PDA

View Full Version : TSKA Sofia risca excluderea din Europa!



ducus
4th June 2008, 09:03
Florentin Petre și ȚSKA Sofia riscă excluderea din Europa

ȚSKA Sofia, campioana Bulgariei la fotbal, echipă la care este legitimat românul Florentin Petre, este în pericol de a fi retrogradată într-un eșalon inferior și de a rata participarea în Liga Campionilor, din cauza faptului că nu îndeplinește cerințele obligatorii pentru obținerea licenței pentru sezonul viitor, notează agenția BTA.

"Nu vom da clubului ȚSKA licența. Deja am trimis o scrisoare la UEFA în care i-am atenționat că ȚSKA nu îndeplinește condițiile de licențiere. Acum totul depinde de decizia forului european", a declarat președintele Comitetului de Licențiere, Krasin Krustev, care a adăugat că formația sofiotă nu îndeplinește 17 dintre criteriile de licențiere.

Șeful Comisiei de Licențiere din Bulgaria a adăugat că nicio altă echipă din campionat nu poate înlocui campioana în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa.

Măsura a venit ca urmare a faptului că echipa la care evoluează și românul Florentin Petre "nu și-a plătit de trei ani datoriile către stat, ba chiar mai mult, a acumulat altele, nu este la zi cu plata salariilor și a sumelor de transfer, având credite neachitate și la investitori privați", a explicat directorul executiv al Federației Bulgare de Fotbal (BFU), Boris Popov.
http://www.tvr.ro/articol.php?id=38973&c=726
Ce parere aveti?

Andrei_23
4th June 2008, 12:13
Intra Milanu in locu lor...

miril
4th June 2008, 12:31
De ce, stiu bulgara? In rest, am citit articolul de...adeziune.

adi_sampon
4th June 2008, 13:52
Pai daca nu indeplinesc cerinte precum :"nu și-a plătit de trei ani datoriile către stat, ba chiar mai mult, a acumulat altele, nu este la zi cu plata salariilor și a sumelor de transfer, având credite neachitate și la investitori privați", a explicat directorul executiv al Federației Bulgare de Fotbal (BFU), Boris Popov.
trebuia sa-i excluda de acum 1-2 ani .Cred ca poate fi o diversiune pentru a intra Milanul in cursa europeana

dardar_3
4th June 2008, 14:28
Se va duce Levski pentru ca terminat dupa CSKA. ;)

A existat precedentul acum 2 ani cu Paok Salonic.

YoNuTzz
4th June 2008, 14:30
nu e normal sa se duca milanul...
ar trebui sa mearga urmatoarea clasata din bulgaria !

Datenshi
4th June 2008, 15:29
Normal, ce sa caute o echipa din alta tara?

Universal
4th June 2008, 16:31
Ar fi act discriminant daca o achipa din alta tara ar ajunge in Cupele Europene.Levski ar trebui sa ajunga pe pozitia lui CSKA, nicidecum echipe straine.Parac vad ca Ac Milan ajunge UCL din nou, cu mare noroc.

dardar_3
4th June 2008, 16:41
Nu va mai agitati ca Pepsi-ul...:D

Milan nu a cerut "pomana".

Cei de la federatia bulgara sunt cretini. Insa cred ca vor sa impiedice un razboi urias intre fani:D, declarand ca au depus un memoriu la Fifa prin care cer sa nu mai participe cu nicio echipa in UCL. Nu ca Milan se va duce de nebuna in UCL in locul lor.


La prima vedere se pare ca Uefa nu a dat un raspuns desi regulamentul spune clar ca se va duce a doua echipa clasata.


INSA... aici vine partea cea mai interesanta. Cand a castigat Liverpool UCL si a terminat pe 5 campionatul, I-le Feroe au renuntat la locul lor in UCL iar echipa cu cel mai bun coeficient care nu s-a calificat de pe locul din campionat i-a luat locul printr-un WILD Card.

De-aici s-a facut tot tam-tam-ul cu Milan in UCL.


In mod normal Levski va merge in LIGA.


Capisci?:D

Dani3l
4th June 2008, 16:51
Se pare ca presedintele federatiei bulgare,a declarat ca nu va trimite nicio echipa bulgara in CL..:happy

miril
4th June 2008, 16:54
Asta nu inseamna automat ca o echipa din Italia o va inlocui. Se poate si fara...nechezol.

ducus
5th June 2008, 08:44
Iata ca in fiecare an se repeta povestea, si sunt 2-3 echipe excluse din competitiile europene: acum 2 ani scandalul "calciopoli", anul trecut feyenoord si partizan excluse din cauza suporterilor, iar acum CSKA si Porto din cauza blaturilor si a datoriilor neplatite, Boavista retrogradata la fel ca Zaglebie...oare la ce se va ajunge in viitor? Va face curatenie de tot Platini? Vom avea si sezoane in care sa nu fie sanctionata si exclusa din competitii nici o echipa?
Va renaste FC Porto din propria-i cenusa, asemeni lui Juventus, Milan etc.?

xisco
5th June 2008, 20:53
Se pare ca presedintele federatiei bulgare,a declarat ca nu va trimite nicio echipa bulgara in CL..:happy

de parca ar fi dupa el...cei de la Levski au dreptul sa mearga in locul lui tska deoarece sunt urmatorii clasati!

Mr Cosmin
6th June 2008, 02:37
Pacat de Petre, la Dinamo n-a reusit in mai mult de 10 ani sa ajunga in UCL, si acum ca reusise cu TSKA, astia au fost dati afara. :))