PDA

View Full Version : Ernie Grunfeld - primul roman care a jucat in NBA



georgevc15
4th August 2006, 22:09
Am un prieten care a mers vara asta in America sa predea baschet intr-o tabara. Mi-a spus ca a auzit in tabara

aceasta de la un alt antrenor despre un anume Ernie Grunfeld. Acesta sa nascut in Satu Mare (chiar din orasu de unde sunt si eu). Acuma e presedinte la Wizards. A jucat in NBA pana in 1986.
Mai multe informatii despre el puteti gasii aici:

http://www.basketball-reference.com/players/g/grunfer01.html
http://www.basketball-reference.com/bio/born_RO_iso.html
http://www.nba.com/wizards/news/bio_grunfeld.html
http://www.nba.com/wizards/news/wizards_frontoffice.html

Irimus
4th August 2006, 23:09
foarte sincer iti zic ca habar nu am avut de asta...dar nah..ernie...deci nu e chiar roman...e mai degraba maghiar nascut in romania si in plus in SM stau multi maghiari

Zabriskie
4th August 2006, 23:24
Am mai vz undeva pe forum(scris mai acu ceva timp),zicea cineva despre originile presedintelui de la wizards...

Dumars
5th August 2006, 01:25
Nu are nici o treaba Ernie asta cu faptul ca s-a nascut in Romania.
Nu se considera roman, cica nu vorbeste romaneste. Si a mai fost publicat ceva articol despre el, cred ca in Sport total.
Nu are deloc cuvinte de lauda despre Romania. A fost asuprit mult si "a trebuit sa emigreze".


Nascut in Satu-Mare, in 1955, Grunfeld a plecat cu familia sa in Statele Unite, la varsta de 9 ani.

Parintii lui Grunfeld, ambii evrei, au avut de suferit in timpul celui de-al doilea razboi mondial. "Tata s-a aflat intr-un lagar de munca, in Romania. A reusit sa scape, dar numai el stie prin ce a trecut. Pentru mama n-a fost la fel de greu, pentru ca a reusit sa stea in perioada razboiului la Budapesta, ascunsa prin beciuri, cu acte false", a povestit fostul baschetbalist.



"After the war, it became Romania," Grunfeld said. "Because the Hungarians were on the side of the Germans, part of their territory was taken away, and they formed new borders. Romania was with the Russians."
Grunfeld has returned to Budapest several times to visit relatives, but he has little interest in visiting Romania since he feels no great connection to his childhood home.
Si mare expert in istorie, se pare.

Deci ramane sa ne laudam doar cu Big Ghita si sa mai asteptam pana la urmatorul.

Raptor
5th August 2006, 01:47
Poate pe Vlad Moldoveanu? Ca in echipa de U18 mai e si un Muntean si un Ardelean... unu tot tre sa reuseasca.

Zabriskie
5th August 2006, 12:01
Cica joaca in State; probabil in ultimu an de liceu daca e junior 2, nu?

KingMJames
5th August 2006, 14:16
dap...in sport total am citit si eu despre el...si dc ce a zis despre romania este adevarat,atunci este un gunoi abject...

georgevc15
5th August 2006, 20:24
Intr-adevar m-am interesat pe aici prin Satu Mare si tipul este evreu. Dar am mai aflat de la un preot greco-catolic tot din Satu Mare care are o biserica greco-catolica romaneasca in New York ca a jutat biserica romaneasca din New York ... poate nu ar trebui sa il judecam pe om prea repede ..
Ca fapt divers are un fiu pe nume Dan care joaca in campionatul universitar american pentru Stanford University.

Raptor
6th August 2006, 01:29
Rogojan?

MadSkillz
6th August 2006, 21:32
ala din BAIA Mare?

SergiuCL
6th August 2006, 22:24
/ole/ /ole/ Lol

SergiuCL
6th August 2006, 22:25
/ole/ /ole/

georgevc15
7th August 2006, 10:44
Este vorba de Dan Grunfeld.

Aici e pagina lui:
http://gostanford.cstv.com/sports/m-baskbl/mtt/grunfeld_dan00.html

uvictor
9th August 2006, 14:16
Rogojan?
:happy :happy :happy

caseta
20th August 2006, 15:33
dap...in sport total am citit si eu despre el...si dc ce a zis despre romania este adevarat,atunci este un gunoi abject...

ejti tu asa sigur ca nu e adevarat ce a zis ? daca a avut un parinte intr-un lagar de munca si celalalt ascunzindu-se prin beciuri si temindu-se in fiecare minut pt propria viata .... atunci e normal sa nu aiba amintiri frumoase. d-ooooooh. :headbang:

nu cred ca esti tu in masura sa il judeci. sau poate ejti si tu vreun roman "verde" !?!?!!?!? vreun fan al lui vadim, ceva ??!!? sper ca nu, pt ca nu am decit dispret pt genul ala de oameni .... ("nationalisti", rasisti, ignoranti etc)

YozzMaster
20th August 2006, 18:05
Ceafa de comunist=)) scuzati da imi place cum suna:D

MadSkillz
21st August 2006, 02:52
ejti tu asa sigur ca nu e adevarat ce a zis ? daca a avut un parinte intr-un lagar de munca si celalalt ascunzindu-se prin beciuri si temindu-se in fiecare minut pt propria viata .... atunci e normal sa nu aiba amintiri frumoase. d-ooooooh. :headbang:

nu cred ca esti tu in masura sa il judeci. sau poate ejti si tu vreun roman "verde" !?!?!!?!? vreun fan al lui vadim, ceva ??!!? sper ca nu, pt ca nu am decit dispret pt genul ala de oameni .... ("nationalisti", rasisti, ignoranti etc)

Asa cum nici tu nu esti in masura sa judeci pe Ernie, pe KingMJames, pe fanii lui Vadim sau pe oricine altcineva.
D-OOOOOOOOOOOOH

caseta
21st August 2006, 04:39
ba uite ca daca despre grunfeld nu stiu prea multe, despre vadim am citit destule si l-am auzit vorbind de prea multe ori. asa ca in cazul asta pot sa imi exprim o parere despre el, si, implicit, despre fanii lui. de exemplu, ca sunt retarzi.

aici as face o mica (spre medie) paranteza: daca crezi (nu tu, ci generic) ca un lingau, un pupincurist, un oportunist (in sensul rau), un turnator, un om fara principii si fara coloana vertebrala, un om care azi linge unde a scuipat ieri daca asa ii dicteaza interesul (si lista ar putea continua) este cel potrivit sa conduca tara asta, atunci eu cred ca ejti retardat. sau rau intentionat.
nu se poate sa nu vezi ca in mai multe cazuri, diversi oameni au fost catalogati drept banditi, insa cind au ajuns in partidul lui, au devenit brusc niste eroi ai neamului, niste oameni deosebiti, plini de calitati mai ceva ca broasca de par. si hai sa zicem ca te poti insela asupra unui om pentru ca apoi sa il vezi cine e cu adevarat. sa zicem. dar coincidentele continua - in momentul in care oamenii respectivi plecau din partid, redeveneau niste banditi ordinari, vinovati de toate relele de pe lume.
ori, daca nu vezi dincolo de acest teatru ieftin si crezi orbeste .... eu zic ca ejti retard.

evident ca tu nu vei fi de acord cu ceea ce tocmai am zis. dar ... ma intreb cind am fost noi de acord ultima oara asupra vreunui subiect :thinkso: :confused:

vasi
21st August 2006, 10:33
Oameni buni, ce mai tot va certati aici... chestia e foarte simpla si foarte clara
Ernie Grunfeld a fost PRIMUL ROMAN CARE A JUCAT IN NBA!!!!!
Chiar daca el nu se considera roman, asta nu conteaza... s-a nascut in Romania, deci e roman!!!!!!

MadSkillz
21st August 2006, 11:11
ba uite ca daca despre grunfeld nu stiu prea multe, despre vadim am citit destule si l-am auzit vorbind de prea multe ori. asa ca in cazul asta pot sa imi exprim o parere despre el, si, implicit, despre fanii lui. de exemplu, ca sunt retarzi.

aici as face o mica (spre medie) paranteza: daca crezi (nu tu, ci generic) ca un lingau, un pupincurist, un oportunist (in sensul rau), un turnator, un om fara principii si fara coloana vertebrala, un om care azi linge unde a scuipat ieri daca asa ii dicteaza interesul (si lista ar putea continua) este cel potrivit sa conduca tara asta, atunci eu cred ca ejti retardat. sau rau intentionat.
nu se poate sa nu vezi ca in mai multe cazuri, diversi oameni au fost catalogati drept banditi, insa cind au ajuns in partidul lui, au devenit brusc niste eroi ai neamului, niste oameni deosebiti, plini de calitati mai ceva ca broasca de par. si hai sa zicem ca te poti insela asupra unui om pentru ca apoi sa il vezi cine e cu adevarat. sa zicem. dar coincidentele continua - in momentul in care oamenii respectivi plecau din partid, redeveneau niste banditi ordinari, vinovati de toate relele de pe lume.
ori, daca nu vezi dincolo de acest teatru ieftin si crezi orbeste .... eu zic ca ejti retard.

evident ca tu nu vei fi de acord cu ceea ce tocmai am zis. dar ... ma intreb cind am fost noi de acord ultima oara asupra vreunui subiect :thinkso: :confused:


Eh, uite ca n-ai nimerit. Nu-ti contrazic parerile despre Vadim si nici n-am stat sa le citesc bine. Ideea era simpla: fiecare e liber sa dispretuiasca pe cine vrea, asa cum si tu esti la randul tau.

Raptor
21st August 2006, 12:21
Ma ce tot aveti cu Vadim, mie mi se pare un admin ok al forumului :D

MadSkillz
21st August 2006, 12:24
mie mi se pare un admin ok al forumului :D

Cine esti tu sa il judeci ?!? :happy :happy /hello

rady
21st August 2006, 17:20
totodata, primul roman care a condus o echipa din NBA :P
(daca nu ma insel a mai fost presedinte si la New York)

Raptor
21st August 2006, 23:01
E clar. Am gasit explicatia. Nu e vina lu Isiah. Washington-ul va ajunge la fel ca si NYK :D