PDA

View Full Version : Marele Premiu al Ungariei (Hungaroring), 4-6 august 2006



Sorin Blaj
1st August 2006, 00:20
Comentarii despre Marele Premiu al Ungariei 2006, de pe circuitul Hungaroring, din apropierea Budapestei, inainte si dupa cursa, aici.

Dupa cum vedeti au trecut doar cateva zile si deja avem alta cursa de Formula 1. Avand in vedere multitudinea evenimentelor derulate in ultimul timp cred ca sunt multe de spus.

cipi13
1st August 2006, 01:11
Daca o sa fie la fel de cald, Schumacher are din nou prima sansa. In plus isi doreste sa recupereze cit mai multe puncte. Nu stiu daca Alonzo va reusi sa rezolve problemele....timpul e cam scurt.

Black Mamba
1st August 2006, 01:45
O sa fie sigur cald.

Testele vor fi permise doar dupa Turcia (deci peste 2 etape - Ungaria si Turcia), asa ca Ferrari au prima sansa la victorie.

gopo
1st August 2006, 11:00
Ferrari vor castiga din nou. Cei de la Renault nu pot sa-si rezolve problemele intr-un timp asa scurt

Mishumacher
1st August 2006, 21:01
Ferrari vor castiga din nou. Cei de la Renault nu pot sa-si rezolve problemele intr-un timp asa scurt

Doamne ajuta!!

Sorin Blaj
1st August 2006, 21:49
Ultima noutate. Renault pot utiliza sistemul "mass dampers" in Ungaria.

http://www.formula1.com/race/news/4738/763.html

Black Mamba
1st August 2006, 22:47
Da, FIA le-a acordat o mana de ajutor... :rosu:

Sorin Blaj
1st August 2006, 22:58
Ia mai ajutat o data la Monte Carlo, vad ca deja devine un obicei.

Travis Daye
3rd August 2006, 11:31
hmm, mda.... eu zic ca astea sunt niste manevre sa faca campionatul mai echilibrat..... adica cand s-a departat Alonso prea tare au facut ceva sa se apropie Schumacher.... si acum o sa-l ajute iar pe Alonso sa se distanteze..... ma rog.... e doar o parere... sper sa n-am dreptate

Sorin Blaj
3rd August 2006, 11:42
S-a facut ceva ca sa se aproprie Schumacher? Da-mi macar un exemplu.

Myry
3rd August 2006, 11:58
Ce ziceti o sa castige Schumy in Ungaria,eu zic ca da?!:yeah: :yeah:

Myry
3rd August 2006, 13:28
cauciucurile.....michelin se retrage in acest an.....-o ultima stire : Ross Brawn paraseste echipa ferrari la sfarsitul sezonului ! -
nu-mi miroase a bine....

pacu
3rd August 2006, 15:08
M-am hotarat sa ma duc la Hungaroring anul asta, chiar daca HGRing nu mi se pare un circuit prea spectaculos. Daca mai e cineva care a fost anii trecuti, as vrea ceva detalii: ce bilet recomandati, in ce curbe ati stat, mai stiti si altii care merg anu asta etc

Travis Daye
3rd August 2006, 22:31
S-a facut ceva ca sa se aproprie Schumacher? Da-mi macar un exemplu.

da, interzicerea dispozitivelor aerodinamice

Myry
3rd August 2006, 23:46
''pacu'' mai esti pe aici ? eu am fost cam demult la hungaroring, in '97....dar prea multe nu cred ca s-au schimbat.... e sufi sa-ti cumperi bilet ''broz-in picioare'' si te poti ''fofila'' sa ajungi si in sectorul ''gold-in picioare''..... sa nu cumperi nici un suvenir inainte de cursa, dupa cursa le gasesti si sub jumat de pret. sa te aprovizionezi cu suc, cafea etc. inainte de a ajunge in zona pistei, acolo ajunge un suc,o inghetata si de 10 ori mai scumpa decat in Budapesta, daca mergi cu masina ar fi bine sa o lasi cat mai departe de pista, se fura ca in codru....[masini]...apropo de curbe...eu am stat in curba de la intrare la boxe am vazut super....masinile mi s-au parut ciudat de mici, si foarte zgomotoase, dar sunt superi . distractie placuta !

Sorin Blaj
4th August 2006, 00:35
Cei de la Renault sunt intr-o mare dilema: sa utilizeze sau nu sistemul "mass dampers", in marele premiu din Ungaria?

Sursa:http://www.formula1.com/race/news/4752/762.html

oaspetele
4th August 2006, 08:02
da, interzicerea dispozitivelor aerodinamice


dup acate stiu eu, nu doar reno aveau astfel de dispozitive, una din echipe fiind chiar...ferrari.

pacu
4th August 2006, 09:28
In 97 am fost si eu la HRing, dar cica s-a mai schimbat de-atunci. Spre exemplu, eu am luat atunci bilet de bronz cu 40 DM, dar cum spui, m-am fofilat spre zona de argint (unde era 80 DM). Acu' s-au mai smecherit ungurii: au mai pus tribune si au crescut preturile. Cica au mai lungit putin si circuitul. Cred ca o sa-mi iau un General Admission de 100 eu si ma orientez la fata locului. Cu papa si berea, stiu ca e scump ca dracu' acolo, imi iau geanta frig cu mine. Oricum, ma duc ca mi-e dor de atmosfera de f1, n-am mai fost din 2003 de la A1 la o cursa.

Sorin Blaj
4th August 2006, 10:42
dupa acate stiu eu, nu doar reno aveau astfel de dispozitive, una din echipe fiind chiar...ferrari.
Dispozitive aerodinamice noi au fost testate de toate echipele, unele fiind chiar utilizate in curse, iar in ce priveste sistemul "mass dumpers" era folosit de Ferrari, de Renault dar si de alte echipe. Ideea este ca daca s-au interzis, s-au interzis pentru toti, nu doar pentru Renault.

Myry
4th August 2006, 12:19
nasol pt. noi,fani Schumi si Ferrari, Schumi se retrage in acest an..... sper sa nu fie asa....vestea buna este ( cel putin dupa parerea mea) ca Raikkonen a semnat la hungaroring pt. FERRRARI !

Sorin Blaj
4th August 2006, 13:28
Myry. De unde stii tu ca Schumacher se retrage la sfarsitul anului? Nu da atentie la toate zvonurile.

Travis Daye
4th August 2006, 13:31
da.... nu e sigura stirea dar se pare ca Schumi a declarat ca daca ia al 8-lea titlu se retrage... desi nu prea am auzit de vreun pilot sa se retraga imediat ce iese campion mondial

Travis Daye
4th August 2006, 13:43
2006 Hungarian Grand Prix, Friday Practice 1

1. Kimi Raikkonen (McLaren) 1:21.624
2. Anthony Davidson (Honda) 1:22.396
3. Michael Schumacher (Ferrari) 1:22.499
4. Pedro de la Rosa (McLaren) 1:22.730
5. Alexander Wurz (Williams) 1:22.941
6. Rubens Barrichello (Honda) 1:23.553
7. Jenson Button (Honda) 1:23.659
8. Robert Doornbos (Red Bull) 1:23.999
9. Jarno Trulli (Toyota) 1:24.620
10. Markus Winkelhock (Midland) 1:25.194
11. Neel Jani (Toro Rosso) 1:25.424
12. Vitantonio Liuzzi (Toro Rosso) 1:25.477
13. Scott Speed (Toro Rosso) 1:26.678
14. Christijan Albers (Midland) 1:26.680
15. Tiago Monteiro (Midland) 1:27.321
16. Takuma Sato (Super Aguri) 1:29.765
17. Ralf Schumacher (Toyota) 1:30.110
18. Sakon Yamamoto (Super Aguri) 1:30.353

Travis Daye
4th August 2006, 13:53
www.formula1.com
04.08.2006

Fernando Alonso is intent on winning this weekend on the circuit on which he scored his first victory three years ago. And yesterday he played down the role of Renault’s controversial mass dampers while hitting the ball squarely into Michelin’s court in discussing the battle with Ferrari and Bridgestone.

“The mass damper did not affect anything at Hockenheim in the race,” said the world champion. “The Renault engineers are working on it, whether we will use it here, and still talking and it will be their decision and it won’t change anything. When you are driving, sometimes you notice it and sometimes you don’t, depending on the circuit.

“We saw very clearly (at Hockenheim) that we had a lot of rear problems with tyres that we didn’t expect. We had some big blisters - and, you know, you can put as many mass dampers as you want but the rear blisters will be there anyway. So we did probably a bad compromise with rear end of the car and we had that mistake and it was unexpected. So we know what we can do for that and for here it will be much better.”

The R26 featured a revised rear suspension, and the team have reverted to the old set-up here to cure the blistering problem. With the wet weather so far, that won’t be a problem anyway.

Alonso continued, when asked about Renault’s capacity to improve their car to Ferrari’s level, and whether the rest of the championship depends only on the tyres: “I think mainly only on the tyres. I think Ferrari and Renault are at the maximum of the capacity of the car. I think car development has been constant all year and it’s difficult to get something more from them. It can be a tenth or something like that but no more than that. I think the tyres are making a big difference every weekend and I think we are probably in Michelin’s hands.

“Every race is different and we saw in Canada we won the race and one week later in Indianapolis we were one second off so things change very quickly in Formula One. So I hope that things change that quickly again compared to last. We’ll see what happens. We have full confidence in the car again and it should be much better and hopefully we are back in the fight.

“I only consider the victory at the end of the weekend and it is all we have to do and we are all optimistic and confident in ourselves so I think we can do it this time. I think we will fight, it will be close but I think the next three races especially will be difficult for us. We will have no time to react, from Hockenheim, this race we will be struggling here as well, also in Turkey because there is no testing. But after that, I think maybe Monza will be a good circuit for Ferrari, it’s high speed, but I’m really confident for the last three races. We have time to react, we have the capacity so I put my money on me.”

Travis Daye
4th August 2006, 13:57
se contrazice singur Fernando.... zice ca o sa castige cursa asta, dar pe de alta parte zice ca o sa le fie greu sa fie competitivi aici, in Turcia si Italia :P

Sorin Blaj
4th August 2006, 14:01
Schumacher nu a declarat nimic inca. Se speculeaza la greu.

Ce am citit eu este o declaratie a lui Schumacher cu privire la zvonul ca Ross Braun ar pleca la sfarsitul sezonului. Suna c-am asa: Noi (Michael si Ross) discutam in fiecare zi, suntem ca intr-o familie, si dintr-o data apar tot felul de zvonuri ca ne-am desparti. Se pare ca altii stiu mai bine decat noi unele lucruri.

Datenshi
4th August 2006, 14:06
Daca pleaca Ross Braun au belit-o, iertati-mi expresia.
Revenind la subiect, eu cred ca vom avea parte in sfarsit de o cursa disputata. Am eu o presimtire. Alonso si Schumi au avut rezultate bune pe circuitul asta, Kimi se pare ca si-a mai revenit si el, deci sunt toate conditiile.

Travis Daye
4th August 2006, 14:11
Castigatorii Marelui Premiu al Ungariei din ultimii 10 ani
1996 Jacques Villeneuve (Williams)
1997 Jacques Villeneuve (Williams)
1998 Michael Schumacher (Ferrari)
1999 Mika Hakkinen (McLaren)
2000 Mika Hakkinen (McLaren)
2001 Michael Schumacher (Ferrari)
2002 Rubens Barrichello (Ferrari)
2003 Fernando Alonso (Renault)
2004 Michael Schumacher (Ferrari)
2005 Kimi Raikkonen (McLaren)

Sasuke Uchiha
4th August 2006, 14:44
dubla McLaren sau Ferrari si totul ar fi perfect :D

Sorin Blaj
4th August 2006, 16:17
ValiEnte.

Ar fi mai bine dubla Ferrari si McLaren. :D :D

Sorin Blaj
4th August 2006, 17:46
2006 Hungarian Grand Prix, Friday Practice 2

1 6 Felipe Massa Ferrari 1:21.778
2 1 Fernando Alonso Renault 1:23.097
3 2 Giancarlo Fisichella Renault 1:23.189
4 37 Robert Doornbos RBR-Ferrari 1:23.195
5 36 Anthony Davidson Honda 1:23.498
6 7 Ralf Schumacher Toyota 1:23.747
7 8 Jarno Trulli Toyota 1:23.771
8 5 Michael Schumacher Ferrari 1:23.931
9 16 Nick Heidfeld Sauber-BMW 1:23.934
10 17 Robert Kubica Sauber-BMW 1:24.106
11 4 Pedro de la Rosa McLaren-Mercedes 1:24.252
12 39 Markus Winkelhock MF1-Toyota 1:24.381
13 11 Rubens Barrichello Honda 1:24.445
14 12 Jenson Button Honda 1:24.465
15 18 Tiago Monteiro MF1-Toyota 1:24.508
16 35 Alexander Wurz Williams-Cosworth 1:24.609
17 22 Takuma Sato Super Aguri-Honda 1:24.623
18 10 Nico Rosberg Williams-Cosworth 1:24.793
19 40 Neel Jani STR-Cosworth 1:24.854
20 19 Christijan Albers MF1-Toyota 1:25.038
21 21 Scott Speed STR-Cosworth 1:25.152
22 9 Mark Webber Williams-Cosworth 1:25.393
23 15 Christian Klien RBR-Ferrari 1:25.647
24 14 David Coulthard RBR-Ferrari 1:25.843
25 3 Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes 1:25.968
26 20 Vitantonio Liuzzi STR-Cosworth 1:26.198
27 23 Sakon Yamamoto Super Aguri-Honda 1:26.877

Se pare ca Renault merg bine, dar Felipe Massa a mers extraordinar.

thanathos
4th August 2006, 20:27
daca la 1.3 secunde diferenta fata de Ferrari poti spune ca Renault merg bine ... nu mai am nimic de zis

Sincer, cred ca la Renault in momentul de fata e o mare bulibaseala...Singurul de care-mi pare rau din toata afacerea asta e Heikki.

Alonso pleaca la sfarsit de sezon, Flavio inca n-a confirmat daca ramane sau nu cu Renault la anul. Ghosn i-a "amenintat" pe cei de la Renault ca vor sta atat timp in F1 cat timp au rezultate. Securea poate veni din multe parti la Renault. In plus se pare ca masina e chiar dezechilibrata de mass dumpers-urile alea care fac atata caz acuma. Renault se fereste sa le foloseasca nu cumva sa se friga cu o suspendare. Revizia B a masinii iar se pare ca nu face ce trebuie, mancand pe paine pneurile Michelin. Cu aceleasi gume Kimi a facut o cursa destul de buna la Hoke si in plus Hondele au cam mancat pe paine Renault-ul pe pista.
Ceva pute la Renault si incepe sa se arate superba uniune din sanul echipei: cum dau de probleme incep sa arate cu degetul. Alonso nu se regaseste si nu prea intelege ce i se intampla. In sfarsit a revenit maimulta cu picioarele pe pamant si si-a dat seama ca masina l-a facut campion si nu talentul sau supranatural. O fi el talentat, nu-i vorba, dar inca are multe, multe de invatat in F1.
Inca nu stie sa-si "construiasca" masina pentru el. El vrea doar o masina rapida pe care sa o poata conduce tot timpul la max. Ok, e visul oricarui pilot, dar daca nu vine feedback inapoi la mecanici progresul e ... null. Imi aduc aminte cand s-a trecut la V8-uri si au fost intrebati toti pilotii ce cred, cum se va schimba stilul de a conduce. Alonso a fost singurul care a zis "nicicum. o sa conduc la maxim ca si pana acuma :D" ... poor ignorant. Fisico pare a fi mai rapid in a doua jumatate de sezon si asta sunt 100% sigur ca se datoreaza colaborarii cu mecanicii,feedback-ului. Cu o masina bruta si nefinisata o fi fost Alonso mai rapid, dar cand chestiile marunte de tweaking intra in joc se pare ca spaniolul pierde in fata italianului, care sa fim sinceri, a ramas inca la stadiul de speranta
Are un titlu mondial si o baza buna de a pleca mai departe. Depinde de el ce face de aici incolo. Si Villeneuve a luat un titlu si apoi ...

Black Mamba
4th August 2006, 21:04
Alonso hit with two-second penalty

http://www.eurosport.com/formula1/hungarian-gp/2006/sport_sto938187.shtml

thanathos
4th August 2006, 21:42
well...exact ceea ce spuneam mai sus:imaturitate si totala neintelegere a ceea ce se intampla in jurul lui. E usor sa fii campion mondial cand alergi singur.
Si pe langa plansul in microfon ca Schumi i-a luat fata la boxe in calificari (wtf?) acuma alta dovada de om ce nu-si pierde cumpatul in situatii limita.
Daca ramane cu penalizarea (Renault vor face contestatie evident) s-ar putea sa se fi lins pe botic de campionat anul asta.

Sorin Blaj
4th August 2006, 22:45
daca la 1.3 secunde diferenta fata de Ferrari poti spune ca Renault merg bine ... nu mai am nimic de zis
Daca ai fi avut curiozitatea sa arunci o privire pe clasamentul celei de-a doua sesiuni de antrenamente ai fi observat ca masinile Renault s-au clasat pe locurile 2 si 3. Daca tu consideri ca sunt locuri proaste inseamna ca fiecare dintre noi are alta viziune asupra ierarhiilor.

De amorul artei te anunt ca Schumacher a terminat foarte multe curse in acest an pe locul doi si sa stii ca datorita lor are sanse sa ia titlul mondial. Pentru a deveni campion mondial a opta oara are nevoie de o clasare mult mai slaba a lui Alonso, in cursele ce vor urma.

Sa nu vina cineva acum si sa-mi spuna ca Schumacher, cat de valoros este el, va castiga toate cursele ramase pana la sfarsitul campionatului.

Myry
4th August 2006, 22:46
alonso penalizat cu cite o secunda in fiecare sesiune de calificari... ce ziceti ?

Sorin Blaj
4th August 2006, 22:55
Alonso va fi penalizat cu doua secunde, in fiecare etapa a calificarilor de maine.

Myry
4th August 2006, 23:11
scuze, am anteles cate o secunda... mai am de anvatat la engleza...

da... nu am citit articolul pana la capat. -deci ?- parerea....

Schumiiiii !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Weltmeister !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Myry
4th August 2006, 23:20
E Super Acest Forum ! Nu Am Apucat Sa Va Laud... I-mi Place Ca Sunteti Informati . De Obicei Nu Ma Iau Dupa Zvonuri,doar Citesc Stirile De Pe Net Si De Pe Teletext......

Sorin Blaj
4th August 2006, 23:25
Myry.

Ma bucur ca esti atat de entuziasmat. :D Nu stam poate chiar atat de bine cat s-ar putea, dar cu ajutorul unor membri entuziasti, ca tine :ok: , sunt sigur ca se poate face ca lucrurile sa mearga si sa reusim chiar niste discutii interesante cu privire la evenimentele din Formula 1.

Si ce oportunitate mai buna avem decat marele premiu al Ungariei, unde evenimentele se succed de la o ora la alta.

Travis Daye
4th August 2006, 23:37
deci se stie prieteni.... inca o boaba pentru Michael.... distanta mai ramane de cel mult 5-6 puncte dupa cursa asta :D

Sorin Blaj
4th August 2006, 23:41
Daca ar fi dupa mine, de ce nu de un singur punct? :ok:

Travis Daye
4th August 2006, 23:44
deci Fernando sigur nu intra in super pole maine.... daca am fi carcotasi.. am putea chiar sa preupunem ca nici in primii 16 nu intra :D 2 secunde sunt destul de mult totusi

Sorin Blaj
4th August 2006, 23:53
Poate de prima parte a calificarilor sa reuseasca sa treaca, dar de a doua, mai greu. In plus va trebui sa schimbe si strategia pentru cursa.

Travis Daye
4th August 2006, 23:56
:drak: :drak: :drak: :drak:

Travis Daye
5th August 2006, 00:04
FIA press conference: Mark Webber, Robert Kubica, Fernando Alonso, Christian Klien and Jenson Button

Travis Daye
5th August 2006, 00:05
bine ii sta cu o falca-n cer si una in pamant... dragul de el :drak:

Myry
5th August 2006, 09:25
dar despre duet-ul Schumi-KImi ce parere aveti ? daca ramane asa....se spune ca va fi cea mai tare echipa de la duet-ul Senna-Prost incoace....tare mi-as dori sa-i vad impreuna la ferrari .

Sorin Blaj
5th August 2006, 10:04
Cel mai important lucru este ca maine, Raikkonen sa vina inaintea lui Alonso. Este timp pentru o echipa Schumacher-Raikkonen. Din declaratiile lui De la Rosa, nu erau prea incantati de cauciucuri, noi sunt bune, dar uzate sunt un dezastru.

Myry
5th August 2006, 10:32
cum ai spus si tu, alonso s-ar putea sa nu intre in primii 10...tactica lor nu stiu cat de mult o sa-i ajute , mai ales ca alonso se pierde,devine nervos si incontrolabil daca ceva nu merge bine. dar fiind vorba de curse de masini,niciodata nu se stie...surprize si rasturnari de situatii pot aparea oricand. o alta ''chestie''-ce parere aveti despre starturile celor de la renault, nu este dubios sa aiba de fiecare data starturi asa de bune ?

Sorin Blaj
5th August 2006, 10:51
Astazi s-ar putea sa avem parte de o surpriza in calificari. Sunt sanse foarte mari ca sa ploua. Asa ca atentie Ferrari, trebuie sa iasa mai repede pe pista, sa nu aiba vreo surpriza.

In ceea ce priveste startul, este clar ca stau mult mai bine decat oricare alta masina.

Travis Daye
5th August 2006, 11:23
PLOAIE? haaa.... pe ploaie se stie cine e jupanul indiferent pe ce pozitie e la start :evil:

best_lazialul
5th August 2006, 13:14
A incurcat-o Alonso. A luat penalizare de 2 secunde pt calificarile de azi. Maine va lua foarte putine puncte. (daca va lua :D) Duelul pt pole se va da intre Schumacher si Kimi. Poate ca acesta va fi si duelul pt castigarea cursei cu conditia ca mecanicii lui Kimi sa nu o dea iar bara (pt a cata oara !?)

