dumy84
14th June 2008, 18:55
A 72-a editie a Turului Elvetiei a debutat, sambata, cu o etapa de 141 de kilometri, castigata la sprint de fostul triplu campion mondial Oscar Freire (Rabobank). Plasata in calendar cu doar trei saptamani inaintea Turului Frantei, competitia helveta serveste drept rampa de pregatire si lansare a Marii Bucle, ciclistii prezenti in Elvetia realizand ultimele retusuri inaintea cursei regina a sezonului.
ETAPE:
* 1re étape (samedi 14 juin) : Langnau Im Emmental-Langnau Im Emmental (146 km)
* 2ème étape (dimanche 15 juin) : Langnau Im Emmental-Flumserberg (197 km)
* 3ème étape (lundi 16 juin) : Flums-Gossau (155 km)
* 4ème étape (mardi 17 juin) : Gossau-Domat Ems (171 km)
* 5ème étape (mercredi 18 juin) : Domat Ems-Caslano (190 km)
* 6ème étape (jeudi 19 juin) : Ambri-Verbier (188 km)
* 7ème étape (vendredi 20 juin) : Gruyère-Lyss (171 km)
* 8ème étape (samedi 21 juin) : Altdorf-Col du Klausen (25 km CLM)
* 9ème étape (dimanche 22 juin) : Altdorf-Berne (168 km)
LISTA DE START:
* Caisse d'Epargne (ESP) : 1. Francisco Perez (ESP), 2. José Ivan Gutierrez (ESP), 3. Mathieu Perget (FRA), 4. Pablo Lastras (ESP), 5. Joaquin Rojas (ESP), 6. José Humberto Rujano (VEN), 7. Xabier Zandio (ESP), 8. Daniel Moreno (ESP)
* Liquigas (ITA) : 11. Michael Albasini (SUI), 12. Claudio Corioni (ITA), 13. Murilo Fischer (BRE), 14. Enrico Franzoi (ITA), 15. Roman Kreuzinger (RTC), 16. Filippo Pozzato (ITA), 17. Ivan Santaromita (ITA), 18. Alessandro Vanotti (ITA)
* Crédit Agricole (FRA) : 21. Laszlo Bodrogi (HON), 22. Alexandre Botcharov (RUS), 23. Pietro Caucchioli (ITA), 24. Sébastien Hinault (FRA), 25. Gabriel Rasch (NOR), 26. Mark Renshaw (AUS), 27. Nicolas Roche (IRL), 28. Yannick Talabardon (FRA)
* Silence-Lotto (BEL) : 31. Jurgen Roelandts (BEL), 32. Pieter Jacobs (BEL), 33. Leif Hoste (BEL), 34. Robbie McEwen (AUS), 35. Maarten Tjallingii (HOL), 36. Johann Vansummeren (BEL), 37. Greg Van Avermaet (BEL), 38. Wim Vansevenant (BEL)
* Cofidis (FRA) : 41. Alexandre Blain (FRA), 42. Jean-Eudes Demaret (FRA), 43. Leonardo Duque (COL), 44. Mathieu Meijboer (HOL), 45. Franck Hot (DAN), 46. Sylvain Chavanel (FRA), 47. Staf Scheirlinckx (BEL), 48. Steve Zampieri (SUI)
* Team Milram (ALL) : 51. Erik Zabel (ALL), 52. Ralf Grabsch (ALL), 53. Matel Jurco (SVQ), 54. Christian Knees (ALL), 55. Martin Mueller (ALL), 56. Enrico Poitschke (ALL), 57. Niki Terpstra (HOL), 58. Marco Vélo (ITA)
* Lampre (ITA) : 61. Damiano Cunego (ITA), 62. Alessandro Ballan (ITA), 63. Marco Marzano (ITA), 64. Paolo Tiralongo (ITA), 65. David Loosli (SUI), 66. Danilo Napolitano (ITA), 67. Daniele Righi (ITA), 68. Massimiliano Mori (ITA)
* Ag2r La Mondiale (FRA) : 71. Martin Elmiger (SUI), 72. Renaud Dion (FRA), 73. Christophe Edaleine (FRA), 74. René Mandri (FRA), 75. Laurent Mangel (FRA), 76. Lloyd Mondory (FRA), 77. Rinaldo Nocentini (ITA), 78. Christophe Riblon (FRA)
* Quick Step (BEL) : 81. Steven De Jongh (HOL), 82. Stijn Devolder (BEL), 83. Sebastien Rosseler (BEL), 84. Leonardo Scarselli (ITA), 85. Gert Steegmans (BEL), 86. Matteo Tossato (ITA), 87. Giovanni Visconti (ITA), 88. Hubert Schwab (SUI)
* Astana (LUX) : 91. Maxim Iglinsky (KAZ), 92. Sergey Ivanov (RUS), 93. Andreas Kloden (ALL), 94. Andrei Mizurov (KAZ), 95. Steve Morabito (SUI), 96. Dimtriy Muravyev (KAZ), 97. Gregory Rast (SUI), 98. Sergey Yakovlev (KAZ)
* Rabobank (HOL) : 101. Oscar Freire (ESP), 102. Thomas Dekker (HOL), 103. Marc de Maar (HOL), 104. Theo Eltink (HOL), 105. Pedro Horrillo (ESP), 106. Sebastian Langeveld (HOL), 107. Bram Tankink (HOL), 108. Laurens Tan Dam (HOL)
* Française des Jeux (FRA) : 111. Frédéric Guesdon (FRA), 112. Philippe Gilbert (BEL), 113. Christophe Mengin (FRA), 114. Gianni Meersman (BEL), 115. Francis Mourey (FRA), 116. Anthony Roux (FRA), 117. Jelle Vanendert (BEL), 118. Benoit Vaugrenard (FRA)
* Team CSC (DAN) : 121. Andy Schleck (LUX), 122. Bobby Julich (USA), 123. Fabian Cancellara (SUI), 124. Franck Schleck (LUX), 125. Jens Voigt (ALL), 126. Juan José Haedo (ARG), 127. Kurt Arle Arvesen (NOR), 128. Voladymyr Gustov (UKR)
* Gerolsteiner (ALL) : 131. Marcus Fothen (ALL), 132. Mathias Frank (SUI), 133. Ronny Scholz (ALL), 134. Stephan Schreck (ALL), 135. Stefan Schumacher (ALL), 136. Carlo Westphal (ALL), 137. Oliver Zaugg (SUI), 138. Markus Zberg (SUI)
* Saunier-Duval-Scott (ESP) : 141. Rubens Bertogliati (SUI), 142. David Canada (ESP), 143. Jesus Del Noro (ESP), 144. Leonardo Piepoli (ITA), 145. Ricardo Ricco (ITA), 146. Angel Gomez (ESP), 147. Hector Gonzalez (ESP), 148. Benat Intxausti (ESP)
* Bouygues Telecom (FRA) : 151. Julien Belgy (FRA), 152. Giovanni Bernaudeau (FRA), 153. Xavier Florencio (ESP), 154. Anthony Geslin (FRA), 155. Vincent Jérôme (FRA), 156. Jérôme Pineau (FRA), 157. Matthieu Sprick (FRA), 158. Johann Tschopp (SUI)
* Euskatel-Euskadi (ESP) : 161. Igor Anton (ESP), 162. Jorge Azanza (ESP), 163. Aitor Hernandez (ESP), 164. Andoni Lafuente (ESP), 165. Gorka Verdugo (ESP), 166. Koldo Fernandez (ESP), 167. Inigo Landaluze (ESP), 168. Iban Velasco (ESP)
* High Road (USA) : 171. Hagen Boasson (NOR), 172. Marcus Burghardt (ALL), 173. Gerald Ciolek (ALL), 174. Kim Kirchen (LUX), 175. Andreas Klier (ALL), 176. Thomas Lovkvist (SUE), 177. Vicente Reynes (ESP), 178. Marcel Sieberg (ALL)
* BMC Racing (USA) : 181. Alex Moos (SUI), 182. Danilo Wyss (SUI), 183. Steve Bovay (SUI), 184. Martin Kohler (SUI), 185. Jeff Louder (USA), 186. Scott Nydam (USA), 187. Ian McKissick (USA), 188. Aantonio Cruz (USA)
* Team Volksbank (AUT) : 191. Gerrit Glomser (AUT), 192. Olaf Pollack (ALL), 193. Andreas Dietziker (SUI), 194. Florian Stalder (SUI), 195. René Weissinger (ALL), 196. Daniel Musiol (ALL), 197. Cameron Wurf (AUS), 198. Elias Schmäh (SUI)
FOSTI INVINGATORI:
2007 : Vladimir Karpets (RUS, Caisse d'Epargne)
2006 : Jan Ullrich (ALL, T-Mobile)
2005 : Aïtor Gonzalez (ESP, Euskaltel-Euskadi)
2004 : Jan Ullrich (ALL, T-Mobile)
2003 : Alexandre Vinokourov (KAZ, Telekom)
2002 : Alex Zülle (SUI, Team Coast)
2001 : Lance Armstrong (USA, US Postal)
2000 : Oscar Camenzind (SUI, Lampre-Daikin)
1999 : Francesco Casagrande (ITA, Vini Caldirola)
1998 : Stefano Garzelli (ITA, Mercatone Uno-Bianchi)
ETAPE:
* 1re étape (samedi 14 juin) : Langnau Im Emmental-Langnau Im Emmental (146 km)
* 2ème étape (dimanche 15 juin) : Langnau Im Emmental-Flumserberg (197 km)
* 3ème étape (lundi 16 juin) : Flums-Gossau (155 km)
* 4ème étape (mardi 17 juin) : Gossau-Domat Ems (171 km)
* 5ème étape (mercredi 18 juin) : Domat Ems-Caslano (190 km)
* 6ème étape (jeudi 19 juin) : Ambri-Verbier (188 km)
* 7ème étape (vendredi 20 juin) : Gruyère-Lyss (171 km)
* 8ème étape (samedi 21 juin) : Altdorf-Col du Klausen (25 km CLM)
* 9ème étape (dimanche 22 juin) : Altdorf-Berne (168 km)
LISTA DE START:
* Caisse d'Epargne (ESP) : 1. Francisco Perez (ESP), 2. José Ivan Gutierrez (ESP), 3. Mathieu Perget (FRA), 4. Pablo Lastras (ESP), 5. Joaquin Rojas (ESP), 6. José Humberto Rujano (VEN), 7. Xabier Zandio (ESP), 8. Daniel Moreno (ESP)
* Liquigas (ITA) : 11. Michael Albasini (SUI), 12. Claudio Corioni (ITA), 13. Murilo Fischer (BRE), 14. Enrico Franzoi (ITA), 15. Roman Kreuzinger (RTC), 16. Filippo Pozzato (ITA), 17. Ivan Santaromita (ITA), 18. Alessandro Vanotti (ITA)
* Crédit Agricole (FRA) : 21. Laszlo Bodrogi (HON), 22. Alexandre Botcharov (RUS), 23. Pietro Caucchioli (ITA), 24. Sébastien Hinault (FRA), 25. Gabriel Rasch (NOR), 26. Mark Renshaw (AUS), 27. Nicolas Roche (IRL), 28. Yannick Talabardon (FRA)
* Silence-Lotto (BEL) : 31. Jurgen Roelandts (BEL), 32. Pieter Jacobs (BEL), 33. Leif Hoste (BEL), 34. Robbie McEwen (AUS), 35. Maarten Tjallingii (HOL), 36. Johann Vansummeren (BEL), 37. Greg Van Avermaet (BEL), 38. Wim Vansevenant (BEL)
* Cofidis (FRA) : 41. Alexandre Blain (FRA), 42. Jean-Eudes Demaret (FRA), 43. Leonardo Duque (COL), 44. Mathieu Meijboer (HOL), 45. Franck Hot (DAN), 46. Sylvain Chavanel (FRA), 47. Staf Scheirlinckx (BEL), 48. Steve Zampieri (SUI)
* Team Milram (ALL) : 51. Erik Zabel (ALL), 52. Ralf Grabsch (ALL), 53. Matel Jurco (SVQ), 54. Christian Knees (ALL), 55. Martin Mueller (ALL), 56. Enrico Poitschke (ALL), 57. Niki Terpstra (HOL), 58. Marco Vélo (ITA)
* Lampre (ITA) : 61. Damiano Cunego (ITA), 62. Alessandro Ballan (ITA), 63. Marco Marzano (ITA), 64. Paolo Tiralongo (ITA), 65. David Loosli (SUI), 66. Danilo Napolitano (ITA), 67. Daniele Righi (ITA), 68. Massimiliano Mori (ITA)
* Ag2r La Mondiale (FRA) : 71. Martin Elmiger (SUI), 72. Renaud Dion (FRA), 73. Christophe Edaleine (FRA), 74. René Mandri (FRA), 75. Laurent Mangel (FRA), 76. Lloyd Mondory (FRA), 77. Rinaldo Nocentini (ITA), 78. Christophe Riblon (FRA)
* Quick Step (BEL) : 81. Steven De Jongh (HOL), 82. Stijn Devolder (BEL), 83. Sebastien Rosseler (BEL), 84. Leonardo Scarselli (ITA), 85. Gert Steegmans (BEL), 86. Matteo Tossato (ITA), 87. Giovanni Visconti (ITA), 88. Hubert Schwab (SUI)
* Astana (LUX) : 91. Maxim Iglinsky (KAZ), 92. Sergey Ivanov (RUS), 93. Andreas Kloden (ALL), 94. Andrei Mizurov (KAZ), 95. Steve Morabito (SUI), 96. Dimtriy Muravyev (KAZ), 97. Gregory Rast (SUI), 98. Sergey Yakovlev (KAZ)
* Rabobank (HOL) : 101. Oscar Freire (ESP), 102. Thomas Dekker (HOL), 103. Marc de Maar (HOL), 104. Theo Eltink (HOL), 105. Pedro Horrillo (ESP), 106. Sebastian Langeveld (HOL), 107. Bram Tankink (HOL), 108. Laurens Tan Dam (HOL)
* Française des Jeux (FRA) : 111. Frédéric Guesdon (FRA), 112. Philippe Gilbert (BEL), 113. Christophe Mengin (FRA), 114. Gianni Meersman (BEL), 115. Francis Mourey (FRA), 116. Anthony Roux (FRA), 117. Jelle Vanendert (BEL), 118. Benoit Vaugrenard (FRA)
* Team CSC (DAN) : 121. Andy Schleck (LUX), 122. Bobby Julich (USA), 123. Fabian Cancellara (SUI), 124. Franck Schleck (LUX), 125. Jens Voigt (ALL), 126. Juan José Haedo (ARG), 127. Kurt Arle Arvesen (NOR), 128. Voladymyr Gustov (UKR)
* Gerolsteiner (ALL) : 131. Marcus Fothen (ALL), 132. Mathias Frank (SUI), 133. Ronny Scholz (ALL), 134. Stephan Schreck (ALL), 135. Stefan Schumacher (ALL), 136. Carlo Westphal (ALL), 137. Oliver Zaugg (SUI), 138. Markus Zberg (SUI)
* Saunier-Duval-Scott (ESP) : 141. Rubens Bertogliati (SUI), 142. David Canada (ESP), 143. Jesus Del Noro (ESP), 144. Leonardo Piepoli (ITA), 145. Ricardo Ricco (ITA), 146. Angel Gomez (ESP), 147. Hector Gonzalez (ESP), 148. Benat Intxausti (ESP)
* Bouygues Telecom (FRA) : 151. Julien Belgy (FRA), 152. Giovanni Bernaudeau (FRA), 153. Xavier Florencio (ESP), 154. Anthony Geslin (FRA), 155. Vincent Jérôme (FRA), 156. Jérôme Pineau (FRA), 157. Matthieu Sprick (FRA), 158. Johann Tschopp (SUI)
* Euskatel-Euskadi (ESP) : 161. Igor Anton (ESP), 162. Jorge Azanza (ESP), 163. Aitor Hernandez (ESP), 164. Andoni Lafuente (ESP), 165. Gorka Verdugo (ESP), 166. Koldo Fernandez (ESP), 167. Inigo Landaluze (ESP), 168. Iban Velasco (ESP)
* High Road (USA) : 171. Hagen Boasson (NOR), 172. Marcus Burghardt (ALL), 173. Gerald Ciolek (ALL), 174. Kim Kirchen (LUX), 175. Andreas Klier (ALL), 176. Thomas Lovkvist (SUE), 177. Vicente Reynes (ESP), 178. Marcel Sieberg (ALL)
* BMC Racing (USA) : 181. Alex Moos (SUI), 182. Danilo Wyss (SUI), 183. Steve Bovay (SUI), 184. Martin Kohler (SUI), 185. Jeff Louder (USA), 186. Scott Nydam (USA), 187. Ian McKissick (USA), 188. Aantonio Cruz (USA)
* Team Volksbank (AUT) : 191. Gerrit Glomser (AUT), 192. Olaf Pollack (ALL), 193. Andreas Dietziker (SUI), 194. Florian Stalder (SUI), 195. René Weissinger (ALL), 196. Daniel Musiol (ALL), 197. Cameron Wurf (AUS), 198. Elias Schmäh (SUI)
FOSTI INVINGATORI:
2007 : Vladimir Karpets (RUS, Caisse d'Epargne)
2006 : Jan Ullrich (ALL, T-Mobile)
2005 : Aïtor Gonzalez (ESP, Euskaltel-Euskadi)
2004 : Jan Ullrich (ALL, T-Mobile)
2003 : Alexandre Vinokourov (KAZ, Telekom)
2002 : Alex Zülle (SUI, Team Coast)
2001 : Lance Armstrong (USA, US Postal)
2000 : Oscar Camenzind (SUI, Lampre-Daikin)
1999 : Francesco Casagrande (ITA, Vini Caldirola)
1998 : Stefano Garzelli (ITA, Mercatone Uno-Bianchi)