PDA

View Full Version : Calcule gresite la EURO 2008 grupa C



Cucu
14th June 2008, 00:26
"Daca pierdem cu Olanda la o diferenta mai mare de doua goluri sau daca pierdem la unul sau doua goluri, iar Franta si Italia incheie la egalitate altfel decat 0-0, atunci una dintre cele doua va avansa." (OLS)
Daca pierdem la unu sau doua goluri poate sa faca Franta cu Italia 14-14 nu conteaza .... noi avem mai bun golaveraj (-1 sau -2) comparat cu Italia si Franta (-3).

fedora
14th June 2008, 00:53
Gresesti, mai intai se ia in calcul doar clasamentul pe baza jocurilor dintre cele 3 echipe.

mihai_alex
14th June 2008, 00:59
Greseste dar tot are dreptate,ca daca pierdem cu pana la 2 goluri diferenta, iar italia face egal cu franta, indiferent de cate goluri se marcheaza noi ne calificam,totusi vom castiga ultimul meci.

fedora
14th June 2008, 01:04
Nu e asa. O infrangere a noastra si un 1-1 in celalalt meci ar duce Italia mai departe (golaveraj 2-2) in fata celorlalte 2 (golaveraj 1-1 in clasamentul celor 3).

ogip000
14th June 2008, 01:13
"1) numarul de puncte obtinute in meciurile directe;
2) diferenta de goluri din meciurile directe;
3) numarul de goluri marcate in meciurile directe (regula se aplica doar in situatia de egalitate intre mai mult de doua echipe din aceeasi grupa);
4) golaverajul general;
5) numarul total de goluri marcate;
6) coeficientul de tara obtinut ca urmare a ultimelor preliminarii;
7) situatia fair-play de la turneul final;
8) tragerea la sorti."
Sursa luata de pe site-ul Onlinesport.
Da, ideea e ca la un 1-1 al Frantei cu Italia, Italia merge mai departe, cu oricat am pierde noi.

Catalanul
14th June 2008, 01:43
Si ce s-ar intampla in cazul asta ?

Italia - Franta 0-0
Olanda - Romania 3-0

1.Olanda
2.Romania 2pct. 1-4
2.Italia 2pct. 1-4
2.Franta 2pct. 1-4

Clasamentul in 3:

Romania 2pct. 1-1
Italia 2pct. 1-1
Franta 2pct. 0-0


Cine s-ar califica in sferturi ?

fedora
14th June 2008, 01:45
Italia, pe baza coeficientului UEFA cred.

ogip000
14th June 2008, 01:45
Italia, are coeficient mai bun ca noi in ultimele preliminarii, daca bateam Bulgaria la Sofia noi ne-am fi calificat

otinho
14th June 2008, 01:47
cine are coeficientul mai mare .. Italia cred

Catalanul
14th June 2008, 01:49
ms

oricum... cam mica probabilitatea... sper sa nu fie cazu' :)

mihai_alex
14th June 2008, 02:00
Nu ne dau gol olandezii....

YoNuTzz
14th June 2008, 02:31
oricum olanda, dak e sa inscrie, atunci va inscrie doar odata cu noi...(nu prea se vor stresa)

resita
14th June 2008, 13:58
la egalitate de pct. se tine cont golaverajul din meciul direct?

daca ii asa inseamna ca e nasol, eu am crezut ca se tine cont de golaverajul din toate meciurile, acolo stam bine :D

Ted
14th June 2008, 14:14
eu am crezut ca se tine cont de golaverajul din toate meciurile, acolo stam bine :D

mai corect era : "acolo stam deocamdata bine" :D
capul sus baieti,stoarce-ti portocala!

utd4ever
14th June 2008, 16:53
E o greseala in articol, insa aceea e ca nu se specifica ca putem pierde si la 3 goluri diferenta, insa in afara de 3-0 ... pentru ca la 3-0 am fi la egalitate perfecta cu italienii si ar intra urmatorul criteriu, coeficientul, unde ei stau mai bine ... insa daca pierdem cu 1-4, 2-5 .. am avea golaveraj general mai bun ca ei (2-5 > 1-4).

rob_din
14th June 2008, 16:58
La egalitate de puncte intre 3 echipe se tine cont de golaverajul din tot turneul

resita
14th June 2008, 17:07
La egalitate de puncte intre 3 echipe se tine cont de golaverajul din tot turneul

esti sigur?

atunci este bine :D

utd4ever
14th June 2008, 17:48
La egalitate de puncte intre 3 echipe se tine cont de golaverajul din tot turneul

Nu e adevarat ... intai se tine cont de "golaverajul in 3" si abia daca este si aici egalitate perfecta se trece la golaverajul din toate cele 3 meciuri.

brobonel
14th June 2008, 23:38
ro-hol 0-1
fra - ita 1-1
criteriul 1 clasament:
1 OLANDA 9p
2 rom 2p
2 ita 2p
2 fra 2p

criteriul 2 clasament
2 rom 0g
2 ita 0g
2 fra 0g

criteriul 3 clasament

2 ITALIA 2g
3 rom 1g
3 fra 1g

criteriul 4 clasament

3 ROMANIA -1g
4 FRANTA -3g

clasament final
1-Olanda
2-Italia
3-Romania
4-Franta


ro-hol 0-1
fra-ita 0-0
criteriul 1 clasament:
1 OLANDA 9p
2 rom 2p
2 ita 2p
2 fra 2p

criteriul 2 clasament
2 rom 0g
2 ita 0g
2 fra 0g

criteriul 3 clasament

2 Italia 1g
2 Rom 1g
4 FRANTA 0g

criteriul 4 clasament

2 ROMANIA -1g
3 ITALIA -3g

clasament final
1-Olanda
2-Romania
3-Italia
4-Franta

brobonel
14th June 2008, 23:55
ro-hol 0-3
fra-ita 0-0
criteriul 1 clasament:
1 OLANDA 9p
2 rom 2p
2 ita 2p
2 fra 2p

criteriul 2 clasament
2 rom 0g
2 ita 0g
2 fra 0g

criteriul 3 clasament

2 Italia 1g
2 Rom 1g
4 FRANTA 0g

criteriul 4 clasament

2 Rom -3g
2 Ita -3g

criteriul 5 clasament

2 Rom 1g
2 Ita 1g

criteriul 6 clasment

2 ITALIA
3 ROMANIA

clasament final
1-Olanda
2-Italia
3-Romania
4-Franta

De remarcat este faptul ca franta nu are nici o posibilitate matematica de calificare la un egal cu italia

rob_din
15th June 2008, 00:00
Asa este, imi cer scuze pentru greseala, se tine cont mai inati de golaverajul din meciurile intre cele 3

utd4ever
15th June 2008, 01:37
Daca tot se face o analiza, nu inteleg de fapt de ce nu se face corect pana la capat ... si nu se aminteste si de faptul ca ne putem califica si dupa scoruri gen 1-4, 2-5 cu Olanda si 0-0 la Italia-Franta ...

ogip000
15th June 2008, 03:03
Brobonel ai gresit... Romania nu se califica daca Rom-Ola 0-1 si Ita- Fra 1-1

resita
15th June 2008, 07:38
La victorie:

Romania poate ajunge in sferturile de finala ale EURO 2008, fara complicatii, daca bate Olanda in meciul de pe 17 iunie.

La egal:

Putem atinge 'sferturile' si printr-un egal cu Olanda, daca Italia si Franta incheie meciul lor direct la egalitate.

La infrangere:

Ne putem califica si daca pierdem cu Olanda, cu conditia sa fim invinsi la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta sa incheie 0-0.

Iata de ce. Departajarea se va face in ordinea urmatoarelor criterii:

1) numarul de puncte obtinute in meciurile directe;
2) diferenta de goluri din meciurile directe;
3) numarul de goluri marcate in meciurile directe (regula se aplica doar in situatia de egalitate intre mai mult de doua echipe din aceeasi grupa);
4) golaverajul general;
5) numarul total de goluri marcate;
6) coeficientul de tara obtinut ca urmare a ultimelor preliminarii;
7) situatia fair-play de la turneul final;
8) tragerea la sorti.

Astfel:

1. Daca Olanda ne bate la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta incheie la egalitate cu 0-0, atunci Romania si Italia se vor departaja la golaveraj (criteriul 4), noi mergand mai departe.

2. Daca Olanda ne bate la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta incheie la egalitate cu 1-1, atunci se va ajunge pana la criteriul 6 de departajare, acolo unde Italia si Franta sunt avantajate, iar Romania va fi eliminata.

3. Daca Olanda ne bate la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta incheie la egalitate cu 2-2 sau mai sus, atunci Romania e eliminata de la criteriul 2, iar Italia si Franta se vor departaja intre ele.

4. Daca pierdem cu Olanda la o diferenta de trei goluri, iar Italia si Franta termina cu orice rezultat de egalitate suntem eliminati indiferent de criteriul la care se ajunge pentru departajare.

5. Daca pierdem la 4 sau mai multe goluri diferenta, iar Franta si Italia incheie la egalitate cu orice scor, se va decide intre ele calificarea, noi iesind din calcule fie din cauza golurilor mai putine din meciurile directe, fie din cauza golaverajului inferior.

Pierdem calificarea si daca Olanda ne bate sau incheiem la egalitate, dar meciul dintre Italia si Franta se incheie cu victoria uneia dintre ele.

http://euro2008.onlinesport.ro/stiri/euro2008/642/calcule-euro-2008-grupa-c.htm

brobonel
16th June 2008, 00:50
La victorie:

Romania poate ajunge in sferturile de finala ale EURO 2008, fara complicatii, daca bate Olanda in meciul de pe 17 iunie.

La egal:

Putem atinge 'sferturile' si printr-un egal cu Olanda, daca Italia si Franta incheie meciul lor direct la egalitate.

La infrangere:

Ne putem califica si daca pierdem cu Olanda, cu conditia sa fim invinsi la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta sa incheie 0-0.

Iata de ce. Departajarea se va face in ordinea urmatoarelor criterii:

1) numarul de puncte obtinute in meciurile directe;
2) diferenta de goluri din meciurile directe;
3) numarul de goluri marcate in meciurile directe (regula se aplica doar in situatia de egalitate intre mai mult de doua echipe din aceeasi grupa);
4) golaverajul general;
5) numarul total de goluri marcate;
6) coeficientul de tara obtinut ca urmare a ultimelor preliminarii;
7) situatia fair-play de la turneul final;
8) tragerea la sorti.

Astfel:

1. Daca Olanda ne bate la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta incheie la egalitate cu 0-0, atunci Romania si Italia se vor departaja la golaveraj (criteriul 4), noi mergand mai departe.

2. Daca Olanda ne bate la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta incheie la egalitate cu 1-1, atunci se va ajunge pana la criteriul 6 de departajare, acolo unde Italia si Franta sunt avantajate, iar Romania va fi eliminata.

3. Daca Olanda ne bate la unul sau doua goluri diferenta, iar Italia si Franta incheie la egalitate cu 2-2 sau mai sus, atunci Romania e eliminata de la criteriul 2, iar Italia si Franta se vor departaja intre ele.

4. Daca pierdem cu Olanda la o diferenta de trei goluri, iar Italia si Franta termina cu orice rezultat de egalitate suntem eliminati indiferent de criteriul la care se ajunge pentru departajare.

5. Daca pierdem la 4 sau mai multe goluri diferenta, iar Franta si Italia incheie la egalitate cu orice scor, se va decide intre ele calificarea, noi iesind din calcule fie din cauza golurilor mai putine din meciurile directe, fie din cauza golaverajului inferior.

Pierdem calificarea si daca Olanda ne bate sau incheiem la egalitate, dar meciul dintre Italia si Franta se incheie cu victoria uneia dintre ele.

http://euro2008.onlinesport.ro/stiri/euro2008/642/calcule-euro-2008-grupa-c.htm

Nu stiu cine a inventat chestia de mai sus, in principiu e corect dar sunt o gramada de greseli!!!!!!
Observatia 1 este corecta,
La observatia 2 departajarea pentru romania se va face la la criteriul 3 si nu criteriul 6
La observatia 3 departajarea pt romania se face tot la crioteriul 3 si nu criteriul 2
La observatia 4 departajarea se face la criteriul 3 pentru orice egal intre ita-fra diferit de 0-0 si la criteriul 6 pt ita-fra 0-0 iar ro-hol 0-3 sau criteriul 5 pentru ita-fra 0-0 iar ro-hol 1-4 (caz in care romania este CALIFICATA)
Observatia 5 este corecta departajarea fiind la criteriul 3 pt ita-fra 1-1 sau criteriul 4 pentru ita fra 0-0

Din 5 observatii scrise doar 2 sunt fara greseli:rosu:

brobonel
16th June 2008, 00:57
Brobonel ai gresit... Romania nu se califica daca Rom-Ola 0-1 si Ita- Fra 1-1
Eu nu am zis ca se califica...vezi mai sus criteriul 3 ne scoate afara ITALIA merge mai departe

criteriul 3 clasament

2 ITALIA 2g
3 rom 1g
3 fra 1g

criteriul 4 clasament

3 ROMANIA -1g
4 FRANTA -3g

clasament final
1-Olanda
2-Italia
3-Romania
4-Franta