PDA

View Full Version : Cehia - Portugalia



delaparis
1st June 2008, 18:36
Miercuri 11 iunie 2008,
ora 18h00
Geneve - Stade de Geneve

discutii inainte si dupa meci.

Leo
1st June 2008, 22:47
2 solist

delaparis
1st June 2008, 22:51
Aici e un meci interesant :ok:
Fantezia si talentul imens propriu portughezilor cu un Ronaldo in plina forma contra masinei de fotbal ceha tehnica si pusa la punct in detaliu ...

Doua stiluri in Europa total opuse ... prevad un spectacol de top :ok:

Bogdy LFC
2nd June 2008, 23:21
Aici e un meci interesant :ok:
Fantezia si talentul imens propriu portughezilor cu un Ronaldo in plina forma contra masinei de fotbal ceha tehnica si pusa la punct in detaliu ...

Doua stiluri in Europa total opuse ... prevad un spectacol de top :ok:

Foarte adevarat insa eu merg pe o victorie a cehilor cu 2-1 deoarece portughezii in mare parte sunt obositi!

carlo
3rd June 2008, 18:32
2-2

acidu
6th June 2008, 19:09
e groasa aici... groasa rau , pariez pe x la pauza

delaparis
7th June 2008, 23:07
meci egal :D

alexuuBZ
8th June 2008, 11:11
1-2 :D si portugalia e in sferturi!

Brian
8th June 2008, 11:16
Dupa meciurile pe care le-am vazut ieri, portughezii ar trebui sa bata la vreo 4 goluri diferentza. Dar cum in fotbal nu se stie niciodata, mizez doar pe 2-0 pentru Portugalia...

andreidaniel
8th June 2008, 11:23
un 1-0 pentru portughezi,la baiatu' ,va rog! :D

JJ
9th June 2008, 10:38
Cehia va juca probabil pentru egal, si cred ca il va obtine.

iulian_1976
11th June 2008, 03:20
Daca as juca la pariuri asta ar fi de 2 clar.
Portughezii vor face instructie asa am impresiea.
Cehii lenti daca joaca inca cu pivot cu Koler vor fi si mai lenti decat sunt.
PS
Cehia si Croatia sunt cele doua echipe ce au obtinut doua victorii facile in prima runda.

CrisS
11th June 2008, 09:39
Portugalia e prea dezinvolta in unele faze, si asta i-ar putea costa. Ronaldo poate avea 5 sclipiri si sa fie 5 goluri, dar poate avea si NICI UNA....Mizez pe un meci nul

Patriots
11th June 2008, 10:25
Dupa cum au jucat cehii in primul meci nu au nicio sansa impotriva portughezilor , deci 2 solist :D

acidu
11th June 2008, 11:03
da , dar probabil vor juca ca romania cu autobaza in poarta:) un egal pt cehi ar putea aduce calificarea , insa speram in victoria portughezilor

Lover
11th June 2008, 11:04
nu va lasati pacaliti de primul meci al portugaliei... au batut cu 2-0, dar la 1-0 au avut ocazii turcii si golul 2 a venit foarte tarziu. nu o sa le fie deloc usor, cel mult 1-0.

delaparis
11th June 2008, 12:53
CEHIA:
Cech - Grygera, Rozehnal, Ujfalusi, Jankulovski - Sionko, Polak, Galasek, Plasil, Matejovsky - Koller


PORTUGALIA:
Ricardo - Bosingwa, Laveran "Pepe", Carvalho, Ferreira - Petit, De Souza "Deco", Moutinho - Sabrosa, Ronaldo, Gomes

cinebelu
11th June 2008, 13:41
Eu nu inteleg de ce nu-l baga Bruckner pe Milan Baros

Cehia nu a facut in primul meci decat atat cat era nevoie pentru a-si asigura cele 3p, la fel ca si Croatia. In al doilea meci vom vedea cu siguranta o alta echipa. Avand in vedere ca si adversarii au castigat prima partida, asta e un meci de X solist, la fel ca si Croatia-Germania. Au reusit turcii sa le faca viata grea portughezilor, cehii sunt destul de vicleni sa-i incurce si mai rau, antrenorul lor a declarat ca POR are o tactica destul de simpla si usor de "citit".

iulian_1976
11th June 2008, 15:33
Cehia o sa surprinda pe multi ce lent pot juca :D.
Koller mana moarta a cehilor.

