PDA

View Full Version : Snooker World Championship



razvan141
14th April 2004, 13:19
Campionatul mondial de snooker 2004 se joaca la Sheffield,Marea Britanie,incepand vineri,17 aprilie.O sa incerc sa fac o prezentare pe scurt a favoritilor.Mark J.Wiliams este campionul en-titre si campion mondial de 8 ori.Scotianul Ronnie O'Sullivan,proaspat castigator al turneului LG,cauta revansa dupa ce a fost eliminat anul trecut in primul tur de taiwanezul Marco Fu.Ronnie joaca si de aceasta data cu o tanara speranta,Steven Maguire,castigatorul Open-ului European.Paul Hunter este favoritul presei din Regat.Jimmy White a castigat duminica primul turneu dupa 12 ani si pare in forma perfecta pentru mondiale.Discutii inaintea,in timpul si dupa campionat,numai aici.

paulinio
14th April 2004, 15:20
Sper sa castige O'Sullivan, el este cel care mi-a atras atentia asupra acestui sport.

Uitandu-ma pe tablorul principal
http://www.worldsnooker.com/snooker_media_centre/embassy04/stats.asp
... sper sa mai vedem o finala O'Sullivan-Hunter !!!!

L@R!$$@
17th April 2004, 00:13
Io vreau sa castige Paul Hunter... a fost cel mai in forma jucator la Glasgow... pacat k nu s-a concentrat destul in finala si White a profitat de geselile lui... oricum io zic k merita sa castige, nu?

/OLE/

realmadrid.com
18th April 2004, 12:38
ronnie o'sullivan sper sa castige.
oricum aseara williams a invins

GYCONE
18th April 2004, 13:25
fan Ronnie . imi place ca este un jucator de viteza. ma duc sa ma uit pe EuroSport :)

GYCONE
18th April 2004, 13:26
votati pt O'Sullivan.

realmadrid.com
18th April 2004, 13:48
votezi cu cine crezi ca va castiga, asa e logic nu?
nu toata lumea zice ca ronnie castiga

paulinio
19th April 2004, 14:42
CAmpionatul se afla in turul 1. Pentru cei care nu au reusit sa urmareasca stirile punctez rezultatele de pana acum:

Mark Williams - Dominic Dale (10-7)
M. Stevens - J Wattana (10 -7) ---- (de aici va urma in turul 2 Williams-Stevens)
Q. Hann - A. Hicks (4-10)
Doherty - Swail (5- 10)
McManus-Small (?-?)

De notat primele surprize: Williams a vastigat uimitor de greu, a muncit si "stranspirat mult" - daca mi-e permisa expresia intr-un astfel de sport.
Si as mai fi eliminarea lui Doherty.

Maine vor juca O'Sullivan si Hunter - evident fiecare cu partenerul lui!!!!

realmadrid.com
20th April 2004, 22:26
ultima data era 2-2 in meciul lui ronnie, stie cineva ce sa intamplat???
higgins sa calificat si el, greu dar sa calificat
daca ronnie va castiga va juca cu Hicks, pe care sigur il va bate si va trece in optimi

razvan141
20th April 2004, 22:31
Stiu ca la un moment dat avea Ronnie 4-2.

paulinio
21st April 2004, 13:35
acum e 8-4 pentru Ronnie.

un site bine actualizat:
http://www.sportinglife.com/snooker/worldchampionships2004/schedule/

au si rezultatele intermediare al meciurilor/interviuri/programul zilei... etc.
dintre toate mi-a placut cel mai mult.

Si o alta surpriza: eliminarea lui Jimmy White!!!

horus
22nd April 2004, 08:41
Pentru inceput, salutare tuturor !
Sunt surprins sa constat ca nimeni nu-l vede printre favoriti pe Hendry. E adevarat ca in ultimul timp da impresia (un pic) de blazare...sau poate aerul asta indiferent il poti capata numai dupa ce acumulezi suficienta experienta, desi in interior te macini la fel ca ceilalti la orice lovitura gresita.

uti2102
22nd April 2004, 11:59
Am vazut aseara o evolutzie extra a lui Hunter, intr-una dintre pauzele meciului Gray - Carter. Hunter a "curatzat" masa shi a facut un break de 132. Nu doar ca au fost lovituri perfecte, dar viteza de executzie a fost uimitoare. Ce jucator!

bog_tom
22nd April 2004, 15:09
Am vazut aseara o evolutzie extra a lui Hunter, intr-una dintre pauzele meciului Gray - Carter. Hunter a "curatzat" masa shi a facut un break de 132. Nu doar ca au fost lovituri perfecte, dar viteza de executzie a fost uimitoare. Ce jucator!
am vazut si eu meciul ! eu sunt incantat cand ma uit la un meci al lui Hunter (mai ales cand e in forma) ! dar totusi partida este echilibrata si inca nu s-a terminat....

paulinio
29th April 2004, 10:10
Mda... totusi Hunter a fsot eliminat.

