PDA

View Full Version : A trantit Romania meciul cu Olanda pentru Italia?



Cel mai cel mai
18th June 2008, 20:03
Eu cred ca Olanda-Romania a fost vandut italienilor. Asta ar explica multe lucruri:

1. Penalty-ul ratat de Mutu in Italia-Romania - aici ori a fost vandut, ori pur si simplu nu a vrut sa-si complice cariera in Italia.

2. Jocul extrem de slab al Romanilor contra Olandei - Olanda a vrut clar sa ne lase sa trecem, dar 'tricolorii' isi doreau exact opusul. Jocul Romaniei de ieri a fost de nerecunoscut, indiferent de oboseala sau stres.

3. Gura mica a Frantei, care n-a declarat mai nici o pretentie de a face tot ce-i sta in putinta sa bata Italia pentru o sansa de a trece si ei de grupe...

Nu se poate uita nici taraboiul cu arbitrul Norvegian care a fost trimis acasa, in ciuda faptului ca decizia lui de a anula primul gol din Italia - Romania a fost aprobata de UEFA. Italienii au tinut sa-si mentina imaginea de echipa performanta cu orice pret, si cine mai dispus sa-i ajute decat noi?

Ted
18th June 2008, 20:06
S.f.

BBB
18th June 2008, 21:17
Eu cred ca Olanda-Romania a fost vandut italienilor. Asta ar explica multe lucruri:

1. Penalty-ul ratat de Mutu in Italia-Romania - aici ori a fost vandut, ori pur si simplu nu a vrut sa-si complice cariera in Italia.

2. Jocul extrem de slab al Romanilor contra Olandei - Olanda a vrut clar sa ne lase sa trecem, dar 'tricolorii' isi doreau exact opusul. Jocul Romaniei de ieri a fost de nerecunoscut, indiferent de oboseala sau stres.

3. Gura mica a Frantei, care n-a declarat mai nici o pretentie de a face tot ce-i sta in putinta sa bata Italia pentru o sansa de a trece si ei de grupe...

Nu se poate uita nici taraboiul cu arbitrul Norvegian care a fost trimis acasa, in ciuda faptului ca decizia lui de a anula primul gol din Italia - Romania a fost aprobata de UEFA. Italienii au tinut sa-si mentina imaginea de echipa performanta cu orice pret, si cine mai dispus sa-i ajute decat noi?

totusi, sa nu uitam ca in 1998 Franta a castigat finala contra Braziliei, dupa care in Brazilia s-a construit o super-centrala nuclearo atomico energetica in valoare de nush cate miliarde de dolari. Ghici cine a platit pentru ea? Statul Francez :ok:

delaparis
18th June 2008, 21:19
:happy

BBB ai simtul umorului

moty
18th June 2008, 21:28
Au fost jalnici, dar nu pot sa cred ca au vandut.

Charon
18th June 2008, 22:00
istoria Romaniei e construita pe tradare asa ca nu vad ce ar fi asa spectaculos daca am descoperi si niste tradatori in fotbal!:(

Aurel.D
18th June 2008, 22:45
La suspicionita si supozitii suntem campioni modiali! PROSTII!!:mda:

YoNuTzz
18th June 2008, 22:46
aici nu e vorba de vandut...aici e vorba de penibilitate si de neputinta...

Cel mai cel mai
18th June 2008, 22:51
"Echipa națională se mută în Italia" (http://www.prosport.ro/multimedia/jurnal-pro/echipa-nationala-se-muta-in-italia-2718676)

Ole, ole, ole.:headbang:

delaparis
18th June 2008, 22:57
Mai Cel mai cel :D ... sa-mi dovedesti ce spui si te cred ... nu cu articole specula pentru coafeze

Kooler
19th June 2008, 10:19
Daca se transfera vreunu' inseamna ca e trantit, cred ca deja a fost, pentru ca nu stim ce salariu are Mutu.

rob_din
19th June 2008, 10:22
totusi, sa nu uitam ca in 1998 Franta a castigat finala contra Braziliei, dupa care in Brazilia s-a construit o super-centrala nuclearo atomico energetica in valoare de nush cate miliarde de dolari. Ghici cine a platit pentru ea? Statul Francez :ok:

Uitasem de acel meci. Eu nu stiu ce s-o fi construit in Brazilia dar si acolo a fost ceva foarte foarte suspect. Ca si in meciul Romania-Olanda.
Iar pentru cei care spun ca o asemnea varianta e aberanta si o prostie, poate ne explica si de ce. Ar fi primul blat din istorie si nu stiu eu?
Sa nu uitam ca o victorie a Olandei era foarte bine cotata la casele de pariuri. S-au castigat multi bani in urma acestui meci.

chinna tm
19th June 2008, 10:27
romania nu a vandut meciul......parerea mea......nu putem mai mult.....dar te inteleg, avand in vedere ca olandezii ne-au invitat sa inscriem.....ei sunt de vina.....pai sa nu isi creeze nici macar o singura ocazie de.....autogol?????.....:happy

rob_din
19th June 2008, 10:29
romania nu a vandut meciul......parerea mea......nu putem mai mult.....dar te inteleg, avand in vedere ca olandezii ne-au invitat sa inscriem.....ei sunt de vina.....pai sa nu isi creeze nici macar o singura ocazie de.....autogol?????.....:happy

Cum am zis ieri si daca incercau olandezii sa-si dea autogol o scotea Mutu de pe linia portii

chinna tm
19th June 2008, 10:34
Cum am zis ieri si daca incercau olandezii sa-si dea autogol o scotea Mutu de pe linia portii

mie nu imi vine sa cred ca ai nostrii au facut blat.....pt macaronari.....oricum, motive ar fi destule sa credem asta.....dar la cum am jucat la euro.....adica slab.....i\poteza blatului pentru mine e cam......trasa de par.....dar nu se stie niciodata.....poate ai dreptate.....si daca ai imi.....beeep in ei de nesimtiti.....atunci chiar si-au batut joc de acei minunati suporteri care au fost acolo pentru ei!!!!!

Elphax
19th June 2008, 10:41
sa fim seriosi ...

kain
19th June 2008, 10:42
In nici un caz :cool:

Ferko
19th June 2008, 10:47
Eu cred ca Olanda-Romania a fost vandut italienilor. Asta ar explica multe lucruri:

1. Penalty-ul ratat de Mutu in Italia-Romania - aici ori a fost vandut, ori pur si simplu nu a vrut sa-si complice cariera in Italia.

2. Jocul extrem de slab al Romanilor contra Olandei - Olanda a vrut clar sa ne lase sa trecem, dar 'tricolorii' isi doreau exact opusul. Jocul Romaniei de ieri a fost de nerecunoscut, indiferent de oboseala sau stres.

3. Gura mica a Frantei, care n-a declarat mai nici o pretentie de a face tot ce-i sta in putinta sa bata Italia pentru o sansa de a trece si ei de grupe...

Nu se poate uita nici taraboiul cu arbitrul Norvegian care a fost trimis acasa, in ciuda faptului ca decizia lui de a anula primul gol din Italia - Romania a fost aprobata de UEFA. Italienii au tinut sa-si mentina imaginea de echipa performanta cu orice pret, si cine mai dispus sa-i ajute decat noi?
Ai scapat din vedere cateva idei cum ar fi:
- formatia aliniata de piturca
- mentalitatea fotbalului romanesc
- 'tactica' folosita de echipa noastra
Suntem cei mai tari la 'dat din gura', dar la fotbal o lasam mai moale.
Asta ne e locul, atata timp cat selectia se face pe baza de 'pile'.
Concluzia : la munca, nu la cerut pomana !
Turcii au jucat pana la capat, au crezut in ei, in valoarea lor si rezultatul s-a vazut.
Oricum daca e sa blamam pe cineva nu jucatorii sunt aceia ci conducatorii din fotbalul nostru. Ei sunt cei care trebuie condamnati (uneori chiar in sensul bun al cuvantului) si nu jucatorii.
Un lucru e clar : JUCATORII N-AU VANDUT NIMIC ! Ei au jucat ce li s-a cerut.

rob_din
19th June 2008, 10:50
sa fim seriosi ...

Si ce-i asa neserios? Ma rog credeti ce vreti.

chinna tm
19th June 2008, 10:51
@Ferko.....adica li s-a cerut jucatorilor sa nu joace .....NIMIC?????......pai cine a fost pe teren?eu, tu?.....nu.....ci JUCATORII......au jucat slab....principala vina e A LOR!!!!!plus a lui piturca.....

Vraciul
19th June 2008, 10:51
threadul anului 2008. o doamne, cata prostie.......

Alixon
19th June 2008, 10:54
Un lucru e clar : JUCATORII N-AU VANDUT NIMIC ! Ei au jucat ce li s-a cerut.

Jucatorii n-au jucat absolut nimic.
Asa ca au vandut meciul Italiei.

rob_din
19th June 2008, 10:57
threadul anului 2008. o doamne, cata prostie.......

Nu mai mare decat a celor care cred ca atat a putut Romania. Si o echipa de Divizia C putea mai mult.
Ceva s-a intamplat pentru a juca atat de execrabil. Poate s-or fi batut jucatorii inainte de meci, poate or fi fost hipnotizati, poate i-au facut in ciuda lui Piturca, poate or fi vandut meciul. Ceva s-a intamplat. In nici un caz scuza cu "atat au putut" nu sta in picoare

Vraciul
19th June 2008, 11:02
hai lasati-o moarta. calculati si voi beneficiile daca ne-am fi calificat in sferturi. cresteau atat primele cat si cota de piata a jucatorilor.
ce sa zic, au facut blat toti jucatorii plus staful tehnic. adica vre-o 30 de oameni. voi chiar credeti ca asta nu o sa iasa la iveala? sau banii se duc toti la piturca, mutu, chivu si inca doi-trei jucatori?
acceptati situatia, atata am putut. nu mai cautati scenarii fanteziste.

hai sa va mai dau un scenmariu la care sa aberati. italienii ii platesc datoria la chelsea lui mutu. nu?

rob_din
19th June 2008, 11:06
hai lasati-o moarta. calculati si voi beneficiile daca ne-am fi calificat in sferturi. cresteau atat primele cat si cota de piata a jucatorilor.
ce sa zic, au facut blat toti jucatorii plus staful tehnic. adica vre-o 30 de oameni. voi chiar credeti ca asta nu o sa iasa la iveala?

Naivitatea unora. In primul rand nici nu trebuie sa faca blat toti. E de ajuns sa faca jumatate de echipa. Pe Lobont nu-l suspectez de balt. Cat despre prime, alea sunt mizilic pe langa cat castiga Mutu sau Chivu

CrisS
19th June 2008, 11:08
threadul anului 2008. o doamne, cata prostie.......

Corect!!!
daca exista vreo idee mai tampita decat asta in tara in care traim...atunci ar trebui sa ne stergem de pe harta pamantului. serios acum....cum poate sa le treaca unora prin cap sa spuna ca "nu am vrut sa castigam, ca sa ia mutu salariu urias sa plateasca amenda catre chelsea..." . uitati ca are un socru bogat? are un nas bogat (nicu gheara daca nu ma insel nu?). credeti ca mutu nu are de unde plati amenda aia? :happy:happy:happy.
"o doamne, cata prostie....." - vorba anului 2008! :ok:

rob_din
19th June 2008, 11:08
hai lasati-o moarta. calculati si voi beneficiile daca ne-am fi calificat in sferturi. cresteau atat primele cat si cota de piata a jucatorilor.
ce sa zic, au facut blat toti jucatorii plus staful tehnic. adica vre-o 30 de oameni. voi chiar credeti ca asta nu o sa iasa la iveala? sau banii se duc toti la piturca, mutu, chivu si inca doi-trei jucatori?
acceptati situatia, atata am putut. nu mai cautati scenarii fanteziste.

hai sa va mai dau un scenmariu la care sa aberati. italienii ii platesc datoria la chelsea lui mutu. nu?

Si daca Mutu e iertat de plata ce mai zici?

Vraciul
19th June 2008, 11:09
tati las-o balta. sunteti bolnavi de scenarita ieftina. si vedeti ca forumul asta este recunoscut in tara. aveti grija sa nu iscati un scandal la nivel national total aiurea.

mutu era iertat de datorie inca dinainte de primul meci. trebuia sa citesti interviurile din ziare cand s-a aflat ca totul era o diversiune si ca uefa nu a luat nicio hotarare.

rob_din
19th June 2008, 11:10
Corect!!!
daca exista vreo idee mai tampita decat asta in tara in care traim...atunci ar trebui sa ne stergem de pe harta pamantului. serios acum....cum poate sa le treaca unora prin cap sa spuna ca "nu am vrut sa castigam, ca sa ia mutu salariu urias sa plateasca amenda catre chelsea..." . uitati ca are un socru bogat? are un nas bogat (nicu gheara daca nu ma insel nu?). credeti ca mutu nu are de unde plati amenda aia? :happy:happy:happy.
"o doamne, cata prostie....." - vorba anului 2008! :ok:

Si saracul de cat de bogat este, vrea sa plece de la Fiorentina fiindca nu ia decat vreo 2 milioane de Euro. De aceea Beacali saracu nu mai face nici o afacere, fiindca e deja bogat. Cine e bogat vrea sa fie si mai bogat

rob_din
19th June 2008, 11:10
tati las-o balta. sunteti bolnavi de scenarita ieftina. si vedeti ca forumul asta este recunoscut in tara. aveti grija sa nu iscati un scandal la nivel national total aiurea.

mutu era iertat de datorie inca dinainte de primul meci. trebuia sa citesti interviurile din ziare cand s-a aflat ca totul era o diversiune si ca uefa nu a luat nicio hotarare.

Si sa nu-i demoralizam pe baieti si pe Piti. Parca esti purtatorul de cuvant al federatiei

Ferko
19th June 2008, 11:15
@Ferko.....adica li s-a cerut jucatorilor sa nu joace .....NIMIC?????......pai cine a fost pe teren?eu, tu?.....nu.....ci JUCATORII......au jucat slab....principala vina e A LOR!!!!!plus a lui piturca.....
Daca joci numai cu fundasi si mijlocasi defensivi intr-un meci pe care vrei sa-l castigi cine-i vinovat ? Fundasii ca nu ataca sau antrenorul ca n-a apelat la niciun atacant veritabil ? Eu zic ca au jucat ce li s-a cerut pentru ca asta e profilul jucatorilor care erau in teren, jucatori de aparare. Ma rog, fiecare are parerea lui, eu nu vreau sa conving pe nimeni ca eu am dreptate, dar raman la parerea ca cel mai vinovat este Piturca. El a ales jucatorii, el a format echipa.

White Shadow
19th June 2008, 11:15
penibil thread :ok:

sunteti penibili :ok:


Daca joci numai cu fundasi si mijlocasi defensivi intr-un meci pe care vrei sa-l castigi cine- vinovat ? Fundasi ca nu ataca sau antrenorul ca n-a apelat la niciun atacant veritabil ? Eu zic ca au jucat ce li s-a cerut pentru ca asta e profilul jucatorilor care erau in teren, jucatori de aparare. Ma rog, fiecare are parerea lui, eu nu vreau sa conving pe nimeni ca eu am dreptate, dar raman la parerea ca cel mai vinovat este Piturca. El a ales jucatorii, el a format echipa.

perfect de acord cu tine.

Vraciul
19th June 2008, 11:16
din contra. ii vreau jos atat pe sandu cat si pe dragomir. dar .... nu are rost. eu zic sa aveti grija cu discutiile astea.....
cat despre mutu, nu pot sa zic decat ca merita mai mult. este un jucator de mare valoare care nu a putut sa faca nimic de unul singur. chiar are valoare de o echipa mai puternica si implicit un salariu mai mare. salariu de acum(1.500.000 parca) este prea mic fata de cat castiga altii mai slab cotati decat el.
pur si simplu a tras fiorentina dupa el si clubul ar trebui sa ii fie recunoscator. tocmai din cauza asta "pune presiune" pe club. ganditi-va cat castiga clubul din calificarea in chl tocmai datorita lui.

YoYoyOi
19th June 2008, 11:21
Ce interes ar fi avut Cocis, Codrea, Ghionea, Nicolita sau Daniel Niculae sa-i ajute pe Contra, Rat, Mutu, Goian si Marius Niculae sa se transfere in Italia?

Si inca ceva: daca Romania ar fi ajuns in sferturi pe baza unor evolutii bune ale celor din prima categorie, nu credeti ca acestia ar fi putut intra in vizorul unor echipe mai bine cotate decat cele la care joaca acum?
Sau: daca am fi ajuns in sferturi sau, poate, semifinale, nu credeti ca Goian, Marius Niculae, Contra sau Rat ar fi negociat pe sume mai mari decat cele de acum transferurile lor in Italia?

boni2204
19th June 2008, 11:23
unora le lipsesc scandalurile din liga 1.....
si se incalzesc cu blaturi europene
aiureli

Vraciul
19th June 2008, 11:26
Vadim, nu transforma forumul intr-un fel de OTV. itit pierzi si tu din credibilitate. ai pus chestia asta pe prima pagina.

chinna tm
19th June 2008, 11:27
Daca joci numai cu fundasi si mijlocasi defensivi intr-un meci pe care vrei sa-l castigi cine-i vinovat ? Fundasii ca nu ataca sau antrenorul ca n-a apelat la niciun atacant veritabil ? Eu zic ca au jucat ce li s-a cerut pentru ca asta e profilul jucatorilor care erau in teren, jucatori de aparare. Ma rog, fiecare are parerea lui, eu nu vreau sa conving pe nimeni ca eu am dreptate, dar raman la parerea ca cel mai vinovat este Piturca. El a ales jucatorii, el a format echipa.

da....erau fundasi....dar mutu?marius nicolae?dica?daniel niculae?cocis?banel?petre?.....pe i cine i-a oprit sa dea gol?.....si jucatorii au vina lor.....da, marea vina e a lui piturca care a facut o tactica numai buna ca avans pentru biletele de avion de intoarcere......dar si jucatorii, daca intr-adevar sunt asa de buni pe cat se cred ei, ar fi trebuit sa arate ceva.....nu cred ca le-a zis piturca: nu dati gol!!!!!.....sau mai sti?.....:D

Alixon
19th June 2008, 11:28
Declaratia unui jucator de top in Europa referitoare la un meci in care Olanda a jucat cu rezervele si au ratat de multe ori cu intentie.

Cristi Chivu spune ca tricolorii nu au crezut vreun moment ca pot invinge Olanda.

Toti cei care spun ca "atat a putut Romania" sunt naivi.
A revazut cineva dintre voi meciul?
Chivu n-a pasat atat de prost in toata cariera lui de fotbalist.

Daca Italia nu conducea Franta la pauza, Romania invingea Olanda cu siguranta!

Bancaru
19th June 2008, 11:29
La romani orice este posibil. In primul si in primul rand nu trebuie sa omitem niste aspecte:
Poate cineva sa nege ca olandezii nu pareau in orima repriza ca nu vor? Eu am ramas uimit cand am vazut cata lipsa de interes.
Poate cineva sa aduca drept argument ca era echipa de rezerve?
Poti spune ca Huntelaar, Robben, van Persie sau altii sunt rezerve?
Cum a fost posibil ca Mutu sa nu aiba nici macar o faza notabila? Nici macar una in conditiile in care era un meci decisiv?
Cum de a gresit Chivu 5 pase absolut copilareste?
De ce jucatorii din Italia, Chivu, Mutu si Codrea au jucat cel mai prost, sau mai bine zis sub asteptari?
Crede cineva gogorita cu oboseala? Pai la nivelul lor nu poti sa joci 3 meciuri in 8 zile? Daca nu ai pretentii de la Chivu sau Mutu ce naiba sa mai zicem de Banel, atunci? Saracul baiat nu era preocupat decat sa doboare recordul suedezului care a alergat mai mult de 13 km intr-un meci.
De ce a fost Piturca nervos tot timpul meciului, inca din primele minute?
De ce nu a intrat Marica tiitular?
De ce a inceput cu asezarea ultradefensiva din meciul cu Franta si nu a jucat de la bun inceput ca in meciul cu Italia? S-a vazut clar ca intrarea lui Petre, tardiva, a ambitionat putin.
De ce aveam la un mement dat in fata 3 jucatori, la mijloc nici unul iar dincolo, catre careul nostru erau 7 jucatori de camp? S-a vazut lucrul asta clar la un moemnt dat cand transmisia se facea cu "paianjenul".
Argumentul ca le crestea cota si ca aveau de castigat nu sta in picioare. Si italienii aveau de castigat, mai mult decat au ai nostri, si din ce castiga ei isi permit sa creasca putin si cota alor nostri. A unora... Eu nu pledez pentru blat, dar nu cred ca e imposibil. Atata timp cat in meciul decisiv esti slab ca o momaie si mai vii si cu argumente puerile... nu faci decat sa alimentezi aceste suspiciuni ale unui popor si asa grav bolnav de scenarita.
Crede cineva ca Mutu va fi idolatrizat la primul meci pe care il va juca cu Fiorentina acasa pentru penalty-ul batut cu curul?

Il ajuta pe Chivu evolutia de marti in ochii lui Mourinho, stiut fiind ca asta era convins ca Romania trebuie si poate sa bata, si stiut fiind ca pentru portughez conteaza enorm CARACTERUL?

chinna tm
19th June 2008, 11:34
Declaratia unui jucator de top in Europa referitoare la un meci in care Olanda a jucat cu rezervele si au ratat de multe ori cu intentie.

Cristi Chivu spune ca tricolorii nu au crezut vreun moment ca pot invinge Olanda.

Toti cei care spun ca "atat a putut Romania" sunt naivi.
A revazut cineva dintre voi meciul?
Chivu n-a pasat atat de prost in toata cariera lui de fotbalist.

Daca Italia nu conducea Franta la pauza, Romania invingea Olanda cu siguranta!

vorbesti serios?????......ma faci sa rad:happy.....pai nu tocmai asta trebuia sa ne faca sa jucam?nu faptul ca italia conducea?????......daca ai glumit, imi cer scuze:D......

gheorghe
19th June 2008, 11:41
Scenarita cronica....ASTA E VALOAREA LOTULUI DE LOOSERI CARE COMPUN NATIONALA ROMANIEI!:( Capisci?!?

Ma bucur ca nu am mers mai departe...ne faceam de ras mai grav deacat povestea pe care o traim acum!

Jocul Romaniei este ZERO BARAT!


Ne-am facut de ras...asta este adevarul!:rosu:

Bancaru
19th June 2008, 11:42
BERNA (Svizzera), 17 giugno 2008 - Il prodigio ha le sembianze di un ragazzo di 24 anni che verrà ricordato come l'olandese che scacciò i sospetti esaudendo le preghiere italiane: Klaas Jan Huntelaar ha aperto in due l'ultima partita del Girone C con un gol al 9' del secondo tempo. Grazie all'attaccante dell'Ajax, e alla fattiva collaborazione di Van Persie, Olanda-Romania è finita 2-0. Ai quarti di finale passano gli arancioni e l'Italia. Altro che biscotti...
PIU' TESTA CHE GAMBE - La differenza visibile al di là di tattiche e schemi è nell'approccio, e prescinde dai cambi di Van Basten (nove, rispetto all'ultima apparizione). Quello romeno è accorto, quasi timoroso perché è meglio scendere in trincea che rincorrere l'avversario. Quello olandese è leggero, propositivo nel controllo della partita e con un tasso di combattività appena dignitoso. La tranquillità con cui Afellay ed Engelaar impostano le trame arancioni si contrappone alle conclusioni affrettate e imprecise di Niculae e Mutu, l'unico insieme a Codrea ad avvicinare il bersaglio nel primo tempo.
ROBBEN QUASI GOL - Il primo evento che cambia l'inerzia della partita è esterno alla sfida di Berna. E' il vantaggio dell'Italia sulla Francia ad aprire la diga delle emozioni. Fuoriescono in dieci minuti due occasioni grosse come macigni per Huntelaar e Robben, catalogate con un riflesso immediato tra i rimpianti di questo Europeo dallo spettatore filoitaliano. In particolare il tocco del giocatore del Real Madrid al 36' grida vendetta, ma valutando anche la sassata di Codrea (con Engelaar distratto, per usare un eufemismo) viene da pensare che lo 0-0 all'intervallo è un risultato non tanto bugiardo oltre che pericoloso per le dinamiche psicologiche della contesa.
CHE KLAAS - Ti aspetti una Romania arrembante nella seconda parte del match. E invece è sempre l'Olanda a imporre il suo ritmo. Non c'è grande aggressività in mezzo, e quindi Van Persie può infilarsi tra Tamas e Ghionea una volta dopo l'altra, trovando prima la risposta di un grande Lobont, e poi un controllo di palla rivedibile che fa sbiancare i tifosi italiani infiltrati persino nella postazione dei telecronisti Rai. Al 54' la difesa di Piturca va in tilt: palla che arriva da sinistra, velo (involontario) di Engelaar e contemporaneo movimento di Robben a smarcare Klaas Jan Huntelaar. Piatto facile. Palla in rete. Milioni di grazie pronunciati in lingua italiana.
BLOCCATI - Il fatto che nemmeno dopo il gol la Romania riesca a cambiare marcia è significativo. Quella di Piturca è una squadra affossata dal peso di un'occasione irripetibile. Fino all'83' nessuno riesce a sfondare il muro arancione. Anche quando il c.t. inserisce Dica per dare un senso alle giocate offensive il risultato è deludente. Mutu ci prova a 7 dalla fine nel cuore dell'area senza guadagnare lo spazio per mirare il bersaglio. Uno sconfortante segnale di resa, perché a pochi minuti dalla fine infilare due volte questa Olanda così efficace è un'impresa disperata. A Van Persie il compito di chiudere la partita a tre minuti dalla fine con la stoccata di sinistro che vale il 2-0. L'Italia non poteva chiedere di più.

Cateva chestii in sprijinul a ceea ce am spsu si au spus altii mai priceputi decat mine.

4star
19th June 2008, 11:46
da si o traducere...ca nu stim toti italiana.
macar in sinteza..

Ferko
19th June 2008, 11:51
Din GSP :

"Pițurcă nu se poate feri la infinit de presă. Teama lui de întrebările jurnaliștilor trebuie să dispară. Știe Pițurcă ce au făcut ziariștii Italieni cu Donadoni după egalul cu Romania? Uitați la ce întrebări trebuia să mai răspundeți, domnule selecționer:

1. Pînă cînd trebuia să ne mai apărăm, din moment ce italienii conduceau cu 1-0?
2. Ce ați văzut la fotbalistul Bănel Nicoliță cînd l-ați selecționat?
3. De ce v-ați certat cu Marica pe banca de rezerve?
4. Sînteți celebru că ați instaurat disciplina la lot, dar doar cu disciplină credeți că se face performanță?
5. L-ați sacrificat din punct de vedere tactic pe Adrian Mutu, cînd, de fapt, toată echipa trebuia să joace pentru el.
6. Cînd veți scăpa de superstiția că venind în trening la meci aveți succes. Sînteți singurul selecționer care n-a folosit costumul?
7. De ce după meciul cu Italia ați spus: “Să uităm de acel 11 metri. Chiar să-l uităm pentru că nu mai contează”. Acum ați început conferința de presă amintind: “Dacă Mutu marca din 11 metri, acum eram calificați”
8. Înainte de meci ați spus că sîntem deja calificați. La fel și președintele Sandu. Nu vi se pare că i-ați relaxat și pe jucători înainte de acest joc? Acum spuneți că dumneavoastră n-ați declarat niciodată așa ceva.
9. Mai mulți dintre jucători spun că ei au respectat un plan tactic al antrenorului. Cum comentați declarațiile lor?
10. Ce v-au rugat băieții în pauza meciului, domnule Pițurcă?"

Ar fi interesant sa stim si noi raspunsurile.

mArIuSeL
19th June 2008, 11:57
Un thread mai t...t nu s-a putut deschide. Cum poti sa crezi ca am vandut meciu?:rosu:

Bancaru
19th June 2008, 12:03
Ferko, esti putin rau. Si Fellippe Scolari a venit numai in trening. Iar la unele intrebari iti pot raspunde si eu. Fii atent: la Banel a vazut un rahat. Numai ca daca ai observat Becali vrea sa vanda. Tot soiul de articole scrise de mancatorii de rahat ai lui JJ Becali care il dadeau pe Banel pe la tot soiul de cluburi. Daca nici presa nu la- vandut poate ii aranjeaza Piti ceva. Piturca a crezut cu tarie pana la final intr-un 0-0 in celalalt meci, chiar daca din minutul ... 30(?) italienii aveau deja un gol marcat. Nu s-a certat cu Marica, asa vorbeste el - gesticuleaza.
Iata ca a calificat Romania cu disciplina.
Nu l-a sacrificat pe Mutu. Viceversa. Avea dreptate cu 11 m ala.
Dupa meciul cu Italia chiar eram pe locul doi. Cine poate sa nege? Deci eram calificati.
Baietii l-au rugat sa nu mia vorbeasca cu Iovan ca e prost.

Alixon
19th June 2008, 12:04
Un thread mai t...t nu s-a putut deschide. Cum poti sa crezi ca am vandut meciu?:rosu:

Daca n-ai inteles nimic pana acum, nu te mai obosi.
Hai mai bine sa radem cu Cristian Tudor Popescu:

Chivu-Pavarotti s-a făcut remarcat prin pase iscusite la adversar sau în lobodă și o lovitură liberă la poarta Olandei degajată precis în tribună. Bănel-Bocelli alergând legat la ochi părea că joacă fotbal cu mingea ovală de rugby, îți venea să-i dai voie să o ia odată în brațe și să fugă cu ea. Cociș arăta ca o găină cu capul tăiat zburătăcind pe pajiștile Elveției, Daniel Niculae, un călușar dezmembrat...

:lol:

miril
19th June 2008, 12:06
aici nu e vorba de vandut...aici e vorba de penibilitate si de neputinta...

Corect. Noi continuam cu lamentarile dambovitene si explicatiile elucubrante ca un mecanism psihologic de aparare care ne impiedica sa incepem sa lucram cu problema noastra majora, mentalitatea invinsului.

Bancaru
19th June 2008, 12:29
Miril, nu stiu cum se face dar ultima vreme ne contrazicem. Sa nu intelegi ca o fac numai de dragul de a ma contrazice si nici nu inseamna ca sunt suporterul ideii ca am vandut. Dar sunt suporterul ideii ca se prea poate face asa ceva, adica nu e imposibil. Nu am informatii, nimeni nu are informatiile aste pe care ar avea interesul sa le dea pe goarna, dar nu pot crede ca un jucator precum Chivu sau unul ca Mutu pot sa cada fizic sau psihic. Asa ceva nu cred. Mentalitatea damboviteana, pe langa talentul de a inventa situatii, ne ajuta sa fim indolenti, nesimtiti si neseriosi, aici intrand si posibilitatile neputinta sau reavointa. Unde unii nu au putut este posibil ca unii sa nu fi vrut. Nu imi imaginez ca l-a contactat Moggi pe Banel si l-a rugat sa joace prost, pentru ca nu era nevoie de asa ceva. In general romanii se simt obligati fata de cei care le dau banii (vezi un alt caz despre care am scris azi, stii tu) si nu isi permit sa te refuze. Suntem ospitalieri, ce **zda ma-sii.
Eu nu vreau sa cred ca nu au vrut, dar nici nu cred ca aia de la care aveai pretentii nu au putut. NU au putut chiar toti? De ce a putut Lobont? De ce a putut Rat? Pentru ca non parla italiana?

Bumbescu
19th June 2008, 12:37
Si uite asa, la meciul nostru cu Olanda a avut loc "scenarita" secolului, pe de o parte olandezii ne-au lasat sa-i batem, iar noi ne-am lasat batuti ca sa-i calificam pe italieni....:D
Nebunie multa pe lumea asta....

adi_sampon
19th June 2008, 12:39
Nu cred ca am vandut meciul
Este vorba de mentalitate ,italienii au crezut mai mult in sansa lor si au reusit pe cand la noi a fost nota bisnuita a CE ,asa am jucat penibil

miril
19th June 2008, 12:42
Lobont parla italiana si mai este si prieten cu ceilalti doi, ca sa nu zic ca sunt fratii de cruci, pardon, cruce. Dar chiar daca ar fi asa, Doamne fereste, asta nu ma impiedica sa spun ca problema noastra majora ramane, mentalitatea de slugi, ca sa fie mai adecvat, incluzand si alternativa meciului dat pentru datoriile lui Mutu, umarul lui Chivu in ochii lui Mourinho, etc. Eu nu cred asa ceva si nici nu-i bine sa cred, Bank, altfel sunt impins sa sting televizorul pentru mult timp pentru tricolori, dar eu vreau sa ma uit la noua...tehnologie sau mai bine zis cu ajutorul noii tehnologii si de acum incolo si...in si pentru trei culori. Concluzia, si atunci m-am gandit si-am zis, ca in bank-ul cu Lenin si tovarasul Popescu...mai dai in ma-sa!

Jacob
19th June 2008, 12:44
Cati nebuni pe lumea asta...ce scenariu tamp...dar cel mai ciudat e ca 50%(pana in momentul de fata) din cei care au votat chiar cred asta,acest lucru e tragic...sper sa nu fie un esantion reprezentativ pt Romania,am fi o tara de balaceanca,ca 50% din po****tie(microbisti) sa creada asta...

Tafliu
19th June 2008, 12:51
tactica noastra in teren a fost jalnica , poate ar trebui un alt antrenor,cumva care a antrenat afara poate fi roman sau poate fi strain (de preferat mircea lucescu ,care din pacate e scarbit) acel antrenor (vezi cazul rusiei) sa impuna o disciplina tactico-fizica adecvata "obositilor" si acolo unde se impune sa aduca jucatori care sunt in forma si au valoare.
Referitor la meciul cu olanda daca acest antrenor al nostru (nu mai merita sa ii spunem numele) stia ca suntem sub olanda de ce nu a bagat si el echipa a doua? Sincer acea echipa a doua juca cu determinare (vezi repriza a doua din meciul cu Muntenegru)

gurrbax
19th June 2008, 13:31
Nu sa trintit meciul cu Olanda. Nu am putut mai mult. Motive? Trebue schimbati presedinte FRF , vicepresedintele FRF, inlaturata coruptia din fobal si desigur trebue schimbat antrenorul nationalei.Trebue creata infrastructura in fotbalul rominesc(infiintarea pepinierelor de juniori obligatorie, obligativitatea consiliilor judetene sa sa ajute financiar echipele lor, creerea bazei materiale sportive, stadioane...etc) De ce trebue schimbat antrenorul?Ne trebue un antrenor cu o alta visiune si mentalitate. Luati exemplul Rusiei. De ce au angajat un antrenor Olandez? Piturca nu are din pacate o visiune si mentalitate europeana completa. Singurul care s-ar apropia de aceste criterii ar fi Mircea Lucescu care are o experienta internationala foarte bogata si gindeste cu totul altfel.Toata vina ptr. aceste resultate apartine lui Piturca. Nu pot sa concep ca, antrenor al FRF sa-l lasi pe Mutu sa execute lovitura de pedeapsa , cind el a fost si este stressat de problemele lui. Trebuia un jucator cu mintea lucida, fara probleme personale, fara stress.
Cu doua flori nu se face primavara Domnule Micea Sandu. Problema se pune altfel ?Ce veti face ptr. Campionatul Mondial daca acum vati comportat asa.?
Inca mai este timp sa schimati antrenorul. Cei cu bun simt pleaca singuri . Vezi cazul Frantei.Cear fi sa angajati un antrenor care mai inti sal trimiteti la un curs international de antenori, SA CAPETE EXPERIENTA ACOLO.Cautati sa incheiati contracte ptr. meciuri demonstrative ale Rominiei cu echipe foarte puternice (cu conditia ca noul antrenor sa stie sa schimbe mentalitatea de jucatorilor, sa nu fie nevoit sa tipe la jucatori).
Ar fi foarte frumos dar din pacate sint numai vise, vise frumoase.

Alexander

Bancaru
19th June 2008, 13:32
As prefera sa cred ca au vandut, pentru ca asa ma scutesc de gandul ca sunt nuli, unde mai pui ca ceea ce se numeste caracter (era sa scriu cacacter) este 0 (zero) iar asta nu ar fi fost o revelatie pentru mine. Asa cum se intampla si in campionatul intern majoritatii nu ii vine sa creada ca se si vand meciuri. Raman la parerea mea impartita - nu au vrut nu au putut. Mergand pe logica argumentelor presei ma gandesc ca au intrat in teren inca din minutul 1 cu gandul ca la Zurich este deja 1-0.
Lobont a vorbit italiana odata... Acum latra, desi s-ar putea sa treaca la niste accente mai elevate. Merita, dar tot caracterul il da de gol. Mama lui de caracter!
De ce a fost Rat mai Putin timorat, desi nivelul la care joaca este incomparabil cu Italia. Chivu este titular in echipa care de doi ani castiga titlul in Italia iar Mutu a iesit pe locul doi, parca, in topul strainilor din Il Calcio.
Si inca o intrebare: pulile pe care si le bagau unii in altii in timpul meciului erau trucate sau nu am vazut noi bine? Oare de ce nu au venit suporterii sa ii astepte? Pentru ca sunt slabi? Dar daca ieseau pe ultimul loc? Ii omoram pentru ca sunt slabi? Dar de ce s-au certat intre ei? Tot pentru ca sunt slabi? Ii poate reprosa Mutu ceva lui ... Banel? Dar Chivu ce ar putea sa aiba de impartit cu Tamas? Am avut sansa care a stat in piciorul tuturor. Unii i-au dat cu piciorul. Ca-i prostie ca e rea vointa nu vom afla niciodata.

Grinco
19th June 2008, 13:43
Vad ca e foarte greu de acceptat pentru unii ca romanii chiar au fost varza cu Olanda. Mi se pare tampit scenariul asta. Era mult mai simplu sa facem blat cu Italia (si nu bagati argumentul cu penalty-ul ratat, ca e irelevant...erau o gramada de alte moduri prin care am fi putut pierde)

miril
19th June 2008, 13:45
Corect, Grinco! Desi aici ar veni unii si ar aduce pe tapet o alta varianta, nu am pierdut ca sa putem negocia...TOTUL. Aiureala psihotica, as zice.

rob_din
19th June 2008, 13:50
unii n-au ce face acasa

Pe-un picior de plai
Unde habar n-ai
Iata vin cu tot
La aeroport
Jucatori - vedete
Cu cercei si plete
Ghiuluri, celulare
Si cu girofare

Se vor îmbarca
Cu toti vor pleca
Spre un campionat
De toti asteptat
Cam de vreo opt ani
Sperante si bani,
Ni s-a împlinit
Pohta ce-am pohtit

Ne-au aruncat sortii
Într-o grupa a mortii,
Cu dârzi olandezi,
Cu cocosi francezi
Si italieni
Iuti si cam vicleni.

Cu toti am crezut
De la început,
Biata Miorita
Va fi chisalita,
Vom fi niste miei
În groapa cu lei,
Cu toti ne gândeam
Si ne planuiam
De la început
Nu-i nimic pierdut,
Sa jucam frumos
Si spectaculos,
Orice gol marcat
Sau punct câstigat
Va fi pretuit
Si sarbatorit…

Umpluti de emotii,
Am înfruntat sortii
Jucând primul meci
C-o echipa - terci,
De cocosi francezi
Ce ai nostri iezi
De se-nvârtosau,
Sigur o bateau.

Dar am remizat
C-un zero barat
Într-un meci închis
De mare plictis…

Apoi a urmat,
Meciul asteptat,
Mare tevatura
Cu echipa azura,
Ce fusese încinsa,
Umilita, învinsa,
De niste batavi
Aprigi rau si bravi.

Dumnezeu din cer
Si c-un tusier
Mult ne-au ajutat,
Gol le-au anulat,
Si-un italian
Putin cam plavan,
S-a cam bâlbâit,
Direct l-a servit
Pe al nostru Mutu,
Care a dat cu sutu’
Le-a bagat-o în plasa
Si mortul în casa.

Dar nu a tinut
Decât un minut,
Ca ne-au egalat
Dintr-un gol ciudat,
Caci un brav fundas
Zis Gabi Tamas,
Da pe lânga minge
Si meciul se-ncinge.

Nenea flueras
Cu capul golas,
Ne face cadou
Ca la anul nou,
Un pinalti mare
De calificare,
Numa’ gol sa dai,
Ca noroc tot ai…

Intra iar în scena,
Vedeta eterna
Tot Mutu suteaza
Si normal, rateaza!
În toata splendoarea
Si calificarea…

Acum olandezii
Au batut francezii,
Facând cu ei bors
Zeama de cocos.

Bietii nostri iezi
Spun la olandezi
S-o lase mai moale,
Capul nu-i mai doare
Sunt calificati
Si-ar fi câstigati,
Meciul lor sa-l dea,
Atunci ar scapa
De italieni
Care sunt vicleni,
Sarmanii francezi
Vad doar stele verzi,
Sunt împrastiati,
Descalificati.

În al treilea joc,
Nu mai era loc
Sa se speculeze,
Sa se parieze,
Miorita laie
Iese la bataie,
Ca e favorita
De lume iubita,
Temutii batavi
Nu mai sunt chiar bravi,
Vor sa se conserve
Au bagat rezerve,
Sunt buni de batut
De la început.

Joaca relaxat,
Rateaza distrat,
Ai nostri stresati
Cad ca secerati,
Cu fundul pe jos
Si joaca fricos.

Dica parca doarme,
Mutu are toane,
Contra are treaba
Tot cade prin iarba,
Banel tot alearga
Mingea s-o culeaga,
Si face marcaj
La kilometraj,
Iar bietul Piturca
E satul de turca,
Schimba disperat
Dar s-a terminat!

Meciul s-a sfârsit,
Rau ne-au umilit,
Jucând cu rezerve
Iar noi cu conserve.

Vor veni în tara,
Pentru a câta oara?
Spunând raspicat:
IARASI AM RATAT!

Alixon
19th June 2008, 13:58
Oare de ce nu au venit suporterii sa ii astepte? Pentru ca sunt slabi?


Ei nu sunt slabi si n-au jucat nici prost.
Jucatorii de baza nu a jucat nimic in meciul cu Olanda!
Au sters cu buretele tot ceea ce au realizat in primele 2 meciuri (si in preliminarii, tot cu Olanda !!!)




Ca-i prostie ca e rea vointa nu vom afla niciodata.

Cativa jucatori au vandut meciul Italiei (vor apare dovezi foarte curand).
Defapt au si inceput sa apara:
- contracte in Italia (nu trecusera nici 24 de ore de la terminarea meciului).
- salarii marite la anumiti jucatori din Italia (pentru ca s-au facut de ras cu Olanda, nu?)
- Marica (care nu a participat la "aranjament") ar cam vrea sa spuna cate ceva, dar nu e convins daca e bine s-o faca sau nu ...

rob_din
19th June 2008, 14:01
Vad ca e foarte greu de acceptat pentru unii ca romanii chiar au fost varza cu Olanda. Mi se pare tampit scenariul asta. Era mult mai simplu sa facem blat cu Italia (si nu bagati argumentul cu penalty-ul ratat, ca e irelevant...erau o gramada de alte moduri prin care am fi putut pierde)

Pai ce blat? Italienii erau convinsi ca ne bat fara probleme.

rob_din
19th June 2008, 14:01
Cati nebuni pe lumea asta...ce scenariu tamp...dar cel mai ciudat e ca 50%(pana in momentul de fata) din cei care au votat chiar cred asta,acest lucru e tragic...sper sa nu fie un esantion reprezentativ pt Romania,am fi o tara de balaceanca,ca 50% din po****tie(microbisti) sa creada asta...

Pe bune ca ai anumite probleme. Tu nu poti scrie un mesaj fara sa jignesti pe cineva?

aaxi
19th June 2008, 14:10
Suntem atat de bolnavi de virusul blaturilor si aranjamentelor incat orice nu ne convine o categorisim simplu:BLAT.
Pai voi ati vazut cum a scos Buffon acel penalty? Ala a fost noroc choir.......nici daca se intelegeau nu putea sa fi asa (3 cm mai sus si.......basta) si credeti-ma ca nici un jucator nu pune mingia acolo unde vrea cu o precizie de 3 cm.
Co Olanda, am fost fricosi, puturosi si am ales o tactica mai mult decat defetuasa.
Asta ne e valoare...........

rob_din
19th June 2008, 14:19
Suntem atat de bolnavi de virusul blaturilor si aranjamentelor incat orice nu ne convine o categorisim simplu:BLAT.
Pai voi ati vazut cum a scos Buffon acel penalty? Ala a fost noroc choir.......nici daca se intelegeau nu putea sa fi asa (3 cm mai sus si.......basta) si credeti-ma ca nici un jucator nu pune mingia acolo unde vrea cu o precizie de 3 cm.
Co Olanda, am fost fricosi, puturosi si am ales o tactica mai mult decat defetuasa.
Asta ne e valoare...........

Si cine a zis ca meciul cu Italia a fost blat?

Mario Di Lazi
19th June 2008, 14:21
vine un tâmpit și aruncă o piatră în baltă și 100 se omoară să o scoată :D

thread ÎNCHISSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS SSSSSSSS

Alixon
19th June 2008, 14:23
Suntem atat de bolnavi de virusul blaturilor si Co Olanda, am fost fricosi, puturosi si am ales o tactica mai mult decat defetuasa.

Adica in preliminarii am fost curajosi, harnici si am ales o tactica ofensiva?
Tu nu vezi ca nu are sens ce zici?
E chiar atat de dificil de inteles ca Olanda a jucat in asa fel sa-i batem (ca sa scoata Italia din cursa) si noi nu am jucat nimic pentru ca "trebuia" sa calificam Italia?

Si inca ceva pentru toti astia care afirma ca "atat putem":
daca atat putem, Romania nu merita sa se califice la mondialele din 2010.
:nah:

Grinco
19th June 2008, 14:26
Pai ce blat? Italienii erau convinsi ca ne bat fara probleme.
Pe bune ca nu inteleg ce vrei sa zici. Adica noi vrem sa ii ajutam pe italieni, ei sunt convinsi ca ne bat, dar noi, brusc, nu mai vrem sa ii ajutam in meciul direct facand mai bine blat cu Olanda, in speranta ca italienii bat pe Franta? :D Orice mi-ai zice tu sau alti fani ai conspiratiilor nu ma convingi ca nu era mai logic sa o lasam moale cu Italia, daca tot am fi vrut sa-i ajutam

aaxi
19th June 2008, 14:27
Si cine a zis ca meciul cu Italia a fost blat?
Astia de mai jos si altii ca ei care au votat ca am dat calificarea Italiei

E chiar atat de dificil de inteles ca Olanda a jucat in asa fel sa-i batem (ca sa scoata Italia din cursa) si noi nu am jucat nimic pentru ca "trebuia" sa calificam Italia?


Eu cred ca Olanda-Romania a fost vandut italienilor. Asta ar explica multe lucruri:

1. Penalty-ul ratat de Mutu in Italia-Romania - aici ori a fost vandut, ori pur si simplu nu a vrut sa-si complice cariera in Italia.

4star
19th June 2008, 14:29
vezi ca era vorba de meciul cu olanda. meciul cu italia nu a fost blat, dar la meciul cu olandezii ....

ariadnaS
19th June 2008, 14:32
vezi ca era vorba de meciul cu olanda. meciul cu italia nu a fost blat, dar la meciul cu olandezii ....

adica in meciul cu olanda fiecare echipa a avut blatul ei,nu? Olanda a vrut sa ne dea meciul si noi am vrut sa-l dam italienilor,nu?
Macar la asta suntem mai tari ca olandezii, la blaturi

Alixon
19th June 2008, 14:34
Astia de mai jos si altii ca ei care au votat ca am dat calificarea Italiei

Tu ai mari probleme in a intelege sensul realitatii inconjuratoare.

Aranjamentele au aparut dupa jocul Romania - Italia, cand italienii au vazut ca Van Basten nu asculta de "rugamintile si amenintarile" lor si va juca cu rezervele.
Motivul lui Van Basten ... mai mult decat evident: Italia out!

caine19
19th June 2008, 14:37
Naivitatea unora. In primul rand nici nu trebuie sa faca blat toti. E de ajuns sa faca jumatate de echipa. Pe Lobont nu-l suspectez de balt. Cat despre prime, alea sunt mizilic pe langa cat castiga Mutu sau Chivu

Ce motiv are Chivu sa faca blat din moment ce castiga deja 4.5 milioane euro ???

E greu sa castigi cand ai o echipa super-defensiva , iar adversarul nu se arunca in atac :ok:

aaxi
19th June 2008, 14:38
Tu ai mari probleme in a intelege sensul realitatii inconjuratoare.

Aranjamentele au aparut dupa jocul Romania - Italia, cand italienii au vazut ca Van Basten nu asculta de "rugamintile si amenintarile" lor si va juca cu rezervele.
Motivul lui Van Basten ... mai mult decat evident: Italia out!

fiecare cu probleme lui.
daca nu iti dau dreptate ca a fost blat, inseamna ca am probleme?
pai daca e asa, tu ai mai mari probleme cand vezi in orice lucru care te inconjoara, o mare conspiratie:groggy:

laurdog
19th June 2008, 14:38
daca ar citi Spielberg ce scrieti aici....s-ar sinucide de invidie

cristym1978
19th June 2008, 14:39
Cand isi baga satana coada

Satana , a vrut ca Romania sa nu se califice in sferturi. Desi jocurile au fost facute in fvoarea noastra si toata lumea vedeaa Romania in sferturi, iata ca satana si a bagat coada in meciul cu olanda si nu a dorit ca Romania sa mearga in sferturi.
De ce? Explicatia este simpla?
Satana – Piturca impreuna cu dracusorii italieni din echipa romaniei s-au vandut pe bani grei italienilor

Desi Romania a avut toate conditiile pentru a se califica in sferturi incepand cu tragerea la sorti a meciurilor din grupe cand Romania a intalnit in primul meci o Franta obosita si departe de forma la care se astepta toata lumea, fiind doar o umbra a echipei care castiga cupa mondiala in 1998 si CE in 2000; relatiile si influentele nasului printre membrii UEFA, care au contat foarte mult in meciul cu italia, cand poate pentru prima data in istoie, arbitrii ne au ajutat - mai mult decat evient - , atunci cand au anulat un gol perfect valabil Italiei si au inventat un penalti impotriva Italiei, un penalti pe care l ar fi acordat poate un arbitru din 100; nu in ultimul rand meciul cu Olanda, o Olanda in mare forma, dar calificata deja in sfrturi inaintea meciului cu Romania, o echipa a Olandei care in prima repriza a invitat pur si simplu Romania sa inscrie si care mai mult decat evident ne a lasat sa castigan acest meci. Din pacate acest lucru nu s a intamplat. E foarte greu de crezut ca un antrenor inteligent cum e Piturca nu a sesizat acest aspect si nu l ar fi valorificat, mi ales, ca tot Piti, impreuna cu aceasi jucatori fara experienta din lotul Romaniei, a invins Olanda cu cateva luni in urma la Constanta. Dar tactica de joc ultra defensiva practicata la meciul de marti seara si schimbarile fara nci o logica facute pe parcursul meciului, cand Romania avea nevoie de un joc ofensiv, plus usurinta cu care antrenorul si chiar unii jucatori au acceptat aceasta ratare a calificarii ne facem sa credeam ca nu este intampltator ce s a intamplat. Aici si a bagat satana coada, acesta nu a dorit sa ne clificam in sferturi. Satana, impreuna cu unii dracusori din echipa, au facut tot posibilul ca Iitalia sa fie echipa care va juca in sferturi si poate, asa cum s a intamplat de obicei, incepand slab un turneu final, sa joace finala acestuia - cel mai probabil contra Portugaliei.
A fost un meci al rusinii in care nici una din cele doua echipe nu a dorit sa castige: olandezii de frica sa nu i intalenasca pe italinei in semifinale, fiind greu de crezut ca i vor mai bate inca odata, iar Romania pentru a face partie Italiei sa castige trofeul. A fost un meci al rusinii vizonat si de presedintele Platini, care a preferat sa se asigure de corectitudinea arbitrajului la acest meci decat sa si vada propia echipa, Franta.
Tactica de joc al lui Piti total irationala si lipsa de determinare a unor jucatori precum Mutu, Chivu, Codrea – jucatori de activeaza in Italia plus posibilul transfer al unor jucatori romani la cluburi din Italia, precum Contra la Fiorentina, Rat la Lazio, Marius Niculae la Torino la care mai adaugam dorinta imensa a Italiei de a merge mai departe cu orice pret, ne face sa credeam ca Romania nu a jucat corect acest meci.
Satana – Piturca impreuna cu dracusorii italieni din echipa Romaniei s-au vandut pe bani grei italienilor. Rusine, rusine rusine sa va fie!

cristym1978
19th June 2008, 14:40
Cand isi baga satana coada

Satana , a vrut ca Romania sa nu se califice in sferturi. Desi jocurile au fost facute in fvoarea noastra si toata lumea vedeaa Romania in sferturi, iata ca satana si a bagat coada in meciul cu olanda si nu a dorit ca Romania sa mearga in sferturi.
De ce? Explicatia este simpla?
Satana – Piturca impreuna cu dracusorii italieni din echipa romaniei s-au vandut pe bani grei italienilor

Desi Romania a avut toate conditiile pentru a se califica in sferturi incepand cu tragerea la sorti a meciurilor din grupe cand Romania a intalnit in primul meci o Franta obosita si departe de forma la care se astepta toata lumea, fiind doar o umbra a echipei care castiga cupa mondiala in 1998 si CE in 2000; relatiile si influentele nasului printre membrii UEFA, care au contat foarte mult in meciul cu italia, cand poate pentru prima data in istoie, arbitrii ne au ajutat - mai mult decat evient - , atunci cand au anulat un gol perfect valabil Italiei si au inventat un penalti impotriva Italiei, un penalti pe care l ar fi acordat poate un arbitru din 100; nu in ultimul rand meciul cu Olanda, o Olanda in mare forma, dar calificata deja in sfrturi inaintea meciului cu Romania, o echipa a Olandei care in prima repriza a invitat pur si simplu Romania sa inscrie si care mai mult decat evident ne a lasat sa castigan acest meci. Din pacate acest lucru nu s a intamplat. E foarte greu de crezut ca un antrenor inteligent cum e Piturca nu a sesizat acest aspect si nu l ar fi valorificat, mi ales, ca tot Piti, impreuna cu aceasi jucatori fara experienta din lotul Romaniei, a invins Olanda cu cateva luni in urma la Constanta. Dar tactica de joc ultra defensiva practicata la meciul de marti seara si schimbarile fara nci o logica facute pe parcursul meciului, cand Romania avea nevoie de un joc ofensiv, plus usurinta cu care antrenorul si chiar unii jucatori au acceptat aceasta ratare a calificarii ne facem sa credeam ca nu este intampltator ce s a intamplat. Aici si a bagat satana coada, acesta nu a dorit sa ne clificam in sferturi. Satana, impreuna cu unii dracusori din echipa, au facut tot posibilul ca Iitalia sa fie echipa care va juca in sferturi si poate, asa cum s a intamplat de obicei, incepand slab un turneu final, sa joace finala acestuia - cel mai probabil contra Portugaliei.
A fost un meci al rusinii in care nici una din cele doua echipe nu a dorit sa castige: olandezii de frica sa nu i intalenasca pe italinei in semifinale, fiind greu de crezut ca i vor mai bate inca odata, iar Romania pentru a face partie Italiei sa castige trofeul. A fost un meci al rusinii vizonat si de presedintele Platini, care a preferat sa se asigure de corectitudinea arbitrajului la acest meci decat sa si vada propia echipa, Franta.
Tactica de joc al lui Piti total irationala si lipsa de determinare a unor jucatori precum Mutu, Chivu, Codrea – jucatori de activeaza in Italia plus posibilul transfer al unor jucatori romani la cluburi din Italia, precum Contra la Fiorentina, Rat la Lazio, Marius Niculae la Torino la care mai adaugam dorinta imensa a Italiei de a merge mai departe cu orice pret, ne face sa credeam ca Romania nu a jucat corect acest meci.
Satana – Piturca impreuna cu dracusorii italieni din echipa Romaniei s-au vandut pe bani grei italienilor. Rusine, rusine rusine sa va fie![/QUOTE]

Alixon
19th June 2008, 14:41
Ce motiv are Chivu sa faca blat din moment ce castiga deja 4.5 milioane euro ???

Intre altele, motivul de a NU mai castiga 4.5 mil EUR.
:drak:

laurdog
19th June 2008, 14:47
si ca sa ramanem in domeniul................absurdului perfect:
Doamna Carla Bruni, cu radacini italienesti, si-a convins...jumatatea, prin metode doar de ea stiute:P, sa intervina la antrenorul Domenech pt a facilita victoria Italiei in meciul direct cu Franta:groggy::groggy::groggy:

4star
19th June 2008, 14:47
nu pot sa inteleg explicatia nu au putut, pentru ca mutu este printre cei mai buni stranieri din italia. in acest meci in care olandezii nu s-au omorat cu fotbalul, mutu nu a avut nici o sclipire.. nici un moment in acre sa arate a super fotbalist. alaturi de el chivu. desi f bun in campionatul italian, in acest meci a fost egalul lui banel.
nu inteleg nici explicatia oboselii. ei sunt profesionisti si meci din trei in trei zile nu ar fi prima data cand joaca.
in jocul cu olanda, parca ar fi fost lwesinati toti. nu se lega o pasa, nu se lega nimic. chiar daca piturca le facea o tactica dezastru, tot ar fi luat unul o actiune pe cont propriu sa traga un sut pe poarta.

dar pur si simplu in meciul asta nu au vrut sa joace. le-or fi tremurat genunchii de emotii sau de frica? pai au meciuri in picioare in CL..

ce explicatii ar fi pentru felul in care au jucat? atat de nesimtiti sa fie incat sa nu ii intereseze de proasta imagine pe care si-o fac. chiar atat de indolenti sa fi fost...

daca toate acestea ar fi posibile atunci nu blamati nici pe cei care cred ca au avut interes sa nu vrea sa bata o echipa a olandei mai mult decat ingaduitoare. doar ca olandezii au simtul ridicolului si nu au vrut chiar sa isi dea gol pentru a scapa de italieni, iar daca au vazut ca romanii nu vor...au facut ce stiu sa faca: au castigat.

4star
19th June 2008, 14:52
Intre altele, motivul de a NU mai castiga 4.5 mil EUR.
:drak:

chiar... oare cu cat o sa ii scada salariul in urma prestatiei dezastru din meciul cu olanda? ca banuiesc ca nu sunt asa bine platiti fotbalistii obositi si cei fricosi in meciuri cu miza...

Bancaru
19th June 2008, 14:52
Vad ca e foarte greu de acceptat pentru unii ca romanii chiar au fost varza cu Olanda. Mi se pare tampit scenariul asta. Era mult mai simplu sa facem blat cu Italia (si nu bagati argumentul cu penalty-ul ratat, ca e irelevant...erau o gramada de alte moduri prin care am fi putut pierde)

Nu a negat nimeni ca au fost varza. Vreau sa vad pe unul care a facut asta. Se intreaba lumea de ce. Atat. Simplu DE CE?
Blat cu Italia? Adica ...? Sa ne lasam batuti? Pai ce nevoie aveau atunci italienii de blat? Aveam un punct peste ei. Nici nu se gandeau ca nu ne pot bate.
Haideti sa nu ne mai cacam pe noi: a fost ceva putred. Nu a fost blat, dar unii "atat au putut". Pana si femeile au vazut cum in prima repriza Olanda s-a dat deoparte. Macar asupra acestui fapt cadem de acord? Pai aia a lui Robben a fost ratare?
Ce trebuia sa faca Olanda? Sa faca penalty? Dar daca batea Mutu si rata?
In a doua repriza olandezii, demoralizati, au aflat si ei scorul, futu-i plasma ma-sii, si au inceput sa joace. Cica: ba, ne facem naibii de ras cu rahatii astia". Parca nu se facea ca sa dea autogol Stekelenburg.

Bancaru
19th June 2008, 14:55
Am si eu o mare rugaminte la moderatorii care pot face asta: SE POATE SA FIE POLL-ul PUBLIC?
Multumesc.

Alixon
19th June 2008, 15:02
chiar... oare cu cat o sa ii scada salariul in urma prestatiei dezastru din meciul cu olanda? ca banuiesc ca nu sunt asa bine platiti fotbalistii obositi si cei fricosi in meciuri cu miza...

Cred ca i-au marit salariul cu 1 milion de euro.
:evil:
Altfel nu-ti poti explica cele patru contracte cu echipe din Italia ale celor mai buni jucatori romani (care nu erau deja in Italia) dupa prestatia "exceptionala" din meciul cu Olanda.

p.s.
Nu trebuie sa ai un nas foarte fin ca sa-ti dai seama ca aici ceva "pute" foarte tare.

YoYoyOi
19th June 2008, 15:21
Am si eu o mare rugaminte la moderatorii care pot face asta: SE POATE SA FIE POLL-ul PUBLIC?
Multumesc.

se putea daca cel care l-a pus activa optiune sa fie public.... acum nu se mai poate modifica.

Jacob
19th June 2008, 15:33
se putea daca cel care l-a pus activa optiune sa fie public.... acum nu se mai poate modifica.

Pacat,era interesant de vazut...

Alixon
19th June 2008, 15:54
Una noua de la prietenii nostri (de suferinta) englezii:

Comentatorii de la BBC Sport se intrebau in timpul meciului de ce Romania vrea 0-0 cand Italia conducea Franta cu 1-0.
Chiar ruga ca cineva sa mearga sa-i spuna antrenorului ca Italia conduce in acel moment cu 1-0.

:lol:

Bancaru
19th June 2008, 16:20
Gura pacatosului adevar graieste: la 0-0 meciul nostru si 1-0 Italia cu Franta, o doamna nestiutoare de fotbal se intreba de ce Romania nu ataca. Nu stiu si ei ca dincolo e 1-0? Se gandea ca aflarea rezultatului ar trebui sa ii mobilizeze. Asa credeam si eu.
Iata ca nu a fost asa. Ce naiba se putea intampla mai rau decat sa te bata Olanda, lucru care s-a si intamplat?

Trance
19th June 2008, 16:30
hai ca o dati in paranoia...OTV scrie pe voi.

pur si simplu au clacat psihic/fizic iar Piturca a jucat meciul prea defensiv.

Alixon
19th June 2008, 16:36
pur si simplu au clacat psihic/fizic.

Asta chiar e o gogoasa pentru prescolari (in loc de corn & laptic).
Nu poti claca fizic si/sau psihic cu un adversar care joaca prietenos si cu un intreg stadion care nu-ti este potrivnic.

Bancaru
19th June 2008, 16:56
In fata unui adversar asa de dragostos poti sa clachezi psihic, dar nu chiar asa.

Bogdy LFC
19th June 2008, 17:16
Andrei inchide ma naiba topicu asta! In general numai romanul poate gandi in felu asta !

mbratu
19th June 2008, 17:29
Mai oameni buni, nu uitati ca italienii sunt razbunatori. Nu uitati ca Roberto Carlos a fost obligat sa plece de la Inter dupa ce a marcat penaltiul decisiv in final din CM 94, coreanul de la Perugia a fost obligat sa plece dupa ce a marcat golul decisiv al Coreei in meciul cu Italia din 2002. Voi ce credeti, ca Mutu, Chivu si Codrea mai vedeau titulara in echipelor lor ...
A fost prea ciudat meciul, olandezii care vroiau sa piarda si noi care nu vroiam sa castigam ca nu legam 2 pase ...
De blat sa nu mai vorbim, suntem artisti la asa ceva. Voi credeti ca Piturca nu a inteles asta ? E adevarat nici tactica lui nu a fost una grozava dar nici jucatorii nu s-au zbatut ...

cinebelu
19th June 2008, 17:30
Bineinteles ca a fost ceva anormal la Olanda-Romania. Olandezii au vrut sa faca blat cu noi, sa "ne ajute" sa ne calificam, insa noi, campionii blatului de altfel, am clacat pana si la acest capitol, realizand ca in vest pana si blaturile se fac altfel. Daca nu le-a povestit nimeni inainte de partida ce si cum, ai nostri nu au facut fata unui blat tacit, jucatorii stelii din nationala erau mereu obisnuiti sa cunoasca putin datele dinainte. piturca, chiar daca o fi mirosit el ceva, a fost atat de ******* incat nu a avut curajul sa-i indemne sa atace (ceea ce trebuiau in orice caz sa faca in rep a 2a, cand era deja 1-0 dincolo), nu le-a suflat ca probabil olandezii tin cu noi, ci s-a incapatanat sa joace la rezultat (care nu mai folosea decat palmaresului sau personal, s-ar fi putut lauda ca nu a pierdut in 3 meciuri cu Olanda), si probabil sa demonstreze forului european cat de corecti suntem, prosti batuti in cap de corecti, in urma nenumaratelor zvonuri despre aranjamente in Romania :D
Si astfel, am mai scris un capitol in istoria fotbalului, am refuzat din incapatanare si *******enie o calificare la care am fost invitati, de se minuneaza si locuitorii din jungla cum de am fost in stare de asa ceva, mandrindu-se ca sunt altii mai batuti in cap decat ei pe lumea asta.
Acum 4 ani, bulgarii s-au facut de ras, incasand 9 goluri, fiindca mai mult nu au putut, noi insa acum ne-am umilit singuri fara motiv.

Iar daca o fi ceva adevarat in legatura cu titlul acestui topic, atunci chiar suntem cei mai umili si imbecili sclavi de pe lumea asta :rosu:
Daca asa o fi cum presupune autorul topicului, sa nu mai vad pe nimeni care sare in sus cand suntem numiti tigani, sclavi, gunoiul Europei etc, fiindca atitudinea noastra exact asta exprima

Bancaru
19th June 2008, 17:59
Ba nene, dar daca noi am vazut de la vreo 2000 de km ca olandezii tin cu noi "tricolorii" de ce nu au vazut? Sau astia nu vad padurea din cauza copacilor?

Albastreata
19th June 2008, 18:11
:rosu:Asta e tot ce poate generatia de AUR-olaci a Romaniei. Am simtit-o de cand l-am vazut pe chivu maimutarindu-se pe Imnul Romaniei. Am fost convins cand aurolacul sef mutu a pasat din penalty la buffon. Ne-au vandut pe toti! Sa ramana acolo in cizma pe care au lins-o!

Hyperyon
19th June 2008, 18:58
Nu cred ca e paranoia faptul de a spune ca unii jucatori ( Mutu , Chivu and co) au vandut meciul italienilor.
Sa vedem circumstantele meciului :
- olandezii joaca cu echipa de rezerva
- public amical (inclusiv olandezii)
- soarta calificarii depinde numai de echipa noastra indiferent de rezultatul Italia-Franta
- Romania a facut doua meciuri egale cu campioana mondiala si vice-campioana deci sunt in incredere
- Olanda a facut tot posibilul ca romanii sa inscrie in prima repriza
Nu cred ca circumstantele ar fi putut sa fie mai favorabile (numai daca autocarul olandezilor ar fi avut un accident cu o ora inainte de meci...).
E incredibila scuza caderii psihice : adica faci meci nul cu Italia si Franta si ai cadere psihica contra olandezilor care joaca cu reservele si vor sa piarda....(vorbim de jucatori profesionisti nu de Gica si Mitica care joaca fotbal o data la sase luni)
E clar ca a fost blat in sensul in care s-au inteles ca daca Italia conduce cu Franta, Romania sa piarda cu Olanda.
Piturca probabil ca si-a dat seama dar n-a avut curajul sa-i schimbe pe "italieni".

YoYoyOi
19th June 2008, 19:00
nu mai vorbiti mai prostii...

six
19th June 2008, 19:02
yo zic ca suntem o natie de caractere mediocre si nu o sa invingem niciodata aceste echipe.....de ce ?????pt ca nu avem oo la fel de tari ca altii,parerea mea :ok:

Aurel.D
19th June 2008, 20:04
paranoia este la ea acasa....:no: desi nu exclud 100% posibilitatea exprimata de acest thread.

Necro
19th June 2008, 20:16
Cei care spun ca Romania a jucat foarte foarte prost probabil ca nu au vazut meciul, sau nu au inteles nimic din ceea ce au vazut.

Este o mare diferenta intre a juca foarte prost si a nu juca nimic.
Cativa jucatori romani nu au jucat nimic, si asta s-a vazut de la o posta.
Si cum este foarte putin probabil sa nu fi jucat nimic doar din simpatie pentru italieni, concluzia este evidenta.
Piturca nu a gresit tactica de joc, el a facut ce trebuia sa faca.

Aici nu este vorba despre teorii ale "constipatiei", paranoia si alte subiecte de senzatie.
Este vorba despre faptul ca Romania a avut intotdeauna mentalitate de echipa mica.
In cazul de fata mai este vorba si despre "euroi" in buzunarele unora.

Bancaru
19th June 2008, 20:31
Ce paranoia? Ce scenariu? Cititi printre randuri si pe langa rezolvarea ecuatiei meciului bun facut de Romania cu Olanda veti afla si "cine a tras in noi 16-22". Deci beliti ochii la ce se scrie in prosport:

Mama mijlocașului Paul Codrea, Maria Codrea, se consideră vinovată de ratarea calificării naționalei în sferturile CE, punând ratarea fiului său din meciul cu Olanda pe seama faptului că, atunci când era mic, acesta se antrena la o căpiță de fân foarte înaltă.

traktor
19th June 2008, 20:33
Ce paranoia? Ce scenariu? Cititi printre randuri si pe langa rezolvarea ecuatiei meciului bun facut de Romania cu Olanda veti afla si "cine a tras in noi 16-22". Deci beliti ochii la ce se scrie in prosport:

Mama mijlocașului Paul Codrea, Maria Codrea, se consideră vinovată de ratarea calificării naționalei în sferturile CE, punând ratarea fiului său din meciul cu Olanda pe seama faptului că, atunci când era mic, acesta se antrena la o căpiță de fân foarte înaltă.

asta eraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
:happy:happy:happy:happy

nr.zece
19th June 2008, 20:40
e scenariu de sf
nu cred in el
cred ca suntem prosti si increzuti si niciodata nu vom face performanta
traiasca becali si jucatorii lui

Universal
19th June 2008, 20:42
Numai prostii, cum au putut unii sa deschida un thread atat de cretin??

relansat
19th June 2008, 21:10
Duma anului 2008, oglindita si pe site :drak:

BAK
19th June 2008, 21:21
eu nu cred ca toata echipa a trantit meciul ci doar cativa jucatori. pur si simplu nu pot intelege cum altfel nu eram in stare sa legam 2 pase desi olandezii ne invitau la joc. am urmarit meciul cu cativa prieteni ( nici unul nu era roman) care ma intrebau cum naiba am reusit sa ne calificam in fatza olandei avand in vedere ca efectiv nu puteam da o pasa....

Mars66
19th June 2008, 21:47
Totul e posibil , jucatorii importanti ca Chivu si Mutu sunt pro-Italia, fiind platiti cu bani fabulosi de echipe de top din Serie A.
Daca nu ar fi lasat Italia in sferturi, poate le-ar fi zilele numarate la cluburile unde activeaza!

Hyperyon
19th June 2008, 22:06
e scenariu de sf
nu cred in el
cred ca suntem prosti si increzuti si niciodata nu vom face performanta
traiasca becali si jucatorii lui

Adica au jucat bine in grupa cu Olanda, Bulgaria etc.., la euro cu Franta si Italia si meciul cel mai usor cu rezervele Olandei nu au reusit sa traga nici un sut pe poarta ?
Cu au spus si altii este o diferenta intre a juca prost si a nu juca nimic. Orice ce echipa de la euro ar fi inscris olandezilor un gol sau doua in prima repriza.
Nu e problema de conspiratie, pentru ca pe UEFA ii doare in cot de Romania, dar de faptul ca 4-5 jucatori au vandut meciul.
Va amintesc ca au fost scandaluri si blaturi mai mari la Euro sau Mondiale....

Vincitor
19th June 2008, 22:29
romania sa tranteasca ? de ce ? nu poate si atunci apare cat un destept care zice ca .." da , sigur , am trantit "...ce lume !!

boromir
19th June 2008, 22:45
existe cert indicii care sa sustina un eventual blat (noncombatul evident al unora din jucatorii romani, transferurile ciudate), dar nu exista probe (si nici nu vor exista vreodata), asa ca putem celmult sa ne dam cu parerea
lipsa oricarei asemanari intre romania - olanda si un meci de fotbal ar putea fi un indiciu impotriva ideii de blat (pai ai nostri au experienta, stiu cum sa blatuiasca fara sa miroasa), dar se poate explica si prin faptul ca cele doua echipe nu erau in aceeasi combinatie.
de doua lucruri sunt insa sigur: daca a fost blat (repet, exista doar indicii, asa ca nu ma pronunt) si cineva (Marica???, Lobont???) ar ciripi, si-ar contiuna cariera la Rm Sarat si multi dintre voi l-ar injura ("cum isi permite sa zica asa ceva despre minunata echipa a romaniei?")

delaparis
19th June 2008, 22:54
A propos ... vedeti ca fac blat portughezii acolo in sferturi deoarece vor in Germania ... e mai curat si se plateste mai bine ... :happy

dan17
19th June 2008, 23:04
Romania nu rezista din 4 in 4 zile. Noi am jucat cu titularii obositi si olandeziii cu rezervele odihnite. Mijlocul nostru a fost slab si de aici atacul inexistent. Am mers la ciupeala nu se poate cistiga o calificare asa. Trebuie sa jucam fotbal sa pasam si sa deschidem jocul. Trebuie abandonat stilul ala invechit din wc94.

Vincitor
19th June 2008, 23:21
Totul e posibil , jucatorii importanti ca Chivu si Mutu sunt pro-Italia, fiind platiti cu bani fabulosi de echipe de top din Serie A.
Daca nu ar fi lasat Italia in sferturi, poate le-ar fi zilele numarate la cluburile unde activeaza!

asta e o prostie mare cat casa !! Cum poti fii atat de naiv ??

nr.zece
19th June 2008, 23:33
Adica au jucat bine in grupa cu Olanda, Bulgaria etc.., la euro cu Franta si Italia si meciul cel mai usor cu rezervele Olandei nu au reusit sa traga nici un sut pe poarta ?
Cu au spus si altii este o diferenta intre a juca prost si a nu juca nimic. Orice ce echipa de la euro ar fi inscris olandezilor un gol sau doua in prima repriza.
Nu e problema de conspiratie, pentru ca pe UEFA ii doare in cot de Romania, dar de faptul ca 4-5 jucatori au vandut meciul.
Va amintesc ca au fost scandaluri si blaturi mai mari la Euro sau Mondiale....

c e au facut? au jucat bine cu franta?
asta e mai tare ca blatul
cu franta nu am trecut de mijloc si nu am avut nici macar un sut de la distanta nu pe poarta
cu olanda am mai miscat ceva, dar cu franta zero si franta era de batut

Kainsashiki
19th June 2008, 23:45
Pe site-ul onlinesport, unul din cele care se ocupa de aceasta tema, exista un forum in care fanii isi dau cu parerea despre acest lucru. Se speculeaza ca mai multi jucatori au fost pro-Italia pentru a-si facilita transferuri in Il Calcio sau mariri de contract (Contra la Fiorentina, Rat la Lazio, Marius Niculae la AC Torino, Goian la Lecce). „Istoria României e construita pe tradare asa ca nu vad ce ar fi asa spectaculos daca am descoperi si niste tradatori in fotbal!”, spune Legion. In schimb, Yonuttzz opineaza: „Aici nu e vorba de vândut... aici e vorba de penibilitate si de neputinta...”. „In primul rând nici nu trebuie sa faca blat toti. E de ajuns sa faca jumatate de echipa”, a postat Rob_din. „Noi continuam cu lamentarile dâmbovitene si explicatiile elucubrante ca un mecanism psihologic de aparare care ne impiedica sa incepem sa lucram cu problema noastra majora, mentalitatea invinsului”, a conchis Miril. - articol de maine din Gardianul. V-a facut Vadim vedete:happy

miril
20th June 2008, 00:13
Asta, ultima, mi se pare pertinenta rau de tot :D.

Grinco
20th June 2008, 00:22
Eu am doar o singura intrebare pentru cei care zis ca a fost trantit meciul. Daca tot se dorea ajutarea Italiei, nu era mai simplu sa ii lasam sa ne bata in meciul direct?

illazio
20th June 2008, 00:23
atunci nu venisera macaronarii cu ofertele, erau siguri ca ne bat ;)

Vlad
20th June 2008, 00:24
Eu am doar o singura intrebare pentru cei care zis ca a fost trantit meciul. Daca tot se dorea ajutarea Italiei, nu era mai simplu sa ii lasam sa ne bata in meciul direct?

Se presupune ca de aia a ratat Mutu penalty-ul. Oricum baliverne si prostii. Aici a fost vorba de neputinta curata.

Elvis81
20th June 2008, 00:28
Cu Franta au jucat prost,cu Italia la fel,iar cu Olanda s-a mentinut tendinta....ce draq atatea comentarii pt nimic?:headbang: cel mai sf thread din ultima vreme

coztache2003
20th June 2008, 01:12
voi poate nu stiti cati romani sunt in italia la munca si presiunile care sau facut asupra romaniei inainte de acel meci, cu extradarea tuturor romanilor din italia si multe mizerii de genul asta, cred ca am fi castigat cu olanda doar daca FRANTA AR FI CONDUS ITALIA DUPA PRIMUL SFERT DE ORA CU 2-3 LA ZERO si italieni ar fi fost neputinciosi sa mai castige, abia atunci ar fi jucat si Piturca ofensiv

paulpaul
20th June 2008, 01:13
BAAAA, ce blat??? ba, sunt neputinciosi ba!!! nu sunt in stare sa duca o treaba pana la capat!!! de aia a ratat mutu 11m, de aia ne-a batut olanda cu echipa a 2000-a, de aia ne-a dat gol danemarca in min 95 la 2-2'ul acela in care am aruncat vina pe urs mayer , de aia a luat boul de hagi rosu cu italia in 2000 in sferturi, de aia am luat 0 pct in 96, de aia ne-a dat gol suedia in inferioritate numerica in '94, de aia ne-a f...tut irlanda in optimi la penaltyuri in 90!!! ce sa cautam atatea scuze??? ce ne luam de mutu si de piturca??? de fapt Romania cu orice tactica nu reuseste sa ajunga niciodata unde au ajuns atatia altii, pt ca nu sunt in stare sa faca ceva ca lumea, precum acest popor decazut in marea lui majoritate! pacat de Romania, o tara de legenda, un tinut care a dat viata unui popor unic,precum Dacii...romanii nu merita nimic altceva decat soarta amara si patetica pe care o au! de aia, de exemplu, isi fac tiganii de cap aici, pt ca romanii nu mai au vlaga, motivatie, spirit razboinic, ci numai papagal, atitudine lingusitoare si ambitii marunte!!! ba, nu vedeti ca nici la mishmashuri nu suntem buni? noi numai la mishmashuri marunte suntem buni!! nici de hoti nu suntem buni!!! cu toata raspunderea afirm ca 90% din natiunea asta face umbra DEGEABA pamantului, iar de aici pleaca toate neajunsurile astea: conducatori politici nu avem, bogati nu suntem, analfabeti avem cu gramada, ignoranta e la tot coltul, maneaua ridica lumea in picioare, tiganii is lasati sa faca ce vor, becali e model pt multi, prostii se regasesc perfect in acest popor, spaga nu va muri niciodata, buzi in fundul gradinii vor avea cei mai multi romani si peste 100 de ani, consumul de sapun pe cap de locuitor va fi cel mai mic din europa, cre(s)tinii/cre(s)tinele se imbulzesc ca niste vite anencefale la aghiasma, etc... asta e poporul roman, nedemnul urmas al marilor Daci!!! nu ne vrea nimeni raul, pt ca suntem noi suficient de rau situati in toate domeniile! singurii care au facut raul natiei romane am fost noi, nimeni altcineva, ca nu am stat DREPTI in fata furtunilor! HAI OLANDA!

Grinco
20th June 2008, 01:18
voi poate nu stiti cati romani sunt in italia la munca si presiunile care sau facut asupra romaniei inainte de acel meci, cu extradarea tuturor romanilor din italia si multe mizerii de genul asta, cred ca am fi castigat cu olanda doar daca FRANTA AR FI CONDUS ITALIA DUPA PRIMUL SFERT DE ORA CU 2-3 LA ZERO si italieni ar fi fost neputinciosi sa mai castige, abia atunci ar fi jucat si Piturca ofensiv

Vai de capul meu, bine ca nu ne-am calificat, ca dadeam de Spania, unde e iar plin de ghiauri si trebuia sa ne dam din nou la o parte ca sa aibe aia cine sa le culeaga recolta anul asta :D

RaZa
20th June 2008, 03:50
Treaba e foarte clara! Au trantit meciul ca niste jigodii! Exact cum a trantit si Dinamo meciul cu Lazio si cum a trantit si Rapid meciul cu Anderlecht...ca la romani, ce sa le ceri? Lipsa totala de patriotism...fiecare isi vede de buzunarul lui!

BAK
20th June 2008, 04:51
BAAAA, ce blat??? ba, sunt neputinciosi ba!!! nu sunt in stare sa duca o treaba pana la capat!!! de aia a ratat mutu 11m, de aia ne-a batut olanda cu echipa a 2000-a, de aia ne-a dat gol danemarca in min 95 la 2-2'ul acela in care am aruncat vina pe urs mayer , de aia a luat boul de hagi rosu cu italia in 2000 in sferturi, de aia am luat 0 pct in 96, de aia ne-a dat gol suedia in inferioritate numerica in '94, de aia ne-a f...tut irlanda in optimi la penaltyuri in 90!!! ce sa cautam atatea scuze??? ce ne luam de mutu si de piturca??? de fapt Romania cu orice tactica nu reuseste sa ajunga niciodata unde au ajuns atatia altii, pt ca nu sunt in stare sa faca ceva ca lumea, precum acest popor decazut in marea lui majoritate! pacat de Romania, o tara de legenda, un tinut care a dat viata unui popor unic,precum Dacii...romanii nu merita nimic altceva decat soarta amara si patetica pe care o au! de aia, de exemplu, isi fac tiganii de cap aici, pt ca romanii nu mai au vlaga, motivatie, spirit razboinic, ci numai papagal, atitudine lingusitoare si ambitii marunte!!! ba, nu vedeti ca nici la mishmashuri nu suntem buni? noi numai la mishmashuri marunte suntem buni!! nici de hoti nu suntem buni!!! cu toata raspunderea afirm ca 90% din natiunea asta face umbra DEGEABA pamantului, iar de aici pleaca toate neajunsurile astea: conducatori politici nu avem, bogati nu suntem, analfabeti avem cu gramada, ignoranta e la tot coltul, maneaua ridica lumea in picioare, tiganii is lasati sa faca ce vor, becali e model pt multi, prostii se regasesc perfect in acest popor, spaga nu va muri niciodata, buzi in fundul gradinii vor avea cei mai multi romani si peste 100 de ani, consumul de sapun pe cap de locuitor va fi cel mai mic din europa, cre(s)tinii/cre(s)tinele se imbulzesc ca niste vite anencefale la aghiasma, etc... asta e poporul roman, nedemnul urmas al marilor Daci!!! nu ne vrea nimeni raul, pt ca suntem noi suficient de rau situati in toate domeniile! singurii care au facut raul natiei romane am fost noi, nimeni altcineva, ca nu am stat DREPTI in fata furtunilor! HAI OLANDA!

cel mai corect post de pe thread

Bancaru
20th June 2008, 13:50
Nu stiu daca am trantit meciul, nu era neaparat nevoie sa pierdem cu Itala pentru ca ei nu credeau ca nu ne bat. La 1-0 Donadoni era livid. Cred cu tarie ca in ziua meciului cu Olanda in loc sa-i sune alarma ca sa se trezeasca sa mearga la buda si apoi la omleta, se aude in camera lui Adi Mutu melodia tefefonului Vertu (15 000 Euro, serie limitata) "Am dusmani un kil, care ma pis pe ei" ultima realizare a lui Adi de la Valcea sau din oricare alt oras. Raspunde si aude:
- Ciao, Adrian! Sonno io, Alessanro.
- Hă? A, Alexadra! Ce faci iubito? Ti-e dor de un frichi-frichi? Tot la mine te intorci...
- Si... Pronto! Adrian! Adrian! Alessandro Moggi.

Ma rog... Mutu se scuza, iese la **la goala pe balcon, se scarpina la coaie si incepe sa noteze.
Obiectivul revistei de scandal care apare in intr-un sat din Judetul Vaslui, satul Obama, publicatia "Snopul scuza mijlocul" a vazut ce si-a notat Adita pe Mac-ul pe care de obicei joaca Solitaire. Deci iata ce era scris pe pos-it-ul de pe Mac - oricat ar tine familia Moggi la mine tot mai multi bani aduc la bugetul consolidat Buffon, Alessandro D... de aici obiectivul s-a aburit pentru ca a trecut o treiertoare cu carbuni si nu mai stim ce sa va spunem. Cam acelasi lucru e posibil sa il fi scris si Contra pe carnetul lui de impresii de calatorie. Contra a mai scris si ca in ziua de 29 august este invitat sa viziteze primaria din Florenta. In plus cica: nu se cade ca 3 jucatori romani si cu Chivu 4 sa incurce socotelile pentru 150 de jucatori si 25 de antrenori din seria A si B. Mai ales serie A.
Obositi de cat au scris Mutu si altii au adormit.

Acesta este un scenariu posibil si va rog sa il tratati ca atare si nu uitati ca pe lumea asta orice este posibil. Cu atat mai mult cand la mijloc e vorba de milioane de euro.

Alixon
20th June 2008, 15:10
Pentru cei care cred ca s-a jucat corect si ca "atat putem" iata cateva declaratii ale jucatorilor care pretind ca joaca pentru nationala Romaniei.
Declaratiile par cu adevarat extrase din romane SF.

De pe marginea terenului, i-am văzut destul de lipsiți de vlagă încă de la primele mișcări.

Parcă nu eram noi. Moi și fără vlagă, așa am fost încă de la încălzire, fără să înțelegem de ce.

Nu știu ce naiba am, că nu mai pot să alerg.

Prin minutul 15 nu mai aveam aer! Și nu doar eu, eram mai mulți!

S-a scris că ne-am certat între noi, însă nu e adevărat. Pur și simplu am fost foarte obosiți.

Daca voi chiar nu va dati seama ca au fost in teren fotbalisti "manjiti" de macaronari ...

Lavinia
20th June 2008, 15:33
daca erau manjiti jucau altfel, hai sa fim seriosi...faceau cum au facut olandezii in prima repriza...adica ratam tot ce prindeam, invateam mingea, ne faceam ca jucam...noi nu am jucat nimic si daca asa stim noi sa trantim un meci inseamna ca suntem varza rau de tot si la capitolul asta.

Ted
20th June 2008, 15:42
Daca voi chiar nu va dati seama ca au fost in teren fotbalisti "manjiti" de macaronari ...
nu uita ca in meciul cu Olanda am stabilit un nou record in materie de distanta alergata.Problema alor nostri a fost ca nu au fost in stare sa lege 2 pase si asta nu s-a intamplat doar in meciul asta,ci si cu Italia sau Franta dar atunci ne-am multumit doar sa distrugem atacurile adverse ...

ce faceti voi aici e can can ...

Bancaru
20th June 2008, 15:47
@ EnyeGize_Malaik EnyeGize_Malaik dar nu asta am facut? Am invartit-o ca pe titirez. Imi cer scuze, o intrebare mai altfel: cand ai facut atatea posturi? Fara misto? Te vad prima data. Nu e nimic fitilist, chiar nu glumesc.
Eu cred ca ambele echipe s-au dat la o parte.
Vad ca Lobont a declarat ca e terminat, fizic si psihic. Deci asa... Pai daca dupa 2,5 meciuri esti terminat fizic... te duci si te caci, prinzi muste, barbieresti statui, tunzi oua, impachetezi fum, piepteni sireturi, parfumezi iarba, orice altceva. Adevarul e ca a avut un an greu cu Dinamo - cupa si campionatul plus sferturi in CL nu e putin lucru.

Alixon
20th June 2008, 15:49
nu uita ca in meciul cu Olanda am stabilit un nou record in materie de distanta alergata.Problema alor nostri a fost ca nu au fost in stare sa lege 2 pase si asta nu s-a intamplat doar in meciul asta,ci si cu Italia sau Franta dar atunci ne-am multumit doar sa distrugem atacurile adverse ...

Te inseli.
In meciul cu Franta (chiar daca au jucat ultra defensiv), au legat multe pase.
In meciul cu Italia au jucat chiar bine (oricum mai bine decat "campionii mondiali").




ce faceti voi aici e can can ...

Iar te inseli.
Ce faci tu aici este tipic romanesc: te ascunzi in spatele lui "atat putem" si incerci sa acoperi potlogariile care se fac (uneori pe fata - nesimtirea e mare la romani!).

Ted
20th June 2008, 16:01
oricum mai bine decat "campionii mondiali"
Probabil ai vazut alt meci.Italia a avut un gol anulat pe nedrept si Lobont a aparat ca un zeu in cateva randuri,iar noi in afara de gol am mai avut vreo 2 suturi de la distanta.Gandeste-te ca nu am atacat niciodata pozitional.E drept ca daca Mutu marca la acel 11m ii bateam,dar nu ar fi fost un rezultat echitabil.


Ce faci tu aici este tipic romanesc: te ascunzi in spatele lui "atat putem" si incerci sa acoperi potlogariile care se fac (uneori pe fata - nesimtirea e mare la romani!).
Ce faci tu e si mai romanesc : in loc sa facem o analiza obiectiva a fotbalului romanesc si a cauzelor pt care nu am fost in stare sa ne calificam mai departe,noi stam sa acuzam jucatorii ca au vandut meciul,adica vezi Doamne,noi suntem plini de valoare totul e roz la noi,dar nu puteam sa ii lasam pe italieni cu mana intinsa si am trantit meciul...c'mon!

Alixon
20th June 2008, 16:18
Probabil ai vazut alt meci.

Am vazut meciul ala in care am avut o bara si un penalty ratat in minutul 81.
Una peste alta, scorul de 1-1 este perfect echitabil.


Ce faci tu e si mai romanesc : in loc sa facem o analiza obiectiva a fotbalului romanesc si a cauzelor pt care nu am fost in stare sa ne calificam mai departe,noi stam sa acuzam jucatorii ca au vandut meciul,adica vezi Doamne,noi suntem plini de valoare totul e roz la noi,dar nu puteam sa ii lasam pe italieni cu mana intinsa si am trantit meciul...c'mon!

Iar te pierzi in amanunte fara importanta (intentionat?) si omiti esentialul:
Van Basten si-a calculat totul ca Romania sa bata Olanda: 9 rezerve, joc foarte "amical", ratari intentionate, public neutru (daca nu chiar "prietenos").
Orice echipa din celelalte 15 putea sa invinga Olanda in conditiile create de Van Basten.
Dar "manjitii" foarte obositi se certau cu cei care nu erau manjiti, nu erau obositi sau erau tinuti pe banca de rezerve (pentru ca aveau carente in pregatire).
Marica ardea de nerabdare sa joace, si Piturca a jucat 3 meciuri cu cel mai tehnic jucator de la EURO 2008: Banel Nicolita.

Mi-e si rusine ca am fost suporterul lor ...

Lavinia
20th June 2008, 16:26
@ EnyeGize_Malaik EnyeGize_Malaik dar nu asta am facut? Am invartit-o ca pe titirez. Imi cer scuze, o intrebare mai altfel: cand ai facut atatea posturi? Fara misto? Te vad prima data. Nu e nimic fitilist, chiar nu glumesc.
Eu cred ca ambele echipe s-au dat la o parte.
Vad ca Lobont a declarat ca e terminat, fizic si psihic. Deci asa... Pai daca dupa 2,5 meciuri esti terminat fizic... te duci si te caci, prinzi muste, barbieresti statui, tunzi oua, impachetezi fum, piepteni sireturi, parfumezi iarba, orice altceva. Adevarul e ca a avut un an greu cu Dinamo - cupa si campionatul plus sferturi in CL nu e putin lucru.

am invartit'o, asa e, insa mai mult decat aiurea si am jucat ca dracu...de asta zic..daca noi asa stim sa trantim un meci inseamna ca si la capitolu asta suntem vai de noi....olandezii in prima repriza au ratat destul, din pozitii in care in mod normal nu ar fi ratat, totu ca sa nu castige meciul....asa se tanteste un meci, nu jucand ca noi.

am facut atatea posturi cu mult timp in urma...de cateva luni nu am mai intrat aproape deloc pe forum.

Bancaru
20th June 2008, 16:32
In prima repriza olandezii au avut pe dedesubt maieuri pe care scria in romaneste(!) Ce bine ca ai mi-ai bagat-o! La pauza au vazut plasma si au scos maieurile. Au zis ca suntem prea prosti. In plus aflasera ca Mutu

Bancaru
20th June 2008, 16:41
" S-a scris că ne-am certat între noi, însă nu e adevărat. Pur și simplu am fost foarte obosiți, extenuați după primele două meciuri din grupă. Am încercat, dar nu am putut mai mult "- Cosmin Contra, fundaș România
Romanul prefera sa spuna ca e prost decat sa admita ca e hot. Asta o spun eu, nu o spune nimeni de la nationala.
Ghionea avea crampe inainte de a incepe meciul. Musculare, nu ca se caca pe el. Pai cum naiba e posibil asa ceva? Lobont era daramat. Codrea obosit. Contra terminat. Ghionea sfasiat. Banel... Banel fugea. Si asa mai departe. Pai cum naiba sa joci cu asemenea specimene, te intrebi. Si am gasit tapul ispasitor. Oboseala. Ce vreti nene, atat putem! De ce ne faceti hoti sau trantitori? Nu am putut mai mult, da? Pacat ca nu incep campionatele in 2 saptamani sa vezi ce se ridicau urmasii lui Dracula din morminte. Mutu baga 3 de incalzire iar Chivu punea umarul la o zdrobitoare victorie pur italieneasca, 1-0. Scarbos.

Alixon
20th June 2008, 16:41
La pauza au vazut plasma si au scos maieurile. Au zis ca suntem prea prosti.

Stiau ca nu suntem prosti, dar au inteles si ei ca la circul lor nu participam.
Noi aveam un alt spectacol de circ, cu alte animale.
:evil:

cinebelu
20th June 2008, 18:06
Romania nu stie sa atace, fiindca tactica lu piti a fost mereu una defensiva, chiar si cand au castigat (meciuri ofensive cu Lituania, Albania, etc nu se pun). O echipa modesta, timida, care nu stie decat sa incerce sa distruga jocul adversarului. Iar daca au tinut cativa cu Italia intentionat, ne-am facut de rusine in fata intregii lumi civilizate, le-am aratat ca avem deja stapan, nu putem ajuta orice fel de straini portocalii.
De data asta, oricum am da-o, nu are cum sa mai pice bine. Avem o echipa mizera, cu un antrenor incapabil, nationala nu foloseste decat intereselor celor care sunt in relatii foarte bune cu federatia. Chiar nu pot sa inteleg cum de mai puteti sustine asa un jeg de echipa, care face impresia ca doreste sa castige premiul de cea mai tare prostituata. Va identificati cu asa ceva??
HUO Romania! **** piturca! JOS MAFIA FRF! DEMISIA! :rosu:

mamaliguta rom
20th June 2008, 19:06
Cum? HAIMUCII MEI , a-ti pierdut meciul asta ?Ce ma fac eu ? Cine imi plateste,mie ,acum ,zarurile ?Echipa ..facuta pe interese ,cu mici exceptii ,pacat .Blat?F. posibil ....timpul va raspunde la aceasta intrebare.Oboseala?Pai ce sa zica Van der saar,nisteroy and co. care joaca si cl ,si nat si camp. puternic?Slabi?In mod cert ...si G Popescu ,spune ca nationala nu a jucat nimic , la acest euro....sau aproape nimic.Concluzia.......HEHE.....schimbari ,schimbari ,schimbari.Trebuiesc adusi oameni noi cu idei noi ....si care nu ar avea...INTERESE.In rest ,,,pace!!!!

Morom3t3
20th June 2008, 22:52
Faceti asa: NU MAI CALCATI LA NICIUN MECI DIN CAMPIONATUL INTERN PANA NU-SI DAU DEMISIA: BERBECALI, DRAGOMIR SI SANDU.
TAIATI-LE MALAIUL!

moty
20th June 2008, 23:05
Astia si-au luat malaiul cat sa nu vina nimeni la meci 10 ani de-acum inainte.

dede
20th June 2008, 23:33
avem echipa slaba, ce atatea povesti? :mda: am scos si noi cumva 2 egaluri si gata, Piturca se si vedea in finala... :happy cu astfel de jucatori nici nu meritam sa ajungem in sferturi... :sleep:

Aurel.D
21st June 2008, 15:17
Pana una alta, sa ne aducem aminte de vremurile bune:

http://www.youtube.com/watch?v=dRE3LFOvEWE
http://www.youtube.com/watch?v=VorS9rR42AU&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=fDr-aUoXbi4&feature=related

fir-ar sa fie!! :no:

4star
23rd June 2008, 10:13
cineva a postat pe thread ul asta ca ar trebui sa renuntam la fotbalul invechit gen 1994 ca sa avem succes, si acum vii si tu sa pui sare pe rana.
as fi vrut sa avem acel fotbal la euro 2008, sa ii mai avem in teren pe raducioiu, dumitrescu, dan petrescu , hagi &Co.

miril
23rd June 2008, 10:24
Romania in 1994 a jucat cam ca Rusia in 2008, poate mai putin ofensiv dar excelent pe contraatac, meciul cu Argentina fiind comparabil cu prestatia rusilor cu Olanda, iar Hagi fiind in rolul lui Ashavin, sau cum se scrie, de astazi, de la rusi.

Bumbescu
23rd June 2008, 10:44
Romania in 1994 a jucat cam ca Rusia in 2008, poate mai putin ofensiv dar excelent pe contraatac, meciul cu Argentina fiind comparabil cu prestatia rusilor cu Olanda, iar Hagi fiind in rolul lui Ashavin, sau cum se scrie, de astazi, de la rusi.

N-as zice, Rusia a dominat clar Olanda, inclusiv prin posesie si teritorial ceea ce nu era cazul la Romania atunci.
Echipa Rusiei de acum e o copie la indigo a Urss-ului din 86, cu Arshavin pe post de Belanov, ba chiar mai bun si cu rol inclusiv de coordonator.

miril
23rd June 2008, 10:47
Noi am dominat prima repriza cu Argentina, iar in a doua am jucat defensiv dupa 3-1. Comparatia era facuta datorita temei topicului. Arshavin trebuie sa confirme, dar poate fi peste Belanov.

Ferko
23rd June 2008, 11:07
N-as zice, Rusia a dominat clar Olanda, inclusiv prin posesie si teritorial ceea ce nu era cazul la Romania atunci.
Echipa Rusiei de acum e o copie la indigo a Urss-ului din 86, cu Arshavin pe post de Belanov, ba chiar mai bun si cu rol inclusiv de coordonator.

Pai sa facem si noi o copie a echipei RSR-ului din 1988, ne-am scoate ca prin 1990-2000. Ce bine ne-ar pica daca s-ar putea !

Alixon
24th June 2008, 12:29
Piturca va rupe tacerea.
Daca nu maine la conferinta de presa, mai mult ca sigur saptamana asta.
Evident, el se va adresa suporterilor creduli ai nationalei Romaniei si le va explica de ce toti "au fost foarte obositi" si de ce "atat putem".
:D

Aurel.D
24th June 2008, 19:45
Cum spuneam pe alt thread de pe Euro 2008: M-AM SATURAT DE SCUZE, EXPLICATII SI SPERANTE "DE VIITOR"!!! VREAU REZULTATE, FAPTE, ATITUDINE IN TEREN! NU LE ESTE RUSINE SA SE PLANGA DE OBOSEALA, CAND JUCATORI AI MULTOR TARI PARTICIPANTE JOACA DUBLU CAT EI INTR-UN SEZON???

Vad ca apar in ultima vreme oficiali, jucatori, cu diverse declaratii devenind si mai penibili; pe cuvantul meu, in locul lor as tacea dracului pentru cateva luni bune! Mai au si tupeul sa vorbeasca dupa ce au aratat la acest EURO. Ei inca nu inteleg ca aceasta a fost sansa lor sa demonstreze ca nu sunt o generatie ratata, sansa pe care ....au ratat-o!!

Bancaru
25th June 2008, 11:38
Interviu in lLibertatea preluat pe OLS cu titlul PITURCA RUPE TACEREA. Am crezut ca o sa citesc cine stie ce dezvaluire cand colo cred ca este un titlu care trebuie tratat literalmente. Pur si simplu Piturca a zis ceva si asta se cheama, nu (vorba lui Piturca), a rupe tacerea. Si ce sa va mai spun eu... ? Am vazut in interviu cat de indignat este Piturca - atata lipsa de respect numai in Romania se poate. De parca am fi rupt gura targului la Euro. Am jucat de am tocit baschetii. Am tras la poarta suturi cu nemiluita iar in meciurile cu Romania portarul advers au devenit omul meciului. Era cat pe ce sa ne calificam direct in finala numai birocratia a facut sa plecam acasa. Piturca l-a pus rezerva pe Stancioiu care avea un cartonas galben din meciul cu Mioveni.
Nu ma gandesc decat ca dupa meciul cu Romania presa franceza l-a facut pe Domenech PROST. Da, da. Asa au zis. Dar cu respect. Toata lumea il critica, dar sunt plini de respect. Cand Germania a pierdut cu Romnia sau finala CM cu Brazilia ce a scris presa? CARNATI. Asa i-a facut. Mai nemiloasa decat presa din Anglia nu cred sa mai existe. Si nu se mai plange nimeni. In schimb noi asistam la un ***** de scandal in care oameni care castiga de la cateva sute de mii de euro pe an ajungand pana la 2 sau 3 milioane se acuza ca nu au impartit decat cate 6000 euro la jucatori si ca Federatia le-a platit cafelele desi frumos era sa dea si ei, fiecare jucator, cate 3-4 euro pentru un schwartz. Si cine face remarca asta? Femeia sefului federatiei. Care sunt convins ca a despicat salteaua fabricata la Relaxa, ca sa scoata "seivingsurile" de-o viata pentru a merge la Euro. Asa de mult iubeste ea rubgy-ul.
Ba, la ce sa puna astia osul? La 6000 de euro si la cateva mese achitate stramband din nas de FRF? Jalnic.
NU imi puteam imagina asa ceva din partea jucatorilor de la Nationala. NU imi puteam imaginam. Sunt socat si nici acum nu vreau sa cred. Credeam in ei si ii pretuiam. Ce oameni...

Aurel.D
25th June 2008, 19:41
Si eu sunt extrem de suparat si dezamagit de tot ceea ce s-a inatamplat la Euro cu acesti "jucatori de fotbal"...am un sentiment de mare scarba amestecata cu o grava indiferenta, pe care nu l-am mai avut niciodata in legatura cu echipa nationala!!!!

Si stai, ca acum a aparut in presa Contra care spune ca jucatorii nu si-au negociat corect primele de la acest Euro!!!! :shocked: Mai oameni buni, astia nu mai au nici o limita in nimic!! Niste porci imputiti!!

delaparis
25th June 2008, 19:56
Aurel sa stii ca la cam toate echipele nationale prezente la turneu se discuta bani, prime, indemnizari pentru accidentari sau indisponibilitati pentru club etc ... :)
Se schimba lumea incet incet deci si jucatorii romani se pun la diapazon ... !

paul30
25th June 2008, 21:08
Ce prostii pot unii sa scoata. In Romania toti gandesc la trucuri, meciuri vandute, etc. Nu ma mir ca avem personaje ca Becali care sunt tratate ca niste VIP-uri si nu ca niste nebuni care nu si-au luat medicamentele la timp. Si vad ca deja avem 43 de cazuri grave pe forum.

Aurel.D
25th June 2008, 21:30
delaparis,
nu zic ca nu merita prime la astfel de turnee. Dar ei au primit banii pentru participarea la turneul final la sfarsitul campaniei de calificare. In urma rezultatelor de la Euro, ce prime sa mai ia?? Cam ce ar merita?
Si mi se pare de prost gust ca un jucator de la nationala Romaniei sa deschida acest subiect in aceasta perioada, dupa valul de indignare aparut in tara in urma atitudinii lor.
Cum spunea un anti-microbist convins, "Astia, dupa ce s-au calificat, s-au prezentat la Euro gata eliminati!! Nici nu au facut efortul sa creada ca se pot califica mai departe!!"
Dupa ce au vazut efortul urias facut de jucatorii echipelor Turciei si Rusiei la acest turneu, ar fi trebuit sa intre in pamant de rusine si nu mai deschida gura 1 an de zile, nu sa vorbeasca de prime!!

delaparis
25th June 2008, 21:39
Aurel eu inteleg perfect ce zici si sunt de acord ... doar am mentionat ca se mai intampla si la altii ..

Un alt exemplu , in afara de subiect dar relevant ; jucatorii lui PSG cereau prime imense la sfarsitul sezonului trecut pentru mentinerea in ligue1 :shocked::groggy:... asa dupa ce s-au facut de ras tot sezonul :ok:

Aurel.D
25th June 2008, 23:22
inseamna ca stiu ce vor si au obiective marete..:D

Bancaru
26th June 2008, 11:02
De ce a aparut ieri in prosprot articol plin de "turnatorii" in care paraciosi din nationala sunt numiti "UN TRICOLOR" sau "ALT TRICOLOR"? Ce naiba? Unii au jucat mai mult decat altii si au pus osul la treaba atat cat au putut, in schimb au baut aceeasi cantitate de cafea si au mancat tot atata omlette du fromage dimineata. Nu e cinstit. Macar Banel cu cei 13 km la bord si putea sa primeasca un ou in plus.

Utilizator
26th June 2008, 12:56
De ce a aparut ieri in prosprot articol plin de "turnatorii" in care paraciosi din nationala sunt numiti "UN TRICOLOR" sau "ALT TRICOLOR"? Ce naiba? Unii au jucat mai mult decat altii si au pus osul la treaba atat cat au putut, in schimb au baut aceeasi cantitate de cafea si au mancat tot atata omlette du fromage dimineata. Nu e cinstit. Macar Banel cu cei 13 km la bord si putea sa primeasca un ou in plus.

nu era rau, cu un ou in plus cred ca nu numai ca ar fi alergat mult dar poate ar fi jucat si fotbal. desi cred ca era mai bine sa le servesca tuturor ceva creier. Ca asa, cu ouale omleta e clar ca nu puteau face mare fromage pe teren. Si as fi redus total cafeaua, ca i-a agitat degeaba. :)

altfel mi-e greu sa cred ca se putea tranti meciul.
a fost doar clasica neputinta si frica de adversarii cotati la varf.
Plus 'inteligenta' antrenorului-selectioner.
Exceptie de la regula au facut doar 1-2 generatii anterioare de jucatori romani.

Bancaru
27th June 2008, 12:39
In general ne vine greu sa credem multe. Adevarul este ca e mai usor sa asteptam si sa fim serviti. De data asta cu borș. La fel de clasice, la noi, sunt si blaturile. Se obisnuieste ca unul sa traga si 3 sa mimeze. Iar ala care trage de cele mai multe ori nu poate si e si prost.

Urmuz
27th June 2008, 13:06
Romanii formeaza un popor de sf-isti...este atat de alambicata explicatia celui care a lansat dezbaterea, ca ma apuca durerea de cap! S-a terminat cu Europenele!
1.Mutu a ratat penalty-ul fiindca era morcovit in momentul executiei.
2. Tactica lui Piturca pt meciul cu olandezii a fost falimentara.
3. Jucatorii erau terminati dupa 2 nopti de futut.
4. Schimbarile lui Piturca au fost total neinspirate.
Scenarita asta ne imbolnaveste, tovarasi.

rocs_a
27th June 2008, 13:48
http://www.ziare.com/Presa_italiana_scrie_ca_Mutu_s_a_inteles_cu_AS_Rom a-342334.html

Bancaru
27th June 2008, 14:03
Acum am vorbit cu Apunake si a zis ca nu e de acord cu Urmuz. Mai ales la punctul 3. E posibil, zice Grigore, sa aiba dreptate la punctul 1. In rest: tactica lui Piturca a fost falimentara la toate meciurile numai ca valoarea unor jucatori putea sa dovedeasca o echipa care, desi e un nume greu in lume, s-a dat pe margini sa priveasca la cum ne vom dezlantui. Da' de unde? O-ha! La punctul 3 a zis ca, sa ma ierte asistenta, nu crede asa ceva pentru ca, sa ma ierte asistenta, sunt labagii.
4 - la fel ca la 2.

Alixon
27th June 2008, 14:43
2. Tactica lui Piturca pt meciul cu olandezii a fost falimentara.
3. Jucatorii erau terminati dupa 2 nopti de futut.
4. Schimbarile lui Piturca au fost total neinspirate.
Scenarita asta ne imbolnaveste, tovarasi.

Esti naiv.
Si n-ai inteles nici "cadrul" in care s-a desfasurat meciul Olanda - Romania.

Urmuz
27th June 2008, 14:54
Bine ca l-ati inteles voi, "dasteptilor"!:groggy:
Esti naiv.
Si n-ai inteles nici "cadrul" in care s-a desfasurat meciul Olanda - Romania.