PDA

View Full Version : Alegeri parlamentare 2008



Pages : 1 2 3 [4] 5

rob_din
1st December 2008, 19:22
sa-mi bag banii :headbang::headbang::headbang: 26 de voturi il separa pe prietenul meu de locul al II-lea, nu se stie daca intra in parlament :headbang::headbang::headbang::headbang:

In ce judet?

Datenshi
1st December 2008, 19:24
Caras-Severin? :D

rob_din
1st December 2008, 19:24
Stai sa-si consulte rob_din dictionarul ala cu pagini galbene si iti spune imediat definitia exacta a celor doua cuvinte.
O sa raspunda mai greu ca trebuie sa formuleze intr-un limbaj de lemn. Eu nu inteleg cum la 28 de ani poate sa fie asa indoctrinat. Probabil are vreo ruda ce s-ar infrupta din ciolan in cazul in care comunistii castiga ca altfel nu-l inteleg.

Sa vorbesti civilizat inseamna limbaj de lemn? De cand ai intrat pe forum numai obscenitati vad scrise din partea ta. Bine nu ma mira, avand in vedere ce personaj politic ti-a "indoctrinat" capul". Apropo, sunt socat ca folosesti asemnea verbe pretentioase

rob_din
1st December 2008, 19:25
Caras-Severin? :D

Poate are prieteni in Tulcea

resita
1st December 2008, 19:30
la mine in judet, Caras-Severin

Hingherul
1st December 2008, 19:31
Sa vorbesti civilizat inseamna limbaj de lemn? De cand ai intrat pe forum numai obscenitati vad scrise din partea ta. Bine nu ma mira, avand in vedere ce personaj politic ti-a "indoctrinat" capul". Apropo, sunt socat ca folosesti asemnea verbe pretentioase

Atata timp cat prostanacu` ti-e lider nu ma astept la prea multe de la tine. L-a botezat asa seful tau suprem asa ca nu-mi spune mie ca-s obscen. Se pare ca mai ai inca 4 ani de frecat la ciubotele sefului tau pana sa-ti revizuiesti total simpatiile politice.

rob_din
1st December 2008, 19:45
la mine in judet, Caras-Severin

Oricum nu conteaza locul ci voturile. In Caras presupun ca vor fi 2 deputati PNL, 2 PDL si 1 PSD

resita
1st December 2008, 19:53
rezultatele obținute în județul Caras-Severin de către candidații la Camera Deputaților.


Colegiul I:
Ovidiu Rădoi (PD-L) - 6.116 voturi,
Ionuț Narcis Chisăliță (PSD) - 6.090,
Horia Irimia (PNL) - 4.182,
Aurel Marinescu (PNG CD) - 1.957,
Marius Iriza (PRM) - 1.042.
Vilma Racz Virag (UDMR) - 520,


Colegiul 2
Filip Petru Strejariu (PNL) - 5.624,
Gheorghe Hogea (PD-L) - 5.361,
Romulus Marius Damian (PSD) - 3.904,
Ion Peia (PRM) - 654,
Traian Adrian Pleșa (Partidul Verde) - 613.
Ilie Cristescu (PNG CD) - 604,
Makay Botond (UDMR) - 43,


Colegiul 3:
Ioan Tabugan (PNL) - 7.496,
Ioan Ion (PD-L) - 4.959,
Ilie Mustăcilă (PSD) - 4.104,
Gheorghe Stoichescu (PNG CD) - 938,
Iosif Borchescu (PRM) - 467
Adelia Șereș (UDMR) - 66,

Colegiul 4
Valentin Rusu (PD-L) 6.638,
Ioan Țundrea (PSD-PC) - 4.589
Iulian Georgevici (PNL) - 2.270,
Eremia Brejneni (PNG CD) -1.165,
Valeria Lucic (PRM) - 740.
Francisc Alexandru Vereș Covăsală (UDMR) - 165,



Colegiul 5
Ion Mocioalcă (PSD) - 9.636,
Romică Anculia (PD-L) - 6.982,
Boris Vatzulik (PNL) - 2.685,
Petru Ilie Ion (PNG CD) - 748,
Traian Dănilă (PRM) - 616,
Augustin Rodina (Partidul Verde) - 243.
Irina Vigh (UDMR) - 225,

rob_din
1st December 2008, 20:15
Esti sigur ca prietenul tau a iesit pe 3?

Sorin Blaj
1st December 2008, 20:15
Deputatii din Caras-Severin:

Valentin Rusu (PD-L) 6.638
Ovidiu Rădoi (PD-L) - 6.116 voturi
Ioan Tabugan (PNL) - 7.496
Filip Petru Strejariu (PNL) - 5.624
Ion Mocioalcă (PSD) - 9.636

Sorin Blaj
1st December 2008, 20:16
sa-mi bag banii :headbang::headbang::headbang: 26 de voturi il separa pe prietenul meu de locul al II-lea, nu se stie daca intra in parlament :headbang::headbang::headbang::headbang:
Esti sigur ca prietenul tau a iesit pe 3?

Este pe 2: Ionuț Narcis Chisăliță (PSD) - 6.090

rob_din
1st December 2008, 20:18
Resdistribuirea se face exclusiv in functie de numarul de voturi? Fiindca atunci inseamna ca si in Bucuresti s-ar putea sa avem mari surprize

rob_din
1st December 2008, 20:18
Este pe 2: Ionuț Narcis Chisăliță (PSD) - 6.090


Atunci si daca era pe primul loc tot afara ramanea
Intrebarea e : cum isi mai recupereaza banutii?:)

Sorin Blaj
1st December 2008, 20:20
NU, daca nu se castiga direct, se face in functie de procente si bineinteles de numarul de voturi. Cum PSD va avea un singur mandat in CS, acel mandat va fi luat de candidatul cu cel mai mare numar de voturi: Mocioalca.

rob_din
1st December 2008, 20:22
NU, daca nu se castiga direct, se face in functie de procente si bineinteles de numarul de voturi. Cum PSD va avea un singur mandat in CS, acel mandat va fi luat de candidatul cu cel mai mare numar de voturi: Mocioalca.

Pai aici nu inteleg: in functie de procente sau de numarul de voturi? La Bucuresti sunt cazuri in care un candidat a castigat colegiul cu 40% si 25000 de voturi, altul cu 35% si 30000 de voturi. Cine are prioritate?

Sorin Blaj
1st December 2008, 20:34
In circumscriptiile (judetele), unde nu s-au castigat mandatele din primul tur, acestea se repartizeaza in functie de procentele realizate. Partidul cu cea mai mare pondere ia primul, urmeaza al doilea, al treilea etc.

Normal ca pot sa existe situatii in care, PNL-ul de exemplu, daca se situeaza pe locul al treilea ca procente, sa castige un singur mandat, iar acel mandat il va lua candidatul cel mai bine clasat din colegiile ramase dupa ce primele doua partide au primit mandatele.

In acel colegiu este foarte probabil ca acel candidat PNL sa se situeze pe locul trei, dar el primeste mandatul.

Sorin Blaj
1st December 2008, 20:39
Alta tampenie: PSD va castiga la voturi, PDL va avea mai multe mandate. Asta chiar daca PSD va domina la mandate castigate direct

Hai sa-ti dau un exemplu banal:

Luam trei colegii. Presupunem ca numarul de votanti este egal in toate cele trei colegii, ca situatia sa fie si mai echilibrata. PSD castiga in unul 80% si PDL are 20%, iar in alte doua colegii PDL castiga cate 60% si PSD cate 40%, ambele partide obtin 50% din voturi, dar PDL are 2 mandate, iar PSD doar unul.

rob_din
1st December 2008, 20:39
In circumscriptiile (judetele), unde nu s-au castigat mandatele din primul tur, acestea se repartizeaza in functie de procentele realizate. Partidul cu cea mai mare pondere ia primul, urmeaza al doilea, al treilea etc.

Normal ca pot sa existe situatii in care, PNL-ul de exemplu, daca se situeaza pe locul al treilea ca procente, sa castige un singur mandat, iar acel mandat il va lua candidatul cel mai bine clasat din colegiile ramase dupa ce primele doua partide au primit mandatele.

In acel colegiu este foarte probabil ca acel candidat PNL sa se situeze pe locul trei, dar el primeste mandatul.

Da Sorine, asta am inteles-o. Ce inca nu inteleg (si nu-s sigur ca inteleg cautand in lege) este cum se face departajarea intre colegi de partid in aceasi circumscriptie electorala. De pilda cazul Norica Nicolai. Acolo PNL-ul avea dreptul la un senator, cum s-a stabilit care e acela dintre cei doi, amandoi castigand cu peste 40%?

rhadoo
1st December 2008, 20:41
Colegiul 20 pentru Camera Deputaților: Oana Mizil (PSD+PC) - 50,72%, Toth Mioara (PD-L) - 22,01% , George Becali (PNG-CD) - 14,95 %, Ioan Gruia Bumbu (PNL) - 6,40%.:happy

rob_din
1st December 2008, 20:41
Intreb fiindca in procente Nicolai a luat peste celalalt de la PNL. Asta inseamna ca se tine cont de numarul de voturi, unde Nicolai a luat jumatate. Dar cum se poate asta fiindca nu toate colegiile au acelasi numar de votanti?

Colegiul lui Nicolai a avut 99000 de votanti inscrisi pe liste, colegiul lui Nedelcu 170000

Sorin Blaj
1st December 2008, 20:41
Da Sorine, asta am inteles-o. Ce inca nu inteleg (si nu-s sigur ca inteleg cautand in lege) este cum se face departajarea intre colegi de partid in aceasi circumscriptie electorala. De pilda cazul Norica Nicolai. Acolo PNL-ul avea dreptul la un senator, cum s-a stabilit care e acela dintre cei doi, amandoi castigand cu peste 40%?

In functie de colegiile in care nu s-au repartizat mandatele, iar intre acele colegii, in functie de numarul de voturi obtinute.

rob_din
1st December 2008, 20:43
In functie de colegiile in care nu s-au repartizat mandatele, iar intre acele colegii, in functie de numarul de voturi obtinute.

Pai din motivul expus mai sus nu-i deloc corect.

resita
1st December 2008, 21:50
Este pe 2: Ionuț Narcis Chisăliță (PSD) - 6.090

este pe locul 1, dar nu stie daca prinde, asteapta redistribuirea

Gabri3l
1st December 2008, 21:58
si in Prahova PSD a pierdut 1 om de baza as zice, pe Alin Teodorescu care desi a luat un procent record de peste 35% a pierdut in fata unui tanar necunoscut de la PDL Ionut Badescu care a castigat colegiul cu vreo 43%:)

dar exista si vreo 2(1 de la psd altul de la pnl parca) care desi au terminat pe locurile doi sau trei in colegiile lor in spatele unora de la pdl, totusi acestia au intrat si nu au intrat cei de la pdl
cam naspa cu redistribuirile astea.... in fine, oricum la viitoarele alegeri se va imbunatatii sistemul de vot uninominal, sistem propus dupa cum bine stiti de psd si pnl si neagreat inca de la bun inceput de pdlisti..... acum dupa rezultate, vad ca se plang cu totii. (pana la urma se pare ca votul uninominal chiar si in forma actuala a produs unele efecte)

resita
1st December 2008, 22:02
rezultatele oficiale pana in momentul actual http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/colegii_rezultate_ora10.htm

pt. a vedea nr. exact click pe. numere ;)

Gabri3l
1st December 2008, 22:16
se pare ca acest sistem de vot a mai facut cateva victime celebre ca Adrian Paunescu, Norica Nicolai...personaje care cu siguranta s-ar fi aflat pe liste de partid daca nu era vot uninominal...

Sorin Blaj
1st December 2008, 22:38
Pana la urma, acest sistem de vot, este un pas inainte in reformarea clasei politice. Multe "vedete" au pierdut, fiind inlocuiti de oameni noi. Ceea ce este un lucru bun. Daca adaugam si iesirea din parlament a PRM-ului, situatia este chiar placuta.

rob_din
1st December 2008, 22:51
Acest sistem este un dezastru. Ori se revine la votul pe liste, ori se face vot uninominal pur (cu doua variante: in doua tururi, sau intr-un singur tur cu cel care iese primul declarat castigator)

newcool
1st December 2008, 22:54
Pana la urma, acest sistem de vot, este un pas inainte in reformarea clasei politice. Multe "vedete" au pierdut, fiind inlocuiti de oameni noi. Ceea ce este un lucru bun. Daca adaugam si iesirea din parlament a PRM-ului, situatia este chiar placuta.

la faza cu prm-ul sunt total de acord:ok:

rhadoo
1st December 2008, 23:00
Pana la urma, acest sistem de vot, este un pas inainte in reformarea clasei politice. Multe "vedete" au pierdut, fiind inlocuiti de oameni noi. Ceea ce este un lucru bun. Daca adaugam si iesirea din parlament a PRM-ului, situatia este chiar placuta.

asta este intradevar un mare progres+iesirea prm-ului si a png-ului

Sorin Blaj
1st December 2008, 23:18
PNG-ul de unde sa iasa? :)

Bancaru
1st December 2008, 23:44
Sa iasa de pe spectrul politic si sa intre in ..........
Excelent votul asta uninominal. Elena Udrea, Theodorescu, Sergiu Nicolaescu, etc. Astia sunt dintre cunoscuti. Ce te faci cu aia pe care i-ai votat dar nu ii stiai? Eu am votat PNL. Am votat in colegiul 25 (cred). Aveam de ales asa (cel mai ingrat): Elena Udrea (AKA Curva, asa a zis un prieten), Luminita Anghel si Catalin Zmarandescu Otto. Saracul ala de la liberali nici nu mai conta in comparatie cu persoanele astea care musteau de vedetism. Pe langa faptul ca oricum votam cu liberalii, Gabriel stie de ce, sa imi zica si mie cineva ce as fi putut sa aleg?
Am o intrebare pentru bucuresteni si Gabriel, Sorine, te rog sa nu te bagi: De ce sectoarele 3 si 6, sectoare PDL de primul tur, au inregistrat cea mai slaba prezenta la vot, undeva pe la 25% fiecare? Nu au reusit Nea Goita si colegul de camera al lui Zmarandescu sa scoata po****tia supermultumita la vot?

Sergiu
2nd December 2008, 00:08
Da mare tampenie votu asa. S-a ajuns la situatia ca PDL sa aiba toti parlamentarii din municipiu Cluj Napoca cu toate ca au obtinut doar in jur de 50%. Bine ca in restu judetului foarte probabil nu iau nimic, dar oricum trebuia altfel facuta distributia. Prea devine polarizat municipiu asta si primar si consiliu local si acuma toti parlamentarii(6 la numar)

In Baia Mare insa se pare ca vom avea ambii deputati PSD-isti, poate senatoare PDL-ista, primar PNL-ist ca si consiliu local si prefect UDMR-ista.

Gabri3l
2nd December 2008, 00:49
acum e mai important(din pacate) ce vor hotari "patricienii" lui Taricelu.... ori spre pdl ori spre psd...... din cate se stie, Patriciu a fost in relatii destul de bune cu psd in trecut.... ca deh, era mai liniste pe vremea aia si se putea fura mai usor ..... dar acum...
oricum si Basescu va avea un cuvant greu de spus in desemnarea unui candidat pt functia de prim ministru care sa treaca de parlament(yo cred ca va trece).... sa vedem ce o sa iasa pana la urma.
bank, in tot Bucurestiul a fost o prezenta destul de redusa, nu numai in sectoarele alea...au plecat bucurestenii garla de sarbatori la munte pe partiile de schii , pe Valea Prahovei samd...
noapte buna!

Sergiu
2nd December 2008, 01:31
Ma Gabri3l cred ca te-a mani****t Basescu cum a vrut, esti ca o marioneta. Eu unu cred ca doar persoanele cu IQ la jumatate din medie pot crede chestia cu hotia lui Patriciu. Dar daca Basescu asa a zis asa trebe sa zica si marionetele lui nu?

De obicei nu prea ma enervez atata, si de exemplu sunt sigur ca Tariceanu e corupt, probabil ca si Geoana e, dar pentru Patriciu garantez eu ca e curat. Dar tu trebe sa vii aici ca un ipocrit si sa arunci cuvinte din astea cand habar n-ai despre ce e vorba, ca doar asa a zis primul marinar al tarii.

Charon
2nd December 2008, 01:58
stim ca Gabriel e indoctrinat,dar Patriciu curat?:happy

Sorin Blaj
2nd December 2008, 02:06
Ca lacrima. :)

Gabri3l
2nd December 2008, 02:09
Ma Gabri3l cred ca te-a mani****t Basescu cum a vrut, esti ca o marioneta. Eu unu cred ca doar persoanele cu IQ la jumatate din medie pot crede chestia cu hotia lui Patriciu. Dar daca Basescu asa a zis asa trebe sa zica si marionetele lui nu?

De obicei nu prea ma enervez atata, si de exemplu sunt sigur ca Tariceanu e corupt, probabil ca si Geoana e, dar pentru Patriciu garantez eu ca e curat. Dar tu trebe sa vii aici ca un ipocrit si sa arunci cuvinte din astea cand habar n-ai despre ce e vorba, ca doar asa a zis primul marinar al tarii.

sper ca ipocritul asta sa fie macar avertizat ....

ce poate fi mai ipocrit sa zici decat ca patriciu e curat nu stiu ce mai poate fii... asta da ipocrizie spusa de intradevar un indoctrinat de psdist ca tine. hai pa!

Gabri3l
2nd December 2008, 02:10
Ca lacrima. :)

Sorine, ori stergi ipocrizia spusa mai sus de psdistul ala ori il avertizezi frumusel sa se abtina.... na ca m-am enervat si eu acuma si nu tolerez jignirile venite aiurea pe nepusa masa de la unii care se enerveaza si nu accepta si parerile altora !:mda:


stim ca Gabriel e indoctrinat,dar Patriciu curat?:happy

poate doar in mintle bolnave ale unora ..cum am mai zis

se vede de la 7 poste ca pe unii ii cam supara adevarul... si se cam dau de gol pe aici..... se pare ca si Marker intr-unul din mesajele anterioare l-a cam mirosit pe Sergiu ca fiind unul dintre sutele de mii de activisti psdisti care au ajuns si pe acest forum ...si care acum stiu ca e posibil sa mai stea psd inca 4 ani in opozitie si or sa fie cam greu pt unii din ei



Stai sa-si consulte rob_din dictionarul ala cu pagini galbene si iti spune imediat definitia exacta a celor doua cuvinte.
O sa raspunda mai greu ca trebuie sa formuleze intr-un limbaj de lemn. Eu nu inteleg cum la 28 de ani poate sa fie asa indoctrinat. Probabil are vreo ruda ce s-ar infrupta din ciolan in cazul in care comunistii castiga ca altfel nu-l inteleg.

stai relax macar tu hingherule, ca dupa cum vezi mai sunt cativa dintastia de la psd aici pe forum... din pacate.:sleep:

Sorin Blaj
2nd December 2008, 02:21
Eu zic sa ne calmam.

Apropo Sergiule. Garantezi tu? De cand esti tu garantul lui Patriciu? Eu zic sa te limitezi la a garanta pentru tine.

Cat priveste limbajul, ar fi bine sa te abtii de la a cataloga pe cineva pe acest forum. Mai ales cand nu esti intr-o dispozitie potrivita. Ai mai facut-o si ai gresit.

Sergiu
2nd December 2008, 03:00
Imi mentin parerea, cineva trebuie s-o spuna.
Si cine se crede asta Gabri3l sa ma faca activist si o mai spune si cu mandrie. In fine are mania persecutiei ca mai toti PDL-isti, dar tot nu inteleg ce castiga din asta?

Auzi sute de mii de activisti!!! Ar fi bine sa fie macar cateva sute, dar nici aia nu sunt si aia care sunt nu sunt la partidul de stanga, ci la asa zisul partid po****r, a se citi populist: sunt altii care dadeau cate 20 de lei pe vot ca de exemplu:
http://alegeriparlamentare2008.ro/emain/articolul/830504/In-Pantelimon-un-vot-PDL-a-fost-platit-cu-20-de-lei

Una peste alta eu consider ca e cazul ca sa se inceteze cu vanatoarea asta de corupti imaginari. A ajuns Basescu la putere si-a pus ce premier a vrut ce ministru de justitie a vrut, ce ministru de interne a vrut si tot n-a reusit sa dovedeasca nimic, dar asta nu l-a oprit sa imprastie cu noroi in unii dintre cei mai de valoare oameni din Romania. Si culmea tot electoratul portocaliu l-au urmat ca oile in toate aberatiile lui, fara ca macar sa stie despre ce e vorba. Atata stiu: "Patriciu e bogat inseamna ca in mod sigur a furat." Ei vad corupti peste tot, tot timpul vor scandal. Trebuie sa inceteze. E gata campania, acum trebuie facut ceva constructiv, nu sa o tina iarasi Basescu 4 ani in campanie electorala continua si apoi sa vina sa promita aceleasi lucruri.

rob_din
2nd December 2008, 08:09
Ma Gabri3l cred ca te-a mani****t Basescu cum a vrut, esti ca o marioneta. Eu unu cred ca doar persoanele cu IQ la jumatate din medie pot crede chestia cu hotia lui Patriciu. Dar daca Basescu asa a zis asa trebe sa zica si marionetele lui nu?

De obicei nu prea ma enervez atata, si de exemplu sunt sigur ca Tariceanu e corupt, probabil ca si Geoana e, dar pentru Patriciu garantez eu ca e curat. Dar tu trebe sa vii aici ca un ipocrit si sa arunci cuvinte din astea cand habar n-ai despre ce e vorba, ca doar asa a zis primul marinar al tarii.

Nu cred ca am IQ-ul la jumatate si tot cred ca Patriciu e un mare corupt

Datenshi
2nd December 2008, 08:15
Sa iasa de pe spectrul politic si sa intre in ..........
Excelent votul asta uninominal. Elena Udrea, Theodorescu, Sergiu Nicolaescu, etc. Astia sunt dintre cunoscuti. Ce te faci cu aia pe care i-ai votat dar nu ii stiai? Eu am votat PNL. Am votat in colegiul 25 (cred). Aveam de ales asa (cel mai ingrat): Elena Udrea (AKA Curva, asa a zis un prieten), Luminita Anghel si Catalin Zmarandescu Otto. Saracul ala de la liberali nici nu mai conta in comparatie cu persoanele astea care musteau de vedetism. Pe langa faptul ca oricum votam cu liberalii, Gabriel stie de ce, sa imi zica si mie cineva ce as fi putut sa aleg?
Am o intrebare pentru bucuresteni si Gabriel, Sorine, te rog sa nu te bagi: De ce sectoarele 3 si 6, sectoare PDL de primul tur, au inregistrat cea mai slaba prezenta la vot, undeva pe la 25% fiecare? Nu au reusit Nea Goita si colegul de camera al lui Zmarandescu sa scoata po****tia supermultumita la vot?

Hehe, 25 si eu. Avand in vedere ca ala de la PNL era si el o poama traseista, am ales sa ma duc sa ma plimb.


Sorine, ori stergi ipocrizia spusa mai sus de psdistul ala ori il avertizezi frumusel sa se abtina.... na ca m-am enervat si eu acuma si nu tolerez jignirile venite aiurea pe nepusa masa de la unii care se enerveaza si nu accepta si parerile altora !:mda:



poate doar in mintle bolnave ale unora ..cum am mai zis

se vede de la 7 poste ca pe unii ii cam supara adevarul... si se cam dau de gol pe aici..... se pare ca si Marker intr-unul din mesajele anterioare l-a cam mirosit pe Sergiu ca fiind unul dintre sutele de mii de activisti psdisti care au ajuns si pe acest forum ...si care acum stiu ca e posibil sa mai stea psd inca 4 ani in opozitie si or sa fie cam greu pt unii din ei




stai relax macar tu hingherule, ca dupa cum vezi mai sunt cativa dintastia de la psd aici pe forum... din pacate.:sleep:


Pai Marker e doar un tonomat, bine ca ti-ai gasit un aliat de nadejde pe forum. :happy


Nicio persoana cu bani din Romania nu i-a facut 100% corect. Insa, spre deosebire de agaricii lui Basescu, care nu stiu decat sa fure statul, Patriciu face si multe lucruri bune. Comparatii intre Casuneanu, Cocos etc. si Patriciu nu se pot face.

rob_din
2nd December 2008, 08:28
Sectorul 2 e PDL-ist si a iesit la vot.

Romeo
2nd December 2008, 08:48
Deocamdata niciunul. Depinde de cum vor evolua politic lucrurile. Un candidat ar putea fi un Primar al unui mare oras. Nu spun care. Are acelasi comportament si limbaj ca el, asta daca se va pune problema si respectivul va accepta. Personal, nu mi plac nici unul nici altul. N-au pondus de presedinte de stat dar asta-i Romanika.

cam prea flegmatic Sorinel al tau. Trebuie ca antenele sa-i faca publicitate intens, sa-l ia in brate SRI ul, deocamdata cu vrajeli d'astea cu chioscuri demolate si sosele suspendate nu cred ca pacaleste pe multi. Si mai trebuie ca Nasty si Mircica sa renunte in favoarea lui si sa-l prefere ca independent. Mai trebuie sa convinga pe tarani, ca intelectalii nu se vor obosi sa voteze de pe partiile de schi. Se va vota, probabil, pe 1 sau 15 decembrie 2009.

rob_din
2nd December 2008, 08:59
Daca Basescu face guvernul va pune alegerile la inceputul lui noiembrie. Oprescu are sanse, dar nu cred ca va candida

resita
2nd December 2008, 08:59
Lista candidatilor care au castigat cu 50% + 1
Arad

Senat: Ovidiu Marian (PD-L) - 50,43 %
Constantin Igas (PD-L) - 53,45 %

Camera Deputatilor: Rivis Tipei (PD-L) - 50,7 %
Claudia Boghicevici (PD-L) - 50,47 %
Adrian Nitu (PD-L) - 55,31 %
Iustin Cionca (PD-L) - 52,95 %

Alba

Camera Deputatilor: Calin Potor (PDL) - 55, 83 %
Clement Negrut (PDL) - 50,46 %
Corneliu Olar (PDL) - 50,23 %

Bistrita-Nasaud

Camera Deputatilor: Ioan Oltean (PD-L)- 50,97%


Bihor

Senat: Cseke Attila 59,41%

Camera Deputatilor: Lakatos Petru 59,46%
Derzsi Akos 54,37%

Braila

Senat: Ion Rotaru (PSD+PC) 50,73 %


Camera Deputatilor: Mihai Tudose (PSD+PC) 58,32%


Bucuresti

Camera Deputatilor: Oana Mizil (PSD) - 50,72%
Aurelia Vasile (PSD) - 51,07%
Silviu Prigoana (PD-L) – 59,01%

Buzau

Senat:

Camera Deputatilor: Adrian Mocanu (Alianta PSD+PC) - 54,83 %
George Scutaru (PNL) - 52,84%

Constanta
Senat: Alexandru Mazăre (PSD) - 59, 79%

Camera Deputatilor: Manuela Mitrea (PSD+PC) - 59,48%
Matei Brătianu (Alianța PSD+PC) - 53,33 %
Cristian Dumitrache (Alianța PSD+PC) - 57, 97%

Cluj

Senat: Mihail Hardau (PD-L)- 50,23%

Camera Deputatilor: Adrian Gurzau (PD-L)- 50,33%
Daniel Buda (PD-L) – 51,27%

Covasna

Senat: Edler Andras (UDMR)- 67%
Albert Almos (UDMR) - 55.62%
Bokor Tiberiu (UDMR)- 68,6%

Camera Deputatilor: Marton Arpad (UDMR) - 56,29%
Olosz Gergely (UDMR) - 78%

Dambovita

Senat: Andrei Florin Mircea (PD-L) 53,97%
Valentin Calcan (PD-L) 53,54

Camera Deputatilor: Ion Stan (PD-L) 57,92%
Gheorghe Albu (PD-L) 50,24%
Dumitru Georgica (PD-L) 51,20%
Cantaragiu Bogdan(PD-L) 60,27%,
Iulian Vladu (PD-L) 58,29%.

Dolj

Senat: Mircea Geoana (PSD+PC) 64,2 %
Lia Olguta Vasilescu (PSD)- 62,91%


Camera Deputatilor: Ion Calin (PSD)- 59,45%
Valeriu Zgonea (PSD) - 63,71
Claudiu Manda (PSD) - 65,32 %
Petre Petrescu (PSD) - 57,68 %

Galati

Senat: Gheorghe Saghian (PSD+PC) - 61,9%
Viorel Stefan (PSD+PC) - 53,56%

Camera Deputatilor: Dan Nica (PSD+PC) - 66,74%
Bogdan Ciuca (PSD+PC) - 55,92%

Gorj

Camera Deputatilor: Victor Ponta (PSD+PC) - 51,59%
Mugurel Surupaceanu(PSD+PC) - 50,65%
Vasile Popeanga (PSD+PC) - 51,43%
Harghita

Senat: Verestoy Attila (UDMR) - 60%

Camera Deputatilor: Attila Korody (UDMR) - 75,31 %

Mehedinti

Senat : Mihai Stanisoara (PD-L) - 53,54%

Camera Deputatilor: Doinita Mariana Chircu (PD-L) - 51,59%

Mures

Senat: Marko Bela (UDMR)- 65,13 %


Camera Deputatilor: Laszlo Borbely (UMDR) - 55,60 %
Kerekes Karoly (UDMR) – 82,82 %
Kelemen Attila (UDMR) - 55,15 %

Prahova

Camera Deputatilor: Roberta Anastase (PD-L) - 53,57%
Adrian Nastase (PSD) - 60,99%

Salaj

Camera Deputatilor: Seres Denes (UDMR) - 65%

Sibiu

Camera Deputatilor: Ioan Chindea (PSD+PC) - 51,53%
Gheorghe Roman (PD-L) - 52,44 %

Suceava

Senat: Sorin Fodoreanu(PD-L) - 54,55%
Orest Onofrei(PD-L) - 53,25%

Camera Deputatilor: Ioan Balan 56,79%
Dumitru Pardau (PD-L) - 58,35%

Satu-Mare

Senat: Tiberiu Gunthner (UDMR) - 51,99%,

Camera Deputatilor: Erdei Istvan (UDMR) - 52,82%

Teleorman

Camera Deputatilor: Almajanu Marin (PNL) - 54, 65 %

Timis

Senat: Dorel Borza (PD-L) - 51,62%

Camera Deputatilor: Alin Popoviciu (PDL) - 54,26%

Valcea

Senat : Laurentiu Coca (PSD+PC) 53,04%


Camera Deputatilor : Vasile Bleotu (PSD+PC) - 59,33%
Dan Mazilu (PSD+PC) - 50,72%

Vrancea

Senat: Miron Mitrea (PSD+PC) - 58,05%

Camera Deputatilor: Cristian Dumitrescu (PSD+PC) -66,52%
Ciprian Nica (PSD+PC) - 56,69%
Angel Talvar (PSD+PC) - 51,26%

Vaslui

Camera Deputaților: Adrian Solomon (PSD) - 51,5%

rob_din
2nd December 2008, 09:08
Este incompleta, de pilda in Teleorman au fost alesi direct 2 deputati PSD pe care nu-i vad

resita
2nd December 2008, 09:56
Este incompleta, de pilda in Teleorman au fost alesi direct 2 deputati PSD pe care nu-i vad

se poate nu te contrazic, lista asta e de pe net luata si se poate sa fie incompleta

oricum, acest sistem mi se pare o tampenie.

auzi, sa castigi la tine in colegiu dar sa mearga in parlament cel de pe locul 2.

rob_din
2nd December 2008, 10:00
se poate nu te contrazic, lista asta e de pe net luata si se poate sa fie incompleta

oricum, acest sistem mi se pare o tampenie.

auzi, sa castigi la tine in colegiu dar sa mearga in parlament cel de pe locul 2.

Chiar de pe locul 3. Tampenie e putin spus.

miril
2nd December 2008, 10:06
cam prea flegmatic Sorinel al tau. Trebuie ca antenele sa-i faca publicitate intens, sa-l ia in brate SRI ul, deocamdata cu vrajeli d'astea cu chioscuri demolate si sosele suspendate nu cred ca pacaleste pe multi. Si mai trebuie ca Nasty si Mircica sa renunte in favoarea lui si sa-l prefere ca independent. Mai trebuie sa convinga pe tarani, ca intelectalii nu se vor obosi sa voteze de pe partiile de schi. Se va vota, probabil, pe 1 sau 15 decembrie 2009.


Al meu? Glumesti. Uitat-te la calificativele mele depre...Sorinel la alegerile locale si mai discutam. M-ai intrebat, ti-am dat un nume. Bine antrenat, iese si cum este fost ******** il acepta si pe el...agenturili, ca a supt de la PSD, un merit in plus. Dar nu cred ca vrea. De ce sa se bage la o munca mai grea?

Revenind la liberali, in ceea ce ma priveste, as dori sa faca opozitie putin si sa-i lase pe...minoritari sa se descurce, nu de altceva dar sa vada si ei cum este. Cat despre Patriciu, am mai spsu si mai demult, el este obsesia...vietii, a lui Basescu, pentru ca i-a spus..necenzurat ce crede despre el. Bineinteles ca este corupt, dar sa-l infierezi la maniera asta ca fara Patriciu tara asta ar fi Paradisul... O fi, pentru ceilalti, gen Hrebe, de care, interesant domnul Talpes, pardon, tovarasul Basescu, multumim domnule Vasile Paraschiv, nu a scos un singur cuvintel de scarba desi situatia o cerea din greu. O fi fost ceva...cumetrie la mijloc, la figurat, si nu stim noi, altfel nu-mi explic.

Grinco
2nd December 2008, 10:20
Eu nu inteleg de ce se certau mai devreme Sergiu si Gabriel. In fond, PSD si PDL au aceleasi radacini FSN-iste. Ar trebui sa va intelegeti ca fratii :D

Cristian
2nd December 2008, 11:56
http://img224.imageshack.us/img224/4831/hartaalegerijq5.th.jpg (http://img224.imageshack.us/my.php?image=hartaalegerijq5.jpg)http://img224.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Bancaru
2nd December 2008, 12:06
Din pacate pentru fratii de trandafir - PSD si PD-L se vad obligati sa vina cu caciula intinsa la liberali. Pana acum liberalii s-au mentinut la guvernare pentru ca PSD nu a dorit alegeri anticipate. Ion Iliescu avea dreptate aseara cand spunea ca nu conteaza pe ce loc te situezi in conditiile date. Din punctul meu de vedere exista o mica variatiune. Nu sunt un tip conflictual si ca sa se evite un nou scandal as fi preferat ca PD-L sa ia putin mai mult decat PSD. Nu am simpatii in partidul FSN 2 dar Basescu a si anuntat ca nu alege premierul din cel de pe locul 1 ci dintre cei care formeaza majoritatea. Fiind PD-L pe 1 evitam o polemica idioata intre mereu artagosul Basescu si milogul de Geoana. Asa FSN 1 va cere sa fie ales Geoana, Basescu nu va dori si iarasi o lalaim. Ce inseamna asta: LIPSA FLAGRANTA DE RESPONSABILITATE A CLASEI POLITICE, exact aceeasi clasa politica pe care Basescu o slaveste - PD-L si o blameaza - PSD.
Avand in vedere ca lucrurile au mers pana la momentul asta, sustinerea de voie de ne()voie a PSD-ului, ar fi posibil sa il vedem iar premier pe Tariceanu intr-un guvern PSD - PNL. Sentimentul meu ar vrea un guvern DA, dar nu cred ca mai e posibil asa ceva. Cred ca Antonescu s-a si exprimat deja in sensul asta. Ori vrea sa ii umileasca pe Basescu si pe Boc ori face tot posibilul sa nu se ajunga la refacerea aliantei. Care odata refacuta, dupa 3 ani de flegme prin gard, ce sanse are sa traiasca?
Ar trebui sa se trezeasca acum si sa faca un compromis, cel mai convenabil, si sa scoata tara din *****. Ca e criza, fratilor.

Bai, ce ziceti de veteranul premiat care a refuzat decoratia de la Basescu, spunand ca nu primeste o decoratie de la un comunist, de i-a luat piuitul betivului?

Gabri3l
2nd December 2008, 12:12
http://img224.imageshack.us/img224/4831/hartaalegerijq5.th.jpg (http://img224.imageshack.us/my.php?image=hartaalegerijq5.jpg)http://img224.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

cred ca e clar pt toti asa cum arata si harta de mai sus ca PDL a castigat cele mai multe judete la alegerile parlamentare, adica mai bine ca oricand...+ capitala evident

miril
2nd December 2008, 12:25
cred ca e clar pt toti asa cum arata si harta de mai sus ca PDL a castigat cele mai multe judete la alegerile parlamentare, adica mai bine ca oricand...+ capitala evident

Si cu ce folos, Gabri3l?

Gabri3l
2nd December 2008, 12:28
Eu nu inteleg de ce se certau mai devreme Sergiu si Gabriel. In fond, PSD si PDL au aceleasi radacini FSN-iste. Ar trebui sa va intelegeti ca fratii :D
e o mica mare diferenta ....intre electoratul celor 2 partide care probabil unii ca tine nu o vor intelege nicioadata.... insa cu siguranta electoratul celor 2 partide o stiu foarte bine si din acest motiv este aproape incompatibil.... (aici se exclud pnlistii care probabil n-0 sa recunoasca in veci vreo diferenta intre PSD si PDL) cauta mai in urma cu ceva ani pe scena politica daca stii si probabil iti vei da seama de ce PD pe atunci a ales sa se intoarca cu arme si bagaje impotriva unora ca Iliescu, Nastase si altii dun acel partid..... insa pana si la aceste alegeri s-a demonstrat f clar ca elecoratul de la PDL in principal au votat anti psd total....chiar si in unele sondaje date anterior se vedea clar ca o viitoare alianta intre PDL si Psd este total neagreata de nelecoratul celor 2 partide.

eu cel putin unul(dintre cei foarte multi de peste 50% acum care au votat cu alianta si cu dreapta din 2004 incoace. dealtfel) daca Basescu va face greseala fatala sa desemneze peste cateva zile un premier de stanga sau altul decat de centru-dreapta exclus Tariceanu , eu unul cel putin nu-i voi ma da votul de incredere lui Base in 2009...pur si simplu nu cred ca am sa mai votez(si asta chiar ar putea fi in premiera)... dar nu cred ca Base va face greseala asta fatala sa nu nominalizeze un premier din partea celor care au luat cele mai multe procente din electoratul de centru dreapta la aceste alegeri.

Si cu ce folos, Gabri3l?
vom vedea cu ce folos pana la urma.... doar am constatat ca si cel care a pus harta aia pe forum ca PDL incet incet dar sigur se va impune in fata celor de la PSd care uneori se dau mult prea importanti decat sunt in teritoriu si nu numai...

rob_din
2nd December 2008, 12:30
cred ca e clar pt toti asa cum arata si harta de mai sus ca PDL a castigat cele mai multe judete la alegerile parlamentare, adica mai bine ca oricand...+ capitala evident

De parca au fost alegeri judetene

Gabri3l
2nd December 2008, 12:41
Chiar de pe locul 3. Tampenie e putin spus.

poate trebuia sa le spui asta celor de la pnl+psd care au schimbat cum au vrut ei in parlament, votul uninominal pur sau cel putin asa cum a fost propus de presedinte si agreat de o majoritate covarsitoare la referendum de romani...
acum vaz ca se plang de acest sistem de vot uninominal actual chiar si cei care l-au fabricat.... asta e culmea tupeului. e ceva de genul dupa razboi multi viteji se arata , dar nu cred ca s-ar potivi aici expresia asta pt unii dintre ei.

J.Bond
2nd December 2008, 12:53
:)Vai! Cam mare agitatie in ultimele zile pentru PSDisti. Ce sa fie oare? Alti ani grei de opozitie?:cry:

Gabri3l
2nd December 2008, 12:56
asta cred si eu:).....

rob_din
2nd December 2008, 13:08
:)Vai! Cam mare agitatie in ultimele zile pentru PSDisti. Ce sa fie oare? Alti ani grei de opozitie?:cry:

Grei pentru cine? PSD-ul ar fi super-destept sa-i lase din nou pe PDLei si PNLei sa se cotonogeasca la guvernare

Adi Da Samraj
2nd December 2008, 13:09
"Pac-pac, nu te-am votat" :lol:

J.Bond
2nd December 2008, 13:09
cam prea flegmatic Sorinel al tau. Trebuie ca antenele sa-i faca publicitate intens, sa-l ia in brate SRI ul, deocamdata cu vrajeli d'astea cu chioscuri demolate si sosele suspendate nu cred ca pacaleste pe multi. Si mai trebuie ca Nasty si Mircica sa renunte in favoarea lui si sa-l prefere ca independent. Mai trebuie sa convinga pe tarani, ca intelectalii nu se vor obosi sa voteze de pe partiile de schi. Se va vota, probabil, pe 1 sau 15 decembrie 2009.

Unii inca mai viseaza la Sorinel. Dar au uitat ca intre timp a devenit cum necum primar in Capitala.:)

Charon
2nd December 2008, 13:10
DOAR VOI ASTIA MAI INFANTILI CREDETI CA EXISTA in Romania diferente intre putere si opozitie,intre stanga si dreapta,ca exista ideologii si platforme program!
nici mila nu am pentru voi!:ok:

J.Bond
2nd December 2008, 13:12
Grei pentru cine? PSD-ul ar fi super-destept sa-i lase din nou pe PDLei si PNLei sa se cotonogeasca la guvernare
Asta pare a fi acum dorinta celor de la PSD.:cry: Eu nu cred ca vor mai scoate pistoalele daca vor forma o majoritate stabila care nu exista in 2004 si in nacest sens nu prea mai au ce sa faca PSD+PC.;)

J.Bond
2nd December 2008, 13:23
Grei pentru cine? PSD-ul ar fi super-destept sa-i lase din nou pe PDLei si PNLei sa se cotonogeasca la guvernare
Asta pare a fi acum dorinta celor de la PSD.:cry: Eu nu cred ca vor mai scoate pistoalele daca vor forma o majoritate stabila care nu exista in 2004 si in nacest sens nu prea mai au ce sa faca PSD+PC.;)

Ce se mai bat si aia de la PSD sa zica la lume ca au castigat alegerile! Avea dretpate tovarasul Iliescu cand l-a catalogat "prostanac" pe Geoana care inca se mai viseaza noaptea premier. :cry::cry:

La cata campanie i-a facut Iliescu prin teritoriu PSD-ului ar putea sa mai taca din gura si sa nu se mai faca de ras atata. Chiar si asa au luat sub ce au luat in 2004. Daca se implica si Basescu in aceasta campania pe post de locomotiva de partid pentru PDL acestia cu siguranta ar fi luat mult mai multe voturi si nu s-ar mai fi pus problema castigatorilor.;)

Gabri3l
2nd December 2008, 13:34
cica lui Tariceanu i-ar mai trebui vreo cateva voturi ca sa poata intra in parlament.... daca se confirma, ar putea fi bomba bombelor:groggy::D:):ok:
http://www.realitatea.net/calin-popescu-tariceanu-risca-sa-nu-intre-in-parlament_405081.html :happy

rob_din
2nd December 2008, 14:00
Mi-as da demisia dupa o asmenea rusine

miril
2nd December 2008, 14:04
Pai de ce nu-o faci? Demisia din ce? N-avea grija ca au altii grija sa i-o puna in vedere. Paradoxal, Geoana, Boc sunt cel putin la fel de penibili ca sa nu zic altfel si ies cu 50-60%. Romanika!

rob_din
2nd December 2008, 14:42
Pai de ce nu-o faci? Demisia din ce? N-avea grija ca au altii grija sa i-o puna in vedere. Paradoxal, Geoana, Boc sunt cel putin la fel de penibili ca sa nu zic altfel si ies cu 50-60%. Romanika!

Inca n-am ajuns presedinte PNL si prim-ministru

miril
2nd December 2008, 14:44
Pai atunci de ce iti dai cu presupusul intr-o problema interna de partid?

Romeo
2nd December 2008, 14:45
Daca Basescu face guvernul va pune alegerile la inceputul lui noiembrie. Oprescu are sanse, dar nu cred ca va candida

Basescu nu cred ca isi va scurta mandatul cu o luna, de altfel si acum a spus ca nu poate convoca noul parlament inainte ca celalalt sa implineasca exact 4 ani. Cu siguranta trebuiesc facute cateva sondaje pentru candidatul sustinut de PSD, sau il poate arunca din nou pe Sorin ca independent sa joace la doua capete. Nu cred ca Nasty poate castiga in fata lui Base, decat daca efectiv criza va fi o catastrofa pentru Romania la anul.
In rest, asteptam ca Basescu sa consulte partidele in ceea ce priveste acceptarea lui Stolo ca PM.

Grinco
2nd December 2008, 14:47
e o mica mare diferenta ....intre electoratul celor 2 partide care probabil unii ca tine nu o vor intelege nicioadata.... insa cu siguranta electoratul celor 2 partide o stiu foarte bine si din acest motiv este aproape incompatibil.... (aici se exclud pnlistii care probabil n-0 sa recunoasca in veci vreo diferenta intre PSD si PDL)
Cum adica ''unul ca mine''? Sunt prea tampit sau cum?:)

Romeo
2nd December 2008, 14:56
Pai de ce nu-o faci? Demisia din ce? N-avea grija ca au altii grija sa i-o puna in vedere. Paradoxal, Geoana, Boc sunt cel putin la fel de penibili ca sa nu zic altfel si ies cu 50-60%. Romanika!

PNL a intrat cu sansa a treia si fata de acum 4 ani cred ca are mai multi parlamentari dupa 4 ani in care cel care conduce in mod normal trebuie sa scada. Eu nu cred ca Taricelu are motive sa fie schimbat, chiar si daca nu intra in parlament.
Sistemul redistribuirii a fost facut dupa interesele celor care au votat si vom vedea cat de afectati vor fi.
Am cateva surprize relativ la votul celor care au facut-o:
1. Oana Mizil, o necunoscuta in urma cu o luna castiga intr-un cartier tiganesc in fata celor care s-a dat in spectacol si le-a instalat acestora lumina. Ce a putut Oana sa le promita mai mult decat Jiji a facut pentru ei ? Si mai ales pentru 50,6 %.
2. victoria unui tanar necunoscut in fata fostului primar al Ploiestiului (8 ani in functie, fara o presa ostila cum au avut Seche, Funar, Vanghelie sau Mazare). Chiar daca gurile rele l-au acuzat de "interese pentru familia lui" nu vad de ce s-au mobilizat peste 15.000 votanti impotriva fostului primar, votand un pustan care nu a facut nimic pentru cei care l-au votat. In fine, a fost (inca) o victorie a lui Base
Astept rezultatul lui Flooorin Calinescu, un om bun de gura, dar si cu defecte autohtone. De asteptat victoria lui Prigoana, ramane sa vedem ce va face din cate s-a laudat.

miril
2nd December 2008, 15:05
Am spus-o de la inceput, romanii nu sunt pregatiti pentru votul uninominal dar cum popuplismul la noi este la el acasa... Acum culegem roadele. Eu, ca liberal, sunt multumit de Tariceanu atat ca presedinte al PNL cat si ca PM, si, in consecinta, nu-i cer demisia, asta daca ma va intreba Rob_din.

rob_din
2nd December 2008, 15:10
Pai atunci de ce iti dai cu presupusul intr-o problema interna de partid?

Pai asta-i problema interna? Mai mare jena ca un prim-ministru sa nu iasa deputat de Ciofliceni

rob_din
2nd December 2008, 15:11
Basescu nu cred ca isi va scurta mandatul cu o luna, de altfel si acum a spus ca nu poate convoca noul parlament inainte ca celalalt sa implineasca exact 4 ani. Cu siguranta trebuiesc facute cateva sondaje pentru candidatul sustinut de PSD, sau il poate arunca din nou pe Sorin ca independent sa joace la doua capete. Nu cred ca Nasty poate castiga in fata lui Base, decat daca efectiv criza va fi o catastrofa pentru Romania la anul.
In rest, asteptam ca Basescu sa consulte partidele in ceea ce priveste acceptarea lui Stolo ca PM.

La momentul asta Oprescu si Nastase sunt singurii contracandidati seriosi. Repet, la momentul asta. Cine stie ce va fi peste un an?

rob_din
2nd December 2008, 15:17
Chiar ca nu mai inteleg, am vazut o lista cu parlamentarii redistribuiti in Bucuresti si apar unii de la acelasi partid care au luat mai putine voturi decat unii care nu sunt. Pana la urma cum s-a facut redistribuirea asta?

Gabri3l
2nd December 2008, 15:22
fratilor, e oficiala deja..... PDL a castigat alegerile parlamentare avand cu 3 parlamentari mai mult fata de alianta PSD-Pc ... pentru prima data un partid va avea mai multi parlamentari in parlament decat psd , atat la camera cat si la senat.....
felicitari castigatorilor, onoare invinsilor si vesnica opozitie!:ok:

rob_din
2nd December 2008, 15:27
fratilor, e oficiala deja..... PDL a castigat alegerile parlamentare avand cu 3 parlamentari mai mult fata de alianta PSD-Pc ... pentru prima data un partid va avea mai multi parlamentari in parlament decat psd , atat la camera cat si la senat.....
felicitari castigatorilor, onoare invinsilor si vesnica opozitie!:ok:

Daca este adevarat aceasta lege electorala este antidemocratica. Nu se poate ca cel ce castiga la votul po****r sa aiba mai putin parlamentari (eu am spus ca se poate intampla, unii nu ma credeau). Este o bataie de joc la adresa celor ce merg la vot. In rest eu de abia astepta sa vad un nou guvern PDL-PNL. Mama ce distractie. O sa-si de pumni in cap in timp ce lumea va resimti din plin efectele crizei
Iar PSD-ul trebuie neaparat sa scape de Geoana aflat la al n-lea insucces.

Grinco
2nd December 2008, 15:30
Bravo Gabriel, dai o bere:D

Gabri3l
2nd December 2008, 15:31
2. victoria unui tanar necunoscut in fata fostului primar al Ploiestiului (8 ani in functie, fara o presa ostila cum au avut Seche, Funar, Vanghelie sau Mazare). Chiar daca gurile rele l-au acuzat de "interese pentru familia lui" nu vad de ce s-au mobilizat peste 15.000 votanti impotriva fostului primar, votand un pustan care nu a facut nimic pentru cei care l-au votat. In fine, a fost (inca) o victorie a lui Base.

nu prea cred ca e in mod special victoria lui Base aici..... in Ploiesti, astia au avut noroc ca la alegerile locale a castigat PDL-ul si si-a putut face o campanie puternica ptr ai lor....de mai bine de 1 luna de zile au impanzit tot orasul de la N-V si de la E-V numai cu panouri electorale si corturi portocalii......de la ailalti am vazut doar vreo cateva afise pe unde au mai gasit si ei loc sau pe unele blocuri si doar cu vreo cateva zile inainte de vot.... cam asta a fost.

Gabri3l
2nd December 2008, 15:36
Daca este adevarat aceasta lege electorala este antidemocratica. Nu se poate ca cel ce castiga la votul po****r sa aiba mai putin parlamentari (eu am spus ca se poate intampla, unii nu ma credeau). Este o bataie de joc la adresa celor ce merg la vot. In rest eu de abia astepta sa vad un nou guvern PDL-PNL. Mama ce distractie. O sa-si de pumni in cap in timp ce lumea va resimti din plin efectele crizei
Iar PSD-ul trebuie neaparat sa scape de Geoana aflat la al n-lea insucces.

aici sunt de acord si eu.... legea trebuie imbunatatita substantial.

rob_din
2nd December 2008, 16:08
O alta problema a acestei legi este suprareprezentarea UDMR, care a ajuns sa aiba datorita votului pur etnic mai multi senatori si deputati alesi direct decat PNL, la nu foarte mare distanta de PDL/PSD

resita
2nd December 2008, 16:21
Redistribuirea voturilor, pe intelesul tuturor http://www.ziare.com/Redistribuirea_voturilor_pe_intelesul_tuturor-514040.html

YoYoyOi
2nd December 2008, 17:06
Care stiti: Dan Voiculescu a luat mandatul la Senat?

Va rog sa-mi ziceti ca NU :D

Hingherul
2nd December 2008, 17:53
Nu!
Are 44,8% si nu intra direct in Senat. Dar ii pot recomanda eu unde sa intre :D

YoYoyOi
2nd December 2008, 18:11
mda, pana la urma am aflat :mda:

a intrat :headbang:

Hingherul
2nd December 2008, 18:16
Lasa si sursa sa ne convingem si noi.

rob_din
2nd December 2008, 18:17
Redistribuirea voturilor, pe intelesul tuturor http://www.ziare.com/Redistribuirea_voturilor_pe_intelesul_tuturor-514040.html

In Bucuresti redistribuirea in cadrul aceluiasi partid NU s-a facut dupa numarul de voturi

Grinco
2nd December 2008, 18:22
Incep negocierile intre partide. Parca ar fi niste adolescenti virgini plini de cosuri...stingheri, intalniri la ceas de seara cu buchete de trandafiri (:D) sau cutii de ciocolata ''de aia fina'' si replici gen "vrei sa fim prieteni?". Apoi va urma o perioada romantica de cateva luni in care dragostea lor va parea de nezdruncinat, iar intr-un final se vor desparti cu scandal inainte de a duce relatia la bun sfarsit. Apoi, tot la fel ca niste adolescenti plini de hormoni, isi vor urla frustrarea in public si se vor porcai pe unde vor apuca. Macar de ar fi EMO si si-ar taia toti venele dupa ruperea aliantelor :D

Gabri3l
2nd December 2008, 18:49
A intrat si Elena Udrea in Parlament. Cea pe care o ironizau aia cu spumele la gura de pe la antenele lui felix aproape seara de seara....sa vedeti acum ce comentarii vor mai aparea pe blogul ei la adresa alora:D

Charon
2nd December 2008, 19:06
ce o sa faca,o sa le croseteze vreo caciula,le va bate covoarele?:happy

rob_din
2nd December 2008, 19:07
A intrat si Elena Udrea in Parlament. Cea pe care o ironizau aia cu spumele la gura de pe la antenele lui felix aproape seara de seara....sa vedeti acum ce comentarii vor mai aparea pe blogul ei la adresa alora:D

Ce legatura are una cu alta? A intrat si un arestat in parlament. Sau poate vrei sa spui ca de acum il apreciezi pe Dsn Voiculescu fiindca a intrat in parlament?

Hingherul
2nd December 2008, 19:21
"Premierul Calin Popescu Tariceanu a cistigat in cele din urma mandatul de deputat in Ilfov, dupa ore de tensiune in care soarta sa a depins de redistribuirea voturilor. Tariceanu a obtinut 45,8% din voturile ilfovenilor, un alt candidat PNL - Stefan Thuma - fiind in carti pentru obtinerea mandatului."
A intrat la pomana si cap de melc asta. :(

Gabri3l
2nd December 2008, 19:23
mda, pana la urma am aflat :mda:

a intrat :headbang:

yoyo, daca va fi in opozitie felix+cei inca vreo 6 de la pc care au mai intrat in parlament, aproape ca nu mai conteaza.... ;)

Gabri3l
2nd December 2008, 19:26
"Premierul Calin Popescu Tariceanu a cistigat in cele din urma mandatul de deputat in Ilfov, dupa ore de tensiune in care soarta sa a depins de redistribuirea voturilor. Tariceanu a obtinut 45,8% din voturile ilfovenilor, un alt candidat PNL - Stefan Thuma - fiind in carti pentru obtinerea mandatului."
A intrat la pomana si cap de melc asta. :(
daca tot a intrat la pomana macar sa nu mai aiba pretentii de premier...

resita
2nd December 2008, 19:36
acum am vazut si eu parlamentarii de Caras-Severin

vai de noi, au intrat cei mai mafioti, atat de la PSD cat si de la PDL. singurul care e cat de cat curat e cel de la PNL

YoYoyOi
2nd December 2008, 19:49
yoyo, daca va fi in opozitie felix+cei inca vreo 6 de la pc care au mai intrat in parlament, aproape ca nu mai conteaza.... ;)

pe mine ma enerveaza ca a intrat. Pe asta il detest cel mai mult. Asa ca din partea mea... pe partea economica :mda:

resita
2nd December 2008, 20:04
dati si voi un link, ceva cu toti cei care sunt in parlament

Hingherul
2nd December 2008, 20:08
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5208499-numele-noilor-parlamentari-judete-colegii.htm
Noii parlamentari.
Iordanescu a "marcat" si el :)
Irina Loghin n-a mai candidat sau are nunti tot anul si e ocupata :D

Hingherul
2nd December 2008, 20:12
Uite ca ti-a intrat si Chisalita ala :)
CARAS-SEVERIN

Camera Deputatilor

colegiul 1 Chisalita Ioan (PSD+PC)

Datenshi
2nd December 2008, 21:18
nu prea cred ca e in mod special victoria lui Base aici..... in Ploiesti, astia au avut noroc ca la alegerile locale a castigat PDL-ul si si-a putut face o campanie puternica ptr ai lor....de mai bine de 1 luna de zile au impanzit tot orasul de la N-V si de la E-V numai cu panouri electorale si corturi portocalii......de la ailalti am vazut doar vreo cateva afise pe unde au mai gasit si ei loc sau pe unele blocuri si doar cu vreo cateva zile inainte de vot.... cam asta a fost.

Ploiesti in campanie electorala = jungla dpdv al publicitatii outdoor. Indiferent cine e la putere, in orasul ala chiar nu se tine cont de nimic.

rob_din
2nd December 2008, 21:51
Legea conceputa de "mentorul" Elenei Basescu loveste din nou

Românii din diaspora și-au desemnat și ei, duminică, reprezentanți în Parlamentul României. Sau, cel puțin, așa au crezut că fac, pentru că în trei din cele șase colegii posibile, câștigător nu a fost declarat cel care a obținut cel mai mare număr de voturi, ci cel care s-a strecurat prin sita redistribuirilor. De departe, cea mai mare absurditate a uninominalului este aceea că un candidat UDMR a ajuns în Parlament, în urma celei de-a doua redistribuiri, cu nu mai mult de 34 de voturi valabil exprimate. Persoana în cauză se numește Iosif Koto și a candidat pentru un fotoliu de deputat din partea UDMR, ca reprezentant al colegiului care cuprinde statele din Africa și Orientul Mijlociu. În schimb, Petre Roman n-a mai ajuns în Spania.

În realitate, colegiul a fost câștigat, judecând după numărul sufragiilor obținute (557), de PD-L-istul Herman Berkowitz, iar între acesta și viitorul deputat Iosif Koto se mai găsesc destui candidați aflați într-o poziție a clasamentului superioară față de aceea a ungurului. Cu toate acestea, complicatul algoritm de redistribuire a mandatelor pentru cei care nu au obținut peste 50 % a permis cea mai mare aberație a uninominalului: prezența în Parlament pe baza a 34 de voturi. Despre Iosif Koto nu știm mai nimic, în afară de faptul că a fost secretar de stat în Ministerul Educației și Cercetării.


Si se intreaba unii de ce nu merge la vot lumea?

moty
2nd December 2008, 21:56
ce tampenie :(

Grinco
2nd December 2008, 22:25
In istoria noastra nu stiu daca sunt 100 de ani adunati in care sa nu fim condusi de tampiti. Ce naiba era asa de greu sa intre direct in Parlament ala de pe primul loc dintr-un colegiu? Sau varianta cealalta...De ce sa nu se organizeze un al doilea tur pentru asigurarea a 50% din voturile dintr-un colegiu? Dar na, astea sunt intrebari retorice

rob_din
2nd December 2008, 22:36
In istoria noastra nu stiu daca sunt 100 de ani adunati in care sa nu fim condusi de tampiti. Ce naiba era asa de greu sa intre direct in Parlament ala de pe primul loc dintr-un colegiu? Sau varianta cealalta...De ce sa nu se organizeze un al doilea tur pentru asigurarea a 50% din voturile dintr-un colegiu? Dar na, astea sunt intrebari retorice

Tu-i crezi tampiti, dar de fapt si-au facut legea astfel incat tot ei sa profite. Nu-s prosti si nici tampiti

moty
2nd December 2008, 22:53
Nu-s prosti si nici tampiti

De-aia nu m-am dus la vot! :rosu:

Sergiu
2nd December 2008, 22:59
Asta e vina romanilor, parlamentarii n-au nicio vina. Si-au votat cu surle si trambite referendumul uninominalului si acum au votat partidu. Daca vroiau sa evite situatia asta trebuiau sa voteze omul nu partidu.

rhadoo
2nd December 2008, 23:00
si daca nu aveai ce om sa votezi?

resita
2nd December 2008, 23:10
Baronii PSD il ameninta pe Geoana ca il ingroapa :happy:happy:happy

Mircea Geoana este intr-o pozitie foarte delicata in aceste zile. Scaunul pe care si l-a dorit cu atata ardoare i-ar putea fi tras de sub posterior chiar de partidul pe care-l conduce, pentru ca negocierile nu merg asa cum ar fi sperat.

Dupa negocierile pe care Geoana le-a avut cu liderii PD-L, a fost vizitat la sediul partidului de greii PSD care l-au informat ca nu conteaza cu cine vor guverna, dar trebuie sa guverneze pentru ca in opozitie nu se mai poate.

Potrivit unor surse din interiorul partidului citate de Cotidianul, Vasile Blaga, Adriean Videanu si Radu Berceanu, liderii PD-L care s-au intalnit cu Geoana pentru negocieri, l-au informat ca acesta ar trebui sa renunte la fotoliul de premier, dar ca-l va primi, in schimb, pe cel de presedinte al Senatului.

Geoana a fost dezamagit de aceste conditii, sperand ca nu va trebui sa faca acest lucru, insa, a fost vizitat de Nicusor Constantinescu, Marian Oprisan, Dan Nica, Liviu Dragnea si Miron Mitrea care i-au explicat ca daca trage partidul in jos pentru ambitiile sale va sfarsi "ingropat".

"Nu vedeti ca din teritoriu vin oamenii sa ne zica 'intrati la putere cu oricine, numai intrati?. Si cu Basescu si cu mama lui Basescu, si cu premier si fara premier'?", i-ar fi spus Dragnea lui Mircea Geoana, conform publicatiei citate.

"Las-o dracu' de functie de prim-ministru! Te pui presedinte la Senat si facem guvern cu PD-L-ul. Daca ingropi partidul cu ambitia ta de a fi premier, te ingropam si noi pe tine", i-ar fi spus si Mitrea.

http://www.ziare.com/Baronii_PSD_il_ameninta_pe_Geoana_ca_il_ingroapa-514689.html

moty
2nd December 2008, 23:11
La groapa cu el, da-l in.....

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:14
Premierul va fi de la PD-L. Asta e clar. Restul e gargara...

Grinco
2nd December 2008, 23:15
si daca nu aveai ce om sa votezi?
Puneai stampile pana ramaneai fara tus si anulai votul :D

resita
2nd December 2008, 23:15
Premierul va fi de la PD-L. Asta e clar. Restul e gargara...

premier va fi in continuare Tariceanu sau Klaus Johannis

Sorin Blaj
2nd December 2008, 23:15
PSD-ul viseaza frumos. Acusi se trezesc. :)

rhadoo
2nd December 2008, 23:17
Premierul va fi de la PD-L. Asta e clar. Restul e gargara...

depinde,daca psd pc se curvasaieste cu pnl atunci pdl:cya:trece in opozitie
in schimb se pare ca de udmr nimeni nu spune nimic,posibil sa ii sara guvernul ''sezonul asta'':happy

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:17
hai ma :happy cum sa fie Tariceanu?

Doar daca va fi alianta PSD minus PC slash PNL. Altfel nu se ezista :D

moty
2nd December 2008, 23:18
depinde,daca psd pc se curvasaieste cu pnl atunci pdl:cya:trece in opozitie
in schimb se pare ca de udmr nimeni nu spune nimic,posibil sa ii sara guvernul ''sezonul asta'':happy

Cred ca ar fi primul guvern fara UDMR, nu?

rhadoo
2nd December 2008, 23:20
Cred ca ar fi primul guvern fara UDMR, nu?

asa se pare,un an cu multe noutati

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:22
Sa dea Domnul sa fie fara UDMR oricare ar fi. Altfel, parca vad ca in 2-3 ani limba maghiara devine obligatorie in anumite zone, ziua nationala va disparea in aceleasi zone si se va muta in martie....

resita
2nd December 2008, 23:23
hai ma :happy cum sa fie Tariceanu?

Doar daca va fi alianta PSD minus PC slash PNL. Altfel nu se ezista :D


nu, PDL + PNL- iubire imposibila?

n-as spune sau tu crezi in varianta cu Klaus Johannis in situatia asta

ps. UDMR va fi la guvernare, pt. asta pot sa pun pariu cu oricine

rhadoo
2nd December 2008, 23:25
Sa dea Domnul sa fie fara UDMR oricare ar fi. Altfel, parca vad ca in 2-3 ani limba maghiara devine obligatorie in anumite zone, ziua nationala va disparea in aceleasi zone si se va muta in martie....

ei nici chiar asa,insa e un lucru bun ca anul asta nu mai sunt santajati de unguri la negocieri

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:25
n-are cum ma sa fie tot Tariceanu premier cu PDL la guvernare, numa daca isi schimba partidul :drak:

Sau s-au tampit astia de tot? Imi bag ciucuru in el partid asa....

rhadoo
2nd December 2008, 23:27
nu, PDL + PNL- iubire imposibila?

n-as spune sau tu crezi in varianta cu Klaus Johannis in situatia asta

ps. UDMR va fi la guvernare, pt. asta pot sa pun pariu cu oricine

pe ce te bazezi cand spui ca udmr va fi la guvernare?cine are nevoie acum de ei?nimeni,doar daca au de platit ceva polite mai vechi sau nu vor sa ii supere

Sorin Blaj
2nd December 2008, 23:28
Primul ministru va fi de la PDL. Daca nu vor, atunci vom avea alte alegeri, dar se vor intelege, fara doar si poate.

rhadoo
2nd December 2008, 23:29
Primul ministru va fi de la PDL. Daca nu vor, atunci vom avea alte alegeri, dar se vor intelege, fara doar si poate.

pai si cine sa fie?o sa aiba basescu cumul de functii?:happy

resita
2nd December 2008, 23:30
pe ce te bazezi cand spui ca udmr va fi la guvernare?cine are nevoie acum de ei?nimeni,doar daca au de platit ceva polite mai vechi sau nu vor sa ii supere

ma faci sa rad, ei intra in calculul fiecrui partid

o sa te convingi cand se va forma guvernul

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:30
Cum sa nu se inteleaga Sorine? Crezi ca le tre anticipate la cum au decurs distribuirile si redistribuirile?

Orice premier propune PDL va fi votat cu majoritate covarsitoare, numa sa nu-si piarda astia scaunul si urina :happy

resita
2nd December 2008, 23:32
Primul ministru va fi de la PDL. Daca nu vor, atunci vom avea alte alegeri, dar se vor intelege, fara doar si poate.

:happy:happy:happy basescu vrea sa fie si premier:happy:happy:happy

hai sa fim seriosi, vei observa cat de curva e politica

rhadoo
2nd December 2008, 23:33
ma faci sa rad, ei intra in calculul fiecrui partid

o sa te convingi cand se va forma guvernul

nu intra,intra inainte,insa acum oricare alianta psd pc-pdl sau psd pc-pnl ori pdl-pnl,intrunesc procentele de 50+1,deci ce nevoie mai au de ei?si asa nu stiu cum sa mai imparta portofoliile

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:34
resitoiule, ungurii n-au ce cauta in calcule, ca acum le da cu virgula. Orice alianta s-ar face nu este nevoie si de ei pentru a obtine majoritatea. Si sa nu crezi ca-i invita cineva si le da neste ministere doar pentru ca-s ei frumosi si bilingvi...

resita
2nd December 2008, 23:36
cam astea ar fi aliantele posibile:



Varianta A. Partidul Democrat Liberal face mutările. Potrivit primelor declarații ar negocia în primul rând cu PNL. Împreună strâng puțin peste 51%. O majoritate la limită, pentru că de regulă trebuie să ai o marjă de câteva procente în Parlament asta ca să nu fi încurcat de cei care absentează.

Varianta B. La un guvern PNL+PDL se poate adăuga UDMR care va aduce încă șase procente, plus minoritățile alte cinci procente- rezultă o majoritate confortabilă de 62%.

Varianta C. PD-L poate să forțeze și un guvern minoritar în care să coopteze doar UDMR și să aibă susținerea minorităților, adică o majoritate de 44%.

Varianta D. PSD ar putea fi vioara întâi a Guvernului. Social-democrații i-ar prefera în primul rând pe liberali. Împreună ar strânge 52%. Dacă adăugăm UDMR și minoritățile rezultă un total de 63%.

Varianta E. PD-L ar putea forma guvernul cu PSD. Cele două partide au o majoritate confortabilă de 67%. Și mai există o soluție a ecuației- PDL plus PSD plus UDMR plus Minoritati- cu un rezultat de 78%.


ps. eu merg in continuare cu UDMR la guvernare.

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:39
Doar in varianta C ar putea intra UDMR, dar daca tot e sa fortezi un guvern minoritar te poti... in ele 6 procente... Mai degraba iei minoritatile care au 5 %. Oricum minoritatile merg cu puterea de cand lumea si pamantul.

Sorin Blaj
2nd December 2008, 23:41
PDL si PNL au impreuna 55% in parlament. UDMR nu va intra in calcul.

resita
2nd December 2008, 23:42
cica astia ar fi preferatii lui base pt. functia de premier :drak:

Varianta unei alianțe PSD - PD-L: Directorul SRI, George Maior

Varianta unei alianțe PD-L - PNL: Primarul Sibiului, Klaus Johannis

Varianta unei alianțe PSD-PC - PNL: Mihai Răzvan Ungureanu

Sorin Blaj
2nd December 2008, 23:43
:happy:happy:happy basescu vrea sa fie si premier:happy:happy:happy

hai sa fim seriosi, vei observa cat de curva e politica

Vezi sa nu te ineci de atata ras. :)

YoYoyOi
2nd December 2008, 23:43
mda, l-ai uitat pe Stolojan dintre preferati :D

Hai sa nu punem botul la toate zvonurile lulii...

Sorin Blaj
2nd December 2008, 23:44
Resita. Te uiti prea mult pe antene.

resita
2nd December 2008, 23:47
Vezi sa nu te ineci de atata ras. :)

daca nu s-a inecat basescu cat a ras de tara asta nici eu nu ma inec, stai linistit


Resita. Te uiti prea mult pe antene.

nu mai mult ca altii

Gabri3l
2nd December 2008, 23:48
si daca nu aveai ce om sa votezi?

puteai vota "in alb"(adica nu puneai stampila pe nimeni)...si au fost cateva sute de mii de astfel de voturi in toata tara...... macar astia au fost ceva mai responsabili decat altii care n-au votat deloc dar se lamenteaza apoi ca au hotarat altii in locul lor.

Gabri3l
2nd December 2008, 23:53
Basescu va desemna pt functia de premier in mod sigur un om de incredere al acestuia...... parlamentarii alesi nu vor risca sa nu voteze viitorul guvern macar a doua oara, pt ca vor ajunge din nou alegeri de care se tem ca dracul de tamaie.
restul e cancan.

rob_din
2nd December 2008, 23:58
Discutati degeaba, totul depinde de cum se scoala Basescu in ziua cand propune premierul. Chiar vorbesc serios, toti il pomenesc pe Blaga. Pai Basescu il uraste sincer pe Blaga. Asta nu inseamna ca nu-l va pune, dar daca-l pune dupa 3 zile incepe sa-l cotonogeasca mai rau decat pe Tariceanu

Singurul premier agreat de Basescu este Basescu. Dar si in cazul asta s-ar putea ca persoanlitaea unuia sa fie nemultumita de a celuilalt

rhadoo
3rd December 2008, 00:00
puteai vota "in alb"(adica nu puneai stampila pe nimeni)...si au fost cateva sute de mii de astfel de voturi in toata tara...... macar astia au fost ceva mai responsabili decat altii care n-au votat deloc dar se lamenteaza apoi ca au hotarat altii in locul lor.

eu nu ma lamentez.asta si asteptau ei,sa votezi in alb,ca sa aiba ce stampila:happy
ai facut un bine acelora care fac toate smecheriile cu voturile
daca tot vroiai sa fi atat de 'responsabil'trebuia sa scrii ceva pe buletin sau sa faci niste portrete:happy

rob_din
3rd December 2008, 00:01
Asta e vina romanilor, parlamentarii n-au nicio vina. Si-au votat cu surle si trambite referendumul uninominalului si acum au votat partidu. Daca vroiau sa evite situatia asta trebuiau sa voteze omul nu partidu.

Pai au votat omul, dar nu pot toti sa aiba aceasi opinie ca sa-i bage cu 50% in parlament

PS: parca ziceai ca nu se poate ca un partid sa castige alegerile si sa aiba mai putine mandate. Ai vazut ca se poate?

Gabri3l
3rd December 2008, 00:02
eu nu ma lamentez.asta si asteptau ei,sa votezi in alb,ca sa aiba ce stampila:happy
ai facut un bine acelora care fac toate smecheriile cu voturile
daca tot vroiai sa fi atat de 'responsabil'trebuia sa scrii ceva pe buletin sau sa faci niste portrete:happy

nu ma refeream neaparat la tine....ai intrebat, ti-am raspuns.

rhadoo
3rd December 2008, 00:04
nu ma refeream neaparat la tine....ai intrebat, ti-am raspuns.

no nu te ambala,ca am glumit
mai trebuie si un spirit de gluma avand in vedere ca nu se arata cer prea senin pt noi romanii

Universal
3rd December 2008, 00:05
Pana la urma,cei care au pierdut au fost psd-istii,daca o luam logic.dar si PDL-ul care va fi obligat sa formeze o coalitie cu PNL.

Si totusi,de curiozitate,UDMR-ul este acum pentru prima data nebagat in seama,sau se va dori si cu acest partid o colaborare?

Gabri3l
3rd December 2008, 00:06
Resita. Te uiti prea mult pe antene.

Sorine... si Maior ar putea fi o varianta de avarie desi e greu de crezut ca se va ajunge aici, deoarece Base are incredere in el si nu stiu daca mai e la psd acum...
oricum primele doua variante ale lui Basescu, vor fi Stolojan si Blaga...ordinea aleatorie.

resita
3rd December 2008, 00:07
de fapt, voi pe cine vreti premier?

chiar sunt curios la ce nume va ganditi in acest moment si la ce formula de guvernare

sa incep eu,

eu vad o coalitie PDL-PNL-UDMR :D:D cu Tariceanu premier :happy:happy:happy:happy

Gabri3l
3rd December 2008, 00:17
pai ar trebui facut un nou poll in acest sens ....

ps: acum vad ca rezultatele din poll-ul de aici coincid aproape perfect cu rezultatele obtinute de PDL si PNL la alegeri:D.... mai putin la PSD .upss(si asta s-ar explica prin faptul ca nu toti taranii au acces la net:))
am dat pe spate toate sondajele si exitpollurile date de ei:yes::happy

resita
3rd December 2008, 00:24
pai ar trebui facut un nou poll in acest sens .

sorine, spor la munca :D:D


ps: acum vad ca rezultatele din poll-ul de aici coincid aproape perfect cu rezultatele obtinute de PDL si PNL la alegeri.... mai putin la PSD .upss
am dat pe spate toate sondajele si exitpollurile date de ei

:happy:happy:happy:happy:happy

rob_din
3rd December 2008, 00:25
pai ar trebui facut un nou poll in acest sens ....

ps: acum vad ca rezultatele din poll-ul de aici coincid aproape perfect cu rezultatele obtinute de PDL si PNL la alegeri:D.... mai putin la PSD .upss(si asta s-ar explica prin faptul ca nu toti taranii au acces la net:))
am dat pe spate toate sondajele si exitpollurile date de ei:yes::happy

Lasa ca taranii mai si muncesc, nu trebuie sa stea toata ziua pe net. Nu de alta dar mori tu de foame dupa aia.

PS: vezi ca bucurestenii mei au votat in aceasi proportie PSD-ul precum cei din mediul rural

Gabri3l
3rd December 2008, 00:59
Lasa ca taranii mai si muncesc, nu trebuie sa stea toata ziua pe net. Nu de alta dar mori tu de foame dupa aia.

PS: vezi ca bucurestenii mei au votat in aceasi proportie PSD-ul precum cei din mediul rural

ho ma, nu te mai ataca si tu acuma...

ps1: ma pot intretine si singur;)
ps2: nu am nimic cu taranii de la sate.... ca sa nu se mai interpreteze aiurea.

Sorin Blaj
3rd December 2008, 01:09
Stolojan, Videanu sau Blaga, in ordinea asta. Cel mai probabil va fi Stolojan.

Gabri3l
3rd December 2008, 01:14
EXCLUSIV EVZ. Cu Theodor Stolojan, fostul „viitor premier“ PDL, exilat în fața televizorului pentru a urmări efectele crizei mondiale și cu rezultatele alegerilor ceva mai limpezite, conducerea PDL s-a întâlnit, ieri, într-un cadru „intim“, la Restaurantul Select de pe Aleea Alexandru. Pentru o friptură, un pahar cu vin și o porție de râs la adresa „concurenței“. Analizând rezultatele alegerilor, mai-marii partidului au conchis: e prilej de sărbătoare, de remarci răutăcioase - tip „PNL-ul e mai rău decât PSD-ul“ - și de recitat versuri despre „răzbunarea cea mai dulce“.

ACTUL I: Atenție, se cântă: „Buucoooovinaaaa!“

Cadrul: o masă întinsă pentru vreo douăzeci de persoane. Personajele: liderii PDL, înfierbântați de fiecare descoperire electorală: că a mai luat PDL-ul un vot aci, că a mai luat altul colo. Prilejul: o masă în marea „familie“ PDL-istă.

În timp ce foile cu rezultatele la alegeri sunt „disecate“ de invitați, în căutarea de vești electorale bune, ospătărițele aduc mâncare și vin. Rând pe rând, apar în peisaj „nume grele“: Emil Boc, Adriean Videanu, Radu Berceanu, Gheorghe Ștefan, Gheorghe Flutur, Vasile Blaga. Sunt toți în jurul mesei și aruncă un ochi pe rezultate.

„Olteanu a ieșit?“, se entuziasmează brusc unul dintre ei. „Nu, nu a luat“, îl lămurește altul. „Aaa...“, spune primul, vădit dezamăgit.

Discuțiile izbucnesc pe un ton victorios, ori de câte ori ajung la concluzia că au mai luat un mandat. „Ăla a luat acolo?“, se arată încântat, din când în când, Vasile Blaga. Sau Emil Boc, după caz. Bucurie mare, ce mai! Cel mai încântat pare a fi Gheorghe Ștefan. Cu voce tare anunță, la un moment dat, că „nu mă interesează, eu am orașu’, băăă!“. Și, uite așa, tiptil, discuția ajunge spre frumusețea zonei de obârșie a patronului Ceahlăului Piatra-Neamț. „Buucoooovinaaaa!“, cântă pentru câteva secunde grupul.

Silviu Prigoană: „Șefii nu m-au lăsat să lupt cu Năstase“

ACTUL II: „Dacă scăpăm de Călin, dau de băut!“

Ajunsă ceva mai târziu la întâlnire, Elena Udrea împarte săruturi pe obraji și felicitări în stânga și-n dreapta. E primită la masă și, hopa, apare și prima propunere mai puțin electorală: „Vă invit la sărmăluțe de Sfântul Nicolae!“, spune proaspăta parlamentară de Drumul Taberei. Toată lumea zâmbește. Udrea se ridică de la masă să vorbească ceva, în secret, cu Gheorghe Flutur.

În jurul sticlelor de vin și a mâncării se preconizează și o posibilă opțiune pentru viitorul premier: „PNL-iștii îs mai nenorociți decât PSD-iști“, zice la un moment dat Gheorghe Ștefan. „Da, așa-i!“, întărește Vasile Blaga. „Dacă scăpăm de Călin, dau de băut!“, mai spune Blaga.

Gheorghe Ștefan relansează discuția politică pe orbita impresiilor fotbalistice, cu o serie de aforisme profunde la adresa concurenței: „Nu schimba niciodată tricoul cu care ai câștigat! Ei (PNL-iștii - n.r.) l-au făcut pentru ei și noi am câștigat! Ascultați ce vă zice Ștefan“, strigă primarul din Piatra-Neamț.

ACTUL III: Unde „Pinalti“ ne arată că știe poezie

La reluare, cuvântul revine la Vasile Blaga. Tandru, acesta dă în vileag cam ce planuri sunt prin partid după alegeri: „Mergem pe principiul de la consiliile județene: câștigătorul ia tot!“. Niciunul dintre participanți nu se sfiește să-și deconspire sentimentele față de fostul partener din Alianța D.A., PNL. Elena Udrea, de exemplu: „Nu le e rușine, ei vin să negocieze de pe locul trei!“ - „Așa este, așa este“, o susține un cor de voci PDL-iste. Iar Gheorghe Ștefan, necruțător, recită cu patos: „Răzbunarea cea mai cruntă/Este când dușmanul tău/E silit a recunoaște/Că ești bun și el e rău“.

ACTUL IV: „Să vedem acum ce fac frații Negoiță?“

Toți PDL-iștii de la masă vorbesc. Își dau cu părerea, se acoperă unii pe alții. În vacarmul cauzat de bucuria victoriei, de bucatele și băuturile cărate cu sârg de chelneri, nimeni nu mai ascultă pe nimeni. Vocea de bas a fostului candidat la Primăria Capitalei iese iar în evidență.

„La sectorul 5 o să fie șefă de organizație Cristina Trăilă și vă garantez eu că vom avea cea mai bună șefă de organizație. Că asta nu are angoase de ficat ca Anca (n.r. - Anca Boagiu, fost ministru al transporturilor și șeful organizației sector 2 a PDL). În continuare, procupat încă de problemele Bucureștiului, Vasile Blaga i-a explicat cu vervă unui comesean că „frații Negoiță au făcut hotelul ăla de patru stele, fără autorizație, cu Silvian Ionescu (fostul ofițer SIE - n.r.). Să vedem acum ce fac?!“. Și cum interlocutorul fostului șef de la Vama Bihor pare mai novice într-ale politicii și crede că între primarul sectorului 3, Liviu Negoiță, prezent și el la festin, și „frații Negoiță“ este vreo legătură de sânge, Blaga revine cu explicațiile: „E doar o potrivire de nume“.

ACTUL V: „Rechinul simte mirosul de sânge de departe, oricum“

După vreo trei ore de jubilat, băut vin și mâncat, Vasile Blaga mută pentru câteva momente discuția pe un teren demn de Discovery Channel.

Dincolo de procente și de rezultate, la masa PDL își face simțită prezența rechinul: „Am văzut eu la televizor că rechinul are miros“, zice Blaga. „Simte mirosul de sânge de la nu știu câți kilometri. Din Oceanul Indian simte mirosul de sânge, de la ton, din... Oceanul Pacific“. „Din Atlantic!“, îl corectează o voce din PDL. Conciliant, Blaga îl aprobă: „Așa, așa... nu știu... de departe oricum“.

Discuția despre calitățile olfactive ale rechinului se poartă în contextul unei discuții mai ample despre afaceri și simțul acestora, acoperită însă de muzica de pian ce curge din difuzoarele cârciumii.

Prin încăpere, câțiva șoferi de la partid încep să se agite. Atenționat de câțiva mai vigilenți dintre ei, Radu Berceanu realizează că e și presa în încăpere. Ca la un semn, ospătărițele plasează „strategic“ un paravan lângă masa PDL.

Vasile Blaga, secretar general PDL: " Mergem pe principiul de la consiliile județene: câștigătorul ia tot! Dacă scăpăm de Călin, dau de băut! "

Gheorghe Ștefan, recitând din B.P. Hasdeu: " Răzbunarea cea mai cruntă/Este când dușmanul tău/E silit a recunoaște/Că ești bun și el e rău. "

MARELE ABSENT
Stolojan: „Sunt în București, dar urmăresc criza“

Marele absent de la masa calculelor de după alegeri, Theodor Stolojan, cel păstrat în continuare mai mult formal în postura de propunere de prim-ministru, a declarat pentru EVZ că ieri a ales să urmărească evoluția crizei economice în timp ce colegii de partid își numărau nou-veniții la putere. „Sunt în București, dar urmăresc situația în Statele Unite, în Japonia, în Uniunea Europeană. Efectele crizei se amplifică de la o zi la alta“, și-a explicat el absența. Stolojan s-a declarat însă convins că liderii din Modrogan „au mâncat, atâta tot“. „M-au invitat și pe mine, dar eu, vă spun sincer, urmăresc evoluția crizei. Sunt din ce în ce mai multe avertismente și sunt convins că este necesar un guvern puternic care să depășească situația de criză. Acest lucru este cel mai important acum“, crede fosta „locomotivă“ electorală a PDL. (Anca Simina)
http://alegeriparlamentare2008.ro/emain/articolul/830823/Blaga-Daca-scapam-de-Calin-dau-de-baut

Romeo
3rd December 2008, 06:37
nu prea cred ca e in mod special victoria lui Base aici..... in Ploiesti, astia au avut noroc ca la alegerile locale a castigat PDL-ul si si-a putut face o campanie puternica ptr ai lor....de mai bine de 1 luna de zile au impanzit tot orasul de la N-V si de la E-V numai cu panouri electorale si corturi portocalii......de la ailalti am vazut doar vreo cateva afise pe unde au mai gasit si ei loc sau pe unele blocuri si doar cu vreo cateva zile inainte de vot.... cam asta a fost.

ma gandeam la cum gandersc alegatorii, adik aceia care s-au dus pentru ca nu cer acestor noi paraziti sa ma reprezinte. Daca ei se multumesc sa se uite la afise si sa-l voteze pe Sava ca e baiat tanar si frumos, asta este. Este o crunta nesimtire sa ai pretentii sa pui prim ministru cand ai fost votat de 7 % din electorat (PNL), sau 13 % (PSD), majoritatea po****tiei exprimandu-se lehamitea.
Nu avem decat sa cerem managerilor straini sa ne scape de toti acesti mafioti, refuzati la votare de peste 60 % din electoratul roman.
Am senzatia unui abandon al PSD-ului, incepand cu retragerea lui Calota din primavara, asta vis-a-vis de invazia portocalie de care ziceai. Chiar nu am vzt niciun afis PSD in cartierul meu, doar PNG (cu Cristi Dumitru, directorul Informedia, oricum nu de teapa lui Becali) si PDL cateva afise.

rob_din
3rd December 2008, 08:24
Stolojan nu va fi in nici un caz desemnat prim-ministru. Nici Videanu nu prea cred

miril
3rd December 2008, 09:30
Este o crunta nesimtire sa ai pretentii sa pui prim ministru cand ai fost votat de 7 % din electorat (PNL), sau 13 % (PSD), majoritatea po****tiei exprimandu-se lehamitea.
Nu avem decat sa cerem managerilor straini sa ne scape de toti acesti mafioti, refuzati la votare de peste 60 % din electoratul roman.
Am senzatia unui abandon al PSD-ului, incepand cu retragerea lui Calota din primavara, asta vis-a-vis de invazia portocalie de care ziceai. Chiar nu am vzt niciun afis PSD in cartierul meu, doar PNG (cu Cristi Dumitru, directorul Informedia, oricum nu de teapa lui Becali) si PDL cateva afise.

Paradoxul este ca tocmai de astia cu peste 50% ar trebui sa scapam, caci sunt produsul mafiei locale, acesta fiind unul din argumetele mele cele mai puternice impotriva uninominalului. Politic, suntem un popor de tampiti, asta e, nefiind copti pentu un asa sistem de votare. UDMR este o garantie al unui guvern majoritar stabil care poate face fata unei perioada grele dpdv economic pentru Romania. In ciuda procentelor asiguartoare, 55%, PD-L-PNL, se pot intampla multe lucruri dificil de stapanit, ma refer in primul rand la disponibilizari masive, cu greve repetate, etc. Eu cred ca va iesi pana la urma un guvern PD-L minoritar, poate chiar din prima sau tocmai din prima, caci mi-e greu sa cred ca vor cadea de acord in favoarea unei coalitii guvernamentale asa cum se desfasoara lucrurile. Guvernul minoritar PD-L va fi agreat de celelalte doua partide majore, avand in vedere situatia economica mondiala si faptul ca la anul vor fi alegeri prezidentiale. Numai in acest caz PD-L isi va impune pe cine vrea...stiti voi cine. In acest caz, il plang de mila...draga Stolo.

Gabri3l
3rd December 2008, 12:07
În Modrogan, mesaj de la Zeus: „Acum sunt relaxat“de Mădălina DÂRVARU | 03 DECEMBRIE 2008

Pedeliștii spun că acum, după ce au ieșit primii la mandate, îi lasă puțin „să se perpelească“ pe liberali și pesediști, înainte de negocieri.
http://www.gandul.info/alegeri-2008/in-modrogan-mesaj-de-la-zeus-acum-sunt-relaxat.html?11666;3596154

dica_mica
3rd December 2008, 12:20
PRM-ul a ratat la mustata intrarea in Parlament....

rob_din
3rd December 2008, 12:24
PRM-ul a ratat la mustata intrarea in Parlament....

La mustata?????????

miril
3rd December 2008, 12:31
În Modrogan, mesaj de la Zeus: „Acum sunt relaxat“de Mădălina DÂRVARU | 03 DECEMBRIE 2008

Pedeliștii spun că acum, după ce au ieșit primii la mandate, îi lasă puțin „să se perpelească“ pe liberali și pesediști, înainte de negocieri.
http://www.gandul.info/alegeri-2008/in-modrogan-mesaj-de-la-zeus-acum-sunt-relaxat.html?11666;3596154

Ce sa-ti spun, nu mai pot aia de frica! Gabri3l, tu nu ai inteles ca, de fapt, nimeni nu a castigat. De pierdut au pierdut PRM-isti, nicio paguba si PNG-ul, nicio pauguba-ep. doi, partid care nu mai are ratiuni de existenta.


PRM-ul a ratat la mustata intrarea in Parlament....

Da, la mustata lui...Adolf Hitler.

rob_din
3rd December 2008, 13:02
Daca se mai voteaza macar o data conform acestei legi cred ca prezenta va fi de 20%. N-am vazut o prostie mai mare in viata mea. Pana si legea electorala din SUA este mai inteligenta decat asta. Parvulescu si cine a votat legea ar trebui sa-si ceara scuze alegatorilor

rob_din
3rd December 2008, 13:51
Presimt o alianta PSD-PDL cu Blaga prim-ministru si PSD la ministerle cheie

Sergiu
3rd December 2008, 14:01
Eu am fost dintotdeauna pentru votul pe liste si in consecinta mi se pare normal ca sa existe parlamentari de pe locu 4 care sa intre. De exemplu in Maramures UDMR a luat 8-9 procente. Excluzand PRM, PNGCD si alte minoritati asta inseamna cam 10% din voturile pe judet si in consecinta meritau un loc chiar daca nu au avut niciun candidat pe podium in niciunul dintre colegii.

rob_din
3rd December 2008, 14:11
Eu sunt pentru vot mixt: o camera prin uninominal pur, alta pe liste

Romeo
3rd December 2008, 14:24
Paradoxul este ca tocmai de astia cu peste 50% ar trebui sa scapam, caci sunt produsul mafiei locale, acesta fiind unul din argumetele mele cele mai puternice impotriva uninominalului. Politic, suntem un popor de tampiti, asta e, nefiind copti pentu un asa sistem de votare. UDMR este o garantie al unui guvern majoritar stabil care poate face fata unei perioada grele dpdv economic pentru Romania. In ciuda procentelor asiguartoare, 55%, PD-L-PNL, se pot intampla multe lucruri dificil de stapanit, ma refer in primul rand la disponibilizari masive, cu greve repetate, etc. Eu cred ca va iesi pana la urma un guvern PD-L minoritar, poate chiar din prima sau tocmai din prima, caci mi-e greu sa cred ca vor cadea de acord in favoarea unei coalitii guvernamentale asa cum se desfasoara lucrurile. Guvernul minoritar PD-L va fi agreat de celelalte doua partide majore, avand in vedere situatia economica mondiala si faptul ca la anul vor fi alegeri prezidentiale. Numai in acest caz PD-L isi va impune pe cine vrea...stiti voi cine. In acest caz, il plang de mila...draga Stolo.

si eu sunt de partea unui guvern minoritar, decat sa vad circ cu PNL sau si mai si cu PSD. Nu eu am votat acest sistem uninominal, trebuia votat pe principiul winner takes it all, chiar sub 50 %, cred ca avea si PNL cateva mandate, dar nu aveam parlam calificati de pe locul 3. Dar e timp de o alta lege uninom. Daca va fi guvern minoritar, va fi trantit dupa alegerea presedintelui (daca iese cum vrei tu), sau la vara daca situatia va fi nasoala rau si va reveni PSD Nr.1
Dar nu-mi vine sa cred ca criza va fi foarte nasoala, o rezolva tataie Stolo! Cursul de schimb urca usor, importurile se mai scumpesc, in constructii se ia vacanta de iarna si la nevoie nimeni nu va mai angaja la anul, dar se va pleca masiv in strainatate ca mai bine se munceste pe 800 decat pe de-a moaca la 150 aici.
Pe UDMR ii poti alipi oricand oricarui guvern, deci vreo 8 % la 35, ramane un minus de 7 %. Pana acum nu-mi amintesc sa se fi votat masiv impotriva la investirea vreunui guvern. Daca PSD va fi contra, te poti duce in anticipate si spui po****tiei: noi vrem guvern, ei nu ne lasa.

Gabri3l
3rd December 2008, 14:50
Presimt o alianta PSD-PDL cu Blaga prim-ministru si PSD la ministerle cheie

eu cred ca presimti cam prost.....

avand in vedere ca Base cand va desemna un candidat de premier se va prevala de turneul recent facut prin tara la unele companii ca sa constate unele efecte ale crizei economice, cred ca il va nominaliza pe Stolojan.... care cica la ora asta urmareste efectele crizei globale in timp ce colegii lui dadeau chefuri pe la diferite restaurante dupa victoria obtinuta la alegeri...
varianta a doua in caz ca nu iese cu Stolo va fi Blaga.... si s-ar putea contura astfel un guvern minoritar PDL.

Romeo
4th December 2008, 08:42
Atotstiutorul Mircea Badea prezenta un scenariu plauzibil: PDL va fi lasat sa faca guvernul si cand situatia va fi nasoala va veni motiunea de cenzura si adio guvern, plus o lovitura serioasa pentru Basescu (ca daca nu gasim altul mai bun, incercam sa-l distrugem pe cel pe care-l avem). Printre primele legi care trebuiesc votate de noii paraziti este noua lege electorala, cum vor ei, ca nu e cum vrem noi, dar asta a fost cea mai inechitabila.
Ramane de vazut cati vor avea chef la anul sa faca o noua campanie electorala, ca bani pentru astfel d eprostii ati vazut bine ca se gasesc. Tot situatia economica nasoala ne poate impinge catre urne, dupa cum vedeti nici dracu nu e interesat ca 61 % din po****tie au dat cu flit actualilor alesi.

rob_din
4th December 2008, 09:12
PDL NU va face singur guvernul. Nu rateaza nimeni sansa sa ajunga la ciolan cat mai repede posibil

miril
4th December 2008, 10:41
Nu degeaba il cheama Mircea, gandeste ca mine. Ciolanul e mai...afumat in opozitie. Depinde de...delicatesa. Pentru guvernare majoritara PD-L va avea de infruntat conditiii de forta ale celorlalte partide, lucru inacceptabil, dar daca vointa lui Basescu va invinge, frica de prezidentiale, atunci orice coalitie este posibila, inclusiv una cu PSD. Desi mi-e scarba numai cand il vad Ion Cristoiu poate face analize competente, ca aici, dupa parerea mea:

http://www.jurnalul.ro/articole/140221/pericolul-gandirii-pe-termen-scurt

Gabri3l
4th December 2008, 12:16
sa vedem daca dupa sedinta de azi din Parlament liderii PDL vor face unele declaratii care sa poata rupa o parte din parlamentarii PNL scarbiti de "patricienii" lui Tariceanu... si care la o adica vor putea sustine un guvern minoritar PDL-UDMR si apoi vom mai vorbi...

miril
4th December 2008, 12:40
Ce sa castige cu asta? Iesirea din viata politica, poate. Chestia aia cu 21 de "independenti" este o soprla parlita rau de soare. Un asemenea guvern arde mai rau si mai repede decat daca ar functiona pe Soare. Planeta. Eu cred ca lucrurile au intrat in impas si victoria este a la Pyrrhus pentru toti dar mai ales pentru PD-L si Basescu. Daca PD-L are fi un partid de sine statator fara vreun Tatuca, lucrurile ar fi fost extrem de simple, guvern majoritar PD-L-PNL si UDMR ca-...i baieti simpatici si tin la criza mondiala. Dar asa? Repet, Basescu d'abia acum, vizibil, culege roadele modului mediocru in care a gestionat politica interna a tarii. El este obsedat de un singur lucru, cum sa profite politic de situatia de dupa alegeri ca sa-si asigure un al doilea mandat prezidential, fara probleme. Deocamdata manevreza printr-un partid pe care l-a tratat ca pe buzunarul propriu, problema este ca buzunarul a inceput sa se rupa si continutul sa se...scurga. In ceea ce priveste pe ceilalti, tentatia de a guverna se izbeste de ceva cel putin la fel de...afrodiziac, posibilitatea de a scapa de un presedinte prea jucator care a facut prea multe faulturi si penal-tiuri, plus iesiri in offside, fara sa fie sanctionat, urmand modelul din fotbal, tot PD-L, Siahlaul Chiatra Niamtz. "Din acesta situatie n-avem iesire, am zis". Concluzia, vai de Romanika noastra!

Romeo
4th December 2008, 14:28
Repet, Basescu d'abia acum, vizibil, culege roadele modului mediocru in care a gestionat politica interna a tarii. El este obsedat de un singur lucru, cum sa profite politic de situatia de dupa alegeri ca sa-si asigure un al doilea mandat prezidential, fara probleme. Deocamdata manevreza printr-un partid pe care l-a tratat ca pe buzunarul propriu, problema este ca buzunarul a inceput sa se rupa si continutul sa se...scurga. In ceea ce priveste pe ceilalti, tentatia de a guverna se izbeste de ceva cel putin la fel de...afrodiziac, posibilitatea de a scapa de un presedinte prea jucator care a facut prea multe faulturi si penal-tiuri, plus iesiri in offside, fara sa fie sanctionat, urmand modelul din fotbal, tot PD-L, Siahlaul Chiatra Niamtz. "Din acesta situatie n-avem iesire, am zis". Concluzia, vai de Romanika noastra!

ai fixul tau, Basescu. Nu discutam despre buzunare ca este inutil. Nu-mi spune ca PSD ul sau PNL ul nu are oameni bogati din jocuri cu statul. Puterea se joaca exclusiv pe orgolii, toti isi scot destui bani si nu conteaza daca ai 5 mld sau 15 mld (ROL). Poate-mi zici un om puternic in PDL (fara Base). Daca PDL are mai multe mandate decat ceilalti se datoreaza in primul rand lui ... ? Uiti unde era PD ul cu Petrica in 2000 ? Base nu ar fi ajuns la Cotroceni daca nu ar fi avut acceptul SRI, hai sa fim seriosi ! Nasty ar fi ajuns la Cotro daca nu ar fi fost respins de partidul lui (citat Medellin V). Daca nu ar fi fost Base, am fi vazut glumele rasuflate ale lui Nasty president si prostanacul PM.
De Romanika ar fi fost vai si va fi amar oricine va conduce, asteptand sa ni se dea totul de sus si facand credite peste tot vom ajunge in situatia din 1981 sau 1988-89 mai degraba, ca in 81-84 era inca bine. Taricelu tau ar fi fost foarte bun daca nu ar fi ras in fata oricarui amarat si nu si-ar fi pus smecgerii lui prin agentii. Dupa cum vezi, a avut grija sa fie ales, deci si-a asigurat viitorul!

miril
4th December 2008, 14:53
Basescu-i mediocru, punct. ******** invechit in metode, punct. Astazi ar fi avut totul la piciaore fara sa aibe accese de gusa si fara sa fie foarte jucator daca ar fi lasat alianta DA sa functioneze. N-a facut-o (pentru ca este incapabil caracterial) si acum se vede. Masura mediocritatii? PSD este inca puternic si se vrea (sic) la masa puterii si chiar ar dori coabitarea ca pe vremuri...FSN, draga. Punct. E prea orbit de putoare, pardon, putere, ca sa inteleaga ca un lider adevarat se poate descurca si fara bici. Punct. In 2004 avea vreo 40% din politicenii parlamentari dusmani acum are aproape 55-60% si procentul creste pe zi ce trece, aici punandu-i si pe pedeleii care maraie pe la colturi, plus ca po****tia il ignora implicit si pe el prin absenteism la alegeri. Inca o data vad la tine acea perceptie tributara unei perioade care ar fi trebuit sa fie demult apuse, n-o numesc si anume ca un lider, indiferent de domeniu, trebuie sa fie autoritar spre depotic daca nu, de preferat, dictatorial. Eu zic ca PD-L are personalitati care ar fi putut duce partidul pe un drum poate nu cu atatea procente dar cu mai multa substanta ideologica si cu mai multa democratie interna. Cam atat. Punct.

rob_din
4th December 2008, 17:27
Guvernul a amânat cu un an majorarea pensiilor pentru grupele I și II de muncă. De această majorare ar fi beneficiat peste 1,8 milioane de pensionari.


Guvernul a decis, joi, majorarea cu până la de trei ori a taxei de poluare auto la achiziționarea vehiculelor second-hand de import. În același timp, executivul a hotărât să crească și prima de casare pentru scoaterea din uz a mașinilor uzate, anunță Mediafax, citând surse ministeriale.



Nici nu va puteti imagina in ce hal va lasa guvernul Tariceanu economia Romaniei. Si astia tot mai vor la guvernare

miril
4th December 2008, 19:58
Sa lasm propaganda ieftina, este criza mondiala si PSD-ul vroia majorare cu 50% a salariilor. Sa se refaca FSN-ul si atunci sa vezi ecnomie pe butuci. Normal ca taxa pentru masinile second hand sa fie mai mare, poata asa nu mai scoate PSD-ul grevisti disponiblizati de la Logan Pitesti. Cresterea economica a Romaniei a fost anul acesta de 9,1%. Punct.

Elphax
4th December 2008, 20:41
sunt foarte multe scenarii acum

in prima faza, sunt curios daca pana maine la consultarile cu basescu partidele se vor intelege si base va avea ocazia sa numeasca un premier

totusi cred ca se va negocia intre partide pana in momentul in care vor fi alesi presedintele la senat si deputati si atunci vom vedea care e majoritatea si de unde s-ar putea alege prim-ministru ...

Ulysses
4th December 2008, 22:06
Nu cred ca se va numi premierul asa repede. Negocierile vor fi dure, nimeni nu vrea in opozitie si toti se tem de o alianta care sa ii excluda:D

miril
4th December 2008, 22:08
Nu cred ca se va numi premierul asa repede. Negocierile vor fi dure, nimeni nu vrea in opozitie si toti se tem de o alianta care sa ii excluda:D

De aceea va iesi un guvern minoritar PD-L.

Ulysses
4th December 2008, 22:17
care va rezista cat?:confused:

miril
4th December 2008, 22:21
Pai asta-i si motivul pentru care celelalte il vor agrea. Cica vin niste alegeri. Nu anticipez.

Adi Da Samraj
5th December 2008, 00:32
Ce Guvern vom avea dupa alegeri?

PD-L + PNL [52%] 12530 VOTURI


PSD + PNL [21%] 4991 VOTURI


PD-L + PSD [10%]

Guvern minoritar[6%]

Guvern de tehnocrati [3%]


Nu stiu / Nu ma intereseaza [8%]
Total voturi: 23938

Gabri3l
5th December 2008, 01:02
Sa lasm propaganda ieftina, este criza mondiala si PSD-ul vroia majorare cu 50% a salariilor. Sa se refaca FSN-ul si atunci sa vezi ecnomie pe butuci. Normal ca taxa pentru masinile second hand sa fie mai mare, poata asa nu mai scoate PSD-ul grevisti disponiblizati de la Logan Pitesti. Cresterea economica a Romaniei a fost anul acesta de 9,1%. Punct.

vorbesti de FSN cand tocmai fsn-istul sef a candidat pt preferatii tai pnl-in diaspora, adica Petre Roman(ai ghicit) care s-a facut bineinteles de kko...:shocked:


Ce Guvern vom avea dupa alegeri?

PD-L + PNL [52%] 12530 VOTURI


PSD + PNL [21%] 4991 VOTURI


PD-L + PSD [10%]

Guvern minoritar[6%]

Guvern de tehnocrati [3%]


Nu stiu / Nu ma intereseaza [8%]
Total voturi: 23938

asa ar fi cel mai normal o alianta intre PDL si Pnl... dar se pare ca Patricianu a grait deja ieri prin trompeta de serviciu-Crin Antonescu ca prefera o alianta cu psd sau in opozitie...
acu' sa vedem ce va mai rezulta si dupa consultarile de la Cotroceni...

Sergiu
5th December 2008, 01:28
De parca e ceva nou. Crin Antonescu intotdeauana a declarat asta si inainte si dupa alegeri. Acuma ca tu doar acuma l-ai auzit inseamna ca acum a primit el ordine ce sa zica?
Dar acuma depinde si de oamenii din teritoriu care cum se inteleg. De exemplu in Maramures PNL se intelege bine cu PSD.
De fapt majoritatea lumii nu se intelege cu PDL-istii, dar avand in vedere ca au castigat cele mai multe mandate ar putea obtine si un loc la guvernare, dar foarte greu, mi-e greu sa cred ca Stolojan s-ar putea intelege cu Geoana sau Tariceanu. Blaga nu are calibru necesar sa poata negocia si alte solutii n-au PDL-istii. Dupa parerea mea PDL are doar o sansa infima de a forma guvernul si aceea e cea cu PSD.

Adi Da Samraj
5th December 2008, 01:55
Basescu-i mediocru, punct.

Partial sunt de acord in proportie de 75 % .
Ce politician roman care sa aiba si suficienta influenta in partidul sau nu e mediocru sau meschin ? Punct .

rob_din
5th December 2008, 08:34
Sa lasm propaganda ieftina, este criza mondiala si PSD-ul vroia majorare cu 50% a salariilor. Sa se refaca FSN-ul si atunci sa vezi ecnomie pe butuci. Normal ca taxa pentru masinile second hand sa fie mai mare, poata asa nu mai scoate PSD-ul grevisti disponiblizati de la Logan Pitesti. Cresterea economica a Romaniei a fost anul acesta de 9,1%. Punct.

Nu, sa lasam lumea sa moara de foame fiindca favoritul Tariceanu a bagat economia Romaniei in pamant

Romeo
5th December 2008, 09:07
Basescu-i mediocru, punct. ******** invechit in metode, punct. Astazi ar fi avut totul la piciaore fara sa aibe accese de gusa si fara sa fie foarte jucator daca ar fi lasat alianta DA sa functioneze. N-a facut-o (pentru ca este incapabil caracterial) si acum se vede. Masura mediocritatii? PSD este inca puternic si se vrea (sic) la masa puterii si chiar ar dori coabitarea ca pe vremuri...FSN, draga. Punct. E prea orbit de putoare, pardon, putere, ca sa inteleaga ca un lider adevarat se poate descurca si fara bici. Punct. In 2004 avea vreo 40% din politicenii parlamentari dusmani acum are aproape 55-60% si procentul creste pe zi ce trece, aici punandu-i si pe pedeleii care maraie pe la colturi, plus ca po****tia il ignora implicit si pe el prin absenteism la alegeri. Inca o data vad la tine acea perceptie tributara unei perioade care ar fi trebuit sa fie demult apuse, n-o numesc si anume ca un lider, indiferent de domeniu, trebuie sa fie autoritar spre depotic daca nu, de preferat, dictatorial. Eu zic ca PD-L are personalitati care ar fi putut duce partidul pe un drum poate nu cu atatea procente dar cu mai multa substanta ideologica si cu mai multa democratie interna. Cam atat. Punct.

absenteismul la alegeri se datoreaza bombardarii in permanenta cu magariile parlamentarilor, cu interesul acestora pentru ... caviar.
Daca ai sesizat, Basescu nu are nici cea mai mica intentie de a distruge PSD-ul (si politic ar fi o mare greseala) si nici actualul sistem parlamento-democratic, in pofida scarbei po****tiei pentru toti politichienii. Vom vedea si cate sanse va avea acel sistem de doar 300 alesi propus de PDL, sa se afle si ei in treaba cu asa ceva.
Iar nu vrei sa vezi ca PDL - ul, un partid mediocru din 1991 incoace, s-a ales cu 2 ani la guvern (2005-06) si acum numai criza ii poate alunga de la 4 ani in jurul avutiei nationale. Deci in locul a 4 ani alianta DA PDL va avea 6.
Daca-mi arati mie in Romania 10.000 indivizi care au votat ideologie la actualele alegeri, te recunosc cel mai bun politician din cati a avut Romania, de la Burebista incoace. Cei care s-au dus la vot ori au fost interesati, ori au votat la intamplare. PUNCT. Singura ideologie in Romania este cea a luptei pentru jefuirea bugetului. Punct, punct. Diferenta ca PNL nu a pretins spaga ci a dat salarii barosane smecherilor, pentru a nu fi f... de Base cu DNA.
Personalitai in PDL: Blaga refuzat de bucuresteni, Berceanu la fel de refuzat in primavara, Videanu retras anticipat ca sa nu piarda alegerile, altii care ?
PNL nu poate depasi in tara asta 20 %, oricat l-ai vrea tu sau eu. Daca PDL ar fi iesit mai slab, ai fi avut un PSD mai puternic (oricum a iesit iar pe 1), sau PRM. Basescu gasise acea formula cu cel mai bun guvern pe care l-a avut R, asta ca sa inoculeze alegatorilor rezultatele guvernului (invizibile, de altfel). A vrut Taricelu altfel si acum se multumeste doar cu locuri in parlament, dar Base a realizat ca odata debarcat PDL va apare pe post de victima. A reusit ce si-a dorit, acum va trebui sa-si mentina nivelul de simpatie pana la anul. E suficient in acest moment, poate pierde chiar si 10 %, are de unde. Lui Tapu i-au trebuit 6 ani de 'jos Iliescu' sa ajunga presed si a fost cel mai slab din 1974 incoace. Nu cred ca Rom va reusi sa gaseasca intr-un an pe acela care sa-l infranga pe Base, Nasty este doar o amintire, iar Sorin s-a obisnuit cu locul 2.
Eu raman la ideea ca decat 600 hoti la conducere, mai bine unul si toleratii lui pe langa.

Daca PSD se va alatura PDL, asta inseamna ca-si vor asuma impreuna toate insuccesurile de la anul. Ar fi varianta ca PSD sa iasa la vara de la guvern, dar nu-i cred capabili. Hai sa vedem ce se va intampla saptamana viitoare si discutam dupe.

miril
5th December 2008, 09:46
Basescu nu doreste distrugerea PSD-ului, care ar fi fost posibila daca alianta DA facea guvernarea asa cum pornise ea la drum, fara galagie si mahalagisme intretinute de insusi....ati ghicit. In schimb si-a dorit sa mai faca o miscare ********a, si distrugerea PNL-ului dupa PNT-CD, prin proiectarea tuturor releleor asupra lui Tariceanu, folosind acelasi argument-tonomat absurd, Patriciu. Gabi3l, Petre Roman e un politician iesit demult din politica cu ajutorul fostul lui colaborator, ati ghicit care. Omul a primit de la votanti ce a meritat. Refacerea FSN-ului ar fi incununata si blagoslovita de unul dintre reprezentantii de seama ai FSN-ului, insusi Presedintele Tarii, cel care fiind ministrul de transporturi a dat verde la garnitura de tren cu mineri spre Bucuresti in acele vremuri tulburi ca...astazi.

Gabri3l
5th December 2008, 14:02
aroganta taricelului ii va costa mult pe pnlei daca va mai insista cu el premier.........la viitoarele alegeri(anticipate) pnl nush daca vor mai trece de 8-10% odata cu schimbarea sist de vot uninominal pur sau in 2 tururi....

udmr-ul si ceilalti minoritari vor merge cu PDL ul....

miril
5th December 2008, 14:16
N-are nicio legatura sistemul de vot cu procentul PNL-ului. PNL-ul merge cu Tariceanu PM si pentru a fi refuzati. Se doreste opozitia si, indiferent de ce guvern se va forma, PNL-ul nu are pe ce pierde ci mai degraba pe ce castiga procente. Ti-am mai explicat, PD minoritar in varaianta cu cei 21 va fi extrem de vulnerabil mai ales ca se apropie alegerile prezidentiale.

resita
5th December 2008, 16:17
Am negociat cu PSD: Nu ma deranjeaza sa sustin un guvern minoritar PD-L hotnews


Cat de usor poate fi convins un parlamentar sa voteze cu alt partidl? Poate fi convins la telefon? Din sapte cazuri, unul a cedat dupa o discutie cu un anonim care pretindea ca suna din partea PD-L. Trei au acceptat sa discute doar la intalniri tete-a-tete, iar trei au zis pas. PSD manifesta un bun potential de tradare in randul propriilor parlamentari, dispusi sa poarte negocieri personale peste capul partidului. Unul s-a declarat relativ entuziast, dupa o simpla discutie telefonica, sa voteze un guvern minoritar, adica sa-si tradeze partidul, cu conditia ca PD-L sa ajute firmele romanesti, nemultumit ca pana acum au fost ajutate firmele straine.

Chiar in timpul consultarilor de la Cotroceni, in febra unor presupuse negocieri la varf intre partide, am testat gradul de rezistenta personala la tradare in randul parlamentarilor. De votul lor depinde pana la urma soarta viitorului cabinet.

Am sunat la intamplare sapte parlamentari, personaje anonime, doi de la PNL si cinci de la PSD. Cei sapte au fost abordati cu un text simplu si extrem de stupid: Sunt Nicolae Radescu, mandatat din partea conducerii PD-L sa va intreb daca ati vota in pricipiu un Guvern minoritar PD-L? Ma rog, cu un mic protocol introductiv. Tinta a fost sa obtinem ceea ce pare imposibil intr-o tara normala: un accept de principiu in urma unei simple discutii telefonice, ca parlamentarul va vota un guvern minoritar din care partidul sau nu va face, evident, parte. Din sapte sunati, unul a acceptat.

Numele lui este Cornel Itu (PSD), a castigat un mandat de senator in colegiul sase din Cluj. Este presedinte al organizatiei PSD Dej si vicepresedinte la PSD Cluj.

N-a fost greu de convins. Interesante sunt insa conditiile puse de Itu. A insistat ca viitorul Guvern sa intervina astfel incat salariile angajatilor din firmele private lovite de criza sa fie platite de stat timp de 2-3 luni de zile. Un alt parlamentar PSD ne-a spus ca ne va transmite punctul de vedere prin Cristian Boureanu, declarand ca deputatul PD-L se afla chiar langa el. Cei doi parlamentari liberali contactati au refuzat orice negociere cu falsul emisar care i-a sunat declarand ca reprezinta conducerea PD-L.

Constantin Sever Cibu (PNL): Voi vota asa cum stabileste conducerea

- Alo, domnul Cibu?
- Da.
- Numele meu este Nicolae Radescu si sunt mandatat din partea conducerii PD-L sa port o scurta discutie exploratorie cu dumneavaostra. Se poate?
- Da, sigur.
- Stiti probabil ca acum, azi, au loc discutii la Cotroceni pe tema formarii viitorului guvern.
- Da.
- Ati fi dispus sa aveti o discutie cu domnii Blaga, cu domnul Boc?
- Nu, nu pot sa iau eu asemenea hotarari si voi vota asa cum stabileste conducerea noastra.
- E vorba de o discutie exploratorie si nu va angajeaza cu nimic.
- Nu.

Constantin Macaleti (PSD): Mai sunati

- Domnul Macaleti?
- Da.
- Numele meu este Nicolae Radescu si sunt mandatat din partea conducerii PD-L sa port o scurta discutie exploratorie cu dumneavaostra. Se poate?
- Va rog.
- Stiti probabil ca acum, azi, au loc discutii la Cotroceni pe tema formarii viitorului guvern.
- Da.
- Intrebarea de principiu este daca ati vota in Parlament pentru un Guvern minoritar PD-L, in anumite conditii, desigur.
- Aaaaa, nu stiu, nu stiu. Noi suntem un partid disciplinat. Nu stiu. Nu stiu ce sa va spun acuma.
- Dar sunteti dispus sa aveti ...
- Nu stiu...Cred ca o discutie de acest gen prin telefon nu-si are sensul.
- Sunteti dispus sa aveti o discutie cu domnii Blaga sau cu domnul Boc?
- Nu stiu, nu stiu. Nu pot sa va spun la ora asta prin telefon absolut nimic.
- Putem stabili o intalnire in cursul zilei de azi?
- Eu sunt la Botosani.
- Stim asta, dar putem face o discutie in orele urmatoare sau eventual maine.
- Ma mai sunati.


Angel Talvar (PNL): Nu am discutii confidentiale cu alte partide

- Domnul Angel Talvar?
- Da.
- Numele meu este Nicolae Radescu si sunt mandatat din partea conducerii PD-L sa port o scurta discutie exploratorie cu dumneavaostra, cu rugamintea ca ea sa ramana confidentiala. se poate?
- Nu se poate. Eu nu am discutii confidentiale cu reprezentantii altor partide.

Mihai Tudose (PSD): Nu va recunosc, nu discutam

- Domnul Tudose?
- Da.
- Numele meu este Nicolae Radescu si sunt mandatat din partea conducerii PD-L sa port o scurta discutie exploratorie cu dumneavaostra. Se poate?
- Nu, nu va recunosc si nu discutam.


Cornel Itu (PSD-PC): Eu pot sprijini si un guvern minoritar PD-L. Nu ma deranjeaza :rosu::rosu::rosu::rosu::rosu:

- Alo, domnul Itu?
- Numele meu este Nicolae Radescu si sunt mandatat din partea conducerii PD-L sa port o scurta discutie exploratorie cu dumneavaostra. Se poate?
- Da poftiti.
- Stiti probabil de negocierile care au loc la Cotroceni, pe tema formarii viitorului Guvern.
- Banuiesc, nu le stiu. Banuiesc.
- Ati fi de acord sa aveti o discutie exploratorie cu domnul Blaga sau cu domnul Boc pe tema votului din Parlament?
- Da. Nu ma deranjeaza nimic in treaba asta. Da. Pot.
- De principiu, ati vota in Parlament pentru un Guvern minoritar PD-L? De principiu spun, si in anumite conditii.
- Aaaaaa....In anumite conditii da.
- Care ar fi conditiile dumneavoastra? Si conditiile le putem elabora daca acceptati sa va intalniti cu conducerea partidului.
- Da, da. Pai, in primu rand, temele sociale nu pot fi eliminate din discutii. Politicile sociale, una. Tin enorm de mult la ele, avand in vedere criza financiara si economica prin care trece tara. Si aici, va trebui sa aveti in programul PD-L cateva puncte distincte. Nu le nominalizez acum. Neaparat, intreprinderile mici si mijlocii autohtone trebuie sa fie sprijinite de urmatorul guvern. Pentru ca cei care au fost la guvernare, printre care si dvs in prima faza, ati avantajat doar capitalul strain mare. Si uitati ce se intampla: intr-o criza economica deosebita, ei incep sa se retraga. Ma auziti, da?
- Da, va aud.
- Incep sa se retraga, si noi am facut enorm de multe facilitati in detrimentul firmelor mici si mijlocii pe care noi le-am dezvoltat in Romania. Si nu le-am ajutat. Am inca un proiect pe principiul italian: firmele mici si mijlocii, personalul care pe o perioada de trei luni nu are comenzi, sa fie retribuit de catre stat. Si, dupa trei luni, dupa ce firmele isi reiau activitatea ... sa fie o treaba benefica. Pentru ca, in criza asta, firmele mici si mijlocii pot sa aiba o sincopa, de doua - trei luni, timp in care statul poate si trebuie sa intervina.
- Sunt convins ca domnii Boc, Videanu si Blaga sunt interesati de ce spuneti acuma. Cand v-ar conventi o zi in care sa va intalniti. E destul de scurt timpul...
- Saptamana viitoare, candva.
- Mai devreme putin, ca nu mai e timp. Sunt discutii destul de avansate pentru un guvern minoritar si intrebarea era in ce masura dvs. ati sustine un astfel de guvern minoritar, deci fara PSD la guvernare.
- Da, mi-e greu de spus, va conta si grupul meu ce va spune. Dar, daca politicile sunt corespunzatoare, eu pot sprijini si un guvern minoritar. Nu ma deranjeaza, dar eu anumite conditii trebuie sa le vad sti****te in programul de guvernare.
- Bun, aici e vorba de o discutie mai personala.
- Da, da. Azi si maine nu pot, sa stiti.
- Pe luni?
- Pe luni.

Constantin Tamaga (PSD): Cristi Boureanu (PD-L) e langa mine. Va transmite el punctul meu de vedere

- Domnul Tamaga?
- Va salut.
- Numele meu este Nicolae Radescu, va sun din partea conducerii PD-L sa port o scurta discutie exploratorie cu dumneavaostra. Se poate?
- Eu sunt de acord, dar necunoscand cine sunteti si in numele cui vorbiti, e mai greu sa tratam o astfel chestiune din asta telefonic. Mai ales sa fie si serioasa.
- Eu va spun despre ce-i vorba si decideti in consecinta. E vorba de discutiile care au astazi loc la Cotroceni. Si intrebarea e daca ati fi de acord sa aveti o discutie cu domnii Blaga ...
- Aveti aici un reprezentant, se numeste Cristi Boureanu, e langa mine, as putea discuta direct cu el. Nu-mi permit sa tratez treaba asta prin telefon. Pentru ca nu... Vorbiti cu el si va transmite el punctul meu de vedere, ca-l stie.

Ion Rotaru (PSD-PC): Vorbim luni. Nu vreau sa progresam mai mult prin telefon

- Alo, domnul Rotaru?
- Da.
- Numele meu este Nicolae Radescu, va sun din partea conducerii PD-L. Putem discuta cateva secunde?
- Cine? Domnul Predescu?
- Nu, nu. Radescu. Puteti discuta doua minute?
- Conducerea PD-L de la Braila?
- Nu, nu. Conducerea PD-L de la Bucuresti. E vorba de o scurta discutie exploratorie, daca sunteti dispus sa aveti o discutie cu domnii Boc, Videanu, Blaga.
- Da, dar eu sunt in Braila.
- Da, cand veniti la Bucuresti.
- Da, n-am nimic impotriva, sigur ca da.
- In principiu, va spun acum despre ce e vorba, nu intram in detalii, e vorba de un vot pentru sustinerea unui guvern minoritar PD-L. Puteti discuta despre asta?
- Cred, cred ca nu. Daca asta este tema, cred ca n-o putem discuta.
- Ar fi vorba de o discutie mai personala, nu va angajeaza la nimic.
- Da, deci sunt deschis la orice discutie. Dar nu stiu daca pe tema asta. Nu vreau sa progresam mai mult pe telefon.
- O sa va contacteze cineva luni.
In regula.


yoyo, il cunosti? :drak:

YoYoyOi
5th December 2008, 16:44
Pe Itu? Da :D

Vorbim saptamanal :D

Nightwish
5th December 2008, 17:35
Pe Itu? Da :D

Vorbim saptamanal :D

Pesedisto :rosu::D

YoYoyOi
5th December 2008, 17:51
PAi ne stim de foarte multi ani, am impartit acelasi partid in tinerete :D

Adi Da Samraj
6th December 2008, 03:34
Basescu nu doreste distrugerea PSD-ului, care ar fi fost posibila daca alianta DA facea guvernarea asa cum pornise ea la drum, fara galagie si mahalagisme intretinute de insusi....ati ghicit. In schimb si-a dorit sa mai faca o miscare ********a, si distrugerea PNL-ului dupa PNT-CD, prin proiectarea tuturor releleor asupra lui Tariceanu, folosind acelasi argument-tonomat absurd, Patriciu. Gabi3l, Petre Roman e un politician iesit demult din politica cu ajutorul fostul lui colaborator, ati ghicit care. Omul a primit de la votanti ce a meritat. Refacerea FSN-ului ar fi incununata si blagoslovita de unul dintre reprezentantii de seama ai FSN-ului, insusi Presedintele Tarii, cel care fiind ministrul de transporturi a dat verde la garnitura de tren cu mineri spre Bucuresti in acele vremuri tulburi ca...astazi.


Ce politician roman care sa aiba si suficienta influenta in partidul sau nu e mediocru sau meschin ? Punct .

Romeo
6th December 2008, 08:17
Basescu nu doreste distrugerea PSD-ului, care ar fi fost posibila daca alianta DA facea guvernarea asa cum pornise ea la drum, fara galagie si mahalagisme intretinute de insusi....ati ghicit. In schimb si-a dorit sa mai faca o miscare ********a, si distrugerea PNL-ului dupa PNT-CD, prin proiectarea tuturor releleor asupra lui Tariceanu, folosind acelasi argument-tonomat absurd, Patriciu. Gabi3l, Petre Roman e un politician iesit demult din politica cu ajutorul fostul lui colaborator, ati ghicit care. Omul a primit de la votanti ce a meritat. Refacerea FSN-ului ar fi incununata si blagoslovita de unul dintre reprezentantii de seama ai FSN-ului, insusi Presedintele Tarii, cel care fiind ministrul de transporturi a dat verde la garnitura de tren cu mineri spre Bucuresti in acele vremuri tulburi ca...astazi.

PSD exista in toata Europa, cum ai putea tocmai in Romania sa-l distrugi, o tara in care 80 % din po****tie (daca nu mai mult) nu este in stare sa traiasca daca nu are un salariu (sau pensie) ? Acum 4 ani ti-au trebuit 4 partide ca sa faci majoritate, dupa care toti au fost multumiti sa-l lase pe Tariceanu sa conduca. Acum ai nevoie de 2 partide pentru majoritate: PDL + PNL, sau ceea ce nu concepi tu. Ca sa mentii PDL pe primul loc trebuie sa manjesti cu miere si PSD ul. Boc tuna si fulgera ca ei vor PNL alaturi de ei. Necunoscuta reala este criza. Daca ea va fi nasoala, il poate afecta si pe Base. Daca PNL+PDL vor fi la guvern si Base va pierde, Nasty va provoca alegeri anticipate in 2010 si PSD va fi superputernic, asa ca mai bine il bagi la guvern acum, sau faci circul de care ziceai, PNL si PDL nu vor concepe sa intre si PDL + UDMR vor trebui sa conduca tara la anul, cu consecintele crizei.
Dimpotriva, Base bubuind incontinuu PNL ul si daca in ultimele luni a lasat-o mai moale a avut grija presa de doi bani s aaminteasca conflictul lor, l-a adus la cel mai bun procentaj din 1938 incoace, plus ca Boc le ofera caviar in continuare, in timp ce Taricelu se da foarte tantos in continuu. Asa ca de la guvernarea catastrofala PNT-PNL-PD s-a ajuns la una acceptabila PNL, vezi si rezultatul. Ca-si vor rupe altii gatul, putini vor da vina pe bugetul golit sau pe aroganta.
Dar zi-mi si mie (pentru ca iubesti PNL mai mult decat apreciez eu doctrina liberala), in cazul unui uninominal in care locul 1 lua tot cascavalul, cate locuri ar fi avut PNL ul ? Mai pa peste tot au iesit pe 3, dupa PDL sau PSD, cate locuri 1 au avut ?

Gabri3l
6th December 2008, 12:10
PSD exista in toata Europa, cum ai putea tocmai in Romania sa-l distrugi, o tara in care 80 % din po****tie (daca nu mai mult) nu este in stare sa traiasca daca nu are un salariu (sau pensie) ? Acum 4 ani ti-au trebuit 4 partide ca sa faci majoritate, dupa care toti au fost multumiti sa-l lase pe Tariceanu sa conduca. Acum ai nevoie de 2 partide pentru majoritate: PDL + PNL, sau ceea ce nu concepi tu. Ca sa mentii PDL pe primul loc trebuie sa manjesti cu miere si PSD ul. Boc tuna si fulgera ca ei vor PNL alaturi de ei. Necunoscuta reala este criza. Daca ea va fi nasoala, il poate afecta si pe Base. Daca PNL+PDL vor fi la guvern si Base va pierde, Nasty va provoca alegeri anticipate in 2010 si PSD va fi superputernic, asa ca mai bine il bagi la guvern acum, sau faci circul de care ziceai, PNL si PDL nu vor concepe sa intre si PDL + UDMR vor trebui sa conduca tara la anul, cu consecintele crizei.
Dimpotriva, Base bubuind incontinuu PNL ul si daca in ultimele luni a lasat-o mai moale a avut grija presa de doi bani s aaminteasca conflictul lor, l-a adus la cel mai bun procentaj din 1938 incoace, plus ca Boc le ofera caviar in continuare, in timp ce Taricelu se da foarte tantos in continuu. Asa ca de la guvernarea catastrofala PNT-PNL-PD s-a ajuns la una acceptabila PNL, vezi si rezultatul. Ca-si vor rupe altii gatul, putini vor da vina pe bugetul golit sau pe aroganta.
Dar zi-mi si mie (pentru ca iubesti PNL mai mult decat apreciez eu doctrina liberala), in cazul unui uninominal in care locul 1 lua tot cascavalul, cate locuri ar fi avut PNL ul ? Mai pa peste tot au iesit pe 3, dupa PDL sau PSD, cate locuri 1 au avut ?

hai ca iti zic eu daca lui miril ii e greu.... probabil pnl-ul ar fi depasit cu greu pragul electoral sau in cel mai bun caz ar fi luat cat udmr-ul.... ceea ce ii va paste in continuare daca taricelu nu va renunta la arogante(ceea ce ar insemna sa se alieze in continuare dar pe fata de data asta cu psd-ul care i-au ajutat 2 ani sa se mentina la putere.... sau sa se alieze din nou cu Pdl-ul)

miril
6th December 2008, 12:53
Uninominalul in varianta ta nu ma priveste, Romeo, si este toxic pentru Romania care si asa are numai lichele in politica, inclusiv liberale. Romania ar incapea pe mana fostilor ********i FSN-isti care trateaza po****tia locala ca pe propria mosie, de aici si peste 50% din voturi, la alegeri. Inca o dovada ca si Basescu este toxic pentru tara. Ce nu inteleg unii ca tine sau nu vor sa inteleaga, propaganda inainte de toate, bre, este ca pentru democratia din Romania nu forma de votare conteaza ci reformele din toate domeniile de activitate de aceea uninominalul nu aduce nimic constructiv po****tiei, din contra as zice, si in forma actuala si in cea propusa de presedinte care urmareste de fapt introducerea Republicii prezidentiale dupa modelul Putin. Prostiile insinuate cu dragostea mea pentru PNlL le percep ca pe o lipsa de argumente, caci am zis de n-ori aici, PNL nu este partidul liberal istoric dar mai pastreaza ceva urme din aceea doctrina, prin comparatie cu sorcova PD-L sau social-democratia in blana de oaie a PSD-ului. Tin cu raul cel mai mic, ca dovada, pe vremea PNT-CD-ului, desi sunt liberal din convingere i-am sustinut pe ei, un partid victima mai putin a propriilor greseli cat a cailor troieni de sorginte ********a si a propagandei mincinoase adunate sub numele...cod PD. Unii nu uita.

Ulysses
6th December 2008, 15:06
Miril, ce crezi,il sacrifica PNL-ul pe Tariceanu de dragul guvernarii?:confused:

Balaci
6th December 2008, 17:07
Hehe se anunta guvernul Tariceanu 3, si alianta DA refacuta! Sa vedem cum vor reusi cele doua partide sa gestioneze criza economica de anul viitor!

Ulysses
6th December 2008, 17:19
Daca se intampla asa cum zici tu si criza economica va darama guvernarea de dreapta, cel mai castigat va iesi PSD-ul din aceasta incercare...Intrebarea e:isi va asuma Psd acest risc multumindu-se iar in opozitie si bazandu-se pe esecul dreptei datorat crizei sau va forta intrarea la guvernare pe principiul "ce-i in mana nu-i minciuna"?:D

miril
6th December 2008, 17:46
Ulysses, nu stiu, sper sa nu. Imi doresc un PD-L minoritar, sa se decurce singuri, ca sa stie si ei cum este, ca sunt baieti mari, dar cum pentru unii ciolanu-i prea gras, nu bag mana-n foc. In conditii normale, cu un presedinte normal, care doreste solutii constructive pentru absolut toata po****tia tarii, avand in vedere criza mondiala, ar fi fost de preferat un guvern majoritar de participare nationala, mai putin PSD:D, dar cine mai poate avea incredere in acest Sacandalaciu de carciuma, cu o sticla intr-o mana si cu mana cealalata strecurata pe sub fusta unei paralamentare, in cautarea, pretext, a biletelului in care este scris numele noului premier? Eu nu, l-am votat o data, nu mai fac acesta greseala a doua oara.

Toraxa, mediocru aici inseamana marginit, limitat, lipsit de viziuni generoase pentru tara si binele tuturor.

Ulysses
6th December 2008, 17:51
Presedinte-jucator, na, ce vrei!Si mana , da , cred ca o mai baga sub fusta ca altcevaaaa, nu mai e in stare:D
Ce n-ar vrea PDL-ul sa guverneze singuri!!!!Nu cred insa ca se va intampla

Balaci
6th December 2008, 17:53
Nu, PSD vrea ciolanul, e clar (atata e mintea politicienilor romani, din pacate incep sa ajung la concluzia ca Iliescu e mai lucid decat cei mai multi politicieni din tara noastra:(), insa nu cred ca mai poate pune mana pe el! Desi tinand cont ca avem un presedinte jucator (maestru cacialmalelor), zarurile inca nu au fost aruncate

miril
6th December 2008, 18:01
Nu-i un avantaj, in conditiile crizei mondiale si ale alegerilor prezidentiale de la anul. Vor sa imparta resonsabilitatea cu altii, ca apoi sa dea vina pe ei. Presedintele vrea si el acelasi lucru, siguranta ca va fi ales si un tap ispasitor la o adica. Un astfel de guvern ar fi mai usor de erodat si pus rapid pe butuci de greve declansate de salarii si disponibilizari. In plus, opozitia poate pregati un candidat serios impotriva lui Basescu, in liniste si pace. Un astfel de risc nu si-l permite nici PD-L nici presedintele care-si cunoaste partidul, fragil, intr-un rol neavut pana acum de el. Ma refer la partidul prezidential.

Balaci
6th December 2008, 18:06
Nu-i un avantaj, in conditiile crizei mondiale si ale alegerilor prezidentiale de la anul. Vor sa imparta resonsabilitatea cu altii, ca apoi sa dea vina pe ei. Presedintele vrea si el acelasi lucru, siguranta ca va fi ales si un tap ispasitor la o adica. Un astfel de guvern ar fi mai usor de erodat si pus rapid pe butuci de greve declansate de salarii si disponibilizari. In plus, opozitia poate pregati un candidat serios impotriva lui Basescu, in liniste si pace. Un astfel de risc nu si-l permite nici PD-L nici presedintele care-si cunoaste partidul, fragil, intr-un rol neavut pana acum de el. Ma refer la partidul prezidential.

Oprescu?:D

Ulysses
6th December 2008, 18:07
Exact, cand se va pune in miscare bulgarele din varful muntelui, se vor retrage,sub orice pretext, au mai facut-o -au experienta, ca sa apara la anticipate in rolul celui care "nici usturoi n-a mancat , nici gura nu-i miroase":D
Psd-ul vrea ciolanul precis acum , nu stiu insa daca vor lua parte la masa festiva anul asta:D

ps S-ar putea sa fie Oprescu, are priza buna la po****tie si iata se tinde spre o traditie in Romania ca primarul capitalei sa ajunga presedinte:)

Sorin Blaj
6th December 2008, 18:10
Hehe se anunta guvernul Tariceanu 3, si alianta DA refacuta! Sa vedem cum vor reusi cele doua partide sa gestioneze criza economica de anul viitor!

Tariceanu? No chance.

miril
6th December 2008, 18:15
Hehe se anunta guvernul Tariceanu 3, si alianta DA refacuta! Sa vedem cum vor reusi cele doua partide sa gestioneze criza economica de anul viitor!


Pai ce vrei sa moara Presedelu de gusa :D?

Ulysses
6th December 2008, 18:37
S-ar duce draq '' onoarea lui de familist '' cum ar mai aparea in fata electoratului numindu-l premier pe cel cu care s-a injurat doi ani de zile?
ps titirca inima rea:happy

Sergiu
6th December 2008, 20:01
PNL ar accepta fara probleme un alt prim ministru de la ei din partid.
Oricum parerea mea e ca PDL supraliciteaza fara a avea o baza solida pe care sa incerce sa conduca tara. Presedintele e de la ei, acum vor si premierul si evident sa fie vioara intai in guvern in conditiile in care au obtinut de-abia o treime din voturi.

Liberali vor evident mai mult decat sa fie un partid de umplutura in guvern, dar nu sunt sigur ca PDL ii va oferi asta.
In ceea ce priveste PSD-ul aici programele PNL-istilor sunt destul de diferite de cele ale PSD-ului si din nou PNL are nevoie de garantii solide ca i se respecta principalele probleme.(in special economice)

Parerea mea e ca liberali n-ar trebui sa cedeze postul de prim ministru decat in cazul in care ar lua ei cateva ministere cheie si asta doar daca fac cu PSD. Cu PDL fara prim ministru n-are nicio logica sa fie cu ei.

Adi Da Samraj
7th December 2008, 08:24
care din voi a votat cu Barack Obama ?




Un alegator de la Sectia 217 din Colegiul 12, care a dorit sa isi anuleze votul, a recurs la o metoda inedita de a protesta la adresa candidatilor. Dupa ce a intrat in cabina de vot, el a desenat pe unul dintre buletinele de vot un chenar in interiorul caruia a scris numele presedintelui ales al SUA, Barack Obama, dupa care a aplicat stampila "votat".

Un alt cetatean, de la Sectia 82, din cadrul Colegiului 9, si-a dorit sa reinvie spiritul domnitorului Vlad Tepes. Intrucat nu i-a placut de niciunul dintre candidatii din colegiu, el i-a sanctionat scriind intr-o caseta numele domnitorului roman, peste care a pus stampila de vot.

Purtatorul de cuvant al Biroului Electoral al Circumscriptiei 24 Iasi, a afirmat ca in cursul serii de duminica, in timpul numaratorii voturilor, mai multi presedinti de sectie au reclamat faptul ca unii alegatori au tinut mortis sa transmita un mesaj direct pe buletinele de vot celor care doresc sa ii reprezinte in Parlament.

Mesajele au fost scrise cel mai adesea pe marginile buletinelor de vot si erau in fapt afirmatii belicoase la adresa candidatilor.

Romeo
7th December 2008, 10:48
Uninominalul in varianta ta nu ma priveste, Romeo, si este toxic pentru Romania care si asa are numai lichele in politica, inclusiv liberale. Romania ar incapea pe mana fostilor ********i FSN-isti care trateaza po****tia locala ca pe propria mosie, de aici si peste 50% din voturi, la alegeri. Inca o dovada ca si Basescu este toxic pentru tara.

mi se pare un tupeu fantastic la un partid care obtine 18 % din voturi, de fapt 18 % din 39%, circa 7 % sa aibe pretentii de a avea prim ministru, dupa ce au avut 4 ani. Dra hai sa zicem ca 'se lasa mai greu f...', o face sa convinga (pe cine ?) ca ideile lor valoreaza mai mult de doi bani.
De ce sunt de partea presedintelui = sef de stat ? Pentru ca decat sa fure 600 si familiile lor, mai bine numai cei din jurul presedintelui.
Dac ao luam dupa constitutie, una noua trebuie votata de peste 50 % si vezi ca avem mari sanse sa nu mai ajungem decat in conditii obligatorii la acest procent (ori obligi romanii sa voteze, ori dau afara 2 mln de romani sa-i fortezi).
Chestia cu secu mergea in anii 90, s-au facut atatea eforturi si tot degeaba. Dupa 20 de ani ce le mai poti face ? Unii se multumesc cu pensia, peste 2000 lei, sunt in parlament (Talpes), iar cei mai tineri s-au facut patroni, cred ca putini mai sunt in SRI. Tu continui o lupta cu un adversar invizibil numai ca sa ai pe cine da vina. Un sef al statului vom avea inca 20 de ani cu acordul lor, orice tara are sistem ********ic, indivizi ca Talpes, Felix sau Base au facut ei ceva rau ? Stai linistit ca nu se vor da la o parte daca ii ataca presa in continuu, sau vreun parlaentar de 2 centi.
Romania este tratata ca propria mosie de cei pe care ii doare in f... ca 61 % nu-i mai vor, de primari, politisti, SRI sti. Mai cade cate unul care depaseste limita care ii este impusa. In cele din urma Rom va avea cateva unitati economice pentru capitalul international (nici macar austriac): OMV, Erste, Mittal, Renault, Fiat (daca nu da coltul), Nokia, restul va fi o furare a caciulii in spirit romanesc, doctori-politisti-primari-asfaltari-mafia din invatamant.
Si nu este propaganda la Base, el doar nu vorbeste o ora fara sa spuna nimic (stil Iliescu) sau nu debiteaza Geoanisme (25 000 E pentru cei care vin). Injura pe romaneste pe cine trebuie, ia peste picior Rusia fara sa auda aia, tine trupe la dispozitia USA cica sa ne respectam angajamentele. Un amestec de minciuna cu dragoste de putere (nu o neg) care merege perfect in lipsa altuiia mai credibil. Ce zici, il pregatiti pe Tiriac la 69 de ani, sau il lasati pe Base inca 5 ani ?

miril
7th December 2008, 10:59
Chestia cu procentele reflecta o perceptie limitata a jocului politic. Procentajele au valoare ZERO intr-un context politic tulbure. Ca la bridge, trebuie sa-ti joci mana cat mai bine, adica realist, in functia de pozitia de joc. Asta face PNL, le permite pozitia de joc. Inca o dovada ca Basescu este un politician limitat care gandeste pana la coltul strazii si nici acolo, mai ales daca se afla sub o...anume influenta. Nu spun care. Ce poti sa te astepti de la Matelot Matol? Ar fi judecat altfel situatia acum ar fi stat cu adevarat relaxat. Se pare ca nu-i sta in caracter. Ala...micu.

Romeo
7th December 2008, 13:45
Chestia cu procentele reflecta o perceptie limitata a jocului politic. Procentajele au valoare ZERO intr-un context politic tulbure. Ca la bridge, trebuie sa-ti joci mana cat mai bine, adica realist, in functia de pozitia de joc. Asta face PNL, le permite pozitia de joc. Inca o dovada ca Basescu este un politician limitat care gandeste pana la coltul strazii si nici acolo, mai ales daca se afla sub o...anume influenta. Nu spun care. Ce poti sa te astepti de la Matelot Matol? Ar fi judecat altfel situatia acum ar fi stat cu adevarat relaxat. Se pare ca nu-i sta in caracter. Ala...micu.

de acord, PNL joaca altceva decat ne asteptam. Treaba lui Taricelu, ca mai sus de 20 % tot nu va iesi vreodata. Hai sa vedem peste 8 zile ce ne va spune matelotul. Lasa-l sa aive si el niste frisoane, sa caute printre dosare, sa bata cu pumnul in masa. Esti dezamagit ca nu joaca cum vrei tu, dar si altii sunt dezamagiti din multe motive, ce sa-i faci! Ar mai trebui jucata cartea celor 61 % care nu au avut pe cine sa voteze, asa cum in 1989 altii au facut licitatia si ne credem si azi mari castigatori. Dar toate la timpul lor.

miril
7th December 2008, 15:15
PNL-isti nu sunt neaparat in cautare unor procente mai mari ci vor sa-si pastreze acele procente fara sa-si piarda din credibilitate si din identitatea declarata drept liberala.

Gabri3l
7th December 2008, 16:35
PNL-isti nu sunt neaparat in cautare unor procente mai mari ci vor sa-si pastreze acele procente fara sa-si piarda din credibilitate si din identitatea declarata drept liberala.
de abia asteptam sa se oficializeze alianta psd+pc-pnl...;)

miril
7th December 2008, 18:05
Ar fi o mare greseala din partea liberaliilor, mult mai mare decat daca s-ar asocia cu PD-L. Asta spera, acum, mai tot PD-L-istul.

Elphax
7th December 2008, 19:36
o sa vedeti voi surpriza surprizelor in prima zi de vot din parlament :D

Ulysses
7th December 2008, 20:47
Si cam care ar fi aia?:confused:

Lordliv
7th December 2008, 20:58
PDL-PSD cu premier pedelist...:mda:

La expirarea timpului de gandire acordat de presedinte ( 48 de ore ),Tariceanu a spus NU!
La presiunea uriasa a liderilor din teritoriu , PSD forteaza guvernarea ,cedand premierul!

Sorin Blaj
8th December 2008, 16:37
S-a hotarat. Guvernul va fi format din PDL si PSD.

Lordliv, ai avut dreptate. :ok:

Grinco
8th December 2008, 16:40
Deci va fi un guvern FSN-ist :D

Elphax
8th December 2008, 16:41
nu s-a hotarat inca ;)

PSD a decis ca va negocia cu PDL, scopul fiind de a ajunge la guvernare cu conditiile: - repartizare a mandatelor in guvern conform cu rezultatul votului (deci nu ca nr de mandate parlamentare), includerea masurilor sociale din programul lor si f. interesant - fara UDMR

va accepta PDL?

eu stiam din 1 decembrie ca UDMR vrea cu PNL indiferent , desi in ultimele zile ei pareau apropiati de PDL. va candida Oprescu pt. PNL la anul?

Sorin Blaj
8th December 2008, 16:42
Sa vedem reactia PNL-ului.

Elphax
8th December 2008, 16:45
si sa vedem cine va fi prim ministru

totusi, asa cum am mai spus, e posibil sa avem surprize la votul din parlament ;)

miril
8th December 2008, 16:46
:ok:?!?! Daca este asa avem de a face cu refacerea FSN-ului. Asta daca se mai intreba cineva ce inseamna L, de la PD-L. In acest caz am putea avea de a face cu scindarea PSD-ului. Ramane de vazut. Geoana n-o fi chiar asa de prost dar nici asa ahtiat dupa ciolan nu-l credeam. Va fi inghitit insa rapid de Basescu et comp. Mi-as fi dorit, in acest caz, o altfel de izolare a nucleului "tare" PSD. Ii va reusi acesta manevra lui Basescu, atunci va fi o lovituta de maestru. Sarmanul, Geoana, totusi, daca ma gandesc mai bine.

Elphax
8th December 2008, 16:51
acum vor intelege multi de ce a refuzat PNL fuziunea cu PD acum 4 ani

pedistii ar fi ajuns sa domine partidul si am fi avut o Romanie condusa pe rand de 2 grupuri de fesenisti, fara nici o alta alternativa ...

si Basescu va fi cel mai tare o vreme :D

miril
8th December 2008, 17:02
Sorine, deci iti place social-democratia FSN, inteleg? Basescu va marsa rapid pe ideea ca adevaratii FSN-isti sunt cei din spatele lui Patriciu, he, he, he, adica "cei rai". Ii va tine o perioada, lucru care il va ajuta, probabil, sa castige alegerile. Sa vedeti cum se va repezi respectivul sa transforme tara, atunci, intr-o republica prezidentiala. Aveti Putin-tica rabdare, stimabililor. Sa nu anticipam, insa, trebuie sa si treaca in parlament, cred ca nu gresesc, desi presupun ca va fi o unitate de vointa generala cand PCR se uneste cu Securitatea. La prostii... Desi cred ca-i convine, ma intreb cum va motiva acesta alianta Basescu. Probabil ca va deveni deodata, obiectiv, neutral... Sa nu anticipam, insa.

rob_din
8th December 2008, 17:19
Tot nu-l vad pe Basescu acceptand aceasta coalitie. Ar fi sinucidere curata


Oricum chiar ca politica e o curva.

Grinco
8th December 2008, 17:22
Acum 4 ani, la aniversarea Revolutiei, Iliescu il gratia pe "simbolul democratiei" Miron Cozma. Acum, in preajma aniversarii, se pare ca se reface FSN-ul. La anul ce ne asteapta? :D

rob_din
8th December 2008, 17:43
PSD invitat la un whiskey, pardon la consultari, de Basescu in aceasta seara. Emotionant

Sergiu
8th December 2008, 17:47
Parca-l si aud cum ne va vorbi de solutia imorala din nou.

Gabri3l
8th December 2008, 18:11
in orice coalitia care s-ar forma PDL va fi vioara intai..... se pare ca au inteles si psdistii asta si asa cum ziceam acum ceva vreme tot aci, psdistii vor prefera sa fie mana a doua la guvernare si sa sustina un premier democrat-liberal decat sa mai stea alti cel putin 5 ani grei(pt psd) cel putin in opozitie...
iar in ceea ce priveste fsn-ul chiar ca ati ramas cativa in urma cu timpul....si poate nu ati aflat dar cei de la PDL sunt curtati insistent de psd si nu invers....PDL dorea cu Pnl initial dar se pare ca Taricelu va prefera opozitia si nu va mai papa la ciolanul puterii multi ani de acum inainte.... desi PDL i-a oferit o sansa, pe care oricum nu o merita.

acum sa vedem ce premier democrat-liberal va fi desemnat de Presedintele Romaniei, de preferat ar fi tot Stolojan care se bucura si de cea mai mare incredere printre romani oricum:ok:

rob_din
8th December 2008, 18:24
in orice coalitia care s-ar forma PDL va fi vioara intai..... se pare ca au inteles si psdistii asta si asa cum ziceam acum ceva vreme tot aci, psdistii vor prefera sa fie mana a doua la guvernare si sa sustina un premier democrat-liberal decat sa mai stea alti cel putin 5 ani grei(pt psd) cel putin in opozitie...
iar in ceea ce priveste fsn-ul chiar ca ati ramas cativa in urma cu timpul....si poate nu ati aflat dar cei de la PDL sunt curtati insistent de psd si nu invers....PDL dorea cu Pnl initial dar se pare ca Taricelu va prefera opozitia si nu va mai papa la ciolanul puterii multi ani de acum inainte.... desi PDL i-a oferit o sansa, pe care oricum nu o merita.

acum sa vedem ce premier democrat-liberal va fi desemnat de Presedintele Romaniei, de preferat ar fi tot Stolojan care se bucura si de cea mai mare incredere printre romani oricum:ok:

Nu pot sa cred ca exista personaje ca tine, acum ii pupi undeva pe pesedisti. Penibil

Gabri3l
8th December 2008, 18:32
Nu pot sa cred ca exista personaje ca tine, acum ii pupi undeva pe pesedisti. Penibil
personaj e tac'tu care pupa nu stiu unde....haida'de, vezi ca te intreci iar masura...moderatorasule care esti tu :rosu:

daca n-ai inteles iti mai spun odata, ca sa priceapa si matale..... psdistii(de;al de tine) sunt cei care-i pupa undeva acum pe democrat-liberali..... stiu ca esti nervos acum ca psd-ul va deveni mana a doua si va sprijini pdl-ul.... dar ce sa-i faci, asta le e soarta....in batalia lor disperata pt ciolanul puterii au ales la o prima vedere sa mearga pe mana PDL.... sper ca ai inteles macar de data asta:ok: ciau!

Grinco
8th December 2008, 18:37
Tot FSN se cheama uniunea PSD-PDL oricat te-ai chinui sa demonstrezi contrariul, Gabriele :D. Poti fi tu de dreapta oricat ai vrea, da' pe aia care decid in doare in fund de doctrine. Ideea e sa profite ei, nu stiu de ce te agiti atat sa le iei apararea

Gabri3l
8th December 2008, 18:42
Tot FSN se cheama uniunea PSD-PDL oricat te-ai chinui sa demonstrezi contrariul, Gabriele :D. Poti fi tu de dreapta oricat ai vrea, da' pe aia care decid in doare in fund de doctrine. Ideea e sa profite ei, nu stiu de ce te agiti atat sa le iei apararea
Grinco, daca ma intrebi pe mine..... eu as fi preferat guvern minoritar pdl-udmr..... dar se pare ca pe democrat-liberali ii curteaza acum si psdistii cica pt a forma o majoritate stabila pe timp de criza...vax

Bancaru
8th December 2008, 19:03
Deocamdata ne scaldam in incertitudine, cica. Geoana zica ca sunt cu PDL in timp ce Boc cica inca se mai poarta discutii. Ar fi cea mai mare gafa pe care o poate face Geoana si cea mai mare cacealma din istoria politicii romanesti, ceea ce a facut Boc daca nu cad de acord. Adica daca nu au cazut, asa cum sustine Prostanacul
Gabriele, ceea ce tu nu vezi, pentru ca nu te-ai gandit la asta, este lucrul urmator - PDL este un hibrid de partid care inghite si socialisti si oameni de dreapta. Unii provin chiar de la PSD - Blaga si Videanu, cel putin. Ca sa dam nume mari. PDL nu e vioara intai. Sunt vioara intai pentru ca il au pe impartialul de la Cotroceni la timona. Dar altfel... Oamenii au votat cu PSD mai multi nu cu PDL. Faptul ca PDL are mai multi parlamentari nu ii face mai po****ri la ora asta. Ce mai uiti tu, Gabriele, este ca PDL + Basescu aveau o puternica sustinere din partea unor intelectuali care au aplaudat falsa (daca ma intrebi pe mine) aplecare a PDL catre dreapta. Astia au mancat ***** pe nerasuflate ca sa dea girul lor moral partidului lui/si lui Basescu.
Este adevarat ca suntem in criza si ca nu mai e oc de doctrine si trebuie sa facem concesii. Dar nu era mai firesc sa te apropii de liberali, dandu-le primul ministru (asta ar fi insemnat garantia liberalilor ca nu vor fi dati afara din guvern) ca sa arati ca esti de dreapta? Asta arata ca fiecare dintre cei doi mari au vrut la guvernare cu orice pret, cu atat mai mult cu cat in PSD a primat curentul "guvernam sau te ingropam". Nastase poate sa isi ia adio de la presedintie, ceea ce e bine pentru ca e posibil ca locul doi, de dupa Basescu, sa il si bata. PSD poate sa fie la guvernare, dar nostalgicii lui Ilici nu il vor vota pe Basescu.
Asta este opera lui Basescu - daca pana acum adusese PSD la guvernare de facto acum l-a adus si de jure. A invrajbit si a divizat clasa politica in ultimul hal. Si stiti ceva? NIci nu cre ca asta a vrut. Cred ca e bou si atat il duce capul, sa fie conflictual.
Eu ma bucur pentru aceasta alegere. Si-au data arama pe fata. Nu poti sa te pisi in capul PNL si dupa asta sa le zici ca ii vrei si ca miros bine.

miril
8th December 2008, 19:31
Un lucru e cert, daca Geoana nu reuseste guvernarea cu PD-L va fi dat jos de pe postul de presedinte si, probabil, cu inca cativa, va trece cu catrafuse cu tot la PD-L intr-un viitor nu prea indepartat. Sa se intaresca si mai mut sorcova. Daca acesta initiativa nu este pe placul lui Basescu si daca totusi cele doua surori vor...incestul, atunci n-as dori sa fiu in capul Matelotului. Astazi Iliescu, maine, cine Ba, Escule? Populimea a votat PSD-ul lui Iliescu, adica ruralii, urbanii, ori au fost la schi si acum simt...fractura, ori au votat convinsi pedelichelele si incep sa-si pun probleme cu...capul, nu ma refer aici la bagatorii de seama aflati pe coridoarele partidului. Cand urbanii, mai ales bucurestenii, se vor trezii din betia absenteismului sau din pedelichelism, eh, atunci cred ca acest guvern nu va avea sustinere in teren, lucru care se va vedea in timp. Sa fie la ei, acolo, membrii noului guvern ca mai sus, daca se infaptuieste. Se aude Patapievici, se aude Liiceanu, se aude...pe fiul tortionarlui nu-l mai denumesc? Plesu deja e plecat. Din 2005. Pacat ca nu a spus de ce.

Lordliv
8th December 2008, 20:08
S-a hotarat. Guvernul va fi format din PDL si PSD.

Lordliv, ai avut dreptate. :ok:

Din pacate,:mda:

Pentru premier au ramas doua nume,unul este Mihai Stanisoara...

Lordliv
8th December 2008, 20:17
Un lucru e cert, daca Geoana nu reuseste guvernarea cu PD-L va fi dat jos de pe postul de presedinte si, probabil, cu inca cativa, va trece cu catrafuse cu tot la PD-L intr-un viitor nu prea indepartat. Sa se intaresca si mai mut sorcova. Daca acesta initiativa nu este pe placul lui Basescu si daca totusi cele doua surori vor...incestul, atunci n-as dori sa fiu in capul Matelotului. Astazi Iliescu, maine, cine Ba, Escule? Populimea a votat PSD-ul lui Iliescu, adica ruralii, urbanii, ori au fost la schi si acum simt...fractura, ori au votat convinsi pedelichelele si incep sa-si pun probleme cu...capul, nu ma refer aici la bagatorii de seama aflati pe coridoarele partidului. Cand urbanii, mai ales bucurestenii, se vor trezii din betia absenteismului sau din pedelichelism, eh, atunci cred ca acest guvern nu va avea sustinere in teren, lucru care se va vedea in timp. Sa fie la ei, acolo, membrii noului guvern ca mai sus, daca se infaptuieste. Se aude Patapievici, se aude Liiceanu, se aude...pe fiul tortionarlui nu-l mai denumesc? Plesu deja e plecat. Din 2005. Pacat ca nu a spus de ce.

Radu Teposu spunea prin 1990 ca FSN-ul se va diviza in partide care pana in 2000 se vor substitui partidelor istorice," imprumutandu-le" doctrina!
Din pacate, PNL-ul rezista acestui fenomen, nu datorita " indoctrinarii " excesive cu liberalism a liderilor partidului ci in primul rand unor jocuri de culise geostrategice din care nu lipseste Patriciu...

miril
8th December 2008, 20:20
Daca Patriciul este pericolul cel mare pentru Romanika, atunci Hrebe sau Basescu...e ce? Intr-un scenariu destul de perfid, s-ar putea ca oferta de guvernare simbiotica sa fie o capcana de offside facuta de membrii de va(r)za presedintelui Prostanac. Atunci, chiar, ca zilele lui sunt numarate. Paradoxal, acesta miscare de guvernare ar fi si o sansa reala de reinviere a PNT-ului. Dar sa nu ne grabim.

Lordliv
8th December 2008, 20:25
Daca Patriciul este pericolul cel mare pentru Romanika, atunci Hrebe sau Basescu...e ce?

Depinde de unde privesti fenomenul!:D

ps.Ca sa-ti spun parerea mea, alianta PDL-PSD,este la ora actuala cea mai nociva pentru Romania!
Si-ti dau un singur vector: sunt flamanzi si foarte indatorati la terti!

Elphax
8th December 2008, 20:43
sunt flamanzi dar posibil ca pana la urma sa fie cea mai buna solutie pt. romania, avand in vedere ca vor fi egali in functii - va fi o guvernare echilibrata sub umbrela lui base ...

resita
8th December 2008, 20:58
vai de sula noastra unde am ajuns :(:(:(

PDL impreuna cu PSD la guvernare :rosu::rosu::rosu:

Gabri3l
8th December 2008, 21:02
daca psdistii nu vor accepta premierul propus de Presedinte se cam ling pe bot si raman si fara ciolan....se pare ca liderii lor din teritoriu incep sa-si spuna serios cuvantul odata cu votul asta asa-zis uninominal impus in forta de Presedinte prin 2007.... se pare ca acum isi produce efectele.
dar eu inca nu cred la ora asta ca se va ajunge la o intelegere... vor mai urma negocieri si zilele urmatoare.