PDA

View Full Version : Florin Chilian



Gabriel
19th April 2004, 23:27
Va place ? Ce parere avetzi despre el ?

Pot spune cu mana pe inima ca este artistul meu preferat all-time din Romania. Melodiile sale sunt de o sensibilitate covarsitoare. Am ascultat de sute de ori albumul "Iubi" si tot nu m-am saturat. Piesea mea preferata este "Lumi Albe".

Am fost inainte de Paste la un concert cu Florin si am ascultat piesele de pe noul album ce va aparea in toamna. Superbe.

Uitati mostra de versuri, de pe noul album : (aaa...versurile si le compune singur)

fariseii rad in strana
lumina-i rupta pe cruce
sub un munte de pacate
Doamne cum le mai potzi duce ?
sta Andrei privind prin geamuri..colorate-n voronetz
noi ne cumparam iertarea...toate au un pretz

Utilizator
19th April 2004, 23:54
Si mie-mi place mult Chilian. "Iubi" il stiu, pe asta nou nu.

Gabriel
20th April 2004, 00:11
Albumul nou cred ca se va numi "Zece porunci". Este o melodie pentru fiecare porunca....sa nu furi, sa nu ucizi....etc.
Sunt superbe !

zece intamplari ciudate si-o minune
te-au adus in casa
zece pictori se tot mira
cat esti de frumoasa
zece vietzi de-as sta cu tine....tot ar fi putine

dana...
29th April 2004, 15:31
sunt atat de fericita ca florin chilian are asa multi admiratori!am fost si eu la concertul din stuf,si am fost la randul meu hipnotizata.La versurile scrise de tine eu intelegem mereu "10 pictori se tocmira cat esti de frumoasa".nu conteaza.oricum e foarte interesant.stiu ca isi compune el versurile..

Shakti
29th April 2004, 15:43
Am ultimul album al lui florin:D ...o sa apara in toamna .... concertele lui florin sunt dintre cele mai bune

Gabriel
29th April 2004, 16:19
Salut, shakti...si bine ai venit la onlinesport. :p

dana...ai inteles tu gresit. am albumu acasa (shakti mi l-a dat) si zice "se tot mira". :)

dana...
30th April 2004, 11:17
VREU SI EU NOUL ALBUM!Cum adica il aveti?
L-ati tras din concerte?

Gabriel
30th April 2004, 19:04
da. e din concerte tras.
vezi ca il gasesti pe dc++.

nick
13th May 2004, 02:29
Si eu sint mare admirator al lui Chilian."Utilizator",banuiam eu ca iti place Chilian,intrucit avatarul si motto-ul tau se regasesc pe albumul "Iubi"(coincidenta?!).
Daca vreti sa ascultati si cum vorbeste nu doar cum cinta,va recomand Radio 3 Romania Tineret(101,3FM sau 68,24 pt.cine mai are radio-uri vechi in banda est).In fiecare marti si joi de la ora 23,00 are o emisiune:"Chef de vorbe",pina la 01,00. /hello :ok:

Gharod
30th November 2004, 01:46
Mai, acum am gasit si eu forumul asta. Am dat search pe net "Florin Chilian" Chiar o sa mai fie un album semnat Florin Chilian? Spuneti-mi si mie unde gasesc noul album al lui. Am cautat pe DC dar inca nu am gasit...

Utilizator
30th November 2004, 11:41
Si eu sint mare admirator al lui Chilian."Utilizator",banuiam eu ca iti place Chilian,intrucit avatarul si motto-ul tau se regasesc pe albumul "Iubi"(coincidenta?!).:ok:

Ma crezi sau nu, n-am vazut albumul lui niciodata, am ascultat ca orice roman care se respecta MP3-uri de pe net.
Daca e cum zici chiar e coincidenta coincidentelor; pe langa faptul ca imi place nespus indemnul, motto-ul are si o latura personala in cazul meu (o fosta prietena...n-are importanta, il folosesc drept auto-indemn de vreo 10 ani) iar avatarul il am de pe net dintr-un site de poze/picturi mai aparte (irisul e impins de un omulet, dar la dimensiunea asta nu prea poti vedea). Ar trebui sa-l caut si sa discutam mai pe larg, trebuie ca avem multe in comun.

junkie
8th December 2004, 00:36
Ma obsedeaza muzica lui Chilian si mai ales versurile care-mi aduc aminte de stari depresive... Daca aflati de ceva concerte, just let me know!

vishinika
21st January 2005, 14:36
:ok:
eu iubesc muzica lu' Chilian. L-am ascultat prima data in 2001 cand si- lansat albuml'IUBI" shi de atunci m-a cucerit.Am inteles ca lanseaza in feb.De-abia ashtept!

cod-y
6th February 2005, 13:43
Ce pot spune ... !? Florin Chilian ....
Nu am sa spun ca sunt nu stiu ce mare fan al domnului Chilian pentru ca nu l-am descoperit de multa vreme. Dar ... imi place... Probabil ca unul dintre motive este ca pe melodiile lui am descoperit-o pe EA. Probabil ca de asta stau acum si ii sorb fiecare cuvant din melodie, in timp ce ar trebui sa muncesc... Ceea ce doare mai tare este faptul ca .... EA este departe :headbang:

dana...
8th February 2005, 00:20
bine macar ca nu e in alta parte :D

vishinika
9th February 2005, 10:37
Si eu sint mare admirator al lui Chilian."Utilizator",banuiam eu ca iti place Chilian,intrucit avatarul si motto-ul tau se regasesc pe albumul "Iubi"(coincidenta?!).
Daca vreti sa ascultati si cum vorbeste nu doar cum cinta,va recomand Radio 3 Romania Tineret(101,3FM sau 68,24 pt.cine mai are radio-uri vechi in banda est).In fiecare marti si joi de la ora 23,00 are o emisiune:"Chef de vorbe",pina la 01,00. /hello :ok:
/hello :ciocan: din pacate emisiunea aia nu mai exista!Era odata un lucru bun in tara romaneasca shi acum nu mai e!Mare pacat!! :D

roxana
24th February 2005, 22:24
maine(25.02.2005) e la carcotasi!!!
de pe album imi plac cel mai mult so why, lumi albe si chiar daca...

dana...
25th February 2005, 01:10
si azi :)))))))))) tot 25 februarie are concert in casa eliad!!!!

dana...
26th February 2005, 02:20
SUBLIM!!!! .... cu adevarat...

DUNAREANU
26th February 2005, 19:39
Am dat internetul peste cap si abia am gasit o melodie cu Florin Chilian.
stie cineva de unde pot lua mp3 cu FLORIN CHILIAN.

alx_ro
26th February 2005, 20:12
de pe DC++

pucca
27th February 2005, 17:46
Buna!Cred ca nu mai are rost sa spun ca imi place Florin Chilian,din moment ce va scriu.Albumul"Iubi"e super-tare,melodia mea preferata fiind"Chiar daca"As vrea sa stiu de unde pot face rost de videoclipul acestei melodii...Stiu ca se difuza cu ceva timp in urma pe Atomic,dar pe atunci nu intelegeam versuri de o asemenea intensitate.
Nu uitati..."se face praf lumea...!"

vishinika
2nd March 2005, 17:20
:ciocan: Nu cred ca mai poti gasi pe undeva videoclipul dar n-ar fi rau sa incerci!Florin Chilian...Ma cam enerveaza ca e deja martie shi el inca nu a scos albumul promis inca din toamna lu' 004.Oare ce se intampla?Nu gasesti sponsori sau...Ce? :drak: "Poate...ca de mine insumi mana-mi shade prea aproape...Poate...Da' eu sper ca Poate..."il vei scoate candva!? :headbang:

vishinika
2nd March 2005, 17:23
"Lumea mea se face praf...Te rog ajuta-ma,Te rog ridica-ma!" :o:

dana...
2nd March 2005, 17:28
eu am auzit ca si-a facut el o casa de discuri, deci nu se mai pune problema sponsorilor.. cred...
poate vrea sa mai lucreze putin la album:)
ar fi o idee buna...
mie personal nu prea-mi place cum a iesit varianta inregistrata a Cantecului avocatului.. adica mi se pare putin cam ... comerciala, cam spre.. pop, sau in fine, altceva decat folk.. suna cu muuuuuult mai bine in concerte, fara alte instrumente inutile si ....si poate are de gand sa le retuseze pe celelate.
sau poate are de gand sa le faca varza pe toate :D
oricum e mai .. genial prin concerte, cand nu are decat o chitara.. si improvizeaza, si... e mai frumos...

vishinika
2nd March 2005, 17:37
Sunt de aceeasi parere... :ok: desi nu am avut niciodata ocazia sa vad un concert Florin Chilian :headbang: .Am ascultat mai demult oalta varianta la Cantecul avocatului...o difuzau la Romania Tineret...era mult mai mishto...avea la inceput un chicotit fantastic by Florin chilian...extraordinar!!!!!! :yeah: !"Ce lume talamba,Ce dreptate stramba!!" :evil:

dana...
2nd March 2005, 20:12
da... ce misto, nu? varianta aia care se incheia cu vincero, vincero..
foarte frumos:)
hai ca la urmatorul concert te oblig eu sa mergi.
o sa-ti placa.
:)

pucca
3rd March 2005, 15:44
Sincer...eu acum ma cam plictisesc...Adica,ma plictisesc de ceva vreme... :headbang: si nu stiu ce sa fac pt a iesi din monotonia asta.N-am ascultat albumul"Iubi"de sute de ori,dar de zeci de ori cu siguranta...Imi plac versurile la nebunie...unele sunt funny,altele sunt profunde,intepatoare(cum vreti voi),dar toate sunt inteligente.Abia astept urmatorul album!!! :o: Cine stie...poate atunci n-am sa ma mai plictisesc asa tare...Daca aveti un sfat pt mine...sunt receptiva la tot ce e nou

pucca
3rd March 2005, 16:10
Apropo,stie cineva cand are concert in Constanta?

dana...
3rd March 2005, 19:49
Sincer...eu acum ma cam plictisesc... .sunt receptiva la tot ce e nou

ma pregateam sa fac o gluma teribil de proasta...
ce bine ca in scris te gandesti de doua ori inainte :D
daca ai postat mesajul asta pe topicul lui chilian, banuiesc ca vrei ceva legat de el care sa-ti alunge plictiseala.. sau nu?
daca vrei sa-ti trimit eu niste melodii de pe noul album inregistrate din concerte.. (melodii pe care dupa cum ai vazut mai sus, le poti gasi si pe dc++), let me know....

WishMaster
4th March 2005, 14:54
Dar imi spune si mie cine e asta si ce gen de muzica canta????

dana...
4th March 2005, 17:15
esti tare haios
e un fel de folk, in principiu, ca e un tip cu o chitara:)
dar are multe.. influente.
mai spre rock..(sper sa nu-mi sara nimeni in cap :D )
da' ti-ar fi mai de folos sa asculti vreo melodie, doua... mai multe...
(daca e posibil altceva decat Cantecu' avocatului de pe atomic ca n-as zice ca e..... in perfecta concordanta cu ceea ce canta in general)

__________________________________________________ _
:) aa, mai intrebasesi si cine e... aici ar fi mai multe de spus, da' nu conteaza asa mult, ...asculta... ceva de la el

vishinika
4th March 2005, 18:09
[QUOTE=dana...]da... ce misto, nu? varianta aia care se incheia cu vincero, vincero..
foarte frumos:)
hai ca la urmatorul concert te oblig eu sa mergi.
o sa-ti placa.
:)[/QUOTE :yeah: ]Nici macar nu ma indoiesc ca o sa fie extraordinar!Sincera sa fiu mi-ar placea "sa ma obligi sa merg la un concert Florin Chilian" :) Da' am shi eu o intrebare:Cum se face ca pe net gasesti atatia fani ai maestrului?Bine, sunt shi unii care habar n-au cine e!Rushine lor! :degete:

WishMaster
4th March 2005, 20:09
Vishinika mama eu nu ascult nulitati , asa ca nu are de ce sa imi fie rusine...

dana...
4th March 2005, 20:27
nu ca ar interesa pe cineva ce asculti, dar e evident ca NU florin chilian, altfel nu l-ai considera nulitate.
de fapt, ... daca l-ai fi ascultat nu ai fi mai intrebat cine e, si cum ma indoiesc ca ai reusit sa-ti faci o parere obiectiva despre el in 4 ore, abtine-te de la comentarii pana cand afli si tu despre ce e vorba si atunci esti in masura sa vorbesti...

zlatan
6th March 2005, 22:05
pretene, eshti cam zero nush cum sa'tz spun...Chilian chiar se pricepe la muzica, dar intr-adevar nu e o muzica pentru oricine !!!

vishinika
7th March 2005, 12:31
Vishinika mama eu nu ascult nulitati , asa ca nu are de ce sa imi fie rusine...
Yo cred k ar trebui sa te mai gandesti nitzel inainte de a scrie !...Nu dureaza mult...sau sa te mai informezi!...Sa ma anunti shi pe mine cand ai terminat...is curioasa care ar fi rezultatul... :ciocan:

zlatan
8th March 2005, 13:47
vishinika......eu cred ca nu avem cu cine discuta

vishinika
8th March 2005, 15:29
:ok: de acord cu tine shi merci k ma sustii!Ba, mai spuneti shi voi ceva legat de subiectul conversatiei noastre!n-am chef sa fac un monolog!ok? /hello

marusia
8th March 2005, 19:42
salut !

intrati pe site-ul de la casa eliad http://www.casaeliad.go.ro/ si cred ca daca trimiteti un mail la webmaster puteti primi programul de la ei...oamenii de acolo sunt fffffffff prietenosi, dar si ocupati asa ca este posibil sa nu primiti un raspuns din prima.cel putin nu o sa mai pierdeti concertele de la eliad.

marusia
8th March 2005, 22:29
hei, hei tot eu...mi-a scapat propozitia " eu nu ascult nulitati".vad ca wishmaster e fan jiul.cum este pe stadion ?
stii ce au facut minerii la inceputul anilor '90 ? poate erai mic, poate nu erai in bucuresti, poate amandoua...daca ai idee de evenimentele de atunci, inseamna ca ai auzit de andries si sterian...pai uite, oamenii astia care atunci erau considerati de mineri niste " nulitati", l-au apreciat si il apreciaza pe chilian.daca nu ma crezi pe cuvant, te invit sa vii pe la eliad(fan club vali sterian) si ai sa vezi care este relatia dintre andries si chilian.

iti recomand filmul "golaniada" de stere gulea si albumele viitoare ale lui chilian care fac referire la perioada 1989-2004/05.
astept recomandarile tale in muzica,film, literatura &arta

zlatan
9th March 2005, 15:48
probabil WishMaster iti va raspunde : Commando pentru fiica mea...film pe care poate poate l'a priceput , cat despre literatura eu zic ca este foarteeeeeee departe de acest subiect

marusia
9th March 2005, 17:16
fa-te avocat mihai! l-a luat pe scena pe un prieten de-al meu care este student la drept si i-a cantat special " cantecul avocatului ". a fost un concert reusit in toamna...

cititi articoulul asta:

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=242905

ce credeti de comparatia cu pavel stratan ?

dana...
9th March 2005, 19:11
am fost si eu la concertul ala, si as zice ca prietenul tau mihai a picat cam prost.... se cam pierduse, ceea ce nu-i sta bine unui avocat.... (sau ce zicea el ca vrea el sa se faca.)
glumeam...
... dar faza cu uite-te in ochii lor chiar m-a facut sa rad...
___________
comparatia cu stratan mi se pare inca foarte deprimanta.

marusia
10th March 2005, 13:41
i-a prins bine lui mihai portia de stanjenela.adevarul este ca florin chilian intimideaza la prima vedere, chiar si la a doua...

stratan ar fi avut succes daca nu ar fi pus mana pe el impresari si case de discuri, care l-au cosmetizat imediat, atat din punct de vedere al prezentei cat din punct de vedere artistic.

la ce personalitate are chilian nu cred ca se putea intampla acelasi lucru in ceea ce priveste prezenta.din punct de vedere al creatiei este o mica-mare diferenta intre cei doi.

dana...
10th March 2005, 20:36
stratan NU ar fi avut succes daca nu 'ar fi pus mana pe el impresari...' bla, bla
aparent, asta e toata ideea. succesul. si e oarecum de inteles...

dar stii ce vroiam eu sa te intreb?
(de obicei lumea nu prea merge la concertele lui si il stie numai de la televizor, deci...)
eu de vreun an si ceva am mers la toate concertele lui din bucuresti.
si, ca tot vorbim de... 'personalitatea' pe care o are chilian.... intotdeauna am apreciat la el originalitatea, ma rog, suna a cliseu...
si faptul ca nu dadea doi bani pe nimeni, si parea sa nu se subordoneze nimanui...
mie imi place de florin chilian IN CONCERTE.
atitudinea, glumele, dialogul cu publicul, starea lui de spirit, privirea, ... nu stiu.
versurile.
chitara....
el, impotriva tuturor :)
si... oamenii care vin la concertele lui... parca ar fi toti din lumea ta... mea
fara pipite care isi etaleaza hainele dupa ultima moda, cu coafuri ca fantanile arteziene din piata concorde, fara taranii dezgustatori pe care ii gasesti de exemplu prin regie... cei care vin la concertele lui florin chilian au un grad de... cultura mult mai ridicat, decat.... evident, cei pe care ii mai gaseam la concerte holograf, voltaj, chiar vama veche( ce cautam eu acolo, conteaza mai putin:D )
si acum, de cand cu.. transformarea asta in... comercial, melodia cantecul avocatului nu-mi mai place deloc, videoclipul... prefer sa spun ca nu-l inteleg, decat sa ma gandesc ca e jenant, aparitiile la emisiuni de genul duminica in familie, si mai ales cronica carcotasilor... ma depasesc profund.
mi se pare ca se pune in niste ipostaze aiurea...
si mie mi-e dor de florin chilian din concertele de anul trecut, din emisiunea chef de vorbe, din emisiunile de la televizor in care nu incerca sa faca nimanui pe plac si nu se prostea decat... in limita bunului simt:) fiind ironic la adresa celor din jur, nu.... la adresa LUI.
si ma enerveaza cel mai mult gandul .. si acum o sa fiu egoista... ca o sa incep sa intalnesc la concertele lui si personaje cretine. nu stiu daca ar prea mult sens ce spun.
concertele lui florin chilian erau mai ... selecte inainte. nu auzisera multi de el, dar cei care auzisera il iubeau pur si simplu, veneau la toate concertele, si.. ii intelegeau macar in parte, subtilitatile, .. vesurile.
acum intrebarea era... daca schimbarea asta e evidenta, adica.. exista.. e intr-adevar o schimbare, sau e numai in mintea mea? si nu prea vad cum ar fi posibil...
te-am intrebat pe tine, marusia, ca ziceai ca ai mai fost pe la concertele lui

marusia
11th March 2005, 11:22
ai dreptate, intr-o mare masura... dar acum sunt grabita, asa ca a sa-ti spun mai tarziu ce cred eu despre atitudinea lui chilian din prezent...

vishinika
12th March 2005, 19:49
:ok: Totusi,eu am o obsesie.Ce se intampla dom'le cu albumul cel nou "10 porunci"?K yo m-am plictisit ashteptandu-l!Poate ma lamureste shi pe mine cineva! :evil:

marusia
13th March 2005, 11:53
chilian cere pe concert in jur de 600 de euro, astfel ca mai trebuie sa apara si pe la emisiuni gen "duminica in familie" sau "cronica".omul asta trebuie sa mai manance si sa se mai imbrace si el.nu mi se pare "o decadere" ca s-a prezentat la astfel de emisiuni, daca era vb de "stele verzi" sau mai stiu eu ce bazaconie mai ziceam.nu l-am vazut la antena 1, dar l-am prins la cronica si mi-a cazut cerul in cap:salopeta, adidasi, ochelari de scafandru?parca ar fi fost la "ciao darwin".nu am inteles de ce nu si-a pastrat "tinuta" de folkist si s-a dat in stamba gratuit.preferam sa-l vad la kenski show in pantaloni si camasa, decat la cronica in salopeta aia si adidasii indoiti la spate.poate ca a vrut sa-si arate "originalitatea" de care vorbeai.eu nu am fost la concert voltaj pt ca nu-i suport.in schimb am fost la 2 concerte vama veche:primul a fost in 2001 si a fost nemaipomenit si al doilea a fost in 2002 si a fost groaznic.chirila ii facea reclama lui andrei gheorghe, a spus studentilor ca el nu mai canta daca nu mai primeste niste bani etc.atunci am avut o usora dezamagire, mai ales ca nici albumul lor nu era mare scofala.nu cred ca vama veche mai are curaj sa fac acum concert in grozavesti pt ca stie ca nu ar mai veni oameni.ei au facut pe rebelii, pe originalii si au renuntat la publicul fidel.
sper ca florin chilian sa nu o pateasca si el.este greu sa te ridici, dar mai greu este sa te mentii.
eu as prefera sa vina toti cretinii si toti taranii din regie la concertele lui florin chilian ca sa simta diferenta intre voltaj si chilian.sunt convinsa ca s-ar simti stanjeniti si ar sta cumintei sa asculte ce zice omul cu chitara.si daca jumatate din acestia ar intelege ce canta omul asta, ar fi nemaipomenit.insa ca sa-i aduci pe oamenii astia la un concert, nu cred ca trebuie sa-ti faci reclama intr-o tinuta desucheata, intr-o emisiune de maxima audienta.carcotasilor le place sa se dea mari si peste ceva timp o sa se bata cu caramida in piept ca ei l-au sustinut pe chilian, ca l-au promovat etc si nu stiu daca lui chilian o sa-i convina.daca intrebi pe cineva acum de chilian or sa spuna" termopane, termopane", in nici un caz "pasaport pentru suflet".

marusia
13th March 2005, 12:06
...continuare
asa e considerat publicul din romania, nu poate fi educat muzical.dupa cum spuneai "taranii, cretinii sau toapele de prin regie sau din piata concorde" pot fi si ei educati.daca li s-a dat mereu voltaj si scalambaieli pe post de muzica si spectacol, nu este greseala lor.ce-i drept este alegerea lor daca inghit ce li se baga pe gat sau nu.insa nu inteleg atitudinea unui artist ca florin chilian care adopta aceeasi reteta pentru a atrage "taranii, cretinii si toapele", care evident se uita la cronica carcotasilor, cum de altfel o fac si oamenii selecti, poate nu cu foarte mare implicare, dar si cei selecti se uita la carcotasi.si atunci cand se uita il vad pe chilian din concert imbracat de la catinca roman in ipostaza de trubadur in salopeta care se prosteste aiurea in tramvai.

pentru chilian care poate se uita pe forumul asta - :rosu:

dana...
13th March 2005, 12:21
daca intrebi pe cineva acum de chilian or sa spuna" termopane, termopane", in nici un caz "pasaport pentru suflet".
exact. :(
dar problema ar fi ca lui ii convine asta, se pare. probabil ca e important pt el ca il asociaza lumea cu ceva... orice. la ultimul concert la care am fost, inainte sa inceapa sa cante melodia a spus ceva de genul' si acum motivul pt care ati venit toti aici'..
mie mi s-a parut aiurea, ca era vorba de.. casa eliad... nu prea cred ca acolo vin oameni care se uita pe atomic si cad pe spate ca se stramba el intr-un videoclip. si refuz sa cred ca la cate melodii are el, la cata pasiune pare sa puna in tot ceea ce face, i se pare okay ca lumea il asociaza cu termopane termopane. eu si inainte cand vorbeam despre el si zicea cineva '.....ala cu videoclipul iubi?...' mai ca nu-i trageam o palma. NU, NU ALA CU VIDEOCLIPUL IUBI!!! iubi e un album, florin chilian e un cantaret... are mai multe melodii... ma rog...
nu vorbim despre nu stiu ce formatie pop-dance care are o singura melodie.
si daca pe mine ma deranjeaza chestia asta, nu stiu cum poate sa nu aiba un impact si asupra lui...
fazele cu banii ma cam depasesc, oricum n-as zice ca e genul de persoana care nu are bani, si oricum lumea chiar da banii pe care ii cere el la concerte.
iar cei de prin regie.. care la un concert in onx de acum vreun an aproape ca strigau vrem manele in timp ce omu' incerca sa cante.... nu as zice ca mai vin si alta data la concertele lui dupa ce sa conving ca... nu toata discografia lui se compune din 'ma fac tata de *****' si mai ales ca fazele astea sunt ... mai cu substrat:)
dar pe fanii lui- sau hai sa nu generalizez.. pe mine si pe cativa dintre prietenii mei- s-ar putea sa ne enerveze intr-o zi prea tare atitudinea asta a lui si sa .. renuntam. la el :)
deci n-as prea crede ca ii iese ce face acum: obtine fani care il asculta cat i se difuzeaza videoclipul pe atomic, si ii pierde pe cei care nu suporta aiurelile astea... majoritatea oamenilor pe care ii regasesc pe la concertele llui asculta rock, folk... si ce face el acum.. nu se prea preteaza :)
ce-mi place sa 'vorbesc' cu tine :)

acum am vazut ce ai scris si deasupra... nu mai comentez nimic :).....

de fapt :D
ma gandeam eu acum ca nu e normal sa spui ca nu e vina lor ca nu li s-a dat decat voltaj, etc, ca nu mai suntem pe vremea lui ceausescu cand nu aveam acces la lumea de ...dincolo de romania. daca vezi ca muzica noastra e de *****(sau nu e pe gustul tau...), foarte frumos, nu mai asculti muzica romaneasca pana cand apare ceva interesant pe piata...
eu inteleg ca in romania trebuie sa fii o-zone ca sa ai succes, dar in alte tari nu e asa, deci nu trebuie sa cauti cu lupa muzica buna.
eu nu vreau pe nimeni 'in plus ' la concertele lui, destul ca exista uneori tipe care -si povestesc viata una alteia in timpul oricarei melodii care nu-i 'chiar daca', si apoi incep sa racneasca 'ce mult te-a iubit'... ca asta e tot ce stiu din melodie.. sau din florin chilian

nu sunt absolut .... fascinante concertele pasarea colibri, alifantis, vintila, phoenix, karma....etc unde nu exista NICIODATA personaje care nu.. simt ca tine?

iar m-am aprins prea tare. ... :)
banuiesc ca peste mai multi ani.. vor ramane albumele lui si nu inregistrarile de la cronica carcotasilor..

vishinika
13th March 2005, 18:06
:ok: e...emotionant...tot ce scrieti voi aici!Se cunoaste ca va place shi k tineti la omul asta !Eu...in mare parte sunt de acord cu voi...numai ca eu nu m-am gandit ca foloseste cuiva sa scriu aici tot ce cred eu despre Florin Chilian...Poate vreodata...sper...sa ajung shi eu la un concert de-al lui!Deocamdata e putin posibil din cauza faptului ca nu-s din Bucuresti...Mare pacat... :ciocan:

marusia
14th March 2005, 00:23
cred ca i-ar folosi foarte tare lui chilian sa vada si el ce simt oamenii care il asculta in concerte despre tinuta lui din ultima perioada.oricum cred ca la eliad deja si-a luat niste suturi in fund si poate isi baga si mintile in cap cat mai rpd si nu mai face pe rebelul.andries are succes si fara sa-si dea in petec, alifantis scrie muzica pt piese de teatru...ce-i drept ei au o cariera lunga in spate, dar si-au metinut-o prin respectul pe care l-au aratat publicului.ei au prins si alte vremuri, cand folkul si rockul erau la mare cautare.tv-ul nu avea prea mare importanta...

cred ca daca si-ar fi pus 1 pagina in b-24-fun ar fi avut mai mare succes si nici nu-l costa nimic ca doar este prieten cu cei de la catavencu.ce-i drept nici nu primea...revista "cultura" pe care o rasfoiesc si o citesc multi studenti, emisiuni la romantic sau total...

eu inteleg f bine ca tre' sa-si faca reclama, dar ca orice lucru si ea tre' facuta cu cap. :headbang:

dana...
14th March 2005, 01:17
suntem toti de acord
ca la congres, cum zicea el :)))))

important e ca aduce ceva nou in muzica romaneasca....

ce suturi in fund in eliad? am fost si eu, da' n-am remarcat nimic special....
in afara de cea mai noua melodie :D

marusia
14th March 2005, 02:05
... cronica carco a fost saptamana asta si cred ca a fost bomboana de pe coliva. cei de la eliad sunt o familie si sunt sigura ca l-au urecheat pe chilian...ca doar nu il lasa ei pe praslea sa-si faca de cap pana la cap.doamn-ajuta!

vishinika
15th March 2005, 16:56
Yo cred k e alegerea lui cum vrea sa se promoveze shi nu cred k ar fi asta problema principala!Omul e liber sa se imbrace cum vrea chiar daca nu e asa acasa la el ci pe o scena!CHILIAN e valoros oricum ar fi el imbracat shi nu cred k ar fi cazul sa il compari cu alifantis sau andries...e...total diferit! :evil: Cat despre"atitudinea asta a lui...care s-ar putea sa ne enerveze" nu cred ca esti in masura sa-l judeci!ASA E EL!shi bravo lui! /hello Mie imi place asa cum e shi nu caut nici un fel de nod in papura! :ok:

vishinika
15th March 2005, 17:09
ce parere avetzi despre poza asta?Yo cred ca e foarte graitoare...shi sfidatoare...spune tot...a la chilian! :degete:

marusia
15th March 2005, 18:38
chilian ca si alifantis ca si andries canta folk. ca suna altfel asta este o alta poveste, dar tot folk se numeste.deci poti face o comparatie si cu andries si cu alifantis.iti spun ca florin chilian NU ESTE ASA si poza aia nu spune nimic despre el.
trebuia sa arate intr-un fel ca "sitemul este de kkt" si ca "politica este o hazna".
dar cand a fost invitat la balul academiei catavencu, s-a dus in costum si a dat mana cu iliescu si nu cred ca i-a spus "e de kkt ce se intampla pe scena politica" sau i-a aratat dosul :jerk: acum intelegi de ce poza pe wc nu-l reprezinta, ci doar sublinieaza ideea de "mizerie".chilian nu canta doar despre termopane, termopane ci si despre dragoste si droguri.crezi ca poza aia il mai reprezinta in cantecul "chiar daca" ?

nu a contestat nimeni valoarea lui chilian ci felul cum si-o promoveaza.
cat despre "nu esti in masura sa-l judeci " nu stiu daca era la adresa mea, dar nu cred ca a fost judecata activitatea sau viata lui florin chilian, ci doar atitudinea lui dintr-o anume perioada.nu putem spune oricum canta bine, restul nu conteaza...e ca si cum i-ai spune faci o treaba minunata, asa ca nu mai conteaza ca ai pantofii murdari, desi afara e uscat de 2 zile.
s-ar putea la un moment dat sa nu mai aiba din partea fanilor acelasi respect de care s-a bucurat pana acum.poate ca daca ai fi fost la concertele lui ai fi inteles si te-ar fi deranjat salopeta portocalie si restul accesoriilor.

marusia
15th March 2005, 18:54
http://www.florin_chilian.olm.ro/album_foto.htm
http://www.borco.go.ro/altele/page034.html
http://usphoto.ro/ro/viewonephoton.php?id=23712&galid=264&fullexif=0
http://www.stufstock.com/main.php?documentid=54&galleryID=2


cam asa e chilian- sunt imagini in care nu avea nevoie sa dea bine pe sticla

dana...
15th March 2005, 21:07
marusia, faza cu nu esti in masura sa-l judeci mi se adresa mie
visinika draga, in afara de faptul ca, ..... asa cum a spus marusia, nimeni nu s-a legat de viata lui ..etc, ci de atitudine :)
nu vad de ce n-as fi in masura sa judec pe oricine si sa critic pe oricine atata vreme cat am argumente. si argumentul meu era ca nu-l caracterizeaza atitudinea asta si mi se pare ca il pune intr-o lumina in care, la un moment dat... o sa ajunga sa nu-i mai placa sa se vada. pt ca nu e luat in serios, si florin chilian & muzica lui.. trebuie luate in serios.

marusia
15th March 2005, 21:31
Florin Chilian se intoarce cu un album


Interpretul folk Florin Chilian revine pe piata muzicala romaneasca. Cu o casa de discuri personala si cu albumul "Zece porunci. Raport despre starea natiunii 1989-2004. Primul pas", solistul datoreaza relansarea lui in muzica prietenilor si circotasilor Huidu si Gainusa.Nu stie inca unde il va lansa, dar este sigur ca nu la clubul "Stuf Vama-Veche".

Motivul este un conflict mai vechi cu patronul clubului, Adrian Dogaru, zis si Mitocanu’.

Daca pina acum zicea ca muzica lui era "o chestie elitista, ceva sic", Florin Chilian a realizat ca nu-si poate lua o casa la curte "pe seama exceptiilor", adica a publicului elitist, sic. Cu noul album, "Zece porunci. Raport despre starea natiunii 1989-2004. Primul pas", Chilian incearca sa se adapteze la piata muzicala din Romania.

Adaptarea nu inseamna ca-si va schimba stilul muzical, ci faptul ca isi va distribui albumul cu seriozitate. "Trebuie sa ajunga CD-ul pe taraba, pentru ca eu traiesc doar din efectele muzicii mele, asa ca e musai sa-mi echipez muzica special pentru astfel de locatii si clienti", spune solistul.

Cele Zece Porunci ale lui Chilian

Pe disc sunt Cele Zece Porunci, adaptate fiecare la cite o intimplare. "Eu sint martorul lucid al acestor intimplari, prezent in propria viata, ceea ce nu se intimpla multor oameni", spune Florin Chilian. Totusi, piesele sint 11, pentru ca exista un intro. Artistul a realizat deja un videoclip la o melodie de pe noul album.

Este vorba despre numarul zece, "Cintecul avocatului", adica a noua porunca biblica, "Sa nu minti".

"Mitocanu’ nu m-a lasat sa cint"

Albumul a fost inregistrat la casa de discuri "Music FAN", pe care solistul a infiintat-o acum jumatate de an. Florin Chilian inca negociaza pentru distributie. Locul lansarii noului disc nu a fost ales inca, dar nu va fi in clubul unde artistul a concertat cu cel mai mare succes, "Stuf Vama Veche" din Bucuresti.

Chilian s-a suparat pe patronul clubului, Mitocanu’, vara trecuta, la Vama Veche. "Cind cintam pe scena de la Club A, Mitocanu’ a dat Rammstein atit de tare la terasa lui, care era vecina, incit nu am reusit sa-mi continuu concertul", spune Chilian.

Circotasii au promovat "Termopane"

"Daca nu ar fi fost Huidu si Gainusa, care sa dea "Cintecul avocatului" (cunoscut drept "Termopane" - n.r.) pe postul de radio Kiss FM, nu cred ca reuseam sa introduc pe piata albumul "Zece porunci", declara Florin Chilian.
"Acum ca si-a terminat albumul, vom discuta despre promovarea lui prin Kiss FM", a declarat Serban Huidu.

vezi vishinica omu spune clar:" ma promovez, imi promovez albumul ca sa am si satisfactii finaciare ".nu spune nicaieri ca ceea ce face acum il reprezinta, ci din contra lasa sa se inteleaga ca-i vorba de un compromis.

dupa cum ziceam ceea ce se intampla acum da bine pe sticla si asa albumul o sa se cumpere.sa-i aud eu pe astia de la kiss cum promoveaza ei melodii gen
"chiar daca" ...

dana...
15th March 2005, 22:15
sa stii ca m-ati facut sa plang :)
adica tu si florin..
serios

marusia
16th March 2005, 01:26
eu de ce ? florin inteleg, da' yo, tocmai yo...maine ma duc la eliad si dk dau de chilian am sa-i spun ca cineva plange dupa el...

las' ca trece la primul concert...

dana...
16th March 2005, 01:40
nu dupa el :)
pt ca viata e in halul asta.
pt ca ajungi sa renunti la TINE pt... bani.
valoreaza mai mult decat toti banii din lume adunati la un loc.
si tu... pt ca imi amintesti de mine :)))))))))
glumesc,
tu pt ca imi spui ca am dreptate.
nu vreau...
era si o poezie.. da' nu prea se leaga de subiect :)

vishinika
16th March 2005, 14:49
marusia...nu stiu de ce am impresia k n-ai inteles nimic din ce-am spus eu...Oricum...nu mai conteaza...!MERSI pt.informatiile alea...pe care oricum le stiam...Gestul conteaza! :ok:

marusia
17th March 2005, 17:54
vishinico,habar n-am de ce ai asemenea impresii, dar curioasa as mai fi sa-mi spui ce le-a provocat.as vrea sa-mi explici pe betzishoare ca sa nu pierd firul :ok:

dana...
17th March 2005, 19:41
marusia, tu ai luat chestiile alea despre chilian de pe forumul cu muzica romaneasca?
te-ai uitat la comentarii? :)
eu incercam sa ma decid cu cine sunt de acord...

CoolRain
17th March 2005, 20:01
Am ascultat si eu Chilan si adevarul e ca nu am putut sa suport prea mult http://www.crazycows.nl/forum/uploads/kill.gif Oricum, baiatul e original http://www.crazycows.nl/forum/uploads/suckdick.gif

marusia
17th March 2005, 22:00
http://www.revistapresei.ro/index_2005-03-15-Revista-Presei-stiri-ziare-TV-radio-documente-download-video.htm

de aici am luat si m-am uitat acum ceva timp pe forumul ala, dar n-am avut rabdare sa citesc f.mult.am sa mi-arunc ochii.
am mai gasit un articol si in jurnalul national, dar cred ca am pus linkul pe forum....

dana...
17th March 2005, 23:04
ma refeream la comentariile la articolul ala din care citai tu. Chiar nu ma gandeam ca il asculta atata lume... :)
http://www.muzicabuna.ro/cms/stiri/florin_chilian_se_intoarce_cu_un_album_comentarii. html#4923

marusia
18th March 2005, 00:39
eheeee, am citit si yo acum pe muzicabuna.ro si lumea spune lucruri asemanatoare despre chili.am gasit si expresia pe care am folosit-o saptamana trecuta " aiurea in tramvai ". azi am fost la eliad si nu am dat de chilian.asa ca nu am apucat sa-i spun ca plange o dana plange pe un forum :ok:

Flesh
21st March 2005, 01:08
Il urasc!!! Am auzit numai lucruri rele despre el, adica e varza ca persoana, iar ca si cantaret... chiar trebuie sa racneasca in halul in care o face in toate melodiile? Il auzim si daca nu tipa... Sau oricum dam pe alt post! Pacat de unele versuri.. El le scrie? M-as mira!

marusia
21st March 2005, 16:00
....cand te miri, te miri degeaba, caci el isi scrie versurile...nush de unde ai auzit tu florin chilian e varza ca persoana, dar sincer cred ca ai probleme dk doar auzi de cineva ca e "varza" si il si urasti.chilian a razbit in viata si poate ca nu accepta sa-l calce unii si altii pe bombeu. ce post mai omule? atomic ? pai tu ti-ai facut o parere despre florin chilian doar ca l-ai ascultat pe post? tipatul, racnetul depre care vorbesti sunt niste note mai inalte si dk vocea ii permite ce sa-i faci...

Flesh
22nd March 2005, 03:53
Esti chiar comic sau (a)
Se pare ca il cunosti pe Chilian, altfel nu te-ai agita atat sa-i tii partea.
Dar se pare ca nu il cunosti prea bine, altfel... nu i-ai tine partea deloc.
Postul putea sa fie si de radio.. Iubi, Cantecu lui Tanase, ce se mai difuzeaza...
si l-am auzit si la Stufstock, asta inainte sa imi dau seama ca am nimerit cam nepotrivit la "folk& alte aberatii" si m-am mutat cu succes la rock. Cu mult mai reusit.
Asa e. Ce pot sa mai zic acum? Daca vocea ii permite, ce sa-i faci???? Nu ai cum sa-l opresti...

marusia
22nd March 2005, 11:41
atomic era un exemplu.ar fi fost culmea sa nu asculti si kiss fm.sa stii ca nu ma indoiam. :) ce tare ca ai fost la stuf, asa ai putut sa alegi intre rock si folk.ce noroc cu astia de la catavencu, mai dau o mana de ajutor celor confuzi si acum nu o sa mai aterizezi "nepotrivit" la "aberatii".ce-i drept nu-l cunosc prea bine pe chilian, in schimb ii stiu mai bine pe baietii de la luna amara, care il apreciaza pe chilian :) sunt de acord cu tine sa spui " urasc ce canta chilian", in schimb nu inteleg aiureala "il urasc pt ca mi-a zis cineva ca e varza ca persoana". singurul care se agita in problema "e chilian varza" esti tu... :ciocan:

paralele, paralele :ok:

dana...
22nd March 2005, 14:56
marusia, dc auzi ceva de vreun concert ma anunti si pe mine, okay?

marusia
22nd March 2005, 15:22
:ok:

Flesh
22nd March 2005, 23:22
Bine ar fi fost sa-mi fi spus "cineva", dar mie mi s-a spus de prea multe ori, si aproape aceleasi lucruri. Dar vestile proaste circula repede, nici n-o fi adevarat, mai stii? Din nou ai dreptate: mai important decat ca e varza ca persoana e ca muzica lui e varza.

marusia
23rd March 2005, 01:04
tare coerent mai esti...hai ca s-a terminat smecheria, ori alba ori neagra...ori am dreptate, ori nu am?scuze, am uitat ca tu esti confuz :) !

marusia
23rd March 2005, 02:11
http://www.badorgood.com/detail.php?id=29822

fann
23rd March 2005, 12:37
si daca Cintecul avocatului e doar o locomotiva pt album? voi ati auzit o alta piesa in afara termopanelor?....

UnTrecator
23rd March 2005, 12:57
Nu stiu cum este Chilian in viata de zi cu zi, dar acum doi ani, in Vama Veche, la primul Stufstock, a fost programat sa cante in carciuma sus, la Bibi, cred ca ii zice, unde nu erau dacat locuri pentru snobi cu mese rezervate. Restul poporului statea in jurul carciumii uitandu-se la o proiectie pe un perete. Inainte sa inceapa cantarea, Chilian a zis ca, dupa ce isi face treaba acolo sus, o sa vina sa cante pentru cei care nu isi permit mese rezervate. Si a coborat, si-a luat chitara in brate, sticla de bere langa el, s-a asezat in fund pe o bancuta la "stuf" ne-am asezat in jurului lui si ne-a cantat vreo ora. A fost o admosfera de tabara: 20-30 de oameni cu sticlele in maini, asezati pe nisip sau pe bancute ascultau si cantau impreuna cu un tip cu chitara. Fara microfoane, fara reflectoare. Doar buna dispozitie, marea, noaptea si perechi care se strangeau in brate parca ceva mai tare "... ce mult te-a iubit...". Tare frumos. Si cand ma gabdesc ca nici macar cu o bere nu i-am facut cinste nimeni dintre noi! :)

dana...
23rd March 2005, 13:41
ce dragut... adica suna chiar impresionant, ca l-am auzit intr-o emisiune ca nu prea s-ar da in vant dupa de-astea, si mi se parea ca inteleg.
Adica el vrea sa faca muzica, si o face in mod profesionist... in fine.
Imi amintesc ca in emisiunea aia sunase un cretin care practic tipa la el ca nu vrea sa cante fara bani si el a protestat intr-un mod atat de adorabil, fara sa spuna nici o clipa nimic de stuf, sau de parcul carol, sau de toate concertele in care cantase fara sa ceara nimic.
imi venea sa plang.
si acum imi vine
frate, da' ce sentimentala mai sunt:))))))))))

marusia
23rd March 2005, 14:23
uuuuuuuuu, mai ca mi-au dat lacrimile. chilian e si el ca toti oamenii... are si bune si rele. unii il plac, altii il urasc. daca omul a cantat la stuf in nisip pt niste tineri care nu-si permiteau nush ce rezervare, asta nu inseamna ca a facut-o moca.toata tevatura cu parcul carol a fost o campanie de imagine pt mai multe partide si pt mai multi politicieni, asa cu nu cred ca florin chilian nu a primit bani pt asta, stiind ce parerea are despre clasa politica.daca muzica lui ne face pe noi sa devenim sentimentali si sa ne gandim la pescarusi si mare, asta nu inseamna ca florin chilian in viata de zi cu zi viseaza la pescarusi si face vreo 3-4 concerte pe an moca, de dragul evenimentului.la un concert chilian le-a spus unor prieteni de-ai lui, care ii tot puneau intrebari, s-o lase mai moale ca el este in timpul serviciului.nu cred ca atitudinea de pe plaja demonstreaza prea tare caracterul lui chilian.daca nu vorbesti cu o persoana indferent ca-i chilian sau popescu, nu ai cum sa spui e un om nemaipomenit sau vai cat il urasc.

dana...
23rd March 2005, 20:34
in primul rand nu a zis nimeni ca n-ar avea si chilian parti proaste. omu' pur si simplu expunea una buna. si stai linistita, bani in mana pt faza cu parcul carol n-a primit, ca eu faceam voluntariat pt asociatie pe vremea aia si stiu ca nu i s-au dat.
si nu facea nimeni paralele cu sentimentele lui chilian, pe mine ma intereseaza mai mult ale mele decat ale lui.

vezi ca incepi sa o cam iei pe langa.

marusia
23rd March 2005, 22:10
asta crezi tu ca o iau pe langa...daca nu mai sunt in ton cu tine inseamna ca o iau pe langa. nush unde ai facut tu voluntariat, dar eu nu vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba...eu nu am spun nimic despre parerea trecatorului, ci despre felul cum ai preluat-o tu.acum 2 zile flesh spunea ca il uraste, iar tu plangi dupa chilian.nici unul nu cred ca l-ati cunoscut indeaproape, asa ca mai usor cu parerile astea extremiste-nemaipomenit si varza.

si dk o iau pe langa ce ai sa faci ?

dana...
23rd March 2005, 22:29
nu stiu de ce mai obosesc sa-ti raspund, oricum esti un caz pierdut. nu am spus ca e el nemaipomenit, ci pur si simplu ca mi s-a parut nemaipomenit ceva din ce a facut el. de fapt nici nu stiu daca am folosti cuvantul asta. Oricum e o diferenta. Daca nu te duce capul sa o vezi, o sa fie trist pt tine pe viitor. in ceea ce ma priveste nu dau doi bani pe parerile tale. Sau pe ale lui Flesh. Ma bucur ca il cunosti tu indeaproape pe Florin si ca esti in masura sa-ti exprimi parerile. Deci o sa te las numai pe tine sa vorbesti despre el. Oricum vad ca spui numai lucruri interesante.

marusia
23rd March 2005, 23:51
acum am vazut ce ai sa-mi faci, daca nu mai suntem pe aceeasi lungime de unda, ma faci proasta...de ce nu ai postat mesajul privat pe forum, ci ai pus unul cosmetizat? "figurile de stil" sunt destul de dese la tine si nu am de unde sa stiu eu ce este in mintea ta; pe viitor iti sugerez sa folosesti ghilimelele ! am impresia ca aici nu este vorba doar de "figuri de stil", ci de "figuri in cap"...am dreptul sa opinez de cate ori am chef atat timp cat argumentez si nu folosesc cuvinte care depasesc limita bunului simt.am citit toate parerile de pe forum si nu vad de le-as exclude pe cele ale lui flesh.

uite ce lucruri interesante ai spus tu la un moment dat:

"pe mine si pe cativa dintre prietenii mei- s-ar putea sa ne enerveze intr-o zi prea tare atitudinea asta a lui si sa .. renuntam. la el " evident faceai referire la chilian.

multumesc pt mesajul privat pe care mi l-ai trimis...cum nu exista nici o regula de confidentialitate, imi iau libertatea de a-l posta.

"Private Message: sincera sa fiu
Today, 21:36
dana...
incepator Join Date: Apr 2004
Posts: 28

sincera sa fiu

--------------------------------------------------------------------------------

nu obisnuiesc sa ma cert cu oameni pe care nu-i cunosc, dar in cazul tau o sa fac o exceptie, sperand ca poate pt binele tau si al societatii iti bagi mintile in cap.
de fapt, prea putin ma intereseaza de tine.
eu am spus ca m-a facut sa plang, trecem peste faptul ca era un fel de figura de stil, dar in fine, ma refeream la cu totul altceva. daca tu ai inteles ca plang dupa chilian, e clar ca esti proasta.

mai ai de copilarit "

mi-a placut tare asta cu "spre binele societatii", de care se pare ca esti interesata.parca ai fi avocatul poporului !

fa-te, fa-te avocat sandele !

marusia
24th March 2005, 17:50
vesti bune... :)
circula vorba prin targ ca saptamana viitoare se va stabili data exacta a lansarii albumui lui chilian.

radcom
4th April 2005, 11:07
Florin Chilian-un om genial.Merita tot respectul.
"Chiar daca" shi "Iubi" sunt piese magnifice!!!!!!!!!!

marusia
5th April 2005, 00:22
supliment+jurnalul national+muzica folk

Ionut_MASTERMIX
27th April 2005, 14:21
Salutare. Ce parere aveti despre ultimul video clip al lui Florin la piesa Cantecul avocatului? Cand zic parere ma refer la regie si la partea tehnica.
Inca ceva...Cantecul avocatului nu trebuie privit izolat ci intr-un ansamblu...atentie la ceea ce vrea sa sublinieze piesa si video clipul...traim in Romanaia...

dana...
1st May 2005, 02:52
Acum a aparut si albumul...
:)

marusia
3rd May 2005, 01:21
nu cred ca se poate vb separat de cele 2.videoclipul este produsul acestora.cele mai apreciate videoclipuri sunt cele realizate in exterior.spatiul din videoclip a fost destul de ingust, iar oamenii respectivi parca erau pusi unii peste altii.din cate stiu eu o parte din persoanele din videoclip sunt prietenii lui chili, insa nu dau bine pe ecran si dupa cum a spus in ultimele interviuri, el chiar vrea sa prinda la public in perioada urmatoare.imi imaginam ceva mai plin de viata...ideea a fost dragutza, dar nu prea a fost implementata corespunzator.despre partea tehnica nu cred ca as putea spune ceva pt ca nu am habar ce fel de aparatura s-a folosit si nici nu-mi dau seama daca imaginile au fost surprinse din unghiurile cele mai bune.

as vrea unul cu mare, cu nisip si furtuna pt pasaport pentru suflet...pt intoarce-te cand dorm sa fie noapte, imagini albastre difuze si blocuri, multe blocuri, iar pt vecina mea de sus un videoclip cu mine... :)

vishinika
13th May 2005, 14:32
ha ha ha ,hai ca-i tare! :)
tu,aia care faceai atata tam tam de atitudinea lui,shi de gesturile lui cele"aiurea in tramvai",ai vrea un videoclip cu tine la "Vecina de sus"!
Foarte interesant!
Ce repede in schimba unii parerile! :ciocan:

marusia
13th May 2005, 23:15
vorbeam de gesturile aiurea in tramvai, dupa ce l-am vazut ca carcotasi:salopeta portocalie, peruca, adidasi indoiti la spate.nu am spus ca altii ca daca o sa continue cu atitudinea asta o sa ma supar si eu si prietenii mei si o "renuntam" la chilian.nu am avut nimic impotriva cantecului cu termopanele, ci in legatura cu faptul cum l-a prezentat chilian la carcotasi.dk l-ai fi vazut in cateva concerte ai fi fost putin dezamagit sa-l vezi facand caraghioslacuri la o emisiune, nefiind prea natural in postura respectiva.si vreau sa fiu in videoclipul vecina mea de sus pentru ca ma prinde :) parerile mele raman aceleasi: chilian este o persoana si cu bune si cu rele, nici nu trebuie asezat foarte sus, ca s-ar putea sa cada si atunci dezamagirea ar fi foarte mare si nici nu trebuie sa-i dam branci cand comite o greseala si sa spunem "eu si prietenii mei s-ar putea sa renuntam el "

tristania
16th May 2005, 14:34
florin chilian, muzica care ma inspira,relaxeaza si nu ma plictiseste chiar daca ascult albumul si de 20 de ori pe zi...eleganta, stil original, ironie, umor dar si serozitate...

vishinika
18th September 2005, 17:16
se pare k fanii lu chilian au adormit sau sunt prea ocupati...
pai,se poate fratilor...!
mai scrieti shi voi ceva k eu ma cam plictisesc...
sper k nu vb. singura!sau nu?

luminita
21st September 2005, 21:56
Nu...n-au murit si nici nu-s prea ocupatzi fanii lui Chilian...insa muzica acestuia nu-ti mai lasa loc de altceva...

vishinika
25th October 2005, 13:56
Fratilor...am sa va spun o multime de chestii...
Nu stiu cum s-a intamplat,dar Iubi,...dragul de el... a ajuns shi un orasul meu...Galati!:cool:
Ce maI...A FOST UN CONCERT PE CINSTE!Ma asteptam...de altfel!A cantat intr-un club al studentilor...CLUB S il numim noi...vineri 14 oct. 2005.
Nici nu mai stiu de cat timp il astept sa vina si in Galati...acum ,ca in sfarsit a ajuns...nu mai am cuvinte!!!!
Stiam ca in concert e Extraordinar...dar a depasit toate limitele imaginatiei mele...m-a vrajit!:ok:
Binenteles ca shi publicul a fost pe masura...numai studenti,tipi care mai stiau cate ceva despre muzica Maestrului,dar am avut shi surprize (oare?) neplacute.Idealul cu un public select,elitist,nu prea poate fi realizat asa usor.Astfel...am aflat ca unii nici nu stiau pt. ce au venit...am auzit o replica care suna cam asa:"Care CHilian?Uratul ala care canta termopane?"As fi vrut sa-i spun eu ceva tipei care a spus chestia asta...ceva nu prea crestinesc...dar ,am zis ca nu merita ...:ciocan:
De altfel...toate bune ...m-am distrat cand am auzit replica altui individ...asta inainte de a se deschide Clubul "...daca ar fi fata...l-ar F***",:rosu:
asta cu privire la piesa "iubi"
Ma rog...tot felul de dorinte...care de care mai ciudate...!
Orice ar spune altii...pt. mine concertul lui a insemnat ceva(mult)...
As fi in stare sa mai astept 4 ani pentru o seara ca aceea din 14 oct.!
Iubi,cand mai vii pe la noi?/hello

dodolica
30th March 2006, 20:20
nu am cuvinte..am tot respectul meu pentru acest om si pentru muzica pe care o face...rar se intampla sa fiu asa de impresionata de un artist;felicitari si succes..

fann
20th April 2006, 20:00
nu am cuvinte..am tot respectul meu pentru acest om si pentru muzica pe care o face...rar se intampla sa fiu asa de impresionata de un artist;felicitari si succes..


http://www.jurnalul.ro/autor_369/florin_chilian

vishinika
26th April 2006, 16:53
fann...daca esti cine cred eu,atunci cred ca ar fi interesant de stiut ca mi-am facut tricou cu moaca ta.Mai exact l-am primit cadou de la ai mei prieteni care stiau ca nu-mi esti indiferent.Sper sa vezi mesajul asta.Curioasa de raspuns.Nu mi-e rusine sa ma afisez cu tine pe strada.Mor de ras vazand reactiile cretinilor de pe strada.Ma distrez de minune.
Ia uite...si acum mi te-ai facut jurnalist !Cat talent!sunt din ce in ce mai uimita!