PDA

View Full Version : Anorexia, boala care le macina corpul si mintea tinerelor fete



bog_tom
7th May 2004, 09:48
Moda, dimensiunile STAS impuse de fotomodele si teama de a nu-si pierde prietenul deoarece ar fi prea grase le determina pe majoritatea adolescentelor sa tina cure de slabire. Din pacate, unele dintre ele nu stiu cand sa se opreasca si atunci intervine anorexia. Tin regimuri drastice fara sa se consulte cu nutritionistii sau macar cu parintii. „Anorexia este o boala psihica, F500, ce apare si in tabelul de clasificare internationala a tulburarilor psihice. Unu la suta dintre adolescente pot avea anorexie.

Anorezia este rar intalnita in cazul baietilor. Frecventa este de 10 fete la un baiat. Pe de alta parte, trebuie stiut faptul ca, daca nu se intervine terapeutic la timp, in 10 la suta dintre cazuri apare mortalitatea“, declara Bogdana Tudorache, presedinta Ligii Romane pentru Sanatate Mintala si medic psihiatru la Spitalul „Alexandru Obregia“. Adolescentele anorexice se vad supraponderale, chiar daca sunt slabe si traiesc cu frica de a nu se ingrasa. Consuma cam 1.000 de calorii pe zi, in conditiile in care organismul are nevoie, zilnic, de 3. 000 de calorii. Pe langa faptul ca nu mananca atat cat ar trebui, anorexicele fac exercitii fizice epuizante, isi provoaca varsaturi sau iau laxative si diuretice. Anorexicele au si perioade de bulimie cand mananca mult, indeosebi dulciuri. Dar dupa ce termina de mancat tot ceea ce au poftit isi provoaca varsaturi. Prin regimurile drastice pe care le tin, anorexicele pierd vitamine, minerale, calciu din organism. Exista riscul, in majoritatea cazurilor, sa se ajunga la hipotensiune si hipotermie. Pot lesina, pot face depresii si sufera de insomnii. Daca nu se adreseaza medicilor, boala se cronicizeaza. Totodata, anorexia afecteaza capacitatea adolescentelor de a invata. Lipsa de minerale si vitamine din organism determina creierul sa nu mai functioneze la capacitatea normala. Tratamentul consta in administrarea de anxiolitice, antidepresive, vitamine, minerale, perfuzii cu glucoza.

(c) Curierul national

PS. ca sa vezi unde s-a ajuns :D

Dorin
7th May 2004, 15:13
Interesanta tema de Forum . Sint curios cati se angajeaza aici. Sint dispus sa dau raspunsuri de specialitate pentru doritori.Nu radeti si neglijati asta . Este o boala foarte grava si are de multe ori caracter cronic si psihotic ! Este nevoie de multa munca si sprijin pentru a salva un asemenea bolnav.Nu toate fetele care vreau sa fie slabe sint bolnave. In orice caz nu de anorexie... Dorin

Jhan
30th May 2004, 11:51
Numai ca 3000 de calorii este mult prea mult pt o fata;in general daca este in crestere ar avea nevoie cam de 1800-2000 de calorii,altfel 1600 sunt suficiente bineinteles in functie de greutatea corporala.Cel mai important aspect este cel al aportului de proteine complete(carne,lapte,oua) in sensul ca 1 gram pe kg corp este necesar si suficient pt un adult.Multe fete cred ca pt a slabi trebuie sa adopte un regim drastic in care sa nu mai manance aproape nimic.Ele nu stiu ca in acest caz organismul isi creeaza niste mecanisme prin care incearca sa reziste la subnutritie si in loc sa consume din rezrverele de grasime isi scade mult M.B. si nu se ajunge decat la...depresie ca in ciuda regimului f dur nu se observa nici un remediu.IN cazul in care caloriile se reduc putin(si asta neaparat din ratia de lipide si partial glucide,mentinandu-se un regim hiperproteic) sa zicem 90% din necesar organismul nu ar seziza iar acel 10% care lipseste l-ar "suplimenta" tocmai prin lipoliza tesuturilor care "supara".

ady_azzuro
30th May 2004, 20:39
Ia spuneti-mi si mie mah doctorilor, la 188 cm cat am eu 70 kg e o greutate potrivita? :cool: Nu ca as vrea sa tin dieta sau sa mananc mai mult, va intrebai doar pt ca sunt curios. ;)

Jhan
30th May 2004, 21:23
E f bine ,ideea este ca trebuie sa ai postura in regula adica sa nu fii cocosat sau altceva si sa ai tesutul gras cat mai slab reprezentat.Masa musculara este in functie de mai multi parametri: potentialul genetic,efortul depus in ultima perioada alimentatie,hormoni etc.Dupa 18 ani o sa mai pui vreo cateva kile.

Catalanul
30th May 2004, 21:24
Ia spuneti-mi si mie mah doctorilor, la 188 cm cat am eu 70 kg e o greutate potrivita? :cool: Nu ca as vrea sa tin dieta sau sa mananc mai mult, va intrebai doar pt ca sunt curios. ;)

ady esti cam inalt pentru varsta de 15 ani :D

SVensson
30th May 2004, 22:56
Dar vreo reteta de ingrasat stiti? Am 20 de ani si 55 de kg. Sa fie oare din cauza ca sunt fumator? Am incercat zeci de retete de ingrasat. :)

ady_azzuro
30th May 2004, 23:52
Dar vreo reteta de ingrasat stiti? Am 20 de ani si 55 de kg. Sa fie oare din cauza ca sunt fumator? Am incercat zeci de retete de ingrasat. :)
:o: ai rude prin Somalia? :happy

bog_tom
31st May 2004, 10:28
Dar vreo reteta de ingrasat stiti? Am 20 de ani si 55 de kg. Sa fie oare din cauza ca sunt fumator? Am incercat zeci de retete de ingrasat. :)
mai ai putina rabdare pana ajungi sa te angajezi (de preferat la birou) si incearca sa mananci cat mai tarziu posibil (de preferat dupa ora 22) - iti garantez 10 kg intr-un an :D

fia
31st May 2004, 10:33
Asta intr-adevar e o solutie, dar eu cred ca voia sa se ingrase sanatos... nu asa.... Asta o sa vina de la sine oricum :).
O solutie este sa te duci la sala si "sa tragi de fiare", dar nu aiurea, ci organizat... Eventual sa te ghideze cineva ce tipuri de exercitii sa faci. Dupa sala de obicei ti se face o foame de mori. Acum exista si probleme cu sala... Daca tragi prea tare pot aparea alte probleme... O alta problema cu sala e ca dupa ce te lasi (daca te lasi)... incepesa se cam puna grasime te tine... ceea ce nu cred ca vrei.

SVensson
1st June 2004, 12:55
mai ai putina rabdare pana ajungi sa te angajezi (de preferat la birou) si incearca sa mananci cat mai tarziu posibil (de preferat dupa ora 22) - iti garantez 10 kg intr-un an :D

Mersi pentru sfat. Dar deja muncesc la birou de 8 luni si mananc seara exact cum ai spus tu. Dar nu se vede nici o diferenta. Nasol :( :( :(

SVensson
1st June 2004, 12:57
M-am hotarat!!! Ma las de fumat. :)

bog_tom
1st June 2004, 13:06
Mersi pentru sfat. Dar deja muncesc la birou de 8 luni si mananc seara exact cum ai spus tu. Dar nu se vede nici o diferenta. Nasol :( :( :(
tre sa si crezi ca poti sa faci asta... eventual ca tot a venit vara mai "baga" si ceva vitamine !

SVensson
1st June 2004, 14:31
ok :)

Jhan
2nd June 2004, 15:18
Svensson,nu ar trebui sa fie o prioritate sa pui grasime.Asta e culmea.Daca vrei sa devii mai masiv asta se realizeaza sanatos,estetic si bine prin acumulare de masa musculara si prin dezvoltarea scheletului si a organelor interne.Si tinanad cont ca ai doar 20 de ani ai sa vezi ca in urmatorii ani vei mai pune cateva kilograme pe tine.Renuntatul la fumat este o idee f buna pt orice fumator nu neaparat ca sa cresti in greutate dar mai ales pt sanatatea ta,sansele ca sa dezvolti un cancer dupa cel putin 10-15 multi ani de fumat sunt destul de mari.
Iti recomand un program de exercitii de forta,gen culturism,in care sa folosesti greutati mari si sa faci repetari putine.Nu am timp aici sa-ti explic,daca vrei du-te la o sala in Galati si iti va explica instructorul de acolo.

Jhan
2nd June 2004, 15:19
La o sala de forta bineinteles :) sa nu ma intelegi gresit.

ANIROC
12th March 2006, 14:08
stie cineva o reteta de ingrasat?am 1.63 si 48kg.slaba nu?

mihaeladumi
10th January 2010, 10:03
Moda, dimensiunile STAS impuse de fotomodele si teama de a nu-si pierde prietenul deoarece ar fi prea grase le determina pe majoritatea adolescentelor sa tina cure de slabire. Din pacate, unele dintre ele nu stiu cand sa se opreasca si atunci intervine anorexia. Tin regimuri drastice fara sa se consulte cu nutritionistii sau macar cu parintii. „Anorexia este o boala psihica, F500, ce apare si in tabelul de clasificare internationala a tulburarilor psihice. Unu la suta dintre adolescente pot avea anorexie.

Anorezia este rar intalnita in cazul baietilor. Frecventa este de 10 fete la un baiat. Pe de alta parte, trebuie stiut faptul ca, daca nu se intervine terapeutic la timp, in 10 la suta dintre cazuri apare mortalitatea“, declara Bogdana Tudorache, presedinta Ligii Romane pentru Sanatate Mintala si medic psihiatru la Spitalul „Alexandru Obregia“. Adolescentele anorexice se vad supraponderale, chiar daca sunt slabe si traiesc cu frica de a nu se ingrasa. Consuma cam 1.000 de calorii pe zi, in conditiile in care organismul are nevoie, zilnic, de 3. 000 de calorii. Pe langa faptul ca nu mananca atat cat ar trebui, anorexicele fac exercitii fizice epuizante, isi provoaca varsaturi sau iau laxative si diuretice. Anorexicele au si perioade de bulimie cand mananca mult, indeosebi dulciuri. Dar dupa ce termina de mancat tot ceea ce au poftit isi provoaca varsaturi. Prin regimurile drastice pe care le tin, anorexicele pierd vitamine, minerale, calciu din organism. Exista riscul, in majoritatea cazurilor, sa se ajunga la hipotensiune si hipotermie. Pot lesina, pot face depresii si sufera de insomnii. Daca nu se adreseaza medicilor, boala se cronicizeaza. Totodata, anorexia afecteaza capacitatea adolescentelor de a invata. Lipsa de minerale si vitamine din organism determina creierul sa nu mai functioneze la capacitatea normala. Tratamentul consta in administrarea de anxiolitice, antidepresive, vitamine, minerale, perfuzii cu glucoza.

(c) Curierul national

PS. ca sa vezi unde s-a ajuns :D
buna ziua! apelez la dv. tocmai din motivul, ca nu stiu ce sa fac? am un baiat de 14 ani care refuza sa manince. totul a inceput la inceputul anului scolar. o colega de clasa i s-a adresat cu geva de genul; bun te-ai mai facut, ai mai slabit si te-ai mai inaltat! de atunci refuza sa manince normal, calculindu-si fiecare imbucatura si facad mult sport. a slabit foarte tare si e palid. l-a inceput l-am lasat in voia lui, nestiind ce urmari o sa aiba. acum are 1.66 si 48 de kg. am incercat sa discut cu el pe cale pasnica, niciun rezultat. ma pacaleste ca maninca.toti celor care m-am adresat m-au sfatuit sa-l oblig, ba chiar sa pun mana pe bat. nu vreau sa fac asta pt ca stiu ca nu e un moft, are o problema! in acelasi timp, nu vreau sa ma adresez nici medicului de fam, pt ca nu m-ar lua in serios. cum sa procedez? am discutat cu el in nenumarate randuri si eu si fam. mea, i-am rugat si prietenii sa-i zica ca nu procedeaza corect si ca a slabit foarte mult si s-a facut urat de slab ce e. acum il santajez ca daca nu maninca si nu se ingrasa cel putin 4 kg nu mai are voie la calculator si altele de genul. imi fac griji pt el, pt ca stiu ca anorexia este o boala grea iar ca sa platesc un psiholog nu imi permit. ce sa fac? cum sa fac?

Cristina
10th January 2010, 10:39
Eu va recomand cat se poate de calduros sa va duceti la un medic si ar fi recomandat si un psiholog care sa discute cu el si sa il faca sa inteleaga ca aceasta "dieta" nu este tocmai recomandata la varsta si greutatea lui!

zebe
10th January 2010, 12:28
nu vreau sa ma adresez nici medicului de fam, pt ca nu m-ar lua in serios.

Fraza asta ma uimeste pe mine. E foarte grav daca e adevarat. Mergeti, incercati la medicul de familie, pentru asta e platit. E prima punte spre un ajutor specializat.

TeBat
10th January 2010, 14:45
Nici nu am mai auzit de asemenea probleme la baieti.Mai bine sa fii putin solid decat sa-ti iasa omoplatii prin camasa...

Lordul
10th January 2010, 20:31
subiect complex...intrucat studiez la medicina voi reveni cu cateva sfaturi....

e nevoie de un tratament de specialitate

Lover
10th January 2010, 21:43
referitor la primul post, articolul e extraordinar :shocked: de prost !
3000 de calorii la fete ? daca o fata baga 3000 de calorii/zi si nu face sport de performanta are macar 80 kg la 20 de ani.

mihaeladumi
11th January 2010, 09:56
poate este vreo mamica ce a trecut printr-un caz asemanator. orice sfat e binevenit. deocamdata, ca prima masura, gatesc cam tot ce-i placea inainte, i-am luat si vitamine, am discutat cu el foarte serios si pare ca vrea sa-si revina. mi-e teama sa nu ma pacaleasca iar. stau linga el cind maninca(foarte putin) dar macar maninca din tot ce-i dau(carne, oua, lapte) refuza tot ce e dulce iar paine mai deloc. se vede lipsa apetitului.

Celso
11th January 2010, 14:13
incearca sa il faci sa se duca sa alerge, sa joace fotbal ...eu stiu ceva in care sa depuna efort:)...apoi foamea ii va veni usurel usurel asa, nici eu nu mancam foarte mult cand eram mic(nici acum nu ma omor:D), eram foarte mofturos...si unele lucruri chiar nu le suportam:D, cum ar fi carnea cu grasime ...facand sport mananc fara probleme, chiar daca de pus nu se prea pune:angry:

nu cred ca o face din rea vointa, dar poate nu e rau sa te duci cu el la endocrinolog (chiar daca si eu am avut experiente negative la astia:sleep:) ..poate niste analize la glandele tiroidiene

edit: acum am vazut ca ai spus ca practica foarte mult sportul ...ceea ce nu e rau deloc

iuli
11th January 2010, 19:56
acum are 1.66 si 48 de kg.

Mai e si baiat. Saracu` :(

Lordul
11th January 2010, 21:47
am un prieten ce are 1,72 si 54 kg sa inteleg ca e anorexic ?

Nole17
11th January 2010, 21:53
am un prieten ce are 1,72 si 54 kg sa inteleg ca e anorexic ?

:) deci dupa "normalitate" eu intru la categoria subnutrit :happy:happy

Mai bn nu cititi "dimensiunile"

1.73 si ~48-49 de kg :D

are cineva vreo solutie ?:yes:
Precizez ca mananc cand apuc, seara la 10, noaptea la 1,2 deci absolut la orice ore :D
Mananc tot timpul sa ma satur dar parca am stomacul mic :lol::lol::D

zebe
11th January 2010, 22:25
:) deci dupa "normalitate" eu intru la categoria subnutrit :happy:happy

Mai bn nu cititi "dimensiunile"

1.73 si ~48-49 de kg :D

are cineva vreo solutie ?:yes:
Precizez ca mananc cand apuc, seara la 10, noaptea la 1,2 deci absolut la orice ore :D
Mananc tot timpul sa ma satur dar parca am stomacul mic :lol::lol::D

Cam asa si eu, la 1.78 am vreo 60 si ceva de kile. Asta tine foarte mult de metabolism. Oricum, la 14 ani e in crestere, e normal pe undeva sa se inalte, sa slabeasca si sa i se dea peste cap tot metabolismul/pofta de mancare.

mihaeladumi
12th January 2010, 08:02
am un prieten ce are 1,72 si 54 kg sa inteleg ca e anorexic ?

baiatul meu refuza sa manince. e o diferenta sa maninci, si sa nu asimilezi.

Leo
12th January 2010, 12:16
Mihaela draga poate solutia este aici.
''o colega de clasa i s-a adresat cu geva de genul; bun te-ai mai facut, ai mai slabit si te-ai mai inaltat!''

Tot o colega cu care sa-si petreaca timpul liber, cu care sa manance si asa incet incet ii revine pofta de mancare si viata. Poate si un sport, tenisul de camp .

Andrei_23
13th January 2010, 22:29
poate este vreo mamica ce a trecut printr-un caz asemanator. orice sfat e binevenit. deocamdata, ca prima masura, gatesc cam tot ce-i placea inainte, i-am luat si vitamine, am discutat cu el foarte serios si pare ca vrea sa-si revina. mi-e teama sa nu ma pacaleasca iar. stau linga el cind maninca(foarte putin) dar macar maninca din tot ce-i dau(carne, oua, lapte) refuza tot ce e dulce iar paine mai deloc. se vede lipsa apetitului.

De mi-ar gati mama tot ce vreau, cand vreau :groggy:

Copiii astia nu mai pot de bine...sa fuga vreo 10 km pe zi si mai vorbim.

arsha
7th June 2010, 18:25
Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale

Ana_94
7th June 2010, 18:37
Recunosc ca nici eu nu-s o mancacioasa.Nu ca as tine vreo dieta nebuneasca dar pur si simplu nu pot manca mult si nici repede.Mananc chiar foarte incet.Eu la 15 ani am vreo 1.66m si 48-49 kg si mie mi se pare ca-s slaba desi toti imi spun ca-s numai bine dar tot nu-i cred.As vrea sa am macar 52 kg.

TeBat
7th June 2010, 21:49
Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale

:shocked: pe bune?

Zi-mi si mie pe ce te bazezi cand spui asa ceva.

El Pistolero
7th June 2010, 21:53
:ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Cristina
7th June 2010, 21:56
inseamna ca sunt o purcica :cry::cry::cry:
stiam eu ca e ceva in neregula cu mine :happy

Celso
7th June 2010, 21:57
si eu un scrof:D

adevarul ca in ultima vreme nu prea mai apuc sa mananc toate mesele:)

Lordul
7th June 2010, 23:17
Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale

genial post :D

sa-nteleg ca porcii is aia care mananca in exces sau cum ?

fiecare manaca aportul necesar de calorii...nu toti si sa-si calculeze la fiecare aliment pe gram caloriile...(aveam o colega care-si calcula).....

Doctor_Satan
8th June 2010, 11:45
Cum poti sa traiesti cu un sandwich si o cana cu lapta/apa pe zi? Minte de ingheata apele.
Si poate tu crezi ca arati de 20-23 ani si esti chiar ipocrita daca tu crezi ca ele arata de 40-45 sau tu chiar ai prietene doar prune uscate.
Eu sunt de acord cu ideea ca daca as vrea o femeie cu corp de baiat de 12 ani, mi-as da intalniri cu baieti de 12 ani.
Nu uitati: femeile adevarate au forme!

Andrei_23
9th June 2010, 23:25
Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale

:happy Superb...

Oricum, am impresia ca cineva se plictiseste si mai baga cate-o clona...

Sasuke Uchiha
10th June 2010, 00:14
eu recunosc....mananc foarte mult

TeBat
10th June 2010, 00:36
:happy Superb...

Oricum, am impresia ca cineva se plictiseste si mai baga cate-o clona...

Exista si asemenea gandiri. Personal nu-mi pasa ce mananca si ce nu, dar i-a jignit pe ceilalti, care nu sunt ca ea. Ar trebui sa-si vada fiecare de mizda pa-sii.

Lexus.
10th June 2010, 01:04
Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale
Eu un singur lucru nu am inteles: arati ca de 20-23 de ani de la deces sau de la deshumare?:happy:happy:happy


...si acum fara suparare, eu cu una ca tine nu m-as %&$@ nici daca m-ai plati...lasand la o parte "prezentarea vizuala" nu vreau sa risc sa ma tai sau sa ma intep in oase.

.

Lexus.
10th June 2010, 01:08
inseamna ca sunt o purcica :cry::cry::cry:
stiam eu ca e ceva in neregula cu mine :happy

Stai linistia decat un sac de oase...mai bine "purcica":ok:
...oricum ingrijorator cand ajungi la stadiul de "scroafa", dar nu cred ca e cazul tau:D

Ana_94
10th June 2010, 11:50
Esti nutritionist? Eu sunt anorexica, mi-a luat mult timp (ani) ca sa recunosc. Nu vreau sa fiu manechin, dar nici nu vreau sa vad colacei de grasime pe corpul meu. Nu fac nimaniu rau, recunosc fac sport, imi place ca pe oase sa am muschi.
De mancat numai porcii mananca, eu doar ma hranesc si stiu exact ce-i trebuie corpului meu (dimineata nu mananc, la pranz mananc 1 sandwich, iar seara ... 1 cana cu lapte sau 1 pahar cu apa plata) suficient. Am 30ani, 1,68m, 45kg si intentionea sa raman asa. E placut cand ma intalnesc cu colege si prietene de varsta mea si sa consta ca fizic arata ca femeile de 40-45 ani, in schimb despre mine se spune ca arat de 20-23 ani. E de datoria noastra sa avem grija de corpul nostru ... nu suntem animale

Totusi,acum pe bune,nici eu nu mananc mult dar n-as putea sa traiesc cu doar un sandwich si o cana de apa sau lapte pe zi :cry: Eu,cum am zis,am 1.66m si 49 kg dar macar eu am 15 ani :sleep: E grav daca la 30 de ani si 1.68m ai 45 kg :shocked:

Cristina
10th June 2010, 11:54
Eu recunosc,mananc ca o purcica uneori,dar nu sunt grasa desi in ultima jumatate de an am mai luat cateva kg in plus din cauza unor probleme de sanatate si asta nu pt ca am mancat exagerat de mult ci datorita tratamentului urmat.Am momente cand mananc foarte mult la o masa si am momente cand nu mananc mai nimic toata ziua.Hai sa zicem ca acum am forme bine definite!:D
Oricum mi se pare aiurea sa traiesti doar cu un sandwich si un pahar cu apa pe zi.Adica aia e subnutritie in cea mai grava forma.Nu iti asiguri nici minimul de calorii necesar.

Ana,este posibil ca tu sa ai un metabolism cu o ardere mai rapida a caloriilor,adica exact opusul meu si d'asta sa fii asa.Am o colega la facultate care mananca o paine la o masa si are cam 51-52 de kg tras de par si de aceeasi inaltime ca si tine.A zis ca orice ar face si orice ar manca nu poate sa se ingrase.

Ana_94
10th June 2010, 13:09
Eu recunosc,mananc ca o purcica uneori,dar nu sunt grasa desi in ultima jumatate de an am mai luat cateva kg in plus din cauza unor probleme de sanatate si asta nu pt ca am mancat exagerat de mult ci datorita tratamentului urmat.Am momente cand mananc foarte mult la o masa si am momente cand nu mananc mai nimic toata ziua.Hai sa zicem ca acum am forme bine definite!:D
Oricum mi se pare aiurea sa traiesti doar cu un sandwich si un pahar cu apa pe zi.Adica aia e subnutritie in cea mai grava forma.Nu iti asiguri nici minimul de calorii necesar.

Ana,este posibil ca tu sa ai un metabolism cu o ardere mai rapida a caloriilor,adica exact opusul meu si d'asta sa fii asa.Am o colega la facultate care mananca o paine la o masa si are cam 51-52 de kg tras de par si de aceeasi inaltime ca si tine.A zis ca orice ar face si orice ar manca nu poate sa se ingrase.

Da,e posibil sa ai dreptate la faz cu metabolismul si uneori am si eu aceeasi impresie ca si colega ta:ca oricat as manca,tot nu ma ingras.

Lexus.
10th June 2010, 19:56
Eu recunosc,mananc ca o purcica uneori,dar nu sunt grasa desi in ultima jumatate de an am mai luat cateva kg in plus din cauza unor probleme de sanatate si asta nu pt ca am mancat exagerat de mult ci datorita tratamentului urmat.Am momente cand mananc foarte mult la o masa si am momente cand nu mananc mai nimic toata ziua.Si asta poate fi un motiv pentru care ai luat kilogramele alea in plus...trebuie sa mananci putin, des si daca se poate la ore regulate.


Hai sa zicem ca acum am forme bine definite!:D
Asa da, "purcica":floricica:...eh, probabil ca te alinti tu nu esti nici pe departe "purcica"...ia sa ne pui niste poze sa vedem daca ai dreptate sau nu:D

Cristina
10th June 2010, 20:06
Eu nu am un orar bine definit ca sa pot manca putin si des.Am zile cand plec dimineata si ajung seara acasa si de multe ori mananc tampenii prin oras.Oricum motivul principal pt care m-am ingrasat este tratamentul pe care il urmez,pt ca l-am mai urmat si acum cativa ani si aceleasi consecinte a avut.E bine ca la un moment dat corpul meu se obisnuieste cu medicamentul si incep sa mai slabesc.In general greutatea mea este situata undeva la 56-57 de kg,dar acum am sarit peste 60 ca popa si nu sunt nici foarte inalta!:D

Nu pun poze ca sunt rusinoasa!:D:D:D

TeBat
10th June 2010, 20:14
Asa da, "purcica":floricica:...eh, probabil ca te alinti tu nu esti nici pe departe "purcica"...ia sa ne pui niste poze sa vedem daca ai dreptate sau nu:D

Tu crezi ca oricine are acces? Doar VIP-urile. :cool: :D

El Pistolero
10th June 2010, 20:15
Nu pun poze ca sunt rusinoasa!vai de mine...:D:D:D

Cristina
10th June 2010, 20:17
vai de mine...:D:D:D

De ce ranjesti mah?:D

El Pistolero
10th June 2010, 20:25
asa rusinoasa esti?:D

Cristina
10th June 2010, 20:28
daaaa...rusinoasa ca o fata mare :D

hai ca din anorexie o daduram in pudibonderie :D

El Pistolero
10th June 2010, 20:35
ce ti-e si cu ..... asta:(:D

zebe
10th June 2010, 21:08
Eu nu am un orar bine definit ca sa pot manca putin si des.Am zile cand plec dimineata si ajung seara acasa si de multe ori mananc tampenii prin oras.

Eu mananc noaptea, ziua, la 2, 3, 4, 5, 6 etc, inainte, dupa si sub masa, tot felul de tampenii si-s la fel de pana. :D

Cristina
10th June 2010, 21:14
Pai da ma Zebe,dar tu ai un metabolism cu o ardere mai rapida,al meu e mai lenes...ca si stapana :D

incearca si tu niste vitamine, chestii din astea

Lexus.
10th June 2010, 21:17
Eu mananc noaptea, ziua, la 2, 3, 4, 5, 6 etc, inainte, dupa si sub masa, tot felul de tampenii si-s la fel de pana. :D

Hehe, asa e cand esti tanar (parca am inteles ca ai 19 ani) si ai "arderile" bune, eu pana in 23-25 de ani macam ca un spart, de regula seara (cand e mai rau) cate o franzela intreaga taiata pe jumatate la mijloc cu unt, sunca sau/si salam plus 2-3 amandine sau savarine la "desert" si nu am sarit de 60kg (la 1.77 inaltime) indiferent de cat as fi macat, nu aveam nici o picatura de grasime pe mine...dupa aia usor, usor lucrurile au inceput sa se schimbe:rolleyes:


Nu pun poze ca sunt rusinoasa!

Rusinoaso:P...vrei sa ne rugam de tine:D

zebe
10th June 2010, 21:55
Cristina, iti garantez ca lenevia stapanului nu are legatura cu cea a metabolismului. Nu de alta, dar cred ca saream de 100 de kile in cazul asta. :D
Lexus, 20. Si cam asa-s si io cum erai tu, am undeva pe la 60 de kile la o inaltime de 1.79-1.80.

TeBat
10th June 2010, 22:57
Cum faceti fratilor de va ardeti in halu' asta? :shocked: :D

zebe
10th June 2010, 23:06
Ne jucam cu focul. :D

dede
11th June 2010, 00:23
Cum poti sa traiesti cu un sandwich si o cana cu lapta/apa pe zi? Minte de ingheata apele.

pt baieti e mai complicat, dar fetele, daca se obisnuiesc cu regimuri de'astea exagerate, ar putea trai, nu ar muri de foame ;) bine, ca trebuie sa fii putin :groggy: sa tii o asemenea dieta e partea a doua, unele sunt inconstiente cand vine vorba de sanatate

daniel_O7
28th July 2010, 14:19
Eu am auzit un alt principiu eficient de la un coach, și anume să mănânci conștient: poți mânca ce-ți place și când vrei, doar să fii atent(ă) la corpul tău, iar el îți va spune după un timp ce are nevoie și NU, nu vei ajunge să mănânci numai prostii, pentru că nu asta cere organismul, decât dacă te-ai deprivat foarte mult timp de foarte multe lucruri.