Sorin Blaj
5th August 2006, 15:08
Calificari Marele premiu al Ungariei:

A inceput prima parte a calificarilor.
Prima veste: nu ploua.

Pending
5th August 2006, 15:26
Cam penibili astia de la FIA.... in mod normal se puteau da doar niste amenzi grase, sau sa fie pusi sub observatie, si Alonso si Schumacher..

Black Mamba
5th August 2006, 15:26
Schumi 2 secunde penalizare pentru depasire sub steag rosu... :headbang:

Sorin Blaj
5th August 2006, 15:30
Cand naiba a fost steag rosu?

Pending
5th August 2006, 15:34
Cand naiba a fost steag rosu?

Azi dimineata! :headbang: In a treia sesiune de antrenamente...

Vorbesc serios...

Sorin Blaj
5th August 2006, 15:39
Nu stiam. Multumesc mult. Asta e.

Schumacher si Alonso vor fi probabil pe 12 si pe 15.

thanathos
5th August 2006, 15:59
Daca ai fi avut curiozitatea sa arunci o privire pe clasamentul celei de-a doua sesiuni de antrenamente ai fi observat ca masinile Renault s-au clasat pe locurile 2 si 3. Daca tu consideri ca sunt locuri proaste inseamna ca fiecare dintre noi are alta viziune asupra ierarhiilor.

Ca si statistica un loc 2 e un loc 2. Ca si timp real conteaza daca e la o zecime sau la 5 secunde de locul 1. Timpul ala de mai mult de o secunda poate fi umplut de alte echipe/piloti.



De amorul artei te anunt ca Schumacher a terminat foarte multe curse in acest an pe locul doi si sa stii ca datorita lor are sanse sa ia titlul mondial. Pentru a deveni campion mondial a opta oara are nevoie de o clasare mult mai slaba a lui Alonso, in cursele ce vor urma.

tu crezi ca-s pe clasa a IV-a si am nevoie de matematica? :cool:


Sa nu vina cineva acum si sa-mi spuna ca Schumacher, cat de valoros este el, va castiga toate cursele ramase pana la sfarsitul campionatului.
ai memoria scurta ... ;) a mai castigat 6 curse la rand. Recordul parca e de 11... nu stiu sigur.

Oricum, cu penalizarile astea sigur invingatorul nu va fi dintre cei doi.
Massa are marea sansa la victorie week-end-ul asta:ok:

Sorin Blaj
5th August 2006, 16:05
Thanathos.

Tu compari un sezon dominat de la inceput la sfarsit de Ferrari, cu unul unde sperantele sunt inca sperante si pana la final se mai pot intampla multe. Inseamna ca esti sau incepator sau un optimist incurabil.

Eu stau foarte bine cu memoria si chiar daca sunt fan Michael Schumacher si Ferrari nu pot sa fiu inconstient si sa cred ca titlurile sunt in buzunar deja, cand mai sunt 6 curse de disputat si suntem, apropo de diferente, la 11, respectiv 10 puncte de adversari.

In ce priveste cursa de maine, normal ca-mi doresc o clasare cat mai buna, atat pentru Schumacher, cat si pentru Massa.

Travis Daye
5th August 2006, 16:12
mda..... jaf de calificari.... felicitari pentru Kubica s-a descurcat exagerat de bine pentru prima lui calificare... cat despre cursa... e clar ca nu castiga Schumacher sau Alonso.... mi-as dori sa ia Massa.... dar daca ar fi sa fiu realist.... cred ca asta e razbunarea lui Raikkonen pentru toate esecurile de sezonul asta

Black Mamba
5th August 2006, 16:21
Massa avea sansa sa-si arate valoarea. Dar a gresit in ultimul tur rapid... Insa maine are sanse mari pentru o victorie.

Cum e vremea maine? Sper sa ploua toata cursa, ca de multa n-am vreme n-am mai avut o cursa pe ploaie. Sa-l vedem si pe Alonso cum se da cu barca... :drak: :D

Schumi a ratat azi o sansa imensa!!! Sper sa termine maine pe 3,4 sau 5 si sa-i mai fure cateva puncte lui Alonso. Spaniolul a dovedit din nou ca este foarte norocos. :no:

thanathos
5th August 2006, 16:23
Thanathos.

Tu compari un sezon dominat de la inceput la sfarsit de Ferrari, cu unul unde sperantele sunt inca sperante si pana la final se mai pot intampla multe.


Esti cam inconsistent...Am zis altceva? sperante exista pentru toata lumea.
Eu chiar cred ca inca , inainte de cursa de maine, Alonso are mai multe sanse la mondial decat Schumi.



Inseamna ca esti sau incepator sau un optimist incurabil.


:o:




Eu stau foarte bine cu memoria si chiar daca sunt fan Michael Schumacher si Ferrari nu pot sa fiu inconstient si sa cred ca titlurile sunt in buzunar deja, cand mai sunt 6 curse de disputat si suntem, apropo de diferente, la 11, respectiv 10 puncte de adversari.

In ce priveste cursa de maine, normal ca-mi doresc o clasare cat mai buna, atat pentru Schumacher, cat si pentru Massa.

Daca are o masina competitiva (si ce cam e in momentul de fata) nu e imposibil pentru Schumi sa castige 6 curse la rand. Are toate calitatile pentru a face lucrul asta si cred ca e singurul pilot de pe grila in stare sa faca asa ceva. Dominatia ferrari nu mai e cea din anii trecuti, dar masina pare a fi cea mai rapida de pe grila si asta e de ajuns pentru a crede ca 6 victorii la sunt nu sunt imposibile.
Renault se comporta cat se poate de prost. Fisico un 8 ... Alonso mai slab ca Schumi.
Kimi a scos un pole, dar cred ca tactica seamana cu cea din germania-iar calareste aburi de benzina.

Travis Daye
5th August 2006, 16:25
ia uitati aici :) http://weather.news.com.au/worldlocation.jsp?site=heraldsun&contextcode=europe&twcid=160210

thanathos
5th August 2006, 16:32
eh, asa au zis si despre Montreal.
A fost o caldura duminica de ne-am topit...

Clioblue
5th August 2006, 16:56
Absolut arbitrara decizia de a'l penaliza pe schumacher cu 2 secunde. de ce 2 si nu una , sau sapte??? face regulamentul vreo referinta la steagul galben si cel rosu in materie de penalizari? alonso a fost penalizat cu cate o secunda pt. 2 incidente diferite iar schumacher cu 2 secunde pt. un singur incident. corect ar fi fost alonso 2 secunde si schumacher 1 secunda. incercarile astea de a pune, vezi doamne, pendulele la ora sunt cam patetice.

Black Mamba
5th August 2006, 17:05
Schumi pleaca maine de pe 11 pentru ca i-a explodat motorul lui Button in ultima sesiune de antrenamente.

A luat 2 secunde pentru ca a depasit 2 masini pe steag rosu: Kubica si Alonso.

milanezu
5th August 2006, 17:18
cursa de la hungaroring ii cea mai plictisitoare.
nu vezi nimic.
nu cred ca se va modifica mult clasamentul pilotilor dupa cursa de maine.

Myry
5th August 2006, 19:58
e grav cand trei bosorogi fac ce vor in formula unu..... nu mai am cuvinte....cred ca nici nu mai merita sa ma uit....sa se uite senilii de ''stewarts''.... No Coment...(forever)

Travis Daye
5th August 2006, 21:26
Myry.... cine sunt cei trei bosorogi? :))) aa.... si nu confunda "stewards" cu Jackie Stewart :)))

Sasuke Uchiha
5th August 2006, 23:18
hai kimi !!!!
o victorie pt el si un loc 2 pt shumi urmat de un abandon alonso si totul perfect :D

Travis Daye
5th August 2006, 23:57
2006 Hungarian Grand Prix, Starting Grid

1. Kimi Raikkonen (McLaren)
2. Felipe Massa (Ferrari)
3. Rubens Barrichello (Honda)
4. Jenson Button (Honda)
5. Pedro de la Rosa (McLaren)
6. Mark Webber (Williams)
7. Ralf Schumacher (Toyota)
8. Giancarlo Fisichella (Renault)
9. Jarno Trulli (Toyota)
10. Robert Kubica (Sauber BMW)
11. Nick Heidfeld (Sauber BMW)
12. Michael Schumacher (Ferrari)
13. David Coulthard (Red Bull)
14. Christian Klien (Red Bull)
15. Fernando Alonso (Renault)
16. Tiago Monteiro (Midland)
17. Vitantonio Liuzzi (Toro Rosso)
18. Nico Rosberg (Williams)
19. Takuma Sato (Super Aguri
20. Scott Speed (Toro Rosso)
21. Christijan Albers (Midland)
22. Sakon Yamamoto (Super Aguri)

Mishumacher
6th August 2006, 12:39
Sper ca Schumi sa termine pe podium.Eu zic ca are sanse!

M-a surprins pozitia lui Barrichello.Foarte bine pentru el.In schimb Rosberg a facut-o de oaie!

Katayama
6th August 2006, 14:03
pe forum-ul de la ''origo'' sunt niste comentarii interesante, cine stie ungureste si vrea sa se documenteze are de unde,bineinteles daca nu cumva a-i displace acea limba....in fine...de acolo am citit ce a scris un fan care statea in curba de la intrare la boxe, a vazut cum venea alonso foarte ancet cu inca doua masini in spatele lui,mergea neobisnuit de ancet,iar in momentul cand a ajuns schumi in spatele lui a franat brusc surprinzand-ui si pe ceilalti piloti,deci evident schumi i-a depasit evitand un pericol de accidentare,iar steagul rosu a aparut,sau era in cealalalta jumatate a pistei, eventual echipa ferrari putea sa-l atentioneze ca este steag rosu....nu mi se pare schumi vinovat de acest incident si asta este si parerea altora care au fost la fata locului....foarte multi scriu pe acel forum ca nici nu se mai duc la cursa,nici nu se mai uita nici macar la televizor,formula unu o sa piarda din adepti din cauza unor cretini...cum poti sa dai aceasi pedeapsa pentru doua fapte voluntare care au fost nesportive si au pus in pericol viata lui doornbos ,si pentru o fapta involuntara care nu a pus in pericol viata nimanui, deci ceva pute la F.I.A. , rau de tot.-adica alonso a primit o secunda pt. gest nesportiv,si o secunda pt. depasirii sub steag galben, iar schumi ''doua'' !!!!!! secunda pt. o depasire sub steag rosu......-Sayonara- P.S. de ce nu este inregistrare video cu greseala lui schumi ? si cei de la rtl.-ul german sunt indignati pt.ca nu sa difuzat nici o inregistrare video cu acest fapt...exact acum am vazut faza partial:alonso in fata-merge foarte ancet,dupa el vine barrichello,alonso franeaza brusc,iar o alta masina a-i depaseste, abia dupa acea apare schumi la o distanta mai mare dupa ei, dar nici o imagine cu depasirea lui,mi sa parut ca a foet un toro-rosso care l-a depasit pe alonso.....ati mai auzit de cineva ca ar fi fost penalizat ? -rusine sa va fie ''domnilori Stewards''-

Katayama
6th August 2006, 14:04
apropo :ploua la aceasta ora pe Hungaroring

MacBaicu
6th August 2006, 14:36
Unde pot sa vad cursa online ca sunt in Viena si nu merge cablu...
HELP!!!!

Si dau bere cand ma intorc pentru cine ma ajuta... /hello

Katayama
6th August 2006, 14:48
ancearca de pe telefon-pe wap

Black Mamba
6th August 2006, 14:49
Ufff? Mai ploua inca? Ca atunci Schumi poate castiga cursa... :yeah:

Uite ce zice Alonso intr-un interviu: "I am surprised by the decisions we have got in the last two or three races towards Renault and me, but hopefully it is finished by the next race and we can race with our car and drivers without any problem.. :rolleyes:

MacBaicu
6th August 2006, 14:51
Am incercat si nu merge... Tvr e codat pe satelit.
Cred ca singura solutie ar fi un live tv online, am gasit un server de prin mama Rusie da nu vrea sa se conecteze cu TVR... http://www.hamovhotov.com/LiveTV.html

solutii ceva?

Travis Daye
6th August 2006, 14:54
Pregativi-va de show... incepe Marele Premiu al Ungariei... se anunta cea mai interesanta cursa de pana acum :D

thanathos
6th August 2006, 15:28
docamdata ferrari arata cat se poate de prost :mda:
nu inteleg de ce au pornit asa....in speranta ca opresc odata mai putin au incercat sa plece cu cauciucuri medii/uscat in loc de mediu/ploaie ?
dunno....but doesn't look good :headbang:

resita
6th August 2006, 15:43
fratilor aici se pierde campionatul

strategia celor de la ferrari a dat gres,:headbang: nu inteleg nimic din ce vor sa faca, de ce nu trec pe pneuri de ploaie si continua cu cele intermediare,

Michael a intrat la boxe dar n-a schimbat pneurile

ferrari sunteti varza, totul sa pierdut aici MARE PACAT

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

driverx
6th August 2006, 15:45
acum sa vad ce mai spun fanii lui nea schumi .... nu mai este acolo sa-l ajute massa?? ooo ce pacat
GO RENAULT .. GO ALONSO !!:evil:

bahh daca te uiti atent are si michael tot pneuri intermediare .. alea-s nu sunt de ploaie .. setupu e problema .. renault e mai buna la tractiune ce sa faci
hehehehehe

resita
6th August 2006, 15:56
acum sa vad ce mai spun fanii lui nea schumi .... nu mai este acolo sa-l ajute massa?? ooo ce pacat
GO RENAULT .. GO ALONSO !!:evil:

bahh daca te uiti atent are si michael tot pneuri intermediare .. alea-s nu sunt de ploaie .. setupu e problema .. renault e mai buna la tractiune ce sa faci
hehehehehe

si eu ce-am spus ? citeste mai atent bahh :ok:

driverx
6th August 2006, 16:00
bine bah ... dar problema nu este bah la pneuri .. problema este undeva intre volan si motor ... sau masina :drak: :drak:

toti merg pe intermediare .. observa canalu de pe mijlocul lor ...
cele de ploaie hard sau soft nu au canalu pe mijloc.. sau cele musonice

resita
6th August 2006, 16:05
bine bah ... dar problema nu este bah la pneuri .. problema este undeva intre volan si motor ... sau masina :drak: :drak:

toti merg pe intermediare .. observa canalu de pe mijlocul lor ...
cele de ploaie hard sau soft nu au canalu pe mijloc.. sau cele musonice


omule, Michael a pleca cu cele intermediare in timp ce majoritate pilotilor aveau de ploaie si da si restul au trecut pe intermediare dar prin turul 22-25

noroc cu SC sa mai animat cursa

hai Michael

driverx
6th August 2006, 16:14
alonso a avut tot timpul intermediare.. si cam toti pilotii au plecat cu intermediare.. nu esti atent sincer

driverx
6th August 2006, 16:17
Ce-l pupu astia in ... pe schumi .. cel mai rapid.. cel mai tare..
dar cand alonso l-a umilit nu prea mai comentau nimic.. era doliu cred
ca la prohod

Nu conteaza .. Alonso va castiga

thanathos
6th August 2006, 16:21
driverx te simti bine dupa "eliberarile" astea pe-aici?
Alonso nu mai e deloc cel mai rapid din cursa iar cursa e doar la 2/3 din total.
:evil:

driverx
6th August 2006, 16:30
heheh ... renault rulez tu .. nu mai te supara ca nu castiga ferrari

thanathos
6th August 2006, 16:33
/hello /hello /hello

name me one looser

...
...
...
...

aaa, wait, i have one ALONSO :ciocan:

cine rade mai la urma... ;)

resita
6th August 2006, 16:34
alonso a iesit

hai Michael

/hello /hello /hello /hello /hello /hello

driverx
6th August 2006, 16:35
doamne ..
pacat pt alonso .. imbecilii de mecanici ar trebui concediati fara drept de apel . nu se poate sa nu prinzi prezonu bine in asemenea conditii ..
bravo schumi esti bun .. la pomana ca intotdeauna .. pomanagiu a fost .. pomanagiu ramane ..

resita
6th August 2006, 16:36
norocul tine cu cei buni

/hello /hello /hello /hello /hello

thanathos
6th August 2006, 16:42
doamne ..
pacat pt alonso .. imbecilii de mecanici ar trebui concediati fara drept de apel . nu se poate sa nu prinzi prezonu bine in asemenea conditii ..
bravo schumi esti bun .. la pomana ca intotdeauna .. pomanagiu a fost .. pomanagiu ramane ..

:D
mda. nimic de zis . 7 titluri in F1 le obtii din pomana... ;)

1 titlu da, vine din pomana, si se pare ca alonso se alatura marilor campioni ca Hill si Villeneuve... :yeah:

thanathos
6th August 2006, 16:58
driverx, cine a mancat kkt pana la urma? :D

in ce pozitii anapoda te pui cand te ia gura pe dinainte...

driverx
6th August 2006, 17:00
nu mai comentez nimic.. eu nu m-am bucurat ca voi bah tifosilor.. eu m-am bucurat de alonso pt ca a facut o cursa care imi aduce aminte de senna

voi insa va bucurati pt glorie si flori .. nu pt pilotaj ..
cel mai bun azi a fost alonso .. schumi nu a fost prea departe .. a revenit serios .. si imi doream o lupta intre ei .. schumi trebuia sa-si ia revansa pt depasirea din inceput a lui alonso in dauna lui .. si cred ca reusea in ritmul asta .. insa inca o data ross brawn a demonstrat ca este om ...ci nu robot .. trebuia spre final sa mearga pe slickuri .. nu pe intermediare ..

driverx
6th August 2006, 17:03
nu cred ca m-a luat numai pe mine gura pe dinainte ..
dupa abandonul lui alonso ati sarit toti ca uraaaaaaa uraaaaaaaaa cine rade la urma rade mai bine ..
eu am spus ca in momentul abandonului lui alonso, schumi era "norocosu"
insa s-a demonstrat pan la sfarsit ca norocu lui e cam pe terminate.. sacu se cam goleste ..

esti ironic cu marii campioni nu ? titlul lui hill era o datorie de onoare a lui sir frank williams fata de el .. d-asta i-a iesit prezonu lui VILLENEUVE la suzuka intr-un mod asemanator lui alonso azi ... altfel villeneuve avea 2 titluri azi ... sau poate mai multe ..
Spune si mie ce titlu a castigat schumi dintre cele mari 7 cum a castigat VILLENEUVE in 97 ?? pai titlul din 97 a lui VILLENEUVE face cat 10 ale lui schumi
Pe cine a umilit schumi ? pe barrichello .. ? poate doar pe hakkinen in 2000 insa nu in lupta directa.. ci tot datorita norocului .. adica ploii inopinat aparute pe circuitul de la suzuka ..
Insa nu vreau sa rapesc din talentul lui .. la capitolul pilot ii dau 10+... insa ... la omenie si caracter ... 0
Plus ca tot timpul a avut langa el cei mai buni mecanici .. strategi .. ingineri .. manageri ... MASINA.. si NOROC sau SANSA.. cum vrei s-o numesti

Cahoots
6th August 2006, 17:11
The old get old and the young get stronger (hopefully luckier too)

Travis Daye
6th August 2006, 17:15
prima victorie pentru Button... nice.. mi-a placut.... cat despre rivalitatea Schumi - Alonso.. nu va mai certati atat..... au abandonat amandoi deci nu s-a schimbat nimic.. vedem in Turcia :D

Zabriskie
6th August 2006, 17:18
Moa ce cursa, nu sunt un fan al F1 da' s-a intamplat sa ma uit la cursa asta...Fenomenala! Pacat de Alonso si de Kimi, Schumi e un frustrat care inca o data si-a aratat limitele, cand era depasit de De La Rossa a luat-o frumos pe scurtatura, rusinos, mai ales ca in ultimu timp dadea dovada de mai mult fair-play...:rosu:
Singuru' lucru care a stricat cursa a fost engleza lu' Alexandrescu...:headbang:

Black Mamba
6th August 2006, 17:22
Grrr, au aparut pe aici cativa fani de-ai lui Alonso care pana la cursa asta au tacut chitic... Pentru voi, care va injurati mecanicii va zic un lucru: Alonso a avut o problema la masina, nu mecanicii au fost de vina. Daca nu stiti sigur, atunci mai bine taceti. Si unul dintre voi ar trebui sa ia avertisment pentru jigniri.

Cursa a fost nebuna, Schumi slab de tot pana la mijlocul ei. Au fost facute mai multe greseli tactice, cel mai grav lucru fiind dupa mine ca nu l-au trecut pe pneuri pentru uscat.

Fiecare dintre contenderi a pierdut o sansa enorma in lupta pentru titlu.

Zabriskie
6th August 2006, 17:27
Eu am zis ca nu sunt un fan F1. Prefer Moto GP, care e cu mult mai atractiv...Pe Schumacher nu l-am putut suferii niciodata pt caracterul mizerabil(parerea mea, e forum) pe care il are...Un adevarat campion cum il considerati voi nu face asa ceva intr-o cursa...

Black Mamba
6th August 2006, 17:32
Nu era vorba de tine dar daca ai aparut si tu cu aversia ta fata de Schumi... :rolleyes: Sunteti cativa pe aici, va puteti aduna si sa faceti un forum anti-Schumacher...

Dar spune-mi si mie: ce a facut iar azi? A luat-o pe scurtatura? Daca erai mai atent ai fi vazut ca nu mai era loc pe pista, spaniolul fiind in depasire. Pe unde era sa mearga? Sa se bage in De La Rosa? Nu era mai bine asa? Atunci il puteati improsca si mai bine cu noroi.

Este un forum, dar parerile cat mai obiective sunt mai bine primite decat niste abureli ale unor asa zisi fani care se uita la F1 de 3-4 ani.

Black Mamba
6th August 2006, 17:39
esti ironic cu marii campioni nu ? titlul lui hill era o datorie de onoare a lui sir frank williams fata de el .. d-asta i-a iesit prezonu lui VILLENEUVE la suzuka intr-un mod asemanator lui alonso azi ... altfel villeneuve avea 2 titluri azi ... sau poate mai multe ..
Spune si mie ce titlu a castigat schumi dintre cele mari 7 cum a castigat VILLENEUVE in 97 ?? pai titlul din 97 a lui VILLENEUVE face cat 10 ale lui schumi
Pe cine a umilit schumi ? pe barrichello .. ? poate doar pe hakkinen in 2000 insa nu in lupta directa.. ci tot datorita norocului .. adica ploii inopinat aparute pe circuitul de la suzuka ..
Insa nu vreau sa rapesc din talentul lui .. la capitolul pilot ii dau 10+... insa ... la omenie si caracter ... 0
Plus ca tot timpul a avut langa el cei mai buni mecanici .. strategi .. ingineri .. manageri ... MASINA.. si NOROC sau SANSA.. cum vrei s-o numestiDragul meu coleg de forum, cu asa aberatii tinzi sa atingi penibilul.

Mai bine comentam cursa de azi pe thread-ul asta.

Travis Daye
6th August 2006, 17:42
black mamba.... nu fii asa de indulgent... 3-4 ani....? deja ii faci doctori in Formula 1 :D parerea mea obiectiva totusi e ca Schumi s-a descurcat foarte bine azi... si nici prima parte a cursei in care a mers foarte slab... si nici abandonul nu i se datoreaza.... probleme de setare de masina.... de asemenea... nici Alonso, care trebuie sa recunosc ca nu-l suport nu a gresit cu nimic... probleme mecanice si de echipa....

Black Mamba
6th August 2006, 17:52
Fiecare a avut si noroc si ghinion.

Cursa asta s-au anulat reciproc.

driverx
6th August 2006, 17:59
Nu era vorba de tine dar daca ai aparut si tu cu aversia ta fata de Schumi... :rolleyes: Sunteti cativa pe aici, va puteti aduna si sa faceti un forum anti-Schumacher...

Dar spune-mi si mie: ce a facut iar azi? A luat-o pe scurtatura? Daca erai mai atent ai fi vazut ca nu mai era loc pe pista, spaniolul fiind in depasire. Pe unde era sa mearga? Sa se bage in De La Rosa? Nu era mai bine asa? Atunci il puteati improsca si mai bine cu noroi.

Este un forum, dar parerile cat mai obiective sunt mai bine primite decat niste abureli ale unor asa zisi fani care se uita la F1 de 3-4 ani.

bah black.. altfel nu ma pot adresa.. cine se uita de 3-4 ani ?
daca am adus aminte de 97 nu sunt 3-4 ani .. dar probabil ca tu te uiti cam din 2000 de cand a inceput hegemonia ferrari si s-a intrerupt intr-un mod fericit in 2005 ..
esti penibil daca nu aduci argumente.. fara argumente esti zero sincer

driverx
6th August 2006, 18:05
Grrr, au aparut pe aici cativa fani de-ai lui Alonso care pana la cursa asta au tacut chitic... Pentru voi, care va injurati mecanicii va zic un lucru: Alonso a avut o problema la masina, nu mecanicii au fost de vina. Daca nu stiti sigur, atunci mai bine taceti. Si unul dintre voi ar trebui sa ia avertisment pentru jigniri.

Cursa a fost nebuna, Schumi slab de tot pana la mijlocul ei. Au fost facute mai multe greseli tactice, cel mai grav lucru fiind dupa mine ca nu l-au trecut pe pneuri pentru uscat.

Fiecare dintre contenderi a pierdut o sansa enorma in lupta pentru titlu.

nu sunt fan alonso .. chiar am scris..
mecanicii au gresit la prezon .. nu masina..
avertisment sa iau pt ce ? ca esti frustrat ca nu ti-a iesit pe primu loc schumi si lovesti prin cuvinte ca sunt penibil sau alte aberatii fara argumente..
hai sa discutam pe tema "penibilului" meu .. cu argumente frumos..
asta daca esti in stare ..

Black Mamba
6th August 2006, 18:06
"bah" ii spui colegului de banca sau de joaca, nu mie.

In 1996 si 1997, dupa ce Schumacher s-a transferat la Ferrari, Williams a avut clar cea mai buna masina si a castigat.

Mai multe argumente despre cursele de atunci nu mai adaug, pentru ca nu are cine sa le citeasca si pentru ca topicul asta se numeste Marele premiu al Ungariei (Hungaroring), 4-6 august 2006.

End of discussion.

Black Mamba
6th August 2006, 18:15
Avertisment ar trebui sa ai pentru jigniri. Nu e clar inca? Du-te si citeste regulamentul forumului.

Si ca sa-ti demonstrez inca o data ca esti pe dinafara, uite ce a zis Alonso dupa cursa: Fernando Alonso explains his retirement: "It's a disappointment. What happened was a drive shaft went in the pits. I felt it straight away after the pit stop - it was on the limit in the first corner but the next one was too much. But mechanical problems happen to everyone." So NOT a missing wheel nut as we had suspected.

Daca nu intelegi, du-te si invata limba engleza.

Am zis in postul anterior ca nu mai postez insa acum ma tin de cuvant.

kain
6th August 2006, 18:18
Button câştigă în Ungaria. Schumi şi Alonso abandonează

Avansul lui Fernando Alonso faţă de rivalul său de la Ferrari, Michael Schumacher, în clasamentul piloţilor se menţine, după ce ambii piloţi s-au văzut nevoiţi să abandoneze în Marele Premiu la Ungariei, câştigat în cele din urmă de Jenson Button de la Honda. Un podium total neaşteptat cu pilotul lui McLaren, Pedro de la Rosa pe locul doi şi germanul de la BMW, Nick Heidfeld, pe locul trei. Surprinzătoare este prezenţa debutantului Kubica în puncte, acesta clasându-se pe locul şapte, în faţa celuilalt pilot de la Ferrari, Felipe Massa.

Deşi iniţial au început cursa de pe locurile 11 Schumacher, respectiv 15 Alonso, cei doi au recuperat încă de la start poziţii importante în cursă, după numai două tururi de pistă Michael reuşind o clasare pe locul patru, iar Alonso pe şase. În turul trei Alonso a mai urcat un loc şi începuse să îl atace pe Schumacher, care era clar dezavantajat de pneurile intermediare, în condiţiile în care pista era udă, şi singrua soluţie a germanului era de a-i închide traiectoriile spaniolului. Însă Alonso era prea rapid şi după numai un tur l-a depăşit pe septuplul campion mondial, ca după turul 25 să mai reuşească încă o dată depăşirea germanului, lăsându-l pe acesta la un tur distanţă.

Toate mergeau excelent pentru Alonso care avea un avans de aproape 40 de secunde de principalul urmăritor, Raikkonen, dar finlandezul a comis o greşeală incredibilă şi l-a acroşat pe Liuzzi, ambii fiind astfel nevoiţi să abandoneze. Din acel moment, safety car-ul şi-a făcut apariţia pe pistă şi avansul lui Alonso în fruntea cursei a fost anulat.

Alonso, chiar dacă în turul 52 intra la boxe pentru alimentare şi schimbarea pneurilor, pierzând astfel prima poziţie în faţa lui Button, reuşise totuşi să păstreze avantaj suficient în faţa lui Michael Schumacher, dar o greşeală imensă a mecanicilor, care nu au strâns bine una din roţile monopostului lui Alonso au făcut ca acesta să abandoneze imediat după ieşirea de la boxe, suspensia din spate maşinii cedând.

Tristeţea lui Alonso a fost însă diminuată cu două tururi înainte de final când Michael Schumacher s-a văzut şi el nevoit să abandoneze. Avantajul lui Alonso în faţa lui Michael Schumacher rămâne de 11 puncte.:no:

Iată clasamentul piloţilor după Marele Premiu al Ungariei:

1. F. Alonso Renault 100 puncte
2. M. Schumacher Ferrari 89
3. F. Massa Ferrari 51
4. G. Fisichella Renault 49
5. K. Räikkönen McLaren 49
6. J. Button Honda 31
7. JP. Montoya McLaren 26
8. R. Barrichello Honda 21
9. N. Heidfeld BMW 19
10. R. Schumacher Toyota 16
11. D. Coulthard Red Bull 14
12. P. de la Rosa McLaren 10
13. J. Trulli Toyota 10
14. J. Villeneuve BMW 7
15. M. Webber Williams 6
16. N. Rosberg Williams 4
17. R. Kubica BMW 2
18. C. Klien Red Bull 2
19. V. Liuzzi Scuderia Toro Rosso 1

driverx
6th August 2006, 18:55
"bah" ii spui colegului de banca sau de joaca, nu mie.

In 1996 si 1997, dupa ce Schumacher s-a transferat la Ferrari, Williams a avut clar cea mai buna masina si a castigat.

Mai multe argumente despre cursele de atunci nu mai adaug, pentru ca nu are cine sa le citeasca si pentru ca topicul asta se numeste Marele premiu al Ungariei (Hungaroring), 4-6 august 2006.

End of discussion.

daca pt sezonu din 97 asta este singuru argument esti slabut..
chiar ca esti la nivelul "de joaca" .. :ok:
cat despre abandonul lui alonso ... esti SLABUT rau ..
se observa clar ca nu transmisia sau suspensia cedeaza .. ci roata necorespunzator prinsa...adica acel prezon magnific cade ...
priveste mai atent ...


si te rog las-o mai moale cu colegi de banca.. gradinita .. joaca
ai o atitudine ofensiva si cam lipsita de sustinere ...
poate tu vii de acolo :D

driverx
6th August 2006, 19:10
Avertisment ar trebui sa ai pentru jigniri. Nu e clar inca? Du-te si citeste regulamentul forumului.

Si ca sa-ti demonstrez inca o data ca esti pe dinafara, uite ce a zis Alonso dupa cursa: Fernando Alonso explains his retirement: "It's a disappointment. What happened was a drive shaft went in the pits. I felt it straight away after the pit stop - it was on the limit in the first corner but the next one was too much. But mechanical problems happen to everyone." So NOT a missing wheel nut as we had suspected.

Daca nu intelegi, du-te si invata limba engleza.

Am zis in postul anterior ca nu mai postez insa acum ma tin de cuvant.

pacat ca unii ca tine fac pe "cunoscatorii" ...
nu conteaza ce spune.. uita-te la reluare robotule .. copy paste stie oricine sa dea .............
promiti ca daca ma apuc sa invat engleza te apuci si tu de f1 ?? :ok:

whisper
6th August 2006, 20:32
Sad pentru Schumi ,dar macar am ramas tot la 11 puncte diferenta,la piloti.La echipe maisunt doar 9 .Stam bine mai sunt 5 curse.

resita
6th August 2006, 21:33
cea mai spectaculoasa cursa din acest campionat care a avut de toate ploaie, accidente spectaculoase, depasiri superbe, schimbari de lider, abandonuri si-un castigator la care nu se astepta multa lume.

hai Schumi

milanezu
6th August 2006, 22:07
ce sansa a avut schumacher da nu tot timpul ai noroc.
foarte bine ca s-a terminat asa.

Triple H
6th August 2006, 22:30
Sansa sansa, pacat de abandon, dar pana la urma tot norocos e.
Kubica e descalificat pt greutate totala sub 600 kg, schumi urca pe 8 si massa pe 7. Tot i-a mai ros lu Alonzo un punct, ha-ha-ha si la reno inca 2. S-ar putea sa fie destul de vitale :evil:

1 F. Alonso Renault 100
2 M. Schumacher Ferrari 90
3 F. Massa Ferrari 52
4 G. Fisichella Renault 49
5 K. Räikkönen McLaren 49

1 Renault 149
2 Ferrari 142
3 McLaren 85
4 Honda 52
5 Toyota 26
= BMW 26

PS: BMW Sauber have decided not to appeal against the disqualification. deci e certa

Sorin Blaj
6th August 2006, 22:36
Triple. Ai adus cea mai buna veste pe ziua de azi.

Eu acum am ajuns acasa si vad ca am avut evenimente nu numai pe pista, ci si pe forum.

Rivalitatea Schumacher - Alonso este destul de acerba, chiar daca fanii Alonso sunt mai putini. DAR, pentru ca exista un dar, s-a sarit calul in cateva cazuri si acum va urma si putina curatenie, pentru ca unele lucruri sunt inacceptabile. Nu zic ca nu sunt bune diferentele de opinii dar cand se ajunge la jigniri, atunci nu se mai poate tolera. De data aceasta nu vom lua masuri drastice, poate pe viitor cei ce au sarit calu, vor fi mai stapaniti si vor tine cont de acest lucru.

Sorin Blaj
6th August 2006, 23:08
docamdata ferrari arata cat se poate de prost :mda:
nu inteleg de ce au pornit asa....in speranta ca opresc odata mai putin au incercat sa plece cu cauciucuri medii/uscat in loc de mediu/ploaie ?
dunno....but doesn't look good :headbang:

Strategia celor de la Ferrari a fost gresita, in ceea ce-l priveste pe Michael Schumacher. El si Barrichello au fost singurii piloti care au ales sa iasa pe pneuri de ploaie, toti ceilalti mergand pe intermediare. Asta a fost prima greseala.


fratilor aici se pierde campionatul
strategia celor de la ferrari a dat gres,:headbang: nu inteleg nimic din ce vor sa faca, de ce nu trec pe pneuri de ploaie si continua cu cele intermediare,
Michael a intrat la boxe dar n-a schimbat pneurile
ferrari sunteti varza, totul sa pierdut aici MARE PACAT
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

A doua greseala a fost mult mai grava. Schumacher trebuia sa schimbe tactica atunci cand a vazut ca incepe sa piarda teren si sa intre la boxe sa schimbe cauciucurile intermediare cu cele de uscat. Cel tarziu in tururile 45-47.

milanezu
6th August 2006, 23:15
bine ca nu a luat numai un punct schumacher ca nu merita mai mult dupa ce a facut toata cursa.
asa a trecut alonso pe langa el ca trenul prin gara.

Sorin Blaj
6th August 2006, 23:28
Milanezu.

Hai sa incercam sa fim obiectivi. Daca nu avem toate elementele o sa ne trezim ca ne miram de ce un BMW depaseste fara probleme un LOGAN si o sa gasim tot felul de justificari.

Explicatia este una foarte simpla:

Schumacher avea, in momentul depasirii lui de catre Alonso, cauciucuri de ploaie, iar Alonso intermediare.

Al doilea exemplu.

Schumacher avea, in momentul depasirii lui de catre De la Rosa si Heidfeld, cauciucuri intermediare, iar cei doi de uscat.

Concluzia: Strategie dezastruoasa pentru Ferrari, foarte buna pentru toate celelate echipe (McLaren, BAR, Williams, Renault etc.)

milanezu
6th August 2006, 23:38
foarte bine a ales schumacher.
eu ma bucur ca a iesit.
tot asa in continuare.
alonso merita mai mult campionatul.

Sorin Blaj
6th August 2006, 23:55
doamne ..
pacat pt alonso .. imbecilii de mecanici ar trebui concediati fara drept de apel . nu se poate sa nu prinzi prezonu bine in asemenea conditii ..
Mecanicii nu au avut nici o vina, Alonso a declarat ca s-a rupt ceva in partea spate a masinii, acesta fiind motivul abandonului. Aceasta varianta este sustinuta si de directorul executiv, Pat Symonds. Rezulta ca nu o greseala a unui mecanic a dus la abandon.

Daca iesea prezonul pierdea si roata, dar roata a fost ok, si s-au rupt si au zburat doua bucati, nu doar una.

Travis Daye
7th August 2006, 00:01
stire de ultima ora.... Robert Kubica a fost descalificat de pe locul 7 care l-a obtinut in cursa... deoarece masina sa la sfarsitul cursei cantarea mai putin decat limita regulamentara... in aceste conditii... Michael Schumacher, care figura in clasamentul de dupa cursa pe locul 9, trece pe 8, si ia 1 punct... diferenta intre Alonso si Schumi se reduce la 10 puncte si de asemenea, deoarece Massa a trecut de pe 8 pe 7, Ferrari ia 3 puncte in loc de 1.... si distanta la constructori ramane de doar 7 puncte

Travis Daye
7th August 2006, 00:04
unii ar putea sa rada de aceste puncte putine castigate de Schumi si Ferrari dar la sfarsitul sezonului ar putea conta

Sorin Blaj
7th August 2006, 00:18
esti ironic cu marii campioni nu ? titlul lui hill era o datorie de onoare a lui sir frank williams fata de el .. d-asta i-a iesit prezonu lui VILLENEUVE la suzuka intr-un mod asemanator lui alonso azi ... altfel villeneuve avea 2 titluri azi ... sau poate mai multe ..
Spune si mie ce titlu a castigat schumi dintre cele mari 7 cum a castigat VILLENEUVE in 97 ?? pai titlul din 97 a lui VILLENEUVE face cat 10 ale lui schumi
Pe cine a umilit schumi ? pe barrichello .. ? poate doar pe hakkinen in 2000 insa nu in lupta directa.. ci tot datorita norocului .. adica ploii inopinat aparute pe circuitul de la suzuka ..
Insa nu vreau sa rapesc din talentul lui .. la capitolul pilot ii dau 10+... insa ... la omenie si caracter ... 0
Plus ca tot timpul a avut langa el cei mai buni mecanici .. strategi .. ingineri .. manageri ... MASINA.. si NOROC sau SANSA.. cum vrei s-o numesti
Pentru ca tot dai exemple, pe cine spui ca a umilit Villeneuve in sezonul 1997? Ai aici toti pilotii participanti la prima cursa din 1997, din Australia, in clasamentul cursei:

1 10 David Coulthard McLaren-Mercedes 58 1:30'28.718 4 10
2 5 Michael Schumacher Ferrari 58 +20.046 3 6
3 9 Mika Hakkinen McLaren-Mercedes 58 +22.177 6 4
4 8 Gerhard Berger Benetton-Renault 58 +22.841 10 3
5 14 Olivier Panis Prost-Mugen-Honda 58 +1'00.308 9 2
6 17 Nicola Larini Sauber-Petronas 58 +1'36.040 13 1
7 15 Shinji Nakano Prost-Mugen-Honda 56 +2 Laps 16
8 4 Heinz-Harald Frentzen Williams-Renault 55 Brakes 2
9 14 Jarno Trulli Minardi-Hart 55 +3 Laps 17
10 2 Pedro Diniz Arrows-Yamaha 54 +4 Laps 22
Ret 22 Rubens Barrichello Stewart-Ford 49 Engine 11
Ret 19 Mika Salo Tyrrell-Ford 42 Engine 18
Ret 23 Jan Magnussen Stewart-Ford 36 Suspension 19
Ret 7 Jean Alesi Benetton-Renault 34 Out of fuel 8
Ret 20 Ukyo Katayama Minardi-Hart 32 Electrical 15
Ret 12 Giancarlo Fisichella Jordan-Peugeot 14 Spun off 14
Ret 18 Jos Verstappen Tyrrell-Ford 2 Spun off 21
Ret 11 Ralf Schumacher Jordan-Peugeot 1 Gearbox 12
Ret 3 Jacques Villeneuve Williams-Renault 0 Collision 1
Ret 6 Eddie Irvine Ferrari 0 Collision 5
Ret 16 Johnny Herbert Sauber-Petronas 0 Collision 7
DNS 1 Damon Hill Arrows-Yamaha 0 Throttle 20

Villeneuve a fost un campion al Formulei 1, ca si Hill si ca si multi altii, pana la un Senna, Prost si Schumacher este cale lunga. Anii vor arata ce va mai face Alonso in Formula 1, si ce mare campion va fi.

Sorin Blaj
7th August 2006, 01:46
Moa ce cursa, nu sunt un fan al F1 da' s-a intamplat sa ma uit la cursa asta...Fenomenala! Pacat de Alonso si de Kimi, Schumi e un frustrat care inca o data si-a aratat limitele, cand era depasit de De La Rossa a luat-o frumos pe scurtatura, rusinos, mai ales ca in ultimu timp dadea dovada de mai mult fair-play...:rosu:
Singuru' lucru care a stricat cursa a fost engleza lu' Alexandrescu...:headbang:
Este ok sa-ti dai cu parerea, dar nu-i frumos sa spui neadevaruri si sa creezi impresii gresite.

Nu vreau sa-ti formezi o parere gresita dar daca nu vezi exact ce se intampla, atunci nu comenta. Schumacher a taiat, prima data sicana, pentru ca s-a ciocnit de De la Rosa si a fost proiectat afara de pe pista, practic n-a avut nici o vina, iar a doua oara,chiar daca n-a avut nici un avantaj, tot De la Rosa la scos in afara, pentru ca masina lui avea cauciucuri cu aderenta, pe cand Schumacher a c-am fost descult in cursa asta. Din vina lui adevarat.

Asa ca rusinea este in alta parte. Nu-l mai acuzati de lucruri in care nu are nici o vina.

whisper
7th August 2006, 07:27
Foarte buna vestea cu Schumi pe8 si Massa pe7.Sunt putine puncte intr-adevar,dar pot conta mult.:)

Datenshi
7th August 2006, 10:38
Este ok sa-ti dai cu parerea, dar nu-i frumos sa spui neadevaruri si sa creezi impresii gresite.

Nu vreau sa-ti formezi o parere gresita dar daca nu vezi exact ce se intampla, atunci nu comenta. Schumacher a taiat, prima data sicana, pentru ca s-a ciocnit de De la Rosa si a fost proiectat afara de pe pista, practic n-a avut nici o vina, iar a doua oara,chiar daca n-a avut nici un avantaj, tot De la Rosa la scos in afara, pentru ca masina lui avea cauciucuri cu aderenta, pe cand Schumacher a c-am fost descult in cursa asta. Din vina lui adevarat.

Asa ca rusinea este in alta parte. Nu-l mai acuzati de lucruri in care nu are nici o vina.

Sincer eu nu sunt convins ca l-a scos de la Rosa, doar ca i-a luat fata. Putea ca orice alt pilot sa franeze, dar el e mai cu mot. Asa si-a rupt si nasul cand l-a depasit Fisico, pentru ca e disperat.
Despre comentatori numai "de bine".

Pending
7th August 2006, 11:03
Penibil. Kubica este gasit cu 2 kg in minus, Schumacher castiga 1 punct, dar masina sa nu este cantarita... Maaaaare prostie, bravo FIA... Sunt fan Schumacher, dar nu este corect...

Sorin Blaj
7th August 2006, 11:40
Penibil. Kubica este gasit cu 2 kg in minus, Schumacher castiga 1 punct, dar masina sa nu este cantarita... Maaaaare prostie, bravo FIA... Sunt fan Schumacher, dar nu este corect...
Exista o procedura standard dupa cursa. Toate masinile si toti pilotii clasati in puncte, sunt cantariti dupa finalul cursei. Regula este ca o masina impreuna cu pilotul sa nu cantareasca mai putin de 600 de kilograme. Altfel intervine descalificarea. Asta e regulamentul.

driverx
7th August 2006, 13:50
Mecanicii nu au avut nici o vina, Alonso a declarat ca s-a rupt ceva in partea spate a masinii, acesta fiind motivul abandonului. Aceasta varianta este sustinuta si de directorul executiv, Pat Symonds. Rezulta ca nu o greseala a unui mecanic a dus la abandon.

Daca iesea prezonul pierdea si roata, dar roata a fost ok, si s-au rupt si au zburat doua bucati, nu doar una.


Cu toate ca se vede clar si pe video ce s-a intamplat.. hai sa-mi traduca si mie BLACK MEMBER .. ca dupa spusele lui nu stiu engleza

What’s more, TV footage showed the wheel nut part company with the axle before Fernando spun. Initial investigations suggested an axle problem had been at fault, but detailed inspection of the damaged parts showed the cause lay elsewhere.

Pat Symonds Executive Director of Engineering :

“There is a safety mechanism holding the wheel-nut on, and it did not disengage at the second pit-stop,” continues Pat Symonds. “That meant the wheel nut was damaged as it was removed, and did not re-attach correctly as the new wheel went on.

Daca a fost sau nu vina mecanicului numai ei stiu cu adevarat...
La ora actuala in F1 mar rar se intampla ca mecanicu sa gafeze intr-un asemenea mod la cate mii de ore de pregatire are ... dar .. exista un dar

driverx
7th August 2006, 14:14
Pentru ca tot dai exemple, pe cine spui ca a umilit Villeneuve in sezonul 1997? Ai aici toti pilotii participanti la prima cursa din 1997, din Australia, in clasamentul cursei:

1 10 David Coulthard McLaren-Mercedes 58 1:30'28.718 4 10
2 5 Michael Schumacher Ferrari 58 +20.046 3 6
3 9 Mika Hakkinen McLaren-Mercedes 58 +22.177 6 4
4 8 Gerhard Berger Benetton-Renault 58 +22.841 10 3
5 14 Olivier Panis Prost-Mugen-Honda 58 +1'00.308 9 2
6 17 Nicola Larini Sauber-Petronas 58 +1'36.040 13 1
7 15 Shinji Nakano Prost-Mugen-Honda 56 +2 Laps 16
8 4 Heinz-Harald Frentzen Williams-Renault 55 Brakes 2
9 14 Jarno Trulli Minardi-Hart 55 +3 Laps 17
10 2 Pedro Diniz Arrows-Yamaha 54 +4 Laps 22
Ret 22 Rubens Barrichello Stewart-Ford 49 Engine 11
Ret 19 Mika Salo Tyrrell-Ford 42 Engine 18
Ret 23 Jan Magnussen Stewart-Ford 36 Suspension 19
Ret 7 Jean Alesi Benetton-Renault 34 Out of fuel 8
Ret 20 Ukyo Katayama Minardi-Hart 32 Electrical 15
Ret 12 Giancarlo Fisichella Jordan-Peugeot 14 Spun off 14
Ret 18 Jos Verstappen Tyrrell-Ford 2 Spun off 21
Ret 11 Ralf Schumacher Jordan-Peugeot 1 Gearbox 12
Ret 3 Jacques Villeneuve Williams-Renault 0 Collision 1
Ret 6 Eddie Irvine Ferrari 0 Collision 5
Ret 16 Johnny Herbert Sauber-Petronas 0 Collision 7
DNS 1 Damon Hill Arrows-Yamaha 0 Throttle 20

Villeneuve a fost un campion al Formulei 1, ca si Hill si ca si multi altii, pana la un Senna, Prost si Schumacher este cale lunga. Anii vor arata ce va mai face Alonso in Formula 1, si ce mare campion va fi.

Se pare ca se face analogie aiurea ...
Eu am spus de sfarsitul sezonului .. de clasamentul final .. de ultima cursa .. Jerez de la Frontera (MP al Europei) Spania.. nu-ti mai aduci aminte ce suferinta a trebuit sa suporte schumi .. ce manevra de copil frustrat a executat ? ala este campionatul pe care nici un fan de-al germanului nu vrea sa stie ca a existat
...si totusi a existat..
Insa nu are sens sa aduc argumente si mai mari ca sa intelegi ca a fost umilit in 97 .. poate un pic cam rau in exprimare dar realist

Iar cu acest clasament al primei curse.. nu uita ce-a facut locotenentul lui schumi de pe acea vreme .. irlandezul Irvine.. l-a aruncat fara remuscari in primu viraj pe Villeneuve .. intentionat sau neintentionat .. dupa manevra as spune ca intentionat .. dar pe urma doza de subiectivism atinge paroxismul

Am cursa de final de sezon de la Jerez inregistrata si am revazut-o de zeci de ori .. si se observa clar ca schumi avea probleme cu noul set de pneuri ... insa trebuia sa se recunoasca invins ca un adevarat luptator.. nu incercand sa repete ce a facut in 94 cand federatia a trecut cu vedera incidentul dintre el si Hill de la Adelaide .. o manevra execrabila executata de un pilot care nu stie sa piarda ..
In 97 situatia s-a repetat ..insa cu alt deznodamant pt el ..

Sorin Blaj
7th August 2006, 15:02
Se pare ca se face analogie aiurea ...
Eu am spus de sfarsitul sezonului .. de clasamentul final .. de ultima cursa .. Jerez de la Frontera (MP al Europei) Spania.. nu-ti mai aduci aminte ce suferinta a trebuit sa suporte schumi .. ce manevra de copil frustrat a executat ? ala este campionatul pe care nici un fan de-al germanului nu vrea sa stie ca a existat
...si totusi a existat..
Insa nu are sens sa aduc argumente si mai mari ca sa intelegi ca a fost umilit in 97 .. poate un pic cam rau in exprimare dar realist

Iar cu acest clasament al primei curse.. nu uita ce-a facut locotenentul lui schumi de pe acea vreme .. irlandezul Irvine.. l-a aruncat fara remuscari in primu viraj pe Villeneuve .. intentionat sau neintentionat .. dupa manevra as spune ca intentionat .. dar pe urma doza de subiectivism atinge paroxismul

Am cursa de final de sezon de la Jerez inregistrata si am revazut-o de zeci de ori .. si se observa clar ca schumi avea probleme cu noul set de pneuri ... insa trebuia sa se recunoasca invins ca un adevarat luptator.. nu incercand sa repete ce a facut in 94 cand federatia a trecut cu vedera incidentul dintre el si Hill de la Adelaide .. o manevra execrabila executata de un pilot care nu stie sa piarda ..
In 97 situatia s-a repetat ..insa cu alt deznodamant pt el ..

Da, chiar ai dreptate, nu stiu ce analogii faci tu, te referi mai intai la ce umilinte a produs Villeneuve, pe cine a umilit el si apoi schimbi subiectul si te referi la ultima cursa. Eu am vrut sa-ti arat ca nu a umilit pe nimeni. Cu exceptia lui Schumacher, Hill si Hakkinen (viitor campion), nu mai era nici un campion pe acolo. Poate trebuie sa mai citesti o data postul tau, daca ai vrut sa spui ceva, de fapt a rezultat altceva. Dar asta chiar nu este o problema, suntem pe forum si totul se poate corecta din mers, totul este sa vrem.

Cat priveste manevrele execrabile, cum le spui tu, intre Prost si Senna, au fost chiar mai multe si nimeni nu spune nimic, nu cumva sa suparati pe cineva. Mai mult, fiecare si-a luat revansa de fiecare data si nu a ramas dator. Problema este Schumacher si-a demonstrat adevarata valoare in anii urmatori iar celor care il contesta nu le mai ramane decat sa aibe aceste mici satisfactii platonice.

Inclusiv ieri, la Hungaroring, Schumacher a gresit, a fortat, a riscat, a fost intr-un singur cuvant, un pilot, care vrea cu orice pret sa castige si este clar ca nu poate de fiecare data, dar s-a batut pe pista. De aceea TOTI cei ce au habar de Formula 1, chiar si tu, recunosc ca este un pilot mare (de nota 10+). Mie, ca fan al lui, de la prima cursa din Formula 1, de fapt din calificari, mi-a adus atat satisfactii, cat si dezamagiri. Nimeni nu este perfect. Poate Monteiro, Albers etc. Daca cineva vrea sa tina cu ei este problema lor. Eu mi-am ales un pilot imperfect, dar care este cel mai bun.

Daca atunci in 1991, ai fi urmarit evolutia lui, ai fi avut alta parere acum. La primul contact cu Formula 1, la Spa, a reusit in calificari un loc 7, cu o caricatura de masina si pe un circuit total necunoscut. Apoi in urmatoarele trei curse s-a clasat de fiecare data in puncte, cu aceeasi masina, nu slaba, ci foarte slaba. Ei bine, pe atunci nimeni, repet nimeni nu prevedea ca va ajunge cel mai titrat pilot de Formula 1 din lume. Iar daca eu am tinut cu el de atunci, cu bune si cu rele, nu o sa permit cuiva sa scrie despre el asa cum crezi tu ca se poate scrie. Cum nu o sa permit ca sa se scrie nici despre alt pilot, indiferent cum il cheama. Asta este ideea.

Travis Daye
7th August 2006, 15:49
Sorin imi permit sa te contrazic legat de debutul lui Schumi... a debutat pe un monopost Jordan-Ford, la cursa de la Spa, in locul lui Bertrand Gachot, care fusese arestat pentru ca i-a dat cu spray paralizant in ochi unui taximetrist..... In acea cursa intr-adevar a pornit pe locul 7, a avut un start foarte bun, a ajuns pana pe locul 4-5 dar a abandonat dupa un tur cu probleme la cutia de viteze. La cursa urmatoare insa nu a mai avut aceeasi masina cum zici tu, a participat pe Benetton restul sezonului :)

Sorin Blaj
7th August 2006, 15:58
Ai dreptate, era vorba la prima cursa, de la Spa, de Jordan-Ford si a trecut in cursa a doua pe Benetton-Ford, la Monza. Dar tot o caricatura de masina a avut.

thanathos
7th August 2006, 16:23
heh, cata rautate poate zace in oameni...
Cativa "anti-schumi" pe-aici dau dovada nu numai ca nu cunosc F1 ci de paralelism total cu fenomenul. Pentru ei cred ca Kiki-Riki-Miki Alexandrescu e Dumnezeul ziaristilor din F1 :P. Inteleg ca oamenii ce n-au legatura cu F1 sunt impresionati de cum a trecut Alonso de Schumi...:) well, si eu sunt. Numai ca din alt punct de vedere. In momentul in care, pe cauciucuri diferite, Alonso era cam cu 3-4 secunde mai rapid pe tur i-a luat acestuia aproape 2 tururi sa gaseasca un loc unde sa treaca de Schumi :yeah: ... well my friends, that's called driving.
Apoi dlRosa...:rolleyes: aici treaba a fost mult mai complicata...:D si in final micul acrosaj cu Nick l-a scos din cursa.:mda: Asta e cu adevarat un campion. Lupta pana nu mai are cu ce. Daca avea pedale la masina pedala inca 4 tururi pana la sfarsit.

Orice ar zice si orice ar face fanboys-i anti-Schumi, omul are 7 campionate mondiale si se aproapie de al 8-lea. Taiem unu ce l-a castigat "dubios" si ramanem cu 6. Vreau sa vad pe ce motive mai taiati unul, sa ajungem la nivelul lui Fangio macar.


PS. Fara sa intrebati pe "gogu" poate vre-unul din "specialistii" in renault si Alonso sa-mi raspunda repede cu ce masini si intre ce ani a luat Fangio campionatele? Si cate curse a pierdut in timpul asta?
Aham...ma gandeam io.... :evil:

Pending
8th August 2006, 00:35
Exista o procedura standard dupa cursa. Toate masinile si toti pilotii clasati in puncte, sunt cantariti dupa finalul cursei. Regula este ca o masina impreuna cu pilotul sa nu cantareasca mai putin de 600 de kilograme. Altfel intervine descalificarea. Asta e regulamentul.

Masina lui Schumacher nu a fost cantarita, pentru ca teoretic nu a terminat cursa. Masinila care abandoneaza nu mai sunt verificate.

Sorin Blaj
8th August 2006, 00:39
Exact asta am spus si eu. S-a aplicat regulamentul. Schumacher n-a avut nicio vina. Oricum avea peste 600 de kg, pentru ca avea benzina neconsumata.

Datenshi
8th August 2006, 11:39
Bine, oricum chestia asta mi se pare cam fortata in regulament. Au fost curse in care piloti care erau pe primul loc in ultimul tur au avut probleme, au abandonat si n-au luat niciun punct. Dar asta e o alta discutie, si evident Schumi nu are vreo vina, asta ca sa evit discutii inutile.

Sorin Blaj
8th August 2006, 12:22
Sansa lui Schumacher a fost ca in momentul abandonului el era clasat al 9-lea, doar 8 piloti terminand cursa, printre care si Kubica, pe locul 7.

Travis Daye
8th August 2006, 12:32
nu ramasesera 8 in cursa.. ci 11... aici e sistemul turelor in urma.... deoarece cand castigatorul trece linia de sosire, cei ramasi cu ture in urma isi termina turul in care se aflau si gata.....Michael Schumacher cand a abandonat.... mai erau 3 tururi si la intrarea in standuri.... a trecut linia de start sosire terminand astfel 67 de tururi din cele 70 cat avea cursa... pilotul clasat in spatele lui.. Tiago Monteiro.... a terminat cursa.... dar fiind cu 3 tururi in urma lui Jenson Button cursa lui s-a terminat in momentul cand a trecut linia de start/sosire dupa ce parcursesese 67 de tururi.... Singurul mod in care ar fi putut sa-i ia acel ultim punct lui Michael Schumacher ar fi fost daca era cu 2 tururi in urma lui Button si nu cu 3....

Sorin Blaj
8th August 2006, 15:14
Schumi. Nu ne-am exprimat bine nici unul dintre noi. De fapt de terminat cursa, intelegand prin terminat, parcurgerea tuturor celor 70 de tururi, au terminat-o doar 4 piloti, alti patru fiind cu un tur in urma, printre ei si Kubica, urmand alti 3 piloti cu 3 tururi in urma, primul dintre ei fiind Schumacher. Asta a fost. Oricum eu nu m-am referit la cati piloti au ramas IN CURSA.

Ultras Farul
8th August 2006, 23:09
Schumi este un adevarat campion si orice ar zice unii Alonso nu se poate compara cu el.Dupa parerea mea Alonso este doar un pilot de pluton care s-a trezit anul trecut cu titlul in brate ( apropo nu Alonso a castigat titlul anul trecut , ci l-au pierdut mecanicii echipei Ferrari) , un badaran care isi permite sa le arate fanilor sai degetul din mijloc . Insa spre binele F1 Schumi va castiga titlul anul asta si le va da peste nas tuturor celor care l-au criticat.

Ultras Farul
8th August 2006, 23:20
In cursa din Ungaria , Schumi a avut din nou atitudinea de invingator si de campion . Cu pretul unui acrosaj s-a luptat cu Pedro de la Rosa cat a putut , vrand sa ocupe cea mai buna pozitie pe care o putea ocupa . Cum a zis regretatul Dale Earnhardt , campion Nascar , ,, Daca ocup pozitia a doua inseamna ca sunt primul invins''

Sorin Blaj
9th August 2006, 00:17
Frumoasa comparatia ta cu Dale Earnhardt. Pentru cei ce nu stiu, Dale Earnhardt a murit in 18 februarie 2001, in ultimul tur al cursei Daytona 500. Dale a fost de 7 ori campion al NASCAR Winston Cup. Era considerat un monstru sacru, moartea lui miscand practic toata America.

Frumos spus ca Schumacher a avut o atitudine de invingator si ca s-a luptat ca un leu. Pacat ca nu a reusit sa puncteze mai consistent in clasament. Eu raman cu convingerea ca daca intra mai repede la boxe si iesea pe cauciucuri de uscat nu-i statea nimeni in fata. Dovada cea mai buna a fost Massa, care cu cauciucuri de uscat a reusit CMRT al cursei cu aproape o secunda mai bine decat locul doi.

Iata clasamentul CMRT in cursa din Ungaria:

Pos No Driver Team Lap Time Of Day Average Speed Time

1 6 Felipe Massa Ferrari 65 15:50:52 188.845 1:23.516
2 4 Pedro de la Rosa McLaren-Mercedes 67 15:51:43 187.055 1:24.315
3 11 Rubens Barrichello Honda 69 15:54:48 186.253 1:24.678
4 12 Jenson Button Honda 57 15:36:45 185.236 1:25.143
5 7 Ralf Schumacher Toyota 65 15:50:24 185.010 1:25.247
6 8 Jarno Trulli Toyota 58 15:40:36 183.863 1:25.779
7 16 Nick Heidfeld Sauber-BMW 65 15:48:54 183.816 1:25.801
8 19 Christijan Albers MF1-Toyota 67 15:56:26 183.141 1:26.117
9 21 Scott Speed STR-Cosworth 66 15:56:40 182.861 1:26.249
10 14 David Coulthard Red Bull Racing 65 15:49:56 180.098 1:27.572
11 5 Michael Schumacher Ferrari 57 15:36:58 179.561 1:27.834
12 17 Robert Kubica Sauber-BMW 55 15:35:36 178.909 1:28.154
13 18 Tiago Monteiro MF1-Toyota 66 15:54:53 178.860 1:28.178
14 1 Fernando Alonso Renault 50 15:25:54 176.400 1:29.408

Se observa foarte bine ca Schumacher a pierdut peste 4 secunde pe tur fata de Massa, avand cauciucuri intermediare. Schumacher a facut CMRT in turul 57, iar Massa in turul 65, practic daca Schumacher intra la boxe in turul 60, mai avea 10 tururi in care putea recupera 40 de secunde (4 sec x 10 tururi). Chiar daca pierdea 20 de secunde prin intrarea la PIT Stop pentru schimbarea pneurilor (Massa a pierdut 20,686 sec in turul 59), putea sa ajunga in primele locuri fara nici o problema. Poate chiar sa castige, pentru ca era la doar 8,6 secunde de locul 1 (Button), la un moment dat.

Dar a ales gresit si a pierdut. Asta este sportul, dar a pierdut pe pista nu a cedat. De asta are cei mai multi fani in Formula 1.

PS. Ultras Farul. Bine ai venit pe Formula 1 si te asteptam mai des. :)

milanezu
9th August 2006, 11:12
ce bine ai zis ca a pierdut.
cum va pierde si titlul mondial.
il merita mai mult alonso pentru inceputul de sezon.
la schumcher ii sta bine pe locul 2.
ii ajunge nu merita mai mult.

Travis Daye
9th August 2006, 11:33
ce bine ai zis ca a pierdut.
cum va pierde si titlul mondial.
il merita mai mult alonso pentru inceputul de sezon.
la schumcher ii sta bine pe locul 2.
ii ajunge nu merita mai mult.

hai sa incercam sa fim cat mai obiectivi posibil..... da cateva argumente.... de ce nu merita Schumacher titlul de campion? si de ce il merita Alonso pentru inceputul de sezon... asa cum Alonso a dominat inceputul de sezon si asa domina Schumi acum.... deci... adu argumente inainte sa faci afirmatii :no:

thanathos
9th August 2006, 16:40
ce bine ai zis ca a pierdut.
cum va pierde si titlul mondial.

Titlul mondial il poate pierde alfonso si castiga Schumi, asta asa, sa fim corecti gramaticali :P


il merita mai mult alonso pentru inceputul de sezon.

si eu poate mai mult decat alonso pentru ca am scula de 10" :evil:
curata lojica... :headbang:


la schumcher ii sta bine pe locul 2.
ii ajunge nu merita mai mult.
motivul? te enerveaza cat e de bun? te enerveaza ca e mai bun decat un driver de mana a 2-a intr-o masina a unui producator de mana a doua ce a avut noroc cu o schimbare de regulament si un furnizor de gume care pune performanta mai presus de siguranta pilotilor? well...I can see why you're upset..:rolleyes:. E naspa sa-ti dai seama ca tii cu un team de ... looseri

Catalin 06
9th August 2006, 17:13
Sincer vorbind , daca lucrurile raman ca in ultimile curse , nu vad cum ar putea castiga Alonso titlul .

milanezu
10th August 2006, 11:36
uitati-va la clasament si dupa aia comentati.
eu vad ca alonso ii pe primul loc asa ca....
schumacher se poate retrage ca nu mai castiga campionatul!!!!!!!!

thanathos
10th August 2006, 16:33
:happy :ciocan:

Travis Daye
10th August 2006, 17:14
bine zis thanatos :happy :happy :happy :happy :happy :happy

anque90
15th August 2006, 17:13
ce vremuri frumoase..cand am castigat alonso prima data in formula 1..la ungaria in 2003..cand il ajungea pe schumi de la coada..super tare...am comentat cursa aia prin telefon cu tata:))....acum a fost si mai tare....nasol ca a abandonat alonsik....da dupa aia ,..cand l-am vazut pe schumi afalt intr-o mare varza de toti treceau pe langa el ca pe langa un intarziat..am sarit in sus de bucurie:))

thanathos
15th August 2006, 18:35
problemele desteptilor bucuria prostilor.

anque90
18th August 2006, 20:55
problemele desteptilor bucuria prostilor.


:yeah: