PDA

View Full Version : Cluj Arena (30.335 locuri)



Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

corello
10th July 2010, 10:45
Puteau foarte bine sa arunce si din vechea peluza. :) Peluza e destul de mica, e probabil ca galeria sa stea atata jos, cat si sus.

100% vom/va sta pe ambele nivele din peluza de langa Somes.
Eu is curios unde si cum vor fi "cazati" oaspetii

eugene12
10th July 2010, 11:38
oaspetii vor fi vazati in turnul care se construieste linga stadion

dobrin83
10th July 2010, 11:38
La peluza de la Hotel Sport mai mult ca sigur

gab
10th July 2010, 16:25
ar fi pacat sa picati si anu asta in B...poate prindeti la anu liga I pe stadionul nou

NORGEMAN
10th July 2010, 17:03
Nicio sansa pana la inceputul lui martie sa fie gata?

zebe
10th July 2010, 17:18
Cam nu. Se pare ca-l termina in iulie, cum au stabilit de la bun inceput. Ce s-o zis initial, cum ca l-ar termina inainte, o fost gargara a autoritatilor.

corello
11th July 2010, 10:45
La peluza de la Hotel Sport mai mult ca sigur

Banuiam ca acolo le va fi destinatia. Dar cum vor fi pusi? Peluzele is mici iar din cate stiu eu ingradirile is interzise de UEFA ca sa te clasezi in ELITE. Sus nu-i bine ca poate arunca jos, jos nu-i bine ca poate le pica ceva in cap

ady18 sibiu
12th July 2010, 12:10
pai aceeasi "problema" (daca e o problema) e si la stadionul cfr. galeria oaspete sta jos in timp ce sus stau gazdele :) si nu le da nimeni in cap :P

http://i29.tinypic.com/a9r9g2.jpg

conte13
12th July 2010, 12:26
Gresit oaspeti stanga, gazde dreapta si in rest cetateni (privitori de fotbal)

dobrin83
12th July 2010, 17:51
Gresit oaspeti stanga, gazde dreapta si in rest cetateni (privitori de fotbal)

Nu tot timpul :)
Aici de ex. s-au simtit si ne-au lasat si partea de sus.
Sursa www.sepcile-rosii.com

Razvan T.
12th July 2010, 18:22
Nu tot timpul :)
Aici de ex. s-au simtit si ne-au lasat si partea de sus.
Sursa www.sepcile-rosii.com

Ei nu prea au vrut. :D

ady18 sibiu
12th July 2010, 19:37
Gresit oaspeti stanga, gazde dreapta si in rest cetateni (privitori de fotbal)

pai cine a zis ca deasupra sta GALERIA gazda? am spus ca stau gazdele (e la mintea cocosului ca nu avea cum sa fie tocami galeria cfr deasupra). tot suporteri adversi sunt, nu sunt de la steaua (n.r. galeria oaspete din acea poza) sunt clujeni, deci potentiali aruncatori cu prastia. in acel sector pot ajunge la fel de bine si membrii galeriei cfr.

e cazul strict al cfr-ului ca deasupra galeriei oaspete se aseaza cetateni. la craiova de exemplu nu exista asa ceva (cetateni), la fel nici pe stadionul U nu vor exista cetateni mai ales in jurul galeriilor oaspete. pe stadionul dinamo se aruncau cu obiecte de pe spitalul de urgenta darmite de pe un eventual etaj superior.

corello
14th July 2010, 15:43
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/pe-ultima-suta-de-metri-trei-variante-pentru-amenajarea-gazonului-pe-noul-stadion-din-cluj-6555562

alwn
14th July 2010, 23:08
Oare nu era putin mai bine daca nu arcuiau tribuna 1 si 2?

suporterii trebuie tinuti cat mai departe de gazon sa nu arunce cu obiecte :lol:
totusi poate o sa fie ecrane, macar sa poata vedea meciul asa :rolleyes:

oricum astia de la cluj sunt tari, ei tot modifica proiectul in stadiul asta destul de avansat. Poate trebuia angajat un proiectant cu experienta

zebe
14th July 2010, 23:14
Pai il modifica, cica, pentru ca se schimba si cerintele UEFA.

alwn
14th July 2010, 23:26
Pai il modifica, cica, pentru ca se schimba si cerintele UEFA.


eh.. trebuie sa zica si ei ceva doar n-o sa recunoasca ca a avut proiectul lispuri:D
oricum o sa fie un stad reusit (poate cu exceptia pistei)
cum ar fi euro 2020 la cluj?

zebe
14th July 2010, 23:37
eh.. trebuie sa zica si ei ceva doar n-o sa recunoasca ca a avut proiectul lispuri:D

Probabil...


cum ar fi euro 2020 la cluj?

Ar insemna sa ne dezvoltam ca tara, pana atunci, in toate privintele. Greu.

Razvan T.
17th July 2010, 21:34
“Cluj Arena” se inspiră din Olimpico


Stadionul din Roma, sursă de inspirație pentru noua arenă a Clujului: vor fi “importate” sistemul de supraveghere, de triaj al spectatorilor și modul de administrare.

Președintele Consiliului Județean (CJ) Cluj, Alin Tișe, a vizitat ieri stadionul Olimpico din Roma, alături de reprezentanții consorțiului care construiește “Cluj Arena”. Tișe a declarat pentru ZIUA de CLUJ că, deși Olimpico este mai mare (fiind vorba de o diferență de peste 42.000 de locuri), stadionul din Cluj îi va semăna din mai multe puncte de vedere. Președintele CJ a fost impresionat de sistemul de securitate și control, dar și de modul în care este gestionată arena din capitala Italiei, având în vedere că aceasta este împărțită de două mari cluburi, AS Roma și Lazio Roma.



Spre deosebire de “Cluj Arena”, care va avea doar 30.000 de locuri, stadionul Olimpico din Roma are 72.698. Totuși, sunt destule elemente care apropie cele două obiective.



De altfel, președintele CJ, Alin Tișe, care a vizitat ieri stadionul din capitala Italiei, a afirmat că proiectul de la Cluj urmărește exact aceleași standarde. “Chiar dacă la Roma stadionul este mult mai mare, ne dorim să aplicăm aceleași detalii tehnice și pentru arena clujeană, mai ales că modelul de aici ni se potrivește pentru că există pista de atletism, ca și în cazul proiectului nostru. De altfel, noi am venit în Italia la invitația unor constructori care s-au ocupat de sistemul de centralizare și de închidere la Olimpico și care vor să lucreze și pentru noi. Aceștia au lansat invitația pentru consorțiul nostru (condus de ACI – n. red.), pentru a le demonstra ce lucrări au executat aici. Așa am venit și noi, în calitate de beneficiari. Este absolut impresionant ce am văzut”, a declarat Alin Tișe.



El a precizat că, pentru un mai bun control, dar și pentru siguranța spectatorilor, aceștia sunt triați de la o distanță de circa 50 de metri de arenă. “Filtrarea spectatorilor se face de jur împrejurul arenei, cu ajutorul unor gradene mobile. Acestea sunt amenajate înșiruit, la distanțe de până la 50 de metri de stadion. Așa ceva ne dorim pentru arena din Cluj, ceea ce înseamnă că va trebui să achiziționăm acest tip de gradene. Cred că amplasarea lor ar urma să înceapă de undeva din zona Parcului Central, urmând să realizeze un anumit traseu până în incinta stadionului”, a detaliat Tișe.



Un alt element care va fi “importat” de pe Olimpico are în vedere sistemul de supraveghere și securitate. “Ceea ce am văzut aici este extraordinar. Sunt peste 50 de camere de supraveghere în interiorul arenei și alte 50 instalate în afară. Absolut tot ce mișcă este înregistrat și stocat în cele mai bune condiții. îmi doresc ca și noi să aplicăm ceva similar. De asemenea, sistemul de închidere al arenei este foarte bine realizat. Nu în ultimul rând, tot ce am văzut, modul în care sunt împărțite spațiile pentru VIP, pentru presă, vestiarele, dar mai ales garderobele, este impresionant”, a apreciat Tișe.



Liderul CJ a amintit că stadionul Olimpico este utilizat în egală măsură de către două cluburi de fotbal, AS Roma și Lazio Roma. “Am fost surprins să văd că cele două cluburi, AS Roma și Lazio, își gestionează în egală măsură spațiul alocat. Fiecare are garderobă pentru propriul club și pentru invitați”, a declarat Alin Tișe.



Nu lipsesc sălile de conferințe, una dintre ele având 200 de locuri și fiind închiriată de către administratorii stadionului pentru diverse tipuri de evenimente, restaurantele, supermarketurile, sălile de forță și tot ceea ce mai presupune un astfel de complex sportiv și social. “în mare, toate aceste spații, sală de conferință, magazine, restaurante etc., se vor regăsi și în incinta stadionului nostru. în plus, să nu uităm că noi mai avem în proiect o anexă, clădirea turn ce va fi alipită stadionului și care va avea 24 de etaje”, a afirmat președintele CJ.



în afara acestor detalii, un element important ce necesită a fi soluționat la Cluj se referă la administrarea stadionului. Alin Tișe a ținut să precizeze că a fost extrem de interesat de modul în care se descurcă italienii.



“Aici, cei care erau proprietari - la ei există un Comitet Olimpic, cum ar fi la noi un Minister al Sporturilor - s-au gândit că cel mai eficient ar fi să înființeze o societate comercială, care se numește Coni. Comitetul Olimpic este acționarul principal al acestei societăți - așa cum noi suntem acționarii principali ai societății Tetarom, de pildă - și astfel au un control foarte mare asupra modului în care este gestionat stadionul Olimpico. Nu neg că o astfel de variantă mi-ar conveni și mie pentru «Cluj Arena». Chiar dacă pentru început ar fi destul de costisitor pentru CJ să înființeze această firmă, pe parcurs situația se va schimba, pentru că vorbim de un obiectiv important care cu siguranță va aduce profit. Important este să avem oameni care să-l gestioneze potrivit. Stadionul va fi dotat cu spații speciale, iar el va putea fi închiriat nu doar pentru organizarea unor meciuri de fotbal, ci și pentru o mulțime de alte evenimente social-culturale”, a explicat Alin Tișe.

Sursa: Ziua de Cluj - editia cu numarul 1870 ( Sambata, 17 iulie 2010 ) (http://www.ziuadecj.ro)

conte13
21st July 2010, 15:01
nimeni nimic ?

zebe
21st July 2010, 15:22
Am trecut prin zona. Nu pun poze pentru ca nu are rost, nu s-o schimbat mai nimic fata de ultimele poze.

Nightwish
21st July 2010, 15:32
Eu trec zilnic pe langa stadion in drum spre job si pot spune doar ca sunt o gramada de muncitori care lucreaza acolo in permanenta.

cristi13
22nd July 2010, 15:52
foarte bine....

dobrin83
22nd July 2010, 16:12
Am trecut prin zona. Nu pun poze pentru ca nu are rost, nu s-o schimbat mai nimic fata de ultimele poze.


Eu trec zilnic pe langa stadion in drum spre job si pot spune doar ca sunt o gramada de muncitori care lucreaza acolo in permanenta.

V-am luat pe amandoi. Eu stau la 3 minute de stadion da' nici io n-am facut poze =)) ca nu-i nimic in plus, doar peluza dinspre Somes mai inalta.

dobrin83
24th July 2010, 23:04
De pe Hotel Sport in 24.07.2010

zebe
24th July 2010, 23:41
Habemus peluza. Aproape. :D

jonsnow
24th July 2010, 23:48
deci chiar il fac? :D

zebe
26th July 2010, 11:54
^Probabil, ei de fapt mascheaza un mall dupa gradenele alea ridicate. :D

Un articol cu mai multe informatii despre exteriorul stadionului (ziuadecj).


Consiliul Județean Cluj își face deja calcule în vederea angajării societății care va amenaja zona din proximitatea Cluj Arena.

Președintele Consiliului Județean (CJ) Cluj, Alin Tișe, a precizat că proiectul Cluj Arena nu are cum să excludă spațiile exterioare adiacente. Va fi organizată o nouă licitație pentru angajarea unei societăți care se va ocupa de amenajarea aleilor și a unei piațete. în zilele cu competiții sportive, zona va servi pentru amplasarea unor gradene mobile care vor asigura dirijarea spectatorilor spre tribunele arenei.

în timp ce lucrările la stadion înaintează în ritmul stabilit, liderul CJ, Alin Tișe, a declarat că se fac planuri și pentru cea de-a doua etapă de lucrări, ce implică amenajarea urbană din exteriorul arenei. “De fapt, dacă vorbim de ceea ce implică lucrările de amenajare a exteriorului stadionului, înseamnă că ne raportăm deja la un cu totul alt proiect. Sunt alte lucrări, un nou proiect care va necesita organizarea unei noi licitații”, a apreciat Tișe.

El a adăugat că zona exterioară arenei va fi inclusă în aria protejată a orașului. Aceasta va cuprinde mai multe alei pietonale care să servească și ca sistem de acces în stadion (ieșiri/intrări).

“Va fi amenajată inclusiv o piațetă publică. Avem suficient spațiu pentru asta, deoarece ne rămâne zona pe care era terenul de zgură. Apoi, pe toată orizontala din jurul stadionului vor fi amenajate alei pietonale. Pe acestea se va amplasa sistemul de gradene mobile menit să asigure preselectarea publicului și un acces mai ușor în tribune”, a afirmat Tișe. Imediat ce lucrările la partea de structură a stadionului se vor finaliza, va putea fi pregătită și licitația pentru amenjarea exteriorului.

“Nu știm încă la cât se va ridica proiectul de amenajare a zonei exterioare stadionului. Rămâne să vedem după ce vom avea studiul de fezabilitate. Ideea este că proiectul stadionului nu ar fi complet dacă nu vom avea în vedere să amenajăm exteriorul”, a declarat Tișe pentru ZIUA de CLUJ.

Pe de altă parte, administrația județeană așteaptă o informare privind costurile suplimentare din partea constructorului stadionului (consorțiul ACI - Transilvania Construcții - ConA Sibiu – UTCN - Dico și Țigănaș - Das Engineering - Bogart - Grup 4 Instalații). “Sunt o serie de lucrări care nu au fost prevăzute în contractul licitat. Mai exact, noi am solicitat ca unele dintre spațiile clădirii-turn (ce va fi alipită stadionului - n. red.) să fie integrate în arenă. E vorba de 3.000 mp care vor asigura spațiile pentru birouri și săli necesare omologării arenei în categoria «Elite»”, a informat Tișe.

Tot el a menționat că modificarea proiectului a adus schimbări de structură la tribuna I, astfel încât să se poată câștiga mai mult spațiu la subsolul ei. De asemenea, la cheltuieli suplimentare sunt înglobate și sistemele speciale pentru securitate și iluminat.

“Noi nu avem de ce să-i presăm pe constructori. Ei merg cu lucrările în funcție de graficul pe care l-am aprobat. în momentul în care vor ajunge la partea de costuri suplimentare, vor veni cu acel plan de lucrări. îl vom analiza, iar dacă acesta corespunde cerințelor noastre, îl vom aproba în plen”, a spus Tișe.

CJ nu a renunțat nici la planul privind atragerea unui partener privat care să dezvolte pe cont propriu clădirea-turn de 24 de etaje ce va fi alipită stadionului. “Am obținut acordul CJ să mergem pe varianta asocierii cu un partener privat. în cel mai scurt timp, demarăm o nouă procedură de licitație”, a anunțat liderul CJ.

Conform acestuia, s-au făcut deja demersuri la Cartea Funciară pentru transferul către Primăria Cluj-Napoca a terenului de circa 60.000 mp situat în vecinătatea stadionului, unde municipalitatea s-a angajat să construiască o sală polivalentă și un parking subteran.

“Acum facem expertiza cadastrală, pentru a stabili limitele de proprietate între CJ și primărie. Terenul pe care am acceptat să-l transferăm municipalității va intra oficial în patrimoniul primăriei, astfel încât să poată demara proiectul cât mai curând”, a conchis președintele Alin Tișe.

svu
3rd August 2010, 15:03
macaraua de langa peluza nord a disparut si gradenele sunt montate aproape in totalitate:D

zebe
3rd August 2010, 17:01
Da! Structura de beton la peluze e aproape gata. Se lucreaza cu spor la cele doua tribune din ce am vazut - gradene in partea superioara a tribunei a doua, structura la prima, fiind un pic mai complicat acolo.

carstic2000
3rd August 2010, 23:27
Da, e clar. Imi place ca au depasit proiectul. Dupa cum vad eu peluzele sunt cu mult mai inalte decat erau prevazute in proiectul initial.

rares1919
3rd August 2010, 23:28
@dobrin83 salut nu faci niste poze te rog frumossssssssssssssssss !!!! ms :D


SABAU=DRACU !:rosu:

NUMAI U!

zebe
4th August 2010, 07:55
Da, e clar. Imi place ca au depasit proiectul. Dupa cum vad eu peluzele sunt cu mult mai inalte decat erau prevazute in proiectul initial.

Asa erau prevazute si in proiect, tot cu cate 12 randuri pe etaj. Ti se par mai mari pentru ca inca nu au ridicat al doilea etaj la tribune (care vor fi mai inalte decat peluzele) si nu ai cu ce compara.

corello
4th August 2010, 07:58
Astept si eu niste poze. Chiar nu am avut drum prin zona in ultima perioada si ard de curiozitate

bozo049
5th August 2010, 10:49
poze aveti si voi

zebe
5th August 2010, 13:10
Pagina de facebook a lui Tise, cica poze din 29 iulie.

http://img517.imageshack.us/img517/8463/tise11.jpg

http://img808.imageshack.us/img808/6092/tise1.jpg

http://img826.imageshack.us/img826/9616/tise2.jpg

http://img814.imageshack.us/img814/500/tise3.jpg

http://img204.imageshack.us/img204/5775/tise4.jpg

http://img834.imageshack.us/img834/1889/tise5.jpg

zebe
5th August 2010, 13:11
http://img824.imageshack.us/img824/940/tise6.jpg

http://img842.imageshack.us/img842/2646/tise7.jpg

http://img705.imageshack.us/img705/3051/tise8.jpg

http://img829.imageshack.us/img829/7951/tise9.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/6695/tise10.jpg

bozo049
5th August 2010, 13:50
super poze

dumy84
5th August 2010, 13:51
Cand ar trebui sa fie gata acest stadion?

Razvan T.
5th August 2010, 13:54
Iunie sau Iulie 2011

bozo049
5th August 2010, 13:56
Dane si noua adresa de facebook a lui Tise

zebe
5th August 2010, 13:58
Pai de ce nu dai un search? http://www.facebook.com/AlinTise?ref=ts

dumy84
5th August 2010, 15:17
Iunie sau Iulie 2011

Multumesc. E foarte bine in cazul asta. Nu trebuie decat ca U sa ramana in prima liga pentru a vedea noua arena in toata splendoarea ei. :ok:

chelstone91
5th August 2010, 16:01
dupa cum a inceput acest sezon e greu de crezut ca va ramane in prima liga...

Elphax
5th August 2010, 16:18
pai si peste 2 ani e bine daca vedem stadionul in liga 1 - oricum, frumos ar fi sa-l inaugureze cu un meci al nationalei ...

zebe
5th August 2010, 16:25
Se vorbea la un moment dat de Juve pentru inaugurare. Asta daca bine tin minte. In tot cazul, era vorba de o echipa mare din Italia.

red-bull
5th August 2010, 16:35
Se vorbea la un moment dat de Juve pentru inaugurare. Asta daca bine tin minte. In tot cazul, era vorba de o echipa mare din Italia.

Da Juve Stabia

zebe
5th August 2010, 16:41
Red-Bull, am inteles ca esti ironic de felul tau, dar care-i problema acuma? Fireste, vorbeam de Juventus Torino.

corello
5th August 2010, 16:47
Uite ba ce falnic creste :D

Elphax
5th August 2010, 16:48
si cine sa joace cu Juve ? nationala ?

zebe
5th August 2010, 16:50
Asta nu mai stiu. Probabil ca U.

Elphax
5th August 2010, 16:53
asta era la pagina cu bancul zilei ?
chiar nu cred ca ar veni aia sa joace cu U ...

svu
5th August 2010, 16:55
da ce ar fi asa mare lucru sa joace Juve cu "U" la inaugurarea stadionului?

Elphax
5th August 2010, 16:58
pai e ca si cum ai invita pe Metallica la zilele orasului Gherla ...

numaiu
5th August 2010, 17:17
pai e ca si cum ai invita pe Metallica la zilele orasului Gherla ...

ai dreptate! ar fi exact aceeasi chestie jenanta ca si cand a jucat poli cu juve!
pffff....

numaiu
5th August 2010, 17:20
iata ce zice walter despre amicalul pentru inaugurare:

http://www.sport.ro/liga-1/u-cluj-vrea-sa-inaugureze-stadionul-cu-inter-milano-vezi-ce-prima-au-jucatorii-pentru-meciul-cu-steaua.html

red-bull
5th August 2010, 18:12
pai e ca si cum ai invita pe Metallica la zilele orasului Gherla ...

:happy:happy ce tare e asta....

corello
5th August 2010, 18:21
Uau!!!...ce nostim...

red-bull
5th August 2010, 18:27
Uau!!!...ce nostim...

Uau!!!...ce inteligent

corello
5th August 2010, 18:48
Uau!!!!

boshcUtza
5th August 2010, 19:13
Se vorbea la un moment dat de Juve pentru inaugurare. Asta daca bine tin minte. In tot cazul, era vorba de o echipa mare din Italia.

walter zicea de inter

dobrin83
5th August 2010, 21:57
Cea mai potrivita inaugurare a stadionului ar fi printr-un meci intre cele doua reprezentante ale orasului, respectiv: Universitatea Cluj-Sanatatea Cluj

ady18 sibiu
6th August 2010, 00:08
^ asta chiar a fost buna :happy

svu
6th August 2010, 00:08
Cea mai potrivita inaugurare a stadionului ar fi printr-un meci intre cele doua reprezentante ale orasului, respectiv: Universitatea Cluj-Sanatatea Cluj

buna asta:happy

cata055
6th August 2010, 01:19
de cfr cluj nu ai auzit?

corello
6th August 2010, 09:37
de cfr cluj nu ai auzit?

de cine?

Pedro1984
6th August 2010, 14:13
v'a fii cel mai frumos stadion din tara :D ..doar e la 2 pasi de mine :x

chelstone91
6th August 2010, 17:12
cel mai frumos lighean din tara...

corello
6th August 2010, 17:25
cel mai frumos lighean din tara...

cam expirata poanta

red-bull
6th August 2010, 18:34
de cine?

aia care v-au batut cu 1-0 si au luat campionatul chiar la voi acasa....

Razvan T.
7th August 2010, 10:04
Red-bull asta ii fenomenal:happy

IceShadow
7th August 2010, 12:56
la mijto-uri si ironii toti suntem buni in tara asta...
lasa-i frate sa inaugureze stad cu juve dak au bani sa-i aduca si dak macaronarii vor, si la concertulu metallica din Gherla sa intre doar localnicii pe baza de buletin daca asa vor organizatorii

Pedro1984
7th August 2010, 13:44
cel mai frumos lighean din tara...

te'nseli amarnic ...

stefannn
7th August 2010, 14:32
Cand se apuca de constructie ?

dobrin83
7th August 2010, 14:36
Asta o fost si mai buna :))

zebe
7th August 2010, 14:37
:happy

abysum
7th August 2010, 23:08
Cand se apuca de constructie ?

intai sa termine astia stadionul si dupa mai vedem :confused:
si pe mine ma intereseaza turnul ala de parasutism si parapantism, ca doar sunt sporturi practicate la greu in Romania

KOKOSHATU
7th August 2010, 23:38
FRATE "meleu",usor-usor prinde contur,dar merge ca dreq constructia,astia lucreaza cu zilieri sau cu paznicii !!!!!in ritmul acesta nu se incadreaza in termen,ori n-au scule/unelte necesare,ori au gresit proiectul :o:,ceva-ceva nu merge cum trebuie la stadionul asta si cand te gandesti ca mai au de facut si turnul ala,finisaje,acoperis,...greu domn'e.greu :(

carstic2000
8th August 2010, 00:05
Turnu nu cred ca se mai face. Cred ca sunt probleme cu banii si nu mai risca nimeni sa faca turnuri.

jonsnow
8th August 2010, 01:40
eu credeam ca turnu e targetu si ca mai fac si un stadion pe langa el ca sa nu bata la ochi :)

zebe
8th August 2010, 07:40
Zilele astea se face licitatie pentru turn, deci nu s-a renuntat inca la el.

Kokoshatule, turnul nu intra in termenul de 2 ani, fiind, alaturi de sala polivalenta, un cu totul alt obiectiv. Si sunt in grafic, de ce zici ca nu ar fi? Mai este un an pana trebuie sa fie terminat si practic mai au de terminat partea de betoane (al doilea etaj al tribunelor/peluzelor, cu care nu cred ca o sa se lungeasca mai tarziu de toamna), partea de acoperis, teren, pista, exterior si finisaje, ultimele ocupand mult mai putine resurse decat partea de structura, la care s-a lucrat pana acum.

corello
8th August 2010, 09:22
:headbang:
Cand se apuca de constructie ?

ieri...
ba si suntem contemporani cu d'astia...

KOKOSHATU
8th August 2010, 14:29
Zilele astea se face licitatie pentru turn, deci nu s-a renuntat inca la el.

Kokoshatule, turnul nu intra in termenul de 2 ani, fiind, alaturi de sala polivalenta, un cu totul alt obiectiv. Si sunt in grafic, de ce zici ca nu ar fi? Mai este un an pana trebuie sa fie terminat si practic mai au de terminat partea de betoane (al doilea etaj al tribunelor/peluzelor, cu care nu cred ca o sa se lungeasca mai tarziu de toamna), partea de acoperis, teren, pista, exterior si finisaje, ultimele ocupand mult mai putine resurse decat partea de structura, la care s-a lucrat pana acum.

spuneam doar ca merge lent,sa dea Dumnezeu sa-l termine in termenul stabilit,toti ne dorim sa avem stadioane meseriase,si mai mult,sper ca acesta de la Cluj-Napoca ,sa-i impulsioneze si pe cei din Timisoara,unde deja au cazut doua proiecte BETON :headbang:

zebe
8th August 2010, 15:14
Apropo de Timisoara, nu ai/nu poti gasi niste poze cu respectivele proiecte? Eu nu am gasit nimic si chiar as fi curios.

