PDA

View Full Version : Proiectul lui Blatter," minim 6 autohtoni " a fost aprobat de FIFA!



Lordliv
27th May 2008, 19:56
Comitetul executiv al FIFA, care s-a desfasurat in Australia, la Sydney, a aprobat, cu unanimitate de voturi, proiectul pe care presedintele forului international, Sepp Blatter, l-a propus pentru limitarea numarului de stranieri in cadrul unei echipe de fotbal.

Astfel, cit de curind se va da publicitatii data cind va intra in vigoare legea care va obliga cluburile sa alinieze in primul 11 minim 6 fotbalisti eligibili in selectionata tarii din care fac parte gruparile in speta!

Ce face CFR Cluj ,campioana Romaniei?

PerVersion
27th May 2008, 20:03
Sa nu-mi ziceti ca va faceti griji. :D Deocamdata sa vedem cand intra in vigoare aceasta lege, iar pe de alta parte cred ca Muresan si restul conducerii echipei s-au gandit si la aceasta varianta, pt ca s-a tot vehiculat de ceva vreme incoace.

mihai_alex
27th May 2008, 20:03
Acest lucru va influenta bugetele cluburilor,cupele europene si marile campionate,in special cel englez...

Dani3l
27th May 2008, 20:04
Nu se poate...va avea de trecut de Comisia Europeana si e greu....:)
P.v-Explica-ne cum s-au gandit aia 2 la o asa situatie.

PerVersion
27th May 2008, 20:07
Daniel, nu cred ca e vorba doar de cei 2.. au ei o echipa mai mare acolo. De exemplu pe unii care sunt deja de mai multa vreme in tara ii pot casatorii cu romance, si sa le obtina cetatenia.

Dar oricum, nu stiu daca nu cumva era vobra despre 6 autohtoni pe foaia de joc, la fiecare meci... cel putin asa imi amintesc sa fi citit cu ceva vreme in urma. Iar pe foaia de joc sunt trecuti vreo 17-18 jucatori, nu?

Charon
27th May 2008, 20:09
asta inseamna moartea pentru marile cluburi europene,deci nu vad cum ar intra in vigoare!:)

Dani3l
27th May 2008, 20:09
"aia 2" sunt chelul si balena...te rog sa imi explici cum s-au gandit la o astfel de situatie.
Ai habar cat de greu se obtine cetatenia romana?Crezi ca e destul sa te casatoresti cu un cetatean roman?!:happy:happy

Charon
27th May 2008, 20:14
"aia 2" sunt chelul si balena...te rog sa imi explici cum s-au gandit la o astfel de situatie.
Ai habar cat de greu se obtine cetatenia romana?Crezi ca e destul sa te casatoresti cu un cetatean roman?!:happy:happy

Daca stii la care usa sa bati,in 2 luni ai cetatenia!;)

Dani3l
27th May 2008, 20:18
legion:cfr nu e simpatizata decat pe web..la buc ,unde e "paine si cutitul", nu se vor gandi de 2x sa ii penalizeze pe cfr.:D
balena nu era tovaras de paharel cu blatter?:D

TaciAcolo
27th May 2008, 20:19
o tampneie de lege.. nu cred ca o sa fie aprobata

fiecare patron face ce vrea la echipa lui ca el o finanteaza

Charon
27th May 2008, 20:22
Uniunea Europeana va spune scurt:libera circulatie a fortei de munca.
problema rezolvata!

spartacus
27th May 2008, 20:36
No ca am belit belengheru....e clar ca vor fi consecinte si repercursiuni:D
Ingushetio....arunca fa dimijeana:D

ducus
27th May 2008, 20:39
Nu le mai plangeti atat de grija CFR-ului! Trica si Stancioiu si inca vreo 2 jucatori romani si gata, s-a rezolvat treaba! Voi vorbiti de parca CFR n-ar avea nici un jucator roman! In aceeasi situatie au fost si Inter si au scos camasa, asa ca...

Dani3l
27th May 2008, 20:43
No ca am belit belengheru....e clar vor fi consecinte si repercursiuni:D
Ingushetio....arunca fa dimijeana:D
:happy :happy :happy Nu dezarma,se putea mai rau!:D

six
27th May 2008, 20:45
se aproba in.....3007 de la 1 august :D

SS_Lazio
27th May 2008, 21:21
http://news.yahoo.com/s/cpress/20080527/ca_pr_on_ru_so/soc_fifa_meetings_1


May 27

SYDNEY, Australia - Sepp Blatter is vowing to take his '6+5' proposal to restrict foreign players in domestic soccer leagues to the next level after getting the backing of the European confederation.
ADVERTISEMENT
click here

Blatter said during two days of meetings in Sydney, FIFA's executive board had unanimously agreed on a resolution to take to Friday's Congress "exploring" the implementation of the restrictive quota proposals.

"This will be more than just further talks and investigations," the FIFA president told a news conference here Tuesday.

The plan aims to force soccer clubs by 2012 to start a match with at least six homegrown players, and limit the number of foreigners to five.

A FIFA spokesman said the objectives of Blatter's 6+5 plan had been agreed unanimously by the FIFA executive committee, including UEFA president Michael Platini.

Blatter said he would be asking the congress, featuring representatives of FIFA's 208 member federations, to give the FIFA president a mandate to impose the same rules outside of Europe if required.

Blatter even wants other international sports federations to join the cause.

"The Congress shall request the FIFA and UEFA presidents together with the world of sport - including the IOC - to explore all possible means within the limits of law to implement this rule," he said.

The proposal targets some of Europe's biggest clubs and aims to restore "national identity" to the teams while reducing the drain of players from other continents.

Limits on the number of EU players in European leagues were successfully challenged under the 1995 Bosman ruling. But Blatter said having at least six players who are eligible to play for a country's national team would motivate young athletes.

The proposal faces opposition from clubs with large numbers of foreign-born players and those who want free-market rules to apply to soccer.

But Blatter said he would meet with the president of the European parliament, Hans-Gert Poettering, on June 5 in Brussels to further lobby for support.

He is proposing the stepped introduction of a 4+7 system in 2010, increasing to 5+6 in 2011 and 6+5 in 2012.

Nico21
27th May 2008, 21:27
Blatter e un rahat in ploaie...cand s-or pune rusnacii pe el...:):):)

m8k
27th May 2008, 22:52
Comitetul executiv al FIFA, care s-a desfasurat in Australia, la Sydney, a aprobat, cu unanimitate de voturi, proiectul pe care presedintele forului international, Sepp Blatter, l-a propus pentru limitarea numarului de stranieri in cadrul unei echipe de fotbal.

Astfel, cit de curind se va da publicitatii data cind va intra in vigoare legea care va obliga cluburile sa alinieze in primul 11 minim 6 fotbalisti eligibili in selectionata tarii din care fac parte gruparile in speta!

Ce face CFR Cluj ,campioana Romaniei?

CFR va castiga in continuare campionatul!:evil:

Lordliv
28th May 2008, 00:44
care handicapat mi a mutat threadul?

nu trateaza un subiect interesant pentru stelisti?

delaparis
28th May 2008, 00:47
Eu l-am mutat :D ... mersi :D

E un thd perfect ... pentru extern

Lordliv
28th May 2008, 00:50
Eu l-am mutat :D ... mersi :D

E un thd perfect ... pentru extern

da,ai si tu dreptate ! este vorba si de cfr cluj...:D

spartacus
28th May 2008, 18:42
Se pare ca a fost respinsa

http://uk.eurosport.yahoo.com/08052008/58/champions-league-eu-reject-blatter-quota.html

518 voturi impotriva, 49 pentru....

De retinut pentru cei care mai au impresia ca nu traiesc in UE:

"Unfortunately the 6+5 rule is not compatible with the free movement of persons in the EU. The European Treaty is very clear on this point: discrimination on the basis of nationality is not allowed and this also counts for football," Belgian MEP Ivo Belet, author of the parliament's report on the future of professional football, told the assembly"

Universal
28th May 2008, 19:28
Foarte bine :) proiectul era o prostie imensa ;) asa se facea o discriminare fara precedent -iar marile cluburi profitau de pe urma aceasta ;)

Bogdy LFC
28th May 2008, 21:17
Regula ar fi trebuit aplicata! Cu greu o sa mai vedem peste cativa ani maxim 2 jucatori AUTOHTONI0 la echipele care evolueaza in cele mai tari campionate ale Europei. :rosu:
Iar DACA AR FI FOST APLICATA,vechiul ''G14'' sau un nou ''G14'' s-ar fi dus pana in panzele albe sa opreasca chestia asta :D

iuli
31st May 2008, 14:01
Foarte bine :) proiectul era o prostie imensa ;) asa se facea o discriminare fara precedent -iar marile cluburi profitau de pe urma aceasta ;)

Poate echipele mici profitau din acest lucru. Cu ce ii ajuta pe Arsenal, Inter, Chelsea, Real, etc?