PDA

View Full Version : NEWS - Stiri din raliuri



dumy84
19th June 2008, 19:00
In acest thread vom discuta despre stirile aparute in lumea raliurilor, fie ca este vorba de WRC, IRC, Dakar Series sau alta competitie.

Fostul campion mondial Carlos Sainz a testat in Austria modelul Skoda Fabia S 2000, care va fi aruncat propus in WRC din 2010, cand se asteapta o trecere la regulile S 2000, folosite in prezent in Intercontinental Rally Challenge.

Iata cateva poze interesante cu noul model Fabia S 2000: http://www.rallye-info.com/article.asp?stid=7045

Tazz
19th June 2008, 19:31
Nu stiu ce sa zic. Mie nu-mi plac deloc masinutele astea Fabia. Defapt Skodele in general nu-mi plac. Dar cine stie ce poate sa faca ....
Abia astept sezonul 2010, sa vina Grande Punto sa rupa tot :D

dumy84
19th June 2008, 21:34
Are o forma cam ciudatica aceasta evolutie S 2000. Nici n-ai spune ca e Fabia dupa aripile exterioare, care dupa umila mea parere, sunt cam exagerate. Dar daca Sainz lucreaza la dezvoltare trebuie sa avem toata increderea :).

Tonny91
20th June 2008, 22:29
Seamana cu Suzuki Swift de S 1600. Sper sa nu se treaca la S 2000 cred ca pot fi atrasi constructori si in alt mod, nu numai prin reducerea bugetului, ca asta se urmareste banuiesc.

dumy84
3rd September 2008, 11:41
Oficialii WRC iau in calcul introducerea din 2009 al unui sistem de punctaj suplimentar. Mai precis primii trei piloti clasati dupa specialele fiecarei zile vor primi 3-2-1, aceasta decizie urmand a fi luata pentru motivarea celor care, sa zicem, abandoneaza in prima zi, si revin apoi la jumatatea ierarhiei generale profitand de regulile Superally.

ducus
27th November 2008, 12:43
RALIURI Criza amenință viitorul WRC-ului
Loeb s-ar putea retrage
Criza financiară, respectiv cea economică, amenință organizarea competițiilor în sporturile cu motor. Pe de o parte, pentru că acestea sunt „mari consumatoare” de bani, pe de altă parte, fiindcă ele sunt susținute de constructorii de automobile, cei mai atinși de scăderea vânzărilor. Prima care a dat semne că riscă să cunoască un declin a fost Formula 1, însă nici Campionatul Mondial de raliuri (WRC) nu este ocolit de fenomen. Federația Internațională de Automobilism (FIA) studiază de câteva luni posibilitatea să renunțe la această întrecere, care ar putea fi înlocuită de categoria S2000 sau grupa N, în care automobilele suportă modificări mai mici față de modelele de serie.
De cinci ori campion mondial și deținător al titlului, Sebastien Loeb și-a făcut cunoscut punctul de vedere în legătură cu această schimbare: „Am auzit mai multe variante. Nu știu deocamdată ce decizie aș lua pentru că nu știu ce se va întâmpla. Dacă se va trece la Super 2000 sau la Grupa N nu aș fi însă prea interesat să particip”.
În ciuda problemelor cu care se confruntă, nici constructorii de automobile prezenți în WRC nu par a fi încântați de o asemenea perspectivă. Ei înclină spre o variantă de compromis, mai precis spre o categorie Super 2000 Plus, în care mașinile să fie asemănătoare cu cele din S2000, însă echipate cu un turbo și un eleron spate. Și lui Loeb i-ar surâde această variantă. În cel mai rău caz.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/auto-moto/loeb-s-ar-putea-retrage-3544941

ducus
15th December 2008, 16:01
Suzuki părăsește Campionatul Mondial de Raliuri

Constructorul japonez Suzuki Motor Corporation s-a retras din ediția viitoare a Campionatului Mondial de Raliuri (WRC), motivând decizia prin scăderea vânzărilor companiei pe fondul crizei financiare mondiale.

Decizia companiei a fost anunțată astăzi, la zece zile după ce Honda, un alt mare constructor japonez, și-a retras echipa din Formula 1.

"Drept răspuns la contracția vânzărilor de automobile provocată de criza economică, Suzuki este nevoită să ia măsuri", se menționa în declarația emisă de companie. "Pentru a-și asigura mediul de afaceri de mâine, compania va revizui fiecare aspect al sistemului de fabricație, al tehnologiilor ecologice și al dezvoltării noilor concepte. Ca un rezultat al acestei politici, Suzuki a decis să își suspende activitatea în Campionatul Mondial de Raliuri în 2009. "

Suzuki a înscris, sezonul trecut, două mașini de concurs SX4 WRC în Campionatul Mondial de Raliuri. Echipa a terminat sezonul pe locul cinci din șase echipe în clasamentul constructorilor, iar piloții echipei Suzuki Sport s-au clasat pe locurile 12 și 13.
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/832456/Suzuki-paraseste-Campionatul-Mondial-de-Raliuri/
Ce parere aveti de retragerea Suzuki? Vom ramane cu doar 5 echipe in WRC in sezonul 2009?

Tazz
15th December 2008, 19:24
La naiba cu criza asta :headbang: Deja e enervant.
Dupa ce ca ramane saracul Button fara echipa in F1, acum mai pleaca si astia din WRC. Si abia venisera :( Ma rog, un e asa mare pierdere, bine ca nu pleaca altii mai buni. Dar asta inseamna mai putine masini la start si nu e prea placut.
Si cine stie ce surprize ne mai asteapta.
Doamne ajuta ca macar competitiile moto sa scape. Ca Suzuki si Honda avem si acolo....

aphelyon
16th December 2008, 16:12
si o veste si mai proasta: si Subaru s-a retras din WRC! :( :no:

http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/motorsport/world_rally/7785299.stm

dumy84
16th December 2008, 17:42
Fuji Heavy Industries, firma japoneza care construieste modelele Subaru, a anuntat, marti, ca se retrage din WRC din motive financiare strans legate de criza financiara mondiala.

"Renuntarea din partea Subaru la Campionatul Mondial este o grea pierdere, echipa fiind o icoana a acestui sport. Subaru World Rally Team a creat de-a lungul anilor campioni adevarati precum Colin McRae sau Richard Burns, iar absenta din campionat va fi resimtita de multi oameni din intreaga lume", a declarat David Richards, patronul platformei Prodrive care detinea echipa echipa Subaru in WRC.

Cu toate acestea, Subaru ar putea reveni in lumea raliurilor o data cu sezonul 2010, cand actualul WRC va fi armonizat dupa regulile S2000. "Privind spre viitor, in 2010 vom asista la introducerea unui nou set de reguli in Campionatul Mondial, acestea constituind o buna oportunitate pentru Prodrive de a reveni in competitie", a mai spus Richards.

http://www.onlinesport.ro/stiri/motor/raliu/42066/criza-loveste-puternic-in-wrc-subaru-paraseste-competitia.htm

ducus
16th December 2008, 18:04
Incredibil! Asadar raman doar 4 echipe in sezonul urmator WRT :( Solberg si Chris Atkinson pe bara 1 an de zile ....E clar ca Loeb nu va mai avea rival.

dumy84
16th December 2008, 19:10
Sa speram ca nu avem parte de surprize din partea Citroen si Ford. La un moment constructorul francez se aratase interesat de o trecere in DTM.

Altfel, am putea avea totusi 5 echipe, doua de la Citroen (uzina + PH Sport) si trei de la Ford (uzina, Stobart si Munchi's).

aphelyon
17th December 2008, 08:17
Deja Ford are probleme mari (http://thesubprimemortgage.blogspot.com/2008/12/big-three-bail-out-ford-gm-chrysler.html) si a inceput sa ia masuri serioase de reducere a costurilor, nu stiu cat va mai putea sustine 3 echipe in WRC. Daca mai e vreo echipa pe picior de plecare, cred ca Ford e aceea ...macar cu echipa de uzina sa ramana in competitie.

dumy84
17th December 2008, 15:25
In conditiile date, in opinia mea, cei care organizeaza IRC Intercontinental Rally Challenge sunt cei mai castigati. Costuri minime si cateva raliuri de mare traditie in calendar (Monte-Carlo, Safari, San Remo). O reteta care in 2009 va fi, poate, peste ce va putea oferi WRC-ul. Cred ca la o astfel de formula ar fi trebuit sa ajunga si Campionatul Mondial. Exista propunerea S2000 pentru 2010, dar mi-e teama ca acest an sa nu fie prea tarziu pentru soarta Mondialului.