PDA

View Full Version : Nationale SUA 2008



rob_din
3rd June 2008, 23:45
In acest weekend au loc CN ale SUA la feminin

mikeyy
4th June 2008, 00:04
In acest weekend au loc CN ale SUA la feminin

Asa este....mi-as dori sa vad aceasta competitie!
Abia astept sa-i vad exercitiile lui Shawn Johnson. De asemenea se pare ca Chellsie Memmel e in forma buna.

Dupa parerea mea in echipa SUA vor fi:
1.Shawn Johnson
2.Nastia Liukin
3.Chellsie Memmel
4.Alicia Sacramone
5.Sam Peszek
6. Shayla Worley/Ivana Hong

Din cate am citit, se pare ca Worley ar fi accidentata..ceva probleme cu spatele

venera
4th June 2008, 12:11
Ahh, si oare pe ce post transmite ? Tare mi-ar placea sa vad...de unde putem afla mai multe informatii ?

venera
4th June 2008, 12:17
Iata ce am gasit, asta o fi aore ?

http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=82&prog=Events

ancaqwe
4th June 2008, 14:49
Din cate am citit, se pare ca Worley ar fi accidentata..ceva probleme cu spatele
Unde ai citit despre Worley? Eu nu am gasit decat laude legate de ea la podium training... Mie imi placea mult mai mult de ea ca gimnasta cand era junioara. Acum parca a pierdut un pic din stralucire...

mikeyy
4th June 2008, 18:10
Am citit acum vreo 2-3 saptamani pe un blog strain...probabil nu a fost ceva grav.
Am cautat acel articol, dar din pacate nu l-am mai gasit.

crisloregym
4th June 2008, 19:22
Intr-adevar gimnastica se dezvolta in Brazilia insa nu stiu cine ti-a spus ca are audiente la TV. In Brazilia dupa fotbal audiente foarte mari au voleiul si baschetul, in nici un caz gimnastica. Iar Jocurile Pan-Americane au fost transmise de mai mult televiziuni, dar asta n-are legatura cu gimnatica. Au fost vreo 20 de sporturi in program nu doar gimnastica. Era normal sa se transmita atata timp cat Brazilia a organizat competitia

Utilizatorii brazilieni de pe gymworld au zis asa, sau cel putin asta am inteles eu din engleza lor:D. Unul din ei a zis fie ca etapele de Cupa Mondiala au fost vizionate de atat d emulte persoane, fie ca doar o etapa de Cupa Mondiala ar fi avut audienta atat de mare. Dar, cum numele lipsea, am presupus ca era vorba despre mai multe etape.

Si, tot ca semn de admiratie pentru interesul brazilienilor, iata un articol, insotit de filmulet despre gimnastica...si nu despre gimanstica lor, ci despre cea a Romaniei!!!!! De cand nu am mai vazut, NOI, in ROMANIA, una stfel d ereportaj despre gimnastica???? In general, cu problemele care sunt, cu ce spune Formnite???

http://www1.folha.uol.com.br/folha/esporte/ult92u406752.shtml
filmuletul: http://www.youtube.com/watch?v=72AmIiwVViU
Eu nu vorbesc protugheza, dar am reusit sa pricep cate ceva:
ca Romania, desi sportul acesta ar avea o po****ritate destul de mare, toata lumea stie ce impact a avut Nadia, totusi, sunt foarte putini copii la gimnastica. Ca Romania este tara care din 1976 incoace a castigat cele mai multe medalii olimpice din lume, in ciuda lipsei de sportive (spre deosebire de China) si in ciuda lipsei unei finantari puternice (spre deosebire de SUA). Ca gimnastele romance sutn convinse: vor fi campioanele vointei. Florin Cotutiu, antrenor, ar fi declarat ca ianinte de '89 gimnastica se respira 24 de ore pe zi, acum parintii trebuie sa plateasca intre 30-80 de euro/luna (Este adevarat, Mihaela????? Mi se pare o suma prea mare!!!) pentru ca ai lor copii sa poata face gimnastica. Forminte ar mai fi declarat ca de JO de anul acesta depinde viitorul gimansticii romanesti si ca pentru JO din 2016 TREBUIE sa ne gandim incepand de astazi, intrucat pregatirea unei atlete necesita aproape doua cicluri olimpice.

Poate ar fi fost mai interesant sa fi aparut una stfel de articol in presa noastra, zic eu!!!!

Tess_AN
4th June 2008, 20:12
Ahh, si oare pe ce post transmite ? Tare mi-ar placea sa vad...de unde putem afla mai multe informatii ?
Tot la AGF pe site: http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=369&ArticleID=2215 spune ca joi 5 iunie sunt junioarele la ora 13 locala si seniorii la ora 19. A doua zi de concurs e sambata - juniori la ora 13 si seniori la 15:30. Ambele concursuri, din ambele zile conteaza la fel de mult in calsamentul final (se aduna) si clasamentul final sta la baza calificarii pentru Pre-Olimpice.

Da si lista participantelor pe state:
Arizona
Melissa Metcalf, Mesa, Ariz./Desert Devils (Junior)

California
Desi Borgese, Los Gatos, Calif./Airborne (Junior)
Kaitlyn Clark, Rancho Cucamonga, Calif./Precision (Junior)
Sophina DeJesus, Temecula, Calif./Precision (Junior)
Mattie Larson, Los Angeles/All Olympia (Senior)
Katelyn Mohr, Carmichael, Calif./Byers (Senior)
Hallie Mossett, Los Angeles/All Olympia (Junior)
Samantha Shapiro, Los Angeles/All Olympia (Junior)
Ashley Stott, Temecula, Calif./SCEGA (Senior)

Florida
Jana Bieger, Coconut Creek, Fla./Bieger's (Senior)
Olivia Courtney, Orlando, Fla./Orlando Metro (Senior)
Morgan Smith, Clermont, Fla./Brandy Johnson (Junior)
Shayla Worley, Orlando, Fla./Orlando Metro (Senior)

Hawaii
Randi Lau, Honolulu/What's Up (Junior)

Iowa
Shawn Johnson, West Des Moines, Iowa/Chow's (Senior)

Illinois
Bridget Caquatto, Naperville, Ill./Aerials (Junior)
Mackenzie Caquatto, Naperville, Ill./Aerials (Senior)

Indiana
Samantha Peszek, Indianapolis, Ind./DeVeau's (Senior)
Bridget Sloan, Pittsboro, Ind./Sharp's (Senior)

Massachusetts
Alicia Sacramone, Winchester, Mass./Brestyan’s (Senior)

Maryland
Alexis Carroll, Olney, Md./Hills (Junior)
Corrie Lothrop, Gaithersburg, Md./Hills (Senior)
Britney Ranzy, Gaithersburg, Md./Excalibur (Senior)

Michigan
Kamerin Moore, Bloomfield, Mich./Geddert's (Junior)
Jordyn Wieber, Dewitt, Mich./Geddert's (Junior)

Missouri
Rebecca Clark, Blue Springs, Mo./GAGE (Junior)
Ivana Hong, Blue Springs, Mo./GAGE (Senior)

North Carolina
Kimberly Jacob, Raleigh, N.C./Superior (Senior)
Sarah Persinger, Charlotte, N.C./Southeastern (Senior)

New Jersey
Darling Hill, Mt. Laurel, N.J./Will Moor (Senior)

Nevada
Asi Peko, Henderson, Nev./Brown's Las Vegas (Junior)

New York
Sabrina Vega, Carmel, N.Y./Dynamic (Junior)

Ohio
Amanda Jetter, Milford, Ohio/Cincinnati Gymnastics (Junior)
Ashley Priess, Hamilton, Ohio/Cincinnati Gymnastics (Senior)
Cassie Whitcomb, Cincinnati, Ohio/Cincinnati Gymnastics (Junior)

Pennsylvania
Lauren Beers, Warren Center, Pa./Southern Tier (Junior)
Cassandra Hanley, Danielsville, Pa./Parkettes (Junior)
Madeline Hanley, Danielsville, Pa./Parkettes (Junior)
Annette Miele, Easton, Pa./Parkettes (Junior)
Elizabeth Price, Coopersburg, Pa./Parkettes (Junior)
Amber Trani, Richlandtown, Pa./Parkettes (Senior)

Texas
Caitlin Atkinson, Houston/Cypress (Junior)
Briley Casanova, Dallas/WOGA (Junior)
Chelsea Davis, Lakeway, Texas/Texas Dreams (Senior)
Alaina Johnson, Tyler, Texas/Texas East (Senior)
Sophia Lee, Plano, Texas/WOGA (Junior)
Nastia Liukin, Parker, Texas/WOGA (Senior)
Christa Tanella, Lucas, Texas/WOGA (Senior)
MacKenzie Wofford, Spring, Texas/Stars (Junior)

Virginia
Gabrielle Douglas, Virginia Beach, Va./Excalibur (Junior)
Brooke Parker, Lorton, Va./Capital GNTC (Junior)
Randy Stageberg, Chesapeake, Va./Excalibur (Senior)

Wisconsin
Chellsie Memmel, West Allis, Wis./M&M Gymnastics (Senior)

Sunt curioasa sa o vad pe Jana Bieger.
Unde o fi Bross???? Stie cineva?
Edit: Transmite NBC Sport doar sambata de la ora 16:00 locala.

Mihaela P
4th June 2008, 20:18
...acum parintii trebuie sa plateasca intre 30-80 de euro/luna (Este adevarat, Mihaela????? Mi se pare o suma prea mare!!!) pentru ca ai lor copii sa poata face gimnastica. Forminte ar mai fi declarat ca de JO de anul acesta depinde viitorul gimansticii romanesti si ca pentru JO din 2016 TREBUIE sa ne gandim incepand de astazi, intrucat pregatirea unei atlete necesita aproape doua cicluri olimpice.

Poate ar fi fost mai interesant sa fi aparut una stfel de articol in presa noastra, zic eu!!!!

Probabil sunt cluburi la care se platesc orele de gimnastica.
Insa eu cred ca in articolul de mai sus este vorba despre Centrul de la Deva , unde sunt antrenate fetitele inainte de selectia pentru lotul de junioare. Chiar vorbeam cu mama unei fetite ce se antreneaza la Deva de aproximativ 4 ani si imi spunea ca platesc o suma (nu mai retin cat) pentru absolut tot:ca la internat. Dar dupa ce sunt selectionate la lot nu mai platesc acea suma.

myrab3la_19
4th June 2008, 20:19
Ma astep sa fie o competitie cu multe note peste 16...si probabil Liukin si Johnson vor lua 17...in sistemul lor de notare,doar nu se vor lasa mai prejos decat chinezii.Abea astept sa le vad!

mikeyy
4th June 2008, 20:45
Va fi interesant duelul Johnson vs Liukin.....Johnson avantaj sarituri, iar Liukin avantaj paralele.

P.s Multumim Tess pt lista de participanti :)

ancaqwe
4th June 2008, 21:59
Mersi! O sa fie un concurs extrem de interesant ;) Abia astept sa vad, si apoi nationalele noastre!

ioanavol
4th June 2008, 22:35
Multumesc mult pt informatii. Si eu de-abia astept sa le vad si pe americance, pe langa rusoaice si romance:P

crisloregym
4th June 2008, 22:56
Si eu sutn curioasa in ce stadiu sunt cele doua si ce note astronomice vor primi:D Si mai sutn curioasa ce imbunatateste Shawn la barna si sol si cum o va prinde/nu noua muzica pe care o are la sol:D

mikeyy
4th June 2008, 23:01
Eu cel mai mult astept sa-i vad saritura lui Shawn..am inteles ca a inceput sa o faca bine.

rob_din
4th June 2008, 23:03
Eu nu mai astept nimic fiindca suntem mult prea dearte de SUA si China pentru a-mi mai face sperante. Poate ciupim o medalie-doua de bronz. Nu vad cum s-ar putea mai mult

cristina86
4th June 2008, 23:05
poate o sa fie ceva mai mult de bronz din partea sandrei la sol..

mikeyy
4th June 2008, 23:09
Eu nu astept aceasta competitie neaparat pentru a face o comparatie cu gimnastele noastre, pt ca stiu cam care este nivelul fiecarei tari.... este o competitie de gimnastica interesanta..si in plus cred ca reprezinta un stres pt gimnastele din SUA din cauza ca Nationalele vor conta si la selectia pt echipa olimpica....ma voi uita ( daca am unde :D ) pt ca imi place Shawn Johnson si de asemenea e interesant duelul dintre ea si Liukin.

myrab3la_19
4th June 2008, 23:09
Dupa ce vom vedea nationalele lor cu notele alea imense,vom vi poate dezamagiti de ce vom vedea la noi...numai ca vor fi mai aproape de realitate.Totusi sunt "furioasa" pe americance...cum pot sa progreseze atat...nici nu se accidenteaza,o fi din cauza ca au antrenor personal?Parca au si mai multa ambitie,la noi Stela mi se pare cea mai ambitioasa...se vede si din exercitile pe care le are,ma refer la notele de plecare.Cred ca e singura care risca.Izbasa in afara de sol,la barna nu are nici un progres...paralele nu,iar la sarituri are o tinuta buna.Tamarjan vine tare din urma dar Olimpiada e prea aproape,Dragoi nu e constanta...Druncea a fost accidentata dar si cand nu a fost nu a impresionat iar saraca Cerasela a avut un ghinion imens..Asta e!Sa vedem Nationalele!

rob_din
4th June 2008, 23:17
poate o sa fie ceva mai mult de bronz din partea sandrei la sol..

E singura speranta reala la mai mult de bronz, dar va fi foarte foarte greu. La barna unde aveam sperante nu cred ca prindem medalie

cineva_cineva
4th June 2008, 23:34
Stiti unde am putea vedea nationalele din SUA? Am vazut pe un site ca ar fi CNN sport, dar, se poate vedea online de la noi? Si carei ore ar corespunde ora 13 de la ei? Sau ora 19 ne intereseaza mai mult, ca atunci sunt senioarele. Eu am cautat pe undeva CNN sport online, dar nu prea am gasit, din pacate

rob_din
4th June 2008, 23:54
Nu se transmite decat un concursul de sambata de la 23:00 la 01:00 pe NBC. Nu cred ca se poate vedea pe undeva pe internet postul

cineva_cineva
4th June 2008, 23:58
Asta e ora noastra, da? Ok, mai caut... NBC transmite, dar sa vad daca gasesc si NBC sport, dar mai caut dupa ziua de maine, sa scap de examenul meu deocamdata si apoi, mai caut si eu, poate gasesc ceva

rob_din
4th June 2008, 23:59
www.andromedanet.com/tvtuner_nbc5ksl.html

Tess_AN
5th June 2008, 00:02
Stiti unde am putea vedea nationalele din SUA? Am vazut pe un site ca ar fi CNN sport, dar, se poate vedea online de la noi? Si carei ore ar corespunde ora 13 de la ei? Sau ora 19 ne intereseaza mai mult, ca atunci sunt senioarele. Eu am cautat pe undeva CNN sport online, dar nu prea am gasit, din pacate
Anul trecut la Visa Championship au avut o pagina cu live results... un fel de ticker al nemtilor, am urmarit atunci, nu mai tin minte, dar daca o gasesc normal ca pun post.
Dupa cum se lauda ei, s-ar putea sa fie aici: http://usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=734&prog=Events Si scrie undeva sub News and results "qiuck hits" -incercati sa dati click pe asta- in timpul competitiei ar trebui sa fie comentarii/rezultate la cald. La baieti a fost, sper ca si la fete.
Bostonul e cu 7 ore in urma fata de Bucuresti. Deci ora 13 la ei e ora 20 in tara, ora 19 la iei e ora 2 noaptea in tara. Asta pentru maine, joi. Sambata senioarele sunt la ora 16 a lor adica ora 23 in tara - ceva mai omeneste. :P

rob_din
5th June 2008, 00:02
Asta e ora noastra, da? Ok, mai caut... NBC transmite, dar sa vad daca gasesc si NBC sport, dar mai caut dupa ziua de maine, sa scap de examenul meu deocamdata si apoi, mai caut si eu, poate gasesc ceva

NBC sport e acelasi lucru cu NBC. Atata se transmite 2 ore sambata de la CN fete si 2 ore duminica inregistrare de la CN masculine de acum 2 saptamani

NBC transmite mult mai mult de la trialul pentru JO

rob_din
5th June 2008, 00:04
http://www.andromedanet.com/tvtuner_nbc5ksl.html


Mie imi merge sacadat fiindca n-am viteza suficienta la net. Insa de mers merge

mikeyy
5th June 2008, 00:07
Rob esti sigur ca e bun site-ul..cand am intrat pe el era sa ma virusez..noroc cu antivirusul :o:

cineva_cineva
5th June 2008, 00:21
Aici am mai gasit eu NBC, site-ul tau, Rob, nici la mine nu merge si viteza la net am destul de buna.Adica, in general imi merge TV online. DAr, eu am crezut ca NBC sport e alt post, fata de NBC. In fine, NBC eu l-am gasit aici. Vom vedea la momentul potrivit daca reusim s avedem ceva. http://tvonline.isfree.org/nbc-news/

rob_din
5th June 2008, 00:23
Rob esti sigur ca e bun site-ul..cand am intrat pe el era sa ma virusez..noroc cu antivirusul :o:

Eu folosesc de mult timp siteul si n-am avut probleme

rob_din
5th June 2008, 00:25
Aici am mai gasit eu NBC, site-ul tau, Rob, nici la mine nu merge si viteza la net am destul de buna.Adica, in general imi merge TV online. DAr, eu am crezut ca NBC sport e alt post, fata de NBC. In fine, NBC eu l-am gasit aici. Vom vedea la momentul potrivit daca reusim s avedem ceva. http://tvonline.isfree.org/nbc-news/

Ala este NBC news n-are legatura cu NBC-ul care transmite competitia.

Asta care merge mai greu e sigur postul care transmite competitia, insa cere viteze mare la net, mai mare decat viteza pe care o cer alte posturi online

Tess_AN
5th June 2008, 00:31
eu am crezut ca NBC sport e alt post, fata de NBC. http://tvonline.isfree.org/nbc-news/
S-ar putea sa ai stiri acolo. NBC Sports e o divizie a NBC-ului mare. Ca progam TV, NBC Sports transmite numai Sport si e unul din canalele ce le platesti separat. NBC (mare) din cand in cand preia direct de la NBC Sports. Daca transmite NBC-ul il prind si eu, va pun web cam-ul pe tv daca vreti :evil: Daca e doar NBC Sports nu am sanse...

cineva_cineva
5th June 2008, 00:34
Tess, ma abonez la tine!Cica e pe NBC-ul mare. Ma abonez sa vad si eu concursul daca se poate!!!:D

Tess_AN
5th June 2008, 00:50
Cred ca am gasit pagina echivalenta a ticker-ului nemtesc:
http://www2.usa-gymnastics.org/events/2008/vc_women/qh/

mikeyy
5th June 2008, 00:51
Cred ca am gasit pagina echivalenta a ticker-ului nemtesc:
http://www2.usa-gymnastics.org/events/2008/vc_women/qh/

Super! Multumim Tess:yes:

Tess_AN
5th June 2008, 00:52
Tess, ma abonez la tine!Cica e pe NBC-ul mare. Ma abonez sa vad si eu concursul daca se poate!!!:D
Daca nu ai examen a doua zi :drak:, nici o problema! :ok:

rob_din
5th June 2008, 00:59
S-ar putea sa ai stiri acolo. NBC Sports e o divizie a NBC-ului mare. Ca progam TV, NBC Sports transmite numai Sport si e unul din canalele ce le platesti separat. NBC (mare) din cand in cand preia direct de la NBC Sports. Daca transmite NBC-ul il prind si eu, va pun web cam-ul pe tv daca vreti :evil: Daca e doar NBC Sports nu am sanse...

E pe NBC-ul principal

http://www.tvguide.com/Listings/default.aspx

Tess_AN
5th June 2008, 01:07
Noutati de la antrenamentul oficial:
poze si cateva comentarii calde, de azi, de la fata locului -aici: http://lblgymnastics.wordpress.com/ Comentariile, pe scurt:

Sloan - paralele bune dar nu a facut exercitii complete la toate aparatele A lucrat mai mult paralele dar nu exerciutiu complet
Worley: - si ea are paralele bune, foarte buna si la barna
Liukin - pare tare, sarituri bune, are sol mai curat (ca tinuta), barna super, paralele cu standurile si piruitele slefuite inclusiv coborarea - mai bine ca la sCAM.
Johnson - a fost ea insasi, noua muzica la sol, Amanar de doua ori, pare tare la toate aparatele exceland la barna.
Sacramore - f. bine la barna, aceleasi exercitii ca la CM - nu stiu sa traduc:"She only did timers for the Rudi"
Hong: DTY bun, dublu salt inainte la sol
Memmel - constanta si a tras tare (muncit din greu) A facut de 3 ori exercitiu complet la barna si paralele cu o singura cadere (barani). A incremenit aterizarea la paralele de fiecare data. La sol - Her piked double Arabian was good and stuck, as was the DLO. Saritura nu foarte grozava. Per total, daca se alegea echipa acum, ar fi fost parte din echipa.
Peszek - nu a fost grozava la sarituri, sol slabut, barna bunicica.



Si inca un blog, are stiri din 3iunie si mai jos din 4 iunie: http://gymnicestics.blogspot.com/ spune:

Johnson pare tare. Se chinuie un pic cu "her switch leap, layout stepout, back pike pass" la barna. Muzica noua la sol. A facut 2 Amanare. Pare solida la toate 4 aparatele.
Sacramore: are aceleasi exercitii ce le-a avut si anul trecut si acu doi ani
Memmel: pare ca are locul asigurat in echipa. paralele din 7.2 si a reintrodus Dos Santos la sol. A revenit la exercitiile din 2005-2006.
Worley: inca are problemele cu spatele de la accidentare,nu pare bine deloc, barna bunicica,a avut probleme la toate aparatele
Liukin - paralele si barna solide, sarituri ceva mai bune ca inainte
Sloan - paralele bune, si-a imbunatatit tinuta
Peszek - sol imbunatatit dar inconstanta. Sarituri cu probleme.
Hong: Saritura DTY arata foarte bine, si are "double front" la sol
Trani - are o saritura DTY ca si a lui Nistor
Priess -nu a aparut la antrenamentul oficial si a fost scoasa din concurs

cineva_cineva
5th June 2008, 18:37
BUna, uite aici inca un link cu NBC.Speram sa fie bun asta... si poate il vedem in direct concursul.http://www.freecomputertv.com/modules.php?name=TV_Nbc

Tess_AN
5th June 2008, 18:46
Multumesc Amalia. M-am uitat in program, NBC-ul preia d ela NBC Sport si transmite intr-adevar sambata de la ora 23:00 -ora Romaniei- pentru doua ore ziua a doua de la fete si duminica de la ora 21:00-ora Romaniei -tot doua ore inregistrarea de la baieti.
Ordinea de concurs -ziua 1 la USA CN: senioare: http://www.usa-gymnastics.org/Portals/0/Images/events/vc_women/VW08SeniorsDay1Rotations.pdf
Junioare: http://www.usa-gymnastics.org/Portals/0/Images/events/vc_women/VW08JuniorsDay1Rotations.pdf

ioanavol
5th June 2008, 18:49
Pe blogul mentionat de Tess au aparut si cateva filmulete! http://gymnicestics.blogspot.com/

Tess_AN
5th June 2008, 19:06
Pe blogul mentionat de Tess au aparut si cateva filmulete! http://gymnicestics.blogspot.com/
Multumesc Ioana. Se pare ca ambele link-uri/blog-uri sunt actualizate si cel mentionat de tine si celalalt. http://lblgymnastics.wordpress.com/
Nu scrie cine stie ce (mai mult despre costume) de la antrenamentul de azi, nu traduc. Sa vedem ce mai apare... acusi incepe prima zi a junioarelor (ora 20:00, ora Romaniei).

cineva_cineva
5th June 2008, 19:08
DAca va intereseaza gimnastica ritmica, am pus acolo un anunt, in legatura cu campionatele europene. Scuze pt offtopic, puteti sterge mesajul meu mai pe seara, dar vad ca acolo nu prea intra multi si de asta am scris si aici.Scuze inca odata!

Tess_AN
5th June 2008, 19:29
La http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=738&prog=Events a aparut un link pentru "live Results" si altul pentru Ouick Hits" deci se pare ca avem notele si comentarii in direct si la junioare si la senioare. Plus blog-urile. Ce bine ar fi sa avem macar jumate din astfel de info despre Nationalele noastre!

cineva_cineva
5th June 2008, 19:41
Suuuuuuuuper, foarte fain. Daca si vedeam era perfect, dar speram ca vedem macar a doua parte a concursului!

Tess_AN
5th June 2008, 20:19
Pe blogul http://lblgymnastics.wordpress.com/ a aparut raportul numarul 4 cu noutati:
Shayla Worly a fost retrasa din concurs dar are aprobare sa mearga direct la Olympics Trial (concursul lor intern pe baza rezultatelor obtinute in acel concurs se stabileste echipa pt. JO).
Asley Priess s-a retras oficial din activitatea competitionala
Sloan va concura doar la barna si paralele dar are si ea dreptul sa participe la Trials. Ea e in perioada de refacere de la accidentarea meniscului.
Sarah Persinger s-a retras.
Chelsea Davis trebuia sa concureze doar la paralele, nu o va face. Nu se stie daca are aprobarea pentru Trials.

mikeyy
5th June 2008, 22:02
Am deschis un thread pt Nationalele SUA si am mutat aici toate mesajele de pe "Stiri externe". Nu ma asteptam sa fie atata interes pt Nationalele SUA. Ma bucur :)

mikeyy
5th June 2008, 22:30
Ma intreba ieri Tess pe messenger de ce nu participa la juniori Rebecca Bross ( cea care e considerata mai talentata decat Shawn). Am cautat informatii si am gasit pe gymworld faptul ca Rebecca are piciorul rupt si de aceea nu a putut participa.

Tess_AN
5th June 2008, 23:43
Ma intreba ieri Tess pe messenger de ce nu participa la juniori Rebecca Bross ( cea care e considerata mai talentata decat Shawn). Am cautat informatii si am gasit pe gymworld faptul ca Rebecca are piciorul rupt si de aceea nu a putut participa.
Intrebasem si aici pe forum de Bross cind am vazut lista participantilor. Multumesc de raspuns Mihai.
S-a terminat prima zi la junioare. Jordyn Wieber -59.950 pe primul loc urmata de aproape cu 59.850 de Samantha Shapiro.
Shapiro a facut paralele din 6.4 si barna din 6.6 (cu executie de 9.10 la barna) si sol din 6.0 cu nota B 9.2
Wieber a facut saritura (DTY?) din 5.8 ca si Asi Peko -clasata a doua la sarituri, pe locul 4 la individual compus in concursul de azi.
Se pare ca Bross va avea de tras cu generatia ce vine din urma... Dar sa nu ma grabesc cu concluzii, mai e un concurs ce intra in calcul sambata. Si daca bine imi amintesc, anul trecut Bross a scos individual de peste 60.
In doua ore incep senioarele. Sta cineva sa urmareasca in direct? Mai comentam aici?
Edit:
Comentarii la concurs si poza lui Wieber la:http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=369&ArticleID=2227

ioanavol
5th June 2008, 23:58
Pe blogul http://lblgymnastics.wordpress.com/ a aparut raportul numarul 4 cu noutati:
Shayla Worly a fost retrasa din concurs dar are aprobare sa mearga direct la Olympics Trial (concursul lor intern pe baza rezultatelor obtinute in acel concurs se stabileste echipa pt. JO).
Asley Priess s-a retras oficial din activitatea competitionala
Sloan va concura doar la barna si paralele dar are si ea dreptul sa participe la Trials. Ea e in perioada de refacere de la accidentarea meniscului.
Sarah Persinger s-a retras.
Chelsea Davis trebuia sa concureze doar la paralele, nu o va face. Nu se stie daca are aprobarea pentru Trials.

Pt ca ai zis de Ashley Priess am cautat ceva cu ea pe youtube si uite ce-am gasit:
http://youtube.com/watch?v=MFczmjiXA08
:)
era un adevarat talent, ce ziceti? (asta arata si cat de mult conteaza alti factori decat talentul in succesul final)

Tess_AN
6th June 2008, 00:14
Pt ca ai zis de Ashley Priess am cautat ceva cu ea pe youtube si uite ce-am gasit:
http://youtube.com/watch?v=MFczmjiXA08
:)
era un adevarat talent, ce ziceti? (asta arata si cat de mult conteaza alti factori decat talentul in succesul final)
Nu stiam de filmuletul acesta. Imi place cum rade in groape cu bureti dupa saritura... Daca nu ma insel a castigat Nationalele SUA la individual compus si paralele si a fost la Mondialele din 2006. E nascuta in 1990. Pe youtube sunt filmulete cu exercitii de ale ei din ultimii doi ani.

cineva_cineva
6th June 2008, 04:33
Am urmarit in direct Nationalele SUA fara sa vreau. M-am trezit si... am deschis calculatorul si in timp ce invatam, ma mai uitam si la rezultate. Pana acum au terminat toate concurentele importante, ca sa zicem asa, mai sunt 2 fete, fiecare cu cate un aparat si gata.
Ordinea este cam in felul asta, dupa prima zi:

Shawn: 63.450: 16.00 sarituri ( 6.5 ) 15,40 paralele ( 6.2 ) 16.00 barna ( 6.9 ) 16.05 sol (6.6 )
Liukin : 62.300: 14.90 sarituri, ( 5.5 ) 17,05 paralele,(7.7) 16,10 barna (6.6) 14,25 sol (6.1)
Memmel: 61.05: 13,90 sarituri,(5.0) 16,00 paralele(6.8), 16,05 barna(6.9) 15,10 sol (6.1)
S.Peszec.: 60.75: 15.00sarituri (5.8) 15,15 paralele (6.2) 15,40 barna (6.4) 15,20 sol (6.3)
Jana Bieger 59,95: 14,50 sarituri (5.5) 15,45 paralele (6.6) 14,95 barna (6.5) 15, 05 sol (6.3)

! Notele din paranteze sunt notele de plecare, din cate am inteles eu...

Asta e ordinea primelor 5 din concursul din prima zi.Sa vedem ce va fi in cea de-a doua zi. Notele, nu le mai comentez eu, ca... mai am de imvatat inca, va las pe voi sa incepeti comentariile. Eu am urmarit asta in paralel si pe hubul de gimnastica unde erau cativa utilizatori online si mai comentau cate ceva pe acolo, si am citi cate ceva din comentariile lor. Ziceau ca notele sunt putin umflate pentru primele clasate, cel putin asa credeau ei. Am mai vazut ca discutau despre finalele de pe la olimpiada si mi-a placut ca zicea cineva ca i-ar place ca Sandra sa ia aur la sol si ceilalti il aprobau, ca are un exercitiu foarte frumos, bine legat, iar muzica, spectaculoasa. Mai ziceau ca fetele lor au ceva probleme pe la sarituri, din cate am inteles eu, si.. cam asta e mai important din ce se dicuta pe acolo. In rest, note si ce mai vreti gasiti aici: http://www2.usa-gymnastics.org/scores/VW08SRWomenResultsDay1.htm

S-a terminat si concursul pana am scris eu rezultatele. Pentru toate rezultatele intrati pe linkul de mai sus si linkurile puse inainte iaras cred ca dau rezultate si comentarii. Eu nu pot intra pe alea ca nu am instalat programul ca sa ma uit pe rezultate, dar bine ca le-am vazut aici. O dimineata placuta si o zi frumoasa!

