PDA

View Full Version : Adrian Georgescu - Portretul romanului din presa



spartacus
6th June 2008, 17:05
Stereotipurile despre romani in contextul campaniei Euro.

Portret al românului din presă
Dragi străini, nu ne provocați! Dacă e vorba de luat la mișto, sîntem campioni mondiali.


“Poporul român nu este curajos și e lipsit de ambiție, deoarece a învățat să se mulțumească cu puțin” - Ladislau Bölöni

Am doborît căprioara cu bîtele, am sfîșiat-o cu mîinile goale, apoi am mîncat-o crudă, pentru că noi încă n-am descoperit focul, iar acum stăm la marginea pădurii și ne invităm unul pe altul care să părăsească primul umbra deasă. Așa, cu burta plină, tolăniți la răcoare, parcă nici nu ne mai vine să mergem mai departe.

“României îi place să avanseze pe furiș. Știe să sufere, să aștepte, să se apere, să se organizeze, să se adapteze, să dejoace planurile adversarului, să cîștige timp” - Ladislau Bölöni

După un somn bun, ne ridicăm și avansăm pe furiș. Obiectele de aur ce ne acoperă piepturile ne cam jenează la mers, dar n-avem ce face, sînt parte din cultura noastră națională și, apoi, fiecare trebuie să ne ducem crucea, indiferent cîte kilograme ar avea, iar dacă le-am arunca pe spate, lanțurile groase cît odgoanele ne-ar sugruma imediat.

Ajunși sub umbra civilizatoare a zidului înalt de doi metri, descoperim că nu mai avem uneltele de sfredelit din epoca de fier. Unii le-am pierdut, alții le-am stricat sau le-am dat la schimb pe tricouri Dolce&Gabbana.

“Românii joacă teatru, mai ales atunci cînd cîștigă. Știu întotdeauna cum să rupă ritmul, de exemplu printr-o accidentare fantomă. Timp suficient pentru a se odihni și a se reorganiza” - Fabien Boudarene, jucător francez de la Universitatea Cluj

Unul sapă un tunel cu unghia de la degetul mic, altul izbește cu ghiulul în poartă s-o dărîme, ceilalți stăm la taclale despre cum va fi cînd vom cîștiga cupa și-i certăm pe cei doi că se mișcă prea greu și că fac prea mult zgomot, oricînd Piți poate să apară la creneluri și să ne toarne un vas cu apă clocotită în cap.

“Românii nu sînt foarte buni din punct de vedere tactic. E păcat, pentru că știu să ocupe bine spațiile din teren” - Fabien Boudarene

Zidul e gros, nu e ușor să faci o gaură ca să obții o imagine în exclusivitate, așa că hotărîm să ne organizăm. Cum nu cădem de acord asupra locului unde va fi gaura, fiecare își alege unul și începe să-și scrijelească numele plus cel al unei vedete feminine în vogă urmate de egal LOVE.

… Și tot așa, se poate broda la nesfîrșit pe acest clișeu prostesc al românului leneș, neserios și lipsit de ambiție. După care, așa, tot de amorul artei, putem să trecem, de pildă, la caracteristicile naționale ale francezilor, dar nu merită. E doar un meci de fotbal, al cărui rezultat îl vom afla luni seara, cînd vom vedea cine mai are chef de rîs.

