PDA

View Full Version : Suntem licențiați în primele zece echipe din Liga I, din prima fază



TaciAcolo
23rd May 2008, 16:41
Pompiliu Popete: „Suntem licențiați în primele zece echipe din Liga I, din prima fază”


Comisia de Licențiere din cadrul FRF, compusă din Vasile Vlăduță în calitate de președinte și Ion Manole, Teodor Teodorescu și Alina Marin a analizat dosarul de licențiere al clubului Pandurii Târgu Jiu, după ce săptămâna trecută au avut loc dezbaterile pe teme licențierii la care au fost prezenți din partea clubului Pandurii Târgu Jiu responsabilul cu licențierea Pompiliu Popete și directorul economic al clubului, Daniel Drăgoi, din partea Direcției Licențiere și Afilieri a FRF fiind prezent Viorel Duru. În faxul remis clubului Pandurii se arată faptul că membrii comisiei care a analizat dosarul clubului din Târgu Jiu și au considerat că „sunt îndeplinite condițiile prevăzute în Manualul Național de Licențiere și de Regulamentul de procedură al Comisiilor de licențiere ale FRF.”

Responsabilul cu licențierea clubului, Pompiliu Popete a precizat că s-a lucrat la întocmirea dosarului din cursul lunii februarie, săptămâna trecută fiind susținut acest dosar în fața membrilor comisiei, cea mai dificilă misiune revenindu-i directorului economic Daniel Drăgoi care a susținut îndeplinirea de către club a criteriului financiar.

Reporter: De câtă vreme s-a lucrat la acest dosar de licențiere și ce presupune această licențiere?

Pompiliu Popete: Licențierea se efectuează în fiecare an dar pentru sezonul următor. Din luna februarie a fiecărui an începe pregătirea pentru licențierea pentru sezonul viitor. Întocmirea și finalizarea dosarului precum și depunerea sa la departamentul de licențiere din cadrul FRF se face până la data de 31 martie. Departamentul de licențiere poate să programeze echipele chiar mai devreme de această dată cum am fost noi programați cu cinci zile înainte de acest termen limită. A urmat apoi susținerea acestui dosar care a avut loc săptămâna trecută și am fost prezent acolo împreună cu directorul economic Daniel Drăgoi. În adresa primită de la FRF se specifica să fie prezenți la licențiere responsabilul de licențiere, responsabilul financiar – contabil și un reprezentant din conducerea clubului de care nu a mai fost nevoie pentru că am putut răspunde la toate întrebările.

Rep.: Ce fel de întrebări v-au adresat membrii comisiei și care au fost concluziile acestora?

P.P.: Daniel Drăgoi a răspuns la întrebările referitoare la criteriul financiar iar eu, care eram responsabil de licențiere, am răspuns la întrebările referitoare la criteriile de infrastructură, juridic și sportiv. Pe criteriul financiar erau doi reprezentanți ai Ministerului de finanțe iar Daniel Drăgoi a fost nevoit să vorbească două ore despre bilanțul nostru și materialele depuse la caietul de licențiere pe parte financiară. Membrii comisiei s-au convins că datele din bilanțul prezentat sunt reale. Comisia a dorit să afle, de asemenea, și ce modificări la infrastructură avem în plan să facem pentru noul sezon. Fiind timpul prea scurt până la debutul noului sezon, doar de o lună și ceva, am explicat că nu putem să demarăm lucrări de mare anvergură, care vor fi obligatorii până la urmă, și am insistat pentru refacerea și îmbunătățirea suprafeței terenului de joc. Avem însă obligativitatea, pentru anul viitor, să demonstrăm membrilor comisiei de specialiști pe infrastructură că vom reface suprafața de joc și că avem încălzire a gazonului pentru perioada de iarnă. Trebuie să avem și drenaj foarte bun anul viitor pentru că se va ajunge și la noi să jucăm și pe 22 decembrie precum în alte state din Europa. Deja la începutul lunii decembrie cum am jucat acum e zăpadă și apă pe terenuri și nu se mai poate juca. Toată lumea spune atunci că rezultatul a fost influențat de starea terenului și de starea vremii. Nu se vor mai putea invoca astfel de motive. Noi deocamdată avem obligativitatea până la începutul noului sezon să refacem gazonul, să montăm turchineții la intrare și să asigurăm supravegherea video a tribunelor și parcărilor stadionului. Sunt lucrări obligatorii de efectuat, președintele clubului și primarul știu de necesitatea efectuării acestora, lucrările sunt demarate deja și se vor face până la data de 15 iulie.

Rep.: Care dintre criteriile solicitate a fi îndeplinite în acest an a fost mai dificil de îndeplinit pentru licențierea din acest an?

P.P.: Cel mai dificil criteriu a fost S03 referitor la asigurările fotbaliștilor. Aveam și până acum asigurări de grup dar acum în manual se prevede asigurarea fotbaliștilor pentru 24 de ore pe zi și la valoarea contractului semnat cu clubul. Asigurarea trebuie să se facă proporțional cu valoarea contractului. Dar în trei ani de zile, departamentul de licențiere ne dă dreptul să ajungem la valoarea solicitată în manual. An făcut acum o asigurare destul de bună tuturor jucătorilor, între 6 000 de euro minim și maxim 17 000 de euro. E adevărat că am făcut o asigurare bună pentru jucătorii noștri dar deocamdată atât cât cere manualul. E un pas înainte și e foarte important, jucătorii vor fi foarte mulțumiți cu suma asigurată acum pentru că sunt asigurați pentru toate diagnosticele posibile și, spre deosebire de alte cluburi, suntem mult mai bine asigurați. Suntem chiar de trei ori mai bine asigurați medical decât CFR Cluj și alte cluburi. Mai mult, contractele noastre sunt nu foarte bune dar nici mediocre. Pandurii asigură niște contracte buna la jucători și asigură și contracte de asigurări bune spre deosebire de alte cluburi. Dovadă faptul că suntem acum licențiați în primele zece echipe din Liga I din prima fază a licențierii și nu am fost nevoiți să apelăm la Comisia de Apel unde se mai plătește o taxă de 49 de milioane. Am fost din primul minut licențiați și asta e o realizare nemaipomenit de bună pentru Pandurii.