PDA

View Full Version : Suporterii rapidisti de pretutindeni (informatii, poze, etc.)



rasheedkpenny
19th April 2004, 11:56
Am deschis acest thread pentru ca fiecare supoter al Rapidului sa-si posteze pozele aici....

Fia este unul dintre ei...

http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=469

Postati si voi pozele vosatre sau povestiti pe scurt despre voi...

fia
20th April 2004, 05:33
Poza de mai jos, pentru cine nu a citit thread-ul "Poze cu forumisti" este cu mine la marele premiu de Formula 1 de la Sepang, Malayezia. Nu stiu daca ma credeti, dar unul din primele lucruri pe care le-am pus in bagaj cand am plecat din Romania a fost fularul cu Rapid. De altfel si ultimul lucru inainte de a pleca la aeroport a fost sa merg pe Giulesti sa vad meciul Rapid-Pandurii TarguJiu pentru ca nu puteam sa-mi imaginez sa nu vad atatea luni Giulesti-ul (tinand cont ca si turul s-a jucat pe Lia Manoliu).
In concluzie, FORZA RAPID! /hello :yeah:

fia
15th June 2004, 06:03
http://fep.hpc.pub.ro/~fia/images/IMG_4526.jpg

Pancujunior
19th July 2004, 05:45
Poza mea

Pancujunior
19th July 2004, 07:25
Asta sunt io, la mine in camera, in Boston. Poza treibuia facuta altfel, in sensul ca pe peretele opus al camerei se afle doua steaguri foarte mari, unul al Romaniei si unul al Rapidului, care ar fi trebuit sa se vada si ele.
Fularul l-am luat in iarna de la magazinu clubului. La fel ca Fia, si io exact inainte sa plec m-am dus in giulesti sa vad meciul amical dintre rapid si arges, dar *******ii l-au anulat pt ca era zapada pe teren, si nici macar n-au anuntat inainte. Am stat vreo o ora in frig cu vreo mie de suporteri rapidisti, ca in cele din urma sa iasa un muncitor sa ne spuna ca "Domnul Becali a inspectat terenul si a decis ca meciul sa nu se mai joace":mad: .asa ca am ramas cu un usor gust amar :( Bine ca a plecat idiotu de becali :mda:


http://fep.hpc.pub.ro/~fia/alte/pancujunior.jpg

fia
5th April 2006, 11:04
Inginerul Valentin Stanescu
...Ma numesc Valentin Stanescu si sunt inginer, nu la calea ferata ci la o fabrica, una dintre putinele ramase sa duca povara unor vremi apuse, cu speranta unor timpuri mai bune.
Bunicul, fost invatator intr-un sat din preajma "Lisandriei" de Teleorman, a fost rapidist; tata, acum pensionar, tot fost invatator, este cel care mi-a insuflat patima pentru visinii; rapidist este si fratele meu mai mic, iar legenda continua. Baietelul lui de numai 8 luni sper sa fie continuatorul traditiei, pentru ca rapidist nu devii, ci te nasti.
1967, vara, trenurile din Triajul Garii de Nord salutau cu suieraturi prelungi nu doar marcarea golurilor care strapungeau plasele portilor adverse, ridicand osanale idolilor fara nume de zei, dar cu ramuri de maslin pe crestet, ci un eveniment fara de seama, sfidarea tuturor pronosticurilor si a legilor nedrepte ce nu admiteau ca un tricou alb-visiniu, atarnat de podul Grant, sa certifice o asteptare de decenii: RAPID este CAMPIOANA ROMANIEI !
Exultarea cred ca a cuprins pe multi, dar cineva a avut curajul sa dea un nume copilului sau dupa numele primului antrenor care a adus titlul in Giulesti. La vremea aceea eram in pantecele mamei, iar tata si-a spus in sinea lui: "Daca e baiat, o sa-l cheme Valentin".
Am aparut pe lume dupa eveniment, in ianuarie 1968. (...)
"Un personaj cu voce de bas"
Printre atatea fotografii cu "generatia de aur", Niki Dumitriu, Ion Ionescu, Culae Lupescu si toti ceilalti, alaturi de care tata a reusit sa aduca vestea nasterii a inca unui rapidist, una ma reprezinta pe mine la cateva luni, culcat cu burta pe un pled, iar pe verso sunt cateva vorbe de la "nasul" meu spiritual, nea Tinel: "Cu multa dragoste si afectiune aceluia care se numeste la fel ca mine. V. Stanescu".
(...)
Eram copil de scoala si, intr-o seara, tata m-a luat cu el: "Hai cu mine sa cunosti pe cineva". Am plecat si am ajuns la Hotelul Parc, unde am aflat ca era cazata echipa Petrolul Ploiesti (...). Am intrat timid intr-o camera unde erau mai multi jucatori si un personaj mai in varsta, cu voce de bas. Tata i-a spus cateva vorbe si eu i-am oferit un ghiveci cu o floare, iar el m-a strans in brate de mi s-a oprit respiratia: "Ce faci, ma, tata?", mi-a spus.
E mult de-atunci.... stiu doar ca nea Tinel mi-a dat un ecuson cu Petrolul - adversarul istoric al Rapidului - pe care mi-a scris cateva vorbe... ecusonul l-am ratacit pe undeva, vorbele s-au pierdut... si a mai trecut un timp... Timp in care am facut un dus rece pe "Republicii" la un meci spectacol cu FCM Giurgiu, stadionul era plin si vuia, iar umbrele unor bieti provinciali - eu si tata - erau facute praf de furtuna.
Ziua cand a tacut Rica Raducanu
Intr-o iarna, cand Rapidul meu a poposit in Alexandria, pe un ger de crapau pietrele, numai bun de jucat fotbal, in care rapidistii mei au facut spectacol, iar frigul de afara a devenit caldura tropicala... Nea Tinel a revenit in iarba sa aduca Rapidul in A dupa blestemul anilor de B, fiind singurul capabil sa-i motiveze pe Damaschin, Paraschiv, Tara... si ceilalti.
La pauza am fost cu tata la vestiare si l-am oprit pe nea Tinel, care era cu jucatorii si cu Rica Raducanu, antrenor secund: "Uite, ma, Rica, spune cati copii s-au botezat cu numele tau? Uite, baiatul asta imi poarta numele", i-a zis nea Tinel, iar Ricanul nu a avut ce sa-i raspunda... Nea Tinel s-a stins usor, usor, lasand loc amintirilor si oferind un nume Potcoavei Giulestilor...



(c) evz

pytzy
14th September 2006, 16:28
Ma numesc Pitigoi Catalin am 29 ani si tin cu RAPID decand ma stiu. Acesta este numele pe care la-m auzit din copilarie de la bunicu' fost Rapidist(Dumnezeu sa-l ierte), tatal meu tot RAPIDIST si ceilalti unchi ai mei la fel. Este o mostenire de familie pe care sper sa o duca in continuare si fetia mea(1 an si 5 luni) care nu aude de la mine decat de RAPID. Pe la 3-4 ani deja tre sa mearga pe GIULESTI sa vada unde se scrie istoria. Acelasi lucru mi la facut si mie bunicu' asa ca RAPID a fost, este si va fi in inima mea pana voi trece in nefiinta (si acolo tot cu ei voi tine).RAPID.."o iubire fara sfarsit"