PDA

View Full Version : DINAMO- UNIVERSITATEA



EDMOND_
15th April 2004, 00:46
Este un meci in care cuvintele sunt de prisos! Nici o echipa nu starneste atatea sentimente negative in randul suporterilor olteni de pretutindeni asa cum reuseste adversarul din meciul care se va desfasura la acest sfarsit de saptamana! Nu pot decat sa-l citez pe Rednic:„Falcosule, I am coming! Ai grija!“.

EDMOND_
15th April 2004, 00:48
Si eventual sa dau un pronostic. x2 ..mai ales ca o sa lipseasca si Alexa....

Ravelly
15th April 2004, 02:04
Si eu sunt destul de optimist, sper sa continuam jocul bun prestat in ultimele etape si sa plecam neinvinsi din groapa.

EDMOND_
15th April 2004, 18:54
Gazeta Sporturilor:
"După ce a pierdut primul loc īn detrimentul lui Steaua după partida de la Bacău, Ioan Andone a primit o nouă lovitură. Trei dintre titularii săi, Preda, Bărcăuan şi Alexa, au devenit indisponibili pentru meciul cu Universitatea Craiova, programat sīmbătă.

Dacă ultimul este suspendat din cauza cumului de cartonaşe, portarul şi fundaşul central s-au accidentat īn jocul din Moldova. Preda a suferit o īntindere la pulpa dreaptă şi va fi nevoit să stea o săptămīnă, ratīnd astfel şi īntīlnirea de Cupă cu FC Argeş de miercurea viitoare. Bărcăuan a suferit o contuzie puternică la piciorul drept şi este posibil ca dinamovistului să-i fie pus piciorul īn ghips, şansele de a evolua īmpotriva fostei sale formaţii fiind īn acest moment minime.

"Vreau să joc şi īntr-un picior. Trebuie să batem Craiova ca să rămīnem īn lupta pentru titlu", a spus Bărcăuan. Lista accidentaţilor nu se termină aici. Alistar este īn continuare indisponibil după jocul cu Oţelul, iar Claudiu Niculescu s-a ales cu un traumatism la şold miercuri seară, doctorul Liviu Bătineanu declarīnd īnsă că atacantul este recuperabil pentru meciul cu Ştiinţa.

Īn aceste condiţii, Andone se vede nevoit să schimbe sistemul de joc. Dacă īmpotriva formaţiei lui Lupescu alb-roşiii au dispus o formulă 3-4-1-2, Ando va recurge acum la un 4-4-2, cu Perenyi şi Semeghin fundaşi de bandă, iar Burcă şi Iordache īn centrul defensivei. Īn lotul lui Dinamo mai există un singur fundaş central de meserie, Radu Ştefan, care īn luna octombrie va īmplini 18 ani.


Cam nasol...Ieppy iti promit ca daca va batem vom "stinge" si Steaua in meciul de la Craiova!

ady_azzuro
16th April 2004, 00:36
Ii batem cu 3-1 pe caini! :yeah:
Va fi un meci destul de greu pt noi, dar am incredere in Mircea Rednic, el poate castiga duelul cu Ando! :ok:

Adrian
16th April 2004, 01:49
Factorul psihologic e de partea noastra si e lucru dovedit cat de important este acesta. Noi venim in Bucuresti pe val, ca revelatie a ultimelor 3 etape (ca sa nu zic inceput de retur), Dinamo tocmai ce a pierdut locul 1 si pare ca nu se regaseste in ultimele meciuri...
Hai Stiinta :yeah:

Pacala
16th April 2004, 02:23
vreau din tot sufletul sa invingem in groapa, ne-a furat atatia jucatori, am fost obligati doi ani sa asistam la atatea blaturi, ar trebui sa-i lovim acum, cand ii doare mai tare si sa-i scoatem din lupta pentru titlu.

