PDA

View Full Version : Unde gasesc antrenori de baseball?



nyx0020
19th May 2008, 23:06
Salutare! :) sunt din Targu-Mures. Incercam sa-i invatam si pe copiii de aici sa joace baseball. stie cineva unde am putea gasi niste oameni care au cat de cat idee ce inseamna sportul asta si sa fie dispusi sa vina sa ii antreneze? Bineinteles, e vorba de voluntariat, dar vor avea de castigat in alta forma...
Sper ca ma poate ajuta cineva...

cristane
20th May 2008, 03:35
Salut si bine ai venit ;)

Din pacate nu te pot ajuta cu oameni din Targu Mures, insa iti pot da lista cu toate cluburile de baseball si softball din Romania, cu antrenori si moduri de contact pt fiecare, aici: http://www.frbs.ro/cluburi.html . Tot pe acel site gasesti si alte detalii despre federatia romana de baseball.

nyx0020
21st May 2008, 12:01
mersi mult! :) Lista aia o sa-mi fie de un real ajutor! eu ma gandeam la niste baieti care au jucat baseball la cluburi din diferite orase, dar care dintr-un motiv sau altul nu au mai putut merge mai departe. Nu am nevoie de un antrenor in toata regula, ca lucrurile astea cu specializarea le putem face si mai tarziu, avem destule legaturi, ideea e ca poate e cineva interesat sa-si petreaca o vacanta in tg-mures, gratuit, si sa-i invete pe cei mici baseball...;)
in timpul liber poate face ce vrea!
apoi, la sfarsitul verii, ar avea parte de o vacanta in Frankfurt, fara sa fie nevoit sa cheltuiasca nimic.
PLUS satisfactia de a lucra cu copiii!

cristane
21st May 2008, 12:22
Foarte interesant ce vreti sa faceti. Crede-ma, daca as avea timp liber, m-as baga eu, dar voi avea o vara cu putin timp liber, si acela deja batut in cuie cu concediile :D Oricum, sper sa va gasiti, si daca ajungeti vreodata prin Bucuresti sau Brasov, PM me sa ne intilnim :)

georgebz
21st May 2008, 14:13
dispuneti de echipamentul minim necesar jocului de baseball ? asta ar insemna ... bate , manusi si un numar cat mai mare de mingii ?

si cand va referiti la copii ... cam la ce varsta va referiti ?

nyx0020
22nd May 2008, 09:48
da, avem echipamentele necesare, chiar si pt protectie. avem inclusiv cele necesare pentru a face un teren de baseball adevarat. avem nevoie doar de cei care sa-i invete pe copii! :) si pt inceput cred ca 120 de mingi ajung...
daca va mai fi nevoie, vom mai cumpara...

ce zici? te intereseaza?

nyx0020
22nd May 2008, 09:50
copii cu varste intre 10 si 12 ani.

georgebz
23rd May 2008, 02:03
ce zici? te intereseaza?

nici eu nu prea stau bine cu timpul liber , si distanta cam mare ... daca se va ivi ocazia voi ajuta cu placere

zilele astea o sa caut ceva materiele pe net ce va pot fi de ajutor ... sunt convins ca oricine urmareste regulat meciuri de baseball si se documenteaza despre lucurile de baza ce se fac la antrenamente se poate ocupa de pregatirea unor copii , mai ales la nivelul care se joaca in tara :) ... probabil partea cea mai dificila de invatat ar fi "pitchingul" ... in rest oricine poate lovi mingea cu bata , iar regulile de baza nu sunt chiar asa grele cum multi cred

PS : felicitari pentru echipamentele care le aveti ... daca nu sunt prea curios , de unde ati facut rost de acestea ?

nyx0020
23rd May 2008, 12:32
Mersi mult pt ajutor, persoana care finanteaza totul e un american, asa ca o parte din echipament de acolo o avem.
Sper sa gasim cat mai curand niste sportivi tineri care sa ne ajute. Copiii se simt mai atrasi daca sunt antrenati de o persoana tanara...
Adevarul e ca si eu as fi...:)

claudiu123
10th July 2008, 20:01
salutari ceva similar se incearca in arad poti sami scrii cum evolueaza lucrurile pe la targul mures
am vazut anuntul tau abia acum trimitemi ceva stiri pe mail poate ne putem ajuta unul pe celalalt

cu stima claudiu dobrota

nyx0020
4th August 2008, 10:15
Salut!!!!
Nu am mai intrat de mult pe forum si abia acum am vazut mesajul tau!
Ma bucur foarte tare ca mai sunt oameni ca noi, care vor sa faca sportul asta cunoscut!
Aici sunt principalele informatii referitoare la activitatea noastra

www.baseballmuresro.blogspot.com

georgebz
4th August 2008, 13:01
farte frumos ... copii par entuziasmati cand isi privesc prietenii jucand , si cei care lovesc sunt si mai fericiti ... sper sa reusiti sa faceti un club competitiv ... vad ca ati facut rost si de antrenor , deci sunteti pe drumul bun

PS : cu cat cumparati o minge ? :)

nyx0020
5th August 2008, 12:03
:D
Nu le-am cumparat, le-am primit, sponsorizare.... si nici cine crezi tu ca este antrenorul nostru, nu este chiar al nostru... dar o sa ne ajute sa antrenam cativa oameni de aici...

manai
5th August 2008, 15:38
nu vreau sa fiu un "party crasher" , dar baseball-ul nu va prinde niciodata in romania pentru ca la noi se promoveaza circul,golania,bataia etc....e o chestiune de mentalitate... sa atrageti cativa copii e ceva frumos,dar ca proiect o sa ramana la stadiul de inceput.....

cristane
5th August 2008, 17:57
@manai, ai dreptate, dar eu as vrea sa privesc lucrurile dintr-un alt unghi: daca baseball-ul va prinde vreodata in Romania, va fi si el inconjurat de circ si golanie, asa ca mai bine sa ramina mult timp de-acum inainte practicat in cercuri restrinse, de copii putini dar pasionati. Initiativa celor de la Tg. Mures, ca de altfel a tuturor cluburilor de baseball din tara, e laudabila, si cit timp campionatul Romaniei va continua sa duca echipe intre cele mai bune ale Europei (Dinamo e in Top 16 la European Cup), si sa produca jucatori care sa evolueze la nivel inalt (Mihai Burlea), eu zic ca e suficient si mai mult decit laudabil, chiar daca la noi in tara nimanui nu-i pasa de acest sport.

nyx0020
14th August 2008, 09:24
da, s-ar putea sa fie asa cum spuneti, am avut si inca avem de-a face cu oameni ca nu au incredere in sportul asta... nu e vorba de copii, copiii sunt incantati, dar cred ca e ca atunci cand eram si noi mici: parerea noastra nu conta ca noi suntem mici si nu stim! O TAMPENIE!!! Tara asta e asfixiata de fotbal si macar daca ar fi buni de ceva! sporturile in care se face performanta sunt obligate sa stea in anonimat! De ce? Pentru ca nu se ia nimeni la bataie pe teren? Pentru ca sunt niste sporturi ceva mai civilizate? Da, e posibil sa nu putem dezvolta niciodata mai mult decat niste antrenamente cu copiii... E trist, dar daca ar fi mai multi oameni in tara asta care sa faca acest lucru si in alte orase atunci am putea avea si in Romanania un campionat puternic! altfel ar fi lucrurile!