CE spuneti de semifinale? Care va fi finala???

Eu as miza pe O'Sullivan... asta daca reuseste sa-si tina nervii. Cred ca Hendry va lungi cat mai mult fiecare frame... tocmai pentru a mai toca din nervii lui Ronnie caruia ii place sa inchida cat mai repede jocurile.
Daca nu se grasbeste excesiv de mult are prima sansa!!!

bog_tom
29th April 2004, 18:25
eu as merge pe mana lui Hendry - a dat dovada de mult calm si experienta in meciurile de pana acum :ok:

bog_tom
30th April 2004, 08:48
in semifinale jucand exceptional O'Sullivan a luat un mic avans, iar Stevens are conducerea in fata lui Dott :

Stevens - Dott 5-3
O'Sullivan - Hendry 6-2

PS. mai e timp sa se intoarca rezultatele caci se joaca 33 de partide

paulinio
30th April 2004, 13:41
Mai e timp pentru orice rezultat. Cred ca fiecare meci se va juca pana in ultima sesiune cu sufletul la gura. Miza e prea mare... semifinalele echilibrate...

Imi doresc sa castige Ronnie... dar cel mai mult vom castiga noi bucuradu-ne de reusitele lor!

opreadoru
30th April 2004, 13:56
M-a cam dezamagit intr-un fel campionatul de anul acesta pentru ca ma asteptam la o final O'Sullivan-Jimmy.Dar asta e.Bine ca nu s-a calificat Hunter.
O'Sullivan rulles!!!
:cool: Chiar daca nu are un meci chiar asa de periculos!!!

opreadoru
1st May 2004, 13:49
Dupa cum stiti O'Sullivan oricum va castiga!!!Deci:
NU MAI ARE ROST SA VOTATI CU ALTCINEVA!!!(AS YOU KNOW: O'Sullivan is the best!!! :cool:

fancy
1st May 2004, 14:02
ce facetzi gusterilor????
:drak:

fancy
1st May 2004, 14:04
:sleep: voi astia comentatorii,stitzi da in bila sau doar sacomentatzi???

realmadrid.com
1st May 2004, 22:24
ai intrat pe forumu asta si ai dat 2 mesaje fara rost, itzi plang de mila ma fanci
finala este Ronnie-Dott pronostic 1
P.S.- sper ca ronnie sa faca 17 breakuri de peste 100 si sa depaseasca recodu lu hendry de 16 la o editzie de cm de snook

bog_tom
3rd May 2004, 19:24
dupa un inceput dezastruos (0-5), O'Sullivan preia conducerea in fata lui Dott: 9-7

uti2102
3rd May 2004, 21:01
E 16-8 pentru O'Sullivan. Inca 2 jocuri tre' sa ia.......

razvan141
4th May 2004, 14:20
Si le-a luat.18-8 se termina un meci care a inceput umilitor pentru Ronnie si s-a terminat umilitor pentru Dott,care a avut cateva ratari incredibile.

opreadoru
4th May 2004, 17:50
S-a terminat.Asta a fost, un meci nu prea spectaculos dar cu toate astea O'Sullivan a luat titlul.Bine!Asta intr-un fel se stia pentru ca , dupa cum a zis si comentatorul , diferenta de experienta era prea mare ca Dottsa poata castiga.Prima data am crezut ca o tanara speranta a ligii profesioniste de snooker se va ridica dar se pare ca nu a fost sa fie. Si ma bucur.dupa cum am mai zis si intr-un mesaj anterior: O'Sullivan IS THE BEST. HE RULLES THE SNOOKER WORLD!!!

opreadoru
4th May 2004, 17:56
Degeaba ati votat cu altcineva ca tot O'Sullivan a castigat.
Ha!Ha!Ha!
Eu v-am zis ca nu are rost sa votati cu altcineva!!!Asta-i viata!!!Daca n-a fost sa fie!!! :p

uti2102
4th May 2004, 18:06
Hehe.......E un magician Ronnie asta! Am citit pe net cate ceva despre el, preluate din cartea sa autobiografica. Cik taica-su l-a introdus inca de pe la 9 ani in lumea cluburilor de snooker. Pe la 12 cik ii batea pe totzi "amatorii" pe banda rulanta! Un veritabil talent, ce mai! Pe la 17 ani a cashtigat primul turneu!!! :o:
Spuneau comentatorii ceva despre probleme de familie.......Tatal sau este condamnat la penitentza pe viatza pentru crima, iar mama sa a facut la randul ei pushcarie pentru frauda fiscala.... :(
Cu toate astea el a cashtigat! Bravo Ronnie! :ok:

PS : Shtitzi ca s-a convertit de ceva timp la islamism?

bog_tom
4th May 2004, 18:45
alpopa, e foarte interesant ceea ce ne spui si e intradevar remarcabil ceea ce a reusit O'Sullivan ! :ok:

opreadoru
4th May 2004, 19:54
Stie cineva de pe aici cand e programata viitoarea cupa a campionilor?
Ma gandesc ca poate trebuie sa stie vreun vizitator mai vechi al forumului.
:yeah: "alpopa" da vad ca te informezi nu gluma.Dar apropo de informatiile astea: de unde le-ai luat ca eu am dat cu o gramada de site-uri sa cautare referitor la asta dar nu am gasit mai nimic.

realmadrid.com
4th May 2004, 22:28
La islamism??, marius ancutza spunea ca ronnie a declarat ca nu se pune aceasta problema.
Era normal ca ronnie sa castige, ma bucur pt el mai ales ca el este noul numar 1 mondial
Si inca ceva, pt cultura voastra generala de snooker, ronnie a reusit primul break de peste 100 la varsta de 10 sau 11 ani

Ronnie este un magician al snookerului, iar atunci cand castiga o face in stil de mare campion.
La un momentat marius a spus " Ronnie a luat viteza" iar celalalt comentator a raspuns " Nui de bine pt Dott" :D

uti2102
5th May 2004, 00:21
La islamism??, marius ancutza spunea ca ronnie a declarat ca nu se pune aceasta problema.


Asha scria pe un site : ca mama sa a declarat ca Ronnie se simte mult mai bine de cand s-a convertit la islamism! Parea verosimil din moment ce era un site cat de cat respectabil.......nu mai shtiu exact care e :(. Oricum o fi nu asta e important. Important e ca The Rocket continua!

PS : Shtiatzi de faza cand a aratat "un deget" unui buzunar care i-a refuzat o bila? Sau de faptul ca pana nu demult amenintza cu retragerea?

fia
5th May 2004, 11:02
Ati vazut ce a zis mai in gluma mai in serios O'Sullivan? Ca de la anul joaca cu stanga... sa mai dea si el o sansa celorlalti.. Eu nu am vazut dar am auzit ca in turul 2 (parca) incepuse sa joace alternativ si cu stanga si cu drepta. Dupa parerea unora e jucator de primii 16 in lume si cu stanga :)

paulinio
5th May 2004, 13:34
Cum s-a transformat intr-o discutie despre magicul Ronnie... iata ce am gasit:

Se pare ca nu s-a convertit la islamism, cel putin asa a declarat el. Are cativa prieteni foarte buni islamici... Intr-o si a fost vazut intrand intr-o moscheie si... de aici toata discutia.

O alta chesti interesanta: in finala Dott a fost consiliat de fostul antrenor/consilier al lui O'Sullivan... Ronnie a aflat asta cu 10 minute inainte de inceperea meciului cand i-a vazut in culise. A declarat ca acest lucru l-a tulburat destul de mult si ca debutul slab/f. slab in finala se datoreaza in mare parte acestui "incident".
Totusi a reusit pana la urma sa se adune si sa-l invinga pe Dott, tocmai de aceea considera aceasta victorie valoroasa.

REferitor la mana stanga... este un fel de "atentionare". E mai atent cand joaca cu stanga... Asa ca atunci cand devine moniton si risca sa cada in rutina... lucru care ar putea duce la greseli... se motiveaza jucand cu mana stanga. E o provocare pe care si-o lanseaza singur... CAm asta s-a intamplat si in optimi.

Oricum, felicitari lui Ronnie!
DA, avea cea mai buna cotatie pentru castigarea acestui campionat mondial... Nu a fost o surpriza victoria lui, dar asta nu inseamna ca nu a muncit pentru ea. Nu i s-a dat cupa ci a castigat-o.

De aceea.... FELICITARI! si s-auzim de bine!

Utilizator
6th May 2004, 14:30
Diferentza de valoare intre Ronnie si Dott a fost imensa…Dott e foarte slab la lovituri, are o tactica de temporizare si de enervare a adversarului buna si sta in asteptarea greselii adversarului cu sperantza ca-i lasa bilele in pozitie f. buna. Mi-a fost mila de el ca-si dorea banii, dar din punct de vedere al jocului era total nemeritat sa fi castigat. Ronnie a avut cateva lovituri de mare finetze, o incantare sa-l vezi jucand.

Dorin
6th May 2004, 17:01
Ca pasionat golfer tin sa va anunt ca maestrul Ronnie este foarte bun si la golf. Si Hendry deasemenea. Dorin

realmadrid.com
11th May 2004, 22:27
Oricum dott merita felicitari pt finala si mai ales pt ca la condus pe racheta cu 5-0