PDA

View Full Version : ROU vs GBR - Constanta/Ipswich 2008



Pages : [1] 2

mikeyy
29th May 2008, 10:52
Dupa cum stiti, in weekend va avea loc o competitie in Romania...un amical intre echipa nationala a Romaniei si cea a Angliei. De asemenea la concurs vor mai participa si alte gimnaste din alte tari.
Concursul va avea loc sambata ( 31 iunie) la ora 17.30 , in Constanta la sala Tomis.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/gimnastele-concureaza-la-constanta-2667253

Chiar daca nu vor televiza concursul....noi suntem norocosi, intrucat Catalin (cata10) va fi acolo si cand se va intoarce ne va povesti in amanunt tot ceea ce s-a intamplat. Poate va face si poze si filmulete:ok:

mikeyy
30th May 2008, 11:37
Reportajul de ieri de la stirile sportive (TVR) - realizat la Constanta
http://www.tvr.ro/articol.php?id=38597&c=137

crisloregym
30th May 2008, 12:19
Super, Mihai, multumim tare mult. Am observat-o pe Andreea Grigore in filmulet, deci, Cata, macar despre Sandra, Stela si Andreea Grigore (plus alte trei gimnaste parca) vom avea vesti;)

mikeyy
30th May 2008, 16:37
Un articol complet in care se prezinta starea tuturor gimnastelor :http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/gimnastele-vor-sa-impresioneze-la-constanta-2674210
Din pacate despre Alex Ghita tot nu se spune nimic.......asta ma face sa ma gandesc ca s-a retras :(


Cata..poate faci rost de un autograf a lui Beth Tweddle :D Va fi interesant duelul Tweddle-Nistor ( paralele ) si Tweddle-Izbasa(sol). Va fi un concurs frumos!

myrab3la_19
30th May 2008, 17:05
Cred ca Andreea Grigore nu va face parte din cele 6 iar daca Cerasela poate face sarituri atunci o va inlocuii pe Druncea.Cel putin asta imi doresc....imi pare rau de Lacusteanu.Daca Nistor o depaseste pe Tweddle atunci se poate califica in finala olimpica,trebuie sa aiba ceva in plus la nota de plecare fata de ea pt ca la executie nu cred ca o va depasi.Bafta fetelor!

Tess_AN
30th May 2008, 18:23
Multumesc de info... Vestile nu sunt bune dar asta e. Ma asteptam ca Aluissa sa stea mai bine si ma asteptam ca Cerasela sa faca paralele. Poate sunt nerealista... Am citit undeva ca pe langa gimnastele din Marea Britanie vor mai concura si citeva din alte tari, deci puteam si noi avea pe langa echipa participari individuale. Ce nu inteleg e de ce nu sunt puse toate fetele noastre la lucru. Nu e o deplasare internationala si ma gandesc ca o formula de echipa de 5 gimnaste (nu avem nevoie de rezerva) Romania A si inca 5 in Romania B ar fi fost benefica pentru toata lumea... Sunt totusi 10 gimnaste care nu sunt accidentate chiar daca nu sunt in forma f. mare, dar experienta de concurs e benefica oricui. Druncea nici nu e pomenita iar Gutu daca e o posibila alternativa ar fi bine sa o vedem la lucru (adica sa se vada ea cum isi stapaneste emotiile in concurs). Stanculescu nu e pregatita, Lacusteanu la fel dar dati-le o sansa sa concureze. Singura explicatie care mi-o dau e ca ar putea interveni accidentari daca fetele nu-s pregatite... dar si aceasta ipoteza nu sta in picioare ca si la antrenament pot interveni accidentari. Intr-un concurs se invata multe, experienta dobandita in concurs nu se poate compara cu antrenamentul. In plus s-a zis ca sunt gimnaste care evolueaza mai bine in concursuri decat la antrenamente. Hai sa le vedem, hai sa le dam sansa asta. Are cineva o explicatie plauzibila de ce nu mergem cu doua echipe?

crisloregym
31st May 2008, 00:13
Drum bun, Cata, sa strigi tare la fete staaaaiii, da???;)

Eu, una, de abia astept sa aud povestirea;) si s anotezi si notele la fetele noastre+ solul si paralelele lui Beth;)

ioanavol
31st May 2008, 00:56
Drum bun, Catalin! Asteptam vesti, povestiri, poze, filmulete...orice o sa ai pt noi va fi interesant:)

cata10
31st May 2008, 01:02
Drum bun, Cata, sa strigi tare la fete staaaaiii, da???;)

Eu, una, de abia astept sa aud povestirea;) si s anotezi si notele la fetele noastre+ solul si paralelele lui Beth;)

Multumesc mult tuturor! O sa incerc sa fiu la inaltimea asteptarilor voastre!

ancaqwe
31st May 2008, 15:56
Drum bun! Imi pare atat de rau ca nu o sa pot fi acolo!
Nu pot sa ajung, tot ce am putut face a fost sa aflu ca e concurs si maine la 10 dimineata! A intrebat cumnata mea (care e din Constanta, bineinteles, doar ca weekendul asta e in Bucuresti) o micuta gimnasta ca nu e afisat nicaieri in oras...

mikeyy
31st May 2008, 16:16
Primele informatii de la fata locului :)
Cata a ajuns si tocmai m-a sunat. In primul rand concursul nu se tine in sala Tomis ( asa cum a specificat Prosport ) ci in Sala Sporturilor din Constanta....Cata a facut un drum in plus.
In acest moment are loc incalzirea pt concurs, concursul urmand sa inceapa la ora 17. In sala sunt prezente 7 gimnaste din Romania si 10 din Marea Britanie...Cata urma acum sa se apropie mai mult ca sa vada exact care dintre fetele noastre sunt prezente.
Cata a mai spus ca ale noastre sunt foarte micute in comparatie cu englezoaicele...pana si Sandra Izbasa e mica fata de ele :)
Urmeaza ca dupa ora 17 sa ma mai sune si sa-mi mai spuna ce se intampla.
In sala nu sunt mai mult de 15 spectatori...in mare parte sunt doar copii, iar intrarea e libera.
Ramaneti pe frecventa :D

crisloregym
31st May 2008, 17:05
Ramanem, cum sa nu...uite acum pot sa ii raspund lui Tess...da, Tess, puteam aduce doua echipa=10 gimnaste. De ce nu am facut-o???? Paote din teama de a incerca, poate din teama de accidentari. Oricum e reconfortant sa stim ca se icalzesc toate cele 7...ar fi atat de bine daca ar si concura cele 7. Multumim tare mult, Mihai si Cata...si uite asa se mai acumuleaza o bila neagra pentru presa din Romania:(

myrab3la_19
31st May 2008, 17:40
a inceput...nu-i asa?Nu mai am rabdare!!!!!

mikeyy
31st May 2008, 17:45
Da cu siguranta a inceput.....cand va prinde o pauza Cata cred ca o sa ma sune...acum cred ca e ocupat cu filmatul :)

myrab3la_19
31st May 2008, 17:57
Ce bine ar fi fost daca vreo televiziune locala ar fi transmis concursul si apoi sa-l preia tvr2...dar cred ca vorbesc de lucruri sfinte...bine ca mai dau Nationalele,la cat interes au ei pt gimnastica tre' sa ne multumim si cu atat

myrab3la_19
31st May 2008, 19:00
Nici o veste...nimic?

mikeyy
31st May 2008, 19:02
Inca nu...dupa calculele mele ar trebui sa se termine in curand...poate dupa ce se termina ne va anunta Catalin

mikeyy
31st May 2008, 19:46
L-am sunat eu pe Catalin acum.....nu prea am vorbit mult pt ca tocmai se terminase concursul si trebuia sa se pregateasca sa iasa din sala. A zis ca ma suna putin mai tarziu.
Mi-a spus totusi ca a reusit sa faca o poza cu Beth Tweddle si ca a fost un concurs frumos cu executii bune, dar si mai putin bune ( ratari), dar ceea ce e important e faptul ca nu au fost accidentari.
In plus s-a intalnit acolo cu o alta fana a gimnasticii pe care, bineinteles, ca a invitat-o pe forum...deci in curand vom avea un nou membru ;)
Imediat ce ma va suna va voi da mai multe detalii despre concurs. Vom avea poze si filmulete caci a filmat aproape tot concursul :)

myrab3la_19
31st May 2008, 19:48
uraaaa!!!!!!!!Aproape incetasem sa mai sper...:)

mikeyy
31st May 2008, 21:23
Gata am vorbit...si am multe informatii...nici nu stiu cu ce sa incep :)
Au fost formate 3 echipe:
1) Romania ( Nistor, Izbasa, Tamarjan, Acatrinei, Druncea si Dragoi)
2) Marea britanie ( Beth si inca 5)
3) Echipa mixta ( Andreea Grigore, o olandeza si celelalte 4 din marea britanie)
De remearcat faptul ca Marea Britanie a venit cu un cameraman de la o televiziune si au filmat tot concursul...iar noi nu am avut nicio televiziune in sala :(
Crainicul din sala a pocit numele gimnastelor noastre, nu stia sa le pronunte pe cele din Uk....sub orice critica
Oamenii din sala spuneau ca au aflat in ultima clipa de concurs, ca nu a fost promovat... :(

Acum va zic despre fiecare gimnasta in parte ceea ce mi-a povestit Catalin:
1) Sandra:
- avea piciorul bandajat si dupa fiecare exercitiul si-l masa...nu suna bine
- la paralele a ratat coborarea atat in incalzire cat si in concursul propriu-zis..Cata a zis ca o s ane povesteasca mai multe cand vine despre paralele Sandrei
- la barna nu prea a excelat
- la sol a avut ceva ezitari si a iesit si din covor de 2 ori :(
2) Steliana
- un concurs bun, fara ratari...doar la barna a avut iar coborarea deviata ( ca la mondiale)
- la sol a facut frumos, a luat o nota peste 15
- a fost singura gimnasta care a ramas in sala pentru a da autografe..Catalin a fost surpins de cata rabdare avea..s-a asezat pe salteaua de la barna si le-a dat tuturor aurtografe si a facut poze...o persoana extraordinara Steliana :ok:
3) Tamarjan
- a avut un concurs foarte bun..la fel ca la europene, sigura pe ea
- la barna mici ezitari, dar nimic grav
- la sol a luat 15200
4) Andreea Acatrinei
- a avut o barna foarte buna...a luat o nota mare 15.600
- a facut 4 aparate
- la sol a ratat..si a luat 13.950
5) Dana Druncea
- la sarituri a facut o saritura usoara..a luat 13 si putin
- la sol a avut exercitiu frumos - 14.700
-la paralele si barna nu a avut exercitii foarte bune
6) Gabriela Dragoi
- la barna a avut ezitari
- la sol a 14.225
7) Andreea Grigore
- din pacate Catalin a zis ca nu se observa niciun progrs la Andreea fata de anul trecut
- la barna s-a prezentat cel mai bine dintre toate cele 4 aparate

Cam asta mi-a zis Cata..urmeaza ca maine sa completeze si sa mai detalieze :)
Concluziile le trageti voi

rob_din
31st May 2008, 21:37
De Izbasa nu-mi fac griji fiindca ea mai mereu are evolutii mai modeste la astfel de competitii. Insa aici ma refer la sol si barna, la paralele e cu totul o alta poveste

mikeyy
31st May 2008, 21:42
Sandra si la amicalul cu Franta la incalzire a ratat coborarea...acum a ratat iar de 2 ori...se pare ca are probleme cu acea coborare.
Oricum, Catalin a zis ca cel mai bun concurs l-a avut Tamarjan

P.S Am uitat sa va zic ca a filmat si a facut poze...asa ca maine vom vedea si noi tot ceea ce s-a intamplat la Constanta ;)

ioanavol
31st May 2008, 22:21
Multumesc mult pentru stiri, Cata si Mihai:)

Uf, ce pacat ca treb sa stam iar cu emotii...Sandra cu piciorul (?parca in interviu zicea ca se simte excelent) si ezitari/ratari cam la toate...
sunt convinsa ca la un concurs mai important se pot mobiliza mai bine, dar daca la astfel de concursuri rateaza sau au multe ezitari tot nu e bine, pt moralul lor.:(
Totusi, de-abia astept sa vad filmuletele, poate nu e dracul chiar atat de negru;)

crisloregym
31st May 2008, 22:32
Mihai, multumim tare mult pentru ca ne-ai spus si noua ce ti-a povestit Cata. Cata, multumim tare mult pentru acea deplasare...daca ai facut poza si cu Tweedle, deja esti fericit:)

Ma bucur ca Stela e bine si ca a lucrat bine, sper sa aiba mare grija cu acea coborare la barna:) oricum, e bine ca a mers fara ratare si ca a crescut la sol;) Stela imi confirma pe zi ce trece parerea buna pe care o am despre ea si av fi cu siguranta nr.1 pentru mine la aceste JO. Sandra ma ingrijoreaza din nou:( Si acel bandaj, dar mai ales ca a iesit din covor de doua ori...asta e pacatul ei al sol si sper sa il corecteze. Imi amintesc ca la Europene MAria Olaru spunea ca la una din diagonale Sandra iesise din covor la incalzire (nu ca iesise din covor, ci ca aterizase direct in afara, asa cum a patit si la Mondialele de la Stuttgart.) Eu cu piciorul as zice sa nu ne ingrijoram pentru ca ea era vesela in ultimul interviu publicast in Prosport, deci s-ar putea sa fie doar o jena (sper sa fie doar asta si sa nu o necajeasca). Imi place tare mult ca Ana Tamarjan rupe gura targului:D si este atat de sigura...sper sa ramana asa...echipa are nevoie:) Imi pare rau de Gabita, ar fi extraordinar sa fie si ea sigura pe ea, pentru ca este foarte artistica..eu stiam ca este capabila de mai mult la sol si sper sa fie asa. Andreea Acatrinei sta bien cu barna, dar faptul ca a ratat la sol nu ma incalzeste deloc. Eu tot cred ca ar fi trebuit adusa si Stanculescu la concursul acesta...vazand informatiile despre Andreea Grigore, incep s acred ca Stanculescu, chiar si numai pe cele doua aparate, arata mai bine decat Grigore. Oricum, vesti bune de la Druncea...macar solul este bine, pe unde era si anul trecut;) daca recupereaza si DTY-ul o avem in echipa, iar faptul ac lucreaza pe patru aparate in momentul d efata inseamna ca asta se urmareste cu ea:)

Su sper ca toate fetele sa mearga bine...a fost un concurs de verificare, nimc mai mult, nu trebuie sa fie in forma maxima si e tare bine ca avem bilant pozitiv, fara accidentari;)

ancaqwe
31st May 2008, 22:50
Merci mult pentru povestire Mihai si Catalin :)

mikeyy
31st May 2008, 23:09
Eu ii multumesc lui Catalin pentru ca mi-a dat toate aceste informatii :ok: si sper ca tot ceea ce am uitat eu sa va spun, sa completeze el maine

cineva_cineva
1st June 2008, 11:39
Multumesc si eu mult de tot pentru toate informatiile primite... Multumesc, Cata, multumesc, Mihai si astept cu nerabdare poze si filmulele!

crisloregym
1st June 2008, 12:41
cateva note...http://www.gsp.ro/stire/romania-a-invins-marea-britanie-80287.html

nu inteleg de ce atat de putin Stela si Sandra, doar daca au avut exercitii usurate sau daca au facut greseli mari.
si se pare ca exista si jurnale mai bine informate decat Prosportul
http://www.romanialibera.ro/a125855/gimnastica-repetitie-olimpica-la-constanta.html

