PDA

View Full Version : S-a dopat Landis?



Sorin Blaj
30th July 2006, 14:44
Ultimul scandal din ciclism. Landis a fost declarat dopat dupa Turul Frantei.
Ce parere aveti despre acest nou scandal?

LUCKY_AMARU
30th July 2006, 18:59
Nu vad rostu acestui thread.....se discuta dincolo de asta...si la ce pui tu poll cu intrebarea asta cand omu a fost depistat......cum sa zici nu ..nu s-a dopat cand el a fost prins?...nu vad logica...

Darkslowstar
1st August 2006, 17:26
Sper ca nu.

Sorin Blaj
1st August 2006, 19:03
Lucky. Ideea era ca el s-a declarat nevinovat si daca exista vreo sansa ca acest lucru sa fie adevarat?

miril
1st August 2006, 19:36
On topic: Cu ce s-a dopat Gatlin? Ce forma de cancer a avut Lance? Something in common?

milanezu
1st August 2006, 19:42
sigur s-a dopat ca vad ca americanii cad pe rand la doping.

Torres.F
1st August 2006, 20:43
eu zic ca s-a dopat pentru ca nu pot sa cred ca dupa o etapa in care fost mort reuseste ca urmatoarea etapa sa evadeze de unul singur si sa traverseze 5 munti cu un avans de peste 8 minute in fata tricoului galben

irriducibile_01
1st August 2006, 21:36
sa ashteptam shi proba B

Darkslowstar
2nd August 2006, 12:30
Un amic medic, care se pricepe la medicina sportiva, imi spunea ca nu avea cum sa se recupereze asa de repede dupa etapa in care a avut caderea. :(

irriducibile_01
2nd August 2006, 12:49
eeeeeeeee.....
doar americanii sunt supermeni...la ei se poate...:D :D :D

LUCKY_AMARU
2nd August 2006, 15:03
cum sa fie adevarat sorine ce zice landis???? nici pantani n-a recunsocut ca a luat ceva la viata lui.........landis era un iepuras anii trecuti in tur si acuma ditamai ursu viteaz pe munti....no way.sarlatanie....el cu armstrongu si cu america plina de dopati....oare se intreaba cineva dc aproape toti dopati in ultima vreme provin din state????

irriducibile_01
2nd August 2006, 15:11
dopatzi nu...drogatzi poate...ca la cata po****tzie au s.u.a. ....

Darkslowstar
2nd August 2006, 15:55
Landis era un iepuras cum erau toti in tur, in fata lui Lance. Daca a avut ghinionul sa fie comtemporan cu prob cel mai mare ciciclist din istorie...

dumy84
3rd August 2006, 10:48
Dupa ultimele informatii testosteronul gasit in proba sa de urina era de natura exogena,deci nicidecum naturala cum declarase Landis. Proba B va face cu sigurant lumina..in sensul ca va confirma mai mult ca sigur primul test.
www.ciclism.ro
www.ciclismania.lx.ro
www.todociclismo.com
www.cyclingnews.com
www.velo-club.net

Darkslowstar
3rd August 2006, 17:47
UCI a dezmintit stirea aparuta in New York Times, legat de testosterornul exogen din sangele lui Landis, asa ca vom afla prob sambata mai multe, cand se va da publicitatii rezultatul probei B.

Sorin Blaj
3rd August 2006, 23:53
La cate se vehiculeaza in presa, te poti astepta la orice.

LUCKY_AMARU
4th August 2006, 17:12
da voua va mai trebuie o confirmare ca sa puteti crede ca omu e un mascarici??????......era un iepuras ca era el iepuras....ullrich sau basso sau kloden nu erau chiar niste iepurasii ......landis era sub toti astya atunci...acum a luat la bod ceva ..si se crede urmasu lui lance.......urmasu este ..da nu ala pe cale sportiva ci ala pe cale de substante de alea

vinsanity
5th August 2006, 14:16
s-a confirmat, Landis s-a dopat:no: e frustrant, acum cateva saptamani eram incantati de evadarea din etapa 17 si acum...

resita
5th August 2006, 16:24
Confirmare a depistării pozitive şiconcediere pentru Landis

Depistarea pozitivă a rutierului american Floyd Landis, câştigător al Turului Franţei, a fost confirmată, sâmbătă dimineaţă, în urma unei contraexpertize, ceea ce a dus la concedierea imediată a ciclistului de la echipa Phonak.

Uniunea Internaţională de Ciclism (UCI) a anunţat, într-un comunicat, că rezultatul contraexpertizei controlului antidoping, efectuată de laboratorul naţional francez, este "anormal".

"UCI precizează că analiza eşantionului B de urină al rutierului Floyd Landis a confirmat rezultatul anormal anunţat de laboratorul antidoping de la Paris în 26 iulie, ca urmare a analizei eşantionului A. Conform regulamentului antidoping, Comisia Antidoping a UCI va cere federaţiei americane să deschidă o procedură disciplinară", se arată într-un comunicat al UCI.

La scurt timp după acest anunţ, Phonak a informat că rutierul a fost concediat "pentru că a încălcat codul etic intern al echipei".

Floyd Landis va face obiectul unei proceduri disciplinare ce va fi deschisă de Federaţia Americană de Ciclism, US Cycling. Dacă va fi declarat vinovat de dopaj cu testosteron, Landis va fi primul rutier din istoria Turului Franţei care îşi va pierde titlul obţinut în acest an din cauza depistării pozitive.

Landis a anunţat, prin intermediul avocaţilor săi, că va folosi procedurile de apel prevăzute de UCI pentru a contesta rezultatele expertizei. Dacă va fi găsit vinovat, victoria în Turul Franţei îi va reveni spaniolului Oscar Pereiro, sportiv clasat pe locul doi.

Floyd Landis riscă o suspendare de doi ani, la care se adaugă imposibilitatea de a se alătura unei echipe de elită încă două sezoane, conform codului etic semnat de echipele din ProTour.

RUSINE LANDIS :no: :no: :no:

marius135
6th August 2006, 13:46
culmea cu toate ca e cam evident ca s-a dopat eu la asta nu cred ca s-a drogat....
acuma nu stiu l-au testat doar o data in tur dupa etapa aia sau in rest a iesit negativ.... dupa parerea mea nu e nimeni destul de idiot sa se dopeze si apoi sa castige la o diferenta asa mare..... acuma evident can't know the truth....
nu sunt doctor de loc dar nu se poate ca natural sa depasesti limitele in urma unui efort si vointe si bla bla bla supraomenesti???
+ comentatorii aia ziceau ca doctorii zic ca daupa o foamete cum a patit in etapa dinainte urmeaza o zi buna......

eu personala n-am tinut deloc cu Landis dar nu stiu de ce deocamdata inca-s in dubiu

SORENSEN
6th August 2006, 23:44
DA s-a dopat ..si mai are nesimtirea sa conteste soarecele...
E chiar aberant...trebuia sa se ascunda ....cum a facut marele lance

Sorin Blaj
7th August 2006, 01:56
Man.

Daca tot ai ceva cu Landis, si pe buna dreptate, fa bine si lasa-l pe Armstrong in pace. Unde s-a ascuns? In turul Frantei? Sapte ani la rand?

SORENSEN
8th August 2006, 12:27
Nu dar poate nu esti la curent dar era galagios nevoie mare cand a fost acuzat de ziarele din Franta ca-i da in judecata ca milioane de dolari..chestii dastea...in timpul turului 2006 a zis ca nu mai da pe nimeni in judecata ca nu are rost :evil: ...asa e nu are rost ...oricum in '99 s-a dopat ...au gasit ce dovezi supimentare mai trebuie ca e un dopat si trisor...:headbang:

Cat despre landis ...in declaratii ii da in judecata pe toti dar in cateva sapt se calmeaza si o taie in SUA acolo...:jerk:
Apoi cat de penibil sa fi sa declari ca asa esti... secreti testosteron mai mult ca alti..intrebarea corecta a venit de ce doar in etapa aia a secretat atat ...:evil: ... apoi nivelul normal e de 2/1 ..la ciclisti e de 4/1 acceptat de UCI iar la landis a fost de 11/1 ...mda :jerk:

Sorin Blaj
9th August 2006, 01:06
Care sunt dovezile, niste probe ALTERATE, care pe deasupra nici nu se stie exact daca ii apartin lui Lance sau nu? Sa fii tu sigur ca daca erau probe concludente si reale nu-l mai salva nimeni. Mai ales ca francezii l-ar manca, dar asta e, vor trebui sa se consoleze cu ideea ca Lance le-a luat 7 Tururi, consecutiv.

Pentru tine este mai usor sa acuzi decat sa dovedesti ceva ce nu poate fi dovedit. Vorbe si iar vorbe.

LUCKY_AMARU
9th August 2006, 17:44
Hy ca o faci pe avocatu diavolului si vad catzi si place......ma asteptam sa iasa fire cabluri diode si rezistente cand lance se zgaria sau se taia....nu sange........adik ullrich basso tot erau dopati si asta era curat ca lacrima si ii batea de ii rupea 7 ani la rand? iti dai seama cat a luat lance daca i-a batut pe astia dopatzi? ia-o logic daca dovezile nu te conving...de ce n-a dat in judecata l'equipe asa cum a zis ca o face? stia ca v-a pierde ......si oricum nu e asa o crima..ca s-a dopat lance............macar ptrb povestea vietzii lui merita iertat omu....sunt alte drame in lume nu e asta cea mai mare...chiar e insignifianta...

thanathos
10th August 2006, 20:31
fara "medicamente" nu exista sportivi de performanta.
Am prieten vicecampion olimpic si ocupant de loc 3 la modiale. Nu spun sportul si nu spun mai mult, insa el mi-a confirmat: se iau "medicamente" in pregatirile pentru marile competitii de nu-ti vine sa crezi. Toata ideea e sa fie luate in asa fel incat sa fie eliminate din corp pana la momentul concursului, sau cel putin resturile ramase sa fie undeva sub nivelul admis. Omul de care va vorbesc a facut 2 olimpiade si 2 campionate modiale, si va mai participa la inca unul. S-a pregatit o vreme in afara tarii si toata lumea face la fel.
Nimic nou sub soare. Tre sa fi :ciocan: sa crezi ca un om poate alerga 100m in 9.77, pedala 2 saptamani intr-un ritm infernal 2 saptamani intr-un soare de lesini pe margine fara sustinatoare de efort.
Lumea sportului nu mai e curata de cand sportul a devenit o afacere.

LUCKY_AMARU
11th August 2006, 00:27
SI chiar mai de inainte.........la urma urmei ce inseamna sportu? sati depasesti conditia....si asta presupune si ceva intaritoare..........dar ca in ciclism nu cred ca mai este asa ceva.si la haltere sa zicem si poate atletism......da prea exagereaza golanii la ciclism..

SORENSEN
11th August 2006, 12:06
Ce tupeu pe Landis....declara ca i s-a inscenat ....bine ca nu a venit ca atletul ala american recordman la 100 m ..Gatlin...ca nu stiu ce maseur ...ia facut masaj cu o substanta dopanta..cand se pare antrenorul lui are mai multe cazuri la activ cu atleti suspecti de dopaj sau practici ilicite...:headbang: :mda: :jerk: :rosu: :happy
Chiar penibil.

LUCKY_AMARU
12th August 2006, 23:29
Nu ca itzi vine sa te c**i pe tine de ras la cat de prosti sunt astia...sau la cat de prosti ne cred sa inghitim asemenea petarde

Mario Di Lazi
30th November 2006, 21:31
Daca l-au prins inseamna ca DA ...

dan
8th February 2007, 13:29
Floyd Landis nu va participa la Turul Franței 2007


Americanul Floyd Landis, 31 de ani, nu va participa la ediția 2007 a Turului ciclist al Franței, a anunțat Agenția franceză antidoping (AFLD).

Avocații rutierului din Statele Unite au promis că Landis nu se va alinia la startul Marii Bucle în vara acestui an. În schimb, AFLD s-a angajat să examineze cazul ciclistului american până la sfârșitul lunii iulie.

După cum se știe, Floyd Landis a fost depistat pozitiv la testosteron cu ocazia unui control antidoping efectuat în cursul etapei a 17-a a Turului Franței 2006, competiție pe care americanul reușise să o câștige.

desi nu-l am la suflet, am un mare respect pentru omul asta.

georg40
8th February 2007, 16:30
Masura nu este altceva decat o incercare a lui Landis de a incetini pocesul de aflare a adevarului, altfel audierea lui in Franta ar fi fost deja scadenta in luna martie.

@Dan: in alta ordine de idei m-ar interesa sa-mi spui de unde acest "am un mare respect pentru omul asta "

dan
8th February 2007, 18:11
Le Tour 2006
Favoritul meu, Jan Ullrich e descalificat(nu i se permite sa participe, cum vrei sa-i zici) asa ca tineam cu Kloden.
Eram foarte suparat cand vedeam ca Andreas nu reusea nici cum sa fie primul.Apoi a venit o etapa de munte, in care Landis a fost praf(a terminat la vreo 7-8 minute in spatele grupului fruntas) chiar si ciclisti care nu erau buni cataratori au terminat in fata lui in acea zi.Vedeam turul pe eurosport si mi s-a facut mila de el cum il vedeam ca se chinuie sa pedaleze, se vedea pe el cum suferea, in timp ce altii treceau pe langa el ca TGV-ul.Credeam ca e gata turul Frantei pentru el, intr-un fel ma bucuram crezand ca Kloden a scapat de un rival.
In etapa urmatoare Landis a evadat la inceputul etapei si avantajul lui a crescut treptat, cei din urma nereusind sa se apropie de el.A terminat primul la vreo 10 minute de grupul rivalilor.
Din cate stiu, se zicea ca dupa etapa in care a mers foarte slab, Landis a baut wisky si s-a imbatat...asta fiind explicatia data la aflarea vestii ca a fost gasit dopat cu testosteron(din cate stiu eu)
Despre el stiu ca facea parte dintr-o grupare, religioasa( ca sa nu-i zic secta, care traia fara electricitate si ...cred ca intelegi sau iti aduci aminte de ce zic eu, astea le-am auzit in comentariul lui Naum si Banciu si le iau ca adevarate) si ca a parasit acea grupare pentru a se face ciclist.
Deci 'am un mare respect' pentru Landis pentru ca a reusit sa revina, pentru ca a reusit sa se transforme din acel ciclist care nu mai putea pedala, intr-un invingator.Si pana cand va fi oficial ca s-a dopat si va fi suspendat pentru dopaj eu o sa-l cred nevinovat.La fel si in cazul lui Ullrich
Zic din nou ca nu sunt deloc un fan al lui Landis, dar imi plac sportivi adevarati si marii campioni.Si pe Landis o sa mi-l amintesc intotdeauna din cele doua etape pe care le-am descris mai sus.