PDA

View Full Version : Rafa Nadal - el fenomeno



Optimistul
18th June 2008, 13:44
Este un subiect delicat datorita polemicilor care s-au ridicat in jurul lui Rafa de catre mine , Klaus , Printul si altii legate de secretul performantelor acestui uimitor jucator .
Care este cheia succesului acestui jucator ?

rob_din
18th June 2008, 13:49
Este un subiect delicat datorita polemicilor care s-au ridicat in jurul lui Rafa de catre mine , Klaus , Printul si altii legate de secretul performantelor acestui uimitor jucator .
Care este cheia succesului acestui jucator ?

Cine stie cu ce se ocupa doctorul Fuentes isi da seama

Optimistul
18th June 2008, 14:05
Asta e tot ce poti sa ne spui despre acest jucator ?

rob_din
18th June 2008, 14:13
Asta e tot ce poti sa ne spui despre acest jucator ?

Din punctul meu de vedere este suficient. Ce poti spune altceva despre jucatori creati in laborator?

raulmad
18th June 2008, 14:49
Este un subiect delicat datorita polemicilor care s-au ridicat in jurul lui Rafa de catre mine , Klaus , Printul si altii legate de secretul performantelor acestui uimitor jucator .
Care este cheia succesului acestui jucator ?

Talent (desi unii cred ca n-ar avea), multa munca, mental extraordinar, modestie, respect fata de adversari, etc.....

Cneazul
18th June 2008, 15:11
talent, daruire, munca, dorinta, vointa. lasati`ma cu laboratoare si alte prostii

rob_din
18th June 2008, 15:19
talent, daruire, munca, dorinta, vointa. lasati`ma cu laboratoare si alte prostii

De cand dopingul e o prostie?

Iaco
18th June 2008, 15:27
Pentru rob_din o sa facem forumul www.onlinedoping.ro:D:D...pentru el toti sportivii sunt dopati:P:P

rob_din
18th June 2008, 15:40
Pentru rob_din o sa facem forumul www.onlinedoping.ro:D:D...pentru el toti sportivii sunt dopati:P:P

Aia care spun eu ca sunt dopati de cele mai multe ori chiar sunt dopati, am destula experienta si nu dau gres decat rar. Si nu spun ca toti sportivii sunt dopati, spre exemplu nu cred ca Federer are vreo legatura cu dopingul. Eu spun de destul timp ca Nadal e dopat, inca dinainte sa aflam ca a fost pacientul lui Fuentes. De ce crezi ca guvernul spaniol a musamalizat acest caz? Nu de dragul iclistilor ci de dragul lui Nadal si al fotbalistilor de pe lista

raulmad
18th June 2008, 16:06
Aia care spun eu ca sunt dopati de cele mai multe ori chiar sunt dopati, am destula experienta si nu dau gres decat rar. Si nu spun ca toti sportivii sunt dopati, spre exemplu nu cred ca Federer are vreo legatura cu dopingul. Eu spun de destul timp ca Nadal e dopat, inca dinainte sa aflam ca a fost pacientul lui Fuentes. De ce crezi ca guvernul spaniol a musamalizat acest caz? Nu de dragul iclistilor ci de dragul lui Nadal si al fotbalistilor de pe lista

Mai sa fie....alta treaba nu avea guvernul spaniol decat sa musamalizeze cazul acesta?!
Ceea ce sustii tu este mai mult decat penibil....

jesus supremu
18th June 2008, 16:52
pai dupa parerea domnului presedinte CIO politicienii spanioli chiar asta fac.el a lansat aceasta acuzatie referitoare la un judecator spaniol care a uitat un dosar printr-un sertar si se pare ca nu o sa-l mai vedem:ok:

Lucian86
18th June 2008, 20:27
3 atribute importante la Nadal: rezistenta, psihic si precizia loviturilor.....in rest nu are alte calitati grozave.......servici slab, lipsa de creativitate, lipsa de eleganta si carisma in teren, jocul la fileu e bun dar nu e dintre cele mai bun din lume si cam atat

Cred ca cele 3 mari calitati ale sale ajung pentru a-l face un mare campion

Optimistul
18th June 2008, 20:40
Aia care spun eu ca sunt dopati de cele mai multe ori chiar sunt dopati, am destula experienta si nu dau gres decat rar. Si nu spun ca toti sportivii sunt dopati, spre exemplu nu cred ca Federer are vreo legatura cu dopingul. Eu spun de destul timp ca Nadal e dopat, inca dinainte sa aflam ca a fost pacientul lui Fuentes. De ce crezi ca guvernul spaniol a musamalizat acest caz? Nu de dragul iclistilor ci de dragul lui Nadal si al fotbalistilor de pe lista

Poti sa dai mai multe detalii despre aceasta acuzatie f. grava , eventual cateva linkuri de atunci ?

Sincer ,as fi vrut sa discutam de calitatile spaniolului dar cred ca ar fi bine sa clarificam intai aceasta problema .

meth
18th June 2008, 20:51
articolul:

http://www.cotidianul.ro/s_a_dopat_zinedine_zidane-13043.html

shi extrasul din articol ca e lung si sunt multe balarii care nu ne intereseaza:

Nadal are avocati

In ceea ce-i priveste pe tenismeni, singurul nume pronuntat in aceasta afacere pina acum este cel al revelatiei Rafael Nadal. Ibericul a dezmintit insa categoric acuzatiile. In ajutorul sau a sarit si presedintele Federatiei Internationale de Tenis (ITF), Francesco Ricci Bitti, care a asigurat ca nici un jucator de tenis nu este implicat in scandalul privind reteaua de dopaj sangvin din ciclism. "Toti jucatorii de elita sint testati in mod regulat in cadrul programului antidoping si sint la curent cu codul Agentiei Mondiale Antidoping", a mentionat Ricci Bitti.

Sorin Blaj
18th June 2008, 22:09
Aia care spun eu ca sunt dopati de cele mai multe ori chiar sunt dopati, am destula experienta si nu dau gres decat rar. Si nu spun ca toti sportivii sunt dopati, spre exemplu nu cred ca Federer are vreo legatura cu dopingul. Eu spun de destul timp ca Nadal e dopat, inca dinainte sa aflam ca a fost pacientul lui Fuentes. De ce crezi ca guvernul spaniol a musamalizat acest caz? Nu de dragul iclistilor ci de dragul lui Nadal si al fotbalistilor de pe lista

Cred ca Federer este cel mai dopat dintre tenismenii din circuit. Sa reusesti sa te mentii in fruntea clasamentului mondial atatia ani la rand, sa ajungi in ultimele 16 turnee de GS, cel putin in semifinale. Este imposibil. Clar, este dopat. Cu tenis, talent, forta si tot ce ii trebuie unui campion. :)

Cat il priveste pe Nadal, nu meriti niciun raspuns.

Lucian86
18th June 2008, 22:56
Aproape orice sportiv profesionist se dopeaza....Nu pot sa dau procentaje si sa spun limitele dopajului din sportul profesionist insa cert e ca exista doctori "buni", adevarati "tehnicieni a medicamentelor" care pot face modificari a substantelor de doping care le fac sa treaca de orice test anti-doping facute de federatiile sportive internationale

Sorinblaj, sper ca glumesti in privinta lui Federer....nu vreau sa spun sigur ca nu ar fi dopat insa nu as concepe situatia in care Federer este dopat si Nadal nu:( una peste alta, Federer este un jucator tehnic, ceea ce Nadal nu prea este....A fi tehnic inseamna a reusi sa lovesti mingile prin lovituri tehnice si eficiente adica lovituri in care se depune putin efort fizic, ceea ce Nadal nu face......Fluiditatea cu care Roger se misca pe teren si cu care loveste mingea il face pe acesta sa fie expus mai putin riscului accidentarilor si deasemenea il pune intr-o forma fizica mai buna. De aia Federer joaca atat de perseverent.....binenteles, nu neg ca ar exista si niste ajutoare mai putin ortodoxe....in principiu insa, cam asta ar fi explicatia

Sorin Blaj
18th June 2008, 23:38
Aproape orice sportiv profesionist se dopeaza....Nu pot sa dau procentaje si sa spun limitele dopajului din sportul profesionist insa cert e ca exista doctori "buni", adevarati "tehnicieni a medicamentelor" care pot face modificari a substantelor de doping care le fac sa treaca de orice test anti-doping facute de federatiile sportive internationale

Sorinblaj, sper ca glumesti in privinta lui Federer....nu vreau sa spun sigur ca nu ar fi dopat insa nu as concepe situatia in care Federer este dopat si Nadal nu:( una peste alta, Federer este un jucator tehnic, ceea ce Nadal nu prea este....A fi tehnic inseamna a reusi sa lovesti mingile prin lovituri tehnice si eficiente adica lovituri in care se depune putin efort fizic, ceea ce Nadal nu face......Fluiditatea cu care Roger se misca pe teren si cu care loveste mingea il face pe acesta sa fie expus mai putin riscului accidentarilor si deasemenea il pune intr-o forma fizica mai buna. De aia Federer joaca atat de perseverent.....binenteles, nu neg ca ar exista si niste ajutoare mai putin ortodoxe....in principiu insa, cam asta ar fi explicatia

Lucian, n-am glumit. Am si spus cu ce este dopat, dar se pare ca nu citesti tot mesajul. :)

Cneazul
19th June 2008, 00:22
de unde ati mai scos`o p`asta?cum ca nadal e dopat? a fost azi noapte la otv ?

Lucian86
19th June 2008, 12:44
Lucian, n-am glumit. Am si spus cu ce este dopat, dar se pare ca nu citesti tot mesajul. :)

Ma gandeam ca poate este o ironie.....nu de alta dar nu te stiu mare fan Federer si de aia nu am prins idea mesajului din prima

Sorin Blaj
19th June 2008, 13:46
Din punctul meu de vedere, Federer este cel mai bun, inca, iar Nadal vrea sa-l detroneze. Pe teren. Nu trebuie sa fiu fan ca sa recunosc valoarea, dar ce sa fac daca mie imi place de Nadal? :) Ca sa ajunga numarul 1 mondial, Nadal trebuie sa-l invinga pe Federer pe teren si ce ocazie mai buna ar fi decat Wimbledon-ul? :ok:

raulmad
19th June 2008, 14:02
Din punctul meu de vedere, Federer este cel mai bun, inca, iar Nadal vrea sa-l detroneze. Pe teren. Nu trebuie sa fiu fan ca sa recunosc valoarea, dar ce sa fac daca mie imi place de Nadal? :) Ca sa ajunga numarul 1 mondial, Nadal trebuie sa-l invinga pe Federer pe teren si ce ocazie mai buna ar fi decat Wimbledon-ul? :ok:

Perfect adevarat ceea ce spui tu. Sunt destui care nu inteleg acest lucru. Pentru unii daca esti fan Nadal trebuie sa fii automat contra Federer si viceversa....