PDA

View Full Version : Romania-Anul electoral 2004



Utilizator
5th May 2004, 10:53
Am deschis acest topic pentru ca Anul electoral 2004 se anunta a fi un subiect deosebit de suculent.
Candidatzi pitoresti din zona fotbalului gen: Mitica Dragomir, Gigi Becali, Dinel Staicu, Pinalti, Sechelariu, nea Puiu, Savin…alti candidatzi pitoresti mai vechi, gen Vadim Tudor…partidu’ unic in actiune: demiterea (precis va fi temporara, pana dupa alegeri) unor baroni locali ce dau rau la imagine, PNAul si alte fortze de presiune (altfel foarte pasnice pana acum) pe contra-candidatzi.

Toate astea intr-o tara europeana aflata de 14 ani intr-o pretinsa democratie, in drum spre UE, cu aceleasi probleme nerezolvate: coruptzie, nepotisme, hotzie, mizerie, saracie, foamete, boli, aurolaci, promiscuitate, trai medieval in multe sate/comune ale tarii.

Primul subiect care se impune sunt alegerile locale.
La Bucuresti se contureaza 3 candidatzi: Don Mitica, Geoana si Basescu. La prima vedere se pare ca noi bucurestenii nu avem nici o sansa pentru urmatorii 4 ani…
Geoana nu este un om de actiune fiind promovat doar pe criteriul celebritatii, Basescu e prea cantonat in lupta politica si in eventualitatea ca vom avea tot guvern PSD va ramane cum am stabilit, Don Mitica - Primarul Bucurestiului (care paradoxal n-ar fi tocmai nepotrivit de a fi primar in Romania, dar prin Balcesti) pare totusi o gluma pentru capitala unei tari ce se vrea in 2007 membra UE.
La Cluj se disting Funar si Rus, cine e clujan se pate pronuntza mai in cunostintza de cauza, poate mai adauga un potentzial candidat serios. Mie Rus mi se pare perdant din toate punctele de vedere.
La Timisoara se pare ca va fi tot Ciuhandu (timisorenii pot adauga mai multe), Constantza ramane cu Mazare (ar fi mishto un contra-cadidat Fasole :) ), Bacau cu Seche.

fia
5th May 2004, 12:15
Pai primul lucru care ma deranjeaza pe mine e ca eu nu am unde sa votez :( . Nu stiam, la alegeri locale cei din strainatate nu voteaza? Asa e in general sau doar aici in SIngapore nu s-au mai obosit pentru noi? La generale si la constitutie s-a votat....

bog_tom
5th May 2004, 13:26
Pai primul lucru care ma deranjeaza pe mine e ca eu nu am unde sa votez :( . Nu stiam, la alegeri locale cei din strainatate nu voteaza? Asa e in general sau doar aici in SIngapore nu s-au mai obosit pentru noi? La generale si la constitutie s-a votat....
si cati romani din Singapore crezi ca o sa mearga sa voteze daca s-ar organiza ?!? nu o sa fie prezenta nici in tara dar afara...

in Timisoara pot sa vina chiar si Nastase/Geoana si sa candideze ca nu castiga :ok:

rasheedkpenny
5th May 2004, 14:44
La Brasov: PNL - Ioan Ghise(primar actual); PD - George Scripcaru(vice-primar); PSD - Sergiu Chiriacescu

Pana acum PD-ul era in opozitie impreuna cu PSD-ul... PNL-ul era la putere, prin primarul Ghise! Se pare ca primarul si vicele vor face schimb de locuri...

--------------------------------------------------------------------------

La Cluj mai e si Emil Boc (sau Emil POC - vezi emisiunea lui Gheorghe)... desi nu stiu cam ce sanse are acolo.
Rus a candidat si in '96 la Cluj si a strans 6%! Acum are ceva mai mult capital politic... dar nu stiu daca va face fata!

Probabil Funar va pica.... zic eu!

alx_ro
5th May 2004, 15:06
Poate sa spuna cineva in bucuresti cine candideaza la capitala si la sectoare? Sau unde se gasesc listele...

rasheedkpenny
5th May 2004, 15:16
Allianta PNL-PD
general: Traian Basescu
sect 1: Andrei Chiliman
sect 2: Anca Boagiu
sect 3: Liviu Negoita
sect 4: Adrian Inimaroiu
sect 5: Calin Catalin Chirita
sect 6: Cristian Poteras

PSD
general: Mircea Geoana
sect 1: Vasile Gherasim (actualul primar)
sect 2: Neculai Ontanu (actualul primar)
sect 3: Eugen Plesca (actualul primar)
sect 4: Vasile Mihalache (actualul primar)
sect 5: Catalin Stoichita ("nas" al lui Vanghelie, presedinte PSD sect. 5)
sect 6: Dan Darabont (actualul primar)

PRM
general: Mitica Dragomir

PUR
general: Monica Tatoiu

AP
general: Mugur Ciuvica

PNTCD
general: Victor Ciorbea

fia
5th May 2004, 15:55
si cati romani din Singapore crezi ca o sa mearga sa voteze daca s-ar organiza ?!?
Raspuns:
TOTI
Avem atat de putine legaturi cu tara incat votul e aici o adevarata placere. Pana acum si la constitutie si acum 4 ani a fost procentaj de peste 95% (adica din cei 80-90 romani) daca nu au votat 2!
E o chestie de principiu aici! Prin constitutie ni se garanteaza dreptul la vot! Ei bine, eu la locale nu il am! Si exista consulat aici, deci nu asta e problema!

fia
5th May 2004, 15:57
PNTCD
general: Victor Ciorbea
Nu-mi vine sa cred PNTCD mai exista? Si vin tot cu Ciorbea? Ma intreb ce slogan o sa aiba! "Votati-ma ca ma duc prim-ministru :)) "

Utilizator
6th May 2004, 09:51
Fia, ar fi greu si absurd sa aduca la consulat buletine de vot pentru toate comunitatile locale din Romania. Din cate stiu poti lua legatura cu consulatul si sa iti anunti intentia de vot pentru un anume oras (asta daca mai ai buletin cu rezidenta in acel oras) si ar trebui sa-ti aduca. Nu stiu daca o vor si face, dar oricum trebuie sa anunti de pe acum daca vrei sa votezi.

Ciorbea inca mai este si dupa cum se manifesta probabil ca va ramane singur in PNTCD. Odata cu el va muri tot partidul…Sunt si avantaje in chestia asta: sedintele se pot tine si intr-o garsoniera confort III unde poate fi totodata si sediul partidului. Deciziile se iau numai in unanimitate, si poate spune si el ca este “singur impotriva tuturor”.


Stiri de azi: Nu-l vom mai vedea/auzi pe Nea Puiu la TV/radio la meciul cu Irlanda sau cu alte ocazii pentru ca este implicat in alegeri. La fel, vor disparea de prin mass-media si Seche, Dinel si Pinalti, candidati la postul de primari.

Vanghelie “care este”, exclus de pe listele PSD, va candida la Primaria sector 5 ca independent. Cica e dorit de po****tie…

viole(n)t
6th May 2004, 12:25
In ceea ce priveshte spectacolul electoral, cu tristetze remarc regresul continuu de la scrutin la scrutin... Parca mai multzi *******i ca la alegerile actuale niciodata...

Din nefericire, cea mai mare dezamagire pentru mine este insa presa vizuala din Romania care se prostitueaza zilnic cu sinistrele personaje de care vorbeam mai sus... (vezi shtirile sportive de exemplu, de 3x femeie cu Mitica, etc.)

Utilizator
6th May 2004, 13:46
E buna asta cu Mitica la “de 3x femeie” …chiar a fost? El care se declara “de mai multe ori barbat”? :)

Campania electorala actuala e cea mai grotesca de pana acum. Dupa fiecare an electoral imi spun ca nu pot sa mai apara personaje mai idioate, dar ma insel de fiecare data.

Eu stau in Bucuresti in Sectorul 1. am de ales intre actualul primar PSD pe care nu l-am remarcat pana anul asta de Pasti cand m-a felicitat “in plic”, stirista Mona Nicolici (PUR) de la stafful careia am primit deja un telefon acasa sa-i acord sprijinul (n-am inteles cum ca au inchis repede, cred ca era advertising doar) si PNListul Chiliman (m-a felicitat si dansul de Pasti) despre care stiu ca e politician vechi si atat. Probabil vor mai fi si altii de pe la partide mici pe care nu-i voi cunoaste si nici nu voi putea sa-i “descifrez” pana la vot. Concluzie: sar peste primul tur si in functie de cine va ramane in final voi vota raul cel mai mic. Adica vot negativ pentru cel mai idiot. Si aceeasi mizerie pentru inca 4 ani. Parca ma incearca uneori un dracusor cu tentatzia votului la mishto: de ex. Mona Nicolici la sector si Mitica la Primaria mare. Macar sa fie circul total…

viole(n)t
6th May 2004, 14:38
...a fost *******ul impreuna cu fi-su.

Mona Nicolici candideaza?!?!?!?!? Pe cand shi Nicoleta Luciu?

In Timishoara, PNL, PD shi PNTCD s-au aliat pentru sprijinirea taranistului Ciuhandu. Po****ritatea lui Ciuhi e imensa, e greu de crezut ca poate pierde alegerile. Din partea PNL shi PD mi s-a parut o decizie intzeleapta, au economisit ceva bani in campania electorala...

alx_ro
6th May 2004, 15:38
Merci rasheed!
deja mi s-a luat de alegeri...

Utilizator
6th May 2004, 15:39
Aoleu, ce sa ma fac Doamne eu, candideaza Mona mea…e adevarat….din cate stiu PUR are numai femei candidate la Bucuresti. La Primaria Generala e Monica Tatoiu, aia cu Oriflame, o sa ne dea cu cosmetice tot orasul. Nu e rea indeea cu Nicoleta, dar cum ar fi o echipa completa de stiriste? Esca, Vranceanu-Firea, Alessandra…Parca le vad la sedintele pe Capitala: Andreea ai legatura…Mona cum e vremea prin sectorul tau?…Alessandra ce se mai intampla pe la tine? Pentru cartierele Rahova, Ferentari si alte zone periculoase ar fi indicati totusi Catalin Radu Tanase si Adelin Petrisor. Nicoleta Luciu pentru zonele Dorobanti, Primaverii, unde sunt multi demnitari si oameni cu bani…:)

Buna decizia la Timisoara daca Ciuhandu e asa de bun. Decat lupte aiurea din care sa poata profita PSD mai bine asa. La primarii conteaza gospodarul si nu partidul.

rasheedkpenny
6th May 2004, 16:00
Ce va faceti oameni buni la Bucuresti? Tot cu Basescu votati la primar general? Dar la sectoare?

Eu n-am drept de vot in Bucuresti... oricum n-as stii cu cine sa votez! :D

Utilizator
6th May 2004, 22:29
Rasheed vom fi si noi precum Cetatzeanul turmentat...si chiar e o idee, in ziua alegerilor locale cred ca o pun de o betzie :) si poate imi va veni IDEEA.

Ultras
6th May 2004, 22:46
Pai primul lucru care ma deranjeaza pe mine e ca eu nu am unde sa votez :( . Nu stiam, la alegeri locale cei din strainatate nu voteaza? Asa e in general sau doar aici in SIngapore nu s-au mai obosit pentru noi? La generale si la constitutie s-a votat....

Nu se voteaza decat in tara, in unitatea administrativ-teritoriala (comuna, oras, municipiu, judet). Se considera ca cei de "afara" nu cunosc situatia exacta din comunitatile locale. La alegerile generale este alta mancare de peste. Voteaza toti cetatenii romani.

Ultras
6th May 2004, 22:47
La Brasov: PNL - Ioan Ghise(primar actual); PD - George Scripcaru(vice-primar); PSD - Sergiu Chiriacescu

Pana acum PD-ul era in opozitie impreuna cu PSD-ul... PNL-ul era la putere, prin primarul Ghise! Se pare ca primarul si vicele vor face schimb de locuri...

--------------------------------------------------------------------------

La Cluj mai e si Emil Boc (sau Emil POC - vezi emisiunea lui Gheorghe)... desi nu stiu cam ce sanse are acolo.
Rus a candidat si in '96 la Cluj si a strans 6%! Acum are ceva mai mult capital politic... dar nu stiu daca va face fata!

Probabil Funar va pica.... zic eu!

Funar va pica in fotoliul de primar! :drak:

Ultras
6th May 2004, 22:52
PRM
general: Mitica Dragomir

sector 1: incert pana maine
sector 2: Dan Liga (fosta mana dreapta a lui Basescu)
sector 3: Victor Iovici
sector 4: Nicu Vasilescu (chestor al Camerei Deputatilor/my boss :ok: )
sector 5: Mihai Coanda (pana la sfarsitul lui 2003 viceprimar al sectorului 5, cand l-a usuit la 4 dimineata Vanghelie care este)
sector 6: Stefan Barceri

Ultras
6th May 2004, 22:56
Nu-mi vine sa cred PNTCD mai exista? Si vin tot cu Ciorbea? Ma intreb ce slogan o sa aiba! "Votati-ma ca ma duc prim-ministru :)) "

La sectoare pentru PNTCD candideaza:
sector 1: Teodor Morariu
sector 2: Ninel Pirvu
sector 3: Adrian Ghita
sector 4: Virgil Petrescu (fost ministru al invatamantului, daca va aduceti aminte de el :ciocan: )
sector 5: Marius Anghel
sector 6: Ioan Dinuta (primar 1996-2000, viceprimar 2000-2004, prieten intim al lui Bucurenciu, Parbagaju')

Ultras
6th May 2004, 22:58
E buna asta cu Mitica la “de 3x femeie” …chiar a fost? El care se declara “de mai multe ori barbat”? :)

Campania electorala actuala e cea mai grotesca de pana acum. Dupa fiecare an electoral imi spun ca nu pot sa mai apara personaje mai idioate, dar ma insel de fiecare data.

Eu stau in Bucuresti in Sectorul 1. am de ales intre actualul primar PSD pe care nu l-am remarcat pana anul asta de Pasti cand m-a felicitat “in plic”, stirista Mona Nicolici (PUR) de la stafful careia am primit deja un telefon acasa sa-i acord sprijinul (n-am inteles cum ca au inchis repede, cred ca era advertising doar) si PNListul Chiliman (m-a felicitat si dansul de Pasti) despre care stiu ca e politician vechi si atat. Probabil vor mai fi si altii de pe la partide mici pe care nu-i voi cunoaste si nici nu voi putea sa-i “descifrez” pana la vot. Concluzie: sar peste primul tur si in functie de cine va ramane in final voi vota raul cel mai mic. Adica vot negativ pentru cel mai idiot. Si aceeasi mizerie pentru inca 4 ani. Parca ma incearca uneori un dracusor cu tentatzia votului la mishto: de ex. Mona Nicolici la sector si Mitica la Primaria mare. Macar sa fie circul total…

Bucuresteanu' voteaza cu dracusoru'! De fiecare data! Nu vedeti? Pana acum am avut numai stranbi si urati! :evil:

Utilizator
7th May 2004, 08:27
Bucuresteanu' voteaza cu dracusoru'! De fiecare data! Nu vedeti? Pana acum am avut numai stranbi si urati! :evil:
Ultras, sa-nteleg ca-ti surade propunerea mea cu Don Mitica - General si Mona – Sublocotenent sa zicem? :)
In legatura cu “strambii si uratii” de pana acum, cam ai dreptate…

roxana
7th May 2004, 09:07
la noi toti se pricep la politica si la fotbal... nu?
dar la primarii e problema de administratie. nu de cati bani dai la partid.
cred ca putini se gandesc la asta.
cat despre timisoara, vedeti si voi noiul scandal

rasheedkpenny
7th May 2004, 09:24
Ultras, tu votezi cu PRM doar ca e seful tau candidat la ei? :D

Am si eu un coleg care lucreaza la un minister, dar el e memnru PNL si probabil va vota cu Stolojan! :)

bog_tom
7th May 2004, 09:27
la noi toti se pricep la politica si la fotbal... nu?
dar la primarii e problema de administratie. nu de cati bani dai la partid.
cred ca putini se gandesc la asta.
cat despre timisoara, vedeti si voi noiul scandal
scandalul de la Timisoara (http://www.expres.ro/vest/?news_id=153283) e generat tot de cei de la PSD care incearca sa se mai faca si ei auziti mai ales ca fostul prefect Ciocarlie care candideaza din partea PSD la primarie nu are nici o sansa si nici nu prea mai poate sa se intoarca la catedra din cadrul facultatii asa cum bine spunea aseara cunoscutul publicist Mircea Mihaies intr-o emisiune televizata la postul local Analog TV.

faptul ca orice s-ar intampla in Romania tot Ciuhandu o sa iasa primar in Timisoara e datorat de activitatea acestuia (http://www.primariatm.ro/primaria/index.php?veziCat=100) in cei 8 ani de cand conduce primaria. e un fapt cert ca datorita culorii politice a Timisoarei, aceasta zona a primit de cateva ori mai putine fonduri (vezi fondul de drum) de la "centru" spre deosebire de alte orase/judete din Moldova.

bog_tom
7th May 2004, 09:44
Rus rastoarna calculele la Cluj

Jocurile politice pentru castigarea Primariei Clujului ar putea fi rasturnate dupa ce UDMR si-a anuntat intenta de a-si retrage din cursa electorala propriul candidat, in favoarea pesedistului Ioan Rus. De altfel, Rus a fost cel care a venit cu un discurs menit sa capteze interesul electoratului maghiar, in timp ce contracandidatii sai, Gheorghe Funar (PRM) si Emil Boc (PD), au adoptat o atitudine radicala fata de UDMR, excluzand orice fel de colaborare. Mai mult, intr-o emisiune televizata, candidatul Aliantei PNL-PD, Emil Boc, a jurat cu mana pe Biblie ca nu a colaborat si nu va colabora cu maghiarii. Gest care, potrivit propriilor confesiuni, l-a dezamagit pe liderul UDMR, Marko Bela, care l-a catalogat drept inacceptabil. El a afirmat ca astfel de atitudini sunt doar o continuare a discursului actualului primar recunoscut prin iesirile sale antimaghiare. Constienti de faptul ca propriul candidat nu ar avea sanse de a castiga batalia si in spiritul protocolului cu PSD, udemeristii incearca sa se asigure ca vor obtine ceva in ipoteza in care Rus ar reusi sa iasa invingator. Organizatia clujeana a UDMR negociaza sustinerea totala pentru Ioan Rus in schimbul unor facilitati acordate comunitatii maghiare. Sub pretextul ca au un tel comun, „normalizarea Clujului“, udemeristii conditioneaza sprijinul de indeplinirea celor „sapte minuni“ numirea unor maghiari in posturi de conducere in administratie, infiintarea celor doua facultati cu predare in limba maghiara la UBB si a unor clase maghiare in scolile confesionale, dar si conservarea prin acoperire a sapaturilor arheologice din Piata Unirii, amplasarea unor placute bilingve, instalarea unor placute trilingve (in romana, maghiara, germana), inclusiv in Gara Cluj. Semnalul venit de la centru este insa extrem de clar, indiferent de rezultatul negocierilor, iar, in acest fel, Rus devine singurul candidat care poate miza pe sustinerea maghiarilor, adica 18% din voturi. Astfel, clujenii ar putea asista la o finala in turul al doilea intre Emil Boc si candidatul PSD.

(c) Cotidianul

PS. incepe circul :D

Utilizator
7th May 2004, 09:57
Roxana: nu prea e clar ce vrei sa spui, e adevarat ca toata lumea isi da cu parerea in politica, dar din moment ce, macar formal, fiecare dintre noi ii alege prin vot pe cei care vor face politica e normal sa ne pricepem cat de cat, sa cautam sa intelegem ce se intampla cu noi. Suntem,vrand-nevrand, parte din politica Romaniei si rezultatul voturilor “in orb”, fara a fi in cunostinta de cauza, se vede.

La alegerile locale conteaza foarte mult sa castige o persoana cu simt gospodaresc si mai putin partidul din care face parte. E adevarat ca fondurile se dau si pe criteriul de partid, dar multi primari ai opozitiei au dovedit ca pot face treaba mai buna decat altii ai partidului de guvernamant tocmai din acest considerent: sunt mai buni gospodari. Banuiesc ca Ciuhandu este respectat in Timisoara pentru ceea ce a facut pentru oras, pentru ceea ce reprezinta el ca om, si mult mai putin pentru apartenenta sa politica.

Utilizator
7th May 2004, 10:04
Un articol interesant in Adevarul de azi:

“Masca electorala a PSD
PSD plesneste de energie, Alianta PNL-PD este deja obosita. Asa se prezinta principalii competitori in alegeri, dupa doua saptamani de spectacole electorale, in care si-au lansat candidatii pentru scrutinul din 6 iunie. Din desfasurarea inegala de forte se vede limpede cine se afla la putere si cine, in opozitie, dar si cine vrea sa castige alegerile si cine spera ca le va castiga. Campania pesedista - centrata pe mesajul "partidul este o forta" - are o amploare fara precedent. Lansarea candidatilor pe zone geografice, altfel goala de continut, a capatat proportiile unui eveniment prin mobilizarea in masa si transformarea ei intr-un show politic atent regizat, ai carui protagonisti nu au fost alesii locali, ci liderii de la Bucuresti… http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?page=articol&article_id=81115 “

Utilizator
7th May 2004, 10:26
Nu prea cunosc situatzia la Cluj, n-am mai fost de mult pe acolo, dar mi se pare ciudat sa pui criterii etnice la alegerile locale. Chestia cu invatamantul superior in limba materna nu depinde de primar (de partidul lui da, dar mi se pare lipsa de scrupule sa votezi un primar pentru asta), e o problema veche a maghiarilor si mi se pare un anacronism. N-am auzit de universitati in spaniola prin SUA.
Oricum sunt liberi sa-si faca universitati private in orice limba. Nu inteleg de ce e atat de greu sa inveti si limba romana, mai cu seama ca statul iti plateste studiile sa lucrezi pe teritoriul acestei tari (cel putin principial). Inginerii maghiari formati in inatamant preponderent in lima maghiara de ex. isi creaza un handicap din start daca merg sa lucreze intr-o companie preponderent romaneasca. Vor cere si acolo placutze bilingve? Limba materna (valabil si pentru romani de altfel) se studiaza in invatamantul primar si secundar, se vorbeste acasa. Plus profesorii: elevii/studentii maghiari nu vor avea sansa unui profesor roman ce poate fi (statistic este foarte probabil) mai bun decat omologul maghiar din acea universitate. Mi se pare o revendicare comunista a UDMR, vor beneficia de discriminare pozitiva, maghiarii vor avea niste locuri dedicate in universitati, dar vor putea candida si pe locurile romanilor. Exemplele date cu Belgia, Elvetia nu prea stau in picioare la noi, la ei exista nationalitati cu ponderi realtiv egale in masa po****tiei. Restul dorintelor maghiare mi se par de bun simt (nu cunosc bine ce-i cu sapaturile arheologice, aici poate e de discutat).

Revenind la candidatzii de Cluj, Boc si Rus nu mi se par foarte inspirat alesi, red ca mizeaza pe voturile anti-Funar si, in cazul lui Rus, pe cele ale minoritatii maghiare care doreste de la el multe alte lucruri decat poate face ca primar.

viole(n)t
7th May 2004, 10:31
faptul ca orice s-ar intampla in Romania tot Ciuhandu o sa iasa primar in Timisoara e datorat de [url=http://www.primariatm.ro/primaria/index.php?veziCat=100]activitatea acestuia (http://www.expres.ro/vest/?news_id=153283) in cei 8 ani de cand conduce primaria. e un fapt cert ca datorita culorii politice a Timisoarei, aceasta zona a primit de cateva ori mai putine fonduri (vezi fondul de drum) de la "centru" spre deosebire de alte orase/judete din Moldova.

Bogdane, dupa parerea mea, po****ritatea lui Ciuhandu se datoreaza:
- faptului ca este "curat", nefiind implicat in scandaluri de coruptzie, etc.
- faptului ca a reushit sa mentzina o relatzie cordiala cu investitorii straini, in marea lor majoritate germani shi italieni (pe forumul lui Poli, viceprimarul polist :yeah: Orza zicea ca nivelul investitziilor straine pe cap de locuitor este de 5 ori mai ridicat decat media natzionala).

Referitor la Bucureshti: acolo in general se voteaza bine... deshi la ultimele locale m-a dezamagit votul la primariile sectoarelor.

Sper sa trezeasca shi Clujul. Din cate am intzeles, a ramas oarecum in urma in ceea ce priveshte investitziile straine...

Ultras
7th May 2004, 12:06
Ultras, tu votezi cu PRM doar ca e seful tau candidat la ei? :D

Am si eu un coleg care lucreaza la un minister, dar el e memnru PNL si probabil va vota cu Stolojan! :)

Eu votez cu PRM pentru ca sunt membru din 1992. Iar cu sefu' as vota, pentru ca il cunosc foarte bine si nu pentru ca este in PRM, dar din pacate nu pot (sunt la alt sector). :ok:

http://www.cdep.ro/pls/parlam/cv1?i=314&c=2&l=2000

Utilizator
7th May 2004, 13:32
Iata un articol interesant referitor la banii de campanie al partidelor:

“Comisioane platite cu bani electorali
Bugetele companiilor suporta o parte din cheltuielile oamenilor politici

Pana la debutul oficial al campaniei, propaganda electorala e finantata din bani privati. Lumea afacerilor joaca un rol foarte important pentru ambele parti ale spectrului politic, iar cei de la putere nu ezita sa apeleze si la bugetul public. Daca intrebi un candidat cu ce a platit actiunile electorale de dinaintea inceperii campaniei propriu-zise, ti se va raspunde ca au fost folosite cotizatiile ori donatiile membrilor si banii proprii. Doar rareori vor fi mentionate sumele furnizate de diverse firme. Asta desi acestea reprezinta, de fapt, baza finantarilor electorale. De exemplu, se spune ca doua societati de salubrizare din Capitala ar fi contribuit cu bani grei la reclama anumitor edili de sector, iar un primar bucurestean extrem de controversat isi finanteaza aparitiile cu bani ce trec prin propriile firme. In Timisoara, companii datoare PSD pentru contractele obtinute sprijina prin diverse mijloace partidul de guvernamant. Nici cei din opozitie nu se lasa mai prejos - relatiile de prietenie ori promisiunea unui tratament preferential dupa castigarea alegerilor pot aduce sume importante… http://www.capital.ro/index.jsp?page=article&article_id=14192&section_id=3 “

bog_tom
7th May 2004, 17:05
cititi si subiectele:
- Timisul, bataia de joc a guvernului (http://www.primariatm.ro/forum/viewtopic.php?p=1242#1242)
- In buzunarele baronilor sint banii dvs! (http://www.primariatm.ro/forum/viewtopic.php?p=1312#1312)

Vadim
8th May 2004, 13:25
Eu votez cu PRM pentru ca sunt membru din 1992. Iar cu sefu' as vota, pentru ca il cunosc foarte bine si nu pentru ca este in PRM, dar din pacate nu pot (sunt la alt sector). :ok:

http://www.cdep.ro/pls/parlam/cv1?i=314&c=2&l=2000

Ultras, sint rari oamenii ca tine care nu o dau dupa copac. Felicitari si succes la alegeri!

vasile314tzurka
11th May 2004, 09:15
Funar va pica in fotoliul de primar! :drak:

mde... ce mi-a placut intotdeauna la clujeni a fost faptul ca aproape nimeni nu recunoste ca a votat cu funar. "sunt din cluj, dar nu l-am votat pe ghita" e un soi de leitmotiv:) raminerea lui funar la primarie va accentua caderea economica a clujului. cinstit sa fiu sunt mirat de incapatinarea cu care lumea il voteaza pe individ. sa dai bani la primarie ca sa se duca pe vopsitul stilpisorilor, pe gropi si alte bazaconii e dovada de oarece "fantezie". dar ma rog, e democratie si daca ei si-o pun cu mina lor sa fie sanatosi.

bog_tom
11th May 2004, 19:12
si un site interesant http://www.anti-psd.ro.vg :drak:

Ultras
13th May 2004, 10:26
Votati io! :D

Sergio
13th May 2004, 16:15
Eu votez cu PRM pentru ca sunt membru din 1992.
Din cate stiu, PRM s-a infiintat mai tarziu, fiind desprins tocmai din...PSD. :mda:

bog_tom
14th May 2004, 10:08
iata si un site ce se respecta la fel ca si candidatul pe care il prezinta http://www.ciuhandu.ro :ok:

comparati-l cu http://www.ancaboagiu.ro :D

bapsy
20th May 2004, 21:45
scandalul de la Timisoara (http://www.expres.ro/vest/?news_id=153283) e generat tot de cei de la PSD care incearca sa se mai faca si ei auziti mai ales ca fostul prefect Ciocarlie care candideaza din partea PSD la primarie nu are nici o sansa si nici nu prea mai poate sa se intoarca la catedra din cadrul facultatii asa cum bine spunea aseara cunoscutul publicist Mircea Mihaies intr-o emisiune televizata la postul local Analog TV.
De la catedra din cadrul facultatii nici nu va pleca, decat daca va iesi primar (ceea ce spun si eu ca este putin probabil). Acuma mai este acolo, va spun sigur, pt. ca-mi este coordonator la lucrarea de diploma.
Nici eu nu simpatizez cu PSD-ul dar fata de Ciocarlie am un respect aparte, pentru ca mi-a fost profesor cativa ani, si chiar unul dintre cei mai buni.

bog_tom
20th May 2004, 22:03
Nici eu nu simpatizez cu PSD-ul dar fata de Ciocarlie am un respect aparte, pentru ca mi-a fost profesor cativa ani, si chiar unul dintre cei mai buni.
sa fie sanatos (la fel si PSD-u') !

Ultras
21st May 2004, 09:37
Din cate stiu, PRM s-a infiintat mai tarziu, fiind desprins tocmai din...PSD. :mda:

Gresit! PRM s-a infiintat in mai 1991 dupa 1 an de la aparitia Revistei Romania Mare. Si oricum nu era vorba de PSD, ci de FSN (din care provin mai toti politicienii de acum: Iliescu, Nastase, Stolojan, Basescu etc.) PRM a fost trei luni la guvernare in 1992 (avand 3 secretari de stat) alaturi de FDSN, PUNR si PSM (celebrul "patrulater rosu"). Dupa ce a retras sprijinul politic guvernului si cei trei secretari de stat au demisionat, PRM a fost anti-FDSN, anti-PDSR si acum anti-PSD, tot asa cum a fost si anti-CDR, anti-PNL, anti-PNTCD, anti-PD, anti-PSDR. Greseala facuta de a intra la guvernare cu FDSN-ul se incearca a fi speculata si acum, dupa 12 ani, de adversarii politici.

Ultras
21st May 2004, 10:31
Site-ul Partidului Romania Mare

http://www.prm.org.ro/

Site-ul Organizatiei de Tineret Romania Mare

http://www.prm-tineret.ro/

vasile314tzurka
21st May 2004, 10:46
mai lipsesc soimii patriei...

Utilizator
21st May 2004, 12:03
Iata un editorial care mi se pare elocvent pentru situatia actuala:
“Ceausescu second hand
Zoe PETRE

Vi se pare ca ne-am intors la izvorul pur al democratiei noastre originale, cu un singur partid pe toate televiziunile si cu vesti cotidiene despre batai sanatoase aplicate cu sarg candidatilor Opozitiei? Simtind probabil o boare dinspre Duminica Orbului, dl. Gusa-PD - orice coincidenta de nume cu cel al dlui Gusa-PSD fiind, cum am convenit, intamplatoare - pregateste un remake de Piata Universitatii, cu Basescu in rolul Anei Blandiana. Intre coloanele cenusii ale Garii de Nord, dintii de reclama Colgate ai lui Mircea Geoana stralucesc mai orbitor parca decat cei ai lui Roman in 1990, in vreme ce, pe bulevardul Balcescu, continuat de Magheru si de Lascar Catargiu, fost Ana Ipatescu, sute de Gherasimi, doi la umbra, doi la soare, zambesc aproape ca Iliescu. La stopul unde opresc, invariabil, cand imi plimb catelul, nu mai putin de trei Ontani se lafaie pe vreo 60 de metri patrati, intr-o frenezie care l-ar umple pe Ceausescu de cea mai neagra si mai justificata invidie... http://www.ziua.ro/display.php?id=14229&data=2004-05-21 “

vasile314tzurka
21st May 2004, 15:27
Sediu PRM devastat de un bolnav psihic
Alertati de un trecator, politistii din Mogosoaia au gasit in sediul filialei PRM din Mogosoaia un tanar de circa 30 ani, taiat la mana si care parea surdomut. Pana la urma, s-a dovedit ca bucuresteanul stefan Adrian, un cunoscut bolnav psihic, putea vorbi. A declarat ca dupa ce a spart geamul, a intrat, a smuls un calorifer si a mai spart o fereastra. A fost dus la spital.

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=73867

Ultras
21st May 2004, 15:41
mai lipsesc soimii patriei...

Din pacate nu permite legea... :evil:

Ultras
21st May 2004, 15:42
Sediu PRM devastat de un bolnav psihic
Alertati de un trecator, politistii din Mogosoaia au gasit in sediul filialei PRM din Mogosoaia un tanar de circa 30 ani, taiat la mana si care parea surdomut. Pana la urma, s-a dovedit ca bucuresteanul stefan Adrian, un cunoscut bolnav psihic, putea vorbi. A declarat ca dupa ce a spart geamul, a intrat, a smuls un calorifer si a mai spart o fereastra. A fost dus la spital.

http://www.libertatea.ro/index.jsp?page=magazine&detail=article&aid=73867

A avut noroc, pentru ca atunci cand a fost gasit zacea intr-o balta de sange.

vasile314tzurka
21st May 2004, 16:13
mama ce noroc pe el:) misto. far west made by prm mogosoaia:)

bog_tom
24th June 2004, 08:20
Nicolae Mischie si-a luat la revedere, miercuri, de la subordonatii sai din Consiliul Judetean Gorj, in cadrul unei sedinte festive cu platouri de aperitive si cani cu vin, predandu-i biroul noului presedinte ales, Ion Calinoiu, fost adjunct al sau timp de opt ani. Subalternii au fost chemati in sala de sedinte si, in fata unor platouri cu aperitive si a unor cani cu vin, au ascultat discursul de adio al celui care i-a condus incepand din 1996.

Mischie a mentionat, cu aceasta ocazie, ca „cei doi pastori, presedintele si unul dintre cei doi vicepresedinti care i-au fost alaturi, au la indemana un colectiv de oameni seriosi“. „Plec de aici cu convingerea ca viitoarea conducere are in acest colectiv cate un om de folos“, a spus Mischie. Fostul presedinte a mentionat ca nu regreta ca nu mai conduce Consiliul Judetean. Nicolae Mischie i-a asigurat pe angajatii care l-au avut ca sef timp de opt ani ca prieteniile legate intre timp nu vor fi uitate si ca va putea fi oricind cautat la Universitatea din Targu Jiu, unde este prorector. Noul vicepresedinte al CJ Gheorghe Grivei, fost lider al PNL Gorj, exclus din partid, a absentat de la ceremonia organizata de Nicolae Mischie :D

(c) Cotidianul

Ultras
24th June 2004, 08:58
Dupa ce a jurat cu mana pe Biblie, intr-o emisiune televizata, ca nu va face alianta cu UDMR, Emil Boc are de ieri viceprimar UDMR. Colaborarea dintre Alianta PNL-PD si UDMR este atat la nivelul municipiului Cluj-Napoca, cat si la nivelul judetului Cluj. Cine striga in gura mare: TRADARE? :evil: La acesta se adauga cazurile de la Gorj si Giurgiu, unde liberalii au mers pe mana baronilor (chiar daca ulterior unii dintre tradatorii au fost exclusi). Cert este ca PSD-ul arunca sume imense pentru cumpararea voturilor, ceea ce denota faptul ca bugetele judetene sunt vacile de muls ale puterii.

bog_tom
24th June 2004, 13:54
Asculta MP3 (http://www.anchete.ro/documente/audio/97.m3u) !

Sechelariu: "Du-te in p... *******, du-te in p... mea"

Debarcat de la Primarie, Sechelariu ii injura ca la usa cortului pe ziaristi. Ia vezi+ti de treaba ta si nu ma mai f... la cap. Te trec pe lista mea si te execut. Du-te in p.. *******, du-te in p... mea, i-a spus baronul PSD de Bacau jurnalistului Sebi Sufariu, de la Gazeta de Bacau. "Din cauza voastra am iesit din Primarie cum am iesit, ma, baiatule, ma!"

Sebi Sufariu: Buna ziua, domnu' Sechelariu, tot Sebi Sufariu sunt.

Dumitru Sechelariu: Mai du-te ma in p***a matii, ba, da' tu chiar ai
tupeu.

Sebi Sufariu: Da nu inteleg, da' cu ce v-am deranjat, spuneti-mi si
mie?

[arbomedia]Dumitru Sechelariu: Daca nu vreau sa discut cu tine, tu chiar vrei sa te calc pe gat, ba? Nu mai sunt persoana publica si daca eu, ca primar, iti fut o bataie... Am batut un ziarist. F..ti, 'n ***** matii, doar cu mine ai treaba? F...-ti gura matii.

Sebi Sufariu: Cu ce v-am deranjat eu, domnule?

Dumitru Sechelariu: Ma du-te-n p... *******.

Sebi Sufariu: Am scris de Dorutu, am scris de...

Dumitru Sechelariu: Ma ia vezi-ti de treaba ta si nu ma mai f... la
creier atata, ai inteles?

Sebi Sufariu: Da’ nu inteleg de ce-mi vorbiti asa.

Dumitru Sechelariu: Da’ ce vrei tu? e telefonul meu privat, ce probleme ai tu?

Sebi Sufariu: Da’, dar...

Dumitru Sechelariu: Daca nu vreau sa stau de vorba cu tine, care-i problema ta?

Sebi Sufariu: Da’ e o reactie prea..., nu va inteleg.

Dumitru Sechelariu: Asta-i fata de presa romana. Voi m-ati f... Nu altcineva.

Sebi Sufariu: Da’ eu, personal, eu sunt Sebi Sufariu.

Sebi Sufariu: Da’ de ce ma amenintati, eu nu inteleg.

Dumitru Sechelariu: Te-am rugat frumos, vezi-ti de treaba ta.

Sebi Sufariu: Pai, eu imi vad, da’ nu inteleg.

Dumitru Sechelariu: In momentul cand mai comentezi ceva, tine
minte, trimit doi baieti de-ai mei si te executa... Du-te ma in p... *******, vezi-ti de treaba ta, ce vrei, sa ma scoti din sarite. Du-te-n p... mea, lasa-ma-n pace. Nu ti-i rusine, vezi-ti de treaba ta, care-i problema?

Sebi Sufariu: Pai n-am nici-o problema.

Dumitru Sechelariu: Si ce continui sa mai vorbesti la telefon? Zi
„la revedere, domnu’ Sechelariu, la revedere, domnu Sebi’, du-te-n mata-n cur, vezi-ti de treaba ta, eu, de treaba mea si cu asta basta.

Sebi Sufariu: Eu chiar nici acum nu inteleg.

Dumitru Sechelariu: Ce sa-ntelegi?

Sebi Sufariu: Sa fim corecti, dumneavoastra sunteti un om...

Dumitru Sechelariu: Baaai, baiatule, ba, din cauza voastra am iesit din Primarie cum am iesit, de nesimtiti de ziaristi ca tine.

Ce spun ziaristii de la "Gazeta de Bacau":
"Materialul, mai mult decat concludent, dovedeste modul in care ziaristii care au scris cum nu i-a convenit fostului primar sunt tratati de cei care au transformat orasul in propria feuda.

Nu stim cum se simt toate acestea la cateva sute de km distanta, insa imaginati-va ca noi chiar traim si muncim in acest mod. In secolul XXI, in anul de gratie 2004, cand defularea esecului poate duce la gesturi incredibile.

Ma voi gandi pe unde merg spre casa, pentru ca voi nu stiti, dar noi il cunoastem, este in stare de orice!

Si, totusi, sunt decis sa nu ma las, sa nu ne lasam noi, cei de la "GAZETA de BACAU, indiferent de consecinte. Nu se poate trai asa, nu cu astfel de oameni. Niciodata, indiferent de cat de greu va fi. Pentru un viitor pe care il vrem altfel!"

(c) Anchete 23 iunie 2004

Utilizator
24th June 2004, 15:41
Pt. Ultras: Nu e de mirare, oamenii politici din Romania una promit in campanie si alta fac dupa. Deh, daca interesele partidului o cer…Judecand obiectiv, nu prea avea cum sa-i evite, numai cu ei se putea alia ca sa detina controlul. La fel a procedat si CDR si PSD la guvernare.

Pt. Bog_tom: Nu cred ca Seche l-ar omori cu adevarat pe respectivul. Prin conversatia asta isi tradeaza insa adevarata fata. Sufera de sindromul Ceausescu, ajunsese sa creada cu adevarat ca e cel mai iubit si cel mai bun dintre bacauani si rezultatele alegerilor au fost un dus mult prea rece. E necesar din cand in cand pentru toti baronii si oamenii politici aroganti, din pacate nu prea invata nimic din asta, revin la putere cu aceleasi practici si cu aceeasi aroganta.