PDA

View Full Version : Off-season...trades,rumors si wish-lists



Pages : [1] 2

BAK
19th June 2008, 05:50
Cum sezonul s-a incheiat, putem muta descutiile aici. Anything goes...btw, m-am gandit ca fiecare s-ar putea gandi la un fel de wish list pentru echipa favorita ( sau nu numai). Normal, sa incercam sa fim realisti in privinta asta k altfel.......

pentru moment imi doresc ca josh si dampier sa plece...atat pentru moment..am sa ma mai documentez sa vad ce solutii realiste sunt pentru mavs( cam putine la prima vedere:().

Irimus
19th June 2008, 07:33
ideeila mele pt phila

1.phila trade andre miller +#16 for billpus
2.sign elton brand-aproape MAX

billups/lou williams
iguodala/willie green
thadeus young/carney
brand/evans
dalembert/jason smith

=> contenderi in est

caseta
19th June 2008, 12:51
ideeila mele pt phila

1.phila trade andre miller +#16 for billpus
2.sign elton brand-aproape MAX

billups/lou williams
iguodala/willie green
thadeus young/carney
brand/evans
dalembert/jason smith

=> contenderi in est

1. WHY ????
miller si billups au aceeasi virsta.
anu trecut au avut stats similare, cu un plus pt miller:
17 ppg, 6.9 reb, 4 ast, .492 FG% fata de
17 ppg , 6.8 reb, 2.7 ast, .448 FG%

in plus billups mai are 4 ani de contract la peste 46 de mil, in timp ce miller probabil va accepta un contract de 8-9 mil/an
si arunci si un pick bun pt dreptul de a plati un jucator similar cu bani mai multi ?!?!

imo, mai bine il mai tii pe miller cu echipa ca spre final incepusera sa dezvolte un chemistry. daca il dai, tre sa o iei de la capat.


2. brand nu va opt-out. book it. ar insemna sa renunte la prea multi bani. si nu va semna pt "aproape max", ci pt max.

dumy84
19th June 2008, 15:27
Juan Carlos Navarro a revenit in Europa dupa un an petrecut la Memphis Grizzlies. Internationalul iberic a semnat un contract valabil pe cinci sezoane cu Barcelona. In NBA a disputat 82 de partide, avand o medie de 10.9 puncte, 2.6 recuperari si 2.2 pase decisive. Un alt jucator spaniol care va parasi NBA in aceasta vara este Jose Garbajosa, de serviciile caruia se intereseaza deja Unicaja Malaga si Real Madrid.

Irimus
19th June 2008, 17:52
1. WHY ????
miller si billups au aceeasi virsta.
anu trecut au avut stats similare, cu un plus pt miller:
17 ppg, 6.9 reb, 4 ast, .492 FG% fata de
17 ppg , 6.8 reb, 2.7 ast, .448 FG%

in plus billups mai are 4 ani de contract la peste 46 de mil, in timp ce miller probabil va accepta un contract de 8-9 mil/an
si arunci si un pick bun pt dreptul de a plati un jucator similar cu bani mai multi ?!?!


corect.ba mai mult Miller e mai bun playmaker decat Billups INSA nu poti sa fi contender fara nici un jucator care sa marcheze de la 3 cu consistenta=>motivul pt care l-as da pe Miller pt Billups

caseta
19th June 2008, 19:21
corect.ba mai mult Miller e mai bun playmaker decat Billups INSA nu poti sa fi contender fara nici un jucator care sa marcheze de la 3 cu consistenta=>motivul pt care l-as da pe Miller pt Billups

billups la detroit beneficiaza de o circa de spacing. inainte de detroit nu a tras niciodata 40% sau peste de la 3p. cu evans si dalembert sub panou, nu va avea acelasi spacing la phila.

mai bine ii iei un shooting coach lui iguodala. kobe era praf la aruncari dar a lucrat cu un shooting coach si uite ce a ajuns. iguodala pare muncitor. oricum nu speri la titlu sezonul viitor - realist vorbind. asa ca o sa aiba cel putin 2 veri sa lucreze la shooting.

in timpul asta are timp si thaddeus sa mai invete ceva.

in plus aduci un SG cu aruncare de 3p in locul lui green. de ex ben gordon ar putea fi o solutie. are aruncare de 3p, cu iguodala tragind double teams ar putea avea ceva mai mult spatiu decit la bulls, iar faptul ca e undersized in D e compensat de faptul ca ii ai pe evans si dalembert. numai sa nu ceara prea multi bani. alta varianta ar fi jackson de la warriors daca vor sa il dea. are size, are aruncare.

Irimus
19th June 2008, 19:44
Pai aducerea lui Billups ar fi condiotnata de semnarea lui Brand..daca il semnezi pe Brand, o faci pe ideea ca vrei sa te bati la sefia estului caz in care merita riscul aducerii lui Billups.

Oricum, in primul rand semnarea lui Brand ar fi importanta (insa nu cred ca va opta out)..pe urma se pot face mai multe miscari, de exemplu

Iguodala(sign & trade) +#16 pt Redd + #8-e la nivel de zvon si este un trade extrem de agreeat de fanii bucks de pe realgm(io nu sunt la fel de incantat..diferenta dintre 8 si 16 nu compenseaza faptul ca iguodala este mai bun decat redd la absolut toate capitolele, mai putin shooting-insa aici din nou, aceeasi discutie, nu poti emite mari pretentii fara un shooter de calibru)

BAK
19th June 2008, 21:27
eu nu as face trade miller pe billups.....totusi, cred ca in momentul acesta phila are nevoie de 3 point shooters+ sa ii explice cineva lui iguodala ca in baschet poti sa dai cos si prin aruncare de la semidistanta sau de dupa linia aia pe care unii o numesc 3 point line.

Irimus
19th June 2008, 21:54
Bak se vede ca nu ai vazut-o pe phila prea mult anul trecut...uita-te neaparat la linkul asta http://www.youtube.com/watch?v=LMgLFRxY4H4 -iggy si-a imbunatatit SUBSTANTIAL mid range shoot-ul..ma rog tot nu e un mare shooter si probabil nici nu va fi vreodata insa totusi, e pe drumul cel bun

Jaymz
20th June 2008, 00:02
BAK ai zis doar cine vrei sa plece. Cine vrei sa vina ? :cool:

BAK
20th June 2008, 00:48
Bak se vede ca nu ai vazut-o pe phila prea mult anul trecut...uita-te neaparat la linkul asta http://www.youtube.com/watch?v=LMgLFRxY4H4 -iggy si-a imbunatatit SUBSTANTIAL mid range shoot-ul..ma rog tot nu e un mare shooter si probabil nici nu va fi vreodata insa totusi, e pe drumul cel bun

am vazut decat cateva jocuri din playoff


BAK ai zis doar cine vrei sa plece. Cine vrei sa vina ? :cool:

pai gerald wallace for starters. stephen jackson. poate ron artest.
si un center cat de cat decent. am sa ma mai gandesc.....:)

Irimus
20th June 2008, 02:55
am vazut decat cateva jocuri din playoff



nush daca e un bun exemplu, pt ca Iggy a fost aparat intr-un mod exceptional de(dupa parerea mea sincera)cel mai bun perimeter defender din liga (poate la egalitate cu Ron Artest)care e Tyshun Prince.daca iggy juca macar mediocru(a jucat foarte slab), cred ca phila avea o sansa reala de a trece de Detroit.

caseta
20th June 2008, 12:10
am vazut decat cateva jocuri din playoff

pai gerald wallace for starters. stephen jackson. poate ron artest.
si un center cat de cat decent. am sa ma mai gandesc.....:)

nu-l vrei pe artest.
stiu ca fanii mavs isi pun degetele in urechi si incep sa zica "LA-LA-LA-LA-LA-LA-LA-LA I'M NOT HEARING YOUUUUU" cind aud asta, dar parerea mea e ca sunt foarte mici sanse sa cistigi un titlu cu dirk ca main man.

care a fost ultima echipa care a cistigat un titlu fara sa aiba strong inside defence ? cam toate au avut un elite defender la PF sau C

2008 - garnett
2007 - duncan
2006 - zo (zo a fost peste shaq la D, iar haslem a fost underrated ca defender la PF)
2005 - duncan
2004 - ben wallace
2003 - duncan
2002 - shaq (atunci inca mai juca D cind era cazul)
2001 - shaq
2000 - shaq
1999 - duncan & robinson
1998 - rodman (cu pippen si jordan jucind excelent help D)
1997 - rodman
1996 - rodman
1995 - hakeem
1994 - hakeem
1993 - horace grant (grant a fost de 4 ori first all-defense team)
1992 - horace grant
1991 - horace grant

si dupa asta putem continua cu pistons in 89-90 (recunoscuti pt D), lakers cu kareem si worthy, celtics cu parish and so on.

pina la urma explicatia e simpla: cu un elite defender sub panou echipa adversa nu poate sa formeze un layup-line in meciuri importante. sunt fortati sa traga de mai departe de cos, adica aruncari cu % mai mic de reusita.

in cazul lui mavs, daca nu reusesc sa il dea pe dampier (care e un decent man-to-man defender si weak help defender) la schimb cu un marcus camby de ex, vor ramine soft on the inside, chiar daca iau 3 artesti la perimetru. caz in care daca vor titlu, vor fi nevoiti sa il dea pe dirk, pt ca dirk este FOARTE slab la D, mai ales la help D.

la fel ca gasol, si s-a vazut ce a insemnat asta pt lakers. daca a fost cineva atent la g6, singurul care a fost mereu la inel contesting shots a fost odom. el l-a lovit pe ray allen neintentionat peste ochi incercind sa ii blocheze layup-ul, el l-a faultat pe garnett pe and1 ala care sigur o sa ramina pe prezentari nba ani buni de-acum si au mai fost o circa de faze cu celtics layups cind singurul care sarea acolo era odom. s-ar putea spune fara a exagera prea mult ca on D odom a jucat cam singur, cel putin in g6. in restul meciurilor nu imi aduc aminte exact cum a jucat odom dar stiu ca a mai contribuit si gasol un pic. da nu exagerat de mult.

John
20th June 2008, 15:15
cica pleaca odom ...

BAK
20th June 2008, 17:03
cica pleaca odom ...

unde? la mavs?

Irimus
20th June 2008, 17:21
hehe...imi place Odom si Gasol sunt scosi tapi ispasitori dupa finala...

GreenMan
20th June 2008, 17:53
hehe...imi place Odom si Gasol sunt scosi tapi ispasitori dupa finala...

Nu e cazul la Odom...la el s-a pus problema plecarii imedait dupa venirea lui Gasol
E posibil un schimb Odom - Richard Jefferson

John
23rd June 2008, 23:02
Featuring Olympic gold medalist Jason Kidd (Dallas Mavericks) and four 2004 Olympians, USA Basketball Men’s Senior National Team managing director Jerry Colangelo today announced the 12-players who will represent the United States in the Aug. 8-24 Olympic Summer Games in Beijing, China. The player selections were approved by the USA Basketball Executive Committee, and will be nominated to the United States Olympic Committee to participate in the 2008 Olympic Games.

Named to the 2008 USA Basketball Senior National Team were:
Carmelo Anthony (Denver Nuggets); Carlos Boozer (Utah Jazz); Chris Bosh (Toronto Raptors); Kobe Bryant (Los Angeles Lakers); Dwight Howard (Orlando Magic); LeBron James (Cleveland Cavaliers); Jason Kidd (Dallas Mavericks); Chris Paul (New Orleans Hornets); Tayshaun Prince (Detroit Pistons); Michael Redd (Milwaukee Bucks); Dwyane Wade (Miami Heat); and Deron Williams (Utah Jazz).

Irimus
23rd June 2008, 23:13
mi se pare cam prost facuta echipa.

1.cp3, kidd si deron? pai doar unul dintre ei poa sa fie pe teren ..cred ca doar 2 dintre ei erau de ajuns in lot
2.wade? care e rostul lui wade, dupa 2 ani macinati de accidentari intr-o echipa plina de scoreri?
3.doar 3 oameni mari?ma rog..sunt 3 jucatori excelenti dar daca unu se loveste iar altul are probleme cu faulturile intr-un meci?joaca lebron C?

caseta
24th June 2008, 01:36
prima chestie pe care am observat-o e pct 3 de la irimus - prea putini oameni mari. *******u de coach K oricum nu i-a folosit pe brand si howard cind ii avea, in meciul cu grecii, dar asta nu inseamna ca nu e nevoie de ei in echipa. in plus boozer un undersized, iar bosh e cam light. howard e singurul real big man.

second, kidd ... sunt de acord ca putea sa lipseasca. iar e echipa prea orientata spre perimetru. kidd nu are aruncare deloc, si asta e cam required in jocul european.

cu wade... nu-s de acord. wade s-a adaptat excelent (poate cel mai bine) la jocul international. intr-adevar, poti sustine ca daca ii ai pe deron si cp3 ca playmakers (si lebron indeplineste f bine rolul asta) plus deja multi jucatori de perimetru, ai putea sa renunti la wade. pe de alta parte, wade, melo si lebron au fost "big 3" acum 2 ani, asa ca nu e chiar lipsit de rost. ei au jucat destul de mult, au invatat sa joace cit de cit impreuna ... iti trebuie un core, daca tot incerci sa arunci mereu piese la intimplare, nu au timp sa dezvolte relatii de joc impreuna.

bine, din partea lui irimus nu ma astept la altceva decit wade hatin' :P :D


redd e binevenit, insa ar mai fi fost nevoie de shooters. de spot-up shooters. gen kapono. gen korver.

si pt binele US sper ca kobe sa nu o ia pe aratura si sa decida ca el trage jumate din aruncarile US, chiar daca e bun shooter. :P :D

Raptor
24th June 2008, 10:39
Da, unde e Maic Milar? Sau Kapono? Sau Curvar?

Intotdeauna e loc de shooteri, mai ales la nivel de echipa care se va confrunta cu regulile europene... cum ar fi zone defense fara illegal D (sta pivotul in paint in defense cat vrea). Si atunci, evident, nu o sa mai fie atatea culoare de patrundere cum se intampla in NBA (pe langa faptul ca terenul de FIBA e mai mic).

Singurul shooter e Redd... si poate Kobe si Carmelo pot face cate ceva din afara... in rest... nu vad cine ar putea trage de trei.

Si atunci ajungem la 2 chestii urate:

1) Nu poti sa patrunzi - arunci de trei/ratezi (nu ai shooteri) - 2) Pasezi inauntru la oamenii inalti ca alternativa - observi ca nu ai oameni inalti si ca nu ai alternativa.

Si atunci, intr-adevar... apar problemele.

Irimus
24th June 2008, 11:29
bine, din partea lui irimus nu ma astept la altceva decit wade hatin' :P :D


hai ma fii serios...acuma mai ramane sa zici ca trebuiau sa-l ia si pe Arenas :rolleyes:
ti-am zis de ce nu era loc de Wade.
1.wade e scorer..e plina echipa de scoreri(kobe,carmelo,lebron-iar astia 3 toti o sa primeasca mai multe minute decat wade).
2.ca pg e bun, insa nu va primi nici un minut pt ca au 3 din primii 5 pg din nba si care oricum sunt playmakeri net superiori lui wade.
3.io nu cred ca Wade este 100% refacut..si aici fara sa vrea intervine instinctul de conservare si nu cred ca Wade va juca cu aceeasi intesitate cu care ar fi jucat un jucator care nu a fost operat de 2 ori in ultumul an.

Raptor
24th June 2008, 11:40
Corect ^^

caseta
24th June 2008, 12:02
nu-s neaparat de acord cu tine la pct 2 si 3.

2) decit kidd il prefer pe wade, asta in conditiile in care ii am deja pe cp3 si deron. pt ca kidd nu are aruncare de la distanta si overall e mult mai slab ca threat ofensiv decit wade, ceea ce inseamna ca nu va intinde zona suficient, deci prezenta lui pe teren va afecta spacing-ul mai mult decit prezenta lui wade. wade poate nu are shot bun de la 3p NBA, dar are bun long 2 NBA, care s-ar putea sa fie echivalent cu 3-ul european.

3) nu stiu sigur daca e sau nu refacut. dar ce cred este ca el, ca putini altii in nba, au pasiunea (poti sa ii zici si nebunie) de a da 100% indiferent de circumstante. a jucat aproape un sezon cu umarul si genunchiul busite, fara sa se plinga si fara sa mentioneze vreodata ca e accidentat ca scuza. din contra, cind reggie miller a spus despre el ca e la 60% a luat-o ca pe o ofensa. atit de competitiv este. asa ca nu-mi fac probleme despre intensitatea cu care va juca. singura problema ar fi sa nu fie complet refacut, dar cred ca dupa cam 6 luni de pauza .... ar trebui sa fie refacut totusi. sper.

Irimus
24th June 2008, 14:11
2) decit kidd il prefer pe wade, asta in conditiile in care ii am deja pe cp3 si deron.

corect.foarte corect.daca ai 2 pg ca cp3 si deron e mai bine sa ai un combo-guard decat un al 3-lea pg..insa daca tot i-au luat pe toti aia 3 eu zic ca era mai indicat un big man in loc de Wade..parerea mea

caseta
24th June 2008, 18:09
poate ca sunt biased, dar eu i-as pastra pe wade, lebron si melo - au fost core-ul echipei acum 3 ani si au jucat bine. chiar daca pe wade l-as aduce de pe banca (de altfel a si fost folosit asa daca nu ma insel).

stiu ca kobe e bun, stiu ca poate si in privinta lui sunt biased ... dar uite ca dupa finala asta in care echipa lui era favorita si tot nu a reusit nimic ... s-a vazut ca nu prea e leader, ca e cam lone wolf. daca as ezita sa iau pe cineva, ar fi kobe. again, nu ca nu e bun. e f bun, dar nu stiu daca va accepta sa fie o rotita in angrenaj in loc de "the man".

howard si bosh sunt ok. dar as mai adauga cel putin un big man. chris kaman comes to mind. asta inseamna 6 oameni.

acum trebuie adaugati shooters. si cind zic shooters, nu ma refer neaparat la stars. mai curind role players. redd. kapono. si sa-l rasplatim pe eddie house pt rolul jucat in finala. avem 9.

daca lebron vrea sa joace PF (sunt sigur ca poate) ar putea fi bagat si ray allen. asta ar insemna 4 shooters f buni, din care 2 nu ar avea pretentii de staruri si ar fi (probabil) fericiti ca joaca.

daca ray ray nu vrea, sau daca se considera ca deja sunt suficienti shooters, atunci luat boozer ca al 4-lea big man. are J de la semi, asa ca ar fi bun pt stilul international. sunt 10 oameni.

cu cp3 si deron avem 12. desi probabil ar fi bine sa ia doar 1 dintre astia 2, pt ca daca e sa imparta timpul de joc 50-50 intre ei, nu stiu daca o sa iasa bine. jucatorii sunt mai eficienti daca primesc 30 min pe meci in loc de 20.


daca unul dintre astia mai sus se accidenteaza sau nu vrea sa vina, mai e un loc liber. cu tyshaun sunt 50-50. e nevoie de un defender, desi cred sincer ca daca restul echipei joaca D cit de bine poate, toti pot fi lock-down defenders la nivel european, pt ca in general sunt muuuult mai atletici, iar asta conteaza mult, mai ales on D. as ezita intre tyshaun si .... posey. posey e bun la D si la scos faulturi ofensive (flopping din ala european - gen fight fire with fire), trage bine de 3p ca spot-up shooter, joaca excelent sub presiune (vezi finala) si e si mai jerk, adica ar putea sa scoata din minti un adversar si sa il faca sa isi fure un tehnic sau 2.

da, 3 celtics. dar au cistigat finala si tot le place americanilor sa isi numeasca campionii "world champions" - asa ca sa faca bine sa puna umarul si sa merite titlul de world champions.

si asta ar fi echipa.

cum probabil am mai zis ... ideal ar fi sa nu fie mai mult de 7-8 stars in ea, jucatori care sa primeasca aproape de 30 min/meci. la 40 min/meci inseamna 200 de min in total. daca ai 6 oameni care primesc 27 de min (am pus intre 25 si 30), inseamna 162 min. ramin 38 de min de impartit, adica vreo 2 jucatori care prind si ei 15 min si unul sau 2 care iau niste garbage time. asta inseamna 3 oameni care nici nu se ridica de pe banca, mai putin daca e un blow-out. daca sunt stars ... nu e bine. daca sunt role-players, poate vor intelege asta.

ar mai fi o varianta sa joace full court press tot meciul si atunci ar putea face schimbari mai rapide si ar fi timp de joc pt toti.

numai sa nu mai fie antrenor *******ul ala overrated de coach K care nu a fost in stare sa apere un high pick and roll cu grecii. cind americanii sunt inalti si au anvergura bratelor cit un 747, poti LEJER sa joci zona cu ei, si impotriva zonei pick and roll e zero. il lasi pe howard sa campeze in caciula, ca nu exista defensive 3 seconds, si la revedere layups pt adversari.

thekobe
24th June 2008, 19:42
LOL. unreal...

caseta
24th June 2008, 20:44
unreal ca-l las pe kobe p'afara ?

acum serios ... pe cine a condus si unde ? am crezut ca va lua titlul in finala asta. chiar credeam. insa .... his leadership abilities au fost subpar. body language & everything ... not good. cind lakers erau condusi sau jucau prost in TO se ducea si se trintea pe banca de rezerve cu o privire dezgustata, fara sa ii bage in seama pe ceilalti, sau "latra" la ei pe motiv de greseli comise de ei.

poate ca phil set him up to fail (phil e destul de jerk si de priceput sa faca asta, si probabil ca 1 titlu in plus sau in minus nu face mare diferenta pt el), dar kobe nu a gasit solutii impotriva lui celtics. pt ca daca ejti superstar si leader de echipa trebuie si tu sa gasesti unde si cum sa ataci o defensiva. nu trebuie sa fii doar un robot care asteapta mereu comenzi de la antrenor.

iti dau un singur exemplu: jordan tragindu-l pe kerr deoparte si spunindu-i sa fie pregatit pt ca stockton va dubla la el (jordan) si kerr va ramine liber. asta nu a fost schema antrenorului, pur si simplu jordan cunostea defensiva lui utah si a stiut unde si cum sa o atace. asta face un superstar si un leader de echipa.

pina la urma de aia se spune ca ai nevoie de un superstar pt a cistiga un titlu, pt ca atunci cind schemele antrenorului sunt contracarate perfect de adversar, un superstar poate crea ceva din nimic. altfel ar fi suficienti jucatori decenti care stiu sa execute perfect schemele.

asa ca ... this one falls on kobe. banuiesc ca e trendy acum printre fanii lakers sa dea vina pe odom sau altii - banuiesc ca odom e cel mai blamat. dar kobe e leader-ul echipei. sau ar trebui sa fie. de la el pleaca tot. cind dirk a pierdut in finala, si-a furat-o de la fanii de basket si din presa ca e prea soft, ca nu s-a impus. nu vad de ce kobe ar trebui menajat acum ....

revenind un pic la odom ... a fost singurul care a jucat ceva D sub cosul lui lakers in g6. singurul. el l-a lovit pe ray allen peste ochi la layup-ul ala incercind sa il blocheze, el l-a faultat pe garnett pe and1 ala cu panoul si in general el era singurul care incerca sa block shots. lakers au suferit mult din lipsa de interior D, dar asta nu e vina lui odom.


so .... yeah ... kobe's good si nu neg asta, doar ca nu stiu daca ar fi a good fit pt echipa US. poate stii si vorba aia cu 2 sabii intr-o teaca ....

John
24th June 2008, 20:59
cand au selectat jucatorii astia a mai contat ceva : audienta tv , nu era primu criteriu da sigur era printre primele

Irimus
24th June 2008, 22:18
acum serios ... pe cine a condus si unde ?
lebron?carmelo?cp3?deron? astia pe cine au condus si unde?

Raptor
24th June 2008, 23:48
Bine zice caseta cu Eddie House. Eddie e rupere ca shooter, eu zic ca e in top 5 NBA (personal opinion).

caseta
25th June 2008, 00:34
lebron?carmelo?cp3?deron? astia pe cine au condus si unde?

pai sa vedem ... lebron a condus o adunatura de cizme si un antrenor care e praf dpdv ofensiv pina in finala. 25p consecutive in playoff iti zic ceva ?
(si sa nu incepi sa imi dai recorduri detinute de kobe, pt ca desi are ceva recorduri, cam toate sunt in sezon. )

cp3 a dus o echipa neexperimentata destul de departe in playoff. si a fost this close de finala vestului.

deron a facut acelasi lucru anul trecut. a pierdut finala vestului cu spurs, care au ajuns campioni.

melo ... ok, you got me here.

thekobe
25th June 2008, 01:07
unreal ca-l las pe kobe p'afara ?
asta si ca am impresia ca ai fost serios cand ai zis ca l-ai lua pe wade


acum serios ... pe cine a condus si unde ?
lol


poate ca phil set him up to fail (phil e destul de jerk si de priceput sa faca asta, si probabil ca 1 titlu in plus sau in minus nu face mare diferenta pt el), dar kobe nu a gasit solutii impotriva lui celtics. pt ca daca ejti superstar si leader de echipa trebuie si tu sa gasesti unde si cum sa ataci o defensiva. nu trebuie sa fii doar un robot care asteapta mereu comenzi de la antrenor.
adica sa fie uncoachable. sure


iti dau un singur exemplu: jordan tragindu-l pe kerr deoparte si spunindu-i sa fie pregatit pt ca stockton va dubla la el (jordan) si kerr va ramine liber. asta nu a fost schema antrenorului, pur si simplu jordan cunostea defensiva lui utah si a stiut unde si cum sa o atace. asta face un superstar si un leader de echipa.
vb de parca se intampla asta in fiecare meci de playoff. c'mon. si cred ca kobe i-a "antrenat" pe restul din echipa sezonul asta mai mult decat tot coaching stafful la un loc. sfaturi, indicatii, tot tacamul. dar trebuie sa ai si cu cine sa te intelegi... space cadet, puke walton, odumb... seriously, pana si ray charles ar observa diferenta intre cat ii duce capul pe astia si cat ii ducea pe bullsii lui jordan {asta neinsesmnad k pe jordan nu-l ducea capul mai mult decat pe kobe, but that's not the point}


so .... yeah ... kobe's good si nu neg asta, doar ca nu stiu daca ar fi a good fit pt echipa US. poate stii si vorba aia cu 2 sabii intr-o teaca ....
wtf?! ai vazut vreun meci din calificari anul trecut? io zic k a fost a pretty damn good fit. iar partea cu sabiile, LOL. this may be a round table, but kobe is excalibur. you can quote me on that

caseta
25th June 2008, 02:02
vb de parca se intampla asta in fiecare meci de playoff. c'mon. si cred ca kobe i-a "antrenat" pe restul din echipa sezonul asta mai mult decat tot coaching stafful la un loc. sfaturi, indicatii, tot tacamul. dar trebuie sa ai si cu cine sa te intelegi... space cadet, puke walton, odumb... seriously, pana si ray charles ar observa diferenta intre cat ii duce capul pe astia si cat ii ducea pe bullsii lui jordan {asta neinsesmnad k pe jordan nu-l ducea capul mai mult decat pe kobe, but that's not the point}

walton oricum a jucat mult prea putine minute pt ca sa conteze. space cadet ... well ... io am zis ca l-as juca mai mult pe ariza, dar ca phil vrea spacing. s-a si vazut ca a jucat o perioada cu ariza, dar cind lui space cadet ii intra 3-ul ...

pina la urma, eu am zis at the time ca lakers ar fi trebuit sa rupa contractul cu radmanovic cind au avut ocazia (umaru busit cind "a cazut pe gheata"). de banii aia il luau pe korver sau kapono si le raminea si de o cola si un senvis. da, stiu ca nu e vina lui kobe, dar totusi ... cu echipa asta a ajuns in finala si cu echipa asta a fost considerat favorit.

si daca esti cinstit, recunosti ca kobe a jucat slab in finala. o fi fost D lui celtics buna, dar daca ejti cel mai bun jucator din liga ...

de exemplu lebron (cred ca suntem de acord ca supporting cast-ul lui lebron e MULT sub al lui kobe) a reusit nu numai sa aiba stats clar mai bune decit kobe (except FG%) dar sa ii duca pe celtics la 7 games si aproape sa fure seria. posibil (si foarte probabil) ca celtics sa nu fi jucat contra lui cavs la fel de bine cum au jucat in finala (si-au atins forma maxima la momentul ideal), dar tot nu se explica de ce cu un grup evident mai bun decit ce are lebron, kobe a reusit mult mai putin.

PS: give some more credit to odom. nu o fi el vreun einstein, dar nici nu e asa praf cum le place fanilor lui kobe sa il faca sa para, doar ca sa iasa kobe mai bine.



wtf?! ai vazut vreun meci din calificari anul trecut? io zic k a fost a pretty damn good fit. iar partea cu sabiile, LOL. this may be a round table, but kobe is excalibur. you can quote me on that

sincer, nu. and i'll give you that. poate ca ar fi un bun fit. inainte de finala as fi zis da. dupa finala .... iar am dubii.

thekobe
25th June 2008, 02:19
n-am zis k odom e praf. doar ca nu prea il duce capul. adevarul e ca inafara de kobe, fisher si oarecum gasol, restul nu sunt prea "rasariti"

kobe a jucat slab. ceilalti si mai si. am si zis k ma asteptam la mai mult. asta e. de aia nici nu m-am uitat la toate meciurile, ca ma enervam sa-i vad jucand ca niste pussies

real23
25th June 2008, 08:47
melo ... ok, you got me here.

din momentul in care a fost draftat, echipa sa a inceput sa ajunga in fiecare an in playoffs, cu toate ca a iesit mereu in prima runda.

Nan
25th June 2008, 10:37
Si Atlanta i-a dus pe celtics la un game 7 , deci cred ca e clar ca cei din Boston si-au atins forma maxima in finala si chiar in ECF . Kobe a jucat slab in finala dar pana acolo a fost cel mai bun jucator al lor in toate meciurile ( poate inafara de primul cu denver ) . Daca kobe a jucat slab cu Boston , Lebron a jucat si mai slab ( Kobe : 25.7 pct , 4.7 rebs , 5 assists , 40% fg% si 3.8 TO's fata de lebron care a avut 26.7 pct , 6.4 rebs , 7.6 assists , 35% fg% si 5.3 TO's). Deci e foarte clar ca defensiva lui boston s-a axat pe starul fiecarei echipe si amandoi au avut serii foarte slabe cu ei. Iar la leadership , cp3 era favorit in seria cu SA si echipa lui a pierdut un game 7 acasa ; lebron anul trecut a ajuns in finala si a pierdut 0-4 fara niciun drept de apel .
Cine zice ca Bryant nu e good fit in nationala inseamna ca nu a vazut niciun meci de anul trecut .

caseta
25th June 2008, 14:43
de aia nici nu m-am uitat la toate meciurile, ca ma enervam sa-i vad jucand ca niste pussies

pai atunci ... poate nu ai vazut cum kobe a fost aproape inexistent. nu a fost NIMIC din ce ar trebui sa fie un superstar. cred ca am mai zis-o, finala asta ar putea sa fie cea care ii make or break his legacy*. si daca in conditiile in care finala asta era extrem de importanta pt el (sa nu imi zici ca nu ii pasa de chestiile astea) el nu a reusit sa domine, cred ca am dreptul sa ma indoiesc de calitatile lui de leader si de capacitatea de a domina on the big stage.


* daca nu va lua inca un titlu desi are echipa pe care o are acum, in final o sa i se acorde chiar mai putin credit decit acum. o sa se considere ca a luat 3 titluri pe circa lui shaq si ca singur nu a fost in stare sa cistige nimic. in HOF ajunge sigur, dar daca pina acum erau discutii despre el ca posibil top 10 all time ... fara un titlu luat ca the man nu stiu daca va intra nici in top 20 sau top 30 all time.

thekobe
25th June 2008, 15:43
daca, parca... prea multe presupuneri, prea putina substanta. how about living in the present & enjoying the moment!?

caseta
25th June 2008, 16:04
daca, parca... prea multe presupuneri, prea putina substanta. how about living in the present & enjoying the moment!?

well, you can bet the celtics are doing just that !!
:D :D

Irimus
25th June 2008, 17:49
1.pai sa vedem ... lebron a condus o adunatura de cizme si un antrenor care e praf dpdv ofensiv pina in finala. 25p consecutive in playoff iti zic ceva ?


2.cp3 a dus o echipa neexperimentata destul de departe in playoff. si a fost this close de finala vestului.

3.deron a facut acelasi lucru anul trecut. a pierdut finala vestului cu spurs, care au ajuns campioni.



loooooool...esti lamentabil

1.81 de puncte intr-u meci >>>>25 de puncte consecutiv...indiferent de importanta meciului

2.echipa lui cp3> echipa lui kobe.echipa lui cp3 a pierdut in runda 2, kobe a jucat finala.ca sa nu mai zic ca lakers i-au dsitrus pe spus, care i-au scos pe hornets

3.echipa lui deron a fostr distrusa de o echipa pe care echipa lui kobe a distrus-o anul acesta

mai bine opreste-te pt ca dai in ridicol.kobe e muuuult mai bun chiar si decat wade sanatos...iar in loc de wade operat de 2 ori intr-un an il prefer si pe iguodala(vb foarte serios)-care ar fi fost perefct in rolul unui bruce bowen.
stii ca nu sunt sunt fan kobe, dar pot sa disting un hater care vede intr-o singura directie...

Irimus
25th June 2008, 17:51
din momentul in care a fost draftat, echipa sa a inceput sa ajunga in fiecare an in playoffs, cu toate ca a iesit mereu in prima runda.
pai si ce, echipa lui wade nu a jucat an de an in playoff? Sau nu...ooops ..ah welll..:happy:happy:happy:happy:happy

caseta
25th June 2008, 18:17
loooooool...esti lamentabil

1.81 de puncte intr-u meci >>>>25 de puncte consecutiv...indiferent de importanta meciului

2.echipa lui cp3> echipa lui kobe.echipa lui cp3 a pierdut in runda 2, kobe a jucat finala.ca sa nu mai zic ca lakers i-au dsitrus pe spus, care i-au scos pe hornets

3.echipa lui deron a fostr distrusa de o echipa pe care echipa lui kobe a distrus-o anul acesta

mai bine opreste-te pt ca dai in ridicol.kobe e muuuult mai bun chiar si decat wade sanatos...iar in loc de wade operat de 2 ori intr-un an il prefer si pe iguodala(vb foarte serios)-care ar fi fost perefct in rolul unui bruce bowen.
stii ca nu sunt sunt fan kobe, dar pot sa disting un hater care vede intr-o singura directie...

ma intreb cine dintre noi cade in ridicol ... mai ales cu afirmatia de la pct 1.

nu stiu daca ai habar, dar wilt a inscris 100p intr-un meci si a avut un sezon cu medii de 50ppg si 25 reb. si totusi in playoff nu a inscris mai mult de 56p (locul 3, dupa jordan - 63 si elgin baylor - 61). ba mai mult decit atit, chamberlain a avut in playoffs doar 4 meciuri cu 50+ puncte, jordan a avut 8, desi jordan in sezon a marcat maxim 69p. asa ca nu-mi spune ca e acelasi lucru a inscrie in sezon cu a inscrie in playoff. http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/76.gif

altfel ma duc si eu si joc singur contra unei echipe de scoala generala si dupa ce inscriu 200p zic ca 200p ale mele sunt mai impresionante decit 100 ale lui wilt sau 81 ale lui kobe.

daca e mai bun kobe fata de un wade sanatos ... aia e parerea ta, nu un adevar absolut. pina una-alta wade are un inel cistigat ca the man, si titlul de mvp al finalei ca dovada. stiu, stiu, arbitrii, alea alea, hai sa plingem un pic si sa gasim scuze.

io incep sa am impresia ca ai un soft spot pt loseri. iverson, melo si, acum ca a pierdut finala, kobe. :drak::drak:

caseta
25th June 2008, 18:20
pai si ce, echipa lui wade nu a jucat an de an in playoff? Sau nu...ooops ..ah welll..:happy:happy:happy:happy:happy

daca cu asta vrei sa zici ceva de genu melo e mai bun decit wade ... the joke's on you.

sa vedem ce are wade de spus despre afirmatia ta:

http://thebestsportsblog.com/images/2006/10/wade.jpg

GAME OVER !!!

thekobe
25th June 2008, 19:43
ce mi se pare mie amuzant (si nu stiu daca sunt singurul care a observat) e ca kobe a dat sistematic peste bot tuturor care au zis k nu poate sa fac x lucru. sa ajunga in playoff fara ala gras, sa fie team player, sa ia mvp, etc.

singurul lucru care a ramas e un titlu ca the main man (si eventual finals mvp). daca se intampla sa castige anul asta, probabil ca posturile de pe siteurile cu nba se injumatateau in vitor

Irimus
26th June 2008, 00:04
daca cu asta vrei sa zici ceva de genu melo e mai bun decit wade ... the joke's on you.

sa vedem ce are wade de spus despre afirmatia ta:

http://thebestsportsblog.com/images/2006/10/wade.jpg

GAME OVER !!!



sa vedem cam ce am eu de spus despre prestatia lui wade.....echipele lui iverson, carmelo sau kobe nu au avut niciodata sansa sa drafteze un jucator precum:

http://rodonline.typepad.com/rodonline/images/2008/04/30/2008_04_30_beasley_2.jpg

Irimus
26th June 2008, 00:06
io incep sa am impresia ca ai un soft spot pt loseri. iverson, melo si, acum ca a pierdut finala, kobe. :drak::drak:
:happy:happy:happy:happy:happy

ma..tu esti fan arenas a carui echipa a jucat mult mai bine fara el....:rolleyes:

caseta
26th June 2008, 00:40
nu-i absolut nimic nou in asta.
cam toti marii jucatori au trecut prin perioade in care au existat dubii la adresa lor. despre jordan se spunea prin 86-87 ca e all style, no substance.
despre lebron s-a spus ca e over hyped si probabil ca daca mai trec citiva ani fara sa cistige un titlu vor exista dubii si la adresa lui. nu ca nu ar exista deja.

nu tin minte exemple, dar sunt sigur ca au fost dubii si despre gras. pina la urma a pierdut finala cu rockets cind magic erau favoriti clari (cind i-a macelarit hakeem) si dupa aia citiva ani la lakers a tot pierdut in playoffs pina sa vina phil.

sunt putini cei care nu au fost doubted. singurul care imi vine acum in cap e duncan, care in al 2-lea an a luat titlul si a fost MVP al finalei, deci nu se poate spune ca a cistigat ca sidekick al lui Robinson.


o sa iti mai zic o treaba despre kobe - daca lua un finals mvp in 2000-2002 nu ar mai fi fost multe dubii. (nu pot sa zic nici un dubiu, ca mereu sunt circotasi). sau daca juca cum trebuie in finala cu pistons si cistigau lakers si el lua finals mvp ... iarasi nu mai erau dubii.

in afara de finala cistigata in plus de gras si finals mvps, diferenta intre shaq si kobe (pina acum) este ca shaq in finalele pierdute a jucat bine. 26.6 p si 10.8 reb contra lui detroit in 2004 si 27 ppg, 11.3 reb, 5.3 ast contra lui rockets. kobe in schimb, in finalele pierdute a jucat like crap. ambele.

iar pt cei care au pretentia ca kobe era la fel de bun ca shaq la lakers ... well ... cel putin in finala din 2004 unde ar fi avut ocazia sa o demonstreze, a demonstrat exact contrariul. 22.6 ppg din fix 22.6 FGA, cu un FG de 38%. pe linga astea a mai avut 2.8 reb, 4.4 ast, 1.8 stl, 0.6 blk si 3.6 TO. not impressive at all.

shaq pe de alta parte a avut 26.6 ppg din 16.8 FGA. one might wonder de ce shaq nu a avut mai multe FGA. da, stiu, aparat f bine de detroit + hack-a-shaq. still ... maximul de FGA ale lui shaq (21) au fost sub MEDIA de FGA a lui kobe (22.6), desi FG% era aproape dublu in favoarea grasului.


daca nu ai uitat, chiar si eu am crezut ca kobe va cistiga finala. si oricum am zis ca anul viitor va avea sanse mai mari decit anul asta. bravo lui daca la anul reuseste sa ii duca pe lakers din nou in finala si acolo reuseste in sfirsit sa cistige si sa ia finals mvp. insa, ca si in cazul lui dirk, trebuie intii sa vad pt a crede.

Irimus
26th June 2008, 00:47
After on-and-off again negotiations, the Indiana Pacers have agreed in principle to send six-time All-Star Jermaine O’Neal to the Toronto Raptors for point guard T.J. Ford and the 17th pick in Thursday’s NBA draft, a league executive said Wednesday.

caseta
26th June 2008, 00:57
sa vedem cam ce am eu de spus despre prestatia lui wade.....echipele lui iverson, carmelo sau kobe nu au avut niciodata sansa sa drafteze un jucator precum:

http://rodonline.typepad.com/rodonline/images/2008/04/30/2008_04_30_beasley_2.jpg

stai o secunda sa inteleg.
deci wade a cistigat titlul in 2006 datorita faptului ca ... miami poate sa il drafteze pe beasley in 2008 ??

http://l.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/35.gif

wow. corect. tre sa recunosc ca la unghiul asta nu m-am gindit.

in plus:

1) pina una-alta, gasol e mai bun decit beasley, care inca nu a demonstrat NIMIC in nba. kobe are ECHIPA. wade are POTENTIAL un coechipier bun. si sa nu incepi sa imi bati cimpii ca wade cu marion si beasley ar trebui sa ia titlul. fara big man (beasley e 6'7 asa ca sa nu mi-l bagi la big men), cu marion on the decline (vezi stats daca nu crezi, de 2 sezoane e on the decline, logic tinind cont ca se bazeaza pe athleticism si are 30 ani deja). pina invata beasley ce si cum in nba, marion o sa fie un role player ceva mai bun, dar nu va mai juca la nivel de elita.

2) iverson joaca CU carmelo. vrei sa spui ca la nivel de talent iverson + carmelo nu sunt comparabili cu wade + beasley ? daca zici asta, tinind cont cit de mult ii iubesti tu pe aia 2 si il urasti pe wade, inteleg ca beasley dupa tine o sa fie mvp in 2009.

intre noi fie vorba, chiar daca nuggets il draftau acum pe beasley, tot nu treceau de prima runda. de altfel nu stiu cine ar putea gindi la modul: nu a mers cu 2 high volume scorers with no D, so why don't we try with 3 high volume scorers with no D ...

si daca tot ajungem aici, de ce sa nu facem un dream team cu iverson, durant, melo, beasley si ..... gasol sau dirk. as fi zis amare, ca e bun scorer si e si el atletic, dar deja amare se apara prea bine fata de astia. cu vince carter ca 6th man, echipa asta ar merge deep in the .... 1st round. adica poate ar prinde game 6. :happy:happy

caseta
26th June 2008, 00:59
:happy:happy:happy:happy:happy

ma..tu esti fan arenas a carui echipa a jucat mult mai bine fara el....:rolleyes:

mda, dar arenas a trecut de prima runda ;)

PS: defineste "mult mai bine". atita timp cit cu el a trecut de prima runda, fara el nu ... io zic ca vorbeste gura fara tine.

Irimus
26th June 2008, 01:30
mda, dar arenas a trecut de prima runda ;)



dar nu a jucat finala.si nu a fost mvp ;)

Irimus
26th June 2008, 01:35
in plus:

1) pina una-alta, gasol e mai bun decit beasley, care inca nu a demonstrat NIMIC in nba.

mane..du-te si te culca ca e tarziu si nu ai inteles ABSOLUT nimic din ce am zis.NIMIC-si te-ai mai pus si sa scrii zeci de randuri de argumentari despre ceva ce nici macar nu ai inteles.Nu ma refeream la cat de bun este Beasley(poate o sa fie bust-naiba stie)..ma refeream ca atunci cand Kobe juca finala, Miami se intrebau pe cine o sa aleaga cu pick-ul #2 ?Intelegi aluzia fina? Pick-ul 2=bad team=vreo 10 victorii sau cate au avut ei anul trecut.Asta era poanta. Echipele lui ivesron/melo/kobe NU au draftat atat de sus niciodata, pt ca stii si tu, echipele care joaca in playoff nu participa la loterie.Echipele care care castiga cate 15 meciuri da, si au si mari sanse sa o castige ;)

Irimus
26th June 2008, 01:50
The Denver Nuggets have traded their first round draft selection (the 20th overall) in the 2008 NBA Draft to the Charlotte Bobcats in exchange for a future protected first round draft pick

Raptor
26th June 2008, 08:57
cu vince carter ca 6th man, echipa asta ar merge deep in the .... 1st round. adica poate ar prinde game 6. :happy:happy

Ba ia nu te lua de puiu meu :D ca a fost la un pas de finala NBA. Da da, era Oakley la Raptors, dar daca ai vazut Raptors - Knicks si Raptors - Sixers ar trebui sa stii foarte bine who was the man (da da, a ratat o aruncare la final, intr-adevar, o mare tragedie bla bla bla).

Busta
26th June 2008, 11:39
After on-and-off again negotiations, the Indiana Pacers have agreed in principle to send six-time All-Star Jermaine O’Neal to the Toronto Raptors for point guard T.J. Ford and the 17th pick in Thursday’s NBA draft, a league executive said Wednesday.

o sa fie interesant defence-ul interior la Toronto acum ... si in ofensiva cu calderon prima optziune la pg mi se pare o miscare destul de inteligenta a lui Colangelo ... si practic il dau pe tj ford care pare mai slab decat calderon si pe nestorovic si inca un role player, deci nimic f important si il aduc pe Jermaine care inafara de contractul stupid de mare si problemele cu accidentarile e un jucator f bun si fronline cu el si bosh suna f bine amandoi fiind help defenders buni

in schimb pacers arata groaznic ... daca tradeul se definitiveaza pacers raman cu un roster de-tzi vine sa :headbang: :headbang::headbang::headbang::headbang:

Bogeyman
26th June 2008, 12:21
SALUT :)... am lipsit o saptamana si ma bag si io in seama la discutia cu nationala americii...
io m-am uitat cand juca USA si la cupa aia a americii si la ultimul campionat mondial....
@ caseta: io am observat ca nu kobe o ia pe aratura ci Anthony si James...erau meciuri cand kobe nici nu arunca de 5 ori la cos....

kidd o sa fie titular...la echipele europene toti au PG foarte mari si saracu CP3 nu le-a facut fata la modiale de aia au renuntat la el la cupa americii...nush dc l-au adus iara....
si stati calmi ca wade o sa primeasca muuulte minute ;) pt ca Anthony si james vor juca dupa cum cere situatia pe post de PF
la cupa americii uitati care era starting five: Kidd, Kobe, Anthony, James, Howard...
si pt ca l-au bagat pe wade au renuntat la mike miller...cred ca e total gresit
la mondiale wade a ratat un lay-up cand era singur dupa ce a facut un steal...daca se intampla iara? =)))

danielnba89
26th June 2008, 13:00
si kobe a ratat un slam singur.....si dupa a dat un 360......si jordan .....se poate intampla oricui.....si totusi au castigat ceva tituluri NBA....

thekobe
26th June 2008, 13:34
caseta mi se pare normal k grasu sa aiba statsuri mai ok atata timp cat era ditamai animalul sub panou. sincer nu prea aveai ce sa-i faci, decat sa pui 3 oameni pe el si sa-l faultezi. si atunci te bombardau ceilalti de la 3 si semi (ma refer de la 2k incoace, k hakeem l-a mancat cu fulgi cu tot)

in schimb cu un guard e mai usor sa-i strici jocul ca ii pui sa collapse the paint si atunci depinde f mult daca are cu cine sa joace sub panou si daca le intra de 3

ideea e k kobe era mai usor de aparat decat ala gras, dar asta pur si simplu pt ca grasul era a freak of nature, nu pt ca avea cine stie ce skill. si oricum din 2004 ben wallace l-a rupt pe unde l-a prins... si e cu 1 m mai scund

Irimus
26th June 2008, 15:06
are cineva un link de soapcast pentru diseara?

danielnba89
26th June 2008, 15:53
incearca pe forumurile de pe myp2p.eu;)

caseta
26th June 2008, 16:45
Ba ia nu te lua de puiu meu :D ca a fost la un pas de finala NBA. Da da, era Oakley la Raptors, dar daca ai vazut Raptors - Knicks si Raptors - Sixers ar trebui sa stii foarte bine who was the man (da da, a ratat o aruncare la final, intr-adevar, o mare tragedie bla bla bla).

pe vremea aia inca juca ca un barbat puiu tau. imi placea la nebunie.
agresiv, atletic, avea si aruncare.

dupa aia s-a stricat :(

Raptor
26th June 2008, 16:53
Pai si acuma e atletic si are aruncare (mai putin exploziv), dar nu e agresiv. E un baiat bun ce sta in banca lui si-si ia milioanele. Smart dude.

Irimus
26th June 2008, 22:35
The Milwaukee Bucks have agreed in principle to trade Yi Jianlian to the New Jersey Nets for Richard Jefferson, two league sources told SI.com.

The Bucks also are sending Bobby Simmons to the Nets.

Bogeyman
27th June 2008, 00:26
The Milwaukee Bucks have agreed in principle to trade Yi Jianlian to the New Jersey Nets for Richard Jefferson, two league sources told SI.com.

The Bucks also are sending Bobby Simmons to the Nets.

acum vroiam sa postez asta :D...
eh...daca-l drafteaza pe Anthony Randolph, Bucks is echipa de playoff 100% :D

Irimus
27th June 2008, 01:18
Bucks is echipa de playoff 100% :D
si marmota invelea ciocolata in staniol...

Irimus
27th June 2008, 03:21
Ce ziceti de tandemul Kevin Love (Rudy)Gay?

thekobe
27th June 2008, 11:10
gay love... lol

Bogeyman
27th June 2008, 12:36
nu inteleg trade-ul intre wolves si grizz... dpdv a lui memphis...pe ce big man se bazeaza ei?

dar la t-wolves?...o sa joace Love PF si Jefferson C????
ar fi pacat sa-l tii pe Kevin Love pe banca...anyway....Joe Alexander e la bucks si cred ca e bine :D...dar nush daca poate juca si PF :-S
sper sa nu-l vad pe Charlie V starter

BAK
28th June 2008, 02:30
acum vroiam sa postez asta :D...
eh...daca-l drafteaza pe Anthony Randolph, Bucks is echipa de playoff 100% :D

aham.........:cool:

John
29th June 2008, 17:35
Can Jay-Z lure LeBron to Nets?

So in a couple years baby, I'm a bring you some Nets," rapped Jay-Z in a recently released song called, "Hello Brooklyn." And after a big trade last week, the hip-hop star/Nets minority owner is in position to bring LeBron James to Brooklyn, too. The Nets stole headlines from the rival Knicks by trading forward Richard Jefferson to Milwaukee for 20-year-old Yi Jianlian and Bobby Simmons. By making the move, New Jersey is expected to be $20-22 million under the salary cap in 2010, when James becomes a free agent. While the struggling Knicks are New York City's longtime franchise, the Nets will get a piece of the Big Apple by moving to Brooklyn, probably in 2011. But in two years, don't be surprised if Jay-Z helps bring his buddy James to a franchise that will be attractive to play for by then.

John
29th June 2008, 18:27
Lakers Draft Joe Crawford

With the 58th pick in the 2008 NBA Draft, the Lakers selected Joe Crawford.

Crawford is a 6′5″, 207 pound guard form Kentucky. In his senior season he averaged 17.9 points per game while shooting 36.4% from three-point range.

Joe Crawford on being selected by the Lakers: “When this day started, I was really nervous. To go to one of my favorite teams, to be in LA, it’s a feeling I can’t explain.”

Mitch Kupchak on the draft selection:

“We had him projected to be drafted a lot higher than 58. He comes from a top-rate basketball program, used to playing in big games. Good competition in their conference. He had a great career.

“It goes without saying statistically that once three-quarters of the draft goes by, when you get to be about 45 or so, those players struggle to make a roster. If they make a roster, it’s likely that they won’t contribute much, at least not initially.”

“We’re a veteran team, but I think he’ll fit in. I think he’ll be able to play with these guys, but we’re not a team in rebuilding mode with a bunch of open roster spots. He’s going to have to come in an earn it.”

“He’s a four-year guy, so he’s played a lot of basketball at a high level. He also played well in the post-season and in big venues. He’s had a great career. If he plays well [in the NBA Summer League], he’ll be invited, he’ll sign a contract and be invited to training camp in L.A. in October.”

http://www.youtube.com/watch?v=TiVWFDaRvDY
http://www.youtube.com/watch?v=nB288oJ2-MQ

Irimus
29th June 2008, 21:20
io cred ca nici pe fanii Lakers nu-i intereseaza cate ai scris tu acolo despre jucatorul ales al 58-ulea in draft.

John
29th June 2008, 21:55
daca asta e singura stire despre lakers :)
realizez si eu ca e cam greu sa fie ceva de capu lu' ala
zvonuri sunt multe ... da nu cred sa fie ceva adevarat


ESPN radio reported that the Lakers and Heat are in talks that would trade Lamar Odom and the #58 pick to Miami. In exchange the Heat would trade to the Lakers Mark Blount, Udonis Haslem and Miami's coveted #2 pick in the draft. Rumor has it Riley is trying to clear cap space as much as he can, and wants Odom back in the fold.

Irimus
29th June 2008, 23:46
"ESPN radio reported that the Lakers and Heat are in talks that would trade Lamar Odom and the #58 pick to Miami. In exchange the Heat would trade to the Lakers Mark Blount, Udonis Haslem and Miami's coveted #2 pick in the draft. Rumor has it Riley is trying to clear cap space as much as he can, and wants
Odom back in the fold. "


:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

^o imbecilitate lansata de fanii lui Lakers.nu pot lua nimic decent pe Odom si acuma il vor pe Beasley...

GreenMan
30th June 2008, 00:29
"ESPN radio reported that the Lakers and Heat are in talks that would trade Lamar Odom and the #58 pick to Miami. In exchange the Heat would trade to the Lakers Mark Blount, Udonis Haslem and Miami's coveted #2 pick in the draft. Rumor has it Riley is trying to clear cap space as much as he can, and wants
Odom back in the fold. "


:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

^o imbecilitate lansata de fanii lui Lakers.nu pot lua nimic decent pe Odom si acuma il vor pe Beasley...

