PDA

View Full Version : Tur 2008-2009



YoYoyOi
3rd June 2008, 11:56
Etapa I
FC Vaslui - Steaua

Etapa II

Steaua - FC Brasov

Etapa III
Poli Iasi - Steaua

Etapa IV
Steaua - FC Arges

Etapa V
Gloria Bistrita - Steaua


Etapa VI
Steaua - Pandurii Tg. Jiu

Etapa VII
Farul Constanta - Steaua

Etapa VIII
Steaua - Gaz Metan Medias

Etapa IX
CFR Cluj - Steaua

Etapa X
Steaua - CS Otopeni

Etapa XI

Otelul Galati - Steaua

Etapa XII
Steaua - Gloria Buzau

Etapa XIII
Dinamo - Steaua

Etapa XIV
Rapid - Steaua

Etapa XV
Steaua - Poli Timisoara

Etapa XVI
U Craiova - Steaua

Etapa XVII
Steaua - Unirea Urziceni

Cele mai tari meciuri ale Stelei in turul sezonului urmator se vor desfasura in deplasare: in etapa a 9-a la CFR, in etapa a 13-a la Dinamo si in etapa a 14-a la Rapid, ceea ce inseamna ca in returul competitiei Steaua va disputa aceste derby-uri pe propriul teren.

La fel ca in sezonul 2007-2008, Steaua va avea un final de campionat extrem de greu, in ultimele 5 etape urmand sa intalneasca, in ordine, pe Dinamo, Rapid, Poli Timisoara, U Craiova si Unirea Urziceni.

Dani3l
3rd June 2008, 16:08
Deja am dat comanda de abonament!:D

Gontel
3rd June 2008, 20:47
deja s-a tras la sorti programul? :shocked:

hmm..iar avem un final foarte greu, dar e bine ca in retur jucam cu dinamo si rapid in Ghencea asa ca putem transa atunci titlul.

Spre 24!

moty
4th June 2008, 00:10
Cum dracu a iesit asa? S-a tras la sorti? A incalzit Paszkani bilele?

Snake_21
5th June 2008, 11:20
E greu turul dar returul macar avem meciurile importante in Ghencea ;)

dede
6th June 2008, 23:34
batem tot, stati linistiti :cool:

moty
6th June 2008, 23:35
are fata asta un optimism absolut incurabil :D

dede
6th June 2008, 23:38
pai cum? :confused: cine sa ne bata? pe noi?... pff... :mda:

Snake_21
8th June 2008, 17:43
Welcome back dede :P de batut batem si o sa ne mearga mult mai bine cand o sa avem liniste la echipa si nu o sa mai bage nimeni neavizat la echipa ;)

Brian
10th June 2008, 08:19
Lăcătuș are deja la dispoziție 38 de jucători, cărora li se vor adăuga încă 3-4 străini, însă lotul final va avea maximum 25 de fotbaliști.

Cu 6 zile înaintea reunirii, Lăcătuș are deja 38 de fotbaliști în lot! Plus că roș-albaștrii intenționează să mai facă măcar 3 transferuri din străinătate.

La cererea expresă a antrenorului, toți cei 38 vor fi chemați la cea dintîi ședință de pregătire a sezonului. Apoi “Fiara” va decide cine poate fi cedat definitiv sau sub formă de îm­pru­mut la alte echipe.

Modelul Buzău
Tehnicianul celor din Ghencea vrea să oprească în lotul primei formații 25 de fotbaliști, dar acesta va fi stabilit sută la sută abia după cele două cantonamente din Austria. Apoi, în funcție și de viitoarele achiziții, el le va permite celor care nu intră în planurile sale să meargă la alte trupe unde ar putea evolua constant, după modelul Buzău instaurat anul trecut.

E posibil și ca doi dintre cei abia transferați, Robert Neagoe și Claudiu Ionescu, să fie împrumutați din start, pentru că Steaua stă foarte bine la capitolul “mijlocași”. În plus, Tătărușanu a primit deja acceptul de a mai juca un an la Bistrița.
LOTUL ACTUAL
PORTARI: Zapata, Cernea, Vâtcă, Tătărușanu (va rămîne la Bistrița)
FUNDAȘI: Golanski, P. Marin, Rădoi, Goian, Ghionea, E. Baciu, I. Rada, Emeghara, Neșu, Al. Tudose, Eze, Al. Iacob, Ninu (toți 4 reveniți de la Buzău)
MIJLOCAȘI: Nicoliță, Ov. Petre, Pleșan, Lovin, Ochiroșii, Tiago Gomes (transferat de la Amadora), Szekely (transferat de la Oțelul), Cl. Ionescu (transferat de la Buzău), Bicfalvi (revenit de la Buzău), R. Neagoe (transferat de la Mioveni), Croitoru, Cristocea (reveniți de la Ceahlăul)
ATACANȚI: Dayro Moreno, Dică, Neaga, V. Badea, Surdu, B. Stancu (transferat de la Urziceni), Nunes, Lițu, Simion (reveniți de la Buzău)

sursa:gsp.ro

Vladek
10th June 2008, 10:27
Multi da' nu cine stie ce. Cu cateva exceptii.

Ia sa-i luam la bani marunti :

Portari
Aici chiar stam bine. Avem in Zapata probabil cel mai bun portar din tara, iar Cernea e o rezerva mai mult decat satisfacatoare. Tatarusanu va ramane la Bistrita (buna idee). Vatca e si el acolo sa fie la numar.