Ravelly
16th April 2004, 03:06
Ai dreptate Pacala, cred ca e momentul ptr o razbunare crunta! Si culmea e ca avem parca mai multe sanse ca niciodata...

ady_azzuro
16th April 2004, 12:57
Nu trebuie sa ratam o asemena sansa, trebuie sa demolam catzeii! /hello

ieppy
16th April 2004, 13:05
Cam nasol...Ieppy iti promit ca daca va batem vom "stinge" si Steaua in meciul de la Craiova!
daca zici tu te cred. Dar nu vii aici sa vedem meciul impreuna la o bere?

ady_azzuro
16th April 2004, 16:07
Discutii de genul asta pe pm, jeppy, nu mai pata forumul Stiintei de mizeriile tale :evil:

EDMOND_
16th April 2004, 17:48
Azzuro , la ce te referi, mai precis!?

ady_azzuro
16th April 2004, 21:36
Nu face cinste forumul Stiintei sa avem un utilizator ca ieppy postand pe acest forum! :nah:
La cate vorbe urate si la cate jigniri a adus oltenilor si echipei nostre, nu are ce cauta aici! :mad:

EDMOND_
17th April 2004, 09:57
Stiu ca ai controverse cu el..insa atat timp cat este o discutie civilizata nu am motive sa interzic accesul nimanui pe acest forum....daca o parte dintre voi nu ati intra constant pe forumurile celorlalte echipe am mai putea discuta!

EDMOND_
17th April 2004, 09:58
Peste 600 de luptatori din Brigada Speciala de Interventie „Vlad Tepes“ a Jandarmeriei vor asigura ordinea publica la partida de fotbal dintre Universitatea Craiova si Dinamo. Galeria craioveana va fi amplasata la peluza I, accesul suporterilor facindu-se pe poarta din Soseaua Stefan cel Mare, linga Red Dogs. Portile vor fi deschise la ora 18.30. Galeriile pot intra cu bannere, stegulete, fulare, esarfe, confetti, fiind interzis accesul in incinta stadionului cu obiecte contondente (inclusiv suporturi de steag din alt material decit plastic), petarde, fumigene, artificii, substante iritant-lacrimogene, bauturi alcoolice ori bannere cu continut obscen, incitator la violenta, rasist sau xenofob. Persoanele aflate sub influenta alcoolului nu vor putea intra la meci, comercializarea bauturilor alcoolice fiind interzisa in zona stadionului dupa ora 17.30.

EDMOND_
17th April 2004, 10:18
Daca este adevarat , mi se pare ciudat ca doi dintre arbitri de astazi sunt din Focsani , acolo unde Netoiu are afaceri si relatii foarte bune cu oficialitatile locale...Sper sa fie doar o coincidenta , dar am sa "monitorizez" prestatia arbitrului in partida de astazi.... Pe de alta parte asa cum am prevazut a fost doar o intoxicare ,
Semeghin, Barcauan si Niculescu vor fi pe teren din primul minut de joc.

EDMOND_
17th April 2004, 10:24
Gazeta Sporturilor , capitanul echipei,interviu..

"
"Cornele, după trei victorii consecutive o puteţi obţine şi pe a patra?
- De ce nu?! Valoare avem, moralul tuturor e excelent, ambiţioşi sīntem, sper să avem şi puţină şansă.

- Partidele cu Dinamo reprezintă ceva special pentru tine?
- Nu doar pentru mine, ci pentru toţi oltenii adevăraţi. La cīt rău ne-au făcut "cīinii" de-a lungul timpului, cred că e explicabilă adversitatea asta. Cīnd dau piept cu roş-albii, am sentimentul că joc īmpotriva nedreptăţii, nu a unei echipe oarecare. Chiar dacă se vor supăra pe mine unii din Ştefan cel Mare, pentru mine Dinamo e simbolul răului!

- Vrei să te răzbuni pe Gigi Neţoiu, care te-a dat afară pe vremea cīnd era patron īn Bănie?
- Hai să punem puţin lucrurile la punct: Neţoiu n-a fost niciodată la Craiova! A fost tot Dinamo! Pe vremea aia, nu juca Dinamo cu Universitatea, ci Dinamo I cu Dinamo II. Din acest motiv am şi fost daţi afară eu şi Gabi Popescu. N-am acceptat să le facem jocurile şi au scăpat de noi. Mergeau pe principiul "cine nu e cu noi, e īmpotriva noastră şi trebuie eliminat"!

