PDA

View Full Version : Palmaresul echipei nationale



rasheedkpenny
28th April 2004, 10:35
Meciul amical cu Germania repreznta al 578-lea meci al echipei nationale.

Rezultate pāna in prezent: 254 victoirii, 143 meciuri la egalitate, 180 meciuri pierdute. Goluri inscrise:979 si goluri primite: 781.

238 dintre meciurile jucate, s-au disputat acasa, dintre acestea 147 au fost cāstigate, 44 pierdute si 47 s-au terminat la egalitate. In meciurile de acasa s-au marcat 522 de goluri si s-au primit 245.

HAI ROMANIA!

iulian
28th April 2004, 10:40
In conferinta de presa de luni, de la Casa Fotbalului, presedintele FRF, Mircea Sandu, a declarat ca nu am cunoscut inca bucuria unei victorii in fata echipei Germaniei. Statistica, insa, il contrazice, dovedind ca nu este de ajuns sa fii conducatorul unei federatii ca sa-i cunosti si trecutul. Astfel, pe 22 noiembrie 1967, la Bucuresti, pe Stadionul "23 August", actualmente "National", selectionata Romaniei a invins echipa Republicii Federale Germania cu 1-0 (0-0), prin golul inscris de Gergely, in minutul 80! Componenta echipei Romaniei ar trebui sa-i dea fiori presedintelui FRF: Haidu - Satmareanu I, D. Nicolae, Dan Coe, Mocanu - Gergely, Koszka - Parcalab, Dobrin (Gh. Constantin), I. Ionescu, Kallo, antrenor fiind Angelo Niculescu. Daca Mircea Sandu nu-si aminteste, ar fi cazul sa-l intrebe pe Beckenbauer, acesta fiind unul dintre protagonistii acelui meci, pe care, cu sau fara voie, presedintele FRF l-a sters din cartea de istorie a fotbalului romanesc!

Gardianul 28.04.2004

iulian
28th April 2004, 10:53
Cristi Chivu: "Doar pronuntand numele Germania te trec fiorii! Avem cativa absenti de marca, dar trebuie sa ne obisnuim sa jucam si asa, pentru ca vor mai fi astfel de situatii".

Dorinel Munteanu: "Am fi mai respectati daca i-am bate pe germani, dar si o remiza ar fi buna, ne-ar da moral inainte de preliminariile CM".

Bogdan Lobont: "Va fi greu, pentru ca nu mai intalnim Lituania sau Georgia, insa ne dorim victoria".

Flavius Stoican: "Intalnim vicecampioana mondiala, dar nu trebuie sa ne gandim nici o clipa ca suntem mai slabi decat ei".

vasile314tzurka
29th April 2004, 08:05
aici e aici. vom avea de furca in preliminarii cu olanda si cehie. daca vom juca la fel ca aseara sau mai bine, zic eu, suntem favoritii grupei. ce bine i-ar prinde lui mutu un post de rezerva la nationala. rezerva lui plesan la o adica de exemplu:)

rasheedkpenny
29th April 2004, 10:37
daca vom juca la fel ca aseara sau mai bine, zic eu, suntem favoritii grupei.

Romānia poate sa joace la fel de bine, dar Olanda si Cehia nu vor juca le fel de prost ca Germania ieri! Asta e sigur!

Despre "cunostintele" lui Sandu... nu spun ca omul ar trebui sa stie la orice moment din zi sau din noapte pe cine am batut si cu cāt... totusi ar fi normal ca macar sa se documenteze inainte despre meciurile cu formatia adversa, inainte sa iasa la rampa cu astfel de afirmatii! Parerea mea...