NORGEMAN
8th August 2010, 15:55
Cand se apuca de constructie ?

Sa-mi zici si mie cand afli.:ok:

KOKOSHATU
8th August 2010, 16:12
Apropo de Timisoara, nu ai/nu poti gasi niste poze cu respectivele proiecte? Eu nu am gasit nimic si chiar as fi curios.

http://www.youtube.com/watch?v=qKixh1hvxzw
este unul din proiecte care avea si articole pe site-uri de sport locale,cu schite foto inclusiv bazele aferente stadionului,au fost doua proiecte mari care au fost respinse politic,de catre consilierii locali,dar pe viitor tot va trebui sa faca unul nou....:headbang:
http://www.tion.ro/stiri/IM:tion:news_special-timis/articol/vom-avea-un-super-stadion-la-timisoara?/cn/aradon-news-editor1-20070622-110107 unul a cazut...
http://banateanul.gandul.info/saptamanal/timisorenii-vor-stadion-nou-la-covaci-2711690....a cazut si asta:headbang:

zebe
8th August 2010, 16:18
Stiam de proiectul asta. Nu cred insa ca-i oficial...

KOKOSHATU
8th August 2010, 16:33
Stiam de proiectul asta. Nu cred insa ca-i oficial...

uita-te mai sus,am pus niste link-uri cu stirile de la acea vreme ...
in final se va face unul nou,unul care va concura cu cel din buCUResti,se stie ambitia si mandria banatzanului,vad ca momentan nu avem "impuls" gospodaresc :)

eugene12
9th August 2010, 15:54
Daca ia campionatul, ceea ce nu-i chiar imposibil, Timisoara va avea un nou stadion in maximum 3 ani dupa cistigarea acestuia. GARANTEZ !!!

Elphax
9th August 2010, 16:19
uita-te mai sus,am pus niste link-uri cu stirile de la acea vreme ...
in final se va face unul nou,unul care va concura cu cel din buCUResti,se stie ambitia si mandria banatzanului,vad ca momentan nu avem "impuls" gospodaresc :)

n-o sa se faca nimic inca 6-7 ani, pot sa pun pariu cu oricine ...

carstic2000
9th August 2010, 19:27
Nu erau rele proiectele pentru Timisoara. Parerea mea este ca momentul era sa faceti ceva incepand cu 2008, cam cum a facut CFR-ul. Cred ca momentul a fost ratat. Si eu pot sa bag mana in foc ca cel putin in urmatorii 6 ani nu se va face un nou stadion.
Cel mai probabil se vor face modernizari la stadionul Dan Paltinisanu. Am inteles ca vor sa-l acopere.

KOKOSHATU
10th August 2010, 00:12
http://www.cancan.ro/usr/imagini/2010/08/09/311844-macheta_proiect_stadion_nocturna_03_-jpg.jpg:ok:

zebe
10th August 2010, 07:47
Wow! Unde ai gasit poza?

Nu arata rau, dar parca mai bine arata cu prima varianta de exterior.

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/186/3941/4044599/1/stadion-ion-moina-proiect-exterior.jpg

chelstone91
10th August 2010, 09:40
http://www.youtube.com/watch?v=qKixh1hvxzw
este unul din proiecte care avea si articole pe site-uri de sport locale,cu schite foto inclusiv bazele aferente stadionului,au fost doua proiecte mari care au fost respinse politic,de catre consilierii locali,dar pe viitor tot va trebui sa faca unul nou....:headbang:
http://www.tion.ro/stiri/IM:tion:news_special-timis/articol/vom-avea-un-super-stadion-la-timisoara?/cn/aradon-news-editor1-20070622-110107 unul a cazut...
http://banateanul.gandul.info/saptamanal/timisorenii-vor-stadion-nou-la-covaci-2711690....a cazut si asta:headbang:

haha, hai sa fim seriosi nu o sa aiba timisoara un astfel de stadion, trece de 200 mil euro

boshcUtza
10th August 2010, 10:07
Cum se vede Cluj Arena de pe noul stadion din Varșovia


Vicepreședintele CJ s-a aflat în tribune la Legia - Arsenal (5-6), meciul de inaugurare a stadionului. Radu Bica a criticat gazonul și arhitectura arenei poloneze, dar a apreciat dotările tehnice.

După ce au inspectat stadionul Olimpico din Roma, constructorilor Cluj Arena li s-a oferit ocazia să se inspire și din proiectul noii arene a clubului Legia Varșovia. Vicepreședintele Consiliuliui Județean (CJ) Cluj, Radu Bica, a declarat că stadionul polonezilor are aproximativ aceleași dimenisuni cu Cluj Arena (31.000 de locuri). Cu o “mică” diferență: stadionul din Varșovia nu are pistă de atletism, fiind destinat exclusiv fotbalului. Bica apreciază că, deși Cluj Arena va fi mult mai spectaculoasă, sunt totuși elemente și dotări tehnice pe care polonezii le-au gândit foarte bine și care vor putea fi “împrumutate”: sistemul de acces, de pază, de supraveghere, de ticketing etc.

Stadionul polonez a fost inaugurat sâmbătă cu un meci amical între Legia Varșovia și Arsenal Londra (scor 5-6). Vicepreședintele CJ, Radu Bica, a participat la eveniment împreună cu reprezentanți ai consorțiului condus de ACI, care construiește Cluj Arena. “Ca și în cazul vizitei pe Olimpico din Roma, și de această dată am fost invitați, împreună cu constructorii, să vedem modul în care au fost soluționate problemele ce țin de acces, de sistem de securitate, camere de supraveghere, scaune etc. În special constructorii noștri sunt interesați să vadă ce s-a realizat, pentru că ei primesc oferte de la societățile care au lucrat și pentru aceste stadioane”, a precizat Radu Bica.

El a dezvăluit că stadionul polonezilor se aseamănă și ca poziționare, și ca dimensiuni cu arena clujeană, aflată în plin proces de edificare. “Și polonezii lucrează la stadionul lor de vreo doi ani și încă nu l-au terminat. Însă au decis să-l inaugureze, pentru că au finalizate trei tribune și gazonul. Restul este mascat cu plasă, așa încât arena se poate folosi. Oricum, pe ei îi avantajează și forma. E o structură pătrățoasă, fără nimic special. Noi în nici un caz nu vom proceda la fel, pentru că nu ne vom putea permite! Stadionul nostru va fi inaugurat doar după ce va fi finalizat în întregime”, a explicat Bica.

Vicepreședintele CJ consideră că stadionul de la Cluj va fi mult mai spectaculos. “Arena din Varșovia are 31.000 de locuri. Spre deosebire de a noastră, nu este dotată cu pistă de atletism, pentru că pe administratori nu-i interesează alt sport, nici alte evenimente. Ei nu sunt interesați nici măcar să facă bani de pe urma acestui obiectiv. Au construit un stadion strict pentru fotbal, mai exact pentru clubul de fotbal Legia Varșovia. Cluj Arena, în schimb, va promova și alte sporturi, precum și diverse evenimente social-culturale. Noi nu avem alternativă. Dacă vrem să avem din ce să întreținem acest obiectiv, trebuie să-l facem să devină profitabil. Oricum, ca design și arhitectură, arena noastră va fi mult mai spectaculoasă”, a dat asigurări Bica.

Proprietarul arenei din Varșovia este Ministerul Apărării, a mai declarat oficialul clujean. “M-a interesat să știu cum au realizat investiția, cu ce fonduri, la cât a fost evaluată. Din păcate, detalii din acestea nu prea am reușit să aflu pentru că arena este parte din patrimoniul Armatei. Mai exact, terenul era al Primăriei Varșovia și a fost cedat Armatei. Clubul Legia Varșovia se află sub autoritatea armatei poloneze, așa că primăria le-a dat terenul ca să construiască acest stadion. În protocolul semnat între cele două entități este sti****t faptul că primăria are dreptul să folosească gratuit, de cinci ori pe an, întregul obiectiv. În rest, este treaba clubului Legia Varșovia să administreze arena. Noi la acest capitol avem cu totul alte planuri. Vom înființa o nouă firmă, cel mai probabil ne vom asocia și cu un acționar privat, care să se ocupe exclusiv de administrare”, a anunțat Radu Bica.

Chiar dacă stadionul din Varșovia nu l-a impresionat prea mult pe vicepreședintele CJ Cluj, el spune că sunt o serie de detalii de care va trebui să se țină cont în cazul Cluj Arena. “Dacă e să mă refer la lucrurile negative, de care noi trebuie să ținem seama tocmai pentru a nu comite aceleași greșeli, atunci ar trebui amintit gazonul de pe stadionul Legia, de foarte proastă calitate. La o atingere mai puternică, acesta se exfoliază imediat. Mă gândesc că noi trebuie să reglăm acest aspect. E mai bine să dai un ban în plus și să-ți asiguri un gazon de calitate, pentru că altfel vom fi nevoiți să investim în el tot la două - trei săptămâni, iar aceasta nu e o soluție avantajoasă”, crede Bica.

Însă delegația clujeană a avut și cuvinte de laudă, apreciind, de exemplu, sistemul de ticketing implementat de polonezi. “La noi sunt propuse 24 de case de bilete, în timp ce polonezii au doar 4. În rest, au contracte cu societăți care asigură biletele prin sistem on-line, iar asta cred că este mult mai bine. Am economisi o grămadă de bani”, a declarat Radu Bica.

Un alt model de urmat sunt camerele de supraveghere. “Polonezii au circa 60-70 de camere, în timp ce la noi sunt prevăzute 150. Sunt multe pentru că nu sunt la fel de eficiente. Va trebui să asigurăm dotări dintre cele mai performante, astfel încât pe viitor să nu mai fim nevoiți să investim prea mult. De asemenea, pe toată arena poloneză sunt instalate scaune rabatabile. În ce ne privește, la acest capitol încă suntem în discuții, dar este clar că la fel trebuie să procedăm și noi. Oricum, sunt unele zone, mai ales la peluză, unde spațiile între rânduri vor fi destul de strâmte, așa încât nu se va putea fără scaune rabatabile. Dar ideal ar fi să le avem pe toate așa”, a spus Bica. Cât privește iluminatul, polonezii au sistemul de nocturnă fixat atât pe stâlpi, cât și pe marginea acoperișului. “Pe arena din Cluj, sistemul de iluminat va fi instalat exclusiv pe structura arenei”, a mai precizat vicepreședintele CJ.

zebe
10th August 2010, 10:12
De asemenea, pe toată arena poloneză sunt instalate scaune rabatabile. În ce ne privește, la acest capitol încă suntem în discuții, dar este clar că la fel trebuie să procedăm și noi. Oricum, sunt unele zone, mai ales la peluză, unde spațiile între rânduri vor fi destul de strâmte, așa încât nu se va putea fără scaune rabatabile. Dar ideal ar fi să le avem pe toate așa”, a spus Bica. Cât privește iluminatul, polonezii au sistemul de nocturnă fixat atât pe stâlpi, cât și pe marginea acoperișului. “Pe arena din Cluj, sistemul de iluminat va fi instalat exclusiv pe structura arenei”

1. Deci vorbeau tampenii atunci cand ziceau ca normele europene nu mai permit instalarea de scaune rabatabile.

2. Se vorbea la un moment dat ridicarea unor stalpi pentru nocturna undeva la peluze. Ma bucur ca au renuntat la ideea asta.

KOKOSHATU
10th August 2010, 10:39
haha, hai sa fim seriosi nu o sa aiba timisoara un astfel de stadion, trece de 200 mil euro

De proiectul asta ce spui ?:drak:
http://www.youtube.com/watch?v=wfy_T4_4RnI

Elphax
10th August 2010, 10:58
penibil, sincer ...

si deja ramas in urma :) ca deja in 2009 erau proiectele pt. cluj si lia manoliu , plus p.neamt care lipseste ...

zebe
10th August 2010, 11:08
ca deja in 2009 erau proiectele pt. cluj si lia manoliu

Care arata mult mai bine decat cele prezentate in clip.

KOKOSHATU
10th August 2010, 11:20
penibil, sincer ...

si deja ramas in urma :) ca deja in 2009 erau proiectele pt. cluj si lia manoliu , plus p.neamt care lipseste ...

era o fictiune :ras-plans:.si cu cel din Piatra Neamt ce dreq sa faci ca are capacitatea de 18 000 locuri,iar orasul are po****tia cam tot pe-acolo :o:,ideea era ca orasele prezentate in clip sa aibe stadioane noi.CAND ?
...ramane de vazut,in 10 ani se pot schimba multe :groggy:

catalin_bv
10th August 2010, 12:19
Mda! vedeti ca unii chiar cred glumele astea bune pe care le faceti!!! :)

KOKOSHATU
10th August 2010, 14:15
Scaunele stadionului,vor fi GRI . :hmm:

zebe
10th August 2010, 16:00
Stim deja asta. O sa fie ca in cazul nationalului, cu trecere de la o nuanta la alta, si anume de la gri inchis jos la gri deschis sus.

chelstone91
10th August 2010, 22:24
De proiectul asta ce spui ?:drak:
http://www.youtube.com/watch?v=wfy_T4_4RnI
acest proiect este imposibil de realizat...proiectul romania euro 2020 nu se va realiza, pe langa faptul ca romania nu are de unde sa aloce bani pt acele stadioane, mai trebuiesc si drumuri, hoteluri, transport in comun... un turneu final implica lucruri complexe si foarte costisitoare...ar costa peste 2 miliarde de euro sa aduci euro 2020 in romania, deci imposibil...

SORENSEN
10th August 2010, 23:13
inmulteste cu vreo 5 ori suma si ajungi la un buget MINIM sau aproape ...

Sa nu ne dam cu parerea despre ce nu stim ...
din 2016 vor fi 24 de echipe la EURO ...deci ai nevoie de 10 stadioane peste 30 000 de locuri cu finala si meciul de deschidere pe un stadion de peste 50 000 de locuri ....
Toare orasele gazda trebuie sa fie legate de autostrada...toate orasele sa aiba aeroport INTERNATIONAL de capacitatea marisoara .

Numai zic de hoteluri de 4 si 5 stele ( care vor fi goale dupa turneu ... ce facem cu ele la Craiova de exemplu)
Sistematizare a traficului in orase... ca doar nu trimiti spectatori in haosul din bucuresti ca tre sa pleci la meci de dimineata sa aungu la 8 seara la stadion ;))

Stadioanele nu au un costa atat de mare ... sta de 30-40 000 costa in jur de 60-100 mil bucata -- cost estimativ pt toate 700--1 mld euro... resxtul costa infrastructura....

km de autostrada la noi se face intre 4 mil euro pana 10 mil( in unele cazuri la munte pana la 20 mil) deci faceti matematica cam 1000 de km de autostrada cat vine daca nu vreo 1500 km... undeva spre 7 mld ...

TREZIREA ba!

Doctor Adirei
11th August 2010, 00:01
nu avem sanse!

eugene12
11th August 2010, 04:44
BELIEVE !!!!

2020 Va fi organizat de Romania + Hargita si Covasna

KOKOSHATU
11th August 2010, 09:32
hai ba,ca se poate ce dreq,in curand vine la putere "PARTIDUL DAN DIACONESCU in DIRECT" si ce n-au facut astia timp de 20 de ani,va face asta intr-o luna,asta cu conditia sa-l puna pe OGICA prim'ministru :ras-plans::great::cya:

chelstone91
11th August 2010, 11:57
inmulteste cu vreo 5 ori suma si ajungi la un buget MINIM sau aproape ...

Sa nu ne dam cu parerea despre ce nu stim ...
din 2016 vor fi 24 de echipe la EURO ...deci ai nevoie de 10 stadioane peste 30 000 de locuri cu finala si meciul de deschidere pe un stadion de peste 50 000 de locuri ....
Toare orasele gazda trebuie sa fie legate de autostrada...toate orasele sa aiba aeroport INTERNATIONAL de capacitatea marisoara .

Numai zic de hoteluri de 4 si 5 stele ( care vor fi goale dupa turneu ... ce facem cu ele la Craiova de exemplu)
Sistematizare a traficului in orase... ca doar nu trimiti spectatori in haosul din bucuresti ca tre sa pleci la meci de dimineata sa aungu la 8 seara la stadion ;))

Stadioanele nu au un costa atat de mare ... sta de 30-40 000 costa in jur de 60-100 mil bucata -- cost estimativ pt toate 700--1 mld euro... resxtul costa infrastructura....

km de autostrada la noi se face intre 4 mil euro pana 10 mil( in unele cazuri la munte pana la 20 mil) deci faceti matematica cam 1000 de km de autostrada cat vine daca nu vreo 1500 km... undeva spre 7 mld ...

TREZIREA ba!

am spus doar 2 miliarde euro pt ca nu am vrut sa spuna cnv ca exagerez, dar ai drebtate se poate ajunge la o suma de 5 mld euro

chelstone91
11th August 2010, 11:58
hai ba,ca se poate ce dreq,in curand vine la putere "PARTIDUL DAN DIACONESCU in DIRECT" si ce n-au facut astia timp de 20 de ani,va face asta intr-o luna,asta cu conditia sa-l puna pe OGICA prim'ministru :ras-plans::great::cya:

buna asta... m-am ras...

carstic2000
11th August 2010, 23:06
Da, e greu sa organizezi un campionat european sau mondial. PAi hotelurile de 4 sau 5 stele nu se mai cauta nici in Bucuresti vorba aia, ce sa mai zic de Craiova sau alte orase. Toti strainii care vin la noi in vacanta se cazeaza la 3 stele si la pensiuni. Asta in cazul fericit caci multi stau la cort.

carstic2000
11th August 2010, 23:16
Chelstone - tare filmul cu viitoarele stadione. Sa fim totusi realisti...Cand o arata Ghencea, Oblemenco sau chiar Iasul ........Romania inseamna ca va fi campioana mondiala

Ce sa faca fotbalul in Harghita si Covasna. Acolo eventual sa organizam campionatul mondial de facut gulas la ciaun.
Cateodata ma intrebam si eu de ce fotbalul nu este asa po****r in judetele astea.

eugene12
12th August 2010, 02:07
adevarul este : daca s-ar gasi cineva sa caute. in Covasna si Harghita am descoperi cel putin 10 loti boloni. Cu rautatea care o au (pozitiva ) ungurasii ar fi buni fotbalisti.

KOKOSHATU
12th August 2010, 10:06
adevarul este : daca s-ar gasi cineva sa caute. in Covasna si Harghita am descoperi cel putin 10 loti boloni. Cu rautatea care o au (pozitiva ) ungurasii ar fi buni fotbalisti.

....unde ma pui Tibor SELYMES,kovacs,csik,László Sepsi.,Szekely....numai ca trebuie cautati si promovati,eu inca mai cred ca selectia pentru nationala se face pe interese :(

Ess
12th August 2010, 15:44
pai si peste 2 ani e bine daca vedem stadionul in liga 1 - oricum, frumos ar fi sa-l inaugureze cu un meci al nationalei ...

nationala nu mai vine la cluj de la acel 0-3 cu lituanienii, caci este "prea mare umiditatea".
nu stiai?:groggy:

Elphax
13th August 2010, 12:00
stai ma ca Gruia nu e in Cluj :happy

red-bull
13th August 2010, 13:01
inmulteste cu vreo 5 ori suma si ajungi la un buget MINIM sau aproape ...

Sa nu ne dam cu parerea despre ce nu stim ...
din 2016 vor fi 24 de echipe la EURO ...deci ai nevoie de 10 stadioane peste 30 000 de locuri cu finala si meciul de deschidere pe un stadion de peste 50 000 de locuri ....
Toare orasele gazda trebuie sa fie legate de autostrada...toate orasele sa aiba aeroport INTERNATIONAL de capacitatea marisoara .

Numai zic de hoteluri de 4 si 5 stele ( care vor fi goale dupa turneu ... ce facem cu ele la Craiova de exemplu)
Sistematizare a traficului in orase... ca doar nu trimiti spectatori in haosul din bucuresti ca tre sa pleci la meci de dimineata sa aungu la 8 seara la stadion ;))

Stadioanele nu au un costa atat de mare ... sta de 30-40 000 costa in jur de 60-100 mil bucata -- cost estimativ pt toate 700--1 mld euro... resxtul costa infrastructura....

km de autostrada la noi se face intre 4 mil euro pana 10 mil( in unele cazuri la munte pana la 20 mil) deci faceti matematica cam 1000 de km de autostrada cat vine daca nu vreo 1500 km... undeva spre 7 mld ...

TREZIREA ba!

Care 10 stadioane?6 ajung pentru un euro.2 le facem acum.Chiar si cu 24 echipe.
Infrastructura oricum trebuie facuta in urmatorii ani pentru o sa ne cam oblige UE..
Altele sunt insa problemele la noi...infractionalitate mare in situatia in care avem politie slaba (sa nu uitam episodul Timisoara-Dinamo zagreb)....etc.

zebe
13th August 2010, 13:25
Altele sunt insa problemele la noi...infractionalitate mare in situatia in care avem politie slaba (sa nu uitam episodul Timisoara-Dinamo zagreb)....etc.

Daca infractionalitatea ar fi cea mai mare problema la noi... Si oricum, aminteste-ti ce tara a organizat ultimul mondial. Asta apropo de infractionalitate.

eugene12
13th August 2010, 14:40
Eu zic ca se poate daca se vrea. Daca s-ar organiza un CE in Romania poate ne-am mai imbunatati si noi imaginea in Europa, sa nu ne mai considere ei ca sintem toti niste tigani si niste neputinciosi la noi acasa.

Ess
13th August 2010, 14:53
sa nu ne mai considere ei ca sintem toti niste tigani si niste neputinciosi la noi acasa.

nu trebuie sa ne considere nimeni, stim noi foarte bine ca asta suntem :ok:
uita-te doar la catedrala mantuirii neamului - prioritatea zero pt tara asta - si probabil ai sa-mi dai dreptate...

elphax> cand ne vedem, adu-mi aminte sa-ti trag o castana peste scafarlie:D

eugene12
13th August 2010, 15:17
Europenii, chiar si cei din vest au si ei origini indiene (asitice ) de aceea sintem numiti indo-europeni. Ca unii arata mai spalati-ca altii arata de parca acum o saptamina au venit din India asta-i alta problema. Problema-i cu putinta !!!!!!
De aia spuneam eu ca dupa "revolutie" mai bine-l aveam pe Regele Mihai inapoi. Daca citesti istoria recenta a Romaniei vei constata cit de mult ne-am modernizat ca tara sub conducere unor Habsburgi.

zebe
13th August 2010, 17:23
Ess vorbea de mentalitate si are dreptate, din pacate...

SORENSEN
13th August 2010, 20:40
Care 10 stadioane?6 ajung pentru un euro.2 le facem acum.Chiar si cu 24 echipe.
Infrastructura oricum trebuie facuta in urmatorii ani pentru o sa ne cam oblige UE..
Altele sunt insa problemele la noi...infractionalitate mare in situatia in care avem politie slaba (sa nu uitam episodul Timisoara-Dinamo zagreb)....etc.

e apoape imposibil Euro cu 24 echipe in 6 stadioane...nici Euro cu 16 nu se fac in 6 stadioane... daca nu ma insel ;)

corello
14th August 2010, 08:34
Voi v-ati pierdut de realitate?
De ce discutati despre fantasmagorii?
Tre deschis un topic cu visuri, vise si dorintzuri :D

zebe
14th August 2010, 11:11
Corello, pana acuma un an si un pic era si stadionu asta in cutia cu visuri, vise si dorintzuri. :D

corello
14th August 2010, 11:34
Corello, pana acuma un an si un pic era si stadionu asta in cutia cu visuri, vise si dorintzuri. :D

zebe
dorintzurile nostre e implinit...restul utopoaielor e de domeniul stiintelor fictionoase :D

corello
14th August 2010, 11:47
Eu nu inteleg de ce tot timpul, cand se propune, sau se face un proiect, se "baga in fata" pentru EL sau pentru orice alt eveniment.
Cand o sa aud ca se face un stadion pentru Romania?
Si la Cluj ...la fel...cica se face pentru sportul clujean....se face pentru ***** masii pentru sportul clujean...
Va fi ca ...alaltaieri...U inchiriaza arena iar in iunie dau bacul la 1000 metri putzoii la bak....asta ii menirea pistei...seimo seimo...

alwn
16th August 2010, 21:24
e apoape imposibil Euro cu 24 echipe in 6 stadioane...nici Euro cu 16 nu se fac in 6 stadioane... daca nu ma insel ;)

Nu se pune problema sa gazduim singuri. Daca e s-o facem va fi cu niscavai vecini, poate bulgarii sau poate ungurii. Ultimele dicutii au fost cu bulgarii.

Vor fi 10 stadioane cel mai probabil, cate 5 de fiecare. Poate fi si o varianta extinsa cu 12, 6 de fiecare, dar mai putin probabil, de abia le-au aprobat la brazilieni 12 pt mondial, unde sunt 32 de echipe.

Nu cred ca sunt probleme sa prezentam 5-6 stadioane competitive pana in 2020. Mai greu cu infrastructura.

alwn
16th August 2010, 21:32
Pe langa Bucuresti si Cluj ar mai fi Constanta si Brasov (avantajul locurilor de cazare), cu mentiunea ca la Brasov trebuie musai sa faca aeroportul. Timisoara ar fi al 5 lea. Poate fi luat in considerare si Iasi.

Repet, problema ramane infrastructura. 302 km de autostrada existenti si 273 u/c e jenant pt o tara de marimea Romaniei. Si caile ferate sunt la pamant. Metroul in Bucuresti a avansat f putin dupa 1990, iar legatura cu aeroporturile se face fara exceptie cu rata :((.

La nivel de locuri de cazare iar stam prost cu exceptia oraselor turistice gen Brasov si Constanta si oarecum capitala sta rezonabil.
Pentru echipe trebuie hoteluri de 4-5 stele+ baze de pregatire in afara oraselor, practic inexistente in momentul actual.

Aeroporturile trebuiesc modernizate /marite

Deocamdata stam prost

carstic2000
16th August 2010, 22:27
Cu Bulgaria e o varianta dar ei stau si mai prost decat noi. La capitolul turism stau mai bine dar la restul stau foarte prost.
Noi stam prost cu numai 300 km de autostrada ( in mare parte facuti inainte de 89 ). Pai cum sa ajunga soferii straini la Iasi sau la Timisoara calatorind pe langa carute si betivi care ies seara pe drumuri.

alwn
16th August 2010, 22:35
bulgarii strau mai prost la stadioane. Noi avem 2 in constructie ei doar proiecte. La infrastructura stau mai bine. Aiu vreo 450 km de autostrada, la o tara jumatate din Romania. Deci, raportand la suprafata am avea nevoie de vreo 3 ori mai multi km de autostrada numai sa-i egalam pe bulgari..

eugene12
16th August 2010, 23:17
Voi chiar nu pricepeti? Nu trebuie sa stai bine ACUM la capitolele autostrazi, cazare stadioane. Important este PROIECTUL, ca apoi vin si banii pentru cele de mai sus. Ce Ukraina are ceva, Polonia avea mare lucru?

SORENSEN
16th August 2010, 23:37
Polonia a avut..are si va avea ceva ... in plus..te las sa gasesti si tu ceva-ul ...

Cat despre Ucraina... au destule resurse si destui oligarhi ( nu bisnitari si tunari ca la noi) pt a avea ceva... sa amintesc doar Donbas cine si cum l-a facut...dar si infrastructura pentru regiunea respectiva... si asta e doar acolo...
Cand o sa avem si noi un amarat sa bage cat Ahmetov acolo atunci sa avem sperante...

Apoi stadionul national trebuia facut ca stadion multifunctional cum era cel vechi... pt ca de aia e national... nu e doar pt fotbal era al sportului romanesc...sportul romanesc moare incet dar sigur si noi construim stadion special pt un fotbal care nu da nimic...

Pt decizia lor merita respect clujenii ...

red-bull
17th August 2010, 09:02
Daca infractionalitatea ar fi cea mai mare problema la noi... Si oricum, aminteste-ti ce tara a organizat ultimul mondial. Asta apropo de infractionalitate.

Mai bine aminteste-ti tu cum alergau grasanii aia de gabori dupa ultrasii de la Dinamo Zagreb.In Afica de Sud era infractionalitate mare dar si garda era pregatita.La noi politistii iau bataie in plina stada de la etnici si apoi se duc tot ei sa isi ceara scuze.

Jeleul
17th August 2010, 09:22
@Sorensen, pai cum poti sa vorbesti de Donbass Arena de parca a facut-o statu ? E facuta de privat ( Ahmetov ) nu are nici o legatura, nu sunt banii statului, au avut norocu sa investeasca la Shaktar si asta e...
Cat despre Ucraina si Polonia nu erau asa dezvoltate inainte sa inceapa constructiile pentru Euro, am locuit 6 luni in Polonia si nu e chiar asa roz cum crezi tu.

Elphax
17th August 2010, 18:10
ideea e ca sunt 2 tari mari , cu bugete pe masura, deci e mai usor sa aloci niste sume sa faci 6 stadioane ...

alwn
17th August 2010, 19:08
Voi chiar nu pricepeti? Nu trebuie sa stai bine ACUM la capitolele autostrazi, cazare stadioane. Important este PROIECTUL, ca apoi vin si banii pentru cele de mai sus. Ce Ukraina are ceva, Polonia avea mare lucru?

mie nu mi-e neaparat de cum stam acuma, mi-e de lentoarea cu care ne miscam:headbang:. Cat despre Polonia/Ukraina tocmai aici e speranta, daca amarastenele astea 2 au primit euro poate om avea si noi sanse. Infrastructura poloniei ramane modesta chiar si cu 2 ani inainte de euro, iar de ukraina ce sa mai vorbesc..





Apoi stadionul national trebuia facut ca stadion multifunctional cum era cel vechi... pt ca de aia e national... nu e doar pt fotbal era al sportului romanesc...sportul romanesc moare incet dar sigur si noi construim stadion special pt un fotbal care nu da nimic...

Pt decizia lor merita respect clujenii ...

Pai e multifunctional. Poate gazdui fotbal, rugby sau concerte.
aah, te referi la atletism probabil :evil:
noi n-am mai adus 20.000 de oameni la vreo gala atletica dupa '90 si vroiai pista ca sa stea degeaba. Daca se iuntampla minunea si gazdium vreun european sau un grand prix se poate disputa si la cluj, chiar ne-am saturat de ligheane cu pista. Stadioanele cu pista devin amintire in mai toata europa

KOKOSHATU
17th August 2010, 19:45
Ideea "SANDULUI" era de a organiza un turneu final in 2024,impreuna cu o tara vecina,Bulgaria ar pica din start,sunt mult sub noi,Ungaria ar fi de preferat,astia daca-si propun asa ceva in 5-6 ani sunt gata pregatiti,partea proasta e ca la noi in 14 ani putem ajunge mai rau ca in prezent :o::headbang:

SORENSEN
17th August 2010, 20:41
@Sorensen, pai cum poti sa vorbesti de Donbass Arena de parca a facut-o statu ? E facuta de privat ( Ahmetov ) nu are nici o legatura, nu sunt banii statului, au avut norocu sa investeasca la Shaktar si asta e...
Cat despre Ucraina si Polonia nu erau asa dezvoltate inainte sa inceapa constructiile pentru Euro, am locuit 6 luni in Polonia si nu e chiar asa roz cum crezi tu.

Citeste ce am zis... am zis ca noi nu avem un Ahmetov sa faca ce a facut el in regiunea Donbas... stadion...chiar si la infrastructura nu e strain...

cat despre cei care sustin starea de fapt... cu stadionul national... asta e... raman la parerea ca stadion national finantat de la bugetul de stat si de la consiliul local trebuie sa fie NATIONAl... multi sport .

Asta e ,... ne meritam soarta

carstic2000
17th August 2010, 20:56
Discutiile astea au mai avut loc pentru cei care le-au pierdut. Chiar daca vorbim fantezii pentru ca nu cred ca vom organiza vreu turneu final variantele sunt limitate. O idee pe care am auzit-o la Lupescu si Nasu ar fi urmatoarea, ceva unic in istoria fotbalului si anume vom organiza un campionat european impreuna cu Ungaria si Serbia. In premiera 3 tari vor organiza un turneu final ( Romania, Ungaria, Serbia). Ei ziceau ceva de genu ca Serbia va participa cu 2 stadioane, Ungaria cu 3 stadioane, Romania cu 3 stadioane. (posibil 4). Ei spun ca deja poarta tratative cu federatiile din Ungaria si Serbia.

zebe
17th August 2010, 21:38
Din cate stiu, Benelux (Belgia, Oldanda, Luxemburg - deci 3 tari) vor sa gazduiasca mondialul din 2018 sau 2022.

alwn
17th August 2010, 22:45
Discutiile astea au mai avut loc pentru cei care le-au pierdut. Chiar daca vorbim fantezii pentru ca nu cred ca vom organiza vreu turneu final variantele sunt limitate. O idee pe care am auzit-o la Lupescu si Nasu ar fi urmatoarea, ceva unic in istoria fotbalului si anume vom organiza un campionat european impreuna cu Ungaria si Serbia. In premiera 3 tari vor organiza un turneu final ( Romania, Ungaria, Serbia). Ei ziceau ceva de genu ca Serbia va participa cu 2 stadioane, Ungaria cu 3 stadioane, Romania cu 3 stadioane. (posibil 4). Ei spun ca deja poarta tratative cu federatiile din Ungaria si Serbia.

serbia ar candida cu bosnia si croatia
http://forums.soccerfansnetwork.com/showthread.php?74809-UEFA-EURO-2020-Bid!!

noi suntem in discutie (daca mai suntem) doar cu bulgaria




cat despre cei care sustin starea de fapt... cu stadionul national... asta e... raman la parerea ca stadion national finantat de la bugetul de stat si de la consiliul local trebuie sa fie NATIONAl... multi sport .

Asta e ,... ne meritam soarta

banuiesc ca argumentul ca aproape nimeni nu mai face stadioane cu pista de atletism n-o sa te inmoaie prea tare..
Daca-ti povesc ca nemernicii scot pistele in toata europa, cu mari costuri, adancind suprafata de joc si instaland noi randuri de scaune pe locul sfintei pistei o sa te deprim..
stuttgart, bremen, iar glasgow- hampden park este in proiect dupa jocurile Commonwealthului
iar altele cu pista magnifica altadata acum sunt reconstruite doar ca stadioane de fotbal :delle alpi, varsovia- fostul 23 august al lor,skt petersburg..

da unii nu tin pasul cu moda, prefera sa poarte haine de acum 20 de ani

zebe
17th August 2010, 23:21
Alwn, polonezii mai au un stadion in constructie, tot de +50.000 de locuri, pe langa cel de care zici ca e fostul 23 august al lor. Si ala are si pista. Ai dat exemple din Germania. Pai isi permit sa renunte, atata vreme cat au mai multe stadioane multisport, care nu or sa fie reconstruite fara pista, cum ar fi arenele olimpice din Berlin si Munchen.

SORENSEN
17th August 2010, 23:33
si sa adaug ca Wembley poate fi transformat repede pt ORICE sport ...doar ca ala cred ca a depasit miliardul de euro ...

Si ca o completare... nu se atinge nimeni de delle alpi doar ca Juve isi face ALT stadion mai mic aprox 40 000 ...care cred ca va fi gata in 2011 dupa ce am vazut eu...(http://nuovostadiodellajuventus.iobloggo.com/cat/foto/152543)- sa nu zici ca aberez ca "matale"


Toate tarile importante au stadion de peste 50 000 multisport...( sau mai multe) - din europa sau de pe te miri unde...

Daca doresti iti fac eu o enumerare...

E bine ca vom avea macar stadionul din Cluj multi sport...

Nu ma deprima ca se scot piste in tari care au de unde sa le scoata...
Ma deprima tara asta de cocalari si pitzipoance... dar sincer nici macar scursurile astea nu cred ca reusesc :groggy:

alwn
17th August 2010, 23:47
si sa adaug ca Wembley poate fi transformat repede pt ORICE sport ...doar ca ala cred ca a depasit miliardul de euro ...

Si ca o completare... nu se atinge nimeni de delle alpi doar ca Juve isi face ALT stadion mai mic aprox 40 000 ...care cred ca va fi gata in 2011 dupa ce am vazut eu...(http://nuovostadiodellajuventus.iobloggo.com/cat/foto/152543)- sa nu zici ca aberez ca "matale"


Toate tarile importante au stadion de peste 50 000 multisport...( sau mai multe) - din europa sau de pe te miri unde...

Daca doresti iti fac eu o enumerare...

E bine ca vom avea macar stadionul din Cluj multi sport...

Nu ma deprima ca se scot piste in tari care au de unde sa le scoata...
Ma deprima tara asta de cocalari si pitzipoance... dar sincer nici macar scursurile astea nu cred ca reusesc :groggy:

pai s-au atins deja de stadionul delle alpi. Este in reconstructie si din 2011 se inaugureaza cu numele de Juventus arena 41.000 de locuri, fara pista- adica exact stadionul ala de care pomeneai :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Juventus_Arena
It is being built on the site of Juventus's and Torino F.C.'s former home, Stadio delle Alpi.[2]
si da toate tarile au stadioane multisport si noi avem. Clujul e mai mult decat suficient. In rest toate stadioanele mari din romania, cu exceptia stelei, au pista, deci nu de stadioane cu pista ducem lipsa

SORENSEN
18th August 2010, 00:00
mda cu delle alpi au facut mare afacere italienii l-au finalizat in 88 sa-l darame in 2009 ... nici noi nu cred ca putem bate un asa record :evil:

Oricum desi criticat de unii clujeni care nu sunt de acord cu pista... putem spune ca avem si noi un stadion performant multisport...plus National care e doar pt fotbal..sa zicem ca e un echilibru :rolleyes:

alwn
18th August 2010, 00:02
Alwn, polonezii mai au un stadion in constructie, tot de +50.000 de locuri, pe langa cel de care zici ca e fostul 23 august al lor. Si ala are si pista. Ai dat exemple din Germania. Pai isi permit sa renunte, atata vreme cat au mai multe stadioane multisport, care nu or sa fie reconstruite fara pista, cum ar fi arenele olimpice din Berlin si Munchen.


banuiesc ca te referi la slaski din chorzow. Nu e constructie, e modernizare/partial reconstructie, demoleaza inelul superior si il acopera
http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=1734

De ce nu au reconstruit 23 augustul lor din varsovia cu pista?

nemtii au pastrat 2, din care olympia din munchen e monument istoric si nu poate fi demolat, deci doar berlinu a fost modernizat/reconstruit cu pista, restul stadioanelor importante cu pista sunt amintire.(koln, frankfurt, gladbach, dusseldorf, hannover, bremen, stuttgart, bochum, nurnberg etc)

de ce noile stadioane ale rusilor sau ukrainienilor (faimosi pt ligheanele multisport) sunt fara pista? Lokomotiv moska (existent), spartak, CSKA , zenit, rubin kazan?

Iti iau orice tara din vest si o sa vezi ca daca mai gasesti 2-3 stad cu pista in prima liga de fotbal. La noi sunt 2/3 cu pista, deci nu ducem lipsa si am fi fost dea dreptul idioti sa le reconstruim pe amandoua (bucuresti si cluj) cu pista. Si asta in conditiile in care noi nu avem conscursuri de atletism practic ca sa nu mai zic ca n-avem atletism


mda cu delle alpi au facut mare afacere italienii l-au finalizat in 88 sa-l darame in 2009 ... nici noi nu cred ca putem bate un asa record :evil:

Oricum desi criticat de unii clujeni care nu sunt de acord cu pista... putem spune ca avem si noi un stadion performant multisport...plus National care e doar pt fotbal..sa zicem ca e un echilibru :rolleyes:

delle alpi a fost construit la sfarsitul anilor '80 cand inca mai erau la moda stadioanele cu pista de atletism. Datorita acestei piste, a pozitionarii si a tribunelor prea indepartate chiar si de pista a ajuns un mare esec, a se citi nefolosit.