Daca se intampla ca pana acum fiind important presingul si rapiditatea,Portugalia posibil sa umileasca Cehia.

Sa intre in ecuatie si fazele fixe? Vom vedea.:D

YoNuTzz
11th June 2008, 15:56
cehia nu a aratat nimic in primul meci, in schimb ce portugalia a impresionat...
meci de 2, iar portugalia devine prima echipe ce merge in sferturi :ok:

cinebelu
11th June 2008, 17:45
Daca se intampla ca pana acum fiind important presingul si rapiditatea
Ai repetat propozitia asta de n-spe ori :D
Nu stiu unde ai vazut tu ca astea sunt carateristicile acestui turneu pana acum. De fapt, astea sunt atributele fotbalului modern, care se joaca si in ChL an de an, mai ales rapiditatea. Insa aici, ai vazut tu asa ceva in partidele SUI-CZE, AUT-CRO, ROM-FRA sau GRE-SWE??? :groggy:

Mie mi-e frica sa nu-i friga cehii pe portughezi cum i-au fript si acum 12 ani in sferturi, adica sa lase vedetele sa se rupa in figuri, intrecandu-se in rapiditate, driblinguri si (incercari de) executii de exceptie, iar ei doar sa marcheze :D
Sper intr-o remiza astazi, ca sa avem in ultima etapa cel putin un meci direct pentru calificare

Andrei_23
11th June 2008, 18:51
Bate Portugalia , eu insa vreau sa-l vad pe Quaresma in teren !

din nou va fi rezerva...

iulian_1976
11th June 2008, 18:55
Koller mana moarta a cehilor.

Un antrenor inteligent,Koller nu joaca.:D

Leo
11th June 2008, 19:02
Portugalia bate la scor

Ulysses
11th June 2008, 19:10
am pariat ca bate portugalia la cel putin doua goluri diferenta.

iulian_1976
11th June 2008, 19:12
Cehia o sa surprinda pe multi ce lent pot juca :D.
Koller mana moarta a cehilor.

Daca se intampla ca pana acum fiind important presingul si rapiditatea,Portugalia posibil sa umileasca Cehia.
.:D


Portugalia-Cehia 1-0 :D:D:Presing si rapiditate.:D:

YoNuTzz
11th June 2008, 19:15
gool deco ! 1-0 portugalia !

carlo
11th June 2008, 19:19
1-1 Cehia/Sionko.
Cred ca totusi Portugalia castiga.Sau mai bine nu,eu imi doresc Portugalia in sferturi impotriva Germaniei.

Kooler
11th June 2008, 19:19
1-1. Cred totusi ca Portugalia are sanse mai mari. Nu-mi prea plac cehii.

iulian_1976
11th June 2008, 19:20
iulian_1976,,Sa intre in ecuatie si fazele fixe? Vom vedea.,,:D:D:D

Pana aici am nimerit-o:D Goian,Tamas,Gionea ....privi'ti :D

cinebelu
11th June 2008, 19:21
Sper ca v-ati lamurit cu totii (cei care sunt asa de siguri de victoria portughezilor) ca Cehia e in stare sa joace si altceva. Eu zic ca asa se termina, 1-1

@iulian: noteaza primul gol important in urma unei faze fixe :P

cinebelu
11th June 2008, 19:30
bre, daŽ ce se intampla cu vitezistii aia de portughezi? parca nu prea mai ies din propria jumatate :happy


Un antrenor inteligent,Koller nu joaca.
tare ma bucur ca l-a bagat pe Milan Baros, sper sa dea si-un gol :yeah:

