PDA

View Full Version : Campionatul Mondial de Hockey pe Gheatza, Cehia 2004



Gabriel
28th April 2004, 11:20
Am mai creat o data acest subiect...dar a disparut. Sa speram ca va ramane de aceasta data.
Nu mai fac introducerile...ca mi-e lene.

Dorine, ai vazut Suedia - Rusia aseara ? Superb meci. Niste goluri de manual. Foarte tehnice ambele echipe.

Va fi un campionat tare de tot. Diseara avem Slovacia - Finlanda..pt. locu 1 in grupa. :)

Dorin
28th April 2004, 22:26
Normal ca am vazut meciul ! In iarna si primavara asta Suedia a fost mult mai in forma si ma astept sa ajunga iarasi sus de tot.
Am vazut in seara asta un documentar teribil despre URSS in anii 80 cind au facut praf pe toti. Dar cu ce eforturi , restrictii , umilinte pentru jucatori !!! Mai ca iti dadeau lacrimile.In finala campionatului mondial din 1989 din Suedia bateau chiar pe suedezi cu 13-1 !!!! :yeah: Dorin

Gabriel
29th April 2004, 00:46
Da....stiu care a fost situatia cu sovieticii. Unii dintre ei amenintat cu deportarea in Siberia...pt. ca primisera oferte din NHL.

Ce zici ? Vine Forsberg la mondiale ? Avalanche sunt condusi cu 3-0 si poate se termina 4-0...si scapa de NHL.

In aceasta seara am urmarit un alt regal. Slovacia - Finlanda 5-2. Faze de un spectacol rarisim, goluri superbe, o atmosfera de exceptie. Dupa parerea mea scorul a fost multa prea aspru pt. scandinavi. Ei au evoluat foarte bine.

De vineri incepe faza a doua a grupelor....si vom avea pe TVR 2 meciurile Cehiei si Canadei.

Dorin
29th April 2004, 20:34
Forsberg iubeste sa joace la mondiale.Chiar daca pierde cu Colorado se pare ca nu vine .Are o hernie abdominala ce trebuie operata. :yeah: Dorin

Gabriel
30th April 2004, 18:03
Stiu ca iubeste. Chiar spuneau comentatorii ca la nu stiu ce turneu...imediat dupa cea terminat cu NHL s-a suit in avionul personal...si a venit. Iar dupa 2 ore de la aterizare era pe gheatza la antrenamente.

Pe TVR2 am acum Canada - Letonia. Iar diseara va fi Cehia - Austria.
Pacat ca nu dau din grupa de la Ostrava....sa vad si eu Suedia - Finlanda.

Dorin
30th April 2004, 21:55
1 -1 .Suedia a dominat dar era gata gata sa o ia .Golul egalarii cu 1 min inainte de final.Bara-bara-bara-gol !Finlandezii au avut noroc la golul lor .Daca portarul lasa pucul trecea pe linga. A pus manusa si l-a deviat in poarta... :yeah: Dorin

Gabriel
30th April 2004, 22:37
Au soos suedezii portaru cand au dat golu egalizator ? Asta e una din fazele mele preferate...cand o echipa scoate portarul..si fructifica avantajul atacantului in plus. :)

Dorin
1st May 2004, 08:01
Da , au scos portarul.Asta e deja o regula in asemenea situatii . :yeah: Dorin

Gabriel
1st May 2004, 10:46
Stiu ca e o regula. Dar de multe ori echipa care scoate portaru ..primeste gol. :)
Aseara austriecii erau condusi cu 2-0 si au scos portaru. Dupa aia s-au aparat eroic...cu jucatorii de camp in poarta. :p

Gabriel
3rd May 2004, 11:16
se pare ca Rusia nu va prinde sferturile. :(
dupa calculele mele...rusii tre' sa bata Finlanda, iar Danemarka sa bata USA. Doar asa prin play-off-ul. Imposibil. :(

Dorin
3rd May 2004, 14:10
Rusii sint din pacate eliminati ! Vremuri grele chiar cu Tihonov la conducere.Dorin

Dorin
5th May 2004, 12:47
Forsberg , cum era de asteptat , nu vine la Praga.Trebuie sa se opereze la abdomen.Lidstöm se pare ca vine si ev. Mats Sundin(sau Holmström de la Detroit) http://www.aftonbladet.se/sport/0405/05/foppa.jpg Dorin

Gabriel
6th May 2004, 00:00
La revedere, Cehia ! Ai fost superba !

---------

Dorine...cred ca esti in al 9-lea cer. Forsberg va juca in semifinala cu USA. :ok:
De asemenea a venit in echipa celor 3 coroane si Nicklas Lidstrom.

sickboy
6th May 2004, 01:20
YES! /hello

See ya later,boys...thanks for a great match

Incredibila tensiune...4 bari in shootout,o gramada de ocazii,noroc dar si adevarati luptatori americani...suprinzator de usor pacalit Vokoun la goul lui Roach...am vazut doar din repriza a treia dar a meritat,am tinut cu USA dar credeam ca ca cehii vor cistiga in cele din urma...next,Canada-Finlanda alt meci mare,in care sper ca Frunzele de Artzar sa treaca mai departe.

Dorin
6th May 2004, 09:53
Mare Bomba pentru Suedia . Forsberg si Lidström joaca in meciul urmator cu USA in semifinala .WOW!!! Dorin

Gabriel
6th May 2004, 12:02
Pai vezi ca te-am anuntat si eu cateva mesaje mai sus. :D

Dorin
6th May 2004, 12:47
Acum am citit ! Al zecelea cer e al meu. Mai tii minte meciul cu Finlanda de anul trecut cind a plecat de la poarta lui , i-a dus pe toti finlandezii si a trecut prin spatele portii si a marcat? WOW !!!! Dorin

Gabriel
6th May 2004, 15:25
Nu mai tin minte. Oricum...nu iti fa iluzii ca Suedia va lua titlu anu asta ! :p
Daca nu l-au luat cehii...il vor lua slovacii !

Dorin
6th May 2004, 16:08
Poti sa crezi ce vrei.Farmecul pronosticului ramane...Dorin

Gabriel
6th May 2004, 20:23
Canada - Finalnada 4-4 (5-4 dupa prelungiri)
Ce meci a fost, Dorine ! Portarul finlandez a primit 4 goluri de la linia albastra. Cat de multe goluri stupide, de ambele partzi. Si iar...echipa care a condus cu 2-0...a pierdut...ceea ce ne demonstreaza ca 2-0 este un scor periculor..nu numai in fotbal.

Dorin
9th May 2004, 00:40
Finala se va disputa intre Suedia si Canada.Mai lasa-ma cu Ceho Slovacia....
Suedezii i-au dominat pe americani chiar daca la urma a fost mai cu emotii.
Maine e ziua revansei cu Canada ! Dorin :yeah:

Gabriel
9th May 2004, 04:20
Am urmarit doar prima semifinala. Pe urma am plecat la o petrecere, de unde am venit acum, dupa 4 dimineatza. Cum a jucat Forsberg ?
In finala voi tine cu spectacolul ! Nu am favorita...astfel ca o voi urmari linistit.

07Ex
9th May 2004, 04:36
Canada all the way baby! :yeah:

fia
9th May 2004, 05:28
Si eu cred ca tot Suedia e favorita!

sickboy
9th May 2004, 12:26
Go Canada Go!
Cu Luongo in poarta,Scott Niedermayer in D-fence(MVP-ul campionatului) si Heatley in atac,Canada va cistiga!
Hit'em hard boys!...mai ales pe fetitza aia de Alfredsson,care cade la prima atingere si care promitea fanilor din Ottawa ca vor lua Cupa Stanley! :jerk:

PS.Nu am vazut meciul cu Slovacia dar am auzit ca golul 2 al canadienilor a fost destul de controversat,slovacii reclamind obstructionarea portarului in faza golului...

Dorin
9th May 2004, 18:02
Suedia are cei mai buni fundasi din lume , portarul este pe drum spre NHL si probabil unul din marile revelatii ale sezonului viitor acolo. Peter este Peter. Alfie un pic cam sters dar sint si altii care sa dea golurile. Sper sa se jace si hochei si nu numai bataie in finala. Sweden for ever ! :yeah: Dorin

Dorin
10th May 2004, 00:40
Din pacate suedezii nu au avut putere destula. Desi au condus si dominat cu 2-0 , 3-1 , au fost timorati de jocul uneori violent al canadienilor care cu rapiditate , agilitate si lipsa de orice teama de lupta au intors rezultatul si au castigat al 23-lea titlu mondial.Suedia a pierdut prin asta a cincea finala din cinci jucate impotriva Canadei. :yeah: Dorin

Gabriel
10th May 2004, 01:23
Spectaculos meci. 8 goluri. Urmarind meciul prin prisma iubitorului de hockey neutru pot spune ca a fost foarte frumos. Cam toate golurile au fost spectaculoase. S-a luptat cu ardoare de ambele partzi.

Per total pot spune ca a fost o editie reusita. Pacat pentru ceho-slovaci ca nu au obtinut si ei macar o medalie.

sickboy
10th May 2004, 01:54
A cistigat echipa care a vrut mai mult iar Suedia a avut de pierdut datorita folosirii lui Forsberg si a lui Lidstrom,care nu s-au putut adapta.
Pentru MVP,desi a fost ales Heatley,propun Familia Niedermaier:Rob la scos din meci pe Forsberg cu un bodycheck ilegal,apoi a dat 2 pase decisive,iar Scott a fost cu adevarat cel mai bun jucator al canadienilor...
Echipa ideala IMO: Luongo-Chara,S.Niedermaier-Peltonen,Heatley,Jagr

S.Niedermayer devine cel de-al 14-lea jucator din istorie care cistiga Campionatul Mondial,Olimpiada si Stanley Cup!

Next,avem World Cup Of Hockey,fosta Canada Cup,se va disputa in august-septembrie,cu turneul final in Canada si vor participa 8 echipe cu toate vedetele din NHL :yeah: jucindu-se dupa regulire hocheiului nord-american.Ultima editie,disputata in '96,a fost cistigata de Statele Unite cu 2-1 la meciuri,impotriva Canadei

Campioni olimpici,2 ani consecutivi campioni mondiali => CANADA RULES! :ciocan:

Gabriel
10th May 2004, 11:22
Si eu zic ca Forsberg si Lidstrom mai mult au incurcat jocul. Oricum..oamenii merita apreciatzi ca dupa un sezon epuizator in NHL au venit sa isi serveasca patria. Bravo lor !

iulian
11th May 2004, 09:55
Echipa de hochei pe gheata a Canadei a reusit sa cucereasca din nou titlul mondial, dupa ce, duminica noaptea, in Cehia, a invins in finala echipa Suediei, cu scorul de 5-3. Campioana mondiala en titre a reusit o revenire spectaculoasa in meci, desi, la un moment dat, Suedia a condus cu 2-0 si 3-1. Canadienii au reusit sa castige, practic, la fel cum o facusera si anul trecut, la Helsinki. Ei au fost condusi cu 2-0 de catre aceeasi echipa, inainte de a castiga titlul mondial, invingand cu 3-2. In finala mica, echipa Statelor Unite a invins Slovacia, cu 4-2, reusind sa cucereasca medaliile de bronz. Americanii nu mai urcasera pe podium din 1996! Ca si in meciul din sferturi, contra Cehiei, americanii au reusit victoria dupa loviturile de departajare, la sfarsitul timpului regulamentar si al prelungirilor scorul fiind egal, 0-0. Daca impotriva cehilor un singur gol a fost suficient pentru victorie, de aceasta data americanii au trebuit sa se intrebuinteze serios, marcand de 4 ori, slovacii reusind doar 2 goluri.

Blue
12th May 2004, 05:29
n-am vazut nici un meci dar am vazut doua rezumate,unul dupa meciurile din grupe si altul dupa finala.
Hazliu cat de mult si-au schimbat parerile comentatorii dupa trei meciuri despre aceiasi echipa.

Dupa meciurile din grupe au spus ca poate niciodata selectzionata Canadei nu a fost atat de slaba valoric, imaginile erau un fel de fotbal la max in care se punea accentul pe greselile grave ale unuia din portari , asezari gresite, schimbari gresite, lutfuri.Nu pomeneau decat de egalul istoric cu Austria si ca au facut figuratie cu cehii,chiar au criticat echipa si la victorii
Ziceau de antrenor ca a fost obligat sa stea in costum ca altfel pare taietor de lemne si ca echipei ii lipseste spiritul.Se dadeau ca exemplu unii jucatori europeni care s-au dus la CM si spuneau ca astia au refuzat convocarile desi pierdusera in eliminatorii.

Dupa ultimele trei meciuri au schimbat tonul la 180 de grade, cu Finlanda au zis ca a fost primul meci bun dar cu emotii, la cel cu Slovacia au zis ca echipa a jucat mai slab decat cu finlanda dar noroc cu apararea ca a mers bine ,
n-au pomenit nimic de golul victoriei dubios.Dar dupa finala nu mai conteneau cu laudele,ce echipa buna, ce putere de revenire, interviu cu Nydermayer Scott care ii face propaganda lui frate-su ca n-a avut noroc pana acum dar e bun, cu maica-sa fericita ca e cea mai frumoasa zi a mamelor aia de care zisesera ca n-au valoare si ca au venit la CM cu jumate de echipa si cealalta jumatate de pilosi , se transformase dintr-o data intr-o echipa foarte valoaroasa :D Si tot dintr-o data, echipa fara spirit si vointa a devenit brusc cea mai plina de spirit :D

Potrivit canadienilor in NHL exista 75 de canadieni de top class la diferite echipe, nu stiu echipa canadienilor de la CM dar eu nu l-am recunoscut decat pe Scott Niedermayer.
Stiu ca nu ma pricep la hockey si rog pe cei care stiu sa-mi spuna si mie ce lot a avut canada sau catzi dintre componentzii natzionalei canadiene se regasesc in lista jucatorilor canadieni de valoare deosebita din NHL. Am impresia ca echipa Canadei a jucat cu o echipa a rezervelor rezervelor rezervelor..... etc.

Dau mai jos cu lista de 75 meseriasi , ziceti-mi si mie care dintre ei a jucat la
CM?

Detroit: Brandon Shanahan,Curtis Joseph,Steve Yzerman, Kris Draper, Ray Whitney
Avalanche: Rob Blacke, Joe Sakic, Alex Tanguay, Chris Gratton,Paul Karya
Toronto: Garry Roberts, Ed Belfour, Joe Nieuwendyk,Ron Francis,Bryan Mc Cabe,
Tie Domi
Tampa:Vincent Lecavalier,Martin St.Louis, Brad Richards, Cory Stillman, Dan Boyle
Sharks: Patrick Marleau, Vincent Damphousse,Jonathan Chechoo,Mike Ricci,Scot Hannan
Montreal: Jose Theodore,Mikael Ryder, Sheldon Souray, Mike Ribeiro,Craig Rivet
Blues: Chris Pronger, Al McInnes,Brian Savage,Mike Sullivan,Dallas Drake
Boston: Joe Thorton, Glen Murray, Nick Boyton,Patrice Bergeron
Canucks: Ed Jovanovski,Todd Bertuzzi,Brandon Morrison, Matt Coke
Flyers:Keith Primeau, Simon Gagne, Mark Recchi
Calgary:Jarome Ignila,Martin Gelinas,Shean Donovan
Atlanta: Dany Heatley,Mark Savard, Randy Robitaille
Rangers: Mark Messier, Eric Lindros
Ney Jersey:Scott Niedermayer,Martin Brodeur
Edmonton: Ryan Smith, Eric Brewer,Shawn Horcroff
Florida: Roberto Luongo, Jay Bouwmeester
Buffalo: Daniel Briere, Jean Pierre Dumont
Ottawa: Wade Redden
Islanders: Adrien Aucoin
Dallas: Marty Turco
Anaheim: Joffrey Lupul
Carolina: Justin Williams
Minnesota: Dwayne Roloson
KIngs: Anson Carter
Coyotes: Shane Doan
Penguins: Mario Lemieux
Predators:Greg Johnson
Columbus: Rick Nash
Capitas: -
Chicago:-]

Gabriel
12th May 2004, 07:53
A jucat Luongo, a jucat Ryan Smith (capitanul Canadei), a jucat Justin Williams, Scott Niedermayer pe care l-ai zis si tu, frati'su...si poate au mai jucat si altii.
Canada nu a avut cine stie ce echipa..fatza de cehi sau slovaci.

dj_jaxxx
17th May 2004, 18:57
Au jucat si Daniel Briere, Eric Brewer, amandoi frati Niedermeyer, Danny Heatly de la Atlanta care a fost golgheterul turneului si a fost declarat cel mai bun jucator. Multi jucatori nu au venit in Cehia pentru ca nu au vrut iar altii pentru ca nu au putut avand in vedere ca echipele lor erau inca in playoffs cand s-a finalizat echipa. Dar acum in august se va desfasura cupa mondiala de hochei. Iar de data asta vor participa cei mai buni jucatori din fiecare tara, mai putin Tod Bertuzzi care inca este suspendat.

uti2102
17th May 2004, 23:08
Super-jucator Heatley! Foarte masiv shi foarte rapid! Pacat totushi ca aceste Campionate Mondiale nu beneficiaza de o programare speciala care sa permita prezentza tuturor vedetelor. Sa speram macar ca vor fi Dream Team-uri macar la Olimpiada.....

ricky
18th May 2004, 20:26
HEATLEY a suferit in toamna trecut un accident de masina in care avea sa moara cel mai bun prieten al sau !
De atunci, viata lui HEATLEY s-a schimbat (in bine ) !
Recunosc, in finala am tinut cu SUEDIA dar, la sfirsit m-am bucurat pentru canadian : a fost visul sau sa-i dedice prietenului victoria la MONDIALE !
Prestatiile echipei canadiene, intr-adevar, au lasat de dorit !
Dar, intr-un campionat asa de lung e bine ca sa ajungi la...virf in FINALA !
S-ar fi putut intimpla ca nord americanii sa nu ajunga in finala si...nimeni n-ar fi plins ! :evil:
Asa insa, a fost frumoasa revenirea lor din meciul cu suedezii.

Am inteles ca antrenorul canadienilor a preluat echipa din...mers : principalul a "abandonat" pe motiv de boala !

Blue
20th May 2004, 02:38
hai sa zicem ca au fost tutusi vreo 5 sau 6 dintre aia valorosi , restul umplutara.
Da, la cupa canadei vor mai mai multi jucatori de clasa.
Un lucru tot nu mi-e clar , de ce nu se programeaza campionatul mondial cand e pauza si ar trebui sa vina cei mai buni de la toti. Cum a fost la olimoiada desi nici acolo n-a fost chiar .
Nu este organizarea de la fotbal. Cred ca federatzia international nu are forta fifa
stanley cup e mult mai tare si parca se joaca altceva.

Blue
20th May 2004, 02:39
ma mai uit la meciuri dar nici nu-mi sarise in ochi Dany Heatley
data viitoare am sa fiu mai atent cand o juca la montreal

uti2102
20th May 2004, 14:11
Io credeam k joaca la Atlanta.

ricky
20th May 2004, 15:57
BLUE, iti inteleg supararea dar, dupa parerea mea, pentru americani EUROPA nu exista !
Si, macar in hochei au dreptate !
Asa mai au si europenii nostri saracii o sansa ! Ca daca ar veni americanii si canadienii cu echipe complete...ar deveni plictisitor C.M. :evil:
Sau ?

GoPens
21st May 2004, 10:36
nu chiar. vezi olimpiada din '98. americanii au aratat acolo cit sunt de buni la...demolat camere.

uti2102
21st May 2004, 19:34
Ricky, sa shtii ca exagerezi! Singurii care se pot considera "brazilienii" hockeiului sunt canadienii, unde acest sport este ca o religie. Pe locul 2 ar fi Cehia iar pe locul 3, la mare bataie, Suedia, Finlanda, Slovacia, Rusia shi Statele Unite. Rezultatul obtzinut anul asta de americani este o mare surpriza; in mod normal nu prea ajung in fatza Cehiei sau Slovaciei.

Blue
22nd May 2004, 19:17
ricky,cred ca Suedia este a doua tara cu jucatori talentati dupa Canada, cel putin asa mi-a lasat mie impresia: Forsberg,Sundin,Axelsson mai multi Mie nu mi se pare buna echipa SUA, sint putini jucatori americani buni in NHL toti comentatorii recunosc asta.

Pentru mine e simplu, echipele cu bani, palmares si suporteri isi permit mai multi canadieni tari, aia amaratii nu. Asta la o prima impresie,exista si exceptzia Ottawa care este o echipa speciala nu prea are canadieni dar are o gramada de straini. Pune la meciurile disputate la Ottawa suporterii din Toronto si Montreal care vin imbracati in tricourile echipelor favorite sa plateasca o suma in plus ca sa nu dea rau la tv si sa stie lumea ca pe putin jumate din spectatori tin cu adversarii. Ei sint echipa ciudata
Dar tot nu inteleg de ce se mai tin competitiile astea internationale daca nu se opreste
orice alta competitie sa le dea tuturor sanasa sa joace cu cele mai mari vedete. Eu nu cred ca ar fi plictisitor si tot o finala Canada -Suedia ar fi fost dar la cu totul alt nivel
nici macar regulamentele nu le-au uniformizat

Go Pens, corect, americanii nu prea au multi jucatori buni, traiesc pe spinarea canadienilor si europenilor daca e sa o spunem pe a dreapta.

Aalpopa, o fi ala de la Atlanta dar eu pot sa-l vad cand joaca Atlanta la...Montreal
altfel n-au cum sa-l vad, nici la tv nu se transmite decat daca ar fi in finala conferientei... destul de improbabil pentru Atlanta.Poate in rezumatele alea dupa ziua de meciuri dar nu-ti dai seama bine dupa rezumate de 1 min

ricky
22nd May 2004, 23:07
Ricky, sa shtii ca exagerezi! Singurii care se pot considera "brazilienii" hockeiului sunt canadienii, unde acest sport este ca o religie. Pe locul 2 ar fi Cehia iar pe locul 3, la mare bataie, Suedia, Finlanda, Slovacia, Rusia shi Statele Unite. Rezultatul obtzinut anul asta de americani este o mare surpriza; in mod normal nu prea ajung in fatza Cehiei sau Slovaciei.

RUSIA ?
Se pare ca n-ai urmarit nici un minut din CM de anul acesta !
Hai, dai o bere si te iert ! :ok:

P.S. Atita timp cit NHL se desfasoara in aceasta perioada, si marea majoritate a finalistilor sint NORD-AMERICANI, nu puteti voi sa-mi spuneti ca...o fi c'o pati !

In urma cu putini ani, echipele CANADEI SI USA au venit in formatii complete si...au jucat finala ! Sau...ma insel ?
Normal ca mai sint si europeni dar nu ei sint...totul...
Germania, cu un portar considerat bun in USA, n-a facut fata pentru ca n-a avut si pe "apa tare" ceva de Doamne-ajuta ! Si a pierdut de la Elvetia ! Care Elvetie a luat cindva un loc 3 (asta pentru a nu incepe sa ne prapadim de ris de Elvetieni, noi astia care invingem Korea pentru a ramine in divizia...X !) !

uti2102
23rd May 2004, 00:32
RUSIA ?
Se pare ca n-ai urmarit nici un minut din CM de anul acesta !
Hai, dai o bere si te iert ! :ok:


LOL. Rushii, ca shi americanii, sunt intr-o perioada mai slaba. Primii continua criza de dupa desfintzarea URSS iar americani nu prea ishi depashesc conditzia (cu exceptzia anului asta). Pana la urma trebuie sa recunoshti ca printre cei mai talentatzi, dupa canadieni shi ceho-slovaci, sunt rushii. Itzi zic doar nume precum Fedorov, Antropov sau Ilya Kovalchuk. Ca la mondiale a fost doar unul dintre ei asta e alta poveste.....In plus, viitorul No. 1 Pick la Draft va fi un rusnac de 18 ani pe nume Ovechkin.