In fapt nu e nevoie de mai mult de 1-2 stadioane mari cu pista pentru romania si chiar si pentru tarile mai mari sunt suficiente 2-3.
In rest atletismul se face pe arene mici de sute sau catvea mii de locuri, perfecte pt antrenamente sau concursuri de mica anvergura.

stadionul din cluj va fi suficient pt un camp european sau alta gala de mai importanta de atletism. Tare mi-e ca in vreo 10 ani o sa constate ca pista a fost folosite doar pt antrenament sau concursuri cu sute de spectatori..

zebe
18th August 2010, 07:25
de ce noile stadioane ale rusilor sau ukrainienilor (faimosi pt ligheanele multisport) sunt fara pista? Lokomotiv moska (existent), spartak, CSKA , zenit, rubin kazan?

Fiindca rusii au deja stadionul olimpic (deci cu pista), iar ucrainienii isi reconstruiesc propriul stadion olimpic.

LE: Ce vreau de fapt sa zic e ca o tara normala trebuie sa aiba si stadioane cu pista. Parerea mea e ca acestea ar trebui sa fie cele nationale. La noi s-a nimerit stadionul din Cluj cu pista si cel national fara.

red-bull
18th August 2010, 10:48
Bai Alwn nu mai posta frate post dupa post.foloseste butonul edit daca vrei sa mai adaugi ceva...

zebe
18th August 2010, 13:32
Dico & Tiganas.

http://img130.imageshack.us/img130/449/14702772.jpg

http://img694.imageshack.us/img694/8343/19661949.jpg

http://img683.imageshack.us/img683/7391/33281972.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/5766/81523973.jpg

dobrin83
18th August 2010, 14:08
Tribuna II a stadionului “Cluj Arena” a fost programata pentru finalizare la mijlocul lunii august. Complexitatea unor lucrari a facut, insa, ca termenul sa fie devansat pana in luna septembrie.


“Noi speram sa fie gata cat mai repede, dar s-ar putea sa dureze pana in septembrie. Cantitatea de cofraje este foarte mare la inaltimea la care lucram”, a declarat Dorin Aschilean, managerul general al companiei ACI Cluj.


Urmatoarele obiective importante sunt finalizarea tribunei I, in toamna si demararea lucrarilor pentru partea ce sustine acoperisul si invelitoarea. Intre timp, ACI Cluj se afla in discutii cu mai multi furnizori pentru scaune si pista de alergare.


Terenul de fotbal va fi finalizat ultimul, deorece pentru lucrari este nevoie ca toate instalatiile sa fie funtionale. In ceea ce priveste fondurile alocate de CJ, acestea se ridica la peste 9,5 milioane de euro pentru primele luni din 2010.


Alexandra Groza
Sursa http://www.citynews.ro/cluj/din-oras-10/tribuna-ii-a-stadionului-gata-abia-in-septembrie-90769/

carstic2000
18th August 2010, 19:06
Din punct de vedere al calitatii hainele de acum 20 de ani sunt mai bune ca cele de acum. Eu inca mai port.:)
Referitor la organizarea turneului din 2020 vad ca sarbii planifica noi stadioane. Partizan Belgrad isi va face stadion de 350 milioane Euro, asta ar fi soc.

Butters
18th August 2010, 19:48
Din punct de vedere al calitatii hainele de acum 20 de ani sunt mai bune ca cele de acum. Eu inca mai port.:)
Referitor la organizarea turneului din 2020 vad ca sarbii planifica noi stadioane. Partizan Belgrad isi va face stadion de 350 milioane Euro, asta ar fi soc.:happy
ceva detalii??

alwn
18th August 2010, 20:05
Din punct de vedere al calitatii hainele de acum 20 de ani sunt mai bune ca cele de acum. Eu inca mai port.:)
Referitor la organizarea turneului din 2020 vad ca sarbii planifica noi stadioane. Partizan Belgrad isi va face stadion de 350 milioane Euro, asta ar fi soc.

tare. Mai porti si tenisii aia de dragasani carora li se rupea talpa intr-o luna?:yeah: E bine sa refuzi produse occidentale degradante si sa te orientezi spre productia interna la nivelul calitativ din magazinele cooperatiei de stat marca 1989 :D
Nasol, dar mirificul 23 august nu mai e:mda:

chelstone91
18th August 2010, 21:35
Din punct de vedere al calitatii hainele de acum 20 de ani sunt mai bune ca cele de acum. Eu inca mai port.:)
Referitor la organizarea turneului din 2020 vad ca sarbii planifica noi stadioane. Partizan Belgrad isi va face stadion de 350 milioane Euro, asta ar fi soc.

daca ar avea acesti bani partizan i-ar baga in echipa sa castege si ei macar EL, dar de unde? hai sa fim seriosi pai cu 350 mil euro ar face stadioane de 30000 fara pista la mai bine din jumatate de echipe din prima liga sarba, ce sa mai vb de sarbi ligheane peste tot de la national la cel mai mic stadion

eugene12
19th August 2010, 01:55
Alwn, ai trecut de pubertate? Daca nu, te intelegem ca esti asa de excitabil in fata "produselor" occidentale. Esti inca mic si creierul nu ti-a atins nivelul maxim de procesare.
De curiozitate dupa ce-ti da mami lapticul de dimineata uita-te pe etichetele adidasilor tai occidentali si vezi unde sint fabricati!!!!

Apropos, masinile astea noi pe care le fabrica astazi marci de succes le cam cheama inapoi pentru....ce? frine? siguranta? parca-mi vine sa conduc un Trabant !!!

Jeleul
19th August 2010, 19:03
@carstic2000, cale lunga de la zis la facut. E o mare vrajala ....

Razvan T.
19th August 2010, 20:11
Ba au lucrat astia nu gluma ... am trecut ieri pe langa stadion dupa multe zile si am ca lucrat destul de bine ;)

alwn
20th August 2010, 01:27
Alwn, ai trecut de pubertate? Daca nu, te intelegem ca esti asa de excitabil in fata "produselor" occidentale. Esti inca mic si creierul nu ti-a atins nivelul maxim de procesare.
De curiozitate dupa ce-ti da mami lapticul de dimineata uita-te pe etichetele adidasilor tai occidentali si vezi unde sint fabricati!!!!

Apropos, masinile astea noi pe care le fabrica astazi marci de succes le cam cheama inapoi pentru....ce? frine? siguranta? parca-mi vine sa conduc un Trabant !!!

Ha ha, am vazut destui ipocriti care una vorbeau da nu stiau cum sa mai plece si sa se intoarca cu bagajele pline :happy. N-ai comentat nimica la "tenisii de dragasani"..:evil: . Ori esti prea politicos ori n-ai purtat :evil:. Ca despre produsele romanesti din perioada comunista comentam. Poti sa scri de trabant, dacie 1300, volga, pobeda si ce vrei tu daca asta te face sa te simti special :ok:. E treaba ta ce vrei sa conduci, pardon sa scri ca vrei sa conduci:evil:.
Si revenind la stadioane ca asta-i subiectu, pe eticheta unui stadion german ce crezi ca scrie? La nivelul de procesare al creierului tau care stadion ar trebui sa ma excite? modelul vechiului "23 august" sau un stadion german?

zebe
20th August 2010, 01:31
La nivelul de procesare al creierului tau care stadion ar trebui sa ma excite? modelul vechiului "23 august" sau un stadion german?

Femeile ar trebui sa te excite. :P

corello
20th August 2010, 11:52
Nu prea am sanse sa ajung prin acea zona a orasului. Oare cand mai apar poze proaspete? :confused:

carstic2000
20th August 2010, 21:08
Tenisi de Dragasani se fabrica si acum, dar numai pentru export. Nu au romanii bani sa cumpere din astia.
Chinezariile sunt peste tot.

RunRun1730
21st August 2010, 22:48
Ceva poze noi cu ligheanul?

zebe
21st August 2010, 22:53
http://www.asrom.ro/images/produse/269.jpg

Altceva?

Butters
22nd August 2010, 01:20
http://www.asrom.ro/images/produse/269.jpg

Altceva?

un progres remarcabil:groggy:

dobrin83
22nd August 2010, 09:22
Ligheanul vazut de pe deal....

cristi13
22nd August 2010, 11:06
arata superb , progres bun

svu
22nd August 2010, 11:19
haideti ba ca nu e lighean:))
sau... ati vrea voi sa aveti asa ligheane:))

KOKOSHATU
22nd August 2010, 11:29
Sa fiu sincer,arata din ce in ce mai bine,important este ca se construieste,va fi nou,modern si ca romani putem fi mandrii ca vom avea si noi stadioane ELITE,....astea cu "Ligheanul" sunt invidii si rautati,tot lachetu' isi varsa invidia pe ceea ce ei nu vor avea niciodata,BRAVO CLUJ-NAPOCA !!!!:ok:

RunRun1730
22nd August 2010, 14:21
Sincer mie imi place stadionul dar daca toti "lighean in stanga", "lighean in dreapta" am scris si eu asa, pacat ca nu am folosit ghilimelele...Dar mai bine construiau turnul intai si apoi se apucau de stadion....turnul e important ca stadionul face parte din structura acestuia, lighean cu turn....

RunRun1730
22nd August 2010, 14:28
Apropo de poze, Dobrin83, mi se pare mie sau au inceput sa puna gazonul si steguletele de la cornere? Arata super...

dobrin83
22nd August 2010, 14:28
De unde am fotografiat eu accentueaza forma de lighean deoarece e de departe si in prim-plan e peluza.
Si de la Hotel Sport se vede tot lighean, fiind in spatele celeilalte peluze.
Din pacate n-avem un deal sau o cladire inalta in spatele unei tribune ca n-ar mai fi asa lighean.....eventual o cadita mai mare :)

RunRun1730
22nd August 2010, 14:32
Oricum e cel mai modern stadion din liga lui Mititica....

jonsnow
22nd August 2010, 16:29
o sa fie gata structura de beton in 2 luni :)

eugene12
23rd August 2010, 01:45
Intr-o tara in care lucrurile se misca greu, sa ai doua stadioane noi de o calitate superioara( Elite )este un lucru imbucurator. Lucrurile incep sa se miste. Si nu organizam INCA nici un Campionat European. Imaginati-va cite lucruri pozitive s-ar pune in miscare, daca???
Intr-o zi o sa iasa soarele si pe strada noastra.
Sa privesti un meci de fotbal la un stadion cu pista de atletism este o experienta interesanta, nu necesar mai proasta de cit a privi de la un stadion gen CFR Cluj!!

jonsnow
23rd August 2010, 02:41
Intr-o tara in care lucrurile se misca greu, sa ai doua stadioane noi de o calitate superioara( Elite )este un lucru imbucurator. Lucrurile incep sa se miste. Si nu organizam INCA nici un Campionat European. Imaginati-va cite lucruri pozitive s-ar pune in miscare, daca???
Intr-o zi o sa iasa soarele si pe strada noastra.
Sa privesti un meci de fotbal la un stadion cu pista de atletism este o experienta interesanta, nu necesar mai proasta de cit a privi de la un stadion gen CFR Cluj!!

conteaza foarte mult unghiul de inclinare al tribunele de exemplu pe olimpico din roma meciul se vede mult mai bine decat de pe dinamo desi pista aia cred ca e mai mare la ei, totusi nimic nu se compara cu vuietul unei tribune acoperite aflate la 4-5 metri de teren

corello
23rd August 2010, 09:12
http://www.asrom.ro/images/produse/269.jpg

Altceva?

Daca ala-i lighean io's cucuruz de soi. Ala-i blid toata ziua :D

zebe
23rd August 2010, 10:46
N-am gasit altceva. Are internetul multe, da' ligheane cand imi trebuie mie nu are. :D

OT:
Președintele CJ susține că va fi nevoie de costuri suplimentare pentru ca noua arenă să fie omologată în conformitate cu normativele europene (http://ziuadecj.ro/administratie/cluj-arena-in-hd-si-3d--49276.html)


Noul stadion va avea un sistem de iluminat de ultimă generație, atât pentru arena propriu-zisă, cât și pentru pista de atletism. Stadionul va putea folosi tehnologia high-definition.

Grupul EnergoBit începe din această lună lucrările la sistemul de iluminare a Cluj Arena. Unul dintre acționarii companiei, Peter Pal, a afirmat că este vizată partea de alimentare și că se va lucra și la instalația de distribuție. Va fi utilizată cea mai înaltă tehnologie în domeniu, iar pista și arena vor avea fiecare propriul sistem direcțional de iluminat.

Consorțiul ACI, cel care se ocupă de construcția stadionului municipal, va fi în măsură ca în câteva săptămâni să prezinte Consiliului Județean (CJ) Cluj planul de lucrări suplimentare care au survenit pe parcursul proiectului. “Vor fi niște costuri suplimentare pe care va trebui să ni le asumăm. Am fost nevoiți să solicităm niște modificări pentru ca stadionul să poată fi omologat în conformitate cu normativele europene. Mai exact am solicitat ca o pare din suprafața prevăzută în clădirea turn - primele trei niveluri - să fie înglobată tot în stadion. Astfel, s-au adus modificări majore și la partea de structură și chiar și la gazon. Așteptăm noile planuri pentru a ne putea pronunța cu privire la preț”, a spus președintele CJ, Alin Tișe.

Inițial, acesta avansa costuri suplimentare în valoare de aproximativ șase milioane de euro. “Încă nu pot să știu dacă această sumă e valabilă. Până când nu vine constructorul cu un grafic și calcule complete nu are rost să mă pronunț”, a susținut Tișe. ACI a câștigat licitația pentru acest obiectiv la prețul de 27 de milioane de euro. Între timp, lucrările la stadion au avansat. Președintele ACI, Dorin Așchilean, a informat că acum se lucrează la capacitate maximă, numărul angajaților ajungând în luna august la 360. “Încă se mai lucrează la partea de gradene. Deja am început și partea de infrastructură a câmpului de joc. Se fac lucrări de arhitectură, se va începe și la instalații”, a spus Așchilean. El a menționat că mai sunt de stabilit o serie de contracte. “De pildă, încă nu am hotărât cine ne va asigura echipamentul pentru încălzirea gazonului, dar în câteva săptămâni rezolvăm și asta”, a spus reprezentantul ACI.

În ceea ce privește partea de iluminat, tabela de marcaj și alte elemente de tehnologie digitală, responsabilă va fi EnergoBit. “Încă mai suntem în fază de negociere, dar, în principiu, s-a decis ca lucrările să înceapă din această lună. În zonele în care va fi posibil vom lucra la distribuție și la alimentări”, a precizat vicepreședintele EnergoBit, Peter Pal. El a spus că față de proiectul inițial se cer o serie de elemente care să asigure un nivel mult mai bun de luminozitate, dar și dotări pentru tehnologia 3D TV. “Acum cerințele UEFA sunt foarte stricte în privința asigurării tehnologiei high-definition. Având în vedere că sistemul televiziunii 3D s-a dezvoltat mult, avem obligația să dotăm stadionul cu tehnica necesară în acest sens”, a declarat Pal.

Pista și arena, iluminate separat

Sistemul de iluminat va fi plasat direct pe structura stadionului. Oficialul EnergoBit a informat că atât pista de atletism, cât și arena vor avea propriul sistem direcțional de iluminat: “Pista va putea beneficia separat de lumini, la fel și arena, dar totodată ele vor putea funcționa și împreună”, a adăugat Peter Pal.

KOKOSHATU
23rd August 2010, 12:23
Daca tot e cu pista ar fi fain s'o faca pe albastru...e mai estetic.
http://www.football-pictures.net/data/media/278/Olympiastadion_Berlin_Wallpaper.jpg:ok:
http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/713758.jpg
http://www.schoolvoorjournalistiek.com/europe/wp-content/uploads/2009/12/IMG_1705-1024x768.jpg

svu
23rd August 2010, 13:27
re-editate de zebe - mai jos

Desi nu sunt foarte reusite sper sa va ajute cu ceva:D

KOKOSHATU
23rd August 2010, 13:38
Pffffffffoooaaaiiiiiiiii !!!! Bai FRATE "meleu" ce REZOLUTIE ai bagat in pozele astea, la prima poza i-ai prins pe aia la mansarda cum si-o trageau "pe fuga"...:ras-plans::ras-plans::ras-plans:
APROPOS : si macaragiu' si-o da in cap,il vezi ?:happy

snookerinfo
23rd August 2010, 14:16
Avanseaza bine, fata de ultimile poze s-au facut progrese:ok:

zebe
23rd August 2010, 14:22
SVU, incearca sa uploadezi imaginile pe www.imageshack.us, au si optiune de resize acolo. Fa-le mai mici, 800/600 eventual.

svu
23rd August 2010, 15:20
acolo sunt uploadate... scuze de rezolutie:D:))

svu
23rd August 2010, 15:31
http://img228.imageshack.us/i/img3528n.jpg/
http://img816.imageshack.us/i/img3529e.jpg/
http://img375.imageshack.us/i/img3530h.jpg/

RunRun1730
23rd August 2010, 22:21
svu niste poze mai mari nu ai gasit?

zebe
23rd August 2010, 22:45
Nu se vad multe detalii, dar e o poza care te ajuta sa-ti faci o idee despre cum se integreaza stadionul in peisaj.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs307.snc4/40708_427426778669_255509388669_4572375_6373375_n. jpg
by Anca Haiduc

+ pozele lui svu. Rog un moderator de pe Intern sa inlocuiasca pozele imense cu astea.

http://img228.imageshack.us/img228/1566/img3528n.jpg

http://img375.imageshack.us/img375/7268/img3530h.jpg

http://img816.imageshack.us/img816/1805/img3529e.jpg

eugene12
23rd August 2010, 23:23
Daca se vor face si turnul si sala de sport, plus autostrada de centura, atunci chiar aveti si voi un oras "implinit"!!!

RunRun1730
25th August 2010, 05:27
Le mai trebuie doar echipa....

Elphax
25th August 2010, 09:23
pai au 2 chiar ...

RunRun1730
25th August 2010, 16:42
Ma refer la echipa care va juca pe noul stadion...trebuie sa se bata pentru un loc in Europa League macar...si echipa actuala a celor de la U Cluj nu e capabila de asta...cred eu...

svu
26th August 2010, 00:51
pana mea... in postul acela care e gol erau link'uri cu trimitere la pozele cu rezolutie mai mica. nu stiu de ce nu au aparut si celalalt mesaj nu am putut sa il editez... oricum iti multumesc zebe:D
P.S: au inceput montarea gradenelor si in peluza sud:)

RunRun1730
27th August 2010, 00:40
Cand este planificata finalizarea montarii gradenelor?In ce luna?

zebe
27th August 2010, 09:21
Inspre sfarsitul toamnei, daca nu se lungesc.

corello
27th August 2010, 18:53
zebe
Ce stii, pe cand mai trag astia o runda de poze?
Pfuai ma, cum am mai spus, zici ca acolo se fabrica armament si nu un stadion :mda:

banzay
27th August 2010, 22:30
oricum o sa fie 2-3 poze de marimea unui cartof asa ca nu prea conteaza :D

zebe
27th August 2010, 22:33
Asta nu stiu. Nu prea are rost sa ma duc in partea cealalta a orasului pentru niste poze cu V3-ul, in care sa nu se vada decat gradena din exterior. Care nu s-a schimbat intre timp. :D

Poate ne ajuta Dobrin cand a avea vreme si chef. :D

comisaru
29th August 2010, 02:10
Sursa: http://cluj-am.ro/?p=9963

http://img291.imageshack.us/img291/7439/dsc0004gy.jpg (http://img291.imageshack.us/my.php?image=dsc0004gy.jpg)

http://img26.imageshack.us/img26/7448/dsc0026s.jpg (http://img26.imageshack.us/my.php?image=dsc0026s.jpg)

http://img833.imageshack.us/img833/9918/dsc0044t.jpg (http://img833.imageshack.us/my.php?image=dsc0044t.jpg)

http://img839.imageshack.us/img839/8533/dsc0050aa.jpg (http://img839.imageshack.us/my.php?image=dsc0050aa.jpg)

http://img690.imageshack.us/img690/8666/dsc0082ad.jpg (http://img690.imageshack.us/my.php?image=dsc0082ad.jpg)

http://img521.imageshack.us/img521/1054/dsc0101y.jpg (http://img521.imageshack.us/my.php?image=dsc0101y.jpg)

http://img442.imageshack.us/img442/503/dsc1891g.jpg (http://img442.imageshack.us/my.php?image=dsc1891g.jpg)

http://img294.imageshack.us/img294/2388/dsc1919c.jpg (http://img294.imageshack.us/my.php?image=dsc1919c.jpg)

http://img521.imageshack.us/img521/7165/picture154n.jpg (http://img521.imageshack.us/my.php?image=picture154n.jpg)

http://img153.imageshack.us/img153/3567/picture156r.jpg (http://img153.imageshack.us/my.php?image=picture156r.jpg)

comisaru
29th August 2010, 02:11
Sursa: http://cluj-am.ro/?p=9963

http://img576.imageshack.us/img576/1347/picture163z.jpg (http://img576.imageshack.us/my.php?image=picture163z.jpg)

http://img841.imageshack.us/img841/6885/picture187c.jpg (http://img841.imageshack.us/my.php?image=picture187c.jpg)

http://img202.imageshack.us/img202/9499/picture195z.jpg (http://img202.imageshack.us/my.php?image=picture195z.jpg)

http://img834.imageshack.us/img834/1953/picture226z.jpg (http://img834.imageshack.us/my.php?image=picture226z.jpg)

http://img837.imageshack.us/img837/5842/picture227p.jpg (http://img837.imageshack.us/my.php?image=picture227p.jpg)

Ess
29th August 2010, 02:13
incepe sa faca falcute...tzuka'l mama, ca fain a fii! :ok:

corello
29th August 2010, 04:22
@comisaru
Sa ne traiesti...

Jeleul
29th August 2010, 09:41
@comisaru, sunt poze din 5 august sau de acuma ?

zebe
29th August 2010, 10:15
Super! :D

Tot de pe acelasi site - stadiul lucrarilor.

TRIBUNA 1

Sunt monolitizate toate nodurile la T.1.1, ax 1-8-8’ la grinzi gradene, cota +7.92.
Armari, cofrari si betonari la vomitorii in diferite axe ale T 1.2.
Esafodaje si schele, sustineri si cofraje pentru grinzile longitudinale si transversale la cota +15.50 la T 1.2 (sala de conferinte)
Armari si cofrari diafragme la casa scarilor, T 1.2.
Esafodaje si schele, sustineri si cofraje pentru grinzile longitudinale si transversale la cota +15.50 la T 1.1.(ax 1-8-8’, B-C).A inceput montajul carcaselor de armaturi la grinzi longitudinale
Lucrari de zidarii la interiorul S 1, pe tronsonul T 1.2. Decofrari placa tronsonului T1.2.
Compactari pamant in incinta stadionului (teren).

PELUZA 2

A inceput montajul elementelor metalice (componente ale fermelor) care alcatuiesc structura acoperisului, la P1.2.(ax 32).
Continua montajul gradenelor la P 2.1.in ax 21 spre 20.
Lucrari de hidroizolare (amorsa, polistiren,membrana) la nivelul cotei de +0.43 pe lungimea P2.
Umpluturi pamant si compactari in zona P2.

TRIBUNA 2

Continua montajul schelelor , a sustinerilor (in ax 55-47) ; inceperea cofrarii si armarii grinzilor- gradene monolite de la T 2.2., la cota +15.50 in ax 49 si 50-50’ in vederea betonarii .
S-au betonat (partial, cu rosturi de turnare) grinzi longitudinale si transversale intre ax 50-50’ si 48.
Sunt turnati toti stalpii la cota +9.86 pentru cota 15.50 , la T 2.1.

PELUZA 1

Sunt montate toate grinzile-gradene intre ax.56-70.
Montaj gradene in axele 57-59, la cote superioare (+7.92-+15.50)
Sunt montate primele doua elemente metalice ale structurii acoperisului in ax 56 si 57.
Continua montajul gradenelor in diferite axe ale P 1.(au mai ramas axele 59-63).
Lucrari de zidarie, la spatii interioare si exterioare (inchideri).Lucrari de instalatii (sustineri conducte) si instalatii electrice.
Compactari pamant in zona P1.(exterior cu epuismente locale, interiorul incintei).

Deci, incet-incet se apuca si de acoperis... :)

zebe
29th August 2010, 10:23
Acelasi site, 29 august. :)

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-116.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-118.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-121.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-140.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-155.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-160.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-1701.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-174.jpg

zebe
29th August 2010, 10:25
http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-176.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-177.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-180.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-182.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-183.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-186.jpg

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/08/Picture-167.jpg

corello
29th August 2010, 12:31
Creste, creste...
Va rog sa observati ca avem cei mai priceputi muncitori in domeniu, pentru care e deja inutil sa puna mana, il construiesc din priviri, asistam la un exemplu perfect de telekineza. A se observa de asemenea si strategia de distragere a atentiei, in acest caz macaralele, care, evident, sunt inutile pentru acesti maestrii ai building-ului.A se vedea poza cu cei doi virtuosi care isi admira lucrarea de pe treptele viitoarei fortarete, dupa care .... puteti uita.

zebe
29th August 2010, 12:35
Aia doi isi inchipuiau ca stau pe scaune, in tribune, uitandu-se la un meci frumos in nocturna cu inca 30.594 de alti spectatori. :D

LE: Ce am observat eu ii ca al doilea nivel ii destul de inclinat. Si asta-i bine, sper sa anuleze problema cu distanta dintre tribune si teren. :)

corello
29th August 2010, 12:45
LE: Ce am observat eu ii ca al doilea nivel ii destul de inclinat. Si asta-i bine, sper sa anuleze problema cu distanta dintre tribune si teren. :)

Da, am vazut si eu. Puteau totusi, cum am mai spus, sa faca in linie dreapta tribuna 1 si 2 si era super

zebe
29th August 2010, 12:52
Ai dreptate, nu se prea justifica curba aia. Oricum, parca nu mai pare asa grava chestia asta dupa ultimele poze, cu tribunele mai inalte decat acuma cateva luni.

http://img442.imageshack.us/img442/503/dsc1891g.jpg

corello
29th August 2010, 13:08
O alta chestie care ma exaspereaza e caile de acces. Si bolunzesc cand vad peluza cu acele fante pentru intrare.

zebe
29th August 2010, 13:11
Pai nu cred ca aveau cum sa le faca altcumva. Sau zici ca trebuia sa se intre ca si la primul nivel, de undeva de deasupra? Ar fi fost prea incomod sa urci atata...

LE: Pe mine ma enerveaza intrarea/iesirea aia (banuiesc ca pentru iesirea spectatorilor in caz de urgenta, pentru pompieri si pentru ambulanta) foarte mare intre tribuna 1 si peluza 1. Ma enerveaza in primul rand pentru ca ii prea mare, si apoi pentru ca nu ii decat aia, nu au facut macar inca una in partea opusa, ce sa mai zic de inca 3, sa fie la fiecare colt.

corello
29th August 2010, 13:14
Pai nu cred ca aveau cum sa le faca altcumva. Sau zici ca trebuia sa se intre ca si la primul nivel, de undeva de deasupra? Ar fi fost prea incomod sa urci atata...
Oricum, tot asa erau intrarile/iesirile si la vechiul stadion.

Cumva pe extremitatile peluzei doar. La englezi nu vezi "guri de aerisire" pe peluze

zebe
29th August 2010, 13:24
Apar si la englezi, doar ca nu iasa asa mult in evidenta. La noi e mult mai mica tribuna decat la stadioanele lor, deci si intrarea pare mult mai mare.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/71/Stretford_End.jpg/800px-Stretford_End.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ca/City_of_Manchester_Stadium_2.jpg

corello
29th August 2010, 13:28
Da, is cateva exemple si in Insula dar sunt putine. Din punctul meu de vedere cred ca trebuia gandit altcumva sistemul de acces. In fine, vorba aia..."si cu ...si cu...in rai" :)) E bine ca creste :D

comisaru
30th August 2010, 06:03
@comisaru, sunt poze din 5 august sau de acuma ?

Alea de le-am postat eu sunt din 17 august. Zebe le-a pus pe cele mai noi, din 29 august. E de urmarit site-ul cluj-am.ro, se pare ca pun poze destul de des.

conte13
30th August 2010, 09:26
in pozele lui Zebe se vad la peluza ceva profile de culoare neagra in spate. Sunt cele care vor sustine acoperisul ?

svu
30th August 2010, 15:27
@conte13, DA sunt cele care vor sustine acoperisul;)

Elphax
30th August 2010, 15:38
chiar nu sunt mari acele gauri de acces. nu vor fi asa visibile cand o sa fie terminat ;)

eugene12
30th August 2010, 18:40
Din poza postata de Zebe va puteti face o imagine despre distantele dintre tribune si terenul de fotbal. Unde se afla acel camion-macara vor sta tusierii. Linia portii se afla cam la marginea "pistei" facute de acel cilindru. Concluzia: De la tribuna 1 si 2 va fi o vizibilitate perfecta. Mai greu este cu cei de la peluze. Totusi cei de la partea superioara vor vedea destul de bine.
Oricum dupa Lia Manoliu, Moina va fi cel mai frumos stadion din Romania, fara nici un fel de dubii.

RunRun1730
30th August 2010, 22:33
Stadionul asta va fi terminat la timp?Dupa parerea voastra?

zebe
30th August 2010, 23:32
Da. De ce, nu ti se pare ceva in regula?

RunRun1730
1st September 2010, 04:11
Da se cam intarzie cu montarea steguletelor din coltul terenului :(

mihaiomc
1st September 2010, 09:25
Au aparut poze "proaspete" pe cluj-am.ro :)

http://cluj-am.ro/?p=11406

svu
1st September 2010, 11:34
poze si mai proaspete:D
http://img137.imageshack.us/f/image000em.jpg/
http://img818.imageshack.us/i/image003ku.jpg/
http://img5.imageshack.us/i/image004ll.jpg/
http://img3.imageshack.us/i/image005qf.jpg/

Jeleul
1st September 2010, 12:14
Foarte frumos, deja au inceput sa se ocupe si de acoperis!

Jeleul
1st September 2010, 12:29
Le-am pus pe toate aici:

http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/09/Picture-013.jpg
http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/09/Picture-026.jpg
http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/09/Picture-033.jpg
http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/09/Picture-046.jpg
http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/09/Picture-088.jpg
http://cluj-am.ro/wp-content/uploads/2010/09/Picture-107.jpg
http://img137.imageshack.us/img137/2408/image000em.jpg
http://img818.imageshack.us/img818/3158/image003ku.jpg
http://img5.imageshack.us/img5/2205/image004ll.jpg
http://img3.imageshack.us/img3/7586/image005qf.jpg

Source: cluj-am.ro & svu

mihaiomc
1st September 2010, 13:02
Mda... se vede deja din poza a 6-a curbura tribunei... incepe sa prinda contur... :yeah:
Si dupa suportii acoperisului poti sa-ti dai deja seama cum va arata acesta... apropo, stie cineva din ce material va fi acoperisul?

ADONYS
1st September 2010, 14:06
[QUOTE=mihaiomc;3185424]Mda... se vede deja din poza a 6-a curbura tribunei... incepe sa prinda contur...

Imi place mult ca va fi construit asa deoarece sunt la moda stadioanele cu tribune in curba peste tot in lume, iar noi romanii nu aveam asa ceva, poate doar la Galati Stadionul Dunarea.

ADONYS
1st September 2010, 14:21
In legatura cu o eventuala candidatura la vreun turneu final cred ca Ungaria ar fi cea mai pregatita intr-ucat a mai candidat pana acum de 3 ori: pentru Euro 2004 alaturi de Austria, pentru Euro 2008 a candidad singura, iar pentru Euro 2012 impreuna cu Croatia. Am vazut de asemenea ca toate cele 4 orase care candidau din partea Ungariei pentru Euro 2012 (Budapesta, Debrecen, Gyor si Szekesfehervar sunt legate intre ele cu autostrazi gata terminate. Oricum incepand cu 2016 si cu marirea nr. de echipe si nr. de stadioane intr-una dintre tari trebuie sa apara si un al cincilea oras gazda sau unul dintre cele 8 orase sa aiba 2 stadioane.

banzay
1st September 2010, 18:23
pare mai mic de 30000 de locuri

RunRun1730
1st September 2010, 18:32
banzay am numarat eu si mi-au dat 29586 de locuri :(

RunRun1730
1st September 2010, 22:05
Nu stiu de ce...dar am impresia ca o sa fie mai fain decat Lia Manoliu...cel putin e un proiect original si nu copiat de pe google...Si cu turnul ala arata si mai fain, chiar daca unii zic ca nu-si are rostul...

red-bull
1st September 2010, 23:02
Bah ce bine merge treaba.Nu ma asteptam sa se avanseze in ritmul asta.
RunRun1730 de unde stii frate ca proiectul stadionului national e luat dupa google?l=a- gasit pe acolo?
Pai ia si tu niste proiecte de acolo si intra la licitatiile astea pentru stadioane, ca te umpli de bani.Te faci arhitect, consultant....etc.

svu
2nd September 2010, 00:22
pare mai mic de 30000 de locuri

Cat de mare ai vrea sa fie frate? Nu are 55 000 de locuri ca si cel din Bucuresti...:no:
@RunRun1730, si Lia Manoliu e un proiect original. Nu cred ca exista 2 stadioane identice in lume:confused:

eugene12
2nd September 2010, 02:40
Stadionul asta, asa cum se construieste, este doar OK. Problema este, daca vor avea malai si pentru turn si sala de sport.Daca vor avea,ca si concept ar depasi chiar
Lia Manoliu. Nu mai pui ca Somesul trece la citiva metri.

RunRun1730
2nd September 2010, 04:24
svu pur si simplu e o copie a stadionlui lui Frankfurt si trebuie sa recunoastem asta....

phabrick
2nd September 2010, 10:58
Stadionul asta, asa cum se construieste, este doar OK. Problema este, daca vor avea malai si pentru turn si sala de sport.Daca vor avea,ca si concept ar depasi chiar
Lia Manoliu. Nu mai pui ca Somesul trece la citiva metri.

Stadionul asta e exceptional pentru Romania. Nu uita ca noi inca avem stadioane fara nocturna in Liga 1.

svu
2nd September 2010, 12:47
Stadionul asta, asa cum se construieste, este doar OK. Problema este, daca vor avea malai si pentru turn si sala de sport.Daca vor avea,ca si concept ar depasi chiar
Lia Manoliu. Nu mai pui ca Somesul trece la citiva metri.

Pentru turn se cauta investitori, iar sala polivalenta este la mana primariei... asa este contractul, CJ- Cluj face stadionul si turnul iar cei de la primarie fac sala polivalenta. Cei de la consiliu se pare ca se tin de cuvant si trebuie sa vedem daca 50-50% are onoare... Si apropo... ce are daca trece Somesul la cativa metri de stadion?
@RunRun, bine ca se face oricum...

zebe
2nd September 2010, 13:09
^Nu are nimic ca trece Somesu asa aproape. Eventual ii mai frumoasa zona.

Mama cum cresteeee... Am lipsit 2 (doua) zile din oras si o si aparut tribunele si scheletul acoperisului. Haaaaaaai!

RunRun1730
2nd September 2010, 14:17
Lucrarile merg mai bine decat cele de la stadionul national, intr-adevar e si mai mic insa imi place cum evolueaza.Daca se facea stadionul asta in Bucuresti avea intarziere cel putin 8-9 luni.

RunRun1730
2nd September 2010, 15:08
Proiectant: UTCN
Constructor: ACI Cluj
Cost construcție: 45 millioane de €
Capacitate: 30.596 locuri
Beneficiar: Universitatea Cluj-Napoca

Asta imi place ca e facut de romani 100%.

RunRun1730
2nd September 2010, 16:49
Lia Manoliu

Proiectant: 1.Max Boegl - Germania
2.Astaldi - Italia
Constructor: Max Boegl-Astaldi
Cost construcție: 165 milioane €
Capacitate: 55.200 locuri
Beneficiar: Bucuresti - Romania

Are cu aproximativ 25.000 de locuri mai mult si costa cu 120 de milioane de € mai mult :|
Apropo scaunele si toate celelalte componente din vechiul stadion au cam disparut in mare parte si nimeni nu stie unde :)))



Fostul sef al ALPAB, Virgil Carstea, nu mai stie ce s-a intamplat cu bunurile: "Nu mai stiu exact cum a fost, s-au ocupat niste subalterni de-ai mei. Ce pot sa va spun acum e ca respectivele obiecte s-au dat in baza legii", a declarat Carstea, pentru Jurnalul National.

RunRun1730
2nd September 2010, 16:50
Cu 165 de milioane de € Cluju facea 4 stadioane de 30.000 de locuri noi noute in toata tara!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RunRun1730
2nd September 2010, 16:55
http://www.napocanews.ro/wp-content/uploads/2010/03/070813134357_ion-moina.jpg

vs.

http://i33.tinypic.com/v6ryg6.jpg

Care vi se pare mai original???

svu
2nd September 2010, 17:15
prima varianta absolut dar nu cred ca are asta o importanta asa de mare...

RunRun1730
2nd September 2010, 17:20
Da dar de costuri ce sa mai zici??? 165mil € vs. 45mil. € - bataie de joc.

corello
2nd September 2010, 17:36
Da dar de costuri ce sa mai zici??? 165mil € vs. 45mil. € - bataie de joc.

Pai nu vad de unde atatea mirare. Ne-am mutat in alta tara si nu stiu eu? Jumate din costuri is comisioane sau "drepturi de autor", cum spunea cineva

RunRun1730
2nd September 2010, 17:45
Si apoi intra cate unii si zic: trebuie sa ne multumim si cu scaune mai proaste la ce bani am bagat in stadion...
Pai Commerzbank Arena a costat: 150 milioane € Si Lia Manoliu costa 165 milioane €.Si nu ne permitem???

RunRun1730
2nd September 2010, 17:50
Mi-as fi dorit sa nu ma nasc in Romania ci in Cluj, deci acolo se poate dar in Bucuresti nu :| Talhari nenorociti ...

wwerko96
2nd September 2010, 18:34
Place mai mult Lia Manoliu, e mai mare si mai elegant, moina e mai mic si urat, parca sint niste rahaturi amestecate :). Doar turnu e ceva, stadionul pentru europa este complet normal si nu este ceva incredibil.
Inca ceva, Lia Manoliu va fi Elite, Moina nu :). Tie vad ca iti place ca Moina e facut 100% de romani, si dupa zici ca nu tiar place sa fi fost nascut in Romania? hmmmm.....Si vezi ca Bucurestiu aduce cei mai multi bani, daca imi amintesc bine, clujul era pe minus in 2009 si Bucuresti +...uite ca in Bucuresti se poate dar in Cluj nu :| Boz... nenorociti ;)

RunRun1730
2nd September 2010, 18:39
N-ai cum sa compari Clujul cu Bucurestiul, NICIODATA!
Si inca ceva, oricat de multi bani ati avea in Bucuresti deageaba...sunteti inconjurati de gunoaie si de mitocani ;).Si la cluj sunt nu zic ca nu, dar nu asa de multi ca-n Bucuresti.
Stiu ca voi sunteti manelizati si traiti pe principiul: e parai e femei e viata.