Tess_AN
6th June 2008, 05:42
Multumesc Amalia.
Am urmarit si eu "on line results" si daca e sa comentez, am ramas mirata prima data de nota foarte mica la sarituri a lui Memmel 13.900 si ultima mirare -tot de la Memel mi se trage ca a terminat pe locul 3 in clasamentul intermediar dupa prima zi.
Johnson are nota B de 4 ori peste 9 - (9.5 la Amanar!).
Liukin 3 executii peste 9, singurul total peste 17 la paralele din 7.7 si cu o ratare la sol.
Nota B cea mai mare o are Sacramore la sol 9.550, pardon la sarituri a luat 9.600 si la barna 9.2. Paralele nu a facut.
Bieger pe 5 si Hong pe 6, Sloan a facut doar barna si paralele.
Lasand la o parte notele la executie, situatia e cam asa:
Sarituri: 2 de 6.5 (cu executie foarte buna Johnson si Sacramone) si multe de 5.8 dar numai doua nume consacrate (Peszek si Hong)...
Paralele: o nota de 7.7 cu executie buna, si inca 3 note peste 6.5 (Sloan, Bieger, Memmel) cu executii bune. Hong e pe-aproape cu 6.4., Johnson are doar 6.2.
Barna: 2 note de plecare de 6.9 (Johnson si Memmel), 6.6 - Liukin, 2 din 6.5 (Bieger, Sacramone), si inca o nota de plecare de 6.4. (Peszek)
Sol: 6.6 - Johnson, Bieger si Peszek pornesc din 6.3 si o multime de 6.2 si 6.1 Sambata mai e o zi ce se aduna la ce a fost azi.
Rezultate complete individual si aparate, senioare si junioare si multe poze la: http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=738&prog=Events

baicea
6th June 2008, 09:01
moamaaaa..ce note de plecare..

vlad001
6th June 2008, 09:55
Multumesc Amalia.
Am urmarit si eu "on line results" si daca e sa comentez, am ramas mirata prima data de nota foarte mica la sarituri a lui Memmel 13.900 si ultima mirare -tot de la Memel mi se trage ca a terminat pe locul 3 in clasamentul intermediar dupa prima zi.
...
Sarituri: 2 de 6.5 (cu executie foarte buna Johnson si Sacramone) si multe de 5.8 dar numai doua nume consacrate (Peszek si Hong)...
...
Sol: 6.6 - Johnson, Bieger si Peszek pornesc din 6.3 si o multime de 6.2 si 6.1

Memmel am inteles ca are inca dureri la umar si a cerut voie sa faca doar un FTY , dar in mod normal e capabila de un DTY.
La sarituri doar Johnson a avut nota din 6.5, Sacramone lucreaza la un Amanar dar nu l-a prezentat inca, a facut un DTY si un Rudi (6.3)
Johnson cu 6.6 a luat peste 16 la sol!! Sper ca international o sa fie notata mai drastic, dar oricum, Sandra trebuie sa-si faca perfect exercitiul cel nou daca vrea aurul.

venera
6th June 2008, 10:19
am urmarit ce ati scris pina acum despre nationalele SUA dar in graba mea mare...nu am inteles prea multe, :groggy: deci, in afara de ticker cu resultate si comentarii, concursul cand mai poate fi urmarit, la televizor sau internet ? sambata seara la 11:00 ora romaniei pe nbc sport cine il prinde sau pe internet la ce adresa ?

mikeyy
6th June 2008, 10:29
Cred ca putin sunt umflate notele...dar nu conteaza..este normal sa se intample asa.
Oricum presimt ca americancele vor merge pe siguranta in executie..caci au note mai mici de plecare decat China ( la barna si paralele).
Multumesc Amalia pt infos

rob_din
6th June 2008, 10:46
moamaaaa..ce note de plecare..

Mie nu mi se par cine stie ce. Daca mai scadem si zecimile in plus de la executie nu sunt note de speriat

cineva_cineva
6th June 2008, 10:53
Venera, sambata seara de la ora 11 PM, ora Romaniei, vom putea vedea pe NBC-ul principal, nu pe NBC sport neaparat.Dupa cum se spunea mai devreme, NBC preia 2 ore de la NBC sport. LInkul pe care l-am gasit eu si mi-a mers este: http://www.freecomputertv.com/modules.php?name=TV_Nbc. Acum speram s amearga si in seara concursului. Pacat ca nu au transmis ziua 1, cred ca era mai interesant. De acum, cele mai bune gimnaste din SUA deja au evoluat. Dar asta e...

rob_din
6th June 2008, 10:57
Venera, sambata seara de la ora 11 PM, ora Romaniei, vom putea vedea pe NBC-ul principal, nu pe NBC sport neaparat.Dupa cum se spunea mai devreme, NBC preia 2 ore de la NBC sport. LInkul pe care l-am gasit eu si mi-a mers este: http://www.freecomputertv.com/modules.php?name=TV_Nbc. Acum speram s amearga si in seara concursului. Pacat ca nu au transmis ziua 1, cred ca era mai interesant. De acum, cele mai bune gimnaste din SUA deja au evoluat. Dar asta e...

Tot aceste gimnaste concureaza si maine.

venera
6th June 2008, 10:59
Venera, sambata seara de la ora 11 PM, ora Romaniei, vom putea vedea pe NBC-ul principal, nu pe NBC sport neaparat.Dupa cum se spunea mai devreme, NBC preia 2 ore de la NBC sport. LInkul pe care l-am gasit eu si mi-a mers este: http://www.freecomputertv.com/modules.php?name=TV_Nbc. Acum speram s amearga si in seara concursului. Pacat ca nu au transmis ziua 1, cred ca era mai interesant. De acum, cele mai bune gimnaste din SUA deja au evoluat. Dar asta e...

Multumesc mult !! abia astept...:groggy:

mikeyy
6th June 2008, 11:12
http://www.youtube.com/user/murphyboy13 filmulete

rob_din
6th June 2008, 11:17
Pe mine e clar ca ma depaseste codul de punctaj. Nu mai discut nota la executie care oricum e umflata dar daca barna lui Liukin are 6.6 nota de plecare chinezoaicele ar trebui sa aiba 9.5 nota de plecare.

La paralele Liukin parca face exercitiul in slow-motion, cele din China il fac pe fast-forward

mikeyy
6th June 2008, 11:22
http://www.youtube.com/watch?v=2zLoa-J5pO8 un exercitiu la care in afara de un pas la aterizare ...eu nu am vazut nicio greseala.....cred ca merita mai mult Shawn la barna...ce parere aveti?

rob_din
6th June 2008, 11:25
http://www.youtube.com/watch?v=2zLoa-J5pO8 un exercitiu la care in afara de un pas la aterizare ...eu nu am vazut nicio greseala.....cred ca merita mai mult Shawn la barna...ce parere aveti?

Mi-a luat vorba din gura. Sigur atata a primit Liukin si atata Johnson.? E de domeniul SF ca Liukin sa primeasca 9.5 la executie iar Johnson 9.1. Cred ca e clar ca americanii o prefera Liukin si nu vor s-o demoralizeze

In schimb Johnson a primit prea mult la sarituri si sol

mikeyy
6th June 2008, 11:30
Da la sarituri a primit mai mult ( dar s-a compensat cu barna :D )...la sol nu stiu caci nu l-am vazut inca.
Oricum cred ca favorita americanilor e Liukin...dar mie imi place mai mult Johnson:D

rob_din
6th June 2008, 11:37
Oricum, am vazut toate aparatele celor 2 si cu arbitraj corect la Beijing nici una nu este de speriat. Sunt undeva pe la nivelul lui Nistor. Repet cu arbitraj corect, nu de genul "ii luam lui Nistor 5 zecimi la paralele fiindca n-are tinuta frumoasa si ii dam lui Liukin 5 zecimi in plus fiindca ne place de ea"

Ma asteptam mai mult de la americance ca sa fiu sincer. Cred ca China le va spulbera

cristina86
6th June 2008, 11:48
barnele americancelor sunt aceleasi de la mondiale..

ioanavol
6th June 2008, 11:49
Si mie imi place Shawn mult mai mult decat Liukin...dar, din pacate "simpatiile" arbitrelor si ale publicului conteaza inca in notarea gimnastelor.

Eu cred ca va spulbera China la unele aparate (fara sol , unde nu cred ca se distanteaza asa de mult). la paralele poate iau chiar doua medalii.
La individual compus insa sansele sunt egale, favorite fiind americancele, zic eu (pt ca sigur o sa ia zecimi in plus legat de tinuta/reputatie/etc). Din pacate noi avem numai o gimnasta care poate scoate total de 62-63, si aceasta este Stela...insa eu tot mai sper ca si Sandra se va apropia.

mikeyy
6th June 2008, 11:51
Individual:
1. Shawn Johnson 63.450
2. Nastia Liukin 62.300
3. Chellsie Memmel 61.050

VT
1. Shawn Johnson 16.000
2. Alicia Sacramone 15.900
3. Samantha Peszek 15.000

UB
1. Nastia Liukin 17.050
2. Chellsie Memmel 16.050
3. Bridget Sloan 15.750

BB
1. Nastia Liukin 16.100
2. Chellsie Memmel 16.050
3. Shawn Johnson 16.000

FX
1. Shawn Johnson 16.050
2. Alicia Sacramone 15.550
3. Mattie Larson 15.450 ( nu are sanse sa prinda echipa doar cu 1 aparat )

vlad001
6th June 2008, 11:54
http://www.youtube.com/watch?v=2zLoa-J5pO8 un exercitiu la care in afara de un pas la aterizare ...eu nu am vazut nicio greseala.....cred ca merita mai mult Shawn la barna...ce parere aveti?

Eu la Shawn mai vad si niste departari de picioare la fiecare element din seria BHS+BHS+back layout, plus aterizare joasa la full twisting back tuck, genunchi indoiti la un layout, sariturile artistice ne-deschise complet, iar la aterizare, in afara de pas, mai are picioare departate in aer si aterizarea joasa

rob_din
6th June 2008, 12:38
Eu la Shawn mai vad si niste departari de picioare la fiecare element din seria BHS+BHS+back layout, plus aterizare joasa la full twisting back tuck, genunchi indoiti la un layout, sariturile artistice ne-deschise complet, iar la aterizare, in afara de pas, mai are picioare departate in aer si aterizarea joasa

Iar eu la Liukin vad ezitare la fiecare element pe barna. Tu vrei sa spui ca barna lui Liukin a fost mai buna decat a lui Johnson? Fiindca daca e asa chiar ca spectatorii au tot dreptul sa nu mai se uite la acest sport

venera
6th June 2008, 13:55
Chinezoiacele sint mai tari decat americancele, urmarind acum filmuletele...Shawn a avut clar barna mai buna decat Nastia care intr-adevar e ezitanta, am mereu impresia ca e fragila, ca nu e iguranta pe cand la shawn..se lipeste de barna, si nu numai. Iti da un sentiment de echilibru si siguranta chiar daca e robotel. Chelsie Memmel nu imi place absolut deloc, e greoaie si nu are tinuta. E doar tehnica. In rest nu-mi spune nimic. Hmmm, va fi f interesant la jocuri, eu zic ca chinezoaicele le ia le americance si cred ca intram si noi un pic in calcul..

rob_din
6th June 2008, 14:10
Impresia mea e ca americancele au avut din nou varful de forma in anul preoplimpic. S-a mai intamplat si la alte editii ale JO

mikeyy
6th June 2008, 14:51
Vreau sa vad si eu solul lui Shawn Johnson...l-a vazut cineva? Si-a marit cu mult nota de plecare fata de anul trecut. De asemenea cred ca Shawn va pregati ceva surprize la paralele...poate nu a aratat tot ceea ce poate la paralele.

vlad001
6th June 2008, 14:52
Iar eu la Liukin vad ezitare la fiecare element pe barna. Tu vrei sa spui ca barna lui Liukin a fost mai buna decat a lui Johnson? Fiindca daca e asa chiar ca spectatorii au tot dreptul sa nu mai se uite la acest sport

Eu am vazut 2 ezitari foarte mici (de fapt am indoieli daca au fost ezitari sau nu) si una mai mare, dupa sheep jump, cand a mutat si piciorul. Ezitare dupa fiecare element in mod clar n-a avut, dar a avut atitudine mai putin agresiva decat Shawn, si o coregrafie pe care eu o consider de-a dreptul ciudata. Doar ca pentru atitudinea nesigura nu poti sa deduci la fiecare element, se deduce maxim 0.1 pentru tot exercitiul. Cred ca nota de 9.5 a fost totusi cam mare (pentru ca in afara de ezitari a avut probleme si la coborare si parca a avut si ceva genunchi indoiti la un layout) dar per total eu cred ca merita mai mult decat Shawn la executie.
Acum eu imi spun doar parerea, nu trebuie sa iei litera de lege ce mi se pare mie.

vlad001
6th June 2008, 14:57
Vreau sa vad si eu solul lui Shawn Johnson...l-a vazut cineva? Si-a marit cu mult nota de plecare fata de anul trecut. De asemenea cred ca Shawn va pregati ceva surprize la paralele...poate nu a aratat tot ceea ce poate la paralele.

Tot la linkul pe care l-ai dat, in pagina 2 exista si solul lui Shawn, dar lipseste inceputul:
http://www.youtube.com/watch?v=HsejoJ1MPE4

mikeyy
6th June 2008, 14:57
Chinezoiacele sint mai tari decat americancele, urmarind acum filmuletele...Shawn a avut clar barna mai buna decat Nastia care intr-adevar e ezitanta, am mereu impresia ca e fragila, ca nu e iguranta pe cand la shawn..se lipeste de barna, si nu numai. Iti da un sentiment de echilibru si siguranta chiar daca e robotel. Chelsie Memmel nu imi place absolut deloc, e greoaie si nu are tinuta. E doar tehnica. In rest nu-mi spune nimic. Hmmm, va fi f interesant la jocuri, eu zic ca chinezoaicele le ia le americance si cred ca intram si noi un pic in calcul..

Din pacate...suntem in urma rau la sarituri...vom pierde aproape 3 puncte doar la acest aparat fata de China si SUA.
Cu siguranta China va avea 2 sarituri din 6.5 si una din 5.8, iar Sua va avea 1 din 6.5 (Johnson), 1 din 6.3 (Sacramone) si 1 din 5.8.
Noi le vom avea pe toate din 5.8

ioanavol
6th June 2008, 15:05
daca avem acelasi nivel al executiilor ca si ele (ba chiar mai bune ar trebui), n-ar trebui sa pierdem mai mult de 1.5p (diferenta notelor de plecare).
din pacate la paralele o sa pierdem muuuult, la barna nu mai avem niciun avantaj, iar solul suntem toti per total tot pe-acolo.

venera
6th June 2008, 15:49
Din pacate...suntem in urma rau la sarituri...vom pierde aproape 3 puncte doar la acest aparat fata de China si SUA.
Cu siguranta China va avea 2 sarituri din 6.5 si una din 5.8, iar Sua va avea 1 din 6.5 (Johnson), 1 din 6.3 (Sacramone) si 1 din 5.8.
Noi le vom avea pe toate din 5.8

Da, la sarituri pierdem clar...Ar fi culmea ca americancele sa nu fi aratat tot ce e mai bun acum, la Nationalele lor si sa spulbere la Olimpiada..sa vina cu chestii de sa ne pice fata...nu e exclus...pt Olimpiada...orice strategie functioneaza

Cata_RB
6th June 2008, 15:58
Toate ca toate...dar 16.05 din 6.6 la solul lui Johnson mi se pare penibil...:nah:
Si nu inteleg nici eu de unde isi aduna Liukin nota A la barna, nu ma pricep la codul de punctaj, dar parca nu face mai nimic pe barna, abia daca am vazut o legare sau 2, nu de mare efect :confused:

cineva_cineva
6th June 2008, 16:51
O intrebare, iar deviez un picut de la subiect. Am intrat pe linkul pe care vi l-am prezentat ieri ca ar fi NBC si acum se vede ceva, dar.. nu are nicio sigla de NBC.Oare s-or fi schimbat posturile? Sau... doar nu mai arata sigla aia. Ar fi bine daca cineva care prinde NBC ne-ar putea spune daca e acelasi lucru cu ce da aici. Va mai pun odata linkul.http://www.freecomputertv.com/modules.php?name=TV_Nbc.DAca mai aveti linkuri cu NBC, ar fi super, sa avem de unde alege atunci. A mai pus Rob unul mai devreme. Apropo, Rob, am reusit sa deschid si pagina pusa de tine, merge si ala, dar nu stiu care e NBC-ul adevarat. Vom vedea maine seara...

rob_din
6th June 2008, 16:55
O intrebare, iar deviez un picut de la subiect. Am intrat pe linkul pe care vi l-am prezentat ieri ca ar fi NBC si acum se vede ceva, dar.. nu are nicio sigla de NBC.Oare s-or fi schimbat posturile? Sau... doar nu mai arata sigla aia. Ar fi bine daca cineva care prinde NBC ne-ar putea spune daca e acelasi lucru cu ce da aici. Va mai pun odata linkul.http://www.freecomputertv.com/modules.php?name=TV_Nbc.DAca mai aveti linkuri cu NBC, ar fi super, sa avem de unde alege atunci. A mai pus Rob unul mai devreme.

Nu cred ca merge NBC pe linkul asta, acum ar fi trebuit sa fie matinalul de pe NBC.

vlad001
6th June 2008, 17:13
Toate ca toate...dar 16.05 din 6.6 la solul lui Johnson mi se pare penibil...:nah:
Si nu inteleg nici eu de unde isi aduna Liukin nota A la barna, nu ma pricep la codul de punctaj, dar parca nu face mai nimic pe barna, abia daca am vazut o legare sau 2, nu de mare efect :confused:

Presupun ca barna lui Liukin pare usoara pentru ca nu e filmata de la inceput (lipseste urcarea si primul element din prima serie)

Asta e exercitiul ei, presupunand ca urcarea si ce nu se vede in film au fost ca la Cupa Amercii:
Press to handstand (B);
front aerial (D) + flip flop (B) + layout stepout (C); (0.2 CV)
full turn with leg at horizontal (C);
switch leap 1/2 (D);
split leap (A) + sheep jump (D);
side somi (D);
Onodi (D);
Wolf jump 1/1 (C);
salto forward piked, take off from one leg to one foot landing to scale, held for two seconds (D);
switch ring leap (E);
roundoff + 2.5 twist dismount (D)

EGR 2.5
CV 0.2
1E+7D+2C=0.5+2.8+0.6=3.9
Total 6.6

E acelasi exercitiu ca la Cupa Americii, cu diferenta ca n-a mai legat Onodi de wolf jump 1/1 si a pierdut 0.1 la nota de plecare

mikeyy
6th June 2008, 17:20
Liukin merge pe un exercitiu mai usor...fara elemente spectaculoase dar executate bine si in plus faptul ca e dubla campioana mondiala la acest aparat ii mai aduce un mic bonus.

Tess_AN
6th June 2008, 19:16
Ar fi bine daca cineva care prinde NBC ne-ar putea spune daca e acelasi lucru cu ce da aici...
Acum, 19:15 - ora Romaniei - am vazut postul tau Amalia. Pe NBC acum se transmite tenis -semifinala masculina d ela Roland Garros.

Scuze pentru gresala de aseara/azi noapte, da Sacramone are plecarea din 6.3 si doar ea si Ranzy au facut doua sarituri. Deci nu-s grozave nici americancele la sarituri. Ce rau imi pare ca Stela nu si-a imbunatatit nota de plecare la sarituri! Am zis Stela ca ea nu a mai fost accidentata in ultimul an dar daca o facea ea sau Sandra, Ana sau Cerasela sau toate!

Daca fetele noastre nu rateaza la JO eu cred ca intram in carti. Stela va fi mai obosita la individual ca va face concurs complet la echipe spre deosebire de Johnson si Liukin dar una din ele va rata si Stela are sanse la podium. Numai sa nu rateze Stela. Stela cand e obosita nu rateaza. De fapt, daca Memmel vine cu saritura mai buna, nu se stie daca Liukin prinde finala de individual compus... Si sa vedem peste doua saptamani (vedeti voi ca eu voi fi pe drum) ce face Worley. In finalele pe aparate, cred ca avem sanse la o medalie la sol dar la paralele si barna numai cu ratari de la altii... sper sa gresesc.

Catalin_Nick
6th June 2008, 22:00
Daca vreti sa vedeti barna si Amanarul lui Shawn Johnson si din alt unghi, mai sunt si aici niste filmulete: http://www.youtube.com/profile_videos?user=ClayBabe6&p=r

Tess_AN
6th June 2008, 22:31
Multumesc Catalin si Mihai de link-urile la filmulete. Am citit o declaratie a lui Johnson ca spera ca sambata seara sa aiba evolutii mai bune. Sa vedem.
Edit: Imi plac comentariile dupa prima zis de la http://gymnicestics.blogspot.com/ unde spune ca ambele Johnson si Liukin au fost avantajate de arbitri.

crisloregym
6th June 2008, 23:17
Si eu o prefer pe Johnson lui Liukin:D Dar, totusi, noul sol al lui Johnson nu imi place si pace:( Eu nu vad muzica aceea luand aur la sol la JO:D. Nu are acea stralucire, asa cum o are cea a Sandrei. Si eu sper sa intram in carti, mai ales daca americancele nu vor fi chiar in forma de a mondiale, asa cum s-a mai intamplat si cum spunea si Robert, parca. La fel de bine, Stela parca nu are tot ce ii trebuie unei campioane olimpice (nu are nici ea acea stralucire, acea finete), insa muzica ei mi se pare muzica de invingatoare, nu stiu de ce. Da, ar fi fost extraordinar sa avem si noi un Amanar in echipa, mai ales ca e saritura romaneasca, porezentata de romance la ultimele doua olimpiade:D Dar daca nu vom avea, asta e, si eu prefer sa le avem pe fete sanatoase decat un Amanar...plus ca ar fi mai bine sa isi imbunateasca toate executia la sarituri si poate asa castigam tot ca si cum am fi avut un Amanar. O sa vedem. Eu am mai zis si mai spun; pe mine nu ma doare neaparat situatia de la sarituri, ci faptul ca nu mai avem niciun as in mancea:( Barna a incetat sa mai fie un atu, ba mai degraba de-abia asteptam si noi s atrecem cu bine de ea si asta nu imi place...eu o tin pe-a mea si spun ca in mod normal TOATE cele trei gimnaste ale noastre ar trebui sa fie capabile de 15.900-16.00 la barna, si asta in mod constant:( Oricum, lucrurile se mai pot schimba pana la JO:P Echipa americana, atat de extraordinara cum ar fi parut, se pare ca nu sta decat in 3 gimnaste, Liukin, Shawn si Sacramone...restul trebuie decis si la ei..Totuci, au note foarte mari, atat la sarituri, cat si la barna si sol si au sanse mai mari ca noi, dar concursul e concurs si, desi nici fetele noastre nu mai sunt atat de constante pe cat se stia, avem sansa noastra si eu sper din suflet sa ne-o jucam asa cum trebuie;)

Catalin_Nick
7th June 2008, 07:30
http://www.youtube.com/profile_videos?user=gabbynlilly&p=r - alte filmulete, inclusiv solul integral al lui Johnson.

mikeyy
7th June 2008, 11:01
Multumim Catalin.
Am vazut acum solul lui Shawn integral.....nu imi place :( ...cum a spus si Cris nu are acea stralucire. Solul de anul trecut era mult frumos. Acum parca foloseste aceeasi coregrafie ca si anul trecut ( doar ca s-a schimbat muzica). La elementele tehnice este extraordinara nu am ce spune...desi parca acel 1080 a fost putin neintors :D

crisloregym
7th June 2008, 11:10
Multumim Catalin.
Am vazut acum solul lui Shawn integral.....nu imi place :( ...cum a spus si Cris nu are acea stralucire. Solul de anul trecut era mult frumos. Acum parca foloseste aceeasi coregrafie ca si anul trecut ( doar ca s-a schimbat muzica). La elementele tehnice este extraordinara nu am ce spune...desi parca acel 1080 a fost putin neintors :D

Da, si mie mi s-a parut putin neintors acel 1080, ma intreb daca i-ar putea fi downgradat la 2.5:D Ce sa fac, ma gandesc la toate posibilitatile :evil: Oricum, chiar si cu aceste erori si fara acea stralucire, Shawn Johnson va fi foarte foarte greu de batut la individual compus. Va putea pierde doar pe spuza ei si in general am observat ca la individual compus americancele se comporta destul de bine, doar la echipa sau aparate mai gresesc.

cineva_cineva
7th June 2008, 22:14
Salutare! Prinde cineva NBC la TV? Ca sa se uite putin si sa imi zica ce anume este la NBC-ul normal, deci nu la NBC Sport, ci la cel normal, ca sa verific cu ce am eu, pentru ca pe linkul pe care il aveam mai devreme, a intrat sigla NBC un pic si acum a disparut iarasi si sunt foarte curioasa!Multumesc!

Tess_AN
7th June 2008, 22:41
E Golf intrerupt de reclame din cand in cand.
Concursul a inceput, Resultate on line la: http://www2.usa-gymnastics.org/scores/VW08SRWomenResultsDay2.htm

rob_din
7th June 2008, 22:43
Pe NBC acum este golf si in 10 min gimnastica

rob_din
7th June 2008, 22:47
http://www.andromedanet.com/tvtuner_nbc5ksl.html

din pacate acesta este singurul link care chiar merge

mikeyy
7th June 2008, 23:02
Imi merge si mie link-ul...a inceput :)

rob_din
7th June 2008, 23:06
Din nou 14900 la sarituri Liukin

Tracoromana
7th June 2008, 23:07
Merge bine. N-am sunet, dar vad. Ce plina-i sala.

Tess_AN
7th June 2008, 23:07
Liukin primeste pt. saritura cu pas la aterizare 9.4 la executie.

Andraf
7th June 2008, 23:08
Daaa, merge!!!

rob_din
7th June 2008, 23:14
Tot 16.000 pentru Johnson la sarituri

Tess_AN
7th June 2008, 23:15
Sacramone a luat 9.10 la executie la barna aia leganata?!? - total 15.950 Si Johnson la Amanar cu pas mare a luat 16.0

Memmel la paralele 16.300 cu 0.3 mai mult ca in prima zi.

Andraf
7th June 2008, 23:16
Notele la executie sunt astronomice...

mikeyy
7th June 2008, 23:17
Shawn chiar are o tinuta extraordinara la saritura...isi merita nota.
Note exagerate la Sacramone, Liukin si Memmel pana acum

rob_din
7th June 2008, 23:18
Notele la executie sunt cu 2-3 zecimi mai mari decat ar trebui. Asta e clar

rob_din
7th June 2008, 23:18
Shawn chiar are o tinuta extraordinara la saritura...isi merita nota.
Note exagerate la Sacramone, Liukin si Memmel pana acum

Numai la pas pierde 3 zecimi, 9.5 e mult prea mult

Tracoromana
7th June 2008, 23:19
Foarte mari note la executie.

mikeyy
7th June 2008, 23:27
Prea mult nu conteaza notele de la executie caci stim ca sunt umflate....conteaza ce note de plecare au si cum isi prezinta exercitiul.

cineva_cineva
7th June 2008, 23:30
Merge, si merge destul de bine.Multumim, Rob!

cineva_cineva
7th June 2008, 23:38
LA voi merge sa dati full screen de la sagetica aia? CA la mine se blocheaza si nu mai merge!

rob_din
7th June 2008, 23:41
LA voi merge sa dati full screen de la sagetica aia? CA la mine se blocheaza si nu mai merge!

In INTERNET EXPLORER nu-mi merge, in MOZILLA imi merge

Tess_AN
7th June 2008, 23:42
Peszek a avut barna solida, as vrea s-o vad pe Jana... Sacramone iar e favorizata de arbitre si la sol 9.650... si nota de plecare la 6.3...

rob_din
7th June 2008, 23:44
N-are rost sa mai discutam notele la executie fiindca sunt umflate rau de tot

Catalin_Nick
7th June 2008, 23:44
A mers dar acum nu mai pot sa-l minimizez si n-am niciun chef sa-l restartez :)
Americancele par deja in varf de forma. E competitie "a fi sau a nu fi" in echipa olimpica. Sacramone sol 9.65 la executie cu OOB :(

rob_din
7th June 2008, 23:46
Johnson 15550 la paralele cu 0.150 mai mult decat in prima zi

rob_din
7th June 2008, 23:47
A mers dar acum nu mai pot sa-l minimizez si n-am niciun chef sa-l restartez :)
Americancele par deja in varf de forma. E competitie "a fi sau a nu fi" in echipa olimpica. Sacramone sol 9.65 la executie cu OOB :(

Doar promele doua se califica la JO dupa aceasta competitie (adica Liukin si Johnsn), restul biletelor se dau la trialul de peste 2 saptamani. Iar americanii sunt foarte stricti. Degeaba ia Memmel spre exemplu note mari acum si rateaza peste 2 saptamani

rob_din
7th June 2008, 23:51
17100 la paralele Liukin. No comment

mikeyy
7th June 2008, 23:55
e ridicola nota lui Liukin la paralele...cred 0.5 ar fi trebuit sa i se scada pt coborarea joasa si inca 0.3/.01 pt pas...

Andraf
7th June 2008, 23:56
Paralelul ei chiar este de 7.7? Mi se pare cam mult....

rob_din
8th June 2008, 00:01
e ridicola nota lui Liukin la paralele...cred 0.5 ar fi trebuit sa i se scada pt coborarea joasa si inca 0.3/.01 pt pas...

N-a fost exercitiu de peste 16500

mikeyy
8th June 2008, 00:04
N-a fost exercitiu de peste 16500

Eu ma refeream doar la coborare...in rest nu stiu ce greseli a mai avut, caci nu-mi dau seama

rob_din
8th June 2008, 00:12
Eu ma refeream doar la coborare...in rest nu stiu ce greseli a mai avut, caci nu-mi dau seama

viteza mica, elemente din forta nu din elan, a avut si departare de picioare etc. daca s-ar fi arbitrat ca la Europene nu lua mai mult de 8.8-9 la executie

mikeyy
8th June 2008, 00:15
Ssacramone nu a avut un concurs stralucit..la barna ezitari destul de mari, la sol a iesit din covor..la sarituri un pas mare.....ma asteptam la mai mult

Tess_AN
8th June 2008, 00:34
Ssacramone nu a avut un concurs stralucit..la barna ezitari destul de mari, la sol a iesit din covor..la sarituri un pas mare.....ma asteptam la mai mult
Dar e favorizata un pic de arbitre si va prinde echipa pentru ca au nevoie de saritura ei. Nici Peszek n-a sarit stralucit, cine sa faca sarituri ?

mikeyy
8th June 2008, 00:35
Dar e favorizata un pic de arbitre si va prinde echipa pentru ca au nevoie de saritura ei. Nici Peszek n-a sarit stralucit, cine sa faca sarituri ?