Daca doriti sa comentati. Am pus si un pol de orgoliu:D

Echo
6th June 2008, 17:55
Stereotipuri într-adevăr... L-aș da deoparte însă pe Boloni, care nu reprezintă cuvântul presei... el săracul își exprimă vreo frustrare, numai el știe care.
Din păcate se întorc vremurile acelea de după '89, când românii erau priviți de la înălțime. Nu sunt craiovean, dar îmi aduc aminte de acel meci dintre PSG și Universitatea din Cupa Cupelor de pe Stade de France, pe la începutul anilor '90. În toiul meciului, apărea o caricatură denigratoare mare cât ecranul televizorului cu titlul "Craiovassic Park". Să mai zicem și de comparația horei bucuriei din Los Angeles '94 cu bucuria unei șatre de țigani. Așa, ca fapt divers, făcută tot de francezi.
Nu voi comenta diferența de standard de viață dintre "noi" și "ei"... asta e evidentă. Mie îmi ridică mari semne de întrebare diferența de educație, cu minusul evident de partea lor. Pe undeva suntem și noi vinovați. Pur și simplu nu are cine să ne susțină o imagine pozitivă. Chiar de ar fi vorba să fie numai una singură, și tot ar trebui să fie susținută de cineva acea imagine. Și mai suntem vinovați că ne pricepem să dăm bine cu stângu-n dreptu'. Cum s-ar spune, ne dăm foc la valiză la momentul potrivit.
Nu mai contează ce fel de valiză... cu bani sau fără, e o figură de stil.
Revin la Boloni. Pentru mine, tipul ăsta îmi creează impresia că nu s-a considerat niciodată român. Deja puțin mai îmi mai pasă că i-a grăbit retragerea lui Zoff din poarta Italiei în1983 și că a contribuit decisiv la calificarea noastră de la Euro '84...

zamolxe
6th June 2008, 18:36
Din nefericire e adevarat ce se spune despre noi. Nu este vina strainilor ca noi nu stim sa ne punem in valoare. E vina noastra ca defilam cu prostii, ne multumim cu putin, nu sintem fiabili, furam ... As avea multe de adaugat, dar timpul nu-mi permite.

spartacus
6th June 2008, 18:50
zamolxe...ai dreptate...e vina noastra.
Totusi, exista o diaspora romana care este extrem de fiabila. Sunt convins ca si in tara sunt suficienti romani care nu se simt reprezentati de cocalarism...
Din pacate pe axa normalitatii suntem o natie frageda. Dar nu trebuie sa incetam sa credem in noi....si sa fim mai reactivi.

YodaRo
6th June 2008, 19:11
iete aici in USA si Canada sunt aprox 1 200 000 de romani si sunt f bine vazuti. Asta pentru ca inca e sistemul vizelor.
diaspora romana isi face datoria in lumea noua, dar asa ca si caracterstica generala romanii au carente de educatie. Nu stiu sa poarte un dialog civilizat...si pana si aici pe forum e vizibil.
noi astia din diaspora vrand nevrand ca sa ne integram a trebuit sa ne schimbam naravurile proaste.

au dreptate francezii pe undeva. Eu am trait in Franta cativa ani buni si imi era greu sa le explic colegilor francezi de ce romanii cersesc si fura pe la metrou. Si nu erau numai din etnia rroma...

Universal
6th June 2008, 19:23
Pe ei, pe mama lor! :drak:

iulian_1976
7th June 2008, 00:13
Am locuit o perioda in Germania , acum stau in Franta pot sa va spun
in cateva cuvinte cum vad eu situatia.
Franta nu difera cu mult in privinta civilizatiei in comparatie cu Romania.
Aici nu discutam de infrastructura,salarii etc....strict ca educatie.
In Franta o sa gasiti rahat de caine peste tot asa cum nu am vazut in viata mea ,arabii lor fura mai abitir ca romanii.
In plus in echipa Frantei nu o sa gasiti prea multi francezi ,Benzema,Nasri...toata cohorta sunt arabi sau africani naturalizati, asta este doar o politica subtila de a te face sa te simti inferior.

Pai daca ar incepe sa faca misto germanii ar trebui sa se ia de toata Europa, asta va spun cert.Distanta de mentalitate intre francez si roman nu este mare va spun asta in cunostinta de cauza.
Numai bine.

MagicTouch
7th June 2008, 01:11
Adevarul este undeva la mijloc sau cel putin asa consider eu. Multi romani din diaspora care au plecat cu ganduri serioase din Romania isi vad de treaba si sunt apreciati. Eu consider asta ca un semn ca romanul nu este lenes si nici lipsit de ambitie. Ca multi din cei ramasi acasa PAR lenesi si lipsiti de ambitii...cu scuzele de rigoare dar au un motiv intemeiat. Iti rupi carca o luna intreaga doar sa platesti intretinerea, utilitatile plus un pachet de tigari si o sticla de bere.Ii vezi pe altii facand avere peste noapte prin hotii, dupa care te mai si sfideaza pe strada sau la televizor ...numai de munca nu-ti mai arde.
Boloni nu cred ca a spus ce a spus cu rautate ci mai degraba ca pe o critica constructiva. Fiecare natie are calitatile si defectele ei. Nu suntem nici cei mai buni dar nici cei mai rai. Esentialul nu este CUM NE VAD ALTII, ci cum ne consideram noi ca romani. Sa ne vedem calitatile,sa le imbunatatim; sa ne recunoastem defectele,sa le indreptam. Dar toate acestea trebuie sa inceapa cu propria persoana. Nu ajuta pe nimeni cu absolut nimic daca aratam cu degetul unul la altul, ne criticam reciproc, ne insultam. Am avut marea sansa istorica ca dupa presupusa Revolutie sa schimbam totul, sa aratam o alta fata in lume, sa devenim o natie mandra si orgolioasa atat pe plan intern cat si international. Dar datorita unor lichele am dat IAR cu bata-n balta...atat acasa cat si in "deplasare". Din pacate, avem si multi de astia printre noi....poate prea multi. De aceea, nimeni nu mai e nebun sa incerce crearea unei noi imagini romanesti pe plan international. Pentru ca, in ton cu o mentalitate comunista, doi fac si cinci desfac.
Cat despre straini, sa-si vada de oala lor ca nici ei nu sunt mai de soi. Nu sunt ei mai civilizati ca asa sunt ei, sunt civilizati pentru ca legea o impune si o impune cu strictete. O dovada de civilizatie o dau intr-adevar tarile scandinave si cele din Benelux care-si vad de ograda lor. Italieni inca viseaza la marele Imperiu Roman si uita ca pana acum 20 de ani erau considerati tiganii Europei in Franta si Germania. De fapt incerca sa uite aratand cu degetul spre romani - "uite sunt altii si mai rai ca noi". Francezii sa-si vada de problemele lor ca sunt arabii calare pe ei mai ceva ca pe o prostituata ieftina iar Parisul e jegos beyond belief.
Cat despre englezi :happy la ei e la moda sa faca misto de altii. Cand devii dintr-un imperiu masiv o insulita marunta, cand o iei pe coaja in linie de la indieni la propriul sport national (cricket), cand tu, inventatorul fotbalului modern nu mergi la o competitie internationala, cand 78% din europeni te vad ca pe o natie de alcolici cu o igiena dubioasa si femei "ieftine" ATUNCI, cum iti poti ridica moralul? Simplu...arunci cu noroi in altii. Inainte de semifinala Euro '96 dintre Anglia si Germania multe ziare englezesti prezentau, pe prima pagina, echipa nationala a Germaniei...cu vestitele casti naziste (inclusiv zvastica) pe cap. Prezentarea noastra drept tigani este mizilic. Nostim este ca prin '95 tot faceau tam-tam prin ziare de incalcarea drepturilor minoritatii rrome in Romania dar in '99 cand au inceput sa apara pe capete nu au stiut cum sa-i trimita mai repede acasa si, intr-o intrunire de urgenta, Parlamentul a scos in afara legii cersitul. Romani-s tigani dar asta nu impiedica BBC1 si ITV sa-si faca rating chemandu-l la unele emisiuni pe "tiganul" de Ilie Nastase si nici sa-l foloseasca in reclama Mercedes. Asa ca ar fii multe de spus despre altii care sa vad mai civilizati ca noi. Englezul imi Romania - tigani, Nastase, Comaneci, Ceausescu...eu replic Anglia - alcolici, femei care le duci in spatele clubului dupa 3 beri, femei care le-am vazut urinand pe strada....IN PICIOARE!

Nico21
7th June 2008, 12:49
iete aici in USA si Canada sunt aprox 1 200 000 de romani si sunt f bine vazuti. Asta pentru ca inca e sistemul vizelor.
diaspora romana isi face datoria in lumea noua, dar asa ca si caracterstica generala romanii au carente de educatie. Nu stiu sa poarte un dialog civilizat...si pana si aici pe forum e vizibil.
noi astia din diaspora vrand nevrand ca sa ne integram a trebuit sa ne schimbam naravurile proaste.

au dreptate francezii pe undeva. Eu am trait in Franta cativa ani buni si imi era greu sa le explic colegilor francezi de ce romanii cersesc si fura pe la metrou. Si nu erau numai din etnia rroma...




Du-te mah baiatule cu prostiile tale...auzi carente de educatie...pai vrei sa imi spui tu mie ca poporul american este educat?du-te si vinde gogosi in alta parte...aia sunt cea mai proasta natie de pe Pamant...tu le-ai vazut kinderii?numai si numai retardati...

Charon
7th June 2008, 14:45
facand o paralela as spune ca stefanestiul seamana cu bronxul!:happy
aceleasi gunoaie,acelasi tip de oameni,acelasi bling-bling........doar armele difera:noi cu sapa si furca ei cu Uzzi si Colt-uri!:lol:

YodaRo
7th June 2008, 16:17
mah, or fi zone rau famate si in America, ca peste tot in lume, da problema e ca in Romania asa sunt peste tot.
Oameni suparati pe viata, in fiecare fraza folosesc cuvinte dure in saraca-le exprimare...ex sunt si aici pe forum si chiar mai sus...
despre America nu puteti sa va dati cu parerea doar din filme.
Si americanii nu or avea ei cultura vasta dar stiu sa se comporte in societate si sa poarte un dialog civilizat. Repet, pana si cei cu un nivel de cultura scazut. Romanii...pas. Injuraturi la orice pas, manele, miros de mititei, transpiratie, nervi samd...sunt obisnuinte in peisajul mioritic.

Nico21
7th June 2008, 16:39
mah, or fi zone rau famate si in America, ca peste tot in lume, da problema e ca in Romania asa sunt peste tot.
Oameni suparati pe viata, in fiecare fraza folosesc cuvinte dure in saraca-le exprimare...ex sunt si aici pe forum si chiar mai sus...
despre America nu puteti sa va dati cu parerea doar din filme.
Si americanii nu or avea ei cultura vasta dar stiu sa se comporte in societate si sa poarte un dialog civilizat. Repet, pana si cei cu un nivel de cultura scazut. Romanii...pas. Injuraturi la orice pas, manele, miros de mititei, transpiratie, nervi samd...sunt obisnuinte in peisajul mioritic.



Mai baiatule,peste americani nu au trecut vreo 4 decenii si ceva de comunism...acest regim ne-a in*******it...nu face tu comparatii fortate...orice copil al nostru este de 10 ori mai destept decat al' mai al dracu' kinder al lor...cum sa nu fie oamenii suparati pe viata ?tu de ce ai plecat?de bine ce e aici?viata i-a facut sa foloseasca cuvinte dure...in jungla noastra doar cei puternici reusesc...retine,cap sec...daca dupa 1989 nu aveam asemenea clasa politica pusa pe japca,acum eram una dintre cele mai infloritoare tari ale Europei...nu ca acum nu mictionam pe ei...cel putin din punct de vedere cultural...ti-am spus...aia pot fi declarati prostovanii Terrei...

MagicTouch
7th June 2008, 16:48
Du-te mah baiatule cu prostiile tale...auzi carente de educatie...pai vrei sa imi spui tu mie ca poporul american este educat?du-te si vinde gogosi in alta parte...aia sunt cea mai proasta natie de pe Pamant...tu le-ai vazut kinderii?numai si numai retardati...
Sa presupunem ca ai avea dreptate. Atunci cum explici ca "cea mai proasta natie de pe Pamant" este, technologic vorbind, una dintre cele mai avanstate natiunii? Ca nu poate fi vorba doar de spionaj industrial..chiar si pentru asa ceva ai nevoie de oameni inteligenti. Asta daca e sa ne referim la capitolul educatie profesionala. In ce priveste educatia celor 7 ani de acasa...au si de asta in foarte mare masura. Padure fara uscaturi nu exista iar americanii au si ei destule "uscaturi". Totusi de la niste uscaturi si pana la argumentul "numai si numai retardati" este cale lunga. Poate nu sesizezi ca este mai usor sa vezi "uscaturile" dintr-o po****tie de aproximativ 304 milioane de locuitori (sau cat mai au americani) decat dintr-o po****tie de 22 de milioane (cat om mai fii noi). Totusi daca ar fii sa facem un procentaj de "retardati" pe suta sau mia de locuitori....s-ar putea sa gasim o statistica care nu ne-ar prea convenii. Nu bag mana in foc dar exista si aceasta posibilitate.

Charon
7th June 2008, 16:55
nu cred ca este necesara analiza unei natiuni care nu a facut altceva decat sa calce pe cadavre!
noi am suferit secole intregi,vorba lui Boloni am ajuns sa avem bucurii marunte!
accept comparatia cu orice tara dar nu cu pleava europeana,ceea ce reprezinta America de azi!

MagicTouch
7th June 2008, 17:08
@Legion - asa a facut, in intreaga istorie a omenirii, orice natie si imperiu care a avut aceasta ocazie si pe care ia dus capul la asa ceva. Americanii nu sunt singurii care au calcat pe cadavre. Poate si noi am fii facut la fel daca am fi avut ocazia si capabilitatea. La felul in care ne jignim si insultam intre noi.... evit sa imi imaginez cum ne-am fii purtat cu altii.

YodaRo
7th June 2008, 17:28
ce treaba are romania ca a suferit si samd. Si ungurii su suferit si cehii au fost sub comunism si polonezii si toti astia sunt peste romani ca educatie si civilizatie. E o chestiune de educatie...romanii sunt obisnuiti in fiecare fraza sa jigneasca...de ex acest Nico mai sus aruncand cu expresii gen cap sec...retardati. Noi astia din diaspora din cauza asta am plecat de acolo ca suntem capete seci..retardati samd... Tragedia e ca ne-am putea obisnui f greu cu acelasi mediu si d'aia cin s-a integrat aici ii e ff greu sa se reintoarca. Om fi noi prosti si capete seci...da am avut curajul sa luam viata de la zero si sa ne bazam doar pe capul si mainile noastre sa ne cladim un viitor in lumea noua.

americanii astia pe care ii stiu eu niciodata nu ar insulta, sunt extrem de politicosi si se intrec in a da dovada de buna crestere. O fi poate si din cauza ca griji materiale nu au aproape deloc. Sunt atat de prosti incat sunt cea mai puternica natiune din lume. E un curent anti-american in romania...poate ca unde indivizii de acolo au fost scoliti in comunism atat de mult de politruci cu ideea ca pericolul vine de la apus. Francezii, britanicii, germanii, americanii..toti sunt prosti si numai mioriticul e cel mai destept din lume. Classic movie.

MagicTouch
7th June 2008, 17:48
Yoda, prima oara m-am intors in tara dupa 14 ani. Pur si simplu m-am simtit ca un emigrant in propria tara. Nu cred ca s-ar pune problema readaptarii dar NU VREAU sa mai ma adaptez la o viata in Romania pentru ca nu-i vad sensul. Mai mult, daca mai vizitez Romania cred ca o sa ajung si pe la puscarie. Cred ca ajung sa infund cuiva pe gat mobilul cu MP3 si sa-l tin asa pana se termina bateria. Ai avut 1000 de lei sa iti iei un mobil cu MP3??? Ia-ti in gatu' matii si niste casti de 10 lei!!!! Nu mai forta toata lumea din jurul tau sa asculte la cretinismele tale. Ca tot vorbim de "retardati", "capete seci" si tigani :drak:. Am vazut mai multi romani ascultand pe strada muzica tiganeasca/manele la mobilul cu MP3

YodaRo
7th June 2008, 17:56
Noi cei din diaspora punem umarul la ridicarea romaniei. Fie ca suntem etichetati ca si capsunari...dar trimitem milioane de USD, Euro in tare. Noi cei de aici facem lobby Romaniei chiar daca cei din tara nu recunosc asta... o parte din admiterea ro in Nato sau UE se datoreaza si efortului nostru...aici nu intru in detalii. Noi suntem romani adevarati chiar daca suntem facuti prosti, capete seci, retardati, capsunari, gunoieri, spalatori de vase samd de catre cei din tara.
Pe unde suntem dusi, tacem, muncim din greu si ne mandrim ca suntem romani. Dar romanii din tara ce fac?

Charon
7th June 2008, 18:37
Noi cei din diaspora punem umarul la ridicarea romaniei. Fie ca suntem etichetati ca si capsunari...dar trimitem milioane de USD, Euro in tare. Noi cei de aici facem lobby Romaniei chiar daca cei din tara nu recunosc asta... o parte din admiterea ro in Nato sau UE se datoreaza si efortului nostru...aici nu intru in detalii. Noi suntem romani adevarati chiar daca suntem facuti prosti, capete seci, retardati, capsunari, gunoieri, spalatori de vase samd de catre cei din tara.
Pe unde suntem dusi, tacem, muncim din greu si ne mandrim ca suntem romani. Dar romanii din tara ce fac?

nimeni nu a contestat acest lucru,perfect adevarat ce spui!:ok:

BAK
7th June 2008, 20:44
Du-te mah baiatule cu prostiile tale...auzi carente de educatie...pai vrei sa imi spui tu mie ca poporul american este educat?du-te si vinde gogosi in alta parte...aia sunt cea mai proasta natie de pe Pamant...tu le-ai vazut kinderii?numai si numai retardati...

fals......copii americanilor sunt la fel de destepti ca si ai nostri....pur si simplu sistemul de invatamant nu este axat pe asa multa matematica. Atata tot.


Mai baiatule,peste americani nu au trecut vreo 4 decenii si ceva de comunism...acest regim ne-a in*******it...nu face tu comparatii fortate...orice copil al nostru este de 10 ori mai destept decat al' mai al dracu' kinder al lor...cum sa nu fie oamenii suparati pe viata ?tu de ce ai plecat?de bine ce e aici?viata i-a facut sa foloseasca cuvinte dure...in jungla noastra doar cei puternici reusesc...retine,cap sec...daca dupa 1989 nu aveam asemenea clasa politica pusa pe japca,acum eram una dintre cele mai infloritoare tari ale Europei...nu ca acum nu mictionam pe ei...cel putin din punct de vedere cultural...ti-am spus...aia pot fi declarati prostovanii Terrei...

pai se vede ca te-a in*******it sistemul de care vorbesti mai sus pentru ca deja aberezi. Iarasi auzim teoria asta ca noi suntem ai mai destepti, si strainii niste prosti. Ce ne mai creste orgoliul cand spunem asta. Nico, tine minet un lucru, cele mai bune scoli sunt in america, cele mai bune universitati sunt in america. Romania nu are nici macar o universitate in primele 500 din lume. Atat.
http://www.online-universities.us/top500universities.htm

Nico21
7th June 2008, 20:47
fals......copii americanilor sunt la fel de destepti ca si ai nostri....pur si simplu sistemul de invatamant nu este axat pe asa multa matematica. Atata tot.



pai se vede ca te-a in*******it sistemul de care vorbesti mai sus pentru ca deja aberezi. Iarasi auzim teoria asta ca noi suntem ai mai destepti, si strainii niste prosti. Ce ne mai creste orgoliul cand spunem asta. Nico, tine minet un lucru, cele mai bune scoli sunt in america, cele mai bune universitati sunt in america. Romania nu are nici macar o universitate in primele 500 din lume. Atat.
http://www.online-universities.us/top500universities.htm




Pai da....ce mai conteaza ca in universitatile americane tragi pe nas pana te inverzesti si daca se supara unul curata o intreaga clasa cu un revolver...curat,murdar coane !!!

iulian_1976
8th June 2008, 00:09
Aici se amesteca pere cu mere.
Apropo si aici in Franta am vazut tineri francezi ascultand la mp3 la maxim.:D

Daca s-a comparat din punct de vedere a educatiei Franta cu Romania sunteti in eroare,nu este mare diferenta.Nu sunt romanii la capatul pamantului.

Daca vom compara Germania cu Franta ,este o distanta foarte mare.


Pentru colegii din SUA nu cred ca este cazul sa cadeti in extrema ,puteti sa spuneti ca v-ati americanizat sau canadizat.
Am intalnit canadizati care de ziua copilului canta in engleza este treaba voastra puteti uita de Romania.

Insa nu uitati nu cred ca este normal sa fie operat cainele vecinului ca latra cam tare sau sa sa platesc 6 ani rate pe o casa din,,carton,,care o darama prima tornada iar firma de asigurari se face ca ploua in final sau sa beau bere
doar la 330 ml.
Apoi nu uitati la ora actuala toata Europa sufera din cauza voastra,vreti sa compensati degringorada economica cu cresterea pretului la benzina si motorina.Europeanul plateste 1.4 euro litru cand in Maroc este 0,04euro.

Daca locuiati in Germania,Finlanda,Danemarca,Norvegia intelegeam sa dati exemplu de un sistem pus la punct din toate punctele de vedere asa nu cred ca SUA este exemplul pentru o tara ca Romania.

Haideti sa va delectez cum se imparte gunoiului in Germania si apoi in Franta.
In Germania 1.alimente degradata2.peturi3.conserve4.cartoane5.ziare4.stic le albe 5.sticle negre
In Franta 1.alimente degradabile 2.peteuri,harti,etc
Numai observand lucrul acesta iti poti da seama cam unde se situiaza tara respectiva din multe alte puncte de vedere.

In Romania stiu.....dar in extraordinara SUA cum este ?:)

Numai bine.

YodaRo
8th June 2008, 03:54
ne-am americanizat, vrand, nevrand mai ales daca suntem cetateni si ai acestei tari. Diferenta dintre un emigrant roman in America/Canada si Franta e ca in lumea noua se va numi american/canadian de origine romana pe cand in Franta de ex, roman toata viata lui. Si aici nu e o rusine sa fii roman...pe cand in Europa pas. Te vad imediat francezii ca nu esti de al lor..si te trateaza ca atare ca pe un emigrant, mai rau ca pe marocani sau algerieni.

Ca nivel de trai, USA e peste multe tari din Europa. Si in educatie la fel... aici sunt cele mai bune universitati din lume. Si absorb cei mai buni studenti din lume cu burse. Aici de ex un elev de gimnaziu daca e f bun urmeaza cursuri speciale si studiaza separat de aia mai slabi. D'aia se aude ca fac 2 clase intr-una..adica unul de cls a 5-a studiaza si materia de a 7-a daca il duce mintea. Sistemul educational in USA e superior celui din Europa si net superior celui romanesc ce e la pamant acum.

Nu vreau sa spun ca USA e tara perfecta insa e de 100 de ori mare insa ca emigrant esti asimilat mai bine aici... pe cand in Europa nu. USA e totusi cea mai mare putere militara si in top la cea economica. Economia europeana depinde de cea americana...pe cand invers mai putin.

si ca veni vorba, parerea mea e ca britanicii au fost dus civilizatia pe acolo pe unde au colonizat ca e USA/Canada ca e Australia sau Noua Zeelanda, ca e Africa de Sud ei au adus in aceste tari valorile lor si se vede...aceste tari sunt cele mai ridicate in lume.

ginta latina, francezii, spaniolii portughezii au colonizat prin America de sud in mare parte..si se vede la ce nivel sunt. Anglo-saxonii au fost si sunt superiori latinilor. D'aia romanii nu au sanse sa ridice ..materialul e de sorginte latina. Parerea mea.

BAK
8th June 2008, 21:00
In Romania stiu.....dar in extraordinara SUA cum este ?:)

mai bine decat in Franta cu siguranta. :ok:
economia americana e cea mai puternica din lume..cu un produs intern brut exact cat al intregii uniuni europene si de 6 ori mai mare decat al germaniei, tara cu cel mai mare GDP din europa. Atat.