Fundasi laterali

Hmm. Nici prea-prea nici foarte-foarte. Cam asta e situatia. Eme si Golanski sunt buni, mai ales polonezul, dar cu Eme rupt ramanem in Nesu, care se bate, vrea intotdeauna, dar e prea bezmetic. N-ar strica aici inca un fundas lateral polivalent, care sa poata juca si pe stanga si pe dreapta. Eze o sa se intoarca in pas alergator la Buzau.

Fundasi centrali

OK in general. Avem deja celebrul cuplu Ghionea-Goian, doi "stalpi", cuplu sudat si care in general isi face treaba bine. Radoi, Rada, Baciu alte posibile solutii, in general multumitoare. Dintre "pusti", raman Ninu sau Tudose de incercat pe posturile astea.

Mijlocasi de banda

Au !! Durere !! Asta imi trece prin cap cand ma gandesc la mijlocasii de banda. N-avem sau sunt slabi rau. Unica exceptie, Szekely, care juca bine la Otelul. Sa vedem cum se va descurca contra autobazelor disperate sa se arunce in fata mingii pentru pungutele cu bani (date in mod "onorabil" pe ascuns, ca pe fata e rusinos). In rest ? Va rog sa nu indrazniti sa ziceti Neagoe :happy :happy, Cristocea, Croitoru. Toti trei sunt ori expirati ori jucatori de duzina. Ramane Ochirosii, marea noastra speranta. Da' noi nu o sa jucam cu ochirosii, nuu ... ca-i prea tanar .. si n-are experienta ... si se sperie daca da ochii cu marile vedete din campionatu' Romaniei :rolleyes::rolleyes: Nu stiu cum dracu face Wenger de jucatorii lui de 20 de ani NU se sperie cand dau nas in nas cu alde Ronaldo, Giggs, Ballack, samd, si de ce mama dracului el poate si noi nu putem. Ori o sa-l mai chinuim pe Neaga pe un post unde nu da randament .. ori il "reinventam" pe Nicolita, care nu va faceti iluzii, nu pleaca nicaieri dupa europene.

In concluzie, JALE. Avem exact un mijlocas decent (Szekely), o speranta care 99% nu va prinde mai mult de 10 minute pe meci (Ochirosii), restul ori "straini de fotbal" (Nicolita, Neagoe), ori terminati (Cristocea) ori "reprofilati" care aproape sigur nu vor da randamentul scontat (Neaga, posibil si Dayro sau Surdulica).

Mijlocasi centrali

Iarasi abureala. Avem deja celebrii "mijlocasi la inchidere", gemenii Lovinho & Petrinho. Hai sa zicem ca Petre mai mere, dar pentru Dumnezeu, nu putem sa scapam macar de Lovin ? Si de ce Lovin si nu Alexandru Iacob, care joaca la nationala de juniori ? Sau de ce nu Bicfalvi ? Mai avem o necunoscuta, dar nu prea promitatoare (Tiago asta, care-a dat vreo 3 goluri intr-un sezon daca nu ma insel), plus o eterna speranta care nu merita mai mult de "mijlocas decent, hai bunicel" (Plesan). Nu va asteptati la mare branza din partea lor, plus un expirat (Croitoru) si un baiat adus si el ca sa fie la numar (Ionescu). Ole !

Atacanti

Hopa, aici se schimba kalimera. Inflatie de-a dreptul. Sa zicem ca Dica va izbuti in sfarsit sa plece dupa Euro, cum viseaza de vreo 2 ani. Ramanem cu una bucata atacant bunicel (Dayro, dar pe mine nu m-a convins chiar asa complet), una bucata atacant ce traieste din amintiri si daca nu se trezeste dracului odata ar cam trebui sa zboare (Badea), un atacant candva bun spre foarte bun (Rica Neaga) dar care ar trebui sa se trezeasca si el, un pusti pe care toata lumea il ridica in slavi dar a dat 6 goluri sezonul trecut (Stancu) si niste baieti luati si ei asa sa fie la numar, adica Surdu, Nunes - cine mai e si asta ???, Litu si Simion (care de cand ii stiu eu cred ca au dat 5 goluri impreuna). Poate il mai retinem si pe Pepe Moreno, desi ma cam indoiesc. Personal as prefera sa nu ramana, ca poate scapam dracului odata de obsesia tampa a atacantului "de careu", stalp spre care sa aruncam mingi pe sus direct de la fundasii centrali. Va rog sa observati ca de cand jucam cu "atacant de careu" n-am mai dat nici un golgheter al Romaniei, iar singurul jucator care s-a apropiat cat de cat de statutul de golgheter a fost Dica. Q.E.D. De ce naiba nu putem juca cu 2 varfuri rapide si capabile sa se miste, sa intre in combinatii, sa paseze - cum ar fi Dayro si Neaga de exemplu, ramane un mister pentru mine.

YoYoyOi
10th June 2008, 11:05
[B]pentru că Steaua stă foarte bine la capitolul “mijlocași”.

muahahahaha :cry:

Bogdy LFC
10th June 2008, 12:13
e un lucru bun ca avem derby-urile 'clasice' in retur insa si asa echipa va fi extrem de extenuata!

Gontel
10th June 2008, 17:13
@ Vladek: ultimul golgeter stelist a fost claudiu raducanu in 2002/2003 cu 21 de goluri. in rest, e bine ce zici.

din lotul ala eu i-as pastra pe: zapata, cernea (portari), golanski, radoi, ghionea, rada, emeghara, ninu (fundasi), petre, plesan, ochirosii, szekely, tiago (daca tot a venit sa il pastram :D), ionescu, bicfalvi (mijlocasi), dayro, neaga, stancu (atacanti). si pepe as vrea sa ramana ca rezerva, dar nu il vad intre cei 38.
deci ne mai trebuie fundasi laterali, mijlocasi laterali (mai ales in stanga) si cel putin un atacant (dar un om de 20 goluri sezon). sau sa il pastram pe eze si sa aducem un fundas dreapta. ar trebui inca 4-5 achizitii.

dede
30th July 2008, 00:00
azi incepem... primul meci :cheer:

Adi Da Samraj
30th July 2008, 00:20
2008/2009 trebuie inceput cum se poate mai bine

moty
30th July 2008, 09:01
Hai baietii! Prevad un 1-0 de mare lupta :D

YoYoyOi
30th July 2008, 13:29
“Oricine va purta obiecte vestimentare în culorile Stelei sau orice alt simbol al echipei oaspete nu va avea acces în stadion, întrucât în sectorul rezervat oaspetilor vor intra doar suporterii care vor face deplasarea de la Bucuresti, conform solicitãrilor primite de la FC Steaua Bucuresti”, se aratã într-un comunicat de presã emis de FC Vaslui.
:cry: :cry: :cry:

moty
30th July 2008, 14:00
Foarte tare asta!

Vladek
30th July 2008, 15:16
“Oricine va purta obiecte vestimentare în culorile Stelei sau orice alt simbol al echipei oaspete nu va avea acces în stadion, întrucât în sectorul rezervat oaspetilor vor intra doar suporterii care vor face deplasarea de la Bucuresti, conform solicitãrilor primite de la FC Steaua Bucuresti”, se aratã într-un comunicat de presã emis de FC Vaslui.
:cry: :cry: :cry:

Delir. Delir curat. Cine mama dracului se crede basina asta numita Porumboiu ?

Snake_21
30th July 2008, 19:50
Ce aiureala, cred ca a baut prea mult inainte sa zica asemenea tampenie.
Oricum eu prevad un 2-0 pt Steaua goluri Szekely si Dayro :D

Marius
30th July 2008, 19:57
eu zic 3-1 pentru noi, dubla a lui Balanel :D

Geografu
30th July 2008, 20:02
Va fi 2-1 , Arthuro si Dayro marcatori ! :)
Acum serios , cum o fi dar sa batem ca tare vreau sa incepem cu dreptul campionatul asta...

Bumbescu
30th July 2008, 20:03
Un 1-0 sec pentru noi.

delaoltenia
30th July 2008, 20:04
dau si eu un pronostic pt meciul din aceasta seara,un 2-0 sec...spritul dupa meci. :ras-plans: :ras-plans:
app,cine dracu se crede avortonul asta de Porumboiu?

delaoltenia
30th July 2008, 20:06
Toja a venit la Steaua!!!!!! :D

dede
30th July 2008, 20:08
Zapata, Golanski, Rădoi, Ghionea, P. Marin, Ov. Petre, Dayro, Szekely, Tiago, Nicoliță, Arthuro

Pe banca de rezerve vor lua loc Vâtcă, Goian, Vali Badea, Neșu, Ochiroșii, Bogdan Stancu și Kapetanos
(gsp)


si eu, care credeam ca azi da gol Neaga :cry: :D

Snake_21
30th July 2008, 20:09
O sa mai treaca putin timp pana o sa fie pregatit si Toja banuiesc ca sa intre sa joace titular sau poate din meciu cu Brasovul :thinkso:

YoYoyOi
30th July 2008, 20:11
batalii, arestari si internari la Vaslui....

pe de alta parte suporterii stelisti nu sunt lasati sa intre in stadion...

delaoltenia
30th July 2008, 20:22
batalii, arestari si internari la Vaslui....

pe de alta parte suporterii stelisti nu sunt lasati sa intre in stadion...

...daca asa vrea Porumboiu. :( :(

Geografu
30th July 2008, 22:25
Steaua incepe mizerabil campionatul la Vaslui.
Ce sa mai , cartile au fost deja impartite , e inutil sa ne mai gandim la titlu in conditiile date.
In afara de Radoi si Szekely NIMENI nu a fost de valoarea Stelei pe teren azi.
Iar gafa cretinului din poarta devinde acum de un penibil grotesc.
E inadmisibil sa bati Roma cu 3-1 sambata si sa pierzi cu 1-0 miercuri la Vaslui ! :rosu::rosu::rosu:

moty
30th July 2008, 22:34
ALex, dupa o gafa (si nu stiu daca nu i-a sarit mingea prost), nu poti sa-l faci cretin pe unul din cei mai seriosi si valorosi jucatori.

Geografu
30th July 2008, 22:35
Cum sa ii sara mingea prost Moty ?
Nu se poate asa ceva , nu ai voie sa ti se intample asa ceva.
Nu stiu daca am voie dar cert e ca asta a aratat azi prin toate interventiile lui nesigure ( aici sunt elegant ) .

dede
30th July 2008, 22:41
ce gol de kkt... parca nu mai stim sa ne aparam, anii trecuti nu luam gol la o astfel de faza :mda: nu e vina doar a lui Zapata, si Petre Marin a gresit acolo...

asta e... am pierdut, e doar prima etapa...
eu, cel putin, astept meciurile din ucl :drak: aici, in campionat, doar scandaluri :sleep: si blaturi (oare ce mai zice porumboiu?) :mda:


Steaua incepe mizerabil campionatul la Vaslui.
Ce sa mai , cartile au fost deja impartite , e inutil sa ne mai gandim la titlu in conditiile date.
In afara de Radoi si Szekely NIMENI nu a fost de valoarea Stelei pe teren azi.
Iar gafa cretinului din poarta devinde acum de un penibil grotesc.
E inadmisibil sa bati Roma cu 3-1 sambata si sa pierzi cu 1-0 miercuri la Vaslui ! :rosu::rosu::rosu:
hai repede... cauta'ti alta echipa, mai buna si mai frumoasa, care sa castige fiecare meci cu 5-0, sa fii tu fericit :mda:

eventHorizon
30th July 2008, 22:42
Steaua incepe mizerabil campionatul la Vaslui.
Ce sa mai , cartile au fost deja impartite , e inutil sa ne mai gandim la titlu in conditiile date.
In afara de Radoi si Szekely NIMENI nu a fost de valoarea Stelei pe teren azi.
Iar gafa cretinului din poarta devinde acum de un penibil grotesc.
E inadmisibil sa bati Roma cu 3-1 sambata si sa pierzi cu 1-0 miercuri la Vaslui ! :rosu::rosu::rosu:

Amice, tu n-ai luat niciodata un 4 la scoala? Lasa-l in pace pe Zapata, se mai intampla, au gresit si alti portari mai mari ca el.
Problema e ca ceilalti 10 n-au jucat nimic, ca deh, n-a avut cine sa-i invete.
Avem un incapabil pe banca. Iarasi am reusit performanta de a da doar 2 suturi pe poarta tot meciul :mda: Si daca dati vina pe jucatori, stati mai bine si ganditi-va cine i-a adus, sau cine a acceptat sa-i antreneze, asta daca o sa spuneti ca ii i-a bagat ciobanu pe gat.:angry:
NU-l mai suport pe lacatuuuuuuuuuuus!!!!!!!!!

dede
30th July 2008, 22:44
Si daca dati vina pe jucatori...
eu dau vina pe arbitrii... :drak:
au uitat sa-i dea :rosu: lu' coloratu' ala :mda:

Geografu
30th July 2008, 22:45
Nu e prima oara cand Zapata greseste dar hai...
Event sa stii ca nu toti au jucat de nota 2.
Szekely,Radoi si Ochi au mai miscat ceva.

Dede tu chiar nu vezi ca Steaua nu joaca asa cum vrem NOI TOTI ?

PS : Eu voi tine tot timpul cu STEAUA , lasa sarcasmele ! :ok:

YoYoyOi
30th July 2008, 22:46
hai sa nu dam in Zapata, ca nu e el principalul vinovat. Daca nu erau suturi in adversar la fiecare a doua minge puteam baga 3-4 goluri lejer si nu mai discutam de gafe. Din pacate ofensiva nu si-a facut datoria. Arthuro si Kapetanos ala sunt niste grenade neexplodate, vai si amar de capul lor.
Dayro a jucat bine, s-a zbatut, chiar si Nicolita mi-a placut in prima repria fiind foarte prezent in fata portii.
Insa la noi e vesnica problema a finalizarii. Ajungem in fata portii usor, dar acolo ne pierdem capul...

Adi Da Samraj
30th July 2008, 22:46
e doar inceputul de campionat

eventHorizon
30th July 2008, 22:49
Ajungem in fata portii usor, dar acolo ne pierdem capul...

hahahahahahahaha
:happy:happy:happy:happy:happy

Yoyo, tie iti arde de glume? :happy

Bun psiholog esti, m-ai facut sa rad :P

P.S. dede, nu fi rasista!!! Nu da in ciori :drak:

Geografu
30th July 2008, 22:49
Yo asta e problema noi in lotul asta prapadit nu avem niciun varf veritabil !!!
Degeaba iei niste jucatori care pot face fata si CS Butoiul Lampant sau AS Aldosteron.
Trebuie sa cumperi valori care iti dau 10-15 goluri pe an.
Dar astia 2...:mda:

dede
30th July 2008, 22:54
Dede tu chiar nu vezi ca Steaua nu joaca asa cum vrem NOI TOTI ?
bine... atunci hai cu totii sa-i facem cretini, idioti, handicapati pe jucatori ca asa e mai misto :cool:

:mda:

am jucat slab, asta e, nu e sfarsitul lumii... la vaslui se anunta dinainte un meci greu, mai ales la ce presiuni a facut taranul ala moldovean inainte de meci :sleep:

Geografu
30th July 2008, 22:59
Nu l-am facut decat pe portar cretin si recunosc dupa un puseu de nervozitate imediat dupa meci ! :ok:
Si legat de preisune Steaua trebuie sa joace pe orice presiune,timp si ce vrei tu.
Pentru ca ea are valoare !

moty
30th July 2008, 23:06
Sau cel putin pretinde ca are.

Liviu
31st July 2008, 00:17
Ce sa mai , cartile au fost deja impartite , e inutil sa ne mai gandim la titlu in conditiile date
Mai sunt 99 de puncte puse in joc. Un titlu in Romania se ia cu ~75 puncte.

In afara de Radoi si Szekely NIMENI nu a fost de valoarea Stelei pe teren azi.
Si Ovidiu Petre a jucat binisor. La polul opus, mult mediatizatul Ochirosii nu a demonstrat cat a jucat ca a fost peste Nicolita. Fundasii laterali au jucat groaznic, pe final cand a intrat Kapetanos (sau Căpitanos cum ii spune *******ul) nu au fost in stare nici ei si nici extremele sa ii furnizeze centrari utile in careu, pe stanga cel putin era durere mare, mingile nici macar nu ajungeau in careu.

Iar gafa cretinului din poarta devinde acum de un penibil grotesc.
Zapata e la a doua greseala majora la Steaua. Prima, cu Zaglebie, acum un sezon, cand a scapat o minge aeriana cu un cot al adversarului in ficat. Rezonabil pentru un portar ce joaca meci de meci. Un portar cu un procentaj mai bun nu gasiti in Romania.

E inadmisibil sa bati Roma cu 3-1 sambata si sa pierzi cu 1-0 miercuri la Vaslui !
O victorie sau o infrangere in amicale nu spune NIMIC. M-am saturat de bairamuri sau tragedii dupa astfel de meciuri, dupa caz.
Hehe... am vrut zilele trecute o comparatie intre acest meci cu Roma si cel cu Otelul din sezonul trecut, in Ghencea, primul joc al lui Marius ca antrenor la noi, dar am zis sa nu fiu cobe :) - un joc superb, terminat tot 3-1 - nimeni nu se astepta sa pierdem peste 3 zile la Timisoara...

Din pacate ofensiva nu si-a facut datoria. Arthuro si Kapetanos ala sunt niste grenade neexplodate, vai si amar de capul lor.
Nu inteleg de ce se iau varfuri de careu, gen Thereau cand la mijloc se aduc jucatori de viteza, ce stiu cu mingea, pasatori - cui sa paseze in fata daca aia nu au viteza sa se demarce ? Oare cand vom vedea la Steaua un jucator gen Pippo Inzaghi sau ma rog... gen Lacatus, care sa ia mingea si o bage in ate ?

delaoltenia
31st July 2008, 17:32
Am pierdut un meci doar,campionatul este lung si cu siguranta contracandidatele Stelei la titlu vor gafa asemeni lui Zapata,poate si mai rau.
Problema este alta,va reusi Lacatus sa imprime un stil de joc care sa duca la victorii si sa nu ne mai dea atatea emotii?
Am indoieli,dar totusi sper. :( :(

dede
3rd August 2008, 20:31
Steaua va începe meciul cu FC Brașov în următoarea alcătuire: Zapata - Golanski, Rădoi, Goian, Petre Marin - Ovidiu Petre - Szekely, Tiago Gomes, Dayro Moreno, Adrian Neaga - Arthuro.

ha ha... Neaga da gol azi :cheer: :D

Geografu
3rd August 2008, 23:04
E bine ca am castigat insa nu am facut-o atat de convingator.
Jocul imi place , se vrea rapid in 2-3 atingeri dar lipseste varful care sa finalizeze la gura portii.
Azi sa fim sinceri am avut si putin noroc cu Stelica... :ok:

Gontel
3rd August 2008, 23:16
Am jucat frumos, mai ales in repriza a doua. Victorie pe deplin meritata, dar m-am saturat sa am atatea emotii.
Si eu am fost surprins de forma slaba a lui Stelea. Nici Zapata nu pare in apele sale, dar ne-a scos la sutul lui Sburlea.

dede
3rd August 2008, 23:20
nu pot sa cred ca trebuie sa asteptam pana in minutul 90 ca sa castigam acasa cu o nou-promovata... :sleep:

oricum... echipa a jucat mai bine decat cu vaslui. Repriza a doua nu a fost rea deloc, doar ca iar am luat un gol aiurea :mda: nu inteleg ce se intampla cu Zapata...

Liviu
4th August 2008, 01:27
Azi sa fim sinceri am avut si putin noroc cu Stelica... :ok:
Hai sa fiu sincer. Pana azi am crezut ca Stelica s-a retras. De fapt cred ca el s-a retras demult si mai face vreo doua antrenamente pe saptamana sa nu aiba si burtica in afara de chelie.
Faza de la primul gol mi-a adus aminte ca Stelica a jucat si la noi si o comitea si atunci ;). La alt Steaua-Brasov din primavara lui 1997 era sa ia gol la fel la aceeasi poarta de la tabela de la brasoveni. Norocul lui a fost ca mingea inainte sa ajunga in poarta a cazut in mocirla din zona portarului, la un metru de linie si acolo a ramas :). Celebrul "gazon" din Ghencea de acum ceva ani, fusese inundat in saptamana aia si devenise la propriu un lac, poate unii isi mai amintesc de acest lucru... dar amintiri poate depanam altadata, pe alt topic. :)

Da, meciul a fost decis de 3 greseli de portar, amandoi unu' mai prost ca altu'.

Al doilea meci consecutiv cand Ovidiu Petre joaca bine si este scos inexplicabil. Cand am pus mingea jos s-a vazut ca suntem o echipa buna. Pacat ca asta se intampla rar, pacat ca intram usor in jocul adversarilor.

YoYoyOi
4th August 2008, 10:51
acum hai s-o spunem pe aia dreapta: orice gol, in orice mod s-ar marca este mai mult sau mai putin din vina portarului. Insa pana a ajunge mingea sa treaca de portar, mai trece si de mijlocasi, si de fundasi...

sun
4th August 2008, 16:36
Lumea se grabeste sa aprecieze golurile primite de Zapata ca fiind erori de portar pentru ca s-a invatat de anul trecut cu un portar care nu primeste asemenea goluri.

Din pacate pentru el, daca nu isi revine repede , nu il vad bine ( in ochii lui Gigi, azi esti erou si maine impostor ).
Din fericire pentru el, infrangerea de la Vaslui a fost si cauzata de jocul ofensiv fara orizont. Deci inca nu a "prejudiciat" Steaua de puncte :D

Gontel
4th August 2008, 19:09
Nu inteleg de ce jucam acasa cu doi inchizatori chiar si cand jucam cu nou-promovate. O sa spuneti ca aceeasi tactica era si pe vremea lui Protasov, dar sa nu uitam ca Paraschiv si Radoi marcau goluri. Para chiar avea un rol important in faza ofensiva.

Zabriskie
4th August 2008, 19:37
Mie mi-a placut cum a mers echipa la mijloc, Petre a fost excelent, calm, a intors de cateva ori adversarii, a incercat si destule pase decisive, iar Lovin a fost peste media lui obisnuita. E greu sa nu joci cu 2 inchizatori, chiar si cu astia raman destule spatii pt adversari pe contraatac. Alta varianta ar fi cu Plesan care ar juca ceva mai sus, dar mare diferenta nu ar fi.
Buba mare e pe stanga, unde o sa fie mereu emotii pana revine Eme, si in atac, acolo ar trebui pus Stancu, chiar daca nu e varf autentic, e mult mai agil si poate intra in ritmul impus de Dayro, Janos. Sa vedem si cu Toja asta ce o sa fie, oricum din ce l-am vazut asa vag ar fi excelent la ce avem pe stanga (unde nu prea avem nimic, la o adica).

delaoltenia
4th August 2008, 21:31
pun o intrebare...oare Lacatus nu este cumva principalul vinovat? :( :(

Geografu
4th August 2008, 21:33
Nu nu el e principalul vinovat.
Intai sa ne uitam la valoarea jucatorilor ( care la unii e JALNICA ) si apoi mai discutam !

delaoltenia
4th August 2008, 21:45
sunt de acord cu tine,dar Lacatus a girat transferurile acestora.

Vladek
15th August 2008, 20:29
Maine seara avem meci cu alta baba isterica a diviziei A, penescu de la Arges in jos (foarte in jos, adica spre B). Asta deja a inceput sa bage strambe, ca a auzit de la un personaj important (sanchi, nu da nume, sa murim noi de ciuda) cum ca la meci va fi delegat un arbitru "apropiat de cei din Ghencea". Se pare ca daca nu primeste vreo 2 penaltiuri, arbitrajul va fi declarat "hotie pe fata".

eventHorizon
16th August 2008, 22:35
Inca un meci in care s-a vazut ca n-avem antrenor... :headbang:

Voua va place ce "jucam"?

sun
17th August 2008, 13:46
Sincer , mie a trecut perioada in care nu imi placea. Acum nu mai INTELEG ce jucam.

In continuare, nu pot decat sa tin ochii larg deschisi cand vad cum un jucator in plina forma ( Bogdan Stancu - 5 goluri pt Steaua pana acum!) e in continuare rezerva de lux, si Lacatus prefera sa transpire 70 de minute cu Arthuro, un jucator care nu are fata de Steaua.

Mai mult, in locul lui Lacatus, as fi menajat cativa din titulari,pentru a fi in forma maxima la meciul cu Galatasaray. Oricum , acum macar nu poate sa inventeze scuza cu oboseala...

Apropo, ce au toti cu Lovin ? :D

Liviu
17th August 2008, 23:32
Nu stiu ce a cauzat reactia fata de Lovin dar e o mare magarie ce s-a intamplat si nu o sa inteleg niciodata "suporterii" care vin la stadion si injura/huiduie un jucator al echipei favorite. Nu e de ajuns ca Dica incepuse sa se simta stingher la Steaua (si) din cauza unor astfel de oameni ? Mai e nevoie sa apara si altii ? Mie nu imi place cum joaca de obicei Lovin, nu imi place nesimtirea lui fata de Hagi si Lacatus bai... dar nu ma duc la stadion sa-mi bat joc de el, sa stric atmosfera care si asa nu mai e ce a fost in trecut. Il ignor, nu il aplaud. Mai ramane sa le fie vandalizate masinile, sa ne asemanam cu vecinii din Floreasca.

@sun, din punctul meu de vedere nu avem o a "doua echipa" care sa intre si sa aibe aceleasi sanse la victorie cum le-ar avea titularii. Probabil ca de asta nici antrenorul nu risca, nu trebuie sa tratam (din nou) cu superficialitate unele meciuri din campionat din cauza cupelor europene. Cu 11 zile inainte de Galatasaray cred ca Lacatus numai la menajarea unora nu s-a gandit. La Bistrita insa mergem decimati si vor aparea multe rezerve.
Arthuro nu se pliaza pe jocul Stelei asta e deja clar, nu e om de gol. Despre Lacatus nu am competenta sa ma pronunt dar jocul si rezultatele primesc nota de trecere daca luam ca etalon tot anul 2007.

dede
22nd September 2008, 15:58
Steaua - gaz metan 4-0

si locul 1... :cool: incredibil :D :happy

Snake_21
22nd September 2008, 23:39
Dar adevarat:P

Liviu
24th September 2008, 00:10
Atipic pentru Steaua ultimilor ani locul ocupat in clasament. De obicei, "militarii" se urneau mai greu si se impiedicau deseori cu echipele mici in turul de campionat. Ramane regretul de la Bistrita, unde puteam lua toate punctele daca luam jocul in serios, puncte care sper sa nu conteze in final. Steaua nu a mai avut un start convingator de sezon de pe vremea lui Protasov, cand aveam 20 de puncte dupa 8 etape. In acele etape insa apucasem deja sa jucam un derby, cu Dinamo, acel 2-2 nedrept, cu o prima jumatate de ora cand am maturat cu cainii pe jos si nu se supara nimeni daca aveam 5-0 la pauza. Un fotbal total care pare ca revine incet-incet in Ghencea... :)

YoYoyOi
24th September 2008, 00:30
nu pot sa cred :shocked:
Liviu, tu esti? :drak:

Snake_21
24th September 2008, 12:50
Pai are dreptate omu :P ce ai vrea sa zica :)?

dede
24th September 2008, 13:27
Steaua nu a mai avut un start convingator de sezon de pe vremea lui Protasov, cand aveam 20 de puncte dupa 8 etape.
si ala a fost ultimul sezon in care Steaua a luat campionatul... :rolleyes:
totusi, sa nu ne bucuram prea repede. Sa nu uitam ca meciurile grele din campionat abia acum incep, iar daca le mai punem si pe cele din ucl... vom avea o toamna frumoasa :groggy:

moty
24th September 2008, 14:52
Etapa XIII
Dinamo - Steaua

Etapa XIV
Rapid - Steaua

Etapa XV
Steaua - Poli Timisoara

Etapa XVI
U Craiova - Steaua

Etapa XVII
Steaua - Unirea Urziceni

O sa fie foarte greu finalul de sezon, plus meciuri in CL, plus cupa (daca cumva ne intereseaza anul asta)

dede
24th September 2008, 15:04
pff... ce cupa? nici nu are rost sa ne facem griji :happy

programul complet din aceasta toamna, cu meciurile din campionat + ucl

26 SEP CFR Cluj - FC Steaua
30 SEP ACF Fiorentina - FC Steaua
4 OCT FC Steaua - CS Otopeni
18 OCT Otelul Galati - FC Steaua
21 OCT FC Steaua - Olympique Lyon
25 OCT FC Steaua - Gloria Buzau
1 NOI FC Dinamo - FC Steaua
5 NOI Olympique Lyon - FC Steaua
8 NOI FC Rapid - FC Steaua
15 NOI FC Steaua - FC Timisoara
22 NOI U Craiova - FC Steaua
25 NOI Bayern Munchen - FC Steaua
29 NOI FC Steaua - Unirea Urziceni
10 DEC FC Steaua - ACF Fiorentina



ce meciuri... ce meciuri... :cool: :drak:

Marius
24th September 2008, 15:10
ce meciuri?

4 OCT FC Steaua - CS Otopeni
25 OCT FC Steaua - Gloria Buzau

a, da :D

dede
24th September 2008, 15:11
da, si alea... :D

incepem cu cfr - Steaua :drak:
continuam in ucl... :rolleyes:

Liviu
25th September 2008, 00:26
ce meciuri?

4 OCT FC Steaua - CS Otopeni
25 OCT FC Steaua - Gloria Buzau

a, da :D
Satelitul echipei urmaritoare respectiv echipa care ne-a privat de titlul 24. Foarte grele meciuri. :D


Etapa XVII
Steaua - Unirea Urziceni
Foarte intersant faptul ca vom incheia campionatul chiar pe terenul echipei antrenate de urmatorul antrenor al Stelei. Sper sa fim deja campioni pana atunci, altfel vom avea un meci tare greu ;) in ultima etapa. :D

dede
25th September 2008, 18:58
vai... cate meciuri grele vom mai avea pana atunci :groggy:

Snake_21
26th September 2008, 14:18
Pai trebuie sa reusim sa trecem si de ele daca vrem sa fim campioni si sa trecem mai departe in cupele europene:D

eventHorizon
26th September 2008, 19:56
Bai, de ce jucam iarasi cu Toja in centru?!?!
'ga-mi-as ciorapii in soba, ne-o luam clar acum! :mda:

Liviu
28th September 2008, 15:41
^ Toja o sa il bage pana la urma in primul 11 pe marele Tiago ? :rolleyes:

Vazandu-l pe Toja in ultimele meciuri parca l-am vazut pe Dica in sezonul trecut cand era des pus sa joace mai defensiv decat obisnuia si era aceeasi situatie.

Un meci bun facut la Cluj, au fost unele momente in care adversarii au venit peste noi dar nu au avut mari ocazii. In mare, cam asta e ce putea echipa in componenta de vineri seara. Doua echipe bune, rezultat echitabil. Cu Radoi in locul lui Ghionea, cu Petre in locul lui Toja, cu un Semedo stelist pana in maduva oaselor si un atacant incisiv (pe care nu il avem in lot, nu stiu ce poate Pedriel) in locul lui Arthuro eu zic ca am fi avut mari sanse de victorie. Personal nu am vazut nicio autobaza stelista la Cluj cum au vazut altii, in acele momente cand veneau disperati spre careul nostru cu toti jucatorii de camp era sinucidere curata sa le lasi superioritatea.

Speram la un meci usor saptamana viitoare cu Dinamo 2.

eventHorizon
28th September 2008, 21:23
Zici tu Liviule, dar macar Tiago pune osul si alearga mai mult. Mai bine el decat un Toja apatic si deloc in apele lui.
Oare Plesan ce mai face, cand reintra?
Si eu sunt curios de ce e in stare Pedriel :rolleyes:

Snake_21
30th September 2008, 01:36
Toja nu i de vina ... postul lui nu era mijlocas defensiv , d aia da un randament mai slab..

Vladek
17th October 2008, 17:17
Laca, te rugam, lasa-ne inainte sa inceapa lumea sa strige asta. N-am mai castigat de 5 meciuri, echipa joaca tot mai slab. Stim ca vrei, dar nu prea se poate cum vrei tu.

World Expert
17th October 2008, 17:33
Nu se poate asa ceva.Lacatus are demnitate, este un simbol pentru noi...inca un meci ca acesta si el va pleca de bunavoie,nu se va lasa strigat.Il iubim prea mult ca sa ii cerem asa ceva.

Revenim noi,numai de noi depinde asta.

Marius
17th October 2008, 17:48
Am pierdut doua meciuri, dar am castigat un jucator: Andrei Ionescu :cool:

Vladek
17th October 2008, 17:51
Am pierdut doua meciuri, dar am castigat un jucator: Andrei Ionescu :cool:

Auzi Ionescule, nu te mai ascunde. Fa-ti reclama pe fata mai bine :happy :happy

YoYoyOi
17th October 2008, 17:51
:cry: pe asta nu-l scoti din obsesia lui :happy

Marius
17th October 2008, 18:02
Ma, hai sa privim lucrurile obiectiv:

- astazi, in primele 10 minute nimeni nu i-a pasat. ce a facut Ionescu? a venit in defensiva, la recuperare

-astazi, a intrat Petre, au inceput pasele pe stanga, au venit si ocaziile de gol (bara lui Petre a plecat de la o actiune a lui Ionescu)

- a demonstrat ca stie sa dribleze, poate e cel mai bun la capitolul asta din lot

- a demonstrat ca stie sa protejeze mingea fantastic de bine

- a demonstrat ca stie sa scoata lovituri libere din preajma careului

- e polivalent, jucand pa aproape orice post in linia de mijloc

Sa ma corectati unde am gresit. Ori, puneti in antiteza calitatile si defectele lui Ionescu cu ale oricarui mijlocas din lot si vedem ce iese. Daca ne gandin ca deocamdata e cam la 60-70% dpdv fizic si ca Lacatus il foloseste mijlocas de banda, imaginea e completa. Ca sa fim intelesi, nu e Messi (inca :cool:) dar in echipa asta si Messi ar fi un anonim. Ca sa joci foarte bine, iti trebuie si coechipieri.

As vrea sa-l vad pe Ionescu, apt fizic, intr-o echipa cu Radoi-Ov. Petre, Szekely/Banel si Toja in benzi, Dayro si cu el in spatele unui atacant adevarat, Emeghara si Golo fundasi de banda. Atunci am putea discuta...

eventHorizon
17th October 2008, 18:17
Perfecta echipa ta, mariuse, problema e ca n-are cine sa le dea o idee clara de joc. Asa o sa joace mereu 11 impiedicati...fiecare pt el, impreuna dar separat :(

YoYoyOi
17th October 2008, 18:21
mda, probabil eram eu prea concentrata pe mine si n-am vazut fazele astea... ce am retinut de la ionescu au fost o centrare prin spatele portii si una pe capul lui Jelev si doua situatii cand a fost deposedat...

Ca sa nu mai zic de Ariel ala care n-a facut nimic nimicuta...

dede
18th October 2008, 00:09
de cand am auzit ca meciul e vineri de la ora 15 stiam ca vom pierde :mda:


in fine... inca 3 pct pierdute...
dar de castigat... cand mai castigam? :sleep:

Snake_21
18th October 2008, 12:13
Aoleo sa nu mai aud de Ionescu ala a jucat slab ca toata echipa, Mariuse inteleg ca esti fan Ionescu dar sa fim seriosi cand o juca bine toata lumea o sa zica si o sa observe dar deocamdata se pare ca doar tu il vezi vedeta sau viitoare vedeta ;) sa demonstreze si atunci noi am gresit si tu ai dreptate;)
Si despre meciul de ieri pot sa spun ca daca mai vad multe meciuri de genul asta ma imbolnavesc de stomac :angry:

World Expert
18th October 2008, 21:32
de cand am auzit ca meciul e vineri de la ora 15 stiam ca vom pierde :mda:


in fine... inca 3 pct pierdute...
dar de castigat... cand mai castigam? :sleep:

Doua cuvinte:


Olympique Lyon

Snake_21
18th October 2008, 23:14
Sa speram ca asa e ;)

dede
19th October 2008, 22:44
Doua cuvinte:


Olympique Lyon
tot doua:


fii serios!

narcis20002000
11th December 2008, 18:52
Sper sa isi revina odata si echipa asta si sa arate ca una mare... Poate o pregatire buna de iarna si lipsa meciurilor din cupele europene vor aduce un tonus mai bun si meciuri castigate consecutiv, macar cate necastigate in tur!

Snake_21
12th December 2008, 00:59
Depinde cu ce echipa o sa abordam returul...

YoYoyOi
12th December 2008, 01:14
si cu ce antrenor si cu ce conducere :D

Snake_21
12th December 2008, 22:55
Mai ales ce conducere ... :headbang::headbang::headbang: