PDA

View Full Version : Montreal - MP al Canadei 2006



Clioblue
24th June 2006, 17:50
Chiar si in teste, vineri tribunele au fost pline. Sa nu mai spun ce mai era si pe insula, pe langa circuit, lume inca pe-atat. La Montreal atmosfera face totul. Si de aia inca tin inca cursa in calendar. E cam de KK circuitul nu ca design ci ca dotari. Total anacronic. E cam rusinos sa-l peticesti in fiecare an. Oricum pe insula Notre Dame, in oras atmosfera halucinanta. In alta ordine de idei, daca nu-si revine , Ferrari va avea mari probleme in cursa. In teste nici n-a putut sa ia curbele, dansa peste tot...cam nasol.

Comentarii despre weekendul de la Montreal, inainte si dupa cursa, aici.

Sorin Blaj
24th June 2006, 20:20
Dupa prima parte a calificarilor, surpriza a fost produsa de Webber, acesta nereusind sa intre in primii 16 si a fost eliminat.

Dupa al doilea sfert au iesit si Villeneuve, R. Schumacher si Coulthard.

1 - Alonso
2 - Fisichella
3 - Raikkonen
4 - Trulli
5 - M Schumacher.

oaspetele
25th June 2006, 08:22
e clar, anul acesta nuca Reno e prea tare...din pacate. daca pozitiile raman neschimbate, avem confirmarea pentru titlurile de campiomi.

Sorin Blaj
25th June 2006, 13:01
Asta este. Doar o minune mai poate schimba ceva sau mai mulle minuni. Un inceput bun ar fi o cursa pe ploaie.

best_lazialul
25th June 2006, 13:29
Cred ca va fi o noua cursa fara probleme pentru Alonso ceea ce nu imi convine deloc, fiind un sustinator al lui Kimi. Totusi sper sa nu fie asa. Oricum campionatul cred ca este jucat deja.

starsteel
25th June 2006, 20:32
Nimeni amator de formula 1? Acum mi-a cazut si mie fisa si vad ca la conducere e Alonso. Mai sunt 50 de tururi din 70.

Clioblue
25th June 2006, 20:58
Doamne , ce diletanti astia de la McLaren. Iti trebuie nervi tari ca sa nu mori cu ei de gat! Bietul Raikkonen...inca o data tradat. Cand de masina cand nu, de echipa. Nu numai ca nu l-au scos in fata lui Alonso, dar i-au si mancat munca de juma' de ora scotandu-l la 5 secunde in urma!! La rahatii astia trinomul esentia in formula 1 pilot-masina-echipa se reduce la monomul Raikkonen. Care dealtfel isi face treaba tot timpul. E singurul care functioneaza.

Clioblue
25th June 2006, 21:02
Cand a intrat la boxe in turul 31, speram sa vedem o strategie surpriza din partea lui Ross Brown (pt Schumacher) cu o singura oprire la boxe de vreo 13 secunde. A stat 7,5. Deci tot 2 vor fi. Atunci de ce sa te mai califici greu, cu rezervor superplin??? Bizar. Villeneuve la fel...

Clioblue
25th June 2006, 21:08
Bietul Schumi. Ferrari sufera de subviraj big time. Abia o tine pe pista. A atins "le mur du Quebec" si a mai derapat odata si in "epaingle"...

Vadim
25th June 2006, 21:25
La abandonul lui Villeneuve parca l-a impuscat cineva pe Miki! :D Asa a tipat. Cred ca nu mai e nici un dubiu. :D

Clioblue
25th June 2006, 21:29
Pista e nenorocire. Plina de reziduuri. Singurul lucru pozitiv e intrarea safety car-ului (dupa accidentul lui Villeneuve) care poate ne va da un finish mai palpitant. Oricum intre Alonso si Raikkonen sunt 2 masini intercalate. Cam de KK regulamentul. Ar trebui in situatii d'astea sa lase ordinea reala din cursa...

starsteel
25th June 2006, 21:41
Alonso castiga din nou, Schumacher pe 2, cred ca asa va fi si clasamentul final.

Clioblue
25th June 2006, 21:42
Cate podiumuri consecutive are Schumi ca Alonso a ajuns la 14 ??

Clioblue
25th June 2006, 21:43
Trebuie sa refaca astia pista asta aici ca e mizerabila...
pericol social !!!

diablo20
25th June 2006, 21:49
pacat pt kimi, altfel cred ca ar fi fost o cursa mult mai buna. jalnici si chiar penibili cei de la mclaren :D:D

oaspetele
26th June 2006, 00:12
intr-adevar, pista a fost depasita de data asta.la fel si restul competitorilor de reno.
consider ca totusi Ferrari au gresit strategia, nu trebuia ca Schumi sa plece atat de plin. era clar ca o sa piarda locuri la start si oare au uitat de trenuletul Trulli ?

Sorin Blaj
26th June 2006, 01:53
Corect. Singura sansa pe viitor pentru M. Schumacher este sa obtina pole position, cu benzina pentru 18 - 20 de tururi si apoi sa incerce o strategie pentru a-l incurca pe Alonso. Macar asa de amorul artei ca altfel sezonul s-a terminat deja.

Mario Di Lazi
26th June 2006, 11:50
Etapa din Canada :
1. F.Alonso
2. M.Schumacher
3. K.Räikkönen
4. G.Fisichella
5. F.Massa
6. J.Trulli
7. N.Heidfeld
8. D.Coulthard
9. J.Button
10. S.Speed
11. C.Klien
12. M.Webber
13. V.Liuzzi
14. T.Monteiro
15. T.Sato

Mario Di Lazi
27th June 2006, 21:06
Clasamentul general dupa etapa din canada :
1 Fernando Alonso Spanish Renault 84
2 Michael Schumacher German Ferrari 59
3 Kimi Räikkönen Finnish McLaren-Mercedes 39
4 Giancarlo Fisichella Italian Renault 37
5 Felipe Massa Brazilian Ferrari 28
6 Juan Pablo Montoya Colombian McLaren-Mercedes 26
7 Jenson Button British Honda 16
8 Rubens Barrichello Brazilian Honda 13
9 Nick Heidfeld German Sauber-BMW 12
10 Ralf Schumacher German Toyota 8
10= David Coulthard British RBR-Ferrari 8
12 Jacques Villeneuve Canadian Sauber-BMW 7
13 Mark Webber Australian Williams-Cosworth 6
14 Nico Rosberg German Williams-Cosworth 4
15 Jarno Trulli Italian Toyota 3
16 Christian Klien Austrian RBR-Ferrari 1