- Ce s-a schimbat īn jocul Craiovei faţă de īntīlnirea din tur, cīnd aţi pierdut acasă cu 1-0?
- S-au schimbat foarte multe. Atunci nu traversam cea mai bună perioadă din punctul de vedere al formei, psihic eram dărīmaţi şi am avut şi ghinion. Acum, Mircea Rednic ne-a redat īncrederea īn forţele noastre, a refăcut unitatea grupului şi ne-a insuflat din nou plăcerea de a juca."

ady_azzuro
17th April 2004, 21:58
Cum vi s-a parut meciul la pauza?

EDMOND_
17th April 2004, 22:00
Sfarsitul primei reprize...Craiova a jucat excelent...de multe ori cu fundasii la linia de centru.... am avut cel putin un unsprezece metri foarte clar ( au aratat reluarea din mai multe unghiuri....) .. . O victorie astazi ne-ar duce la un punct de Rapid care este condusa cu 3-1 acasa de catre Farul...

ady_azzuro
17th April 2004, 22:01
Locul 3 ne duce in Cupa UEFA, nu?
Se pare ca arbitrii din focsani au primit prea mult vincon de la cainetioiu...:evil:

ady_azzuro
17th April 2004, 23:01
s-a terminat 2-1 pt dinamo, mcbreen a inscris acum...dar a fost cu ghinion...se pare ca am fost furati de arbitru...

EDMOND_
17th April 2004, 23:02
Din pacate am pierdut cu 2-1 , insa Craiova a aratat in continuare o crestere de forma si sta din ce in ce mai bine in teren! Probabil daca arbitrul focsanean ar fi dat unsprezece metri cand Burca l-a tinut in mod clar pe Vigariu in careu sau daca l-ar fi eliminat pe Barcauan altul ar fi fost rezultatul...

EDMOND_
18th April 2004, 00:21
DINAMO (alb-roşu)
23. Cr. Munteanu - 16. Ad. Iordache, 4. Burcă, 24. Bărcăuan - 8. Fl. Petre, 21. I. Badea, 25. Tameş, 20. Grigorie, 3. Semeghin - 10. Dănciulescu, 9. Cl. Niculescu
antrenor Ioan Andone
Rezerve: 12. Gaev, 7. Ciubotariu, 18. V. Munteanu, 19. Cl. Drăgan, 26. Scarlatache, 27. Ilin, 2. Perenyi, 17. Naidin
Absenţi: Alexa (suspendat), Preda, Alistar, Cigan (accidentaţi)

U CRAIOVA (albastru-alb)
1. Guso - 25. Daouda, 6. Papură, 5. Murgan - 21. Bolohan, 2. Vigariu, 19. Pleşan, 20. Bundea, 23. L. Preda - 7. Njock, 11. Borbely
antrenor Mircea Rednic
Rezerve: 12. N. Bănică, 9. Randjelovici, 10. Ov. Stīngă, 14. R. Miclea, 15. McBreen, 24. Cr. Ungureanu, 26. Luţu
Absenţi: Moţi (suspendat), M. Iordache (accidentat), Cl. Tudor (īn recuperare), Stoianof (convocat la lotul naţional de juniori), Buglea, Crăciunescu (nereţinuţi īn lot)

Arbitru I. Serea (Focşani). Asistenţi I. Popa (Paşcani), M. Nagy (Cluj). Arbitru de rezervă V. Berbecaru (Rm. Vīlcea). Observatori I. Urs (Bucureşti), Ad. Porumboiu (Vaslui)

Kidu
18th April 2004, 00:32
Atzi jucat bine. Se vede ca suntetzi in crestere de forma, dar se pare ca mai tre sa asteptazi un alt an sa batezi cainii in groapa. Atzi avut si ghinion, dar cum fotbalul se joaca pe goluri...
Sper sa le luatzi fatza celor de la rrAPID.
Bafta !!!

ADelPiero
18th April 2004, 13:59
2-1 :( ... ghinion ...

EDMOND_
18th April 2004, 18:29
The Kid, ADelPiero , multumim pentru mesaje...important este echipa a reinceput sa joace si nu se mai teme de nimeni...Sper sa continuam seria jocurilor bune...si in partidele care urmeaza si sa construim o echipa competitiva pentru campionatul viitor. Succes si voua si echipelor cu care tineti...

bog_tom
18th April 2004, 19:05
cred ca rezultatul a fost conform cu prestatia celor 2 echipe care nu au stralucit dar Dinamo a fost totusi mai lucida ! de remarcat numeroasele pase nereusite ale craiovenilor (din pacate)...

senatoru
18th April 2004, 19:30
bog, nu-i asa ca ai vazut meciul?

bog_tom
18th April 2004, 19:32
am vazut Dinamo-Craiova in paralel cu Poli-Otelul cu prioritate primul (90%)

senatoru
18th April 2004, 19:35
daca ai fi avut un dram de bun simt, nu-ti dadeai cu parerea, asa insa, ce rost are sa discutam despre meci? sau sa discutam
eu n-am vazut meciul lui poli, nici nu m-a interesat deci nu-mi dau cu parerea
chestie de bun simt

senatoru
18th April 2004, 19:38
Dinamo 2-1 Universitatea Craiova
Craiova a murit frumos

Īnainte de meciul cu Dinamo, disputat sīmbătă seara, de la ora 21.00, patronul Universităţii Craiova, Dinel Staicu, nu-şi făcea probleme: "Batem cu 2 - 1!". Fotbalul a spus īnsă exact invers: a fost 2 - 1, dar pentru gazde.

Universitatea a jucat totuşi frumos īn "Ştefan cel Mare". A īnceput ambele reprize mai bine decīt adversara, dar a avut ghinion şi un arbitraj potrivnic. De exemplu, spre finalul primei reprize, arbitrul Serea le-a refuzat "alb-albaştrilor" un penalty la intrarea lui Burcă asupra lui Vigariu, iar la faza următoare, Florentin Petre a fost aproape de a īnscrie, doar parada lui Guso evitīnd golul.

S-a jucat pe contre şi īn partea secundă. Andone a făcut īnsă o schimbare care i-a ieşit perfect: l-a scos pe Grigorie şi l-a introdus pe Vlăduţ Munteanu. Viteza şi execuţiile acestuia au făcut practic dferenţa, mai īntīi īn minutul 70. Atunci, Munteanu a executat cu efect un corner, Dănciulescu a reluat puternic cu capul, mingea a lovit transversala, a căzut pe linia porţii, dar l-a lovit īn spate pe portarul Guso şi a intrat īn plasă.

După nici două minute, acelaşi V.Munteanu a centrat puternic, Guso doar a respins şi Claudiu Niculescu a reluat fulgerător īn poartă, deşi n-ar fi exclus ca, īn prealabil, fundaşul gazdelor, Iordache, să fi comis un henţ.

Oltenii nu au mai putut decīt să reducă din handicap. Īn minutul 84, Luţu a plecat pe contraatac, l-a deschis īn dreapta pe McBreen şi australianul, singur cu C. Munteanu, l-a executat impecabil pe portarul dinamovist.

Pe final, Universitatea a dominat uşor, dinamoviştii au excelat la tragerile de timp, dar "alb-albaştrii" nu au mai putut egala, deşi ar fi meritat-o.

Stadion "Dinamo", spectatori 18.000
Au marcat: Guso '70 (autogol), Niculescu '72 / McBreen '84
Dinamo: C. Munteanu - Bărcăuan, Burcă, Iordache - Fl. Petre, Grigorie ('60 V. Munteanu), I. Badea ('46 Naidin), Tameş ('68 Cl. Drăgan), Semeghin - Cl. Niculescu, Dănciulescu
Universitatea Craiova: Guso - Daouda, Papură, Murgan - Bolohan, Vigariu, Bundea, Pleşan ('68 McBreen), Preda - Njock ('76 Luţu), Borbely ('73 Stīngă)
Au arbitrat: I. Serea - I. Popa, M. Nagy Click News

sursa romanian soccer

bog_tom
18th April 2004, 19:48
daca ai fi avut un dram de bun simt, nu-ti dadeai cu parerea, asa insa, ce rost are sa discutam despre meci? sau sa discutam
eu n-am vazut meciul lui poli, nici nu m-a interesat deci nu-mi dau cu parerea
chestie de bun simt
din intamplare, de loc sunt din Oltenia si de cand ma stiu am tinut cu U Craiova iar de ceva timp (de cand m-am atasat plaiurilor banatene) sunt alaturi si de Poli.

Faptul ca sambata m-am uitat aproape 85 de minute la meciul Dinamo-U Craiova ma motiveaza sa cred ca mi-am facut o parere despre acest meci si am curajul sa spun (repet ca U Craiova e echipa mea de suflet) ca sambata Dinamo a fost mai buna. Asta e o chestie de bun simt (dupa parerea mea) !

Fiecare dintre noi are dreptul la o parere si aceasta trebuie respectata macar din bun simt (daca tot faci apel la acest lucru).

senatoru
18th April 2004, 20:06
stii ceva, te rog eu frumos, lasa vrajelile
iar despre meci, pana si adversarii au avut o alta opinie
nici un iubitor de fotbal cat de cat obiectiv nu poate nega ca Universitatii i s-a refuzat un 11m in minutul 44 la faultul asupra lui Vigariu, a fost foarte clar.
Iar felul in care a fost vanat Plesan de catre Barcauan este unic in actuala editie de campionat, cu toate astea Barcauan nu a fost eliminat.
In locul lui Staicu, as pune un prmiu pe capul lui Barcauan la meciul retur, cine ii rupe piciorul primeste 10 000 de dolari. Pacat ca nu sint eu patronul Craiovei dar sa nu spui niciodata, niciodata.

senatoru
18th April 2004, 20:09
spuneai ca esti oltean,din ce localitate din Oltenia?

EDMOND_
18th April 2004, 20:16
senatoru , fiecare cu parerea lui... echilibrul s-a rupt in momentul iesirii lui Plesan..care a fost vanat la fiecare faza de Barcauan... Pana atunci practic Craiova a jucat de la egal la egal cu Dinamo ,de multe ori dominand jocul cu fundasii al linia de centru... Eu cred ca Dinamo a avut si destul noroc in aceasta partida...nu ma mai pronunt in ceea ce priveste arbitrii acestei partide..sa asteptam emisiunile de sport din aceasta seara si vom sti cat daca era justificata sau nu eliminarea lui Barcauan si daca trebuiau date lovituri de la 11m la cele trei faze controversate ...una , cea din min 44 am vazut-o de multe ori in reluare si a fost in mod cert 11m..... Nu stiu la cea din min 2 , dar o sa vedem... Ziarele de astazi apreciaza si ca Barcauan trebuia eliminat... Vom vedea .... daca am dreptate inseamna ca a fost influentat rezultatul meciului ..pentru ca la echilibrul care era pe teren este foarte greu de crezut ca Dinamo ar fi putut rezista eliminarii lui Barcauan sau unui 1-0 la pauza pentru Craiova.. Este clar ca Dinamo a jucat dur...si este clar ca Universitatea i-a pus mari probleme..marturie stau cartonasele galbene primite de aparare Barcauan , Birca, Iordache .... si mijlocasul Naidin... foarte mult pentru o echipa care joaca acasa.
Hai sa comentam la noapte sau maine dupa ce vom vedea reluarile...

bog_tom
18th April 2004, 20:16
stii ceva, te rog eu frumos, lasa vrajelile
daca m-ai cunoaste mai bine nu ai vorbi asa dar asta e o alta discutie...


iar despre meci, pana si adversarii au avut o alta opinie
nici un iubitor de fotbal cat de cat obiectiv nu poate nega ca Universitatii i s-a refuzat un 11m in minutul 44 la faultul asupra lui Vigariu, a fost foarte clar.
Iar felul in care a fost vanat Plesan de catre Barcauan este unic in actuala editie de campionat, cu toate astea Barcauan nu a fost eliminat.
nu toate parerile trebuie sa fie la fel cum nici toti oamenii nu sunt la fel...


In locul lui Staicu, as pune un prmiu pe capul lui Barcauan la meciul retur, cine ii rupe piciorul primeste 10 000 de dolari. Pacat ca nu sint eu patronul Craiovei dar sa nu spui niciodata, niciodata.
nu isi au rostul astfel de urari intr-o tara educata ... avem dreptul sa fim suparati pe echipa Craiovei ca nu a jucat asa cum a facut-o cu Rapid-ul si nu pe jucatorii lui Dinamo ...


spuneai ca esti oltean,din ce localitate din Oltenia?
din Targu Jiu (sunt si fan Pandurii Targu Jiu asa cum am mai scris prin forum)

senatoru
18th April 2004, 20:22
interesant , chiar din Targu Jiu?
poti sa-mi spui ce element mai special ca arhitectonica,are cladirea primariei din Targu Jiu?

bog_tom
18th April 2004, 20:30
interesant , chiar din Targu Jiu?
poti sa-mi spui ce element mai special ca arhitectonica,are cladirea primariei din Targu Jiu?
discutia e offtopic si nu cred ca e locul potrivit dar o sa-ti raspund ca sa nu crezi ca ma eschivez...

din pacate nu sunt de meserie arhitect si nu prea am avut de-a face cu primaria din Targu Jiu (mai merg la BR la vecinii lor - Gorjeanul) :D

eventual poti sa ma intrebi cu cine am facut informatica la Colegiul national Tudor Vladimirescu

PS. restul poate continua pe PM ca sa nu le dam de lucru lui EDMOND_ caruia ii transmit salutari (si lui Dorin desigur) !

EDMOND_
18th April 2004, 20:34
Dorin !!? Probabil te referi la DoRyN ...daca este asa am sa-i trasmit...

bog_tom
18th April 2004, 20:39
Dorin !!?
de la http://www.craiova-maxima.ro (ne mai intersectam si pe la http://www.phpbb.ro) :ok:

EDMOND_
18th April 2004, 20:41
La el ma gandeam si eu ..numai ca nu ne cunostem personal si il stiu ca DoRyN !

bog_tom
18th April 2004, 20:49
La el ma gandeam si eu ..numai ca nu ne cunostem personal si il stiu ca DoRyN !
scuze ca nu am folosit corect numele de utilizator.. si eu il cunosc tot virtual :D dar asta conteaza mai putin !

vialli
18th April 2004, 23:41
bog, eu credeam esti o clona...dolly pe filiera tzurka
daca tu zici cu atata foc ca nu...eu tot nu te cred

vialli
18th April 2004, 23:47
trecand peste imensele greseli de arbitraj, trebuie sa recunosc ca sint totusi dezamagit de Universitatea, ma asteptam sa fie mai incisiva, sa suteze mai mult la poarta. Speram sa intre si randjelovici pe care cred ca intentionat nu-l baga ca sa nu-i dea banii. Nici nu l-au incercat

EDMOND_
19th April 2004, 00:01
Am vazut bine... La Recursul etapei arbitrul partidei a recunoscut ca a gresit neacordand un 11 m Universitatii si la fel pentru ca nu i-a dat al doilea cartonas lui barcauan , implicit cel rosu.... Toate astea s-au intamplat la 0-0 !!

Pacala
19th April 2004, 03:23
doar nu va asteptati sa joace corect dinamo
noi trebuia sa le dam gol primii ,sa tragem la poarta ca au portar foarte slab
singurul portar din Romania care ia gol de la Mc Breen :evil:
eu totusi cred ca prindem locul trei ca la rapid giovani lucreaza, lucreaza
am putea profita de moment

bog_tom
19th April 2004, 09:40
bog, eu credeam esti o clona...dolly pe filiera tzurka
prea multa imaginatie din partea ta si cred ca strica... chestia cu clonele mi se pare o treaba infantila si nu are rost sa se mai discute despre asta !

daca tu zici cu atata foc ca nu...eu tot nu te cred
sa fii sanatos !