Daca ai fi auzit inainte de transfer posibilitatea schimbului Kwame Brown,Javaris Crittenton pentru Pau Gasol,la fel ai fi spus,vor sa se scape de Kwame si ia uite ce pretentii au,il vor pe Gasol ! Eu zic sa nu-l subestimezi pe Mitch ;)

caseta
30th June 2008, 02:16
cu mica diferenta ca pat riley NU este chris wallace. nu dai pick-ul 2 din draft PLUS udonis haslem care este un PF bun iar la MLE este un steal pt odom de care se stie ca lakers incearca sa scape si care oricum e in ultimul an si o sa vrea extensie.

pt odom dai cel mult haslem + pick dupa #20 sau #25, sau chiar second round pick, mai ales ca odom e cu 1 an mai batrin, are salariul mult mai mare si e si mai predispus la accidentari. haslem a jucat cam 80 de meciuri in medie cu exceptia ultimului an cind cred ca l-au tinut mai mult pe banca din motive de tanking ...

caseta
1st July 2008, 00:44
Not half as much as he hated the Vancouver Grizzlies!

On topic. Phoenix cand vor totusi sa ia si ei un titlu? Nu de alta, dar Shaq in curand nu o sa mai poata juca (nici cat joaca acum), Nash nu o sa mai poate fugi, Diaw nu mai e arma secreta, Hill nu va mai intineri, plus Terry Porter - Steve Kerr??? Imi permit sa am rezerve in privinta lor, desi i-am respectat ca jucatori.



am raspuns aici ca aici e locul postului respectiv.

on topic: don't sleep on porter. a fost ultimul care i-a dus pe bucks in playoff, si asta e mare lucru. anul urmator, din cauza ca tj ford a fost accidentat, bucks au ratat playoff-ul si l-au concediat pe porter. in favoarea lui terry stotts. pe care apoi l-au concediat in favoarea lui larry kristoviak.

sa zicem ca din asta am aflat 2 lucruri:

1) terry porter e mai bun ca antrenor decit stotts si kristoviak la un loc. cu mult mai bun. acum e underrated destul de rau.

2) tj ford chiar poate face diferenta, pt ca atunci cind joaca bine e un PG bun. la bucks s-a vazut ce diferenta este intre o echipa cu un PG care isi pune coechipierii in valoare si o echipa fara PG. de altfel si la raptors cind a jucat ford ca lumea (pina la accidentare) echipa a mers excelent.

din pacate, nu cred ca porter (or anyone else for that matter) va avea prea mult success cu shaq. mai ales ca acum ca a avut ocazia sa il ia la pewla pe kobe, shaq o sa fie si mai putin motivat decit de obicei. cu alte cuvinte, s-ar putea sa il vedeti cu un burger in mina pe teren sau tragind un nani pe banca de rezerve. so phoenix are screwed anyway. too bad.

thekobe
1st July 2008, 01:21
schimba semnatura k nici macar obsolete nu e :D

Irimus
1st July 2008, 10:59
http://img68.imageshack.us/img68/9086/4153939fgm3.jpg

Raptor
1st July 2008, 11:25
Mie-mi place Ramon Sessions de la Bucks. A avut cateva meciuri in 15+ assists (si 20+) pentru Bucks.

caseta
1st July 2008, 12:45
http://img68.imageshack.us/img68/9086/4153939fgm3.jpg

the artwork sucks. :D

si nu-mi vine sa cred ca site-ul nba.com, daca vrei sa iti cumperi jersey customizat, nu te lasa sa pui numele si nr unui jucator pe tricoul altei echipe (nu poti sa customizezi un brand cu nr 42 la alta echipa decit clippers)

mi se pare o mizerie. in plus, nu poti sa pui nici numele si nr unui fost jucator pe tricoul nou - vrei sa pui un jordan 23 chiar pe tricoul actual al lui bulls ... pewla.

dar cu un pic de creativitate ... :P

http://img368.imageshack.us/img368/1130/brand42ly0.jpg

Irimus
1st July 2008, 13:22
hehe...iti dai seama ca am facut tricoul ala in 2 minute in Paint...

caseta
1st July 2008, 15:24
cam 5 min cu gimp. din care fo 4 min in care am incercat sa pacalesc site-ul nba sa bage BRAND 42 pe un tricou sixers. merge daca bagi B R A N D sau E BRAND, dar arata urit :(

nijte labagii ... ma gindeam la un mom dat sa imi iau un tricou wade 3 cu bulls. dar as putea sa imi iau lebron 24. :D

nu mai zic ca daca de ex pe tine te cheama wallace, williams, smith, jones sau alt nume mai comun si vrei sa iti iei un tricou cu numarul tau favorit oricare ar fi ala de la echipa ta favorita, poti sa ai surpriza sa nu poti pt ca exista vreun jucator obscur care zace doar pe banca dar are acelasi nume si numar la alta echipa.

de ex cu jones nu poti lua 2, 6, 11, 19, 27, 33 si 44.
asta inseamna 29 de echipe ori 7 numere = 203 variante blocate
cu johnson nu poti lua 1, 2, 5, 13, 25, 43
cu williams si mai rau: 1, 3, 4, 8, 22, 23, 24, 25, 51, 55
290 de variante de tricou blocate.
ce cretini. la citi bani costa, ar trebui sa ma lase sa pun pe el ce vreau eu la nume si la numar

daca vreau sa bag fuck you 666, sa zica merci ca le dau aproape 200$.

Loved
2nd July 2008, 00:43
Dupa ce a reusit sa sparga tandemul Gay Love, Jaric da nastere unuia de sarbi cu salarii prea mari - Marko-Darko. Vanzarile de tricouri Timberwolves se pare ca vor atinge cote nebanuite in urma zvonului ca Love ar alege sa poarte pe tricou numarul #69.

caseta
2nd July 2008, 02:57
sincer, tot mai tare ar fi fost daca gay cu #6 si love cu #9 apareau prin poze unul linga altul cu spatele la camera (gay in stinga, love in dreapta)
:P

chiar asa ... daca love vrea nr 69 ma intreb ce va face stern. pt ca nu cred ca ii va permite sa il poarte. va gasi o minarie in regulament scrisa pe un colt cu caractere de 4.

BAK
2nd July 2008, 03:58
lebronze in brooklyn?


LeBron James showed up in New York on Monday, part of a USA Basketball media function, and continued to bat his eyes at the city in the run up to his potential free agency in 2010.

When asked to name his favorite city he said: “New York.”

Favorite borough?

“Brooklyn,” James said. “Brooklyn is definitely a great place here in New York City, and some of my best friends are from Brooklyn, so I stick up for them.”

Brooklyn is where the New Jersey Nets are expected to move to in 2010 (at least if community groups don’t blow it). The franchise is owned, in part, by James’ friend Jay-Z, and should be stock full of young, complementary talent and a King’s ransom in salary cap room.

James knows all of this. His answers weren’t by accident or without meaning, no more than was wearing a New York baseball cap from an Indians-Yankees playoff game last fall just an expression of pinstriped-fandom.

This was just the latest, albeit most obvious, shot across the Cavaliers’ bow. James didn’t list Cleveland as one of his five favorite cities, although hometown Akron came in fifth behind Washington, Dallas and Los Angeles.

Raptor
2nd July 2008, 10:56
Da, e posibil sa ajunga la Nets din motivele de mai sus. De fapt d-aia probabil ca a si avut loc schimbul Yi+Simmons pentru Jefferson.

Mai multe informatii aici http://sports.espn.go.com/nba/columns/story?columnist=hollinger_john&page=JeffersonYi-080626

Irimus
2nd July 2008, 12:51
Baron Davis va semna cu Clippers deci cel mai probabil si Brand va re-semna cu ei.Josh Smith ramane ultima tinta pentru Sixers.

caseta
2nd July 2008, 13:37
mda, asta voiam sa scriu si eu (ca davis semneaza cu clippers).

warriors cica i-au facut oferta lui arenas, dar se pare ca sunt mici sanse ca arenas sa plece de la wiz.

ma intreb daca vor fi ceva miscari de FA vara asta. daca nu ... va fi cam plictiseala pina in nov.

Bogeyman
2nd July 2008, 14:44
Trail Blazers sign Rudy Fernandez
http://insidehoops.com/fernandez-blazers-070108.shtml

TigerSharkz
2nd July 2008, 18:55
stie careva cand incepe noul sezon NCAA?

Zabriskie
2nd July 2008, 19:01
noiembrie

c3zzarr
3rd July 2008, 05:02
Se pare ca Warriors i-au oferit un contract imens lui elton brand in jurul 85 si 90 mil $

http://realgm.com/src_wiretap_archiv...huge_contract/

si gerald green a semnat cu mavericks.....

http://www.dallasnews.com/sharedcontent/dws/spt/stories/070208dnspomavslede.430610c.html

BAK
3rd July 2008, 08:58
si gerald green a semnat cu mavericks.....

http://www.dallasnews.com/sharedcontent/dws/spt/stories/070208dnspomavslede.430610c.html

yeah, wtf is that all about?

plus marele C diop va semna iarasi cu mavs..i mean wtf....nu inteleg de ce nu pun un pic de aici si un pic de acolo si aduc pe cineva decent?

John
3rd July 2008, 11:32
SEATTLE -- Clay Bennett finally found a dollar amount that would sever his contentious relationship with the city of Seattle -- $75 million.

As a result, the SuperSonics are headed to Oklahoma City with Bennett leading the way, leaving behind the team name, colors and 41 years of history.

Oklahoma City will have an NBA franchise for the 2008-09 season after a settlement announced Wednesday between the team and the city of Seattle, ending the clashing bond with the city that culminated in a six-day federal trial over terms of the team's KeyArena lease. The judge was scheduled to rule Wednesday afternoon.

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=3471503

c3zzarr
3rd July 2008, 20:16
that's just vancouver grizzlies all over again.....din partea mea este o decizie total nepotrivita......dar totusi care va fii numele ....oklahoma sonics.....that's just fkd up

Bogeyman
3rd July 2008, 22:33
that's just vancouver grizzlies all over again.....din partea mea este o decizie total nepotrivita......dar totusi care va fii numele ....oklahoma sonics.....that's just fkd up

numele, culorile si istoria raman in seattle (As a result, the SuperSonics are headed to Oklahoma City with Bennett leading the way, leaving behind the team name, colors and 41 years of history.)

deci nu se poate oklahoma sonics :ok:

John
4th July 2008, 00:16
Sixers may find love a fragile thing

The Wizards (Antawn Jamison, presumably Gilbert Arenas) and Clippers (Baron Davis) have made big moves so far on the free agent market. That can only mean one thing ... Philadelphia 76ers. You are on the clock!

The Sixers -- one of the few teams with salary-cap room -- finally got in the game Wednesday, welcoming Hawks restricted free agent Josh Smith for a visit to the City of Brotherly Love. They pulled out all the usual stops for the athletic 6-9 forward: the jersey in the locker, the face on the scoreboard, a tour of the city that also included lunch with the mayor.
..........

LINK (http://sportsillustrated.cnn.com/2008/writers/marty_burns/07/03/sixers/index.html?eref=T1)

thekobe
4th July 2008, 00:30
okc barons...

Irimus
4th July 2008, 11:04
Phila o sa-i faca probabil o oferta de vreo 62-65 mil$ /5 ani lui Josh Smith..ramane de vazut daca Atlanta o sa o "match".
Zicea un jurnalist: " a line-up of Lou Williams, Iguodala, Young, Josh Smith and Dalembert would be the most athletic line-up in the history of basketball."

John
4th July 2008, 11:31
Reports: Arenas agrees to $111M deal to stay with Wizards

WASHINGTON (AP) -- Gilbert Arenas is accepting less money from the Washington Wizards, invoking an attitude far, far removed from the world of his working-class fans.
"What can I do for my family with $127 million that I can't do with $111 million?" he told The Washington Post.
Arenas also said that he would not re-sign unless the team retained two-time All-Star forward Antawn Jamison. The Wizards lived up to that part of the bargain Monday by giving Jamison a four-year, $50 million deal.
...

caseta
4th July 2008, 12:19
okc barons...

tornadoes ?
bible freaks ?
born again christians ?
pro lifers ?

sau mai bine
"broke-ass, living in a trailer home, eatin' mayonnaise sandwiches, fucking their sister, and listening to John Cougar Mellencamp records" white trash ? (chris rock) :D

BAK
4th July 2008, 21:46
how about indians? sau oklahoma bombings? ( ouch )

Bogeyman
4th July 2008, 22:09
oklahoma huricanes :P

Irimus
4th July 2008, 23:10
^lol.chiar ca ar fi o gluma macabra.

caseta
6th July 2008, 15:59
din cite stiu eu:
hurricanes (uragane) se formeaza pe mare/ocean.
tornadoes se formeaza mai mult pe pamint. in orice caz, in oklahoma sunt numai tornade, nu si uragane.


Reports: Arenas agrees to $111M deal to stay with Wizards

WASHINGTON (AP) -- Gilbert Arenas is accepting less money from the Washington Wizards, invoking an attitude far, far removed from the world of his working-class fans.
"What can I do for my family with $127 million that I can't do with $111 million?" he told The Washington Post.
Arenas also said that he would not re-sign unless the team retained two-time All-Star forward Antawn Jamison. The Wizards lived up to that part of the bargain Monday by giving Jamison a four-year, $50 million deal.
...

hate on arenas for this one, irimuse.
multi spun ca ar accepta mai putini bani pt a-si face echipa mai buna, foarte putini o fac. sa lasi 16 milioane pe masa ....
da, stiu, multi dintre voi ati zice ce a zis si arenas acum, dar pusi in fata faptului ... ma indoiesc ca ati renunta la aia 16 milioane.
aia dintre voi care munciti, luati salariul BRUT, puneti mariri de 5% pe an (ceea ce in unele cazuri se poate dovedi MULT) si vedeti in cit timp ati ajunge sa faceti un milion de dolari. chiar asa cum e dolarul de slab acum.

Zabriskie
6th July 2008, 19:14
tornadoes se formeaza mai mult pe pamint. in orice caz, in oklahoma sunt numai tornade, nu si uragane.



ideea era ca putin mai la sud-est e New Orleans :P, unde probabil ca oamenii nu ar gusta alegerea aia :).

BAK
6th July 2008, 20:13
ideea era ca putin mai la sud-est e New Orleans :P, unde probabil ca oamenii nu ar gusta alegerea aia :).

imi pare rau, dar nu cred ca aia era ideea. :headbang:
mai citeste din nou ultimele posturi

Irimus
6th July 2008, 22:01
Arenas nu e singurul care a renuntat la bani pt a-si ajuta echipa, insa e cu siguranta singurul care se bate in piept pentru treaba asta.In plus, de ce naiba i-ar da cineva 127 de milioane lui Arenas? Baron Davis a semnat pt 65 de milioane....

caseta
7th July 2008, 02:55
1) sa nu mi-o zici pe aia cu shaq care a "renuntat" la 25 de mil cind a semnat cu heat pt 5 ani si 100 de mil. sigur ca pat riley nu i-a oferit atitia bani, dar i-a "oferit" posibilitatea de a parea el (shaq) marinimos. cred ca l-a jucat frumos de tot.

ala e batut cu pumnul in piept. faptul ca arenas scrie o chestie pe blogul lui ... nu e batut cu pumnul in piept. daca ai fi citit blogul, ai fi vazut ca povesteste sincer cam tot ce i se intimpla, asa ca era normal sa povesteasca si asta. pa'erea mea.

2) garnett, atit de laudat ca s-a dus la boston unde i-a transformat in campioni, nu a acceptat transferul pina nu i s-a oferit extensia pe care o dorea: 60 de mil pe 3 ani. adica nu a renuntat la nici un ban, chiar daca stia deja ca se va duce sa joace cu pierce si ray ray.

3) baron davis are 65 mil pe 5 ani (15 pe an) si cind ii va expira contractul va avea 34 ani, arenas are 111 mil pe 6 ani (18.5 pe an) si cind ii va expira contractul va avea 32 de ani.

medii pe cariera:
arenas: 22.8 ppg, 4.2 reb, 5.5 ast, 1.8 stl, FG% .427, 3p% .358
davis: 17.1 ppg, 4.1 reb, 7.2 ast, 2 stl, FG% .414, 3p% .325

si daca tii cont ca baron si-a urcat ceva mediile pe cariera cu ultimii 2 ani sub don nelson (20.1 si 21.8 ppg cu .439 si .426 FG - practic cele mai mari FG% din cariera) si ca arenas nu e inca in his prime ... well ...

sincer, tare as vrea sa il vad pe arenas intr-o echipa buna, cu un om ca lumea sub panou. din pacate, si din cauza lui si din cauza ca wiz nu-s in stare sa faca o echipa, cu caron si cu jamison nu prea il vad cu mai multe sanse decit au avut kidd, carter si jefferson, cu exceptia cazului in care wiz au un noroc fenomenal si un draft pick al lor se dovedeste steal of the draft (ceva gen amare).

PS: stiu ca imi bat gura de pomana. doar ai gasit ceva sa te iei de el si cind a renuntat la bani. probabil si daca ar cistiga un titlu ai spune "bine mah, dar altii cind au cistigat nu s-au bucurat asa ostentativ" sau, daca nu s-ar bucura vizibil (gen garnett, de ex), te-ai plinge ca de ce nu se bucura. iar in plus, nici nu are basca (asta pt cine stie bancu :P).

Irimus
8th July 2008, 11:30
Uitati-va la secvente la summer League... LOOOOOOOOOOL @ Noah incercand sa-l marcheze pe Beasley

Irimus
8th July 2008, 20:52
NBA front-office sources told ESPN.com on Monday night that the Philadelphia 76ers are again "actively involved" in the Elton Brand hunt -- and now a very serious threat to tempt him away from L.A. -- after initially fearing that they couldn't compete financially with the Clippers and Golden State Warriors. ESPN.com

Multiple front-office sources said late Monday that the Sixers are closing in on a deal with the Timberwolves in which the Wolves would absorb the contracts of both Carney and Booth by using the $2.8 million remaining from a trade exception created by Minnesota's trade of Mark Blount to Miami last October and a separate minimum player exception. It was not immediately known what financial and/or draft considerations might be included in the trade from either side.

Bogeyman
8th July 2008, 23:38
Beasley asta e un idiot...tot face pe vedeta degeaba...
cat m-am uitat la meci avea 1 din 10 si a fost capacit de vreo 3 ori...plus ca e atat de arogant incat canta la linia de libere...pariez ca o sa ajunga mai rau decat Marbury...
daca mai tin bine minte, cineva imi zicea ca Beasley e noul Carmelo Anthony...avea dreptat...

Brook Lopez e fenomenal in ofensiva...
dar in primu meci nu o avut nici o recuperare :mda:

Loved
9th July 2008, 00:08
am dat pe google "beasley arrogant" si am gasit un post caterinca


Yeah, all of these guys are much better than Love.....but when you factor in the 97 percent chance that Rose,Beasley and Mayo will get in trouble, are they really worth the risk?

Derrick Rose flaws:
Poor eating habits, typical of ghetto residents
From a poor area in chicago, has gang ties
Low IQ, poor s.a.t score (not confirmed, just an educated guess)
tatoos on neck
Probably hates authority figures

Michael Beasley flaws:
Arrogant bastard.....literally, hes a bastard (educated guess)
tatoos on neck
hates authority
cocky thug
loser

OJ Mayo flaws:
Bully, jumped kid in high school
Cheater, flunked on purpose to play basketball
No morals....took tickets from carmelo and got his school in trouble
tatoos
suspicious mustache


You just cant trust black players. Even the safe ones like Magic (Cheated ang got HIV) Kobe (raped a white lady) Kidd (beats wife) are nothing but trouble, so imagine how bad the blacks are that dont speak english very well

Kevin Love flaws:
Wants to win too much, doesnt realize it's just a game. Might be too much of a competitor


I'd take love with the first pick, dont have to worry about him ending up in jail like Mike Vick

Loved
9th July 2008, 00:24
and for all you bulls fans ... http://bleacherreport.com/articles/23593-chicago-bulls-lost-opportunites-and-a-fallen-dynasty

Irimus
9th July 2008, 01:45
Mi se pare un pic ridicol trade-ul facut de phila..cica
Booth(care e rau de tot dar e expiring de un milion) +
Carney(care are contract mic,e atletic si a aruncat bine de la 3 in finalul sezonului trecut) +
future first pick

la schimb cu

NIMIC .

Stiu ca scopul e sa aiba cap space mai mare insa nu vad de ce e nevoie sa dai un first pick pt ca cineva sa ti-l ia pe carney-care are contract mic inca un an sau doi(depinde daca echipa alege optiunea de prelungire).
Daca e vorba doar de o sansa in plus la Brand/Josh Smith atunci Gm-ul e un imbecil...daca in schimb are o promisiune de la Brand cum ca semneaza cu Phila daca ii da 14 mil-primul an(atat ar avea phila dupa plecarea lui carney si booth) cu cresterile maxime posibile pe urmatorii 4 ani atunci e cu totul altceva...

Magicul
9th July 2008, 09:01
"NBA front-office sources told ESPN.com on Tuesday that Brand has verbally agreed to sign a five-year deal worth an estimated $82 million with the Sixers"
Cred ca tocmai ai aflat de ce a facut phila tradeul

BAK
9th July 2008, 09:50
You just cant trust black players. Even the safe ones like Magic (Cheated ang got HIV) Kobe (raped a white lady) Kidd (beats wife) are nothing but trouble, so imagine how bad the blacks are that dont speak english very well

Jason Kidd e negru?:confused:

Irimus
9th July 2008, 10:21
Kumbaya...kumbaya..let's sing together Kumbaya!

Loved
9th July 2008, 10:41
un parinte alb si unul negru ... societatea de azi il clasifica asadar drept negru :)

Bogeyman
9th July 2008, 10:46
@ Irimus...unde au mers carney si booth?...la t-wolves?
daca au mers acolo era clar ca o sa ceara ceva, in cazul de fata un draft pick...ca doar nu le ia contractele celor 2 doar s-o ajute pe phila

Clippers au fost trasi pe sfoara...am citit pe insidehoops ca Brand a zis ca va "opt out", agentul lui defapt, pt a le da flexibilitate si domnul Brand a cerut sa aduca o piesa important pt a resemna...acea piesa ceruta de Elton era chiar Baron Davis...
mare marlan Brand asta

io ma bucur pt pietrus...cica va semna cu magic unde va concura pe pozitia de SG cu maurice evans...deci s-ar putea ca Mikael sa fie starter si sa primeasca in sfarsit minutele pe care le merita...he's a nice player

caseta
9th July 2008, 11:22
@irimus - au mers la wolves pe nimic pt a crea cap space ca sa il ia pe brand. adica nu a fost chiar pe nimic. incearca sa vezi the big picture, nu doar trade-ul ala out of context. si nu fii calic .... sixers l-au luat pe brand si tu te plingi ca l-au pierdut pe carney ?

@loved - nu stiu de ce dar am impresia ca ala care a postat ce ai gasit tu vorbea serios. din pacate sunt prea multi cretini care inca au vise erotice cu larry bird fiind GOAT si chestii din astea si care cum vad un jucator alb care e bunicel in colegiu au impresia ca o sa fie zeu in nba. evident, asta nu se intimpla. love e un undersized PF si nu e prea atletic (ca sa poata compensa lipsa de size) asa ca va fi borderline star ................................... ter. unii vorbesc de brad miller, dar miller are size. eu zic ca va fi un poor man's nick collison. multi au impresia ca daca un jucator a fost bun in colegiu, automat va fi bun si in nba. dar nba e big boys' league. si la propriu, si la figurat. una e sa te impingi sub panou cu unii mai mult sau mai putin similari cu tine la fizic, alta e sa dai de dwight howard.

Loved
9th July 2008, 11:37
partea interesanta la postul ala e cum vorbea de Rose, Beasley si Mayo ... aia m-a amuzat:P

Raptor
9th July 2008, 13:32
Partea aia interesanta suna destul de adevarat...

Desi Rose mi se pare ok ca si caracter (pe cat de ok poate fi... intelegi voi).

Irimus
9th July 2008, 14:20
@irimus - au mers la wolves pe nimic pt a crea cap space ca sa il ia pe brand. adica nu a fost chiar pe nimic. incearca sa vezi the big picture, nu doar trade-ul ala out of context. si nu fii calic .... sixers l-au luat pe brand si tu te plingi ca l-au pierdut pe carney ?



multumesc pt explicatii.eu chiar nu mi-am dat seama. :rolleyes:


serios vorbind,eu nu am treaba ca l-au dat pe carney-trebuiau sa dea pe cineva ca sa aiba 14 mil cap space..insa nu inteleg de ce e nevoie sa dai si un first pick.carney e tanar,atletic,se apara,arunca de la 3 si are contract super mic...oricum in momentul in care a fost anuntat trade-ul asta era eivdent ca Phila are deja o intelegere cu Brand si ca nu fac trade-ul cu Wolves doar pt a avea o sansa mai buna ci il fac pt o chestie sigura.

caseta
9th July 2008, 15:20
@irimus
daca ti-ai dat seama, de ce te mai plingi ?

un 1st round pick pt ca wolves le fac un serviciu lui sixers - iau in circa niste contracte de care nu au nevoie.

booth e un zero. carney, nu e rau, dar wolves nu mai au decit inca 20 de G-F intre 6'6 si 6'9. carney nu-i mai bun nici decit gomes, nici decit mike miller, si cu astia 2 va concura pt PT.

asa ca pina la urma wolves au platit salariile a 2 oameni (aproape 3 mil) pt un pick. tinind cont ca cu 3 mil puteai cumpara picks de lottery de la suns (deng a fost luat de bulls cu un pick cumparat de la suns) se poate spune ca wolves au platit un pic cam mult pt un pick protejat.


@raptor
hai bah, ma lasi. nu toti jucatorii negri din nba sunt stephen jackson sau jamal tinsley. sau telfair. nu toti negrii vin din ghetto-uri si nu toti care vin din ghetto-uri umbla cu armele in mina si cu gasti de 50 de indivizi cu pistoale si ak-uri dupa ei.

daca au tatuaje pe git nu inseamna ca sunt thugs.

iar ala care a scris timpenia asta era probabil asta:
http://www.hanzismatter.com/2005/11/asian-font-gibberish.html

ironie ... un white supremacist care isi tatueaza inscriptii rasiste la adresa negrilor, dar inscriptiile sunt cu ..... caractere chinezesti/japoneze. si ca sa fie completa treaba ... o face prost. de altfel, nu te-ai astepta la prea mult creier de la un white supremacist.

KingMJames
9th July 2008, 23:58
caseta,jaymz...poate o raza de fericire pt voi e plecarea lui duhon...unde? in the HQ of lame ass,half brained players: Knicks

Raptor
10th July 2008, 01:43
Da, nu toti sunt, dar Beasley imi da impresia ca ar fi exact cum il descrie ala. Nu din motivele penibile pe care le expune el dar in mare are dreptate (asa il vad eu). Ca si Carmelo de altfel.

c3zzarr
10th July 2008, 06:02
se pare ca warriors i-au oferit lui turiaf un contract de 17 mil $ pe 4 ani :happy.Din lipsa achizitiilor de valoare warriors repeta greseala pe care au facuto cu adonal foyle din cate se pare.....:groggy:.......pacat ca a plecat de la lakers....era cea mai buna majoreta :happy:happy......acum crek nu va mai aparea in reclame cu kobe,cand kobe va sarii peste blocuri si munti:(:(

http://www.pe.com/sports/basketball/lakers/stories/PE_Sports_Local_S_turiaf_09.47b3657.html

Irimus
10th July 2008, 08:54
17 mil/4 ani nu mi se pare ceva exagerat pt turiaf.....omul se apara, recupereaza, joaca cu suflet si marcheaza garbage points....

za_horse
10th July 2008, 09:52
Irimus, phila au primit totusi un conditional 2nd round pick de la Min. deci nu e chiar NIMIC.

Pe de alta parte sunt curios daca Patrick Ewing Jr. isi va face un nume pentru el, sau va ramane doar fiul marelui Patrick Ewing (mediile din colegiu nu sunt impresionante).

caseta
10th July 2008, 10:52
caseta,jaymz...poate o raza de fericire pt voi e plecarea lui duhon...unde? in the HQ of lame ass,half brained players: Knicks

nu m-ar surprinde sa il vad pe duhon jucind f bine sub d'antoni. problema la bulls era ca duhon primea prea mult timp de joc desi erau jucatori mai buni decit el pe acelasi post si ca primea o tona de minute cind bulls erau praf in ofensiva si duhon de multe ori era lasat absolut singur si nu avea curaj sa traga, iar cind o facea, avea un % mizerabil. evident, parte e antrenament, parte e confidence.

daca knicks pun pe teren o echipa care e in stare sa inscrie si nu au nevoie de el sa bage multe p, atunci e ok. sau daca d'antoni reuseste sa build up his confidence. oricum o sa fie interesant sa incepem sa vedem jucatori care au jucat doar la bulls cum evolueaza in alte sisteme, sub alti antrenori. sa vedem daca skiles a stors tot ce putea din ei sau din contra, cu stilul lui abraziv, le-a distrus increderea si mai mult i-a incurcat.


Da, nu toti sunt, dar Beasley imi da impresia ca ar fi exact cum il descrie ala. Nu din motivele penibile pe care le expune el dar in mare are dreptate (asa il vad eu). Ca si Carmelo de altfel.

si melo si beasley ... nu stiu daca sunt gansta cum vrea ala sa lase de inteles. da, melo are prieteni gansta, dar el ... el pare mai curind un air-head. are prieteni gansta ca normal ca aia se invirt pe linga el ca stiu ca e talentat si va scoate o gramada de bani, asa ca ..... e vaca de muls. practic e o investitie. ca jucatorii nba sparg o circa de bani cu anturajul lor. unii cel putin. kaman a luat fo 11 masini sau chiar mai multe pt prietenii lui cind a semnat extensia cu clippers.


se pare ca warriors i-au oferit lui turiaf un contract de 17 mil $ pe 4 ani :happy.Din lipsa achizitiilor de valoare warriors repeta greseala pe care au facuto cu adonal foyle din cate se pare.....:groggy:.......pacat ca a plecat de la lakers....era cea mai buna majoreta :happy:happy......acum crek nu va mai aparea in reclame cu kobe,cand kobe va sarii peste blocuri si munti:(:(

http://www.pe.com/sports/basketball/lakers/stories/PE_Sports_Local_S_turiaf_09.47b3657.html

nici nu se compara. foyle a avut contract de 42 mil pe 6 ani. asta vine 7 mil pe an. la 4 mil pe an, turiaf e aproape la jumatate. nu ca ar merita .... dar ... oricum va fi mai usor de transferat. si un sal de 4 mil e uneori util cind vrei sa faci un trade, ca filler.

nu stiu daca deal-ul e bun pt warriors, dar sigur e rau pt lakers, pt ca fara bynum turiaf era singurul care le oferea ceva inside toughness. chiar m-a mirat ca phil nu l-a fol mai mult in finala, dar probabil ca limitarile lui ofensive le permiteau lui celtics sa il haituiasca si mai rau pe kobe (i suppose). dar era singurul mai bataios la reb si def.

Irimus
10th July 2008, 16:22
Irimus, phila au primit totusi un conditional 2nd round pick de la Min. deci nu e chiar NIMIC.



:D dap....carney+booth+1st pick pt brand si second pick..bunicica afacere :D

KingMJames
10th July 2008, 16:41
hey stiati de asta? http://www.nba.com/magic/news/sl_rosters.html uitati-va la lotul de la chicago bulls si veti descoperi pe cineva de care poate ati mai auzit :) (hint:check out sectiunea last team/college ;) ->o echipa din Romania :) )...

Bogeyman
10th July 2008, 16:46
hey stiati de asta? http://www.nba.com/magic/news/sl_rosters.html uitati-va la lotul de la chicago bulls si veti descoperi pe cineva de care poate ati mai auzit :) (hint:check out sectiunea last team/college ;) ->o echipa din Romania :) )...

da..Brad Buckman de la cluj :)...insa nu a jucat deloc in turneul asta din Orlando

KingMJames
11th July 2008, 00:14
dap...vazui ca nu a jucat...deci ARE SANSE MARI !!!!

MT
11th July 2008, 02:08
CHICAGO BULLS vs. NJ NETS 68:84


NO PLAYER MIN FG FGA 3P 3PA FT FTA OR DR TOT A PF ST TO BS PTS
22 Brad Buckman 13:33 1 2 1 2 2 2 0 1 1 1 2 0 0 1 5

Raptor
11th July 2008, 09:00
Foarte tare ^^^

Bogeyman
11th July 2008, 10:22
Foarte tare ^^^

e numa bun pt romania

MT
11th July 2008, 10:59
Cool experts from the whiz :D world web spoke. Word! :cool:

c3zzarr
12th July 2008, 07:33
se pare ca lakers ( kobe kobe kobe ) & spurs sunt interesati in garbajosa --- http://www.marca.com/edicion/marca/baloncesto/nba/es/desarrollo/1144924.html ---
warriors au semnat cu maggette ( tot nui deajuns pt pierderea lui b.diddy ) --- http://sports.yahoo.com/nba/news;_ylt=AhQXvlr6n6dKQgIZxAkexf28vLYF?slug=ap-warriors-maggette&prov=ap&type=lgns --- si sunt deasemenea interesati in Pg lui memphis conley sau lowery ....
rockets au semnat cu barry,ceea ce cred ca este transferul ideal pt ei pt ca barry este exact ce le trebuie ....un jucator care poate sa inscrie 3p shoots --- http://sports.yahoo.com/nba/news;_ylt=ArlrpcAI1_f0Eh.zVY0HUgi8vLYF?slug=ap-rockets-barry&prov=ap&type=lgns---

apropo :happy mare greseala au faqt cei de la bucks care au semnat un nou contract cu bogut in valoare de 72,5 mil $ pe 5 ani :rosu: ......stiu ca are potential si toate alea dar totusi aproape 15 mil $ pe an :rosu: -- http://sports.yahoo.com/nba/news;_ylt=AvOkBVShabh1Ox4v9RwqcjO8vLYF?slug=ap-bucks-bogut&prov=ap&type=lgns --

Irimus
12th July 2008, 09:41
se pare ca lakers ( kobe kobe kobe ) sunt interesati in garbajosa ---

explica-mi si mie ce inseamna paranteza aia..adica la lakers joaca doar kobe, sau cum?

Bogeyman
12th July 2008, 11:29
apropo :happy mare greseala au faqt cei de la bucks care au semnat un nou contract cu bogut in valoare de 72,5 mil $ pe 5 ani :rosu: ......stiu ca are potential si toate alea dar totusi aproape 15 mil $ pe an :rosu: -- http://sports.yahoo.com/nba/news;_ylt=AvOkBVShabh1Ox4v9RwqcjO8vLYF?slug=ap-bucks-bogut&prov=ap&type=lgns --

intentia lui Hammond cand a venit era sa-l faca pe Bogut main man...au vazut ca atata timp cat sebazeaza pe redd playoffurile raman un vis...
Deci...daca nea Skiles o sa-l joace cum trebe pe Andrew o sa termine sezonul cu vreo 18p 11r garantat...
daca a avut 14 si 10 cu ratatul de coach K....cand Mo si Redd nici nu-si bagau in seama coechipierii...
poate e prea mult pt experienta lui in NBA...defapt chiar e...ar fi trebuit undeva la 7-8 mil pe an deocamdata dar Bogut o sa-si merite banii in maxim 2 sezoane

John
12th July 2008, 13:27
Lakers offer Odom for Artest


According to a league source, the Lakers already have contacted the Kings regarding Ron Artest and are believed to be offering forward Lamar Odom. As of Tuesday evening, the Kings had not returned the call. They are expected to insist on forward Kenny Thomas and his $18 million of remaining salary (over two seasons) being included in that potential trade. Kings basketball president Geoff Petrie declined comment on whether the Lakers had called.

caseta
12th July 2008, 14:54
explica-mi si mie ce inseamna paranteza aia..adica la lakers joaca doar kobe, sau cum?

oricum cind zici "lakers sunt interesati de jucatorul X" mai curind te gindesti la front office, nu la jucatori. si daca ar fi vreun jucator de la lakers interesat in mod special de garbajosa, m-as astepta sa fie pau gasol, ca doar sunt amindoi spanioli si au jucat impreuna la nationala

Bogeyman
12th July 2008, 23:42
oricum cind zici "lakers sunt interesati de jucatorul X" mai curind te gindesti la front office, nu la jucatori. si daca ar fi vreun jucator de la lakers interesat in mod special de garbajosa, m-as astepta sa fie pau gasol, ca doar sunt amindoi spanioli si au jucat impreuna la nationala

nu vad de ce n-ar putea garbajosa sa-i ia locul lui Radmanovic...

c3zzarr
13th July 2008, 07:20
dudes paranteza aia era doar un cheering pt kobe....imi place kobe so im cheering 4 his next mvp title.......garbajosa ar fii un inlocuitor bun pt space cadet......cred,pt ca nu prea stiu multe lucruri de el...insa n-as vrea ca lakers sa isi ia vreo tzeapa si garbajosa sa se accidenteze cum a facuto la raptors

c3zzarr
14th July 2008, 07:05
apropo knicks au refuzat o oferta de la clipers prin care le ceda contractul lui randolph pt un second draft pick........nu pot sa inteleg cum au putut sa faca asa ceva......randolph e un cancer la knicks,adica takes bad shoots,bad defence,lazy si in plus nu e deloc bun pentru sistemul lui d'antoni........defapt nici nu inteleg ce ia putut face pe clippers sa ii preia contractul....chiar citeam posturi ale fanilor lui clipers in care aproape toti erau multumiti ca trade-ul nu a reusit.....

http://sportsillustrated.cnn.com/2008/basketball/nba/07/11/randolph.clippers/

Bogeyman
14th July 2008, 11:01
probabil Knicks isi pun sperante ca se va schimba odata cu venirea lui D'antoni...adica va slabi si nu va mai "take bad shots"
si eu de-as fi manageru lui knicks as incerca mai degraba sa ma scap de curry

c3zzarr
16th July 2008, 06:43
nuggets l-au dat pe camby la clippers pt un second round pick :rosu::headbang:....... se pare ca au vrut sa obtina un salary dump....cred ca patronul este multumit atata timp cat sezonul viitor nu trebuie sa mai plateasca the luxury tax,pt ca fara contractul lui camby ajung sub nivelul taxei.....oricum:groggy: o sa fie amuzant sa vedem defensiva lui nuggets sezonul viitor :happy,avand in vedere ca inafara de camby nuggets nu au niciun jucator defensiv

http://www.nba.com/clippers/news/camby_080715.html

za_horse
16th July 2008, 11:17
^^ Daca se reprofileaza pe PF (cum juca la inceputul carierei) si joaca alaturi de Kaman, ar putea fi un an interesant pentru Clippers. Nu suna foarte rau un prim 5 cu Davis, Mobley, Thomas, Camby, Kaman - toti au destula experienta in liga sa le dea macar sperante fanilor. Sa vedem cum se integreaza Davis si Camby.

Bogeyman
16th July 2008, 12:55
^^ Daca se reprofileaza pe PF (cum juca la inceputul carierei) si joaca alaturi de Kaman, ar putea fi un an interesant pentru Clippers. Nu suna foarte rau un prim 5 cu Davis, Mobley, Thomas, Camby, Kaman - toti au destula experienta in liga sa le dea macar sperante fanilor. Sa vedem cum se integreaza Davis si Camby.

mai degraba o sa fie Thornton titular ;)

caseta
16th July 2008, 13:05
la clippers deja puteti sa ii vedeti pe baron si camby pe bara cite 25 de meciuri si pe clippers din nou in loterie in iunie 2009.

iar nuggets in sfirsit au inteles ca nu au nici o sansa cu iverson si melo (duuuuh - era prea evident de la inceput. sau in fine ... poate nu pt toata lumea ca parca erau unii p'aici care ii si vedeau campioni sau macar in fo finala de conferinta :drak: ) asa ca au decis sa cut costs. la anu il lasa pe iverson sa plece si .... rebuilding mode, here we come.


Echipele lui ivesron/melo/kobe NU au draftat atat de sus niciodata, pt ca stii si tu, echipele care joaca in playoff nu participa la loterie.

cred ca iverson si melo tocmai au primit bilete in fata la loteria de anu viitor
:D :evil:
si daca-l roaga frumos pe wade, poate vor primi si bilete la niste meciuri de playoff :evil: :D

Bogeyman
16th July 2008, 19:46
si daca-l roaga frumos pe wade, poate vor primi si bilete la niste meciuri de playoff :evil: :D

poate chiar pe Mbenga

Irimus
16th July 2008, 22:34
si daca-l roaga frumos pe wade, poate vor primi si bilete la niste meciuri de playoff :evil: :D

:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:happy:h appy

cred ca nu realizezi ca wade a jucat in cea mai slaba echipa a Nba-ului din ultimii ani sezonul trecut

Irimus
16th July 2008, 22:35
poate chiar pe Mbenga
ce stie un fan bucks despre biletele de playoff? :evil: sau am uitat..anul asta sigur prindeti playoff-ul...

Bogeyman
16th July 2008, 22:52
ce stie un fan bucks despre biletele de playoff? :evil: sau am uitat..anul asta sigur prindeti playoff-ul...

macar idolii mei de la bucks nu ma invata cum sa ajung la puscarie
ei se rezuma doar la baschet(chiar daca nu prind playoffurile an de an) pe cand al tau e mai mascarici de felu' lui
acum stiu ce-o sa zici
"ce mascarici bai...el e baiat bun, modest si calculat...he only talks about practice" =))

KingMJames
17th July 2008, 00:29
common man...you be talkin bout practice...you be talkin bout practice...practice...!!!

caseta
17th July 2008, 00:57
:happy:happy:happy:happy

cred ca nu realizezi ca wade a jucat in cea mai slaba echipa a Nba-ului din ultimii ani sezonul trecut

lmao. am zis io ca nu e asa ?
ce zic io e ca nu e vina lui. pune pe oricine (kobe, lebron, chiar jordan, sau ... lol ... melo) sa joace cu un roster facut mai mult din jucatori din NBDL in conditiile in care sunt abia la 60% si vezi ce iese

cred ca tu ejti ala care nu realizeaza ca mai bine de juma de sezon miami a facut un tanking de toata frumusetea. nu realizezi ca trade-ul lui shaq nu a fost asa de subit (din perspectiva lui heat) si ca pat riley probabil cauta de mult sa scape de el (cel putin de la inceputul sezonului, daca nu din vara) si ca in conditiile astea stia ca nu are mari sanse la playoff si chiar daca ar fi prins playoff-ul iesea din prima runda.

asa ca e logic sa bagi un tanking cu atit mai mult cu cit wade era fooooarte departe de forma maxima. asa ca l-a lasat pe wade sa joace ca sa zica "eu am incercat sa cistig, uite, l-am jucat pe wade, dar daca e accidentat, ce pot sa fac ?" si in rest i-a bagat pe injured list pe restul. vezi cite meciuri au fost "accidentati" haslem, williams (da, a fost accidentat si pe bune, dar cu tendinita nu lipsesti chiar atitea meciuri) etc. chiar si marion, cum a ajuns, a jucat un pic si dupa aia ... s-a accidentat.

daca tu din tot sezonul lui heat ai tras concluzia ca wade e slab .... :happy:happy


PS: crezi ca iau nuggets 30 de wins sezonu viitor ?
cu 2 vedete in forma si neaccidentate ar trebui sa poata cistiga de 2-3 ori mai multe meciuri decit 60% din wade + un roster de NBDL, nu ? :D :D

John
17th July 2008, 12:14
Hornets lure Posey away from Celts

James Posey has won NBA championships with two teams. The New Orleans Hornets hope to be his third.

Posey, a 6-foot-8 forward who last season helped the Boston Celtics win their first title since 1986, agreed Wednesday to a four-year, $25 million contract with New Orleans, agent Mark Bartelstein said.

Posey also was part of the Miami Heat's championship squad in 2005-06. His record of playing a prominent reserve role on title-winning squads made him a top free-agent target for the Hornets, who are coming off their best season in franchise history and looking to contend for a first championship of their own.
.....

http://sportsillustrated.cnn.com/2008/basketball/nba/07/16/posey.celtics.ap/index.html

KingMJames
17th July 2008, 13:12
caseta tocmai a facut ce va face orice echipa din nba sezonul viitor: he picked on a defenseless team :)...

BAK
17th July 2008, 23:43
PS: crezi ca iau nuggets 30 de wins sezonu viitor ?

pe acolo o sa fie......

deci posey va face in jur de 5 milioane pe an.....la fe ca si diop....:headbang:

Irimus
18th July 2008, 01:26
macar idolii mei de la bucks nu ma invata cum sa ajung la puscarie

ciocu mic si joc de glezne

http://www.youtube.com/watch?v=APa_9aXc4rg

Irimus
18th July 2008, 01:43
ce zic io e ca nu e vina lui. pune pe oricine (kobe, lebron, chiar jordan, sau ... lol ... melo)

jordan castiga cu mine pg si cu tine C mai multe meciuri.

BAK
18th July 2008, 08:20
ciocu mic si joc de glezne

http://www.youtube.com/watch?v=APa_9aXc4rg

you're talking about history man.....you're talking about history .......what are we talking about here? we're talkign' about history...:D

Irimus
18th July 2008, 09:30
pai incet, incet, si tu ,ca fan mavs ar trebui sa vb despre history......

caseta
18th July 2008, 17:24
caseta tocmai a facut ce va face orice echipa din nba sezonul viitor: he picked on a defenseless team :)...

am i a bully or what ?!
:D


jordan castiga cu mine pg si cu tine C mai multe meciuri.

mi-ar placea sa cred ca e adevarat ce ai zis tu - si stii ca sunt cel mai mare fan jordan din univers - dar vezi si tu ce-a facut jordan pina sa aiba echipa. cind juca cu corzine si cu inca nijte distrusi nu prea facea mare brinza.

vezi tu ... aici intervine factorul ala de care ziceam mai devreme. pt ca prin comparatie cu lebron, cu jordan, cu duncan, cu howard sau cu chris paul restul par complet incompetenti sa nu crezi ca daca ar juca la un nivel mai slab nu ar domina. cam toti au fost staruri la nivelul precendent la care au jucat.

role players sunt foooooarte importanti, iar basketul e un sport de echipa. nu poti cistiga singur. NIMENI nu a cistigat singur. NIMENI. jordan i-a avut pe pippen si grant (care la vremea lui era foarte bun la D + reb, a fost si 1st team all D) si dupa aia pippen si rodman (amindoi sr tre sa fie in HOF, iar pippen a fost numit top50 all time) plus mereu role players foarte buni: cartwright, paxson, kukoc, kerr, harper etc

in plus, cu tine pg si cu mine c cred ca jordan ar fi pierdut meciuri la zero, ca tu nu ai fi trecut cu mingea de centrul terenului, iar eu nu as fi putut sa fac vreo recuperare :D :D

Nan
18th July 2008, 19:16
nope. pierdeati la 2 ca C-ul advers gresea pasa din opening tip si jordan dadea 2 puncte in prima posesie . :D

Bogeyman
18th July 2008, 20:17
nope. pierdeati la 2 ca C-ul advers gresea pasa din opening tip si jordan dadea 2 puncte in prima posesie . :D

si dac-ar fi dat de 3 sau cos cu fault? :-s

oricum, jordan ar fi vazut ca IRIMUS NU E IN STARE si ar fi trecut el mingea de mijloc :)))

KingMJames
18th July 2008, 23:29
am i a bully or what ?!
:D


da... http://img.photobucket.com/albums/v35/TheCEO/Shame-award-1.jpg :shocked:

btw,i love love...cred ca am un favorit...

Irimus
19th July 2008, 01:19
IRIMUS NU E IN STARE[/COLOR][/B] si ar fi trecut el mingea de mijloc :)))

la nivelul la care cred ca e baschetul in jibou tu ai fi reusit mult mai multe :D

Bogeyman
19th July 2008, 10:19
la nivelul la care cred ca e baschetul in jibou tu ai fi reusit mult mai multe :D

nivelul baschetului din orasul tau nu trebuie neaparat sa fie foarte ridicat ca sa fi tu bun ;)

John
19th July 2008, 13:56
Lakers do not match Warriors' offer for Turiaf

With great reluctance, the Los Angeles Lakers decided at Friday's deadline they wouldn't match Golden State's offer for Ronny Turiaf, meaning the former second-round draft choice will move up the California coast to play for the Warriors.

"There are emotional ties with Ronny that go beyond basketball," Lakers general manager Mitch Kupchak said on a conference call. "I think that makes it difficult. I think organizations that draft players who turn out to be good players, it's hard for them to let go of those players. And if you know Ronny, you know he's a special kid."

The Warriors signed Turiaf, a restricted free agent, to a four-year, $17 million offer sheet last week. By rule, the Lakers had seven days to decide whether to match it. The three-year veteran from Gonzaga averaged 6.6 points and 3.9 rebounds in 78 games with the Western Conference champions last season, making 21 starts.

http://sportsillustrated.cnn.com/2008/basketball/nba/07/19/lakers.turiaf.ap/index.html

Bogeyman
23rd July 2008, 18:10
Josh Childress HAS SIGNED with Olympiakos in Greece.
Boki am inteles ca va merge in Rusia la Dynamo Moscova.

urasc cand se intampla chestii de astea...

Irimus
23rd July 2008, 18:19
O sa ia 20 de mil de euro pe 3 ani, adica 30 mil $/3 ani adica 10 mil/an, deci va fi platit ca un star in Nba =>probabil ca ar fi timpul ca americanii sa schimbe ceva in CBA(cap space, salariul minim etc..)In felul asta se va ajunge ca jucatori precum Rose sau Beasley sa nu mai participe la draft(adica sa fie obligati sa joace la echipa care-i drafteaza pt 2-3 mil/an) ci sa mearga direct in Europa la echipe care le pot oferi bani precum cei pe care ii va primi Childress.

Zabriskie
23rd July 2008, 19:45
^^ asa cum a facut Brandon Jennings



urasc cand se intampla chestii de astea...

ba e foarte frumos

Irimus
23rd July 2008, 20:12
^^ asa cum a facut Brandon Jennings



ba e foarte frumos

si eu zic la fel :yeah:

Bogeyman
23rd July 2008, 21:04
^^^parca erati fani NBA...nu "liga nationala din italia, grecia, spania etc."

caseta
23rd July 2008, 23:46
Josh Childress HAS SIGNED with Olympiakos in Greece.
Boki am inteles ca va merge in Rusia la Dynamo Moscova.

urasc cand se intampla chestii de astea...

si eu.
problema nu e ca NBA, ca europa. problema e diluarea talentului. which sux. daca talentul se imparte in 10 ligi, atunci fiecare dintre ligi are de pierdut. in cazul basketului e bine ca talentul sa fie cit mai concentrat. 2 ligi maxim. ce era daca in loc de magic vs bird era magic in nba si bird in europa ?

caseta
24th July 2008, 00:31
O sa ia 20 de mil de euro pe 3 ani, adica 30 mil $/3 ani adica 10 mil/an, deci va fi platit ca un star in Nba =>probabil ca ar fi timpul ca americanii sa schimbe ceva in CBA(cap space, salariul minim etc..)In felul asta se va ajunge ca jucatori precum Rose sau Beasley sa nu mai participe la draft(adica sa fie obligati sa joace la echipa care-i drafteaza pt 2-3 mil/an) ci sa mearga direct in Europa la echipe care le pot oferi bani precum cei pe care ii va primi Childress.

se pare ca sunt 20 mil de USD. deci in US probabil nu i s-au oferit nici 6 mil pe sez, adica probabil a primit doar mid-level sau sub.

Raptor
24th July 2008, 00:50
Bine, asta nu e ca si cum Childress era super jucatorul secolului sau ca si cum Kobe ar fi plecat in Europa... sa nu exageram.

Irimus
24th July 2008, 01:53
^E de departe cel mai bun jucator care a plecat din Nba in Europa din cate stiu eu.

Irimus
24th July 2008, 01:55
^^^parca erati fani NBA...nu "liga nationala din italia, grecia, spania etc."
pe mine ma umfla rasul cand ma uit la CBA-ul ala al lor extrem de imbecil....fii sigur ca si in nba erau patroni carte i-ar fi oferit fara probleme banii aia dar atata timp cat cap space-ul e asa mic, normal ca GMs nu au putut sa-i ofere mai mult de 5-6 milioane/an

thekobe
24th July 2008, 02:11
de ce este imbecil ?

za_horse
24th July 2008, 09:33
^^^parca erati fani NBA...nu "liga nationala din italia, grecia, spania etc."

Poate sunt fani baschet, nu numai NBA :)

Pe de alta parte sunt de acord cu comentariul lui Caseta referitor la Magic vs Bird, ar fi fost shitty sa-i vedem jucand unul contra celuilalt doar la nba live europe sau mc donald's tournament...

KingMJames
24th July 2008, 09:49
ca este nba,ca este europa, in viitor jucatorii vor merge in cele din urma acolo unde o sa fie bani mai multi...si asta e clar.dc in urmatorii 30 de ani banii vor fi mai multi in euroliga,sa zicem,atunci cei mai buni jucatori ai planetei vor incepe incet-incet sa se duca acolo...oricum,ca sa se incline balanta in favoarea europei mai trebuie sa treaca totusi 30-40 de ani de tranzitie,asta pe langa conditia banilor mai multi...deci nu prea are lumea de ce sa se ingrjijoreze inca :)...

Bogeyman
24th July 2008, 11:20
Bine, asta nu e ca si cum Childress era super jucatorul secolului sau ca si cum Kobe ar fi plecat in Europa... sa nu exageram.

pai nu conteaza...normal ca nu vor merge kobe si astia mai importanti dar o sa mearga o gramada de bench players, de obicei astia care aduc energy...si tare nasol ar arata nba-ul fara jucatori ca Childress, maxiell, turiaf etc.
mai bine merg in europa?...sa nu-i vezi deloc, doar in euroliga unde terenul e asa nashpa, nici macar regula de "3 secunde" nu exista si toti aparatorii stau inghesuiti in fata cosului si vezi un dunk sau niste patrunderi cum fac parker, paul etc. o data la 15 meciuri...tot dau ca blegii de 3 puncte...
daca ar veni kapono in europa ar fi best scorer al euroligii...

baschetul din europa a fost, e si va fi plictisitor...
macar de-ar merge in australia...aia-s cei mai apropiati de nba...aia-s niste jucatori cu adevarat atletici...
in europa nu gasesti asa ceva...in afara de AK si de francezi si cativa sarbi, toti europenii care au mers in nba sunt niste latino loveri, mega-soft care nu fac altceva decat sa mangaie mingea


ps: e buna mingea asta pt asfalt/ciment? http://shop.netsport.ro/articole_sportive-533-mingi-484-platinum_outdoor.html

Irimus
24th July 2008, 12:15
de ce este imbecil ?

cap space-ul mi se pare prea mic..in plus,orice rookie ar trebui sa-si poata negocia salariul, nu sa joace primele 4 sezoane dupa un salariu stabilit de liga...

Nan
24th July 2008, 12:35
Sa se ajunga iar la salarii gen Glenn Robinson ? Nu cred ca o sa se intample .

Irimus
24th July 2008, 13:56
pai atunci o sa se intample ca o sa plece jucatorii in europa pt mai multi bani....

Raptor
24th July 2008, 23:58
pai nu conteaza...normal ca nu vor merge kobe si astia mai importanti dar o sa mearga o gramada de bench players, de obicei astia care aduc energy...si tare nasol ar arata nba-ul fara jucatori ca Childress, maxiell, turiaf etc.
mai bine merg in europa?...sa nu-i vezi deloc, doar in euroliga unde terenul e asa nashpa, nici macar regula de "3 secunde" nu exista si toti aparatorii stau inghesuiti in fata cosului si vezi un dunk sau niste patrunderi cum fac parker, paul etc. o data la 15 meciuri...tot dau ca blegii de 3 puncte...
daca ar veni kapono in europa ar fi best scorer al euroligii...

baschetul din europa a fost, e si va fi plictisitor...
macar de-ar merge in australia...aia-s cei mai apropiati de nba...aia-s niste jucatori cu adevarat atletici...
in europa nu gasesti asa ceva...in afara de AK si de francezi si cativa sarbi, toti europenii care au mers in nba sunt niste latino loveri, mega-soft care nu fac altceva decat sa mangaie mingea
http://shop.netsport.ro/articole_sportive-533-mingi-484-platinum_outdoor.html

True, desi unii pot fi punkeri.

La meciurile de euroliga ma ia cel mai bun somn ever... sunt o adevarata pilula de somn. Niste grasi care sar 10 cm si stau in caciula + niste grasi care stau afara si arunca de trei puncte. O superbitate.

caseta
25th July 2008, 01:05
pe mine ma umfla rasul cand ma uit la CBA-ul ala al lor extrem de imbecil....fii sigur ca si in nba erau patroni carte i-ar fi oferit fara probleme banii aia dar atata timp cat cap space-ul e asa mic, normal ca GMs nu au putut sa-i ofere mai mult de 5-6 milioane/an

ejti superficial. nu gindesti lucrurile in adincime si de aia uneori te arunci cu "judecati de valoare". daca uneori ai sta 5 min in plus sa analizezi situatia, ai intelege ce si cum.


cap space-ul mi se pare prea mic..in plus,orice rookie ar trebui sa-si poata negocia salariul, nu sa joace primele 4 sezoane dupa un salariu stabilit de liga...


la partea a 2-a ti-a raspuns nan:


Sa se ajunga iar la salarii gen Glenn Robinson ? Nu cred ca o sa se intample .

desi asta e rasp scurt. rasp lung ar fi: un rookie poate cere jdemilioane. daca e draftat de o echipa de small market, echipa nu isi va permite sa plateasca. in cazul in care nu plateste, totusi jucatorul ar trebui sa poata juca, ori asta ar insemna sa ii permiti sa ajunga la alta echipa.

in cazul asta, echipele gen NY si lakers cu buzunare adinci ar face oferte enorme pt rookies care promit sa fie staruri. in conditii de licitatie, echipele mici s-ar retrage, si s-ar ajunge ca echipele mici sa fie lipsite de talent. 3-4-5 echipe ar stringe cam tot talentul si restul s-ar bate pt firmituri.

gindeste-te ca bucks l-ar fi draftat pe lebron. nu numai ca era normal ca el sa ceara un munte de bani, dar nike i-ar fi susurat la ureche ca daca ajunge in NY, LA sau chicago ii da inca un munte de bani pe linga ce ia de la echipa. so ... bye bye bucks. bucks ramineau sa se consoleze cu hinrich in cel mai bun caz dintre primii alesi din draftul din 2003.

ori asta nu e bine pt multii fani nba din orasele mici. ei nu ar mai fi interesati daca echipa lor e o echipa de verze care isi ia bataie mereu. si daca nu mai sunt interesati, atunci echipa nu va mai fi profitabila, deci va fi desfiintata. in citiva ani ar ramine nba o liga de 10-15 echipe max si ar avea 20% din fanii de acum. si in loc de extindere si venituri din ce in ce mai mari pt nba - si deci pt cam toti patronii, ar fi venituri mai mici. o analogie: in loc sa imparta 30 de oameni un pepene, ar fi 10 care ar imparti un strugure. long term, asta ar duce inclusiv la scaderea salariilor overall si, probabil, la plecarea si mai multor jucatori prin europa sau asia. => diluare si mai mare a talentului, deci si mai rau pt fani.

la prima parte motivul e acelasi. NY si LA si-ar permite sa plateasca mult mai mult decit san antonio sau utah. si asa ar ajunge jazz in finale consecutive din pewla. ca sa nu mai vorbim de cele 4 titluri ale lui spurs.

uite o lista de echipe pe care ideile tale le-ar cam duce la desfiintare in max 10 ani:
- new orleans (abia au spectatori suficienti cind au un superstar si o echipa care practic a putut fi considerata contender)
- utah (o sa fie mai interesant pt mormoni sa isi fute nevestele decit sa urmareasca o echipa fara sanse)
- spurs (how about mbenga, smush parker si szczerbiak in loc de duncan, tony parker si manu)
- oklahoma (desi daca s-ar muta inapoi in seattle ar putea poate supravietui)
- memphis (deja sunt pe rosu de citiva ani)
- wolves (au fost varza si cu garnett, daca nu ar mai putea sa le pice nici un star in brate ....)
- hawks (si asa nu prea au public)
- nets (poate mutarea la NY i-ar salva)
- heat (nu au prea mult public oricum)
- bucks
- charlotte

in plus, probabil macar unele dintre cleveland, indiana, denver si phoenix ar fi cam la limita.

probabil ca te-ai uitat la prea mult foLbal in ultima vreme de ti-au venit idei din astea. si sa nu imi zici ca fotbalul are succes cu modelul asta, pt ca in fotbal nu-s salariile din basket. nici maximele, nici media. chiar daca iei doar echipele din champions league, nu ai salariu mediu al titularilor (primii 11) aproape de 6 mil USD (4 mil euro) pe an cit e salariul mediu din NBA (si acolo se tine cont de toti 15 - uneori si mai multi - jucatori de pe rosterul echipelor.

in plus mai e o chestie la care e bun salary cap-ul: protects the owners and GMs from themselves. chiar si asa a fost insuficient si a fost nevoie de luxury tax ca sa ii opreasca din over-spending. si chiar cu luxury tax apare cite un isiah care arunca cu banii ca disperatu.

caseta
25th July 2008, 01:51
pai atunci o sa se intample ca o sa plece jucatorii in europa pt mai multi bani....

iarasi te arunci aiurea.
nu vor pleca in europa asa repede toti. pt ca in nba cei mai buni iau totusi 20+ mil pe sezon (adica citeva mii de euro or something :P) si nu cred ca e careva in europa cu macar 10 mil euro (15 mil USD) pe sezon.

in plus nu e numai salariul. sunt cheltuielile (desi am inteles ca europenii ofera o circa de extras - casa, masa etc) care totusi sunt mai mari in europa, e limba, sunt prietenii si familia (si nu, nu e asa usor sa ii care pe toti dupa ei chiar daca si-ar permite sa ii intretina, pt ca si aia la rindul lor au familie si prieteni in US).

dar, in special pt staruri, sunt banii din publicitate. insa nu numai pt superstaruri. cine s-a uitat pe sopcast la meciuri probabil ca a vazut jucatori mai putin importanti in reclame la firme locale - de ex eu l-am vazut pe hinrich facind reclama unui dealer auto din chicago. ori toate oportunitatile astea ar fi pierdute in europa, unde chiar daca ar fi buni, nu ar avea the same marketability ca starurile locale. asta in cazul non-superstarurilor. pt superstaruri, cind joaca in state si fac publicitate unui produs, se adreseaza la aproape 300 mil de americani. daca, sa zicem, ar juca in spania, reclamele nu ar prinde asa de bine in toata europa. cu alte cuvinte, lebron nu ar primi nici p'aproape de 90 de mil de la nike daca ar juca in europa.

Bogeyman
25th July 2008, 16:04
"Some overseas teams want Sasha Vujacic and Andris Biedrins. Jorge Garbajosa to Russia."

deja e prea mult...

Zabriskie
25th July 2008, 16:29
+ Nenad Krstic, Delonte West, Carl Landry

c3zzarr
25th July 2008, 20:39
cap space-ul e putin cam mic,dupa mine ar trebui ridicat cu vreo cateva milioane sa ajunga pe la 65 mil maxim,cel putin anul asta,....(am vazut ca pentru anul asta au decis sa fie 59 mil).....oricum daca ar ridica cap space-ul prea mult sau daca chiar l-ar scoate knicks de exemplu in 2010 ar putea sa-l ia pe Lebron James, Dwayne Wade, Chris Bosh si restul superstarurilor care devin free agent......restul a spus caseta foarte bn......si oricum chiar si cu cap space Trailblazers tot are o valoare de 230 mil $ si este cea mai "ieftina" echipa din nba -- http://www.forbes.com/2007/12/06/nba-team-valuations-biz-07nba-cz_kb_mo_cs_1206nba_land.html -- ..........oricum se pare ca Chris :dance:Birdman:dance: Anderson a semnat cu Nuggets......fuck yeah the Birdman is back.....:yeah:......

Bogeyman
25th July 2008, 21:21
+ Nenad Krstic, Delonte West, Carl Landry

krstic a declarat ca nu intentioneaza sa vina in europa...am citit acum cateva zile cred ca pe insidehoops....de landry stiam insa si delonte west?

real23
25th July 2008, 21:49
Am auzit si de Bostjan Nachbar ca pleaca in Europa.
<<ESPN.com reports that free agent forward Bostjan Nachbar is leaving New Jersey for a big contract in Russia.>> nba.com

Bogeyman
25th July 2008, 22:35
Am auzit si de Bostjan Nachbar ca pleaca in Europa.
<<ESPN.com reports that free agent forward Bostjan Nachbar is leaving New Jersey for a big contract in Russia.>> nba.com

da...la dynamo moscova

Zabriskie
25th July 2008, 23:16
krstic a declarat ca nu intentioneaza sa vina in europa...am citit acum cateva zile cred ca pe insidehoops....de landry stiam insa si delonte west?

pai majoritatea sunt la stadiul de zvonuri, iti dai seama. insa au spus ca e posibil sa joace in europa.

John
26th July 2008, 12:51
Lakers agree to terms with Vujacic

Lakers restricted free agent guard Sasha Vujacic has agreed to a three-year, $15 million contract after emerging last season as a key member of the Western Conference champions.

"We felt Sasha made great progress in this past year, and our coach showed great confidence in playing him the second half of the season," Lakers general manager Mitch Kupchak said Friday in confirming the agreement, first reported by the Riverside Press-Enterprise. "Assuming he continues to work as hard during the offseason as he has in the past, I don't see any reason that trend wouldn't continue."

Bogeyman
28th July 2008, 11:59
s-o scos lakers

Bogeyman
29th July 2008, 15:04
http://www.philly.com/philly/sports/sixers/20080728_76ers_come_to_terms_with_Kareem_Rush.html


The 76ers have reached an agreement with free-agent guard Kareem Rush.

A source close to Rush has confirmed that the shooting guard is in Philadelphia and will sign with the Sixers tomorrow.

Terms of the deal were not known.

Rush played last season with the Indiana Pacers, averaging 8.3 points and 2.4 rebounds per game. He also shot 38.9 percent from the three-point line. Last season, the Sixers were last in the league in three-point shooting.

Rush is a five-year NBA veteran who also played for the Los Angeles Lakers and Charlotte Bobcats.

His best season came in 2004-05, when he averaged 11.5 points a game for Charlotte.

fara sa-mi dau seama am inceput sa devin un fan al 76ersilor...de cand a plecat AI, echipa e chiar frumoasa

caseta
30th July 2008, 03:05
pistons l-au luat pe kwame.


two-year, $8 million contract
whaaaaaaaaaaaaa ?
:happy:happy:happy

problema lui pistons in ultimii 2 ani a fost ca au jucat cam dezinteresat, mereu avind impresia ca pot sa "turn it on" in orice moment. practic au jucat with no heart. sunt sigur ca kwame o sa le rezolve problema asta.
:happy:happy

si daca ii dadeau 1 mil sau 2 pe an, mai era cum era. dar 4 ???
fuggedaboudit !!!!

pai tot atit ia joe smith, si joe smith a jucat de 3 ori mai bine decit kwame desi e cu fo 6 sau 8 ani mai batrin.

jalnic. chiar nu pot sa inteleg DE CE l-au luat. pistons au oricum deja o circa de big men.

Bogeyman
30th July 2008, 09:12
^^^ NBA, where amazing happens!

ps: Krsitc a plecat in Rusia.

T-Mac89
30th July 2008, 10:42
Se pare ca Ron Artest va ajunge la Rockets. Sacramento va primi in schimb din cate se pare , pe Bobby Jackson + 1st Draft Pick + 1 million $. Sounds Good :D

Zabriskie
30th July 2008, 13:50
si daca ii dadeau 1 mil sau 2 pe an, mai era cum era. dar 4 ???
fuggedaboudit !!!!


zi-mi si mie ce pivot poti lua cu 1-2 mil ...
4 mil pt kwame e decent, aminteste-ti de adonal foyle, jerome james, etc...

Nazr, Jason Collins si Gadzuric au 6, Nene si Dampier au 10.

Nan
30th July 2008, 15:21
Jason Collins : 6.2 mil . Deci pentru kwame e chiar decent in comparatie cu astia .

Bogeyman
30th July 2008, 15:41
The Kings are sending Ron Artest to the Rockets for Bobby Jackson, Donte Greene and a first-round pick

caseta
30th July 2008, 17:57
zi-mi si mie ce pivot poti lua cu 1-2 mil ...
4 mil pt kwame e decent, aminteste-ti de adonal foyle, jerome james, etc...

Nazr, Jason Collins si Gadzuric au 6, Nene si Dampier au 10.

daca mi-i dai exemplu pe foyle si jerome james ... imi dai exemplu 2 dintre cele mai proaste contracte din liga. jerome james cel putin cred ca are de departe cel mai mare salariu/nr de minute jucate DIN ISTORIA NBA.

ce urmeaza ?
sa imi zici ca deng (71 mil/6 ani) nu e overpaid pt ca rashard primeste 20 mil/sezon ?!

nu a zis nimeni ca doar kwame e overpaid. daca dai exemple, nu da exempe de contracte proaste ca sa justifici un alt contract prost. dampier e overpaid. nene a fost platit pt potential, inca era tinar, inca avea sanse sa si-l atinga. kwame .... stim cu totii ca nu-si va atinge niciodata potentialul. a avut 7 ani deja in care de fiecare data a avut sanse si si-a batut joc de ele. asta e genu de sportiv pt care s-a inventat expresia "s-a nascut talent si moare speranta"

vrei contracte ok de C ?
camby (9 per), chandler (slightly overpaid la 10 per dar joaca cu cp3 si asta ii ascunde defectele), okur (parca fo 9 per), brad miller (cind inca juca bine contractul era decent, acum ... nu stiu), dwight howard (oricit l-ai plati e decent :P), duncan (la fel ca dwight), zaza, yao ming, bogut cred ca e cam overpaid acum, dar cu un antrenor si un sistem bun ar putea face mult mai multe, kaman la cum a jucat sezonu trecut e underpaid, dalembert daca mai creste o sa isi merite cei aprox 10 mil per.
si mai sunt si altii probabil pe care i-am uitat.

PS: cu gazuric ... nu-s sigur daca e el prost sau antrenorii au fost cam slabi. din cite stiu, cind a jucat era bunicel la rebounds si genul energy guy.

Muad Dib
30th July 2008, 18:16
The Kings are sending Ron Artest to the Rockets for Bobby Jackson, Donte Greene and a first-round pick

2nd round watch out!:D

Bogeyman
30th July 2008, 19:33
zi-mi si mie ce pivot poti lua cu 1-2 mil ...
4 mil pt kwame e decent, aminteste-ti de adonal foyle, jerome james, etc...

Nazr, Jason Collins si Gadzuric au 6, Nene si Dampier au 10.

Pivoti cu salar de maxim 2 mil juma pe an pe care detroit i-ar fi putut obtine si care erau o alegere mai buna decat Kwame

Josh Boone, Melvin Ely(cred), Johan Petro, Jarron Collins...mai puteau incerca cu Sean Marks sau Chris Mihm...ca s-asa toti ar fi facut acelasi lucru la detroit, adica sa stea pe bacna si sa se uite la maxiell, sheed si Mcdyess

Zabriskie
30th July 2008, 21:34
nu a zis nimeni ca doar kwame e overpaid.


nu doar el, dar majoritatea pivotilor din NBA de nivel mediocru sunt overpaid. Exemplele tale sunt ok, dar majoritatea sunt superstaruri care fie au max fie pe aproape.



Josh Boone, Melvin Ely(cred), Johan Petro, Jarron Collins...mai puteau incerca cu Sean Marks sau Chris Mihm...ca s-asa toti ar fi facut acelasi lucru la detroit, adica sa stea pe bacna si sa se uite la maxiell, sheed si Mcdyess

Din astia cred ca doar Boone ar putea face mai mult, dar am dubii in defense, in rest sunt jucatori care intra ca au 6 faulturi de dat.

Irimus
31st July 2008, 01:07
fara sa-mi dau seama am inceput sa devin un fan al 76ersilor...de cand a plecat AI, echipa e chiar frumoasa
pai atunci nu avea cum sa-ti placa...
http://www.youtube.com/watch?v=qcyIkMkXJi0

c3zzarr
31st July 2008, 01:38
http://sports.yahoo.com/nba/blog/ball_dont_lie/post/Paul-Pierce-says-he-s-the-best-player-in-the-wor?urn=nba,96670

wtf.....lol:lmao:lol: pierce..........dupa parerea mea nui cel mai bun nici din echipa lui

Raptor
31st July 2008, 08:46
Pai e MVP... ce vrei mai mult :D

Sunt curios daca-l bagi pe Pierce la Lakers si pe Kobe la Celtics ce iese?

Razvan P
31st July 2008, 09:52
varza la ambele, fara Zen , Kobe poate sa fie cu oricine in echipa , ca tot acelasi rezultat, iar Lakers cu Pierce in locul lui Kobe .... :D

Bogeyman
31st July 2008, 11:49
pai atunci nu avea cum sa-ti placa...
http://www.youtube.com/watch?v=qcyIkMkXJi0

imi mai bagi mult pe gat linkurile astea? :sleep:

Irimus
31st July 2008, 12:10
da.mai am o gramada

revenind la discutia despre kwame brown. pt mine este evident ca Joe Dumars este cel mai overated GM din liga

1.l-a luat pe Darko in fata lui carmelo/wade/bosh
2.l-a lasat pe Okur sa plece ca FA -ulterior Okur a ajuns All-Star
3.l-a lasat pe Ben Wallace sa plece (Detroit era practic singura echipa la care Big Ben chiar era folositor si stilul lui chiar era util echipei)
4.i-a oferit 8 mil/2 ani lui Kwame Brown ???? wtf ?kwame brown?
http://www.youtube.com/watch?v=p5-A8Ao47nU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rq44jwL4BT0&feature=related

Zabriskie
31st July 2008, 12:36
Alegerea lui Darko o sa il urmareasca toata viata :D
In locul lui Okur a venit alt all star, mai bun, Sheed
Joe trebuia sa fie serios cu capul sa-i ofere banii aia lui Ben
4 e discutabila cum am zis si mai sus.

Iar prin simplul fapt ca Pistons au castigat un titlu cu jucatori care la vremea aia aveau salariile pe care le aveau, cred ca Dumars nu poate fi considerat deloc overrated.

thekobe
31st July 2008, 13:00
http://www.youtube.com/watch?v=YgtC9kQzUWE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=lOcVOC-fgt4&feature=related

and

http://www.youtube.com/watch?v=Sw42RSyj3xo&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=4ocgvUrh4yU&feature=related

WHERE KWAME BROWN HAPPENS!!!

Irimus
31st July 2008, 15:23
Iar prin simplul fapt ca Pistons au castigat un titlu cu jucatori care la vremea aia aveau salariile pe care le aveau, cred ca Dumars nu poate fi considerat deloc overrated.

stai asa..eu nu am zis ca e GM prost, nicidecum! insa nu mi se pare nici unul exceptional(asa cum marea majoritate a "specialistilor" il considera)

caseta
31st July 2008, 17:00
da.mai am o gramada

revenind la discutia despre kwame brown. pt mine este evident ca Joe Dumars este cel mai overated GM din liga

1.l-a luat pe Darko in fata lui carmelo/wade/bosh


biggest mistake he made. by far


2.l-a lasat pe Okur sa plece ca FA -ulterior Okur a ajuns All-Star

keeping okur = luxury tax
patronul nu voia sa plateasca. a preferat sa dea banii pt sheed si restul gastii ...


3.l-a lasat pe Ben Wallace sa plece (Detroit era practic singura echipa la care Big Ben chiar era folositor si stilul lui chiar era util echipei)

dpdv strict rational, nu a fost o greseala. ben wallace voia 15 mil/sez. deja la momentul ala nu mai facea banii astia. detroit era singura echipa pt care ar fi avut logica sa il plateasca atit ca o recompensa pt cum a jucat cind era prost platit. bulls au ridicat insa pretul si atunci dumars, in mod corect, a ales sa nu il overpay pe wallace. la vremea aia wallace facea cam 10 mil pe sez, iar acum nu face nici 5. wallace, cum a fost platit, s-a lenevit. detroit au fost foarte eficienti: buy low, sell high. l-au folosit cit a fost ieftin si cind s-a scumpit, au lasat alt prost sa plateasca pt el. practic bulls (si acum cavs) il platesc pt wallace pt cum a jucat in trecut la detroit. asa mai bine i-ar da bani lui pippen sau jordan sau chiar jerry sloan ca macar astia au jucat la bulls cindva.


4.i-a oferit 8 mil/2 ani lui Kwame Brown ???? wtf ?kwame brown?
http://www.youtube.com/watch?v=p5-A8Ao47nU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=rq44jwL4BT0&feature=related

yeap. big mistake.
dar nici de departe nu se apropie de darko.

pe de alta parte, nu poti sa te intrebi ce ar fi facut wade, melo sau chiar lebron la pistons cu larry "i hate rookies" brown ca antrenor.

sa nu uitam ca brown i-a avut pe banca pe wade, lebron, melo si boozer si abia daca i-a folosit, desi lebron si boozer au jucat f bine.

BAK
31st July 2008, 22:42
nu doar el, dar majoritatea pivotilor din NBA de nivel mediocru sunt overpaid. Exemplele tale sunt ok, dar majoritatea sunt superstaruri care fie au max fie pe aproape.

foarte corect. diop 4 milioane pe an la mavs... e ridicol

BAK
31st July 2008, 22:46
The Kings are sending Ron Artest to the Rockets for Bobby Jackson, Donte Greene and a first-round pick

deci si pe asta l-au pierdut mavs...incredibil de penibil...

Zabriskie
1st August 2008, 01:45
"Hopefully, he's not fighting anymore and going after a guy in the stands," Yao said, according to the Chronicle.
"I understand what Yao said, but I'm still ghetto," Artest said, according to the report

:cry::cry::cry:

caseta
1st August 2008, 02:08
nu te consuma prea tare ca mavs l-au "pierdut" pe artest.
dupa cum am mai zis, nu ii ajuta prea mult pe mavs. lor le trebuie interior defense, iar artest nu are cum sa ii ajute aici.

iar la rockets ... deja a inceput sa aiba discutii cu yao prin intermediul presei.
azi ii place si e fericit, miine o sa vrea trade, poimiine o sa spuna ca el nu a cerut trade si a fost inteles gresit.
ar fi o minune ca artest sa nu ii distruga pe rockets in sezonul viitor. intr-adevar, sansele pt o minune sunt mai mari acum ca e in contract year, dar dupa cum s-a vazut in cazul unor kwame brown sau al altora, unii nu sunt motivati nici de contract year.
unii zic ca artest e low risk ca are contract doar 1 an, dar IMHO e HIGH RISK. chiar daca o sa il dea afara de la echipa, o sa o faca dupa ce apuca sa imputa atmosfera. mi se pare o high risk - high reward move. daca artest e on his best behavior atunci rockets chiar au sanse la titlu. insa sunt peste 75% sanse sa o ia din nou razna.

Razvan P
1st August 2008, 09:24
E un risc prea mare Artest, e unul din cei mai sariti de pe fix jucatori cu talent din NBA, probabil sunt si jucatori mai sariti dar de valoarea lui, cu siguranta nu. Rodman macar statea in banca lui si cand s-a simtit nefericit s-a maritat cu Carmen. Imi vine greu sa cred ca o echipa cu Artest poate termina sezonul campioana, e adevarat ca probabilitatea e mica, ca acea echipa sa castige campionatul fara ca el sa fie un factor, dar ...

Irimus
1st August 2008, 09:26
The 76ers agreed to terms today with restricted free agent guard Louis Williams on a 5-year contract. 25mil/5 seasons
Stefanski e un geniu..daca reuseste sa il re-semneze si pe Iggy pt un contract precum cel al lui Deng se poate zice ca a avut o vara de exceptie.

Bogeyman
1st August 2008, 09:53
The 76ers agreed to terms today with restricted free agent guard Louis Williams on a 5-year contract. 25mil/5 seasons
Stefanski e un geniu..daca reuseste sa il re-semneze si pe Iggy pt un contract precum cel al lui Deng se poate zice ca a avut o vara de exceptie.

ma intreb de ce ni l-o fi furat pe ivey :confused:

MT
1st August 2008, 10:25
Cu ce echipa ciudata a Turciei a jucat ieri team USA... :D

http://www.nba.com/usabasketball/boxscore.jsp?gameId=1710800002

Raptor
1st August 2008, 10:56
Azi de la ora 15 cred e USA - Lituania pe myp2p.

PS. Nu stiam ca Papaloukas joaca la Turci. Nu mai tin pasu cu timpul, se pare. :D

Muad Dib
1st August 2008, 12:58
nu te consuma prea tare ca mavs l-au "pierdut" pe artest.
dupa cum am mai zis, nu ii ajuta prea mult pe mavs. lor le trebuie interior defense, iar artest nu are cum sa ii ajute aici.

iar la rockets ... deja a inceput sa aiba discutii cu yao prin intermediul presei.
azi ii place si e fericit, miine o sa vrea trade, poimiine o sa spuna ca el nu a cerut trade si a fost inteles gresit.
ar fi o minune ca artest sa nu ii distruga pe rockets in sezonul viitor. intr-adevar, sansele pt o minune sunt mai mari acum ca e in contract year, dar dupa cum s-a vazut in cazul unor kwame brown sau al altora, unii nu sunt motivati nici de contract year.
unii zic ca artest e low risk ca are contract doar 1 an, dar IMHO e HIGH RISK. chiar daca o sa il dea afara de la echipa, o sa o faca dupa ce apuca sa imputa atmosfera. mi se pare o high risk - high reward move. daca artest e on his best behavior atunci rockets chiar au sanse la titlu. insa sunt peste 75% sanse sa o ia din nou razna.

Sunt de acord in mare parte insa uiti ca e adelman aici, he can tame the beast, a mai facut-o inainte.
Si in legatura cu declaratia lui Yao, e vorba de presa, se agata de orice. Nu cred ca asta o sa-l enerveze cel mai mult pe Artest ci daca va fi starter sau doar 6th man.
LE: se pare ca s-a rezolvat "conflictul" dintre cei doi http://www.youtube.com/watch?v=0rdYaMMVawc&e

Irimus
1st August 2008, 16:50
ma intreb de ce ni l-o fi furat pe ivey :confused:

cand oferi unui restricted FA salariul minim iar echipa care are drepturile asupra jucatorului nu pare interesata sa "match" uriasul salar de 700.000 $ nu cred ca se cheama furt..

Bogeyman
1st August 2008, 18:14
cand oferi unui restricted FA salariul minim iar echipa care are drepturile asupra jucatorului nu pare interesata sa "match" uriasul salar de 700.000 $ nu cred ca se cheama furt..

ok...ma intreb de ce l-o fi luat pe ivey?...sa-l transforme intr-un nou Ollie?

Irimus
1st August 2008, 23:22
pai..3rd pg..orice echipa are nevoie de un bench warmer gata sa joace energic 5-6 minute la nevoie.

Irimus
2nd August 2008, 01:58
Olympiakos is considering a run at LeBron James when he becomes a free agent in 2010, according to a source close to Sports Illustrated's Ian Thomsen.

As a free agent in 2010, his new contract in the NBA would start at less than $20 million annually.

The owners of Olympiakos already lose millions annually on their player payroll. It may be worthwhile to them to lose $40 million or more in exchange for the grandeur of LeBron.

putin probabil dar totusi..... 20 mil de euro >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 20 mil de dolari(din care americanii platesc o groaza de taxe)

caseta
2nd August 2008, 13:58
nu ai citit cu atentie ce am scris acum citeva zile ...

chiar daca salariul ar fi mult mai mare (sa zicem de 2 ori mai mare incluzind taxe si dif de curs), in US lebron incaseaza mult mai mult din reclame decit ia din salariu. pt el ar fi mai eficient sa se mute in NY, LA sau chicago unde contractul cu nike se pare ca ar plati dublu, decit sa plece in europa.

cit de cunoscut e el intre fanii de basket, in europa nu ar avea aceeasi putere de promovare a produselor pe care o au altii (beckham e de 1000 de ori mai cunoscut decit lebron - mergi pe strada si arata o poza cu lebron si una cu beckham in haine "civile" si vezi cita lume stie ca lebron joaca basket, in timp ce cam toti stiu cine e beckham)

in europa chiar si un star local care nu are nici 10% din valoarea lui lebron s-ar putea sa vinda mai bine decit lebron. pt ca e local.

Irimus
3rd August 2008, 03:25
^Pai Nike, Adidas, Coca-Cola etc exista si in Europa...nu cred ca firmele astea nu ar fi interesate de contracte cu Lebron daca ar juca in Europa...

caseta
3rd August 2008, 12:29
ooooof, hai mah, ce dreq, ca nu e asa greu.
firma adidas, nike bla bla bla face un contract cu lebron. bun.
insa reclamele se difuzeaza pe anumite posturi TV, care sunt receptionate intr-o anumita arie si care sunt vazute de un numar N de oameni.

nu te-ai intrebat niciodata de ce nu sunt spoturi cu lebron in romania dar in schimb sunt cu mutu sau mai jtiu io cine ?
pt ca in romania lebron e un necunoscut, indiferent cit de zeu e el (si nu glumesc) in ale basketului, indiferent de faptul ca, ca sportiv, e de 1 mil de ori mai valoros decit un figurant ca mutu (care si ala e talentat, dar isi bate joc de talentul lui - un fel de ricky davis sau darius miles ceva)

in state insa, lebron apare la tv destul de des (ca jucator de basket ma refer): cu cleveland, la ASG, nationala de basket etc., motiv pt care e cunoscut pe piata respectiva.

acum, daca s-ar cara in alta tara, pt americani ar deveni mai putin relevant. da, ar fi in continuare cunoscut, dar oamenii (90% din ei) au mintea cu program redus, asa ca l-ar uita relativ repede. puterea lui de a vinde in US s-ar diminua considerabil.

daca lebron ar juca de ex in grecia, da ar incepe sa fie foarte cunoscut in grecia. sa zicem ca ar deveni la fel de cunoscut ca in US. desi in realitate un fotbalist local probabil tot ar prinde mai bine in reclame pt ca e grec si oamenii (avind mintea cu program redus) tind sa se indetifice mai usor cu cei care le sunt mai apropiati si sa aiba frica/sa nu le placa ce e strain - de aici xenofobia - look it up.

ei bine, chiar daca lebron ar ajunge sa vinda in grecia asa cum vinde acum in US, ar vinde la 8 mil de oameni, nu la aproape 300 de mil. ori daca joaca in NY (18 mil) sau LA (13 mil) sau chicago (9 mil) numai in orasul respectiv ar fi mai multa po****tie decit in toata grecia.

ca urmare nike (probabil nike grecia) i-ar putea oferi un contract, dar tinind cont de raportul 8 mil fata de 300 si de faptul ca economia greciei nu e nici de departe ca cea a US (si sa nu te aud ca grecia are euro, deci economia greaca e mai puternica decit a US. in primul rind grecia abia a reusit sa intre in zona euro, in al 2-lea rind faptul ca ai euro nu inseamna ca economia ta se apropie ca putere de cea a germaniei - cea mai puternica economie in din zona euro), potentialul lui contract cu nike grecia ar plati de ZECI de ori mai putin. pt ca nike nu plateste in functie de cit de bun e un jucator, ci in functie de niste calcule economice, functie de cit estimeaza ei ca respectivul jucator ii va ajuta sa vinda.

sper ca acum ai inteles de ce pt lebron si inca citeva superstaruri nu ar avea logica dpdv financiar sa se mute in europa.

Raptor
3rd August 2008, 15:46
=> LeBron trebuie sa joace in China.

Oricum olimpiada asta e un adevarat vector de imagine pentru toti jucatorii americani dpv al marketingului si a posibilelor vanzari in plus in China.

Bogeyman
3rd August 2008, 16:54
as avea de adaugat ceva la ce a spus caseta...

chiar daca ar fi sa zicem 8 mil de fani ai baschetului in grecia, ar fi putini cei care ar lua un maieu cu james...daca merge la olympiakos, la cat sunt de fanatici oamenii in grecia, fanii echipelor rivale nu vor cumpara nici un maieu cu james

Irimus
3rd August 2008, 17:59
2. brand nu va opt-out. book it.

oracolul de la Balcesti :D

caseta
3rd August 2008, 23:38
yeah, yeah, i know. :D
ai cautat mult ? :P
altceva nu ai gasit sa raspunzi la ce am zis ?
nu de alta, dar macar daca dadeai quote-ul imediat dupa ce brand anunta ca va opt-out era ceva. acum ....

Irimus
4th August 2008, 01:32
nu l-am cautat.am dat click pe prima pag a thread-ului din greseala.

BAK
4th August 2008, 10:44
lebron nu se va muta in europa decat daca s-ar apuca de futbol....un fel de michael jordan moment

caseta
4th August 2008, 11:10
ala cu fotbalu european e kobe :P
lebron cred ca cel mult se baga la fotbal american, si probabil si acolo ar fi la fel de bun, ca la cit e si ce viteza are ....

Bogeyman
4th August 2008, 11:41
arroyo a semnat cu maccabi tel aviv :headbang::(:angry::mda:

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=3517862

Irimus
4th August 2008, 12:22
^foarte bine.

sunt convins ca tu, Maggot ai fi trecut cu vederea faptul ca "Sources in Israel said Arroyo will receive an estimated $2.5 million net next season -- roughly the equivalent of a $5 million NBA salary after taxes" si ai fi ales sa joci in nba pt minim adica vreo 900.000 din care mai dadeai taxe vreo 400.000..dar macar erai cu sufletul curat si nu te arata lumea cu degetul pe forumuri...:rolleyes: