Paraschiv, liber īn mijlocul careului, şi s-a făcut 1-1. A bătut un corner (la acea fază Sportul a reclamat aut de poartă) pe fruntea lui Baciu şi Steaua a venit īn avantaj. Īntre timp, Hamutovski muncea din greu să scoată ghiulelele lui Bălan sau şutul lui Oae. Puii "Bursucului" au plătit cu vīrf şi īndesat propria imaturitate, iar Steaua a cīştigat un meci pe care putea să-l piardă dacă Zenga nu corecta din mers propriile experimente de alchimist medieval :mad:

Saber Rider
28th September 2004, 03:40
1. Pentru că adversarul i-a citit jocul şi a blocat perfect benzile terenului. Dan Petrescu a schimbat aşezarea oamenilor de atac, trimiţīnd īn avanposturi 3 jucători: Mazilu īnfipt īntre fundaşii centrali ai Stelei, Bucur şi Tibi Bălan pe flancuri. Astfel, īn faza de apărare, cei doi au stopat urcarea "lateralilor" roş-albaştrilor, Baciu şi Petre Marin, iar īn momentul ofensiv deschideau jocul acţionīnd la margine

2. Pentru că trupa lui Zenga n-a beneficiat de suficienţi jucători pentru faza de atac. Fundaşii fiind blocaţi, sarcina ofensivă trebuia susţinută de la mijloc īn sus. Aici au apărut īnsă marile probleme īn special īn prima repriză, atīt timp cīt Dorinel Munteanu nu susţine faza ofensivă decīt prin pasă lungă, Lovin nu este jucător de combinaţie, Dumitru a fost prins īn menghina Oae- Rusu, iar Dică traversează o perioadă fără mari realizări. Intrarea lui Paraschiv la pauză a schimbat īnsă faţa jocului, graţie abilităţii lui de a ajunge pe aceeaşi linie cu atacanţii. Īn plus, accidentarea lui Falemi şi intrarea lui Ogăraru au determinat o dinamizare a flancului drept şi o eliberare a lui Dumitru. Din pasa acestuia, Paraschiv, infiltrat īn mijlocul careului, a restabilit egalitatea.

0 ocazii īn dreptul Stelei īn primele 45 de minute. A fost prima repriză sub comanda lui Zenga īn care echipa n-a ajuns la poarta adversă

3. Pentru că roş-albaştrii au fost incomodaţi de starea terenului. Echipă care-şi construieşte jocul printr-o ţesătură de pase, Steaua a fost deranjată de suprafaţa de joc, denivelată şi tare. Neputīnd controla balonul, care sărea ca unul de rugby, steliştii au pierdut multe mingi, care au fost aruncate rapid īn faţă pentru contraatacurile lui Bucur sau Bălan.


Andrei Vochin, Gazeta Sporturilor
http://www.gsp.ro/?c=1&b=2915

Mariusmadmax
9th October 2004, 21:29
Steaua a participat la un "triunghiular" alaturi de echipele Galata si National
Profitand pauza competitionala impusa de meciul Cehia-Romania, echipa noastra a participat vineri 8 octombrie 2004 la un "triunghiular" alaturi de echipele Galatasaray si FC National. Competitia a fost organizata pe sistemul "fiecare cu fiecare", fiecare meci a avut doar 45 de minute.
Programul de disputare a meciurilor a fost urmatorul:
Ora 20: Steaua - FC National 0-1 Panc min 10
Ora 21: Galatasaray - Steaua 1-1 ( 2-5 la penalty-uri ) Pitu
Ora 22: FC National - Galatasaray 0-0 ( 4-3 la penalty-uri )

uti2102
11th October 2004, 23:56
Parerea mea e ca Tzitzi e depashit ca antrenor, insa in acelashi timp sunt sigur ca inca are "ochi" pentru tinerele talente. Sa speram ca noua sectzie de "scouting" a clubului din Ghencea va da roade, asha cum se intampla la marile cluburi europene. Sa avem shi noi cautatori de talente shi, cel mai important, talentele sa fie multe, shi sa vina in ograda noastra. :D

inter
12th October 2004, 00:05
mda , buna initiativa..... pacat ca nu va avea putere de "cercetare" la vest de Olt :p
dar e o initiativa buna.... insa (parerea mea ) trebuie starpite luarile de mita, de la nivelul grupelor de juniori ,de catre antrenori!
si ar mai fi o chestie care nu se aplica de loc la noi ... pe orice site al unei echipe mari (Inter de ex.:D) din occident sunt afisate intr-o sectiune speciala toate competitiile la care participa echipele de tineret, juniori, cadeti, sperante .... pana la varsta de 6 ani ale clubului respectiv ... cu informatii complete despre fiecare lot!

sa speram ca asta veti realiza!

ex.:http://giovanili.inter.it/cgi-bin/home?L=it

uti2102
12th October 2004, 00:49
Deocamdata la noi au defintzat campionatul de tineret !!! Asha ca la ce sa ne ashteptam ??? :mda: Pe site-ul oficial al Stelei sunt prezentate toate loturile echipelor de juniori, impreuna cu poza de prezentare. Doar atat insa. Pentru ca, sincer, nu shtiu daca aceste echipe sunt angrenate in competitzii natzionale. Shi daca sunt, nu shtiu cat de bine sunt organizate acestea.....
Mai e mult de munca...

PS : shi daca ne-apucam shi furam juvetzi de la vest de Olt ?! Inca din fasha :drak:

inter
12th October 2004, 23:46
alpopa... ce preturi la bilete ati fixat pt. meciul cu belgienii :D:D
ati intrat in Europa !:p

dupa min.15 al meciului se va intra gratis? :p

uti2102
12th October 2004, 23:56
Pretzurile......sunt piperate pentru buzunarul romanului! Dar nu-tzi face griji, stadionul va fi plin !!! De la inceput !
In plus, adevaratzii suporteri au abonament ! :ok:

inter
13th October 2004, 00:03
:D:D si mai stau si in cabina cu safta :D:D:D

uti2102
13th October 2004, 00:10
Mai bine decat sa stea in acelashi compartiment cu Dinel, vestitul urmarit general ! De comunishti shi de PNA ! :D

inter
13th October 2004, 00:17
vestitul urmarit care sta linistit in Craiova:D:D, cati si-au furat-o luandu-se dupa ziare .... vreo 5 milioane :D:D:D de suporteri :p

Mariusmadmax
13th October 2004, 01:24
Mihai Stoica: „Trebuie neapărat să ne calificăm”
Preşedintele executiv al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat astăzi īntr-o conferinţă de presă că echipa sa nu va avea o partidă facilă īn şaisprezecimile Cupei Romāniei, īmpotriva formaţiei U Cluj. "Trebuie neapărat să ne calificăm", a spus Stoica, care a adăugat că urmează "o perioadă ucigătoare" pentru echipa din Bulevardul Ghencea, cu meciuri īn campionat, Cupa Romāniei şi Cupa UEFA. Mihai Stoica īl va īnsoţi miercuri la Bologna pe fundaşul Mirel Rădoi pentru un consult. "Vineri vom şti exact care este situaţia. Mirel este disperat să joace, dar nu vom risca dacă nu este restabilit complet. Este mult mai important să fie sănătos decīt rezultatele imediate", a adăugat Stoica

A|3x
13th October 2004, 12:01
daca exista asa ceva despre ce e vorba in revista sau macar este interesanta ??

vasile314tzurka
15th October 2004, 14:38
http://www.ziarulcn.com/index.php?pid=article&aid=9616

uti2102
15th October 2004, 16:49
Pan' la urma nu mai intzeleg nimic in legatura cu starea de sanatate a lui Radoi. In Gazeta scrie ca are osteonecroza (conform unui medic roman), iar in Prosport zice ca e apt pentru reluarea antrenamentelor (conform specialishtilor italieni).... :o:

vasile314tzurka
15th October 2004, 16:53
tu din presa de "specialitate" te informezi? hm...
eu i-as crede pe italieni mai degraba. cine stie ce ciomu l-o fi consultat. si gazeta a mai luat diverse informatii drept adevarate si s-au dovedit aiurea. vezi povestea cu iencsi...

Mariusmadmax
16th October 2004, 02:24
Profesorul Irimia - cel mai mare specialist ortoped din Romania , a pus diagnosticul cu osteonecroza lui Radoi !

vasile314tzurka
16th October 2004, 12:35
http://www.gsp.ro/?c=1&b=3223

Recoba
18th October 2004, 12:00
Ati observat comentariul lu' Gradinescu aseara cu Otelul! Mare magar! Cica "...suporterii Stelei nu si-au pierdut rabdarea desi este 0-0" zice la un moment dat celalalt comentator. La care Gradinescu "...las' ca mai vedem noi la sfarsit.Dupa cum joaca Steaua...". Mai e ceva de zis???

Mariusmadmax
19th October 2004, 23:27
Gradinescu nu uita ca a luat vreo doi pumni in spate si un sut in fund in Ghencea ...
Are "boala" pe noi !
Este un magar !

Saber Rider
25th October 2004, 08:59
" Steaua, o nucă prea tare
Adrian Neaga (la minge) l-a umilit īn cīteva rīnduri pe adversarul direct Goia, dar pe finalul meciului a irosit o ocazie uriaşă după o succesiune de driblinguri. Iritat de superficialitatea atacantului stelist, Zenga l-a schimbat cu Andrei Cristea. Gazdele au suferit prima īnfrīngere pe teren propriu īn faţa unui adversar de marcă. Elevii lui Aurel Şunda au avut parte de cel mai prost start de partidă imaginat, oaspeţii marcīnd la prima lor acţiune ofensivă. Cu toate planurile date peste cap de acest gol, clujenii s-au văzut nevoiţi să renunţe la planurile defensive imaginate īnainte de joc şi să pornească la atac, īn căutarea golului egalizator. Goia (19) a fost foarte aproape de reuşită, dar bara s-a opus la mingea trimisă de acesta din cădere, iar Anca (34) a irosit şi el o ocazie mare, şutīnd aiurea la o pătrundere pe stīnga.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/10/25/divizia-a/968038415ef3a192a9a5_200_200_.jpg (http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=38306)

Un singur moment de cumpănă
Steaua, care a īnceput cu un trident ofensiv, Dică alăturīndu-se cuplului Opriţa-Neaga, nu s-a mulţumit doar să stopeze acţiunile ofensive ale gazdelor, ci a şi contraatacat periculos, Opriţa (25) şi Neaga (43) fiind foarte aproape de gol.
După pauză, Şunda riscă totul pe cartea atacului, introducīndu-i pe Turcu şi Georgievski, iar primul sfert de oră a dat impresia că gazdele pot egala, iureşul lor ofensiv fiind cu greu oprit de stelişti, mai ales după eliminarea lui Paraschiv (54). Cinci minute mai tīrziu, clujenii rămīn şi ei īn zece, după cartonaşul roşu arătat cu multă largheţe lui Goia şi, din acel moment, jocul a luat sfīrşit. Dică şi Neaga īşi bat joc de două ocazii uriaşe, Cristea īnscrie două goluri, ambele anulate pentru ofsaid, iar Ogăraru (80) spulberă definitiv iluziile celor 12.000 de spectatori.
Steaua cīştigă, pe merit, trei puncte importante, după un meci īn care nu a tremurat decīt cinci minute, cīnd a jucat īn inferioritate. E şi normal pentru o echipă care visează la titlul de campioană. "


ProSport, 25.oct.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=38306)

Mariusmadmax
25th October 2004, 23:24
bey ce senin a fost Neaga la sfarsitul jocului cand a explicat fenta de la marea lui ratare ...
Cred ca daca se facea cumva 1-1 ... eram toti in capul lui !
Cristea a fost magnific !

Saber Rider
26th October 2004, 18:10
" Zenga se confruntă din nou cu mari probleme de efectiv. Pentru derby-ul de duminică seara, cu FC Naţional, italianul are sub semnul īntrebării nu mai puţin de 5 jucători: Hamutovski, Rădoi, Fl. Dumitru, Diniţă şi Cristea. La aceştia se adaugă Paraschiv, care a fost eliminat īn meciul cu CFR Cluj, şi Curt, indisponibil pīnă īn retur, care ies din start din discuţie pentru meciul cu "bancarii". Dintre primii 5 fotbalişti, staff-ul medical al roş-albaştrilor speră să poată recupera cīt mai mulţi pīnă la confruntarea cu liderul campionatului, partidă care īn Ghencea este privită ca fiind decisivă pentru stabilirea campioanei de toamnă.



Ce au făcut ieri accidentaţii
Andrei Cristea a avut ca şi ceilalţi coechipieri liber, el resimţindu-se serios după ce a fost victima unui atac violent al clujeanului Toma. Totuşi, conform medicilor el are cele mai mari şanse dintre cei 6 accidentaţi să fie refăcut sută la sută pīnă duminică seara.

Vasili Hamutovski s-a numărat printre cei 5 jucători care s-au prezentat la stadion pentru antrenament. A īnceput alergarea numai de trei zile, nu şi pregătirea specifică, astfel că are şanse minime să intre īn meciul cu FC Naţional.
Mirel Rădoi continuă cu programul de alergări. Participă şi la exerciţiile cu mingea alături de coechipieri, dar nu este complet pus la punct cu pregătirea fizică.

Florentin Dumitru şi-a reluat tratamentul de recuperare la stadion după ce i-a reapărut lichid la genunchiul stīng, īn urma meciului cu Standard Liege.

Laurenţiu Diniţă a fost ieri la Spitalul Militar, pentru un examen RMN, atacantul fiind suspect de o afecţiune a meniscului la genunchiul drept, după amicalul de săptămīna trecută dintre Steaua II şi Sportul.

Tiberiu Curt a īnceput alergările īn urmă cu trei săptămīni. La ultimele şedinte de pregătire a lovit şi mingea, dar separat de colegi. Revenirea sa pe gazon este aşteptată doar pentru a doua parte a campionatului.



Speranţe mai mari pentru Cristea şi Dumitru

Jucătorul Situaţia īn care se află Şanse să joace cu FC Naţional

Hamutovski īn refacere după ce a suferit un hematom la ceafă 10 %
Curt indisponibil pīnă īn retur 0
Rădoi īn refacere după edemul osos de la genunchiul drept 50 %
Fl Dumitru are apă la genunchiul stīng 60 %
Diniţă suspect de menisc la genunchiul drept 10 %
Cristea hematom pe tibia piciorului 80 %
Paraschiv suspendat 0


Test pentru Rădoi
După ce ieri au avut liber, roş-albaştrii vor īncepe de astăzi, de la ora 15:00, pregătirea īntīlnirii de duminică īmpotriva liderului, FC Naţional. Pentru miercuri, cīnd elevii lui Walter Zenga au programate două antrenamente, se va organiza un meci amical cu Steaua II, īn special pentru Mirel Rădoi. Căpitanul formaţiei din Ghencea va apărea astfel pe gazon pentru prima oară după o pauză de 66 de zile, abia după acest test urmīnd să se decidă dacă el va reveni īntr-o partidă oficială īn disputa cu "bancarii" sau īn cea de-a doua partidă a grupei B din Cupa UEFA, joi, la Parma.



PREMIERĂ ĪN GHENCEA : Opriţa, cel mai prolific!
Atacantul care marcase īn doi ani doar 6 goluri, a devenit īn acest sezon cel mai eficient jucător din lotul lui Zenga
Un gol la 140 de minute. Aceasta este media de reuşite a lui Opriţa de la venirea lui Zenga pe banca Stelei şi pīnă astăzi. Golul marcat duminică la Cluj, īn meciul cu CFR, este cel de-al 5-lea īnscris de Opriţa īn acest sezon, īn campionat şi Cupa UEFA. El a devenit, după Dică şi Neaga, care au marcat de cīte 6 ori, golgeterul echipei. Totuşi, Opriţa este acum cel mai eficient fotbalist din lotul Stelei, golurile marcate raportate la minutele jucate oferindu-i cea mai bună medie de goluri. Asta după ce, īn perioada 2002-2004, Opriţa a marcat īn total 6 goluri, adică aproape tot atītea cīte a reuşit īn sezonul actual īn doar 3 luni.


GOLURILE DIN ACEST SEZON

A marcat doar īn deplasare

Meciul La ce scor a marcat

Zeleznik - Steaua 2-4 a īnscris pentru 0-1
FC Argeş - Steaua 2-2 a punctat pentru 1-1 şi 1-2
ŢSKA Sofia - Steaua 2-2 a marcat pentru 0-1
CFR Cluj - Steaua 0-2 a marcat pentru 0-1


"Păcat că Para a cedat"
Dorinel Munteanu, secundul din teren al roş-albaştrilor, a mărturisit: "Cel mai mult m-am temut īnaintea meciului cu CRF Cluj de oboseala acumulată īn partida cu Standard, dar am reuşit să facem un meci foarte bun īn defensivă, iar faptul că am marcat foarte repede ne-a ajutat enorm. Păcat că Paraschiv a cedat la provocarea lui Turcu. Cel mai grav este că am pierdut un jucător important pentru confruntarea cu FC Naţional". Fostul internaţional a mai spus că "nimeni nu s-a supărat pe Neaga pentru acea ratare. Sīntem o familie şi nu ar fi corect să dăm vina unii pe alţii īn nici o īmprejurare". "


Gazeta Sporturilor, 26.oct.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=26453)

Mariusmadmax
26th October 2004, 21:55
S-ar putea ca lipsa lui Paraschiv sa fie suplinita de RADOI !!!
CE meserie ar fi !!!!

Saber Rider
27th October 2004, 10:07
" Presiunea opiniei publice te poate face să vezi aur acolo unde nu-i decīt alamă lustruită

Īntr-o vreme, toată lumea vorbea de Cătălin Cursaru ca de un al doilea Hagi. Mă uitam la jocul băcăuanului şi sufeream, pentru că vedeam aburit ceea ce toată lumea părea să vadă clar. Cursaru, ca mai toţi fotbaliştii noştri ajunşi vedete un sezon - şi doar prin excepţie două - a rămas omul cītorva faze şi al unor jumătăţi de meciuri.
[...]
Cătălin Cursaru a fost şi un caz īn lucru īn comerţul cu fotbalişti. Un īnceput destul de convingător de cacealma. Deoarece nici una din tranzacţiile pregătitoare nu a mers şi, īn consecinţă, nici vīnzarea īn afară, nimeni nu s-a mai uitat atent la Cursaru. S-a īntīmplat ce era normal să se īntīmple, atunci cīnd umfli prea tare un balon: ori plezneşte, ori īţi fuge din mīini şi se dezumflă īn zbor.
[...]

La orice exagerare īi corespunde undeva o orbire. Prea grăbiţi să vedem minuni, unde nu-i decīt regie locală şi īncă una cam de prost gust, care-şi epuizează efectul odată cu pierderea alegerilor, nu observăm creşterea īn calitate din jocul lui Opriţa. Meci de meci, Opriţa e īntre remarcaţi. Golurile pe care le marchează sunt mai mult decīt spectaculoase, sīnt oportune. Opriţa e cam singurul om de la Steaua cu vīnă de īnaintaş neamţ şi de african naturalizat. Opriţa nu e şi nici nu cred c-o să devină personaj de scandaluri şi de istorii vicioase. Iar ce-i mai interesant, īn ascensiunea sa, e că aceasta are un firesc, rezultīnd din educaţie şi profesionalism, care īi blochează pe amatorii de minuni. E ca şi cum tot ce-i la vedere e mai puţin preţios decīt tot ce-i dibuit sau măsluit.

Cīnd vom fi mai corecţi cu tipul de fotbalist pe care-l defineşte Opriţa şi vom face mai puţine valuri la actoraşii ridicaţi peste noapte īn roluri şi pe scene naţionale, fotbalul nostru va īncepe cu adevărat să prospere. "


Tudor Octavian, Gazeta Sporturilor (http://www.gsp.ro/?c=1&b=3417)

Mariusmadmax
28th October 2004, 21:01
bey , ce bine le zice tipu' !
Intr-adevar Cursaru a stralucit un sezon , apoi ... canci !
Oprita este creatia lui Piturca care s-a incapatanat sa vada un viitor excelent jucator , si un varf de rasa ...
Pitrca se incapatana sa-l titularizeze chiar si in conditiile in care Oprita rata exasperant . Apoi l-a transformat in servantul lui Cl Raducanu .
Acum este randul lui !

uti2102
29th October 2004, 18:25
PARASCHIV A FOST SUSPENDAT 2 ETAPE PENTRU INTENTZIA DE LOVIRE A ADVERSARULUI!!! Nu vreau sa iau apararea unor astfel de gesturi, dar mi se pare o decizie deplasata! Paraschiv a fost eliminat la Cluj shi, in mod normal shi logic, ar fi trebuit sa fie suspendat o singura etapa; dat fiind ca nu a avut un comportament nesportiv.

Iata reactziile, conform GSp :

Mihai Stoica a afirmat că membrii Comisiei de Disciplină au refuzat proba video. "Se vede clar că Paraschiv vrea să lovească, dar se opreşte şi nu o face. Din contră, adversarul īl loveşte de la spate fără minge. Chiar şi preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Crăciunescu, a spus că ambii jucători trebuiau eliminaţi. Steaua şi echipa naţională au nevoie de Paraschiv, care nu a comis ceva atīt de grav īncīt să merite două etape de suspendare", a comentat Stoica.

Antrenorul Walter Zenga a menţionat că două etape de suspendare reprezintă prea mult pentru faza respectivă. "Īncep să cred că Steaua este defavorizată. Jucătorul clujean a avut o intervenţie dură la Paraschiv şi nu ştiu de ce arbitrul Cristian Balaj i-a dat acestuia doar cartonaş galben", a spus Zenga.

Mariusmadmax
29th October 2004, 22:08
Ursu Doru Viorel - un timpit !
Nu - ti trebuie mari cunostinte a fenomenului ca sa-ti dai seama de cat de prost este individul !
Pentru prima abatere ... si nici macar n-a lovit , ci doar pentru intentie a primit doua etape !
E penibil !

Saber Rider
2nd November 2004, 13:29
" Deşi victoria categorică obţinută de Steaua īn faţa Naţionalului trebuie considerată opera īntregii echipe şi a antrenorului Zenga, o menţiune specială i se cuvine lui Rădoi. Riscă să pară forţate laudele adresate tocmai celui care a irosit un penalty, ba īncă la 0-0, numai că analiza atentă a derbyului demonstrează ce rol important, chiar decisiv, a jucat căpitanul din Ghencea duminică seara. Nu doar pentru că, reapărut pe gazon după 70 de zile, acesta a conferit garniturii roş-albastre un plus de devotament şi de precizie īn apărare. Ne obişnuise īnsă cu calităţile respective şi, ca atare, nici nu ne-a surprins. De data asta, a impresionat şi prin altceva. Prin maniera īn care, ţinīnd-o departe de poarta lui Tudor, a făcut din Steaua o echipă scurtă, īn stare să creeze mai uşor superioritate numerică, să acopere mai bine spaţiile şi, implicit, să asalteze mai des careul advers. Dacă reintrarea lui Rădoi a adus angajament şi exactitate īn faza defensivă, ea a īnsemnat mai mult decīt atīt, siguranţă şi organizare īn evoluţia de ansamblu a formaţiei.

Fără să-i nedreptăţesc pe ceilalţi băieţi ai lui Zenga, majoritatea remarcabili īn partida cu Naţionalul, cred că nu greşesc cīnd afirm că, avīndu-l pe Rădoi īn teren, Steaua arată altfel. Ca o orchestră valoroasă care şi-a regăsit dirijorul potrivit. "


Ovidiu Ioanitoaia, Gazeta Sporturilor (http://www.gsp.ro/?c=1&b=3516)

Mariusmadmax
3rd November 2004, 15:30
Ioanitoaia , spune ceea ce cu totii am vazut . Chiar daca a ratat un penalty a avut o determinare care i-a molipsit pe toti .

Saber Rider
3rd November 2004, 18:09
Mīine, Parma - Steaua īn Cupa UEFA la fotbal. Suporterii stelişti sīnt īn drum spre oraşul “parmegianilor”. Gazdele au aflat că preşedintele stelist are veleităţi de cascador şi au amenajat loja oaspeţilor cu geamuri care nu se deschid.
Galeria stelistă şi-a īmbogăţit repertoriul. Dacă reporterii TVR nu vor vorbi continuu (cum fac şi “anteniştii”), īn pauzele de telecomentariu vom putea asculta şi fondul sonor al stadionului. Vom distinge trimiterile la cele care i-au născut pe jucătorii italieni şi scandările “M...e” adresate celor de acasă. Ce mai, va fi o atmosferă tipic latină, fiindcă nici italienii nu vor tăcea şi vor face gesturi cu două degete ridicate, la care “armata ultra” va răspunde cu un singur deget, tot ridicat.
Să sperăm că suporterii nu se vor īncăiera la sfīrşitul meciului. Rolul patronului Stelei va fi hotărītor. Să sperăm că īn italiana de Pipera pe care o vorbeşte, G.G. īi va convinge pe “macaronari” că susţinătorii unui candidat la preşedinţia ţării oaspeţilor nu trebuie atinşi nici măcar cu o floare.
Īn acelaşi timp, la Bucureşti, un director executiv va fi cu gīndul la pariul pe care l-a ratat īntr-o emisiune a colegilor de la TV Sport. Dar vine meciul Steaua - Beşiktaş, şi pariul care sfidează bunul-simţ romānesc va putea fi “parafat”: butelii contra oi, ca să nu zică oamenii necăjiţi din Romānia că se scaldă īn bani.
Cititorul nostru Ovidiu Panita din Craiova ne scria recent: “Fără un cult al muncii, ci numai cu un imens orgoliu prostesc satisfăcut, e greu de crezut că poţi fi respectat. Banul, ca un scop īn sine, e doar o pură deşertăciune, incapabil să producă glorie fără muncă şi inteligenţă”.
Nimic de adăugat.


Cristian Topescu, ProSport (http://www.prosport.ro/?c=1&b=468)

Mariusmadmax
4th November 2004, 01:56
As adauga eu ca demult n-am vazut la Topescu un ton atat de acid ca cel folosit azi fata de Steaua ... suporteri , conducatori , jucatori etc
Cam bataie de joc ... el care stiam ca este si stelist , dar si un cronicar obiectiv ...

giovanni BV
4th November 2004, 11:05
Walter Zenga este un bun antrenor !!! Conduce o echipa mare si ambitioasa , asa ca va avea cu ce se mindri , mai ales acum cind jucam in ...ITALIA !!! Daca sta linga jucatori , va avea un viitor excelent !!! Hai STEAUA !!!

Mariusmadmax
4th November 2004, 22:11
o greaseala a fost delegatia de femei din jurul jucatorilor romani ... care cred ca numai cu gandul la ele au stat !

Mariusmadmax
5th November 2004, 23:49
trebuiau sa intre in "guraliv stampa" ... si dupa meciul prost de la Parma sa ne ofere niste explicatii , despre ce s-a vrut , si de ce nu s-a putut !

uti2102
6th November 2004, 16:27
Interesant ce zice MM, ca la egalitate (de puncte shi de golaveraj) nu se ia rezultatul direct ci coeficientul UEFA. :o:

Mariusmadmax
6th November 2004, 16:51
ce timpenie ... da ai auzit ca Dinamo se topira in Otelarie ...

uti2102
9th November 2004, 23:11
Pretzul cerut sau oferit ?! Mi-e greu sa cred k s-a cerut doar 3 milioane pe Mirel. Valoreaza de doua ori mai mult.

Mariusmadmax
10th November 2004, 00:19
pleaca pe 3 mil ... cum ... numai atat ?
Succes Mirel !

Saber Rider
10th November 2004, 04:08
Agenţiile de presă italiene au difuzat ieri o ştire conform căreia Internazionale Milano ar fi foarte interesată de Mirel Rădoi. "Preşedintele clubului, Giacinto Facchetti, l-a urmărit īn meciul Parma - Steaua, 1-0, şi a fost impresionat. Tranzacţia se va realiza ori īn ianuarie 2005, ori īn iunie, contra sumei de trei milioane de euro", se scrie pe site-ul "sports.it". "Eu nu ştiu nimic. Internazionale este o formaţie de top, dar eu am fost vīndut de atītea ori că nu mai cred pīnă nu se īntīmplă", a comentat Rădoi.



- Mirel, luni trebuia să te prezinţi la doctorul echipei naţionale, Pompiliu Popescu, şi nu ai făcut-o, deşi ai fost căutat insistent.
- Am văzut că deja s-a avansat ideea că m-aş fi ascuns, dar nici vorbă de aşa ceva. Domnul doctor m-a sunat, dar nu aveam numărul dīnsului īn memoria telefonului mobil şi nu am răspuns. Dar am fost la Pompiliu Popescu a doua zi, dovadă că nu aveam de gīnd să mă dau lovit. M-a consultat, am discutat şi am ajuns la concluzia că nu pot juca īmpotriva Armeniei. Īmi pare foarte rău, dar asta e situaţia.

- Cum s-a ajuns aici, s-a agravat accidentarea la genunchiul drept?
- Nu. Practic, a cam fost vina mea. Ar fi trebuit să stau mai mult la recuperare, vreo trei săptămīni, dar eu după 12 zile deja jucam la antrenament. Am vrut neapărat să fiu pe teren cu FC Naţional şi cu Parma.

- De ce?
- Mi-am făcut un calcul. Erau cele mai importante meciuri pentru Steaua īn acest final de an. Dacă īi īnvingeam pe "bancari", luam o opţiune importantă să terminăm turul pe primul loc. Apoi, dacă am fi cīştigat şi la Parma, eram ca şi calificaţi pentru primăvara europeană. Nu ne-a ieşit decīt pe jumătate. Dacă piciorul rezista bine la aceste meciuri, puteam juca şi cu armenii. Am riscat, dar nu-mi pare rău, chiar dacă durerile au reīnceput.

- Ce va urma?
- Am să profit de această pauză şi am să continui recuperarea. Tratament, fizioterapie, lucru la sala de forţă, cam asta voi face. Acum nu mai am dureri. Sper să pot juca şi cu FC Braşov, dar cel mai important e să evoluez cu Beşiktaş. Dacă īi batem pe turci, sīntem calificaţi din grupe. Va fi un meci pe viaţă şi pe moarte.

- Crezi că vei ajunge totuşi să te operezi?
- Deocamdată nu am de ce. Īn vacanţa de iarnă voi mai face un RMN īn ţară, apoi voi mai merge pentru un control īn Italia, la clinica din Bologna, şi vom vedea ce va urma. Singura problemă a fost că nu eram pregătit sută la sută să joc.





Rădoi despre ...

... naţională
"Cred că este cel mai greu moment la echipa naţională īn ultimii 10-15 ani. Niciodată nu au fost atīt de mulţi jucători titulari accidentaţi. Acum chiar nu mai are nimeni ce să-i reproşeze domnului Iordănescu. Bine că nu jucăm acum cu Cehia, cu Olanda sau chiar cu Macedonia. Īn Armenia, chiar dacă echipa ar fi alcătuită numai cu fotbalişti din campionatul intern, tot trebuie să respecte blazonul echipei naţionale şi să cīştige"

... Mutu
"Chiar mă bucur că Mutu a primit o suspendare spre minim. El a greşit, dar n-a omorīt pe nimeni. A fost lovit din toate părţile. Oricui i se poate īntīmpla, chiar şi mie. Acum spun că n-aş face aşa ceva, dar īntr-o situaţie grea ca a lui nu ştiu cum aş reacţiona. Oricum, nu trebuia răstignit"


... politică
"I-am spus domnului Gigi Becali că nu are rost să devin vicepreşedinte al PNG. Aş ocupa locul degeaba, fiindcă nu-mi place şi nu mă pricep la politică. Dar am să-mi sprijin naşul şi patronul cum pot, prin imaginea mea, prin evoluţiile din teren"

... presă
"Dacă aş putea, le-aş cere tuturor jucătorilor din Divizia A să intre īn silenzio stampa pīnă la finalul campionatului. Pentru că presa nu ne respectă, ne jigneşte prea des. Despre Steaua s-a scris rău şi după calificarea de la Sofia, şi după succesul cu Standard. Că am jucat prost, că am avut noroc. Eu cred că imaginea ne-o facem prin ceea ce realizăm īn teren, prin performanţe. Acum am vorbit ca să afle lumea ce gīndesc"



Gazeta Sporturilor, 10.noi.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=27851)

Mariusmadmax
10th November 2004, 04:40
Sunt multe de discutat pe marginea acestui interviu ...
-Nationala este ceva putin important pentru M Radoi - :no:
pe noi ne doare si Nationala !

-Ii pare bine ca Mutu a primit o suspendare mica - :no:
nu cred ca Mutu a inteles ceva din ce i s-a intamplat ...

-A nesocotit recomandarile doctorilor - :no:
Naivitate ... poate sa-si ruineze cariera ...

-Un personaj ca GB ii influenteaza negativ imaginea , in special cu PNG -ul ala ... si nu numai - :no:
Deja mi-e sila de PNG !!!!

- Cluburile ar trebui sa intre in "silenzio stampa" - :no:
poate spectatorii n-ar mai trebui sa vina la meci ...

Saber Rider
10th November 2004, 17:19
Eu nu vad chiar asa lucrurile ca tine. Eu zic ca el tine la Nationala, dar trebuia sa-si ajute si echipa cand era mai greu, cu liderul din campionat si in cupa UEFA. Si se putea foarte bine sa n-aiba nimica dupa aceste jocuri si juca si la Nationala.

Pe de alta parte, ce mare echipa e Armenia ?!? Nu cred ca daca noua ne lipsesc niste oameni importanti nu putem invinge pe armeni. Totusi suntem cu mult peste ei, si poate silit de imprejurari Iordanescu va apela si la alti jucatori destul de buni de la noi din campionat, dar care nu au avut onoarea prea des de a fi convocati.

Eu cred totusi ca Mutu a inteles ce trebuia inteles din toata aceasta poveste si-l cred sincer pe Radoi ca se bucura, ca si noi toti de altfel, ca a primit o suspendare mica.

Cu PNG-ul ce sa zic !? In mod normal fotbalul nu trebuie politizat, oricare ar fi numele partidului. Deci mi se pare total aiurea ca vreun jucator (Dorinel Munteanu, Radoi) sa faca parte activ dintr-un partid, nu conteaza care, atata timp cat este jucator / antrenor la o echipa de fotbal.
Parerea mea !

uti2102
10th November 2004, 23:39
Shtire interesanta pe siteul UEFA : din sezonul competitzional 2005/2006 competitziile organizate de UEFA (inclusiv calificarile pentru FIFA World Cup) vor putea fi gazduite shi de stadioane dotate cu gazon artificial ! Singura conditzie este ca repectivele suprafetze sa corspunda criteriului de calitate impus de UEFA.
Eu cred k, avand in vedere conditzile meteo de la noi (toamna-iarna shi chiar primavara), administratorii stadionului Steaua ar trebui sa ia in seama shi varianta de a achizitziona o suprafatza sintetica.

PS: testele facute pe stadioane din Rusia, Scotia, Austria, Olanda shi Suedia au fost cu succes

Mariusmadmax
12th November 2004, 16:39
Daca nu fac drenaj bun pot sa puna orice , ca apa se strange ...
Suprafata sintetica are marele avantaj ca poate sa fie gata pana la inceperea returului , ceea ce nu s-ar intampla daca ar fi cu iarba ...

uti2102
12th November 2004, 17:03
La banii lui Gigi ar putea sa puna artificial pana in vara iar apoi sa faca insamantzarea. Sau sa aduca direct din Olanda un gazon. Atunci nici nu mai trebuie insamantzare.

Saber Rider
13th November 2004, 00:24
Hehe ... sa fi vazut ce stadion aveam acuma daca nu existau problemele cu MApN-ul din trecut asupra arenei din Ghencea ...

Saber Rider
13th November 2004, 15:45
" S-a confirmat, Ghionea s-a dopat !

Medicul echipei naţionale a Romāniei, Pompiliu Popescu, a declarat că jucătorul stelist Sorin Ghionea a luat calmante pentru gīt şi, pentru a nu exista riscul unei depistări pozitive la un control antidoping, s-a luat decizia de a nu fi păstrat īn lot pentru meciul cu Armenia. "El a avut o faringită acută, a apelat la nişte substanţe calmante pentru gīt, care pot fi periculoase din punctul de vedere al regulamentelor. Am informat conducerea FRF şi pe selecţionerul Anghel Iordănescu şi am considerat că ar fi mai bine să nu riscăm la un eventual control inopinat, pentru a nu exista un nou caz Andreea Răducan. Oricum, Ghionea are pubalgie şi entorsă şi ar fi fost incert pentru meciul cu Armenia", a spus Popescu.

Sorin Ghionea a declarat cīnd a ajuns la sediul FRF că nu este speriat deoarece nu a făcut absolut nimic. "Am avut nasul rupt īn luna august. S-a mai speculat că aş fi avut otită, dar dacă era aşa mai puteam juca la Parma? Sīnt sigur că nu este vorba despre mine. Dacă am făcut vreodată un control antidoping? Da, acum doi ani. Īn ianuarie 2002 am avut hepatită şi de atunci sīnt atent la ce consum, medicamente şi alimente, sīnt atent şi cīnd merg", a declarat Ghionea. "



Gazeta Sporturilor, 13 noiembrie 2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=28158)







E prea dur termenul de dopat in acest caz, daca e adevarat, pentru ca se pare exista unele dubii din partea jucatorului. Dar daca iei nu stiu ce medicamente pentru gat (faringita), cum poti sa fii declarat dopat ?!?

Pe zi ce trece am impresia ca listele oficiale cu substantele interzise sunt din ce in ce mai dubioase si n-au nici o legatura cu dopajul adevarat, cu ajutorul carora sa-ti imbunatatesti performanta sportiva.

Mai au un pic si interzic si aspirina, in caz ca nu e deja interzisa. Deci poate sa te ia o raceala puternica si sa mori cu zile pentru ca esti sportiv si n-ai voie aspirina si paracetamol (care contine si aspirina :)) !!! Bai, da' care dracu' doctori au facut listele astea, fratilor ?!? Sunt maniaci ???

Mariusmadmax
14th November 2004, 20:35
Ce naiba-i asta ?
A gresit ?
A fost ceva intentionat ?
...
Sa fie adevarata varianta jucatorului ?

OwenSkeet
14th November 2004, 21:04
Eu zic ca nu o sa pateasca nimik jucatorul...A luat fara sa stie si nimeni nu are vro intentie de al suspenda..E bine totusi ca s-a aflat inainte pt a eviat un eventual DEZASTRU daca jucam si era controlat!

Mariusmadmax
14th November 2004, 22:28
Probabil ca nu va pati nimic , dar intrebam daca intr-adevar aceasta este realitatea ?

Saber Rider
15th November 2004, 03:57
Anghel Iordănescu şi-a dat īntīlnire cu staff-ul său tehnic la sediul federaţiei cu circa două ceasuri īnaintea orei prevăzute pentru reunirea jucătorilor. Trebuia luată o decizie īn privinţa lui Sorin Ghionea. Fundaşul stelist era bănuit că ar fi luat substanţe interzise după ce preşedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat vineri că "avem un jucător care a suferit o intervenţie la nas şi urechi şi căruia i s-au administrat medicamente ce conţineau substanţe de pe lista celor interzise".

Enigma privind identitatea fotbalistului misterios s-a păstrat şi după ce Sorin Ghionea a sosit la Casa Fotbalului. Era 11:20. "Sīnt simple speculaţii. Sīnt sigur că nu e vorba despre mine. S-a mai speculat că aş fi avut otită, dar dacă era aşa mai puteam juca la Parma? Am făcut un control doping acum doi ani, la Steaua. Īn ianuarie 2002 am avut hepatită şi de atunci sīnt atent la tot ce consum, medicamente, alimente, sīnt atent şi cīnd merg. Nu pot juca īn Armenia fiindcă am pubalgie şi entorsă la gleznă", a declarat fundaşul stelist. Īn acel moment, decizia era īnsă luată. Fiindcă la ora 10:30, Mircea Sandu l-a sunat pe gălăţeanul Daniel Munteanu să-l anunţe că a fost convocat īn locul lui Ghionea.

Bomba a fost dezamorsată de medicul Pompiliu Popescu, la ora 13:10, īn conferinţa de presă. "Ghionea a avut o faringită acută, a apelat la nişte substanţe calmante pentru gīt, care pot fi periculoase din punctul de vedere al regulamentelor doping. Am informat conducerea federaţiei şi pe selecţionerul Iordănescu şi am considerat că ar fi mai bine să nu riscăm la un eventual control inopinat pentru a nu exista un nou caz Andreea Răducan. Oricum, Ghionea are pubalgie şi entorsă şi ar fost incert pentru meciul cu Armenia".

FRF vorbeşte de „un fel de Faringosept”
Sorin Ghionea a evitat să menţioneze ce medicament a luat şi nici medicul Pompiliu Popescu n-a făcut acest lucru. Potrivit unor surse federale, fundaşul stelist n-ar fi fost explicit nici īn faţa lui staff-ului tehnic al reprezentativei. Ghionea le-ar fi spus federalilor că şi-a cumpărat de la farmacie "nişte pastile de gīt, un fel de faringosept", pentru a-şi trata o durere de gīt. FRF a decis să renunţe la fotbalist de teama unor controale inopinate la care se aşteaptă să fie supusă "naţionala" Romāniei după "cazul Mutu". "N-are rost să pierdem un meci pentru un jucător care ar putea fi depistat pozitiv cu cofeină sau efedrină", a punctat un oficial.

Steaua vorbeşte de Oropivalone
Preşedintele executiv al Stelei, Mihai Stoica a declarat ieri că "Ghionea a luat Oropivalone, un medicament folosit īn tratarea faringitelor. Nu-i nici o problemă cu Sorin. I-aş īntreba īnsă pe domnul Mircea Sandu şi pe medicul Pompiliu Popescu de ce au vorbit de dopaj cīnd fotbalistul nu poate juca la echipa naţională īn primul rīnd pentru că e accidentat. Mi se pare un atac īndreptat īmpotriva Stelei. Sīnt convins că dacă Ghionea este testat acum nu i se găseşte nimic". / Ştefan Beldie

Este un hormon de sinteză
Oropivalone este un comprimat de supt indicat īn laringite, faringite, traheite. E un corticoid local ce conţine Pivalat de tixocortol şi intră īn categoria hormonilor de sinteză aflaţi pe lista substanţelor interzise īntocmită de Agenţiei Mondială Antidoping (WADA). Substanţa se elimină relativ repede din organism, avīnd timpul de īnjumătăţire īntre 48 şi 72 de ore. Medicamentele ce conţin corticoizi reduc durerea şi oboseala, creīnd şi o stare uşoară de euforie, motive pentru care sīnt interzise sportivilor. / Mirela Neag

Gigi Becali: „Ce atīta tam-tam?”
Patronul roş-albaştrilor a reacţionat ieri la scandalul Ghionea: "A luat Oropivalone fără să īntrebe medicul şi cu asta, basta! Oricine ia un medicament. Ce, sīntem computerizaţi? Ce atīta tam-tam? Dar aşa se īntīmplă cīnd căpitanul e plecat de pe corabie. Sīnt īn campanie şi n-am voie să apar la TV, să-mi protejez echipa. Văd că toţi dau acum īn Steaua, īşi fac de cap! Dar mă voi īntoarce!". Gigi Becali nu e supărat pe fundaş: "Băiatul a fost curat, a informat imediat doctorul. A fost şi greşeala lui Mihai Stoica. A făcut un exces de corectitudine. De ce trebuia să mai anunţe oamenii din federaţie că e o mică problemă cu un medicament oarecare? Ghionea şi-aşa e accidentat şi nu poate juca īn Armenia!".



CULISE : Răzbunare?
Steliştii cred că atitudinea FRF poate fi o revanşă a forului condus de Mircea Sandu

"Un ţăran īşi aduce calul la tīrg. Se apropie de ei un potenţial cumpărător. «Bade, calul ăsta trage bine la căruţă?». «Nu trage deloc!». «Bade, da' vede bine?». «Nu, că e orb!». «Auzi, da' măcar fuge tare?». «Cum să fugă dacă e şchiop?». «Păi, şi-atunci de ce l-ai mai adus la tīrg, bre?». «Să-l fac de rīs!»". Īn viziunea cītorva persoane din anturajul Stelei, acest banc se aseamănă cu situaţia lui Ghionea.

"Cei din FRF ştiau īncă de acum o săptămīnă că Sorin a luat un medicament care conţine o substanţă interzisă, plus că nu putea juca īn Armenia din cauza unei accidentări. Atunci, de ce a mai fost convocat la lot? Nu cumva tocmai pentru a fi scos īn faţă, ca exemplu negativ? Adică, vezi-Doamne, ăştia de la Steaua să nu se mai dea aşa de corecţi, că şi ei calcă pe bec", a spus un angajat al clubului din Ghencea. Oficialii roş-albaştrilor nu exclud varianta ca atitudinea FRF să fie, de fapt, o revanşă īn urma numeroaselor contre petrecute de-a lungul acestui an īntre Steaua şi forul condus de Mircea Sandu.



Episoade ale războiului Steaua - FRF

Operaţiunea Cipru
Astă-iarnă, roş-albaştrii au făcut trimitere la regulamentul FIFA şi au refuzat să elibereze cei patru jucători convocaţi īn cantonamentul "naţionalei" din Cipru: "Le dăm drumul aşa cum scrie īn legile internaţionale: cu 48 de ore īnaintea meciului, nu cu zece zile, cum vrea federaţia". Rădoi, Dorinel Munteanu, Dică şi Florentin Dumitru au fost apoi suspendaţi de FRF pe o perioadă nedeterminată de la echipa reprezentativă, dar sancţiunea n-a fost de durată.

Rădoi, operaţie sau nu?
Al doilea episod dur al confruntării dintre Steaua şi Federaţia l-a avut īn centru pe Mirel Rădoi. După accidentarea suferită la genunchi īn meciul cu Dinamo, de la finalul lui august, cei din FRF l-au sfătuit pe fotbalist să se opereze, pentru a scurta perioada de inactivitate, īn timp ce roş-albaştrii au preferat varianta unui tratament īn Italia. Revenit după 66 de zile, Rădoi a jucat două meciuri şi a fost nevoit să ia din nou o pauză, devenind inapt şi pentru confruntarea din Armenia, după ce ratase şi partida din Cehia, fapt ce a sporit iritarea federaţiei.


Cătălin Ţepelin, Gazeta Sporturilor, 14.11.2004

Saber Rider
15th November 2004, 04:13
Iordănescu: „Relaţia FRF-Steaua e excelentă”

După ce stelistul Sorin Ghionea nu a fost reţinut īn lot pentru că şi-a tratat o durere de gīt cu Oropivalone, medicament care conţine substanţe interzise, reacţiile au continuat să apară şi la antrenamentul de ieri. Anghel Iordănescu a ţinut să nege disensiunile dintre reprezentanţii Stelei şi conducerea FRF, bănuită că ar fi făcut special anunţul că Ghionea a luat din greşeală substanţe interzise pentru a se răzbuna pe echipa din Ghencea. "Relaţia dintre clubul Steaua şi federaţie e excelentă şi nu există nici un fel de probleme", a spus selecţionerul. Īnainte de a decide excluderea lui Ghionea din lotul pentru Armenia, conducerea FRF s-a interesat la un spital care sīnt reacţiile pe care le provoacă Oropivalone, iar concluzia a fost că Ghioane ar putea fi depistat pozitiv īn cazul unui control, fiindcă respectivele substanţe interzise sīnt eliminate de organism īn 14 zile. "De ce credeţi că n-a jucat duminica trecută Ghionea la Bacău?", a īntrebat retoric un federal.

"Eu mă feresc şi cīnd sīnt răcit să iau Nurofen, pentru că ştiu ce i s-a īntīmplat Andreei Răducan. Pentru a fi sigur, consult medicul īnainte să iau orice medicament. Nici Red Bull nu beau de frică să nu fiu depistat pozitiv"
Flavius Stoican


Anamaria Neagu, Gazeta Sporturilor, 15.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=28286)

Mariusmadmax
15th November 2004, 15:24
"Eu mă feresc şi cīnd sīnt răcit să iau Nurofen, pentru că ştiu ce i s-a īntīmplat Andreei Răducan. Pentru a fi sigur, consult medicul īnainte să iau orice medicament. Nici Red Bull nu beau de frică să nu fiu depistat pozitiv"
Flavius Stoican


Anamaria Neagu, Gazeta Sporturilor, 15.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=28286)
cred ca nici prezervativ nu-si pune ... ca cica sa nu se contamineze cu lubrifiantu' ala ... bey ce prevazatoare si cuminte ca o fata mare Flavia asta ...
:evil:
...parca si Muta era la fel !

Saber Rider
20th November 2004, 02:39
De citeva zile, Vasili Hamutovski (26 de ani) nu mai e singur in Bucuresti. Daca sotia sa, Svetlana, a ramas la Minsk, alaturi de micuta Anna, in virsta de o luna, portarul Stelei il are ca oaspete pe fratele sau, Yuri. Acesta are 21 de ani si e tot fotbalist profesionist. "Pina acum am jucat doar in Belarus, la Dinamo Minsk, Molodechna si Zvezda Minsk. Am auzit ca numele ultimei echipe inseamna, in romaneste, Steaua. Frumos, nu? Doi frati la doua Stele diferite!", a spus Yuri, care evolueaza pe postul de atacant.

Anul trecut, Vasili Hamutovski stabilise cu Victor Piturca sa-si aduca fratele in probe la gruparea ros-albastra. Acum, desi se antreneaza cu trupa lui Zenga pentru a nu-si pierde tonusul fizic pe perioada vacantei, mezinul nu mai e tentat de un transfer in Romania. "Acum sint la final de contract cu Zvezda. In ultimul campionat am terminat pe locul 13, iar eu am dat patru goluri in 21 de meciuri. Impresarul meu mi-a spus ca are doua-trei variante bune de transfer in Rusia. E normal sa aleg una dintre ele. Acolo se vorbeste limba noastra, este mentalitatea noastra si pot progresa mai repede. Plus ca sint bani mai multi", a punctat fratele celui mai bun portar in editia trecuta a Diviziei A. El va ramine alaturi de Vasili pina pe 6 decembrie, cind stelistii vor intra in vacanta, iar familia Hamutovski va pleca in Belarus.

Impreuna in Rusia?
Vasili si Yuri Hamutovski ar putea evolua din iarna la aceeasi echipa, in campionatul Rusiei, acolo unde portarul este dorit de FC Moscova si de Spartak. "Ar fi foarte bine sa fim colegi de echipa. Ne-am ajuta reciproc si lui Yuri i-ar pica bine sa fiu alaturi de el zi de zi. Dar eu ma am contract cu Steaua si nu pot spune acum daca visul asta al nostru e realizabil acum. Ce-o vrea Dumnezeu!", a spus goalkeeper-ul Stelei.

Ii place de Claudiu Raducanu
Fratele lui Vasili Hamutovski a fost placut impresionat de atmosfera din timpul antrenamentelor efectuate alaturi de stelisti: "La finalul sedintei de pregatire a fost o miuta cu multe emotii, multe glume. Mi-a placut". Yuri este un fan declarat al lui Claudiu Raducanu: "Am urmarit citeva casete cu meciuri de anul trecut. L-am vazut pe Claudiu in partidele cu Southampton si Liverpool. Un atacant excelent".


Vasili despre Yuri
"Are viteza, alearga mult, suteaza foarte tare. Trebuie sa mai lucreze la jocul aerian"

Yuri despre Vasili
"E tare muncitor, are reactii foarte bune si e flexibil. Nu-i gasesc nici un defect important"



http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/19/home/99045306ec0f7b9aadd4_512_342_.jpg
http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/19/home/99045318658af1482134_512_342_.jpg


Are acceptul să plece de la Steaua
Pierzīndu-şi locul de titular, Hamutovski este tot mai tentat să părăsească Steaua la finalul turului. Ieri, Mihai Stoica a acceptat că există această posibilitate. "Acum nu avem vreo ofertă pentru el. A existat una īnainte de īnceputul campionatului, de la o echipă din Rusia, īnsă nu puteam să-i dăm drumul lui Vasili pentru că am fi rămas īntr-un singur portar. Vom vedea dacă mai este interes pentru el şi noi nu-i vom pune beţe īn roate īn cazul unui transfer", a fost opinia oficialul roş-albaştrilor.


Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 20.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=28757)

Mariusmadmax
20th November 2004, 18:01
acuma chiar toate ciurucurile straine sa le luam ... dupa exemplul Rapidului ?

uti2102
21st November 2004, 15:10
Comunicat oficial al FC Steaua referitor la atitudinea lui Dica din ultimul meci de campionat :

"Nicolae Dica isi cere scuze suporterilor stelisti pentru iesirea nervoasa avuta la adresa acestora dupa marcarea golului din minutul 75 al meciului cu FC Brasov. "In ultimul timp am traversat o periada mai slaba, este adevarat, dar nu cred ca merit sa fiu huiduit. Am gresit fata de suporteri, insa nici ei nu au avut un comportament corect la adresa mea. Golul marcat in poarta Brasovului a venit ca o descatusare pentru mine si poate din aceasta cauza am reactionat astfel. Imi cer inca o data scuze suporterilor nostri si promit sa ma revansez pe teren. Mi-am dorit enorm sa joc la Steaua, cel mai mare club din Romania, si sper ca incidentul neplacut de sambata sa fie uitat cat mai repede", a declarat, pentru site-ul oficial al clubului, Nicolae Dica.

Mijlocasul stelist are un procentaj remarcabil, in 26 de meciuri disputate in campionat pentru Steaua, el reusind 15 goluri. In cupele europene, din 6 jocuri, Dica a marcat 2 goluri, el fiind selectionat de 8 ori in nationala Romaniei, in ultimele 6 intalniri ale tricolorilor Dica fiind o prezenta constanta in teren."

Saber Rider
22nd November 2004, 17:51
Mai īntīi a fost Mutu. Acomodare greoaie la Dinamo, percutant īn relaţiile sentimentale, pīnă la urmă īnsă s-a impus peste tot. Nu a intrat niciodată īn conflict cu suporterii şi, īn cele din urmă, a devenit Briliantul lui Dinamo.

Apoi a fost Neaga. Acomodare la Steaua tot greoaie, mult mai greoaie. Fluierat de tribune, a avut inspiraţia să īnghită īn sec şi să aştepte vremuri mai bune. Şi el un adevărat Casanova, a avut un campionat plin sezonul trecut şi a ajuns chiar īn "naţională".
Ultimul a fost Nicolae Dică. Este cel din urmă talent livrat Capitalei de şcoala piteşteană. Fără escapade amoroase sau alte ieşiri īn decorul nocturn al Bucureştiului, el a avut de la īnceput prestaţii bune, fiind adoptat imediat de fanii Stelei.

Īn actualul sezon īnsă a intrat īn derivă. A avut evoluţii şterse care i-au adus sīmbătă seară primele fluierături ale tribunei. Cu aburii de vedetă īn cap, nu a avut tactul celorlalţi doi şi a intrat īn război cu galeria. Nici intervenţia lui MM Stoica nu i-a potolit pe fani. Astfel, Dică riscă să devină rebelul din "Gaşca piteşteană". Singurul care a avut inconştienţa sinucigaşă de a visa că poate cīştiga un război cu suporterii.


Cristi Creţu, Gazeta Sporturilor, 22.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=28886)

Saber Rider
23rd November 2004, 03:32
Mirel Rădoi a fost acuzat, alături de Dănciulescu, de dezinteres faţă de echipa naţională

Duminică seara, la emisiunea Recursul Etapei, Mircea Sandu a lansat un atac dur la adresa unora dintre componenţii actualei generaţii de jucători. "Trebuie să-şi respecte meseria de fotbalist, asta e treaba lor. Şi dacă vor face acest lucru, atunci vor primi şi ei respect. Dacă nu, trebuie daţi afară", a tunat Sandu, după care a adăugat: "Īmi pun şi eu serioase semne de īntrebare privindu-i pe unii dintre ei. Cum altfel să gīndesc cīnd mie nu-mi joacă miercuri la echipa naţională, dar au evoluat astăzi şi ieri la formaţiile lor de club?".

Fără să dea nume, şeful FRF a făcut trimitere la Rădoi şi Dănciulescu, jucători care au fost declaraţi indisponibili pentru partida Armenia - Romānia, dar au evoluat īn weekend-ul trecut pentru Steaua şi, respectiv, Dinamo. Căpitanul Stelei chiar a jucat īnainte cu 24 de ore de īntīlnirea de la Erevan īntr-un "amical" disputat de roş-albaştri īn compania echipei a doua, stīrnind īncă de săptămīna trecută mīnia lui Mircea Sandu.


Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 23.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29026)

Saber Rider
24th November 2004, 22:41
Fanii roş-albaştrilor vor putea cumpăra joi, la stadion, şi de vineri, de la tarabe, al doilea număr al revistei "Suporter Steaua", care costă 30.000 de lei. Pe copertă este o fotografie inedită cu Rică Neaga, īn postura de nou rege al roş-albaştrilor. Atacantul dezvăluie că şi-ar dori să conducă galeria din tribună la o partidă din Ghencea. Alte materiale interesante īi au īn prim-plan pe Sorin Ghionea şi pe Ion "Ţop" Voinescu.


Gazeta Sporturilor, 24.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29088)

Saber Rider
26th November 2004, 03:05
Contra lui Beşiktaş, Steaua a evoluat cum şi-au dorit īnfocaţii ei suporteri. Dezlănţuită la īnceput, cīnd a īnscris prin Neaga şi Ciocoiu, energică īn continuare şi devotată spre final, minute de foc īn care, după eliminarea lui Opriţa, şi-a apărat cu dinţii avantajul. Chiar dacă a dominat repriza secundă şi a avut cīteva ocazii, formaţia turcă n-a izbutit decīt să reducă din handicap, fiind evident incomodată de stilul bătăios al adversarei. Mai īntīi, această victorie ce-i deschide Stelei larg porţile către primăvara europeană, pe cīt de meritată, pe atīt de preţiosă, se cuvine atribuită jucătorilor. Īn frunte cu Neaga, Rădoi şi Dorinel Munteanu . Nu trebuie īnsă uitat Zenga, ale cărui mutări, folosirea lui Baciu ca stoper, urcarea inepuizabilului Rădoi īn linia mediană şi supriză de proporţii, titularizarea lui Ciocoiu, s-au dovedit cărţi cīştigătoare. Procedīnd aşa, Zenga a īndrăznit, iar fotbalul a demonstrat şi aseară că ştie să-i răsplătească pe cei curajoşi.


Ovidiu Ioanitoaia, Gazeta Sporturilor, 26.11.2004 (http://www.gsp.ro/?c=1&b=3933)

Saber Rider
26th November 2004, 12:36
De ziua naţională a Romāniei, Steaua va juca īn Spania, la Bilbao, o şansă mare de a reveni īn primăvara europeană. Practic, după cele două victorii de pe teren propriu īnregistrate īn faţa formaţiilor Standard Liege şi Beşiktaş Istanbul, steliştii pot să schimbe destinul doar prin forţe proprii. Cu condiţia ca luciditatea şi pofta de joc, ce i-au caracterizat şi aseară īn faţa turcilor lui Vicente del Bosque, să nu-i părăsească īntr-un timp atīt de scurt. De mult n-am mai văzut o echipă romānească care să rezolve problema īnvingătoarei īn primele 20 de minute ale partidei. Īn fapt, ăsta este tot un atribut al Stelei. O stea care azi stă pe fruntea lui Adrian Neaga !


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/10/21/home/996106645ecb8704f0a0_119_58_.jpg
ProSport, 26.11.2004 (http://www.prosport.ro/?c=33&b=468)

Saber Rider
27th November 2004, 23:01
Referindu-se la eliminarea lui Opriţa din meciul cu Beşiktaş şi subliniind că nu poate critica un jucător "care evoluase fabulos pīnă atunci", Zenga are dreptate. Cum rezultatul impune o anume atitudine, un antrenor cu ştaif nu-şi va urechea niciodată elevii la victorie. Īn egală măsură īnsă, italianul n-are dreptate deoarece, făcīndu-şi rău sieşi, atacantul amintit i-a făcut rău şi Stelei. Deşi avertizat doar cīteva secunde mai devreme, el a comis un henţ inutil la mijlocul terenului şi, lăsīndu-şi echipa īn inferioritate numerică, a silit-o la o apărare disperată īn ultimele minute. Şi mai grav, Opriţa va lipsi la Bilbao, unde urmează să se decidă chiar soarta calificării īn primăvara europeană. Sigur, a greşit neintenţionat, numai că, din păcate, consecinţa rămīne aceeaşi: Steaua nu va beneficia de serviciile lui īntr-o partidă crucială.

Ne tot mirăm cīt de uşor īncasează fotbaliştii noştri cartonaşe, fără să se schimbe īnsă ceva īn această privinţă. La 23 de ani, ba şi cu cīteva convocări la lotul naţional, Opriţa avea oblilgaţia să evite un gest copilăresc, greu de explicat, iar de scuzat nici atīt, īn cazul unui jucător de valoare. Iată de ce nu-s de acord cu Zenga decīt parţial. Dacă orice moment de neatenţie se plăteşte, pe terenul de fotbal el costă uneori mai scump.


Ovidiu Ioanitoaia, Gazeta Sporturilor (http://www.gsp.ro/?c=1&b=3949)

Saber Rider
29th November 2004, 10:33
Ce ironie a sorţii! Acum şapte luni Steaua umilea Timişoara la ea acasă cu 8-1, fără a reuşi īnsă să devină campioană naţională. Aseară, aceleaşi echipe, cu aproape aceleaşi loturi ca şi īn primăvară, s-au īntīlnit din nou pe stadionul “Dan Păltinişanu”. De data aceasta, īn absenţa ploii torenţiale din returul campionatului trecut, Poli şi Steaua au īncheiat la egalitate 1-1. S-a jucat cu multă īncrīncenare, dovadă stīnd “jertfa” pe care au trebuit s-o facă steliştii Cristi Ciocoiu şi Mihai Neşu. A plouat astfel cu sīnge dintr-o imensă dorinţă de a īnvinge, izvorītă din inimile celor 28 de jucători care s-au aflat pe teren. La final, deşi n-a mai īnvins categoric şi are şi doi accidentaţi īnaintea partidei de miercuri de la Bilbao, din Cupa UEFA, Steaua jubilează: este campioana de toamnă a sezonului. Unul care pentru ea se va īnchide de-abia peste o săptămīnă, după restanţa de la Bucureşti contra ardelenilor lui Apulum.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/10/21/home/998310370f74b6fd234b_98_52_.jpg
ProSport, 29.11.2004 (http://www.prosport.ro/?c=3&b=468)

Saber Rider
29th November 2004, 10:56
In cursul acestei saptamani va fi pe piata numarul 2 al revistei "Suporter Steaua". Suporterii o vor putea achizitiona de joi, in ziua meciului cu Besiktas, de la magazinul mobil situat in incinta stadionului, urmand ca de vineri revista sa poata fi gasita la punctele de vanzare a presei din intreaga tară. Pretul este de 30.000 de lei.

- Coperta are o fotografie inedita, cu Rica Neaga in postura de nou rege al Stelei. In interviul din interior, atacantul stelist marturiseste ca ar da orice pentru a castiga primul sau titlu cu Steaua. De asemenea, sunt prezentate cele 7 tatuaje ale lui Neaga, precum si faptul ca isi doreste sa conduca galeria stelista din tribuna la un meci;
- Un material cu Sorin Ghionea, in care acesta povesteste cat de grea a fost perioada in care nu a jucat fotbal din cauza hepatitei, dar si cum a ratat un transfer la Sahtior Donetk
- Fostul mare portar al Stelei, Ion Voinescu povesteste ca a inceput fotbalul ca mijlocas si afirma ca el si coechipierul sau de la Steaua, Costica Toma, erau cei mai buni portari din tara in acea perioada.


http://www.steauafc.ro/poze/2004_11_28_19_7_14_2004_11_23_14_33_26_steaua2.jpg

uti2102
29th November 2004, 11:34
Mishto revista. O am de joi, de la stadion. :D

Saber Rider
30th November 2004, 09:08
"Si, por favor" este expresia cu care Miodrag Belodedici (40 de ani) a răspuns ieri la telefon. O dovadă īn plus că fostul mare jucător al Stelei, care a cīştigat Cupa Campionilor Europeni cu roş-albaştrii īn 1986, s-a rupt de Romānia. El s-a stabilit din toamna lui 2001 īn Spania şi antrenează o grupă de copii la o şcoală particulară, līnă Valencia. "Să vorbim despre Steaua? Cu cea mai mare plăcere. E echipa mea de suflet", a spus Belo īnainte de a răspunde la īntrebările despre meciul Athletic Bilbao - Steaua.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/29/home/999001418ce2a2b7c146_123_140_.jpg

- Miodrag, ce şanse are Steaua la Bilbao?
- Īn fotbal mereu există şanse. Atheltic n-a īnceput bine acest sezon, e jos īn clasamentul campionatului spaniol, are probleme mari, n-a strīns multe puncte şi, din cīte am īnţeles, a avut zilele trecute discuţii aprinse chiar īn sīnul echipei. Şi-a mai revenit după ce a īnvins cu 3-0 īn ultima etapă pe Santander.

- Care sīnt atuurile spaniolilor?
- Cei doi atacanţi, Ezquerro şi Urzaiz. Primul e stīngaci, e rapid, trage bine de la distanţă şi a fost constant īn acest sezon. Apoi, Urzaiz e masiv, are joc de cap şi e foarte greu de ţinut, se demarcă bine.

- Care e jucătorul lor cheie?
- Ei formează o echipă īn ansamblu, īnsă Etxeberria e jucătorul lor exponenţial. Face parte din echipa naţională, are mare experienţă, joacă la mijloc pe partea dreaptă şi intră mereu spre careu, are pătrunderi individuale pe care le īncheie cu centrări īn forţă. Mare atenţie la acest jucător!

- Dar puncte slabe nu au?
- Cum să nu? Īn primul rīnd, portarul Arranzubia. Nu e sigur deloc, are mari probleme la şuturile de la distanţă care prind pămīntul. Apoi, apărarea a primit multe goluri şi acolo e o pīine de mīncat. Nu atīt pe centru, unde cei doi fundaşi centrali sīnt destul de buni, cīt la apărătorii laterali, destul de lenţi.

- Īn concluzie, care sīnt sfaturile pentru stelişti?
- Să nu se arunce peste ei! Să fie atenţi la mijlocul terenului, unde trebuie să īnchidă jocul cīt mai bine, mai ales pe margini, pentru că acolo trebuie opriţi prima dată spaniolii, pe flancuri, unde īşi desfăşoară cam 70 la sută din jocul lor.

- Atmosfera cum e pe "San Mames"?
- Tribunele sīnt aproape de teren, exact ca pe Ghencea, şi sīnt pline la fiecare meci. Toate locurile sīnt vīndute pe abonamente. Īnsă eu le spun steliştilor să nu se sperie, am jucat la Bilbao şi atmosfera nu se compară, de exemplu, cu un meci īn Anglia, la Liverpool.

"Dacă Steaua va juca la fel ca īn meciul cu Beşiktaş, atunci nu va pierde la Bilbao. Le ţin pumnii, ar fi important şi pentru mine ca fosta mea echipă să lase o impresie bună aici, īn Spania"
Miodrag Belodedici

"Ce ar īnsemna o calificare? Reīntoarcerea Stelei īn Europa Occidentală. Toată lumea va vorbi la superlativ despre ea, jucătorii īşi vor face cotă, vor acumula experienţă, vor veni oferte pentru ei"
Miodrag Belodedici



Steaua nu l-a căutat

Deşi ar fi putut reprezenta una dintre sursele de informare pentru Zenga privind meciul de la Bilbao, Belodedici nu a fost căutat de nimeni de la Steaua. Fostul fundaş al roş-albaştrilor nici nu va fi prezent pe stadionul "Sam Mames" mīine seară, distanţa foarte mare dintre Valencia şi Bilbao īmpiedicīndu-l pe Miodrag să meargă la ultimul joc al Stelei īn grupa B a Cupei UEFA.


Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 30.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29590)

lupiduph
30th November 2004, 11:16
Belodedici e super ... a fos tun mare fotbalist si cre ar fi trebuit sa-l contacteze. Dar nu cre ca din rautate nu l-au contactat, ci pur sis implu Gigi a lasat echipa pe mana lu Zenga si asta nu cre ca are treaba cu vechile glorii ale Stelei. Ceea ce m-a deranjat insa la presa de azi e editorialu din ProSport: se poarta ca niste femei..vai doamne i-a injurat Radoi, si ca se simt jigniti de tacerea Stelei ...prostiii.

Saber Rider
2nd December 2004, 11:05
Preşedintele lui Athletic īşi aminteşte cu plăcere de "Rege", de Gică Popescu şi de Lăcătuş. Fernando Lamikiz s-a īntreţinut cu MM Stoica şi ieri, la īntīlnirea cu jurnaliştii, dar şi cu o seară īnainte, la dineul oficial

Conducătorul clubului basc, Fernando Lamikiz, a ţinut să fie prezent la īntīlnirea organizată, ieri la prīnz, de Asociaţia Presei Sportive din provincia Bizkaia cu conducerea Stelei şi jurnaliştii sosiţi din Romānia. Timp de o oră, patronul celui mai important birou de avocatură din Bilbao a răspuns extrem de jovial fiecărui ziarist care l-a abordat.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/12/01/home/10008482047ef4b4cdd3e_166_145_.jpg


- Senor presidente, aţi auzit de vreun jucător anume de la Steaua?
- Īnainte de a avea individualităţi, echipa romānă are valoare īn ansamblul său. Steaua e un club cu o istorie europeană apreciabilă.

- Pentru prima dată īn istoria clubului, guvernul basc a oferit lui Athletic 350.000 de euro pentru ca pe tricouri să apară numele unui sponsor. Aveţi probleme cu banii?
- Īn nici un caz. Avem această colaborare doar pentru ca numele ţării scris īn bască, Euzkadi, să apară pe tricouri. Numai īn Cupa UEFA şi īn Cupa Regelui Spaniei, nu şi īn campionat.

- Ce ar īnsemna pentru Athletic ratarea calificării?
- O mare dezamăgire, atīt din punct de vedere economic, cīt şi al imaginii. Īnsă eu cred că ne vom califica īmpreună cu Steaua şi cu Beşiktaş, iar Parma şi Standard vor rămīne acasă. De altfel, obiectivul nostru prevede disputarea a două finale şi cīştigarea uneia dintre ele. Īn primul rīnd dorim Cupa UEFA, dar n-ar fi rău să luăm şi Cupa Regelui.

- V-a rămas īn memorie Hagi cu ceva de pe vremea cīnd evolua la Real sau Barca?
- Sigur că da! Realmente, a fost un jucător extraordinar! Vă amintiţi golul pe care l-a marcat de la mijlocul terenului? Īntr-un meci cu Osasuna, parcă. La fel de bine īi ţin minte pe Gică Popescu, căpitanul Barcelonei, dar şi pe Marius Lăcătuş, de la Oviedo. Ce jucători!


Gazeta Sporturilor, 02.12.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29856)

Saber Rider
2nd December 2004, 11:51
Dacă scopul scuză mijloacele, atunci īnfrīngerea suferită de Steaua īn Ţara Bascilor poate fi considerată victorie, īntrucīt a adus calificarea garniturii roş-albastre īn 16-imile Cupei UEFA. Cum ultima etapă programează meciuri directe īntre Parma şi Beşiktaş, respectiv, īntre Standard şi Bilbao, rezultă că Steaua şi-a asigurat, prin prisma golaverajului, locul 3 īn grupă, ducīnd astfel fotbalului nostru īn primăvara europeană după 12 ani. Sigur, īnjumătăţită de accidentări şi de suspendări, ea n-a impresionat aseară, evoluīnd neconvingător īn prima repriză. Deşi formaţia lui Zenga a revenit de la cabine mai insistentă şi mai periculoasă, ba a şi irosit cīteva mari ocazii, succesul lui Bilbao trebuie socotit just. Detaliile contează īnsă mai puţin acum, decisiv rămīne, şi reconfortant pentru toţi romānii, faptul că Steaua şi-a demonstrat valoarea şi la nivel continental. De fiecare dată, ambiţioasă şi unită, a ştiut ce face şi a făcut ce ştia. Pentru asta, merită să ne scoatem pălăria īn faţa ei.


Ovidiu Ioanitoaia, Gazeta Sporturilor, 02.12.2004 (http://www.gsp.ro/?c=1&b=4030)

Saber Rider
2nd December 2004, 12:03
Antrenorul formaţiei Athletic Bilbao, Ernesto Valverde, a declarat la conferinţa de presă de după meciul cu Steaua, că echipa romānească şi-a respectat blazonul, informează "El Correo".
"Am dorit să cīştigăm la o diferenţă de mai multe goluri. Īn ultimul sfert de oră, Steaua a avut cele mai multe ocazii. Totuşi, cred că le-am fost superiori. Nu īncape nici o īndoială că un scor de 1-0 este mai bun decīt un 1-1, īnsă un scor de 2-0 ne-ar fi oferit mai multe oportunităţi, pentru că Steaua nu ar fi obţinut calificarea. Steaua nu m-a surprins, deşi jucătorii mai puţin cunoscuţi au evoluat foarte bine, cum ar fi Neşu şi Cristea", a spus Valverde, care consideră că Zenga a jucat "curajos şi riscant".
Valverde consideră că rezultatul din Turcia este cel mai rău lucru care se putea īntīmpla. "Vom merge la Liege pentru a cīştiga şi a ne califica. Sīntem singura echipă care depinde de ea īnsăşi pentru a se califica de pe primul loc, dar putem şi să pierdem calificarea. Toată lumea trebuie să fie mulţumită de Athletic. Trebuie să ţinem cont de echipa cu care ne-am confruntat", a afirmat Valverde.


ProSport, 02.12.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=42660)

Saber Rider
3rd December 2004, 12:25
Fotbalul romānesc are din nou o echipă - Steaua - īn “primăvara europeană” după 12 ani! Mulţi s-au bucurat, unii şi-au muşcat buzele de necaz (“cea mai tristă zi din viaţa mea a fost cea īn care Steaua a cīştigat Cupa Campionilor Europeni!!” - vă amintiţi această declaraţie?). Atitudinea cea mai frumoasă a avut-o patronul echipei Rapid, George Copos: “Sīnt foarte bucuros. Rezultatul de la Bilbao este extraordinar. Sīnt extrem de fericit pentru că, īn sfīrşit, am reuşit să ajungem īn primăvara europeană după perioada neagră pe care am traversat-o. Steaua a obţinut cel mai important rezultat din ultimii ani şi merită felicitările tuturor”.

Īn excelenta revistă “Formula AS”, Bogdana Tihon a realizat, recent, un interviu cu fosta “gheată de aur” a fotbalului european, Dudu Georgescu, pe care īl cităm: “Rivalitatea a luat la noi o īntorsătură pe care eu nu o īnţeleg: s-a ajuns ca o echipă să-şi dorească cu ardoare ca rivala ei să piardă īn cupele europene. Este stupid. Cum să-şi dorească, de exemplu, Dinamo, ca Steaua să piardă īn Cupa UEFA? Sīntem cu toţii romāni, există nişte limite şi īn această rivalitate. E ca şi cum ne-am pierde patriotismul. Īn ţara ta să te bucuri de răul celuilalt! Poate că sīnt eu făcut din alt aluat... Pe vremea mea, după meci, ne luam familiile, eu, Lucescu, Cheran, Puiu Iordănescu şi mergeam īn Herăstrău la o bere. Ce conta că Puiu era de la Steaua? Eram prieteni”.

Dragă Dudule, nu mai e ca pe vremea ta. Acum, patimile trec de bariera raţionalului. Există o frenezie a exprimării contondente, veninoase, de mahala. Pīnă şi tele-emisiunile de fotbal sīnt, de multe ori, forumuri de exprimare a furiei din fotbal. Mai sīnt īnsă oameni care vorbesc simplu şi ne dau exemple de fair-play: jucătorii Florentin Petre, Ovidiu Ioan Sabău, Dorinel Munteanu, antrenorii Răzvan Lucescu şi Ioan Andone (nu īntīmplător sīnt prieteni, “cine se aseamănă, se adună ” ). Nu-ţi pierde speranţa. Sportul poate, totuşi, să ne facă mai buni, mai generoşi, mai prieteni.



http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/10/21/home/100178153179fc18eae96_69_91_.jpg
Cristian Ţopescu
ProSport (http://www.prosport.ro/?c=33&b=468)

Mariusmadmax
19th December 2004, 21:05
“Cui i-e frică, să stea acasă”
Walter Zenga are īncredere īn jucătorii săi, care au demonstrat, īn actuala ediţie a Cupei UEFA, că se pot lupta de la egal la egal cu orice formaţie din Europa. Aşa cum a spus-o şi īnaintea altor meciuri dificile pe care Steaua le-a avut īn acest sezon, Zenga nu se lasă impresionat uşor de numele adversarului. A trecut prin multe īn cariera de fotbalist, şi chiar dacă īn antrenorat este la īnceput, nu a pornit la drum cu teamă.
- Ce şanse de reuşită sīnt cīnd dai peste deţinătoarea trofeului?
- Walter Zenga: Eu cred că īn fotbal nu trebuie vorbit la modul acesta, ce şanse de calificare avem? Meciurile se joacă numai pe teren, iar Steaua a arătat că se bate de la egal la egal cu echipe din campionate foarte puternice. S-a văzut īn grupă că au rămas pe margine Standard şi Beşiktaş, două echipe care nu concepeau să nu meargă mai departe.
- Sorţii puteau fi totuşi mai buni?
- Eu nu gīndesc aşa. Tragerea la sorţi a stabilit acest adversar, gata, cu el jucăm. Nimeni nu-l mai poate schimba.
- Cīt contează că veţi juca prima partidă īn Spania?
- Există o vorbă īn fotbal, primul joc este cel mai important. Eu sper īntr-un rezultat pozitiv, care să ne dea speranţe īn calificare. Oricum, sīnt convins că meciul decisiv va fi cel de la Bucureşti.
- Cu Naţionalul aţi găsit antidotul ca să īnvingeţi Valencia. Veţi face la fel?
- Da, dar a fost doar un meci amical. Am cīştigat cu 1-0 şi le-am cam stricat petrecerea gazdelor. Acum este īnsă altceva. Sigur că ar fi extraordinar ca Steaua să bată īn Spania, dar este greu. Nu īnsă imposibil.
- Credeţi că dacă vă calificaţi puteţi ajunge īn finală, aşa cum susţine Gigi Becali?
- Dacă trecem de Valencia, totul este posibil. Dar pīnă acolo lucrurile trebuie făcute cu răbdare şi mult profesionalism.
- Vă e totuşi teamă de aceste două jocuri?
- Sīnt conştient de dificultatea drumului, dar nu mi-e frică. Am trecut prin multe īn carieră, aşa că nu mă mai sperie nimic. Dacă e vreun jucător căruia īi e frică să meargă la Valencia atunci să-mi spună mie şi să stea acasă.

"Nu īmi pare deloc rău pentru că am venit la Steaua. E un club mare şi sper să demonstrăm īn continuare că merităm să fim alături de nume mari din Europa. Dacă scoatem un rezultat pozitiv, vom avea un moral deosebit pentru meciurile care vor urma" (Walter Zenga, antrenor Steaua)

Miza pe amicale
Īntrebat īn ce măsură īl deranjează faptul că īn februarie Valencia se află īn plin campionat, iar Steaua doar īn perioada de pregătire, Zenga a replicat: “Acest aspect nu era o necunoscută pentru noi. Īn Romānia nu se poate juca atunci din cauza climei. Am renunţat īnsă la cantonamentul de la Forban tocmai pentru a avea mai multe partide de verificare īn cele două turnee programate pentru intersezon”.

A “furat” de la Claudio Ranieri
Zenga a recunoscut că este bun prieten cu Claudio Ranieri (foto), dar asta nu schimbă cu nimic datele problemei. “Ranieri a realizat multe lucruri bune pe la echipele pe care le-a antrenat. Am īnvăţat multe de la el, şi tocmai de aceea abia aştept să ne īntīlnim īn Cupa UEFA. Faptul că sīnt prieten cu el contează mai puţin īn acest context”, a declarat antrenorul formaţiei din Ghencea.

Īn aşteptarea banilor
Gigi Becali mai trebuie să le dea steliştilor īncă 5.000 de dolari pentru performanţa de a se fi calificat īn primăvara europeană de pe locul doi īn grupă. Steliştii au primit din partea patronului cīte 12.000 de euro după meciul de la Bilbao, cīnd erau pe poziţia a treia, dar cum datorită rezultatelor ulterioare au mai urcat un loc, Becali trebuie să le dea acum suplimentul de bani promişi.

Invitaţi pe Giuleşti!
Rapidiştii au deplīns situaţia gazonului din Ghencea şi au spus că īi aşteaptă pe elevii lui Walter Zenga īn Giuleşti, pentru a disputa partida din Cupa UEFA, cu spaniolii de la Valencia. “Īi lăsăm să joace pe Giuleşti. Nu cred că trebuie să le luăm chirie, ci să-i lăsăm să joace gratis, doar reprezintă Romānia. Şansele Stelei sīnt destul de mici, īnsă trebuie să creadă īn ele”, a spus golgeterul alb-vişiniilor, Daniel Niculae. Nicolae Grigore s-a declarat fan al steliştilor: “M-aş bucura dacă steliştii ar obţine calificarea īn faza următoare a competiţiei”. “Un teren bun se face īn cel puţin şapte luni, şi nu cred că aşa ceva este posibil īn Ghencea. Aşa că īi invităm la noi”, a spus şi George Copos. Īn schimb, cīţiva stelişti au răspuns aproape la unison: “Avem un gazon destul de bun, iar publicul nostru este fantastic şi mai numeros decīt cel de pe Giuleşti”.

Petre Marin vrea cu Aimar
Fundaşul stīnga al Stelei, Petre Marin, a jucat īn amicalul pe care FC Naţional l-a cīştigat pe “Mestalla” contra Valenciei (1-0), pe vremea cīnd antrenorul “bancarilor” era Walter Zenga. “Pe partea mea a jucat Rufete, iar la sfīrşit am făcut schimb de tricou cu el. Probabil că şi acum voi da tot peste el, dar aş prefera să-i iau tricoul lui Aimar, dacă se poate”, a spus jucătorul īn vīrstă de 31 de ani.

uti2102
27th March 2005, 13:30
A fost renovat centrul de copii shi juniori de la Steaua ! E un inceput bun, dar parerea mea e ca un club de talia Stelei ar trebui sa construiasca astfel de centre de copii shi juniori in toata tzara. Ar avea de cashtigat shi clubul (arie de selectzie mai mare) dar mai ales fotbalul romanesc, in general. Momentan ducem lipsa de centre de copii shi juniori. Sunt mult prea putzine cele care se ridica la standardele occidentale, sunt mult prea putzine cele care atrag copii spre fotbal.

"Lux pentru pitici Marius Mărgărit

Pīnă anul trecut, cīnd intrai īn clădirea Centrului de copii şi juniori din Ghencea, aveai senzaţia că te-ai īntors īn timp cu 30-40 de ani. Coşurile de gunoi īţi dădeau bineţe la intrare, holul era īntunecos şi īmbibat de mirosuri grele. La vestiare la fel, duşurile īţi dădeau fiori, iar folosirea WC-urilor era imposibilă. Din ianuarie īnsă, lucrurile s-au schimbat radical. "Vreau ca şi copiii şi juniorii să aibă condiţii la fel de bune ca echipa mare", a spus Gigi Becali. Au apărut faianţa, gresia, geamurile şi uşile din termopan, mobilierul nou la vestiare. "A fost o investiţie de 8 miliarde de lei", a spus Virgil Becali, cel care a condus lucrările de reamenajare.

"Īn '62, cīnd am venit eu la prima selecţie la Steaua, vestiarele arătau la fel ca īnainte de această schimbare. Acum totul e extraordinar! Urmează să īmbunătăţim şi calitatea terenurilor de pregătire"
Lajos Sătmăreanu, şeful Centrului de copii şi juniori din Ghencea

Altădată străjuită de tomberoane al căror miros alunga pe oricine din zonă, intrarea Centrului de copii şi juniori din Ghencea este acum mereu po****tă de părinţii care īşi aşteaptă puştii

Micuţii fotbalişti din Ghencea n-au putut folosi mult timp duşurile, uzate pīnă la rugină. Acum spălatul de după porţia de transpiraţie de la antrenament este o plăcere

Nu demult, īţi trebuia curaj cu carul pentru a folosi WC-urile, adevărate focare de infecţie. Acum totul arată ca īn pliantul de prezentare a unui hotel de lux"

Mariusmadmax
27th March 2005, 13:46
mde 8 miliarde pentru ceva gresie si faianta ... pe cand gazonul de la stadion si cele 6-7 terenuri de antrenament ?

uti2102
31st March 2005, 19:13
Comunicat de pe site-ul oficial :
Dorim sa informam suporterii nostri ca, mai nou, cotidianul "Gazeta Sporturilor" publica informatii false referitoare la Steaua Bucuresti, apeland la dezinformari gen cele aparute in articolele "Ochii pe Cursaru" din data de 29 martie 2005 si culminand cu "Muma si ciuma", din data de 31 martie 2005, ambele semnate de Dan Udrea. Atacantul lui FCM Bacau nu s-a aflat in nici un moment in vederile Stelei, amanunt declarat public de patronul Gigi Becali in conferinta de presa din 28 martie 2005. Lista renegatilor de la Steaua publicata in "Gazeta Sporturilor" exista doar in mintea ziaristului respectiv sau, eventual, a celor care ii directioneaza penita "veninoasa"

Mariusmadmax
8th April 2005, 14:00
Comunicat de pe site-ul oficial :
Dorim sa informam suporterii nostri ca, mai nou, cotidianul "Gazeta Sporturilor" publica informatii false referitoare la Steaua Bucuresti, apeland la dezinformari gen cele aparute in articolele "Ochii pe Cursaru" din data de 29 martie 2005 si culminand cu "Muma si ciuma", din data de 31 martie 2005, ambele semnate de Dan Udrea. Atacantul lui FCM Bacau nu s-a aflat in nici un moment in vederile Stelei, amanunt declarat public de patronul Gigi Becali in conferinta de presa din 28 martie 2005. Lista renegatilor de la Steaua publicata in "Gazeta Sporturilor" exista doar in mintea ziaristului respectiv sau, eventual, a celor care ii directioneaza penita "veninoasa"
L-am vazut aseara pe Chiotea - Prosport ...
Numai dezmintiri si numai scuze a fost in stare sa articuleze pe marginea meciului de Bistrita ...
A sunat Horea Moculescu si l-a urecheat zdravan !!!