PDA

View Full Version : Echipele romanesti in Cupele Europene 2006/2007



cristane
6th August 2006, 12:32
Cupele Europene sezonul 2006/2007

1. Euroliga - nici o echipa din Romania *
2. Cupa ULEB - nici o echipa din Romania *
3. FIBA EuroCup - CSU Asesoft Ploiesti
4. FIBA EuroCup Challenge - Policarbochim Cluj

FIBA EuroCup
- tragerea la sorti are loc azi la 12.45

FIBA EuroCup Challenge

Grupa B
Plus Brno (CZE)
Cluj (ROM)
Boncourt (SUI)
Keravnos (CYP)
--- Se joaca tur-retur, se califica primele 2

* Din cite am inteles, in aceasta toamna se va decide schimbarea sistemului competitional al Euroligii si Cupei ULEB. Intentia clara a organizatorilor acestor competitii este sa dea mai multor tari sansa de a participa, deci sint sanse ca in anii urmatori sa avem reprezentante si in cele mai puternice doua competitii, nu doar in cele organizate de FIBA.

cristane
6th August 2006, 14:12
S-au tras la sorti si grupele pentru FIBA EuroCup...

Grupa A

Asesoft (ROM)
Dijon (FRA)
Nahariya (ISR)
Estudiantes (ESP)
--- Se joaca tur-retur, se califica primele 2

Grupe foarte grele si pentru Ploiesti, si pentru Cluj. Vor trebui intariri serioase vara asta pentru a avea sanse la calificare. Anyway, multa bafta ambelor echipe ;)

KingMJames
6th August 2006, 16:29
poate se vor baga ceva mai multi bani si voi fi adusi niste jucatori de afara cu adevarat valorosi...

Mishumacher
8th August 2006, 12:40
Pe la Asesoft din cate stiu au mai dat probe niste sarbi!Sper ca Jojic a avut de unde alege!

valb
8th August 2006, 16:52
apropo, voi nu urmariti decat baietii? sa va spun ca avem reprezentanta si la fete, pe olimpia bucuresti? nu de alta, dar unii chiar se uita pe siteuri si nu prea vad peste tot romani :(

valb
8th August 2006, 16:55
il alta ordine de iedei, ca sa stiti: olimpia bucuresti face parte din grupa B a EuroCup Women alaturi de Besiktas Istanbul (Turcia), Ramla (Israel) si de Kastoria (Grecia). Mai mult, va juca meciurile de acasa in sala Olimpia din Ploiesti. Asta asa, pentru voi, in exclusivitate. Si pentru agentiile de presa care iau stirile de aici, asa cum fac cei de la rompres si de la mediafax :))

Cosmin Salajan
9th August 2006, 08:09
apoi olimpia nu are nici o sansa:)

Razvan P
9th August 2006, 09:47
. Mai mult, va juca meciurile de acasa in sala Olimpia din Ploiesti.

si atunci de ce nu se numeste echipa Olimpia Ploiesti :)
BAFTA OLIMPIA, grea grupa

just2play
23rd October 2006, 17:02
Un campion european la Ploiesti! Bojan Obradovic vine sa joace pentru Asesoft in Fiba EuroCup! http://csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=236

cristane
23rd October 2006, 17:06
Bravo, felicitari :)

O nelamurire am totusi.... astia doi joaca toata toamna asta doar in EuroCup? Adica numai sase meciuri? Ciudata alegere.

vasi
24th October 2006, 10:02
pai cu nwosu cum a fost treaba?
oricum, inc azul astora 2 asesoftul vrea sa negocieze in iarna sa ramana si pt retur... om vedea ce va fi

just2play
29th October 2006, 15:03
Catalin Burlacu - "Nowitzki din Carpati" http://www.csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=245

Un articol cu un baiat pe care voi, sibienii si clujenii, il iubiti mult :lol:
PS. nu eu l am botezat asa..ci si jurnalistii straini :wink:

Cosmin Salajan
29th October 2006, 15:53
faza cu iubitul e diferita
ca baschetbalist toata stima
dar cacaracteru.....

just2play
31st October 2006, 23:00
Asesoft joaca maine (miercuri) amical cu CSU Brasov pentru a pregati meciul cu Estudiantes Madrid http://csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=246

KingMJames
31st October 2006, 23:18
mult succes lui burlacu...orice plus pt basketul romanesc este binevenit...

ultras79
1st November 2006, 17:39
NUmai U

just2play
1st November 2006, 23:29
Asesoft a invins Brasovul intr un meci de pregatire pentru Fiba EuroCup http://csuasesoft.ro/home/global/art_list/?art_key=247

cristane
2nd November 2006, 16:40
Asesoft - Estudiantes, in prima etapa a grupelor FIBA EuroCup, este marti, de la ora 19.00, in direct la TV Sport.

cristane
2nd November 2006, 16:49
Asesoft - Estudiantes, in prima etapa a grupelor FIBA EuroCup, este marti, de la ora 19.00, in direct la TV Sport.

just2play
3rd November 2006, 18:02
Nigerianul Julius Nwosu ureaza succes Asesoftului in Fiba Euro Cup si ii saluta pe fanii ploiesteni prin intermediul siteului www.csuasesoft.ro

alexalex
6th November 2006, 20:37
ce echipa vine maine la Ploiesti!!!!
"
CSU Asesoft este la o zi de reluarea aventurii europene în aceeasi competitie ca si anul trecut, când nu a trecut de faza initiala. Misiunea în EuroCup 2006 e si mai dificila, ploiestenii urmând a se lovi de la primul meci în Grupa A, în sala Olimpia, de puternica Estudiantes Madrid, locul al patrulea în campionatul iberic. Spaniolii au învins Barcelona, formatie ce a participat în NBA Europe Live Tour, unde a trecut de Philadelphia 76’ers.
"
si cica au fost vicecampioni acum 2 ani cand au pierdut finala cu Barcelona in meciul decisiv.

pentru cluj pare un meci mai usor, elvetienii erau destul de slabuti.
foarte tineri, aproape toti de culoare se miscau foarte repede dar nu prea stiau aparare si nu jucau in echipa...
oricum din cate am citit tot lotul e schimbat asa ca...

MT
6th November 2006, 21:43
Elvetienii astia daca tin bine minte au invins totusi in meciul de la ei de acasa Asesoftul cu Krasic, Bulatovic, Kuzmanovic, Rakocevic, etc. sau ma inseala memoria ?! Parca la cosaveraj s-a dus Ploiestiul mai departe...must check.
Oricum va fi un meci foarte greu pentru Cluj si aproape imposibil pentru Asesoft. Bafta ambelor!

cristane
6th November 2006, 22:49
Si meciul Clujului e in direct la TV Sport, miercuri de la 19.00 ;)

cristane
7th November 2006, 19:55
Foarte bine se tine pina acum Asesoftul. Doar 6 puncte la pauza pentru Estudiantes. Ockocolic a jucat fenomenal, si Elliott a fost ok, dar din pacate are deja 3 fouls si a stat mai mult pe banca. Sper sa nu cada Ploiestiul in repriza a doua.

SORENSEN
7th November 2006, 20:20
Asesoft - Estudiantes 80-84 -sfertul 4 ...6 min de joc ...un meci bun pt Asesoft..Ockocolic...a jucat magistral :D ...

SORENSEN
7th November 2006, 20:32
89-97 un meci bun pt Asesoft.

cristane
7th November 2006, 20:40
Pentru prima oara in viata mea am simtit ca facem parte si noi din Europa la baschet.
Asesoft a jucat impresionant, timp de 38 de minute a luptat de la egal la egal cu echipa de pe locul 4 din campionatul campioanei mondiale. Din pacate ploiestenii au cedat pe final, insa asta nu le stirbeste din meritele unei evolutii exceptionale in fata unei echipe exceptionale. Ocockolic, in ciuda a doua greseli in momentele decisive din sfertul patru, a fost senzational. Nu stiu exact cite puncte a dat, dar sigur peste 30. Trebuie sa mentionez si o faza memorabila din sfertul trei, un capac uluitor al lui Carutasu (parca), urmat de un contraatac rapid finalizat prin dunk de Hargrove. Superb.

Anyway. O infringere frumoasa, ce da multe sperante pentru viitor.

Urmatorul meci al Asesoftului: joia viitoare, in deplasare cu Nahariya din Israel.

Pina atunci, Clujul debuteaza miine in EuroCup Challenge, contra elvetienilor de la Boncourt, ora 19.00, in direct la TV Sport. Bafta si Clujului ;)

phyxius
7th November 2006, 20:52
a jucat un meci frumos asesoft. pacat ca doar ocockolic si putin si hargrove si elliot au fost cei care i-au tinut pe ploiesteni in meci. cred ca ar fi putut sa tina scorul mai strans daca se aparau mai agresiv spre sfarsit. sa vedem acum ce fac saptamana viitoare.

Gontel
7th November 2006, 21:24
Meci foarte bun facut de ai nostri. Pacat de greselile de la recuperare si pe faza de aparare. Spaniolii patrundeau prea usor spre cos. Ma asteptam la mai mult din partea lui Carutasu. Aveam nevoie si de un pivot mai incisiv sub panou, dar Milos Z. mi s-a parut prea temator, cum a zis si comentatorul.

Pana la urma am pierdut onorabil.

vasi
8th November 2006, 09:38
pacat ca Aasesoft nu a stiut sa gestioneze finalul meciului
Intr-adevar, au jucat bine (Sasa, Hargrove si Elliott), dar s-a dovedit pe final ca inca nu au mentalitate de baschetbalisti adevarati
Spaniolii, in schimb, am avut impresia ca nu au fortat 100%. Iar atunci cand au apasat pe acceleratie, s-au desprins... exemplul cel mai bun... finalul
Oricum, meciul facu de Asesoft e un pas inainte
Nu sunt deloc un fan al lor, dar nu pot deca sa ii felicit si sa le urez bafta in continuare!

DonCarlos
8th November 2006, 20:48
V-a placut recitalul lui Levar? Ce meci a facut!! Felicitari pt. baietii de la U.

nubian
8th November 2006, 20:57
Dap, a fost fenomenal Levar Seals, a tras echipa dupa el..

phyxius
8th November 2006, 20:59
bun meci al lui cluj. parca puteau mai mult. oricum mi-a placut de levar, ca de obicei de altfel :P. si jenkins mi-a mai placut. silvasan putea mai mult dar oricum au jucat bine. felicitari!

dolby
8th November 2006, 21:07
E buna o victorie pentru inceput. Felicitari Clujului.

Gontel
8th November 2006, 21:08
Cel mai mult mi-a placut la LeVar recuperarea si dunkul din ultimele secunde.

Felicitari "U"! Bafta in continuare.

r0bby
8th November 2006, 21:24
meci bun facut de cluj si in special de Levar!

MT
8th November 2006, 21:55
Heh.
Atmosfera grozava in sala arhiplina, U a jucat un meci bun, dar marcat (parerea mea) prea mult de trac pentru unii dintre cei de pe teren (sau poate fantomele lui Grigoras/Ciulin si a celor 36 de "faulturi" de la Ploiesti bantuia inca prin fata ochilor lor... :P ).
Elvetienii au venit cu o carte de vizita care arata o echipa cu o defensiva de fier, au si aratat-o in multe momente. Din fericire, in ciuda (mult prea) numeroaselor ezitari, totusi atacul clujan si-a facut din nou datoria.
Remarcatii mei, de la elvetieni numarul 12, Iversen si coordonatorul de joc Petric parca.
De la ai nostri LeVar imperial in momentele cheie, Cory exceptional, restul un joc bun (cu o mentiune speciala pentru Silva care parca si-a mai revenit si Aca Belanovic care s-a luptat bine aproape o repriza intreaga avand 4 PF-uri)
Sub valoarea lor mi s-au parut Tenter si Meda.
Pana la urma bine ca e bine, urmeaza deplasarea de la Pitesti...

LE Ce-mi place cum zambeste LeVar pe pagina FIBA Europe (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.compID_3PFNKyhLHWIYKHG2fZORy3.html)in postura de leader al celor doua clasamente ale scorerilor... ;)
Si aici (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_khcZ9zVjI0g7MLWnTrb7z2.compID_3PFNKy hLHWIYKHG2fZORy3.season_2007.roundID_5138.teamID_. gameID_5138-B-2-1.html) statistica partidei.

Dumars
8th November 2006, 22:12
Ghiciti cine este lider la puncte (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_khcZ9zVjI0g7MLWnTrb7z2.compID_3PFNKy hLHWIYKHG2fZORy3.season_2007.roundID_5138.teamID_. gameID_5138-B-2-1.html) pana la momentul actual in Euro Cup Challenge!

A realizat un meci bun.
De la Boncourt mi-a placut Bing.

KingMJames
8th November 2006, 22:16
marfa meci.imi placu.au fst cateva momente in care m-am ridicat si am zis 'whoaaa!' :)...dunkurile lui levar si capacul lui ;)...puteau castiga mai lejer dc jucau mai atent,dar oricum,bv cluj.

cristane
8th November 2006, 22:43
Frumos meci, felicitari Clujului. O victorie joia viitoare la Keravnos si calificarea va fi la un pas ;)

MUSTAINE
8th November 2006, 23:07
felicitari clujului! mi-au placut seals si jenkins. medvedj a fost cu 2 clase peste tenter! superb jocul lui. viteza, assisturi etc. jos palaria pt meda. ma asteptam la mai multe minute pt tudor si flavius da' asta e. oricum e bine ca au inceput cu dreptul.

BAK
8th November 2006, 23:58
felicitari baietilor pentru victorie! acum urmeaza meci greu cu pitestiul, dar daca jucam ca si cu elvetienii nu cred ca putem pierde...nUmai bine

Datenshi
9th November 2006, 00:19
Eu am prins doar sfarsitul, macar am vazut faza aia din ultimele secunde. :) Oricum, felicitari Clujului.

alexalex
10th November 2006, 17:03
Sasa Ocokoljic - Ploiesti - Shooting Guard- Serbian - 30 years old

Sitting atop the scorer's leader board after Week One is Ocokoljic, who proved last season that he can score with the best of them. The Serbian has found his home in Romania after previously bouncing between Serbia, Amsterdam and Turkey. Last season Ocokoljic was the fourth-best scorer in the EuroCup with 20.2 points per game. He has also helped Ploiesti to the 2005 and 2006 Romanian league titles. Any chances Mladan Jojic's team have this season will rest on the shoulders of the 30-year-old marksman. And Ocokoljic will do everything he can to lead his team to victory - as witnessed by his 32 points, five rebounds, six assists and three steals in a losing effort against Estudiantes.

www.fibaeurope.com

ca tot se vorbea de primul loc la puncte... si la o categorie superioara

MT
10th November 2006, 17:35
Bravo pentru Sasa, merita tot respectul nostru.

BAK
10th November 2006, 21:33
sasa cred ca este de departe cel mai bun conducator de joc care a evoluat in Romania pana acum

Kobe24
11th November 2006, 05:59
ai uitat de helcioiu???:o: nu pot sa cred......:rolleyes:
sa nu uitam ca unii l-ar fi lasat pe sasa pe banca daca helcioiu mai era la ploiesti...:ciocan:

dolby
11th November 2006, 08:05
sasa cred ca este de departe cel mai bun conducator de joc care a evoluat in Romania pana acum


nu chiar asa de departe ;) . nici evans nu era mult sub el.

Dumars
11th November 2006, 09:43
Sasa Ocokoljic - Ploiesti - Shooting Guard- Serbian - 30 years old
...

ca tot se vorbea de primul loc la puncte... si la o categorie superioara

Ca tot se vorbea de primul loc la puncte (http://sports.yahoo.com/nba/stats/bycategory?cat=Fielding&sort=25)... si la o categorie superioara

Da, alexalex, Sasa e supertare. Bravo lui.
A prins cateva meciuri sezoanele astea pentru care merita tot respectul. Putin flopper, dar nu a fost cazul in meciul cu Estudiantes. Sa o tina tot asa !
Si sa fie ajutat mai mult si de catre colegi .

cheloo_emil
13th November 2006, 20:08
pacat de meciul cu spaniolii, am fost prezent la meci si am simtit ca au existat momente in care puteam prelua conducerea . Insa, apoi se suparau spaniolii si aruncau cateva de la 3 si ne prabuseam iar . Din pacate, trebuie sa recunostem ca spaniolii au fost mult peste asesoft, probabil erau si ei constienti ca o sa piarda , dar au luptat pana la sfarsit :ok:

MT
14th November 2006, 09:42
Azi se joca primul meci din etapa secunda in grupa lui U , intre BC Boncourt si A Plus Brno, ambele invinse in prima etapa. Joi se va disputa meciul din Cipru intre Keravnos si U.
Pe siteul fibaeurope.com va fi prezentata evolutia live a scorului. (la fel si pentru Asesoft).
Bafta ambelor echipe romanesti.

alexalex
14th November 2006, 10:26
pentru Cluj o sa fie un meci foarte greu, Asesoft a jucat cu vreo 3-4 echipe din Cipru si a reusit o singura victorie in deplasare dar atunci jucau si Toni, Bulatovic, Kuzmanovic, Burlacu... in rest au cam luat bataie in insula, dinamo au jucat si ei niste meciuri acolo si le-au pierdut pe toate ...e foarte greu sa bati acolo. oricum sper sa faca un meci frumos si cine stie poate...
foarte important pentru competitiile europene este sa bati tot acasa. daca castigi si un meci in deplasare ai sanse mari sa te califici..
pentru Asesoft intalnirea din Israel pare exact meciul decisiv pentru calificare (evident daca lucrurile merg bine acasa si spaniolii bat tot). acum e momentul sa forteze. am inteles ca o sa intre si Obradovic asa ca sanse sunt...

MT
14th November 2006, 10:45
Daca va juca la fel ca si cu Estu, Asesoft invinge linistit cu 20 de puncte diferenta.
U in schimb are o misiune grea de tot, mai ales dupa seria meciurilor nereusite din campionat...va fi greu sa se adune dar nu imposibil.

MT
14th November 2006, 23:16
In grupa Challenge Cup in care este si U, in seara aceasta:
BC Boncourt - A Plus Brno 64:71


In grupa Asesoftului din Eurocup:
Estudiantes - Dijon 80:75

cristane
15th November 2006, 10:32
Bine ca a batut Estu, desi e ingrijoratoare diferenta foarte mica de scor. Asta inseamna ca si Dijon va fi foarte greu de batut. Pentru Asesoft, si sperantele ei de calificare (oricit de mici ar fi), meciul din seara asta din Israel e decisiv.

alexalex
15th November 2006, 10:56
da dupa scor se complica putin lucrurile dar sanse sunt mai ales daca batem azi..
si pentru Cluj e greu, acum trebuie sa bata acasa la elvetieni altfel Keravnos si Brno au avantajul ca au castigat in deplasare. (Keravnos o sa bata probabil in Elvetiasi au castigat deja la Brno ).

vasi
15th November 2006, 21:14
apropo de meciul din Cirpu
era porogramat initial la 20.30
s-a modificat... e la 18.30, din cate am inteles
mai multe detalii pe site-ul oficial al echipei clujene (il stiti voi, nu il mai scriu aici)

MT
15th November 2006, 23:50
Iscar Nahariya - Asesoft Ploiesti 98:71 scor final.

BAK
16th November 2006, 00:24
hm....cam mare diferentza.....ghitza nu l-a putut folosi pe grigoras?

BAK
16th November 2006, 04:16
din prosport
"Dar dupa pauza a fost parca alt meci. Campioana României a cedat treptat si, “vânata” de oamenii în negru, a fost ajunsa de israelieni. Dupa spusele presedintelui Alexandru Iacobescu, “arbitrii au furat rau de tot, înlesnind mult misiunea gazdelor”
deci acum stit si voi cum este sa fi furat....vorba aia .....ceea ce tie nu-ti place,altuia nu-i face......oricum, poate acum grigoras va fi cooptat si el in lotul pentru fiba euro cup

MT
16th November 2006, 08:16
Statisticile sunt aici (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_khcZ9zVjI0g7MLWnTrb7z2.compID_BYg5Rb 55Jw-G5I3MZ6JB01.season_2007.roundID_5088.teamID_.gameI D_5088-A-3-2.html).

cristane
16th November 2006, 10:12
Pe linga probabilele decizii nefavorabile de arbitraj, sa pierzi la o asemenea diferenta dupa ce ai condus la pauza mi se pare un semn de mare slabiciune mentala a echipei. M-am saturat ca la orice meci pierdut in deplasare de echipele romanesti de baschet, oficialii cind se intorc acasa sa nu faca altceva decit sa dea vina pe arbitri. Dar cele 20 de turnovers si procentajul de 36% de 3, tot arbitrii le-au facut? N-am vazut meciul, dar statisticile si scorul sint singurele care conteaza, si ele arata ca Asesoft a jucat foarte foarte slab. Dupa infringerea asta s-a dus naibii si entuziasmul, asa ca, eu pot sa pun pariu ca Asesoftul va incheia grupa cu 0-6.

alexalex
16th November 2006, 10:33
a fost 46-37 la pauza pentru Asesoft (dupa ce au condus si cu 27-11 si 43-27)
ceva s-a intamplat...nu spun ca au fost arbitrii...
oricum 31-9 pentru ei in sfertul 3!!??, si au terminat cu 57%procentaj la 3 pct (12 din 21 )
probabil ca a gresit si antrenorul...

MT
16th November 2006, 10:46
La PF statistica spune ca impotriva ploiestenilor s-au fluierat mai putine infractiuni ...
Dar intr-adevar procentajele la aruncari sunt surprinzator de proaste, nemaivorbind de muntele de turnover facute. Nevazand meciul, e posibil ca israelienii sa fi fost o echipa extrem de rapida si cu sniperi de clasa.

YozzMaster
16th November 2006, 11:11
Pe schimbarea de la pauza nu cred ca se poate pune decat lipsa de experienta si de concentrare cum au jucat primele doua sferturi puteau sa joace si celelalte doua

vasi
16th November 2006, 11:38
nu am avzut nici eu meciul, dar ma gandesc ca echipa din ISrael semana mult ca stil de joc cu cea intalnita anul trecut de clujeni in FIBA EuroCup Challenge
spun asta dintr-un simplu motiv... antrenorul e acelasi
asadar, tot ce se poate ca ei sa se fi bazat foarte mult pe fundasi si mai putin pe lupsta de sub panouri, mai ales dupa ce pivotii ploiesteni au adunat faulturi. poate au fortat mult patrunderile
nu zic ca e asa, dar s-ar putea sa fi fost

Gontel
16th November 2006, 17:52
Cred ca dezastrul s-a produs in urma starii de automultumire tipic balcanice. Dar unde au fost americanii cu mentalitatea lor? Hargrove doar 8 puncte...

vasi
16th November 2006, 19:20
lasa ca poate invinge U-Mobitelco
scorul in minutul 15: Keravnos - U-Mobitelco 23-41 (Dumitrescu 15 puncte)

dar s-a accidentat Cory Jenkins

MT
16th November 2006, 19:23
Huh, sper sa rezistam...

LE S-a accidentat Cory ?!?

vasi
16th November 2006, 19:27
destul de greu... acolo in cipru e aproape imposibil sa castigi
povesteam acum cateva luni cu managerul nationalei Georgiei... el imi povestea ca de fiecare data cand a fost in cipru, iar echipa juca bine, incepeau arbirii sa se bage
sa speram ca nu va fi cazul azi au, daca se va intampla asa, noi sa demonstram ca puteam invinge si atunci cand nimeni nu vrea

MT
16th November 2006, 19:28
Primul sfert 13:34
43-52 la pauza mare. S-a redus avantajul nostru la doar 9 puncte :(

vasi
16th November 2006, 19:32
9 puncte e putin de tot
va fi infernal in repriza a doua

MT
16th November 2006, 19:33
Yeap. Tot nu sunt clarificat cu accidentarea lui Cory la genunchi: definitiva sau doar ceva usor si poate continua ?
LE Levar 3 dunkuri..nu se poate abtine baiatul asta :) ...si Flavius unul.

vasi
16th November 2006, 19:42
53-57... se ingroasa gluma

vasi
16th November 2006, 19:47
a fost 58-59, dar acum e 60-67

MT
16th November 2006, 19:52
Sfertul trei, final: 64:75!
Hai ca se poateeeee! ;)

vasi
16th November 2006, 20:02
teoretic, da
sa vedem totusi cum se va desfasura ultimul sfert
cu scuzele de rigoare, dar inca sunt pesimist

vasi
16th November 2006, 20:05
71-78hmmmm

MT
16th November 2006, 20:07
Ca de obicei, suntem fericiti cu finaluri de infarct.

vasi
16th November 2006, 20:09
lasa ca poate de data asta scapam mai usor...

vasi
16th November 2006, 20:10
14 punbcte diferenta
91-77
acum chiar e gata, chiar daca se baga arbitrii

MT
16th November 2006, 20:12
Nu zi hop pana nu sari gardul.
Mai stii ca n-o fi Grigoras in disguise pe acolo ?

vasi
16th November 2006, 20:17
nici chiar asa... desi unora le-ar placea sa fie

MT
16th November 2006, 20:23
Ziceai ca n-avem parte de final de infarct, ei ?!? :)

MT
16th November 2006, 20:24
Gata. Am invins. Scor final:
KERAVNOS Cyprus College Vs MOBITELCO 95:100

vasi
16th November 2006, 20:25
Am Invins!!!!!!!!
100-95

MT
16th November 2006, 20:28
E momentul unor (multe ) beri reci in cinstea baietilor. /hello

fodo
16th November 2006, 20:33
Vasi, cand a fost ultima victorie in deplasare in cupele europene?

vasi
16th November 2006, 20:33
io zic sa le bem duminica dupa meciul cu brasovul

vasi
16th November 2006, 20:34
@fodo...... din cate stiu eu, niciodata!

MT
16th November 2006, 20:35
Traieste clipa, Vasi ;) . Pana duminica mi se usuca gatul.

fodo
16th November 2006, 20:35
Atunci era timpul pt un inceput /hello :yeah:

vasi
16th November 2006, 20:37
Traieste clipa, Vasi ;) . Pana duminica mi se usuca gatul.

bine ar fi sa pot
da sunt la lucru si in plus sunt si cu masina... deci eventual una, 2,3,4,5... 1000 da' fara alcool :no:

MUSTAINE
16th November 2006, 22:03
felicitari clujului!!!!! asta da performanta sa castigi in cipru unde toata lumea din baschet stie ca e cam imposibil sa bati!!! felicitari tudor pentru inca un meci mare( poate acuma primeste mai multe minute si in campionat). se pare ca la cluj se construieste o mare echipa. si ca sa citez un alt site '' celebru'' sa-i apludam pe baieti in picioare/hello /hello /hello jos palaria pt cluj

MT
16th November 2006, 22:09
Au aparut Statisticile (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_khcZ9zVjI0g7MLWnTrb7z2.compID_3PFNKy hLHWIYKHG2fZORy3.season_2007.roundID_5138.teamID_. gameID_5138-B-4-2.html)meciului.
Arata superb. Nici nu stiu ce sa remarc ...
Tudor 7/11 la 3p ...
Levar 9/11 la 2p si 3/4 la 3p...
Cory in cele 7 minute jucate 3 steal...
"Batranul" si "incetul" :D Bubu ...40 de minute integral pe teren, pivot cu 3/6 la 3p si cu 8 (opt) assisturi...
Felicitari tuturor baietilor inca odata.

BTW LeVar este all-around FIBA Europe best scorer dupa 2 etape cu 29.5 ppg. ;)

cristane
16th November 2006, 22:41
Superba victorie, bravo Clujului! Saptamina viitoare urmeaza deplasarea la Brno - echipa invinsa etapa trecuta, acasa, chiar de Keravnos! Deci se poate!

KingMJames
16th November 2006, 23:12
felicitari cluj! mult succes in continuare!

dolby
17th November 2006, 00:19
ar fi frumos sa treceti de grupe......... oricum, se face treaba buna acolo la voi........ felicitari inca o data.

Dumars
17th November 2006, 09:24
Da, superb intr-adevar.
Dumitrescu a aratat ca este in forma si LeVar a facut din nou un meci foarte bun. Se pare ca daca el e in forma, trage si echipa dupa el.

Perisic se pare ca a pregatit bine meciul. Bravo lor !

virtual
17th November 2006, 13:06
DA DA DA DA DA DA!

Duminica, toata po****tia iubitoare de baschet din orasul de sub Feleac, haideti la meci! Sa ne aratam bucuria si increderea in baietii nostri!

MT
17th November 2006, 13:09
Apropo, joi la Brno vom avea galerie clujana cu steaguri si tot tacamul, chiar daca nimeni nu va pleca de aici pana in Cehia in mijlocul saptamanii.... :)

BAK
18th November 2006, 05:56
declaratie ghitza in prosport
Intors din Israel, unde echipa sa, CSU Asesoft Ploiesti, a pierdut cu 71-98 meciul cu Naharya din EuroCup, finantatorul Sebastian Ghita a acuzat dur arbitrajul: “Am crezut ca am intrat într-o lume de gentlemani, dar am fost niste naivi. Abia acum începem sa vedem care e adevarata fata a acestor baieti din Europa, care se fura între ei de 2.000 de ani. Trebuie sa fim atenti, pentru ca altfel ne lasa fara iarba din parcuri. Arbitrajul a fost sub orice critica”.

tipul asta este de-a dreptul simpatic.hotul striga hotul.auzi la el........astia se fura intre ei de 2000 de ani,numa' romanu' ii cinstit, mai ales ala mai bronzat.......deci asta inseamna ca ghitza va incepe sa umble si la arbitrii straini?

vasi
18th November 2006, 09:10
Apropo, joi la Brno vom avea galerie clujana cu steaguri si tot tacamul, chiar daca nimeni nu va pleca de aici pana in Cehia in mijlocul saptamanii.... :)

da de unde stii tu ca nu va pleca nimeni pana in cehia? :D

MT
21st November 2006, 20:48
Asesoft - Dijon 75:77 si sansele pentru iesirea din grupe devin teoretice.

phyxius
21st November 2006, 21:02
pacat. in ultimele minute s-au aparat mai bine. au deposedat ca lumea si au reusit sa-i si egaleze, ba chiar sa conduca si cu un pct. trebuiau sa se apere mai mult de la 3. o mare parte din pctele lui dijon din sfertul 4 de-acolo au venit.

MT
24th November 2006, 08:15
A Plus Brno - U Mobitelco 96:64 (25:26,23:12,27:16,21:10)
Nu sunt prea multe de comentat la asa scor...


Dupa incheierea meciului de la Brno, presedintele executiv al "U" Mobitelco, Mircea Cristescu a declarat pentru site ca echipa trebuie sa mearga mai departe, desi a jucat atat de slab. "Am jucat baschet doar in primul sfert. Apoi, antrenorul Perisic si-a dat seama ca jucatorii sunt morti de oboseala si a inceput schimbarile. Adevarul este ca au cazut fizic, iar pentru cehi a fost doar o formalitate sa continue si, mai mult, sa ne invinga la scor. Dupa caderea fizica a venit si cea psihica. Cehii sunt masivi si foarte puternici si au prins o zi excelenta, poate asa cum am prins noi in Cipru. Pe de alta parte, noua nu ne-a intrat nimic. Exceptie a facut LeVar Seals, care a aratat ca e singurul care poate face fata la acest nivel. Cel putin in acest moment. Si nici el nu a fost in cea mai buna zi a sa. Dupa aceasta infrangere nu se impun penalizari la echipa. Trebuie sa recunoastem ca acest sistem, cu jocuri din trei in trei zile, pe doua planuri, este infernal. Lipsa de experienta la acest nivel ne-a costat, iar jucatorii sunt morti de oboseala. Cert este ca acum incercam sa avem in fata doar meciul care urmeaza, adica cel cu Dinamo. Din cauza oboselii e posibil sa nu ne mai antrenam pana la ora meciului, ci doar sa facem miscare usoara. Cat despre ce va urma in cupele europene, trebuie sa spun ca din postura locului trei, pe care il ocupam acum, suntem obligati sa castigam ambele meciuri de acasa, cu Keravnos si Brno. Intre ele mai avem deplasarea in Elvetia, iar daca acolo reusim o victorie, se mai indulceste putin finalul parcursului nostru in grupa B. Acum, cel mai important este ca jucatorii sa se odihneasca si sa fie sanatosi", a declarat Mircea Cristescu.
...
Oboseala adunata de echipa clujeana este imensa, in conditiile in care dupa meciul de la Brno, jucatorii au doar cateva ore de somn la dispozitie. La ora 5.00 dimineata, ei vor pleca de la Brno spre Praga, de unde vor face drumul spre Bucuresti, via Budapesta, cu avionul, urmand sa ajunga in Capitala in jurul orei 16.30.

...Si vestile "bune" continua:



Ca si cum infrangerea drastica de la Brno nu ar fi de ajuns, din lotul echipei clujene mai vin si alte vesti proaste. Fundasul Marcel Tenter s-a accidentat grav la mijlocul sfertului trei, suferind o ruptura musculara la muschiul triceps femural al piciorului stang. Tenter devine astfel indisponibil pentru meciul cu Dinamo si este posibil sa fie inapt de joc mai multe saptamani.

Marcel Tenter a mai suferit o accidentare si in meciul cu Keravnos Nicosia, entorsa la glezna stanga, dar a dat dovada de tarie si a continuat acea partida, dar a intrat pe teren si in cea cu CSU Brasov, de duminica.

Razvan P
24th November 2006, 08:48
Mare , mare pacat cu accidentarile astea ,,, sa se faca bine cat mai curand , si bafta la meciul cu Dimano , o sa aveti nevoie mare.
Pe fondul oboselii apar si accidentarile , cred ca asta a patit si Evans in semifinala (a tras f. tare tot sezonul si in play-off).

ultras79
24th November 2006, 10:55
NOi murim "U" Niciodata...!!! NUMAI "U"

Dumars
24th November 2006, 19:14
...Si vestile "bune" continua:
Fundasul Marcel Tenter s-a accidentat grav la mijlocul sfertului trei, suferind o ruptura musculara la muschiul triceps femural al piciorului stang.

Pacat de Marcel. Dar sa-mi explice si mie cineva unde este muschiul asta. Ca eu unul nu am auzit de existenta lui pana acum.

Poate infrangerea din Cehia se va dovedi a fi dusul rece necesar pentru a-i bate pe Dinamo chiar la ei acasa.
Oricum voi fi la meci. Cu siguranta va fi frumos. Sper sa nu mai fie asa frig in sala , ca si la meciul cu Sibiul, cand nu cred ca erau 10 grade in sala.

Danila
24th November 2006, 23:27
cvadricepsul femural, este o grupare de muschi din care face parte si tricepsul...probabil cel din lobul posterior...
nu ma pricep foarte bine insa sper sa fie un raspuns competent:P

virtual
25th November 2006, 09:14
La ora aceasta, sunt aprox. 5 grade in Floreasca (asta daca sunt deschise geamurile!!!), caci daca nu, vor fi cam -!!!

MT
28th November 2006, 22:21
Bravo Ploiesti, banuiesc ca a fost un meci foarte frumos.
Dupa 40 de minute Estudiantes - Asesoft 102:102. Urmeaza overtimeul.
Final: 117:111.

cristane
29th November 2006, 11:12
Am inteles ca Estu a jucat cu rezervele. Oricum, evolutie remarcabila a Ploiestiului, insa asta nu scuza cu nimic linia de clasament: 0-4. Degeaba joci bine, daca nu reusesti sa cistigi macar un meci, asa, din intimplare.

MT
29th November 2006, 11:34
Deseara Boncourt- U Mobitelco, posibil live pe www.fibaeurope.com, aproape sigur pe www.u-mobitelco.ro. Clujul a ajuns in Elvetia intr-o formula restransa, fara Tenter si Cory Jenkins, accidentati si lasati "la vatra".
Ar fi momentul ca jucatorii ramasi sa stranga din dinti si sa sparga pasa proasta in care se afla de o vreme. E momentul adevarului pentru toti ...

vasi
29th November 2006, 23:35
A fost BC Boncourt - U-Mobitelco
Scorul 86-65... dar nu prea conteaza
Dumitrescu are gura sparta, Belanovic un ochi cat ceapa, Racovitan a ramas fara aer dupa ce si-a luat un cot in ficat, Lapuste a fost "marioneta" de judo, Medvedj abia poate umbla... Daca si ala a fost baschet, inseamna ca eu de o vreme buna am devenit fan K1.
Oricum, se anunta vremuri grele la Cluj. Echipa nu a mai castigat de 3 meciuri, accidentarile se aduna, situatia in FIBA EuroCup Challenge nu mai e asa de roza ca inaintea deplasarilor...
Sa speram ca totul se va rezolva si ca U-Mobitelco va avea ocazia sa joace si baschet in urmatoarea perioada.

Cat despre magarii de la Boncourt... sa va prind numa' prin Manastur, ca apoi vedeti voi :ciocan:

Vadim
30th November 2006, 01:37
Totusi, 46 de aruncari de la libere pentru elvetieni? Cam mult.

http://www.onlinesport.ro/stiri/baschet/baschet-intern/11304/scandal-la-boncourt--u-cluj.htm

Raptor
30th November 2006, 02:18
Cvadricepsul este format din 3 vastus (vastus medialis, vastus intermedius si vastus lateralis) + rectus femoris.

Check it here: http://www.exrx.net/Muscles/Quadriceps.html

nubian
7th December 2006, 21:21
Superb meciul Clujului.. Si fenomenal LeVar Seals

MT
7th December 2006, 22:09
Uff, greu a fost. Multe ratari dar bine ca e bine. Saptamana viitoare este examenul decisiv, finala grupei, in conditiile in care (99.9%) Keravnos nu va avea probleme cu macelarii elvetieni in Cipru meciul de la Cluj va fi de tipul totul sau nimic, invingatoarea merge mai departe, invinsa iese afara.

[LE] Dupa cateva beri reci vocea incepe (parca) sa revina spre 10% din capacitate.
[LE2] Din statisticile (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.pageID_khcZ9zVjI0g7MLWnTrb7z2.compID_3PFNKy hLHWIYKHG2fZORy3.season_2007.roundID_5138.teamID_. gameID_5138-B-10-5.html) jocului ma surprind cele (doar) 23 de puncte ale lui King...din sala in focul meciului mi s-a parut (pe bune) ca guardul cipriotilor a inscris cel putin jumatate din punctele lor...si cealalta jumatate Anastasiadis (care a mai fost la Cluj anul asta cu nationala Ciprului) cu cateva zeci de aruncari de 3... :D...asta ca dovada clara cat de subiectiv se vede o partida din tribuna de catre un spectator direct implicat.

cristane
7th December 2006, 23:27
N-am vazut meciul, felicitari pentru victorie ;) Va tin pumnii cu cehii, ce frumoasa ar fi o calificare!

MT
7th December 2006, 23:40
Multumim pentru urari (felicitarile sunt de drept ale jucatorilor), speram sa iasa asa desi va fi foarte, foarte greu.

real23
8th December 2006, 17:42
felicitari - eu pe voi cred ca v-am vazut, ati avut meci la otopeni sezonul asta cumva? :)
in alta ordine de idei, maine ma duc la Otopeni - Asesoft /hello

MT
9th December 2006, 22:55
In etapa a 13-a a campionatului ceh viitorii nostri adversari de joi au castigat in deplasare la Praga, cu ocupanta antepenultimului loc:

USK Praha - A Plus OHL źS Brno BC 82:91

Brno este pe locul 3 in clasament, la 1 punct distanta in urma liderei CEZ Nymburk.

MT
13th December 2006, 09:54
Aseara Ploiestiul a terminat sezonul european cu o noua infrangere la Dijon, la un scor strans se pare.

Maine e ziua Z pentru U, speram ca sala sporturilor "Horia Demian" sa fie din nou martora unui moment memorabil pentru baschetul clujan.

dolby
13th December 2006, 10:09
bafta. va tin pumnii (cel putin pana duminica ;))

MT
13th December 2006, 10:20
Pana duminica pe la 19.00, nu mai mult ... ;)

In alta ordine de idei, chiar ca imi pare rau ca nici voi si ...ma rog...nici Dinamo.. nu "v-ati bagat" anul asta in cupele europene, e o experienta extraordinara pentru spectatori - in primul rand- si cu siguranta si pentru jucatori. Chiar daca apare oboseala suplimentara si poate se mai dau rateuri in intern... la urma urmei e plictisitor sa incerci tot timpul sa obtii suprematia doar la tine in ograda, fata de aceiasi vechi si arhicunoscuti rivali fara sa te loveasca curiozitatea sa vezi cum stai si fata de altii...
Anyway, poate la anul vom fi mai multi la colindat prin Europa.

dolby
13th December 2006, 13:15
da, este o experienta deosebita, intr-adevar. sa nu crezi ca nu ma gandesc la asta de fiecare data cand vad, la televizor, meciurile voastre sau ale ploiestiului din cupele europene, si ma agit pentru o alta echipa decat a noastra.

din pacate, experienta noastra live din cupele europene vine dintr-o perioada cand o luam pe cocoasa sistematic (alta valoare, si a competitiei, si a echipei), si nu se poate compara cu ceea ce se intampla acum, cand diferenta valorica dintre echipe s-a micsorat foarte mult.


si, sincer, nici nu vreau sa ma gandesca la cauzele care l-au determinat pe plenipotentiarul nostru antrenor/director (si ce-o mai fi prin clubul asta al nostru) sa ia aceasta decizie, pentru ca - nu stiu de ce - presimt ca sunt unele cauzatoare de nervi multi.

cine stie, poate la anul............

Cosmin Salajan
13th December 2006, 14:01
nu vreau sa par rau sau sarcastic, dar cum de 2 ani CSU se lupta in campionat, asa cred ca o sa faca si in anii viitori, nu cred ca o sa inscrie cat de curand in cupe
pacat pentru publicul sibian, merita

e o alta stare de spirit la meciurile din cupe fata de cele din campionat

KingMJames
13th December 2006, 14:14
nu urez bafta clujului. ci succes,fie ca e prin bulan,prin munca,prin arbitrii sau prin talent. important e sa castige...prin orice mijloc...:P :)

dolby
13th December 2006, 14:34
@cosminU :mie nu imi pari nici rau, nici sarcastic. din pacate asta este starea de fapt la sibiu. totodata, si mie mi-e teama ca tu cam ai dreptate si in ceea ce priveste anii urmatori.

dar noi speram in continuare.

vasi
13th December 2006, 15:48
dati-mi voie sa va contrazic
daca lucrurile merg in directia in care par a merge, in sensul ca Mircea Vulc lasa impresia ca isi cauta un inlocuitor... s-ar putea sa va bucurati si voi foarte curand de o participare in cupele europene
pana atunci, haideti sa ne bucuram impreuna de victoria de maine a lui U-Mobitelco, iar apoi duminica de cel mai spectaculos meci al campionatului, dintre U-Mobitelco si CSU.
Si sa invinga cel mai bun!

dolby
13th December 2006, 15:57
da, bine zis, "lasa impresia". din pacate, doar atat.

MT
13th December 2006, 16:11
Hai sa nu-l mai demonizam atat pe MV ( e in ograda lor asa ca lasam sibienilor jobul asta :) ) poate omul nu are chef de batai de cap suplimentare cu meciuri prin Europa. Sau poate nu are intre obiectivele impuse de conducere participarea in competitii internationale. Sau..sau... Sunt insa sigur ca daca - prin absurd- ar depinde de votul spectatorilor participarea in eurocupe, Sibiul s-ar inscrie din seara asta pentru sezonul viitor.

Pe mine sincer ma mira mai mult faptul ca_chestoru' coleric de la clubul MAI nu-si masoara puterile si pe afara.

SilverZeus
13th December 2006, 22:49
"Jos palaria !" ptr Fometescu ....aseara vorbea foarte frumoas despre U, spunand ca isi doreste din tot sufletul o calificare a clujenilor, deoarece la Cluj exista multa seriozitate in jurul acestei echipe......

....astept meciul cu Dinamo, iar pe Fometescu cu siguranta il voi aplauda

vasi
14th December 2006, 09:11
Merita din plin... e unul dintre cei mai adevarati baschetbalisti din Romania. Din toate punctele de vedere!
Imi pare sincer rau ca nu a ajuns sa joace la Cluj, cu toate ca stiu ca a fost ofertat! Cine stie, poate in viitor

dolby
14th December 2006, 09:41
da. same here. l-am studiat in timpul europenelor U 18 de la Sibiu, unde a venit cu grupa lui de juniori ( cred ca ii are pe cei U16). se purta normal, fara fite, ca un simplu suporter, tot timpul cu camera dupa el, facea poze. cat despre baschetul pe care-l stie....... nu mai vorbim, nota 10.

MT
14th December 2006, 11:54
Un articol cu titlul (si continutul) extrem de inspirat alese in avanpremiera meciului de peste ...hmm..7 ore ...in "Ziarul Clujeanului"de azi; cateva spicuiri:


Să vină primăvara!

Ori învingem, ori murim!". Nici că se potrivește un slogan mai bun pentru situația în care se află baschetbaliștii de la U-Mobitelco înaintea confruntării de azi cu A Plus Brno.
Un succes în fața cehilor înseamnă calificarea în primăvara europeană. Un eșec e echivalent cu eliminarea din FIBA EuroCup Challenge.
....

În ciuda rivalității dintre fanii lui U-Mobitelco și cei ai lui CSU Sibiu, echipa clujeană va fi încurajată astăzi și de câțiva sibieni. Aceștia au decis să pună umărul, alături de membrii "Vecchia Guardia", pentru calificarea trupei lui Miodrag Perisic în sferturile FIBA EuroCup Challenge. Duminică, fanii clujeni și cei sibieni vor deveni adversari, la meciul direct dintre U-Mobitelco și CSU Sibiu.
...
:ok:

eddy_jozsa
14th December 2006, 12:26
care ziarist a inflorit iar atat??? au scris unii pe un forum sau pe un guestbook ca vor sustine MORAL pe U, din fata televizorului, si ziaristul imediat tre s-o transforme in stire de senzatie. si aia cu "ori invingem, ori murim"... sa fim seriosi... cu totii stim ca e cel mai important meci pt U in ultimii zece ani, dar un meci de baschet ramane un meci de baschet! (uitati-va la episodul 1014 din South Park ca sa intelegeti mai bine ce zic)

Totusi, va urez multa bafta (pentru azi doar :P)

Si da, in cupele europene am juca si noi, dar nu e dupa noi.

P.S. Sibieni in Vecchia Guardia? Sa fim seriosi. Vor mai trece pe putin 10 ani pana cand se va intampla asta. Doamne fereste!

MT
14th December 2006, 21:15
Fara cuvinte (ca nu mai am corzi vocale). /hello :yeah:
Nu cred ca mai sunt multe de zis pe marginea acestui meci, cu exceptia faptului ca data de azi poate fi marcata ca si ziua in care s-a confirmat (si cum!) nasterea noii echipe de aur a Clujului.

Numai U!

LE Pentru cei care au urmarit partida pe TvSport, sper ca operatorii au reusit sa surprinda macar partial atmosfera din sala :)

razvy
14th December 2006, 21:59
Cel care a scris articolul "ori invingem, ori murim" transmite live meciurile lui U Mobitelco din Sala....
Au fost sibieni la meci, dar au stat la locul lor ..
Asa ca .. nu ai dreptate :D

SilverZeus
14th December 2006, 22:00
....magic !....atat doar mai pot sa spun, fiind si eu ramas fara glas....atmosfera ?...mi-am pierdut locul meu obisnuit cu toate ca am ajuns la sala cu o ora inainte de inceperea meciului

MT
14th December 2006, 22:07
heh :) eu am vizionat o repriza intreaga de U BT vs. Alexandria, baschet feminin, si doar asa am stat pe locurile obisnuite :)

BTW, adversarul din sferturi (tur-retur, eliminatoriu) este echipa de pe locul 2 in grupa A, Apollon Limassol, o echipa cu 4 sarbi, doi americani, un croat, un canadian, un grec, si ...parca au mai ramas la numar si ceva ciprioti ?!
Primul meci la Cluj, in ianuarie, returul in insula Afroditei (care sper sa ne poarte noroc in continuare).

dolby
14th December 2006, 22:26
felicitari pentru calificare. da, MT, atmosfera in sala a fost frumoasa. aproape cea mai frumoasa din tara :drak: . prima parte a profetiei lui perisici s-a adeverit. ;). sa vedem continuarea.............. . pe duminica, "dusmanilor".

Gontel
14th December 2006, 23:13
Super meci, toata echipa a jucat senzational. Aproape nu mi-a venit sa cred ce dunk a reusit Seals in sfertul 2 parca. Publicul a fost la inaltime. Rar vezi in Romania o asa galerie la un meci care nu e de fotbal.

MT
14th December 2006, 23:19
@Dolby
We're waiting for you.
Banuiesc ca voi credeti ca experientele neplacute ale Boncourtului, Keravnosului si Brno-ului in Cluj sa fie infirmate duminica de Google Dream Team-ul browsuit toamna asta de IExplorer-ul lui Vulc... :cool:
Ciudat totusi, fratii sibieni sunt renumiti de obicei tocmai prin accentuatul spirit practic si refuzul de a se lasa dusi de val... :P

King of Hell
14th December 2006, 23:45
Foarte fain meci, pacat ca la pauza m-am dus la dracu' ca aveam febra 39,7. Noroc si la mai mare baietilor

vasi
15th December 2006, 00:04
care ziarist a inflorit iar atat??? au scris unii pe un forum sau pe un guestbook ca vor sustine MORAL pe U, din fata televizorului, si ziaristul imediat tre s-o transforme in stire de senzatie. si aia cu "ori invingem, ori murim"... sa fim seriosi... cu totii stim ca e cel mai important meci pt U in ultimii zece ani, dar un meci de baschet ramane un meci de baschet! (uitati-va la episodul 1014 din South Park ca sa intelegeti mai bine ce zic)

Totusi, va urez multa bafta (pentru azi doar :P)

Si da, in cupele europene am juca si noi, dar nu e dupa noi.

P.S. Sibieni in Vecchia Guardia? Sa fim seriosi. Vor mai trece pe putin 10 ani pana cand se va intampla asta. Doamne fereste!

Ziaristul care a inflorit atat... dupa aprecierile tale... sunt chiar eu
Dar permite-mi sa te dezamagesc... au fost si sibieni la meci, care au facut galerie lui U. Adica unei echipe romanesti. Nu e nicio rusine sa fie asa. Crede-ma ca si eu am facut galerie sibienilor (nu-ti vine sa crezi????) la un meci cu Asesoft.

In rest, toate bune, si sa castige cine merita duminica.
Respecte,
Vasile

BAK
15th December 2006, 09:12
in primul rand felicitari tuturor jucatorilor si publicului pentru calificare. am demonstrat ca suntem la inaltime, indiferent de ce spun multi......
btw.....faza cu sibienii in galerie......pai, acum cativa ani buni (sa fi fost vreo 6 ani?$#), s-a facut o deplasare de la cluj pana la sibiu pentru a vedea un meci de-al vostru contra unei echipe din israel in cupele europene.in acea deplasare ,printre alte persoane, a facut parte si intreaga echipa a carbochimului.intradevar , ei nu au incurajat sau nu au facut galerie, insa fiti convinsi ca toti au dorit victoria voastra......in restu, numai bine........pana duminica adica..........si dupa aceea de luni in colo.........

cristane
15th December 2006, 10:13
Bravo Clujului. Echipa a jucat excelent, publicul a fost la inaltime. Urmeaza Apollon Limassol in sferturi, si, ca sa-l corectez pe MT, primul meci e pe 11 ianuarie in Cipru, returul pe 18 la Cluj. Cel putin asa scrie pe FibaEurope.com. Multa bafta in continuare.

King of Hell
15th December 2006, 10:17
De ce tot vorbiti de Apollon Limassol...eu stiu ca jucam cu PizzaExpress Limassol...o fi aceeasi echipa?

dolby
15th December 2006, 10:25
denumirea completa e pizzaexpress apollon limassol

MT
15th December 2006, 11:04
... ca sa-l corectez pe MT, primul meci e pe 11 ianuarie in Cipru, returul pe 18 la Cluj. Cel putin asa scrie pe FibaEurope.com. Multa bafta in continuare.
Nu-i nici o suparare :) initial eu asa stiam ca jucam ultimul meci in deplasare. Oricum e foarte bine ca avem meciul decisiv acasa...

King of Hell
15th December 2006, 11:12
PE situl FIBAEurope.com intr-adevar scrie Pizza-U Cluj primul meci...insa poate e ca in NBA, cu echipele gazda scrise unde-s alea oaspete. pffff, nush :D

vasi
15th December 2006, 12:07
De ce tot vorbiti de Apollon Limassol...eu stiu ca jucam cu PizzaExpress Limassol...o fi aceeasi echipa?

Echipa se cheama Pizzaexpress Apollon Limassol... deci e una si aceeasi echipa
Dupa 7 etape din prima liga din Cipru, ocupa locul 7... penultimul (are un meci mai putin disputat)
Are in lot 9 straini, dintre care doi au si cetatenie cipriota

Fundasi
Earnest Shelton (american)
Nenad Bogdanovic (sarb)
Ivan Tomeljak (croat)
Iordanis Kostekoglou (grec-cipriot)
Rakis Karagiannis (cipriot)
Kypros Grigoriou (cipriot)
Dimitris Prokopiou (cipriot)

extreme
Aleksandar Damjanovic (bosniac)
Damjan Kandic (muntenegrean)
Loris Hatzivassiliou (canadian-cipriot)6
Giorgios Ierodiakonou (cipriot)

pivoti
John Oden (american)
Marko Rakocevic (muntenegrean)

mai multe gasiti aici (http://www.eurobasket.com/team.asp?Cntry=CYP&Team=352)

Cat despre meciuri... potrivit Fiba Europe, primul meci e pe 11 ianuarie laLimassol, iar al doilea pe 18 ianuarie, la Cluj
Aici (http://www.fibaeurope.com/cid_f43ulKJBGLcVnbH-aqLVu2.roundID_5139.compID_3PFNKyhLHWIYKHG2fZORy3. pageID_0VaTrHCeHaoFhuiKZQBcR3.html)e intreg programul sferturilor

cristane
15th December 2006, 12:48
Daca v-ati descurcat cu Keravnos, care e lider neinvins in campionatul Ciprului, o sa va descurcati si cu astia, care sint ciuca batailor, o victorie din 6 meciuri. Dupa parerea mea, Clujul e favorita. Bring on the Final Four! :D

MT
15th December 2006, 13:59
De anul acesta nu mai exista Final Four ci desfasurarea "clasica" sferturi-semifinale-finala in modul tur-retur.

Ceea ce poate fi pana la urma un lucru bun, avem cu certitudine un sfert de finala la Cluj, apoi...cine stie...poate si o mansa de semifinala si chiar de finala. :)

fodo
15th December 2006, 21:03
cred ca ar fi mai bine ca de acuma sa se schimbe topicul din echipe romanesti in cupele europene in U CLUJ IN CUPELE EUROPENE, caci din doi negrii mititei a mai ramas doar unul!!

Gontel
26th December 2006, 22:10
Succes U Mobitelco in dubla cu cipriotii!

MT
9th January 2007, 00:38
Interesante cotele pariurilor (http://odds.bestbetting.com/basketball/european-leagues/fiba-eurocup-challenge/winner)pentru cele 8 sfertfinaliste ramase in cursa pentru castigarea FIBA Challenge Cup:


CSK Samara VVS 9/4
Dnipro Dnepropetrovska BC 19/5
Prostejov BK 17/4
Keravnos Nicosia 13/2
Cluz Poli-Mobitelco 7
Apollon Limassol 8
Cherkasy - Basket LTD 10
Mlekarna Kunin Novy Jicin 14

MT
11th January 2007, 16:45
Amanunte din timpul desfasurarii partidei de deseara de la Limassol vor putea fi urmarite pe siteul clujean.

corello
11th January 2007, 20:58
tocmai am vb cu un prieten care a fost la meci si mi-a spus ca echipa lor ii estrem de slaba iar ai nostri au jucat extrem de superficial
Sper sa ii batem in retur
Oricum in atmosfera din Horea Demian nu au cum sa faca fata presiunii

Numai "U"

MT
11th January 2007, 21:19
Ideea e ca nu e important numai sa castigam, trebuie sa o facem si la mai mult de 11 puncte diferenta. Asta inseamna o presiune suplimentara.

Parerea mea e ca desi sansele de calificare au scazut pe la 40% ele inca exista si pot fi fructificate.
Au aparut statisticile. procentaj excelent la 3, mizerabil la 2.
Belanovic nu a jucat nici o secunda ?! Omul rechemat la Cluj pentru meciurile din Challenge Cup?!
Medvedj in doar 16 minute a facut aproape cat Tenter in 24... si cu procentaje mult mai bune.
Silvasan 8 minute 0 puncte...Bubu 23 minute 0 puncte
Allen 9rebs, 1 bs si 7 puncte destul de chinuite se pare....
Practic doar Tudor (cu un fenomenal 4/4 la 3p), LeVar si Flavius au fost in grafic (cu procentajele macar).
Nu imi dau seama ce s-a intamplat pe acolo dar nu prea pare OK. Sper sa fi fost doar o etapa de experiente in cautarea (in continuare) a formulei ideale sau ca au gresit cei de la FIBA statisticile :D

fla csu
11th January 2007, 21:54
mare pacat ca nu au invins pt ca din ce se aude sunt o echipa de batut.
mult succes in retur si sper sa cistigati (la mai mult de 11 pct).
Allen nu cred ca trebuie judecat inca pt ca nu a avut timp sa demonstreze, dar va fi greu pt el daca va fi comparat cu little (care a jucat in prima liga in spania, in rusia sau turcia la galata) sau obradovici sau Krstanovici(sper ca am scris corect. Ma omoara numele sarbilor:D)

woody
11th January 2007, 23:01
Chiar imi pare rau pentru infrangerea voastra. Dar puteti recupera in retur. Va tin pumnii sa va atingeti ambele obiective, chiar si cel de campionat (locurile 1-4) dar oricum in urma noastra :). Sa va multumiti cu castigarea Cupei...cum-ii-zice (am uitat) :)

corello
11th January 2007, 23:08
woody sa stii ca esti rautacios
la Cluj a fost atmosfera de vis cu CSU iar la Sibiu a fost iar atmosfera apoi cu asebsplayer
Ar trebui sa fi mandru mai asta ca cele mai tari atmosfere sunt la Cluj si la Sibiu
fara suparare esti ...suparator

corello
11th January 2007, 23:21
woody
sincer uram CSU din mai multe motive dar am vazut meciul vostru cu asmediaplayer si am ramas super impresionat de atmesfera pe care ati facuto
Oricum asta nu justifica faza de la meciul mostru cu voi de la final cand ati strigat ...cfr cfr...rusine

Razvan P
12th January 2007, 09:02
sa revenim la topic .
nu e un dezastru rezultatul, U poate intoarce rezultatul la Cluj (a se vedea cat de diferite au fost meciurile din grupa cu echipa din Brno)- totul depinde de atmosfera din interior
multa bafta in meciul de la Cluj si in returul campionatului (mai putin cu CSU)

sibianulxxx
12th January 2007, 13:04
sa dai vrabia din mana(campionatul) pe cioara de pe gard(fiba nu stiu cum cup de care nu a auzit nimeni) e nasol rau de tot:)
sper ca va dati seama dupa iconita emotiva ca este o gluma asa ca sa nu sariti sa-mi dati in cap. Asta asa ca sa-l parafrazez pe un clasic de pe acest forum care dupa ce ti-o trage spune ca a glumit.

woody
12th January 2007, 14:47
woody sa stii ca esti rautacios
la Cluj a fost atmosfera de vis cu CSU iar la Sibiu a fost iar atmosfera apoi cu asebsplayer
Ar trebui sa fi mandru mai asta ca cele mai tari atmosfere sunt la Cluj si la Sibiu
fara suparare esti ...suparator

Sorry, nu intentionam sa fiu decat in cel mai rau caz glumet. Nu vad ce e suparator in a va dori (sincer) sa castigati cupa aia europeana (nu-i minimalizez importanta, pur si simplu nu stiu cum ii spune). Iar in ceea ce priveste urarea sa va atingeti obiectivul din campionat....iarasi....am zis exact ca si conducerea voastra, unul din locurile 1-4. Iar ca am zis ca in urma noastra, nu cred ca ar trebui sa fie suparator pentru ca fiecare putem dori binele altora dar intai ne gandim la echipa noastra. E plin forumul asta de urari sincere pentru echipa adversa dar cu exceptia ca fiecare vrea sa isi vada echipa prima. Sunt mandru de atmosfera din salile de baschet cu suportericare se respecta, incep sa scap tot mai mult de mega-antipatia catre Cluj si sa o directionez catre alte echipe. Dar in nici un caz nu am avut ura pe voi (cum recunoste cu o sinceritate dezarmanta cineva de mai sus).

Succes in Cupa, va tin pumniii sa va calificati.

SilverZeus
12th January 2007, 15:48
.....macar bine ca e jucat Lapuste mai mult....sau ca macar conteaza mai mult in sistemul nostru de joc.....

fla csu
13th January 2007, 12:40
Ce sa intamplat cu bubu si cu silvasan?
Din statistici parca nu-i recunosc!
multa bafta in retur!

paul*
13th January 2007, 14:27
sunt sigur ca in retur mobitelco va castiga la 10 pct. diferenta.

MT
13th January 2007, 16:59
La Sibiu?

outsider
13th January 2007, 22:22
Foarte tare MT. Sibienii au disparut de pe forum dupa dezastrul de la Oradea. Sincer, imi pare rau de ei, mai ales ca l-au tot asteptat pe Evans ca pe painea calda. Cat despre returul cu Limassol, ne calificam! Baietii au fost catastrofa la 2 puncte, iar faptul ca dintr-o data s-au trezit in echipa cu un "5" veritabil, adica Allen, a incurcat ploile, pentru ca tot turul au jucat altceva. Bine, nici Allen nu a rupt gura targului, dar macar a recuperat. Isi vor reveni, iar suporterii vor crea din nou o atmosfera de vis, care daca va amintiti pe cehi i-a cam facut praf. Diferenta cu atmosferele este ca la Cluj este pentru meciuri in cupele europene, ca in campionat se asteapta play-off-ul.

MT
17th January 2007, 22:03
Maine e ziua cea mare pentru U. Un tur de campionat controversat din multe puncte de vedere, un retur care a inceput la fel de aiuristic, toate sicanele si mizeriile tipic romanesti cu care este presarat campionatul intern pot fi uitate maine (pentru o vreme) la sfarsitul partidei cu Apollon.

Pentru telespectatorii care au deschis mai tarziu aparatele :D sa reamintesc ca de la ora 19.00 TVSport :ok: va intra in direct cu Sala Sporturilor din Cluj.

woody
17th January 2007, 22:39
Succes baieti! Sa va calificati.

fla csu
18th January 2007, 13:03
multa bafta!

fla csu
18th January 2007, 21:42
mare pacat ca nu ati reusit victorie si calificarea. Ar fi fost frumoasa o semifinala dar astazi cipriotii au jucat super si clujul nu s-a regasit de loc in prima repriza. Nu inteleg de ce sivasan a fost tinut pe banca si de ce allen a fost tinut asa mult in teren.

MT
18th January 2007, 22:29
Asta e, "varza a la Cluj" s-a numit jocul nostru in majoritatea timpului. :) Presiunea victoriei la minim 11 puncte si-a spus din pacate cuvantul din prima secunda.
Rezultatul e dezamagitor -din pacate- nu neaparat pentru necalificarea in semifinalele cupei ci pentru seismele/cataclismele pe care le va produce in interiorul echipei...jucatori/antrenori/ etc...

Asta e , pentru noi, suporterii, ramane campionatul (fara scuze de data asta "am fost obositi dupa meciurile din Europa") si speranta ca se va inchega totusi, cumva, o echipa adevarata aici la Cluj.

Nu pot incheia fara sa multumesc tuturor jucatorilor, indiferent de ce au facut azi pe teren, antrenorilor si conducatorilor pentru ca ne-au dat posibilitatea anul acesta sa traim din nou in atmosfera aparte a meciurilor europene si sa speram la mai mult decat ce se poate obtine din (mult prea ciudatul) campionat intern.

Haide U! / Si de mere' si de nu.
;)

SilverZeus
18th January 2007, 23:53
.....de acord cu MT....destul de matur si de realist prezentata "ziua" de azi.....totusi vreau sa-mi exprim si indignarea de fata de Perisic (altfel un tehnician valoros) pe care il invinui in mod direct ptr infrangerea de azi (plus eterna intrebare: de ce insista atat pe Tenter si il introduce titular pe Lapuste, iar dupa 5 min il scoate si il uita pe banca ?....ma rog....)

.....din pacate, vreau sa "taxez" galeria, autoare unei atmosfere de-a dreptul incredibil de vulcanica....pur si simplu ti se facea parul maciuca si inima iti batea de mandrie cand auzeam cum canta....dar, de ce se reiau eternele injuraturi la adresa CFR-ului ?????????.....ce treaba are fotbalul aici? .....de ce trebuie sa vina si la un meci de baschet ptr a-si exprima optiunile fotbalistice...daca aceeasi galerie ar veni si cand jucam cu Muresul sau cu Brasovul , as tacea...dar asa...pacat....totusi toata lauda ptr aplauzele oferite la final invingatorilor, ca dovada ca galeria se pricepe la baschet si intelege spiritul acestui sport...pacat ca il mai amesteca cu spiritul fotbalistic

....ca o concluzie: nu sunt semne de bucurie in ceea ce priveste viitorul acestei echipe...elocvent bannerul:"...Levar , please come back"

fla csu
19th January 2007, 00:08
situatia voastra este oarecum asemanatoare cu a noastra cu mentiunea(imi permit sa spun) ca noi avem momentan un lot mai valoros(fara suparare).
cei care au de castigat din aceste situatii si din scandalurile de la cele doua echipe sunt din nou asesoftul si dinamo(care tace si face).mare pacat

MT
19th January 2007, 00:26
@SilverZeus: Hai sa nu exageram, s-a dat carne cefereului doar la ultima scandare. Dar intr-adevar nu trebuia nici macar atunci sa apara "derapajul" fotbalistic...
Din pacate, astazi am stat pentru prima data dupa multi ani intr-o pozitie mult mai apropiata de statutul "oficialei" :D si am remarcat (cu tristete) ca spectatorii din partea respectiva a salii sunt mult mai pasivi/dezinteresati vazuti de aproape. De obicei, privind din partea cealalta, ai impresia ca nu striga numai galeria si o buna parte din spectatorii care te inconjoara, ci toata lumea. Realitate vazuta nemijlocit insa ... :(

Un PS mai vesel: Nu stiu, dar cred ca delegata ?!? FIBA de la oficiala (cu certitudine fosta baschetbalista) era aproape cat mine de inalta (adica peste 1.90) si -cu exceptia nasului :D - extrem de aerodinamica, numai buna de invitat la un "unu la unu" la un singur panou... :D