PDA

View Full Version : Britanicii asociaza tiganii cu imaginea Romaniei



illazio
5th June 2008, 00:37
http://euro2008.onlinesport.ro/stiri/stiri...a-euro-2008.htm (http://euro2008.onlinesport.ro/stiri/stiri-euro-romania/288/romania-si-tiganii-la-euro-2008.htm)

Una dintre cele mai mari companii de comunicatii si divertisment din Marea Britanie, Virgin Media, asociaza imaginea Romaniei cu un grup de rromi aflati, probabil, la strand.

Compania amintita a realizat cate un filmulet de prezentare pentru fiecare echipa prezenta la Campionatul European din Austria si Elvetia, filmulete prezentate de cunoscutul comentator de fotbal Stuart Robson.

Daca in cazul Italiei prezentarea s-a facut avand ca fundal Coloseumul, in cazul Spaniei o arena in care se desfasoara corida, in cazul Frantei apare turnul Effel, iar in cazul celorlalte tari diverse monumente istorice reprezentative, in filmuletul dedicat Romaniei pe fundal apare o fotografie a unor barbati de etnie rroma, dezbracati si cu mult aur la gat, care sunt la strand.

Chiar daca la inceput sunt prezentate performantele Romaniei la turneele finale precedente, modul cum s-a calificat la aceste Campioante Europene si sunt prezentati doi dintre jucatorii emblematici ai reprezentativei noastre, Mutu si Chivu, maginea Romaniei este grav afectata de imaginea de final cand Robson apare pe un fundal infatisand niste tigani, incercand astfel sa asocieze prezenta Romaniei la EURO cu aceasta etnie.

PROTEST MASIV IMPOTRIVA ACESTOR LEPRE ORDIANRE

YoYoyOi
5th June 2008, 13:02
asta din partea unei tari care nu are anul asta nicio treaba cu EURO...

mihai_alex
5th June 2008, 13:59
Daca asa am lasat sa fim perceputi , guvernul ala sta degeaba in loc sa faca o campanie de promovare a tarii si sa dezvolte turismul.
Ce trebuie sa se faca acum e ca FRF sa se sesizeze pe motiv de discriminare, s-au mai eliberat strazile de natia asta imputita dar tot ce-a facut e sa umple strazile altor tari si sa ne faca pe noi de rahat .Dar e si vina noastra felul in care ne vad strainii ,pentru ca le ascultam muzica(sincer ar trebui se se interzica manelele in tara asta chiar daca nu ar respecta drepturile omului ,dar sunt satul sa vad cocalarii astia manifestandu-si lipsa de cultura) le luam exemplul de viata (masini luxoase,lanturi de tractat camioane la gat, telefoane de mii de "parai" ,si nu au bani sa-si ia un suc ,sa-si umple un rezervor ,sau sa vb la tel ), prin urmare ne confundam cu ei.
Ne-am pierdut identitatea, si nu facem nimic sa o recapatam ,ba mai rau vom continua in modul asta mult timp de-acum incolo.Cinste Romaniei...

Charon
5th June 2008, 15:03
aici in romanica,in general romanul chiar daca nu are tenul necesar,se comporta ca un tigan,asculta manele,traieste ca un etnic(greu cu sapunul si pasta de dinti)iubeste kitch-ul!
cand iese in afara in general se comporta la fel !

ca te asimileaza strainii cu tiganul?
nimic nou pentru ca de cel putin 10 ani in strainatate romanul=rom in gandirea colectiva!

noi ne facem tigani intre noi si avem pretentia de la straini?
o statistica simpla spune asa:65% din infractiunile strainilor din Italia sunt savarsite de romani,suntem primii in ceea ce priveste cersetoria in tari ca Spania,Italia,Anglia,furturi electronice in Anglia,suntem singurul neam care a papat lebedele din parcurile Vienei etc!

avem ce meritam si ce promovam in tara ca valoare!
cazul Stefanesti din zilele astea e elocvent!:)

Bogdy LFC
5th June 2008, 15:32
asta din partea unei tari care nu are anul asta nicio treaba cu EURO...

NU stiu cat de patrioata esti dar te asigur ca eram 100% convins ca asta vei spune si ca britanicii au dreptate!

P.S.Threadul asta NU-si are rostul.

YoYoyOi
5th June 2008, 15:37
de ce au britanicii dreptate? :shocked:

Vincitor
5th June 2008, 15:37
http://euro2008.onlinesport.ro/stiri/stiri...a-euro-2008.htm (http://euro2008.onlinesport.ro/stiri/stiri-euro-romania/288/romania-si-tiganii-la-euro-2008.htm)

Una dintre cele mai mari companii de comunicatii si divertisment din Marea Britanie, Virgin Media, asociaza imaginea Romaniei cu un grup de rromi aflati, probabil, la strand.

Compania amintita a realizat cate un filmulet de prezentare pentru fiecare echipa prezenta la Campionatul European din Austria si Elvetia, filmulete prezentate de cunoscutul comentator de fotbal Stuart Robson.

Daca in cazul Italiei prezentarea s-a facut avand ca fundal Coloseumul, in cazul Spaniei o arena in care se desfasoara corida, in cazul Frantei apare turnul Effel, iar in cazul celorlalte tari diverse monumente istorice reprezentative, in filmuletul dedicat Romaniei pe fundal apare o fotografie a unor barbati de etnie rroma, dezbracati si cu mult aur la gat, care sunt la strand.

Chiar daca la inceput sunt prezentate performantele Romaniei la turneele finale precedente, modul cum s-a calificat la aceste Campioante Europene si sunt prezentati doi dintre jucatorii emblematici ai reprezentativei noastre, Mutu si Chivu, maginea Romaniei este grav afectata de imaginea de final cand Robson apare pe un fundal infatisand niste tigani, incercand astfel sa asocieze prezenta Romaniei la EURO cu aceasta etnie.

PROTEST MASIV IMPOTRIVA ACESTOR LEPRE ORDIANRE
Am mai spus-o de N ori ! E o lucratura a ocultei ! Mai repet odata ! Prin anii 70 si ceva ,am citit o carte despre activitatea ocultei ,a francmasoneriilor , in care ,printre altele erau descrise anumite planuri privind viitorul omenirii ...unele s-au infaptuit deja [ caderea comunismului , a blocului sovietic , yugoslavia , etc etc ] Exista si un plan de creare a STATULUI TIGANESC ..in carte era localizata pozitionarea acestui stat[ pe teritoriile judetelor dolj ,valcea ,mehedinti, caras , timis ,cu capitala la Timisoara [ stiu ca voi lua injuraturi ,dar nu e inventia mea , asta am citit ] .De ce credeti ca li se spune mai nou la tigani romi ? De ce nu iau autoritatiile din statele afectate de activitatyea tiganilor masurile de rigoare ? Se asteapta momentul in care po****tia nu va mai avea rabdare cu autoritatile si va incepe un pogrom impotriva tiganilor in toata europa . Si atunci , masura va fi crearea statului tiganesc ! De ce mai toti tiganii [ din bulgaria ,serbia ,polonia ,etc zic ca-s din romania ??.

Tyler Durden
5th June 2008, 15:52
Thread cretin, lansat de un cretin care chiar nu are ce cauta pe Ols.
Virgin Media nu insemna ,,britanicii", asa cum Libertatea, N24 sau orice alt canal media nu-nsemna ,,romanii".

P.S. Baxi, tu glumesti sau chiar crezi elucubratiile alea cu francmasoneria ?

vlad1607
5th June 2008, 15:57
ultraslayer nu e casual aka polaru ? :happy

Tyler Durden
5th June 2008, 15:58
nu e Zax, aka Vax. :D

Vincitor
5th June 2008, 16:08
Thread cretin, lansat de un cretin care chiar nu are ce cauta pe Ols.
Virgin Media nu insemna ,,britanicii", asa cum Libertatea, N24 sau orice alt canal media nu-nsemna ,,romanii".

P.S. Baxi, tu glumesti sau chiar crezi elucubratiile alea cu francmasoneria ?

Pai nu credeam si nici acum nu-mi vine sa cred , dar unele dintre previziuni sunt realitati astazi ..E o carte scrisa prin 70 , de unde sa stie atunci ca va pica ,comunismul , blocul sovietic , aparitia CE , si inca altele ?

Tyler Durden
5th June 2008, 16:20
Baxi, genul de argument ,,am citit intr-o carte" mi se pare cam irelevant, de obicei o opinie serioasa apare atat pe fundalul mai multor carti (si alea de calitate). Exista o adevarata ,,literatura" din specia paranoia consipiratiei care incerca sa explice ,,rational" lucruri care tin mai degraba de irational, aka istoria (nu exista creier uman care sa previzoneze ce se va intampla peste 30 de ani, asa cum nu exista creier uman care sa inteleaga intr-un mod complet macar ce s-a intamplat deja...).
Predictia ca regimul comunist va cadea nu a facut-o un singur om, ci mai multi. Era clar ca cine credea ca o sa cada comunismul credea si in descompunerea sovietismului.
Aparitia CE era prin anii '70 era mai degraba previzibila decat altfel, deci futurolog conspirationist nu are cine stie ce merite.
Creierele verzi abia asteapta genul asta de ,,carti" care sa arate inca o data ca oculta internationala vrea sa destrame tarisoara noastra. In interbelic erau multi verzi care spuneau ca aici o sa apara un stat ,,jidanesc" si ca iudeo-masoneria lucreaza pentru destramarea Romaniei Mari, deci nimic nou sub soare...

illazio
5th June 2008, 16:25
Virgin Media e o companie mai mare ca Orange, nu se poate compara cu "libertatea".

si ce zice baxi este adevarat 100 %.

P.S. au scos filmuletu ala, nu mai merge sa-l vezi, facuse 250 comenturi in care-i spurcau pe englezi si peste 20.000 vizitari in cateva ore...

Tyler Durden
5th June 2008, 16:29
Virgin Media nu este egal ,,britanicii" orice ai spune tu si oricum nu-nseamna nimic fata de BBC.
Ce zice baxi poate fi adevarat pentru tine, pentru baxi si pe cei din ,,familia voastra spirutuala".

P.S. Banuiesc ca cei care au facut comenturile alea au reactionat in ,,logica britanica", adica s-au comportat ca ...tiganii. :D

Vincitor
5th June 2008, 16:32
Baxi, genul de argument ,,am citit intr-o carte" mi se pare cam irelevant, de obicei o opinie serioasa apare atat pe fundalul mai multor carti (si alea de calitate). Exista o adevarata ,,literatura" din specia paranoia consipiratiei care incerca sa explice ,,rational" lucruri care tin mai degraba de irational, aka istoria (nu exista creier uman care sa previzoneze ce se va intampla peste 30 de ani, asa cum nu exista creier uman care sa inteleaga intr-un mod complet macar ce s-a intamplat deja...).
Predictia ca regimul comunist va cadea nu a facut-o un singur om, ci mai multi. Era clar ca cine credea ca o sa cada comunismul credea si in descompunerea sovietismului.
Aparitia CE era prin anii '70 era mai degraba previzibila decat altfel, deci futurolog conspirationist nu are cine stie ce merite.
Creierele verzi abia asteapta genul asta de ,,carti" care sa arate inca o data ca oculta internationala vrea sa destrame tarisoara noastra. In interbelic erau multi verzi care spuneau ca aici o sa apara un stat ,,jidanesc" si ca iudeo-masoneria lucreaza pentru destramarea Romaniei Mari, deci nimic nou sub soare...

Ti-am spus ca nu cred , dar uite ca se intampla .Apropo de argumentele tale ..cand se face o previziune si se adevereste vin unii si spun , da ,pai era normal , se stia dinainte [ exact argumentele tale ] dar pana nu se adevereste toti zic ca e imposibil ,ca e imaginatia unor minti bolnave , ca cei care cred sunt creduli ,naivi ,prosti ...Si n-am spus ca e previziune ci un PLAN, care are sau nu sanse de realizare ..dar ideea este ca exista un plan ..si nici nu stiu daca e a ocultei sau al altora , dar planul a existat ....si exista si elementele care sustin teoria !!

illazio
5th June 2008, 16:33
eu si baxi suntem paranoici dar si Ilie Nastase este ?

Ilie Nastase : Tiganii din Bulgaria, Ungaria etc spun ca sunt români in strainatate !

http://www.megafileupload.com/en/file/68086/Imediat-zice-ca-e-roman-wma.html

illazio
5th June 2008, 16:35
sau

http://www.umbraonline.ro/investigatii236/Proiectul-otravit-


Proiectul otravit rromi egal romani


Avalansa mediatica antiromaneasca din ultima vreme, declan- sata in aparenta de crima lui Mailat, a scos la iveala o conceptie insusita de majoritatea italienilor si nu numai, conform careia romanii sunt de fapt tigani!
De unde provine insa aceasta asociere este o istorie mai putin cunoscuta, in care un rol important l-au avut institutii puternice ale unor puteri neprietene. Romanii sunt catalogati drept tigani constant de catre inamici traditionali. Este cunoscut, de exemplu, atacul ruso-maghiar acest front: Vladimir Jirinovski declara, in deceniul trecut, ca Romania este un stat artificial, locuit de tigani italieni. Specularea confuziei dintre rromi si romani compromite in mod iremediabil Romania si relatia sa cu foarte putinii aliati pe care ii are in Europa. Agresiunea lexicala roma/roman � romanes/ romaneste a fost aplicata asupra tarii noastre imediat dupa 1990, in cadrul unui program complex dezvoltat de Fundatia Soros in Romania. Beneficiind de numerosi membri ai etniei tiganesti in guvernarile Romaniei - sunt de notorietate Ion Iliescu, Adrian Nastase sau Andrei Plesu � dupa Memorandumul lui Petre Roman, care oficializa denumirile paralele, nimic nu le-a mai stat in cale schimbatorilor de limba si istorie. Memorandumul MAE, preluat si urmat de Petre Roman de la Andrei Plesu, prevedea folosirea, cu precadere, a termenului rrom în corespondenta MAE, în paralel cu formulele alternative mentionate mai sus (Roma/Gypsies, Roms/Tsiganes, Roma and Sinti) în corespondenşa cu organizatiile internationale care le utilizeaza. Astfel s-a oficializat la nivel de stat suprapunerea asupra stravechii natiuni romane de origine latina a denumirii si a imaginii po****tiei nomade aparute in secolele XIVXV in Europa, de origine incerta, cunoscuta sub numele de tigani.
Mana Moscovei
Tiganizarea Romaniei de catre Rusia are o istorie indelungata. Puskin, trimisul special al Kremlinului la Chisinau pentru rusificarea Basarabiei, a scris la vremea respectiva, despre noi, poemul Tiganii, mediatizat de Rusia cu o putere uriasa in toata lumea. Apoi, in anii 1960-1970, URSS a continuat politica de portretizare a romanilor drept tigani printr-o intensa propaganda. Celebrul regizor Emil Loteanu, scolit la Moscova mai intens decat la Bucuresti, a realizat o serie intreaga de filme propagandistice - Satra, Lautarii, O satra urca spre cer si altele -, in care erau prezentati tigani care cantau cu foc in� romaneste. Opere difuzate si premiate international. Unul dintre rolurile principale era jucat de Serghei Lunchevici, violonist din Basarabia, interpret de muzica po****ra� romanesca. Lunchevici conducea formatia de dans Fluieras, creata imediat dupa 1944 si foarte promovata de partid, cu care mergea in turnee prin URSS si in intreaga lume. Miza se punea insa pe dansurile tiganesti ale� moldovenilor si romanilor. Cand a venit comunistul Vladimir Voronin la putere, la Chisinau, a preluat mesajul lui Jirinovski, repetand asertiunea acestuia: romanii sunt tigani. Hipnotizati prin intermediul mass-media si a armei tv, italienii, dar si multi alti europeni au reactionat pavlovian, preluand propaganda rusa si sovietica despre romani.
Mana Budapestei
Multi unguri, la randul lor, au aceeasi parere despre romani, injurati cu apelativul budos olah. In Balcani, termenul de olahi sau vlahi desemneaza po****tia de origine romaneasca. Un activist al curentului de falsificare a originilor romanilor, un anume Ian F. Hancock, profesor de Studii Romani (adica studii despre tigani) la Universitatea din Texas, incearca si probabil reuseste sa convinga multi naivi ca olahii sau vlahii sunt de fapt tigani, de unde ar veni si denumirea limbii Vlax Romani, prezentata ca un dialect al limbii romane vorbit de po****tia vlax/vlach. Tara de orgine a vlach romani-lor este, asadar, Romania, conform teoriei profesorului. Diversiunea are scopul sporirii confuziei dintre tigani si romani. Intr-un studiu intitulat Lupta pentru controlul identitatii, promovat de Fundatia Soros Ungaria, teoreticianul ideolog sustine ca vlax/vlach sunt descendent ii acelor po****tii tinute in sclavie in statele Valahia si Moldova, intre mijlocul secolului al XIV-lea si mijlocul secolului al XIX-lea. Descendentii vlach-ilor ar fi tiganii, care au uitat sa vorbeasca romani/romanes pentru ca le era interzis de stapanii lor. Acestia s-ar numi baiesi. Limba etnica a baiesilor din America este limba romana, spune Hancock. De aceea trambita regele Cioaba zilele trecute ca� presupusul criminal de la Roma, Romulus Mailat, nu e tigan de-al nostru ci... baies. Adica, ati in- teles bine, Mailat este roman, conform regelui Cioaba. Deci romanii trebuie trasi la raspundere. Zilele trecute, Vadim clama ca el militeaza pentru desfiintarea denumirii rrom pentru tigani, deoarece aceasta asemanare a favorizat suprapunerea imaginii rromilor peste cea a romanilor, ceea ce a adus enorme prejudicii Romaniei in plan mondial. Suntem in masura sa prezentam date care arata ca acest proiect a fost nasit de Petre Roman si de Andrei Plesu, sub indrumarea lui Ion Iliescu. Petre Roman si Andrei Plesu sunt cei care l-au creat pe Vadim Tudor, fiind fondatorii de fapt ai publicatiei Romania Mare, infiintata sub directa lor sustinere. Cat despre Ion Iliescu, se stie cat de devotat este Vadim carpei kaghebiste.

Vincitor
5th June 2008, 16:39
Apropo ..asa de rau imi pare ca nu am tinut minte numele cartii si al autorului .. asa vag , nu e sci fi , nici scrisa de vreun futurolog gen toffler , ci era scrisa de un tip ce a lucrat in serviciile secrete ....cred ca ale noastre , dar nu-s sigur ..si n-as vrea sa dau detalii fara argumente bazate pe realitate .. am postat doar ca mi-am amintit in ultimul timp de ce scria in acea carte si pt ca observ ca unele predictii incep sa prinda contur .

Tyler Durden
5th June 2008, 16:42
Baxi, au existat istorici care au spus inca din 45 ca regimul comunist va cadea la un moment dat. Oricum futurologia este considerata de multa lume drept o pseudo-stiinta tocmai pentru ca fenomenul istoric este unul imprevizibil si irational si sa incerci sa spui cum or sa decurga lucrurile e un pic cam...nestiintific.
Daca tu crezi ca plecand de la niste tigani care se declara de cetatenie romana desi ei nu sunt, putem ajunge la concluzia ca exista un PLAN care incerca instaurarea unui Stat Tiganesc pe teritoriul actual al Romanei...e dreptul tau, insa si am acelasi drept sa consider ca o astfel de concluzie tine de S.F

UL, vrei sa spui declaratia lui Nastate constituie un argument pentru teoria ta legata de faptul ca masoneria vrea sa intemeie un stat tiganesc in Romania? :happy

Vincitor
5th June 2008, 16:44
Da , si cum de si potriveala asta , ca regele si imparatul tiganilor sa fie tot din romania ? Si asta e o pura coincidenta ? Cam multe !!

illazio
5th June 2008, 16:47
pai mai tiganesc de atat ce dracu sa fie ? de ce dracu pe canalele medie se promoveaza cu atat inversunare tot ce tine legat de tigani, de ce trustul media condus de tiganul sarbu care e in Masonerie da numai programe cu tigani de sarbatorile romanilor, spre exemplu la happy hour au facut un panou cu echipa nationala si-l l-au pus pe nicolita primul din stanga si-l filmeaza numai pe ala tot timpu in prim plan....

revelioanele pe protv sunt de pomina numai cu tigani la fel si pastele, anu trecut chiar ziaristii proromanii din Rep Moldova au protestat din cauza asta si ne-a facut de rahat...

ca sa nu mai vorbesc de melodia loredenei cantata de revelion, pe protv : "ardealan, muntean, oltean sau tigani suntem made in Romani ".... (Romani adica tigani) sau de imnul Romaniei cantat pe manele de tigani facut tot de protv, imn cu care ne batjococoresc ungurii pe youtube in ultimu hal.....

Tyler Durden
5th June 2008, 16:51
Fabulos, deci in acest ,,articol" scris de un tip ce pare jurnalist de ziua a saptea, in restul saptamanii sculer-matriter, poti sa gasesti de la minciuni patente ca Plesu e tigan, la aluzii hilar-paranoice gen Puskin era agentul Moscovei, si pana la atat de clasicele ,,blesteme" aruncate dujmanilor de la esti-west care conjura in plina zi sa faca din Romania o Rrromanie. Noroc cu cei din specia autorului articolului care ne apara de dujmani si care or sa faca o Romanie ca soarele sfant de pe cer.

Baxi, eu cred ca lucra la serviciile secrete tipu' care a scris cartea si cred ca stiu si unde, la Dezinformare. ;)

Vincitor
5th June 2008, 16:52
Baxi, au existat istorici care au spus inca din 45 ca regimul comunist va cadea la un moment dat. Oricum futurologia este considerata de multa lume drept o pseudo-stiinta tocmai pentru ca fenomenul istoric este unul imprevizibil si irational si sa incerci sa spui cum or sa decurga lucrurile e un pic cam...nestiintific.
Daca tu crezi ca plecand de la niste tigani care se declara de cetatenie romana desi ei nu sunt, putem ajunge la concluzia ca exista un PLAN care incerca instaurarea unui Stat Tiganesc pe teritoriul actual al Romanei...e dreptul tau, insa si am acelasi drept sa consider ca o astfel de concluzie tine de S.F

UL, vrei sa spui declaratia lui Nastate constituie un argument pentru teoria ta legata de faptul ca masoneria vrea sa intemeie un stat tiganesc in Romania? :happy

Acum pare improbabil ,poate chiar imposibil ,dar gandeste-te ca perioada asta de relativa pace globala nu va dura o vesnicie , sunt sigur ca vor veni vremuri tulburi ,cu mari schimbari pe plan social ,politic , etc . Vezi ca deja se prefigureaza o criza mondiala , intial alimentara , dupa cine stie ce ..enegetica .. si vor apare framantari ,se vor cauta vinovati , atat persoane cat si sisteme [ eu zic ca sistemul capitalist are zile numarate [ va muri ca si comunismul din cauza aviditatii celor ce o creeaza si o sustin ] zic ca va apare un socialism facut de occidentali , un sistem diferit de comunismul de tip bolsevic . Deci in acele vremuri tulburi ,cand se vor cauta vinovatii , va fi posibil aproape orice ...

illazio
5th June 2008, 16:54
Ziua :

Cum au devenit românii, romi !

http://ziua.net/display.php?data=2007-11-24&id=229814

Charon
5th June 2008, 16:54
Virgin Media nu este egal ,,britanicii" orice ai spune tu si oricum nu-nseamna nimic fata de BBC.
Ce zice baxi poate fi adevarat pentru tine, pentru baxi si pe cei din ,,familia voastra spirutuala".

P.S. Banuiesc ca cei care au facut comenturile alea au reactionat in ,,logica britanica", adica s-au comportat ca ...tiganii. :D

:happy:happy
reactioneaza in satra!

illazio
5th June 2008, 16:56
Orice gluma are o limita. Daca punea la francezi in spate o poza cu niste africani care veneau pe vapoare sau la olandezi un grup de poponauti le puneau atentate in cateva ore... Prompta si demna reactia poporului Român, asa ar trebui reactionat tot timpul la jegurile facute de tot felul de politicieni si maimutoi care ne denigreaza..noi suntem propria noastra salvare....


rrapidisti de aici nu se desmint, isi apara etnia ca de obicei.....

Tyler Durden
5th June 2008, 16:57
Baxi, nu stiu cum o sa arate lumea peste ceva timp, nu-s vreo Mama Omida (varianta cu camasa verde) care sa cunoasca viitorul omenirii. Oricum lumea asta capitalista a trecut prin crize mult mai serioase (de exemplu criza economica ce a inceput in 1929) si a cazut pana la urma in picioare. Desi nu cred ca traiesc in cea mai buna dintre lumile posibile, nu pot sa nu ma gandesc ca deocamdata liberalismul (sau capitalismul) e conceptia socio-politica ce se impaca cel mai bine cu democratia. Pentru mine asta e indeajuns ca sa-i urez viata lunga.

Tyler Durden
5th June 2008, 17:03
rrapidisti de aici nu se desmint, isi apara etnia ca de obicei.....

Tare Zax, cand epuizeaza ,,articolele" luate de prin publicatiile spectrale de pe Internet, incepe sa lucreze cu dezinformarea (exact ca Virgin Media?) si sa-i imparta in doua cete pe cei care nu-s de acord cu ,,excogitatiile" lui de arlechin verde.

illazio
5th June 2008, 17:04
ba *******ule ziarul Ziua e sursa obscura de pe internet ?

Ilie Nastase e sursa obscura ?

te bagi tu repede in seama tot timpu, daca nu-ti convine subiectu de ce postezi si nu taci dracu din gura ?

Tyler Durden
5th June 2008, 17:07
Deci articole scrise de Victor RONCEA (incerca si tu sa afli unde a lucrat individu' inainte de revolutie) nu servesc.
Nici nu vazusem articolul din Ziua, eu ma refeream initial doar la ziarul ala cu nume de stafie, dar apoi vazand cine e autorul articolului din Ziua am realizat ca am nimerit-o.

illazio
5th June 2008, 17:08
bagatul asta inseamna obsesiv pe topicurile de genu asta aduce mai mult a disperare romulana.... ia stai matale in banca ta, du-te asculta o manea de gutza si scuteste-ne ....

Vincitor
5th June 2008, 17:09
tylere , cazi in greseala majoritatii celor care intervin cu comentarii pe forumuri ,bloguri etc ...incepi sa ataci persoana , nu ceea ce a afirmat ...Bun ,daca omul se identifica cu afirmatia sa ,inteleg , dar am specificat din start ca nu-mi vine sa cred , ca am citit cartea respectiva , deci ideile sunt de acolo ,nu-s creatia mea , atat doar ca ma frapeaza faptul ca cele scrise atunci se adeversc putin cate putin in timp ...O paranteza ...nu cred nici in ghicitoare , nu cred deloc nici acum , dar acum 25 de ani eram cu marea mea dragoste in Tg-JIu [ la 60 km de petrosani ] ne plimbam si ne-a acostat o ghicitoare .. nu i-am dat atentie , dar mi-a spus ca eu lucrez sub pamant [ eram imbracat trendy ,cum se spune acum , nu eram cu lampasul si cu tarnacopul ] si atunci ramanand masca am lasat-o sa-mi ghiceasca pana mi-a luat 300 de lei dupa care am zis ho ! Si ce mi-a zis ... ca nu voi mai fi cu iubita mea [ ne planificasem casatoria deja ] .. ca vom pleca departe ..eu arad ,ea italia ..ca voi avea eu un copil , ea doi ... cam atat de 300 dev lei ..pana acum , la 25 de ani de la evenimente situatia e cum a zis ea .. era sa uit ..ca sa ma convinga sa accept , mi-aq pus in palma 2 legaturi de ata [ din 3 fire legatura , in palma , m-a pus sa stang pumnul si fara sa ma atinga ,doar prin descantec , mi-a innodat atele in pumn ..si tot asa mi le-a deznodat ....Si cu toate acestea ,nici azi nu cred in ghicitoare ..

Tyler Durden
5th June 2008, 17:11
Slayer, tu crezi ca daca gusti din plin toate laturile astea ********o-nationaliste esti mai roman decat mine? Mai bine inveti sa folosesti cum trebuie limba romana (vad ca ai mai facut ceva progrese si n-ai mai ,,comis-o") si apoi poti sa ridici glasul si tu, dar nu prea mult, ci asa in sotto-voce.

Tyler Durden
5th June 2008, 17:16
Baxi, cand persoana se identifica prea mult cu Prostia atunci atac persoana. Nu e cazul tau pentru ca pe tine nu te cunosc prea bine si de obicei nu dau verdicte decat in cunostinta de cauza. Cu totul altfel stau lucrurile cu UltraSlayer...la el prostia (in varianta ei agresiva si fudula) e stravezie.
In privinta vrajitoarei nu stiu ce sa zic, nu vad cum ar atinge in vreun fel esentialul discutiei de aici, dar cum ai spus si tu, e doar o ,,paranteza".

illazio
5th June 2008, 17:24
tyler tiganule te faci de ras cu comportamentul asta vulgar de tigan din satra. cum nu-ti convine de cineva il faci cu ou si cu otet, il scuipi, il spurci in tot felul, iti dai poalele peste cap aratandu-ti partile rusinoase, faci ca toti dracii, te scalambai, scoti limba, iti dai ochii peste cap, faci spume la gura, injuri, faci gesturi obscene, marai amenintator, dai in batzaiala, ... un pic mai multa demnitate romulane...

nu-i mai dati atentie frustratului tyler, pana la urma il inteleg si pe el...omu isi apara etnia ....

apropo de ce zici tu baxi, Melescanu, ministru de externe in 1993 cand s-a propus numele de ROMA de catre UE, a afirmat atunci ca UE doreste confuzie intre tigani si si romani, ca UE doreste ca tiganii europeni sa fie integrati in Romania.... se pare ca stia el ceva...

Vincitor
5th June 2008, 17:24
Baxi, cand persoana se identifica prea mult cu Prostia atunci atac persoana. Nu e cazul tau pentru ca pe tine nu te cunosc prea bine si de obicei nu dau verdicte decat in cunostinta de cauza. Cu totul altfel stau lucrurile cu UltraSlayer...la el prostia (in varianta ei agresiva si fudula) e stravezie.
In privinta vrajitoarei nu stiu ce sa zic, nu vad cum ar atinge in vreun fel esentialul discutiei de aici, dar cum ai spus si tu, e doar o ,,paranteza".

Asa creez eu furtuna pe unde postez ! Si nu e cu intentie , dar multi se aprind si se prind in navod.Imi vine sa rad , dau niste franturi din ce am citit. odata , demult si .....se isca razboi .... sau numai un pic de taraboi ..

Vincitor
5th June 2008, 17:29
tyler tiganule te faci de ras cu comportamentul asta vulgar de tigan din satra. cum nu-ti convine de cineva il faci cu ou si cu otet, il scuipi, il spurci in tot felul, iti dai poalele peste cap aratandu-ti partile rusinoase, faci ca toti dracii, te scalambai, scoti limba, iti dai ochii peste cap, faci spume la gura, injuri, faci gesturi obscene, marai amenintator, dai in batzaiala, ... un pic mai multa demnitate romulane...

nu-i mai dati atentie frustratului tyler, pana la urma il inteleg si pe el...omu isi apara etnia ....

apropo de ce zici tu baxi, Melescanu, ministru de externe in 1993 cand s-a propus numele de ROMA de catre UE,
a afirmat atunci ca UE doreste confuzie intre Roma si Romania, romi si romani, ca UE doreste ca tiganii europeni sa fie integrati in Romania, se pare ca stia el ceva...

Unii mai stiu cate ceva dar nu spun pt ca nu pot sau le e frica sa nu fie facuti nebuni ...Uite ..si cu chestia asta cu biserica catolica ..aia cu extraterestrii ..tot intr-o carte de genul celeilalte citeam ca Vaticanul stie o gramada de chestii pe tema asta dar daca le-ar dezvalui s-ar instaura haosul , ar schimba tot sistemul de valori al lumii [ catolice plus crestine in general ]]].Si asta tot atunci ,in anii 70-80 ..uite acum ,dupa 30 de ani ,au lasat un mic porumbel sa scape .. testeaza reactiule , ...peste catva timp alt porumbel ..pana cand vor considera ca omenirea e pregatita pt marea dezvaluire !!! Tyler ..la atac !!!

YodaRo
5th June 2008, 17:31
tiganii sau rromii provin originar de undeva de prin nordul indiei. S-au aciuit pe unde au putut si ei. Ca au ajuns datorita conjuncturii mai multi in Romania o fi adevarat. Cert e ca unii straini asociaza numele romania cu cel al rromilor nu ca a roma.
eu as schimba intai numele tarii...si asa n-are rost sa ne mandrim cu originea noastra romana, si sa ii veneram atata pe broscari incat sa le luam numele capitalei in numele tarii.
as schimba numele din Romania in Dacia si i-as baga in p... masii putin pe broscari. I-as lua la suturi din romania la fel cum ii iau ei pe tiganii romani din italia.
pana una alta rromii sutn cetateni romani si statul roman ca si UE sa se ocupe de integrarea lor.

Tyler Durden
5th June 2008, 17:32
UltraSlayer, Slava Cerului ca cei care gandesc ca tine sunt putini in Romania si asa o sa si ramaneti, o minoritate de ignari tribali. In curand o sa fie si aici ca-n UE si toata lumea o sa va priveasca cu dispret si o sa va evite ca pe niste leprosi. Reprezentati drojdia fetida a societatii, partea ei inadaptata si resentimentara si o sa ajungeti acolo unde va e locul, adica in Recycle bin-ul istoriei.

Tyler Durden
5th June 2008, 17:34
Tyler ..la atac !!![/B]

Cred ca ma confunzi cu dogul tau. ;)

Vincitor
5th June 2008, 17:34
tiganii sau rromii provin originar de undeva de prin nordul indiei. S-au aciuit pe unde au putut si ei. Ca au ajuns datorita conjuncturii mai multi in Romania o fi adevarat. Cert e ca unii straini asociaza numele romania cu cel al rromilor nu ca a roma.
eu as schimba intai numele tarii...si asa n-are rost sa ne mandrim cu originea noastra romana, si sa ii veneram atata pe broscari incat sa le luam numele capitalei in numele tarii.
as schimba numele din Romania in Dacia si i-as baga in p... masii putin pe broscari. I-as lua la suturi din romania la fel cum ii iau ei pe tiganii romani din italia.
pana una alta rromii sutn cetateni romani si statul roman ca si UE sa se ocupe de integrarea lor.

DACIA LOGAN ?//..nu-i bine ca rimeaza cu tigan ! Oricum o dai , tot acolo vom ajunge ..ba ..dar nu toata romania , doar judetele dolj ,valcea , mehedinti , caras si timis ..cu capitala la Tm ..asa era in harta din cartea respectiva !@!

Vincitor
5th June 2008, 17:35
Cred ca ma confunzi cu dogul tau. ;)

Credeam ca esti spartan !

Tyler Durden
5th June 2008, 17:35
Te-a tradat instinctul.

Balaci
5th June 2008, 17:36
DACIA LOGAN ?//..nu-i bine ca rimeaza cu tigan ! Oricum o dai , tot acolo vom ajunge ..ba ..dar nu toata romania , doar judetele dolj ,valcea , mehedinti , caras si timis ..cu capitala la Tm ..asa era in harta din cartea respectiva !@!

Gorjul scapa?

Vincitor
5th June 2008, 17:41
Gorjul scapa?

Nu-s sigur ! Serios , nu mai tin minte , am dubii , dar daca scapa , scapa doar datorita apropierii de VALEA JIULUI !!

illazio
5th June 2008, 17:42
tiganii sau rromii provin originar de undeva de prin nordul indiei. S-au aciuit pe unde au putut si ei. Ca au ajuns datorita conjuncturii mai multi in Romania o fi adevarat. Cert e ca unii straini asociaza numele romania cu cel al rromilor nu ca a roma.
eu as schimba intai numele tarii...si asa n-are rost sa ne mandrim cu originea noastra romana, si sa ii veneram atata pe broscari incat sa le luam numele capitalei in numele tarii.
as schimba numele din Romania in Dacia si i-as baga in p... masii putin pe broscari. I-as lua la suturi din romania la fel cum ii iau ei pe tiganii romani din italia.
pana una alta rromii sutn cetateni romani si statul roman ca si UE sa se ocupe de integrarea lor.

exact, nu numai ca denumirea de Roma creeaza o confuzie incredibila dar mai nou isi spun "Romani", "Romanies" ..pana la urma WTF e diferenta de 1 litera fata de "Romanians" !!!!

pigmeul tuciuriu are ignore de la mine, asta sa stie sa nu se mai strofoace cu replicile lui inteligente....

Tyler Durden
5th June 2008, 17:44
Vai, sunt ultragiat, nu mai sunt bagat de in seama de somitatea analfabeta cu creierul pe care s-a depus muschiul
(verde). :happy
UltraSlayer, eu te cam suspectez ca suferi de sindromul Down.

Vincitor
5th June 2008, 17:45
Te-a tradat instinctul.

Sper ca nu ma vei dezamagi ! Ce vreau sa zic .. intram pe pinguini , vedeam oarecari discutii elevate , ziceam ca nu ma bag ca s-ar putea sa-mi prind urechile si sa ma fac de cacao ..de aceea zic ca nu as dori sa ma dezamagesti ,sa te comporti ca si plebea de pe all abs . Vad ca ai oarece tendinte , dar te rog , reprimati-le !

Tyler Durden
5th June 2008, 17:49
Baxi, eu ma cam tirez, acum ca gibonul asasin mi-a dat ignore nu mai am de cine sa-mi bat joc. :D
Cu alta ocaziune. ;)

spartacus
5th June 2008, 17:51
E usor sa vezi lumea in negru scris pe alb.
Totusi anumite lucruri nu trebuie luate de bune decat daca dorim sa ne complacem in psihoze. Din pacate istoria demonstreaza ca material pentru difuzatori de impresii marete se va gasi intodeauna.

Referitor la articol....din pacate asta se vede in Europa de ani buni. Avem cea mai mare comunitate rroma si zero cunostinte despre cum sa o gestionam. Mai mult, in loc sa ne impunem valorile noastre ne-am cocalarizat. Reactia dreapta nu e o solutie pentru ca e aceeasi Marie cu alta palarie.

YodaRo
5th June 2008, 17:59
eu as mediatiza cazurile de mafioti italieni prinsi in romania. Si le-as da de inteles la italieni care si as aau multe afaceri in romania ca le-am putea plati cu aceeasi moneda tratamentul la care supun ei cetatentii romani pe teritoriul lor

nu stiu de unde atata dragoste pe romani pentru italieni. Ce nu stiu daca se stie e ca in WWII Musolini si italienii ii sustineau pe unguri pentru preluarea ardealului romanesc. Hitler era la mijloc si de fapt Antonescu avea de gand ca dupa ce termina razboiul cubolsevicii sa atace ungaria sa ia partea de Ardeal inapoi.
Deci ar trebui sa uitam de roma si de romani si sa schimbam numele tarii. E cam greu insa asa cum au aparut tari noi pe harta mondiala..gen Serbia Bosnia samd...ar putea aparea si Dacia. Si asa am scoate numele de rrom din Romania.

pe de alta parte e datoria autoritatilor romane si UE sa se ocupe de integrarea romilor, care sunt oameni si ei ca noi de alta etnie. Nu e o lupta usoara insa trebuie rezolvata de politicieni.
Si noi ceilalti sa fim mai intelegatori.
Si rromii sa isi dea silinta sa se integreze...pentru ca din pacate multi nu stiu decat de glont.

Vincitor
5th June 2008, 18:00
E usor sa vezi lumea in negru scris pe alb.
Totusi anumite lucruri nu trebuie luate de bune decat daca dorim sa ne complacem in psihoze. Din pacate istoria demonstreaza ca material pentru difuzatori de impresii marete se va gasi intodeauna.

Referitor la articol....din pacate asta se vede in Europa de ani buni. Avem cea mai mare comunitate rroma si zero cunostinte despre cum sa o gestionam. Mai mult, in loc sa ne impunem valorile noastre ne-am cocalarizat. Reactia dreapta nu e o solutie pentru ca e aceeasi Marie cu alta palarie.

Nu trebuie sa ne complacem in psihoze .. dezbati , retii ce ti s-a parut interesant si cu asta basta !

Vincitor
5th June 2008, 18:05
eu as mediatiza cazurile de mafioti italieni prinsi in romania. Si le-as da de inteles la italieni care si as aau multe afaceri in romania ca le-am putea plati cu aceeasi moneda tratamentul la care supun ei cetatentii romani pe teritoriul lor

nu stiu de unde atata dragoste pe romani pentru italieni. Ce nu stiu daca se stie e ca in WWII Musolini si italienii ii sustineau pe unguri pentru preluarea ardealului romanesc. Hitler era la mijloc si de fapt Antonescu avea de gand ca dupa ce termina razboiul cubolsevicii sa atace ungaria sa ia partea de Ardeal inapoi.
Deci ar trebui sa uitam de roma si de romani si sa schimbam numele tarii. E cam greu insa asa cum au aparut tari noi pe harta mondiala..gen Serbia Bosnia samd...ar putea aparea si Dacia. Si asa am scoate numele de rrom din Romania.

pe de alta parte e datoria autoritatilor romane si UE sa se ocupe de integrarea romilor, care sunt oameni si ei ca noi de alta etnie. Nu e o lupta usoara insa trebuie rezolvata de politicieni.
Si noi ceilalti sa fim mai intelegatori.
Si rromii sa isi dea silinta sa se integreze...pentru ca din pacate multi nu stiu decat de glont.

De cand e romania romania ??de cand cu unirea moldovei cu tara romaneasca ? Nici nu-s sigur daca romanii isi ziceau romani pe vremea aia ..mi-e teama sa nu fie opera vreunui lingvist limbist gen pruteanu , care tinea cu orice pret sa scoata in evidenta originea romana a poporului roman?? [ vlah ?/] ...asa cum azi vine unul; si zice ca se scrie nicio impreuna , asa si-atunci ..unu o fi zis ca sa ne numim romania de la roma de la mama lu ...

spartacus
5th June 2008, 18:11
baxi ...daca te simti nu e problema mea:D
Eu nu la tine ma refeream. Gust pentru teoria conspiratiei si SF-uri avem cu totii. Totusi, uneori nu trebuie sa ne uitam pe alte planete pentru a vedea unde e problema:D

Vincitor
5th June 2008, 18:14
baxi ...daca te simti nu e problema mea:D
Eu nu la tine ma refeream. Gust pentru teoria conspiratiei si SF-uri avem cu totii. Totusi, uneori nu trebuie sa ne uitam pe alte planete pentru a vedea unde e problema:D

Daca ti-am dat re , nu ti-am dat pt ca m-am simtit , ci pt ca mi s-a parut ceva interesant printre cele scrise de tine ...

Vincitor
5th June 2008, 18:17
Care ma ajuta ! Cum se numeste cantecul acela al tirolezilor [ si elvetienilor ] ala cu olariola ??Am un lapsus de vreo 3 ani ..si iar mi-a reamintit cineva si nu gasesc in arhiva numele ceva cu lod ... yol ..yodlere ?? Ptiu drace , mi-am amintit !

spartacus
5th June 2008, 18:19
no bine...atunci ramine cum am stabilit. nu il dezinforma pe Zax ca nu e pregatit:D . cred ca m-a confuzat politetea aia de la sfarsit...si cu asta chiar basta!!!:D

BAK
5th June 2008, 18:19
eu cred ca tiganii din poza respectiva sunt stelisti..nu stiu de ce, dar toti au moace de stelisti

Charon
5th June 2008, 19:32
cum spuneam,cand aici intre noi ne facem tigani,ce pretentie sa am de la gloata europeana?

in general,gloata europeana sau gloata romaneasca se incadreaza in acelasi tipar,cu mentiunea ca ei,par un pic mai spalati!:D

mihai_alex
6th June 2008, 01:43
DACIA LOGAN ?//..nu-i bine ca rimeaza cu tigan ! Oricum o dai , tot acolo vom ajunge ..ba ..dar nu toata romania , doar judetele dolj ,valcea , mehedinti , caras si timis ..cu capitala la Tm ..asa era in harta din cartea respectiva !@!

Ai crede ca la asa ceva ar iesi cel putin revolutie, daca nu razboi,dar nu suntem destul de uniti sa ripostam.*totusi foarte mici sanse sa se adevereasca.
Nu-mi sta in fire dar urasc tiganii,si i-as extermina aproape fara nici un regret.

illazio
6th June 2008, 02:09
declaratia unui ******** :

Atrageam atentia de prin '90/'91 ca exista o politica de tiganizare
a României. Conform teoriei exprimate de mine, in anii '70 PCR-ul care era la nivel inalt
plin de cadre tigani a lansat o politica de formare a unui nationalism tiganesc.

In 1972 absolventul facultatii de sociologie Nicolae Gheorghe este repartizat de
Securitate ca secretar personal la un bulibasa analfabet din Sibiu Ion Cioaba,
care era varul primar al lui Ion Iliescu. In perioada '70-'85 securitatea lanseaza
un program (care mi-a fost confirmat de cativa lideri tigani) de colonizare a satelor
satesti si svabesti cu tigani adusi nu numai din toata Romania, dar adusi si din exteriorul
Romaniei.

Imediat dupa '90 Nicolae Gheorghe apare ca membru GDS, publica la Revista 22,
este trimis la tot felul de simpozioane internationale, devine membru Soros,
lanseaza tot felul de programe pentru tigani, precum si infiintarea de catedre
universitare tiganesti.

Pe plan politic Iliescu promoveaza masiv pe tigani, dupa 1996 se axeaza exclusiv
pe dezvoltarea organizatiilor politice tiganesti din Ardeal, a promovarii tiganilor
ardeleni in tot felul de organizatii politice, de a infiltra absolut totul.

E clar ca e vorba de nasterea unui nationalism tiganesc, bazat pe etnonimul roma,
bazat pe ideea teritoriala, Romania.

orice nationalism se bazeaza pe:
0) limba comuna
1) etnia comuna = natiunea
2) etnonimul
3) teritoriul
4) statul
5) drapelul
6) istoria comuna
tiganii au purces pe calea definirii propriului lor nationalism.
au nevoie de un teritoriu.

Cand jidanii est-europeni au decis ca vor o natiune, mai intai ei s-au asociat
celei mai importante miscari politice: socialismul pe care au pus mana (controlul)
si au dezvoltat in plus arma sa cea mai dura, comunismul.

Dupa aceea s-au gandit sa gaseasca un popor fraier in care sa planteze
oul, precum cucul. Unii zic ca si România a facut parte din acest plan, cert este
ca in final palestinienii au fost alesi drept fraierii.

Cam asa si cu tiganii. Poporul ales drept victima sunt românii.


Planurile tiganilor sunt vechi. Eu le-am inteles prin anii '80. De atunci tot atrag
atentia. Trebuie sa fi mai destept ca inamicul care te prinde in tot felul de mreje la putere
in ziua de astazi, mai ales ca tiganii conduc elita politica din Romania, sunt
infipti in cele mai inalte pozitii din ministerul de Finante, in sistemul bancher,
in parlament, in guvern, in mass-media samd.

illazio
6th June 2008, 02:17
Sunt cateva elemente importante care nu pot fi ignorate:
1) generalul (seful) securitatii din jud. Sibiu in '71 era un tigan care fusese
deportat cu familia in Transnistria de unde a fugit
2) Nicolae Gheorghe devine secretarul personal al lui Cioaba in '71-'72
3) Cioaba e var primar cu Ion Iliescu
4) Cioaba participa la congresul tiganesc de la Londra din '71 unde apare prima oara etnonimul de rom/roma
5) anii '70 inseamna plecarea masiva a sasilor
6) Securitatea organizeaza un program de colonizare cu tigani a sasimii si svabimii
7) Scopul nu a fost integrarea tiganilor. Integrare inseamna o po****tie minoritara
tiganeasca intr-o po****tie majoritara de alta etnie. O majoritate tiganeasca cu o minoritate
ignorabila de alta etnie nu duce la integrarea tiganilor, ci la asimilarea celorlalti.

Dau cazul unor moldoveni din Galati asimilati in tigania din Garcini (de langa Brasov).

Cum va explicati ca in satele din sasime in care nu vezi tipenie de alta etnie
decat de tigani se vorbeste limbi precum bulgara, rusa, slovaca etc?
La fel am intalnit in satele svabesti tigani cu porturi si grai complet straine de zona.


tigani care conduc elita politica, tigani din guvern, parlament, finante, banci, mass-media

mass-media: Adrian Sarbu (asta explica tiganizarea masiva prin media inceputa prima data de protv si acasa + blasfemia de 1 Decembrie cu Imnul Romaniei cantat pe manele )
afacerist: Niro (Nicolae Dumitru)
ministru: David
sef de partid: Iliescu, A.Nastase
justitie: Kovesi
etc. etc.

danpuric78
6th June 2008, 02:57
cat timp o sa mergem an de an cu mana intainsa prin europa ce pretentii mai avem. astea sunt rezultatul "performantelor europene" cu care sa bat in piept unii.

SIngura solutrie e sa dam ignore la orice e legat de europa.

cinebelu
6th June 2008, 03:39
voi ati vazut si descrierile, respectiv comentariile tipului cu mustata stramba si la adresa celorlalte natiuni?? :D sau ati aruncat macar o privire pe www.virginmedia.com la prezentarea echipelor?? ..mai aveau putin si-ti cantau YMCA de Village People. :D



...dupa cum sunt imbracati si in ce fel prezinta echipele, cu siguranta e facuta la misto, ca pentru niste gay. si cine pune botu la asa ceva? o groaza de romani ca Ulatraslayer, dupa ce un handicapat de la gsp descoperise linkul pe blogul lui Sendre si s-a gandit sa faca repede un articol :happy:happy

Tyler Durden
6th June 2008, 09:08
Si uite asa apare fandacsia. :D

miril
6th June 2008, 09:14
Un approach a la Borat. Nu asta-i problema noastra reala, ce zic altii despre noi, ci ce facem noi, de fapt, in realitate. Noi, ca romani.

illazio
6th June 2008, 13:04
voi ati vazut si descrierile, respectiv comentariile tipului cu mustata stramba si la adresa celorlalte natiuni?? :D sau ati aruncat macar o privire pe www.virginmedia.com la prezentarea echipelor?? ..mai aveau putin si-ti cantau YMCA de Village People. :D



...dupa cum sunt imbracati si in ce fel prezinta echipele, cu siguranta e facuta la misto, ca pentru niste gay. si cine pune botu la asa ceva? o groaza de romani ca Ulatraslayer, dupa ce un handicapat de la gsp descoperise linkul pe blogul lui Sendre si s-a gandit sa faca repede un articol :happy:happy


ba cretinule absolut toate celalate tari au fost reprezentate de monumente si cladiri reprezentative iar Romania este singura tara reprezentata de persoane, respectiv tigani, wnu se poate vorbii de pamflet deoarce Romania este singura tara tratata in acest fel.

Orice gluma are o limita. Daca punea la francezi in spate o poza cu niste africani care veneau pe vapoare de exemplu sau la olandezi un grup de poponari crezi ca le trimiteau scrisori de felicitare ?

taci in p**a mea din gura ca esti vai **** m**** .....


Italia : http://www.youtube.com/watch?v=_V0HGMT93Ys

Croatia : http://www.youtube.com/watch?v=RCS7QpzeQ9I

Grecia : http://www.youtube.com/watch?v=bfy2DU_gKco

Bogdy LFC
6th June 2008, 13:14
Discutii absolut inutile despre titluri si dezbateri de presa care practic NU au absolut nicio legatura cu febra EURO 2008 :rosu:

illazio
6th June 2008, 13:26
ai si tu dreptate dar ce sa facem cand sutenm facuti o tara de tigani prin intermediul unui spot sportiv de promovare al echipei nationale ?

TaciAcolo
6th June 2008, 13:45
ce oameni.. clipul e facut la caterink!... si cum ziaristii din romania acum mai au putin si mor de foame au scris si ei cu litere de tipar ca sa ne arate ca urla foamea in ei

ensic
6th June 2008, 13:52
eu as schimba intai numele tarii...si asa n-are rost sa ne mandrim cu originea noastra romana, si sa ii veneram atata pe broscari incat sa le luam numele capitalei in numele tarii.
as schimba numele din Romania in Dacia si i-as baga in p... masii putin pe broscari. I-as lua la suturi din romania la fel cum ii iau ei pe tiganii romani din italia.


YodaRo sa sti ca nici termenul "Dacia" nu e chiar asa disponibil. Un istoric mai blondut si mai gotic de felul lui pe nume Iordanes i-a convins pe romani si mai apoi pe danezi cum ca gotii au fost tot una cu dacii si s-au tras din Dacia. Se pare ca in felul asta au ajuns danezii sa-si spuna dutch.
Daca ne-am schimba numele in Dacia si ne-am zice daci ar incepe sa urle danezii la fel cum protestam noi fata de termenul rroma.

cinebelu
6th June 2008, 14:21
ba cretinule absolut toate celalate tari au fost reprezentate de monumente si cladiri reprezentative iar Romania este singura tara reprezentata de persoane, respectiv tigani, wnu se poate vorbii de pamflet deoarce Romania este singura tara tratata in acest fel.

Orice gluma are o limita. Daca punea la francezi in spate o poza cu niste africani care veneau pe vapoare de exemplu sau la olandezi un grup de poponari crezi ca le trimiteau scrisori de felicitare ?

taci in p**a mea din gura ca esti vai **** m**** .....


Italia : http://www.youtube.com/watch?v=_V0HGMT93Ys

Croatia : http://www.youtube.com/watch?v=RCS7QpzeQ9I

Grecia : http://www.youtube.com/watch?v=bfy2DU_gKco

Bai brain amputee, te inteleg ca ti-e si mai greu de cand ti-a fost extirpat organul ratiunii din cauza ca era atrofiat, insa toata acea prezentare este la misto, cu un mesaj destul de simplu: "daca Anglia nu e prezenta, atunci fotbalul e pentru gay". Cat despre poza din spatele mistocarului ala cu mustata falsa pusa intentionat stramb, din pacate Romania tocmai prin asta s-a remarcat din ce in ce mai mult in ultima vreme: burtosi cu lanturi imenese de aur la gat, prostitutie si manele.

Tu ai vazut ce fel de rubrici mai aveau la prezentarea echipelor si ce scria la "usefull translations", faptul ca asemuiau fiecare echipa cu o formatie de muzica si dadeau verdicte in legatura cu parcursul acestora mai ceva decat mama omida??? :D

Pe olandezi i-au facut oricum indirect poponari, numindu-i Pet Shop Boys, insa sunt sigur ca daca le puneau si o poza tot nu s-ar fi atcat vreunul cum ai facut-o tu, limitatule!

nr.zece
6th June 2008, 14:23
ai si tu dreptate dar ce sa facem cand sutenm facuti o tara de tigani prin intermediul unui spot sportiv de promovare al echipei nationale ?

pai daca ei asta vad asta arata
noi nu ne promovam in niciun fel cultura si turismul
vrei sa vina ei sa faca reportaje despre tara noastra cand ei nu stiu cum sa isi mai puna sisteme de siguranta de frica jigodiilor venite din romania?
astia suntem: un popor de hoti si puturosi

illazio
6th June 2008, 14:24
YodaRo sa sti ca nici termenul "Dacia" nu e chiar asa disponibil. Un istoric mai blondut si mai gotic de felul lui pe nume Iordanes i-a convins pe romani si mai apoi pe danezi cum ca gotii au fost tot una cu dacii si s-au tras din Dacia. Se pare ca in felul asta au ajuns danezii sa-si spuna dutch.
Daca ne-am schimba numele in Dacia si ne-am zice daci ar incepe sa urle danezii la fel cum protestam noi fata de termenul rroma.

LOL.... stai linistit ca in varianta oficiala istoriei dacii si gotii sunt disctinti iar danezii nu-si spun dutch ci "danskere". Dutch sunt olandezii si etimologia lor n-are nimic de-a face cu dacii ;)

"The origins of the word Dutch go back to Proto-Germanic, the ancestor of all Germanic languages, *theudo (meaning "national/po****r"); akin to Old Dutch dietsc, Old High German diutsch, Old English þeodisc and Gothic þiuda all meaning "(of) the common (Germanic) people". As the tribes among the Germanic peoples began to differentiate its meaning began to change. The Anglo-Saxons of England for example gradually stopped referring to themselves as þeodisc and instead started to use Englisc, after their tribe. On the continent the situation was different, and *theudo evolved into two main forms: Diets (Dutch meaning "Dutch (people)", alongside Nederlanders) and Deutsch (German, meaning "German (people)"). At first the English language used (the contemporary form of) Dutch to refer to any or all of the Germanic speakers on the European mainland. Gradually its meaning shifted to the closest Germanic people near them: the Dutch.[38]

In the Dutch language itself however, Nederlanders is the endonym the Dutch use to refer to themselves. Until the Second World War it was used alongside Diets, when the latter was dropped due to extensive use of the word by the German Nazi occupiers and Dutch fascists, who used it because of its ancient Germanic origins. Nederlanders derives from the Dutch word "Neder", a cognate of English "Nether" both meaning "low", and "land" (same meaning in both English and Dutch) and thus literally means "Lowlanders", a reference to the geographical texture of the Dutch homeland; the western portion of the Northern European plain.[39][40][41] Although not as old as Diets, the term Nederlands has been in continuous use since 1250."

ensic
6th June 2008, 14:33
LOL.... stai linistit ca in varianta oficiala istoriei dacii si gotii sunt disctinti iar danezii nu-si spun dutch ci "danskere". Dutch sunt olandezii si etimologia lor n-are nimic de-a face cu dacii ;)

Ups, ai dreptate i-am incurcat!:D

cinebelu
6th June 2008, 14:40
hai fomistule, lasa datul copy/paste la etimologia cuv Dutch

Ia vezi, asta cum de ti-a scapat pana acum?
http://www.gsp.ro/stire/boloni-poporul-roman-nu-este-curajos-si-este-lipsit-de-ambitie-81088.html
Cu interpretarea de rigoare a unuia care gandeste la fel de mult ca si tine:
http://www.gsp.ro/stire/il-banuiam-pe-boloni-de-orice-dar-nu-de-sovinism-81112.html
:happy

illazio
6th June 2008, 14:41
Bai brain amputee, te inteleg ca e si mai greu de cand ti-a fost extirpat organul ratiunii din cauza ca era atrofiat, insa toata acea prezentare este un pamflet, cu un mesaj destul de simplu: "daca Anglia nu e prezenta, atunci fotbalul e pentru gay". Cat despre poza din spatele mistocarului ala cu mustata falsa pusa intentionat stramb, din pacate Romania tocmai prin asta s-a remarcat din ce in ce mai mult in ultima vreme: burtosi cu lanturi imenese de aur la gat, prostitutie si manele.

Tu ai vazut ce fel de rubrici mai aveau la prezentarea echipelor si ce scria la cea numita "usefull translations", faptul ca asemuiau fiecare echipa cu o formatie de muzica si dadeau verdicte in legatura cu parcursul acestora mai ceva decat mama omida??? :D

Pe olandezi i-au facut oricum indirect poponari, numindu-i Pet Shop Boys, insa sunt sigur ca daca le puneau si o poza tot nu s-ar fi atcat vreunul cum ai facut-o tu, limitatule!

draga shemale lobotomizat scapat de la clinica de trepanatii, dupa neuronul tau schizofrenic care se balangane intre cele-ti doua urechi clapauge gata sa cada , te crezi foarte inteligent , asa-i ?

De ce doar in cazul Romaniei s-au pus niste imagini jignitoare, de ce in cazul Olandei nu s-a pus o poza cu parada homosexualilor daca tot suntem la rubrica de pamflete ca slava Domnului nu suntem singura tara asociata cu diverse stereotipuri, de ce n-au pus o Pizza pe fundal la Italia, de ce n-au pus o Vodka la Rusi, de ce n-au pus niste pedofili la Austrieci ? si lasa-ma cu povesti de baietei tristi cu creierul pe bigudiuri care-si spun "se subantelegea".

De asta suntem o natie de pupincuristi si lesinati, datorita unor asemenea specimene si erori ale naturii ca tine si ca primata cealalta.

De ce s-au simtit atatia romani ofensati si de ce au fost prezentate scuze si a fost retras filmuletul ca urmare a unui demars al MAE-ului daca a fost doar un pamflet si nimic mai mult ?


mi-e sila ..

cinebelu
6th June 2008, 14:57
shemale lobotomizat scapat de la clinica de trepanatii, dupa neuronul tau schizofrenic care se balangane intre cele-ti doua urechi clapauge gata sa cada
incerci sa-ti faci un autoportret, sa stie lumea cine esti? :D

mi-e sila ..de mine
sincer, te cred si te compatimesc

De ce doar in cazul Romaniei s-au pus niste imagini jignitoare, de ce in cazul Olandei nu s-a pus o poza cu parada homosexualilor daca tot suntem la rubrica de pamflete ca slava Domnului nu suntem singura tara asociata cu diverse stereotipuri, de ce n-au pus o Pizza pe fundal la Italia, de ce n-au pus o Vodka la Rusi, de ce n-au pus niste pedofili la Austrieci ? si lasa-ma cu povesti de baietei tristi cu creierul pe bigudiuri care-si spun "se subantelegea".
Stereotipurile de care amintesti tu sunt arhicunoscute, nu era nimic comic
Insa de facut misto au facut de toti. Pe rusi i-au numit 50 cent si la traduceri utile au trecut "How can I buy your team?" :happy, turcii ce sa mai zica de faptul ca ultimele cuvinte ale mustaciosului au fost "go out of there (Europa)!" ? :D

De ce s-au simtit atatia romani ofensati si de ce au fost prezentate scuze si a fost retras filmuletul ca urmare a unui demars al MAE-ului daca a fost doar un pamflet si nimic mai mult ?
Fiindca avem din pacate o multime de redusi ca tine, batem toate recordurile :D Aia cred ca rad si cu dosul de reactia romanilor si de faptul ca filmuletul a trebuit fi retras din cauza unei poze.. :happy

De asta suntem o natie de pupincuristi si lesinati, datorita unor asemenea specimene si erori ale naturii ca tine si ca primata cealalta.
Lesinati si pupincuristi au fost romanii mai totdeauna..

cinebelu
6th June 2008, 15:06
Intre tine si arabii care au facut urat din cauza caricaturilor cu Mohamed in presa daneza, nu e de fapt nicio diferenta :D

illazio
6th June 2008, 15:11
si la noi "stereotipul" si asocierea cu tiganii e nou ? de fapt la noi nu prea e stereotip din moment ce toti ceilalti chiar cred ca Romania e tara unde tigani-s majoritari.

Ce ºtiu francezii despre naşionala României: Mutu, Chivu ºi şigani!

http://www.prosport.ro/multimedia/jurnal-pro/ce-stiu-francezii-despre-nationala-romaniei-mutu-chivu-si-tigani-2689078

mai vrei linkuri de genu asta ? si asta a fost un "pamflet" ?

ia spune-mi daca iti plac filmuletele care circula pe youtube despre noi si tara noastra, si care-s creeate de romani de etnie maghiara cu dedicatie binenteles...

http://www.youtube.com/user/RomanianOrtodox25

http://www.youtube.com/user/RomulusMailat


sunt sute daca nu mii de astfel de conturi .... probabil tie iti plac, ai inclinatii shemalo-sado-maso.... hai sictir..

Tyler Durden
6th June 2008, 15:23
Nu va mai pierdeti vremea cu gibonu asta a carui ,,cultura" se adapa de pe wikipedia si youtube....Are cineva telefonu' del a ZOO Baneasa? Ar trebui anuntati aia ca iar le-a evadat gibonu. :D

mihai_alex
6th June 2008, 15:26
YodaRo sa sti ca nici termenul "Dacia" nu e chiar asa disponibil. Un istoric mai blondut si mai gotic de felul lui pe nume Iordanes i-a convins pe romani si mai apoi pe danezi cum ca gotii au fost tot una cu dacii si s-au tras din Dacia. Se pare ca in felul asta au ajuns danezii sa-si spuna dutch.
Daca ne-am schimba numele in Dacia si ne-am zice daci ar incepe sa urle danezii la fel cum protestam noi fata de termenul rroma.
DUTCH isi spun olandezii:rolleyes:

illazio
6th June 2008, 15:27
vorbeam de primate..se pare ca s-a simtit ...

cinebelu
6th June 2008, 15:27
auzi mai avorton, sictir sa-i zici lui aia care te-a fatat inainte de termen prin vreun canal si a lasat un astfel de specimen pe lumea asta :D

pe net exista clipuri de tot felul, unii fac misto de altii sau incearca sa denigreze imaginea altora. te-as intelege daca ar face-o pe nedrept, insa la ce a promovat Romania si la ce imagine isi face singura, nu e chiar departe de adevar ce zice aia in filmulete

Tyler Durden
6th June 2008, 15:32
UltraSlayer, tu reprezinti partea aia a umanitatii care nu a reusit sa iasa inca din grote.

illazio
6th June 2008, 15:38
dupa cum spuneam, gerontofilului sado-maso chiar ii plac :happy

din pacate din cauza acestor mizerii si aici ma refer inclusiv la cele 2 erori genetice, sufera sute de mii de romani plecati in strainate sa munceasca cinstit .

Tyler Durden
6th June 2008, 15:41
Tare gibonu, cand indrazneste cineva sa nu-i impartaseasca elucubratiile, incepe sa arunce cu laturile lui de rrroman verde.

cinebelu
6th June 2008, 15:41
ulatraslayer, daca asta ai inteles tu, te las sa te simti bine :rolleyes:

Tyler Durden
6th June 2008, 15:42
daca asta ai inteles tu, te las sa te simti bine :rolleyes:

El nu se simte bine decat dupa ce-i fac ,,baietii" electrosocuri...:D

illazio
6th June 2008, 15:50
Tare gibonu, cand indrazneste cineva sa nu-i impartaseasca elucubratiile, incepe sa arunce cu laturile lui de rrroman verde.

cine babuinu ******* de copil facut in eprubeta a inceput cu jignirile ba poponar belit in anus cu ocluzie intestinala ?

din pacate cele 2 specimene reprezinte perfect portretul "minoritarului" care cere celorlati din jur sa fie toleranti dar pe de cealalta parte ei spurca si fac ca toti dracii daca indrazneste cineva sa le spuna verde in fata.... de unde acest dublu standard stimate fatza de cheag de sange menstrual ?

Tyler Durden
6th June 2008, 15:56
Maaaaaaaaammmmmmmmmaaaaaaaaaaa, si-a dat drumu' la vocabular rromanul verde.
Cum ramane cu asta mai gibon mincinos:


tuciuriu are ignore de la mine, asta sa stie sa nu se mai strofoace cu replicile lui inteligente....
Asta dovedeste (asa cum banuiam) ca tu nu vorbesti despre onoare decat din auzite.

P.S. Poate ca un moderator ar trebui sa vina sa faca putina curatenie dupa gibonu' asta isteric.

moty
6th June 2008, 15:58
si ne mai plangem ca ne fac altii tigani :(

Tyler Durden
6th June 2008, 15:59
si ne mai plangem ca ne fac altii tigani :(

Pai nu vezi ca unii care se prezinta drept romani verzi se exprima ca la poalele Taj Mahalului.:D

mihai_alex
6th June 2008, 16:01
Tyler....esti penibil

illazio
6th June 2008, 16:02
eu n-am facut decat sa raspund la jignirile primatelor, si pentru ca nu-mi place sa fiu jignit de niste zabalosi cu iq negativ le raspund cu aceleasi arme . Oricum ai drepate acesti rahati cu girofar merita cel mult o flegma in lehamite, nimic mai mult.

Tyler Durden
6th June 2008, 16:06
mihai_alex, eu ti-am mai zis tie ca esti prost, acum am descoperit ca esti si prost si ipocrit. Pe de-o parte ,,inciti prin link-uri la cultura", pe de alta parte spui despre o intreaga etnie ca ,,i-as extermina aproape fara nici un regret", ceea ce dovedete ca n-ai inteles nimic din cultura. Te rog mult sa nu te mai bagi in seama cu mine, eu am incercat sa te ignor pentru ca pur si simplu mi-e sila de tine.

P.S. Nu ma mira ca te simti solidar cu unu' care tortureaza gramatica, dovedind ca faci parte din aceesi ,,familie culturala".

illazio
6th June 2008, 16:14
hahahaha ce jenant este acest tigan parazit spungiform , mai devreme era mai inversunat ca uraganul Katrina acum deja a inceput sa se milogeasca in pur stilu-i caracteristic de cercetor prin metrouri =)))))

acum stim cu totii de ce-l deranjeaza atat de multe pe saracu tigan si de ce este mereu prezent pe topicurile de gen...saracutzul belingher obosit shi tuberculos nu face decat sa-si apere etnia =))))))

cinebelu
6th June 2008, 16:15
eu n-am facut decat sa raspund la jignirile primatelortu ai incercat sa raspunzi jignirilor?! probabil oamenii care judeca macar catusi de putin reprezinta o jignire pentru tine..
ia uite primul meu mesaj
voi ati vazut si descrierile, respectiv comentariile tipului cu mustata stramba si la adresa celorlalte natiuni?? sau ati aruncat macar o privire pe www.virginmedia.com la prezentarea echipelor?? ..mai aveau putin si-ti cantau YMCA de Village People.

...dupa cum sunt imbracati si in ce fel prezinta echipele, cu siguranta e facuta la misto, ca pentru niste gay. si cine pune botu la asa ceva? o groaza de romani ca Ulatraslayer, dupa ce un handicapat de la gsp descoperise linkul pe blogul lui Sendre si s-a gandit sa faca repede un articol si raspunsul tau, in slangul care te caracterizeaza
ba cretinule absolut toate celalate tari au fost reprezentate de monumente si cladiri reprezentative iar Romania este singura tara reprezentata de persoane, respectiv tigani, wnu se poate vorbii de pamflet deoarce Romania este singura tara tratata in acest fel.

Orice gluma are o limita. Daca punea la francezi in spate o poza cu niste africani care veneau pe vapoare de exemplu sau la olandezi un grup de poponari crezi ca le trimiteau scrisori de felicitare ?

taci in p**a mea din gura ca esti vai **** m**** .....
:(
tu reprezinti exact modelul acelui roman care a iesit in ultima vreme din ce in ce mai mult din Romania si caruia ii datoram imaginea pe care ne-o atribuie strainii, de faci culmea!, tot tu spume

Tyler Durden
6th June 2008, 16:19
Mai oxiurule, mie mi-e sila de indivizi care se cred ,,d-zeu" si vor sa-i omoare pe altii doar ptr ca asa ,,vor muschii lor". Mi-e sila de prostia agresiva si fudula, de analfabetii cu pretentii, de nationalistii cu ochelari de cal si suflet de hiena . Acum ai aflat de ce sunt mereu pe topicurile de tipul celui deschis de tine.

illazio
6th June 2008, 16:21
reciteste topicul de la cap la coada si uita-te cine a inceput cu jignirile bai putzopalmistule gerontofil...

Jacob
6th June 2008, 16:21
MAcum ai aflat de ce sunt mereu pe topicurile de tipul celui deschis de tine.

Eu cred ca esti pe topicurile deschise de el si ca sa-ti bati joc de el, ca e prea prost sa scape nepedepsit

mihai_alex
6th June 2008, 16:23
mihai_alex, eu ti-am mai zis tie ca esti prost, acum am descoperit ca esti si prost si ipocrit. Pe de-o parte ,,inciti prin link-uri la cultura", pe de alta parte spui despre o intreaga etnie ca ,,i-as extermina aproape fara nici un regret", ceea ce dovedete ca n-ai inteles nimic din cultura. Te rog mult sa nu te mai bagi in seama cu mine, eu am incercat sa te ignor pentru ca pur si simplu mi-e sila de tine.

P.S. Nu ma mira ca te simti solidar cu unu' care tortureaza gramatica, dovedind ca faci parte din aceesi ,,familie culturala".

Nu tin minte sa te fi bagat vreodata in seama , dovada ca esti cretin si idiot.Ai o impresie mult prea buna despre tine, dar nu esti decat un rahat care nu stie sa se poarte, nu se simte bine daca nu jigneste pe cineva poate ca sa uite de viata lui jalnica, deci cine este ipocrit?
Oamenii extermina zi de zi ecosisteme, si vietuitoare care aduc echilibru mediului ,dar cand vine vorba de un cancer care n-are nici o tangenta cu fenomenul culturii , o rasa mai paguboasa decat multe boli ,nu facem nimic , ii lasam sa se intinda si sa infecteze tot ce tine de identitatea noastra, de istoria noastra si de reputatia noastra.
Cum ti-am mai zis tyler,esti penibil!

Tyler Durden
6th June 2008, 16:23
cinebelu, UltraSlayer reprezinta tipul ideal al nationalismului de mahala. Tu nu vezi cine apara nationalismul in Romania actuala? Gigi si Vadim, adica cei care si-au facut din injuratura limbaj si din circ model comportamental. Nationalismul si mahalaua se inteleg perfect in Romania.
UltraSlayer e analfabet, injura, dovedeste limite intelectuale ce nu trec de youtube, asta e ,,aparatorul valorilor patriei"...

Grinco
6th June 2008, 16:25
Si totusi care e problema cu clipul ala? Voi va certati ca orbii pe aici dar 90% din po****tie i-ar idolatriza pe tiganii aia auriti daca ar vedea poza si ar vrea sa fie la fel de ''shukari''. Asa ca e destul de reprezentativa poza :D

illazio
6th June 2008, 16:32
tu babuin sclofecit esti prezent pe topicurile de acest gen pt a le taia avantul celor care vor sa spuna lucrurilor pe nume, mai bagi 2-3 rahaturi lacrimogene pe care unii mai slabi de inger le inghit si astfel iar deturnezi topicul si atentia de subiect....

tiganii fac ce au invatat mai bine, chiul, furt, scandal, reusind fara probleme sa atraga ura intregii lumi asupra romanilor. O sa ajungem sa nu mai putem fi primiti nici in triburile de bosimani din cauza lor.

Din cauza tiganilor sufera romanii in Italia acum. Din cauza aceleiasi natii mizerabile si a numelui inventat de Soros "rom?/roma" pentru aceasta etnie mizerabila romanii sunt priviti rau de catre toti europenii. Din cauza lor trebuie sa te uiti mereu peste umar cand mergi pe strazi necirculate, cand esti in tramvai, cand scoti portofelul cu bani.

Lasati falsa toleranta si ipocrizia. Nu va mai imbatati cu apa rece. Din copaci strambi nu iese scandura dreapta cat o fi pamantul asta. Nu mai cautati sa-i intelegeti, nu mai cautati sa gasiti scuze ca nu sunteti uniti si ca va joaca tiganii ca pe urs.

Problema tiganilor se va rezolva cand romanii vor pune umarul si le vor da peste bot ori de cate ori indraznesc mai mult decat se cuvine si ori de cate ori nu vor sti care le este locul.

Nu va mai lasati calcati in picioare de tigani si de romanii tiganizati ca aceste tentative ale naturi de mai sus, uitati pana unde s-a ajuns datorita politicii de discriminare pozitiva pe care acesti salbatici tuciurii o au in Romania, peste tot unde au fost tinuti la respect comportamentul este considerabil schimbat, tiganul n-are nici un Dumnezeu, stie doar de frica.

Tyler Durden
6th June 2008, 16:35
Nu tin minte sa te fi bagat vreodata in seama , dovada ca esti cretin si idiot.Ai o impresie mult prea buna despre tine, dar nu esti decat un rahat care nu stie sa se poarte, nu se simte bine daca nu jigneste pe cineva poate ca sa uite de viata lui jalnica, deci cine este ipocrit?
Oamenii extermina zi de zi ecosisteme, si vietuitoare care aduc echilibru mediului ,dar cand vine vorba de un cancer care n-are nici o tangenta cu fenomenul culturii , o rasa mai paguboasa decat multe boli ,nu facem nimic , ii lasam sa se intinda si sa infecteze tot ce tine de identitatea noastra, de istoria noastra si de reputatia noastra.
Cum ti-am mai zis tyler,esti penibil!

Amice, dovedesti inca o data ca matale ,,doar inciti la cultura" ca in rest...Idiot si cretin, nu-i cam pleonasm...sau nu mai stiai cum sa ma jignesti si ai epuizat fondu' de cuvinte?
Nu stiu cum ai dedus tu ca am o impresie foarte buna despre mine, nu cumva te crezi vreun psiholog de Dunare, d'ala care psihanalizeaza pestii? Vorbesti despre ,,viata mea jalnica", desi nu ma cunosti ca putin mai sus sa-mi spui ca-mi mie place sa jignesc...esti un lup moralist de prima marime.
Acum pe final mai faci si pe filosoful culturii ca deh:,,prostu' nu-i prost destul daca nu e si fudul".
Prefer sa fiu penibil, decat prost si ipocrit in acelasi timp.

cinebelu
6th June 2008, 16:36
cinebelu, UltraSlayer reprezinta tipul ideal al nationalismului de mahala. Tu nu vezi cine apara nationalismul in Romania actuala? Gigi si Vadim, adica cei care si-au facut din injuratura limbaj si din circ model comportamental. Nationalismul si mahalaua se inteleg perfect in Romania.
UltraSlayer e analfabet, injura, dovedeste limite intelectuale ce nu trec de youtube, asta e ,,aparatorul valorilor patriei"...

pe mine ma uimeste ca tot specimene ca el sunt cu gura

Tyler Durden
6th June 2008, 16:38
Pai nu trebuie sa te uimeasca, daca un idiot ar realiza ca e idiot ar fi mai smerit, dar una din caracteristicile idioteniei este tocma' faptul ca nu e in stare sa se contemple pe sine...

cinebelu
6th June 2008, 16:42
(... reflexiile multimii vide ...)
pana acum parca erau maghiari, acum sunt tigani?? :groggy:
hotaraste-te odata, ca tot asa o dadea si ceausescu in ceasul mortii, toti aveau ceva cu el, tari care nu ar fi luptat deloc pentru aceesi cauza ...:D

Datenshi
6th June 2008, 16:49
Pentru ca nu e niciun supermoderator prezent, va dau eu ban la toti pana maine daca nu va potoliti. Daca mai vad un singur post in genul celor de mai devreme, respectivul are ban.

Bancaru
6th June 2008, 16:51
Auziti, poza cu tiganii aia circula pe mailuri de ani de zile. Eu o am prin inbox de vreo 2. Stie cineva cu certitudine ca sunt tigani romani? Iar daca asta are mai putina importanta, tara lor de adoptie, eu nu vad de ce trebuie sa ne suparam ca se fac asocieri d'astea. De ce nu ne suparam ca fac mizerie la Roma in suburbii? De ce nu ne suparam ca cersesc la intrarea in Sf Stefan din Viena? De ce nune suparam ca ne fac de ras in Praga pe Zlata Ulica? De ce nu ne deranjeaza romancele, tiganci sau romance taranci, care isi arata pasarica nebarbierita pe Vaci Utca? Asta e imaginea noastra afara pentru ca tiganii sunt cei care ies in evidenta. Restul romanilor sunt in magazinele ieftine, dupa toale.

cinebelu
6th June 2008, 17:01
Bancaru, dar nu numai in strainatate au dat astia tonul, uita-te ce valori sunt promovate si in Romnia, manele la toate colturile, vara e de baza grataru cu burtosi semidezbracati in jur, lanturi de aur, etc, etc. Eu nu cred ca imaginea aia prezinta niste tigani, ci mult mai degraba doar niste oameni de prost gust care nu se vad in oglinda niciodata si traiesc cu impresia ca lumea e a lor.

Bancaru
6th June 2008, 17:09
EGZACT ! Cred ca e putin cam tarziu ca sa ne mai suparam pe englezi. Sau pe altii.

Charon
6th June 2008, 17:55
ce model comportamental promoveaza romanul...........tigania
ce asculta romanul...........manele
ce citeste des romanul............libertatea,rebus
ce ii place romanului..............kitch-ul,mancarea,mall-ul,aurul si capra vecinului
ce ar face romanul pentru un ban in plus...........ar munci mai mult sau ar baga mana in buzunarul altuia?

care este singura tara din lume care are imn de factura orientala?

Asta e Romania in mare,pentru ca asta promovam!
Noi din pacate tot ca tiganul raspundem la asemenea mistouri,jignim!

Bancaru
6th June 2008, 18:21
REBUS?!!! Integrame, Rebus e pentru intelectuali.

Charon
6th June 2008, 18:24
REBUS?!!! Integrame, Rebus e pentru intelectuali.

IEGZACT!:)

BAK
6th June 2008, 20:25
http://www.youtube.com/user/RomanianOrtodox25

da auzi bah, pozele si filmuletele astea nu sunt adevarate? pe bune? mizeria si jegul si carutele si tigania aia nu este din Romania? deci daca toate acele lucruri jalnice se petrec in romania, atunci nu cumva suntem asociati pe buna dreptate cu tiganii? nu cumva in bucuresti sunt sute de mii de caini vagabonzi? dar daca vin strainii si intreaba de caini, ne ofensam ......
Noi suntem cei mai destepi , mai intelepti , mai frumosi de pe pamant, atata tot ca noi mereu am avut ghinion sau ca altii ne-au facut pe la spate. Ne place sa ne laudam dar nu avem o facultate in primele 500 din lume....500!!!!!!!!

Bancaru
6th June 2008, 20:41
Bah, Bak, da' pe langa cainii bagabontz sa vez ce rataz mai sunt prin Bucale. Tzarani coclitz mirosind a transpiratz rau, rau. Mitocanosi si rai, mai rai ca cainii. Vedea-i-as manusi pe rahatii astia. Dar cum asta nu are legatura cu Euro nu mai comentez. Cica intr-un bar in Irlanda era o usa, aia de la intrare, pe care scria: NU CU CAINI SAU ROMANI. Da' ce au, ba, cu cainii, manca-le-as trifoiu?

Bancaru
6th June 2008, 20:44
Mi s-a bulit calculatorul. Sar literele astea ca naiba... Englezii sunt de vina.

illazio
6th June 2008, 22:54
da auzi bah, pozele si filmuletele astea nu sunt adevarate? pe bune? mizeria si jegul si carutele si tigania aia nu este din Romania? deci daca toate acele lucruri jalnice se petrec in romania, atunci nu cumva suntem asociati pe buna dreptate cu tiganii? nu cumva in bucuresti sunt sute de mii de caini vagabonzi? dar daca vin strainii si intreaba de caini, ne ofensam ......
Noi suntem cei mai destepi , mai intelepti , mai frumosi de pe pamant, atata tot ca noi mereu am avut ghinion sau ca altii ne-au facut pe la spate. Ne place sa ne laudam dar nu avem o facultate in primele 500 din lume....500!!!!!!!!

si bozgorii sunt la fel numai ca la ei nu se evidentiaza partile proaste, la noi e tocmai invers....

http://www.youtube.com/watch?v=QsJqNoy5B94

http://www.youtube.com/watch?v=2nWyPN0YD3E

capisci ?

bozgorii au un lobby fabulos prin multimiliardarii maghiari din SUA si care fac parte din primii 15 oameni ca putere de influenta... in mare parte imaginea incredibil de proasta care o avem o avem datorita lobby-ului maghiar, inclusiv numele de rom/roma/romani atribuit tiganilor.

cinebelu
6th June 2008, 23:10
ultras, esti deja off-topic pe un thread deschis de tine
in titlu sunt britanicii, apoi ai dat vina pe unguri si din cand in cand spui ca insisi tiganii isi fac propaganda asta.

e la mijloc vreo conspiratie romulano-britanico-maghiara sa ne imparta tara in rromia si transilvania la unguri?? :happy
ce rol joaca englezii? dar nemtii sau spaniolii, ca si aia au scris destule?

cred ca esti putin cam http://www.planetsmilies.com/smilies/confused/confused0091.gif, daca nu cumva chiar mai mult :D

illazio
6th June 2008, 23:17
tu esti gica contra nici nu-mi propun sa te conving pt ca respingi orice informatie care nu se potriveste convingerilor tale inca dinainte de a o asimila .

iti fac o schema ca sa intelegi si tu,

numele de rom/roma/romani a fost forjat dupa anii 90 de Fundatia Soros Open Network. Toata lumea ne asociaza cu tiganii in mare parte datorita acestei confuzii de nume, cand aud de Roma/Romani din România ce diferenta vrei sa faca ? abia putem face noi aceasta diferenta care stim cum sta treaba....

s-a ajuns pana la forma "Romani" si "Romanies", identic cu Români in limba româna (iar in engleza nu exista diacriticele din româna ) si aproape identic cu numele nostru in engleza "Romanians" ... Mai vreti ceva ?

Iar consecintele se vad, britanicii ne fac intr-un fel, austriecii si elvetienii in alt fel si tot asa, acestea sunt doar repercusiunile....

capisci ?

delaparis
6th June 2008, 23:41
Daca tot a fost parasutat thd asta pe aici imi permit si eu o intrebare pentru Ultras ...

Ce anume te supara asa tare ... faptul ca se confunda cuvantul "roms" cu cuvantul "romani" sau ca te simti roman ?

illazio
6th June 2008, 23:52
n-am inteles nimic din ce-ai zis... nu exista forma "roms' in engleza, exista forma "roma, romani, romanies" atribuita tiganilor. nu ma simt roman ma simt român...na ca abia pot sa ma exprim din cauza confuziei de nume :D

delaparis
6th June 2008, 23:54
scuze , nu am litera "a" cu "^" pe tastatura franceza :) ... deci voi folosi "roman"

Acum te intreb ce inseamna pentru tine "roman" ?

illazio
7th June 2008, 00:00
n-au nici o logica intrebarile tale, probabil din lipsa de cunoastere cu privire la istoria tiganilor sugerezi voalat ca a fi român e totuna cu a fi tigan ei bine suntem 2 popoare parelele, traditii diferite, obiceiuri diferite, rase diferite, limbi diferite ...ei vin din India... românii nu :)

delaparis
7th June 2008, 00:04
Nu ma intereseaza aici de unde vin tiganii, dacii, latinii , sasii etc ... eu te intreb doar ce intelegi prin cuvantul "roman" ?

illazio
7th June 2008, 00:06
ce inteleg eu... off parca suntem la gradinita, eu inteleg multe dar nu-mi place modul in care pui intrebarea asa ca am sa-ti raspund indirect ;)

http://www.youtube.com/watch?v=3PLqz2VWROk

cinebelu
7th June 2008, 00:12
Denumirea completa cred ca este "sinti & roma" si are de-a face cu numele regiunilor din India, de unde au emigrat cu secole in urma catre Europa..

delaparis
7th June 2008, 00:13
Ultras: ok ... deci stilul muzical pur romanesc :D

Acum serios ...

Daca la Euro Romania bate in primul meci cu 1-0 , gol Nicolita contra echipei formate de Benzema, Makelele, Anelka, Thuram, Henry, Malouda etc (antrenati de celtul Domenech) , ce zici ? ... Romania a batut Franta ?

cinebelu
7th June 2008, 00:15
ce inteleg eu... off parca suntem la gradinita, eu inteleg multe dar nu-mi place modul in care pui intrebarea asa ca am sa-ti raspund indirect ;)

http://www.youtube.com/watch?v=3PLqz2VWROk

Romanii sunt niste paraziti?? :happy

cinebelu
7th June 2008, 00:24
ultras, ti-o place tie clipul ala, insa Europa vede altceva, in Italia, Franta, Spania, Germania, etc:
http://www.youtube.com/watch?v=K_DkTeUwuTw

illazio
7th June 2008, 00:24
Ultras: ok ... deci stilul muzical pur romanesc :D

Acum serios ...

Daca la Euro Romania bate in primul meci cu 1-0 , gol Nicolita contra echipei formate de Benzema, Makelele, Anelka, Thuram, Henry, Malouda etc (antrenati de celtul Domenech) , ce zici ? ... Romania a batut Franta ?

eu nu am o problema cu tiganii in general, am o problema cu ei pentru ca sunt confudati cu românii

vreau doar sa nu fim confundati cu tiganii dar nici cu olandezii nici cu chinezii nici cu somalezii.... fiecare popor si individ are dreptul la propria identitate.


Denumirea completa cred ca este "sinti & roma" si are de-a face cu numele regiunilor din India, de unde au emigrat cu secole in urma catre Europa..

nu exista nici o regiune in India roma sau sinti, tiganii nu pot explica aparitia acestui etnonim, dar daca tii neaparat am sa detaliez....

iar Roma/Romani/Romanies se numesc tiganii doar in Europa, cu preponderanta cei din Europa de est... In afara Europei au cu totul alte nume...cam suspect nu ? :)

cinebelu
7th June 2008, 00:34
cert este ca denumirea exista de mai mult timp, nu a fost inventata in 90
asa ii numesc nemtii, ca si ei au tigani...
tiganii au ajuns mai intai in Europa de Est, abia apoi s-au raspnadit si in restul Europei.

PerVersion
7th June 2008, 00:36
iar Roma/Romani/Romanies se numesc tiganii doar in Europa, cu preponderanta cei din Europa de est... In afara Europei au cu totul alte nume...cam suspect nu ? :)

Eu aud pt prima oara aceste denumiri... Insa daca ai impresia ca doar din cauza tiganilor avem asa o imagine proasta in Europa, te inseli amarnic. Desigur, au pus si ei serios umarul, insa au fost si mai sunt destui romani care fura din magazine si talharesc prin Germania, Italia, Spania, UK...

Lover
7th June 2008, 00:42
n-au nici o logica intrebarile tale, probabil din lipsa de cunoastere cu privire la istoria tiganilor sugerezi voalat ca a fi român e totuna cu a fi tigan ei bine suntem 2 popoare parelele, traditii diferite, obiceiuri diferite, rase diferite, limbi diferite ...ei vin din India... românii nu :)

avand in vedere ca probabil un sfert din tinerii de azi asculta manele... n`as zice :D

cinebelu
7th June 2008, 00:47
Hai ultras, ce facusi?
Au intrat wiki si google in greva? :happy

illazio
7th June 2008, 00:47
chiar asa se numesc, sunt 3 din multiplele lor nume oficiale si "politicaly corect"

http://en.wikipedia.org/wiki/Roma_people

fiecare natie si etnie fura din magazine, talhareste etc, nu am inventat noi hotia sau criminalitatea dar ce spui tu este o aberatie, pentru ca doar la tigani este o trasatura caracteristica.

si germanul fura, si suedezul sau elvetianul....(sa nu-mi zici ca aia n-au hoti in tara) diferenta intre tigani si celalalte etnii este ca tiganii au trasatura respectiva in sange din moment ce peste 70 % din ei fac asta.....


@Cinebelul caut un link si revin cu un raspuns

Charon
7th June 2008, 00:50
despre noua specie ROMANUL TIGANIZAT nu vorbim deloc?
practic aceasta specie este mult mai numeroasa decat cea a tiganilor,maghiarilor,tatarilor sau aromanilor din Romania!

astia distrug practic tara,pentru ca ii gasim in toate structurile,politice,economice,sociale,nu tiganii aia neaosi,care sunt la fel si in india,Franta,Slovacia,Peru sau Turcia!

cinebelu
7th June 2008, 00:53
chiar asa se numesc, sunt 3 din multiplele lor nume oficiale si "politicaly corect"

http://en.wikipedia.org/wiki/Roma_people
aha, deci nu e inventat numele de vreo conspiratie hungaro-masonica prin anii 90 :D

illazio
7th June 2008, 00:54
am gasit ... ca tot vorbeai de nemti si denumirea lor pentru tigani , ia d-aici :

http://www.rbenninghaus.de/zigeuner-begriff.htm


Paper delivered at the

“1. International Roman Symposium”

Trakya Üniversitesi, Edirne (Turkey), May 7-8, 2005



Gypsies (Tsiganes, Zigeuner, Çingeneler …) or

“Roma” (“Sinti & Roma”)
Some Reflections about “Political Correctness”

with special reference to Germany





If I remember correctly, the name of this symposium initially had “Gypsies” in its title; later on this was changed to “Roman”. This “development” is actually the subject of my contribution today.

In many countries, especially western ones – and for the last few years in Turkey, too – efforts have been made over the past three decades to assert and push through a new “political correctness” by renaming “Gypsies”, “Tsiganes”, “Cigani”, “Zigeuner”, “Çingeneler” and so forth as “Roma” (“Romanies”) or “Sinti and Roma”, the specific usage “designed” for Germany and the German language. I want to discuss here the reasons for this “language reform”and its implications.

To make it clear at the very beginning: I belong to those, who think it more appropriate to keep the specific (outsider) terms of the majority po****tions for Gypsies, as they have been used for centuries.



The main points put forward when asking outsiders to use the designation “Roma” can be summarized as follows:

1. Reference is generally made to the First Romani World Congress in London in 1971 and its decision that from then on all the Gypsies of the world should be called “Roma”.

2. It is obviously perceived as a kind of “natural right”, that the specific term used by the group itself is postulated to be the only valid one.

3. Nearly all the foreign names for Gypsies are said to be pejorative, discriminating and tainted with prejudice.

4. Concerning the traditional German word for Gypsies (Zigeuner) it is argued that National-socialism brought the term into discredit, although, at the same time, it is stated that the term has always been pejorative.

5. Sometimes it is argued that the term “Roma” has already become so colloquial, that persons who do not behave according to what is thought to be politically correct, are labelled at least as backward, if not as racist (or in Germany as Nazi).

6. When confronted with the fact that many Gypsies themselves use the terms attached to them by their neighbours, it is put forward that it would be different when Gypsies themselves use these, from when outsiders do so.



Let’s now discuss these arguments one by one.

1. At the First Romani World Congress in 1971 only about two dozen “delegates”, apart from a few observers, are said to have taken the far-reaching decision for several millions of Gypsies worldwide, that they should thenceforth present themselves as “Roma”. Even when we take later Romani World Congresses with more participants into consideration, the legitimacy for such far-reaching decisions is rather weak.

Nearly all Gypsy groups, to my knowledge, lack a sense of larger trans-tribal units experienced in common, and solidarity beyond clans, tribes, local or regional units is largely absent. Although several organizations for Gypsies in different countries – which, by the way, often incorporate foreign terms in their names – have been founded during recent decades, they are not deeply rooted in the communities concerned. Trans-national or even world organizations enjoy even less support from local and regional groups. Rivalry between different persons or groups is still widespread.



2. There are many Gypsy groups (especially Oriental ones) who have never heard of the term “Roma” and many more who have their own different designations (like Lom or Dom in Turkey). There is no legitimacy or justification in attaching a “Roma” label to them. Besides, this would contradict attaching the recognition of insider names that is supposedly aimed at.

By the way, the “original” term for Gypsies seems to be “Dom”, rather than “Rom”.

Of course, a problem arises when one really speaks about Roma “proper” and not about Gypsies in general. Therefore one would always have to explain whether one is using the term “Roma” in a broader or narrower sense.

We are in need for a term covering all different Gypsy groups. And we have such terms in the specific languages.

If it were demanded, that henceforward only insider terms should be used worldwide, one can imagine what kind of confusion and uncertainty would arise. Such a procedure is certainly not in the interest of many ethnic groups and nations. For example: Germans are called Germans although they call themselves “Deutsche” and although they are not the only Germanic people. Although the Alemannen form just a small part (or tribe, if you like) of Germans, all Germans are called “Allemands/ Almanlar” by, for instance, French or Turks. Even “worse”, Germans are called “dumb” (Njemac, Nemci and so forth) in Slavonic languages. Despite all these strange foreign designations for Germans, I have not heard about any protest against them.

It is much more “natural” that ethnic groups or nations bear names different from those given to them by their neighbours. Insider terms are often almost unknown to neighbouring groups, and quite often the designations given by foreigners have some negative or at least incorrect aspects. In this way we come to the next argument.



3. Gypsies have had a negative image for centuries, regardless what they were called. Combatting discrimination cannot be done by just attaching a different label. Prejudices are then very likely to be transfered to the new name.

Alongside with negative associations when thinking about Gypsies, there were also positive, often romantic, associations connected with them. “Gypsy music” is generally highly esteemed and newspapers, which otherwise use the “political correct” term for Gypsies, still write about “Gypsy music” (Zigeunermusik), since it has already become a well-recognised label. In Germany several societies (generally connected with the carnival) have named themselves “Zigeuner”; they would certainly not have done so if the term had only a negative connotation.

Not only is nothing (positive) gained by renaming, but the moral pressure connected with this provides yet a further reason for rejecting Gypsies. The establishment of taboos often provokes counter- reactions.



4. It is certainly wrong to assert that the Nazis brought the term “Zigeuner” into discredit. The Nazis had attached far more negative aspects to the image of Jews than were associated with them before. Nobody, however, would therefore demand that the name “Jude” be dropped in German.

As some of you may know, the federal government of Germany plans to errect a memorial for the Gypsy victims of the Nazi terror in Berlin. Since the “Zentralrat Deutscher Sinti und Roma” (Central Council of German Sinti and Roma) is fighting fiercely against the term “Zigeuner” in the inscription of the memorial, an oppositional Sinti group is defending the term. In order to counter the argument that Nazis had discredited the name and as a compromise, the responsible state minister of cultural affairs proposed to have the inscription in English and then use the term “Gypsies”.

It is just folk-etymology to trace the word “Zigeuner” back to “Ziehgauner” (a strolling crook). To use that as an argument against the term is not simply ignorance: since similar terms (Cigan and so forth) like “Zigeuner” are used in Slavonic languages, the term could not possibly be derived from “Ziehgauner”.

By the way, the special German usage “Sinti & Roma” – in a global context itself an rather unusual designation for an ethnic group (x and y connected with an “and”) – reflects the fact, that Sinti don’t want to be lumped together with Roma and therefore don’t want to be called by the same name.



5. The term “Sinti & Roma” in Germany has not yet become so colloquial that the majority of the po****tion could use the terms correctly in grammatical terms (singular-plural, masculine-feminine) or even know the difference between Sinti and Roma. Thus newspapers very often write quite incorrectly about “Sinti and Roma” when refering to some Gypsies or even to countries where hardly any Sinti live.

“Zigeuner” have their position in German folklore and culture as they certainly have in other countries, too. One cannot replace the term “Zigeuner” in proverbs, sayings, songs, geographic names etc. by “Sinti & Roma”. One would make Gypsies much more alien by calling them “new names” than they have been hitherto.

When in historical documents “Zigeuner” occur, one cannot declare them to be Sinti, Roma or Sinti and Roma. Sometimes the term “Zigeuner” is also used for Gypsy-like groups (for instance the Jenische).



6. Just to give Gypsies (and not Gadje) the right to call themselves by outsider names, would mean something like George Orwell’s “double-think”. Should “native speakers” who had “invented” the terms “Gypsies”, “Zigeuner” and so forth, not be allowed to use a word of their own language, while others should ? This is certainly not easy to explain to the average citizen.



The arguments discussed above were those generally brought forward in connection with the subject. But there are certainly other reasons which are not uttered openly. Perhaps the fighters for “political correctness”, both among Gypsies and Gadje are not even fully aware of them.

One of the reasons seems to be to gain or exercise power. An ethnic minority (Gypsies) and a political minority (persons with an anti-authoritarian ideology and a strong rejection of the “establishment”) try to apply moral pressure in a field, where a “victory” seems easily to be achieved. Besides the social-psychological explanations for such behaviour, a victory, in the case of Gypsy organizations, is thought to be a means of gathering more followers. A strengthened organization has a better chance, for example, to obtain financial resources.



I would like to finish my contribution with a quotation from a collection of essays by the German-Romanian writer Herta Müller („Der Staub ist blind – die Sonne ein Krüppel. Zur Situation der Zigeuner in Rumänien“, in: „Hunger und Seide“ (Reinbek bei Hamburg 1997, p.153, my own translation): „I went to Romania with the word „Roma“, used it at the beginning during conversations and encountered a lack of understanding everywhere. ‘The word is hypocritical’, I was told, ‘we are Gypsies, and the word is good, as far as we are treated well.’”



A struggle against discrimination needs much energy. One should not waste energy on a battle about or against words, especially when the arguments in favour are rather weak.

delaparis
7th June 2008, 00:57
eu nu am o problema cu tiganii in general, am o problema cu ei pentru ca sunt confudati cu românii
.... deci asta e problema lor :D



vreau doar sa nu fim confundati cu tiganii dar nici cu olandezii nici cu chinezii nici cu somalezii.... fiecare popor si individ are dreptul la propria identitate.



popor sau individ ? ... confuzie lejera aici :)

Ce inseamna "olandez" ? Davids ? Kluivert ? Van Neesterloy ? ... sau toti ca astia trei ?

Ce inseamna identitate ? tot ca astia trei ?

cinebelu
7th June 2008, 00:58
nu trebuie sa bagi toata polologhia asta, ca eu unul oricum nu stau sa ti-o citesc
e bine ca te-ai lamurit singur, e buna si wiki aia la ceva :D

acum, cu ceva sarguinta, urmatorul pas ar fi sa realizezi ca prezentarile facute pe virgin media sunt caterinca

illazio
7th June 2008, 00:59
iar acum dau quote la afirmatiile domnului cu ochii albastrii ;)



Sunt cateva elemente importante care nu pot fi ignorate:
1) generalul (seful) securitatii din jud. Sibiu in '71 era un tigan care fusese
deportat cu familia in Transnistria de unde a fugit
2) Nicolae Gheorghe devine secretarul personal al lui Cioaba in '71-'72
3) Cioaba e var primar cu Ion Iliescu
4) Cioaba participa la congresul tiganesc de la Londra din '71 unde apare prima oara etnonimul de rom/roma
5) anii '70 inseamna plecarea masiva a sasilor
6) Securitatea organizeaza un program de colonizare cu tigani a sasimii si svabimii
7) Scopul nu a fost integrarea tiganilor. Integrare inseamna o po****tie minoritara
tiganeasca intr-o po****tie majoritara de alta etnie. O majoritate tiganeasca cu o minoritate
ignorabila de alta etnie nu duce la integrarea tiganilor, ci la asimilarea celorlalti.

Dau cazul unor moldoveni din Galati asimilati in tigania din Garcini (de langa Brasov).

Cum va explicati ca in satele din sasime in care nu vezi tipenie de alta etnie
decat de tigani se vorbeste limbi precum bulgara, rusa, slovaca etc?
La fel am intalnit in satele svabesti tigani cu porturi si grai complet straine de zona.


tigani care conduc elita politica, tigani din guvern, parlament, finante, banci, mass-media

mass-media: Adrian Sarbu (asta explica tiganizarea masiva prin media inceputa prima data de protv si acasa + blasfemia de 1 Decembrie cu Imnul Romaniei cantat pe manele )
afacerist: Niro (Nicolae Dumitru)
ministru: David
sef de partid: Iliescu, A.Nastase
justitie: Kovesi
etc. etc.

illazio
7th June 2008, 01:01
nu trebuie sa bagi toata polologhia asta, ca eu unul oricum nu stau sa ti-o citesc
e bine ca te-ai lamurit singur, e buna si wiki aia la ceva :D

acum, cu ceva sarguinta, urmatorul pas ar fi sa realizezi ca prezentarile facute pe virgin media sunt caterinca

ce treaba are wiki cu aia , m-am lamurit definitv si se pare ca intradevar esti mononeuronic ....

ti-am si subliat nu trebuie sa citesti tot, asa ca pentru mononeuronici, tu si jiji fecali :)

cinebelu
7th June 2008, 01:02
...afirmatiile domnului cu ochii albastrii
ai si ciocate maro?

cinebelu
7th June 2008, 01:05
ce treaba are wiki cu aia , m-am lamurit definitv si se pare ca intradevar esti mononeuronic ....

ti-am si subliat nu trebuie sa citesti tot, asa ca pentru mononeuronici, tu si jiji fecali :)
pai tu spuneai ca termenul a fost inventatde unguri prin 90. wiki te-a convinsca nu e asa
de subliniat cred ca ai facut-o pentru tine (precum becali atunci cand lectureaza), de aici tragi tu singur concluzia cine duce lipsa de neuroni ;)

illazio
7th June 2008, 01:07
e clar chiar si apelativul de mai devreme e chiar ceva flatant pentru tine ......, ce a inteles bietul cinebel din "domnului cu ochii albastrii" .... :happy :happy

iar impotriva filmuletului de la Virgin Media n-ar fi protestat nimeni daca nu eram singura tara batjocorita in halul asta, toate cele 15 tari au avut parte de prezentari decente. , acum du-te si mai fa niste exercitii pentru intarirea musculaturii incheieturilor mainilor :D


pai tu spuneai ca termenul a fost inventatde unguri prin 90. wiki te-a convinsca nu e asa
de subliniat cred ca ai facut-o pentru tine (precum becali atunci cand lectureaza), de aici tragi tu singur concluzia cine duce lipsa de neuroni ;)

ce treaba are wiki cu asta ? pe wiki nu scrie nimic despre subiectu asta doar le da denumirile, esti "beyond mononeuronic" :groggy: :groggy: :groggy:

delaparis
7th June 2008, 01:13
Ultras:

Eu spun clar aici ca nu-mi place stilul in care ai deschis subiectul deci accept sa discutam si sa opunem opinii dar fara sa deviam pe off-topic si jigniri ca mai devreme ...

Am pus cateva intrebari acolo deci e indicat sa ne concentram pe subiect ... asta daca vrem sa-i gasim un rost pe acest forum ... altfel terminam aici ;)

illazio
7th June 2008, 01:16
popor sau individ ? ... confuzie lejera aici :)

Ce inseamna "olandez" ? Davids ? Kluivert ? Van Neesterloy ? ... sau toti ca astia trei ?

Ce inseamna identitate ? tot ca astia trei ?

identitate inseamna sa fii reprezentat asa cum esti, nu distorsionat. Cred ca suntem singura tara/popor din lume care este confundata cu alta po****tie distincta

delaparis
7th June 2008, 01:19
t. Cred ca suntem singura tara/popor din lume care este confundata cu alta po****tie distincta
crezi ... eu nu sunt sigur ca e asa ... traiesc in alta tara si te asigur ca aici nu se confunda ce zici tu. :)
Aici nu se intelege de ce intoleranta fata de etnia vizata de tine !
Cum facem sa rezolvam problema asta ?

illazio
7th June 2008, 01:22
crezi ... eu nu sunt sigur ca e asa ... traiesc in alta tara si te asigur ca aici nu se confunda ce zici tu. :)
Aici nu se intelege de ce intoleranta fata de etnia vizata de tine !
Cum facem sa rezolvam problema asta ?

am vorbit cu multa lume si am mai fost pe-afara, iar oriunde am fost mi s-a dat sa aud ca Romania este de fapt tara tiganilor.

iar ceea ce zici e fals pt ca te contrazice realitatea :

Ia uite, articol de ieri :

http://www.prosport.ro/multimedia/jurnal-pro/ce-stiu-francezii-despre-nationala-romaniei-mutu-chivu-si-tigani-2689078


nu e nici o problema cu mine te asigur, realitatea e de partea mea ;)

BAK
7th June 2008, 01:28
si bozgorii sunt la fel numai ca la ei nu se evidentiaza partile proaste, la noi e tocmai invers.....

aham, deci este o conspiratie rromo-maghiaro-englezo-americana.... si eu care credeam ca extraterestri sunt de vina...serios, conspiratia nu este numai mondiala ci si galactica.

Atata paranoie nu am mai vazut decat la vadim si la discipolii lui....esti din prm banuiesc, nu?

delaparis
7th June 2008, 01:31
iar ceea ce zici e fals pt ca te contrazice realitatea :

Ia uite, articol de ieri

realitatea prosport ?

eu iti spun ce traiesc aici in "realitate" :) E fals ce credem noi in Romania despre ce cred ei aici ...

Aici nu se pune problema la fel ca in Romania. Aici se crede ca romanii sunt rasisti , radicali, intoleranti etc ... aici e problema !!!

Asa e ? suntem rasisti, intoleranti, radicali ?

illazio
7th June 2008, 01:35
@bak

tinere cowboy te straduiesti sa pari mai istet decat esti si e ceva demn de admirat :) . Eu sustin doar ceea ce am auzit la randul meu de la persoane mai mult decat avizate.. iar culmea este ca nimeni nu poate ataca aceste supozitii cu ceva concret, doar generalizari si aiureli, care sunt paranoicii in cazul asta ? :)

apropo banuiesc ca si Grecii sunt la fel de paranoici din moment ce-l invinuiesc pe Soros de inventarea numelui Macedonia pt Fyrom :D

http://www.youtube.com/watch?v=NRqy9ribtvQ

http://www.youtube.com/watch?v=SPjESHaIlwI

spartacus
7th June 2008, 01:38
e o problema spinoasa...cum sa integrezi niste nomazi in secolul 20?
mai e si numarul...si muzica asta din buric care ne-a tembelizat...

ultra_slayer..tu ce propui? Pina la urma, sa fii deranjat de filmulete tembele nu e atat de greu...

illazio
7th June 2008, 01:40
realitatea prosport ?

eu iti spun ce traiesc aici in "realitate" :) E fals ce credem noi in Romania despre ce cred ei aici ...

Aici nu se pune problema la fel ca in Romania. Aici se crede ca romanii sunt rasisti , radicali, intoleranti etc ... aici e problema !!!

Asa e ? suntem rasisti, intoleranti, radicali ?

tu imi spui ceva care este contrazis de realitate, dintre un cotidian sportiv care este in primele 2 ca tiraj in Romania si care aduce probe video si citeaza France Football si persoana ta tin sa aleg prima varianta, fara suparare :D


daca prin toleranta intelegi sa fim un popor lipsit de initiativa pe care toti sa-l calce in picioare, o masa de sclavi adusi la cel mai jos nivel comun (cultural, financial si aspirational) eu refuz sa fiu tolerant.

si citez din ce-am scris anteriror :

Nu va mai imbatati cu apa rece. Din copaci strambi nu iese scandura dreapta cat o fi pamantul asta. Nu mai cautati sa-i intelegeti, nu mai cautati sa gasiti scuze ca nu sunteti uniti si ca va joaca tiganii ca pe urs.

Problema tiganilor se va rezolva cand romanii vor pune umarul si le vor da peste bot ori de cate ori indraznesc mai mult decat se cuvine si ori de cate ori nu vor sti care le este locul.

Nu va mai lasati calcati in picioare de tigani si de romanii tiganizati, uitati pana unde s-a ajuns datorita politicii de discriminare pozitiva pe care acesti salbatici o au in Romania, peste tot unde au fost tinuti la respect comportamentul le este considerabil schimbat, tiganul n-are nici un Dumnezeu, stie doar de frica.

nu ramane decat sa-i disciplinam si asta se va intampla doar daca or sa ne stie de frica ;)

MagicTouch
7th June 2008, 01:47
realitatea prosport ?
Aici nu se pune problema la fel ca in Romania. Aici se crede ca romanii sunt rasisti , radicali, intoleranti etc ... aici e problema !!!

Asa e ? suntem rasisti, intoleranti, radicali ?

Si cum ar trebuii sa fim? Toleranti ca francezii, sa ajungem sa ne calce altii in picioare in propria noastra tara si cum sa pronuntat cuvantul "rasism" sa o zbughim de frica legii? Sa ajungem ca englezii carora negrii erau cat pe ce sa le impuna in 2000 sa nu mai foloseasca termenul "black coffee" (cafea neagra) ci "coffee with milk" sau "coffee no milk" (cafea cu lapte sau cafea fara lapte) pe motiv ca se simteau...jigniti!!!!
Problema nu cred ca este intoleranta ci mai degraba nesimtirea altora la toleranta ta. Lipsa de bun simt a unora te face mai rasist,intolerant, radical.
Unde e rasismul? In faptul ca cioara imi poate spune "white bread" sau "white trash" fara probleme dar eu daca ii spun "nigger", "coon", "boy" am probleme cu legea?
Partea cea mai proasta este ca ne simtim lezati ca altii ne fac tigani DAR, daca stai sa observi cum isi disputa unii argumentele pe aici.......hmmmmmm...parca, parca

illazio
7th June 2008, 01:48
... "vacar" sa-i spui cui vrei tu :D
"tanar" nu mai sunt de multi ani dar iti multumesc pentru incercare ...:D
Sunt ca vinul din Bordeaux ... imi creste valoarea pe masura ce trec anii ;)

Cum vrei sa atacam supozitii cu ceva concret ? Sunt doar presupuneri :groggy:

"paranoici" ? :shocked: ... cine ?

delaparis.... vorbeam cu bak nu cu tine... e din Texas de asta l-am facut cowboy :rolleyes:





inca un link despre Soros :D

http://www.youtube.com/watch?v=hhlZHGkz8sk

delaparis
7th June 2008, 01:49
am inteles

MagicTouch
7th June 2008, 01:53
e o problema spinoasa...cum sa integrezi niste nomazi in secolul 20?


Foarte simplu...asa cum sa incercat si secolul trecut (ala a fost de fapt 20) de carte nemti....sub forma de sapun, cizme :happy:happy

illazio
7th June 2008, 01:55
e cam noughty MagicTouch, I like it :D

spartacus
7th June 2008, 02:01
naspa solutie....mai bine repetati dupa mine ..."tigancusa esti frumoasa...tigancusa meeeea. te iubesc si nu te pot uita...."
serios vorbind...cati dintre noi s-au implicat in actiuni care ajuta comunitatile rrome sa se integreze in societate?

Becali...lasa draq' mana jos...

delaparis
7th June 2008, 02:02
Problema nu cred ca este intoleranta ci mai degraba nesimtirea altora la toleranta ta. Lipsa de bun simt a unora te face mai rasist,intolerant, radical.
Nu sunt de acord ...
Chiar cred ca termenul "rasist" sau "intolerant" nu permite comparatie daca nu ma insel :groggy:

Ori esti tolerant ori intolerant ... daca esti tolerant nu te atinge grav nesimtirea altora ;) ... lipsa de bun simt nu te schimba ;)

illazio
7th June 2008, 02:07
nu e vorba de rasism aici, fac pariu ca daca Romania ar fi fost prezentata in filmuletul Virgin de niste africani burtosi cu lanturi la fel mari, nu ar fi avut nimeni nimic de comentat, pe tiganii ii uraste toata lumea pentru ca au si de ce, faima si-au creat-o singuri prin fapte lor proprii.

delaparis
7th June 2008, 02:08
daca prin toleranta intelegi sa fim un popor lipsit de initiativa pe care toti sa-l calce in picioare, o masa de sclavi adusi la cel mai jos nivel comun (cultural, financial si aspirational) eu refuz sa fiu tolerant.



opinie extrema ... nu am zis asa ceva

MagicTouch
7th June 2008, 02:09
Nostim e ca acum cativa ani multe tari occidentale ne acuza de incalcarea drepturilor minoritatii rrome. Dar cum s-au trezit cu ei pe cap s-au si grabit sa-i trimita acasa. De ce oare?
In '92 in gara din Varsovia am vazut un pui de....rrom care avea atarnat de gat un mesaj de genul "Va rog ajutati un biet orfan roman, mama si tata morti in revolutie". Nostim era ca, dupa spusele prietenului meu (polonez de origine) era scris intr-o poloneza impecabila.
Iar tot in acelasi an, datorita vizitei Papei in Polonia a trebuit sa ii scoata din sala de asteptare (CLASA I) din gara Varsovia. Eliberarea salii sa facut....cu furtunul de apa de carte pompieri, iar curatirea ulterioara sa facut...cu mastile pe fata. Cu scuzele de rigoare dar eu nu MAI POT FII tolerant la astfel de chestii. Ciorile erau deja la furat in '89 cand altii mureau pe strada si pe urma se dadeau orfanii ai revolutiei :headbang::headbang::headbang: .
Asta e strigator la cer si nu am cum sa am toleranta pentru nesimtirea fara margini a unor asemenea specimene.

Datenshi
7th June 2008, 02:14
tu esti gica contra nici nu-mi propun sa te conving pt ca respingi orice informatie care nu se potriveste convingerilor tale inca dinainte de a o asimila .


Asocierea cuvantului "informatie" cu aceste elucubratii debitate e o gluma, nu? :D

delaparis
7th June 2008, 02:15
.
Asta e strigator la cer si nu am cum sa am toleranta pentru nesimtirea fara margini a unor asemenea specimene.
tu probabil ca nu ai trait aceste evenimente si sigur te-ai nascut cu lingurita de argint in gura ... de asta vorbesti asa :cool:

ce cunosti din viata acelor oameni ? ... doar o intrebare :cool:

MagicTouch
7th June 2008, 02:16
naspa solutie....mai bine repetati dupa mine ..."tigancusa esti frumoasa...tigancusa meeeea. te iubesc si nu te pot uita...."
serios vorbind...cati dintre noi s-au implicat in actiuni care ajuta comunitatile rrome sa se integreze in societate?

Becali...lasa draq' mana jos...

Tigancusa esti jegoasa, tigancusa mea...te-as castra dar nu ma pot uita (m-ar ustura pana si ochii de la miros)
Cum sa ma implic Spartacus? Sa le las usa de la casa deschisa :happy?
7 ani am mancat si dormit impreuna cu ei...pana nu au plecat din casa cu verigheta mamei de aur nu s-au lasat...dupa 7 ani de prietenie. Asa ca ii las pe altii sa se implice in integrarea lor ;).
Delaparis...caz ipotetic...un tigan ne tot injura. Dupa 5 minute ma apuca dracii, uit de toate si ii trag una peste bot. Dupa 1/2 de ora ajungi si tu la capatul rabdari si ii dai un sut in fund. Cine e MAI putin TOLERANT?
EDIT
Parinti mei au fost oameni simpli. Da, tata a lucrat la Petromar ca inginer si erau bani buni dar nu pot spune ca am trait in huzur. Mai mult tata a tinut sa ne invete valoarea banului inca de pe atunci

illazio
7th June 2008, 02:19
rasismul ...Toleranta rasiala este atat de mult promovata de elitele care conduc lumea iar impreuna cu amestecarea neamurilor odata cu procesul de globalizare face parte dintr-un mare plan mondial... respectiv omogenizarea si pierdea identitatii indivizilor... cand amesteci plastilina colorata obtii in final un verede murdar...cum am spus mai devreme asta se si vrea, o masa de sclavi adusi la cel mai jos nivel comun cultural, fiancial si aspirational .

Evreii practica o morala pentru ei insisi si predica o alta pentru lumea non-evreiasca (in spiritual Talmudic). Propria lor moralitate a mandriei rasiale propavaduieste solidaritatea, traditia talmudica si urmarirea propriilor interese

Celor pe care-i considera concurenti insa le recomanda diversitatea, toleranta si liberalismul. Daca un asemenea dualism nu ar exista cum ar putea mas-media Americana, dominata de evrei sa sprijine statul Israel care promoveaza iudaismul in scoli in timp ce se impotrivesc fie si doar cantatului colindelor de craciun in scolile publice americane + multe alte exemple ....

In ziua de 10 noiembrie 1975, o sesiune plenara a Natiunilor Unite (si nu singura) a declarat ca Sionismul este o forma de rasism. Din toata America si din intreaga lume au inceput sa se auda urlete de protest, din partea bietilor evrei persecutati. Erau furiosi ca se putuse aduce o asemenea acuzatie la adresa “singurei democratii adevarate din Orientul Mijlociu”. Dar ce este sionismul daca nu rasism?

Israelul a fost si este o natiune infiintata exclusive pt evrei. Conform “Legii Intoarcerii” israeliene, un evreu este definit nu prin convingerile sale religioase ci prin genealogia evreiasca dovedita cu ajutorul mostenirii parintilor.

Ipocrizia morala e strigatoare la cer. Daca politica lor de solidaritate este moralmente valabila pt ei, de ce n-ar fi valabila moralmente si pt noi? De unde acest dublu standard? Daca “rasistii albi” sunt moralmente reprobabili , de ce nu sunt la fel de reprobabili si adeptii suprematiei evreiesti ?

evreii sunt cei care forjeaza prin tot felul de organizatii si ong-uri tolenta fata de orice gen de minoritati, fie ele ca sunt sexuale, etnice sau de orice fel... Evreii isi creeaza ziduri concentrice de minoritati cum am spus "de orice fel" pentru a-si creea un fel de paravan si pentru a mani**** si a conduce mai usor majoritatea ;)

Datenshi
7th June 2008, 02:28
Haide sa va zic un banc cu evrei sa va mai calmati. :D

Intrebare pentru preoti: Cati bani din ce primiti dati pentru dumnezeu si cati opriti dumneavoastra?
Ortodoxul: Eu trag o linie si arunc banii in sus. Cei care cad dupa linie sunt pentru dumnezeu, cei ce cad dincoace de linie sunt pentru mine si biserica.
Catolicul: Eu trag un cerc si arunc banii in sus.Cai care cad in cerc sunt pentru dumnezeu, cei ce cad dincoace de linia cercului sunt pentru mine si biserica.
Evreul: Eu ii arunc in sus. Dumnezeu isi opreste partea lui si mie imi revin cei ce cad pe pamant.

MagicTouch
7th June 2008, 02:29
opppsss...cineva a fluierat in sinagoga ;).
Nostim cum nu mai poti spune nimic despre cineva doar pe motivul ca acum 60 de ani cineva ia calcat pe bataturi. Dar asta e legea..au stiut cum sa-si traga spuza pe turta lor. Ce prosti am fost noi romani...la ora asta turcii sau rusii nu ar mai fii trebuit sa zica nici pas in fata noastra.

illazio
7th June 2008, 02:33
good.. I'm back se pare ca a fost o mica neintelegere.... :D

MagicTouch
7th June 2008, 02:36
good.. I'm back se pare ca a fost o mica neintelegere.... :D
Ai grija sa ramai asa ;). Unele subiecte sunt cam tabu nu numai aici dar in mai toata lumea

illazio
7th June 2008, 02:40
oricum m-am referit la elitele politice, la sionisti ...nu la toti evreii, :)

delaparis
7th June 2008, 02:45
oricum m-am referit la elitele politice, la sionisti ...nu la toti evreii, :)

ok ... deci extreme sunt peste tot ... "britanicii" aia probabil ca sunt cam asa cum intelegem acum ;)

Evident ca ca nu ne prostim sa intelegem ca toti englezii gandesc ceea ce ai spus in primul post aici

MagicTouch
7th June 2008, 02:45
oricum m-am referit la elitele politice, la sionisti ...nu la toti evreii, :)
Gata las-o asa cum a picat. Pe astia nu mai ai voie sa-i scuipi nici in scris ca o incurci cu legea mai pe oriunde.
Vorbim aici de cum incerca sa ne ironizeze pe noi o natie de alcolici ;)

illazio
7th June 2008, 02:47
sunt 2 tipuri de evrei, cei care sunt de acord cu miscarea sionista si cei care nu sunt de acord. Un evreu religios este antisionist si impotriva statului Israel pentru ca, conform Talmudului Tara Fagaduintei (Israelul) se va materializa in momentul in care li se va arata Mesia .

Priviti aici evrei care protesteaza impotriva sionistilor la New York

http://www.youtube.com/watch?v=hPlkZc09aCo

spartacus
7th June 2008, 02:48
@magictouch...sa inteleg ca nu crezi in educarea rromilor...
atunci inseamna ca totul e pierdut...intr-un final e vorba de rate de natalitate...

viitorul romaniei ca ne convine sau nu va fi unul bej. intrebarea e daca va fi po****t de hoarde de cocalari sau nu.
si cu asta ma opresc.noapte buna la toti...

cinebelu
7th June 2008, 02:48
Vorbim aici de cum incerca sa ne ironizeze pe noi o natie de alcolici
Daca ar fi fost o formatie: Romania-Gypsy Kings :happy

illazio
7th June 2008, 02:54
@magictouch...sa inteleg ca nu crezi in educarea rromilor...
atunci inseamna ca totul e pierdut...intr-un final e vorba de rate de natalitate...

viitorul romaniei ca ne convine sau nu va fi unul bej. intrebarea e daca va fi po****t de hoarde de cocalari sau nu.
si cu asta ma opresc.noapte buna la toti...

daca e sa ne luam dupa spusele tale viitorul intregii Europe de est este asa, bulgarii sunt vreo 7 milioane au cea mai scazuta natalitate si una din cele mai mari rate ale mortalitatii, din aia 7 sunt 1 mil de turci si peste 1 mil de tigani...

ungurii la fel au una dintre cele mai mici rate ale natalitatii cea mai mare rata a mortalitatii si a sinucicerii si au peste 1 milion de tigani...

slovacia la fel...

MagicTouch
7th June 2008, 02:54
@magictouch...sa inteleg ca nu crezi in educarea rromilor...
atunci inseamna ca totul e pierdut..
Daca tu ai fii prieten la catarama cu ei 7-8 ani, te-ai certa chiar si cu romani pentru ei si dupa atatia ani de prietenie ti-ar fura lucruri din casa tu ai mai crede in educarea lor?
Totusi sa facem o distinctie!!! Slatari sunt OK, Caldarari sunt OK. Ursarii, zavragii si spoitorii...sa numai aud de ei. Si acum cand mai trec prin Ploiesti si dau de ei incerca sa vina la mine, sa ma salute...trec pe partea cealalta.

illazio
7th June 2008, 02:57
@spartacus

viitorul nu va fi tuciuriu , nici in gluma sa nu mai spui asta :D...... bulgarii, romanii, slovacii si ungurii nu vor sta cu mainile in san ;)

tocmai asta incercam eu sa explic si sa fac sa se inteleaga de pe urma subiectului asta.... se pare ca tu ai prins esenta cel mai bine :)

MagicTouch
7th June 2008, 02:59
@Spartacus, problema s-ar pune si in alt fel. Noi vrem sa ii educam dar, ei vor sa fie educati???? Ar apare aceiasi problema ca in Anglia. Englezi vor ca indienii sa se integreze mai mult in societatea britanica dar indienii nu vor

illazio
7th June 2008, 03:00
solutia nu e asimilarea... solutia este limitarea numarului lor si educarea fortata, de frica...

iar cand ma gandesc la limitarea numarului lor ar trebui doar respectarea legii, daca faci copii inainte de 18 ani, avort + parnaie... (iar tiganii n-ar trebui lasati sa faca mai mult de 1 copil de familie) ca la chinezi :cool:

MagicTouch
7th June 2008, 03:12
Aici gresesti UltraSlayer.
Situatia e total diferita la chinezi.
In plus de asta sa stii ca nu toti tiganii sunt la fel. Multi au prins tupeu in Muntenia si Oltenia ca a mers cu po****tia locala. Cu cei din Ardeal situatia e total diferita. In plus de asta daca ii vezi pe tiganii irlandezi, pici.
Erau romani care faceau livrari la pizza si cum aparea o livrare pentru rulotele tiganilor din Mile End se bateau pe ea. Motivul? Englezul la o livrare de 20 de lire dadea bacsis 50 pence maxim o lira...tiganul irlandez dadea 5 lire!!! Si nu e numai chestia financiara. Esentialul este ca vorbesc frumos, se poarta frumos

illazio
7th June 2008, 03:16
mortalitybirth/ rate

Rank 26
Country Bulgaria
Death rate 14.30
Date of Information 2008 est.


Rank 31
Country Hungary
Death rate 12.99
(deaths/1,000 po****tion)
Date of Information 2008 est.


Rank 43
Country Romania
Death rate 11.84
(deaths/1,000 po****tion)
Date of Information 2008 est.


----------------------------------

Rank 189
Country Bulgaria
Birth rate 8.9
(births/1,000 po****tion)
Date of Information 2008 est.

Rank 178
Country Hungary
Birth rate 9.3
(births/1,000 po****tion)
Date of Information 2008 est.


Rank 173
Country Romania
Birth rate 9.8
(births/1,000 po****tion)
Date of Information 2008 est.




Cia Factbook

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2066rank.html

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2054rank.html





Aici gresesti UltraSlayer.
Situatia e total diferita la chinezi.
In plus de asta sa stii ca nu toti tiganii sunt la fel. Multi au prins tupeu in Muntenia si Oltenia ca a mers cu po****tia locala. Cu cei din Ardeal situatia e total diferita. In plus de asta daca ii vezi pe tiganii irlandezi, pici.
Erau romani care faceau livrari la pizza si cum aparea o livrare pentru rulotele tiganilor din Mile End se bateau pe ea. Motivul? Englezul la o livrare de 20 de lire dadea bacsis 50 pence maxim o lira...tiganul irlandez dadea 5 lire!!! Si nu e numai chestia financiara. Esentialul este ca vorbesc frumos, se poarta frumos

tiganii irlandezi sau englezi nici nu sunt tigani, sunt albi....am vazut acum 1 an un reportaj despre tiganii din Anglia si erau albi si blonzi.... termenul de tigan "gypsy" in cazul lor nu se refera la aspectul etnic ci mai mult la modul de viata nomad pt ca sunt o alta rasa decat restul tiganilor.

de asta sunt cum zici tu, vorbesc si se poarta frumos etc :)

MagicTouch
7th June 2008, 03:27
De unde morala....cat mai mult "sport" ;)
De aia mor bulgarii pe capete (14 si ceva la suta death rate) pentru ca nu fac "miscare" deajuns (89% birth rate). Asa ca ...sa trecem la lasam sedentarismul in fata PC-ului si sa trecem la "miscare" ;)
Eu v-am lasat ca v-am agasat destul pentru o seara de ideile mele...Adobe CS3 Master Collection sa tras...Noapte buna tuturor si un weekend cat mai placut :ok:

PS Ai dreptate in ce priveste "gypsy". La ei este modul nomad de viata. "Romanes" sau ceva simlar este o casta plecata din india acum cateva sute de ani, casta din care au ajuns si pe la noi ...."rromi"

illazio
7th June 2008, 03:31
sper ca nu te duci la ora asta sa faci jogging sau ceva de genu asta :D

noapte buna si weekend placut si tie ;)

cinebelu
7th June 2008, 03:35
ultras, nu ai sa convingi pe nimeni s-ai castreze pe tigani, Europa e o alta civlizatie decat China, iar problema tiganilor este o problema europeana, nu locala, un lucru binecunoscut. de facut misto de romania ca ar fi tigani s-a facut si se va mai face, insa asta nu are nimic de-a face cu vreo conspiratie mondiala, ci se datoreaza faptului ca multi romani se comporta intr-un fel care ofera destule motive, mai mult decat necesare, sa ne numeasca tzigani :D

MagicTouch
7th June 2008, 03:38
@UltraSlayer
Da ce ar fii prima oara cand ma gaseste 5 dimineata prin Copou la plimbare. Acum ca sunt [temporar] in Romania am la 'energie' in mine ;)
Pretenica nu doarme nici ea ..urmareste 'Celtic Tiger' asa ca multa minte nu ne trebuie ;). Mai vorbim...un weekend insorit tuturor :yeah:

illazio
7th June 2008, 03:51
din pacate au anuntat astia c-o sa cam ploua, o sa te simti ca acasa in Anglia :) noapte buna si week placut si tie (voua) ;)

BAK
7th June 2008, 04:51
@bak

tinere cowboy te straduiesti sa pari mai istet decat esti si e ceva demn de admirat :) . Eu sustin doar ceea ce am auzit la randul meu de la persoane mai mult decat avizate.. iar culmea este ca nimeni nu poate ataca aceste supozitii cu ceva concret, doar generalizari si aiureli, care sunt paranoicii in cazul asta ? :)

apropo banuiesc ca si Grecii sunt la fel de paranoici din moment ce-l invinuiesc pe Soros de inventarea numelui Macedonia pt Fyrom :D

http://www.youtube.com/watch?v=NRqy9ribtvQ

http://www.youtube.com/watch?v=SPjESHaIlwI

tinere prmist, singurul care se straduieste sa demonstreze ceva esti tu....orice prostovan poate scrie pe wikipedia si orice neandethal poate face filmulete pe youtube. Astea sunt sursele tale de informatie? vai de capul tau. nici nu este de mirare ca nu avem o universitate in primele 500 din lume, pentru ca , daca ai terminat sau daca inca mergi la o universitate, primul lucru pe care ar trebui sa te invate este cum sa citezi sursele cand incerci sa dovedesti ceva. ori wikipedia si youtube nu sunt citate aici nici de elevi de clasa a saptea...asa ca pana cand nu ai niste dovezi concrete, nu basme si filme sf de pe internet, atunci mai vorbim. si nu mai incerca sa faci tu pe desteptul, ca nu iti sta bine.

spartacus
7th June 2008, 05:18
@spartacus

viitorul nu va fi tuciuriu , nici in gluma sa nu mai spui asta :D...... bulgarii, romanii, slovacii si ungurii nu vor sta cu mainile in san ;)

tocmai asta incercam eu sa explic si sa fac sa se inteleaga de pe urma subiectului asta.... se pare ca tu ai prins esenta cel mai bine :)

atunci viitorul va fi sumbru.
nu cred ca m-ai inteles....
un popor puternic, in ciuda mixajelor etnice nu isi pierde identitatea. tiganii nu vor putea fi niciodata asimilati fara a fi educati. mai nou se pare ca ne educa ei pe noi...

mihai_alex
8th June 2008, 09:23
romanians, romanis, romas what's the difference? one face one race...
Asta spune un polonez....

fork
8th June 2008, 14:08
Chestia MISTO este ca tiganii s-au asezat cam prin toata europa, insa de-a lungul timpului au fost alungati, oprimati sau gazati. Romania a fost mai ingaduitoare cu ei, iar acum cei care bat apa in piua cu discriminarea si ne acuza pe noi de lipsa de civilizatie ne iau peste picior pe noi, cei care i-a acceptat pe tigani asa cum sunt, cu bune si rele.

Ironia este ca rasistii, pe numele lor - Uniunea Europeana, ne invata cum sa ne comportam in "lumea buna" (a lor), iar noi ascultam ca niste mucosi, murdari in genunchi si cu coatele julite de pe maidane cum se mananca caviarul. Problema cu sampania si caviarul e ca faci diaree.

manu10
9th June 2008, 09:35
Chestia MISTO este ca tiganii s-au asezat cam prin toata europa, insa de-a lungul timpului au fost alungati, oprimati sau gazati..

stiau ei ce stiau saracii....
deh, e o vorba din batrani: 'pe cine nu lasi sa moara , nu te lasa sa traiesti'! :(