PDA

View Full Version : Summer Grand Prix 2008



TheMentalist
19th June 2008, 16:22
Pe 26 iulie la Hinterzarten incepe spectacolul sariturilor cu schiurile, chiar daca nu este iarna si vara e bine. Iata calendarul complet:

26-27 iulie Hinterzarten
3 august Courchevel
5 august Pragelato
29-30 august Zakopane
13-14 septembrie Hakuba
3 octombrie Klingenthal
4 octombrie Liberec

theodor
20th June 2008, 13:12
La forma pe care a aratat-o , cred ca tanarul austriac Gregor Schlierenzauer e principalul candidat.

TheMentalist
20th June 2008, 14:47
Sper sa isi revina in forma si Malysz:yeah:

whisper
20th June 2008, 19:29
:yes: Mai e putin si incep sariturile pe iarba!/hello de abia astept :D
Multumesc ca ai deschis threadul Ionut! :)

dumy84
21st June 2008, 01:35
Intr-adevar va fi interesanta, ca in fiecare an, revederea cu saritorii in anotimpul cald. Sa speram ca EUROSPORT va continua buna traditie de a transmite aceste intreceri. :ok:

TheMentalist
21st June 2008, 11:15
^Eurosport va transmite intrecerile de sarituri cu schiurile vara, au si facut deja reclama:ok:Abia astept, ard de nerabdare:D

whisper
21st June 2008, 19:03
Am vazut si eu reclama:)
E greu de zis cine va castiga:P As vrea unul dintre austrieci :) sau Anders Jacobsen(pe care ai uitat sa il pui in poll :D)

baicea
21st June 2008, 20:14
abia astept sa inceapa:X

Patriots
22nd June 2008, 15:39
Abia astept sa inceapa...GO Malysz :yeah:

TheMentalist
4th July 2008, 13:30
Mai trei saptamani si incepe balul:yeah::yeah:

rob_din
4th July 2008, 13:33
Sariturile pe iarba sunt la fel de interesante (in opinia mea) ca fotbalul pe gheata

henry_rares
4th July 2008, 21:44
E super sa sari si vara! Din propria experienta iti spun. Dar iti respect opinia! O rugaminte la voi! Puteti sa-mi spuneti cand sunt transmisiunile sa pot si eu vedea , ca dehhhh... am antrenamente si... inca sunt copil, vacanta si stiti si voi cum e!
Si eu sper ca Morgi va castiga! Mami a mea mai spera intr-o minune si ca (viseaza) va castina martin Schmit!

whisper
4th July 2008, 22:09
Sariturile pe iarba sunt la fel de interesante (in opinia mea) ca fotbalul pe gheata
:cry:
Mie imi plac si sunt interesante...dar daca asa ti se par tie, nu te forteaza nimeni sa te uiti...incearca altceva.:)

Sorry Henry, inca nu s-au afisat orele..stiu ca incep pe 28 iulie.
Ehe cine nu ar vrea sa il mai vada castigand pe Martin..dar cred ca tot un austriac va reusi:ok:

baicea
11th July 2008, 20:01
o sa pierd etapa de la hinterzanten:(((pacat..da las ca recuperez dupa aceea:D

TheMentalist
12th July 2008, 13:38
Iata orele de transmisie ale etapei de la Hinterzarten (live pe Eurosport):
Vineri 25 iulie, ora 19:00 calificari
Sambata 26 iulie, ora 18:45 etapa pe echipe
Duminica 27 iulie, ora 12:00 concursul individual

Am uitat sa trec in calendar: Dupa Hinterzarten va urma etapa de la Einsiedeln:D pe data de 1 august.

henry_rares
12th July 2008, 15:50
Mersi mult de tot! Imi este de mare ajutor !

whisper
12th July 2008, 21:43
Multam, Ionut! :bere: :D

TheMentalist
16th July 2008, 19:54
Etapa de la Einsiedeln (live pe Eurosport):
Joi, 31 iulie, ora 19:15 calificari
Vineri, 1 august, ora 19:15 concursul individual

Etapa de la Courchevel:
Duminica, 3 august, ora 19:00 concursul individual

TheMentalist
24th July 2008, 12:36
Maine va incepe prima etapa, vor avea loc calificarile, cine credeti ca va castiga? Eu cred ca Adam Malysz:ok:

whisper
25th July 2008, 00:56
Thomas Morgenstern :P

henry_rares
25th July 2008, 13:56
Morgi.:cheer:
ce bina ca incepe! Gata cu plictiseala

whisper
26th July 2008, 00:07
Calificarile au fost castigate de Manuel Fettner. Si daca Malysz nu ar fi facut parte dintre precalificati...cu greu ar fi trecut de calificari...nu tin minte exact cat a fost saritura ultimului de pe lista :P Dar Malysz a avut in jur de 89m. Morgi a sarit cam 102,5m si Kuttel a mai sarit 102 m parca. Am uitat cat a sarit Gregor.:P Ammann ~101m
Dar duminica totul se poate schimba - parca maine e concursul pe echipe,nu? :groggy: Si duminica e cel individual.

lucian_iasi
26th July 2008, 09:14
Da,azi e concursul pe echipe....unde cred k va castiga Austria.Sau poate Norvegia....Finlanda nu cred k se va amesteca in lupta ptr locul 1.

theodor
26th July 2008, 20:35
Concursul de echipe de astazi a fost castigat de Austria.
Pe locul 2 s-a situat Germania, iar pe 3 Cehia.
In penultima mansa, Georg Spaeth a reusit o saritura extraordinara, de 108,5 m, cu care Germania era cat pe ce sa castige concursul.

whisper
26th July 2008, 22:14
:yes: a castigat Austria!
:dance: Sunt super bucuroasa pentru performantele nemtilor - in special Spaeth - :cheer:
Se pare ca schimbarea antrenorului chiar a dat roade :)
Surprinzator norvegieni au evolutii foarte sterse. Finlanda dupa retragerea lui Ahonen a scazut mult...dar e inceput de sezon:D si multe se vor schimba, mai ales cand vor incepe competitiile reale, pe zapada(nu ca astea nu ar fi reale :P) :ok:

Rezultatele:
http://www.eskijumping.com/index.php?a=wyniki&b=wyniki&cykl=lgp&sezon=2008&konkurs_id=2480&seria=2

TheMentalist
26th July 2008, 22:57
Malysz se pastreaza pentru maine:D:cry:

henry_rares
27th July 2008, 11:00
Super Austria/OLE/
Mami a mea se bucura ca si Schmitt a reusit ceva-ceva....:yeah: si....."tine-o tot asa Malysz":happy
(nu-i place deloc de el.....)

Tracoromana
27th July 2008, 13:59
Respect munca si talentul saritorilor austrieci si a antrenorilor lor, sunt multi in cupa mondiala si buni, il iubesc pe Morgi, - dar cel mai mult ma bucur cand castiga un non-austriac, de dragul variatiei. Felicitari lui Georg Späth pentru castigarea primei etape 4 Nations Grand Prix . :great: De asemenea felicitari lui David Lazaroni pentru locul 5. Germania are un debut bun si ma bucur pentru Cehia in concursul pe echipe de ieri. :ok:

I. Hinterzarten (Germany)
1. Georg Späth (Germany) 277.0
2. Andreas Kofler (Austria) 269.5
3. Thomas Morgenstern (Austria) 259.0
4. Michael Neumayer (Germany) 257.5
5. David Lazzaroni (France) 253.5
6. Gregor Schlierenzauer (Austria) 253.0

http://www.eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=gp4n&sezon=2008

TheMentalist
27th July 2008, 14:31
Felicitari Georg:yeah:. A meritat victoria. O prima etapa spectaculoasa cu sariturii bune. Malysz din pacate dezamagitor:( Apropo... Hannu Lepistoe nu mai este antrenor la Polonia?

TheMentalist
27th July 2008, 14:32
Super Austria/OLE/
Mami a mea se bucura ca si Schmitt a reusit ceva-ceva....:yeah: si....."tine-o tot asa Malysz":happy
(nu-i place deloc de el.....)

Mda.....acuma pe toti ne intereseaza cu cine tine maicata:P.

henry_rares
27th July 2008, 18:29
Va imaginati ce e la noi....:( Ea tine cu Schmitt 99m si102 m cu 251 puncte( e mai de moda veche...) eu cu Morgi 99.5 m si 104 m cu 259 puncte:no:
Felicitari lui Spaeth ptr. cele doua sarituri 102.5m si 110 m:yeah: cu 277 puncte
Dezamagitor a fost Malysz .:evil:Putin : 96.5m si 97.m cu 232 puncte

whisper
27th July 2008, 18:53
Hannu Lepistoe nu mai este antrenor la Polonia?
Asta am observat si eu..dar nu sunt sigura...ma gandeam ca nu l-o fi aratand pe el ci vreun antrenor secund:P


Well nu am ghicit eu..dar ma bucur mult pentru Spaeth!!!!!!!!!!!:cheer: Great Job!


LE: Uite ce am gasit. Antrenorii Poloniei:

Piotr Fijas


Born: June 27, 1958
Place of birth: Bielsko-Biala
Currently coaching: 2nd Poland A Team coach
Nickname: not available
Coaching since: 1995



£ukasz Kruczek


Born: November 1, 1975
Place of birth: Buczkowice
Currently coaching: Poland A Team
Nickname: not available
Coaching since: 2003




Apoloniusz Tajner


Born: April 17, 1954
Place of birth: Goleszow
Currently coaching: Polish Ski Federation President
Nickname: Polo
Coaching since: 1974



Mami a mea se bucura ca si Schmitt a reusit ceva-ceva.... si....."tine-o tot asa Malysz"(nu-i place deloc de el.....)
:cry: sunt de acord cu mami a ta...:P


Dar ca sa nu fiu rea..de dragul competitiei imi doresc cat mai multi saritori buni..chiar si Malysz :ok:

TheMentalist
27th July 2008, 21:45
Va imaginati ce e la noi....:( Ea tine cu Schmitt 99m si102 m cu 251 puncte( e mai de moda veche...) eu cu Morgi 99.5 m si 104 m cu 259 puncte:no:


Da...foarte interesant ce e la voi.

Tracoromana
27th July 2008, 22:43
Asta am observat si eu..dar nu sunt sigura...ma gandeam ca nu l-o fi aratand pe el ci vreun antrenor secund:P
LE: Uite ce am gasit. Antrenorii Poloniei:

Piotr Fijas

Born: June 27, 1958
Place of birth: Bielsko-Biala
Currently coaching: 2nd Poland A Team coach
Nickname: not available
Coaching since: 1995

£ukasz Kruczek

Born: November 1, 1975
Place of birth: Buczkowice
Currently coaching: Poland A Team
Nickname: not available
Coaching since: 2003


Apoloniusz Tajner

Born: April 17, 1954
Place of birth: Goleszow
Currently coaching: Polish Ski Federation President
Nickname: Polo
Coaching since: 197

Dar ca sa nu fiu rea..de dragul competitiei imi doresc cat mai multi saritori buni..chiar si Malysz :ok:

Apoloniusz Tajner a fost antrenorul echipei inainte de Hannu Lepistoe, cand Malyzs castiga primele cupe mondiale, acum vad ca e presedintele federatiei de ski.

whisper
27th July 2008, 22:51
:groggy: Asa am gasit pe situl asta:
http://www.eskijumping.com/index.php?a=trenerzy&b=kraj&kraj_kod=polska&pokaz=y


:D Lasa Henry...ca la mine e mai rau..sunt una si tin si cu nemtii, si cu austrieci si cu norvegienii:cry:

Tracoromana
28th July 2008, 10:05
Am votat la "altul" pe Andreas Kofler.

whisper
28th July 2008, 22:46
Nu ar fi rau daca ar castiga Kofler, dar nu prea cred...mai curand as zice un neamt , dar mie sa nu ii laud prea mult la inceput si la sfarsit sa ii vad mai jos decat as vrea:P

AuriB
30th July 2008, 14:44
Am votat Morgi.

whisper
31st July 2008, 23:26
Surprinzator calificarile au fost castigate de Taku Takeuchi :)
Cel mai mult a sarit Gregor Schlierenzauer 116m. Morgi a sarit 113,5m.
Nu i-am vazut pe norvegieni azi si nici pe Malysz.Au hotarat sa nu participe la aceasta etapa...dupa rezultatele deloc bune de etapa trecuta s-or fi speriat :P

whisper
2nd August 2008, 00:17
Sunt singura care a urmarit etapa de azi?:P
Din cauza conditiilor a avut doar o mansa :) Tochimoto, Schmitt si Morgi au avut parte de pauze serioase inainte de a sari - vantul bata-l vina :D
Cel mai mult a sarit Gregor Schlierenzauer 121m..dar cel care a castigat la Einsiedeln (Switzerland) a fost Andreas Kofler cu o saritura de 118 m. Pe 3 s-a clasat Morgi 115m
Clasamentul etapei http://www.eskijumping.com/index.php?a=wyniki&b=wyniki&cykl=gp4n&sezon=2008&konkurs_id=2493&seria=1
In clasamentul SGP conduce Kofler cu 180p, urmat de Spaeth cu 150p pe 3 sunt la egalitate Morgi si Schliri cu cate 120p.
In clasamentul turneului celor 4 natiuni conduce Spaeth cu 411,8 p, urmat de Kofler cu 408,9p si pe 3 Morgi cu 394,4. La 3 puncte distanta de Morgi se afla Schliri(391,3p)
http://www.eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=gp4n&sezon=2008

M-a surprins evolutia japonezilor...ma bucur pentru ei :)..au reusit locuri foarte bune in clasamentul etapei.

Tracoromana
2nd August 2008, 13:40
Ade, cred ca esti singura care ai urmarit etapa, eu am crezut ca e sambata. Bravo lui Kofler, pana acum e in graficul meu, dar mai e mult pana in octombrie la ultima etapa. Tin pumnii lui Georg Spath pentru turneu.

theodor
2nd August 2008, 14:13
Recordul trambulinei a fost depasit cu nu mai putin de 5 m!
Cu asemenea evolutii, la iarna vom avea parte de niste competitii fantastice!

whisper
2nd August 2008, 19:20
Sa dea Domnul sa fie cum zici tu Teodor!
Eu azi am crezut ca sunt calificarile pentru Courcheval , dar a fost in reluare etapa de ieri :P De doua ori inca:groggy:

Yep Flavia Kofi e in grafic..chiar mi-as dori sa castige , merita. Mi-a parut asa rau de el anul trecut..mai ales dupa ce a cazut(la Oberstdorf, parca) nu si-a mai revenit. Sper ca anul asta sa nu mai pateasca ceva:)

whisper
3rd August 2008, 20:17
Interesanta etapa de la Couchevel:ok:
Cu rezultate surprinzatoare si sarituri foarte bune:) Din pacate sportivi ca Martin Schmitt, Tom Hilde, etc nu au reusit sa prinda a doua mansa. Imi pare rau pentru Martin :(

LE: Saracul Schlieri! Desi a sarit 134,5m nu a castigat...stilul nu a fost bun deloc.
Clasamentul etapei:
1.Olli(FIN)
2.Spaeth(GER)
3.Amman(SUI)
4.Schlieri(AUT)
5.Morgi(AUT)
6-7.Kofler(AUT)
Takeuchi(JAP)
8.Keituri(FIN)
9.Uhrmann(GER)
10.Pikl(SLO)
http://www.eskijumping.com/index.php?a=wyniki&b=wyniki&cykl=gp4n&sezon=2008&konkurs_id=2499&seria=2
Clasamentul Turneului celor 4 natiunii:
http://www.eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=gp4n&sezon=2008
Clasamentul SGP:
http://www.eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=lgp&sezon=2008

Tracoromana
3rd August 2008, 20:52
Bravo Hari Olli, am crezut ca nu-i mai vad pe finlandezi anul asta. Schlieri trebuie sa se mai maturizeze si sa-si controleze mai mult sariturile. De aceea il apreciez foarte mult pe Morgenstern fiindca, desi a aparut cand era f tanar in cupa mondiala a stiut sa isi dozeze evolutiile. Mai ales dupa o cazatura urata de acum .......... nu mai stiu cati ani. Am aflat si un lucru interesant, ca se premiaza si castigatorii calificarilor.
Tin pumnii in continuare pentru Spath si Kofler.

PS. Superb peisajul la Courchevel.
PS2. Crainicul francez de la fata locului m-a secat de cat a vorbit.

whisper
3rd August 2008, 21:20
Da si mie mi-a placut cand arata imagini de pe acolo...mi-ar place sa ajung sa vad live o etapa la Courchevel..fie mi-as dori eu sa vad una..chiar de-ar fi ea la Sapporo:happy

Ei Gregor inca ii mic si isi doreste sa impresioneze si sa castige..din pacate ii reuseste prima...in primele 3 etape a avut sarituri foarte bune..in ultimele 2 au fost chiar cele mai mari sarituri dar nu a reusit sa aiba si un stil bun din pacate..dar sper ca va invata in timp si asta :ok:

theodor
4th August 2008, 00:22
Tanarul Gregor este (cred) principalul candidat la Globul de Cristal.
Pana acum este campion mondial la zbor cu schiurile si castigator al Turneului Nordic.
Ii mai trebuie:Globul de Cristal, Turneul celor 4 Tr, Campionatul Mondial de Schi Nordic, Summer Grand Prix, si bineinteles, titul olimpic, distinctia suprema.
In iarna care vine, cu evolutiile pe care le are, va mai dobori cel putin 2-3 recorduri de trambuline.Si, daca la varsta frageda pe care o are, a reusit asa ceva, imi imaginez ce va fi in stare sa faca de acum incolo, dupa ce va mai castiga ceva experienta competitionala.
Pe scurt, este marea speranta a Austriei in acest sport.(de fapt, o certitudine!).
Excelenta si evolutia lui Georg Spaeth, care se mentine in fruntea clasamentului.
Din partea Finlandei, Harri Olli a reusit un rezultat excelent. Sper ca retragerea lui Janne Ahonen sa nu aiba un impact negativ asupra saritorilor finlandezi. Nu s-au vazut Matti Hautamaeki, Janne Happonen, Arttu Lappi.
Sa speram ca isi vor reveni.
Nici Norvegia nu s-a prea vazut.

whisper
4th August 2008, 20:02
Nu s-au vazut Matti Hautamaeki, Janne Happonen, Arttu Lappi.
Primii doi nu s-au vazut pentru ca nu au fost selectionati pentru etapele astea..sincer nu inteleg de ce:thinkso:
Nici pe Loitzl nu l-am vazut in echipa Austriei.
Norvegienii, au inceput intr-adevar foarte prost...mai ales Hilde, Bardal - ma asteptam la mai mult de la ei. Romoeren e in grafica echipei, iar Jacobsen dupa prima saritura de ieri ma gandeam ca si-a revenit la forma de acum ~2 ani cand era sa castige titlul :P

Si eu cred ca Schlieri are potentialul de a castiga Globul de cristal...dar ramane sa vedem daca va reusi asta. Cat despre depasiri de recorduri - cu asta sunt mai mult decat de acord :D

theodor
4th August 2008, 21:45
Nu stiu de ce, dar am impresia ca nici Norv, nici Fin nu acorda prea mare importanta Turneului de vara, ei "lucrand" mai bine iarna.
O foarte buna impresie mi-a lasat Georg Spaeth, care se mentine in fruntea clasamentului. Daca ar evolua la fel pe zapada, ar obtine rezultate mult mai bune.
Si inca ceva care imi cam lasa un gust cam amar: recompensele care se acorda - cand am auzit ca Georg, in urma adjudecarii etapei de la Hinterzarten a castigat o bicicleta(ce e drept una f buna cred), nu am stiut cum sa reactionez - sa rad sau sa plang. Consider ca, in raport cu gradul ridicat de dificultate, de risc, si de spectaculozitate al acestui sport, premiile sunt foarte mici fata de alte sporturi. I-auzi = o bicicleta!!:no:
Poate ca ma insel, dar este f putin, ca doar in tribune se aduna f multi spectatori platitori.

whisper
4th August 2008, 21:58
:cry: Si pe mine m-a mirat ca au dat o bicicleta ca premiu :D

theodor
5th August 2008, 00:12
Da, dar Martin Schmitt a primit un frumos ceas astazi, la Pragelatto, pt ca a castigat sesiunea de calificare.:D
S-a sarit frumos, multe evolutii de peste 130m (Martin a sarit 136,5).
Norvegienii au evoluat mai bine, Bardal 130m(parca), Romoeren 128,5.
Anders Jacobsen a dezamagit, cu numai 111,5m (am impresia k nici nu s-a calificat.
Gregor a sarit 133,5, asa, ca de incalzire :D

Peste 130m au sarit Dimitry Ipatov(130), Jan Matura (130,5).
Maine se anunta o competitie interesanta.:yeah:

TheMentalist
5th August 2008, 00:43
Bicicleta aia valoreaza 2.000 de Euro. Mai bine dadeau banii cash. Dar motocicleta pe care o va castiga Spaeth;):P.......cine nu ar vrea sa o aiba......Am ratat azi calificarile:D Sper ca maine sa avem spectatcol. Ultima etapa, cea de la Courchevel a fost cea mai frumoasa din aceasta editie de Summer Grand Prix.

theodor
5th August 2008, 07:50
Si cred ca vom avea.
Iar motocicleta e, intr-adevar, un premiu demn de luat in seama.:ok:
Sunt curios pana unde se va ajunge la lungimea sariturilor, tinand cont ca, la JO din 2006, Morgi a sarit peste 140 m pe aceasta trambulina.

whisper
5th August 2008, 20:37
Peste 130m au sarit Dimitry Ipatov(130), Jan Matura (130,5).
Si Fumihisa Yumoto..sau cum se scrie:D...ca doar a ocupat locul 2:P
Mi-a parut bine pentru Schmitt..sper sa aiba si azi o evolutie buna:ok:


Sunt curios pana unde se va ajunge la lungimea sariturilor, tinand cont ca, la JO din 2006, Morgi a sarit peste 140 m pe aceasta trambulina.
Poate reuseste Schlieri iar o saritura specifica...si cine stie de data asta si castiga;)


Nu stiu de ce, dar am impresia ca nici Norv, nici Fin nu acorda prea mare importanta Turneului de vara, ei "lucrand" mai bine iarna.
Finlandezi si-au mai revenit:P Dar norvegienii lasa in continuare de dorit.
Atunci la ce mai participa? Oricat sunt de acord cu principiul "important e sa participi nu sa castigi" , nu sunt de acord cu participarea de dragul participarii:D Chiar daca nu castigi, incearca sa faci cat de bine poti tu...si nu cred ca atat pot ei.

theodor
5th August 2008, 23:43
Rezultatele etapei de la Pragelatto(primele 3 locuri):
1.Gregor Schlierenzauer;
2.Roman Koudelka;
3.Harri Olli.
Thomas Morgenstern a ocupat locul 9 :no:
norvegienii dezamagesc in continuare, Tom Hilde ocupand doar locul 29.
Doar Bjoern Einar Romoeren a evoluat mai bine(daca se poate numi pozitia a 18-a).
Clasamentul general al etapei :
http://www.eskijumping.com/live/

Gregor Schlierenzauer a castigat astfel Turneul celor 4 Natiuni.
Pe locul 2 s-a situat Andreas Kofler, iar pe locul 3 Georg SpaethAsadar, se pare ca Austria este, in continuare, "pe val".
Germanul Georg Spaeth nu a participat la aceasta etapa.
Clasamentul general al turneului:
http://www.eskijumping.com/index.php?a=cykle&b=sezon&cykl=lgp&sezon=2008

Si, daca doriti sa vedeti inregistrari din etapa:
http://www.eskijumping.com/index.php?a=filmy&b=sezon&sezon=2008

TheMentalist
5th August 2008, 23:48
Imi pare rau pentru Georg:(Cred ca el merita cel mai mult sa castige Turneul celor 4 natiuni:)

Tracoromana
6th August 2008, 00:00
Tanar si frumos podium la Plagelatto.
Imi pare rau si pentru Georg Spaeth :(si pentru Andi Kofler. :(O mentiune speciala pentru echipa Germaniei care a terminat cu 3 in primii 10, fara Spaeth.:ok:

theodor
6th August 2008, 12:18
Dupa plecarea lui Rohwein, Germania pare sa-si revina.
Atat Spaeth, cat si Uhrmann, Neumayer, sau Hocke, evolueaza f bine.

whisper
6th August 2008, 18:51
Poate reuseste Schlieri iar o saritura specifica...si cine stie de data asta si castiga
:P Am nimerit..bine nu a mai depasit nici un record ..dar a castigat.

Dar ce s-a intamplat cu Spaeth - eu urmaresc defel fara sonor si cu muzica :D - cred ca s-a accidentat, dar nu sunt sigura. Voi ce stiti :)

Imi pare rau de Morgi ..dar asta e:P


Dupa plecarea lui Rohwein, Germania pare sa-si revina
Asa e...ma bucur pentru revenirea nemtilor :yes:

theodor
6th August 2008, 19:24
Si, cu asta,tanarul Gregor si-a mai adaugat la palmares inca un trofeu.

TheMentalist
6th August 2008, 22:20
:P Am nimerit..bine nu a mai depasit nici un record ..dar a castigat.

Dar ce s-a intamplat cu Spaeth - eu urmaresc defel fara sonor si cu muzica :D - cred ca s-a accidentat, dar nu sunt sigura. Voi ce stiti :)

Imi pare rau de Morgi ..dar asta e:P


Asa e...ma bucur pentru revenirea nemtilor :yes:

Spaeth s-a accidentat la genunchi:D

whisper
7th August 2008, 20:01
:( Saracu' :)
Multam de raspuns, Ionut! :)

loriana
10th August 2008, 00:01
Salut! pe perioada jocurilor olimpice de vara, saritorii cu schiurile fac pauza???
Ar trebui sa se introduca si in cadrul jocurilor olimpice de vara sariturile cu schiurile pe iarba. :)Imi pare rau ca Ahonen a decis sa se retraga din activitate, iar Malysz nu a mai participat la toate etapele, sper sa se intoarca inca in vara.:(

whisper
28th August 2008, 21:09
O idee foarte buna, Loriana! Sunt de acord cu ea:ok:

theodor
29th August 2008, 00:03
Ar fi o idee grozava introducerea sariturilor de vara la JO!

TheMentalist
30th August 2008, 22:20
Nu au farmec sariturile cu schiurile la JO de vara.

whisper
30th August 2008, 22:41
De ce? Mie imi plac.

theodor
31st August 2008, 11:20
Rezultatele de la Zakopane:
29.08:
http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2647
si 30.08:
http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=2648

Se pare ca Gregor Schlierenzauer a castigat din nou!

Ramona07
31st August 2008, 20:42
Primul forum din Romania dedicat exclusiv SkiJumping-ului

http://z9.invisionfree.com/Ski_Jumping_Fans_Ro/index.php?act=idx

http://z9.invisionfree.com/Ski_Jumping_Fans_Ro/index.php?act=idx

TheMentalist
31st August 2008, 21:26
Buna ideea cu forumul asta, dar deocamdata nu ma inscriu. Nu apar pe acolo Malysz, Ammann, Kuettel, Spaeth:( Mai astept sa vad si ma voi inscrie:)

theodor
31st August 2008, 21:29
Acum am intrat putin pe el.
E destul de dragut, dar mi se pare cam rigid.
Deocamdata,raman aici.:D

Ramona07
31st August 2008, 21:47
Malysz si Ammann sunt :D

TheMentalist
31st August 2008, 22:47
Unde?N-am gasit:D

Ramona07
31st August 2008, 22:50
cauta si vei gasi

:d

whisper
31st August 2008, 23:05
A fost etapa si eu nu am stiut:headbang: Cum de am uitat/de nu am stiut:(
Multam pentru info Teodor!:)

/hello Bine ai venit printre noi Ramona! Sper sa mai ne vizitezi.
Interesant forumul :ok:

Ramona07
31st August 2008, 23:16
Mc whisper... Join us :D

whisper
31st August 2008, 23:28
Nu promit ca ma inscriu...dar o sa va vizitez.:ok: Ma bucur sa vad ca sunt mai multi fani ai acestui sport :)

theodor
1st September 2008, 01:39
A fost etapa si eu nu am stiut:headbang: Cum de am uitat/de nu am stiut:(
Multam pentru info Teodor!:)

/hello Bine ai venit printre noi Ramona! Sper sa mai ne vizitezi.
Interesant forumul :ok:

Cu placere! :ok:

TheMentalist
1st September 2008, 12:36
cauta si vei gasi

:d

Am tot cautat, n-am gasit, unde drq sa mai caut?

Ramona07
1st September 2008, 12:47
Daca nu sunteti inregistrati puteti vedea doar o parte din forum. Pentru a avea acces la tot, va trebui sa va inregistrati!
La sectiunile saritorilor mai sunt subforumuri, respectiv si la celelalte sectiuni, numai ca nu le puteti vedea, decat daca sunteti inregistrati

TheMentalist
1st September 2008, 12:51
M-am inregistrat....este super tare forumul;)

whisper
1st September 2008, 22:25
Ai dreptate..ce ma mai costa o inregistrare pe inca un forum...oare al catelea o fi :D

Ramona07
2nd September 2008, 11:17
Ma bucur foarte tare ca v-a placut si sper sa fiti activi:)

whisper
2nd September 2008, 20:21
Inca nu m-m inregistrat :p..dar o voi face.

Ramona07
4th September 2008, 13:19
Inca nu m-m inregistrat :p..dar o voi face.


Te asteptam :ok:

theodor
12th September 2008, 16:35
Pe 12 si 13 au loc etapele de la Hakuba.

Ramona07
12th September 2008, 17:26
Pe 12 si 13 au loc etapele de la Hakuba.

true... dar fara Schlieri, Morgi, Malysz, Schmitt, Uhrman, Kofi.... si noi pt cine ne uitam???? :(

theodor
12th September 2008, 18:59
De ce?
Ei nu participa?
:o:

whisper
12th September 2008, 22:41
Ce?!?!?!?:groggy: De ce?
Cum sa nu participe:(((((((

theodor
13th September 2008, 01:13
Iata lista rundei de calificare:
http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3099/2009JP3099SLQ.pdf
Nu ii vad, dar cred ca primii 10(sau 15) saritori din clasament nu au fost trecuti. :o:

whisper
13th September 2008, 19:11
Nu au participat :(
Eh asta e.
Etapa de azi nu a fost asa interesanta..doar Ammann ce a mai salvat-o cu o saritura in prima mansa de 135,5m(nu degeaba i se spune Harry Potter :D). Egaland recordul detinut de Sven Hannavald din '99(sper ca am inteles bn).
Clasament:
1. Simon Ammann
2.Daiki Ito
3.Andres Kuettel
4.Michael Neumayer
4.Kento Sakuyama
http://www.eskijumping.com/index.php?a=wyniki&b=wyniki&cykl=lgp&sezon=2008&konkurs_id=2531&seria=2

Daca Ammann castiga si maine il intrece pe Schlieri in clasamentul turneului.
Daiki Ito a fost ales saritorul etapei - desi nu am inteles de ce. Credeam ca il vor alege pe Simon.

Tracoromana
13th September 2008, 20:53
Am vazut si alta data ca multe echipe europene de saritori nu fac deplasarea in Japonia. Probabil li se pare obositor, cu drumul, cu fusul orar.

Ramona07
14th September 2008, 12:24
.. Asa cum era de asteptat Ammann a castigat si etapa de azi din Hakuba, astfel el acumuleaza 487 p. si trece in fruntea clasamentului (intermediar, pt k mai sunt inca 2 etape din Summer Grand Prix :d).

Ramona07
14th September 2008, 12:28
Daiki Ito a fost ales saritorul etapei - desi nu am inteles de ce. Credeam ca il vor alege pe Simon.[/QUOTE]

A fost ales Man of the day pt ca a avut cea mai buna evolutie dintre cei care nu erau precalificati ( primii 10 in clasament sunt precalificati in prima mansa)
Pt Daiki Ito etapele din Hakuba au fost primele la care a participat in cadrul acestui Grand Prix de vara... si zic eu ca s-a descurcat destul de bine...

Tracoromana
14th September 2008, 15:45
Cred ca, de obice saritorul etapei este acela care in general este inafara primnilor 10 si in etapa respectiva se claseaza in prinii 10. Daiki Ito intra in aceasta categorie.

whisper
14th September 2008, 21:27
Aha multumesc de info Ramona si Flavia.
Sincer nu ma deranjeaza tin mai mult ci Ito decat cu Ammann :cry:

Felicitari lui Simon pentru victorie! Si sa speram ca Schlieri va recupera punctele pierdute:ok:

theodor
3rd October 2008, 12:18
Astazi si maine au loc alte 2 etape din programul Summer Grand Prix:
1- astazi pe trambulina Schwarzberg de la Klingenthal , HS 140m.
Recorduri:
-oficiale: iarna - 142,5 m (Gregor Schlierenzauer, 07.02.2007, WC)
:vara - 143,5 m (Gregor Schlierenzauer, 06.10.2007, SGP)
-reale :iarna - 144,0 m (Sergej Maslennikov, 03.03.2006, )
:vara - 146,0 m (Gregor Schlierenzauer, 05.10.2007, SGP)

2- maine la Liberec, pe trambulina Jested(cred) HS 134m
Recorduri:
-iarna - 139,0 m (Janne Ahonen FIN, 11.01.2004, WC);
Recordul real este detinut de catre germanul Eric Frenzel, stabilt acest an, in feb, la comb nordica - 140,5m


vezi:

http://skisprungschanzen.com/

whisper
3rd October 2008, 22:40
Etapa de azi a fost castigata de.....Gregor Schlierenzauer/hello
http://www.eskijumping.com/index.php?a=wyniki&b=wyniki&cykl=lgp&sezon=2008&konkurs_id=2560&seria=2
Astfel si reluat locul intai in clasamentul general al grand-prix-ului de vara. Dar sunt doar 3 puncte intre el si Ammann.

theodor
4th October 2008, 20:49
Si cea de astazi la fel.
Si, odata cu ea, si SGP 2008.
Felicitari tanarului austriac!Cred ca e principalul favorit la castigarea Globului de Cristal in 2009.
In aceasta etapa:
1.Gregor Schlierenzauer;
2.Daiki Ito;
3.Martin Koch;
4.Simmon Ammann;
5.Jakub Janda
Daiki Ito a avut o evolutie excelenta in aceasta etapa, ocupand locul2. Jakub Janda parca si-a adus aminte de vremurile glorioase de odinioara.
Clasamentul final al Marelui Premiu de Vara la sarituri cu schiurile :

http://www.fis-ski.com/pdf/2009/JP/3060/2009JP3060STGP.pdf

A bientot!

:ok:

Tracoromana
4th October 2008, 21:21
Felicitari lui Schlierenzauer! Felicitari Lui Aman ca a tinut aproape! Asteptam duelul si pe zapada.

whisper
4th October 2008, 21:48
/hello FELICITARI Schlieri! /OLE/

:great: Ma bucur si pentru Ito!