Cata_RB
1st June 2008, 12:59
Si articolul din Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/campioanele-europene-au-invins-marea-britanie-2677694
Inca 2 zecimi la nota A pentru Sandra si Stela la sol? Super! Asta inseamna (daca nu ma inseala memoria)... 6,6 pentru Sandra? :shocked: :D

Catalin_Nick
1st June 2008, 13:04
Din ce a transmis Cata si din articolul din GSP rezulta ca au evoluat la fiecare aparat toate cele 6 gimnaste din echipa si s-au luat in calcul cele mai bune 4 note.
Sarituri:
58.600 totalul - medie 14.65. Nu stim decat ca Daniela a luat peste 13.00 pentru o saritura usoara. Nu avem alte note. Fiind concurs de verificare probabil notele reale sunt cu -0.2 mai mici. O medie de 14.65/(mai real 14.45) - probabil au sarit 1.5Y - nu cred ca s-a incercat mai mult de un DTY - Steliana sau Sandra.
Paralele:
Total 58.100 - Stela 15.500 - o medie pentru celelalte 3 note luate in calcul de 14.200 :( . Dupa cum stim Sandra a ratat coborarea. Va fi supergreu daca nu se recupereaza Cerasela. In plus si aici ar mai trebui ajustate notele cu -0.2 - 0.3 - la Olimipiada deabia ne asteapta killeritele de arbitre :D . Sa asteptam filmuletele.

mikeyy
1st June 2008, 13:05
Pai Forminte spune ca la paralele s-a ratat la elementele nou introduse...pai Sandra inseamna ca si-a schimbat coborarea? Filmuletele ne vor elucida toate intrebarile.
Referitor la paralele Stelianei, Cata spunea ca a avut mici ezitari si ca a stat la coborare..tot in filmulet vom vedea mai bine!
E un lucru bun ca Sandra si Stela si-au mai adaugat 2 zecimi...asta ar insemna 6.7 pt Sandra ( a avut 6.5 la Europene) si 6.3 pt Stela ( daca nu ma insel)

ancaqwe
1st June 2008, 13:17
Merci pentru link-uri! Pe mine ma ingrijoreaza un pic glezna Sandrei, sper sa nu fie probleme. Plus ca nu inteleg cat a luat la sol - sub 15.500 dupa ce se scrie cum a 3-a nota a fost 15.500 a Stelei la paralele. Deci o nota mult mai mica decat la europene, insa cu valoarea de start cu .2 mai mare?
Totusi eu am o speranta ca umflarea notelor aici a fost ceva mai mica decat la campionatele Chinei sau la competitiile interne din state, altfel nu se declara Forminte atat de multumit pentru exercitii cu nota umflata de 15.6 la barna... (sper)

Si imi pare atat de rau de Stanculescu si Lacusteanu :( Sper ca Cerasela totusi sa isi revina!

Din articol inteleg ca nu e nici un concurs azi la 10, cine stie ce a inteles cumnata mea...

ancaqwe
1st June 2008, 13:20
Tot eu - cu 2 ratari la paralele inseamna ca o ratare a contat in punctajul echipei...
Acatrinei arata din ce in ce mai bine ca o candidata pentru olimpiada, si din pacate Grigore din ce in ce mai prost.. Eu as pune-o pe Acatrinei in fata lui Dragoi - dar doar daca isi imbunatateste executia la paralele. La celelalte aparate este peste Gabriela, insa paralelele sunt punctul sensibil.

Catalin_Nick
1st June 2008, 13:24
Barna:
Total - 61.95. Notele 15.65 (?) Sandra, 15.600 Stela si Acatrinei. Asta lasa loc pana la total pentru un 15.100 - cel mai probabil scos de Tamarjan (Cata a spus ca Dragoi a avut ezitari si Druncea nu a fost OK)
Sol:
Total - 59.95. Stim ca AnaMaria a luat 15.200, Druncea a luat 14.700, Acatrinei 13.95 si Gabi 14.225. Ultimele 2 note nu s-au luat in calcul.
Pana la total ar mai fi 30.05; stim ca Stela a luat peste 15.00. Cel mai probabil Sandra a luat in jur de 14.900 cu 2 x OOB - si nu cred ca au fost iesiri doar de 0.1 ca e prea mare diferenta pana la nota ei obisnuita.
E bine ca au incercat elementele dificile dar e clar ca mai au de pus la punct lucrurile. Notele sunt un pic umflate, mai mult ca sigur, dar zecimile acordate acum in plus vor fi obtinute pe bune, prin executie, la Olimpiada - ma refer la nota B. Daca mai cizeleaza si legarile o sa fie bine - legarile in codul asta mi se par niste puncte nevralgice care lasa loc de interpretari arbitrelor...

mikeyy
1st June 2008, 13:27
In acest moment Tamarjan se pare ca merge cel mai bine...din pacate inca nu are note de plecare suficient de mari pentru a putea candida la o medalie la JO ( poare doar la sol)
In afara de Stela, Sandra si Ana-Maria..celelalte 3 locuri din echipa nu sunt sigure. Sper din tot sufletul ca unul dintre locuri sa fie ocupat de Cerasela, iar pt celelalte 2 locuri chiar nu stiu ce sa zic.....

crisloregym
1st June 2008, 13:30
Nici eu nu inteleg de ce atat de putin la sol cu nota de plecare mai mare, desi cele doua iesiri din covor anuleaza diferenta la nota de plecare:D. Ma bucur si de Tamarjan ca a introdus elemente noi la barna si sol+saritura noua asta s-ar putea sa insemne 1.5 Yourcenko. Coborarea la barna cred ca este dublu echer, fata de dublu grupat pe care il facea pana acum. Totusi sunt curioasa sa vad filmueltele, pentru ca nu stiu care este a doua ratare la paralele. Ce ma enerveaza site-ul FRG ca nu pun rezultate, la fel ca celelalte federatii din lume:( Se pare ca este cineva care se ocupa numai de concursurile baietilor, despre care se stie macar cand sunt, ca rezultatele nici acolo nu apar:( Pacat.

Referitor la locurile in echipa...sa mai vedem:) E clar ca Dragoi, care parea atat de sigura in echipa, nu mai are aceeasi constanta in concurs. Eu tot pe Stanculescu as vedea-o pe acolo, sincer, macar pentru calificari barna+sol. A sasea gimansta trebuie sa fie una care sa faca toate aparatele peste 14.500 si sa fie om de echipa (Druncea era ideala pentru asta daca nu se accidenta, acum s-ar putea sa fie ori Acatrinei ori Grigore). Sper din tot sufletul sa iasa si Cerasela la rampa;) Dar nu stiu ce sa mai cred, dupa cazul cu Aluissa. Ramane doar sa asteptam. Deci certe sunt Sandra, Stela si Anamaria.

Pentru celelalte trei locuri se bat: Dragoi, Druncea, Grigore, Acatrinei (in afara de Druncea, care trebuie sa se refaca, si Dragoi, care trebuie sa lucreze mult, s arepete mult, celelalte nu imi inspira incredere:().

Depind de sanatate: Cerasela si Aluissa (eu pe Aluissa tot nu o scot din carti...daca Forminte spune ca inca nu este sigura, inseamna ca deja are integrale...eu stiu)
Asa cum spuneai si tu, Mihai, e greu de spus acum, dar tare mi-e sa nu ne bazam iarasi pe trei gimnaste de AA:( Si de data asta parac nu mai e vorba numai de ghinion:(

deni
1st June 2008, 13:56
abia astept sa vad filmuletele, pt ca altfel sunt putin ingrijorata.notele mi se par mici la barna,au avut ezitari mari?ce s -a intamplat.iar daca la barna Tamarjan a luat in jur de 15,100 nu e ok.la europene a vut mereu peste 15,500, iar acum desi a vut elemente noi a luat putin.la sol stam bine,am incredere ca Sandra poate sa faca un exercitiu mai bun ca ieri.si faptul ca Stela si a crescut nota de plecare e imbucurator.
eu imi fac probleme pentru sarituri si paralele.in afara de Stela si Sandra,de la noi nu mai face nimeni dty.mai puteau inainte doar cerasela si dana druncea, si cum despre Cerasela nu stim exact cat va putea recupera,iar la Dana nu inteleg de ce nu mai executa acel element.Fara Cerasela la paralele v fi foarte greu, iar acel 15,500 al Stelei nu mi place deloc.e prea putin.daca ea ia atat, cat iau celelalte componente ale lotului?
un lucru e clar:sandra,stela si ana sunt sigur in echipa.celelate 3 locuri pot fi ale oricui.sper sa si revina Cerasela,avem mare nevoie de ea.

cata10
1st June 2008, 14:01
Salutare tuturor! Ma bucur sa vad atatia forumisti interesati de acest concurs aparent mai putin important dar cu greutate pt stabilirea echipei ce ne va reprezenta la JO.
Trebuie sa va spun ca am trait o experienta extraordinara acolo, in Sala Sporturilor din Constanta; pt prima data le-am vazut evaluand pe mult indragitele noaste gimnaste. Bucuria, starea de euforie sunt greu sa le descriu in cuvinte ca sa intelegeti macar un pic din ce-am simtit eu ieri. Chiar daca inainte de a pleca la Constanta am avut niste zile foarte, foarte grele, cu mult de munca, iar calatoria cu trenul a fost una destul de obositoare, pot spune ca nu regret absolut deloc decizia pe care am luat-o cu mult timp in urma de a merge la acest concurs, decizie pe care mi-am respectat-o. Ba din contra as spune ca as fi fost un fraier (scuzati expresia dar simt ca asta se potriveste cel mai bine) daca as fi renumtat in ultimul moment sa merg, din motivele pe care le mentionam mai sus.
Asadar, trecand peste incidentul cu incurcarea salilor, am ajuns la timp sa vad si antrenamentul fetelor noastre: atat incalzirea generala cat si incalzirea pt fiecare aparat in parte. Trebuie sa va spun ca e foarte interesant de urmarit antrenamentul dinantea concursului, lucru de care trebuie sa tinem cont pt Nationalele de la Ploiesti. Mia, care a mai fost la diferite concursuri, cred ne poate confirma ca e de urmarit si incalzirea. M-am asezat in primul rand astfel incat auzeam aproape toate sfaturile, indicatiile pe care le dadeau antrenorii gimnastelor. Foarte ineresant, va zic!
Dupa cum stiti de la Mihai, si tin sa-i multumesc mult de tot ca m-a ajutat sa va ofer cateva informatii la cald, am reusit sa fac cateva poze si sa inregistrez exercitiile alor noastre. Din pacate, fiind singur, n-am reusit sa vad notele gimnastelor noastre concentrandu-ma pe filmat. Si oricum, nici oficialii din sala nu m-au ajutat prea mult fie prin neafisarea la timp a notei fie prin orientarea tabelei in directia opusa locului unde ma aflam eu. Poate, totusi, federatia va face un efort si va binevoi sa afiseze pe site notele. Intre timp ne multumim doar cu ce avem din prosport, parca. Sper sa nu gresesc.
De asemenea trebuie sa va mai spun ca nici eu nu stiu prea multe despre exercitiile fetelor noastre (sa nu radeti) deoarece datorita emotiilor si faptului ca trebuia sa filmez n-am prea constientizat ce faceau pe aparat. Asa incat trebuie sa revad si eu filmuletele si mai apoi sa-mi dau cu parerea! Sunt 29 de filmulete, cred, in care am surprins in mare evolutia fetelor noastre si exercitiul lui Beth de la paralele, bineinteles! Va rog, de pe acum, sa scuzati calitatea proasta a imaginilor si tremuratul mainilor!

Voi mai reveni si cu alte impresii pe masura ce imi vor reveni din subconstient cele vazute la Constanta, si, bineinteles, astept intrebari si de la voi!

busumary
1st June 2008, 14:12
Salutare tuturor! Ma bucur sa vad atatia forumisti interesati de acest concurs aparent mai putin important dar cu greutate pt stabilirea echipei ce ne va reprezenta la JO.
Trebuie sa va spun ca am trait o experienta extraordinara acolo, in Sala Sporturilor din Constanta; pt prima data le-am vazut evaluand pe mult indragitele noaste gimnaste. Bucuria, starea de euforie sunt greu sa le descriu in cuvinte ca sa intelegeti macar un pic din ce-am simtit eu ieri. Chiar daca inainte de a pleca la Constanta am avut niste zile foarte, foarte grele, cu mult de munca, iar calatoria cu trenul a fost una destul de obositoare, pot spune ca nu regret absolut deloc decizia pe care am luat-o cu mult timp in urma de a merge la acest concurs, decizie pe care mi-am respectat-o. Ba din contra as spune ca as fi fost un fraier (scuzati expresia dar simt ca asta se potriveste cel mai bine) daca as fi renumtat in ultimul moment sa merg, din motivele pe care le mentionam mai sus.
Asadar, trecand peste incidentul cu incurcarea salilor, am ajuns la timp sa vad si antrenamentul fetelor noastre: atat incalzirea generala cat si incalzirea pt fiecare aparat in parte. Trebuie sa va spun ca e foarte interesant de urmarit antrenamentul dinantea concursului, lucru de care trebuie sa tinem cont pt Nationalele de la Ploiesti. Mia, care a mai fost la diferite concursuri, cred ne poate confirma ca e de urmarit si incalzirea. M-am asezat in primul rand astfel incat auzeam aproape toate sfaturile, indicatiile pe care le dadeau antrenorii gimnastelor. Foarte ineresant, va zic!
Dupa cum stiti de la Mihai, si tin sa-i multumesc mult de tot ca m-a ajutat sa va ofer cateva informatii la cald, am reusit sa fac cateva poze si sa inregistrez exercitiile alor noastre. Din pacate, fiind singur, n-am reusit sa vad notele gimnastelor noastre concentrandu-ma pe filmat. Si oricum, nici oficialii din sala nu m-au ajutat prea mult fie prin neafisarea la timp a notei fie prin orientarea tabelei in directia opusa locului unde ma aflam eu. Poate, totusi, federatia va face un efort si va binevoi sa afiseze pe site notele. Intre timp ne multumim doar cu ce avem din prosport, parca. Sper sa nu gresesc.
De asemenea trebuie sa va mai spun ca nici eu nu stiu prea multe despre exercitiile fetelor noastre (sa nu radeti) deoarece datorita emotiilor si faptului ca trebuia sa filmez n-am prea constientizat ce faceau pe aparat. Asa incat trebuie sa revad si eu filmuletele si mai apoi sa-mi dau cu parerea! Sunt 29 de filmulete, cred, in care am surprins in mare evolutia fetelor noastre si exercitiul lui Beth de la paralele, bineinteles! Va rog, de pe acum, sa scuzati calitatea proasta a imaginilor si tremuratul mainilor!

Voi mai reveni si cu alte impresii pe masura ce imi vor reveni din subconstient cele vazute la Constanta, si, bineinteles, astept intrebari si de la voi!
Fericitule !!!:ok: abia astept sa ne arati ce ai vazut !

ancaqwe
1st June 2008, 14:13
Multumim mult Catalin pentru relatari! Si sunt sigura ca filmuletele sunt super, wow, 29!! Abia astept :)

rob_din
1st June 2008, 14:16
Eu unul ma tem ca cele doua zecimi adaugate Sandrei la sol aduc mai mult rau decat bine. Mi se pare riscant.

crisloregym
1st June 2008, 14:17
Cata, multumim...chiar ca ai fost fericit:) Deci ramane hotarat, la nationale mergem sa prindem si antrenamentul!!!! Si ne asezam, clar, in primul rand, sa vedem cum suna acele indicatii date de antrenori fetelor incat reactia sa fie acel "da" din cap.

Cata, eu vreau sa iti dau o sugestie pentru filmulete, pe care nu trebuie sa o iei in seama decat daca vei considera oportun. Cred ca cea mai facila metoda este youtube, daca ai cont, daca nu, fangymnastics;)

mikeyy
1st June 2008, 14:19
Il voi ajuta eu pe Catalin sa bage filmuletele pe youtube...chiar acum mi le trimite....cred ca o sa dureze ceva timp

ioanavol
1st June 2008, 14:26
super, de-abia astept si eu sa le vad:) multumesc mult, Cata!
macar atunci o sa discutam pe ceva concret.

Si, Catalin, sa stii ca te inteleg perfect cu emotiile...am fost la Europene anul trecut si n-am putut face poze/filma in t exercitiilor din cauza asta. Bine, acum regret, dar, sincer, nu-mi vine sa ma concentrez la filmat cand vad gimnastele pe barna, "sarind in cap" cum s-a exprimat cineva la un moment dat.

De fapt la Nationale nici nu stiu cum o sa facem, poate punem un aparat foto pe un trepied (sper sa putem sta in primul rand!!)...dar cu cel de filmat ce facem...ca emotiile sunt mari si cine se "sacrifica" treb sa ignore un pic concursul ca sa iasa filmuletele bine.

mikeyy
1st June 2008, 14:50
Un filmulet in care eu zic ca e Ana Tamarjan...Cata nu isi mai aduce exact aminte cine e:http://www.youtube.com/watch?v=YeUHn2fk9Eo
Voi cine ziceti ca e?

ioanavol
1st June 2008, 14:53
Eu cred ca-i Gabi Dragoi...dar mai mult dupa alura, altfel fata n-o recunosc:P

dar parca Gabi-i mai blonduta...nu stiu ce sa zic. rusine mie...

EDIT: dupa ce m-am uitat de vreo 10 ori, cred si eu ca-i Ana:P

mikeyy
1st June 2008, 14:59
Nici eu nu imi dau seama cine e ....ca nu-i vad fata....si ele seamana intre ele

ioanavol
1st June 2008, 15:01
Eu unul ma tem ca cele doua zecimi adaugate Sandrei la sol aduc mai mult rau decat bine. Mi se pare riscant.

"cine nu risca nu castiga"...cam asa-i acum in gimnastica, iar aurul la sol e cea mai posibila dintre toate medaliile, probabil de aceea vor sa se asigure ca are un ex cu adevarat competitiv.

ancaqwe
1st June 2008, 15:24
merci mult! pare Ana-Maria, dar unde e upgrade-ul? Nu e un Y cu un surub, cum a sarit si pana acum?

mikeyy
1st June 2008, 15:34
Andreea Acatrinei -sarituri: 1.5YT
http://www.youtube.com/watch?v=wgkLbd04r5A

@Anca: de aceea nu sunt sigur..pt ca ma asteptam la o saritura mai grea


Stela Nistor - sarituri: http://www.youtube.com/watch?v=BB0xjkLkLIQ ( de asemenea nu sunct convins ca e ea) ce ziceti?

Nicole25
1st June 2008, 15:52
Nu cred ca este Stela pentru ca nu are un bandaj la genunchi. Eu cred ca este Anamaria.

Catalin, multumesc pentru report. Este foarte interesant de citit. Abia astept sa vad filmele la barna si sol.

vlad001
1st June 2008, 15:53
http://www.youtube.com/watch?v=BB0xjkLkLIQ[/url]
( de asemenea nu sunct convins ca e ea) ce ziceti?

Eu zic ca e Ana Tamarjan

vlad001
1st June 2008, 15:54
Eu cred ca-i Gabi Dragoi...dar mai mult dupa alura, altfel fata n-o recunosc:P

dar parca Gabi-i mai blonduta...nu stiu ce sa zic. rusine mie...

Si eu zic ca e Gabi Dragoi 99%

mikeyy
1st June 2008, 15:57
Oki..multumesc Nicole si Vlad :) modific acum
Tamarjan ce saritura a facut? e DTY?

vlad001
1st June 2008, 16:11
Mie imi pare a fi DTY

mikeyy
1st June 2008, 16:32
Saritura Sandrei Izbasa: http://www.youtube.com/watch?v=Hi_GRq6d8Xo

vlad001
1st June 2008, 16:41
Barna:
Total - 61.95. Notele 15.65 (?) Sandra, 15.600 Stela si Acatrinei. Asta lasa loc pana la total pentru un 15.100 - cel mai probabil scos de Tamarjan (Cata a spus ca Dragoi a avut ezitari si Druncea nu a fost OK)
Sol:
Total - 59.95. Stim ca AnaMaria a luat 15.200, Druncea a luat 14.700, Acatrinei 13.95 si Gabi 14.225. Ultimele 2 note nu s-au luat in calcul.
Pana la total ar mai fi 30.05; stim ca Stela a luat peste 15.00. Cel mai probabil Sandra a luat in jur de 14.900 cu 2 x OOB - si nu cred ca au fost iesiri doar de 0.1 ca e prea mare diferenta pana la nota ei obisnuita.
E bine ca au incercat elementele dificile dar e clar ca mai au de pus la punct lucrurile. Notele sunt un pic umflate, mai mult ca sigur, dar zecimile acordate acum in plus vor fi obtinute pe bune, prin executie, la Olimpiada - ma refer la nota B. Daca mai cizeleaza si legarile o sa fie bine - legarile in codul asta mi se par niste puncte nevralgice care lasa loc de interpretari arbitrelor...

Am vorbit cu o prietena care a fost in vacanta la Constanta zilele astea si i-am zis si de concurs, sa se duca sa-l vada. N-a facut filme, avea aparatul foto cu ea dar era deja plin de poze si n-a mai avut spatiu, a facut doar poze si din pacate toate i-au iesit miscate.
Mi-a zis cateva amanunte, majoritatea a "raportat" deja Cata.
Mi-a mai zis de Ana Tamarjan ca a ratat la barna, dar restul exercitiului a fost foarte bine facut. Deci, eu zic ca e plauzibil sa fie Ana cea cu 15.100 la barna.
Tot de Ana a zis ca dupa barna se plangea de dureri la un calcai, dar a fost ok cand i-a venit randul sa faca solul.
Mi-a mai zis de Stela ca si-a adaugat un triplu twist la sol, dar i s-a parut ca nu l-a intors suficient.

cata10
1st June 2008, 16:49
Am vorbit cu o prietena care a fost in vacanta la Constanta zilele astea si i-am zis si de concurs, sa se duca sa-l vada. N-a facut filme, avea aparatul foto cu ea dar era deja plin de poze si n-a mai avut spatiu, a facut doar poze si din pacate toate i-au iesit miscate.
Mi-a zis cateva amanunte, majoritatea a "raportat" deja Cata.
Mi-a mai zis de Ana Tamarjan ca a ratat la barna, dar restul exercitiului a fost foarte bine facut. Deci, eu zic ca e plauzibil sa fie Ana cea cu 15.100 la barna.
Tot de Ana a zis ca dupa barna se plangea de dureri la un calcai, dar a fost ok cand i-a venit randul sa faca solul.
Mi-a mai zis de Stela ca si-a adaugat un triplu twist la sol, dar i s-a parut ca nu l-a intors suficient.

Asa este Vlad, Ana a ratat la barna, in schimb exercitiul ei a fost foarte bun. O sa vedeti imediat filmuletul! Si intr-adevar era cu ochii in lacrimi la sf concursului cand am mers sa-i cer un autograf. Nu stiu daca de durere sau de necaz ca a ratat la barna. Am incurajat-o si i-am zis ca va fi mai bine la Jo

mikeyy
1st June 2008, 16:49
Stela Nistor triplu twist la sol...extraordinar :) Multumim Vlad
Sper ca nu e nimic grav cu calcaiul Anei..oricum cu o ratare e buna nota 15100

Edit:
Paralele -Izbasa: http://www.youtube.com/watch?v=fZabnzRTrdE

ioanavol
1st June 2008, 16:59
la mine se blocheaza, nu se vede pana la capat:(

mikeyy
1st June 2008, 17:05
la mine se blocheaza, nu se vede pana la capat:(

O sa-l scot si o sa-l pun iar imediat....nu stiu de ce nu merge tot

ioanavol
1st June 2008, 17:08
poate e youtube-ul de vina? mi s-a mai intamplat si la altele sa mearga doar cateodata complet.

vlad001
1st June 2008, 17:11
Mie imi merge

Catalin_Nick
1st June 2008, 17:11
[QUOTE=mikeyy;2055224]Stela Nistor triplu twist la sol...extraordinar :)


Sa ne reamintim cum il facea in 2004: http://www.youtube.com/watch?v=BPPBp4mQmos&feature=related
Perfect intors si aterizat! (e adevarat ca picioarele erau incrucisate in aer :) ).

mikeyy
1st June 2008, 17:14
http://www.youtube.com/watch?v=pIaFD9CFrlI Stela la paralele

cata10
1st June 2008, 17:16
Mie imi merge

Imi pare rau ca imaginea e atat de neclara pe youtube! :(
La mine pe calculator cu Media Player imaginea e mult mai buna!

vlad001
1st June 2008, 17:20
Asa e cu youtube-ul, pierde din calitate. Poate poti pune filmele si pe un server pentru download mai tarziu, dupa ce termini de pus pe youtube. Oricum e minunat ca putem vedea exercitiile.

cata10
1st June 2008, 17:26
Asa e cu youtube-ul, pierde din calitate. Poate poti pune filmele si pe un server pentru download mai tarziu, dupa ce termini de pus pe youtube. Oricum e minunat ca putem vedea exercitiile.

ok. Sa vedem ce putem face!

mikeyy
1st June 2008, 17:30
Paralele -Ana Tamarjan: http://www.youtube.com/watch?v=wyOcm1W_L5k

ioanavol
1st June 2008, 17:58
Anamaria Tamarjan BB: http://www.youtube.com/watch?v=rnBQkyiIw04

mikeyy
1st June 2008, 18:16
Gabriela Dragoi la barna: http://www.youtube.com/watch?v=Ol3uEksBwMQ

Tess_AN
1st June 2008, 18:18
Am lispit de la calculator ieri... am citit si vazut acum tot.
@Cris: Marea Britanie a deplasat (cu avionul in tara staina) 10 gimnaste si noi nu am dus gimnastele noastre d ela Deva la Constanta! Nu inteleg, imi pare foarte rau dar nu vad absolut nici un motiv bun sa fie lasate pe din afara fete din lot, sa nu le dam sansa sa concureze, sa nu fie puse sa isi arate forma sau lipsa de forma. Oare la Nationale vor fi lasate sa concureze toate? Oricum am inteles ca selectia pentru JO va fi inainte de Nationale. Dar destul cu acest subiect, am spus si in postul celalalt ce aveam de zis.

Multumesc tuturor pentru comentarii, filmultele. Faptul ca au incercat elemente noi eu zic ca e bine. De Sandra nu imi fac probleme, ea stie sa atinga forma maxima in momentul in care trebuie pentru concursul important. E bine ca face patru aparate. Gabi Dragoi cred ca are locul asigurat in echipa. Avem nevoie de Cerasela ca de aer pentru -as zice in primul rand la sarituri si apoi la paralele. Forminte declara ca e multumit de evolutia fetelor, deci de pare ca au fost "in grafic" cum se zice.

Mentiune speciala pentru postul lui Catalin_Nick - mai ales pentru solul Stelianei - e cel cu care a obtinut aur european in 2004 si titlul de Campiona Europeana de Junioare la sol.

Cata10 - nu numai reporter in teren dar si fotoreporter - doua medalii de aur pentru tine!

Cata_RB
1st June 2008, 18:26
Ce micuta si dulce era Stela in 2004! Si ce acrobatica avea, incredibil! Mare pacat, cat de mult au tras-o in spate accidentarile, cat ghinion :( Sper sa aiba mai mult noroc si ambitia de a merge mai departe dupa JO, daca o sa scape de accidentari cred ca o sa ajunga cu adevarat sus de tot, unde ii e locul :D

cata10
1st June 2008, 18:26
Trebuie sa fac o mentiune. Chiar daca la incalzire in echipamentul Marii Britanii erau 9 sau zece gimnaste(veti putea observa si voi asta in filmuletul de la incalzire), lucru care pe mine m-a uimit si m-a facut sa-i spun lui Mihai despre asta, in concursul oficial au fost tot 7 gimnaste din GRB. Nu-mi dau seama ce s-a intamplat cu restul. Astfel in grupa mixta a fost o romanca (Andreea Grigore), o olandeza si o gimnasta din Marea Britanie!

mikeyy
1st June 2008, 18:49
Steliana Nistor la barna: http://www.youtube.com/watch?v=VboX8IQGQGU

Nicole25
1st June 2008, 18:49
Catalin, am folosit putin informatii date de tine pe site-ul lui Stela. Sper ca este ok. Am pus numele tau si un link spre onlinesport. Daca nu e ok, imi spune si voi sterge totul.

Apropo, sunt poze altelor fete pe teammates page de la Sandra, Cera and Anamaria aici: http://www.steliana-nistor.net/teammates.htm

cata10
1st June 2008, 18:56
Catalin, am folosit putin informatii date de tine pe site-ul lui Stela. Sper ca este ok. Am pus numele tau si un link spre onlinesport. Daca nu e ok, imi spune si voi sterge totul.



E in regula, Nicole!

Nicole25
1st June 2008, 18:57
Multumesc mult :)

cata10
1st June 2008, 19:06
Multumesc mult :)

Cu mare placere!:)

Cata_RB
1st June 2008, 19:11
Ce zambet frumos are Cera in poza asta: http://www.steliana-nistor.net/cerasela-patrascu-ec18.jpg
Ea e in general mai incruntata...sper sa o vedem cat mai des zambind in august :D

ioanavol
1st June 2008, 19:22
Catalin, am folosit putin informatii date de tine pe site-ul lui Stela. Sper ca este ok. Am pus numele tau si un link spre onlinesport. Daca nu e ok, imi spune si voi sterge totul.

Apropo, sunt poze altelor fete pe teammates page de la Sandra, Cera and Anamaria aici: http://www.steliana-nistor.net/teammates.htm

F frumoase pozele, ca de obicei...speram sa facem si noi cateva reusite la Nationale:)
Nicole, ai vrea sa pui linkul acesta (http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=147) referitor la forumul nostru? Pe onlinesport.ro e greu sa dai de gimnastica, mai ales daca intra cineva strain care nu intelege romaneste.

Catalin_Nick
1st June 2008, 19:34
La paralele Sandra a adaugat la desprinderi un Geinger fata de Mondiale - http://www.youtube.com/watch?v=ufLhjxJ9C1k . Coborarea e aceeasi. Diferenta (sadica :evil:) e ca in finala pe echipe la Mondiale s-a dus in fata iar acum pe spate. Isi regleaza tirul - la Olimpiada va face 3 coborari perfecte ;).

mikeyy
1st June 2008, 19:40
La paralele Sandra a adaugat la desprinderi un Geinger fata de Mondiale - http://www.youtube.com/watch?v=ufLhjxJ9C1k . Coborarea e aceeasi. Diferenta (sadica :evil:) e ca in finala pe echipe la Mondiale s-a dus in fata iar acum pe spate. Isi regleaza tirul - la Olimpiada va face 3 coborari perfecte ;).

Izbasa a mai prezentat exercitiu cu 2 desprinderi anul trecut la Nationale si la un concurs in Italia/Spania....dar coborarea intr-adevar o cam rateaza. Forminte spunea ca s-au ratat elementele noi, dar Sandra are aceeasi coborare ca-n ultimii ani, deci nu a ratat un element nou

ioanavol
1st June 2008, 19:52
eu cred (permiteti-mi sa visez) ca Sandra are un ex mai greu la paralele decat a prezentat acum. 3 desprinderi sau alte elemente, nu stiu.
In ceea ce priveste declaratia lui Forminte, tu crezi ca minte, Mihai? Eu cred ca ori n-a zis chiar asa, ori s-a referit la altcineva, ori Sandra chiar a ratat un element nou pe care noi nu-l vedem.
V-am mai spus, eu am incredere in antrenori, nu au de ce "sa ne duca cu zaharelul". Parerea mea.

deni
1st June 2008, 19:58
daca ne gandim si Ana a ratat saltul inainte, care pt ea nu era un element nou.nu stiu care gimansta a ratat la elementele noi.oricum vad ca in afara de Ana(coborarea la barna si o noua saritura), Stela si Sandra la sol nu prea au mai foat adugate elemente noi.iar paralelul Sandrei este la fel ca cel prezentat la nationalele din 2007.

deni
1st June 2008, 19:59
apropo, cu cat creste nota de plecare a Anei, daca are dublu echer acum la barna?

vlad001
1st June 2008, 20:00
Catalin, am folosit putin informatii date de tine pe site-ul lui Stela. Sper ca este ok. Am pus numele tau si un link spre onlinesport. Daca nu e ok, imi spune si voi sterge totul.

Apropo, sunt poze altelor fete pe teammates page de la Sandra, Cera and Anamaria aici: http://www.steliana-nistor.net/teammates.htm

Tu esti Nicole Citroen? As fi putut jura ca Nicole e din Olanda :)

vlad001
1st June 2008, 20:05
apropo, cu cat creste nota de plecare a Anei, daca are dublu echer acum la barna?

0.2. Dublu echer este un E fata de dublu grupat D si legarea B+B+E valoreaza 0.2 in loc de 0.1 B+B+D

deni
1st June 2008, 20:07
0.2. Dublu echer este un E fata de dublu grupat D si legarea B+B+E valoreaza 0.2 in loc de 0.1 B+B+D
multumesc frumos:)

ioanavol
1st June 2008, 20:08
Tu esti Nicole Citroen? As fi putut jura ca Nicole e din Olanda :)

este din Olanda:) doar ca scrie (si probabil ca si vorbeste) romaneste:)

21mai
1st June 2008, 20:09
Forminte era foarte "laudaros" - cica Sandra a facut progrese imense la paralele , are exercitii cu mult mai valoroase, ori daca situatia practica ne demnostreaza cu totul altceva, tind sa cred ca sansele Sandrei la o medalie la individual compus pentru beijing sunt compromise.:(
Un alt lucru care ma indigna desi ne este favorabil noua suporterilor, este faptul ca spre deosebire de era Belu Bitang fetele apar prea mult in fata, se vorbeste prea mult despre ele insa rezultatele de cele mai multe ori nu sunt pe masura asteptarilor. Mi as dori sa se vorbeasca mai putin, sa nu li se mai faca atat de multa publicitate si sa vorbeasca rezultatele pentru ele.

eu cred (permiteti-mi sa visez) ca Sandra are un ex mai greu la paralele decat a prezentat acum. 3 desprinderi sau alte elemente, nu stiu.
In ceea ce priveste declaratia lui Forminte, tu crezi ca minte, Mihai? Eu cred ca ori n-a zis chiar asa, ori s-a referit la altcineva, ori Sandra chiar a ratat un element nou pe care noi nu-l vedem.
V-am mai spus, eu am incredere in antrenori, nu au de ce "sa ne duca cu zaharelul". Parerea mea.

21mai
1st June 2008, 20:14
Imi pare f rau pentru Sandra- este talentata si cu siguranta ca daca ar avea un exercitiu competitiv la paralele, ar reusi sa fie macar pe 2 dar la Beijing nu are prea multe sanse, poate la Londra in 2012:(

vlad001
1st June 2008, 20:15
Izbasa a mai prezentat exercitiu cu 2 desprinderi anul trecut la Nationale si la un concurs in Italia/Spania....dar coborarea intr-adevar o cam rateaza. Forminte spunea ca s-au ratat elementele noi, dar Sandra are aceeasi coborare ca-n ultimii ani, deci nu a ratat un element nou

Poate a vrut sa spuna ca s-a ratat la exercitii unde s-au adaugat elemente noi. A 3-a ratare parca a fost Acatrinei la paralele, dar nu stiu la ce element a ratat.
In plus, a mai avut ratari si Andreea Grigore, dar ea a evoluat in afara concursului.

S-a zis si de Anamaria ca are 2 elemente noi la barna. Mie imi scapa al 2-lea, in afara de coborare. Cumva a inlocuit o danilova trasa in cumpana cu o danilova aterizata pe 2 picioare?

mikeyy
1st June 2008, 20:19
http://www.youtube.com/watch?v=z4X0A3_6s2M barna lui Acatrinei

@Vlad: Acatrinei, la paralele, a ratat la o desprindere...din pacate nu am reusit sa pun exercitiul ei...dar de maine incolo cred ca-l va pune Cata pe un server.

21mai
1st June 2008, 20:20
http://www.gsp.ro/stire/izbasa-a-fost-o-verificare-utila-80342.html sandra vorbeste despre importanta concursului de la constanta, articolul este din gsp

ce pot face sa vad si eu calumea filmuletele?pe you tube se vad groaznic, nu deslusesc nimic:(

mikeyy
1st June 2008, 20:31
E bine ca avem si aceste filmulete...decat nimic

cineva_cineva
1st June 2008, 20:32
Stai linistit, 21mai, la toti se vede asa rau, desi ceea ce a filmat Cata se vede muuuuuult mai bine. Asta e problema cu youtube, scade din calit ate, dar daca va aparea ceva pe un server, atunci, vom putea vedea filmuletele la calitatea initiala si vom reusi sa vedem destul de bine! Si, cum spunea si Mihai, sa ne bucuram de ce avem. Tinand cont ca nicio televiziune nu a filmat nimic acolo, trebuie sa ii multumim lui Cata pentru tot ce a facut!

vlad001
1st June 2008, 20:42
S-a zis si de Anamaria ca are 2 elemente noi la barna. Mie imi scapa al 2-lea, in afara de coborare. Cumva a inlocuit o danilova trasa in cumpana cu o danilova aterizata pe 2 picioare?

M-a lamurit Sri Ea pe sectiunea de English Forum, a zis de Ana ca a ratat la "punch front in pike position". Asta e intr-adevar element nou, saltul inainte il facea pana acum in pozitie grupat. In pozitie echer i-ar aduce si asta 0.1 in plus la nota de plecare.

mikeyy
1st June 2008, 20:57
Cata mi-a trimis si cateva poze:
http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Constanta%202008/Picture001.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Constanta%202008/Picture006.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Constanta%202008/Picture029.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Constanta%202008/Picture043.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Constanta%202008/Picture044.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Constanta%202008/Picture046.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/Constanta%202008/Picture047.jpg

Catalin_Nick
1st June 2008, 21:01
Ce trist suna declaratia Sandrei:
"La Beijing nu trebuie să avem pretenții la aur pe echipe" :(.
Lupta pare a fi pierduta inainte de a incepe. E rau daca daca asta este mentalitatea. Se pare ca aurul Europenelor nu au sters gustul amar lasat de bronzul nemeritat de la Mondiale. Senzatia mea este ca li s-a infiltrat in subconstient ca oricat ar munci si ar lupta nu pot depasi US si China.
Stim cu totii calculele notelor de plecare, am vazut notele imense de la Nationalele Chinei si de la Cupa Mondiala de la Tianjin. Asteptam niste note astronomice si de la Nationalele US. Mi-ar place totusi sa mai pastreze fetele si un pic de speranta si mai ales muuulta ambitie. Accept orice rezultat/clasare dar cu conditia ca el sa fie obtinut prin lupta pentru orice zecime posibila. Sunt inca exasperat cand vad separare de picioare in preflight la sarituri sau aterizari la paralele cu picioarele fiecare in legea lui si in niciun caz lipite. M-am uitat la DTY-ul AnaMariei si parca sa zic ca nu a mai avut separarea in preflight... pare destul de curata saritura. Si inca o data ... noi upgradam la DTY si US si China la Amanar! Sa vedem ce-o mai fi la Nationale.

mikeyy
1st June 2008, 21:10
Eu ma bucur mult ca Tamarjan a reusit sa aiba un DTY...nici nu pot sa-mi dau seama cand l-a invatat...parca ultima data avea doar Fty..jos palaria :)
Dupa accidentarea Ceraselei, nu credeam ca vom mai avea 3 DTY-uri .....dar le avem :ok:

ioanavol
1st June 2008, 21:16
http://www.gsp.ro/stire/izbasa-a-fost-o-verificare-utila-80342.html sandra vorbeste despre importanta concursului de la constanta, articolul este din gsp

ce pot face sa vad si eu calumea filmuletele?pe you tube se vad groaznic, nu deslusesc nimic:(

Multumesc pt articol.
In ceea ce priveste filmuletele si pozele, ii sunt FOARTE recunoscatoare lui Catalin pt ele, este extraordinar c-a batut atata drum ca sa ne aduca aceste informatii pretioase!!! MULTUMESC!

Catalin_Nick
1st June 2008, 21:24
E super ca avem iar 3 DTY si 2 din ele vor fi cu o forma buna. Avem bafta cu Stela ca i se compenseaza erorile de tinuta cu renumele ei. Daca revine si Cera vom avea chiar de unde alege :). Din ce spunea Forminte ar trebui sa reintre in forma la 3 aparate pentru a prinde echipa - nu prea vad de ce ar forta si sariturile. AA nu face si la sarituri ar avea cine sa intre in finala (excluzand nedorite accidentari). La paralele, oricum le-am aranja, topul nostru este tot Stela, Cerasela, cateva locuri goale si apoi restul gimnastelor. La Euro calificari AnaMaria a avut nota de plecare din 6.00 - a avut la vreun alt concurs nota mai mare?

mikeyy
1st June 2008, 21:33
Eu imi doresc sa o vedem pe Cera la JO..dar nu inteleg de ce e obligatoriu sa faca3 aparate...eu zic ca e suficient 2 ( la fel ca la europene).
In calificari ne trebuie cele mai bune 4 note. Din start avem 3 note la toate aparatele din partea Stelianei, a Sandrei si a Anei. Pe celelalte 3 locuri eu le vad pe : Cerasela, Gabriela si Acatrinei

miafangina
1st June 2008, 21:46
Buna,tuturor.
Un eveniment personal(foarte placut) m-a tinut departe de voi in aceste 2 zile,abia acum am reusit sa recuperez.
Multumesc mult Cata,ai facut o treaba extraordinara!Multumiri i se cuvin si lui Mihai,legatura noastra cu cel din teren.
In ceea ce priveste asezarea in tribuna,vom hotari noi unde este mai bine sa stam,la Ploiesti e tribuna doar pe o parte a salii si daca stateam mai jos nu vedeam toata sala din cauza carului TV,asa ca am preferat locuri putin mai sus,in sectorul birnei spre sol(la mijloc era rezervat) dar ,repet,asta vom hotari noi pe loc,important e sa stim orele de incepere,sa putem vedea si junioarele.
Evident ca vom urmari cu interes chiar si incalzirea,pe mine ma induioseaza doar cind le vad,parca nu-ti vine a crede ca ele sunt acolo jos,asa aproape de tine;pentru mine va fi o premiera,n-am vazut pe viu nicio gimnasta din actuala garnitura,ultimul concurs a fost in 2001 cind s-au retras fetele de la Sidney.
Sper ca la Ploiesti sa concureze toate fetele,doar sunt campionatele nationale!

Cata,ce frumos ti-a zimbit Stela!

vlad001
1st June 2008, 22:11
Ce trist suna declaratia Sandrei:
"La Beijing nu trebuie să avem pretenții la aur pe echipe" :(.
Lupta pare a fi pierduta inainte de a incepe. E rau daca daca asta este mentalitatea. Se pare ca aurul Europenelor nu au sters gustul amar lasat de bronzul nemeritat de la Mondiale. Senzatia mea este ca li s-a infiltrat in subconstient ca oricat ar munci si ar lupta nu pot depasi US si China.
Stim cu totii calculele notelor de plecare, am vazut notele imense de la Nationalele Chinei si de la Cupa Mondiala de la Tianjin. Asteptam niste note astronomice si de la Nationalele US. Mi-ar place totusi sa mai pastreze fetele si un pic de speranta si mai ales muuulta ambitie. Accept orice rezultat/clasare dar cu conditia ca el sa fie obtinut prin lupta pentru orice zecime posibila. Sunt inca exasperat cand vad separare de picioare in preflight la sarituri sau aterizari la paralele cu picioarele fiecare in legea lui si in niciun caz lipite. M-am uitat la DTY-ul AnaMariei si parca sa zic ca nu a mai avut separarea in preflight... pare destul de curata saritura. Si inca o data ... noi upgradam la DTY si US si China la Amanar! Sa vedem ce-o mai fi la Nationale.

Catalin, hai sa stam putin stramb si sa judecam drept. Daca ele dau acum declaratii ca or sa ia aur la Beijing, si nu vor lua aur, cam ce crezi ca se va intampla dupa Beijing? Vor vui ziarele ca sunt mincinoase si n-au lucrat suficient sa pastreze un aur la care sunt favorite, inclusiv unii dintre noi de aici de pe forum se vor folosi de asta ca sa le tarasca prin noroi.
Nu e mai bine sa stie lumea clar si chiar din gura lor cine sunt favoritele si care sunt sansele?
Normal ca ele spera la mai mult, chiar argintul pe care vad ca il dau ca o varianta foarte posibila pentru mine pare aproape imposibil dar ele spera, si asta ma face si pe mine sa sper pentru ca ele stiu mai bine ca mine cum stau si unde e posibil sa ajunga.
Cat priveste upgrade-urile pe care nu le facem noi, ce preferi, sa luptam la aur, sa upgradeze fetele la cat se poate de mult si daca apar accidentari zicem unii ca am avut ghinion, altii ca e macelar Forminte si ca n-are strategie sa le pastreze sanatoase, sau sa se upgradeze in ritmul lor, care e in urma chinezoiacelor si americancelor (asta e, n-au vrut toate talentele din lume sa se nasca la noi in tara, s-au nascut mai multe la ei), si sa lupte pentru medalii de orice fel?

vlad001
1st June 2008, 22:12
E super ca avem iar 3 DTY si 2 din ele vor fi cu o forma buna. Avem bafta cu Stela ca i se compenseaza erorile de tinuta cu renumele ei.

De ce spui asta? Arata-mi si mie unde a avut Stela erori de tinuta si nu i-au scazut arbitrii din nota din cauza renumelui ei

ancaqwe
1st June 2008, 22:53
Merci mult pentru filmulete, sunt extraordinare! Se vede cat trebuie - daca o sa fie disponibile si in calitate mai buna, cu atat mai bine, dar si asa ma declar extrem de multumita si multumesc!!! ;)
Deci sa inteleg ca Ana-Maria a marit nota de plecare cu 0.3 la barna si cu 0.8 (asta e diferenta FTY - DTY, nu?) la sarituri? Mi se pare extraordinar, mai ales progresul la sarituri. Si a adaugat ceva si la sol (stiu ca anul trecut facea tzukahara echer, poate asta e)... Numai la paralele mai trebuie sa mai adauge ceva ;)
Eu nu mai tin minte exercitiul Sandrei de la nationale - daca a adaugat / schimbat sau nu ceva acum... Stie cineva care e nota de plecare pentru exercitiul actual?

Mi-as dori mult ca Cerasela sa ajunga la Olimpiada - din cate am inteles Forminte zicea ca daca isi va reveni si va fi capabila sa faca aterizarea de la paralele - atunci va putea face si sariturile si barna - nu ca e obligata sa le faca. Dar totusi mi se pare mai sigur sa le faca - in caz de accidentari etc.
Acum se contureaza Nistor-Izbasa-Tamarjan-Dragoi-Acatrinei + Patrascu dar trebuie sa le vedem si pe celelalte fete la nationale :)
Ma intreb ce rol ar avea Gutu in echipa - ea e (era) specialista la barna si sol - si noi avem nevoie de cineva care sa poata face paralelele... Poate a progresat si la paralele :) (vise vise)


De ce spui asta? Arata-mi si mie unde a avut Stela erori de tinuta si nu i-au scazut arbitrii din nota din cauza renumelui ei

Ei la sarituri mai scapa Stela un pic (in comparatie cu alte note) - dar poate (ca eu nu imi dau seama din filmulete) ca are inaltime si/sau distanta saritura... Mie insa imi pare foarte rau ca nu si-a corectat coborarea de la paralele - trebuie neaparat sa faca ceva, sa fie macar ca si anul trecut

Catalin_Nick
1st June 2008, 23:04
De ce spui asta? Arata-mi si mie unde a avut Stela erori de tinuta si nu i-au scazut arbitrii din nota din cauza renumelui ei


Ma refeream strict la DTY. In calificari la Mondiale a luat 14.925 - http://www.youtube.com/watch?v=YnPMHkHhdf0
Pot sa interpretez altfel - tinand cont de penalizarile aplicabile in preflight nota este corecta. Are de suferit mai mult impresia artistica. Cand am vazut saritura ma asteptam la un 14.800. Ma si gandeam: "sa vezi ce-o s-o penalizeze...". Nu am putut decat sa ma bucur ca arbitrii au cotat-o mai bine. Cred totusi ca daca saritura era facuta de Andreea Grigore sau sa zicem de o gimnasta din Ungaria ar fi obtinut doar 14.800.

vlad001
1st June 2008, 23:23
Ma refeream strict la DTY. In calificari la Mondiale a luat 14.925 - http://www.youtube.com/watch?v=YnPMHkHhdf0
...Cand am vazut saritura ma asteptam la un 14.800. Ma si gandeam: "sa vezi ce-o s-o penalizeze...". Nu am putut decat sa ma bucur ca arbitrii au cotat-o mai bine. Cred totusi ca daca saritura era facuta de Andreea Grigore sau sa zicem de o gimnasta din Ungaria ar fi obtinut doar 14.800

Inseamna ca te pricepi sa arbitrezi super bine daca ai putut sa evaluezi cu atata exactitate penalizarea si o diferenta de 1-2 sutimi fata de evaluarea ta o vezi imediat ca greseala a arbitrilor.
Sau poate ca iei prea de bun tot ce zic altii pe forumuri.
Poate ca i-au dat prea mult acolo, dar ar fi bine sa se tina cont si de notarea in general la concursuri. Primele 8 gimnaste de la individual au primit toate cate ceva in plus fata de cat era de asteptat, daca era Andreea Grigore sau o gimnasta din Ungaria in primele 8 ar fi notat-o la fel.
Acelasi argument ca la mondiale poti sa-mi dai si la nationale ca au fost arbitrii generosi cu ea, dar ce conteaza asta atata timp cat au fost generosi cu toate gimnastele?


Pot sa interpretez altfel - tinand cont de penalizarile aplicabile in preflight nota este corecta.
M-ai pierdut putin aici, deci nota ti se pare corecta sau nu pana la urma?


Are de suferit mai mult impresia artistica.
Ce impresie artistica? La sarituri nu exista asa ceva (sau nu se puncteaza asa ceva mai bine zis)

cata10
1st June 2008, 23:24
Of, m-am chinuit sa pun pe un server solul Stelei si de acolo sa puteti descarca dar am reusit sa-mi blochez calculatorul. Imi pare tare rau! As fi vrut sa vedeti si voi exercitiul. E unul destul de bun, inclusiv cu triplu surub, intr-adevar un pic neintors! Promit sa incerc si in zilele urmatoare! Poate reusesc pana la urma!

vlad001
1st June 2008, 23:27
Ei la sarituri mai scapa Stela un pic (in comparatie cu alte note) - dar poate (ca eu nu imi dau seama din filmulete) ca are inaltime si/sau distanta saritura... Mie insa imi pare foarte rau ca nu si-a corectat coborarea de la paralele - trebuie neaparat sa faca ceva, sa fie macar ca si anul trecut

Si mie imi pare rau ca nu-si corecteaza tinuta, si la sarituri si la paralele si la sol, dar nu sunt de acord cu ideea ca o iarta arbitrii din cauza numelui ei. Nu stiu la paralele cat a avut nota de plecare, dar daca e sa ma iau dupa europene cand a avut 7.3, si Beth a avut 7.4 la nationalele Marii Britanii, acum Stela a luat cu aproape 1 punct mai putin decat Beth, cu note de plecare apropiate.

vlad001
1st June 2008, 23:31
Of, m-am chinuit sa pun pe un server solul Stelei si de acolo sa puteti descarca dar am reusit sa-mi blochez calculatorul. Imi pare tare rau! As fi vrut sa vedeti si voi exercitiul. E unul destul de bun, inclusiv cu triplu surub, intr-adevar un pic neintors! Promit sa incerc si in zilele urmatoare! Poate reusesc pana la urma!

Si mie imi pare rau ca iti cream neplaceri cu computerul, esti un dulce daca iti faci timp sa mai incerci zilele urmatoare :floricica:

Catalin_Nick
1st June 2008, 23:55
Catalin, hai sa stam putin stramb si sa judecam drept. Daca ele dau acum declaratii ca or sa ia aur la Beijing, si nu vor lua aur, cam ce crezi ca se va intampla dupa Beijing? Vor vui ziarele ca sunt mincinoase si n-au lucrat suficient sa pastreze un aur la care sunt favorite, inclusiv unii dintre noi de aici de pe forum se vor folosi de asta ca sa le tarasca prin noroi.
Nu e mai bine sa stie lumea clar si chiar din gura lor cine sunt favoritele si care sunt sansele?
Normal ca ele spera la mai mult, chiar argintul pe care vad ca il dau ca o varianta foarte posibila pentru mine pare aproape imposibil dar ele spera, si asta ma face si pe mine sa sper pentru ca ele stiu mai bine ca mine cum stau si unde e posibil sa ajunga.
Cat priveste upgrade-urile pe care nu le facem noi, ce preferi, sa luptam la aur, sa upgradeze fetele la cat se poate de mult si daca apar accidentari zicem unii ca am avut ghinion, altii ca e macelar Forminte si ca n-are strategie sa le pastreze sanatoase, sau sa se upgradeze in ritmul lor, care e in urma chinezoiacelor si americancelor (asta e, n-au vrut toate talentele din lume sa se nasca la noi in tara, s-au nascut mai multe la ei), si sa lupte pentru medalii de orice fel?

Ziarele vor vui oricum... un argint sau un bronz, atat de pretios in conditiile actuale, va fi vazut ca un (semi)esec de catre presa. Nici nu stiu cum e mai bine cu declaratiile. Pe Gymworld Shawn Johnson e desfiintata pentru un interviu in care a spus foarte transant ca vor castiga. Fetele noastre stiu bine ierarhiile si diferentele, ce si cat pot spera. Sunt convins ca nu vor ceda fara lupta. Sub actualul cod de punctaj si generatia Atena reloaded ar fi avut probleme :)
Referitor la upgradeuri - sunt si aici multe aspecte. S-au facut multe si sunt convins ca au fost dictate de siguranta in executie/risc ratare si de starea de sanatate a fetelor. Nu ne-ar ajuta cu nimic sa forteze Sandra un Amanar si sa-si distruga gleznele si orice sansa la alte aparate.

violetta76
2nd June 2008, 10:50
Totalul de 238.600 e cam mic. Romania a avut anul trecut in calificari 239.875. Inca nu am depasit 240 nu mai zic de 241 sau 245 ale Chinei si SUA.

ancaqwe
2nd June 2008, 11:04
Catalin, merci mult pentru toate filmuletele!


Si mie imi pare rau ca nu-si corecteaza tinuta, si la sarituri si la paralele si la sol, dar nu sunt de acord cu ideea ca o iarta arbitrii din cauza numelui ei. Nu stiu la paralele cat a avut nota de plecare, dar daca e sa ma iau dupa europene cand a avut 7.3, si Beth a avut 7.4 la nationalele Marii Britanii, acum Stela a luat cu aproape 1 punct mai putin decat Beth, cu note de plecare apropiate.

Nu nu ziceam ca la paralele e ajutata ! Mie mi se pare ca e depunctata mai mult decat merita (si muuult mai mult in comparatie cu altii - pe Semenova de ce nu o depuncteaza? si in exercitiul lui Liukin sunt greseli de tinuta pe care le vad chiar eu)!!!!! Si la Constanta, nu mi se pare ca a avut exercitiul doar de 15.500... Dar la coborare poate castiga .3 foarte pretiosi (si cine stie, cu o impresie buna de final, chiar mai mult)
La sarituri nu pot sa ma pronunt, da, arata mai rau cateodata decat o saritura a unei gimnaste care ia la fel, dar - si aici e un mare dar - exista penalizari pentru lucruri de care eu nu imi dau seama - distanta, inaltime, etc Dar la europenele de anul asta mie mi s-a parut ca aratat mult mai bine saritura :)

myrab3la_19
2nd June 2008, 11:28
Si pe mine ma intristeaza declaratia Sandrei,cu atat mai mult cu cat ea era cea mai optimista dintre toate..sper sa nu plece la Beijing cu complexul asta...ca noi nu putem,ca SUA si China sunt mai bune.Pana la urma de ce se mai tin concursurile?Notele mi se par tipice pt astfel de concursuri..fetele nu forteaza dar in concursuri se mobilizeaza mai bine

Nicole25
2nd June 2008, 11:43
Tu esti Nicole Citroen? As fi putut jura ca Nicole e din Olanda :)

Da sunt eu :) si locuiesc in Olanda dar vorbesc putin romaneste :shocked:

Nicole25
2nd June 2008, 11:51
Ce trist suna declaratia Sandrei:
"La Beijing nu trebuie să avem pretenții la aur pe echipe" :(.


Abia am citit articolul si nu 'citesc' ce a spus Sandra in mod negativ dar in mod ca trebuie sa lupta tare, sa lucreze tare si nu trebuie sa gandeasca ca dupa ce au castigat titlul in Franta la CE, vor castiga la JO pentru ca este mai greu acolo.

(Ioana am pus altul link pe pagina)

Este un articol in Prosport ( http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/forminte-a-fost-o-dureroasa-lipsa-de-spectatori-2677907 ). Au fost intr-adevar putini spectatorii? De ce este asta credeti? pentru ca daca Romania concureaza in strainatate, mereu sunt sale pline. Si curios este ca in Romania, este mai multe stiri in ziare ca depilde in Olanda dar daca este un concurs National in Olanda, sala este plina.
Credeti daca concursul a fost in Bucuresti, au fost mai multi spectatori?

ioanavol
2nd June 2008, 12:31
Multumesc pt modificarea linkului, Nicole.

salile sunt aproape goale in Romania din cauza lipsei promovarii...oamenii pur si simplu habar n-au ca are loc un astfel de concurs in orasul lor (ceea ce mi se pare strigator la cer)
si Marian Dragulescu se plangea la un moment dat de asta la internationale parca si zicea ca vor sa puna ei bani sa faca niste afise (:O).
Sa nu mai zic de site-ul Federatiei Romane de Gimnastica, ce nu e updatat, nu contine rezultate, poze, mai nimic (scuzati exprimarea extrema, dar chiar ma enerveaza lucrul asta). Ieri ma uitam pe site-ul Federatiei olandeze si arata super, sa nu mai zic ca exista si site pt nationale si ca organizeaza evenimente majore in mod curent, ca Europenele 2004, 2007 si Mondialele 2010.
Am mai discutat despre asta pe forum...dar chiar nimeni nu se sesizeaza?? e chiar asa de greu sa faca ceva in sensul asta???

p.s. daca ar fi fost in Bucuresti tot n-ar fi fost spectatori.

mikeyy
2nd June 2008, 12:44
Asa este....nu se promoveaza deloc concursurile. Chiar Catalin povestea ca a auzit cum ziceau oamenii din sala ca au aflat in ultima clipa de concurs...ca in Constanta nu a aparut niciun afis, nimic :(
Cred ca si pentru Nationale se va intampla acelasi lucru, caci deja suntem in iunie..si nu exista nicio informatie privind competitia.

ioanavol
2nd June 2008, 12:48
putem totusi face ceva, Mihai: putem intra si pe alte forumuri de sport (sau nu) si putem anunta acest lucru.
Si le putem spune si tuturor celor pe care-i stim, din Ploiesti si nu numai.
macar inainte de Olimpiada sa fie spectatori.

21mai
2nd June 2008, 12:55
Eu cred ca, desi este adevarata problema lipsei de spectatori la concursurile de gimnastyica, Forminte foloseste aceasta problema pentru a scuza oarecum rezultatele "medii" ale fetelor la aceasta intalnire cu Marea Britanie.
Mie mi ar placea ca Federatia sa faca mai multe in sensul aducerii unor echipe de top, spre exemplu Rusia sau China sau Italia pentru aceste intreceri nu Marea Britanie si alte natiuni care nu sunt nemaipomenite, mai ales in concursurile pe echipe.
Vad ca am inceput sa ne comparam cu cei mai slabi ca noi, ca sa iesim "mai buni" decat sa ne comparam cu cei mai buni - altfel spus proverbul sa fii cel mai bun dintre cei prosti si nu cel mai prost dintre cei buni. As fi preferat a doua varianta.:(

Asa este....nu se promoveaza deloc concursurile. Chiar Catalin povestea ca a auzit cum ziceau oamenii din sala ca au aflat in ultima clipa de concurs...ca in Constanta nu a aparut niciun afis, nimic :(
Cred ca si pentru Nationale se va intampla acelasi lucru, caci deja suntem in iunie..si nu exista nicio informatie privind competitia.

21mai
2nd June 2008, 13:00
Poate ca aducerea unor echipe de talia Chinei sau Rusiei ar impulsiona mai mult oamenii sa vina la concursuri si bineinteles cu o publicitate pe masura. Ca vad ca la fotbal nu se mai termina avalansa de articole pe tema prestatiei la Euro, care oricum o sa fie jalnica, dar in fine nu aceasta este topicul nostru. In consecinta gimnastica romaneasca nu numai ca nu este promovata, dar, (luand in considerare si opinia unei persoane de pe forum, care facea referire ca rezultatul pe echipe de la Constanta a fost mai slab decat cel de anul trecut) merge si pe o traiectorie vertiginoas descendenta. Acum fetele nu au probleme de sanatate, Forminte totusi nu le foloseste la potentialul maxcim din moment ce unele dintre ele fac aceleasi exercitii ca aniii trecuti si nici macar pe acelea foarte bine

ioanavol
2nd June 2008, 13:02
Asta e parerea ta, oana. Mie nu mi s-a parut deloc ca s-ar scuza in vreun fel, ci doar ca a spus-o ca pe o observatie (trista).
iar Marea Britanie nu e chiar o echipa de mana a doua, tweedle cel putin e fantastica la paralele si f buna la sol.

chiar as vrea sa te intreb, tu de cate ori ai fost in sala sa le incurajezi pe fete? Pt ca daca ai vrea intr-adevar sa ajuti cumva, ai ajuta in acest sens (sau spunandu-le altora de aceste competitii) si nu numai facand afirmatii negative la adresa lui Forminte.

p.s. in mom asta poate sa fie si Camp Mondial in Romania, ca nu o sa vina mai mult de 100 de spectatori. Publicitatea e cheia, nu ca vine China.

21mai
2nd June 2008, 13:04
Asta e parerea ta, oana. Mie nu mi s-a parut deloc ca s-ar scuza in vreun fel, ci doar ca a spus-o ca pe o observatie (trista).
iar Marea Britanie nu e chiar o echipa de mana a doua, tweedle cel putin e fantastica la paralele si f buna la sol.

chiar as vrea sa te intreb, tu de cate ori ai fost in sala sa le incurajezi pe fete? Pt ca daca ai vrea intr-adevar sa ajuti cumva, ai ajuta in acest sens (sau spunandu-le altora de aceste competitii) si nu numai facand afirmatii negative la adresa lui Forminte.
La Ploiesti am mers cativa ani la randul. La Constanta nu am ajuns in acest an pentru ca am avut examene la facultate:(

ioanavol
2nd June 2008, 13:06
La Ploiesti am mers cativa ani la randul. La Constanta nu am ajuns in acest an pentru ca am avut examene la facultate:(

foarte frumos...atunci poate vii si anul asta, ca sa-ti faci impresii "la fata locului" si nu din interviuri.

mikeyy
2nd June 2008, 13:08
Da Ioana, putem face asta si chiar o sa incep sa scriu despre concurs pe unde mai sunt eu inscris...dar nu cred ca vom reusi prea multe.
Sa ne amintim amicalul Franta-Romania din martie..ce prezentare aveau pe site, s-au folosit de echipa din 1976 cu imagini de atunci..au stiut sa-si promoveze competitia. La noi nici macar nu se incearca.

@21mai: Forminte nu se foloseste de aceasta scuza pt ca el a declarat ca e multumit de evolutia gimnastelor...iar referitor la ceea ce a zis are dreptate....toata lumea cere medalii de aur...dar nimeni nu vine sa le sustina.
Iar rezultatele de la aceasta competitie nu conteaza...cu siguranta fetele nu au dat tot ceea ce aveau mai bun...a fost un concurs de verificare fara o miza anume. A fost un concurs in care si-au prezentat noile elemente, in care Forminte a mai incercat cate-o strategie de concurs..un concurs frumos, un concurs de pregatire a JO.

vlad001
2nd June 2008, 14:07
Da sunt eu :) si locuiesc in Olanda dar vorbesc putin romaneste :shocked:
Scuze, m-ai bulversat putin pentru ca scrisesei mult prea cursiv in romaneste :)
Multumiri ca iti folosesti talentul in a ne delecta cu atatea poze frumoase ale gimnastelor noastre si nu numai.


Este un articol in Prosport ( http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/forminte-a-fost-o-dureroasa-lipsa-de-spectatori-2677907 ). Au fost intr-adevar putini spectatorii?
Nu au fost chiar 20 de spectatori, eu estimez ca au fost cam 100, dar oricum atmosfera a fost dezolanta, o latura a salii a fost complet goala, una cu 5-10 oameni rasfirati, alta cu vreo 20 la fel rasfirati si restul cat de cat mai "la gramada", care au facut si ceva galerie, majoritatea insa erau copii de la cluburile scolare din Constanta.


Asa este....nu se promoveaza deloc concursurile. Chiar Catalin povestea ca a auzit cum ziceau oamenii din sala ca au aflat in ultima clipa de concurs...ca in Constanta nu a aparut niciun afis, nimic :(
.
Nu numai in Constanta, nici la sala nu a fost un afis macar. Prietena mea pe care am sunat-o sa se duca sa vada concursul, initial nu ma credea, pentru ca ea trece in fiecare zi pe langa Sala Sporturilor si n-a vazut nici un afis, nimic. I-am zis sa se duca inauntru sa vada si s-a dus sambata dimineatza si tot nu era nimic, a intrebat pe cineva de acolo si i-a confirmat ca e concurs de gimnastica dupa amiaza.

violetta76
2nd June 2008, 14:55
Totusi s-a filmat! Am vazut un reportaj destul de mare pe Telesport si la TVR!

21mai
2nd June 2008, 15:37
Ma indigna un lucru - la concursurile de dupa CE chiar am citit pe aici ca fetele si-au usurat exercitiile, aici la Constanta ca nu au dat tot ce aveau mai bun - oare peste tot trebuie sa arate doar o parte din potential?De ce nu se poate sa le vedem exact la potentialul lor maxim?Tot zicem ca la Beijing le vom vedea la varful de forma ori daca nu s-a intamplat acest lucru decat sporadic, fara o oarecare constanta, cum pot sa ma incred ca intr-adevar la Beijing vor fi mult mai bune decat au fost pana acum?


Da Ioana, putem face asta si chiar o sa incep sa scriu despre concurs pe unde mai sunt eu inscris...dar nu cred ca vom reusi prea multe.
Sa ne amintim amicalul Franta-Romania din martie..ce prezentare aveau pe site, s-au folosit de echipa din 1976 cu imagini de atunci..au stiut sa-si promoveze competitia. La noi nici macar nu se incearca.

@21mai: Forminte nu se foloseste de aceasta scuza pt ca el a declarat ca e multumit de evolutia gimnastelor...iar referitor la ceea ce a zis are dreptate....toata lumea cere medalii de aur...dar nimeni nu vine sa le sustina.
Iar rezultatele de la aceasta competitie nu conteaza...cu siguranta fetele nu au dat tot ceea ce aveau mai bun...a fost un concurs de verificare fara o miza anume. A fost un concurs in care si-au prezentat noile elemente, in care Forminte a mai incercat cate-o strategie de concurs..un concurs frumos, un concurs de pregatire a JO.

Tess_AN
2nd June 2008, 16:41
Nu vreau sa arat cu degetul dar e mai evident ca lumina zilei lipsa de rezultate (am zis de rezultate nu de munca) a FRG in promovare gimnasticii in tara. Si daca munca actuala nu da rezultate, sa schimbe metodele. Sunt multi iubitori ai gimnasticii in Romania care ar participa la astfel de evenimente cu conditia ca sa stie si sa stie din timp.

Nu avem dreptul sa aratam cu degetul la gimnaste/gimnasti si antrenori cata vreme nu oferim conditii. Po****rizarea - tv, radio, afise si mai ales internet.

Ce putem face? Am auzit ca exista servere unde poti face web site-uri fara sa platesti. Nu imi amintesc acum, dar o sa caut. Daca avem printre noi web designers, am putea face noi o pagina -normal nu a federatiei, dar cu ce info avem. Adica cine e din Ploiesti ar putea sa obtina info despre program si noi sa-l postam acolo si altele (ex. rezultatele de la copii, etc.)

@21mai: Forma maxima trebuie atinsa in sesiune adica la examenele cele mai importante. Sesiunea gimnasticii sunt JO anul acesta, nu Cupe Mondiale sau Intalniri amicale. Si cred ca esti de acord ca nimeni nu poate sta cu motoarele turate la maxim la infinit. Daca in august vor atinge forma maxima eu cred ca e foarte bine. Sper asta. Mie mi-a parut rau ca nu am vazut la lucru mai multe gimnaste, ce zic mai multe, as zice tot lotul. Dar faptul ca se maresc notele de plecare si se lucreaza la elemente noi e imbucurator. Si tot imbucurator e faptul ca se incearca in concursuri amicale nu in premiera la JO. Sa speram ca vor creste notele de plecare si executiile cat de mult se poate. In alta ordine de idei, pentru tine, forma maxima in sesiune! Bafta! si daca termini sesiunea, asa cum zicea si Ioana, te asteptam la Ploiesti!

vlad001
2nd June 2008, 17:04
Totusi s-a filmat! Am vazut un reportaj destul de mare pe Telesport si la TVR!

Au fost de mult? Poate sunt sanse sa apara si pe site-urile telesport si tvr azi-maine

Tracoromana
2nd June 2008, 18:37
Pacat ca pentru cel mai medaliat sport romanesc se face asa putina propaganda. Si pe urma se plang de lipsa bazei de selectie. In plus e vorba de campioanele Europei.

rob_din
2nd June 2008, 18:49
Haideti sa nu exageram acum. Daca s-ar fi desfasurat un Campionat European mai ziceam, atunci o promovare de genul acesteia ar fi fost de condamnat. Ce promovare sa fie la competitii anonime de genul celor organizate de FRG la care vin sportivi din Moldova si Macedonia?

mikeyy
2nd June 2008, 19:04
Pai anul trecut au fost comepetitii asemanatoare cu cea de aici in Italia si Spania...si salile erau pline. La noi nu cred ca erau mai mult de 100 de persoane..de ce?

ioanavol
2nd June 2008, 19:33
Bineinteles, orice intalnire bilaterala, campionat national etc treb sa fie mediatizat. Poate la altii e un atuu ca le au pe romance participante si se folosesc de asta ca sa atraga spectatori...noi le avem deja "in casa", de ce nu profitam? eu sunt convinsa ca cel putin copiilor le-ar placea sa vada asa ceva, sa nu mai zic de oamenii din orasul respectiv, sigur ar veni daca ar sti.
De departe e mai greu sa vii, trebuie sa fii chiar fan, dar daca se poate in Olanda, Italia, Franta, la noi de ce nu?? o tara cu asa traditie?

vlad001
2nd June 2008, 21:01
Haideti sa nu exageram acum. Daca s-ar fi desfasurat un Campionat European mai ziceam, atunci o promovare de genul acesteia ar fi fost de condamnat. Ce promovare sa fie la competitii anonime de genul celor organizate de FRG la care vin sportivi din Moldova si Macedonia?

1. Pai n-au venit sportivi din Moldova si Macedonia, au venit din Olanda si Marea Britanie. Sa zicem ca Olanda n-a trimis ce avea mai bun, dar Marea Britanie e o forta in gimnastica feminina si au venit cu prima echipa.

2. Chiar daca ar veni doar o gimnasta de la Polul Nord si in rest ar concura Romania A cu Romania B tot ar trebui promovata o ocazie de a-i vedea pe spotivii nostri

rob_din
2nd June 2008, 21:28
Pai anul trecut au fost comepetitii asemanatoare cu cea de aici in Italia si Spania...si salile erau pline. La noi nu cred ca erau mai mult de 100 de persoane..de ce?

Pai anul trecut in Spania si Romania a venit o echipa vedeta-Romania. Aici a venit UK care o avea-o ei pe Tweedle dar sa fim seriosi, mare lucru nu inseamna in gimnastica mondiala aceasta tara. Daca venea SUA cu Liukin si Johnson era altceva

Raspunsul e valabil si pt ce-a zis Vlad.

cineva_cineva
2nd June 2008, 23:00
Cred ca nu e cazul sa ne contrazicem acum ca era mai bine daca era mai emdiatizat concursul sau nu, sau cat de importanta e echipa din Anglia sau cat de neimportanta.O au pe Beth, care e o gimnasta destul de buna... DAr nu cred ca e cazul sa criticam oamenii care nu au mers la concurs, poate nu au stiut, poate nu sunt interesati, nu stiu ce sa zic... Cei care nu au anuntat, nu au promovat, cel putin la ei in oras, au vina lor, dar oricum nu putem schimba cu nimic asta acum. Sa speram ca la Ploiesti vor fi mai multi spectatori. cel putin de la noi de pe forum vor fi pe acolo, asa ca... cei care puteti, incurajati-le pe fete si din partea mea. Imi imaginez ca bine nu s-au simtit fetele sa lucreze in fata unor scaune goale, dar... asta e... Oricum, din partea noastra fetele trebuie sa stie ca au sustinerea de partea lor, ca le-am sustinut si la Constanta, prin Cata ca si reprezentant si le vom sustine si mai departe, cel putin cu pumnii stransi, daca nu vom putea face altceva. Succes, fetelor pe mai departe! Si noi suntem alaturi de voi, va tinem pumnii stransi, si va dorim tot ce e mai bun!

ioanavol
2nd June 2008, 23:19
Pai anul trecut in Spania si Romania a venit o echipa vedeta-Romania. Aici a venit UK care o avea-o ei pe Tweedle dar sa fim seriosi, mare lucru nu inseamna in gimnastica mondiala aceasta tara. Daca venea SUA cu Liukin si Johnson era altceva

Raspunsul e valabil si pt ce-a zis Vlad.

Si daca venea SUA tot nu mediatizau si tot nu venea lumea.

Eu nu acuz pe cei care nu vin, Doamne fereste, fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea sa vada. Dar ca sa poata alege trebuie sa stie. Ar fi trebuit sa puna macar un afis la intrarea in sala sau (si asta e cel mai important) sa updateze site-ul FRG. Din punctul meu de vedere, nu au nicio scuza pt asta, oricine am fi avut ca oaspeti!

Si daca eu sunt fana echipei Marii Britanii sau Tweedle sa nu fiu informata ca vine pe motiv "ca mare lucru nu inseamna in gimnastica mondiala aceasta tara"? Bine ca eu tot sunt convinsa ca nu cu reputatia oaspetilor are legatura, ci cu indolenta celor care putea face ceva in acest sens. Si de fiecare data nu fac nimic.

Scuze ca am continuat discutia, acum ma opresc, subiectul asta e inepuizabil pt mine:D

violetta76
3rd June 2008, 10:19
Au fost de mult? Poate sunt sanse sa apara si pe site-urile telesport si tvr azi-maine

Pe Telesport a fost de 2 ori la Sport Report. Si la TVR a fost la jurnalul de la ora 14.

cata10
3rd June 2008, 10:56
Scuze ca reiau subiectul dar trebuie sa stiti ca nu numai eu am fost dezamagit de lipsa de mediatizare in ceea ce priveste acest concurs, fie el si unul amical. Pt. multi constanteni era o ocazie unica sa vada pe viu actualul lot olimpic la lucru si de ce nu chiar si pe echipa Marii Britanii din care face parte o campioana mondiala la paralele. Cei care au fost in sala isi exprimau dezamagirea pt faptul ca nu s-au tiparit cateva afise sau macar pe televiziunile locale sa fi fost anuntat acest concurs. Cu siguranta ar fi fost mult mai multi spectatori. Poate si prin scoli s-ar fi putut mentiona de aceasta competitie iar profesorii - diriginti ar fi putut veni cu clasele lor; va reamintesc ca intrarea a fost libera!
Despre site-ul FRG ce sa zic, e ca si inexistent iar jurnalistii specializati pe gimnastica habar n-au avut de locul unde se tinea concursul! Unii dintre cei prezenti in sala ma intrebau daca mai are loc anul acesta vreo competitie de gimnastica in Romania si unde are loc. Bineinteles ca le-am spus despre Nationalele de la Ploiesti din 27-29 iunie. Spre exemplu, putea fi pus la intrarea in sala un afis in care sa se faca reclama nationalelor. Dar ar fi fost prea mult pt federatie, aceeasi federatie care-i acuza pe romani ca nu vin la sala! Jenant!
Si daca tot am inceput sa trag de urechi, sa fac acest lucru si cu putinii spectatori din sala care au lasat la plecare o mizerie de nedescris. De asemenea, jenant!

Nicole25
3rd June 2008, 12:01
Ziarele pot juca o parte importanta in a anunta unde sunt concursurile. Cred ca Gazeta Sporturilor are un calendar pe pagina de gimnastica dar nu au anuntat cand se vor desfasura Nationalele. Prietena mea din Romania mi-a scris sa ma intrebe cand sunt Nationalele!!!! Este de necrezut cred.
Prosport poate anunta acum cand se vor desfasura Nationalele cu un mare afis.

Este un mare pacat ca website-ul Federatiei nu este updated. Este foarte greu pentru a gasi informatii pe site-ul asta. Nu stiu cine este ocupat cu asta. Daca gasesti pentru 'Romanian Gymnastics Federation' in Google, vezi 'Copyright Opensource'.

ancaqwe
3rd June 2008, 16:49
Partea cu promovarea mi se pare si mie de neconceput din partea unei federatii cu atatea pretentii cum e federatia romana de gimnastica...
Afise cu handbal, polo, chiar gimnastica ritmica se gasesc, dar cu gimnastica artistica deloc!
Eu am reusit sa ajung pe la competitii abia din 2002-2003 cand am inceput sa citesc pe gymworld, se dadea dadea telefon direct la federatie sa se afle datele concursului... Nicole, de la tine am aflat foarte multe :)
In alta ordine de idei, am aflat ce a fost duminica dimineata la Constanta - un concurs de gimnastica de junioare, cumnata mea banuia ca numai fetite de la cluburi locale au participat...

Diana Filoti
3rd June 2008, 21:57
Salutare! Au aparut deja filmuletele pe youtube???

Si..multumim frumos Catalin! Multumim pt informatiile despre fete!

Am vazut filmultele! Multumim mult!

myrab3la_19
3rd June 2008, 23:20
Cat ar fi luat Tamarjan daca nu cadea de pe barna?Am uitat cat se mai penalizeaza ratarea...si de la anul se schimba iar...

crisloregym
3rd June 2008, 23:26
0.8 se penalizeaza ratarea...deci daca ea a avut intr-adevar 15.100, ar fi ajuns la 15.900!!!! Si asta mi se pare cam mult, sincer:D, intrucat a mai avut cate vreo ezitare pe ici pe colo...doar daca acest nou alement+coborarea i-au mai crescut nota d eplecare cu 0.4, ceea ce ar cam fi posibil. Dar in conditiile astea ar fi extraordinar:P

myrab3la_19
3rd June 2008, 23:31
Eu cred ca 15.900 ar fi real,nu degeaba zicea Forminte ca a avut un concurs bun,totusi a ratat,nu?Si Ana are o tinuta frumoasa.Am incredere in ea ca isi va pune la punct exercitiul pana la oimpiada...iar daca ar mai progresa si la sol Izbasa ar avea concurenta serioasa :)

crisloregym
3rd June 2008, 23:45
Da, nici nu am stare s ama gandesc unde era Ana acum daca nu era acea accidentare de anul trecut. Asa, a pierdut destul d emult timp in pregatire, am vazut deja ac daca repeta suficient de mult timp elementele, reuseste sa stea pe barna fara probleme..eu cred ca Ana va fi surpriza Romaniei la JO:D. As vrea sa fie si Gabita, sa avem doua surprize placute. Si, in mod cert, ar fi fost si Cerasela:( Ceea ce au toate trei in comun este tinuta, executia foarte curata. Mie mi-e tare draga Ana de la Nationalele de anul trecut, cand am vazut-o ce tinuta frumoasa avea:) Sper sa fie bine, mai ales daca are grija si la sol s aprimeasca un 9.00 la executie si daca are si nota de plecare pe la un 6.3, o sa aduca o nota buna la echipa;)

mikeyy
4th June 2008, 00:06
Ana Tamarjan ar putea fi o surpiza la Beijing...are toate sansele sa fie alaturi de Stela in finala de la individual compus.

aia
9th June 2008, 12:22
Buna tuturor. Este prima data cand scriu pe un forum de gimnastica si vreau, din capul locului, sa va multumesc pentru toate informatiile , pozele, filmuletele postate deja de voi. Vreau sa stiti ca datorita voua am aflat de amicalul de la Constanta Rom - UK si am reusit sa ajung la sala in ambele zile de concurs. Si pentru ca filmulete cu senioarele au mai fost postate m am gandit ca poate ati vrea sa vedeti cum s au prezentat junioarele constantence in concursul de calificare pentru Buzau.Asa ca va trimit cu mult drag linkul si sper sa mearga
[url]http://www.youtube.com/results?search_query=aiavaid&search_type=&aq=f
[url]http://www.youtube.com/results?search_query=aiavaid&page=2

aia
9th June 2008, 12:23
http://www.youtube.com/results?search_query=aiavaid&search_type=&aq=f

crisloregym
9th June 2008, 12:33
Hey!!!!!!! Bine ai venit printre noi!!!!! Si multumim tare mult pentru filmulete...Ma bucur ca avem cate ceva si depre micutele gimnaste, mai ales ca la nationalele de la Bacau, la categoria a III-a, parca, au avut medalie pe echipe constantencele:)
eu am, insa, o nedumerire...aceste micute sunt de la clubul/cluburile din Constanta? Si in ce context au evoluat ele? Tot intr-o competitie sua sub forma de demonstratie?
Vad ca este o claritate destul de buna, crezi ca ne-ai putea incanta in zilele urmatoare, cand o sa fie timp, si cu executiile senioarelor:D (daca le ai, fireste)?:P

aia
9th June 2008, 13:22
Vai ce ma bucur ca le puteti vedea. Imi pare rau ca nu le cunosc numele tuturor micutelor si de aceea am decis sa folosesc pentru toate acest apelativ.Mai pot incarca desigur ce filmulete mai am si cu senioarele . Pentru mine este o placere dar va rog sa aveti rabdare cu mine ca imi va lua timp dar de pus le voi pune.
Acum despre micute va pot spune ca au concurat intre ele pentru un loc in echipa pentru Buzau exact in ziua de 1 Iunie. Daca la concursul din ziua precedenta ( Rom - UK ) au fost 100 de spectatori pentru fetite au aplaudat doar rudele , colegele de la cluburi putini fani. Notele pentru evolutiile lor nu au fost afisate si nici nu am prea inteles ce s a spus la microfon. Pot sa va spun ca fetitele au fost foarte emotionate, chiar stresate de amploarea evenimentului. Multe dintre ele au lucrat cu dureri mari la spate si la picioare( ati vazut probabil bandajele). Au plans dupa evolutiile mai putin reusite si unele dintre ele chiar au avut caderi foarte dureroase la incalzirea pe aparat( in special la barna ). Desi concursul a fost unul foarte frumos trebuie sa va spun ca am fost foarte trista pentru o fetita careia nu i au iesit pasii la alergare de 2 ori pentru sarituri si nu a mai fost lasata sa sara.
A plans foarte mult mai ales ca era la ultimul aparat si prin urmare punctajul ei a fost mai mic cu o nota . Doamnele i au spus ulterior ca aveau sa mai fie verificari pana la concursul de la Buzau ( cred ca insala de antrenament).

aia
9th June 2008, 13:36
Dar terminand intr o nota mai optimista : fetita Denisa a fost foarte curajoasa si a facut solul desii pana in ultima clipa nu stia daca va reusi din cauza accidentarilor de la picioare, fetita Ana are o tinuta frumoasa pe toate aparatele - pacat de caderile de la barna, fetita Catalina mult mai micuta de statura decat colegele ei dar foarte prezenta in concurs. Fetele in costum negru - galben s au descurcat foarte bine la barna ca de altfel si cele in costum albastru. Cele in costum alb - bleu au mers mai bine la paralele. La sol toate fetitele sunt foarte expresive si au avut evolutii foarte frumoase. Concursul s a incheiat pentru ele cu suc si prajituri.Nu stiu cine a prins echipa pentru Buzau.Eu oricum le admir pe toate pentru ceeea ce fac si daruirea cu care o fac

mikeyy
9th June 2008, 13:41
Bine ai venit! Multumesc pentru filmulete. Ma bucur ca am vazut solul Stelianei mai de aproape :) si de asemenea ca le-am vazut si pe micutele gimnaste.
Mi-ar placea ca atunci cand ai timp sa mai pui si ce filmulete mai cu senioarele :floricica:
Catalin spunea ca la Constanta s-a intalnit cu cineva care e pasionata de gimnastica si ca a invitat-o pe forum...despre tine e vorba?

aia
9th June 2008, 15:13
Va multumesc pentru primirea calduroasa. Ma ocup de incarcarea filmuletelor cu senioarele ( in special barna si sol, am fost departe de paralele si sarituri).Din pacate sigur eu si Catalin nu ne am intalnit - desi daca il strigam, la cati spectatori am fost, sigur m ar fi auzit, poate chiar mi ar fi raspuns. Ma bucur sa fiu alaturi de voi si desi nu stapanesc foarte bine elementele tehnice din gimnastica, recunosc ca imi place mult acest sport.
Si eu am avut probleme cu aflarea locului de desfasurare a concursului nu mai spun de ore:yes:si sunt din Constanta asa ca ma gandeam sa nu particip.Totusi am facut- o si ma bucur.

cineva_cineva
9th June 2008, 15:44
Buna, Aia!Bun venit printre noi, ne bucuram de prezenta ta pe forum, multumim mult si pentru filmulete cu fetitele cele mici. Eu una, de cand am fost la Bacau la concurs, desi Irina "noastra' ca sa zicem asa a fost preferata mea si pe ea am sustinut-o cel mai mult, m-au impresionat foarte mult toate fetitele, si mi-a placut mult concursul chiar daca ele sunt inca mici, e frumos sa vezi niste viitoare campioane, speram la lucru de mici. Asa ca eu, personal iti multumesc pentru filmuletele cu cele mici, si pentru filmulete care vor veni cu senioarele. Uite ca acum avem si o forumista din Constanta, nu stiu daca mai era cineva de acolo. recunosc ca nici eu nu ii stiu bine pe toti, ca nu am nici eu prea multa vechime. Dar oricum, ne bucuram cu totii, si asteptam sa ne mai scrii si in alte sectiuni ale forumului, acolo unde simti ca ai ceva de spus. Asa mi s-a spus si mie cand am intrat prima data pe forum, si acum spun si eu la altii la randulmeu. Te pup si multumim inca odata!

Tess_AN
9th June 2008, 18:20
Bine ai venit Aia! Forumistii de aici sunt "copii si pensionari" faini :yes:
Multumim pentru filmulete si detaliile date.

Daca zici ca ne citeste de o vreme, posibil sa fi citit si de intilnirea forumistilor de la Ploiesti de la sfarsitul lunii cand sunt Campionatele Nationale... mergi/vii la Ploiesti?

cata10
9th June 2008, 19:37
Aia, bine ai venit pe cel mai tare forum de gimnastica din Romania! Ce rau imi pare ca nu ne-am intalnit la Constanta, dar poate vei veni la Ploiesti la CN din 27-29 iunie. Noi, forumistii, te asteptam cu drag si te rugam sa scrii pe forum cat mai des. In alta ordine de idei iti multumesc mult de tot pentru filmulete (atat de la senioare cat si de la junioare). Imaginea e mult mai buna decat a filmuletelor puse de mine si ma bucur ca toti forumistii pot vedea exercitiile fetelor noaste. Sincer, eu eram un pic suparat de calitatea proasta a filmuletelor mele, mai ales ca toti cei de pe forum isi pusesera toate sperantele in mine, voind sa vada exercitiile si, astfel, progresul gimnastelor de la lot. Asa ca, inca o data, iti multumesc mult, mult de tot. Apropo, cu ce ai filmat?

aia
9th June 2008, 19:57
Hei, am fost plecata un pic dar acum citesc mesajele voastre si am un zambet mare mare pe fata.Crisloregym, Mikeyy, Cineva Cineva si Tess An si toti cei care intrati pe acest forum sunteti foarte draguti si pentru mine sa stiti ca nu este nici un efort sa incarc filmuletele http://www.youtube.com/user/aiavaid . Multumesc pentru floricica virtuala. Sunt convinsa ca Irina se va descurca de minune la Buzau ( doar am vazut - o la lucru , si sunt impresionata de tinuta ei ),astept vesti bune si despre Angy .Tess An mi as dori sa va pot cunoaste personal dar nu voi putea ajunge la Ploiesti pentru ca lucrez si seful meu nu e atat de pasionat de gimnastica pe cat mi as dori eu. Multumesc de invitatie si va pup la randul meu pe toti.

cineva_cineva
9th June 2008, 20:06
Multumim dinnou pentru filmulete, Aia! Vad ca au aparut filmulete noi si e super ca putem vedea si dintr-un alt unghi decat cele ale lui Cata.Lasa, Cata, ca noi ne-am bucurat si de ale tale... Daca nu aveam nimic? Stai tu linistit, tu ai facut tot ce ai putut!In plus, youtube e de vina, stii tu...Aia, Irina nu va concura la Buzau zilele astea. Tocmai am vorbit si eu in dupa amiaza asta cu Mihaela, mama ei, dar mi-a zis ca nu va concura. E vorba de o categorie superioara ei, si chiar daca la alte cluburi se mai practica, din ce mi-a spus Mihaela,( multumesc mult pentru explicatii, Mihaela), la Steaua nu se practica asa ceva, concurarea la o categorie superioara.Si nu avea rost ca Irina sa fie suprasolicitata in doar cateva saptamani sa faca exercitii de categoria respectiva. asa ca acum, Irina e spectator impreuna cu mama ei la Buzau. Oricum, sa ii tinem pumnii lui Angi!Si celorlalte fete, avem din cate am inteles si lotul de junioare de la Deva acolo, Dar, suntem offtopic, mergem la competitii junioare, poate ne mai spune Cata ceva!

cata10
9th June 2008, 20:14
Am fost la concurs aproape toata ziua si va voi povesti cate ceva, in seara asta, pe topicul - competitii junioare!


P.S. sper ca va intra in seara asta pe forum si Mihaela si ne va relata si ea cateceva. Ea si cu Irina au fost toata ziua in sala urmarind concursul cap-coada. Iar eu vreau sa-i multumesc Mihaelei ca a avut rabdare sa-mi raspunda la toate intrebarile si sa-mi dea foarte multe detalii despre gimnastele, junioarele, noastre!

Tess_AN
9th June 2008, 20:15
nu voi putea ajunge la Ploiesti pentru ca lucrez si seful meu nu e atat de pasionat de gimnastica pe cat mi as dori eu. Multumesc de invitatie si va pup la randul meu pe toti.
Sarut mana pentru filmulete. Cat ai fost plecata, Cata te intreba cu ce ai filmat si te-a invitat si el la Ploiesti... Imi pare rau ca nu poti sa vii. Asa cum zicea si Amalia (ID: cineva_cineva aici pe forum), ar fi fost foarte interesant sa avem filmari din doua unghiuri diferite! Le-am da lectii celor de la TV!
Nu vreau sa insist, inca nici nu a aparut programul competitiei (poate o sa apara dupa 1 iulie, a treia zi dupa scripturi pe pagina federatiei!) dar bazat pe ce a fost anul trecut, finalele pe aparate fete si baieti sunt duminica dimineata... Daca nu poti veni, promitem (eu cu vorba altii cu fapta :cool: ) ca sa punem filmuletele si pozele si comentariile sa le vezi si va fi aproape cum ai fi fost cu noi. Si pentru tine si pentru Amalia si pentru Mary si toti care nu pot sa mearga la Ploiesti! O sa incercam sa aplaudam tare si pentru voi si cu siguranta vom bea in contul vostru ;)

Edit: Cata, multumesc anticipat. Acum am vazut "buzduganul" tau aruncat sa vesteasca noutatile despre Buzau! Te asteptam Zmeul Zmeilor! Ma mut deja pe pagina Juniorilor.

aia
10th June 2008, 17:22
Buna, am pus filmulete noi http://www.youtube.com/aiavaid. Am filmat cu Camera Sony DSC - W 30 . Cata 10 iti multumesc pentru mesajul trimis si pentru stirile de la Buzau. Nu toate inregistrarile mele sunt de inalta calitate si pot sa ti spun ca pentru paralele si sarituri am urmarit filmuletele tale. Multumesc si tie pentru invitatia la CN de la Ploiesti. Din pacate nu voi putea ajunge. Astept insa cu nerabdare, impresiile voastre legate de concurs. Sper sa va placa ultima serie de filmulete.

baicea
10th June 2008, 20:02
care este noul element la sol al sandrei?in loc de tukahara echer are 5.40 legat cu 3.60?

violetta76
10th June 2008, 22:11
stiti ceva de concursul din week-endul acesta din Marea Britanie? Stiu ce e la Ipswich si pe langa GB si Romania mai participa si Brazilia.

ioanavol
10th June 2008, 22:27
Asta am gasit pe site-ul british-gymnastics:

WAG Snr Int.GBR v ROM
Start: Saturday, 14 June 2008
End: Sunday, 15 June 2008

Provisional Programme - times subject to change.
Saturday:All Around
Doors Open 12.45pm
Competition Starts 15.00
Competition Ends 17.00

Sunday: Individual Apparatus
Doors Open 11.00am
Compeition Starts 13.00
Competition Ends 15.30


Pipers Vale Gymnastics Centre
7 Braziers Wood Road
Ipswich
Suffolk
IP3 0SP

With Britain having qualified a full line up of gymnasts to compete in Beijing, yet with the selection not taking place until July 4th, this event is hugely important for all the British girls taking part, who look to impress the National selectors.

The challenge of 3-time Olympic Champions, Romania will truly be a great test for the British Team. The Romanians will be bringing some of the World’s best gymnasts to Ipswich, including World and European medallist Steliana Nistor.

The British line up includes local, Huntingdon based gymnast Marissa King, alongside teammates, Beckie Downie, Rebecca Wing, Hannah Whelan, Laura Jones, Hannah Clowes and Imogen Cairns.


Deci selectia lor are loc de-abia pe 4 iulie...deci ce ne facem griji ca noi de-abia pe 28-29 selectam fetele.
N-am gasit nimic referitor la Brazilia...

violetta76
10th June 2008, 22:28
si British Gymnastics spune ca vor avea live scoring pe http://www.gymdata.co.uk/comps.asp!!

ioanavol
10th June 2008, 22:30
si British Gymnastics spune ca vor avea live scoring pe http://www.gymdata.co.uk/comps.asp!!

super:)

cata10
10th June 2008, 23:44
abia astept!

mikeyy
12th June 2008, 22:25
In primul rand vreau sa-mi cer scuze ca am cam lipsit in ultima vreme....azi tocmai am scapat de cel mai greu examen din aceasta sesiune :D
In al doilea rand vreau sa revin putin la concursul de la Constanta, caci am vazut filmuletele puse de Alexa ( incantat de cunostinta :) ) si m-a surprins Dana Druncea..a avut un exercitiu bun la barna ( chiar nu ma asteptam sa fie asa bun ) si in plus la sol, de asemenea ,s-a prezentat bine. Parerea mea e ca daca va reusi sa faca la sarituri un DTY atunci are sanse mari sa prinda echipa pt Beijing. Dana e o persoana pe care te poti baza, e un adevarat om de echipa...si in plus eu zic ca merita sa mearga la Beijing dupa tot ceea ce a facut pt echipa in 2006 si 2007.
Dana la sol: http://www.youtube.com/watch?v=ImAtDnMmojU
si barna: http://www.youtube.com/watch?v=k7wj4Vkrnz4&feature=related

Ce parere aveti?

ioanavol
12th June 2008, 22:39
f interesant, multumesc pt filmulete!!

si mie mi se pare ca arata f bine, chiar mai bine decat inainte. cat o fi luat??

deni
12th June 2008, 23:13
mie una imi place foarte mult Dana.si m-as bucura enorm daca ar prinde echipa.e un om de baza.nu stiu insa valoarea actuala a exercitiilor ei.solul mi se pare bun, la barna inca se mai poate lucra.
abia astept s ao vad la nationale.

cata10
12th June 2008, 23:35
f interesant, multumesc pt filmulete!!

si mie mi se pare ca arata f bine, chiar mai bine decat inainte. cat o fi luat??

La sol a luat, cu siguranta, 14,700! La barna nu-mi amintesc nota dar nu cred sa fi fost una mare, de peste 15, pentru ca mi-ar fi atras atentia si as fi retinut-o!

cata10
12th June 2008, 23:40
Articol din Prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/gimnastele-concureaza-in-marea-britanie-2705923

mikeyy
13th June 2008, 00:06
Multumim de articol.....nu inteleg cum o menajeaza pe Ana Tamarjan atata timp cat e printre cele care vor merge...poate nu va face toate aparatele.
Abia astept sa vedem cum se prezinta in comparatie cu ceea ce au facut la Constanta.
Tocmai am citit de gymworld faptul ca Tweddle s-a accidentat la glezna :( si ca nu va putea participa la nationalele Frantei unde a fost invitata alaturi de cateva chinezoaice

violetta76
13th June 2008, 10:34
http://www.gsp.ro/stire/cu-pasi-mici-spre-jo-82201.html
Gazeta o mentioneaza si pe Acatrinei ca facand parte din echipa care merge la Ipswich!!! Poate ca asa Tamarjan va face doar un aparat sau 2.

venera
13th June 2008, 12:09
Oare avem sperante la vreun post de televiziune sa dea week-end-ul acesta competitia de la Ipswic cu englezoiacele ?

violetta76
14th June 2008, 17:11
a incaput! scoruri live: http://www.gymdata.co.uk/comps.asp

violetta76
14th June 2008, 17:14
Romania e la paralele
Andreea Grigore 14.500
Gabriela Dragoi 14.650
Andreea Acatrinei 13.900

mikeyy
14th June 2008, 17:15
Da a inceput....am inceput cu paralele

mikeyy
14th June 2008, 17:17
Doar 13550 pt Izbasa la paralele :(

violetta76
14th June 2008, 17:17
Sandra Izbasa 13.550!!!! avem neaparata nevoie de Cerasela!

violetta76
14th June 2008, 17:20
Steliana Nistor 16.350 Asa mai da

mikeyy
14th June 2008, 17:21
Bravo Steliana...frumoasa nota

violetta76
14th June 2008, 17:23
Deci Tamarjan nu a concurat la paralele. Prin asta intelege Forminte sa o odihneasca.

myrab3la_19
14th June 2008, 17:27
Bravo Stela!

cata10
14th June 2008, 17:30
Bravo Steliana...frumoasa nota

Abia astept sa vad inregistrarea. Sper ca a filmat cineva

violetta76
14th June 2008, 17:31
Si Druncea la paralele!? Toata echipa oare? nota mica totusi 13.800

Cata_RB
14th June 2008, 17:33
Romania e la paralele
Andreea Grigore 14.500
Gabriela Dragoi 14.650
Andreea Acatrinei 13.900

Si 13.800 pentru Dana Druncea

mikeyy
14th June 2008, 17:34
Ce nota mica pt Gabi la barna 14.150 :( a ratat

Cata_RB
14th June 2008, 17:40
13.650 Andreea Grigore la barna...

mikeyy
14th June 2008, 17:41
Cate ratari :( nu inteleg de ce se rateaza asa mult intr-un concurs amical...ar trebui sa mearga totul perfect ca la antrenament

violetta76
14th June 2008, 17:43
Bine Stela 15.850

myrab3la_19
14th June 2008, 17:43
Bine ca Stela nu are probleme 15.850 barna.

mikeyy
14th June 2008, 17:44
Felictari Stelianei...ce note frumoase:) Asa da!

violetta76
14th June 2008, 17:46
Sandra 15.500 cred ca iar nu are coborarea cu trei suruburi ci doar 2.5

Cata_RB
14th June 2008, 17:46
15.500 Sandra
De ce oare se insista atat pe coborarea aia cu 3 suruburi, aproape de fiecare data ii face probleme si nu o primeste...

mikeyy
14th June 2008, 17:51
Nu-mi vine sa cred..inca o ratare: Acatrinei 14.150

violetta76
14th June 2008, 17:52
Andreea Acatrinei 14.150 Oare doar Tamarjan si Stanculescu pot depasi 15? In afara de Stela&Sandra

cata10
14th June 2008, 17:53
Andreea Acatrinei 14.150 Oare doar Tamarjan si Stanculescu pot depasi 15? In afara de Stela&Sandra

Acatrinei s-a descurcat mult mai bine constanta

mikeyy
14th June 2008, 17:53
Andreea Acatrinei 14.150 Oare doar Tamarjan si Stanculescu pot depasi 15? In afara de Stela&Sandra

Si Gabi Dragoi are potential de pese 15..nu stiu ce se intampla cu ea

mikeyy
14th June 2008, 17:55
A ratat si Druncea 13700 :( Ce se intampla....4 ratari din 6 ...

cata10
14th June 2008, 17:56
Druncea 13, 700. Mult mai slab decat Gabi

violetta76
14th June 2008, 18:01
Forminte va avea insomnii dupa asemenea evolutii. Cred ca fetele aveau nevoie de mai multe competitii. Trebuia sa le lase la toate etapele de Cupa Mondiala. Trebuia sa le tina acasa doar pe Stela, Sandra si Anamaria. Acatrinei sigur are emotii!

myrab3la_19
14th June 2008, 18:03
Sandra nu are prea multe sanse la individual, nota la paralele este extrem de mica iar nici 15.500
nu e o nota extraordinara la barna.Bine ca o avem pe Ana,iar de Cerasela avem nevoie ca de aer!!!

mikeyy
14th June 2008, 18:05
Mi-ar fi placut sa concureze si Ana...sper ca motivul pt care participa sa nu fie unul serios ( vreo probl de sanatate).
Sandra nu are sanse la individual..mai bine ar renunta la paralele si s-ar axa pe celelalte 3 aparate si sa-i dea sansa Anei tamrjan pt individual.

myrab3la_19
14th June 2008, 18:05
Cred ca la paralele totalul U.K va fi mai mare decat al Romaniei in viitor,o au pe Tweedle si pe Downie care a luat o nota foarte buna.

mikeyy
14th June 2008, 18:07
In sfarsit o nota ok..14550 la sol pt Grigore

myrab3la_19
14th June 2008, 18:07
Poate o vom vedea pe Ana la sol si sarituri!

violetta76
14th June 2008, 18:08
Am trecut la sol. Deci Anamaria n-a concurat nici la barna. Andreea Grigore 14.550 la sol e o.k. pentru inceput.

violetta76
14th June 2008, 18:08
Cred ca la paralele totalul U.K va fi mai mare decat al Romaniei in viitor,o au pe Tweedle si pe Downie care a luat o nota foarte buna.

Beth nu e. Era invitata la Nationalele Frantei dar se pare ca s-a accidentat la glenza.

mikeyy
14th June 2008, 18:10
Nota fff buna pt Druncea 14750

violetta76
14th June 2008, 18:12
Bun scor pentru Dana Druncea la sol! 14.750

mikeyy
14th June 2008, 18:14
O-ho...14.900 Acatrinei...asa da!

myrab3la_19
14th June 2008, 18:15
Bine si Acatrinei 14.900

myrab3la_19
14th June 2008, 18:16
Ana nu va fi nici la sol... sigur Izbasa si Nistor vor concura

mikeyy
14th June 2008, 18:17
Mi se pare o nota mare pt Acatrinei la sol..sincer. Ca sa ia o astfel de nota ar trebui sa aiba plecare cam 6.0
Abia astept sa-i vad exercitiul.

cata10
14th June 2008, 18:19
Bine si Acatrinei 14.900

Si poate face si o barna de peste 15. Sa vedem ce sare....

myrab3la_19
14th June 2008, 18:19
Nistor 14.200...nuuu!!!

violetta76
14th June 2008, 18:20
Stela a ratat! doar 14.200???

mikeyy
14th June 2008, 18:20
nu:( a ratat Stela....era singura care nu ratase pana acum

cata10
14th June 2008, 18:20
stela 14,2

myrab3la_19
14th June 2008, 18:21
Poate nu a ratat...poate ca importante pt ea erau barna si paralelele si a usurat putin solul.......nu stiu ce sa mai cred...of

myrab3la_19
14th June 2008, 18:22
Downie 15.500 la barna...o depaseste lejer pe Sandra la individual....

mikeyy
14th June 2008, 18:23
Downie 15.500 la barna :shocked:

cata10
14th June 2008, 18:23
Sandra 15,650

myrab3la_19
14th June 2008, 18:24
Downie e la doua sutimi de Stela in clasamentul individual....

myrab3la_19
14th June 2008, 18:24
si cred ca sare mai bine

Cata_RB
14th June 2008, 18:26
Downie a sarit deja (14,900), mai are solul

cata10
14th June 2008, 18:26
Downie e la doua sutimi de Stela in clasamentul individual....

2 zecimi....

mikeyy
14th June 2008, 18:27
echipa UK a fost mai constanta decat noi la barna....nu pot sa cred

Cata_RB
14th June 2008, 18:27
13.950 Gabi.....

myrab3la_19
14th June 2008, 18:27
2 zecimi....
Scuze...m-am grabit

mikeyy
14th June 2008, 18:27
Ratarile continua 13950 Dragoi la sol :(

cata10
14th June 2008, 18:34
Urmeaza sariturile si apoi concluziile.....

mikeyy
14th June 2008, 18:38
Acatrinei 14400..cu siguranta a facut un Yurchenko 1.5

cata10
14th June 2008, 18:38
acatrinei 14,4

cata10
14th June 2008, 18:39
Grigore 14,600

mikeyy
14th June 2008, 18:39
Grigore 14600..o nota buna...sa fi facut un DTY?

Druncea tot 14600 ( cu siguranta e DTY) cam asta e nota ei pt un DTY

cata10
14th June 2008, 18:40
Druncea 14,6 - slabut, speram la mai mult de la ea!

myrab3la_19
14th June 2008, 18:41
Si Nistor la fel...:(

Cata_RB
14th June 2008, 18:43
14.5 Sandra

myrab3la_19
14th June 2008, 18:43
Izbasa mai slab ca Nistor

violetta76
14th June 2008, 18:44
Stela peste 61 cu 2 note slabe!

myrab3la_19
14th June 2008, 18:45
Mai e si maine un concurs?Poate ne mai revenim atunci...

mikeyy
14th June 2008, 18:46
Nota mica pt Sandra!
Stela a luat ok...ea mai mult de 14800 nu prea ia.
Ma bucur ca Druncea a revenit la DTY..asta e sansa ei pt echipa..aceasta saritura

cata10
14th June 2008, 18:46
note modeste la sarituri pt toate romancele dar macar n-au ratat