Iaco
11th June 2008, 19:37
Ma uit la meciul cehia - portugalia...si nu inteleg cum noi care suntem cam de acelasi nivel cu cehii nu putem juca ca ei impotriva unei echipe la fel de buna ca franta...piti uitete si invata cum se abordeaza un meci

cinebelu
11th June 2008, 19:51
Ma uit la meciul cehia - portugalia...si nu inteleg cum noi care suntem cam de acelasi nivel cu cehii nu putem juca ca ei impotriva unei echipe la fel de buna ca franta...
asta e pacaleala din mintile multora ca tine :D
si nici Franta nu mai e ce a fost, portughezii cred ca-i bat daca s-ar intalni la acest turneu

...cu cat va trece timpul, ambele echipe vor realiza din ce in ce mai mult ca o remiza ii coafeaza bine pe ambii si nu are rost sa se mai riste..

Patriots
11th June 2008, 19:57
Frumoasa prima repriza. Cehii chiar m-au impresionat cu jocul lor total schimbat fata de cel din primul meci si chiar au sansa sa scoata un rezultat bun cu portughezii.

Iaco
11th June 2008, 19:57
asta e pacaleala din mintile multora ca tine :D
si nici Franta nu mai e ce a fost, portughezii cred ca-i bat daca s-ar intalni la acest turneu

...cu cat va trece timpul, ambele echipe vor realiza din ce in ce mai mult ca o remiza ii coafeaza bine pe ambii si nu are rost sa se mai riste..

Din punct de vedere valoric tot pe acolo sunt...cech ce e superstar la ei in echipa, iar baros un jucator promitator acum 4 ani...in rest jankulovski care e batran dar e la milan...in rest sunt jucatori care sunt la echipe medii din Europa...diferenta valorica nu e la fel de mare...uiti ca in calificarile trecute i-am batut cu 2-0 iar in cehia am pierdut la limita

Oricum alta atitudine au in teren fata de noi...si am putea sa luam aminte!

YoNuTzz
11th June 2008, 19:59
1-1, o prima repriza buna :ok:
cehia joaca mult mai bine decat in meciul cu elvetia...
cred k totusi portugalia va castiga :ok:

effect
11th June 2008, 20:01
Ma uit la meciul cehia - portugalia...si nu inteleg cum noi care suntem cam de acelasi nivel cu cehii nu putem juca ca ei impotriva unei echipe la fel de buna ca franta...piti uitete si invata cum se abordeaza un meci

Au o linie de mijloc net superioara noua . Noi il avem pe partea dreapta pe Banel/Petre ei il au pe Sionko care e pana acum una din marile surprize ale acestui turneu , ei il au pe stanga pe Plasil - noi il avem pe Mutu reprofilat
Ei ii au la mijloc pe Galasek si Polak , noi avem doi fundasi convertiti in mijlocasi (Chivu si Radoi)
Daca am avea un mijloc la nivelul Cehiei , sunt sigur ca am iesi din grupa asta :)

iulian_1976
11th June 2008, 20:01
Prima repriza 1-1
Merg inca pe mana portughezilor :D m-a pot insela desigur.:D

Portughezii chiar doresc sa bata azi,alearga mai mult,cauta solutii tot timpul.
Au un handicap din ce se vede , fazele fixe .

Cehii nu pot alerga ca portughezii joaca in bloc ofensiv, mijlocul este un fel
,,pe aici nu se trece,, daca nu intercepteaza ,este fault.
Apoi in fata joaca in presing,tot timpul asteapta o greseala a porughezilor.

Daca portughezii pot juca in acelasi ritm,cred ca cehii cad pe final sau sa vina
cehii cu cateva faze fixe,un presing reusit al cehilor?.
Sa vedem :D

PS
Bosingwa imi aduce aminte de Cafu a aparut un mare fundas dreapta se pare ,ptr Ac Milan ar fi fost uns.:D

Iaco
11th June 2008, 20:05
Au o linie de mijloc net superioara noua . Noi il avem pe partea dreapta pe Banel/Petre ei il au pe Sionko care e pana acum una din marile surprize ale acestui turneu , ei il au pe stanga pe Plasil - noi il avem pe Mutu reprofilat
Ei ii au la mijloc pe Galasek si Polak , noi avem doi fundasi convertiti in mijlocasi (Chivu si Radoi)
Daca am avea un mijloc la nivelul Cehiei , sunt sigur ca am iesi din grupa asta :)

Pai de ce avem fundasi convertiti in mijlocasi...ca piturca joaca sa nu piarda...eu stiu ca avem mijlocasi in lot sa ii bage pe aia in teren si vom avea si noi mijlocasi adevarati!

YoNuTzz
11th June 2008, 20:23
2-1 portugalia ! foarte frumoasa faza :ok:

iulian_1976
11th June 2008, 20:28
Cehii au ratat o faza fixa incredibila.

Portughezii inca pot fizic, Portugalia-Cehia 2-1

Cred ca fazele fixe pot aduce cehii la egalare,asta o sa fie speranta lor pana la final.

Sa vedem portughezii mai pot ? Eu am ramas :shocked: cat pot sa duca.

resita
11th June 2008, 20:33
din pacate acum am ajuns acasa si nu am vazut meciul

hai portugalia :ok:

delaparis
11th June 2008, 20:35
S-au certat Simao si Deco pentru lovitura libera ... Simao a ratat o ocazie de 3-1

iulian_1976
11th June 2008, 20:39
Cehii au inceput sa nu mai vina toti in bloc defensiv,oboseala ce sa-i faci:D

delaparis
11th June 2008, 20:42
Cam nervos Koller la sfarsit de meci :D

delaparis
11th June 2008, 20:48
Portugalia prima echipa calificata in sferturi :) 3-1 in min 91

iulian_1976
11th June 2008, 20:50
Final un pic umilitor :D:D.
Portugalia in sferturi :D

O sansa pentru Elvetia si Turcia.:D

laurdog
11th June 2008, 20:54
o finala Spania-Portugalia ar fi un adevarat regal fotbalistic, dar cred ca niciuna nu va ajunge in finala

YoNuTzz
11th June 2008, 20:54
3-1 pentru portugalia, care merge in sferturi, si 99 % va si castiga grupa A...
de notat faptul k portughezii au castigat ambele meciuri la diferenta de 2 goluri :ok:

Universal
11th June 2008, 20:54
Matematic este in sferturi,Ronaldo si quaresma au jucat bine, dar parca ultimul cu mai multa ambitie..

Andrei_23
11th June 2008, 20:59
Ma bucur pentru Quaresma , pacat ca-i folosit prea putin. Poate acum la ultimul meci , fara miza pentru Portugalia , va intra titular.

iulian_1976
11th June 2008, 20:59
Portugalia in sferturi,ce sa ne mai codim.:D

Au probleme pe fazele fixe ,portar slabut ramane de vazut daca pot ajunge in finala..
Cehii daca lucrau mai mult fazele fixe ieseau cel putin cu egal.
Pe final au cedat fizic cehii,portughezii proaspeti incredibil cu ce darurire au jucat.

kain
11th June 2008, 21:00
Meciul a fost rezolvat de Cristiano Ronaldo si Deco :cool:

Cat a putut sa ma enerveze Simao, se crede mare vedeta si habar n-are sa execute o lovitura libera.. :P

Pe aparare au cam scartzait portughezii, dar la primu' gol Ricardo a fost lamentabil :cry:

In orice caz, Hugo Almeida si Quaresma eu zic ca trebuiau sa fie de la inceput pe teren ;)

Bogdy LFC
11th June 2008, 21:03
Norocul s-a intors impotriva Cehiei.:(
Tare frica imi este ca va pati ce-a patit la WC 2006 cand dupa ce-a luat 3 pct in prima etapa,a pierdut celelalte 2 meciuri si a plecat acasa :(

TaciAcolo
11th June 2008, 21:05
e slaba rau:D ...cehia...

tu26dor
11th June 2008, 21:11
nu am vazut decat prima repriza... dar ma bucur pt. portugalia... 3-1... hmm... ar trebui sa lase de gandit faptul ca au castigat iar la doua goluri diferenta
... cred ca anul asta portugalia ajunge iar in finala...

delaparis
11th June 2008, 21:12
Pe aparare au cam scartzait portughezii, dar la primu' gol Ricardo a fost lamentabil :cry:



De remarcat totusi ca au incercat sa nu se retraga in 20 de metri si au tinut atat cat au putut cehii departe de poarta lor. Asta cred ca a permis sa nu fie egalati in repriza a doua ... apoi golul trei era pervizibil in ultimele minute deoarece cehii s-au aruncat cu fundasi cu tot in atac

YoYoyOi
11th June 2008, 21:16
Portugalia ia avant in lupta pentru marele trofeu :ok:

miril
11th June 2008, 21:18
Ce mult mi-ar place sa fim la fel de slabi ca cehii. Scorul mai aproape de justete ar fi trebuit sa fie 2-2 decat 3-1. Mi-a placut Sionko, la fel de periculos ca Ronaldo daca nu....ma ópresc si Plasil, de la cehi, ah chiar si Baros cat l-a tinut...ficatul, respectiv Deco, de la portughezi. Portughezii sunt vulnerabili in aparare, cu portarul pe postul...deficitar si au dificultati cu o echipa bine cladita fizic si inteligenta tactic, ca Cehia, care m-a impresionat placut, prin comparatie cu meciul precedent. Moutihno si Simao, au jucat baietii astia?

carlo
11th June 2008, 21:44
Portugalia o vad cel putin in semifinale.

adi_sampon
11th June 2008, 21:53
Cine a vazut intreg meciul ar trebui sa observe ca Portugalia a jucat bine cu ocazii mai multe dar a scartait rau de tot si nu prea a aratat a echipa de campioana euro
La fazele fixe si in spoecial cornerele e o problema foarte mare ,dar acum stim foarte bine ca in special noi astia din est stim bine cu capu ca avem medie de inaltime mare dar un popor mai vestic nu prea stie ca si un estic
De remarcat cu cata lejeritate combinau mijlocasi portughezi si obtineau spatii foarte mariin careu prin aparitiile lui Simao . Golul 3 dat mai mult din noroc ca au executat repede ,dar repet Portugalia nu a ajucat ca o echipa foarte mare care sa domine intreg jocul pentru ca mingea la cehi insemna pericol pentru poarta lui Ricardo . Si Scolari a facut miscare defensiva cu Meira fundas ,se simtea frica dar pana la urma totul a iesit bine pentru lusitani ,sa-i vedem din sferturi in colo

Echo
11th June 2008, 22:02
Lăudabil altruismul lui C.Ronaldo la faza ultimului gol... un exemplu care ar trebui urmat și de alții.

MagicTouch
11th June 2008, 22:04
Ma uit la meciul cehia - portugalia...si nu inteleg cum noi care suntem cam de acelasi nivel cu cehii nu putem juca ca ei impotriva unei echipe la fel de buna ca franta...piti uitete si invata cum se abordeaza un meci

Iti dau eu 4 motive..mai mult ca sigur ca sunt si altele.
1. In primul rand controlul balonului (deficitar la romani)
2. Viteza jucatorilor
3. Pasam mai mult de frica sa nu pierdem mingea
4. Cehii joaca la victorie, noi la mica ciupeala.

Portugalia a aratat azi un fotbal frumos iar cehii si-au aratat varsta inaintata in a doua repriza. Portughezii au mari sanse sa avanseze pana in semifinala unde ar putea intalni Germania. De abia acolo vor putea sa-si demonstreze adevarata valoare. Nu stiu de ce dar tare am impresia ca daca "le rupi mijlocul" portughezilor ii cam pui pe o bicicleta medicinala....munca multa si spor zero. Altfel, degeaba pui 3 jucatori la Ronaldo cand e deja la marginea careului de 16 metri. Nu faci altceva decat sa lasi spatii libere pentru alti jucatori portughezi capabili sa-ti faca bucuria.

Catalanul
11th June 2008, 23:50
frumos a jucat portugalia, insa s-a vazut la golul primit ca apararea e cam frageda... oricum mai mult ca sigur va ajunge in semifinale unde cred eu va fi eliminata de germania :rolleyes: