PDA

View Full Version : Arbitraj - faze controversate !!!



delaparis
8th June 2008, 00:25
Portugalia - Turcia , min 74 hentz la Simao in 20 de metri de poarta Portugaliei nesanctionat :(

Elvetia - Cehia , min 90+4 hentz in careu la Ujfalusi ... penalty pentru Elvetia nesanctionat

moty
8th June 2008, 01:16
La Usfalusi nu cred ca se impunea penalty, n-a avut nici o intentie sa joace mingea cu mana.

Catalanul
8th June 2008, 01:26
defapt la Ujfalusi au fost 2 faze controversate. Una prin minutul 80 cand a fost hent clar in careu iar alta la sfarsitul meciului cand l-a lovit mingea in bratz (insa il avea lipit de corp). S-ar fi putut da penalty, cred eu, la prima faza.

moty
8th June 2008, 01:38
Corect! Dar faultul asupra lui Nani, nesanctionat, care se putea lasa cu fractura?

relansat
8th June 2008, 02:17
Niciun penalty, rosu direct la Nani.

Ted
8th June 2008, 13:57
Elvetia - Cehia , min 90+4 hentz in careu la Ujfalusi ... penalty pentru Elvetia nesanctionat
Au fost 2 faze controversate cu Ujfalusi : cand o minge venita de la un adversar l-a lovit in mana,dar distanta dintre ei a fost foarte mica si in prelungiri cand,la fel,o minge l-a lovit in mana,dar mana lui era clar "lipita" de corp ...
In concluzie Rosetti a judecat foarte bine neacordand hent la ambele faze.Per total a arbitrat excelent...

iulian_1976
8th June 2008, 14:12
In primul caz la Ujfalusi ,,cand o minge venita de la un adversar l-a lovit in mana,dar distanta dintre ei a fost foarte mica ,,

daca arbitrul dorea sa dea 11m ,nu era nici o problema se apreciaza intentia jucatorului de a juca mingea cu mana.As dori echipei Romaniei un arbitraj ca al lui Roseti de la Elvetia-Chehia.

utd4ever
8th June 2008, 14:12
Arbitraj extraordinar pana acum ... 2 faze foarte grele judecate perfect (golul Cehiei si golul anulat Portugaliei) ... centralii si-au facut si ei datoria, daca s-ar da penalty la fiecare hent cand mingea e trimisa de la juma de metru unde s-ar ajunge..

rob_din
8th June 2008, 15:17
Probabil potrivit regulamentului n-a fost penalty la cele doua henturi, insa cred ca regulamentul este prost. Ar trebui sa se sanctioneze orice hent atunci cand el creaza avantaj, si la a doua faza (min 90) a creat clar avantaj pentru Cehia

delaparis
9th June 2008, 23:16
min 27 : Van Nistelrooy marcheaza un gol din offside clar de doi metri la un sut al lui Sneijder din afara careului

moty
9th June 2008, 23:39
fundasul italian din spatele liniei portii se pune?

georgebz
9th June 2008, 23:41
da se pune fundasul .. NU a fost offside ;)

delaparis
9th June 2008, 23:42
George nu e adevarat :) ... ala era in afara jocului ... a fost offside clar dar eroare de arbitraj ... faza prea rapida si tusierul nu a reactionat deci centralul a validat golu l

moty
9th June 2008, 23:43
Hai pariziene ca distanta a fost uriasa, nu e vorba de viteza fazei. Singura scuza ar fi cu fundasul din afara terenului.

georgebz
9th June 2008, 23:50
George nu e adevarat :) ... ala era in afara jocului ... a fost offside clar dar eroare de arbitraj ... faza prea rapida si tusierul nu a reactionat deci centralul a validat golu l

iti garantez eu ca tusierul a tinut cont de acel fundas cazut in spatele portii , de aceea nu a ridicat steagul

nu mai stau acum sa caut prin "Intrebari si raspunsuri" sa redau textul concret, dar ,cum a spus si comentatorul la pauza , acel jucator al echipei in aparare , chiar daca e in afara terenului il scoate pe VN din pozitie de offside

delaparis
9th June 2008, 23:57
O noua veche regula din arbitraj de acum ceva 10 ani spune ca doar jucatorii care participa la faza de joc sunt judecati in regula offside ... deci pot sa fie si in teren dar daca nu participa la faza nu sunt considerati in acoperirea offside sau respectiv in offside :) ... eu asa stiam dar daca s-a schimbat ceva in regulament si nu sunt la curent atunci mea culpa

georgebz
10th June 2008, 00:10
pai dupa cum spui tu , si daca un jucator aparator ar fi accidentat pe linia portii , langa steagul de colt , ... si faza ar fi in careu ... nu ar fi offside ? :)

delaparis
10th June 2008, 00:20
Pai cam asa ... au fost faze numeroase cand jucatori chiar pe picioare a fost suficient sa ridice bratele si sa se opreasca din alergat ca arbitrii sa lase faza sa continue fara sa fluiere offside ... e adevarat ca regula e complicata si arbitrii gresesc deseori dar sigur asa trebuie apreciata faza la Olanda - Italia :)

kain
10th June 2008, 00:48
La faza din meciul cu Olanda - Italia au fost multe greseli, nu s-a dat in multe faze offside..

La golul lui Nistelrooy mi se pare ca era un jucator italian cazut langa bara? Asa am auzit :P

kain
10th June 2008, 12:12
La faza din meciul cu Olanda - Italia au fost multe greseli, nu s-a dat in multe faze offside..

La golul lui Nistelrooy mi se pare ca era un jucator italian cazut langa bara? Asa am auzit :P

Nu a fost ofsaid la golul lui Van Nistelrooy

Olanda a parut ca a marcat primul gol cu Italia din ofsaid. Regulamentul spune clar ca pozitia din care a inscris Van Nistelrooy a fost corecta.

Van Nistelrooy a marcat primul gol contra Italiei, fiind in momentul pasei la doi metri in spatele liniei de aparatori italieni. La prima privire a fost ofsaid, dar lucrurile nu stau asa.

La reluarea tv s-a observat, insa, ca un jucator italian era intins pe gazon, in afara terenului, langa poarta lui Buffon.

Regulamentul prevede in acest sens ca, daca arbitrul de centru nu opreste meciul pentru ingrijiri medicale, jucatorul in cauza se considera a fi pozitionat pe linia portii.

Asadar, cu un aparator pe linia portii, Van Nistelrooy a marcat regulamentar (onlinesport) :ok:

Vorpal
10th June 2008, 21:54
Spania - Rusia 4-1 (2-0)

minutul 90+1: Cesc Fabregas marcheaza dintr-un offside reactivat, golul patru al ibericilor, dupa ce in prealabil sutul lui Xavi fusese respins in lateral de Akinfeev. Greseala a brigazii austriece care a mai avut ezitari in cadrul acestei partide. Probabil cel mai slab arbitraj de pana acum.