Da, va prinde echipa..au nevoie atat de saritura ei cat si de sol.

rob_din
8th June 2008, 00:36
Notele pentru Liukin sunt ridicole. Cum de-a putu lua pe exercitiul ala 16250 la barna? Eu nu inteleg rostul acestor note.

Tess_AN
8th June 2008, 00:42
Notele pentru Liukin sunt ridicole. Cum de-a putu lua pe exercitiul ala 16250 la barna? Eu nu inteleg rostul acestor note.
Parca ziceai ca nu comentam notele la executie ca sunt umflate... dar per total trebuie sa recunoastem ca au siguranta si viteza destul de bune in executie. Si e a doua zi de concurs, deci e constanta nu intamplare.

mikeyy
8th June 2008, 00:48
Ce aterizari perfecte a avut Shawn la prima si la ultima diagonala ...wow :)
pacat de 1080..a fost neintors

cata10
8th June 2008, 00:54
Johnson - 64,050 si Liukin 64,200 - fara comentarii!

mikeyy
8th June 2008, 00:54
Gata s-a terminat......concluzii?

Parerea mea e ca daca americancele merg la fel si la Beijing..noi nu avem cum sa le intrecem..e imposibil chiar daca mergem curat 100%....doar daca Forminte vine cu surprize

Andraf
8th June 2008, 00:55
Liukin a aratat mai mult siguranta pe ea la sol decat Johnson.
Pacat ca nu are un exercitiu mai valoros...

Tess_AN
8th June 2008, 00:58
Totalul de azi, Liukin 64.200, Johnson 64.050

cata10
8th June 2008, 01:04
Gata s-a terminat......concluzii?

Parerea mea e ca daca americancele merg la fel si la Beijing..noi nu avem cum sa le intrecem..e imposibil chiar daca mergem curat 100%....doar daca Forminte vine cu surprize

Asa e, Mihai. Dand la o parte notele acordate de arbitre la executie de remarcat ca americancele n-au prea ratat. Au mai avut ezitari dar au stat pe aparat. Daca nu rateaza nici la Beijing locul 1 e al lor! Mai au si avantajul unor note de plecare mai mari decat ale fetelor noastre.
Din pacate ale noastre, la Constanta, au avut cateva ratari astfel incat la ora asta clasamentul arata asa: SUA, China, Romania!
Din pacate Stela nu-i, deocamdata, in primele trei la individual compus. Mai are mult de munca!

cineva_cineva
8th June 2008, 01:08
Mie Johnson mi-a placut mai mult... Poate ca siguranta, da, e mai buna Liukin, dar.. poate doar atat. Ce nu mi-a placut deloc e ca nu am vazut-o zambind, sau poate a zambit exact cand mi s-a inrerupt mie. CA s-a intrerupt destul de des.DAr Shawn e si din punctul asta de vedere, a zambit, era mai artistica, parerea mea. Sunt bune fetele, nu am ce zice. Dar notele astea nu se prea potrivesc cu realitatea.Dar, vom vedea pe mai departe. Nu stiu ce va fi la olimpiada. Daca Forminte va veni cu surprize... poate ca da... cine stie? Eu una, parca am asa o vaga impresie ca va veni cu ceva surprize, si ca fetele noastre ne vor face o surpriza frumoasa. Nu zic nicio medalie, dar parca am impresia ca vom avea surprize placute, sa speram ca va fi asa, chiar daca e o speranta cam fara temei. Mie intotdeauna mi-a placut sa sper. Stiti voi, speranta moare ultima. Asa ca eu inca sper la momente frumoase la olimpiada, nu ma refer neaparat la aur, ci... momente frumoase, inseamna...in primul rand sa le vedem pe fete sanatoase, ca isi pot face treaba bine si, rezultatele vor fi pe masura, va fi greu, dar... poate va fi bine si pentru noi. Cel putin la sol, Sandra cred ca are cel mai frumos exercitiu, iar parerea mea. Iar Stela daca isi face treaba, are si ea sansa poate la vreo medalie la individual.Am zis poate, sa nu sariti in capul meu. Eu una, cel mai mult in afara de rezultat cu echipa, vreau sa o vad pe Stela cu o medalie la individual, cat se poate de valoroasa, vom vedea. Va fi greu si pentru ea, cum am zis, dar... eu sper sa o vad pe Stela fericita, dupa atatea ghinioane.Si apoi, pe Sandra, vreau sa o vad cu medalia aia frumoasa la sol!Of, abia astept sa ne cante imnul. Sa speram ca va fi bine,solul e una din medaliile cele mai apropiate de noi, in momentul asta. Sa speram la ce e mai bun pentru fetele noastre, dar mai ales sanatate, ca asta au cea mai mare nevoie! Inchei acum si plec la somn ca e tarziu!Noapte buna!

Tess_AN
8th June 2008, 01:08
Gata s-a terminat......concluzii?

Parerea mea e ca daca americancele merg la fel si la Beijing..noi nu avem cum sa le intrecem..e imposibil chiar daca mergem curat 100%....doar daca Forminte vine cu surprize
Din pacate, la fetele noastre asta lipseste: siguranta si constanta.

Si nici elemente individuale iesite din comun nu prea avem.

Nu-i plac lui Robert "exercitiile impuse" dar urcarea pe barna a romancelor (nu numai urcarea, aproape tot exercitiul) si sariturile sunt la fel, parca am fi la concurs de impuse.

Referitor la americance, vor gresi si ele la Olimpiada, asta e clar. Nu stiu cat de mult, dar acum , pentru noi e important sa lucram curat. In doua luni nu se mai pot introduce elemente noi, dar se poate castiga la executie. Pentru baieti e valabil acelasi lucru. Apropo de baieti, maine, duminica, NBC-ul transmite inregistrarea Nationalelor USA la baieti.

Cei ce ati urmarit la NBC poate ati observat mai multe imagini cu Martha Karolyi... Mi-am amintit ce am citit dintr-o declaratie a lui Johnson care zicea ca nu e usor sa concurezi in fata ochilor a mii de spectatori la un concurs dar e incomparabil mai greu sa concurezi in Campus la selectie in fata ochilor Marthei

rob_din
8th June 2008, 01:09
Haideti sa fim seriosi, doar cu furt pe fata americancele pot lua astfel de note la JO. Un total cat de cat aproape de realitate e undeva pe la 63 pentru Johnson si 62.300 pentru Liukin

Liukin a primit cam 3 zecimi la sarituri, 5 zecimi la paralele, 4-5 zecimi la barna si 4-5 zecimi la sol peste notele corecte. Asta face aproape 2 puncte

Repet, eu compar cu notarea de la Europene.

mikeyy
8th June 2008, 01:13
Mie Johnson mi-a placut mai mult... Poate ca siguranta, da, e mai buna Liukin, dar.. poate doar atat. Ce nu mi-a placut deloc e ca nu am vazut-o zambind, sau poate a zambit exact cand mi s-a inrerupt mie.

Asa este...nu a zambit decat la final...si a mai fost un moment in care toate fetele stateau intr-un colt al solului, iar Shawn statea singura in celalalt colt.
Nu stiu de ce am impresia ca e putin izolata:confused: , si nici arbitrele nu par foarte mult de partea ei.....poate e doar o impresie de a mea!

rob_din
8th June 2008, 01:16
Pentru a vedea cat de umfalte sunt notele Johnson a primit 9.650 la sol azi, iar Izbasa pentru solul excelent de la europene a luat 9.275.

mikeyy
8th June 2008, 01:18
Pentru a vedea cat de umfalte sunt notele Johnson a primit 9.650 la sol azi, iar Izbasa pentru solul excelent de la europene a luat 9.275.

E normal...asa fac americanii la concursurile lor. Eu m-am obisnuit deja si nu prea ma mai intereseaza ce note iau. Mi-am facut o parere proprie despre toate exercitiile si oricum americancele stau bine!

rob_din
8th June 2008, 01:19
Eu nu mai o suport pe Liukin. Ferrari e bebelus pe langa ea la ajutor primit de la arbitrii

cineva_cineva
8th June 2008, 01:20
Da, am vazut si eu momentul ala si ma intrebam ce e cu ea de sta singurica acolo... Am observat. Da, asa e... dar oricum, nu stiu de ce o simpatizez mai mult pe ea decat pe Liukin.Liukin imi aduce a fata de Horkina si cele inrudite cu ea si ma cam ia cu fiori, ca de mica, tot timpul am stat cu frica din cauza Svetlanei. A fost buna, nu am ce zice, dar imi era tare frica pentru fetele noastre din cauza ei. Si Liukin e tot cu fata aia, foaaaaaaarte serioasa, dar, si la noi, Gina era serioasa, dar nu chiar asa parca. Liukin e prea serioasa, sau poate mi se pare mie. In fine, nu are rost toata comparatia asta. Se vede clar ca arbitrele nu prea o au la inima pe Shawn, ci mai mult pe Liukin.Oricum, pentru noi nu e asa important acum asta, si care din ele e mai buna, mai simpatica, din cele 2. La olimpiada vor fi mult mai multe sportive, si vor fi si fetele noastre acolo, si cred ca pe toti ne intereseaza cel mai mult fetele noastre si ce rezultate vor avea ele. Ok, acum chiar ca va zic noapte buna!

rob_din
8th June 2008, 01:20
E normal...asa fac americanii la concursurile lor. Eu m-am obisnuit deja si nu prea ma mai intereseaza ce note iau. Mi-am facut o parere proprie despre toate exercitiile si oricum americancele stau bine!

Crezi ca fetele noastre nu afla ca Johnson a luat 64.200?

rob_din
8th June 2008, 01:21
E normal...asa fac americanii la concursurile lor. Eu m-am obisnuit deja si nu prea ma mai intereseaza ce note iau. Mi-am facut o parere proprie despre toate exercitiile si oricum americancele stau bine!

Alta e presiune la un concurs ca acesta fata de ce o sa fie la JO.

mikeyy
8th June 2008, 01:22
Eu nu mai o suport pe Liukin. Ferrari e bebelus pe langa ea la ajutor primit de la arbitrii

Nici mie nu prea imi place de ea....dar cred ca e foarte apreciata pentru tinuta. De exemplu azi, mi-a placut barna ei..a executat-o frumos....am observat doar ca a miscat piciorul la un element si faptul ca avea picioarele incrucisate la coborare, dar in rest perfecta

mikeyy
8th June 2008, 01:26
Crezi ca fetele noastre nu afla ca Johnson a luat 64.200?

Singura pe care ar putea sa o intereseze e Steliana caci e in competitie la individual cu ea. Dar am speranta ca Steliana a ajuns la o maturitate sportiva astfel incat sa nu o afecteze notele luate de alte gimnaste la alte concursuri. Cu siguranta si Steliana va avea la nationale un total de peste 62-63.

rob_din
8th June 2008, 01:27
Nici mie nu prea imi place de ea....dar cred ca e foarte apreciata pentru tinuta. De exemplu azi, mi-a placut barna ei..a executat-o frumos....am observat doar ca a miscat piciorul la un element si faptul ca avea picioarele incrucisate la coborare, dar in rest perfecta

Pai la exercitiul ala nici n-avea ce sa greseasca. Inca nu pot sa inteleg cum de are nota asa mare de plecare.

mikeyy
8th June 2008, 01:31
Pai la exercitiul ala nici n-avea ce sa greseasca. Inca nu pot sa inteleg cum de are nota asa mare de plecare.

Pai la nivel mondial 6.6 la barna nu e o nota asa mare de plecare....cred ca si Ana Tamarjan are mai mult acum de cand si-a bagat noul element.

Tess_AN
8th June 2008, 01:33
Johnson e pe val. Are si talent si e si la varsta optima. Liukin, chiar si fara ajutorul arbitrelor e o gimnasta valoroasa si ambitioasa.
Pe mine m-a impresiunat revenirea lui Memmel. A fost rezerva la JO 2004, Campioana Mondiala in 2005 (da, norocoasa cu o miime in fata lui Liukin), accidentata apoi si azi a facut si saritura de 14.750 (fata de 13.900 in prima zi). Nu stiu, nu mi-am dat seama ce se intimpla cu Jana Bieger daca nu poate mai mult sau nu e placuta de arbitre... Sunt curioasa sa o vad si pe Worley...
Oricum, sa aiba trei evolutii super la fiecare aparat nu le va fi usor nici americancelor. Au clar doua foarte bune (sarituri: Johnson si Sacramone, paralele: Liukin si Memmel, la sol Sacramone si Johnson... la barna au de unde alege) dar pentru a treia candidata la finala pe echipe va fi bataie mare. Considerand cele patru amintite in echipa pentru celelalte doua locuri se bat 5 gimnaste...

crisloregym
8th June 2008, 09:20
AM prins si eu, cu muulte franturi, cate ceva + ce filmulete au mai aparut pe youtube. Sincer, barna lui Liukin chiar a fost impecabila, picioarele drepte, frumos. Cu exceptia celor doua ezitari pe care le-a specificat si Mihai. Si solul a fost ok, tinand cont de ratarea din prima zi. Paralelele...acolo nu ma pra pricep la standul in maini, dar a avut tinuta foarte frumoasa (bineinteles, la ea coborarea este vazuta ca si cum ar fi a altei gimnaste, atat este de proasta si niciodata nu i se ia prea mult din nota, desi nici macar nu face dublu grupat inainte complet pana cand sa intoarca) Dupa parerea mea asa ar trebui facuta iesirea lui Liukin, aiic se vede clar cum face intai cele doua rulari si abia apoi intoarcerea...http://www.youtube.com/watch?v=UjtdUxL7vNw

Memmel a revenit in forta, nu gluma, este ceva extraordinar pentru ea. Acel dublu inainte la sol este cel mai frumos pe care l-am vazut vreodata.
Pe mine ma enerveaza ca Liukin a iesit prima si a batut-o iar pe Shawn. Dupa cat ma duce pe mine capul, Shawn CHIAR ESTE muuuult mai valoroasa la individual compus, lui Shawn practic nu ai ce sa ii scazi la tinuta, are picioarele lipite frumos, pe cand la Liukin are mereu picioarele incrucisate la suruburi. E drept ca lui shawn poti sa ii scazi la sariturile artistice, dar Liukin, in afara de barna si paralele, nu mi se pare gimnasta de individual-compus. Seamana cu Stela, daca vreti. Nu stiu, dar daca e sa castige una dintre ele doua la JO, eu o prefer pe Shawn, pentru cat de mult este nedreptatita la competitiile SUA. Dupa primele doua rotatii, Shawn era pe primul loc, in conditiile in care amandoua trecusera de cel mai bun aparat. LA barna au valori apropiate, iar la sol, orice ar fi, Shawn are dificultate mai mare ca Liukin si executie muuult mai buna. Deci, logic, nu se putea sa treaca Liukin pe primul loc. In fine...

Sacramone mai are de muncit, nu a fost chiar intr-o forma super, dar mai are timp.
Da, americanii au deja 4 gimanste clar in echipa: Liukin, Johnson, Sacramone si Memmel. Pentru celelalte doua vor trebui sa aleaga cele mai bune solutii. Veseta cea mai proasta pentru noi este ca ele au stat toate pe aparat, asa cum spuneati si voi, in timp ce fetele noastre trebuie sa mai repete de multe ori. O alta veste proasta e ca sunt foarte buni pe toate aparatele, iar noi de-abia de-abia ne mai mentinem statutul de foarte buni doar la barna (si acolo cu multe emotii). O alta veste proasta e ca si Shawn, si Liukin sunt pe val, sunt ok (pe cand Stela mai are mult de corectat ca s arevina la notele la executie de anul trecut); desi lui Shawn ii lipseste ceva, ii lipseste acel entuziasm. Pe de alta parte, insa, a castigat foarte mult in maturitate.
Toate peste toate, se confirma ca vom avea parte de niste JO foarte intense. Iar eu sper ca Marta Karolyi va alege prost si va face greseli in conturarea echipei. Deja face erori prin promovarea lui Liukin dandu-i in cap lui Johnson. Om trai si-om vedea:)

Iar fetele noastre sa ne lase pe noi s aanalizam toate chestiile astea, ele sa nu se lase intimidate si sa mearga cu programul lor mai departe. Si sa repete exercitiile pana cand nici un tanc nu le mai poate da jos.

Tracoromana
8th June 2008, 10:29
Clar, nivelul concursului a fost ridicat, atat prin dificultate cat si prin executii, chiar daca ele au fost umflate. Fetele sunt bune.

Pe langa siguranta in executii sunt invatate sa afiseze si o siguranta in sine care are rolul sa le mentina tonusul, dar si intimideaza adversarul. Pana si arbitri internationali sunt influentati, in pedagogie se numeste efectul hallo, cand unui elev cu note mari, examinatorul are tendinta de a-i trece cu vederea micile greseli (amintiti-va Atena si individualul compus al lui Paul Hamm.) Poate notele prea mari au si menirea asta. Stiu oarecum sa-si vanda marfa si pentru asta se unesc antrenori, arbitri, psihologi, federatie, organizatori de concurs (ce plina a fost sala) si poate si ziaristi.

Apropo de Liukin care e prea serioasa, si Gina era, dar era senina, ce-mi placea de ea....


Originally Posted by crisloregym. Iar fetele noastre sa ne lase pe noi s aanalizam toate chestiile astea, ele sa nu se lase intimidate si sa mearga cu programul lor mai departe. Si sa repete exercitiile pana cand nici un tanc nu le mai poate da jos.

Tess_AN
9th June 2008, 07:19
Pe langa siguranta in executii sunt invatate sa afiseze si o siguranta in sine care are rolul sa le mentina tonusul, dar si intimideaza adversarul. Stiu oarecum sa-si vanda marfa si pentru asta se unesc antrenori, arbitri, psihologi, federatie, organizatori de concurs (ce plina a fost sala) si poate si ziaristi.
Perfect de acord.

Nationalele SUA s-au desfasurat dupa sistemul vechi, adica concursul din ziiua a doua nu a reinceput de la zero, clasamentul final a fost intocmit pe baza sumei notelor din prima zi si a doua. Deci, chiar daca Liukin a avut scor mai mare in a doua zi, per total, Johnson a fost pe primul loc si Campionana SUA pentru a doua oara consecutiv (castigase si CN din 2007). Pe aparate, Liukin a luat doua aur (paralele si barna), Sacramone (sarituri) si Johnson (sol) cate unul. Interesant ca la sarituri, clasamentul a avut doua nume (doar Sacramone si Ranzy au facut doua sarituri) deci medalie de bronz nu s-a acordat...
Si daca tot am dat date tehnice, primele 12 clasate la individual compus plus cele ce depun cerere (ex. Sacramone care a facaut doar 3 aparate, Worley, ec) vor participa intre 19-21 iunie la Olympic Trials. Cine va fi pe primele doua locuri la Olmpic Trials vor fi automat in echipa olimpica ce merge la Beijing, pentru urmatoarele 4 locuri in echipa antrenorii (la fete Karolyi) vor alege.

Nu stiu cat de pregatita e Worley, dar daca e la nivelul la care a fost anul trecut, eu cred ca echipa lor va fi Johnson, Liukin, Sacramone, Memmel, Peszek (favorita Marthei) si Worley (daca e in forma ca au nevoie de ea la paralele si sarituri/sol. Hong nu pare a fi in forma, Sloan a facut doar paralele si barna, Bieger nu e iubita de Martha si se pare ca nici de arbitre.

Sacramone a declarat ca pregateste un Amanar pentru Olimpiada, sunt curioasa sa vad daca intr-adevar e asa si daca va si reusi sa-l faca competitiv.

De notat ca in competitia junioarelor, Jordyn Wieber, 12 ani (n.12 iulie 1995) a castigat individual compusul in ambele zile in detrimentul Samanthei Shapiro (n. 1993) clasata pe locul doi in ambele zile.
Solul lui Jordyn: http://www.youtube.com/watch?v=UR4m9mQYEzM

Rezultatele finale (ziua 1 plus 2):
Junioare: http://www.usa-gymnastics.org/Portals/0/PDFs/Results/VW08JuniorsDay2AA-Final_20080607_124536.pdf
Senioare: http://www.usa-gymnastics.org/Portals/0/PDFs/Results/VW08SeniorsDay2AA-Final_20080607_060928.pdf

cineva_cineva
15th June 2008, 08:28
Am gasit inregistrarile de la Nationalele de anul acesta, sunt in mai multe parti.Eu pun aici linkul de la prima parte, apoi le veti gasi voi si pe celelalte: http://www.youtube.com/watch?v=MwHnQgNjEgA&feature=user

venera
16th June 2008, 17:47
Am gasit inregistrarile de la Nationalele de anul acesta, sunt in mai multe parti.Eu pun aici linkul de la prima parte, apoi le veti gasi voi si pe celelalte: http://www.youtube.com/watch?v=MwHnQgNjEgA&feature=user

Dragilor, mi-a placut ce-am vazut la americance, pe bune...chiar sint pregatite bine...mai fac si ele greseli dar ..din pacate sint deasupra fetelor noastre care vad ca se cam culca pe o ureche...Una peste alta, saritura lui Alicia Sacramone m-a dat pe spate si solul e iarasi f bun...Shawn merge bine, poate nu are ea f mult entuziasm dar executa bine ce sa ne mai...si are o putere de concentrare destul de mare....Fetele noastre daca nu isi baga mintile in cap..nu vor face nimic..nu vreau sa fiu rautacioasa dar gimnastica e un sport in care nu iti permiti sa NU fii riguros cu tine in nici macar 1 zi ( vorbim de senioare - lot )..ori ele isi permit sa rateze la greu in amicaluri, merg pe ideea ca" merge si asa"....ei bine, nu merge si asa si daca nu se mobilizeza o sa le usture rau la Olimpiada...

venera
16th June 2008, 17:51
Si da, mi-a placut si mie paralelel lui Steliana din amicalul de acum cu englezoaicele...mi-a placut, viteza, amplitutidine...frumos...bravo ei ! asta e adevarata ei valoare la paralele..merita o :floricica: pt cat a muncit si se vede..

myrab3la_19
16th June 2008, 18:21
Dragilor, mi-a placut ce-am vazut la americance, pe bune...chiar sint pregatite bine...mai fac si ele greseli dar ..din pacate sint deasupra fetelor noastre care vad ca se cam culca pe o ureche...Una peste alta, saritura lui Alicia Sacramone m-a dat pe spate si solul e iarasi f bun...Shawn merge bine, poate nu are ea f mult entuziasm dar executa bine ce sa ne mai...si are o putere de concentrare destul de mare....Fetele noastre daca nu isi baga mintile in cap..nu vor face nimic..nu vreau sa fiu rautacioasa dar gimnastica e un sport in care nu iti permiti sa NU fii riguros cu tine in nici macar 1 zi ( vorbim de senioare - lot )..ori ele isi permit sa rateze la greu in amicaluri, merg pe ideea ca" merge si asa"....ei bine, nu merge si asa si daca nu se mobilizeza o sa le usture rau la Olimpiada...

Da ...sunt bine pregatite,nimic de comentat chiar daca notele sunt umflate, sunt deasupra fetelor noastre...parca au mai mult entuziasm si mai multa ambitie sa prinda echipa pt olimpiada.E si normal pentru ca au argintul ca si adjudecat iar cu putin noroc pot spera la aur.Sunt lucruri care imi plac la nationalele lor,si anume felul in care sunt tratate gimnastele,sunt ca niste dive,sunt incurajate si sustinute de catre fani,ce mai sunt apreciate la adevarata lor valoare in tara lor, dar si lucruri care imi displac in toata povestea asta,notele sunt prea umflate si ceea ce mai mult ma amuza decat sa ma deranjeze "antiteza" in care sunt puse Liukin si Johnson,una in trening negru,alta in alb,ambele se concentreaza,un zambeste,alta nu...parca ar fi un scenariu..de remarcat ar fi ca nu-si prea vorbesc,dar ma rog..Mi-au placut Johnson si Memmel,nu-mi plac Liukin si Sacramone.

Tess_AN
16th June 2008, 18:40
Dragilor, mi-a placut ce-am vazut la americance, pe bune...chiar sint pregatite bine...mai fac si ele greseli dar ..din pacate sint deasupra fetelor noastre care vad ca se cam culca pe o ureche...Una peste alta, saritura lui Alicia Sacramone m-a dat pe spate si solul e iarasi f bun...Shawn merge bine, poate nu are ea f mult entuziasm dar executa bine ce sa ne mai...si are o putere de concentrare destul de mare....Fetele noastre daca nu isi baga mintile in cap..nu vor face nimic..nu vreau sa fiu rautacioasa dar gimnastica e un sport in care nu iti permiti sa NU fii riguros cu tine in nici macar 1 zi ( vorbim de senioare - lot )..ori ele isi permit sa rateze la greu in amicaluri, merg pe ideea ca" merge si asa"....ei bine, nu merge si asa si daca nu se mobilizeza o sa le usture rau la Olimpiada...
Sunt sigure pe ele americancele si li se citeste determinarea si nu frica pe fata. Si ceea ce mi se pare o treaba buna, rezultatul e suma a doua concursuri, deci se pune pret si pe constanta.

venera
18th June 2008, 12:39
http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=82&prog=Events/

Iata Olympic Trials din week-endul acesta, 19 - 21 Iunie, acelasi NBC transmite

venera
18th June 2008, 12:42
http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=369&ArticleID=2233

Iata echipa SUA

rob_din
19th June 2008, 09:12
S-ar putea ca la trial arbitrajul sa fie mai strict, dar s-ar putea sa fie mai strict cu pretendentele la a face parte din echipa nu cu vedetele Johnson si Liukin deja califictae

mikeyy
19th June 2008, 10:38
Dar Liukin si Johnson mai participa la trial daca sunt deja calificate?

rob_din
19th June 2008, 10:40
Dar Liukin si Johnson mai participa la trial daca sunt deja calificate?

Cred ca participa, nu vad de ce n-ar face-o, maia ales ca la alte competitii nu prea merg

venera
19th June 2008, 12:07
Cred ca participa, nu vad de ce n-ar face-o, maia ales ca la alte competitii nu prea merg

Da participa, doar ca pt ele miza nu e asa mare, ele stiu deja ca merg la JO. La acest trial participa intreaga echipa de senioare care s-a stabilit pt 2008-2009.

mikeyy
19th June 2008, 13:01
Programul ( ora SUA )
Sambata 6/21:
NBC 8:00-10:00 pm

Duminica 6/22
NBC 7:00-9:00 pm

Oare se va putea urmari competitia pe link-ul dat de tine Rob?

rob_din
19th June 2008, 13:21
Da sambata 11:30-01:00 trialul masculin, 3-5 dimineata trialul feminin

Duminica 2-4 dimineata trialul feminin

mikeyy
19th June 2008, 13:39
Mersi de info.....cam nepotrivite orele pt trialul fetelor

rob_din
19th June 2008, 13:42
Mersi de info.....cam nepotrivite orele pt trialul fetelor

Spera sa aiba audenta buna si-l dau in prime-time. Se stie ca in preajma JO americanii se mai intereseaza si de gimnastica (feminica ca de cea masculin nu le pasa aproape deloc nici acum)

mikeyy
21st June 2008, 12:33
Rezultate dupa prima zi:
1 Shawn Johnson 64.000
2. Nastia Liukin 63.500
3. Chellsie Memmel 62.250
4. Samantha Peszek 61.850
5. Ivana Hong 60.850
6.Jana Bieger 60.100
7. Mattie Larson 59.550

http://www.intlgymnast.com/events/401.html
Liukin a fost iar super avantajata de arbitrii...spuneau cei de pe intlgymnast ca la paralele a avut coborarea aproape de paralele si in plus iar a avut-o joasa...dar a primit 9 la executie :shocked:...cei de la intlgymnast spuneau ca cel mult trebuia sa primeasca 8.5 la executie.
Shawn a avut o saritura suprarotata :)....cei de la intlgymnast chiar spun ca ar putea face Yurchenko triplu :)
Daca intrati pe link-ul pe care vi l-am dat puteti citi mai multe comentarii....daca vrea cineva sa traduc momentele cele mai importante al competitiei sa lasa aici mesaj :ok:

rob_din
21st June 2008, 12:54
Rezultate dupa prima zi:
1 Shawn Johnson 64.000
2. Nastia Liukin 63.500
3. Chellsie Memmel 62.250
4. Samantha Peszek 61.850
5. Ivana Hong 60.850
6.Jana Bieger 60.100
7. Mattie Larson 59.550

http://www.intlgymnast.com/events/401.html
Liukin a fost iar super avantajata de arbitrii...spuneau cei de pe intlgymnast ca la paralele a avut coborarea aproape de paralele si in plus iar a avut-o joasa...dar a primit 9 la executie :shocked:...cei de la intlgymnast spuneau ca cel mult trebuia sa primeasca 8.5 la executie.
Shawn a avut o saritura suprarotata :)....cei de la intlgymnast chiar spun ca ar putea face Yurchenko triplu :)
Daca intrati pe link-ul pe care vi l-am dat puteti citi mai multe comentarii....daca vrea cineva sa traduc momentele cele mai importante al competitiei sa lasa aici mesaj :ok:


m-am inselat cand am crezut ca se vor da note mai corecte. incep sa cred ca si fetele noastre ar trebui sa primeasca note umflate la CN

myrab3la_19
21st June 2008, 14:50
hai sa fim seriosi...Liukin nu ia 15.700 la sol nici in visele ei.Pur si simplu nu cred ca e la fel de buna ca Sandra!!!Notele sunt mai mult decat ridicole!!!

mikeyy
21st June 2008, 16:14
Au incept sa apara filmulete: http://www.youtube.com/user/jenngsa

rob_din
21st June 2008, 16:20
Destul de slabe rezultatele la masculin.

http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=750&prog=Events

rob_din
21st June 2008, 16:24
Mare ti-e gradina doamne. Arbitrii care dau aceste note ar trebui exclusi de FIG. Liukin la sol nu merita nici 15.00. Efectiv sunt socat de asemnea nerusinari. Si repet aceste note au ca scop impulsionarea arbitrilor de la JO. Cine crede ca se dau asemnea note doar din dragostea arbitrilor americani pentru gimnaste se insala

mikeyy
21st June 2008, 16:36
Destul de slabe rezultatele la masculin.

http://www.usa-gymnastics.org/Story.aspx?tabid=750&prog=Events

Da note acceptabile....foarte putine de peste 16.
Nu sunt la foarte mare distanta de noi....pe rusi ii vad mult mai puternici fata de americani

vlad001
21st June 2008, 20:52
Shawn a avut o saritura suprarotata :)....cei de la intlgymnast chiar spun ca ar putea face Yurchenko triplu :)

http://www.youtube.com/watch?v=FNWCtIU7P_w
Saritura lui Shawn. Mie nu mi se pare ca ar fi in stare sa faca un triplu Y. O data ca triseaza la intrarea pe cal, e deja la 90 de grade cand intra pe cal,
http://img80.imageshack.us/img80/1229/johnsonvaultfc1.jpg
si apoi a aterizat clar inainte sa termine rotatia.

mikeyy
21st June 2008, 21:10
In cazul asta..cand triseaza atat la prima parte cat si la aterizare...nu ar trebui penalizata? poate chiar sa nu ii mai dea credit pt Amanar?

Andraf
21st June 2008, 21:28
Mie mi se pare ca barna lui Liukin, ca nota de plecare, ar trebui sa fie sub barna Janei Bieger. Iar la executie Liukin a avut mai multe ezitari decat Jana si cu toate astea Liukin ia 9.500 iar Jana ia 8.750. Este incredibil!!!

rob_din
21st June 2008, 21:34
Mie mi se pare ca barna lui Liukin, ca nota de plecare, ar trebui sa fie sub barna Janei Bieger. Iar la executie Liukin a avut mai multe ezitari decat Jana si cu toate astea Liukin ia 9.500 iar Jana ia 8.750. Este incredibil!!!

La nota de plecare nu ma bag, dar la executie este de necomentat.
Eu cred ca fata asta Liukin si familia ei santajeaza in vreun fel federatia americana fiindca desi este mult mult mai slaba decat Johnson arbitrii se omoara s-o puna cat mai aproape de Shawn. Eu marturisesc ca n-am mai vazut asa ceva. Notele la executie sunt la 3 din cele 4 aparate cu aproape 1 pct mai mari decat ar trebui

mikeyy
21st June 2008, 21:40
Pe mine ce ma ingrijoreaza e faptul ca nu rateaza..dau dovada de siguranta...mai ales primele 3: Johnson,Liukin si Memmel. Nu le-am mai vazut pe americance atat de sigure vreodata.
Sper sa dam si noi dovada la Nationale, in cele 3 zile de concurs, ca putem face concursuri curate 3 zile consecutiv

Cata_RB
21st June 2008, 22:26
In primul rand, Liukin are doar 4 diagonale la sol, deci din start ar trebui sa se simta o diferenta la nota. Apoi...nu prea imi place Nastia, dar solul ei mi se pare efectiv urat, avand in vedere ca e totusi o gimnasta foarte artistica, eleganta. Nu cred ca o pune in valoare. Evident [o sa fiu rea], nu ma supar, sa ia la JO nota pe care o merita de fapt :P
Cat despre barna, am mai zis ca nu inteleg cum isi aduna nota A, la cat de usor e exercitiul!

mesteritza
21st June 2008, 22:26
pai au incredere..stau bine cu psihicul, eu din ce am auzit ele au la fiecare club un specialist care se ocupa si de moralul lor. nu stiu sigur daca e adevarat dar e posibil. oricum sunt foarte norocoase ca nu se accidenteaza si astfel isi pot vedea linistite de antrenamente, in timp ce fetele noastre sunt urmarite de accidentari:(

mikeyy
21st June 2008, 22:40
Pai ele nu vor avea niciodata ceea ce avem noi..o echipa in care toate fetele sa se sustina, in care sa se bucure sincer una pentru alta. Americancele sunt gimnaste individualiste si pozeaza in echipa la concursul pe echipe, iar apoi uita si devin "dusmani"....eu nu pot sa uit cum Sacramone plangea la finala de la sol de anul trecut cand Johnson a castigat...plangea ca nu a luat ea aurul.

rob_din
21st June 2008, 22:44
Pe mine ce ma ingrijoreaza e faptul ca nu rateaza..dau dovada de siguranta...mai ales primele 3: Johnson,Liukin si Memmel. Nu le-am mai vazut pe americance atat de sigure vreodata.
Sper sa dam si noi dovada la Nationale, in cele 3 zile de concurs, ca putem face concursuri curate 3 zile consecutiv

E prima oara dupa mult timp cand Liukin nu rateaza la sol (desi a fost pe aproape), in schimb Johnson chiar ca nu stiu de cand n-a mai ratat. Dar nu-i nimic, cine nu rateaza acum rateaza la JO

mikeyy
21st June 2008, 22:45
Dar nu-i nimic, cine nu rateaza acum rateaza la JO

Asa sa fie!

mesteritza
21st June 2008, 23:01
Pai ele nu vor avea niciodata ceea ce avem noi..o echipa in care toate fetele sa se sustina, in care sa se bucure sincer una pentru alta. Americancele sunt gimnaste individualiste si pozeaza in echipa la concursul pe echipe, iar apoi uita si devin "dusmani"....eu nu pot sa uit cum Sacramone plangea la finala de la sol de anul trecut cand Johnson a castigat...plangea ca nu a luat ea aurul.

da asta am observat si eu! si de multe ori ma inerveaza cand le vad cum fac in concursuri. cel mai fals mi s-a parut la atena...dupa ce au terminat ele solul au facut un "grup hug" in care mie se parea ca de fapt se roaga sa greseasca fetele noastre:D

baicea
21st June 2008, 23:10
nici americancele nu au fost uitate de accidentari(vezi liukin,memmel)...si intradevar...nu sunt o echipa adevarata..da daca sunt in stare sa mimeze atata iubire..bravo lor..de ratari..ce pot sa zic..liukin sigur va rata...poate si shawn..de ce nu..

myrab3la_19
21st June 2008, 23:19
Eu nu inteleg ce tot lauda eleganta Nastiei atata...eleganta ei sta in piciorele subtiri si lungi(gen Khorkina) pe care le flexeaza atata in exercitiul ala la sol ca ma exaspereaza...mie eleganta mi se pare Tamarjan care desi e micuta emana multa feminitate si intr-adevar eleganta...nu Liukin care are un exercitiu de bara fixa!

mikeyy
21st June 2008, 23:43
Pai Liukin are parintii gimnasti, campioni. Nu ma mir ca e asa buna la paralele cand tatal ei a fost campion olimpic la bara fixa si mondial la paralele. Iar motivul pentru care are atata flexibilitate e din cauza ca mama ei a practicat gimnastica ritmica ( campioana mondiala).

crisloregym
21st June 2008, 23:49
CORECT!!!! Sutn de acord cu tine, Mihaela. Solul Nastiei ma scoate din minti efectiv, cum isi flexeaza repetitiv picioarele si spatele de parca altceva nu ar mai sti. Si le flexeaza fix in stilul american. Sincer, la executie, mai degraba lui Johnson nu ai ce sa ii scazi, si la paralele, care nu e aparatul ei preferat, tot tinuta frumoasa are, piciorele lipite perfect. Si da, Tamarjan e mult mai artistica si mai frumoasa...e atat de finuta....Maria Olaru spunea ca Anamaria parca ar fi fragila, atat e de finuta:)

ela_diana
22nd June 2008, 12:46
Si eu cred ca Liukin o sa rateze destul la olimpiada , posibil la sol si posibil sa rateze aterizarea la paralele. Sunt intr-adevar niste note imense.

baicea
22nd June 2008, 14:09
ma uitam la video de pe youtube..am vazut saritura lu sacramone(f buna btw)...si dupa aceea vai..toata lumea o imbratisa..la fel si dupa saritura lui shawn..nastia o aplauda si vai..big hug..atat de fake totul incat..

rob_din
23rd June 2008, 08:21
http://www.usa-gymnastics.org/Portals/0/PDFs/Results/OT08WomenDay2AA-Final_20080622_092432.pdf

Rezultate finale, exercitii mai slabe decat in prima zi. Liukin a ratat la paralele, a iesit din covor la sol (plus alte greseli) si a avut multe ezitari la barna

vlad001
23rd June 2008, 08:57
In cazul asta..cand triseaza atat la prima parte cat si la aterizare...nu ar trebui penalizata? poate chiar sa nu ii mai dea credit pt Amanar?

Pentru ca triseaza in prima parte ar trebui sa fie penalizari la executie, dar nu devaluat (pentru ca face rotatia totusi, dar mai devreme decat trebuie). Pentru ca nu aterizeaza cand e completa ar trebui sa-i devalueze la DTY. Lui Cheng Fei in 2006 in finalal pe echipe i-au dat doar DTY pentru un Amanar aterizat parca un pic mai bine: http://nl.youtube.com/watch?v=jQyuSSG49Oc

rob_din
23rd June 2008, 08:59
In cazul asta..cand triseaza atat la prima parte cat si la aterizare...nu ar trebui penalizata? poate chiar sa nu ii mai dea credit pt Amanar?

Aici depinde de arbitrii, am vazut la finala la sarituri masculin de la Europene cum Blanik a facut salt grupat, nu echer in al doilea zbor si nu a fost depunctat, pentru ca imediat dupa pentru o greseala similara un alt gimnast (nu mai imi aduc aminte cine) sa piarda nota de plecare a sariturii

vlad001
23rd June 2008, 09:06
http://www.usa-gymnastics.org/Portals/0/PDFs/Results/OT08WomenDay2AA-Final_20080622_092432.pdf

Rezultate finale, exercitii mai slabe decat in prima zi. Liukin a ratat la paralele, a iesit din covor la sol (plus alte greseli) si a avut multe ezitari la barna

Liukin a ratat coborarea sau in alta parte?

rob_din
23rd June 2008, 09:11
Liukin a ratat coborarea sau in alta parte?

La coborare, dar nu stiu exact ce inseamna ratarea, daca a cazut sau nu, "very poor landing" este formularea pe care am gasit-o

vlad001
23rd June 2008, 09:15
Aici depinde de arbitrii, am vazut la finala la sarituri masculin de la Europene cum Blanik a facut salt grupat, nu echer in al doilea zbor si nu a fost depunctat, pentru ca imediat dupa pentru o greseala similara un alt gimnast (nu mai imi aduc aminte cine) sa piarda nota de plecare a sariturii

Golotsuskov a avut tsukahara echer si a fost devaluat la tsukahara grupat:
http://nl.youtube.com/watch?v=QI7VQa0Ik1s (a 2-a saritura) dar n-a mentinut pozitia echer de loc, pe cand Blanik, 2.5 echer inainte: http://nl.youtube.com/watch?v=pEXUEKmuhSA a mentinut pozitia echer pe primele 2 rotatii si s-a ghemuit in ultima jumatate.
Din cate stiu, daca pe 3 sferturi mentii pozitia, se recunoaste elementul si se depuncteaza la executie pentru pozitie inexacta.

vlad001
23rd June 2008, 09:18
La coborare, dar nu stiu exact ce inseamna ratarea, daca a cazut sau nu, "very poor landing" este formularea pe care am gasit-o

Hmm, in cazul asta, ce-o fi fost cu arbitrii de i-au dat doar 8.45 ca very poor landing a avut si in prima zi: http://nl.youtube.com/watch?v=aJwiQvPvBe8
si i-au dat 9.0 la executie (Exercitiul Nastiei e ultimul din film)

rob_din
23rd June 2008, 09:18
Golotsuskov a avut tsukahara echer si a fost devaluat la tsukahara grupat:
http://nl.youtube.com/watch?v=QI7VQa0Ik1s (a 2-a saritura) dar n-a mentinut pozitia echer de loc, pe cand Blanik, 2.5 echer inainte: http://nl.youtube.com/watch?v=pEXUEKmuhSA a mentinut pozitia echer pe primele 2 rotatii si s-a ghemuit in ultima jumatate.
Din cate stiu, daca pe 3 sferturi mentii pozitia, se recunoaste elementul si se depuncteaza la executie pentru pozitie inexacta.

Mie mi se pare pozitie ghemuita pe mai mult de un sfert, dar ma rog, depinde de ce vad arbitrii. Problema e ca Blanik nici la executie nu este depunctat serios si face mereu aceasta greseala

rob_din
23rd June 2008, 09:21
Hmm, in cazul asta, ce-o fi fost cu arbitrii de i-au dat doar 8.45 ca very poor landing a avut si in prima zi: http://nl.youtube.com/watch?v=aJwiQvPvBe8
si i-au dat 9.0 la executie (Exercitiul Nastiei e ultimul din film)

Imi cer scuze, m-am uita la comentariile dupa prima zi, a ratat de fapt de doua ori (!!) in timpul exercitiului. A ratat Pakul.

Stalder shoot to high. Inside Stalder to el, Endo, full Ono to full Ono with big break - nearly did not go over the bar and almost had to swing down. Full Ono with extra half with a leg separation, to Gienger. Caught Pak salto on her stomach. Big cheers from the audience to keep her going. Double front half with a much better landing. 7.7/8.450 execution. This big score brought a buzz from the audience.

baicea
23rd June 2008, 09:25
mda..a ratat pakul si a avut ezitare mare a o pirueta...insa coborarea a fost mai buna decat in prima zii

vlad001
23rd June 2008, 09:25
Imi cer scuze, m-am uita la comentariile dupa prima zi, a ratat de fapt de doua ori (!!) in timpul exercitiului. A ratat Pakul.

Stalder shoot to high. Inside Stalder to el, Endo, full Ono to full Ono with big break - nearly did not go over the bar and almost had to swing down. Full Ono with extra half with a leg separation, to Gienger. Caught Pak salto on her stomach. Big cheers from the audience to keep her going. Double front half with a much better landing. 7.7/8.450 execution. This big score brought a buzz from the audience.

Deci i-au scazut ratarile si in rest au inchis ochii ca de obicei. Sper ca la olimpiada sa nu faca la fel arbitrii.

rob_din
23rd June 2008, 09:34
Deci i-au scazut ratarile si in rest au inchis ochii ca de obicei. Sper ca la olimpiada sa nu faca la fel arbitrii.

Vlad eu din ce citesc acolo zic ca acea greseala la pirueta e de cel putin 0.5 penalizare, ori asta inseamna 1.3 puncte pierdute la cele doua greseli, cum a putut primi nota aceea la executie?

Si va dati seama ca daca publicul o aplauda pentru incurajare inseamna ca nici restul exercitiului n-a fost tocami perfect

vlad001
23rd June 2008, 09:51
Vlad eu din ce citesc acolo zic ca acea greseala la pirueta e de cel putin 0.5 penalizare, ori asta inseamna 1.3 puncte pierdute la cele doua greseli, cum a putut primi nota aceea la executie?

Si va dati seama ca daca publicul o aplauda pentru incurajare inseamna ca nici restul exercitiului n-a fost tocami perfect

Pai cum poate primi de fiecare data, nu-i scad nimic pentru departarile de picioare si handstandurile ratate din timpul exercitiului, iar pentru coborare i-au luat 0.2-0.3 doar, desi ma indoiesc ca merita doar atat depunctare; o fi fost mai buna decat de obicei, dar de obicei merita peste un punct depunctare numai coborarea, adunate aterizarea joasa cu pasul la aterizare si forma in aer.

ela_diana
23rd June 2008, 13:23
Au aparut si filmulete din a doua zi.
Solul lui Liukin: http://es.youtube.com/watch?v=K5urIHi5hVQ

mikeyy
23rd June 2008, 14:37
Liukin de obicei rata la a doua diagonala...cat de bine a aterizat acum..wow
Pai cele mai mari sanse de ratare le are la paralele si sol

mesteritza
23rd June 2008, 14:37
este avantajata de arbitrii poate datorita parintilor ei...dar eu cred ca tocmai parintii ei sunt o mare presiune pentru ea si din aceasta cauza greseste pentru asta o compatimesc un pic

venera
23rd June 2008, 15:13
este avantajata de arbitrii poate datorita parintilor ei...dar eu cred ca tocmai parintii ei sunt o mare presiune pentru ea si din aceasta cauza greseste pentru asta o compatimesc un pic

Well, Nastia are talent si ar fi fost o gimnasta mult mai buna daca nu ar fi fost parintii ei...e ca si o printesa care are de toate acasa ( si chiar are ) si tot ce trebuie sa faca este sa devina o mica campioana...de aceea pare mereu ca si moarta, parca nu are delco viata in ea, taica-su cred ca pune o f mare presiune pe ea si ii fura astfel din libertatea si independenta ei...e controlata prea mult, pacat de ea....a ratat acum la paralele, in ziua a 2-a, ii venea sa planga sa planga pe scaun apoi si taica-su s-a asezat pe scaun langa ea si nu ii spunea nimic

rob_din
23rd June 2008, 15:17
Nu stiu care e relatia ei cu parintii si daca acestia o supun unei presiuni prea mari dar mie Liukin mi se pare o fata rasfatata. Parca toti, de la arbitrii la colege, trebuie sa faca orice sa n-o supere

venera
23rd June 2008, 15:59
Nu stiu care e relatia ei cu parintii si daca acestia o supun unei presiuni prea mari dar mie Liukin mi se pare o fata rasfatata. Parca toti, de la arbitrii la colege, trebuie sa faca orice sa n-o supere

Da, pai asta e senzatia mea, mica printesa care are de toate...si care, de fapt, nu are nimic...

mikeyy
23rd June 2008, 16:09
Eu nu cred ca e rasfatata...daca ar fi fost rasfatata nu ar fi continuat in gimnastica dupa accidentarea la glezna din 2006. Pana la urma nu e vina ei ca arbitrele din SUA ii dau note mai mari. In plus nu numai ei i-au dat note exagerate ci tuturor. Pe ea o ajuta foarte mult numele si in plus are si un palmares impresionant ( 9 medalii mondiale din care 4 de aur ) si asta conteaza foarte mult in ochii arbitrelor.

rob_din
23rd June 2008, 16:11
Eu nu cred ca e rasfatata...daca ar fi fost rasfatata nu ar fi continuat in gimnastica dupa accidentarea la glezna din 2006. Pana la urma nu e vina ei ca arbitrele din SUA ii dau note mai mari. In plus nu numai ei i-au dat note exagerate ci tuturor. Pe ea o ajuta foarte mult numele si in plus are si un palmares impresionant ( 9 medalii mondiale din care 4 de aur ) si asta conteaza foarte mult in ochii arbitrelor.

Daca Liukin era din Bulgaria nu lua nici jumatate din medaliile acelea

mikeyy
23rd June 2008, 16:16
http://www.youtube.com/watch?v=4H935qc-UrA exercitiul la paralele a lui Liukin.....ce nota exagerata. In mod normal la cate greseli a avut la executie cred ca ar fi trebuit sa aibe in jur de 7 si ceva.

rob_din
23rd June 2008, 16:26
http://www.youtube.com/watch?v=4H935qc-UrA exercitiul la paralele a lui Liukin.....ce nota exagerata. In mod normal la cate greseli a avut la executie cred ca ar fi trebuit sa aibe in jur de 7 si ceva.

Ouch. Sa speram ca va repeta exercitiul si la Beijing

venera
23rd June 2008, 16:44
Ouch. Sa speram ca va repeta exercitiul si la Beijing

Da, a ratat in aceasta a 2 zi ceea ce este f ciudat pt ea, de obicei mai are mici greseli de tinuta sau o coborare mai joasa dar sa rateze paralelul..asta e, eu nu-i doresc sa rateze la Olimpiada, eu doresc sa fie focusate si sa stie pt ce lupta fetele noastre, e mult mai autentic asa decat sa speram si sa asteptam sa rateze altii ca sa ne fie noua bine...am face ca la fotbal cu Olanda, baietii nostri in loc sa isi faca jocul in teren, asteptau scorul de dincolo, la Italia -Franta sa faca aia 0-0/...total aiurea, intri in teren si -iti faci jocul

mesteritza
23rd June 2008, 16:55
eu sunt de acord cu tine venera...sper k fetele noastre sa-si faca bine treaba si sa nu depinda rezultatele altora

mikeyy
23rd June 2008, 16:57
Echipa masculina pentru JO a Statelor Unite: Paul Hamm, Jonathan Horton, Kevin Tan, Morgan Hamm, Joseph Hagerty and Justin Spring.
Lipseste Alexander (Sasha) Artemev ...interesant

mikeyy
23rd June 2008, 17:02
eu sunt de acord cu tine venera...sper k fetele noastre sa-si faca bine treaba si sa nu depinda rezultatele altora

Intr-o oarecare masura depindem de rezultatele celorlalti pentru ca noi plecam cu un dezavantaj destul de mare la sarituri si paralele. Presupunand ca toate echipele merg curat 100% noi mai mult de locul 3 nu putem spera. Dar daca noi mergem curat, iar SUA are ratari atunci avem sansa pt mai mult.
In primul rand trebuie ca fetele sa-si faca treaba impecabil, iar apoi soarta va decide.

rob_din
23rd June 2008, 17:27
Echipa masculina pentru JO a Statelor Unite: Paul Hamm, Jonathan Horton, Kevin Tan, Morgan Hamm, Joseph Hagerty and Justin Spring.
Lipseste Alexander (Sasha) Artemev ...interesant

Cum de lipseste Artemev?

mikeyy
23rd June 2008, 18:41
Lipseste( e trecut ca rezerva)...si se pare ca unul dintre motive este faptul ca e inconstant in executie. De asemenea americanii contesta si lipsa lui Raj Bhavsar.
Eu nu inteleg ce cauta Morgan Hamm in echipa..nu mi se pare asa stralucit..

Cata_RB
23rd June 2008, 19:45
http://www.youtube.com/watch?v=4H935qc-UrA exercitiul la paralele a lui Liukin.....ce nota exagerata. In mod normal la cate greseli a avut la executie cred ca ar fi trebuit sa aibe in jur de 7 si ceva.

Cred ca nici nu mai merita comentata nota de 16.150 :angry::rosu:

rob_din
23rd June 2008, 20:04
Pai a avut 4 erori grave: ezitare mare la pirueta, ezitare mai mica la pirueta, ratare la PAK, aterizare slaba. Asta vine cam 0.5+0.3+0.8+0.3=1.9 depunctare. Plus zecimi pierdute si la alte elemente, o nota corecta ar fi undeva pe la 15.300

rob_din
23rd June 2008, 20:05
Audientele de ieri'

.S. Olympic Trials: Women’s Gymnastics, Day 2 (NBC)
7:00 p.m. Viewers: 5.24 million (#2), A18-49: 1.5/ 6 (#1)
7:30 p.m. Viewers: 5.60 million (#3), A18-49: 1.8/ 6 (#1)
8:00 p.m. Viewers: 6.65 million (#2), A18-49: 2.1/ 7 (#1)
8:30 p.m. Viewers: 7.48 million (#2), A18-49: 2.4/ 7 (#1

mikeyy
23rd June 2008, 20:38
Audiente foarte bune pentru gimnastica pt 18-49 ani. Cu siguranta au avut audiente mari si pe segmentul <18 ani
Daca am avea si noi macar 10% din audienta lor...visez frumos

mesteritza
23rd June 2008, 21:24
in primul rand televiziunile din state fac promo la aceste concursuri,"fluf-uri" interesante...la noi tvr2 nu-si promoveaza grila de programe. sunt sigura k multi nu stiu k sunt campionatele nationale. de ex mama mea nu stia noroc k i-am zis eu ;)

crisloregym
24th June 2008, 00:19
Ouff, nu mai zicem ca ne enrvam din nou...eu mai als cate un comentariu pe la gsp sau prosport:D.

mikeyy
18th July 2008, 23:13
Azi a avut loc ultima verificare inaintea JO pentru echipa feminina a SUA. Pe site-ul nbcolympics a fost un live ticker ak competitiei.

-Memmel in timpul exercitiului de la sol, dupa diagonala cu dublu intins s-a oprit...probleme cu umarul/ceafa/spatele ( nu se stie sigur unde are probleme)...nu a mai concurat la sarituri si paralele ci doar la sfarsit la barna unde a obtinut 15.900
-Shayla Worley a renuntat la concurs datorita unei probleme cu piciorul ( fractura)
- Nastia Liukin:
15150 la sol, 14700 la sarituri ,16.600 la paralele, 16.200 la paralele)
-Shawn Johnson:
15.800 la sol, 15.950 la sarituri 15.650 la paralele, ???? la barna)
-Alicia Sacramone:
15.300 la sol, 15.950 (1 saritura), 16200 la barna

Pentru mai multe rezultate si comentarii : http://www.nbcolympics.com/gymnastics/news/newsid=152042.html

rob_din
19th July 2008, 00:12
Mai mult ca sigur notele lui liukin sunt umflate ceea ce ma face sa cred ca n-are nici o sansa la Beijing

bozicris
19th July 2008, 09:09
doar 14700 la sarituri??nu cred ca a incercat DTY..

monalexa
19th July 2008, 10:34
Notele dupa prima zi de verificare

All-Around
Shawn Johnson - 63.60
Nastia Liukin - 62.65
Bridget Sloan - 61.40
Samantha Peszek - 60.80
Ivana Hong - 60.60
Corrie Lothrop - 60.20
Jana Bieger - 60.10
Chelsea Davis - 59.90
Mattier Larson - 59.70
Alicia Sacramone - 47.45
Chellsie Memmel - 15.90

Floor Exercise
Shawn Johnson - 15.800
Mattie Larson - 15.400
Bridget Sloan - 15.300
Alicia Sacramone - 15.300
Samantha Peszek - 15.300
Chelsea Davis - 15.150
Nastia Liukin - 15.150
Corrie Lothrop - 15.100
Jana Bieger - 15.100
Ivana Hong - 15.000
Chellsie Memmel - scratched



Vault
Shawn Johnson - 15.950
Alicia Sacramone - 15.950
Bridget Sloan - 15.300
Samantha Peszek - 15.200
Corrie Lothrop - 15.100
Ivana Hong - 15.000
Chelsea Davis - 14.950
Jana Bieger - 14.800
Nastia Liukin - 14.700
Mattie Larson - 14.600
Chellsie Memmel - scratched



Uneven Bars
Nastia Liukin - 16.600
Shawn Johnson - 15.650
Ivana Hong - 15.300
Bridget Sloan - 15.200
Chelsea Davis - 15.200
Samantha Peszek - 14.800
Jana Bieger - 14.800
Corrie Lothrop - 14.700
Mattie Larson - 14.700
Chellsie Memmel - scratched
Alicia Sacramone - scratched

Chellsie Memmel a avut ceva dureri de spate in timpul exercitiului la sol si n-a mai concurat decat la barna. Bela Karolyi a zis ca nu nimic grav, Memmel va fi bine

Balance Beam
Nastia Liukin - 16.200
Alicia Sacramone - 16.200
Shawn Johnson - 16.200
Chellsie Memmel - 15.900
Bridget Sloan - 15.600
Samantha Peszek - 15.500
Jana Bieger - 15.400
Corrie Lothrop - 15.300
Ivana Hong - 15.300
Mattie Larson - 15.000
Chelsea Davis - 14.600

Cata_RB
19th July 2008, 11:44
Fractura pentru Worley tocmai acum...pacat de munca ei. Sunt tare curioasa in cat timp isi va reveni.....
"The Olympic team will be announced on NBCOlympics.com Saturday at about 7:15 pm ET"
Ce ora inseamna asta pentru noi? :D

mikeyy
19th July 2008, 11:51
Cred ca pe la vreo 2-3 noaptea azi.
Oricum spre seara ( la noi) incepe a doua zi de verificare unde gimnastele nu vor mai trebui sa faca 4 aparate ci doar 2 sau 3.
Ati vazut comentariul lui Liukin?
One more day, one more sleepless night."

myrab3la_19
19th July 2008, 12:36
Cred ca toate aceste concursuri nu fac decat sa le oboseasca si mai tare pe fete...si notele mi se par exagerate..cel putin unele dintre ele avand in vedere comentariile de pe livetiker.

rob_din
19th July 2008, 12:57
Cred ca toate aceste concursuri nu fac decat sa le oboseasca si mai tare pe fete...si notele mi se par exagerate..cel putin unele dintre ele avand in vedere comentariile de pe livetiker.

Ba e foarte bine ca-si mentin tonusul de concurs. Asa se procedeaza, nu ca noi unde ultimul concurs la care a participat Nistor va fi practic CN de la Ploiesti, adica 2 luni fara concurs.

rob_din
19th July 2008, 12:57
Ora Romaniei este 02:15

mikeyy
19th July 2008, 23:14
Inca o gimnasta din America s-a accidentat....nu e cunoscuta - Mattie larson, dar avea o sansa sa fie a sasea gimnasta sau rezerva. Se pare ca Martha le supra-solicita de cands s-a intrunit echipa. Citeam acum cum spuneai americanii ca martha e fan al reality-showurilor "Survivor" si "American Idol" si incearca sa aplice acealsi format. Acum nu stiu cine are mintea mai bolnava..ori cei care au scris asta, ori Martha (daca e adevarat)
Nu-mi vine sa cred.....au mai ramas 10 gimnaste apte

Cata_RB
19th July 2008, 23:21
Daca e adevarat, cred ca si ziaristii si Martha au mintea la fel de bolnava... E incredibil cum reusesc americanii sa transforme absolut orice in circ, in spectacol de joasa calitate! Ea cred ca vrea sa le intareasca psihic, dar ele vin cu un psihic extrem de bun de la cluburi, parerea mea e ca greseste prin ce face acum, inainte de JO. Oricum, si din 10 gimnaste, au de unde alege berechet... Dar pacat de cele 2 fete accidentate - e un bun exemplu ca uneori ce e prea mult [competitie dusa la extrem] strica.
Asta apropo de ce a zis Liukin: "One more day, one more sleepless night." Si ea are locul asigurat in echipa!

mikeyy
19th July 2008, 23:23
Ceva ceva tot e adevarat..mai ales ca si Shawn a zis ca vrea sa se antreneze in liniste.

Catalin_Nick
20th July 2008, 08:06
S-a anuntat echipa Statelor Unite:

Nastia Liukin
Shawn Johnson
Chellsie Memmel
Alicia Sacramone
Samantha Peszek
Bridget Sloan

Rezervele nominalizate: Jana Bieger, Ivana Hong si Corrie Lothrop.

In Beijing vor locui in Satul Olimpic pana la deschiderea Olimpiadei apoi se vor muta intr-o locatie privata.

Rezervele se vor pregati in Tianjin.

Sursa: http://www.intlgymnast.com/Online-Features/News/458.html

rob_din
20th July 2008, 11:28
Inca o gimnasta din America s-a accidentat....nu e cunoscuta - Mattie larson, dar avea o sansa sa fie a sasea gimnasta sau rezerva. Se pare ca Martha le supra-solicita de cands s-a intrunit echipa. Citeam acum cum spuneai americanii ca martha e fan al reality-showurilor "Survivor" si "American Idol" si incearca sa aplice acealsi format. Acum nu stiu cine are mintea mai bolnava..ori cei care au scris asta, ori Martha (daca e adevarat)
Nu-mi vine sa cred.....au mai ramas 10 gimnaste apte

Eu ma intreb ce s-ar intampla daca in SUA ar functiona un sistem centralizat cu Karolyi antrenoarea lotului. Ar ajunge mai putine decat la noi gimnastele apte.

Poate asta trebuie sa ne dea si noua de gandit, nu numai ghinionul duce la accidentari

crisloregym
20th July 2008, 23:01
Eu, una, sper ca Bridget Sloan sa fie aia neagra a echipei:d Desi probabil c anu va fi folsita in finala:( Oricum, e o echipa foarte foarte puternica si m-as bucura tare mult ca stilul de cowboy al Martei sa le slabeasca pe fete psihic vorbind. O s amai vedem...deja mai sunt doar 19 zile pana la Olimpiada!!!:D

Ramonica
26th October 2008, 17:12
Eu ma intreb ce s-ar intampla daca in SUA ar functiona un sistem centralizat cu Karolyi antrenoarea lotului. Ar ajunge mai putine decat la noi gimnastele apte.

Poate asta trebuie sa ne dea si noua de gandit, nu numai ghinionul duce la accidentari

da, aici gindim la fel, si eu cred ca ar trebui sa ne mai gindim vizavi de acest sistem centralizat [pe perioada lunga], nu doar ghinionul atrage accidentarea:headbang::headbang::headbang: